okular - en to ja translation catalogue (671 entries)

en:  Loaded a one-page document. |  Loaded a %1-page document.
ja[0]:  1 ページの文書を読み込みました。
ja[1]:  %1 ページの文書を読み込みました。

en: "Unique instance" control
ja: 1 つのインスタンスのみ許可

en: %1 Properties
ja: %1 のプロパティ

[ctx: %1 is the file name]
en: %1
    
    One bookmark | %1
    
    %2 bookmarks
ja[0]: %1
    
    ブックマーク 1 個
ja[1]: %1
    
    ブックマーク %2 個

[ctx: %1 is the name of the file to save]
en: &Save '%1'...
ja: ‘%1’ を保存(&S)...

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
ja: スクリーン %1

[ctx: %1 is width, %2 is height, %3 is paper size name]
en: %1 x %2 in (%3)
ja: %1 x %2 インチ (%3)

en: &Add...
ja: 追加(&A)...

en: &Annotations
ja: 注釈(&A)

en: &Appearance
ja: 外観(&P)

en: &Author:
ja: 作者(&U):

en: &Bookmarks
ja: ブックマーク(&B)

en: &Browse
ja: 閲覧(&B)

en: &Color:
ja: 色(&L):

en: &Continuous
ja: 連続(&C)

en: &Copy Path
ja: パスをコピー(&C)

en: &Default Font:
ja: デフォルトのフォント(&D):

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: &Edit...
ja: 編集(&E)...

en: &Embedded Files
ja: 埋め込みファイル(&E)

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &Fonts
ja: フォント(&F)

en: &General
ja: 全般(&G)

en: &Go
ja: 移動(&G)

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: &Import PostScript as PDF...
ja: PostScript を PDF としてインポート(&I)...

en: &Magnifier
ja: 拡大鏡(&M)

en: &Name:
ja: 名前(&N):

en: &Opacity:
ja: 不透明度(&Y):

en: &Open Containing Folder
ja: 保存フォルダを開く(&O)

en: &Open Pop-up Note
ja: ポップアップメモを開く(&O)

en: &Orientation
ja: 向き(&E)

en: &Page Sizes
ja: ページサイズ(&P)

en: &Page:
ja: ページ(&P):

en: &Pen Width:
ja: ペンの幅(&P):

en: &Properties
ja: プロパティ(&T)

en: &Remove
ja: 削除(&R)

en: &Settings
ja: 設定(&S)

en: &Text Selection
ja: テキスト選択(&T)

en: &Tools
ja: ツール(&T)

en: &Trim Margins
ja: 余白を除去(&T)

en: &Type:
ja: タイプ(&T):

en: &View
ja: 表示(&V)

en: &View Mode
ja: 表示モード(&V)

en: &Width:
ja: 幅(&W):

en: &Zoom
ja: ズーム(&Z)

[ctx: &label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Text-to-speech voice:
ja: 読み上げボイス:

[ctx: 'File' as normal file, that can be opened, saved, etc..]
en: File
ja: ファイル

[ctx: 'source' is a source file]
en: Source: %1
ja: ソース: %1

en: *|All Files
ja: *|すべてのファイル

en: <b>Click</b> to open a file or <b>Click and hold</b> to select a recent file
ja: クリックしてファイルを開く、最近のファイルを開くにはクリックして保持

en: <div align=center><h3>No annotations</h3>To create new annotations press F6 or select <i>Tools -&gt; Annotations</i> from the menu.</div>
ja: <div align=left><h3>注釈はありません</h3>新しい注釈を作成するには F6 を押すか「ツール」メニューから「注釈」を選択してください。</div>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not create temporary file <nobr><strong>%1</strong></nobr>.</qt>
ja: <qt>ファイルのエラーです。一時ファイル ‘%1’ を作成できませんでした。</qt>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not open the file <nobr><strong>%1</strong></nobr> for uncompression. The file will not be loaded.</qt>
ja: <qt>ファイルのエラーです。ファイル ‘%1’ を展開するために開けませんでした。ファイルは読み込まれません。</qt>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not uncompress the file <nobr><strong>%1</strong></nobr>. The file will not be loaded.</qt>
ja: <qt>ファイルのエラーです。ファイル ‘%1’ を展開できませんでした。ファイルは読み込まれません。</qt>

en: <qt>More than one backend found for the MIME type:<br /><b>%1</b> (%2).<br /><br />Please select which one to use:</qt>
ja: <qt>MIME タイプに複数のバックエンドが見つかりました:<br /><b>%1</b> (%2)<br /><br />使用するものを一つ選択してください:</qt>

en: <qt>This error typically occurs if the file is corrupt. If you want to be sure, try to decompress the file manually using command-line tools.</qt>
ja: <qt>このエラーはファイルが壊れているときによく起こります。確認するには、コマンドラインツールを使って手動でファイルを展開してみてください。</qt>

en: <qt>This error typically occurs if you do not have enough permissions to read the file. You can check ownership and permissions if you right-click on the file in the Dolphin file manager, then choose the 'Properties' option, and select 'Permissions' tab in the opened window.</qt>
ja: <qt>このエラーはファイルを読む権限がないときによく起こります。Dolphin ファイルマネージャでファイルを右クリックし、「プロパティ」オプションを選び、「パーミッション」タブを選択すると、ファイルの所有者とパーミッションを確認することができます。</qt>

[ctx: @action]
en: Configure Color Modes...
ja: カラーモードを設定...

