plasma_engine_weather - en to mai translation catalogue (741 entries)

en: Day
mai: दिन

en: N/A
mai: लागू नहि

en: Night
mai: राति

en: UK
mai: यूके

en: day
mai: दिन

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
mai: ट्रेस

[ctx: visibility]
en: Good
mai: अच्छा

[ctx: visibility]
en: Moderate
mai: उदार

[ctx: visibility]
en: Poor
mai: गरीब

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
mai: किछु बादल

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
mai: हवा आओर किछु बादल

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
mai: हवा आओर किछु बादल

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
mai: धुंध सहित थोड़ बादल

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
mai: धूलक झोंका

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
mai: रेतीला झोंका

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
mai: तूफानी बरफ

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
mai: आसपड़ोसमे तेज बरफबारी

[ctx: weather condition]
en: Breezy
mai: हलुक हवा

[ctx: weather condition]
en: Clear
mai: खाली

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
mai: साफ आओर हलुक हवा

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
mai: धुंध सहित साफ

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
mai: बदली

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
mai: घटैत बादल

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
mai: दूरि तकि तलछट

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
mai: बहाव बला बरफ

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
mai: बूँदा-बाँदी

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
mai: फुहार कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
mai: फुहार धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
mai: फुहार बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
mai: बरफ फुहार

[ctx: weather condition]
en: Dust
mai: धूल

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
mai: धूल आंधी

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
mai: धूल भरल आंधी

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
mai: आसपड़ोसमे रेतीला तूफान

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
mai: धूल/रेतक चक्रवात

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
mai: आसपड़ोसमे धूलभरा/रेतीला चक्रवात

[ctx: weather condition]
en: Fair
mai: साफ

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
mai: साफ आओर हलुक हवा

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
mai: साफ आओर हवा

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
mai: धुंध सहित साफ

[ctx: weather condition]
en: Fog
mai: कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
mai: स्टेशनक पास धुंध

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
mai: कोहरासँ बर्फ

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
mai: कतओ कतओ कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
mai: आसपड़ोस में धुंध

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
mai: धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
mai: जमैबला फुहार

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
mai: जमैबला फुहार बरसात

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
mai: बरफ जमैबला फुहार

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
mai: आसपड़ोस में जमैबला फुहार

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
mai: जमैबला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
mai: आसपड़ोस में जमैबला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
mai: जमैबला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
mai: जमैबला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
mai: जमैबला बरसात बरफ

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
mai: आसपड़ोस में जमैबला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
mai: बर्फीला बूँदा-बाँदी

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
mai: बर्फीली बरसाति

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
mai: घुमावदार बादल

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
mai: आसपड़ोस में घुमावदार बादल

[ctx: weather condition]
en: Hail
mai: हैल

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
mai: ओलाक बौछार

[ctx: weather condition]
en: Haze
mai: धुन्ध

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
mai: तूफानी बरफ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
mai: बेसी बहावबला बरफ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
mai: तेज फुहार

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
mai: भारी फुहार

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
mai: भारी फुहार धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
mai: भारी फुहार बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
mai: भारी बरफ फुहार

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
mai: भारी धूल भरल आंधी

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
mai: भारी जमैबला फुहार

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
mai: भारी जमैबला फुहार बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
mai: भारी बरफ जमैबला फुहार

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
mai: भारी जमैबला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
mai: भारी जमैबला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
mai: भारी जमैबला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
mai: भारी जमैबला बरसात बरफ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
mai: तेज ओला

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
mai: भारी बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
mai: भारी बर्फ पट्टी फुहार

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
mai: भारी बरसात बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
mai: तेज बरसात आओर फुहारक मिश्रण

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
mai: तेज मिश्रित बर्फीला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
mai: तेज बारिश

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
mai: भारी बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
mai: भारी बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
mai: भारी बरसात  जमैबला फुहार

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
mai: भारी बरसात जमैबला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
mai: भारी बरसात बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
mai: भारी बरसात बौछार

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
mai: भारी आसपड़ोस में बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
mai: भारी बारिश आओर बर्फ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
mai: तेज बारिश आओर बर्फ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
mai: मूसलाधार बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
mai: भारी रेतीला तूफान

