krusader - en to ja translation catalogue (487 entries)

en: %1 (Link)
ja: %1 (リンク)

en: %1 free
ja: %1 空き

en: %1 is bigger than %2 MB
ja: %1 は %2 MB より大きい

en: &Add
ja: 追加(&A)

en: &Advanced
ja: 詳細(&A)

en: &Advanced >>
ja: 詳細(&A)

en: &All Files
ja: すべてのファイル(&A)

en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: &Case sensitive
ja: 大文字と小文字を区別(&C)

en: &Close Current Tab
ja: 現在のタブを閉じる(&C)

en: &Connect
ja: 接続(&C)

en: &Custom
ja: カスタム(&C)

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: &Delete All
ja: すべて削除(&D)

en: &Detach Tab
ja: タブを切り離す(&D)

en: &Detailed View
ja: 詳細表示(&D)

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: &Eject
ja: 取り出し(&E)

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &General
ja: 一般(&G)

en: &Generic Viewer
ja: 汎用ビューア(&G)

en: &Go
ja: 移動(&G)

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: &Hex Viewer
ja: 十六進ビューア(&H)

en: &Invert Selection
ja: 選択反転(&I)

en: &KrViewer
ja: KrViewer(&K)

en: &Load
ja: 読み込み(&L)

en: &Locate...
ja: 探す(&L)...

en: &Match whole word only
ja: 単語全体が一致するもののみ(&M)

en: &Modified between
ja: 変更期間(&M)

en: &MountMan...
ja: MountMan(&M)...

en: &New Text File...
ja: 新しいテキストファイル...

en: &Next Tab
ja: 次のタブ

en: &Not modified after
ja: 次の日以降変更されていない(&N)

en: &Of type:
ja: タイプ(&O):

en: &Open
ja: 開く(&O)

en: &Previous Tab
ja: 前のタブ

en: &Profile handler
ja: プロファイル操作(&P)

en: &Properties...
ja: プロパティ(&P)...

en: &Reload
ja: 再読み込み(&R)

en: &Search...
ja: 検索(&S)...

en: &Select All
ja: すべて選択(&S)

en: &Settings
ja: 設定(&S)

en: &Skip
ja: スキップ(&S)

en: &Text Viewer
ja: テキストビューア(&T)

en: &Text:
ja: テキスト(&T):

en: &Tools
ja: ツール(&T)

en: &Trash
ja: ごみ箱(&T)

en: &Unpack...
ja: 解凍(&U)...

en: &Unselect Group...
ja: グループを非選択(&U)...

en: &View
ja: 表示(&V)

en: &Window
ja: ウィンドウ(&W)

en: 1.2 MB (5.25")
ja: 1.2 MB (5.25インチ)

en: 1.44 MB (3.5")
ja: 1.44 MB (3.5インチ)

en: 360 kB (5.25")
ja: 360 kB (5.25インチ)

en: 720 kB (3.5")
ja: 720 kB (3.5インチ)

en: <qt>There was an error while running <b>%1</b>.</qt>
ja: <qt><b>%1</b> の実行中にエラーがありました。</qt>

en: A&ll
ja: すべて(&L)

en: About to connect to...
ja: 接続するところです...

en: Action Property
ja: アクションプロパティ

en: Active panel
ja: アクティブパネル

en: Add
ja: 追加

en: Add Bookmark
ja: ブックマークに追加

en: Add new entry
ja: 追加

en: Advanced
ja: 詳細

en: Advanced Properties
ja: 詳細プロパティ

en: Again
ja: 再試行

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Are you sure that you want to remove all selected actions?
ja: 選択したすべてのアクションを削除しますか？

en: Are you sure you want to quit?
ja: 本当に終了しますか？

en: Audio Files
ja: オーディオファイル

en: Automatically Resize Columns
ja: 自動的にカラムサイズを調節

en: Background:
ja: 背景:

en: Basic Operations
ja: 基本操作

en: Basic Properties
ja: 基本プロパティ

en: Belongs to &user
ja: 次のユーザに属する(&U)

en: Belongs to gr&oup
ja: 次のグループに属する(&O)

en: Black
ja: 黒

en: Blue
ja: 青

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Can not open "%1"
ja: 「%1」を開けません

en: Capacity: %1
ja: 容量: %1

en: Carriage Return
ja: 改行

en: Cas&e sensitive
ja: 大文字と小文字を区別(&E)

en: Case Sensitive
ja: 大文字と小文字を区別する

en: Case sensitive
ja: 大文字と小文字を区別

en: Case sensitive sorting
ja: 大文字と小文字を区別してソート

en: Category:
ja: カテゴリ:

en: Chan&ge...
ja: 変更(&G)...

en: Check the archive's integrity after packing it.
ja: 圧縮後にアーカイブの整合性をテストします。

en: Checksum file:
ja: チェックサムファイル:

en: Checksums were verified successfully
ja: チェックサムを確認できました

en: Choose Files
ja: ファイルを選択

en: Choose executable...
ja: 実行ファイルを選択...

en: Clear
ja: クリア

en: Clears the entire list of selections
ja: 選択したリストをクリア

en: Close
ja: 閉じる

en: Close Current Tab
ja: 現在のタブを閉じる

en: Close Duplicated Tabs
ja: 複製タブを閉じる

en: Collect output
ja: 出力を集める

en: Collect the output of the executed program.
ja: 実行したプログラムの出力を集める

en: Columns
ja: カラム

en: Com&bine Files...
ja: ファイルをつなぐ(&B)...

en: Command line is empty
ja: コマンドラインが空です

en: Command line switches:
ja: コマンドラインオプション:

en: Command line will be visible after startup.
ja: コマンドラインは再起動後に表示されます。

en: Command:
ja: コマンド:

en: Compare Se&tup
ja: 設定を比較(&T)

en: Compare b&y Content...
ja: 中身を比較(&Y)...

en: Compare by content (F10)
ja: 中身を比較 (F10)

en: Configure &Krusader...
ja: Krusader を設定(&K)...

en: Confirmations
ja: 確認

en: Containing text
ja: 含まれるテキスト

en: Copy %1 file to: | Copy %1 files to:
ja[0]: %1 個のファイルのコピー先:
ja[1]: %1 個のファイルのコピー先:

en: Copy %1 to:
ja: %1 のコピー先:

en: Copy file from one panel to the other.
ja: ファイルをもう一方のパネルにコピーします。

en: Copy useractions to clipboard
ja: ユーザアクションをクリップボードへコピー

en: Counting files in archive
ja: アーカイブ内のファイル数を計算しています。

en: Create Checksum...
ja: チェックサムを作成...

en: Create New
ja: 新規作成

en: Create a new link to: %1
ja: 新しいリンク先: %1

en: Create in:
ja: 作成先:

en: Create new useraction
ja: 新しいユーザアクションを作成

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom color
ja: カスタムカラー

en: Cyan
ja: シアン

en: D&isk Usage...
ja: ディスク使用量(&I)...

en: Dark Blue
ja: 暗い青

en: Dark Cyan
ja: 暗いシアン

en: Dark Gray
ja: ダークグレー

en: Dark Green
ja: 暗い緑

en: Dark Magenta
ja: 暗いマジェンダ

en: Dark Red
ja: 暗い赤

en: Dark Yellow
ja: 暗い黄色

en: Date
ja: 日付

en: De&lete
ja: 削除(&L)

en: Default Zoom
ja: デフォルトズーム

en: Delete
ja: 削除

en: Delete selected useractions
ja: 選択したユーザアクションを削除

en: Delete the marked selection from the list
ja: マークしたものを一覧から削除

en: Deleting %1...
ja: %1 を削除中...

