kmouth - en to ja translation catalogue (182 entries)

en: &Configure KMouth...
ja: KMouth を設定(&C)...

en: &Copy
ja: コピー(&C)

en: &Currently Selected Phrase or Phrase Book
ja: 現在選択されているフレーズまたはフレーズブック(&C)

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: &Delete Dictionary
ja: 辞書を削除(&D)

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: &Edit...
ja: 編集(&E)...

en: &Export Dictionary...
ja: 辞書をエクスポート(&E)...

en: &Export...
ja: エクスポート(&E)...

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &Filename:
ja: ファイル名(&F):

en: &Import...
ja: インポート(&I)...

en: &Language:
ja: 言語(&L):

en: &Merge dictionaries
ja: 辞書をマージ(&M)

en: &Move Down
ja: 下へ移動(&M)

en: &Name:
ja: 名前(&N):

en: &New Phrase
ja: 新しいフレーズ(&N)

en: &None
ja: なし(&N)

en: &Open as History...
ja: 履歴を開く(&O)...

en: &Overwrite
ja: 上書き(&O)

en: &Phrase Books
ja: フレーズブック(&P)

en: &Preferences
ja: 設定(&P)

en: &Print History...
ja: 履歴を印刷(&P)...

en: &Selected Dictionary
ja: 選択された辞書(&S)

en: &Selection of phrases in the phrase book:
ja: フレーズブックのフレーズを選択したとき(&S):

en: &Settings
ja: 設定(&S)

en: &Speak
ja: 話す(&S)

en: &Text-to-Speech
ja: テキスト読み上げ(&T)

en: (New Phrase Book)
ja: (新しいフレーズブック)

en: (New Phrase)
ja: (新しいフレーズ)

en: <qt>There are unsaved changes.<br />Do you want to apply the changes before closing the "phrase book" window or discard the changes?</qt>
ja: <qt>未保存の変更があります。<br/>フレーズブックウィンドウを閉じる前に変更を適用しますか？それとも変更を破棄しますか？</qt>

en: A type-and-say front end for speech synthesizers
ja: スピーチシンセサイザー用のタイプして話すフロントエンド

en: Add
ja: 追加

en: Add D&ictionary...
ja: 辞書を追加(&I)...

en: Adds a new phrase
ja: 新しいフレーズを追加

en: Adds a new phrase book into which other books and phrases can be placed
ja: 他のブックやフレーズを入れるための新しいフレーズブックを追加

en: As Phrasebook
ja: フレーズブック

en: As Plain Text
ja: プレーンテキスト

en: Ask Whether to Save
ja: 保存するかどうか尋ねる

en: Book
ja: ブック

en: By clicking on this button you can select the keyboard shortcut associated with the selected phrase.
ja: このボタンをクリックすると、選択されたフレーズにキーボードショートカットを割り当てることができます。

en: C&ompare to OpenOffice.org dictionary:
ja: OpenOffice.org 辞書と比較する(&O):

en: C&reate new dictionary:
ja: 新しい辞書を作成(&R):

en: C&ustom
ja: カスタム(&U)

en: Character &encoding:
ja: 文字エンコーディング(&E):

en: Closes the window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Closing "Phrase Book" Window
ja: フレーズブックウィンドウを閉じています

en: Closing the phrase &book edit window:
ja: フレーズブック編集ウィンドウを閉じたとき(&B):

en: Configuration
ja: 設定

en: Copies the currently selected entry from the phrase book to the clipboard
ja: フレーズブックから現在選択されているエントリをクリップボードにコピー

en: Copies the currently selected phrases from the history to the clipboard
ja: 履歴から現在選択されているフレーズをクリップボードにコピー

en: Copies the selected section to the clipboard
ja: 選択した部分をクリップボードにコピー

en: Copies the selected section to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is copied to the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are copied to the clipboard.
ja: 選択された部分をコピーし、クリップボードに格納します。編集フィールドでテキストが選択されている場合は、それをクリップボードにコピーします。そうでなければ、履歴で選択されている文を (もしあれば) クリップボードにコピーします。

en: Create an &empty wordlist
ja: 空のワードリストを作成(&E)

en: Creating Word List
ja: ワードリストの作成

en: Cu&t
ja: 切り取り(&T)

en: Cuts the currently selected entries from the phrase book and puts it to the clipboard
ja: フレーズブックから現在選択されているエントリを切り取ってクリップボードに格納

en: Cuts the currently selected phrases from the history and puts them to the clipboard
ja: 履歴から現在選択されているフレーズをカットしてクリップボードに格納

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
ja: 選択した部分を切り取りクリップボードにコピー

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is placed it on the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are placed on the clipboard.
ja: 選択された部分を切り取り、クリップボードに格納します。編集フィールドでテキストが選択されている場合は、それをクリップボードに格納します。そうでなければ、履歴で選択されている文を (もしあれば) クリップボードに格納します。

en: D&eselect All Entries
ja: すべてのエントリを選択解除(&E)

