mate-terminal 1.25.0 - en to ja translation catalogue (525 entries)

en: "%s" is not a valid zoom factor
ja: "%s" は拡大率として正しくありません

en: "%s" option given twice for the same window
ja: 同じウィンドウに対して "%s" というオプションが2回指定されました

en: <b>Command</b>
ja: <b>コマンド</b>

en: <b>Foreground, Background, Bold and Underline</b>
ja: <b>前景、背景、太字および下線</b>

en: <b>Palette</b>
ja: <b>パレット</b>

en: <b>Title</b>
ja: <b>タイトル</b>

en: <small><i><b>Note:</b> Terminal applications have these colors available to them.</i></small>
ja: <small><i><b>注意:</b> 端末から実行するアプリでこれらの色を利用できます。</i></small>

en: <small><i><b>Note:</b> These options may cause some applications to behave incorrectly.  They are only here to allow you to work around certain applications and operating systems that expect different terminal behavior.</i></small>
ja: <small><i><b>注意:</b> これらのオプションが影響して、いくつかのアプリケーションが正常に動作しなくなるかもしれません。これらのオプションは特定のアプリや OS 上で異なった動作になってしまう問題を解決するために提供されています。</i></small>

en: <small><i>Maximum</i></small>
ja: <small><i>最大</i></small>

en: <small><i>None</i></small>
ja: <small><i>なし</i></small>

en: A subset of possible encodings are presented in the "Encoding" submenu. This is a list of encodings to appear there. The special encoding name "current" means to display the encoding of the current locale.
ja: エンコード・サブメニューに、使用可能なエンコードのサブセットが表示されます。これは、そこに表示されるエンコードのリストです。特別なエンコード名「カレント」は、現在のロケールのエンコードを表示することを意味します。

en: A terminal emulator for the MATE desktop environment
ja: MATE デスクトップ環境向けの端末エミュレーター

en: A value between 0.0 and 1.0 indicating how much to darken the background image. 0.0 means no darkness, 1.0 means fully dark. In the current implementation, there are only two levels of darkness possible, so the setting behaves as a boolean, where 0.0 disables the darkening effect.
ja: 0.0 〜 1.0 の間の値で、背景画像をどの程度暗くするか設定します。0.0 はまったく暗くしない、1.0 は完全に暗くすることを意味します。現在の実装では二つのレベルの暗さしか使用できないので、0.0 で暗くする効果を無効にするという真偽値として動作しています。

en: A_vailable encodings:
ja: 利用可能なエンコード(_V):

en: About MATE Terminal
ja: MATE 端末について

en: Accelerator key to detach current tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ja: 現在開いているタブを閉じるアクセラレーターを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Accelerator key to move the current tab to the left. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ja: 現在開いているタブを左へ移動するアクセラレーターを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Accelerator key to move the current tab to the right. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ja: 現在開いているタブを右へ移動するアクセラレーターを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Accelerator to detach current tab.
ja: 現在のタブを閉じるアクセラレーター

en: Accelerator to move the current tab to the left.
ja: 現在のタブを左へ移動するアクセラレーター

en: Accelerator to move the current tab to the right.
ja: 現在のタブを右へ移動するアクセラレーター

en: Add or Remove Terminal Encodings
ja: 端末のエンコードの追加/削除

en: Always blink
ja: 常に点滅する

en: An Pango font name. Examples are "Sans 12" or "Monospace Bold 14".
ja: Pango フォント名を指定します。例えば "Sans 12" や "Monospace Bold 14" です。

en: Append initial title
ja: 初期のタイトルの後に追加する

en: Arabic
ja: アラビア文字

en: Argument to "%s" is not a valid command: %s
ja: "%s" への引数が正しいコマンドではありません: %s

en: Armenian
ja: アルメニア文字

en: Automatic
ja: 自動

en: Background
ja: 背景

en: Background image
ja: 背景の画像

en: Background image _scrolls
ja: 背景の画像をスクロールさせる(_S)

en: Background type
ja: 背景の種類

en: Baltic
ja: バルト語

en: Black on light yellow
ja: 明るい黄色地に黒文字

en: Black on white
ja: 白地に黒文字

en: Block
ja: ブロック

en: Bol_d color:
ja: 太字の色(_D):

en: Built-in _schemes:
ja: 組み込みのスキーム(_S):

en: Built-in sche_mes:
ja: 組み込みのスキーム(_M):

en: C_all To…
ja: 呼び出す(_A)…

en: C_lose Tab
ja: タブを閉じる(_L)

en: C_lose Terminal
ja: 端末を閉じる(_L)

en: C_lose Window
ja: ウィンドウを閉じる(_L)

en: C_reate
ja: 作成(_R)

en: Celtic
ja: ケルト文字

en: Central European
ja: 中央ヨーロッパ

en: Change _Profile
ja: プロファイルの変更(_P)

en: Characters that are considered "part of a word"
ja: "単語の一部" とみなす文字の指定

en: Chinese Simplified
ja: 中国語 (簡体字)

en: Chinese Traditional
ja: 中国語 (繁体字)

en: Choose A Terminal Font
ja: 端末フォントの選択

en: Choose Palette Color %d
ja: パレット %d 色の選択

en: Choose Terminal Background Color
ja: 端末の背景色の選択

en: Choose Terminal Text Color
ja: 端末の文字色の選択

en: Choose base profile
ja: ベースとなるプロファイルの選択

en: Click button to choose profile
ja: ボタンをクリックしてプロファイルを選択してください

en: Close Tab
ja: タブを閉じる

en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Close tab
ja: タブを閉じます

en: Close tabs with middle click
ja: 中クリックでタブを閉じる

en: Close this terminal?
ja: この端末を閉じますか?

en: Close this window?
ja: このウィンドウを閉じますか?