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
mai: भारी बौछार बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
mai: भारी बौछार बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
mai: भारी बौछार बरफ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
mai: भारी बौछार बरफ कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
mai: भारी बौछार बरफ धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
mai: सघन बर्फ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
mai: भारी तूफानी उड़ती बरफ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
mai: भारी बर्फीला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
mai: भारी बरफबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
mai: भारी बरफ जमैबला फुहार

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
mai: भारी बरफ जमैबला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
mai: भारी बर्फ कन

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
mai: भारी बरफ हलुक बहाव वाला बरफ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
mai: तेज बर्फबारी पैलेट्स

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
mai: भारी बरफीला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
mai: भारी बर्फीला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
mai: भारी बर्फीला बौछार धुंध

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
mai: भारी बरफबारी बौछार धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
mai: भारी बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
mai: भारी अंधड़ बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
mai: भारी अंधड़ बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
mai: भारी अंधड़ बरसात ओला हवा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
mai: भारी अंधड़ बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
mai: भारी अंधड़ बरसात ओला

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
mai: भारी अंधड़ बरसात ओला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
mai: भारी अंधड़ बरसात बर्फबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
mai: भारी अंधड़ बरसात ओला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
mai: भारी अंधड़ बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
mai: भारी अंधड़ बरसात हलुक ओला वृष्टि/बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
mai: भारी अंधड़ बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
mai: भारी अंधड़ सहित ओला

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
mai: भारी अंधड़ सहित बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
mai: भारी थोड़ी ओला वृष्टि/बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
mai: बर्फ मणि

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
mai: बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
mai: बर्फ पट्टी फुहार

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
mai: बरसात बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
mai: आसपड़ोस में बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
mai: बढ़ति घनघोर बादल

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
mai: हलुक फुहार

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
mai: हलुक फुहार धुंध

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
mai: हलुक फुहार धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
mai: हलुक फुहार बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
mai: हलुक फुहार बरफ

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
mai: हलुक बरफ जमएबला फुहार

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
mai: हलुक जमैबला फुहार बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
mai: हलुक बरफ जमैबला फुहार बरफ

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
mai: हलुक बरफ जमैबला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
mai: हलुक बरफ जमैबला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
mai: हलुक बरफ जमैबला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
mai: हलुक बरफ जमैबला बरसात बरफ

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
mai: हलुक बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
mai: हलुक बर्फ पट्टी फुहार

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
mai: हलुक बरसात बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
mai: हलुक बारिश

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
mai: हलुक बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
mai: हलुक बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
mai: हलुक बरसात जमैबला फुहार

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
mai: हलुक बरसात जमैबला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
mai: हलुक बरसात बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
mai: हलुक बरसात बौछार

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
mai: हलुक बरसात बौछार धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
mai: हलुक बरसात बरफ

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
mai: हलुक बरसात हवादार

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
mai: हलुक बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
mai: हलुक बौछार बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
mai: हलुक बौछार बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
mai: हलुक बौछार बरफ

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
mai: हलुक बौछार बरफ कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
mai: हलुक बौछार बरफ धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
mai: हलुक थोड़ा ओला वृष्टि/बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
mai: हलुक बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
mai: हलुक बरफ तूफानी बरफ

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
mai: हलुक बरफबारी तेज हवा के साध बरफ धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
mai: हलुक बरफीला फुहार

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
mai: हलुक बर्फीला कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
mai: हलुक बरफबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
mai: हलुक बरफ जमैबला फुहार

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
mai: हलुक बरफ जमैबला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
mai: हलुक बर्फ कन

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
mai: हलुक बरफ हलुक बहाव वाला बरफ

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
mai: हलुक बरफ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
mai: हलुक बरफबारी बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
mai: हलुक बर्फीला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
mai: हलुक बर्फीला बरसात कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
mai: हलुक बरफबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
mai: हलुक बर्फीला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
mai: हलुक अंधड़ बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
mai: हलुक अंधड़ बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
mai: हलुक अंधड़ बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
mai: हलुक अंधड़ बरसात ओला

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
mai: हलुक अंधड़ बरसात ओला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
mai: हलुक अंधड़ बरसात बर्फबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
mai: हलुक अंधड़ बरसात ओला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
mai: हलुक अंधड़ बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
mai: हलुक आंधी पानी बरसात थोड़ा ओला वृष्टि/बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
mai: हलुक अंधड़ बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
mai: बिजली चमक देखाइ देत

