korganizer - en to ja translation catalogue (410 entries)

en: &Actions
ja: アクション(&A)

en: &Add
ja: 追加(&A)

en: &Address Book
ja: アドレス帳(&A)

en: &Agenda
ja: 予定表

en: &Also Dissociate Future Ones
ja: 将来のものも分離(&A)

en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: &Copy
ja: コピー(&C)

en: &Day
ja: 日(&D)

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: &Delete Event
ja: イベントを削除(&D)

en: &Delete To-do
ja: To-Do を削除(&D)

en: &Dissociate
ja: 分離する(&D)

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: &Edit Event...
ja: イベントを編集(&E)...

en: &Edit To-do...
ja: To-Do を編集(&E)...

en: &Edit...
ja: 編集(&E)...

en: &Event List
ja: イベントリスト(&E)

en: &Events
ja: イベント(&E)

en: &Export
ja: エクスポート(&E)

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &Go
ja: 移動(&G)

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: &Import
ja: インポート(&I)

en: &Journal
ja: 日記(&J)

en: &Journals
ja: 日記(&J)

en: &Mail Free Busy Information...
ja: フリー/ビジー情報をメールで送信(&M)...

en: &Make Sub-to-do Independent
ja: サブ To-Do を独立させる(&M)

en: &Month
ja: 月(&M)

en: &Move
ja: 移動(&M)

en: &New
ja: 新規(&N)

en: &Next Day | &Next %1 Days
ja[0]: 明日(&X)
ja[1]: 次の %1 日(&X)

en: &Only Dissociate This One
ja: これのみを分離(&O)

en: &Publish Item Information...
ja: イベント情報を公開(&P)...

en: &Refresh
ja: 更新(&R)

en: &Retrieve
ja: 取得

en: &Search for:
ja: 検索語(&S):

en: &Send as iCalendar...
ja: iCalendar として送信(&S)...

en: &Settings
ja: 設定(&S)

en: &Show
ja: 表示(&S)

en: &Show Event
ja: イベントを表示(&S)

en: &Show To-do
ja: To-Do を表示(&S)

en: &Sidebar
ja: サイドバー(&S)

en: &To-do List
ja: To-Do リスト(&T)

en: &Upload Free Busy Information
ja: フリー/ビジー情報をアップロード(&U)

en: &View
ja: 表示(&V)

en: &Week
ja: 週(&W)

en: &Zoom
ja: ズーム(&Z)

[ctx: 4 digit year]
en: %1
ja: %1年

en: <p><em>No Item Selected</em></p><p>Select an event, to-do or journal entry to view its details here.</p>
ja: <p>アイテムが選択されていません。</p><p>KOrganizer のメインビューでイベント、To-Do、日記のエントリを選択すると、ここに詳細が表示されます。</p>

en: <qt><p>Select the dates you want to display in KOrganizer's main view here. Hold the mouse button to select more than one day.</p><p>Press the top buttons to browse to the next / previous months or years.</p><p>Each line shows a week. The number in the left column is the number of the week in the year. Press it to select the whole week.</p></qt>
ja: <qt><p>ここで KOrganizer のメインビューに表示する日を選択します。マウスボタンを押したままドラッグすると複数の日を選択できます。</p><p>上の矢印のボタンを使って前後の月または年に移動することができます。</p><p>各行が 1 週間です。行の左の数字はその週が 1 年の何番目の週であるかを表しています。その数字を押すと週全体を選択できます。</p></qt>

en: <qt>Do you really want to delete '<b>%1</b>'?</qt>
ja: 本当に “%1” を削除しますか？

[ctx: @action Jump to today]
en: To &Today
ja: 今日へ(&T)

[ctx: @info]
en: "%1" was successfully copied to %2.
ja: “%1” を %2 にコピーしました。

[ctx: @info]
en: "%1" was successfully moved from %2 to %3.
ja: “%1” を %2 から %3 へ移動しました。

[ctx: @info]
en: Cannot write iCalendar file %1. %2
ja: iCalendar ファイル ‘%1’ に書き込めません。%2

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently remove the filter "%1"?
ja: 本当にフィルタ “%1” を完全に削除しますか？

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently remove the item "%1"?
ja: 本当にアイテム “%1” を完全に削除しますか？

[ctx: @info]
en: Unable to configure this plugin
ja: このプラグインを設定できません

[ctx: @info]
en: Unable to copy the item "%1" to %2.
ja: アイテム “%1” を %2 にコピーできませんでした。

[ctx: @info]
en: Unable to edit "%1" because it is locked by another process.
ja: 他のプロセスによってロックされているため “%1” は編集できません。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box to make KOrganizer mark the working hours for this day of the week. If this is a work day for you, check this box, or the working hours will not be marked with color.
ja: 勤務時間帯を色付きで表示させる曜日にチェックを入れてください。チェックされていない曜日には、それがあなたにとって仕事をする曜日であっても、勤務時間帯が表示されません。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose here the color of the calendar selected using the combo box above.
ja: 上のコンボボックスを使って選択したカレンダーの色を選択します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to define a new filter.
ja: このボタンを押して新しいフィルタを定義します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to remove the currently active filter.
ja: このボタンを押して選択したフィルタを削除します。

