mate-settings-daemon 1.25.1 - en to ja translation catalogue (312 entries)

en: 0 thru 3, 0 is inactive, 1-3 is button to emulate
ja: 0は無効。1-3はクリックエミュレートするマウスのボタン。

en: Acceleration multiplier for mouse motion. A value of -1 is the system default.
ja: マウスの動きを加速させる倍率を設定します。システムのデフォルト値は -1 です。

en: Acceleration multiplier for touchpad motion. A value of -1 is the system default.
ja: タッチパッドの動作の加速度乗数。値 -1 がシステムのデフォルトです。

en: Acceleration profile
ja: 加速度のプロファイル

en: Acceleration profile used for connected mice. The acceleration profile can be set to either default ('default') which uses the default acceleration profile for each device, flat ('flat'), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured pointer speed, or adaptive ('adaptive') which adapts the acceleration depending on the mouse movement. If a mouse doesn't support the configured profile, 'default' will be used.
ja: 接続されたマウスに使用する加速度プロファイル。加速度プロファイルは、各デバイスのデフォルトの加速度プロファイルを使用するデフォルト「標準」、設定されたポインタ速度から導かれるデバイス固有の定数係数によって加速する「フラット」、またはマウスの動きに応じて加速度を適応させる「適応」のいずれかに設定できます。マウスが設定されたプロファイルをサポートしていない場合、「標準」が使用されます。

en: Acceleration profile used for touchpad. The acceleration profile can be set to either default ('default') which uses the default acceleration profile for each device, flat ('flat'), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured pointer speed, or adaptive ('adaptive') which adapts the acceleration depending on the touchpad movement. If a touchpad doesn't support the configured profile, 'default' will be used.
ja: 接続されたタッチパッドに使用する加速度プロファイル。加速度プロファイルは、各デバイスのデフォルトの加速度プロファイルを使用するデフォルト「標準」、設定されたポインタ速度から導かれるデバイス固有の定数係数によって加速する「フラット」、またはタッチパッドの動きに応じて加速度を適応させる「適応」のいずれかに設定できます。タッチパッドが設定されたプロファイルをサポートしていない場合、「標準」が使用されます。

en: Accessibility
ja: アクセシビリティ

en: Accessibility Keyboard
ja: キーボード操作支援

en: Accessibility keyboard plugin
ja: キーボード操作支援のプラグイン

en: Accessibility settings
ja: アクセスビリティの設定

en: Accessibility settings plugin
ja: アクセスビリティ設定のプラグイン

en: Activate
ja: 有効にする

en: Activation of this plugin
ja: このプラグインの有効化

en: Airplane mode disabled
ja: 機内モード無効

en: Airplane mode enabled
ja: 機内モード有効

en: Antialiasing
ja: アンチエイリアス

en: Automatically prunes thumbnail caches and other transient files, and warns about low disk space
ja: サムネイル・キャッシュやその他の一時ファイルを自動的に削除し、ディスク・スペースの不足を警告

en: Background
ja: 背景

en: Background plugin
ja: 背景のプラグイン

en: Binding to eject an optical disc.
ja: 光学ディスクを取り出すキー・バインディングです。

en: Binding to enable or disable the touchpad.
ja: タッチパッドを有効にするか無効にするかのキー・バインディングです。

