konqueror - en to ja translation catalogue (211 entries)

en: %1/s
ja: %1/秒

en: &Bookmarks
ja: ブックマーク(&B)

en: &Close Active View
ja: アクティブなビューを閉じる(&C)

en: &Close Tab
ja: 現在のタブを閉じる(&O)

en: &Copy Link Address
ja: リンクアドレスをコピー(&C)

en: &Discard Changes
ja: 変更を破棄(&D)

en: &Duplicate Current Tab
ja: 現在のタブを複製(&U)

en: &Duplicate Tab
ja: 現在のタブを複製(&U)

en: &Duplicate Window
ja: ウィンドウを複製(&D)

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &Find File...
ja: ファイルを検索(&F)...

en: &Force Reload
ja: 強制的に再読み込み(&F)

en: &Go
ja: 移動(&G)

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: &New Tab
ja: 新しいタブ(&N)

en: &Open File...
ja: ファイルを開く(&I)...

en: &Open Location
ja: 場所を開く(&O)

en: &Open With
ja: アプリケーションで開く(&O)

en: &Preferences...
ja: 設定(&P)...

en: &Reload
ja: 再読み込み(&R)

en: &Reload All Tabs
ja: すべてのタブを再読み込み(&R)

en: &Reload Tab
ja: タブを再読み込み(&R)

en: &Remove Entry
ja: エントリを削除(&R)

en: &Settings
ja: 設定(&S)

en: &Stop
ja: 停止(&S)

en: &Tools
ja: ツール(&T)

en: &Up
ja: 上へ(&U)

en: &View
ja: 表示(&V)

en: &Window
ja: ウィンドウ(&W)

en: <html>Clear Location bar<br /><br />Clears the contents of the location bar.</html>
ja: <html>場所バーをクリア<br/><br/>場所バーの内容を消します。</html>

en: <html>Copy the currently selected text or item(s) to the system clipboard<br /><br />This makes it available to the <b>Paste</b> command in Konqueror and other KDE applications.</html>
ja: <html>選択されているテキストまたはアイテムをシステムのクリップボードにコピー<br/><br/>これによって Konqueror や他の KDE アプリケーションで「貼り付け」コマンドを利用できるようになります。</html>

en: <html>Cut the currently selected text or item(s) and move it to the system clipboard<br /><br />This makes it available to the <b>Paste</b> command in Konqueror and other KDE applications.</html>
ja: <html>選択されているテキストまたはアイテムを切り取り、システムのクリップボードに移動<br/><br/>これによって Konqueror や他の KDE アプリケーションで「貼り付け」コマンドを利用できるようになります。</html>

en: <html>Enter the parent folder<br /><br />For instance, if the current location is file:/home/%1 clicking this button will take you to file:/home.</html>
ja: <html>親フォルダへ移動<br/><br/>例えば、現在の場所が file:/home/%1 であれば、このボタンをクリックすると file:/home へ移動します。</html>

en: <html>Go<br /><br />Goes to the page that has been entered into the location bar.</html>
ja: <html>移動<br/><br/>場所バーに入力したページへ移動します。</html>

en: <html>Location Bar<br /><br />Enter a web address or search term.</html>
ja: <html>場所バー<br/><br/>ウェブアドレスまたは検索する語を入力します。</html>

en: <html>Navigate to your 'Home Page'<br /><br />You can configure the location where this button takes you under <b>Settings -> Configure Konqueror -> General</b>.</html>
ja: <html>ホームページへ移動<br/><br/>このボタンを押した時に移動する場所は<b>設定 -> Konqueror を設定 -> 全般</b>で設定できます。</html>

en: <html>Paste the previously cut or copied clipboard contents<br /><br />This also works for text copied or cut from other KDE applications.</html>
ja: <html>コピー/切り取りされたクリップボードの内容を貼り付け<br/><br/>これは他の KDE アプリケーションからコピー/切り取りされたテキストの場合にも機能します。</html>

en: <html>Print the currently displayed document<br /><br />You will be presented with a dialog where you can set various options, such as the number of copies to print and which printer to use.<br /><br />This dialog also provides access to special KDE printing services such as creating a PDF file from the current document.</html>
ja: <html>現在の文書を印刷<br/><br/>印刷部数や使用するプリンタなどの設定を行うためのダイアログボックスが表示されます。<br/><br/>また、このダイアログから KDE の特殊な印刷オプション機能 (例えば PDF ファイルの作成) も利用できます。</html>

