Xfce Apps - en to ja translation catalogue (288 entries)

en: 
    Parole Media Player %s
    
    Part of the Xfce Goodies Project
    https://goodies.xfce.org
    
    Licensed under the GNU GPL.
    
    Please report bugs to <https://bugzilla.xfce.org/>.
ja: 
    Parole メディアプレイヤー %s
    
    Xfce Goodies Project の一部です。
    https://goodies.xfce.org
    
    GNU GPL の下で公開されています。
    
    バグの報告は <https://bugzilla.xfce.org/> までお願いします。

en: 16:9 (Widescreen)
ja: 16:9 (ワイドスクリーン)

en: <b>Audio Visualization</b>
ja: <b>オーディオの視覚化</b>

en: <b>Color Balance</b>
ja: <b>カラーバランス</b>

en: <b>Keyboard</b>
ja: <b>キーボード</b>

en: <b>Playlist Settings</b>
ja: <b>プレイリストの設定</b>

en: <b>Screensaver</b>
ja: <b>スクリーンセーバー</b>

en: <b>Subtitle Settings</b>
ja: <b>字幕の設定</b>

en: <b>Video Output</b>
ja: <b>ビデオ出力</b>

en: <big><span color='#BBBBBB'><i>by</i></span> <span color='#F4F4F4'>Unknown Artist</span></big>
ja: <big><span color='#BBBBBB'><i>by</i></span> <span color='#F4F4F4'>未知のアーティスト</span></big>

en: <big><span color='#BBBBBB'><i>on</i></span> <span color='#F4F4F4'>Unknown Album</span></big>
ja: <big><span color='#BBBBBB'><i>on</i></span> <span color='#F4F4F4'>未知のアルバム</span></big>

en: <span color='#F4F4F4'><b><big>Unknown Song</big></b></span>
ja: <span color='#F4F4F4'><b><big>未知の楽曲</big></b></span>

en: A modern simple media player for the Xfce Desktop Environment.
ja: Xfce デスクトップ環境用のモダンでシンプルなメディアプレイヤー。

en: A_ngle Menu
ja: アングルメニュー(_N)

en: About
ja: xfce4-dict について

en: Add
ja: 追加

en: Add files to playlist
ja: ファイルをプレイリストに追加する

en: Add to playlist...
ja: プレイリストに追加…

en: Additional software is required.
ja: 追加のソフトウェアが必要です。

en: Advanced Stream Redirector (%s)
ja: Advanced Stream Redirector (.asr) (%s)

en: All files
ja: すべてのファイル

en: All supported files
ja: すべてのサポートファイル

en: Always minimize to tray when window is closed
ja: ウィンドウが閉じられたとき、常にトレイに最小化する

en: Always replace playlist with opened files
ja: 常に開いたファイルでプレイリストを置き換える

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Are you sure you want to quit?
ja: 終了してもよろしいですか?

en: Are you sure you wish to clear your recent items history?  This cannot be undone.
ja: 最近開いたアイテムの履歴をクリアしますか? これはやり直せません。

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: Audio
ja: オーディオ

en: Audio CD
ja: オーディオ CD

en: Audio Track #%d
ja: オーディオトラック #%d

en: Audio Track:
ja: オーディオトラック:

en: Audio and video
ja: オーディオとビデオ

en: Auto
ja: 自動

en: Automatic
ja: 自動

en: Automatically show subtitles when playing movie file
ja: 動画再生時に字幕を自動的に表示する

en: Baltic
ja: バルト語

en: Brightness:
ja: 明るさ:

en: Buffering
ja: バッファーしています

en: Buffering (0%)
ja: バッファーしています (0%)

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Celtic
ja: ケルト語

en: Central European
ja: 中央ヨーロッパ

en: Chapter %i
ja: チャプター %i

en: Check and remove duplicate media entries
ja: 重複するメディアエントリをチェックおよび除去する

en: Chinese Simplified
ja: 中国語簡体字

en: Chinese Traditional
ja: 中国語繁体字

en: Clear
ja: クリア

en: Clear History
ja: 履歴のクリア

en: Clear Recent Items
ja: 最近開いたアイテムのクリア

en: Clear playlist
ja: プレイリストのクリア

en: Close
ja: 閉じる

en: Configure your media player
ja: メディアプレーヤーの設定

en: Continue
ja: 続行

en: Contrast:
ja: コントラスト:

