katepart4 - en to ja translation catalogue (513 entries)

en:  character |  characters
ja[0]:  文字
ja[1]:  文字

en: "%1" is mapped to "%2"
ja: "%1" は "%2" にマップされました

en: "Use Default Style" will be automatically unset when you change any style properties.
ja: スタイルの設定項目のいずれかを変更すると「標準スタイルを使う」は自動的に解除されます。

en: % of View Width
ja: % (ビュー幅の)

[ctx: %2 is the translation of the next message]
en: 1 replacement done on %2 | %1 replacements done on %2
ja[0]: %2で 1 件置換しました
ja[1]: %2で %1 件置換しました

en: &Always On
ja: 常に表示(&A)

en: &Background
ja: 背景(&B)

en: &Background Color...
ja: 背景色(&B)...

en: &Backspace key in leading blank space unindents
ja: Backspace キーで字下げレベルを減らす(&B)

en: &Bold
ja: ボールド(&B)

en: &Bookmarks
ja: ブックマーク(&B)

en: &Clean Indentation
ja: 字下げを整理(&C)

en: &Code Folding
ja: コード折りたたみ(&C)

en: &Configure Editor...
ja: エディタを設定(&C)...

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: &Dynamic Word Wrap
ja: 動的な行の折り返し(&D)

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: &Encoding:
ja: エンコーディング(&E):

en: &End of Line
ja: 行末(&E)

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &Filetype:
ja: ファイルタイプ(&F):

en: &Find All
ja: すべて検索(&F)

en: &Format:
ja: 書式(&F):

en: &Highlighting
ja: 強調(&H)

en: &Highlighting:
ja: 強調表示(&L):

en: &Ignore
ja: 無視(&I)

en: &Indent
ja: 字下げ(&I)

en: &Indentation
ja: 字下げモード(&I)

en: &Indentation width:
ja: 字下げの幅(&I):

en: &Italic
ja: イタリック(&I)

en: &Keep extra spaces
ja: 余分なスペースを保持する(&K)

en: &Local files
ja: ローカルファイル(&L)

en: &Margin:
ja: 余白(&M):

en: &Mode
ja: モード(&M)

en: &Name:
ja: 名前(&M):

en: &New
ja: 新規(&N)

en: &Next: %1 - "%2"
ja: 次へ(&N): %1 - “%2”

en: &Off
ja: 表示しない(&O)

en: &PageUp/PageDown moves cursor
ja: PageUp/PageDown でカーソルを移動する(&P)

en: &Previous: %1 - "%2"
ja: 前へ(&P): %1 - “%2”

en: &Read Only Mode
ja: 読み取り専用モード(&R)

en: &Remote files
ja: リモートファイル(&R)

en: &Replace
ja: 置換(&R)

en: &Scripts
ja: スクリプト(&S)

en: &Section:
ja: セクション(&S):

en: &Selected Color...
ja: 選択時の色(&S)...

en: &Settings
ja: 設定(&S)

en: &Spaces
ja: スペース(&S)

en: &Tabulators
ja: タブ(&T)

en: &Tools
ja: ツール(&T)

en: &Underline
ja: 下線(&U)

en: &Unindent
ja: 字下げを減らす(&U)

en: &Variables:
ja: 変数(&V):

en: &View
ja: 表示(&V)

en: '%1' %2,  Hex %3,  Octal %4
ja: '%1' %2,  十六進 %3,  八進 %4

en: (Selection of)
ja: (選択)

en: <Unchanged>
ja: (変更なし)

en: <a> through <b> occurrences
ja: a 回から b 回の繰り返し

en: <p>Enables the start of dynamically wrapped lines to be aligned vertically to the indentation level of the first line. This can help to make code and markup more readable.</p><p>Additionally, this allows you to set a maximum width of the screen, as a percentage, after which dynamically wrapped lines will no longer be vertically aligned. For example, at 50%, lines whose indentation levels are deeper than 50% of the width of the screen will not have vertical alignment applied to subsequent wrapped lines.</p>
ja: <p>動的に折り返された行の行頭を最初の行の字下げレベルに揃えます。これによってコードやマークアップ言語が読みやすくなります。</p><p>また、字下げレベルの深さによってこの動作を制限することができます。例えばスクリーン幅に対する字下げレベルを 50% に設定した場合、字下げレベルがスクリーン幅の 50% より深い行については、それに続く動的に折り返された行に縦揃えが適用されません。</p>

en: <p>For help on individual commands, do <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>
ja: <qt><p>個々のコマンドのヘルプは <tt>help &lt;command&gt;</tt> で見られます</p></qt>

en: <p>Format of the page footer. The following tags are supported:</p>
ja: <p>ページのフッタの書式を設定します。以下のタグが使えます。</p>

en: <p>Format of the page header. The following tags are supported:</p>
ja: <p>ページのヘッダの書式を設定します。以下のタグが使えます。</p>

en: <p>If enabled, a box as defined in the properties below will be drawn around the contents of each page. The Header and Footer will be separated from the contents with a line as well.</p>
ja: <p>有効にすると、下に定義した枠が各ページの内容の周りに印刷されます。ヘッダとフッタは内容から一行離されます。</p>

en: <p>If enabled, line numbers will be printed on the left side of the page(s).</p>
ja: <p>有効にすると、ページの左端に行番号が印刷されます。</p>

en: <p>If this option is checked, every new view will display an icon border on the left hand side.</p><p>The icon border shows bookmark signs, for instance.</p>
ja: <p>このオプションをチェックすると、デフォルトでビューの左側にアイコンバーが表示されます。</p><p>アイコンバーはブックマークなどのアイコンを表示します。</p>

en: <p>If this option is checked, every new view will show marks on the vertical scrollbar.</p><p>These marks will show bookmarks, for instance.</p>
ja: <p>このオプションをチェックすると、デフォルトで縦のスクロールバーにブックマークなどのマークが表示されます。</p>