en: Color p_alette:
ja: カラーパレット(_A):

en: Colors
ja: 色

en: Compatibility
ja: 互換性

en: Contents
ja: 目次

en: Contributors:
ja: 貢献者:

en: Copy
ja: コピーする

en: Copy selected text into _clipboard
ja: 選択したテキストをクリップボードへコピー(_C)

en: Copy selection to clipboard
ja: 選択したテキストをクリップボードへコピー

en: Copyright © 2002–2004 Havoc Pennington
    Copyright © 2003–2004, 2007 Mariano Suárez-Alvarez
    Copyright © 2006 Guilherme de S. Pastore
    Copyright © 2007–2010 Christian Persch
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
ja: Copyright © 2002–2004 Havoc Pennington
    Copyright © 2003–2004, 2007 Mariano Suárez-Alvarez
    Copyright © 2006 Guilherme de S. Pastore
    Copyright © 2007–2010 Christian Persch
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE 開発者

en: Could not open the address “%s”
ja: "%s" というアドレスを開けませんでした

en: Could not save contents
ja: 内容を保存できませんでした

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Current Locale
ja: 現在利用しているロケール

en: Cursor _shape:
ja: カーソルの形状(_S):

en: Cursor blin_k:
ja: カーソルの点滅(_K)

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom co_mmand:
ja: コマンド(_M):

en: Custom command to use instead of the shell
ja: シェルの代わりに使用するカスタムコマンド

en: Cyrillic
ja: キリル文字

en: Cyrillic/Russian
ja: キリル文字/ロシア語

en: Cyrillic/Ukrainian
ja: キリル文字/ウクライナ語

en: Default color of bold text in the terminal
ja: 端末の太字テキストのデフォルト色

en: Default color of bold text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red"). This is ignored if bold_color_same_as_fg is true.
ja: 端末の太字テキストのデフォルト色を、色指定子 (HTML スタイルの 16 進数もしくは "red" のような色の名前) で設定します。これは bold_color_same_as_fg が有効になっている場合に無視されます。

en: Default color of terminal background
ja: 端末の背景のデフォルト色

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
ja: 端末の背景のデフォルト色を、色指定子 (HTML スタイルの 16 進数もしくは "red" のような色の名前) で設定します。

en: Default color of text in the terminal
ja: 端末のテキストのデフォルト色

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
ja: 端末のテキストのデフォルト色を、色指定子 (HTML スタイルの 16 進数もしくは "red" のような色の名前) で設定します。

en: Default number of columns
ja: デフォルトの列数

en: Default number of rows
ja: デフォルトの行数

en: Default size:
ja: デフォルトサイズ:

en: Delete Profile
ja: プロファイルの削除

en: Delete profile “%s”?
ja: "%s" というプロファイルを削除しますか?

en: Detach Tab
ja: タブを閉じる

en: Disable connection to session manager
ja: セッションマネージャーに接続しない

en: Disabled
ja: 無効

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
ja: 活性化したネームサーバーで登録しない (起動中の端末を再使用しない)

en: E_ncodings shown in menu:
ja: メニューに表示するエンコーディング(_N):

en: Edit
ja: 編集

en: Editing Profile “%s”
ja: "%s" というプロファイルの編集

en: Effect of the Backspace key
ja: Backspace キーの効果

en: Effect of the Delete key
ja: Delete キーの効果

en: Enable the _menu shortcut key (F10 by default)
ja: メニューのショートカットキーを有効にする (デフォルト: F10)(_M)

en: Error parsing command: %s
ja: 次のコマンドを解析する際にエラー: %s

en: Escape sequence
ja: エスケープシーケンス

en: Execute the argument to this option inside the terminal
ja: 端末内でこのオプションに対する引数を実行する

en: Exit the terminal
ja: 端末を終了

en: Failed to parse arguments: %s
ja: 引数を解析できませんでした: %s

en: File
ja: ファイル

en: Filename of a background image.
ja: 背景の画像ファイル名を指定します。

en: Find
ja: 検索

en: Find Ne_xt
ja: 次を検索(_X)

en: Find Next
ja: 次を検索

en: Find Pre_vious
ja: 前を検索(_V)

en: Find Previous
ja: 前を検索

en: Font
ja: フォント

en: Full Screen
ja: フルスクリーンにする

en: Full-screen the window
ja: フルスクリーン表示にする

en: General
ja: 全般

en: Georgian
ja: グルジア文字

en: Go to _Line...
ja: 指定行へ移動(_L)...

en: Gray on black
ja: 黒地に灰色文字

en: Greek
ja: ギリシア文字

en: Green on black
ja: 黒地に緑色文字

en: Gujarati
ja: グジャラト文字

en: Gurmukhi
ja: グルムキー文字

en: Hebrew
ja: ヘブライ文字

en: Hebrew Visual
ja: ヘブライ語 (論理表記)

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hide and Show menubar
ja: メニューバーの表示/非表示

en: Highlight S/Key challenges
ja: S/Key のチャレンジレスポンスを強調表示する

en: Highlight URLs under mouse pointer
ja: マウスポインタの下の URLを強調表示する

en: Highlight _S/Key challenges under mouse pointer
ja: マウスポインターの下で S/Key challenges を強調表示ハイライトする(_S)

en: Highlight _URLs under mouse pointer
ja: マウスポインタの下で URL を強調表示する(_U)

en: Hindi
ja: ヒンディ語

en: Hold the terminal open
ja: 端末を開いたままにする

en: How much to darken the background image
ja: 背景の画像をどの程度暗くするか

en: Human-readable name of the profile
ja: プロファイルの可読な名前

en: Human-readable name of the profile.
ja: プロファイルに読みやすい名前をつけます。

en: I-Beam
ja: Iビーム

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Icon for terminal window
ja: 端末ウィンドウのアイコン

en: Icon to use for tabs/windows containing this profile.
ja: このプロファイルを適用するタブ/ウィンドウに使うアイコンを指定します。