[ctx: @action]
en: Selection Tools
ja: 選択ツール

[ctx: @action]
en: Stamp
ja: スタンプ

[ctx: @action Change Colors feature toggle action]
en: Change Colors
ja: 色を変更する

[ctx: @action:button]
en: View
ja: 表示

[ctx: @action:inmenu]
en: &Extract Font
ja: フォントを抽出(&E)

[ctx: @action:inmenu]
en: &Save As...
ja: 名前を付けて保存(&S)...

[ctx: @action:inmenu]
en: &View...
ja: 表示(&V)...

[ctx: @action:inmenu menu that contains actions to control text to speach]
en: Speak
ja: 読み上げる

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Arrow
ja: 矢印

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Ellipse
ja: 楕円

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Freehand Line
ja: 手描きの線

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Highlighter
ja: マーカー

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Inline Note
ja: インラインメモ

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Polygon
ja: 多角形

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Popup Note
ja: ポップアップメモ

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Rectangle
ja: 四角

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Squiggle
ja: 波線

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Straight line
ja: 直線

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Strike Out
ja: 取り消し線

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Typewriter
ja: タイプライター

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Underline
ja: 下線

[ctx: @action:intoolbar Current annotation advanced settings]
en: Annotation Settings
ja: 注釈の設定

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Color
ja: 色

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Font
ja: フォント

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Line width
ja: 線の幅

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Opacity
ja: 不透明度

[ctx: @action:intoolbar Hide the toolbar]
en: Hide
ja: 隠す

[ctx: @action:intoolbar Show list of quick annotation tools]
en: Quick Annotations
ja: クイック注釈

[ctx: @action:intoolbar Show the builtin annotation toolbar]
en: Show more annotation tools
ja: 注釈ツールをさらに表示

[ctx: @info %1 is a page size]
en: Most pages are %1.
ja: ほとんどのページは %1 です。

[ctx: @info Config dialog, accessibility page]
en: <b>Warning:</b> these options can badly affect drawing speed.
ja: <b>【注意】</b>これらのオプションを有効にすると描画速度が著しく遅くなる場合があります。

[ctx: @info Config dialog, annotations page]
en: <b>Note:</b> the information here is used only for annotations. The information is saved in annotated documents, and so will be transmitted together with the document.
ja: <b>【注】</b>この情報は注釈にのみ使用されます。情報は注釈した文書に保存され、文書とともに移動されます。

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font
ja: 注釈のフォント

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation opacity
ja: 注釈の透明度

[ctx: @info:whatsthis]
en: <qt>Set the command of a custom text editor to be launched.<br />
    You can also put few placeholders:
    <ul>
      <li>%f - the file name</li>
      <li>%l - the line of the file to be reached</li>
      <li>%c - the column of the file to be reached</li>
    </ul>
    If %f is not specified, then the file name is appended to the specified command.
ja: <qt>お好みのテキストエディタを起動するコマンドを設定します。<br />
    コマンドには以下のプレースホルダを含めることもできます。
    <ul>
      <li>%f - ファイル名</li>
      <li>%l - ファイルの行番号</li>
      <li>%c - ファイルの列番号</li>
    </ul>
    %f を指定しなければ、コマンドの最後にファイル名が追加されます。

[ctx: @item:inlistbox]
en: Width %1
ja: 幅 %1

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Black
ja: 黒

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Blue
ja: 青

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Cyan
ja: シアン

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Gray
ja: グレー

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Green
ja: 緑

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Magenta
ja: マゼンタ

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Orange
ja: オレンジ

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Red
ja: 赤

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: White
ja: 白

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Yellow
ja: 黃

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Change dark & light colors
ja: 暗い色と明るい色を変更

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Change paper color
ja: 紙の色を変更

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Convert to black & white
ja: 白黒に変換

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert colors
ja: 色を反転

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert lightness
ja: 明るさを反転

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Custom Text Editor
ja: カスタム

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Emacs client
ja: Emacs クライアント

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Lyx client
ja: Lyx クライアント

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Aggressive
ja: 高

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Greedy
ja: 最高

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Low
ja: 低

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Normal (default)
ja: 普通 (標準設定)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Always hidden
ja: 常に隠す

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Always visible
ja: 常に表示

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Hidden after delay
ja: 遅延して隠す

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Current Screen
ja: 現在のスクリーン

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Default Screen
ja: デフォルトのスクリーン

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen. %1 is the screen number (0, 1, ...). %2 is the screen manufacturer name. %3 is the screen model name. %4 is the screen name like DVI-0]
en: Screen %1 (%2 %3 %4)
ja: スクリーン %1 (%2 %3 %4)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Disabled
ja: 無効

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Blinds horizontal
ja: 水平ブラインド

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Blinds vertical
ja: 垂直ブラインド

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Box in
ja: ボックス (内へ)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Box out
ja: ボックス (外へ)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Dissolve
ja: 溶かす

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Fade
ja: フェード

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Glitter down
ja: キラキラ (下へ)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Glitter right
ja: キラキラ (右へ)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Glitter right-down
ja: キラキラ (右下へ)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Instant (Never use animations)
ja: 即時 (アニメーションを使用しない)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Random transition
ja: ランダム

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Replace
ja: 置換

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split horizontal in
ja: 水平分割 (内へ)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split horizontal out
ja: 水平分割 (外へ)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split vertical in
ja: 垂直分割 (内へ)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split vertical out
ja: 垂直分割 (外へ)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe down
ja: 拭き取る (下へ)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe left
ja: 拭き取る (左へ)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe right
ja: 拭き取る (右へ)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe up
ja: 拭き取る (上へ)

[ctx: @item:inmenu]
en: &Overview
ja: 概観(&O)

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Convert to &Black && White
ja: 白黒に変換(&B)

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert &Lightness
ja: 明るさを反転(&L)