en: Binding to launch MATE settings.
ja: MATE 設定を起動するためのバインド。

en: Binding to launch the calculator.
ja: 電卓を起動するキー・バインディングです。

en: Binding to launch the email client.
ja: E-メール・クライアントを起動するキー・バインディングです。

en: Binding to launch the help browser.
ja: ヘルプ・ブラウザを起動するキー・バインディングです。

en: Binding to launch the instant messenger.
ja: インスタント・メッセンジャーを起動するバインド。

en: Binding to launch the media player.
ja: メディア・プレイヤーを起動するキー・バインディングです。

en: Binding to launch the search tool.
ja: 検索ツールを起動するキー・バインディングです。

en: Binding to launch the web browser.
ja: ウェブ・ブラウザを起動するキー・バインディングです。

en: Binding to lock the screen.
ja: 画面をロックするキー・バインディングです。

en: Binding to log out.
ja: ログアウトするキー・バインディングです。

en: Binding to lower the system volume quietly.
ja: システムの音量を小さくするためのバインドです。

en: Binding to lower the system volume.
ja: システムの音量を小さくするキー・バインディングです。

en: Binding to mute the system volume quietly.
ja: システムボリュームをミュートするためのバインド。

en: Binding to mute the system volume.
ja: システムの音量をミュート (無音) にするキー・バインディングです。

en: Binding to mute/unmute the microphone.
ja: マイクのミュート／ミュート解除のバインド

en: Binding to open the Home folder.
ja: ホーム・フォルダを開くキー・バインディングです。

en: Binding to pause playback.
ja: 再生を一時停止するキー・バインディングです。

en: Binding to raise the system volume quietly.
ja: システムの音量を上げるためのバインドです。

en: Binding to raise the system volume.
ja: システムの音量を高くするキー・バインディングです。

en: Binding to show the on-screen keyboard
ja: オンスクリーン・キーボードを使用するバインド

en: Binding to show the screen magnifier
ja: 拡大鏡を使用するためのバインド

en: Binding to shut down.
ja: シャットダウンするバインド。

en: Binding to skip to next track.
ja: 次のトラックにスキップするキー・バインディングです。

en: Binding to skip to previous track.
ja: 前のトラックにスキップするキー・バインディングです。

en: Binding to start playback (or toggle play/pause).
ja: 再生を開始する (または再生と一時停止を切り替える) するキー・バインディングです。

en: Binding to start the screen reader
ja: スクリーン・リーダを起動するバインド

en: Binding to stop playback.
ja: 再生を停止するキー・バインディングです。

en: Bluetooth disabled
ja: Bluetooth を無効

en: Bluetooth enabled
ja: Bluetooth を有効

en: Cannot determine user's home directory
ja: ユーザのホーム・フォルダを確定できません

en: Change system time
ja: システムの時刻を変更

en: Change system time zone
ja: システムのタイムゾーンの変更

en: Changing Screen Layout
ja: スクリーンレイアウト変更中

en: Clipboard
ja: クリップボード

en: Clipboard plugin
ja: クリップボードのプラグイン

en: Configure display settings
ja: ディスプレイの設定を変更します

en: Configure hardware clock
ja: ハードウェアの時計の変更

en: Could not apply the stored configuration for monitors
ja: 保存したモニタの設定を適用できませんでした

en: Could not enable mouse accessibility features
ja: マウスの操作性に関する機能を有効にできませんでした

en: Could not get default terminal. Verify that your default terminal command is set and points to a valid application.
ja: デフォルトの端末を起動できませんでした。デフォルトの端末を起動するコマンドが指定され、それに対応するアプリケーションがインストールされているか確認して下さい。

en: Could not refresh the screen information: %s
ja: スクリーンの情報を更新できませんでした: %s

en: Could not restore the display's configuration
ja: ディスプレイの設定を元に戻せませんでした

en: Could not restore the display's configuration from a backup
ja: バックアップしたディスプレイの設定に戻せませんでした

en: Could not save monitor configuration
ja: モニタの設定を保存できませんでした

en: Could not switch the monitor configuration
ja: モニタの設定に切り替えることができませんでした

en: Couldn't execute command: %s
    Verify that this is a valid command.
ja: コマンドを実行できませんでした: %s
    このコマンドがインストールされているか確認してください。

en: Cursor size
ja: カーソルのサイズ

en: Cursor theme
ja: カーソルのテーマ

en: Cursor theme name.
ja: カーソルテーマ名

en: Deactivate
ja: 無効にする

en: Disable touchpad while typing
ja: タイピング中にタッチパッドを無効にする

en: Distance before a drag is started.
ja: ドラッグが開始されるまでの距離です。

en: Distance in pixels the pointer must move before accelerated mouse motion is activated. A value of -1 is the system default.
ja: マウスの動きが加速されるまでのポインターが動く距離を指定します。システムのデフォルト値は -1 です。

en: Distance in pixels the pointer must move before accelerated touchpad motion is activated. A value of -1 is the system default.
ja: マウスの動きが加速されるまでの、マウスポインタが動く距離を指定します。システムのデフォルト値は -1 です。

en: Do not touch monitor configuration
ja: モニタを設定させない

en: Do you want to activate Slow Keys?
ja: スロー・キーを有効にしますか?