en: If the application in the terminal sets the title (most typically people have their shell set up to do this), the dynamically-set title can erase the configured title, go before it, go after it, or replace it. The possible values are "replace", "before", "after", and "ignore".
ja: 端末で実行しているアプリケーションがタイトルをセットした場合 (SHELL で設定するのが典型的です)、動的に設定されたタイトルは既に設定されているタイトルを消したり、前に来たり、後に来たり、置き換えたりすることができます。指定可能な値: "replace"、"before"、"after"、"ignore"

en: If true, URLs under mouse pointer are highlighted and can be opened by mouse click together with control key or used in context menu.
ja: true の場合、マウスポインタの下の URL が強調表示され、コントロールキーを押しながらマウスクリックで開いたり、コンテキストメニューで使用できます。

en: If true, allow applications in the terminal to make text boldface.
ja: TRUE にすると、端末で実行しているアプリケーションが太字のテキストを利用できるようにします。

en: If true, boldface text will be rendered using the same color as normal text.
ja: 有効にすると、太字のテキストは通常のテキストと同じ色で表示されます。

en: If true, don't make a noise when applications send the escape sequence for the terminal bell.
ja: TRUE にすると、アプリケーションが端末ベルのエスケープシーケンスを送出しても音を出しません。

en: If true, it enables the ability to close tabs using middle click.
ja: true の場合、中クリックでタブを閉じる機能が有効になります。

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [Ctrl+Tab] and [Ctrl+Shift+Tab].
ja: true の場合、[Ctrl + Tab] および [Ctrl + Shift + Tab] を使用してタブを切り替えることができます。

en: If true, newly created terminal windows will have custom size specified by default_size_columns and default_size_rows.
ja: TRUE にすると、新しいウィンドウを default_size_columns と default_size_rows で指定されたサイズで作ります。

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
ja: TRUE にすると、キー入力のたびにスクロールバーが下に移動します。

en: If true, scroll the background image with the foreground text; if false, keep the image in a fixed position and scroll the text above it.
ja: TRUE にすると、背景の画像がテキストと一緒にスクロールします。FALSE にすると、画像はそのままでテキストだけがスクロールします。

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
ja: TRUE にすると、古い行が破棄されなくなります。スクロールバックの履歴は一時的にディスクに保存されるので、端末に大量の出力があった場合にシステムのディスクが不足するかもしれません。

en: If true, selection is automatically copied to clipboard buffer.
ja: TRUEなら、選択範囲を自動的にクリップボードへコピー

en: If true, the command inside the terminal will be launched as a login shell. (argv[0] will have a hyphen in front of it.)
ja: TRUE にすると、端末内のコマンドをログインシェルとして起動します (argv[0] はその前にハイフンがつきます)。

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it's monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
ja: TRUE にすると、デスクトップ全体で使用している標準フォントが等幅フォントなら、端末はそのフォントを使用します (そうでない場合は、最もよく似たフォントを使用します)。

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
ja: TRUE にすると、ユーザが指定した色の代わりに、テキスト入力ボックスに使われるテーマ色スキーマを使用します。

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
ja: TRUE にすると、custom_command に設定された値が実行中のシェルの代わりに使用されます。

en: If true, whenever there's new output the terminal will scroll to the bottom.
ja: TRUE にすると、新しい出力が表示されるたびに下までスクロールします。

en: Image _file:
ja: 画像ファイル(_F):

en: Images
ja: 画像

en: Incompatible terminal config file version.
ja: 端末の設定ファイルのバージョンに互換性がありません

en: Initial _title:
ja: 初期のタイトル(_T):

en: Invalid geometry string "%s"
ja: 無効なジオメトリ文字列 "%s"

en: Japanese
ja: 日本語

en: Keep initial title
ja: 初期のタイトルを保持する

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Keyboard shortcut key for bringing up the dialog for profile creation. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: プロファイル生成ダイアログを表示するキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key for closing a tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: タブを閉じるキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key for closing a window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: ウィンドウを閉じるキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key for copying selected text to the clipboard. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: 選択したテキストをコピーするキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key for finding the next occurrence of the search term in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: 端末内で次に出現する検索語を検索するためのキーボード・ショートカットキーです。GTK+ リソース・ファイルで使用されるのと同じフォーマットの文字列で表されます。このオプションを特殊文字列「disabled」に設定すると、このアクションのキーボード・ショートカットはなくなります。

en: Keyboard shortcut key for finding the previous occurrence of the search term in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: 検索語の直前の出現箇所を端末で検索するためのキーボード・ショートカットキー。GTK+ リソース・ファイルで使用されるのと同じフォーマットの文字列で表されます。このオプションを特殊文字列「disabled」に設定すると、このアクションのキーボード・ショートカットはなくなります。

en: Keyboard shortcut key for launching help. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: ヘルプを起動するキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key for making font larger. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: フォントを大きくするキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key for making font smaller. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: フォントを小さくするキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key for making font the normal size. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: フォントを標準サイズに戻すキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key for opening a new tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: 新しいタブを開くキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key for opening a new window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: 新しいウィンドウを開くキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key for pasting the contents of the clipboard in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: クリップボードの内容を端末に貼り付けるための、キーボード・ショートカットキーです。GTK+ リソースファイルで使用されるのと同じ形式の文字列で表されます。このオプションを特殊文字列「disabled」に設定すると、このアクションのキーボードショートカットはなくなります。

en: Keyboard shortcut key for selecting all the text in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: 端末内のすべてのテキストを選択するためのキーボード・ショートカットキーです。GTK+ リソース・ファイルで使用されるのと同じフォーマットの文字列で表されます。このオプションを特殊な文字列「disabled」に設定すると、このアクションのキーボード・ショートカットはなくなります。

en: Keyboard shortcut key for showing the find dialog. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: 検索ダイアログを表示するキーボード・ショートカットキーです。GTK+ リソース・ファイルで使用されるのと同じフォーマットの文字列で表されます。このオプションを特殊文字列「disabled」に設定すると、このアクションのキーボード・ショートカットはなくなります。