en: <html>Reload all currently displayed documents in tabs<br /><br />This may, for example, be needed to refresh web pages that have been modified since they were loaded, in order to make the changes visible.</html>
ja: <html>現在表示されているすべてのタブの文書を再読み込み<br/><br/>これは、例えば一度読み込まれてから内容が変更されているウェブページを表示し直す場合に必要になります。</html>

en: <html>Reload the currently displayed document<br /><br />This may, for example, be needed to refresh web pages that have been modified since they were loaded, in order to make the changes visible.</html>
ja: <html>現在の文書を再読み込み<br/><br/>これは、例えば一度読み込まれてから内容が変更されているウェブページ (長時間表示し続けたページや頻繁に更新されるページなど) を表示し直す場合に必要になります。</html>

en: <html>Stop loading the document<br /><br />All network transfers will be stopped and Konqueror will display the content that has been received so far.</html>
ja: <html>文書の読み込みを中止<br/><br/>すべてのネットワーク転送を停止し、それまでに受信した分のみ表示します。</html>

en: <qt><b>%1</b> is not valid</qt>
ja: <qt><b>%1</b> は無効です</qt>

en: <qt><center><b>%1</b></center><hr />Last visited: %2<br />First visited: %3<br />Number of times visited: %4</qt>
ja: <qt><center><b>%1</b></center><hr />前回訪問: %2<br />初回訪問: %3<br />訪問回数: %4</qt>

[ctx: @action:button Delete session]
en: Delete
ja: 削除(&D)

[ctx: @action:button New session]
en: New...
ja: 新規...

[ctx: @action:button Rename session]
en: Rename...
ja: 名前変更(&R)...

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Most Often Visited
ja: よく訪れるページ(&M)

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Recently Visited
ja: 最近訪れたページ(&R)

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Show History
ja: 履歴を表示

[ctx: @action:inmenu Parent of 'By Name' and 'By Date']
en: Sort
ja: ソート

[ctx: @action:inmenu View]
en: &View Mode
ja: 表示モード(&V)

[ctx: @title:tab]
en: Loading...
ja: 読み込み中...

[ctx: @title:window]
en: History
ja: 履歴

en: A locked view cannot change folders. Use in combination with 'link view' to explore many files from one folder
ja: ロックされたビューではフォルダの変更はできません。一つのフォルダの多数のファイルを調べるときに、「ビューをリンク」と組み合わせて使用してください。

en: A session with the name '%1' already exists, do you want to overwrite it?
ja: “%1” という名前のセッションは既に存在します。上書きしますか？

en: Activate Next Tab
ja: 次のタブをアクティブに

en: Activate Previous Tab
ja: 前のタブをアクティブに

en: Activate Tab %1
ja: タブ %1 をアクティブに

en: Add
ja: 追加

en: Add new web extension "%1" to your sidebar?
ja: 新しいウェブ拡張機能 “%1” をサイドバーに追加しますか？

en: Ask confirmation for deleting a file.
ja: ファイルを削除するときに確認する。

en: Ask confirmation for move to trash
ja: ごみ箱へ移動するときに確認する

en: Bookmark Toolbar
ja: ブックマークツールバー

en: By &Date
ja: 日付で(&D)

en: By &Name
ja: 名前で(&N)

en: C&lear History
ja: 履歴をクリア(&L)

en: C&lose Current Tab
ja: 現在のタブを閉じる(&L)

en: Canceled.
ja: キャンセルされました。

en: Checking this box on at least two views sets those views as 'linked'. Then, when you change directories in one view, the other views linked with it will automatically update to show the current directory. This is especially useful with different types of views, such as a directory tree with an icon view or detailed view, and possibly a terminal emulator window.
ja: ビューを分割しているときにこのボックスをチェックすると、ビューが「リンク」されます。一つのビューでフォルダを変更すると、リンクされた他のビューも自動的に新しい場所を表示します。これは、アイコン表示と詳細表示、あるいはツリー表示とターミナルエミュレータのように、分割したビューの表示モードが異なる場合に特に役立ちます。

en: Clear Location Bar
ja: 場所バーをクリア

en: Close &Other Tabs
ja: 他のタブを閉じる(&O)

en: Close Current Tab
ja: 現在のタブを閉じる(&O)

en: Close View
ja: ビューを閉じる

en: Close the current tab
ja: 現在のタブを閉じます

en: Closed Items
ja: 閉じたアイテム(&C)

en: Configure Extensions...
ja: 拡張機能を設定(&E)...

en: Configure Spell Checking...
ja: スペルチェックを設定(&S)...

en: Copy &Files...
ja: ファイルをコピー(&F)...