en: Do you want to activate Sticky Keys?
ja: スティッキー・キーを有効にしますか?

en: Do you want to deactivate Slow Keys?
ja: スロー・キーを無効にしますか?

en: Do you want to deactivate Sticky Keys?
ja: スティッキー・キーを無効にしますか?

en: Do_n't activate
ja: 有効にしない(_N)

en: Do_n't deactivate
ja: 無効にしない(_N)

en: Does the display look OK?
ja: ディスプレイの設定に問題はありませんか?

en: Don't activate
ja: 有効にしない

en: Don't become a daemon
ja: デーモン化しない

en: Don't deactivate
ja: 無効にしない

en: Don't show any warnings again
ja: 警告を一切表示しない

en: Don't show any warnings again for this file system
ja: このファイルシステムの警告は一切表示しない

en: Double Click Time
ja: ダブルクリックの間隔

en: Drag Threshold
ja: ドラッグのしきい値

en: Dummy
ja: ダミー

en: Dummy plugin
ja: ダミーのプラグイン

en: Eject
ja: メディアを取り出す

en: Empty Trash
ja: ゴミ箱を空にする

en: Empty all of the items from the trash?
ja: ゴミ箱にあるすべてのアイテムを空にしてもよろしいですか?

en: Emptying the trash
ja: ゴミ箱を空にしています

en: Enable debugging code
ja: デバッグモードにする

en: Enable horizontal edge scrolling
ja: 水平エッジスクロールを有効にする

en: Enable horizontal two-finger scrolling
ja: 水平２本指スクロールを有効にする

en: Enable mouse clicks with touchpad
ja: タッチパッドでのマウス・クリックを有効にする

en: Enable three-finger button-click emulation
ja: ３本指クリックエミュレーションを有効にする

en: Enable touchpad
ja: タッチパッドを有効にする

en: Enable vertical edge scrolling
ja: 垂直エッジスクロールを有効にする

en: Enable vertical two-finger scrolling
ja: 垂直２本指スクロールを有効にする

en: Enabled two-finger button-click emulation
ja: ２本指クリックエミュレーションを有効にする

en: Enables middle mouse button emulation through simultaneous left and right button click.
ja: マウスの右と左のボタンを同時に押すと中クリックをエミュレートします。

en: Enhance _contrast in colors
ja: 色のコントラストを強調する(_C)

en: Error activating XKB configuration.
    It can happen under various circumstances:
     • a bug in libxklavier library
     • a bug in X server (xkbcomp, xmodmap utilities)
     • X server with incompatible libxkbfile implementation
    
    X server version data:
    %s
    %d
    If you report this situation as a bug, please include:
     • The result of <b>%s</b>
     • The result of <b>%s</b>
ja: XKB 設定を有効にする際にエラーが発生しました。
    以下のような様々な条件下で発生する可能性があります:
     ・ libxklavier ライブラリのバグ
     ・ X サーバのバグ (xkbcomp、xmodmap ユーティリティ)
     ・ X サーバと互換性が無い libxkbfile の実装
    
    X サーバ バージョンデータ:
    %s
    %d
    この状況をバグとして報告する場合は、以下を含めてください:
     ・ <b>%s</b> の結果
     ・ <b>%s</b> の結果

en: Error while trying to run (%s)
    which is linked to the key (%s)
ja: (%s) を実行する際にエラーが発生しました。
    これはキー (%s) にリンクしています。

en: Examine…
ja: 調査中…

en: Exit after a time (for debugging)
ja: しばらくしてから終了する (デバッグ用)