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
mai: हलुक बहाव धूल

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
mai: हलुक बहाव वाला रेत

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
mai: हलुक बहाव वाला बरफ

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
mai: मुख्यतः साफ

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
mai: मुख्यतः धूप

[ctx: weather condition]
en: Mist
mai: धुन्ध

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
mai: बरसात आओर फुहारक मिश्रण

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
mai: मिश्रित बर्फीला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
mai: पूर्ण रूपेँ बदली

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
mai: पूरा बादल हलुक हवा

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
mai: पूरा बादल तेज हवा

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
mai: पूरी तरह बादल आओर धुंध

[ctx: weather condition]
en: N/A
mai: लागू नहि

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
mai: रिपोर्ट नहि

[ctx: weather condition]
en: Overcast
mai: बदली

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
mai: बादल आओर हलुक हवा

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
mai: बादल आओर हवा

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
mai: धुंध सहित बादल

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
mai: आंशिक  धुंध

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
mai: आसपड़ोस में आंशिक धुंध

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
mai: आंशिक बादल

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
mai: आंशिक बादल हलुक हवा

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
mai: आंशिक बादल तेज हवा

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
mai: आंशिक बादल धुंध

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
mai: कतो कतो कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
mai: आसपड़ोस में कतो कतो हलुक धुंध

[ctx: weather condition]
en: Rain
mai: बरसाति

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
mai: बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
mai: बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
mai: बरसात  जमैबला फुहार

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
mai: बरसात  जमैबला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
mai: बरसात बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
mai: बरसात

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
mai: आसपड़ोस में बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
mai: आसपड़ोस में बरसात

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
mai: आसपड़ोस में बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
mai: बरसात बर्फ

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
mai: बारिश आओर बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
mai: मूसलाधार बरसात

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
mai: हाले मे फुहार

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
mai: हाले मे धूल अथवा रेतीला तूफान

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
mai: हाले मे कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
mai: हाले मे जमैबला तलछट

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
mai: हाले मे ओलावृष्टि

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
mai: हाले मे बरसात

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
mai: हाले मे बारिश आओर बर्फ

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
mai: हाले मे मूसलाधार बरसात

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
mai: हाले मे ओला वृष्टि

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
mai: हाले मे भारी बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
mai: हाले मे अंधड़

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
mai: हाले मे अंधड़ सहित ओलावृष्टि

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
mai: हाले मे अंधड़ सहित भारी ओला वृष्टि

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
mai: हाले मे अंधड़ सहित बरसात

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
mai: हाले मे अंधड़ सहित बरसात

[ctx: weather condition]
en: Sand
mai: रेत

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
mai: रेतीला तूफान

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
mai: आसपड़ोस में रेतीला तूफान

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
mai: धूल या रेतीला अंधड़

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
mai: भारी धूल भरल आंधी या रेतीला अंधड़

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
mai: छिछला कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
mai: आसपड़ोस में हलुक धुंध

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
mai: बरसात छोटे ओला

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
mai: बरसात बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
mai: घनघोर बरसात

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
mai: बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
mai: आसपड़ोस में बरसात

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
mai: आसपड़ोस में बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
mai: बौछार बरफ

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
mai: बौछार बरफ कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
mai: बौछार बरफ धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
mai: आसपड़ोस में बरसात कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
mai: आसपड़ोस में बरसात

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
mai: हलुक ओला वृष्टि/बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Smoke
mai: धुआँ

[ctx: weather condition]
en: Snow
mai: बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
mai: बरफ तूफानी बरफ

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
mai: बर्फ मणि

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
mai: बरफ फुहार

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
mai: बरफ कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
mai: बरफ धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
mai: बरफ  जमैबला फुहार

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
mai: बरफ  जमैबला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
mai: बर्फ कण

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
mai: बरफ हलुक बहाव वाला बरफ

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
mai: बरफ बरसात

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
mai: बरफबारी

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
mai: बरफबारी कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
mai: बरफबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
mai: आसपड़ोस में बरफबारी

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
mai: आसपड़ोस में बरफबारी कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
mai: आसपड़ोस में बरफबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Squalls
mai: बर्फीला तूफान

[ctx: weather condition]
en: Sunny
mai: धूप

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
mai: आँधी

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
mai: अंधड़ धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
mai: अंधड़ ओला