en: Copy selected files from %1 to:
ja: %1 から選択されたファイルのコピー先:

en: Copy the selected text or item(s) to the clipboard
ja: 選択したテキスト/アイテムをクリップボードにコピー

en: D&etach Tab
ja: 現在のタブを分離(&E)

en: Detach Current Tab
ja: 現在のタブを分離(&E)

en: Developer
ja: 開発者

en: Developer (AdBlock filter)
ja: 開発者 (AdBlock フィルタ)

en: Developer (HTML rendering engine)
ja: 開発者 (HTML レンダリングエンジン)

en: Developer (HTML rendering engine, I/O library)
ja: 開発者 (HTML レンダリングエンジン, I/O ライブラリ)

en: Developer (HTML rendering engine, I/O library, regression test framework)
ja: 開発者 (HTML レンダリングエンジン, I/O ライブラリ, 回帰テスト用フレームワーク)

en: Developer (HTML rendering engine, JavaScript)
ja: 開発者 (HTML レンダリングエンジン, JavaScript)

en: Developer (I/O library)
ja: 開発者 (I/O ライブラリ)

en: Developer (I/O library, Authentication support)
ja: 開発者 (I/O ライブラリ, 認証サポート)

en: Developer (Java 2 security manager support,
     and other major improvements to applet support)
ja: 開発者 (Java2 セキュリティマネージャサポート,
    その他アプレットサポートのメジャーな改良)

en: Developer (Java applet support)
ja: 開発者 (Java アプレットサポート)

en: Developer (Java applets and other embedded objects)
ja: 開発者 (Java アプレット, その他埋め込みオブジェクト)

en: Developer (JavaScript)
ja: 開発者 (JavaScript)

en: Developer (List views)
ja: 開発者 (リストビュー)

en: Developer (List views, I/O library)
ja: 開発者 (リストビュー, I/O ライブラリ)

en: Developer (Netscape plugin support)
ja: 開発者 (Netscape プラグインサポート)

en: Developer (SSL, Netscape plugins)
ja: 開発者 (SSL, Netscape プラグイン)

en: Developer (framework)
ja: 開発者 (フレームワーク)

en: Developer (framework, parts)
ja: 開発者 (フレームワーク, parts)

en: Developer (misc stuff)
ja: 開発者 (さまざまなこと)

en: Developer (navigation panel framework)
ja: 開発者 (ナビゲーションパネルのフレームワーク)

en: Do Not Add
ja: 追加しない

en: Do you really want to clear the entire history?
ja: 本当に履歴をすべてクリアしますか？

en: Do you really want to close all other tabs?
ja: 本当に他のすべてのタブを閉じますか？

en: Dump Debug Info
ja: デバッグ情報をダンプ

en: Enter the parent folder
ja: 親フォルダへ移動

en: Extensions
ja: 拡張機能

en: Extra Toolbar
ja: 拡張ツールバー

en: For URLs that point to files, opens the directory and selects the file, instead of opening the actual file
ja: URL がファイルを指す場合、実際のファイルを開くのではなく、フォルダを開いてファイルを選択

en: Force a reload of the currently displayed document and any contained images
ja: 現在表示されている文書とそれに含まれるすべての画像を強制的に再読み込み

en: Go
ja: 移動

en: Graphics/icons
ja: グラフィック/アイコン

en: Here you can control if you want the popup window to contain a larger preview for the file, when moving the mouse over it
ja: マウスを上に乗せた時に、より大きなファイルのプレビューを表示するポップアップウィンドウが必要なら、ここで設定できます。

en: Here you can control if, when moving the mouse over a file, you want to see a small popup window with additional information about that file
ja: マウスをファイルの上に移動したときに、そのファイルに関する情報を小さいポップアップウィンドウに表示させるかどうかを選択します。

en: Home
ja: ホーム

en: Home Folder
ja: ホームフォルダ

en: Home Page
ja: ホームページ

en: If this option is checked, Konqueror will open a new window when you open a folder, rather than showing that folder's contents in the current window.
ja: このオプションを有効にすると、フォルダを開いたときに、その内容が現在のウィンドウに表示されるのではなく、新しいウィンドウが開くようになります。

en: If true, when opening a session from within the sessions dialog the tabs will be opened inside current window.
ja: もしセッションダイアログからセッションを開くときに true であれば、タブは現在のウィンドウの中に開かれます。

en: KFM author
ja: KFM の作者

en: Kon&queror Introduction
ja: Konqueror はじめに(&Q)

en: L&ocation:
ja: 場所(&O):

en: List available sessions
ja: 利用可能なセッションを表示

en: Local
ja: ローカル

en: Location Bar
ja: 場所バー

en: Location Toolbar
ja: 場所バー

en: Location to open
ja: 開く場所

en: Lock to Current Location
ja: 現在の場所にロック(&L)

en: M&ove Files...
ja: ファイルを移動(&O)...