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons to use
ja: 使用するアイコン

[ctx: @item:inlistbox reminder time units in days]
en: day(s)
ja: 日

[ctx: @item:inlistbox reminder time units in hours]
en: hour(s)
ja: 時間

[ctx: @item:inlistbox reminder units in minutes]
en: minute(s)
ja: 分

[ctx: @item:intext delimiter for joining holiday names]
en: ,
ja: 、

[ctx: @label]
en: Default reminder time:
ja: デフォルトのリマインダ時間:

[ctx: @label]
en: Event text
ja: イベントのテキスト

[ctx: @label]
en: Use holiday region:
ja: 次の地域の休日を使う:

[ctx: @label default filter name]
en: New Filter %1
ja: 新しいフィルタ %1

[ctx: @label suffix in the N days spin box]
en:  days
ja:  日

[ctx: @label suffix in the hour size spin box]
en:  pixels
ja:  ピクセル

[ctx: @label:textbox Name of the folder.]
en: &Name:
ja: 名前(&N):

[ctx: @option:check]
en: Show at the bottom of the agenda views
ja: 予定表ビューの下に表示

[ctx: @option:check]
en: Show at the top of the agenda views
ja: 予定表ビューの上に表示

[ctx: @title::window]
en: Edit Calendar Filters
ja: カレンダーフィルタの編集

[ctx: @title:group]
en: Appointments
ja: アポイントメント

[ctx: @title:group]
en: Calendar Decorations
ja: カレンダーの装飾

[ctx: @title:group]
en: Date Navigator
ja: 日付ナビゲータ

[ctx: @title:group]
en: Display Options
ja: 表示オプション

[ctx: @title:group]
en: General Time and Date
ja: 全般的な日付と時間

[ctx: @title:group]
en: Holidays
ja: 休日

[ctx: @title:group]
en: Other Options
ja: その他のオプション

[ctx: @title:group]
en: Position
ja: 位置

[ctx: @title:group]
en: Reminders
ja: リマインダ

[ctx: @title:group]
en: Resources
ja: リソース

[ctx: @title:group]
en: Working Period
ja: 勤務時間

[ctx: @title:group email settings]
en: Email Settings
ja: メールの設定

[ctx: @title:tab]
en: Agenda View
ja: 予定表ビュー

[ctx: @title:tab]
en: Colors
ja: 色

[ctx: @title:tab]
en: Default Values
ja: デフォルトの値

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
ja: フォント

[ctx: @title:tab]
en: Month View
ja: 月ビュー

[ctx: @title:tab]
en: Regional
ja: 地域

[ctx: @title:tab]
en: Save
ja: 保存

[ctx: @title:tab]
en: Todo View
ja: To-Do ビュー

[ctx: @title:tab General settings for a folder.]
en: General
ja: 全般

[ctx: @title:tab calendar account settings]
en: Calendars
ja: カレンダー

[ctx: @title:tab general settings]
en: General
ja: 全般

[ctx: @title:tab personal settings]
en: Personal
ja: 個人設定

[ctx: @title:window]
en: Copying Failed
ja: コピー失敗

[ctx: @title:window]
en: Copying Succeeded
ja: コピー成功

[ctx: @title:window]
en: Delete Filter?
ja: フィルタを削除しますか？

[ctx: @title:window]
en: Delete Item?
ja: アイテムを削除しますか？

[ctx: @title:window]
en: Moving Failed
ja: 移動失敗

[ctx: @title:window]
en: Moving Succeeded
ja: 移動成功

[ctx: @title:window]
en: Properties of Calendar Folder %1
ja: カレンダーフォルダ %1 のプロパティ

en: A Personal Organizer
ja: 個人向けスケジュール管理ソフト

en: A column header of the %1 dates in the month.
ja: %1のカラムのヘッダ

en: Add as new calendar
ja: 新しいカレンダーとして追加

en: Agenda %1
ja: 予定表 %1

en: Agenda view
ja: 予定表ビュー

en: Agenda view background color
ja: 予定表ビューの背景色

en: Agenda view current-time line color
ja: 予定表ビューの現在時刻線の色

en: Alarm
ja: アラーム

en: Also Delete &Future
ja: 将来のものも削除(&F)

en: Always ask
ja: 常に尋ねる

en: Always display completed to-dos at the bottom of the list
ja: 完了した To-Do はリストの最下部に表示する

en: Attach &inline
ja: インライン添付(&I)

en: Attach as &link
ja: リンクとして添付(&L)

en: Attach complete message
ja: 完全なメッセージを添付

en: Attach inline &without attachments
ja: 添付ファイルなしでインライン添付(&W)

en: Attending
ja: 出席

en: Be asked which calendar to use
ja: どのカレンダーを使用するか確認する

en: Busy days background color
ja: 忙しい日の背景色

en: By publishing Free/Busy information, you allow others to take your calendar into account when inviting you for a meeting. Only the times you have already busy are published, not why they are busy.
ja: フリー/ビジー情報 (予定の有無情報) を公開することで、他の人が会議を招集する際にあなたの予定を考慮に入れることができるようになります。公開されるのは予定があるということだけで、その内容は公開されません。

en: By retrieving Free/Busy information that others have published, you can take their calendar into account when inviting them to a meeting.
ja: 他の人のフリー/ビジー情報 (予定の有無情報) を取得することで、会議を招集する際に参加者の予定を考慮に入れることができるようになります。

en: C&ancel
ja: キャンセル(&A)