[ctx: @label Config dialog, annotations page, heading line for Quick Annotations tool manager]
en: <h3>Quick Annotation Tools</h3>
ja: <h3>クイック注釈ツール</h3>

[ctx: @label Config dialog, performance page]
en: CPU usage:
ja: CPU の使用:

[ctx: @label Config dialog, presentation page, heading line for drawing tool manager]
en: <h3>Drawing Tools</h3>
ja: <h3>描画ツール</h3>

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Dark color:
ja: 暗い色:

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Light color:
ja: 明るい色:

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Paper color:
ja: 紙の色:

[ctx: @label:chooser Config dialog, presentation page]
en: Background color:
ja: 背景色:

[ctx: @label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Color mode:
ja: カラーモード:

[ctx: @label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Text-to-speech engine:
ja: 読み上げエンジン:

[ctx: @label:listbox Config dialog, editor page]
en: Editor:
ja: エディタ:

[ctx: @label:listbox Config dialog, general page]
en: Use custom background color:
ja: カスタム背景色を使用する:

[ctx: @label:listbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Memory usage:
ja: メモリの使用:

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Mouse cursor:
ja: マウスカーソル:

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Preferred screen:
ja: 優先されるスクリーン:

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Touch navigation:
ja: タッチナビゲーション:

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Default transition:
ja: デフォルトのページ入れ替え:

[ctx: @label:slider Config dialog, accessibility page]
en: Contrast:
ja: コントラスト:

[ctx: @label:slider Config dialog, accessibility page]
en: Threshold:
ja: しきい値:

[ctx: @label:spinbox Config dialog, general page]
en: Overview columns:
ja: 概観モードの列数:

[ctx: @label:textbox Config dialog, annotations page]
en: Author:
ja: 作者:

[ctx: @label:textbox Config dialog, editor page]
en: Command:
ja: コマンド:

[ctx: @option:check Config dialog, accessibility page]
en: Change colors
ja: 色を変更する

[ctx: @option:check Config dialog, accessibility page]
en: Draw border around links
ja: リンクに縁取りを付ける

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Obey DRM limitations
ja: DRM (デジタル著作権管理) の制限に従う

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show backend selection dialog
ja: バックエンド選択ダイアログを表示する(&W)

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show hints and info messages
ja: ヒントと情報メッセージを表示する

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show scrollbars
ja: スクロールバーを表示する(&B)

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Use smooth scrolling
ja: スムーズスクロールを使用する

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable transparency effects
ja: 透過効果を有効にする

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Loop after last page
ja: 最後まで行ったら最初のページに戻る(&L)

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Show progress indicator
ja: 進捗インジケータを表示する

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Show summary page
ja: まとめページを表示する

[ctx: @title:column]
en: Created
ja: 作成日

[ctx: @title:column]
en: Description
ja: 説明

[ctx: @title:column]
en: Modified
ja: 変更日

[ctx: @title:column]
en: Name
ja: 名前

[ctx: @title:column]
en: Size
ja: サイズ

[ctx: @title:group Config dialog, general page]
en: Appearance:
ja: 外観:

[ctx: @title:group Config dialog, general page]
en: Program features:
ja: プログラムの機能:

[ctx: @title:window]
en: Embedded Files
ja: 埋め込みファイル

[ctx: @title:window]
en: Experimental feature
ja: 試験的な機能

[ctx: @title:window]
en: Print
ja: 印刷

[ctx: @title:window]
en: Select color
ja: 色を選択

en: About Backend
ja: バックエンドについて

en: Accessibility
ja: アクセシビリティ

en: Accessibility Reading Aids
ja: 視覚補助

en: Add Bookmark
ja: ブックマークを追加

[ctx: Add an annotation to the page]
en: add annotation
ja: 注釈を追加

en: Additional Information
ja: 追加の情報

[ctx: Advance every %1 seconds]
en:  second |  seconds
ja[0]:  秒
ja[1]:  秒

en: Advance to the Next Page
ja: 次のページに進む

en: All files (*)
ja: すべてのファイル (*)

en: All supported files (%1)
ja: すべてのサポートされたファイル (%1)

en: Annotation | %1 Annotations
ja[0]: 注釈
ja[1]: %1 個の注釈

en: Annotation Options
ja: 注釈のオプション

en: Annotation Properties
ja: 注釈のプロパティ

en: Annotation Toolbar
ja: 注釈ツールバー

en: Annotation improvements
ja: 注釈の改善

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a freehand line
ja: 手描きの線を描く

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a polygon (click on the first point to close it)
ja: 多角形 (最初の点をクリックして閉じます)

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a rectangle
ja: 四角を描画

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a straight line
ja: 直線を描画

[ctx: Annotation tool]
en: Draw an ellipse (drag to select a zone)
ja: 楕円を描く (ドラッグで領域を選択します)

[ctx: Annotation tool]
en: Highlight text
ja: テキストを強調表示

[ctx: Annotation tool]
en: Inline Text Annotation (drag to select a zone)
ja: インラインテキスト (ドラッグで領域を選択します)

[ctx: Annotation tool]
en: Put a stamp symbol
ja: スタンプのシンボル

[ctx: Annotation tool]
en: Squiggle text
ja: 波状のテキスト

[ctx: Annotation tool]
en: Strike out text
ja: テキストを取り消す

[ctx: Annotation tool]
en: Typewriter Annotation (drag to select a zone)
ja: タイプライター注釈 (ドラッグで領域を選択します)

