kmailcvt - en to ja translation catalogue (76 entries)

en: 1 duplicate message not imported | %1 duplicate messages not imported
ja[0]: 1 件の重複メッセージはインポートしていません
ja[1]: %1 件の重複メッセージはインポートしていません

en: 1 duplicate message not imported to folder %2 in KMail | %1 duplicate messages not imported to folder %2 in KMail
ja[0]: 1 件の重複メッセージは KMail のフォルダ “%2” にインポートしていません
ja[1]: %1 件の重複メッセージは KMail のフォルダ “%2” にインポートしていません

en: 1 message was imported. | %1 messages were imported.
ja[0]: 1 件のメッセージをインポートしました。
ja[1]: %1 件のメッセージをインポートしました。

en: <b>Error:</b> Could not add message to folder %1. Reason: %2
ja: <b>エラー:</b> フォルダ “%1” へメッセージの追加中に失敗。理由: %2

en: <b>Error:</b> Could not create folder. Reason: %1
ja: <b>エラー:</b> フォルダを作成できませんでした。理由: %1

en: <b>Warning:</b> Could not check that the folder already exists. Reason: %1
ja: <b>警告:</b> そのフォルダは既に存在するのでチェックできません。理由: %1

en: <b>Warning:</b> Could not fetch mail in folder %1. Reason: %2 You may have duplicate messages.
ja: <b>警告:</b> フォルダ %1のメールを取得できませんでした。理由: %2 重複メッセージがあるかも知れません。

en: <b>Warning:</b> Got a bad message folder, adding to root folder.
ja: <b>警告:</b> 不良メッセージフォルダを取得しました。ルートフォルダに加えます。

en: <b>Warning:</b> Got an invalid message in folder %1.
ja: <b>警告:</b> フォルダ %1 に無効なメッセージを取得しました。

en: <p><b>Evolution 1.x import filter</b></p><p>Select the base directory of Evolution's mails (usually ~/evolution/local).</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Evolution-Import".</p>
ja: <qt><p>Evolution 1.x インポートフィルタ</p><p>Evolution メールのベースディレクトリを選択してください (通常 ~/evolution/local)。</p><p>フォルダ構造の再現が可能なので、フォルダは “Evolution-Import” 以下に保存します。</p></qt>

en: <p><b>Evolution 2.x import filter</b></p><p>Select the base directory of your local Evolution mailfolder (usually ~/.evolution/mail/local/).</p><p><b>Note:</b> Never choose a Folder which <u>does not</u> contain mbox-files (for example a maildir): if you do, you will get many new folders.</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Evolution-Import".</p>
ja: <qt><p>Evolution 2.x インポートフィルタ</p><p>ローカル Evolution メールフォルダのベースディレクトリを選択してください (通常 ~/.evolution/mail/local/)。</p><p>【注意】 mbox ファイルを含まないフォルダ (例えば maildir) を選択しないでください。選択すると、多数の新しいフォルダが作成されます。</p><p>フォルダ構造の再現が可能なので、フォルダは “Evolution-Import” 以下に保存します。</p></qt>

en: <p><b>KMail Archive File Import Filter</b></p><p>This filter will import archives files previously exported by KMail.</p><p>Archive files contain a complete folder subtree compressed into a single file.</p>
ja: <p><b>KMail のアーカイブ インポートフィルタ</b></p><p>このフィルタは KMail によってあらかじめエクスポートしたアーカイブをインポートします。</p><p>アーカイブが含まれているフォルダツリーを1つのファイルに圧縮します。</p>