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
mai: अंधड़ ओला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
mai: आसपड़ोस में अंधड़ कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
mai: आसपड़ोस में अंधड़ बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
mai: अंधड़ भारी बरसात

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
mai: अंधड़ भारी बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
mai: अंधड़ भारी बरसात बर्फबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
mai: अंधड़ भारी बरसात ओला

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
mai: अंधड़ भारी बरसात ओला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
mai: अंधड़ भारी बरसात बर्फबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
mai: अंधड़ भारी बरसात ओला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
mai: अंधड़ भारी बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
mai: अंधड़ ओला वृष्टि

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
mai: अंधड़ हलुक बरसात

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
mai: अंधड़ हलुक बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
mai: अंधड़ हलुक बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
mai: अंधड़ हलुक बरसात ओला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
mai: अंधड़ हलुक बरसात ओला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
mai: अंधड़ हलुक बरसात बर्फबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
mai: अंधड़ हलुक बरसात ओला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
mai: अंधड़ हलुक बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
mai: अंधड़ बरसात

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
mai: अंधड़ बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
mai: अंधड़ बरसात बर्फबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
mai: आंधी पानी बरसात ओला वृष्टि/बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
mai: आसपड़ोस में अंधड़ बौछार

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
mai: आसपड़ोस में अंधड़ बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
mai: आंधी पानी ओला वृष्टि/बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
mai: अंधड़ बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
mai: आसपड़ोस में अंधड़

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
mai: आसपड़ोस में अंधड़ धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
mai: आसपड़ोस में अंधड़ धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
mai: आसपड़ोस में अंधड़ बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
mai: आसपड़ोस में अंधड़ बर्फबारी धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
mai: आसपड़ोस में अंधड़ धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
mai: अंधड़ सहित ओला

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
mai: अंधड़ सहित बरसात

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
mai: धूल भरल आंधी या रेतीला अंधड़

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
mai: बिनु तलछट अंधड़

[ctx: weather condition]
en: Tornado
mai: बवण्डर

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
mai: आंधी/पानी जलस्तम्भ

[ctx: weather condition]
en: Windy
mai: तेज हवा

[ctx: weather condition]
en: clear
mai: साफ करू

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
mai: धूप-छांह

[ctx: weather condition]
en: clear sky
mai: साफ आकाश

[ctx: weather condition]
en: cloudy
mai: बादल भरल मौसम

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
mai: ओलाक बरसात के साथ बदली

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
mai: भारी बर्फबारी के साथ बदली

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
mai: हलुक बर्फबारी के साथ बदली

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
mai: ओलाक बरसात के साथ बदली

[ctx: weather condition]
en: drizzle
mai: फुहार

[ctx: weather condition]
en: few clouds
mai: कुछ बादल

[ctx: weather condition]
en: fog
mai: कोहरा

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
mai: बरफ क संग कोहरा

[ctx: weather condition]
en: foggy
mai: धुंध

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
mai: जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
mai: जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
mai: धूसर बादल

[ctx: weather condition]
en: hail
mai: ओला

[ctx: weather condition]
en: hail shower
mai: ओलाक बरसात

[ctx: weather condition]
en: hail showers
mai: ओलाक बौछार

[ctx: weather condition]
en: haze
mai: कुहासा

[ctx: weather condition]
en: hazy
mai: धुंधला

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
mai: भारी फुहार

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
mai: भारी जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
mai: भारी बरसात

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
mai: भारी बारिश

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
mai: भारी बारिश बरफ

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
mai: भारी बरसात

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
mai: भारी बरसात

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
mai: भारी बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
mai: भारी बरफ बारिश कम बारिश

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
mai: भारी बर्फीला बरसात

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
mai: भारी बर्फीला बरसात

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
mai: भारी तूफान

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
mai: हलकी फुहार

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
mai: हल्की जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: light rain
mai: रिमझिम बरसात

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
mai: हलुक बारिश

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
mai: हलुक बारिश बरफ

[ctx: weather condition]
en: light shower
mai: हलुक बरसात

[ctx: weather condition]
en: light showers
mai: हलुक बरसात

[ctx: weather condition]
en: light snow
mai: हलुक बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
mai: हलुक बरफ बारिश कम बारिश