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Calendars Side by Side
ja: 並列表示のカレンダー

en: Cannot upload calendar to '%1'
ja: ‘%1’ にカレンダーをアップロードできません

en: Change...
ja: 変更...

en: Check this box if you want all completed to-dos to be always grouped at the bottom of the to-do list.
ja: 完了した To-Do を常にリストの最下部にまとめて表示するには、このボックスをチェックします。

en: Check this box if you want to show seconds on the current-time line.
ja: 現在時刻線に秒を表示させる場合、このボックスをチェックします。

en: Check this box to display a confirmation dialog when deleting items.
ja: アイテムを削除するときに確認ダイアログを表示させる場合、このボックスをチェックします。

en: Check this box to display a line in the day or week view indicating the current-time line (Marcus Bains line).
ja: このオプションを有効にすると、現在時刻を示す線が日ビューと週ビューに表示されます。

en: Check this box to display icons (alarm, recursion, etc.) in agenda view items.
ja: このオプションを有効にすると、予定表ビューのアイテムにアラームや繰り返しなどを表すアイコンが表示されます。

en: Check this box to display icons (alarm, recursion, etc.) in month view items.
ja: このオプションを有効にすると、月ビューのアイテムにアラームや繰り返しなどを表すアイコンが表示されます。

en: Check this box to display journals in the month view.
ja: 月ビューに日記を表示するには、このボックスをチェックします。

en: Check this box to display summary tooltips when hovering the mouse over an event or a to-do.
ja: このオプションを有効にすると、イベントや To-Do の上にマウスを移動したときに、その要約がツールチップに表示されます。

en: Check this box to display the time in month view items.
ja: 月ビューに時間を表示するには、このボックスをチェックします。

en: Check this box to display to-dos in the agenda view.
ja: 予定表ビューに To-Do を表示するには、このボックスをチェックします。

en: Check this box to display to-dos in the month view.
ja: 月ビューに To-Do を表示するには、このボックスをチェックします。

en: Check this box to download a free/busy file in the format "user@domain.ifb" (for example joe@company.com.ifb). Otherwise, it will download a free/busy file in the format user.ifb (for example joe.ifb). Ask the server Administrator if you are not sure about how to configure this option.
ja: フリー/ビジー情報を “user@domain.ifb” フォーマット (例 joe@company.com.ifb) でダウンロードするには、このボックスをチェックしてください。チェックされていない場合は、user.ifb (例 joe.ifb) フォーマットでダウンロードします。このオプションの設定方法について疑問がある場合は、サーバ管理者に問い合わせてください。

en: Check this box to make KOrganizer remember your password and skip asking you each time it uploads your Free/Busy information, by storing it in the configuration file.
    For security reasons, it is not recommended to store your password in the configuration file.
ja: パスワードを設定ファイルに保存することによって、フリー/ビジー情報をアップロードするたびにパスワードを要求されないようにするには、このボックスをチェックします。
    【注意】 セキュリティ上の理由から、パスワードを設定ファイルに保存するのはお勧めできません。

en: Check this box to prevent KOrganizer from marking the working hours on holidays.
ja: このボックスをチェックすると、休日には色付きの勤務時間帯は表示されません。

en: Check this box to record the completion of a to-do in a new entry of your journal automatically.
ja: To-Do を完了としてマークしたときに自動的に日記の新しいエントリとして記録するには、このボックスをチェックしてください。

en: Check this box to show the days containing daily recurring events in bold typeface in the Date Navigator, or uncheck it to give more prominence to other (non daily recurring) events.
ja: 日単位で繰り返されるイベントを含む日を日付ナビゲータにボールド体で表示するには、このボックスをチェックしてください。他の (日単位で繰り返されない) イベントを目立つようにするには、チェックを外してください。

en: Check this box to show the days containing journals in bold typeface in the Date Navigator when in journal view.
ja: 日記ビューでは日記を含む日を日付ナビゲータにボールド体で表示する場合、このボックスをチェックします。

en: Check this box to show the days containing to-dos in bold typeface in the Date Navigator when in to-do view.
ja: To-Do ビューでは To-Do を含む日を日付ナビゲータにボールド体で表示する場合、このボックスをチェックします。

en: Check this box to show the days containing weekly recurring events in bold typeface in the Date Navigator, or uncheck it to give more prominence to other (non weekly recurring) events.
ja: 週単位で繰り返されるイベントを含む日を日付ナビゲータにボールド体で表示するには、このボックスをチェックしてください。他の (週単位で繰り返されない) イベントを目立つようにするには、チェックを外してください。

en: Check this box to start the event editor automatically when you select a time range in the daily and weekly view. To select a time range, drag the mouse from the start time to the end time of the event you are about to plan.
ja: 日ビューおよび週ビューで時間範囲を選択したときに自動的にイベントエディタが開くようにするには、このボックスをチェックします。時間範囲を選択するには、計画しようとしているイベントの開始時間をクリックして終了時間までドラッグします。