en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Manage...
ja: 管理...

en: Maximum number of Closed Items
ja: 閉じたアイテムの最大件数

en: Maximum number of history items per view
ja: ページあたり表示する最大の履歴項目数

en: Mimetype to use for this URL (e.g. text/html or inode/directory)
ja: この URL に使用する MIME タイプ (例: text/html または inode/directory)

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Move Tab Left
ja: タブを左に移動(&M)

en: Move Tab Right
ja: タブを右に移動(&R)

en: Move backwards one step in the browsing history
ja: ブラウズ履歴の一つ前に戻ります

en: Move backwards one step in the closed tabs history
ja: 閉じたタブの履歴の一つ前に戻ります

en: Move forward one step in the browsing history
ja: ブラウズ履歴の一つ後に進みます

en: Move selected files from %1 to:
ja: %1 から選択されたファイルの移動先:

en: Move the selected text or item(s) to the clipboard
ja: 選択したテキスト/アイテムをクリップボードへ移動

en: Navigate to your 'Home Folder'
ja: ホームフォルダへ移動

en: Navigate to your 'Home Page'
ja: ホームページへ移動

en: Navigate to your local 'Home Folder'
ja: ローカルのあなたのホームフォルダへ移動します

en: New &Window
ja: 新しいウィンドウ(&W)

en: Number of Open With items in the File menu
ja: 「ファイル」メニューの「アプリケーションで開く」のアプリケーション数

en: Open a new tab
ja: 新しいタブを開きます

en: Open folders in separate windows
ja: フォルダを別のウィンドウで開く

en: Open in &New Tab
ja: 新しいタブで開く(&N)

en: Open in New &Window
ja: 新しいウィンドウで開く(&W)

en: Open in New Tab
ja: 新しいタブで開く

en: Open in T&his Window
ja: このウィンドウで開く(&H)

en: Open tabs inside current window
ja: タブを現在のウィンドウ内で開く

en: Open the document in a new tab
ja: 文書を新しいタブで開きます

en: Open the document in a new window
ja: 文書を新しいウィンドウで開きます

en: Open the document in current window
ja: 文書を現在のウィンドウで開きます

en: Open with %1
ja: %1 で開く

en: Other Tabs
ja: 他のタブ

en: Paste the clipboard contents
ja: クリップボードの内容を貼り付け

en: Preload for later use. This mode does not support URLs on the command line
ja: 後で使用するために先に読み込んでおきます。このモードはコマンドライン上の URL をサポートしません。

en: Preview &in %1
ja: %1 でプレビュー(&I)

en: Print the current document
ja: 現在の文書を印刷

en: Reload all currently displayed document in tabs
ja: 現在表示されているすべてのタブの文書を再読み込み

en: Reload the currently displayed document
ja: 現在の文書を再読み込み

en: Resend
ja: 再送

en: S&end File...
ja: ファイルを送信(&E)...

en: Save As...
ja: 名前を付けて保存...

en: Search in history
ja: 履歴を検索

en: Send &Link Address...
ja: リンクアドレスを送信(&L)...

en: Session to open
ja: 開くセッション

en: Sessions
ja: セッション(&S)

en: Sets the view as 'linked'. A linked view follows folder changes made in other linked views.
ja: ビューを「リンク」します。リンクされたビューは、他のリンクされたビューでのフォルダの変更に従います。

en: Show %1
ja: %1を表示

en: Show 'Delete' menu entries which bypass the trashcan
ja: 「削除」メニュー項目を表示して、ごみ箱を経由せずに削除できるようにする

en: Show file tips
ja: ファイルチップを表示

en: Show previews in file tips
ja: ファイルチップにプレビューを表示

en: Split View &Left/Right
ja: ビューを左右に分割(&L)

en: Split View &Top/Bottom
ja: ビューを上下に分割(&T)

en: Stalled
ja: ストールしました

en: Standard font
ja: 標準フォント

en: Start without a default window, when called without URLs
ja: URL なしで呼び出されたとき、デフォルトのウィンドウなしで起動

en: Stop loading the document
ja: 文書の読み込みを中止

en: The page you are trying to view is the result of posted form data. If you resend the data, any action the form carried out (such as search or online purchase) will be repeated.
ja: 表示しようとしているビューは送信したフォームの結果です。データを再送するとフォームによって実行された検索やオンラインショッピングなどの処理が繰り返されます。