en: Description:
ja: 説明:

en: Detailed
ja: 詳細

en: Detailed view
ja: 詳細表示

en: Details
ja: 詳細

en: Developer
ja: 開発者

en: Digit
ja: 数字

en: Disconnect &from Net
ja: ネットワークから切断

en: Do you really want to move this item to the trash? | Do you really want to move these %1 items to the trash?
ja[0]: 本当にこのアイテムをごみ箱へ移動しますか？
ja[1]: 本当にこれら %1 個のアイテムをごみ箱へ移動しますか？

en: Duplicate Current Tab
ja: 現在のタブを複製

en: Edit (F4)
ja: 編集 (F4)

en: Edit File
ja: ファイルを編集

en: Eject
ja: 取り出し

en: Empty Trash
ja: ごみ箱を空にする

en: Enabled
ja: 有効

en: Encrypt headers
ja: ヘッダを暗号化

en: Enter a URL to view:
ja: 表示する URL を入力:

en: Enter the filename to edit:
ja: 編集するファイル名を入力:

en: Enter the profile name:
ja: プロファイルの名前を入力:

en: Error
ja: エラー

en: Error reading bookmarks file: %1
ja: ブックマークファイルの読み込み中にエラー: %1

en: Error reading stdout or stderr
ja: 標準出力か標準エラーの読み込み中にエラー

en: Error saving file %1
ja: フィルの保存にエラー %1

en: Error while packing
ja: 圧縮中にエラー

en: Error while unpacking
ja: 解凍中にエラー

en: Error: %1
ja: エラー: %1

en: Errors occurred while saving multiple checksums. Stopping
ja: 複数のチェックサムを保存中にエラーが起こりました。中止します。

en: Errors were detected while creating the checksums
ja: チェックサムの計算中にエラーがありました

en: Errors were detected while verifying the checksums
ja: チェックサムを確認中にエラーがありました

en: Exclude
ja: 除外

en: Executable foreground:
ja: 実行ファイル前景:

en: Execution Mode
ja: 実行モード

en: Export useractions
ja: ユーザアクションをエクスポート

en: File
ja: ファイル

en: Files:
ja: ファイル:

en: Files: %1
ja: ファイル: %1

en: Filter Files
ja: ファイルをフィルタ

en: Find (Ctrl+F)
ja: 検索 (Ctrl+F)

en: Find next (Ctrl+N)
ja: 次を検索 (Ctrl+N)

en: Find previous (Ctrl+P)
ja: 前を検索 (Ctrl+P)

en: Floppy
ja: フロッピー

en: Folder name:
ja: フォルダ名:

en: Folders
ja: フォルダ

en: Follow &links
ja: リンクをたどる(&L)

en: Foreground:
ja: 前景:

en: Format
ja: フォーマット

en: Found
ja: 発見

en: Found 0 matches.
ja: 一致するものがありません

en: Free %
ja: 空き%

en: Free Size
ja: 空き容量

en: Free: %1
ja: 空き: %1

en: From cursor
ja: カーソル位置から

en: Function keys allow performing fast operations on files.
ja: ファンクションキーを使ってファイルを素早く操作することができます。

en: Function keys will be visible after startup.
ja: ファンクションキーは再起動後に表示されます。

en: Gray
ja: グレー

en: Green
ja: 緑

en: Grou&p
ja: グループ(&P)

en: Group
ja: グループ

en: Hard Disk
ja: ハードディスク

en: Hash
ja: ハッシュ

en: Hexadecimal
ja: 十六進

en: History
ja: 履歴

en: Home button (~)
ja: ホームボタン (~)

en: Horizontal Mode
ja: 垂直モード

en: Host:
ja: ホスト:

en: Icons for Krusader
ja: Krusader のアイコン

en: Identifier:
ja: 識別子:

en: Image Files
ja: 画像ファイル

en: Import useractions
ja: ユーザアクションをインポート

en: Include all
ja: すべてを含む

en: Information
ja: 情報

en: Invalid date entered.
ja: 入力された日付に誤りがあります。

en: Invalid symlink foreground:
ja: 不正なシンボリックリンク前景:

en: Jump Back
ja: 戻る

en: Jump to position
ja: 場所へジャンプ

en: KDE Translation Teams
ja: KDE 翻訳チーム

en: KDE default
ja: KDE 標準

en: Konfigurator - Creating Your Own Krusader
ja: Konfigurator - 自分の Krusader を作成

en: Konqueror Mode
ja: Konqueror モード

en: Krusader - ROOT PRIVILEGES
ja: Krusader - root 権限

en: Krusader Mode
ja: Krusader モード

en: Krusader is unable to download %1
ja: Krusader は %1 をダウンロードできませんでした。

en: Krusader's settings upon startup
ja: Krusader の起動時の設定

en: Krusader::Choose Files
ja: Krusader::ファイルを選択

en: Krusader::ProfileManager
ja: Krusader:プロファイルマネージャ

en: Last modified:
ja: 最終更新日時:

en: Left panel
ja: 左のパネル

en: Light Gray
ja: ライトグレー

en: Line View
ja: 行表示

en: Local Network
ja: ローカルネットワーク

en: Locate
ja: 探す

en: Lock Tab
ja: タブをロック

en: MAX
ja: 最大

en: MIN
ja: 最小

en: Magenta
ja: マジェンダ

en: Malformed URL:
    %1
ja: 不正な URL:
    %1

en: Manage Bookmarks
ja: ブックマークの管理

en: Manage User Actions...
ja: ユーザアクションの管理...

en: Match whole words only
ja: 単語単位で一致するもののみ

en: Max file size:
ja: 最大ファイルサイズ:

en: Media
ja: メディア

en: Merge
ja: マージ

en: Minimum font size
ja: 最小フォントサイズ

en: Mnt.Point
ja: マウントポイント

en: Mod&ified in the last
ja: 指定期間以内に変更された(&I)

en: Mount
ja: マウント

en: Move %1 to:
ja: %1 の移動先:

en: Move file from one panel to the other.
ja: ファイルをもう一方のパネルに移動します。

en: Move to Trash
ja: ごみ箱に移動

en: Multiple volume archive
ja: マルチボリュームアーカイブ

en: Name
ja: 名前

en: Name:
ja: 名前:

en: Name: %1
ja: 名前: %1

en: New Folder
ja: 新しいフォルダ

en: New Hardlink...
ja: 新しいハードリンク...

en: New Link
ja: 新しいリンク

en: New Net &Connection...
ja: 新しいネットワーク接続...

en: New Network Connection
ja: 新しいネットワーク接続

en: New Symlink...
ja: 新しいシンボリックリンク...

en: New Tab
ja: 新しいタブ

en: New protocol
ja: 新しいプロトコル

en: New search
ja: 新しい検索

en: Next
ja: 次へ

en: Next Tab
ja: 次のタブ

en: No password specified
ja: パスワードが未指定

en: No permissions to edit this file.
ja: このファイルを編集する権限はありません。

en: No permissions to view this file.
ja: このファイルを表示する権限がありません。

en: No&t modified in the last
ja: 指定期間以内に変更されていない(&T)

en: Normal font:
ja: 通常のフォント:

en: Not used
ja: 未使用

en: Note
ja: 注意

en: Note: a '?' is a wildcard
ja: 注: '?' はワイルドカードです。

en: O&wner
ja: 所有者

en: Open
ja: 開く

en: Open With
ja: アプリケーションで開く

en: Open file in viewer.
ja: ファイルをビューアで開きます。

en: Open in New Tab
ja: 新しいタブで開く

en: Open in a new tab
ja: 新しいタブで開く

en: Open the available media list
ja: 利用可能メディアの一覧を開きます。

en: Optional
ja: オプション

en: Options
ja: オプション

en: Other panel
ja: 他のパネル

en: Output collection
ja: 出力を集める

en: Overwrite entry
ja: 上書き保存

en: Owner
ja: 所有者

en: Owner:
ja: 所有者:

en: Ownership
ja: 所有者

en: P&ermissions
ja: アクセス権限

en: Pac&k...
ja: 圧縮(&K)...