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Current Locale
ja: 現在の場所

en: Cyrillic
ja: キリル文字

en: Cyrillic/Russian
ja: キリル文字/ロシア

en: Cyrillic/Ukrainian
ja: キリル文字/ウクライナ

en: Decrease volume
ja: 音量を下げる

en: Disable screensaver when playing movies
ja: 動画再生中はスクリーンセーバーを無効にする

en: Disc Playlist
ja: ディスクプレイリスト

en: Display
ja: ディスプレイ

en: Display Parole user manual
ja: Parole ユーザーマニュアルを開きます

en: Do not load plugins
ja: プラグインをロードしない

en: Do you want to continue loading or stop?
ja: 読み込みを続けますか、それとも停止しますか?

en: Don't Install
ja: インストールしない

en: Empty
ja: 空

en: Enable keyboard multimedia keys
ja: キーボードのマルチメディアキーを有効にする

en: Encoding:
ja: エンコーディング:

en: Error
ja: エラー

en: Error saving playlist file
ja: プレイリストファイルの保存でエラーです

en: Exit fullscreen
ja: フルスクリーンを終了

en: Extend your media player
ja: メディアプレーヤーを拡張します

en: Font:
ja: フォント:

en: Fullscreen
ja: 全画面化

en: GStreamer Error
ja: GStreamer エラー

en: GStreamer backend error
ja: GStreamer バックエンドエラー

en: General
ja: 一般

en: Georgian
ja: グルジア語

en: Go
ja: 移動

en: Go back 1 minute
ja: 1分戻す

en: Go back 10 minutes
ja: 10分戻す

en: Go back 10 seconds
ja: 10秒戻す

en: Go forward 1 minute
ja: 1分進む

en: Go forward 10 minutes
ja: 10分進む

en: Go forward 10 seconds
ja: 10秒進む

en: Go to position
ja: 指定時間に移動

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Gujarati
ja: グジャラート語

en: Gurmukhi
ja: グルムキー文字

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Hebrew Visual
ja: ヘブライ語 (論理表記)

en: Hindi
ja: ヒンディ語

en: Hue:
ja: 色あい:

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Increase volume
ja: 音量を上げる

en: Insert Disc
ja: ディスクは挿入されていません

en: Install
ja: インストール

en: Japanese
ja: 日本語

en: Korean
ja: 韓国語

en: Leave Fullscreen
ja: 元に戻す

en: Leave _Fullscreen
ja: 元に戻す(_F)

en: Lower volume
ja: ボリュームを下げる

en: M3U Playlist (%s)
ja: M3U プレイリスト (%s)

en: MPRIS2 remote control
ja: MPRIS2 リモートコントロール

en: Media stream is not seekable
ja: メディアストリームはシークできません

en: Media to play
ja: 再生するメディア

en: Message
ja: メッセージ

en: Mini Mode
ja: ミニモード

en: Minimize to tray
ja: トレイに最小化

en: Move Down
ja: 下へ

en: Move Up
ja: 上へ

en: Mute
ja: ミュート

en: Mute volume
ja: ミュート

en: Next Track
ja: 次のトラック

en: Next track
ja: 次のトラック

en: No available plugin installer was found.
ja: 利用可能なプラグインインストーラーは見つかりませんでした。

en: No installed plugins found on this system
ja: インストールされているプラグインが見つかりません

en: None
ja: なし

en: Nordic
ja: ノルディック語

en: Notify
ja: 通知

en: Open
ja: 開く

en: Open Containing Folder
ja: このファイルのあるフォルダーを開く

en: Open Media Files
ja: メディアファイルを開く

en: Open Network Location
ja: ネットワークの場所を開く

en: Open _Location...
ja: 場所を開く(_L)…

en: Open _Recent
ja: 最近開いたアイテム(_R)

en: Open a new instance
ja: 新しいインスタンスを開く

en: Open file
ja: ファイルを開く

en: Open location
ja: 場所を開く

en: PLS Playlist (%s)
ja: PLS プレイリスト (%s)

en: P_lugins
ja: プラグイン(_L)

en: P_revious Track
ja: 前のトラック(_R)