en: Check this box to upload your Free/Busy information automatically.
    It is possible to skip this option and mail or upload your Free/Busy information using the Schedule menu of KOrganizer.
    Note: If KOrganizer is acting as a KDE Kolab client, this is not required, as the Kolab2 server taking care of publishing your Free/Busy information and manages the access to it from other users.
ja: フリー/ビジー情報を自動でアップロードする場合、このボックスをチェックします。
    このオプションを使わずに、KOrganizer の「スケジュール」メニューを用いてフリー/ビジー情報をメールまたはアップロードすることも可能です。
    【注意】 KOrganizer が KDE Kolab クライアントとして働いている場合、この設定は必要ありません。Kolab2 サーバがフリー/ビジー情報を公開し、他のユーザからのアクセスを管理します。

en: Check this box to use the full KOrganizer window when displaying the month view. If this box is checked, you will gain some space for the monthly view, but other widgets, such as the date navigator, the item details and the calendars list, will not be displayed.
ja: 月ビューを KOrganizer のウィンドウ全体を使って表示する場合、このボックスをチェックします。このオプションを有効にすると、月ビューはより大きく表示されますが、日付ナビゲータ、アイテムの詳細、カレンダーリストなどのウィジェットは表示されません。

en: Check this box to use the full KOrganizer window when displaying the to-do list view. If this box is checked, you will gain some space for the to-do list view, but other widgets, such as the date navigator, the to-do details and the calendars list, will not be displayed.
ja: To-Do リストを KOrganizer のウィンドウ全体を使って表示する場合、このボックスをチェックします。このオプションを有効にすると、To-Do リストはより大きく表示されますが、日付ナビゲータ、アイテムの詳細、カレンダーリストなどのウィジェットは表示されません。

en: Classname:
ja: クラス名:

en: Click here to scroll the display to week number %1 of the currently displayed year.
ja: ここをクリックして現在表示されている年の第 %1 週を表示させます。

en: Click this button to scroll the display to the same approximate date of the next month
ja: このボタンをクリックして次の月のほぼ同じ日を表示させます

en: Click this button to scroll the display to the same approximate date of the previous month
ja: このボタンをクリックして前の月のほぼ同じ日を表示させます

en: Click this button to scroll the display to the same approximate day of the next year
ja: このボタンをクリックして次の年のほぼ同じ日を表示させます

en: Click this button to scroll the display to the same approximate day of the previous year
ja: このボタンをクリックして前の年のほぼ同じ日を表示させます

en: Color Usage
ja: 色の使用

en: Color busy days with a different background color
ja: 忙しい日の背景色を変える

en: Configure
ja: 設定

en: Configure &Date && Time...
ja: 日付と時間の書式を設定(&D)...

en: Configure View...
ja: ビューを設定...

en: Configure minimum the interval of time in minutes between each upload here. This configuration is only effective in case you choose to publish your information automatically.
ja: アップロードする最小の間隔を分単位で設定します。この設定はフリー/ビジー情報を自動的に公開するオプションが選択されている場合にのみ有効です。

en: Configure the number of calendar days you wish to be published and available to others here.
ja: 他の人に公開するカレンダーの日数を設定します。

en: Confirm deletes
ja: 削除する前に確認する

en: Copying Failed
ja: コピー失敗

en: Could not load calendar %1.
ja: カレンダー “%1” を読み込めませんでした。

en: Could not start control module for date and time format.
ja: 日付と時間の書式を設定するための設定モジュールを起動できませんでした。

en: Current-time line
ja: 現在時刻線

en: Daily ending hour
ja: 毎日の終業時間

en: Daily starting hour
ja: 毎日の始業時間

en: Date
ja: 日付

en: Date & Time
ja: 日付と時間

en: Date Range
ja: 日付範囲

en: Day begins at
ja: 一日の始まり

en: Default event color
ja: イベントのデフォルト色

en: Default todo attachment method
ja: デフォルトの To-Do 添付方法

en: Delete &All
ja: すべて削除(&A)

en: Delete All
ja: すべて削除

en: Delete C&urrent
ja: これのみ削除(&U)

en: Delete Only This
ja: これのみ削除

en: Delete Page
ja: ページを削除

en: Desc&riptions
ja: 説明(&R)

en: Description:
ja: 説明:

en: Display icons in agenda view items
ja: 予定表ビューのアイテムにアイコンを表示します

en: Display icons in month view items
ja: 月ビューのアイテムにアイコンを表示します

en: Display journals in the month view
ja: 月ビューに日記を表示します

en: Display seconds with the current-time indicator
ja: 現在時刻線に秒を表示します

en: Display the current-time indicator
ja: 現在時刻を示す線を表示します

en: Display time in month view items
ja: 月ビューのアイテムに時間を表示します

en: Display to-dos in the agenda view
ja: 予定表ビューに To-Do を表示します

en: Display to-dos in the month view
ja: 月ビューに To-Do を表示します

en: Dissociate future occurrences
ja: 将来の繰り返しを分離

en: Dissociate occurrence
ja: 繰り返しから分離

en: Dissociating Failed
ja: 分離失敗

en: Dissociating the future occurrences failed.
ja: 将来の繰り返しを分離できませんでした。

en: Dissociating the occurrence failed.
ja: アイテムを繰り返しから分離できませんでした。

en: Do you want to dissociate the occurrence on %1 from the recurrence or also dissociate future ones?
ja: %1 のイベントのみを繰り返しから分離しますか？それとも将来のものも分離しますか？

en: Do you want to dissociate the occurrence on %1 from the recurrence?
ja: %1 のイベントを繰り返しから分離しますか？

en: Do you want to overwrite %1?
ja: ‘%1’ を上書きしますか？

en: Draw agenda items using their calendar color for the inside and border
ja: 予定表のアイテムの内部と枠の両方をカレンダー色で描画します

en: Edit...
ja: 編集...