en: <p>Print a box displaying typographical conventions for the document type, as defined by the syntax highlighting being used.</p>
ja: <p>使用中の構文強調表示に定義されている文書タイプの印刷時の慣習を示すボックスを印刷します。</p>

en: <p>Sets the background color of the currently active line, which means the line where your cursor is positioned.</p>
ja: <p>アクティブな行 (現在カーソルがある行) の背景色を設定します。</p>

en: <p>Sets the background color of the editing area.</p>
ja: <p>編集領域の背景色を設定します。</p>

en: <p>Sets the bracket matching color. This means, if you place the cursor e.g. at a <b>(</b>, the matching <b>)</b> will be highlighted with this color.</p>
ja: <p>括弧がマッチしたときの色を設定します。例えばカーソルを <b>(</b> に配置すると、それに対応する <b>)</b> がこの色で強調表示されます。</p>

en: <p>Sets the color of Word Wrap-related markers:</p><dl><dt>Static Word Wrap</dt><dd>A vertical line which shows the column where text is going to be wrapped</dd><dt>Dynamic Word Wrap</dt><dd>An arrow shown to the left of visually-wrapped lines</dd></dl>
ja: <p>行の折り返しに関するマーカーの色を設定します。</p><dl><dt>固定的な行の折り返し</dt><dd>テキストを折り返す桁を示す縦線</dd><dt>動的な行の折り返し</dt><dd>視覚的に折り返された行の左に表示される矢印</dd></dl>

en: <p>Sets the color of the line that is used to indicate spelling mistakes.</p>
ja: <p>スペル間違いがあることを示す行の色を設定します。</p>

en: <p>Sets the color of the tabulator marks.</p>
ja: <p>タブマーカーの色を設定します。</p>

en: <p>This is the Katepart <b>command line</b>.<br />Syntax: <code><b>command [ arguments ]</b></code><br />For a list of available commands, enter <code><b>help list</b></code><br />For help for individual commands, enter <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>
ja: <qt><p>これは Katepart のコマンドラインインターフェースです。<br/>構文: <tt>コマンド [ 引数 ]</tt><br/><tt>help list</tt> で利用可能なコマンドの一覧を表示します。<br/><tt>help &lt;command&gt;</tt> で個々のコマンドのヘルプを表示します。</p></qt>

en: <p>This list displays the contexts of the current syntax highlight mode and offers the means to edit them. The context name reflects the current style settings.</p><p>To edit using the keyboard, press <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> and choose a property from the popup menu.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the context menu when appropriate.</p>
ja: <p>このリストは現在のスキーマの構文強調表示スタイルを表示しています。ここでコンテキストごとに設定を編集できます。左端のコンテキスト名に設定が反映されます。</p><p>色を変更するには、色の付いたボックスをクリックするか、マウスの右ボタンを押してコンテキストメニューから色を変更する項目を選択します。</p><p>設定済みの背景色と選択時の背景色は、コンテキストメニューから解除できます。</p>

en: <p>This string allows to configure Kate's settings for the files selected by this mimetype using Kate variables. Almost any configuration option can be set, such as highlight, indent-mode, encoding, etc.</p><p>For a full list of known variables, see the manual.</p>
ja: <p>この MIME タイプで選択したファイルに対する Kate の設定を Kate の変数を使って指定することができます。強調表示、字下げモード、エンコーディングなど、ほとんどすべてのオプションを設定できます。</p><p>完全な変数のリストについてはマニュアルを参照してください。</p>

[ctx: @item:intable Text context]
en: Alert
ja: 警告

[ctx: @item:intable Text context]
en: Base-N Integer
ja: Base-N 整数

[ctx: @item:intable Text context]
en: Character
ja: 文字

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment
ja: コメント

[ctx: @item:intable Text context]
en: Data Type
ja: データ型

[ctx: @item:intable Text context]
en: Decimal/Value
ja: 十進/値

[ctx: @item:intable Text context]
en: Error
ja: エラー

[ctx: @item:intable Text context]
en: Floating Point
ja: 浮動小数点

[ctx: @item:intable Text context]
en: Function
ja: 関数

[ctx: @item:intable Text context]
en: Keyword
ja: キーワード

[ctx: @item:intable Text context]
en: Normal
ja: 通常

[ctx: @item:intable Text context]
en: Others
ja: その他

[ctx: @item:intable Text context]
en: Region Marker
ja: 領域マーカー

[ctx: @item:intable Text context]
en: String
ja: 文字列

[ctx: @title:column Meaning of text in editor]
en: Context
ja: コンテキスト

[ctx: @title:column Text style]
en: Background
ja: 背景

[ctx: @title:column Text style]
en: Background Selected
ja: 選択時の背景

[ctx: @title:column Text style]
en: Normal
ja: 通常

[ctx: @title:column Text style]
en: Selected
ja: 選択時

en: A&utomatic end of line detection
ja: 改行コードの自動検知(&U)

en: Active Breakpoint
ja: アクティブなブレークポイント

en: Add &Byte Order Mark (BOM)
ja: &Byte Order Mark を追加 (BOM)

en: Add new mapping
ja: 新しいマッピングを追加

en: Add to Dictionary
ja: 辞書に追加

en: Add...
ja: 追加...