en: File for default configuration for RandR
ja: RanR の初期設定ファイル

en: File name of the bell sound to be played.
ja: キーボードのベル音として再生するファイルの名前です。

en: Free percentage notify threshold
ja: 空きパーセンテージ通知の閾値

en: Free space no notify threshold
ja: 空き容量の警告のしきい値

en: Hardware Airplane Mode
ja: ハードウェア・機内モード

en: Highlights the current location of the pointer when the Control key is pressed and released.
ja: コントロールキーを押して離した際、ポインターの現在位置を強調表示します。

en: Hinting
ja: 線幅の補正 (ヒンティング)

en: Home folder
ja: ホーム・フォルダを開く

en: Housekeeping
ja: ハウスキーピング

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
ja: ゴミ箱を空にすると、アイテムを復活させることはできません。それぞれ個別に削除することも可能です。

en: Ignore
ja: 無視

en: Key binding (%s) is incomplete
ja: キー・バインディング (%s) が完了していません

en: Key binding (%s) is invalid
ja: キー・バインディング (%s) が無効です

en: Keybindings
ja: キーバインディング

en: Keybindings plugin
ja: キーバインディングのプラグイン

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Keyboard Bell Custom Filename
ja: キーボードベルのファイル名

en: Keyboard _Preferences
ja: キーボードの設定(_P)

en: Keyboard plugin
ja: キーボードのプラグイン

en: Launch calculator
ja: 電卓を起動する

en: Launch email client
ja: E-メール・クライアントを起動する

en: Launch help browser
ja: ヘルプ・ブラウザを起動する

en: Launch instant messenger
ja: インスタント・メッセンジャーを起動します

en: Launch media player
ja: メディア・プレイヤーを起動する

en: Launch settings
ja: 設定を起動する

en: Launch web browser
ja: ウェブ・ブラウザを起動する

en: Left
ja: 左

en: Length of a double click.
ja: ダブルクリックの長さです。

en: Locate Pointer
ja: ポインターの位置を表示する

en: Lock screen
ja: 画面をロックする

en: Log out
ja: ログアウトする

en: Low Disk Space
ja: ディスクの空き容量が少ないです

en: MATE Settings Daemon
ja: MATE 設定デーモン

en: Make _text larger and easier to read
ja: 文字を大きく表示して読みやすくする(_T)

en: Manage X Settings
ja: X の設定を管理します

en: Manage the X resource database
ja: Xのリソース・データベースを管理します

en: Media keys
ja: メディア・キー

en: Media keys plugin
ja: メディア・キーのプラグイン

en: Microphone mute/unmute
ja: マイクのミュート／ミュート解除

en: Middle button emulation
ja: 中央マウスボタンのエミュレーション

en: Minimum notify period for repeated warnings
ja: 警告の繰り返しの最小通知間隔

en: Mirror same output to all monitors and turn them on
ja: 同じ出力をすべてのモニタにミラーリングしてオンにします

en: Mirroring outputs not supported
ja: 出力のミラーリングはサポートされていません

en: Module
ja: モジュール

en: Module Path
ja: モジュールのパス

en: Motion Acceleration
ja: 移動加速

en: Motion Threshold
ja: 移動時のしきい値

en: Mount paths to ignore
ja: 無視するマウント・パス

en: Mouse
ja: マウス

en: Mouse Preferences
ja: マウスの設定

en: Mouse accessibility requires Mousetweaks to be installed on your system.
ja: マウスのアクセシビリティに関する機能を有効にするには mousetweak がインストールされている必要があります。

en: Mouse button orientation
ja: マウスボタンの向き

en: Mouse plugin
ja: マウスのプラグイン

en: Mpris plugin
ja: Mpris プラグイン

en: Mute the audio quietly
ja: 音声を静かに消す

en: NSS security system could not be initialized
ja: NSS セキュリティシステムをインストールできませんでした

en: Natural scrolling
ja: 直感的（反転）スクロール

en: Next track
ja: 次のトラックに進む

en: No External Display
ja: 外部ディスプレイ無し

en: Normal
ja: 標準

en: NumLock state
ja: NumLock の状態

en: On-screen keyboard
ja: オンスクリーン・キーボードを有効にするかどうか

en: One finger tap button
ja: １本指タップのボタン

en: Open the display configuration dialog (all settings)
ja: ディスプレイの設定ダイアログを開く（すべての設定）