en: Pack
ja: 圧縮

en: Pack %1
ja: %1 を圧縮

en: Packing
ja: 圧縮

en: Packing File(s)
ja: ファイルを圧縮しています。

en: Panel
ja: パネル

en: Password
ja: パスワード

en: Password:
ja: パスワード:

en: Paste useractions from clipboard
ja: ユーザアクションをクリップボードから貼り付け

en: Path
ja: パス

en: Percent
ja: パーセント

en: Permissions
ja: パーミッション

en: Permissions:
ja: 許可情報:

en: Please re-enter the values, so that the left side size will be smaller than (or equal to) the right side size.
ja: 左のサイズが右のサイズ以下になるように、値を入力し直してください。

en: Please specify a location to search in.
ja: 検索する場所を指定してください。

en: Polish translation
ja: ポーランド語への翻訳

en: Popular URLs
ja: 人気のある URL

en: Popular URLs...
ja: 人気のある URL...

en: Port:
ja: ポート:

en: Portuguese translation
ja: ポルトガル語の翻訳

en: Predefined Selections
ja: 定義済みの選択

en: Previous
ja: 前へ

en: Previous Tab
ja: 前のタブ

en: Print...
ja: 印刷...

en: Pro&files
ja: プロファイル(&F)

en: Processed files
ja: 処理したファイル

en: Profiles
ja: プロファイル

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Protocol not supported by Krusader:
    %1
ja: Krusader でサポートしていないプロトコルです。
    %1

en: Protocol:
ja: プロトコル:

en: Query name
ja: クエリー名

en: Quit
ja: 終了

en: Quit Krusader.
ja: Krusader を終了します。

en: Ready.
ja: 準備完了

en: Red
ja: 赤

en: Refresh
ja: 更新

en: Reload
ja: 再読み込み

en: Remove entry
ja: 削除

en: Rename
ja: 名前変更

en: Results
ja: 結果

en: Right panel
ja: 右のパネル

en: Root
ja: ルート

en: Root button (/)
ja: ルートボタン (/)

en: Run
ja: 実行

en: Run as different user:
ja: 別のユーザとして実行:

en: Run in terminal
ja: ターミナルで実行

en: Run in the embedded terminal emulator
ja: 内蔵ターミナルで実行

en: Run the command in a terminal.
ja: ターミナルでコマンドを実行。

en: Run the command in the embedded terminal emulator.
ja: 内蔵ターミナルでコマンドを実行。

en: Russian translation
ja: ロシア語への翻訳

en: S&wap Panels
ja: パネルを入れ替え(&W)

en: Same as background
ja: 背景と一緒

en: Same as foreground
ja: 前景と一緒

en: Save &Position
ja: 位置を保存(&P)

en: Save as...
ja: 名前を付けて保存...

en: Save selection...
ja: 選択を保存...

en: Save settings as default
ja: 設定を標準として保存

en: Saving checksum files...
ja: チェックサムファイルを保存中...

en: Scheme
ja: スキーム

en: Search
ja: 検索

en: Search &for:
ja: 検索(&F):

en: Search for files
ja: ファイルを検索

en: Search for:
ja: 検索対象:

en: Search in arch&ives
ja: アーカイブを検索(&I)

en: Search next
ja: 次を検索

en: Search position:
ja: 場所を検索:

en: Search previous
ja: 前を検索

en: Search results
ja: 検索結果

en: Search:
ja: 検索:

en: Select &Group...
ja: グループを選択(&G)...