en: There appears to be a configuration error. You have associated Konqueror with %1, but it cannot handle this file type.
ja: 設定に誤りがあるようです。Konqueror が %1 と関連付けられていますが、このファイルタイプは扱えません。

en: There was an error loading the module %1.
    The diagnostics is:
    %2
ja: モジュール %1 の読み込み中にエラーが発生しました。
    発生した現象は:
    %2

en: This bar contains the list of currently open tabs. Click on a tab to make it active. You can also use keyboard shortcuts to navigate through tabs. The text on the tab shows the content currently open in it; place your mouse over the tab to see the full title, in case it has been shortened to fit the tab width.
ja: このバーには現在開いているタブが表示されます。タブをクリックするとアクティブになります。キーボードショートカットを使ってタブを切り替えることもできます。タブには現在開いているページや場所の内容を表すテキストが表示されます。このテキストがタブ幅の関係ですべて表示されていない場合は、タブの上にマウスを移動すると完全なテキストを見ることができます。

en: This is the font used to display text in Konqueror windows.
ja: Konqueror のウィンドウで表示に使われるフォントです。

[ctx: This menu entry empties the closed items history]
en: Empty Closed Items History
ja: 閉じたアイテムの履歴をクリア

[ctx: This option links konqueror views]
en: Lin&k View
ja: ビューをリンク(&K)

en: This option tells Konqueror whether to ask for a confirmation when you delete a file without using the trash folder. Warning, deleted files can not be recovered, so it is recommended to leave this confirmation enabled.
ja: このオプションは、ごみ箱を経由せずにファイルを削除する際に確認を求めるか否かを設定します。警告: 削除されたファイルは復元できませんので、この確認は有効にしておくことをお勧めします。

en: This option tells Konqueror whether to ask for a confirmation when you move the file to your trash folder, from where it can be recovered very easily.
ja: このオプションは、ファイルをごみ箱に移動する際に確認を求めるか否かを設定します。ごみ箱からは簡単にファイルを復元できます。

en: This page contains changes that have not been submitted.
    Closing the window will discard these changes.
ja: このページには未送信の変更が含まれています。
    ウィンドウを閉じるとこれらの変更は破棄されます。

en: This page contains changes that have not been submitted.
    Reloading the page will discard these changes.
ja: このページには未送信の変更が含まれています。
    ページを再読み込みするとこれらの変更は破棄されます。

en: This sets the maximum number of closed items that will be stored in memory. This limit will not be surpassed.
ja: これは閉じたアイテムをメモリ上に保存できる最大値を設定します。この制限を上回ることはありません。

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Closing other tabs will discard these changes.
ja: このタブには未送信の変更が含まれています。
    他のタブを閉じるとこれらの変更は破棄されます。

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Closing the tab will discard these changes.
ja: このタブには未送信の変更が含まれています。
    タブを閉じるとこれらの変更は破棄されます。

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Closing the window will discard these changes.
ja: このタブには未送信の変更が含まれています。
    ウィンドウを閉じるとこれらの変更は破棄されます。

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Detaching the tab will discard these changes.
ja: このタブには未送信の変更が含まれています。
    このタブを分離するとこれらの変更は破棄されます。

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Reloading all tabs will discard these changes.
ja: このタブには未送信の変更が含まれています。
    すべてのタブを再読み込みするとこれらの変更は破棄されます。

en: This view contains changes that have not been submitted.
    Closing the view will discard these changes.
ja: このビューには未送信の変更が含まれています。
    ビューを閉じるとこれらの変更は破棄されます。

en: Und&o
ja: 元に戻す(&O)

en: Und&o: Closed Tab
ja: 元に戻す: 閉じたタブ(&O)

en: Und&o: Closed Window
ja: 元に戻す: 閉じたウィンドウ(&O)

en: Web browser, file manager and document viewer.
ja: ウェブブラウザ、ファイルマネージャ、文書ビューア

en: You have multiple tabs open in this window, are you sure you want to quit?
ja: このウィンドウで複数のタブを開いています。本当に終了しますか？

en: You have requested to open more than 20 bookmarks in tabs. This might take a while. Continue?
ja: 20 個を超えるブックマークを新しいタブで開こうとしています。少し時間がかかるかもしれませんが、続けますか？

en: Your sidebar is not functional or unavailable. A new entry cannot be added.
ja: サイドバーが機能していないか利用できなくなってるため、新しいエントリを追加できません。

en: no name
ja: 名前なし