en: Adjust indentation of code &pasted from the clipboard
ja: クリップボードから貼り付けたコードの字下げを調整する(&P)

en: Advanced
ja: 詳細

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
ja: 貢献してくれたすべての人々と私が言及し忘れてしまった人々

en: Allow scrolling past the end of the document
ja: 文書の末尾より下へスクロールできるようにする

en: Always
ja: 常に

en: Always On
ja: 常に表示

en: Always advance to the &next tab position
ja: 常に次のタブ位置まで前進する(&N)

en: Always increase indentation &level
ja: 常に字下げレベルを増やす(&L)

en: Appearance
ja: 表示

en: Apply &Word Wrap
ja: 行の折り返しを適用(&W)

en: Argument-hints
ja: 引数ヒント

en: Auto Completion
ja: 自動補完

en: Auto Word Completion
ja: 自動単語補完

[ctx: Autoindent mode]
en: None
ja: なし

[ctx: Autoindent mode]
en: Normal
ja: 標準

en: Automatic Spell Checking
ja: 自動スペルチェック

en: Available Commands
ja: 利用可能なコマンド

en: Bac&kground
ja: 背景(&K)

en: Backslash
ja: バックスラッシュ

en: Backspace
ja: 左側の 1 文字を削除

en: Bad argument '%1'. Usage: %2 on|off|1|0|true|false
ja: “%1” は不正な引数です。使い方: %2 on|off|1|0|true|false

en: Begin lowercase conversion
ja: 小文字への変換を開始

en: Begin uppercase conversion
ja: 大文字への変換を開始

en: Beginning of line
ja: 行頭

en: Best matches
ja: 最適マッチ

en: Bl&ock Selection Mode
ja: 矩形選択モード(&O)

en: Bookmark
ja: ブックマーク

en: Borders
ja: 境界

en: Box Properties
ja: 枠の設定

en: C&omment
ja: コメント化(&O)

en: Capitalize
ja: 先頭を大文字に

en: Capitalize the selection, or the word under the cursor if no text is selected.
ja: 選択範囲 (テキストが選択されていない場合はカーソルの下の単語) を大文字に変換します。

en: Change Dictionary...
ja: 辞書を変更...

en: Change the dictionary that is used for spell checking.
ja: スペルチェックに使う辞書を変更します。

en: Check the document's spelling from the cursor and forward
ja: カーソル位置から前向きにスペルチェックします。

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed
ja: 動的な行の折り返しマーカーを表示すべき場合を選択してください。

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed.
ja: 動的な行の折り返しマーカーを表示すべき場合を選択してください。

en: Choose whether you want the text you type to be inserted or to overwrite existing text.
ja: テキスト入力モードの上書き、挿入を切り替えます。

en: Choose which line endings should be used, when you save the document
ja: 文書を保存する際にどの行末を使用するかを選択します。

en: Clear &All Bookmarks
ja: すべてのブックマークをクリア(&A)

en: Clear Dictionary Ranges
ja: 辞書範囲をクリア

en: Close Document
ja: 文書を閉じる

en: Close Nevertheless
ja: それでも閉じる

en: Co&lor:
ja: 色(&L):

en: Colors
ja: 色

en: Colors:
ja: 色:

en: Column must be at least 1.
ja: 列は少なくとも 1 でなければなりません。

en: Command
ja: コマンド

en: Command "%1" failed.
ja: コマンド %1 が失敗しました。

en: Command not found: %1
ja: コマンドが見つかりません: %1

en: Configure
ja: 設定

en: Configure various aspects of this editor.
ja: このエディタのさまざまなオプションを設定します。

en: Convert the selection to lowercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
ja: 選択範囲 (テキストが選択されていない場合はカーソルの右の文字) を小文字に変換します。

en: Convert the selection to uppercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
ja: 選択範囲 (テキストが選択されていない場合はカーソルの右の文字) を大文字に変換します。

en: Copy as &HTML
ja: HTML としてコピー(&H)

en: Core Developer
ja: コア開発者

en: Could not access view
ja: ビューにアクセスできません

en: Create a new file type.
ja: 新しいファイルタイプを作成します。

en: Cut the selected text and move it to the clipboard
ja: 選択されたテキストを切り取り、クリップボードに移動します

en: Default indentation mode:
ja: デフォルトの字下げモード:

en: Delete Line
ja: 行を削除

en: Delete Next Character
ja: 右側の 1 文字を削除

en: Delete Word Left
ja: 左側の 1 単語を削除

en: Delete Word Right
ja: 右側の 1 単語を削除

en: Delete the current file type.
ja: 現在のファイルタイプを削除します。

en: Developer
ja: 開発者

en: Dictionary:
ja: 辞書:

en: Diff Output
ja: diff 出力

en: Digit
ja: 数字

en: Disable Annotation Bar
ja: 注釈バーを無効にする

en: Disabled
ja: 無効

en: Disabled Breakpoint
ja: 無効にされたブレークポイント

en: Discard
ja: 破棄

en: Displays a wizard that helps you easily select mimetypes.
ja: MIME タイプを簡単に選択するためのウィザードを表示します。

en: Do you really want to continue to close this file? Data loss may occur.
ja: 本当にこのファイルを閉じますか？データが消失する可能性があります。

en: Do you really want to save this file? Both your open file and the file on disk were changed. There could be some data lost.
ja: 本当にこのファイルを保存しますか？開いているファイルとディスクにあるファイルの両方が変更されています。一部のデータが失われることになります。

en: Do you really want to save this unmodified file? You could overwrite changed data in the file on disk.
ja: 本当にこの未変更のファイルを保存しますか？ディスクのファイルにある変更されたデータを上書きすることになります。

en: Draw &boxes
ja: 枠を描画する(&B)

en: Draw bac&kground color
ja: 背景色を描画する(&K)

en: Dynamic Word Wrap Indicators
ja: 動的な行の折り返しマーカー(&Y)

en: E&ncoding
ja: エンコーディング(&N)

en: E&nd of line:
ja: 改行コード(&N):

en: Each new bookmark will be added to the bottom, independently from where it is placed in the document.
ja: 文書中の位置とは関係なく、新しいブックマークを一番下に追加します。

en: Editing
ja: 編集

en: Editing Options
ja: 編集オプション

en: Embeddable editor component
ja: 埋め込み可能なエディタコンポーネント

en: Enable/disable automatic spell checking
ja: 自動スペルチェックを有効/無効にします

en: End case conversion
ja: 大文字/小文字の変換を終了

en: End of line
ja: 行末

en: Enlarge Font
ja: フォントサイズを大きく

en: Enter the prefix to prepend to the backup file names.
ja: バックアップファイル名の先頭に追加するプレフィックスを入力します。

en: Enter the suffix to append to the backup file names.
ja: バックアップのファイル名の末尾に追加するサフィックスを入力します。