[ctx: Default dictionary]
en: Default
ja: デフォルト

en: Deletes the currently selected phrases from the history
ja: 履歴から現在選択されているフレーズを削除

en: Deletes the selected entries from the phrase book
ja: フレーズブックから選択されているエントリを削除

en: Deselects all phrases in the history
ja: 履歴のすべてのフレーズを選択解除

en: Dictionary
ja: 辞書

en: Discard Changes
ja: 変更を破棄

en: Do Not Add
ja: 追加しない

en: Enables/disables the phrasebook bar
ja: フレーズブックバーの有効/無効

en: Enables/disables the statusbar
ja: ステータスバーの有効/無効

en: Export Dictionary
ja: 辞書をエクスポート

en: Export Phrase Book
ja: フレーズブックをエクスポート

en: Exports the currently selected phrase(s) or phrase book(s) into a file
ja: 現在選択されているフレーズまたはフレーズブックをファイルにエクスポート

en: File Exists
ja: ファイルは存在します

en: File Extension
ja: ファイル拡張子

en: From &KDE documentation
ja: KDE のドキュメントから(&K)

en: From &file
ja: ファイルから(&F)

en: From f&older
ja: フォルダから(&O)

en: General Options
ja: 全般オプション

en: History file to open
ja: 開く履歴ファイル

en: I&mport Standard Phrase Book
ja: 標準フレーズブックをインポート(&M)

en: If you select this box a blank dictionary without any entries is created. As KMouth automatically adds newly typed words to the dictionaries it will learn your vocabulary with the time.
ja: これを選択すると、エントリのないブランクの辞書を作成します。KMouth は入力された単語を自動的に辞書に追加するので、時間とともにあなたの語彙を学習します。

en: If you select this box a new dictionary is created by either loading a dictionary file or by counting the individual words in a text.
ja: これを選択すると、辞書ファイルを読み込むか、テキスト中の単語を数えることにより、新しい辞書を作成します。

en: If you select this box a new dictionary is created by loading a file. You may either select an XML file, a standard text file or a file containing a word completion dictionary. If you select a standard text file or an XML file the frequentness of the individual words is detected by simply counting the occurrences of each word.
ja: これを選択すると、ファイルを読み込むことにより、新しい辞書を作成します。XML ファイル、標準的なテキストファイル、ワード補完辞書を含むファイルを選択できます。標準的なテキストファイルまたは XML ファイルを選択すると、単純に各単語の出現回数を数えて、単語の頻度を検出します。

en: If you select this box a new dictionary is created by loading all files in a folder and its subdirectories.
ja: これを選択すると、フォルダとそのサブディレクトリ内のすべてのファイルを読み込むことにより、新しい辞書を作成します。

en: If you select this box a new dictionary is created by merging existing dictionaries.
ja: これを選択すると、既存の辞書を結合することにより、新しい辞書を作成します。

en: If you select this box a new dictionary is created by parsing the KDE documentation. The frequentness of the individual words is detect by simply counting the occurrences of each word.
ja: これを選択すると、KDE のドキュメントを解析することにより、新しい辞書を作成します。単純に各単語の出現回数を数えて、単語の頻度を検出します。

en: If you select this check box the words are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
ja: これをチェックすると、新しい辞書に追加する前に単語のスペルチェックを行います。

en: If you select this check box the words from the KDE documentation are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
ja: これをチェックすると、新しい辞書に追加する前に、KDE のドキュメントの単語のスペルチェックを行います。

en: If you select this option then the selected phrase will be reachable by a keyboard shortcut. You can change the shortcut with the button next to this option.
ja: このオプションを選択すると、現在選択されているフレーズをキーボードショートカットを使って呼び出せます。ショートカットはこのオプションの右のボタンを押して変更できます。

en: If you select this option then the selected phrase will not be reachable by a keyboard shortcut.
ja: このオプションを選択すると、現在選択されているフレーズはキーボードショートカットを使って呼び出せません。

en: Import Phrasebook
ja: フレーズブックをインポート

en: Imports a file and adds its contents to the phrase book
ja: ファイルをインポートしてその内容をフレーズブックに追加

en: Imports a standard phrase book and adds its contents to the phrase book
ja: 標準フレーズブックをインポートしてその内容をフレーズブックに追加