en: Enable automatic event editor with time range selection
ja: 時間範囲を選択したときに自動的にイベントエディタを開きます

en: Enable tooltips for displaying summaries
ja: 要約を表示するツールチップを有効にする

en: Enter the URL for the server on which your Free/Busy information shall be published here.
    Ask the server administrator for this information.
ja: フリー/ビジー情報を公開するサーバの URL を入力します。
    この情報はサーバ管理者に問い合わせてください。

en: Enter the ending time for the working hours here. The working hours will be marked with color by KOrganizer.
ja: 勤務時間の終了時間を指定します。勤務時間帯は KOrganizer に色付きで表示されます。

en: Enter the login information relative to your account on the server here.
    
    A Kolab2 server specificity: Registered your UID (Unique IDentifier). By default your UID would be your email address on the Kolab2 server but it may also be different. In the last case enter your UID.
ja: サーバのアカウントのログイン情報を入力します。
    
    Kolab2 サーバに特有な点: 登録した UID (Unique IDentifier)。標準では UID は Kolab2 でのメールアドレスになりますが、異なることもあります。その場合は、あなたの UID を入力してください。

en: Enter the start time for events here. This time should be the earliest time that you use for events, as it will be displayed at the top.
ja: 一日の活動を開始する時間を設定します。予定表はここで指定した時間を先頭に表示されるので、イベントを開始する可能性のある最も早い時間に設定してください。

en: Enter the start time for the working hours here. The working hours will be marked with color by KOrganizer.
ja: 勤務時間の開始時間を指定します。勤務時間帯は KOrganizer に色付きで表示されます。

en: Enter your groupware server login password here.
ja: グループウェアサーバのログインパスワードを入力します。

en: Error
ja: エラー

en: Exclude holidays
ja: 休日を除く

en: Export as &iCalendar...
ja: iCalendar としてエクスポート(&I)...

en: F&ilter
ja: フィルタ(&I)

en: Filter Details
ja: フィルタの詳細

en: Filters Toolbar
ja: フィルタツールバー

en: Former Maintainer
ja: 以前のメンテナ

en: Fr&om:
ja: 始め(&O):

en: Here you can give the number of days a to-do item has to be completed to be hidden from the to-do list. If you select "Immediately", all completed to-dos will be hidden. If you, for example, choose a value of 1, all to-do items will be hidden, that have been marked finished longer than 24 hours ago.
ja: 完了してから何日経過したら To-Do リストから隠すかを設定します。「すぐに」を選択すると、すべての完了済み To-Do が隠されます。日数を例えば 1 に指定した場合は、24時間前以前に完了とマークされたすべての To-Do が隠されます。

en: Hide &inactive to-dos
ja: 開始前の To-Do を隠す(&I)

en: Hide &recurring events and to-dos
ja: 繰り返しイベントと To-Do を隠す(&R)

en: Hide co&mpleted to-dos
ja: 完了した To-Do を隠す(&M)

en: Hide to-dos not assigned to me
ja: 自分に割り当てられていない To-Do を隠す

en: Highlight color
ja: 強調表示の色

en: Holiday
ja: 休日

en: Holiday color
ja: 休日の色

en: Hour size
ja: 時間行のサイズ

en: If this box is checked, the filter will hide all to-do items from the list, that have been completed. Optionally, only items that have been completed a given number of days are hidden.
ja: このオプションは完了済みの To-Do をリストから隠します。完了してからの日数を指定して隠すこともできます。

en: Import &Calendar...
ja: カレンダーをインポート(&C)...

en: Import Page
ja: ページをインポート

en: Import Page...
ja: ページをインポート...

en: Import the specified files as separate calendars
ja: 指定したファイルを別カレンダーとしてインポート

en: In Horizontally
ja: 水平方向にズームイン

en: In Vertically
ja: 垂直方向にズームイン

en: Journal
ja: 日記

en: Journal of %1
ja: %1 の日記

en: KOrganizer Confirmation
ja: KOrganizer 確認

en: Locations
ja: 場所

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: Make sub-to-dos independent
ja: サブ To-Do を独立させる

en: Manage View &Filters...
ja: ビューフィルタの管理(&F)...

en: Merge all calendars into one view
ja: すべてのカレンダーを 1 つのビューにマージする

en: Merge into existing calendar
ja: 既存のカレンダーにマージ

en: Merged calendar
ja: マージしたカレンダー

en: Minimum time between uploads (in minutes):
ja: アップロードの最小間隔 (分):

en: Month view
ja: 月ビュー

en: Month view background color
ja: 月ビューの背景色

en: Month view uses full window
ja: 月ビューをウィンドウいっぱいに表示する

en: Moving Failed
ja: 移動失敗

en: Multiple Calendar Display
ja: 複数のカレンダーの表示

en: New &Journal...
ja: 新しい日記(&J)...

en: New &To-do...
ja: 新しい To-Do(&T)...

en: New Calendar
ja: 新しいカレンダー

en: New E&vent...
ja: 新しいイベント(&V)...