en: Error
ja: エラー

en: Error Creating Diff
ja: 差分計算中にエラー

en: Error calling %1
ja: %1 の呼び出しでエラー

en: Error calling 'help %1'
ja: help %1 の呼び出しでエラー

en: Error loading script %1
ja: スクリプト ‘%1’ の読み込みエラー

en: Error loading script %1
ja: スクリプト ‘%1’ の読み込みエラー

en: Error: No range allowed for command "%1".
ja: エラー: コマンド %1 は範囲を受け付けません。

en: Escape sequences
ja: エスケープシーケンス

en: Execution
ja: 実行

en: Export File as HTML
ja: HTML としてエクスポート

en: F&ind:
ja: 検索(&I):

en: Failed to convert argument '%1' to integer.
ja: 引数 %1 を整数に変換できませんでした。

en: Failed to create backup copy.
ja: バックアップコピーの作成に失敗しました。

en: File Format
ja: ファイルフォーマット

en: File Opening & Saving
ja: ファイルを開く/保存

en: File e&xtensions:
ja: ファイル拡張子(&X):

en: Find Selected
ja: 選択テキストを検索(&S)

en: Find Selected Backwards
ja: 選択テキストを後ろ向きに検索(&B)

en: Finds next occurrence of selected text.
ja: 選択テキストにマッチする次のものを検索します。

en: Finds previous occurrence of selected text.
ja: 選択テキストにマッチする前のものを検索します。

en: Follow &Line Numbers
ja: 行番号に従う(&L)

en: Follow Line Numbers
ja: 行番号に従う

en: Footer Properties
ja: フッタの設定

en: For file %1 no backup copy could be created before saving. If an error occurs while saving, you might lose the data of this file. A reason could be that the media you write to is full or the directory of the file is read-only for you.
ja: ファイル ‘%1’ を保存する前にバックアップコピーを作成できませんでした。保存中にエラーが発生した場合、このファイルのデータが失われる可能性があります。書き込もうとしたメディアに空き領域がないか、ファイルのあるディレクトリへの書き込みが許可されていないことが原因だと考えられます。

en: For&mat:
ja: 書式(&M):

en: Foreground:
ja: 前景:

en: Former Core Developer
ja: 以前のコア開発者

en: Function '%1' not found in script: %2
ja: 関数 %1 がスクリプトに見つかりません: %2

en: General
ja: 全般

en: Go to the next bookmark.
ja: 次のブックマークに移動します。

en: Go to the previous bookmark.
ja: 前のブックマークに移動します。

en: Group, capturing
ja: 後方参照を伴うグループ化

en: Group, non-capturing
ja: 後方参照を伴わないグループ化

en: H&ighlight:
ja: 強調表示(&I):

en: Hea&der && Footer
ja: ヘッダとフッタ(&D)

en: Header Properties
ja: ヘッダの設定

en: Header/footer font:
ja: ヘッダ/フッタのフォント:

en: Here you can choose how the current document should be highlighted.
ja: ここでどのように現在の文書を強調表示するかを選択できます。

en: Here you can choose which mode should be used for the current document. This will influence the highlighting and folding being used, for example.
ja: ここでこの文書に使用するモードを選択できます。モードによって強調表示やコードの折りたたみなどが変わります。

en: Hex character 0000 to FFFF (2^16-1)
ja: 十六進文字コード 0000 から FFFF (2^16-1)

en: Highlight range between selected brackets
ja: 選択した括弧内の範囲を強調表示する

en: Highlighting Text Styles
ja: 強調表示スタイル

en: Highlighting for Ferite
ja: Ferite の構文強調表示

en: Highlighting for ILERPG
ja: ILERPG の構文強調表示

en: Highlighting for LaTeX
ja: LaTeX の構文強調表示

en: Highlighting for Lua
ja: Lua の強調表示

en: Highlighting for Makefiles, Python
ja: Makefiles と Python の構文強調表示

en: Highlighting for Python
ja: Python の構文強調表示

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
ja: RPM スペックファイル、Perl、Diff の構文強調表示

en: Highlighting for SQL
ja: SQL の構文強調表示

en: Highlighting for Scheme
ja: Scheme の構文強調表示

en: Highlighting for VHDL
ja: VHDL の構文強調表示

en: If a line has no bookmark then add one, otherwise remove it.
ja: その行にブックマークがセットされていなければ追加し、あれば削除します。

en: If the Word Wrap option is selected this entry determines the length (in characters) at which the editor will automatically start a new line.
ja: 行を折り返すオプションが指定されている場合に自動的に折り返す行の長さ (文字数) をここで設定します。

en: If this is enabled, the editor will display vertical lines to help identify indent lines.
ja: これを有効にすると、エディタはインデント行の識別を助けるために縦線を表示します。

en: If this is enabled, the range between the selected matching brackets will be highlighted.
ja: これを有効にすると、選択した括弧と対応する括弧だけでなく、その内側の範囲が強調表示されます。

en: If this option is checked, every new view will display line numbers on the left hand side.
ja: このオプションをチェックすると、デフォルトでビューの左側に行番号が表示されます。

en: If this option is disabled, changing the indentation level aligns a line to a multiple of the width specified in <b>Indentation width</b>.
ja: <qt>このオプションを無効にした場合、字下げレベルを変更すると「字下げの幅」で指定された文字数の倍数の位置に行が揃えられます。</qt>

en: If this option is enabled the editor will autodetect the end of line type. The first found end of line type will be used for the whole file.
ja: このオプションを有効にすると、エディタが行末のタイプを自動検知します。最初に検知した行末のタイプがファイル全体に対して用いられます。

en: If this option is enabled, backups for local files will be created when saving.
ja: このオプションを有効にすると、保存時にローカルファイルのバックアップが作成されます。

en: If this option is enabled, backups for remote files will be created when saving.
ja: このオプションを有効にすると、保存時にリモートファイルのバックアップが作成されます。