[ctx: In the sense of a blank word list]
en: Empty list
ja: 空のリスト

[ctx: In which directory is the file located?]
en: &Directory:
ja: ディレクトリ(&D):

en: Initial Configuration - KMouth
ja: 初期設定 - KMouth

en: Initial Phrase Book
ja: 初期フレーズブック

en: Insert Into Edit Field
ja: 編集フィールドに挿入

en: Into this edit field you can type a phrase. Click on the speak button in order to speak the entered phrase.
ja: この編集フィールドにフレーズを入力します。入力したフレーズを話すには、「話す」ボタンをクリックします。

en: KDE Documentation
ja: KDE のドキュメント

en: Language
ja: 言語

[ctx: Local characterset]
en: Local
ja: ローカル

en: Merge result
ja: 結果をマージ

en: Merging dictionaries...
ja: 辞書をマージ中...

en: Move &Up
ja: 上へ移動(&U)

en: Name of the &phrase book:
ja: フレーズブックの名前(&P):

en: New Phrase &Book
ja: 新しいフレーズブック(&B)

en: Open File as History
ja: 履歴としてファイルを開く

en: Opening file...
ja: ファイルを開いています...

en: Opens an existing file as history
ja: 既存のファイルを履歴として開く

en: Opens the configuration dialog
ja: 設定ダイアログを開く

en: Parsing directory...
ja: ディレクトリを解析中...

en: Parsing file...
ja: ファイルを解析中...

en: Parsing the KDE documentation...
ja: KDE のドキュメントを解析中...

en: Pastes the clipboard contents at the current cursor position into the edit field.
ja: 編集フィールドの現在のカーソル位置にクリップボードの内容を貼り付けます。

en: Performing spell check...
ja: スペルチェック中...

en: Phrase
ja: フレーズ

en: Phrase Book
ja: フレーズブック

en: Please decide which phrase books you need:
ja: 必要なフレーズブックを決めてください:

en: Preferences
ja: 設定

en: Printing...
ja: 印刷中...

en: Prints out the actual history
ja: 現在の履歴を印刷

en: Quits the application
ja: アプリケーションを終了

en: Save &History As...
ja: 名前を付けて履歴を保存(&H)...

en: Save As
ja: 名前を付けて保存

en: Save Phrase Book
ja: フレーズブックを保存

en: Saves the actual history as...
ja: 現在の履歴に名前を付けて保存...

en: Saves the phrase book onto the hard disk
ja: フレーズブックをハードディスクに保存

en: Saving history with a new filename...
ja: 新しいファイル名で履歴を保存中...

en: Select &All Entries
ja: すべてのエントリを選択(&A)

en: Selects all phrases in the history
ja: 履歴のすべてのフレーズを選択

en: Send the data as standard &input
ja: データを標準入力として送る(&I)

en: Shortcut
ja: ショートカット

en: Shortcut for the phrase:
ja: フレーズのショートカット:

en: Show P&hrasebook Bar
ja: フレーズブックバーを表示(&H)

[ctx: Shutting down the application]
en: Exiting...
ja: 終了します...

en: Source of New Dictionary (1)
ja: 新しい辞書のソース (1)

en: Source of New Dictionary (2)
ja: 新しい辞書のソース (2)

en: Speak Immediately
ja: 直ちに話す

en: Speaks the currently active sentence(s)
ja: 現在アクティブな文を話す

en: Speaks the currently active sentence(s). If there is some text in the edit field it is spoken. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are spoken.
ja: 現在アクティブになっている文を話します。編集フィールドにテキストがある場合は、それを話します。そうでなければ、履歴で選択されている文を (もしあれば) 話します。

en: Speaks the currently selected phrases in the history
ja: 履歴で現在選択されているフレーズを話す

[ctx: Start speaking]
en: &Speak
ja: 話す(&S)

en: Text of the &phrase:
ja: フレーズのテキスト(&P):

en: Text-to-Speech
ja: テキスト読み上げ

en: Text-to-Speech Configuration
ja: テキスト読み上げの設定

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite it?
ja: ファイル %1 は既に存在します。上書きしますか？

[ctx: The job is done]
en: Ready.
ja: 完了。

en: There was an error loading file
    %1
ja: ファイル読み込み中にエラー
    %1

en: There was an error saving file
    %1
ja: ファイル保存中にエラー
    %1

en: This check box specifies whether the text is sent as standard input to the speech synthesizer.
ja: このチェックボックスで、テキストを標準入力としてスピーチシンセサイザーに送信するかどうかを指定します。

en: This combo box specifies whether selected phrases of the phrase book are immediately spoken or just inserted into the edit field.
ja: フレーズブックからフレーズを選択したときに、すぐに話すか、単に編集フィールドに挿入するかを、このコンボボックスで指定します。

en: This combo box specifies whether the phrase book is automatically saved when the edit window is closed.
ja: 編集ウィンドウを閉じたときに、フレーズブックを自動的に保存するかどうかを、このコンボボックスで指定します。