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 1. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: タブ 1 に切り替えるキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 10. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: タブ 10 に切り替えるキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 11. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: タブ 11 に切り替えるキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 12. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: タブ 12 に切り替えるキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 2. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: タブ 2 に切り替えるキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 3. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: タブ 3 に切り替えるキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 4. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: タブ 4 に切り替えるキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 5. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: タブ 5 に切り替えるキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 6. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: タブ 6 に切り替えるキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 7. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: タブ 7 に切り替えるキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 8. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: タブ 8 に切り替えるキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 9. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: タブ 9 に切り替えるキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key for toggling full screen mode. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: フルスクリーンモードに切り替えるキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key to reset and clear the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: 端末をリセットしてクリアするキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key to reset the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: 端末をリセットするキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key to save the current tab contents to a file. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: 現在のタブの内容をファイルに保存するキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key to set the terminal title. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: 端末のタイトルを設定するキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key to switch to the next profile. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: 次のプロファイルに切り替えるキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key to switch to the next tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: 次のタブに切り替えるキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key to switch to the previous profile. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: 前のプロファイルに切り替えるキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key to switch to the previous tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: 前のタブに切り替えるキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut key to toggle the visibility of the menubar. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ja: メニューバーの表示/非表示を切り替えるキーボードショートカットを指定します。GTK+ のリソースファイルと同じフォーマットの文字列を指定します。"disabled" という特殊な文字列をオプションに指定した場合は、この操作に対するキーバインドは無効になります。

en: Keyboard shortcut to close a tab
ja: タブを閉じるショートカット

en: Keyboard shortcut to close a window
ja: ウィンドウを閉じるショートカット

en: Keyboard shortcut to copy text
ja: テキストをコピーするショートカット

en: Keyboard shortcut to create a new profile
ja: 新しいプロファイルを生成するショートカット

en: Keyboard shortcut to find the next occurrence of the search term
ja: 検索語の次の出現箇所を検索するキーボード・ショートカット

en: Keyboard shortcut to find the previous occurrence of the search term
ja: 検索語の直前の出現箇所を検索するキーボード・ショートカット

en: Keyboard shortcut to launch help
ja: ヘルプを起動するショートカット

en: Keyboard shortcut to make font larger
ja: フォントを大きくするショートカット

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
ja: フォントを標準サイズに戻すショートカット

en: Keyboard shortcut to make font smaller
ja: フォントを小さくするショートカット

en: Keyboard shortcut to open a new tab
ja: 新しいタブを開くショートカット

en: Keyboard shortcut to open a new window
ja: 新しいウィンドウを開くショートカット

en: Keyboard shortcut to paste text
ja: テキストを貼り付けるショートカット

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
ja: 端末をリセットしクリアするショートカット

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
ja: 端末をリセットするショートカット

en: Keyboard shortcut to save the current tab contents to file
ja: 現在のタブの内容をファイルに保存するショートカット

en: Keyboard shortcut to select all text
ja: すべてのテキストを選択するキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to set the terminal title
ja: 端末のタイトルを設定するショートカット

en: Keyboard shortcut to show the find dialog
ja: 検索ダイアログを表示するキーボード・ショートカット

en: Keyboard shortcut to switch to tab 1
ja: タブ 1 に切り替えるショートカット

en: Keyboard shortcut to switch to tab 10
ja: タブ 10 に切り替えるショートカット

en: Keyboard shortcut to switch to tab 11
ja: タブ 11 に切り替えるショートカット

en: Keyboard shortcut to switch to tab 12
ja: タブ 12 に切り替えるショートカット

en: Keyboard shortcut to switch to tab 2
ja: タブ 2 に切り替えるショートカット

en: Keyboard shortcut to switch to tab 3
ja: タブ 3 に切り替えるショートカット

en: Keyboard shortcut to switch to tab 4
ja: タブ 4 に切り替えるショートカット

en: Keyboard shortcut to switch to tab 5
ja: タブ 5 に切り替えるショートカット

en: Keyboard shortcut to switch to tab 6
ja: タブ 6 に切り替えるショートカット

en: Keyboard shortcut to switch to tab 7
ja: タブ 7 に切り替えるショートカット

en: Keyboard shortcut to switch to tab 8
ja: タブ 8 に切り替えるショートカット

en: Keyboard shortcut to switch to tab 9
ja: タブ 9 に切り替えるショートカット

en: Keyboard shortcut to switch to the next profile
ja: 次のプロファイルに切り替えるショートカット

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
ja: 次のタブに切り替えるショートカット

en: Keyboard shortcut to switch to the previous profile
ja: 前のプロファイルに切り替えるショートカット

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
ja: 前のタブに切り替えるショートカット

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
ja: フルスクリーンモードに切り替えるショートカット

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
ja: メニューバーの表示を切り替えるショートカット

en: Korean
ja: 韓国語

en: L_eave Full Screen
ja: フルスクリーンを終了(_E)

en: Linux console
ja: Linux コンソール

en: List of available encodings
ja: 利用可能なエンコードの一覧

en: List of profiles
ja: プロファイルの一覧

en: List of profiles known to mate-terminal. The list contains strings naming subdirectories relative to /org/mate/terminal/profiles.
ja: mate-terminal の既知のプロファイルの一覧です。この一覧には /org/mate/terminal/profiles に対するサブディレクトリの名前が含まれています。

en: Load a terminal configuration file
ja: 端末の設定ファイルを読み込む

en: MATE Terminal
ja: MATE 端末

en: MATE Terminal Emulator
ja: MATE 端末エミュレーター

en: MATE Terminal is a fork of GNOME Terminal and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and MATE Terminal, please visit the project's home page.
ja: MATE 端末は GNOME 端末のフォークであり、MATE デスクトップ環境の一部です。MATE と MATE 端末についてもっと知りたければ、当プロジェクトのウェブサイトをご覧ください。