[ctx: Annotation tool]
en: Underline text
ja: テキストに下線

en: Annotations
ja: 注釈

en: Annotations artwork
ja: 注釈のアートワーク

en: Appearance
ja: 外観

en: Approved
ja: 承認済み

en: Area &Selection
ja: 範囲選択(&S)

en: Arrow
ja: 矢印

en: As Is
ja: そのまま

en: Author
ja: 作者

en: Author name
ja: 作者の名前

en: Author name for the annotation:
ja: 注釈の作者の名前:

en: Author: %1
ja: 作者: %1

en: Auto Fit
ja: 自動調整

en: Back
ja: 戻る

en: Backend Selection
ja: バックエンドの選択

en: Beginning of the document
ja: 文書の先頭

en: Black
ja: 黒

en: Blue
ja: 青

en: Bookmark
ja: ブックマーク

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Can not find a plugin which is able to handle the document being passed.
ja: 渡された文書を扱えるプラグインが見つかりません。

[ctx: Caption for a rich media annotation]
en: Rich Media
ja: リッチメディア

[ctx: Caption for a screen annotation]
en: Screen
ja: スクリーン

[ctx: Caption for a widget annotation]
en: Widget
ja: ウィジェット

en: Caret
ja: キャレット

en: Caret Properties
ja: キャレットのプロパティ

en: Caret symbol:
ja: キャレットのシンボル:

en: Case Sensitive
ja: 大文字と小文字を区別する

en: Case sensitive
ja: 大文字と小文字を区別する

en: Category
ja: カテゴリ

en: Center
ja: 中央

en: Certificate Viewer
ja: 証明書ビューア

en: Certificates:
ja: 証明書:

[ctx: Change an annotation's size]
en: adjust annotation
ja: 注釈を調整

en: Click to begin
ja: クリックで開始

en: Click to open a file
    Click and hold to open a recent file
ja: クリックしてファイルを開く
    最近のファイルを開くにはクリックして保持

en: Close
ja: 閉じる

en: Close &Find Bar
ja: 検索バーを閉じる(&F)

en: Close Document
ja: 文書を閉じる

en: Close Tabs
ja: タブを閉じる

en: Close this note
ja: このメモを閉じます

en: Collapse all
ja: すべて折りたたむ

en: Collapse whole section
ja: セクション全体を折りたたむ

en: Color:
ja: 色(&L):

en: Comment
ja: コメント

en: Confidential
ja: 機密

en: Configure Annotations...
ja: 注釈を設定(&C)...

en: Configure Backends
ja: バックエンドを設定

en: Configure Backends...
ja: バックエンドを設定(&C)...

en: Configure Okular...
ja: Okular を設定(&O)...

en: Configure Viewer
ja: ビューアを設定

en: Configure Viewer Backends...
ja: ビューアバックエンドを設定...

en: Configure Viewer...
ja: ビューアを設定...

en: Configure Web Shortcuts...
ja: ウェブショートカットを設定...

en: Confirm Close
ja: 続行

en: Contents
ja: 目次

en: Continue
ja: 続行

en: Continuing search from beginning
ja: 先頭から検索を続行します

en: Continuing search from bottom
ja: 末尾から検索を続行します

en: Copy Link Address
ja: リンクアドレスをコピー

en: Copy Table Contents to Clipboard
ja: 表の内容をクリップボードにコピー

en: Copy Text
ja: テキストをコピー

en: Copy forbidden by DRM
ja: コピーは DRM (デジタル著作権管理) によって禁止されています

en: Copy to Clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: Copyright
ja: 著作権

en: Could not find a suitable binary for printing. Make sure CUPS lpr binary is available
ja: 印刷に必要な実行ファイルがありません。CUPS の lpr があることを確認してください。

en: Could not load print preview part
ja: 印刷プレビュー用コンポーネントをロードできませんでした

en: Could not open "%1" for writing. File was not saved.
ja: ‘%1’ を書き込みのために開けませんでした。ファイルは保存されていません。

en: Could not open %1. Reason: %2
ja: %1 を開けませんでした。理由: %2

en: Could not open '%1' (%2)
ja: '%1' を開けませんでした (%2)

en: Could not open '%1'. File does not exist
ja: ‘%1’ を開けませんでした。ファイルが存在しません。

en: Could not open a temporary file
ja: 一時ファイルを開けませんでした

en: Could not open the temporary file for saving.
ja: 一時ファイルを保存のために開けませんでした。

en: Could not print the document. Detailed error is "%1". Please report to bugs.kde.org
ja: 文書を印刷できませんでした。詳細なエラーは「%1」です。bugs.kde.org に報告してください。

en: Could not print the document. Unknown error. Please report to bugs.kde.org
ja: 文書を印刷できませんでした。不明なエラー。bugs.kde.org に報告してください。

en: Could not save file %1.
ja: ファイル %1 を保存できませんでした。

en: Could not view revision.
ja: 改訂を表示できませんでした。

en: Create annotation tool
ja: 注釈ツールの作成

en: Create drawing tool
ja: 描画ツールの作成

en: Created
ja: 作成日

en: Created Okular from KPDF codebase
ja: KPDF のコードを元に Okular を開発

en: Created:
ja: 作成日:

en: Creator
ja: 作成ソフト

en: Departmental
ja: 部門内

en: Description
ja: 説明

en: Description:
ja: 説明:

en: Developer
ja: 開発者

en: Do not show this message again
ja: 次回からこのメッセージを表示しない

en: Document Password
ja: 文書のパスワード

en: Document Version
ja: 文書のバージョン

en: Document can't be saved
ja: 文書を保存できません

en: Documents to open. Specify '-' to read from stdin.
ja: 開く文書。標準入力から読む場合は “-” を指定してください。

en: Draft
ja: 草稿

en: Draw a rectangle around the text/graphics to copy.
ja: コピーするテキスト/画像を四角で囲ってください。

en: E&xport As
ja: エクスポート(&X)