en: If this option is selected, pasted code from the clipboard is indented. Triggering the <b>undo</b>-action removes the indentation.
ja: <qt>このオプションを有効にすると、クリップボードから貼り付けたコードに字下げを行います。「元に戻す」で字下げを取り除くことができます。</qt>

en: If this option is selected, the <b>Backspace</b> key decreases the indentation level if the cursor is located in the leading blank space of a line.
ja: このオプションを選択すると、カーソルが行頭の空白部分にある場合、BackSpace キーで字下げレベルを減らすことができます。

en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always indents the current line by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.
ja: <qt>このオプションを選択すると、Tab キーは常に現在の行を「字下げの幅」で指定された文字数だけ字下げします。</qt>

en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always inserts white space so that the next tab position is reached. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
ja: このオプションを選択すると、<b>Tab</b> キーは常に次のタブ位置に達するまで空白を挿入します。<b>編集</b>ページで<b>タブの代わりにスペースを挿入する</b>オプションが有効になっている場合は、スペースが挿入されます。そうでなければ、単一のタブが挿入されます。

en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key either indents the current line or advances to the next tab position.<p> If the insertion point is at or before the first non-space character in the line, or if there is a selection, the current line is indented by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.<p> If the insertion point is located after the first non-space character in the line and there is no selection, white space is inserted so that the next tab position is reached: if the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
ja: このオプションを選択すると、Tab キーは現在の行を字下げするか、次のタブ位置まで前進します。<p>挿入位置が行の最初のスペース以外の文字またはそれより前である場合や、選択されているものがある場合は、現在の行を<b>字下げの幅</b>で指定された文字数だけ字下げします。<p>挿入位置が行の最初のスペース以外の文字より後で何も選択されていない場合は、次のタブ位置に達するまで空白を挿入します。<b>編集</b>ページで<b>タブの代わりにスペースを挿入する</b>オプションが有効になっている場合は、スペースが挿入されます。そうでなければ、単一のタブが挿入されます。

en: If you have selected something within the current document, this will no longer be selected.
ja: 現在の文書のある部分を選択すると、それ以上選択ができなくなります。

en: Ignore Word
ja: 単語を無視

en: Increase indentation level if in l&eading blank space
ja: 行頭の空白部分では字下げレベルを増やす(&E)

en: Indentation
ja: 字下げ

en: Indentation Actions
ja: 字下げの動作

en: Indentation Properties
ja: 字下げの設定

en: Insert Smart Newline
ja: スマート改行を挿入

en: Insert newline including leading characters of the current line which are not letters or numbers.
ja: 現在の行の先頭にある単語構成文字以外の文字 (スペース、タブ、記号など) を含めて改行を挿入します。

en: Invoke Code Completion
ja: コード補完を開始

en: Join Lines
ja: 行を結合(&J)

en: Jump to next match
ja: 次のマッチへ移動

en: Jump to previous match
ja: 前のマッチへ移動

en: KWrite Undo History, Kspell integration
ja: KWrite の「元に戻す」履歴、Kspell 統合

en: KWrite XML Syntax highlighting support
ja: XML の構文強調表示

en: KWrite port to KParts
ja: KWrite の KParts への移植

en: Kate Part
ja: Kate コンポーネント

en: Kate Styles
ja: Kate スタイル

en: Key Mapping
ja: キーマッピング

en: L&ayout
ja: レイアウト(&A)

en: Let Vi commands override Kate shortcuts
ja: VI のショートカットを優先する

en: Lets you select a location and save the file again.
ja: 場所を選択してファイルを再度保存できるようにします。

en: Line break
ja: 改行

en: Lock/unlock the document for writing
ja: 文書への書き込みのロック/ロック解除

en: Look up a piece of text or regular expression and replace the result with some given text.
ja: テキストまたは正規表現にマッチするものを検索し、与えられたテキストで置換します。

en: Look up the first occurrence of a piece of text or regular expression.
ja: テキストまたは正規表現にマッチする最初のものを検索します。

en: Look up the next occurrence of the search phrase.
ja: テキストまたは正規表現にマッチする次のものを検索します。

en: Look up the previous occurrence of the search phrase.
ja: テキストまたは正規表現にマッチする前のものを検索します。

en: Lowercase
ja: 小文字に

en: Lowercase first character conversion
ja: 最初の文字を小文字へ変換

en: MIME &types:
ja: MIME タイプ(&T):

en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: Manually invoke command completion, usually by using a shortcut bound to this action.
ja: 手動でコード補完を開始します。通常はこのアクションに割り当てられたショートカットを使います。

en: Mark Type %1
ja: マークのタイプ %1

en: Mark not set: %1
ja: マークが未セット: %1

en: Minimal word length to complete:
ja: 補完する単語の最低の長さ:

en: Misc
ja: その他

en: Missing argument(s). Usage: %1 <from> [<to>]
ja: 引数がありません。使い方: %1 <from> [<to>]

en: Missing argument. Usage: %1 <value>
ja: 引数がありません。使い方: %1 <値>

en: Modes && Filetypes
ja: モードとファイルタイプ

en: Move Cursor Left
ja: カーソルを左に移動

en: Move Cursor Right
ja: カーソルを右に移動

en: Move Word Left
ja: 左側の単語の先頭に移動

en: Move Word Right
ja: 右側の単語の先頭に移動

en: Move to Beginning of Document
ja: 文書の先頭に移動

en: Move to Beginning of Line
ja: 行頭に移動

en: Move to Bottom of View
ja: ビューの最下部に移動

en: Move to End of Document
ja: 文書の末尾に移動

en: Move to End of Line
ja: 行末に移動

en: Move to Next Line
ja: 次の行に移動

en: Move to Previous Line
ja: 前の行に移動

en: Move to Top of View
ja: ビューの先頭に移動

en: Negative lookahead
ja: 否定的先読み

en: Negative set of characters
ja: 除外する文字セット

en: New Filetype
ja: 新しいファイルタイプ

en: Next Bookmark
ja: 次のブックマーク

en: No Backup Suffix or Prefix
ja: バックアップサフィックス/プレフィックスなし

en: No help for '%1'
ja: <qt><tt>%1</tt> についてはヘルプがありません</qt>

en: No mapping found for "%1"
ja: "%1" へのマップが見つかりませんでした

en: No such command <b>%1</b>
ja: <qt><tt>%1</tt> というコマンドはありません</qt>

en: No such command: "%1"
ja: %1 というコマンドはありません

en: No such highlighting '%1'
ja: “%1” という強調表示はありません

en: No such mode '%1'
ja: “%1” というモードはありません

[ctx: No text or background color set]
en: None set
ja: 未設定

en: Non-digit
ja: 数字以外

en: Non-word character
ja: 単語構成文字以外

en: Normal &Color...
ja: 通常の色(&C)...