en: Parole Media Player
ja: Parole メディアプレーヤー

en: Parole Media Player cannot start.
ja: Parole メディアプレーヤー を起動できません。

en: Parole Plugins
ja: Parole プラグイン

en: Parole Settings
ja: Parole の設定

en: Parole can be minimized to the system tray instead.
ja: Parole をシステムトレイに最小化することもできます。

en: Parole features playback of local media files, including video with subtitles support, Audio CDs, DVDs, and live streams. Parole is also extensible via plugins.
ja: Parole は字幕をサポートする動画を含むローカルメディアファイル、音楽 CD、DVD、およびライブストリームの再生を行えます。また、プラグインによって拡張可能です。

en: Parole is a modern simple media player based on the GStreamer framework and written to fit well in the Xfce desktop. It is designed with simplicity, speed and resource usage in mind.
ja: Parole は Xfce デスクトップと調和するよう開発された GStreamer フレームワークベースのシンプルなメディアプレイヤーです。シンプルで、軽快で、リソースの消費に考慮して設計されています。

en: Parole is already running, use -i to open a new instance
ja: Parole はすでに起動しています。新しいインスタンスを開くには -i を使用してください

en: Parole needs <b>%s</b> to play this file.
ja: Parole がこのファイルを再生するためには <b>%s</b> が必要です。

en: Parole needs <b>%s</b> to play this file.
    It can be installed automatically.
ja: Parole がこのファイルを再生するためには <b>%s</b> が必要です。
    これを自動的にインストールできます。

en: Pause
ja: 一時停止

en: Permission denied
ja: アクセス権がありません

en: Persian
ja: ペルシャ語

en: Play
ja: 再生

en: Play Disc
ja: ディスクの再生

en: Play opened files
ja: 開いたファイルを再生する

en: Play or pause if already playing
ja: 再生中のコンテンツの再生/一時停止

en: Play your media
ja: 映像や音楽メディアを再生します。

en: Play/Pause
ja: 再生/一時停止

en: Playback
ja: 再生

en: Playlist
ja: プレイリスト

en: Playlist (%i chapter) | Playlist (%i chapters)
ja[0]: プレイリスト (%i 個のチャプター)

en: Playlist (%i item) | Playlist (%i items)
ja[0]: プレイリスト (%i 個のアイテム)

en: Playlist files
ja: プレイリストファイル

en: Please check your installation
ja: 正しくインストールされているか確認してください

en: Please check your installation.
ja: 正しくインストールされているか確認してください。

en: Please choose a supported playlist format
ja: サポートされているプレイリスト形式を選択してください

en: Please go to https://docs.xfce.org/apps/parole/bugs to report your bug.
ja: バグを報告するには https://docs.xfce.org/apps/parole/bugs にアクセスしてください。

en: Please restart Parole for this change to take effect.
ja: この変更を適用するために Parole を再起動してください。

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Plugin failed to load
ja: プラグインの読み込みに失敗しました

en: Preferences
ja: 設定

en: Previous Track
ja: 前のトラック

en: Previous track
ja: 前のトラック

en: Print version information and exit
ja: バージョン情報を表示して終了する

en: Quit
ja: 終了

en: Raise volume
ja: ボリュームを上げる

en: Remember my choice
ja: 選択を記憶する

en: Remember playlist
ja: プレイリストを記憶する

en: Remove
ja: 削除

en: Remove selected item
ja: 選択したアイテムを削除

en: Remove selected media
ja: 選択したメディアの削除

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: Replace playlist when opening files
ja: ファイルを開いたときにプレイリストを置き換える

en: Reset to defaults
ja: デフォルトにリセット

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Saturation:
ja: 色の濃さ:

en: Save
ja: 保存

en: Save Playlist as...
ja: プレイリストを名前をつけて保存…

en: Select Subtitle File
ja: 字幕ファイルの選択

en: Select Text Subtitles...
ja: 字幕の選択...