en: MATE Terminal is a terminal emulation application that you can use to access a UNIX shell in the MATE environment. MATE Terminal emulates the xterm program developed by the X Consortium. It supports translucent backgrounds, opening multiple terminals in a single window (tabs) and clickable URLs.
ja: MATE 端末は、MATE 環境で UNIX シェルにアクセスするために使用する端末をエミュレートするアプリケーションで す。MATE 端末は、X Consortium が開発した xterm プログラムをエミュレートします。半透明の背景、複数の端末を一つのウィンドウ（タブ）で開いたり、クリック可能なURLをサポートしています。

en: MATE Terminal is a terminal emulator for the MATE Desktop Environment.
    Powered by Virtual TErminal %d.%d.%d
ja: MATE 端末は MATE デスクトップ環境用のターミナルエミュレータです。
    これは Virtual TErminal がベースです。%d,%d,%d

en: MATE Terminal is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ja: この MATE 端末は有用とは思いますが、その頒布にあたっては市場性及び特定の目的、その適合性についての暗黙の保証を含めて、いかなる保証も行ないません。詳細については GNU 一般公衆利用許諾契約書をご覧ください。

en: MATE Terminal is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
ja: この MATE 端末はフリーソフトウェアです;フリーソフトウェア財団が提供する GNU 一般公衆利用許諾契約書の第三版、あるいはそれ以降の版が定める条項の下で本プログラムを再頒布または変更することができます。

en: Match _entire word only
ja: 単語全体にのみマッチ(_E)

en: Match as _regular expression
ja: 正規表現としてマッチ(_R)

en: Maximize the window
ja: ウインドウを最大化

en: Move Tab _Left
ja: タブを左へ移動(_L)

en: Move Tab _Right
ja: タブを右へ移動(_R)

en: Move Tab to the Left
ja: タブを左へ移動する

en: Move Tab to the Right
ja: タブを右へ移動する

en: Never blink
ja: 点滅しない

en: New Profile
ja: 新しいプロファイル

en: New Tab
ja: 新しいタブを開く

en: New Window
ja: 新しいウィンドウを開く

en: New _Profile…
ja: 新しいプロファイル(_P)…

en: No such profile "%s", using default profile
ja: "%s" というプロファイルはありません (デフォルトのプロファイルを使用します)

en: Nordic
ja: 北欧

en: Normal Size
ja: 通常のサイズに戻す

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
ja: 通常は、F10 キーでメニューバーにアクセスできます。この設定を gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever") 経由でカスタマイズすることも可能です。このオプションにより標準的なメニューバーアクセラレーターを無効にすることが可能です。

en: Not a valid terminal config file.
ja: 端末の設定ファイルではありません

en: Number of columns in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
ja: 新しく作成されるウインドウの列の数です。use_custom_size が有効でない場合は意味がありません。

en: Number of lines to keep in scrollback
ja: スクロール時に維持する行数

en: Number of rows in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
ja: 新しく作成されるウインドウの行の数です。use_custom_size が有効でない場合は意味がありません。

en: Number of scrollback lines to keep around. You can scroll back in the terminal by this number of lines; lines that don't fit in the scrollback are discarded. If scrollback_unlimited is true, this value is ignored.
ja: スクロール時に維持する行数を指定します。この行数だけ端末をスクロールして戻ることが可能になり、古い行は破棄されます。crollback_unlimited が有効になっている場合、この値は無視されます。

en: On the left side
ja: 左側

en: On the right side
ja: 右側

en: Open Ta_b
ja: 新しいタブを開く(_B)

en: Open _Terminal
ja: 端末を開く(_T)

en: Open a new tab in the last-opened window with the default profile
ja: デフォルトのプロファイルで最後に開いたウィンドウの中にタブ開く

en: Open a new window containing a tab with the default profile
ja: デフォルトのプロファイルでタブ付きのウィンドウを開く

en: Option "%s" is no longer supported in this version of mate-terminal; you might want to create a profile with the desired setting, and use the new '--profile' option
ja: このバージョンの mate-terminal では "%s" というオプションはもうサポートしていません (ご希望の設定でプロファイルを作成したい場合は "--profile" という新しいオプションを指定してみてください)

en: Option "%s" requires specifying the command to run on the rest of the command line
ja: "%s" というオプションには実行するコマンドが必要です

en: Options to open new windows or terminal tabs; more than one of these may be specified:
ja: 新しいウィンドウやタブを開くオプション (これらのオプションを1つ以上指定できる):

en: P_rofiles
ja: プロファイル(_R)

en: P_rofiles…
ja: プロファイル(_R)…

en: Palette entry %d
ja: パレットのエントリ (その %d)

en: Palette for terminal applications
ja: 端末で実行するアプリケーションのパレット

en: Paste
ja: 貼り付ける

en: Paste _Filenames
ja: ファイル名の貼り付け(_F)

en: Persian
ja: ペルシア語

en: Popup a dialog when an S/Key challenge response query is detected and clicked on. Typing a password into the dialog will send it to the terminal.
ja: S/Key チャレンジレスポンスのクエリーを検出して、クリックした際にダイアログをポップアップします。ダイアログにパスワードを入力すると、その値を端末に送ります。

en: Position of the scrollbar
ja: スクロールバーの位置

en: Possible values are "close" to close the terminal, and "restart" to restart the command.
ja: 指定可能な値: "close" (端末を閉じる)、"restart" (コマンドを再実行する)

en: Pr_ofile Preferences
ja: プロファイルの設定(_O)

en: Prepend initial title
ja: 初期のタイトルの前に追加する

en: Profile Editor
ja: プロファイルエディター

en: Profile _name:
ja: プロファイルの名前(_N):

en: Profile list
ja: プロファイルの一覧

en: Profile to be used when opening a new window or tab. Must be in profile_list.
ja: 新しいウィンドウやタブを開いた時に使用するプロファイルを指定します。profile_list に存在するものでなければなりません。

en: Profile to use for new terminals
ja: 新しい端末に使用するプロファイル

en: Profiles
ja: プロファイル

en: Replace initial title
ja: 初期のタイトルを置き換える

en: Reset
ja: リセット

en: Reset and C_lear
ja: リセットとクリア(_L)

en: Reset and Clear
ja: リセットしてクリアする

en: Restart the command
ja: コマンドを再起動

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Ru_n a custom command instead of my shell
ja: SHELL の代わりにコマンドを実行する(_N)