en: <p><b>Lotus Notes Structured Text mail import filter</b></p><p>This filter will import Structure Text files from an exported Lotus Notes email client into KMail. Use this filter if you want to import mails from Lotus or other mailers that use Lotus Notes' Structured Text format.</p><p><b>Note:</b> Since it is possible to recreate the folder structure, the imported messages will be stored in subfolders named by the files they came from under: "LNotes-Import" in your local folder.</p>
ja: <qt><p>Lotus Notes 構造化テキストメールインポートフィルタ</p><p>このフィルタはエクスポートされた Lotus Notes メールクライアントの構造化テキストファイルを KMail にインポートします。Lotus または Lotus Notes 構造化テキストフォーマットを使用する他のメールクライアントからメールをインポートする場合は、このフィルタを使ってください。</p><p>フォルダ構造の再現が可能なので、インポートしたメッセージはローカルフォルダの “LNotes-Import” 以下のサブフォルダに保存します。サブフォルダにはメッセージの元のファイル名を使用します。</p></qt>

en: <p><b>OS X Mail Import Filter</b></p><p>This filter imports e-mails from the Mail client in Apple Mac OS X.</p>
ja: <qt><p>OS X Mail インポートフィルタ</p><p>このフィルタは Apple Mac OS X メールクライアントからメールをインポートします。</p></qt>

en: <p><b>Opera email import filter</b></p><p>This filter will import mails from Opera mail folder. Use this filter if you want to import all mails within a account in the Opera maildir.</p><p>Select the directory of the account (usually ~/.opera/mail/store/account*).</p><p><b>Note:</b> Emails will be imported into a folder named after the account they came from, prefixed with OPERA-</p>
ja: <qt><p>Opera メールインポートフィルタ</p>
    <p>このフィルタは Opera メールフォルダからメールをインポートします。Opera maildir のアカウントのすべてのメールをインポートする場合は、これを使ってください。</p><p>アカウントのディレクトリを選択してください (通常 ~/.opera/mail/store/account*)。</p><p>メールは元のアカウント名に OPERA- というプレフィックスが付いたフォルダにインポートされます。</p></qt>

en: <p><b>Outlook Express 4/5/6 import filter</b></p><p>You will need to locate the folder where the mailbox has been stored by searching for .dbx or .mbx files under <ul><li><i>C:\Windows\Application Data</i> in Windows 9x</li><li><i>Documents and Settings</i> in Windows 2000 or later</li></ul></p><p><b>Note:</b> Since it is possible to recreate the folder structure, the folders from Outlook Express 5 and 6 will be stored under: "OE-Import" in your local folder.</p>
ja: <qt><p>Outlook Express 4/5/6 インポートフィルタ</p><p>.dbx または .mbx ファイルを検索して、メールボックスが保存されているフォルダの場所を見つけてください。</p><ul><li>Windows 9x では ‘C:\Windows\Application Data’</li><li>Windows 2000 以降では ‘Documents and Settings’</li></ul><p>フォルダ構造の再現が可能なので、Outlook Express 5 と 6 からのフォルダはローカルフォルダの “OE-Import” 以下に保存します。</p></qt>

en: <p><b>Sylpheed import filter</b></p><p>Select the base directory of the Sylpheed mailfolder you want to import (usually: ~/Mail ).</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Sylpheed-Import" in your local folder.</p><p>This filter also recreates the status of message, e.g. new or forwarded.</p>
ja: <qt><p>Sylpheed インポートフィルタ</p><p>インポートする Sylpheed メールフォルダのベースディレクトリを選択してください (通常 ~/Mail)。</p><p>フォルダ構造の再現が可能なので、フォルダはローカルフォルダの “Sylpheed-Import” 以下に保存します。</p><p>このフィルタはメッセージのステータス (新規、転送済みなど) も再現します。</p></qt>

en: <p><b>The Bat! import filter</b></p><p>Select the base directory of the 'The Bat!' local mailfolder you want to import.</p><p><b>Note:</b> This filter imports the *.tbb-files from 'The Bat!' local folder, e.g. from POP accounts, and not from IMAP/DIMAP accounts.</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "TheBat-Import" in your local account.</p>
ja: <qt><p>The Bat! インポートフィルタ</p><p>インポートする The Bat! ローカルメールフォルダのベースディレクトリを選択してください。</p><p>【注意】 このフィルタは The Bat! ローカルフォルダから *.tbb ファイルをインポートします (例えば IMAP/DIMAP アカウントからではなく POP アカウントから)。</p><p>フォルダ構造の再現が可能なので、フォルダはローカルアカウントの “TheBat-Import” 以下に保存します。</p></qt>