en: Normal mode
ja: 通常モード

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Not word boundary
ja: 単語境界以外

en: Nothing in register %1
ja: レジスタ %1 には何もありません

en: Octal character 000 to 377 (2^8-1)
ja: 八進文字コード 000 から 377 (2^8-1)

en: Off
ja: 表示しない

en: On-the-fly spell checking
ja: 自動スペルチェック

en: One or more occurrences
ja: 1 回以上の繰り返し

en: Open/Save
ja: 開く/保存

en: Or
ja: または

en: Overwr&ite Mode
ja: 上書きモード(&I)

en: P&riority:
ja: 優先度(&R):

en: PHP Keyword/Datatype list
ja: PHP キーワード/データ型リスト

en: Paste previously copied or cut clipboard contents
ja: 前回コピーまたは切り取ったクリップボードの内容を貼り付けます

en: Patches and more
ja: パッチ、その他

en: Plain text
ja: 普通の文字列

en: Possible Data Loss
ja: データの消失の可能性

en: Pr&int header
ja: ヘッダを印刷する(&I)

en: Previous Bookmark
ja: 前のブックマーク

en: Pri&nt footer
ja: フッタを印刷する(&N)

en: Print &legend
ja: 凡例を印刷する(&L)

en: Print line &numbers
ja: 行番号を印刷する(&N)

en: Print the current document.
ja: 現在の文書を印刷します。

en: Properties
ja: プロパティ

en: Properties of %1
ja: %1 のプロパティ

en: Reached Breakpoint
ja: 到達したブレークポイント

en: Reached bottom, continued from top
ja: 最下部に達し、最上部から検索を続けました

en: Reached top, continued from bottom
ja: 最上部に達し、最下部から検索を続けました

en: Reference
ja: 後方参照

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Reloa&d
ja: 再読み込み(&D)

en: Reload the current document from disk.
ja: 現在の文書をディスクから再読み込みします。

en: Remove all bookmarks of the current document.
ja: 現在の文書のすべてのブックマークを削除します。

en: Remove selected
ja: 選択したものを削除

en: Rep&lace:
ja: 置換(&L):

en: Replace &All
ja: すべて置換(&A)

en: Replace all matches
ja: すべてのマッチを置換

en: Replace next match
ja: 次のマッチを置換

en: Replacement
ja: 置換

en: Replacement counter (for Replace All)
ja: 置換カウンター (「すべて置換」用)

en: Reuse Word Above
ja: 上の単語を再使用

en: Reuse Word Below
ja: 下の単語を再使用

en: Revert the most recent editing actions
ja: 一番最近の編集動作を取り消します

en: Revert the most recent undo operation
ja: 一番最近の取り消された動作をやり直します

en: S&elected Background Color...
ja: 選択時の背景色(&E)...

en: S&trikeout
ja: 取り消し線(&T)

en: Save File
ja: ファイルを保存

en: Save Nevertheless
ja: それでも保存する

en: Save failed
ja: 保存に失敗

en: Save the current document
ja: 現在の文書を保存します

en: Save the current document to disk, with a name of your choice.
ja: 選択した名前で、現在の文書をディスクに保存します。

en: Scroll Line Down
ja: 1 行下へスクロール

en: Scroll Line Up
ja: 1 行上へスクロール

en: Scroll Page Down
ja: 1 画面下へスクロール

en: Scroll Page Up
ja: 1 画面上へスクロール

en: Search bar back- and front-end
ja: 検索バーのバックエンドとフロントエンド

en: Search mode
ja: 検索モード

en: Select Character Left
ja: 左側の 1 文字まで選択

en: Select Character Right
ja: 右側の 1 文字まで選択

en: Select Mime Types
ja: MIME タイプを選択

en: Select Page Down
ja: 1 画面下まで選択

en: Select Page Up
ja: 1 画面上まで選択

en: Select Word Left
ja: 左側の単語の先頭まで選択

en: Select Word Right
ja: 右側の単語の先頭まで選択

en: Select the MimeTypes you want for this file type.
    Please note that this will automatically edit the associated file extensions as well.
ja: このファイルタイプに使う MIME タイプを選択してください。
    これによって関連するファイル拡張子も自動的に編集されることに注意してください。

en: Select the entire text of the current document.
ja: 現在の文書のすべてのテキストを選択します。

en: Select the filetype you want to change.
ja: 変更するファイルタイプを選択します。

en: Select to Beginning of Document
ja: 文書の先頭まで選択

en: Select to Beginning of Line
ja: 行頭まで選択

en: Select to Bottom of View
ja: ビューの最下部まで選択

en: Select to End of Document
ja: 文書の末尾まで選択

en: Select to End of Line
ja: 行末まで選択

en: Select to Matching Bracket
ja: マッチする括弧を選択

en: Select to Next Line
ja: 次の行まで選択

en: Select to Previous Line
ja: 前の行まで選択

en: Select to Top of View
ja: ビューの先頭まで選択

en: Selection, KColorScheme integration
ja: 選択、KColorScheme の統合

en: Selects whether the PageUp and PageDown keys should alter the vertical position of the cursor relative to the top of the view.
ja: PageUp や PageDown キーを押したときにビューの上端に対するカーソルの縦位置を移動させるかどうかを選択します。