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
ja: use_custom_command が TRUE の場合、シェルの代わりにこのコマンドを実行します。

en: S/Key Challenge Response
ja: S/Key チャレンジレスポンス

en: S_hade transparent background:
ja: 背景を透明化する(_H):

en: S_hade transparent or image background:
ja: 透過画像や背景の画像に濃淡をつける(_H):

en: Save Contents
ja: 内容を保存する

en: Save as...
ja: 別名で保存する...

en: Save the terminal configuration to a file
ja: 端末の設定をファイルに保存する

en: Scroll on _keystroke
ja: キー入力するたびにスクロールする(_K)

en: Scroll on _output
ja: 出力するたびにスクロールする(_O)

en: Scroll_back:
ja: スクロールバックのサイズ(_B):

en: Scrolling
ja: スクロール

en: Search
ja: 検索

en: Search _backwards
ja: 後方検索(_B)

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select Background Image
ja: 背景画像の選択

en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

en: Select-by-_word characters:
ja: 単語単位で選択する文字(_W):

en: Session management options:
ja: セッション管理のオプション:

en: Set Title
ja: タイトルを設定する

en: Set _Character Encoding
ja: 文字コードの設定(_C)

en: Set the last specified tab as the active one in its window
ja: 最後に指定したタブをそのウィンドの中で有効にする

en: Set the terminal title
ja: 端末のタイトルを指定する

en: Set the terminal's zoom factor (1.0 = normal size)
ja: 端末の拡大率を指定する (1.0 = 標準サイズ)

en: Set the window role
ja: 端末の役割を指定する

en: Set the window size; for example: 80x24, or 80x24+200+200 (COLSxROWS+X+Y)
ja: ウィンドウサイズを設定する 例: 80x24、80x24+200+200 (列x行+X+Y)

en: Set the working directory
ja: 作業用ディレクトリを指定する

en: Sets what code the backspace key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "ascii-del" is normally considered the correct setting for the Backspace key.
ja: Backspace キーが生成するコードを設定します。指定可能な値: "ascii-del" (ASCII DELを生成する)、"control-h" (ASCII BS として知られる Control-H を生成する)、"escape-sequence" (Backspace もしくは Delete に典型的に割り付けられているエスケープシーケンスを生成する)。通常は "ascii-dell" を設定します。

en: Sets what code the delete key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "escape-sequence" is normally considered the correct setting for the Delete key.
ja: Delete キーが生成するコードを設定します。指定可能な値: "ascii-del" (ASCII DEL を生成する)、"control-h" (ASCII BS として知られる Control-H を生成する)、"escape-sequence" (Backspace もしくは Delete に典型的に割り付けられているエスケープシーケンスを生成する)。通常は "escape-sequence" を設定します。

en: Shortcut _Key
ja: ショートカットキー(_K)

en: Show MATE Terminal options
ja: MATE 端末エミュレーターのオプション

en: Show _Menubar
ja: メニューバーの表示(_M)

en: Show _menubar by default in new terminals
ja: 常にメニューバーをデフォルトで表示する(_M)

en: Show per-terminal options
ja: 端末毎のオプションを表示する

en: Show per-window options
ja: ウィンドウ毎のオプションを表示する

en: Show session management options
ja: セッション管理のオプションを表示する

en: Show terminal options
ja: 端末のオプションを表示する

en: Solarized
ja: ソラライズ

en: Solarized dark
ja: ソラライズ・ダーク

en: Solarized light
ja: ソラライズ・ライト

en: South European
ja: 南欧

en: Specify file containing saved configuration
ja: 設定を保存したファイルを指定する

en: Specify session management ID
ja: セッション管理 ID を指定する

en: Switch tabs with [Ctrl]+[Tab]
ja: [Ctrl] + [tab] でタブを切り替えます

en: Switch to Next Profile
ja: 次のプロファイルに切り替える

en: Switch to Next Tab
ja: 次のタブに切り替える

en: Switch to Previous Profile
ja: 前のプロファイルに切り替える

en: Switch to Previous Tab
ja: 前のタブに切り替える

en: Switch to Tab 1
ja: タブ 1 に切り替える

en: Switch to Tab 10
ja: タブ 10 に切り替える

en: Switch to Tab 11
ja: タブ 11 に切り替える

en: Switch to Tab 12
ja: タブ 12 に切り替える

en: Switch to Tab 2
ja: タブ 2 に切り替える

en: Switch to Tab 3
ja: タブ 3 に切り替える

en: Switch to Tab 4
ja: タブ 4 に切り替える

en: Switch to Tab 5
ja: タブ 5 に切り替える

en: Switch to Tab 6
ja: タブ 6 に切り替える

en: Switch to Tab 7
ja: タブ 7 に切り替える

en: Switch to Tab 8
ja: タブ 8 に切り替える

en: Switch to Tab 9
ja: タブ 9 に切り替える

en: Switch to this tab
ja: このタブへ切り替える

en: Ta_bs
ja: タブ(_B)

en: Tabs
ja: タブ

en: Terminal
ja: 端末

en: Terminal _bell
ja: 端末ベルを鳴らす(_B)

en: Terminal options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all terminals:
ja: 端末のオプション (引数の先頭で --window や --tab を指定すると、すべてのタブやウィンドウに適用される):