en: Select charset
ja: 文字セットを選択

en: Select the checksum method:
ja: チェックサム方法を選択:

en: Select the following files:
ja: 次のファイルを選択:

en: Selection Mode
ja: 選択モード

en: Send by Email
ja: メールで送信

en: Send to &Embedded Terminal Emulator
ja: 内蔵ターミナルエミュレータへ送信(&E)

en: Separate standard error
ja: 標準エラーを分ける

en: Separate standard out and standard error in the output collection.
ja: 出力を集めるときに、標準出力と標準エラーを分ける

en: Serbian translation
ja: セルビア語への翻訳

en: Set Jump Back Point
ja: 戻り点を設定

en: Set a protocol:
ja: プロトコルを設定:

en: Set another path:
ja: 別のパスを設定:

en: Set another protocol:
ja: 別のプロトコルを設定:

en: Set compression level
ja: 圧縮レベルを設定

en: Set the full path of the external applications
ja: 外部アプリケーションのフルパスを設定

en: Setup Krusader the way you like it
ja: 好きな方法で Krusader をセットアップ

en: Show &Command Line
ja: コマンドラインを表示(&C)

en: Show &Hidden Files
ja: 隠しファイルを表示(&H)

en: Show Actions Toolbar
ja: アクションツールバーを表示

en: Show Bookmarks Button
ja: ブックマークボタンを表示

en: Show History Button
ja: 履歴ボタンを表示

en: Show Media Button
ja: メディアボタンを表示

en: Show Panel Toolbar
ja: パネルツールバーを表示

en: Show Previews
ja: プレビューを表示

en: Show command line
ja: コマンドラインを表示

en: Show file sizes
ja: ファイルサイズを表示

en: Show function keys
ja: ファンクションキーを表示

en: Show only the existing files
ja: 存在するファイルのみ表示

en: Size
ja: サイズ

en: Size:
ja: サイズ:

en: Sp&lit File...
ja: ファイルを分ける(&L)...

en: Start &Terminal
ja: ターミナルを開始(&T)

en: Start ActionMan
ja: ActionMan を起動

en: Start Terminal Here
ja: ここでターミナルを開始

en: Start in &New Terminal
ja: 新しいターミナルで開始(&N)

en: Startup
ja: 起動

en: Status
ja: 状態

en: Stop
ja: 停止

en: Stop search
ja: 検索を停止

en: Substitute the <b>Placeholders</b> with valid URLs.
ja: <b>プレースホルダー</b>を有効な URL で置換

en: Swedish translation
ja: スウェーデン語への翻訳

en: Symbolic Link
ja: シンボリックリンク

en: Symbolic link foreground:
ja: シンボリックリンク前景:

en: Sync Panels
ja: パネルを同期

en: Terminal
ja: ターミナル

en: Terminal execution
ja: ターミナルの実行

en: Terminal for UserActions:
ja: ユーザアクションのターミナル:

en: Test archive after packing
ja: 圧縮後にアーカイブをテスト

en: Test archive before unpacking
ja: 解凍前にアーカイブをテスト

en: Testing Archive
ja: アーカイブをテストしています。

en: Text &Editor
ja: テキストエディタ(&E)

en: Text Files
ja: テキストファイル

en: Text position:
ja: テキスト位置:

en: The bookmarks button will be visible.
ja: ブックマークボタンを表示します。

en: The current action has been modified. Do you want to apply these changes?
ja: 現在のアクションは変更されています。変更を適用しますか？

en: The current page has been changed. Do you want to apply changes?
ja: このページは変更されました。変更を適用しますか？

en: The date %1 is not valid according to your locale. Please re-enter a valid date (use the date button for easy access).
ja: 入力された日付 %1 はあなたの地域固有の書式に従っていません。正しい日付を入力し直してください (日付ボタンを使うと簡単に入力できます)

en: The date on the left is later than the date on the right. Please re-enter the dates, so that the left side date will be earlier than the right side date.
ja: 左側の日付の方が、右側より後の日付になっています。左側の日付が右側より前になるように日付を入力し直してください。

en: The date on top is later than the date on the bottom. Please re-enter the dates, so that the top date will be earlier than the bottom date.
ja: 上の日付が下の日付より後になっています。上の日付の方が下の日付より前になるように日付を入力し直してください。