en: <p><b>Thunderbird/Mozilla import filter</b></p><p>Select your base Thunderbird/Mozilla mailfolder (usually ~/.thunderbird/*.default/Mail/Local Folders/).</p><p><b>Note:</b> Never choose a Folder which <u>does not</u> contain mbox-files (for example, a maildir): if you do, you will get many new folders.</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Thunderbird-Import".</p>
ja: <qt><p>Thunderbird/Mozilla インポートフィルタ</p><p>Thinderbird/Mozilla のベースメールフォルダを選択してください (通常 ~/.thunderbird/*.default/Mail/Local Folders/)。</p><p>【注意】 mbox ファイルを含まないフォルダ (例えば maildir) を選択しないでください。選択すると、多数の新しいフォルダが作成されます。</p><p>フォルダ構造の再現が可能なので、フォルダは “Thunderbird-Import” 以下に保存します。</p></qt>

en: <p><b>mbox import filter</b></p><p>This filter will import mbox files into KMail. Use this filter if you want to import mails from Ximian Evolution or other mailers that use this traditional UNIX format.</p><p><b>Note:</b> Emails will be imported into folders named after the file they came from, prefixed with MBOX-</p>
ja: <qt><p>mbox インポートフィルタ</p><p>このフィルタは mbox ファイルを KMail にインポートします。Ximian Evolution あるいはこの伝統的な UNIX フォーマットを使用する他のメールクライアントからメールをインポートする場合は、これを使ってください。</p><p>メールは元のファイル名に MBOX- というプレフィックスが付いたフォルダにインポートされます。</p></qt>

en: <p>Select the Pegasus-Mail directory on your system (containing *.CNM, *.PMM and *.MBX files). On many systems this is stored in C:\pmail\mail or C:\pmail\mail\admin</p><p><b>Note:</b> Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "PegasusMail-Import".</p>
ja: <qt><p>システムの Pegasus-Mail ディレクトリ (*.CNM, *.PMM, *.MBX ファイルを含む) を選択してください。多くのシステムではこれは ‘C:\PMail\mail’ または ‘C:\pmail\mail\admin’ にあります。</p> <p>フォルダ構造の再現が可能なので、フォルダは “PegasusMail-Import” 以下に保存します。</p></qt>

en: <p>Select the directory containing the emails on your system. The emails are placed in a folder with the same name as the directory they were in, prefixed by PLAIN-</p><p>This filter will import all .msg, .eml and .txt emails.</p>
ja: <qt><p>システム上のメールが含まれるディレクトリを選択してください。メールは元のディレクトリ名に PLAIN- というプレフィックスがいたディレクトリに置かれます。</p><p>このフィルタはすべての .msg, .eml および .txt メールをインポートします。</p></qt>

en: All Files (*)
ja: すべてのファイル (*)

en: Cannot parse the folder structure; continuing import without subfolder support.
ja: フォルダ構造を解析できません。サブフォルダのサポートなしでインポートを続けます。

en: Could not import %1
ja: %1 をインポートできませんでした

en: Counting files in archive...
ja: アーカイブにあるファイルを数えています...

en: Counting files...
ja: ファイルを数えています...

en: Error: failed to read temporary file at %1
ja: エラー: %1 の一時ファイルの読み取りに失敗しました。

en: Finished import, canceled by user.
ja: ユーザによってキャンセルされたため、インポートを終了しました。

en: Finished importing Outlook Express emails
ja: Outlook Express メールのインポート完了

en: Finished importing emails from %1
ja: %1 からのメールのインポートが完了しました

en: Import Evolution 1.x Local Mails and Folder Structure
ja: Evolution 1.x のローカルメールとフォルダ構造をインポート

en: Import Evolution 2.x Local Mails and Folder Structure
ja: Evolution 2.x のローカルメールとフォルダ構造をインポート