en: This combo box specifies which character encoding is used for passing the text.
ja: このコンボボックスで、テキストを渡すときに使用する文字エンコーディングを指定します。

en: This field specifies both the command used for speaking texts and its parameters. KMouth knows the following placeholders:
    %t -- the text that should be spoken
    %f -- the name of a file containing the text
    %l -- the language code
    %% -- a percent sign
ja: このフィールドで、テキストを話すために使用するコマンドとパラメータの両方を指定します。KMouth は次のプレースホルダを認識します。
    %t -- 話すテキスト
    %f -- テキストを含むファイル名
    %l -- 言語コード
    %% -- パーセント記号

en: This list contains all available dictionaries for the word completion. KMouth will display a combo box next to the edit field in the main window if this list contains more than one dictionary. You can use this combo box in order to select the dictionary that actually gets used for the word completion.
ja: これは利用可能なワード補完用の辞書の一覧です。このリストに複数の辞書がある場合は、KMouth メインウィンドウの編集フィールドの横にコンボボックスが表示されます。そこでワード補完に実際に使用する辞書を選択することができます。

en: This list contains the current phrase book in a tree structure. You can select and modify individual phrases and sub phrase books
ja: このリストは、現在のフレーズブックをツリー表示しています。個々のフレーズおよびサブフレーズブックを選択し修正することができます。

en: This list contains the history of spoken sentences. You can select sentences and press the speak button for re-speaking.
ja: 話した文の履歴がここに表示されます。文を選択し「話す」ボタンを押すことで、もう一度話すことができます。

en: Tips, extended phrase books
ja: ヒント、拡張フレーズブック

en: Toggle the statusbar...
ja: ステータスバーの表示を切り替え...

en: Toggling menubar...
ja: メニューバーの表示を切り替え...

en: Toggling phrasebook bar...
ja: フレーズブックバーの表示を切り替え...

en: Toggling toolbar...
ja: ツールバーの表示を切り替え...

en: With this button you can add a new dictionary to the list of available dictionaries.
ja: このボタンで、利用可能な辞書のリストに新しい辞書を加えることができます。

en: With this button you delete the selected dictionary.
ja: このボタンで、選択された辞書を削除します。

en: With this button you export the selected dictionary to a file.
ja: このボタンで、選択された辞書をファイルに書き出します。

en: With this button you move the selected dictionary down.
ja: このボタンで、選択された辞書を下へ移動します。

en: With this button you move the selected dictionary up.
ja: このボタンで、選択された辞書を上へ移動します。

en: With this combo box you decide which language should be associated with the new dictionary.
ja: このコンボボックスで、新しい辞書に関連付ける言語を選択します。

en: With this combo box you select the character encoding used to load text files. This combo box is not used for XML files or for dictionary files.
ja: このコンボボックスで、テキストファイルの読み込みに使用する文字エンコーディングを選択します。これは XML ファイルと辞書ファイルには使用されません。

en: With this combo box you select the language associated with the selected dictionary.
ja: このコンボボックスで、選択した辞書に関連付けられた言語を選択します。

en: With this combo box you select which of the installed languages is used for creating the new dictionary. KMouth will only parse documentation files of this language.
ja: このコンボボックスで、インストールされている言語の中から新しい辞書の作成に使用する言語を選択します。KMouth は選択された言語のドキュメントファイルのみを解析します。

en: With this input field you select the OpenOffice.org directory that will be used to spellcheck the words of the new dictionary.
ja: この入力フィールドで、新しい辞書の単語をスペルチェックするために使用する OpenOffice.org 辞書を指定します。

en: With this input field you specify the name of the selected dictionary.
ja: この入力フィールドで、選択された辞書の名前を指定します。

en: With this input field you specify which directory you want to load for creating the new dictionary.
ja: この入力フィールドで、新しい辞書の作成のためにどのディレクトリを読み込むかを指定します。

en: With this input field you specify which file you want to load for creating the new dictionary.
ja: この入力フィールドで、新しい辞書の作成のために読み込むファイルを指定します。

en: With this line edit you define the name of a sub-phrasebook or the contents of a phrase.
ja: ここでサブフレーズブックの名前またはフレーズの内容を定義します。

en: Word Completion
ja: 単語補完

en: Your chosen filename <i>%1</i> has a different extension than <i>.phrasebook</i>. Do you wish to add <i>.phrasebook</i> to the filename?
ja: 選択されたファイル名 ‘%1’ の拡張子は ‘.phrasebook’ ではありません。‘.phrasebook’ をファイル名に追加しますか？

en: Your chosen filename <i>%1</i> has the extension <i>.phrasebook</i>. Do you wish to save in phrasebook format?
ja: 選択されたファイル名 ‘%1’ の拡張子は ‘.phrasebook’ です。フレーズブック形式で保存しますか？

en: without name
ja: 名前なし