en: New Events, To-dos and Journal Entries Should
ja: 新しいイベント、To-Do、日記のエントリの扱い

en: New Su&b-to-do...
ja: 新しいサブ To-Do(&B)...

en: Next x days
ja: 次の X 日

en: No filter
ja: フィルタなし

en: Number of columns
ja: カラムの数

en: Only attach link to message
ja: メッセージへのリンクのみを添付

en: Only calendar
ja: リソース色のみ

en: Organizer
ja: 主催者

en: Original Author
ja: オリジナルの作者

en: Out Horizontally
ja: 水平方向にズームアウト

en: Out Vertically
ja: 垂直方向にズームアウト

en: P&ublish
ja: 公開

en: Part of work sponsored by Google with Summer of Code 2005
ja: Google Summer of Code 2005 による作業の一部

en: Passwor&d:
ja: パスワード:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Press this button to configure the agenda view font. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the font for the events in the agenda view.
ja: 予定表ビューのフォントを設定するには「選択」ボタンを押してください。ボタンを押すとフォント選択ダイアログが開き、そこでフォントを選択できます。

en: Press this button to configure the current-time line font. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the font for the current-time line in the agenda view.
ja: 現在時刻線のフォントを設定するには「選択」ボタンを押してください。ボタンを押すとフォント選択ダイアログが開き、そこでフォントを選択できます。

en: Press this button to configure the month view font. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the font for the items in the month view.
ja: 月ビューのアイテムに使用するフォントを設定するには「選択」ボタンを押してください。ボタンを押すとフォントの選択ダイアログが開き、そこでフォントを選択できます。

en: Press this button to configure the time bar font. The time bar is the widget that shows the hours in the agenda view. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the hour font for the time bar.
ja: 時間バーのフォントを設定するには「選択」ボタンを押してください。時間バーは予定表ビューで時間を表示するウィジェットです。ボタンを押すとフォント選択ダイアログが開き、そこでフォントを選択できます。

en: Publish
ja: 公開するフリー/ビジー情報:

en: Publish your free/&busy information automatically
ja: フリー/ビジー情報を自動的に公開する(&B)

en: Pur&ge Completed To-dos
ja: 完了済み To-Do を一括削除(&G)

en: Purge
ja: 削除

en: Purge To-dos
ja: 完了済み To-Do を一括削除

en: Re&member password
ja: パスワードを保存する(&M)

en: Re&quest Update
ja: 主催者に更新情報を要求(&Q)

en: Record completed to-dos in journal entries
ja: To-Do の完了を日記に記録する

en: Recurring
ja: 繰り返し

en: Redo
ja: やり直す

en: Remember p&assword
ja: パスワードを保存する(&M)

en: Remove Attachments
ja: 添付ファイルの削除

en: Removing attachments from an email might invalidate its signature.
ja: 添付ファイルを削除するとメールの署名が無効になる可能性があります。

en: Removing not possible
ja: 削除できません

en: Reset to Defaults
ja: 標準設定に戻す

en: S&chedule
ja: スケジュール(&C)

en: Saved calendar '%1'.
ja: カレンダー “%1” を保存しました。

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Scroll backward to the previous month
ja: 前の月にスクロール

en: Scroll backward to the previous year
ja: 前の年にスクロール

en: Scroll forward to the next month
ja: 次の月にスクロール

en: Scroll forward to the next year
ja: 次の年にスクロール

en: Scroll to week number %1
ja: 第 %1 週にスクロール

en: Search For
ja: 検索対象

en: Search In
ja: 検索範囲

en: Select "Switch between views with tabs" if you would like to alternate between calendars using the tab key.
ja: 複数のカレンダーを Tab キーを使って切り替えたい場合は「Tab キーでビューを切り替える」を選択します。

en: Select a color to use for the current-time (Marcus Bains) line.
ja: 現在時刻線に使う色を選択します。

en: Select a month
ja: 月を選択

en: Select a year
ja: 年を選択

en: Select the "Merge all calendars into one view" option if you would like all your calendars to be shown together in one agenda view.
ja: 1 つの予定表ビューにすべてのカレンダーをいっしょに表示させたい場合は「すべてのカレンダーを 1 つのビューにマージする」を選択します。

en: Select the "Only calendar" option if you would like to draw calendar items (both inside and border) in the color of their calendar.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
ja: カレンダーアイテムの内部と枠の両方をカレンダーの色で表示させたい場合は「リソース色のみ」を選択します。リソースの色は「色とフォント」のページで設定します。

en: Select the "Show calendars side by side" option if you would like to see two calendars at once, in a side-by-side view.
ja: 2 つのカレンダーを同時に並べて見たい場合は「カレンダーを並べて表示する」を選択します

en: Select the Month view background color here.
ja: 月ビューの背景色を選択します。

en: Select the agenda view background color here.
ja: 予定表ビューの背景色を選択します。

en: Select the height of the hour rows in the agenda grid, in pixels. Increasing this value will make each row in the agenda grid taller.
ja: 予定表で 1 時間を表すグリッドの高さをピクセル数で選択します。この値を大きくするほど各行が高くなります。

en: Select the highlight color here. The highlight color will be used for marking the currently selected area in your Month and in the date navigator.
ja: 強調表示の色を選択します。強調表示の色は月ビューと日付ナビゲータで選択されている領域を示すために使われます。