en: Pause playback
ja: 再生を一時停止する

en: Percentage free space threshold for initial warning of low disk space. If the percentage free space drops below this, a warning will be shown.
ja: ディスクの残り容量が少なくなった時に最初に警告する閾値となる残り容量のパーセンテージ。残り容量のパーセンテージがこの値を下まわれば、警告が表示されます。

en: Play (or play/pause)
ja: 再生する (または再生/一時停止する)

en: Preparing to empty trash…
ja: ゴミ箱を空にする準備中…

en: Press and _hold keys to accept them (Slow Keys)
ja: キーを押下したままにしてスロー・キーを有効にできる(_H)

en: Previous track
ja: 前のトラックに戻る

en: Priority to use for this plugin
ja: このプラグインを利用する優先度

en: Priority to use for this plugin in mate-settings-daemon startup queue
ja: MATE設定デーモンのスタートアップキューでのこのプラグインの優先度

en: Privileges are required to change the system time zone.
ja: システムのタイムゾーンを変更するには権限が必要です。

en: Privileges are required to change the system time.
ja: システムの時刻を変更するには権限が必要です。

en: Privileges are required to configure the hardware clock.
ja: ハードウェアの時計を変更するには権限が必要です。

en: RGBA order
ja: RGBA の順番

en: Remember NumLock state
ja: NumLock の状態を保存する

en: Removing item %lu of %lu
ja: %lu 番目のアイテムを削除中 (%lu 個中)

en: Removing: %s
ja: 削除中: %s

en: Replace the current daemon
ja: 現在のデーモンを置き換える

en: Rfkill plugin
ja: Rfkill プラグイン

en: Right
ja: 右

en: Rotation not supported
ja: 回転はサポートしていません

en: Same output all monitors
ja: すべてのモニターで同じ出力

en: Screen magnifier
ja: スクリーンの拡大鏡を有効にするかどうか

en: Screen reader
ja: スクリーン・リーダを有効にするかどうか

en: Search
ja: 検索

en: Select the button mapping for one-finger tap. Supported values are: 1: left mouse button 2: middle mouse button 3: right mouse button
ja: １本指でタップした場合のボタンマッピング。1は左クリック、2はミドルクリック、3は右クリック

en: Select the button mapping for three-finger tap. Supported values are: 1: left mouse button 2: middle mouse button 3: right mouse button
ja: ３本指でタップした場合のボタンマッピング。1は左クリック、2はミドルクリック、3は右クリック

en: Select the button mapping for two-finger tap. Supported values are: 1: left mouse button 2: middle mouse button 3: right mouse button
ja: ２本指でタップした場合のボタンマッピング。1は左クリック、2はミドルクリック、3は右クリック

en: Set this to TRUE if you have problems with accidentally hitting the touchpad while typing.
ja: タイプ中に誤ってタッチ・パッドを押してしまう問題があるのであれば、TRUE に設定してください。

en: Set this to TRUE to allow horizontal edge scrolling
ja: 水平エッジスクロールの反転

en: Set this to TRUE to allow horizontal two-finger scrolling
ja: 水平２本指スクロールの反転

en: Set this to TRUE to allow vertical edge scrolling
ja: 垂直エッジスクロールの反転

en: Set this to TRUE to allow vertical two-finger scrolling
ja: 垂直２本指スクロールの反転

en: Set this to TRUE to be able to send mouse clicks by tapping on the touchpad.
ja: この値を TRUE にすると、タッチ・パッドをタップすることで、マウス・クリックと同じ動作できるようにします。

en: Set this to TRUE to enable all touchpads.
ja: この値を TRUE にすると、すべてのタッチ・パッドを有効にします。

en: Set this to one of "none", "lock_screen", or "force_logout". The action will get performed when the smartcard used for log in is removed.
ja: "none"、"lock_screen"、あるいは "force_logout" のうちの一つを指定します。スマートカードがログインに使用されたり、取り出された場合にそのアクションが実行されます。

en: Set this to true to enable natural (reverse) scrolling for touchpads
ja: タッチパッドでの直感的（反転）スクロールの使用