[ctx: Edit an annotation's text contents]
en: edit annotation contents
ja: 注釈の内容を編集

[ctx: Edit an form's text contents]
en: edit form contents
ja: フォームの内容を編集

en: Edit annotation tool
ja: 注釈ツールの編集

en: Edit drawing tool
ja: 描画ツールの編集

en: Editor
ja: エディタ

en: Editor Options
ja: エディタのオプション

en: Ellipse
ja: 楕円

en: Embedded (subset)
ja: 埋め込み (サブセット)

en: Embedded: %1
ja: 埋め込み: %1

[ctx: Enable case sensitive search in the side navigation panels]
en: Case Sensitive
ja: 大文字と小文字を区別する

[ctx: Enable regular expression search in the side navigation panels]
en: Regular Expression
ja: 正規表現

en: End Presentation
ja: プレゼンテーションを終了

en: End of the document
ja: 文書の最後

en: Enter Presentation Mode
ja: プレゼンテーションモードに入る

en: Enter at least 3 letters to filter pages
ja: ページを検索するには最低 3 文字入力してください

en: Enter document password
ja: 文書のパスワードを入力

en: Enter the new name of the bookmark:
ja: ブックマークの新しい名前を入力:

en: Erase Drawing
ja: 描画を消す

en: Execute '%1'...
ja: ‘%1’ を実行...

en: Exit Presentation Mode
ja: プレゼンテーションモードを終了

en: Expand all
ja: すべて展開

en: Expand whole section
ja: セクション全体を展開

en: Experimental
ja: 試験的

en: Expired
ja: 期限切れ

en: Export...
ja: エクスポート...

en: File
ja: ファイル

en: File Attachment
ja: 添付ファイル

en: File Attachment Properties
ja: 添付ファイルのプロパティ

en: File Path
ja: ファイルのパス

en: File Size
ja: ファイルサイズ

en: File attachment symbol:
ja: 添付ファイルのシンボル:

en: File could not be saved in '%1'. %2
ja: ファイルを ‘%1’ に保存できませんでした。%2

en: File could not be saved in '%1'. Error: '%2'. Try to save it to another location.
ja: ‘%1’ にファイルを保存できませんでした。エラー: '%2' 他の場所に保存してください。

en: File could not be saved in '%1'. Try to save it to another location.
ja: ‘%1’ にファイルを保存できませんでした。他の場所に保存してください。

en: File not saved.
ja: ファイルは保存されていません。

en: Filter Options
ja: フィルタのオプション

en: Final
ja: 最終稿

en: Find Next
ja: 次を検索

[ctx: Find and go to the next search match]
en: Next
ja: 次へ

[ctx: Find and go to the previous search match]
en: Previous
ja: 前へ

[ctx: Find text]
en: F&ind:
ja: 検索(&I):

en: Find...
ja: 検索...

en: First Page
ja: 最初のページ

en: Fit &Page
ja: ページに合わせる(&G)

en: Fit &Width
ja: 幅に合わせる(&W)

en: Fit Page
ja: ページに合わせる

en: Fit Wi&ndow to Page
ja: ウィンドウをページに合わせる(&N)

en: Fit Width
ja: 幅に合わせる

en: Follow This Link
ja: このリンクをたどる

en: Font:
ja: フォント:

en: For Comment
ja: コメント用

[ctx: For Presentation]
en: Pause
ja: 一時停止

[ctx: For Presentation]
en: Play
ja: 再生

en: For Public Release
ja: 一般公開用

en: Former maintainer
ja: 以前のメンテナ

en: Forward
ja: 進む

en: Freehand Line
ja: 手描きの線

en: Freehand Line Properties
ja: 手描きの線のプロパティ

en: Freehand Line with Comment
ja: コメント付きの手描きの線

en: From current page
ja: 現在のページから

en: Fully embedded
ja: 埋め込み (完全)

en: General
ja: 全般

en: General Options
ja: 全般オプション

[ctx: Generic text edit command]
en: edit text
ja: テキストを編集

en: Geometry
ja: 図形

en: Geometry Properties
ja: 図形のプロパティ

en: Geometry with Comment
ja: コメント付きの図形

en: Go To Page...
ja: ページに移動...

en: Go back to the Previous Page
ja: 前のページに戻る

en: Go to '%1'
ja: %1 へ移動

en: Go to Page
ja: ページに移動

en: Go to This Bookmark
ja: このブックマークに移動

en: Go to page %1
ja: %1 ページに移動

en: Go to the next bookmark
ja: 次のブックマークへ移動

en: Go to the place you were after
ja: 後にいたところに移動

en: Go to the place you were before
ja: 前にいたところに移動

en: Go to the previous bookmark
ja: 前のブックマークへ移動

en: Green
ja: 緑

en: Green Highlighter
ja: 緑のマーカー

en: Group by Author
ja: 作者でグループ化

en: Group by Page
ja: ページでグループ化

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hide welcome screen
ja: ようこそスクリーンを隠す

en: Highlight
ja: 強調表示

en: Highlight with Comment
ja: コメント付きの強調表示

en: Highlighter
ja: マーカー

en: Icon:
ja: アイコン:

en: Image (%1 by %2 pixels)
ja: 画像 (%1 x %2 ピクセル)

en: Image [%1x%2] copied to clipboard.
ja: 画像 [%1x%2] をクリップボードにコピーしました。

en: Image [%1x%2] saved to %3 file.
ja: 画像 [%1x%2] を %3 ファイルに保存しました。

en: Images (*.png *.jpeg)
ja: 画像 (*.png *.jpeg)

en: Importing PS file as PDF (this may take a while)...
ja: PS ファイルを PDF としてインポート中 (時間がかかる場合があります)...