en: Select the highlight color here. The highlight color will be used for marking the currently selected area in your agenda and in the date navigator.
ja: 強調表示の色を選択します。強調表示の色は予定表や日付ナビゲータで選択されている領域を示すために使われます。

en: Select the holiday color here. The holiday color will be used for the holiday name in the month view and the holiday number in the date navigator.
ja: 休日の色を選択します。休日の色は月ビューでは休日の名前に、日付ナビゲータでは休日の数字に使われます。

en: Select the to-do due today color here.
ja: 今日が締切の To-Do の色を選択します。

en: Select the to-do overdue color here.
ja: 締切を過ぎた To-Do の色を選択します。

en: Select the working hours background color for the Month view here.
ja: 月ビューで勤務時間帯を示す背景色を選択します。

en: Select the working hours color for the agenda view here.
ja: 予定表ビューで勤務時間帯を示す色を選択します。

en: Select this option if you do not want to show recurring events and to-dos in your views. Daily and weekly recurring items may take a lot of space, so it might be handy to hide them.
ja: 定期的に繰り返されるイベントや To-Do を表示したくない場合、このオプションを指定してください。日単位や週単位で繰り返されるイベントは多くのスペースを取る場合があるので、フィルタで隠せるようにしておくと便利かもしれません。

en: Select this option to choose the calendar to be used to record the item each time you create a new event, to-do or journal entry. This choice is recommended if you intend to use the shared folders functionality of the Kolab server or have to manage multiple accounts using Kontact as a KDE Kolab client.
ja: 新しいイベント、To-Do、日記のエントリを作成するたびにそれを記録するために使用するカレンダーを選択する場合、このオプションを選択します。Kolab サーバの共有フォルダ機能を使う予定がある、または Kontact を KDE Kolab クライアントとして使って複数のアカウントを管理する必要がある場合は、このオプションをお勧めします。

en: Select your timezone from the list of locations on this drop down box. If your city is not listed, select one which shares the same timezone. KOrganizer will automatically adjust for daylight savings.
ja: このドロップダウンリストからタイムゾーンを選択します。お住いの都市がリストにない場合は、同じタイムゾーンにある他の都市を選択してください。KOrganizer は夏時間調整を自動的に行います。

en: Selected Calendars
ja: 選択したカレンダー

en: Selection
ja: 選択

en: Send &Cancellation to Attendees
ja: 参加者にキャンセル通知を送信(&C)

en: Send &Invitation to Attendees
ja: 参加者に出席依頼を送信(&I)

en: Send Status &Update
ja: 主催者に状態の更新を送信(&U)

en: Server Information
ja: サーバ情報

en: Server URL:
ja: サーバの URL:

en: Set the height (in pixels) for an hour in the agenda grid
ja: 予定表で 1 時間を表すグリッドの高さをピクセル数で設定します

en: Set this to retrieve user@domain.ifb instead of user.ifb from the server
ja: user.ifb ではなく user@domain.ifb をサーバから取得します。

en: Setting Default Preferences
ja: 標準設定に戻す

en: Show Calendar Manager
ja: カレンダーマネージャを表示

en: Show Date Navigator
ja: 日付ナビゲータを表示

en: Show Item Viewer
ja: イベントビューアを表示

en: Show To-do View
ja: To-Do ビューを表示

en: Show all calendars merged together
ja: すべてのカレンダーをいっしょに表示します

en: Show all except selected
ja: 以下を含まないものを表示

en: Show calendars side by side
ja: カレンダーを並べて表示する

en: Show current-time (Marcus Bains) line
ja: 現在時刻線を表示する

en: Show icons in agenda view items
ja: 予定表ビューのアイテムにアイコンを表示する

en: Show icons in month view items
ja: 月ビューのアイテムにアイコンを表示する

en: Show in Context
ja: コンテキストに表示

en: Show items that recur daily
ja: 日単位で繰り返されるアイテムを表示する

en: Show items that recur weekly
ja: 週単位で繰り返されるアイテムを表示する

en: Show journals
ja: 日記を表示する

en: Show journals instead of events when in Journal View
ja: 日記ビューではイベントではなく日記を含む日を強調する

en: Show only selected
ja: 以下を含むものを表示

en: Show seconds on the current-time (Marcus Bains) line
ja: 現在時刻線に秒を表示する

en: Show this many days at a time in the Next "x" days view
ja: この日数分を「次の X 日」に表示します

en: Show time in month view items
ja: 月ビューのアイテムに時間を表示する

en: Show to-dos
ja: To-Do を表示する

en: Show to-dos instead of events when in Todo View
ja: To-Do ビューではイベントではなく To-Do を含む日を強調する

en: Show two calendars side-by-side
ja: 2 つのカレンダーを並べて表示します

en: Su&mmaries
ja: 要約(&M)

en: Switch between views with tabs
ja: Tab キーでビューを切り替える

en: Tab through calendars
ja: Tab キーでカレンダーを切り替えます

en: Text
ja: テキスト

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates. Do you want to delete only the current one on %2 or all its occurrences?
ja: “%1” は定期的に繰り返されるアイテムです。%2 のこのアイテムのみを削除しますか？あるいはすべての繰り返しを削除しますか？