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
ja: 端末は実行するアプリケーションで使用可能な 16 色のパレットを持っています。これは色の名前をコロンで区切った形式のパレットになっています。色の名前は "#FF00FF" のような 16 進フォーマットにしてください。

en: Thai
ja: タイ文字

en: The child process exited normally with status %d.
ja: 子プロセスが終了コード %d で正常終了しました。

en: The child process was terminated by signal %d.
ja: 子プロセスがシグナル %d で終了しました。

en: The child process was terminated.
ja: 子プロセスが終了しました。

en: The cursor appearance
ja: 端末に表示するカーソルの形状

en: The possible values are "block" to use a block cursor, "ibeam" to use a vertical line cursor, or "underline" to use an underline cursor.
ja: 指定可能な値: "block" (矩形)、"ibeam" (縦棒)、"underline" (下線)

en: The possible values are "system" to use the global cursor blinking settings, or "on" or "off" to set the mode explicitly.
ja: 指定可能な値: "system" (システム全体の設定を使う)、"on" (点滅させる)、"off" (点滅させない)

en: The shortcut key “%s” is already bound to the “%s” action
ja: "%s" は既に "%s" というアクションに関連づけられています

en: The text you clicked on doesn't seem to be a valid OTP challenge.
ja: クリックした文字列は適切な OTP チャレンジではないようです。

en: The text you clicked on doesn't seem to be a valid S/Key challenge.
ja: クリックした文字列は適切な S/Key チャレンジではないようです。

en: There are multiple tabs open in this window.
ja: このウィンドウには、複数のタブが開いています。

en: There are still processes running in some terminals in this window.
    Closing the window will kill all of them.
ja: このウィンドウ内では、いくつかの端末でプロセスが実行されています。
    ウィンドウを閉じると、すべてのプロセスが停止します。

en: There is still a process running in this terminal.
    Closing the terminal will kill it.
ja: この端末には未だ実行中のプロセスが存在しています。
    ここで端末を閉じるとそのプロセスを強制終了します。

en: There was an error creating the child process for this terminal
ja: この端末の子プロセスを作成中にエラーが発生しました

en: There was an error displaying help
ja: ヘルプを表示する際にエラーが発生しました

en: Title and Command
ja: タイトルとコマンド

en: Title for terminal
ja: 端末のタイトル

en: Title to display for the terminal window or tab. This title may be replaced by or combined with the title set by the application inside the terminal, depending on the title_mode setting.
ja: 端末ウィンドウやタブに表示するタイトルを指定します。このタイトルは、端末で実行中のアプリケーションによって置き換えられたり、追加されたりすることが可能で、title_mode の設定に依存します。

en: True if the menubar should be shown in new windows, for windows/tabs with this profile.
ja: TRUE にすると、このプロファイルを使用しているウィンドウやタブで、ウィンドウ内にメニューバーが表示されます。

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Turn off the menubar
ja: メニューバーを隠す

en: Turn on the menubar
ja: メニューバーを表示する

en: Two roles given for one window
ja: 一つのウィンドウに対して二つのロールを指定しました

en: Type of terminal background. May be "solid" for a solid color, "image" for an image, or "transparent" for either real transparency if a compositing window manager is running, or pseudo-transparency otherwise.
ja: 端末の背景の種類を設定します。指定可能な値: "solid" (単色)、"image" (画像)、"transparent" (合成機能を持ったウィンドウマネージャーを利用している場合は実際に透過させ、それ以外は擬似的に透過する)

en: Underline
ja: 下線

en: Unicode
ja: ユニコード

en: Unnamed
ja: 名前なし

en: Use custom default terminal si_ze
ja: カスタマイズしたデフォルトの端末サイズを使用(_Z)

en: Use system settings
ja: システム設定を使用する

en: Use the command line
ja: コマンドラインを使用

en: Use the given profile instead of the default profile
ja: 指定したプロファイルを使用する

en: User Defined
ja: ユーザー定義

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: View
ja: 表示

en: Western
ja: 西欧

en: What to do with dynamic title
ja: 動的なタイトルをどう扱うか

en: What to do with the terminal when the child command exits
ja: 子プロセスのコマンドが終了した後の処理

en: When command _exits:
ja: コマンドの実行が完了した後(_E):

en: When selecting text by word, sequences of these characters are considered single words. Ranges can be given as "A-Z". Literal hyphen (not expressing a range) should be the first character given.
ja: 単語単位でテキストを選択する際に、この文字の並びを一つの単語と見なします。範囲は "A-Z" で与えられます。リテラルのハイフン (範囲を示すハイフンではない) を指定する場合は先頭においてください。

en: When terminal commands set their o_wn titles:
ja: 端末からコマンドで指定しようとした場合(_W):

en: Where to put the terminal scrollbar. Possibilities are "left", "right", and "hidden".
ja: 端末のスクロールバーを配置する場所を設定します。指定可能な値:"left"、"right"、"hidden"

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
ja: スクロール時に維持する行数を無制限にするかどうか

en: Whether bold text should use the same color as normal text
ja: 太字テキストが通常のテキストと同じ文字色を使うかどうか

en: Whether the menubar has access keys
ja: メニューバーにアクセスキーを設定する

en: Whether the standard GTK+ shortcut for menubar access is enabled
ja: メニューバーへのアクセスのために GTK+ 標準のショートカットを有効にするか

en: Whether to allow bold text
ja: 太字のフォントを許可するかどうか

en: Whether to ask for confirmation when closing a terminal window which has more than one open tab or any foreground subprocesses.
ja: 複数のタブまたはフォアグラウンドのサブプロセスが開いているターミナルウィンドウを閉じるときに、確認を求めるかどうか。

en: Whether to ask for confirmation when closing terminal windows
ja: 端末ウィンドウを閉じる際に確認するかどうか

en: Whether to blink the cursor
ja: カーソルを点滅させるかどうか

en: Whether to have Alt+letter access keys for the menubar. They may interfere with some applications run inside the terminal so it's possible to turn them off.
ja: メニューバーにアクセスキー "ALT + 文字" を設定するかを設定します。これらは端末内で実行するアプリケーションに影響することがあるので、無効にすることができます。