en: Set &Bookmark
ja: ブックマークをセット(&B)

en: Set Default Mark Type
ja: デフォルトのマークのタイプを設定

en: Set of characters
ja: 文字セット

en: Sets priority for this file type. If more than one file type selects the same file, the one with the highest priority will be used.
ja: このファイルタイプの優先度を設定します。複数のファイルタイプが同じファイルを選択した場合、優先度の高い方を使います。

en: Sets the number of lines to maintain visible above and below the cursor when possible.
ja: 可能な場合にカーソルの上下に表示させる行数を指定します。

en: Shell Completion
ja: シェル補完

en: Show &Icon Border
ja: アイコンバーを表示(&I)

en: Show &Line Numbers
ja: 行番号を表示(&L)

en: Show &line numbers
ja: 行番号を表示する(&L)

en: Show Folding &Markers
ja: 折りたたみマーカーを表示(&M)

en: Show Scroll&bar Marks
ja: スクロールバーのマークを表示(&B)

en: Show Static &Word Wrap Marker
ja: 固定的な行の折り返しマーカーを表示(&W)

en: Show i&ndentation lines
ja: 字下げを示す線を表示する(&N)

en: Show/hide the Word Wrap Marker, a vertical line drawn at the word wrap column as defined in the editing properties
ja: 行の折り返しマーカーの表示/非表示を切り替えます。編集オプションで定義された折り返し文字数の位置に縦線が表示されます。

en: Show/hide the command line on the bottom of the view.
ja: ビューの下部のコマンドラインの表示/非表示を切り替えます。

en: Show/hide the icon border.<br /><br />The icon border shows bookmark symbols, for instance.
ja: <qt>アイコンバーの表示/非表示を切り替えます。<br/><br/>アイコンバーはブックマークなどのアイコンを表示します。</qt>

en: Show/hide the line numbers on the left hand side of the view.
ja: ビューの左側の行番号の表示/非表示を切り替えます。

en: Show/hide the marks on the vertical scrollbar.<br /><br />The marks show bookmarks, for instance.
ja: <qt>垂直スクロールバーのマークの表示/非表示を切り替えます。<br/><br/>マークはブックマークなどを表示します。</qt>

en: Shrink Font
ja: フォントサイズを小さく

en: Smart ho&me and smart end
ja: スマート Home/End(&M)

en: Spellcheck
ja: スペルチェック

en: Spelling
ja: スペル

en: Static Word Wrap
ja: 固定的な行の折り返し

en: Success:
ja: 成功:

en: Switch to Command Line
ja: コマンドラインに切り替え(&T)

en: Switch to incremental search bar
ja: インクリメンタル検索バーに切り替えます

en: Switch to power search and replace bar
ja: 高度な検索/置換バーに切り替え

en: Tab
ja: タブ

en: Tab wi&dth:
ja: タブ幅(&D):

en: Tabulators
ja: タブ

en: Tabulators &and Spaces
ja: タブとスペース

en: Te&xt Settings
ja: テキスト設定(&X)

en: Testing, ...
ja: テスト...

en: Text Cursor Movement
ja: テキストカーソルの移動

en: Text to replace with
ja: マッチしたものを置き換えるテキスト

en: Text to search for
ja: 検索するテキスト

en: The Editing Commands
ja: 編集コマンド

en: The bookmarks will be ordered by the line numbers they are placed at.
ja: ブックマークを行番号順に並べます。

en: The cool buffersystem
ja: 優れたバッファシステム

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
ja: diff コマンドの起動に失敗しました。diff(1) がインストールされていて、あなたの PATH に存在することを確認してください。

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
ja: 文書 “%1” は変更されています。
    変更を保存しますか？それとも破棄しますか？

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
ja: ‘%1’ に書き込めなかったため、文書を保存できませんでした。
    
    このファイルへの書き込みアクセス権限があり、ディスクに十分な空き領域があることを確認してください。

en: The editor will display a symbol to indicate the presence of a tab in the text.
ja: タブを表すマーカーをテキスト中に表示します。

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.
    
    Check if you have read access to this file.
ja: ファイル ‘%1’ の読み取りが不可能なため、ファイルを読み込めませんでした。
    
    このファイルの読み取りアクセス権限があるか確認してください。

en: The indentation width is the number of spaces which is used to indent a line. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is disabled, a <b>Tab</b> character is inserted if the indentation is divisible by the tab width.
ja: <qt>字下げの幅とは、行を字下げするときに用いるスペースの数です。「編集」ページで「タブの代わりにスペースを挿入する」オプションが無効になっている場合は、字下げがタブ幅で割り切れるときにタブ文字が挿入されます。</qt>

en: The line color to use for boxes
ja: 枠線の色

en: The margin inside boxes, in pixels
ja: 枠内の余白 (ピクセル)

en: The mime type mask allows to select files by mimetype. The string is a semicolon-separated list of mimetypes, for example <code>text/plain; text/english</code>.
ja: <qt>MIME タイプのマスクを用いると、MIME タイプでファイルを選択できます。複数の MIME タイプはセミコロン (;) で区切ります (例 <tt>text/plain; text/english</tt>)。</qt>

en: The name of the filetype will be the text of the corresponding menu item.
ja: ここで指定したファイルタイプ名がメニューの項目として表示されます。

en: The section name is used to organize the file types in menus.
ja: セクション名はメニュー内でファイルタイプを分類するために使用します。

en: The width of the box outline
ja: 枠線の幅

en: The wildcards mask allows to select files by filename. A typical mask uses an asterisk and the file extension, for example <code>*.txt; *.text</code>. The string is a semicolon-separated list of masks.
ja: <qt>ワイルドカードマスクを用いると、ファイル名でファイルを選択できます。典型的なマスクはアスタリスク (*) とファイルの拡張子を使います (例 <tt>*.txt; *.text</tt>)。文字列はセミコロン (;) で区切られたマスクのリストです。</qt>