en: Select next item
ja: 次のアイテムを選択

en: Select previous item
ja: 前のアイテムを選択

en: Set Audio-CD/VCD/DVD device path
ja: 音楽 CD/VCD/DVD デバイスパスを指定する

en: Shareable Playlist (%s)
ja: 共有プレイリスト (%s)

en: Show Playlist
ja: プレイリストを表示

en: Show icon in the system tray
ja: システムトレイにアイコンを表示します

en: Show menubar
ja: メニューバーを表示

en: Show notifications for currently playing tracks
ja: 現在再生中のトラックの通知を表示します

en: Show visual effects when an audio file is played
ja: オーディオファイルの再生時に視覚効果を表示する

en: Shuffle
ja: シャッフル

en: South European
ja: 南ヨーロッパ

en: Square
ja: スクエア

en: Start in embedded mode
ja: 埋め込みモードで起動する

en: Start in fullscreen mode
ja: フルスクリーンモードで起動する

en: Start playing opened files
ja: 開いたファイルを再生する

en: Stop
ja: 停止

en: Subtitle #%d
ja: 字幕 #%d

en: Subtitle Files
ja: 字幕ファイル

en: Subtitles
ja: 字幕

en: Subtitles:
ja: 字幕:

en: Thai
ja: タイ語

en: The stream is taking too much time to load
ja: このストリームを読み込むにはかなり時間がかかります

en: This development release adds a new mini mode and the ability to play or replay content by clicking the circle icons. Theming is simplified and filenames are displayed when no ID3 tags are found.
ja: この開発版リリースでは、新しいミニモードとサークルアイコンをクリックしてコンテンツを再生とリプレイする機能が追加されました。ID3 タグが見つからない場合は、テーマは簡略化され、ファイル名が表示されます。

en: This development release fixes several bugs, typos, and historical details present in the documentation. Tags are now processed on files delivered over HTTP/S. The clutter video backend is disabled for GTK+ 3.22 and newer due to significant API changes.
ja: この開発版リリースでは、ドキュメントにあるいくつかのバグ、タイプミス、詳細履歴が修正されています。 タグは HTTP/S 経由で配信されるファイルで処理されるようになりました。clutter ビデオのバックエンドは大幅な API の変更により、GTK+ 3.22 以降で無効になります。

en: This development release is a large cleanup of the codebase, making Parole lighter and easier to improve. All URLs have been updated to HTTPS. A large number of bugs have been resolved and a new keyboard shortcuts helper has been introduced.
ja: この開発版リリースは、コードベースの大規模なクリーンアップを行っており、Parole は軽量化され、より改善されました。すべての URL が HTTPSに更新されました。多数のバグが修正され、新しいキーボードショートカットヘルパーが導入されました。

en: This is a minor bugfix release.
ja: これはマイナーバグの修正リリースです。

en: This is a minor translations-only release.
ja: これは翻訳のみのマイナーリリースです。

en: This release adds support for automatic codec installation.
ja: このリリースではコーデックの自動インストールサポートを追加しました。

en: This release features the completed transition to the Gtk+3 toolkit, improvements in the user-interface (more streamlined menus), better playlists. Furthermore existing plugins have been improved and a new one has been added (MPRIS2). Most of the artwork has been updated for this release and we use the GStreamer1.0 framework now by default.
ja: このリリースでは、Gtk+3 への完全移行、ユーザーインターフェイスの改善 (ストリームライン化されたメニュー)、およびプレイリストの強化が行われました。さらに、既存のプラグインも改善され、新たに MPRIS2 が追加されました。多くのアートワークが更新され、デフォルトで GStreamer1.0 フレームワークを使用するようになりました。

en: This release fixes a problem with detecting DVD drive locations.
ja: このリリースでは DVD ドライブの検出に関する問題が修正されました。

en: This release improves the build process and includes several bug fixes. This new stable release is a recommended upgrade for all users.
ja: このリリースでは、ビルドプロセスを改善し、いくつかのバグ修正が含まれています。この新しい安定版リリースは、すべてのユーザーへの推奨アップグレードです。

en: This release improves thumbnail management and storage and fixes volume hotkeys when viewing fullscreen content.
ja: このリリースではサムネイルの管理と保存が改善され、フルスクリーンコンテンツを表示する際の音量ホットキーが修正されています。

en: This release inhibits power management during video playback.
ja: このリリースではビデオ再生中の電源管理を禁止しています。

en: This release marks the first stable release of the 1.0 series. A new Automatic video output option was added to improve usage on virtual machines and low power devices. A large number of bugs were also resolved, making this release suitable for all users.
ja: このリリースは 1.0 シリーズの最初の安定リリースです。 新しい自動ビデオ出力オプションが追加され、仮想マシンと低消費電力デバイスでの使用を強化しました。 多くのバグも修正され、すべてのユーザーに向けたリリースとなっています。