en: Information
ja: 情報

en: Inline Note
ja: インラインメモ

en: Inline Note Properties
ja: インラインメモのプロパティ

en: Insert
ja: 挿入

en: Insert Text
ja: テキストを挿入

en: JavaScript Script
ja: JavaScript スクリプト

en: Jump to next match
ja: 次のマッチに移動

en: Jump to previous match
ja: 前のマッチに移動

en: KPDF developer
ja: KPDF の開発者

en: Keeps used memory as low as possible. Do not reuse anything. (For systems with low memory.)
ja: メモリ使用をできるだけ低くおさえ、何も再利用しない。
    メモリの少ないシステム向き。

en: Key
ja: キー

en: Keywords
ja: キーワード

en: Last Page
ja: 最後のページ

en: Layers
ja: レイヤ

[ctx: Layouted like: '5 [pages] of 10']
en: of
ja: /

en: Left
ja: 左

en: Location:
ja: 場所:

en: Lots of framework work, FictionBook backend and former ODT backend
ja: フレームワークの多くの作業、FictionBook バックエンドと以前の ODT バックエンド

en: MIME Type
ja: MIME タイプ

en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Match All Words
ja: すべての語を含む

en: Match Any Word
ja: いずれかの語を含む

en: Match Phrase
ja: フレーズを含む

en: Modified
ja: 変更日

en: Modified:
ja: 変更日:

en: Modified: %1
ja: 変更日: %1

[ctx: Modify an annotation's internal properties (Color, line-width, etc.)]
en: modify annotation properties
ja: 注釈のプロパティを変更

en: Modify search behavior
ja: 検索の挙動を変更

en: Move &Down
ja: 下へ移動(&D)

en: Move &Up
ja: 上へ移動(&U)

en: Moves to the beginning of the document
ja: 文書の先頭へ移動します

en: Moves to the end of the document
ja: 文書の最後へ移動します

en: Moves to the next page of the document
ja: この文書の次のページに移動します。

en: Moves to the previous page of the document
ja: この文書の前のページに移動します。

en: Movie
ja: 動画

en: Movie Properties
ja: 動画のプロパティ

en: Name
ja: 名前

en: Name:
ja: 名前:

en: New Text Note
ja: 新しいテキストメモ

en: New paragraph
ja: 新しい段落

en: Next Bookmark
ja: 次のブックマーク(&N)

en: Next Page
ja: 次のページ

en: Next Tab
ja: 次のタブ

[ctx: Next page]
en: Next
ja: 次のページ

en: No
ja: いいえ

en: No Bookmarks
ja: ブックマークなし

en: No application found for opening file of mimetype %1.
ja: MIME タイプ %1 のファイルを開くアプリケーションが見つかりません。

en: No description available.
ja: 説明はありません。

en: None
ja: なし

en: Not Approved
ja: 未承認

en: Not Available
ja: 利用できません

en: Not For Public Release
ja: 一般公開しない

en: Note
ja: メモ

en: Okular cannot copy %1 to the specified location.
    
    The document does not exist anymore.
ja: ‘%1’ を指定された場所にコピーできません。
    
    文書はもう存在しません。

en: Okular, a universal document viewer
ja: Okular, 汎用文書ビューア

en: Open Con&taining Folder
ja: 保存フォルダを開く(&T)

en: Open Document
ja: 文書を開く

en: Open external file
ja: 外部ファイルを開く

[ctx: Opens the selected document]
en: Open Document
ja: 文書を開く

en: Options
ja: オプション

en: Options for Presentation Mode
ja: プレゼンテーションモードのオプション

en: Original Orientation
ja: 元の向き

en: P&resentation
ja: プレゼンテーション(&R)

en: Page
ja: ページ

en: Page %1
ja: ページ %1

en: Page Number
ja: ページ番号

en: Page Size
ja: ページサイズ

en: Page of the document to be shown
ja: 表示する文書のページ

en: Pages
ja: ページ数

en: Pages: %1
ja: ページ数: %1

en: Paragraph
ja: 段落

en: Pause movie
ja: 動画を一時停止

en: Pause/Resume Speaking
ja: 読み上げを再開/一時停止

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: Performance Tuning
ja: パフォーマンスの調整

en: Plain &Text...
ja: プレーンテキスト(&T)...

en: Play movie
ja: 動画を再生

en: Play movie...
ja: 動画を再生...

en: Play sound...
ja: サウンドを再生...

en: Play this Sound
ja: このサウンドを再生

en: Play/Pause Presentation
ja: プレゼンテーションを再生/一次停止

en: Please enter the password to read the document:
ja: この文書のパスワードを入力してください:

en: Polygon
ja: 多角形

en: Polygon Properties
ja: 多角形のプロパティ

en: Polygon with Comment
ja: コメント付きの多角形

en: Pop-up Note
ja: ポップアップメモ

en: Pop-up Note Properties
ja: ポップアップメモのプロパティ

en: Presentation
ja: プレゼンテーション

en: Previous Bookmark
ja: 前のブックマーク(&P)

en: Previous Page
ja: 前のページ

en: Previous Tab
ja: 前のタブ

[ctx: Previous page]
en: Previous
ja: 前のページ

en: Print Options
ja: 印刷のオプション

en: Print Preview
ja: 印刷プレビュー

en: Printer was in invalid state
ja: プリンタの状態が不正です

en: Printing process could not start
ja: 印刷プロセスを起動できませんでした

en: Printing process crashed
ja: 印刷プロセスがクラッシュしました

en: Printing this document is not allowed.
ja: この文書は印刷が許可されていません。

en: Printing to file failed
ja: ファイルへ印刷できませんでした

en: Producer
ja: 生成ソフト

en: Properties
ja: プロパティ

en: Property
ja: プロパティ

en: Quick Annotation Bar
ja: クイック注釈バー

en: Quick Annotation Toolbar
ja: クイック注釈ツールバー

en: Quit
ja: 終了

en: Reading font information...
ja: フォント情報を読み込み中...