en: Set up screen size and rotation settings
ja: 画面の大きさや回転といった設定を管理します

en: Show Displays in Notification Area
ja: 通知領域に通知アイコンを表示するかどうか

en: Show OSD notification
ja: 画面上通知を表示する

en: Show _Current Layout
ja: 現在のレイアウトを表示(_C)

en: Shut down
ja: シャットダウン

en: Size of the cursor referenced by cursor_theme.
ja: cursor_theme で参照するカーソルの大きさです。

en: Slot ID
ja: スロットID

en: Slot Series
ja: スロットシリーズ

en: Slow Keys Alert
ja: スロー・キーの警告

en: Smartcard
ja: スマートカード

en: Smartcard plugin
ja: スマートカードのプラグイン

en: Smartcard removal action
ja: スマートカードを抜いた時のアクション

en: Sound
ja: サウンド

en: Sound Sample Cache plugin
ja: サウンドサンプルキャッシュのプラグイン

en: Specify a list of mount paths to ignore when they run low on space.
ja: 残り容量が少なくても無視するマウント・パスの一覧を指定します

en: Specify a time in minutes. Subsequent warnings for a volume will not appear more often than this period.
ja: 時間を分単位で指定します。この時間より短い間隔で容量の警告を表示することはありません。

en: Specify an amount in GB. If the amount of free space is more than this, no warning will be shown.
ja: 容量をGB単位で指定します。空き容量がこの値を上まわれば、警告は表示されません。

en: Specify the percentage that the free disk space should reduce by before issuing a subsequent warning.
ja: 空き容量の警告を連続して出す前に、何パーセント空き容量を減らさなくてはならないかを指定

en: Sticky Keys Alert
ja: スティッキー・キーの警告

en: Stop playback
ja: 再生を停止する

en: Subsequent free percentage notify threshold
ja: 空き容量の連続通知のパーセンテージのしきい値

en: Swap left and right buttons for left-handed touchpads with 'left', 'right' for right-handed, 'mouse' to follow the mouse setting.
ja: 左手用のタッチパッドの左右のボタンを右手用マウスの「左」と「右」に入れ替えて、マウスの設定に従います。

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
ja: 左利き用のマウスのためにマウスの左と右のボタンを入れ替えるかどうかです。

en: The XRandR plugin will look for a default configuration in the file specified by this key. This is similar to the ~/.config/monitors.xml that normally gets stored in users' home directories. If a user does not have such a file, or has one that does not match the user's setup of monitors, then the file specified by this key will be used instead.
ja: XRandR プラグインはこのキーで指定されたファイルをデフォルトの設定ファイルとして検索します。これはユーザのふつう、ホームディレクトリに保存されている ~/.config/monitors.xml と同様のものです。もしそのようなファイルが無い場合、あるいはあったとしてもモニタの設定に合わない場合、このキーで指定されたファイルが代わりに使われます。

en: The display will be reset to its previous configuration in %d second | The display will be reset to its previous configuration in %d seconds
ja[0]: このディスプレイは %d 秒以内に前回の設定へリセットされます。

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to "rgba". Possible values are: "rgb" for red on left (most common), "bgr" for blue on left, "vrgb" for red on top, "vbgr" for red on bottom.
ja: LCD 画面でサブピクセルの各要素の順番を指定します (これは Antialiasing を "rgba" にセットした時にのみ適用されます)。利用可能な値: "rgb" は左端が赤色 (最も一般的)、"bgr" は左端が青色、"vrgb" は上端が赤色、"vbgr" は下端が赤色

en: The remembered state of the NumLock LED.
ja: 記憶した NumLock の LED の状態です。

en: The resolution used for converting font sizes to pixel sizes, in dots per inch.
ja: フォントの大きさをピクセル単位の大きさに変更する際に使用する解像度です。

en: The selected configuration for displays could not be applied
ja: 選択したディスプレイの設定を適用できませんでした

en: The slot the card is in
ja: カードの入っているスロット

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: "none" for no antialiasing, "grayscale" for standard grayscale antialiasing, and "rgba" for subpixel antialiasing (LCD screens only).
ja: フォントを描画する際に使用するアンチエイリアスの種類を指定します。利用可能な値: "none" はアンチエイリアスを無効にする、"grayscale" は標準的なグレースケールのアンチエイリアス、"rgba" はサブピクセルをアンチエイリアスする (LCD 画面の場合のみ)