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates. Do you want to delete only the current one on %2, also future occurrences, or all its occurrences?
ja: “%1” は定期的に繰り返されるアイテムです。%2 のこのアイテムのみを削除しますか？将来の繰り返しも削除しますか？あるいはすべての繰り返しを削除しますか？

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates; are you sure you want to delete it and all its recurrences?
ja: “%1” は定期的に繰り返されるアイテムです。本当にこのアイテムとすべての繰り返しを削除しますか？

en: The default way of attaching dropped emails to a task
ja: ドロップしたメールをタスクに追加するデフォルトの方法

en: The downloaded events will be merged into your current calendar.
ja: ダウンロードされたイベントは現在のカレンダーにマージされます。

en: The item "%1" has sub-to-dos. Do you want to delete just this item and make all its sub-to-dos independent, or delete the to-do with all its sub-to-dos?
ja: “%1” にはサブ To-Do があります。この To-Do のみを削除し、すべてのサブ To-Do を独立させますか？それとも、すべてのサブ To-Do も同時に削除しますか？

en: The item "%1" is filtered by your current filter rules, so it will be hidden and not appear in the view.
ja: アイテム “%1” は現在のフィルタルールにより除外されるため、ビューには表示されません。

en: The item "%1" is marked read-only and cannot be deleted; it probably belongs to a read-only calendar.
ja: アイテム “%1” は読み取り専用になっているため、削除できません。おそらく読み取り専用のカレンダーのものです。

en: This option hides all to-dos from your list which are assigned to someone else.<br>
    Only to-dos which have least one attendee will be checked.  If you are not in the list of attendees the to-do will be hidden.
ja: <qt>このオプションは誰か他の人に割り当てられているすべての To-Do をリストから隠します。<br/>
    少なくとも 1 人の参加者がいる To-Do のみをチェックします。あなたが参加者リストに含まれていない To-Do は隠されます。</qt>

en: This option hides all to-dos from your list, where the start date has not been reached. (Note that the start date is not the due date of the to-do item.)
ja: このオプションは開始日が到来していないすべての To-Do をリストから隠します。(開始日は To-Do の締切日ではないことに注意してください。)

en: This option will allow you to select which completed to-dos should be hidden. When you choose <i>Immediately</i>, it will hide the to-do as soon as you check it. You can increase or decrease the number of days in the spinbox.
ja: このオプションを使うと、完了後の日数によって隠す To-Do を選択できます。「すぐに」を指定すると、完了とマークするとすぐにその To-Do は隠されます。スピンボックスで日数を増減できます。

en: Time bar
ja: 時間バー

en: Time range selection in agenda view starts event editor
ja: 予定表ビューで時間範囲を選択したらイベントエディタを開く

en: Time&line
ja: 時系列(&L)

en: To-&dos
ja: To-Do(&D)

en: To-do
ja: To-Do

en: To-do due today color
ja: 今日が締切の To-Do の色

en: To-do list view uses full window
ja: To-Do リストをウィンドウいっぱいに表示する

en: To-do overdue color
ja: 締切を過ぎた To-Do の色

en: Today
ja: 今日

en: Todo completed: %1 (%2)
ja: To-Do 完了: %1 (%2)

en: Type:
ja: タイプ:

en: URL '%1' is invalid.
ja: URL ‘%1’ は無効です。

en: Unable to copy the item to %1.
ja: アイテムを %1 にコピーできません。

en: Unable to move the item to  %1.
ja: アイテムを %1 に移動できません。

en: Unable to save %1 "%2".
ja: %1 “%2” を保存できません。

en: Unable to save calendar to the file %1.
ja: カレンダーをファイル ‘%1’ に保存できません。

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Undo: %1
ja: 元に戻す: %1

en: Use full email &address for retrieval
ja: 取得に完全なメールアドレスを使う(&F)

en: Use this color for the Agenda View current-time (Marcus Bains) line
ja: 予定表ビューの現在時刻線にこの色を使います

en: User&name:
ja: ユーザ名:

en: View the details of events, journal entries or to-dos selected in KOrganizer's main view here.
ja: KOrganizer のメインビューで選択されたイベント、日記のエントリ、To-Do の詳細を表示します。

en: Views
ja: 表示

en: W&ork Week
ja: 平日(&O)

en: What's &Next
ja: 次は何？(&N)

en: Working hours color
ja: 勤務時間帯の色

en: You are about to set all preferences to default values. All custom modifications will be lost.
ja: すべての項目を標準設定の値に戻そうとしています。あなたが行った変更はすべて失われます。

[ctx: counter proposal]
en: Request Chan&ge
ja: 主催者に変更を提案(&G)

en: days of free/busy information
ja: 日分

[ctx: delimiter for joining holiday names]
en: ,
ja: 、

[ctx: filter name]
en: Name:
ja: 名前:

[ctx: login name on the Kolab server]
en: Username:
ja: ユーザ名:

[ctx: main toolbar]
en: Main
ja: メインツールバー

[ctx: save failure cause unknown]
en: Reason unknown
ja: 原因不明

[ctx: scroll backward]
en: &Backward
ja: 戻る(&B)

[ctx: scroll backward]
en: Back
ja: 戻る

[ctx: scroll forward]
en: &Forward
ja: 進む(&F)

[ctx: the calendar is read-only]
en: read-only
ja: 読み取り専用