en: This release refreshes the playlist and dialog look and feel. Shuffling the playlist is more efficient and can be reversed. DVD support has also been improved and will no longer freeze when started.
ja: このリリースではプレイリストとダイアログのルックアンドフィールが更新されます。プレイリストのシャッフルが効率的になり、元に戻すこともできます。DVDのサポートも改善され、起動時にフリーズしなくなりました。

en: This unstable development release adds the new clutter backend and cleans up deprecated Gtk3 symbols. It also adds a "go to position" feature and several bugs have been addressed.
ja: この開発版リリースでは、新しく Clutter バックエンドが追加され、廃止予定の Gtk3 シンボルが整理されました。他に "指定時間へ移動" 機能が追加され、いくつかのバグが修正されました。

en: Toggle fullscreen
ja: フルスクリーンの表示を切り替える

en: Toggle menubar
ja: メニューバーの表示を切り替える

en: Toggle playlist
ja: プレイリストの表示を切り替える

en: Track %i
ja: トラック %i

en: Tray icon
ja: トレイアイコン

en: Tray icon plugin
ja: トレイアイコンプラグイン

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Type %s --help to list all available command line options
ja: %s --help と入力すると利用可能なすべてのコマンドラインオプションを表示する

en: Unable to install missing codecs.
ja: 不足しているコーデックをインストールできません。

en: Unable to load "%s" plugin, check your GStreamer installation.
ja: "%s" プラグインを読み込めません。GStreamer が正しくインストールされているか確認してください。

en: Unable to open default web browser
ja: デフォルトのウェブブラウザーを開けません

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown Album
ja: 未知のアルバム

en: Unknown Artist
ja: 未知のアーティスト

en: Unknown Song
ja: 未知の楽曲

en: Unknown playlist format
ja: 未知のプレイリスト形式

en: Unmute
ja: ミュート解除

en: Unmute (restore) volume
ja: ボリュームを戻す

en: Video
ja: ビデオ

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: View
ja: 表示

en: Visit Parole website
ja: Parole ウェブサイトへ

en: Visualization type:
ja: 視覚化タイプ:

en: Volume
ja: 音量

en: Volume _Down
ja: ボリュームを下げる(_D)

en: Volume _Up
ja: ボリュームを上げる(_U)

en: Western
ja: 西ヨーロッパ

en: X Window System (No Xv)
ja: X Window System (Xv なし)

en: [FILES...] - Play movies and songs
ja: [ファイル...] - 動画と楽曲を再生する

en: _About
ja: Parole について(_A)

en: _Aspect Ratio
ja: アスペクト比(_A)

en: _Audio
ja: オーディオ(_A)

en: _Audio Menu
ja: オーディオメニュー(_A)

en: _Audio Track
ja: オーディオトラック(_A)

en: _Chapter Menu
ja: チャプターメニュー(_C)

en: _Chapters
ja: チャプター(_C)

en: _Clear recent items...
ja: 最近開いたアイテムのクリア(_C)…

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: _DVD
ja: DVD(_D)

en: _DVD Menu
ja: DVD メニュー(_D)

en: _Fullscreen
ja: 全画面化(_F)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: _Leave Fullscreen
ja: 元に戻す(_L)

en: _Media
ja: メディア(_M)

en: _Mute
ja: ミュート(_M)

en: _Next
ja: 次(_N)

en: _Next Track
ja: 次のトラック(_N)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: _Open...
ja: 開く(_O)...

en: _Pause
ja: 一時停止(_P)

en: _Play
ja: 再生(_P)

en: _Playback
ja: 再生(_P)

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _Previous
ja: 前(_P)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Repeat
ja: 繰り返し(_R)

en: _Report a Bug...
ja: バグの報告(_R)…

en: _Save Playlist...
ja: プレイリストの保存(_S)…

en: _Shuffle
ja: シャッフル(_S)

en: _Subpicture Menu
ja: サブピクチャーメニュー(_S)

en: _Subtitles
ja: 字幕(_S)

en: _Title Menu
ja: タイトルメニュー(_T)

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: _Video
ja: ビデオ(_V)

en: on
ja: なし