[ctx: Reason for inhibiting the screensaver activation, when the presentation mode is active]
en: Giving a presentation
ja: プレゼンテーションを実行中

en: Reason: %1
ja: 理由: %1

en: Rectangle
ja: 四角

en: Red
ja: 赤

en: Reloa&d
ja: 再読み込み(&D)

en: Reload the current document from disk.
ja: 現在の文書をディスクから再読み込みします。

en: Reloading the document...
ja: 文書を再読み込み中...

en: Remove Bookmark
ja: ブックマークを削除

[ctx: Remove an annotation from the page]
en: remove annotation
ja: 注釈を削除

en: Remove this Bookmark
ja: ブックマークを削除

en: Rename Bookmark
ja: ブックマークの名前を変更

en: Rename the current bookmark
ja: 現在のブックマークの名前を変更

en: Rename this Bookmark
ja: ブックマークの名前を変更

en: Resume movie
ja: 動画を再開

en: Revision Preview
ja: 改訂プレビュー

en: Right
ja: 右

en: Rotate &Left
ja: 左に回転(&L)

en: Rotate &Right
ja: 右に回転(&R)

[ctx: Rotate left]
en: Left
ja: 左に回転

[ctx: Rotate right]
en: Right
ja: 右に回転

en: S&earch:
ja: 検索(&E):

en: S&hare
ja: 共有(&H)

en: Save As
ja: 名前を付けて保存

en: Save file
ja: ファイルを保存

en: Save to File...
ja: ファイルに保存...

en: Scale mode:
ja: スケールモード:

en: Scroll Down
ja: 下にスクロール

en: Scroll Page Down
ja: 下にページをスクロール

en: Scroll Page Up
ja: 上にページをスクロール

en: Scroll Up
ja: 上にスクロール

en: Search Options
ja: 検索オプション

en: Search for '%1' in this document
ja: この文書で「%1」を検索

en: Search for '%1' with
ja: 「%1」を検索

en: Search...
ja: 検索...

en: Select All Text on Current Page
ja: 現在のページのすべてのテキストを選択

en: Select text
ja: テキストを選択

en: Select zooming area. Right-click to zoom out.
ja: 拡大する範囲を選択してください。右クリックで縮小できます。

en: Serial Number
ja: シリアルナンバー

en: Share
ja: 共有

en: Show &Page Bar
ja: ページバーを表示(&P)

en: Show &Signatures Panel
ja: 署名パネルを表示(&S)

en: Show Forms
ja: フォームを表示(&F)

en: Show S&idebar
ja: サイドバーを表示(&S)

en: Show annotations for current page only
ja: 現在のページの注釈のみを表示

en: Show bookmarked pages only
ja: ブックマークされたページのみを表示

en: Signature Properties
ja: 署名のプロパティ

en: Signatures
ja: 署名

en: Size
ja: サイズ

en: Sold
ja: 販売済み

en: Sound
ja: サウンド

en: Sound Properties
ja: サウンドのプロパティ

en: Speak Current Page
ja: 現在のページを読み上げ

en: Speak Text
ja: テキストを読み上げる

en: Speak Whole Document
ja: 文書全体を読み上げ

en: Squiggle
ja: 波線

en: Squiggle with Comment
ja: コメント付きの波線

en: Stamp
ja: スタンプ

en: Stamp Properties
ja: スタンプのプロパティ

en: Stamp symbol:
ja: スタンプのシンボル:

en: Stamp with Comment
ja: コメント付きのスタンプ

en: Start Presentation
ja: プレゼンテーションを開始

en: Start the document in presentation mode
ja: 文書をプレゼンテーションモードで開く

en: Stop Sound
ja: サウンドを停止

en: Stop Speaking
ja: 読み上げを停止

en: Stop movie
ja: 動画を停止

en: Straight Line
ja: 直線

en: Straight Line Properties
ja: 直線のプロパティ

en: Straight Line with Comment
ja: コメント付きの直線

en: Strike Out
ja: 取り消し線

en: Strike Out with Comment
ja: コメント付きの取り消し線

en: Strike out
ja: 取り消し線

en: Subject
ja: 主題

[ctx: Suffix for the pen width, eg '10 px']
en:  px
ja: ピクセル

en: Switch Blackscreen Mode
ja: ブラックスクリーンの切り替え

en: Switch Screen
ja: スクリーンを切り替え

[ctx: Symbol for caret annotations]
en: None
ja: なし

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Graph
ja: グラフ

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Paperclip
ja: ペーパークリップ

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Push Pin
ja: 押しピン

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Tag
ja: タグ

en: Sync Thumbnail with Page
ja: サムネイルをページと同期する(&T)

en: T&able Selection
ja: 表選択(&A)

en: Table selection tool
ja: 表選択ツール

en: Text &color:
ja: テキストの色(&C):

en: Text (1 character) | Text (%1 characters)
ja[0]: テキスト (1 文字)
ja[1]: テキスト (%1 文字)

en: Text Markup Properties
ja: テキストマークアップのプロパティ

en: Text markup
ja: テキストのマークアップ

en: Text of the new note:
ja: 新しいメモのテキスト:

en: Text to search for
ja: 検索するテキスト

en: The document is trying to execute an external application and, for your safety, Okular does not allow that.
ja: 文書が外部アプリケーションを実行しようとしていますが、安全のために Okular はこれを許可しません。