en: This command allows switching between the normal (line based) selection mode and the block selection mode.
ja: このコマンドは標準の行選択モードと矩形選択モードを切り替えます。

en: This command allows you to export the current document with all highlighting information into a HTML document.
ja: このコマンドは現在の文書に強調表示情報を埋め込み、例えば HTML などのマークアップ文書にエクスポートします。

en: This command comments out the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
ja: <qt>現在の行または選択したテキストブロックをコメントアウトします。<br/><br/>単一/複数行のコメント化に使用する文字は、言語の強調表示の中に定義されています。</qt>

en: This command opens a dialog and lets you choose a line that you want the cursor to move to.
ja: このコマンドはダイアログを開き、カーソルを移動させる行を選択します。

en: This command removes comments from the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
ja: <qt>現在の行または選択したテキストブロックのコメントアウトを解除します。<br/><br/>単一/複数行のコメント化に使用する文字は、言語の強調表示の中に定義されています。</qt>

en: This decreases the display font size.
ja: 表示フォントサイズを小さくします。

en: This increases the display font size.
ja: 表示フォントサイズを大きくします。

en: This is a list of available indentation modes. The specified indentation mode will be used for all new documents. Be aware that it is also possible to set the indentation mode with document variables, modes or a .kateconfig file.
ja: <qt>利用可能な字下げモードの一覧です。指定されたモードは、すべての新しい文書で使用されます。字下げモードは文書の変数、モード、‘.kateconfig’ でも設定できます。</qt>

en: Toggle Comment
ja: コメントのオン/オフ

en: Transpose Characters
ja: 左右の文字を入れ替え

en: Try to Save Nevertheless
ja: それでも保存を試みる

en: Trying to Save Unmodified File
ja: 未変更のファイルを保存しようとしています

en: Typographical Conventions for %1
ja: %1 の印刷時の慣習

en: Unco&mment
ja: コメント化解除(&M)

en: Unknown command '%1'
ja: 不明なコマンド %1

en: Unset Background Color
ja: 背景色を解除

en: Unset Selected Background Color
ja: 選択時の背景色を解除

en: Untitled
ja: タイトルなし

en: Uppercase
ja: 大文字に

en: Uppercase first character conversion
ja: 最初の文字を大文字へ変換

en: Usage: %1 on|off|1|0|true|false
ja: 使い方: %1 on|off|1|0|true|false

en: Use &Default Style
ja: 標準スタイルを使う(&D)

en: Use Default
ja: 標準を使う

en: Use Default Style
ja: 標準スタイルを使う

en: Use this command to copy the currently selected text as HTML to the system clipboard.
ja: 現在選択中のテキストをシステムのクリップボードに HTML としてコピーします。

en: Use this command to copy the currently selected text to the system clipboard.
ja: 現在選択されているテキストをシステムのクリップボードに貼り付けます。

en: Use this to clean the indentation of a selected block of text (only tabs/only spaces).<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
ja: <qt>選択したテキストブロックの字下げを整理します (タブのみ/スペースのみに変換)。<br/><br/>設定ダイアログで、タブを尊重して使用するか、スペースに置換するかを設定できます。</qt>

en: Use this to indent a selected block of text.<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
ja: <qt>選択したテキストブロックを字下げします。<br/><br/>設定ダイアログで、タブを尊重して使用するか、スペースで置換するかを設定できます。</qt>

en: Use this to unindent a selected block of text.
ja: 選択したテキストブロックの字下げの深さを 1 段階減らします。

en: VI: INSERT MODE
ja: VI: 挿入モード

en: VI: NORMAL MODE
ja: VI: 通常モード

en: VI: REPLACE
ja: VI: 置換

en: VI: VISUAL
ja: VI: ビジュアル

en: VI: VISUAL BLOCK
ja: VI: ビジュアル 矩形

en: VI: VISUAL LINE
ja: VI: ビジュアル 行

en: Variables
ja: 変数

en: Various bugfixes
ja: さまざまなバグ修正

en: Very nice help
ja: 素晴らしいヘルプ

en: Vi Input Mode
ja: VI 入力モード

en: View Changes
ja: 変更を表示

en: W&idth:
ja: 幅(&I):

en: Warning
ja: 警告

en: When selected, pressing the home key will cause the cursor to skip whitespace and go to the start of a line's text. The same applies for the end key.
ja: これを選択すると、行の最初に空白がある場合、Home キーでカーソルは行頭ではなくその行のテキストの先頭へ移動します。同様に End キーでテキストの末尾に移動します。

en: When selected, vi commands will override Kate's built-in commands. For example: Ctrl+R will redo, and override the standard action (showing the search and replace dialog).
ja: これを選択すると、VI のショートカットが Kate のビルトインのショートカットより優先します。例えば、検索置換ダイアログを開く Ctrl+R は「やり直す」コマンドになります。

en: Whitespace (excluding line breaks)
ja: 空白文字 (改行を除く)

en: Whole match reference
ja: 正規表現全体への後方参照

en: Whole words
ja: 完全な単語

en: Width must be at least 1.
ja: 幅は少なくとも 1 でなければなりません。

en: Word Completion
ja: 単語補完

en: Word boundary
ja: 単語境界

en: Word character (alphanumerics plus '_')
ja: 単語構成文字 (英数字とアンダースコア)

en: You can choose if the codefolding marks should be shown, if codefolding is possible.
ja: コード折りたたみが可能な場合にコード折りたたみマーカーを表示させるかどうかを選択します。

en: You did not provide a backup suffix or prefix. Using default suffix: '~'
ja: バックアップのサフィックス/プレフィックスが指定されていません。標準のサフィックス (~) を使用します。

en: Zero or more occurrences
ja: 0 回以上の繰り返し

en: Zero or one occurrences
ja: 0 回または 1 回の繰り返し

[ctx: substituted into the previous message]
en: 1 line | %1 lines
ja[0]: 1 行
ja[1]: %1 行

en: text
ja: テキスト