en: Import Folders From Pegasus-Mail
ja: Pegasus-Mail からフォルダをインポート

en: Import From OS X Mail
ja: OS X Mail からインポート

en: Import KMail Archive File
ja: KMail のアーカイブをインポート

en: Import KMail Maildirs and Folder Structure
ja: KMail Maildir とフォルダ構造をインポート

en: Import Lotus Notes Emails
ja: Lotus Notes メールをインポート

en: Import Opera Emails
ja: Opera メールをインポート

en: Import Outlook Express Emails
ja: Outlook Express メールをインポート

en: Import Plain Text Emails
ja: プレーンテキストのメールをインポート

en: Import Sylpheed Maildirs and Folder Structure
ja: Sylpheed の maildir とフォルダ構造をインポート

en: Import The Bat! Mails and Folder Structure
ja: The Bat! のメールとフォルダ構造をインポート

en: Import Thunderbird/Mozilla Local Mails and Folder Structure
ja: Thunderbird/Mozilla のローカルメールとフォルダ構造をインポート

en: Import folder %1...
ja: フォルダ “%1” をインポート...

en: Import folder structure...
ja: フォルダ構造をインポート...

en: Import mbox Files (UNIX, Evolution)
ja: mbox ファイルをインポート (UNIX, Evolution)

en: Importing %1
ja: %1 をインポート

en: Importing 'UNIX' mail folders ('.mbx')...
ja: UNIX メールフォルダ (.mbx) をインポート中...

en: Importing OE4 Mailbox %1
ja: OE4 メールボックス %1 をインポート

en: Importing OE5+ Folder file %1
ja: OE5+ フォルダファイル ‘%1’ をインポート

en: Importing OE5+ Mailbox %1
ja: OE5+ メールボックス %1 をインポート

en: Importing emails from %1
ja: %1 からメールをインポート

en: Importing emails from %1...
ja: %1 からメールをインポート中...

en: Importing folder '%1'...
ja: フォルダ “%1” をインポート...

en: Importing mail folders ('.pmm')...
ja: メールフォルダ (.pmm) をインポート中...

en: Importing new mail files ('.cnm')...
ja: 新しいメールファイル (.cnm) をインポート中...

en: Importing new mail files...
ja: 新しいメールファイルをインポート中...

en: Importing the archive failed.
ja: アーカイブのインポートに失敗しました。

en: Importing the archive file '%1' into the folder '%2' succeeded.
ja: アーカイブファイル ‘%1’ をフォルダ “%2” にインポートしました。

en: Message %1
ja: メッセージ %1

en: No Outlook Express mailboxes found in directory %1.
ja: ディレクトリ ‘%1’ に Outlook Express メールボックスが見つかりませんでした。

en: No directory selected.
ja: ディレクトリが選択されていません。

en: No files found for import.
ja: インポートするファイルが見つかりません。

en: No subfolder named 'cur' in folder %1.
ja: フォルダ “%1” に ‘cur’ フォルダが見つかりません。

en: Parsing the folder structure...
ja: フォルダ構造を解析中...

en: Please select an archive file that should be imported.
ja: インポートするアーカイブファイルを選択してください。

en: Select KMail Archive File to Import
ja: インポートする KMail アーカイブファイルを選択

en: Start import file %1...
ja: ファイル ‘%1’ のインポート開始...

en: The file '%1' does not appear to be a valid archive.
ja: ファイル ‘%1’ は有効なアーカイブではないようです。

en: Unable to open %1, skipping
ja: %1 を開けません。スキップします。

en: Unable to open archive file '%1'
ja: アーカイブファイル ‘%1’ を開けません。

en: Unable to open mailbox %1
ja: メールボックス %1 を開けません

en: Unable to retrieve folder for folder path %1.
ja: フォルダ “%1” を取得できません。

en: Unexpected subdirectory named '%1'.
ja: 予期しないサブディレクトリ “%1” があります。

en: Unexpected subfolder %1 in folder %2.
ja: 予期しないサブフォルダ “%1” がフォルダ “%2” にあります。