en: The loading of %1 has been canceled.
ja: %1 の読み込みをキャンセルしました。

en: The page print size is invalid
ja: このページ印刷サイズは無効です

[ctx: The person/company that made the signature]
en: Subject
ja: 主題

en: The program "ps2pdf" was not found, so Okular can not import PS files using it.
ja: プログラム ps2pdf が見つからなかったため、Okular は PS ファイルをインポートできません。

en: There are two ways of exiting presentation mode, you can press either ESC key or click with the quit button that appears when placing the mouse in the top-right corner. Of course you can cycle windows (Alt+TAB by default)
ja: プレゼンテーションモードは、Esc キーを押すか、マウスを右上に移動したときに表示される終了ボタンをクリックすることで終了できます。キーボードショートカット (標準設定では Alt+Tab) を使ってウィンドウを切り替えることもできます。

en: There was no file to print
ja: 印刷するファイルがありません

en: This document has embedded files. <a href="okular:/embeddedfiles">Click here to see them</a> or go to File -> Embedded Files.
ja: この文書には埋め込みファイルが含まれています。表示するには <a href="okular:/embeddedfiles">ここをクリック</a> するか、「ファイル」メニューから「埋め込みファイル」を選択してください。

en: This document has forms. Click on the button to interact with them, or use View -> Show Forms.
ja: この文書にはフォームが含まれています。それらとやりとりするにはボタンをクリックするか、「表示」メニューから「フォームを表示」を選択してください。

[ctx: This is the document format]
en: OpenDocument Text
ja: OpenDocument テキスト

en: This link points to a close document action that does not work when using the embedded viewer.
ja: これは文書を閉じる動作にリンクしていますが、埋め込みビューアでは機能しません。

en: This link points to a quit application action that does not work when using the embedded viewer.
ja: これはアプリケーションを終了する動作にリンクしていますが、埋め込みビューアでは機能しません。

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Title
ja: タイトル

en: Title: %1
ja: タイトル: %1

en: Tools
ja: ツール

en: Top Secret
ja: 極秘

[ctx: Translate an annotation's position on the page]
en: translate annotation
ja: 注釈を転移

en: Type
ja: タイプ

en: Type:
ja: タイプ(&T):

en: Typewriter
ja: タイプライター

en: Typewriter Properties
ja: タイプライターのプロパティ

en: Unable to find file to print
ja: 印刷するファイルが見つかりません

en: Unable to find the Okular component.
ja: Okular のコンポーネントが見つかりません。

en: Unable to find the Okular component: %1
ja: Okular のコンポーネントが見つかりません: %1

en: Underline
ja: 下線

en: Underline with Comment
ja: コメント付きの下線

en: Undo close tab
ja: 閉じたタブを戻す

en: Unknown Algorithm
ja: 不明なアルゴリズム

en: Unknown File
ja: 不明なファイル

en: Unknown Type
ja: 不明なタイプ

[ctx: Unknown author]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown font
ja: 不明なフォント

[ctx: Unknown font type]
en: Unknown
ja: 不明

en: Unsupported extension
ja: サポートされていない拡張子

en: User annotations
ja: ユーザの注釈

en: Version
ja: バージョン

en: Viewer Toolbar
ja: ビューアツールバー

en: Warn me when I attempt to close multiple tabs
ja: 複数のタブが閉じられそうになったとき警告する

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Welcome to Okular
ja: Okular へようこそ

en: Where do you want to save %1?
ja: ‘%1’ をどこに保存しますか？

en: Where do you want to save this revision?
ja: この改訂をどこに保存しますか？

en: White
ja: 白

en: Yellow
ja: 黃

en: Yellow Highlighter
ja: 黄色のマーカー

en: Yes
ja: はい

en: Yes (subset)
ja: はい (サブセット)

en: You are about to close %1 tabs. Are you sure you want to continue?
ja: %1 個のタブが閉じられます。本当に続行しますか？

en: Zoom
ja: ズーム

en: Zoom to 100%
ja: 100% にズーム

[ctx: [document title/filename] – Presentation]
en: %1 – Presentation
ja: %1 - プレゼンテーション

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Full Annotation Toolbar
ja: フル注釈ツールバー

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Quick Annotation Toolbar
ja: クイック注釈ツールバー

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Auto Fit
ja: 自動調整

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Fit Page
ja: ページに合わせる

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Fit Width
ja: 幅に合わせる

[ctx: label:listbox Config dialog, general page]
en: Annotation toolbar:
ja: 注釈ツールバー:

[ctx: label:listbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Default zoom:
ja: デフォルトのズーム:

[ctx: on welcome screen]
en: No recent documents
ja: 最近使用した文書はありません

[ctx: on welcome screen]
en: Open Document...
ja: 文書を開く...

[ctx: on welcome screen]
en: Recent documents
ja: 最近の文書

[ctx: on welcome screen (recent document list)]
en: Forget All
ja: すべて忘れる

[ctx: paper type and orientation (eg: Portrait A4)]
en: Landscape %1
ja: 横 %1

[ctx: paper type and orientation (eg: Portrait A4)]
en: Portrait %1
ja: 縦 %1

[ctx: pause the movie playback]
en: Pause
ja: 一時停止

en: ps2pdf not found
ja: ps2pdf が見つかりません

[ctx: recent items context menu]
en: &Forget This Item
ja: このアイテムを忘れる(&F)

[ctx: remove a collection of annotations from the page]
en: remove annotations
ja: 注釈を削除

[ctx: start the movie playback]
en: Play
ja: 再生

[ctx: stop the movie playback]
en: Stop
ja: 停止