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: "none" for no hinting, "slight" for basic, "medium" for moderate, and "full" for maximum hinting (may cause distortion of letter forms).
ja: フォントを描画する際に使用するヒンティング (線幅を補正する) の種類を指定します。利用可能な値: "none" はヒンティングを無効にする、"slight" は基本的なヒンティングのみ、"medium" は穏やかなヒンテイング、"full" は最大限のヒンテイング (文字の形状に歪みが発生する可能性あり)

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.
ja: ボリューム "%s" にはディスクの残りが %s しかありません。

en: There was an error displaying help: %s
ja: ヘルプを表示する際にエラーが発生しました: %s

en: This computer has only %s disk space remaining.
ja: このコンピュータにはディスクの残りが %s しかありません。

en: Three finger tap button
ja: ３本指タップのボタン

en: Toggle magnifier
ja: 拡大鏡を起動または停止する

en: Toggle on-screen keyboard
ja: オンスクリーン・キーボードを起動または停止する

en: Toggle screen reader
ja: スクリーン・リーダの切り替え

en: Toggle touchpad
ja: タッチパッドを切り替える

en: Touchpad button orientation
ja: タッチパッドのボタンの向き

en: Touchpad disabled
ja: タッチパッドを無効

en: Touchpad enabled
ja: タッチパッドを有効

en: Trying to switch the monitor configuration anyway.
ja: いずれにせよ、モニタの設定を切り替えてみます

en: Turn on external monitor after system boot
ja: システムの起動後に外部モニタを有効にする

en: Turn on external monitor after system boot if user plugs in external monitor on system boot.
ja: システムのブート時に外部モニタが接続されている時、システムのブート後に外部モニタ有効にする。

en: Turn on laptop monitor after system boot
ja: システムのブート後にラップトップのモニタを有効にする

en: Turn on laptop monitor after system boot if user plugs in external monitor on system boot.
ja: システムのブート時に外部モニタが接続されている時、システムのブート後にラップトップのモニタを有効にする。

en: Turn the volume down quietly
ja: 静かな音量に下げる

en: Turn the volume up quietly
ja: 静かな音量に上げる

en: Turn this monitor off
ja: このモニタをオフにする

en: Turn this monitor on
ja: このモニタをオンにする

en: Two finger tap button
ja: ２本指タップのボタン

en: Typing Break
ja: 一休み

en: Typing break plugin
ja: 一休みのプラグイン

en: Universal Access Preferences
ja: ユニバーサル・アクセスの設定

en: Upside Down
ja: 逆さま

en: Use on-screen _keyboard
ja: オンスクリーン・キーボードを使う(_K)

en: Use screen _magnifier
ja: スクリーンの拡大鏡を使う(_M)

en: Use screen _reader
ja: スクリーン・リーダを使う(_R)

en: Usually, mate-settings-daemon configures internal and external monitors according to the turn_on_external_monitors_at_startup and turn_on_laptop_monitor_at_startup settings and determines an appropriate cloning/side-by-side mode. Setting this key to True disables this, and the monitor settings are not touched at all (unless there is an explicit user configuration).
ja: 通常、 MATE設定デーモンは、スタートアップ時に外部モニタやラップトップモニタがオンになっているかどうかを検出して内蔵および外付けのモニタを設定し、クローンモードとサイドバイサイドモードのどちらが適切かを判断します。これらの機能はこのキーをTrueにすることで無効にすることができ、モニタの設定には(明示的なユーザ設定がある場合を除き)一切関与しなくなります。

en: Volume down
ja: 音量を下げる

en: Volume mute
ja: ミュートにする

en: Volume step
ja: 音量の割合を変更する

en: Volume step as percentage of volume.
ja: 音量の割合を設定するキー・バインディングです。

en: Volume up
ja: 音量を上げる

en: When set to true, MATE will remember the state of the NumLock LED between sessions.
ja: TRUE にすると、MATE が NumLock の LED の状態をセッションをまたいで記憶します。