en: The history button will be visible.
ja: 履歴ボタンを表示します。

en: The media button will be visible.
ja: メディアボタンを表示します。

en: The panel toolbar will be visible.
ja: パネルツールバーを表示します。

en: The passwords are different
ja: パスワードが一致しません

en: The passwords are equal
ja: パスワードは同じです

en: The title displayed in the <b>Usermenu</b>.
ja: <b>ユーザメニュー</b>に表示されるタイトル

en: This archive is encrypted, please supply the password:
ja: このアーカイブファイルは暗号化されています。パスワードを入力してください:

en: This file already exists. Do you want to overwrite it?
ja: このファイルは既に存在します。上書きしますか？

en: Title
ja: タイトル

en: Title:
ja: タイトル:

en: To archive
ja: アーカイブへ

en: Tool
ja: ツール

en: Tooltip:
ja: ツールチップ:

en: Total Size
ja: 全容量

en: Total Size:
ja: 合計サイズ:

en: Total size
ja: 合計サイズ

en: Transparent
ja: 透明

en: Trash bin
ja: ごみ箱

en: Turkish translation
ja: トルコ語への翻訳

en: Type
ja: タイプ

en: Type:
ja: タイプ:

en: U&nselect All
ja: すべて非選択(&N)

en: Ukrainian translation
ja: ウクライナ語への翻訳

en: Unable to write to %1
ja: %1 へ書き出せませんでした。

en: Unmount
ja: マウント解除

en: Unpack %1 to:
ja: %1 の解凍先:

en: Unpacking
ja: 解凍

en: Unpacking File(s)
ja: ファイルを解凍しています。

en: Use anti-aliasing
ja: アンチエイリアスを使用

en: Use the default KDE colors
ja: 標準 KDE カラーを使用

en: Used: %1
ja: 使用済: %1

en: User Actions
ja: ユーザアクション

en: User Defined
ja: ユーザ定義

en: User Interface
ja: ユーザインターフェース

en: User cancelled.
ja: ユーザによってキャンセルされました。

en: User&actions
ja: ユーザアクション(&A)

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Verify Checksum...
ja: チェックサムを確認...

en: Vertical Mode
ja: 垂直モード

en: Video Files
ja: ビデオファイル

en: View
ja: 表示

en: View (F3)
ja: 表示 (F3)

en: View File
ja: ファイルを表示

en: Virtual Filesystem
ja: 仮想ファイルシステム

en: Visible Panel Toolbar buttons
ja: 表示するパネルツールバーボタン

en: Warning
ja: 警告

en: White
ja: 白

en: White Space
ja: スペース

en: Workdir:
ja: 作業ディレクトリ:

en: Writing to %1 archives is not supported
ja: %1 アーカイブへの書き込みはサポートされていません

en: Yellow
ja: 黄色

en: Zoom In
ja: ズームイン

en: Zoom Out
ja: ズームアウト

en: an&d
ja: ～(&D)

en: checksum utility
ja: チェックサムユーティリティ

en: days
ja: 日

en: diff utility
ja: 差分ユーティリティ

en: disabled
ja: 無効

en: email client
ja: メールクライアント

en: enabled
ja: 有効

en: months
ja: 月

en: patch for KViewer
ja: KViewer のパッチ

en: popup cmdline
ja: コマンドラインをポップアップ

en: rpm found, but cpio not found which is required for unpacking
ja: rpm は見つかりましたが、解凍に必要な cpio が見つかりませんでした

[ctx: singularOnly]
en: Do you really want to delete this item?
ja: 本当にこのアイテムを削除しますか？

[ctx: singularOnly]
en: Do you really want to move this item to the trash?
ja: 本当にこのアイテムをごみ箱に移動しますか？

en: unarj not found, but arj found, which will be used for unpacking
ja: unarj は見つからず、代わりに arj が見つかったので解凍に使います

en: weeks
ja: 週

en: years
ja: 年