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
ja: 端末で実行するコマンドをログインシェルとして実行するかどうか

en: Whether to run a custom command instead of the shell
ja: シェルの代わりに特定のコマンドを実行するかどうか

en: Whether to scroll background image
ja: 背景の画像をスクロールさせるかどうか

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
ja: キーが押されたら下までスクロールするかどうか

en: Whether to scroll to the bottom when there's new output
ja: 新しい出力があるたびに下までスクロールするかどうか

en: Whether to show menubar in new windows/tabs
ja: 新しいウィンドウ/タブにメニューバーを表示するかどうか

en: Whether to silence terminal bell
ja: 端末ベルを消すかどうか

en: Whether to use custom terminal size for new windows
ja: 新しいウインドウに指定した大きさを使用するかどうか

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
ja: 端末ウィジェットに対してテーマ色を使用するかどうか

en: Whether to use the system font
ja: システムフォントを使用するかどうか

en: White on black
ja: 黒地に白文字

en: Window options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all windows:
ja: ウィンドウのオプション (引数の先頭で --window や --tab を指定すると、すべてのタブやウィンドウに適用される):

en: You already have a profile called “%s”. Do you want to create another profile with the same name?
ja: 既に "%s" と同名のプロファイルが存在します。この名前で別のプロファイルを作成しますか?

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with MATE Terminal; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA
ja: あなたは、本プログラムと一緒に GNU 一般公衆利用許諾契約書の写しを受け取っているはずです。そうでない場合は、Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA へ手紙を書いてください。

en: Zoom In
ja: 拡大

en: Zoom Out
ja: 縮小

en: Zoom _In
ja: 拡大(_I)

en: Zoom _Out
ja: 縮小(_O)

en: Zoom factor "%g" is too large, using %g
ja: "%g" という拡大率は大きすぎるので %g を使います

en: Zoom factor "%g" is too small, using %g
ja: "%g" という拡大率は小さすぎるので %g を使います

en: _About
ja: 情報(_A)

en: _Action
ja: 操作(_A)

en: _Add or Remove…
ja: 追加/削除(_A)…

en: _Allow bold text
ja: 太字フォントを有効にする(_A)

en: _Background color:
ja: 背景色(_B):

en: _Background image
ja: 画像にする(_B)

en: _Backspace key generates:
ja: [BS] キーが生成するコード(_B):

en: _Base on:
ja: ベースにするプロファイル(_B):

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Clear Highlight
ja: ハイライトを消去(_C)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Close Window
ja: ウィンドウを閉じる(_C)

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: _Copy Call Address
ja: アドレスのコピー(_C)

en: _Copy E-mail Address
ja: メールアドレスのコピー(_C)

en: _Copy Link Address
ja: リンクアドレスのコピー(_C)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _Delete key generates:
ja: [DEL] キーが生成するコード(_D):

en: _Description
ja: 説明(_D)

en: _Detach tab
ja: タブを取り外す(_D)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Enable menu access keys (such as Alt+F to open the File menu)
ja: メニューのアクセスキーを有効にする (例: Alt+F でファイルメニューを開く等)(_E)

en: _Encoding
ja: エンコード(_E)

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Find
ja: 検索(_F)

en: _Find...
ja: 検索(_F)...

en: _Font:
ja: フォント(_F):

en: _Full Screen
ja: 全画面表示(_F)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Incremental Search...
ja: インクリメンタル検索(_I)...

en: _Input Methods
ja: 入力メソッド(_I)

en: _Keyboard Shortcuts…
ja: キーボードショートカット(_K)…

en: _Match case
ja: 大文字小文字を区別してマッチ(_M)

en: _New
ja: 新規(_N)

en: _Next Profile
ja: 次のプロファイル(_N)

en: _Next Tab
ja: 次のタブへ(_N)

en: _Normal Size
ja: 元のサイズ(_N)

en: _OK
ja: OK(_O)

en: _Ok
ja: OK(_O)

en: _Open Link
ja: リンクを開く(_O)

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: _Previous Profile
ja: 前のプロファイル(_P)

en: _Previous Tab
ja: 前のタブへ(_P)

en: _Profile Preferences
ja: プロファイルの設定(_P)

en: _Profile name:
ja: プロファイルの名前(_P):

en: _Profile used when launching a new terminal:
ja: 新しい端末を起動する際に使用するプロファイル(_P):

en: _Relaunch
ja: 再起動(_R)

en: _Reset
ja: リセット(_R)

en: _Reset Compatibility Options to Defaults
ja: 互換性のオプションをデフォルトに戻す(_R)

en: _Run command as a login shell
ja: ログインシェルとしてコマンドを実行する(_R)

en: _Same as text color
ja: 文字色と同じにする(_S):

en: _Save Contents
ja: 内容を保存する(_S)

en: _Scrollbar is:
ja: スクロールバーの位置(_S):

en: _Search
ja: 検索(_S)

en: _Search for:
ja: 検索文字列(_S):

en: _Send Mail To…
ja: メールを送信する(_S)…

en: _Set Title…
ja: タイトルを指定する(_S)…

en: _Shortcut keys:
ja: ショートカットキー(_S):

en: _Solid color
ja: 単色にする(_S)

en: _Terminal
ja: 端末(_T)

en: _Text color:
ja: 文字の色(_T):

en: _Title:
ja: 役職(_T):

en: _Transparent background
ja: 透過な画像にする(_T)

en: _Underline color:
ja: 下線の色(_U):

en: _Unlimited
ja: 無制限にする(_U)

en: _Use colors from system theme
ja: システムのテーマ色を使用する(_U)

en: _Use the system fixed width font
ja: "固定幅のフォント" を使用する(_U)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Wrap around
ja: 折り返す(_W)

en: columns
ja: 列

en: lines
ja: 行

en: rows
ja: 行

[ctx: title]
en: 'Terminal'
ja: 端末

[ctx: visible-name]
en: 'Default'
ja: 'デフォルト'