en: Whether a notification icon with display-related things should be shown in the panel.
ja: 表示関連の通知アイコンをパネルに表示するかどうかです。

en: Whether an OSD notification is shown to notify about changes
ja: 変更を通知するための OSD 通知の表示の有無

en: Whether the on-screen keyboard is turned on.
ja: オンスクリーン・キーボードを有効にするかどうかです。

en: Whether the screen magnifier is turned on.
ja: スクリーンの拡大鏡を有効にするかどうかです。

en: Whether the screen reader is turned on.
ja: スクリーン・リーダを有効にするかどうかです。

en: Whether this plugin would be activated by mate-settings-daemon or not
ja: このプラグインを MATE設定デーモンで有効にするかどうか

en: X Resource Database
ja: Xリソース・データベース

en: X Settings
ja: X の設定

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to an external disk.
ja: ゴミ箱を空にしたり、使っていないプログラムやファイルを削除したり、外付けディスクにファイルを移動することで、ディスクの空き容量を増やせます。

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to another disk or partition.
ja: ゴミ箱を空にしたり、使っていないプログラムやファイルを削除したり、他のディスクやパーティションにファイルを移動することで、ディスクの空き容量を増やせます。

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to an external disk.
ja: 使っていないプログラムやファイルを削除したり、外付けディスクにファイルを移動することで、ディスクの空き容量を増やせます。

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to another disk or partition.
ja: 使っていないプログラムやファイルを削除したり、他のディスクやパーティションにファイルを移動することで、ディスク容量を増やせます。

en: You just held down the Shift key for 8 seconds.  This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ja: [SHIFT] キーを8秒間押下しました。これはスロー・キー機能のショートカットとして、キーボード操作に影響を与えるものです。

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row.  This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ja: [SHIFT] キーを連続して5回押下しました。これはスティッキー・キー機能のショートカットとして、キーボード操作に影響を与えるものです。

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row.  This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ja: キーを一度に2回押下したか、あるいは [SHIFT] キーを連続して 5回押下しました。これはスティッキー・キー機能を無効にし、キーボード操作に影響を与えるものです。

en: _Activate
ja: 有効にする(_A)

en: _Beep when pressing a key while CapsLock is active
ja: CapsLock が有効な時、キーを押すとビープ音を鳴らす(_B)

en: _Configure Display Settings…
ja: ディスプレイの設定(_C)…

en: _Deactivate
ja: 無効にする(_D)

en: _Empty Trash
ja: ゴミ箱を空にする(_E)

en: _Ignore duplicate keypresses (Bounce Keys)
ja: キーを素早く押下したり押し続けた場合は無視する(_I)

en: _Keep This Configuration
ja: この設定のままにする(_K)

en: _Layouts
ja: レイアウト(_L)

en: _Press keyboard shortcuts one key at a time (Sticky Keys)
ja: ステッキー・キーを有効にする(_P)

en: _Restore Previous Configuration
ja: 前の設定に戻す(_R)

en: could not watch for incoming card events - %s
ja: カードから受け取ったイベントを確認できませんでした - %s

en: encountered unexpected error while waiting for smartcard events
ja: スマートカードのイベントを待機中に想定外のエラーに遭遇しました

en: name
ja: 名前

en: no suitable smartcard driver could be found
ja: 適切なスマートカードのドライバを発見できませんでした

en: path to smartcard PKCS #11 driver
ja: スマートカードの PKCS #11 ドライバへのパス

en: per-slot card identifier
ja: スロットごとのカードの識別子

en: possible values are "on", "off", and "custom".
ja: 有効な値は "on"、"off"、"custom" です。

en: received error or hang up from event source
ja: イベントの発生源からエラーを受け取ったか、ハングアップしました

en: smartcard driver
ja: スマートカードドライバ

en: smartcard driver '%s' could not be loaded
ja: スマートカードのドライバ '%s' を読み込めませんでした