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
mai: हलुक बर्फीला बरसात

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
mai: हलुक बर्फीला बरसात

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
mai: हलुक तूफान

[ctx: weather condition]
en: mist
mai: धुन्ध

[ctx: weather condition]
en: misty
mai: कुहासा भरा

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
mai: साधारण बारिश

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
mai: कम बरफ

[ctx: weather condition]
en: overcast
mai: ओवरकास्ट

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
mai: आंशिक बादल

[ctx: weather condition]
en: rain
mai: बारिश

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
mai: धूलभरी आंधी

[ctx: weather condition]
en: showers
mai: थोड़ बारिस

[ctx: weather condition]
en: sleet
mai: बरफ

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
mai: बरफक बरसात

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
mai: बरफक बरसात

[ctx: weather condition]
en: snow
mai: बरफ

[ctx: weather condition]
en: snow showers
mai: बरफ बारिश

[ctx: weather condition]
en: sunny
mai: धूप

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
mai: धूप-छांह

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
mai: तूफानी बरसात

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
mai: तेज तूफ़ान

[ctx: weather condition]
en: white cloud
mai: सफेद बादल

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
mai: किछु बादल

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
mai: किछु झोंका

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
mai: किछु बौछार युक्त बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
mai: किछु बरसात या हवाक झोंका

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
mai: किछु बौछार या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
mai: किछु बरसात या हवाक झोंका

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
mai: किछु बरसात या गीला हवाक झोंका

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
mai: किछु बौछार

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
mai: किछु बौछार या फुहार

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
mai: किछु बौछार या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
mai: किछु बरसात या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
mai: किछु आंधी-पानी

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
mai: किछु अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
mai: किछु गीला झोंका

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
mai: बरसात या गीली हवाक झोंका

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
mai: बादल आ धूप

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
mai: छाते बादल

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
mai: धूप भए गेल अछि

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
mai: बरफक आंधी

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
mai: धूलक झोंका

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
mai: रेतीला झोंका

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
mai: तूफानी बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
mai: हलुक हवा

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
mai: फुहार की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
mai: झोंका अचानक

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
mai: बरफ बूँदा-बाँदी अचानक

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
mai: अचानक बरफ बरसाति

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
mai: बारिश के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
mai: बौछार की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
mai: बरसाति /बरसाति अचानक

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
mai: अचानक बरसाति/ बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
mai: अचानक बरसाति /बर्फबारी

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
mai: बरफ की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
mai: बर्फबारी बौछार अचानक

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
mai: अचानक बर्फबारी/ बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
mai: अचानक अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
mai: फुहारक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
mai: फुहार जमैबला फुहार सहितक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
mai: फुहार युक्त बरसातक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
mai: बारिश या फुहारक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
mai: हवाक झोंकाक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
mai: झोंका कखनो कखनो भारीक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
mai: बौछार युक्त बर्फ पट्टीक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
mai: बौछार या बर्फ पट्टीक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
mai: बरसात या हवा का झोंकाक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
mai: बौछार या अंधड़क संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
mai: जमैबला फुहारक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
mai: जमैबला बरसातक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
mai: जमैबला बरसात युक्त बर्फबारीक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
mai: बरफ जमैबला युक्त बरसात या बरसातक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
mai: जमैबला बारिश या बरफबारी के संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
mai: हलुक बरफक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
mai: हलुक बरफबारी आओर तूफानी उड़ती बरफक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
mai: हलुक बरफ युक्त जमैबला फुहारक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
mai: हलुक बरफबारी सहित बर्फ पट्टीक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
mai: हलुक बरफबारी बरसात युक्तक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
mai: हलुक बरफबारी या जमैबला बरसातक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
mai: हलुक बरफबारी या बर्फ पट्टीक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
mai: हलुक बरफ या बरसातक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
mai: हलुक गीली बरफक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
mai: बर्षाक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
mai: कखनो कखनो भारी बरसातक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
mai: बरसात युक्त बर्फक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
mai: बौछार या फुहारक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
mai: बरसात या जमैबला बरसातक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
mai: बारिश या बरफबारीक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
mai: बरसात या हवाक झोंकाक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
mai: बरसात या गीला हवाक झोंकाक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
mai: भयंकर अंधड़क संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
mai: बौछारक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
mai: कखनो कखनो भारी बरसातक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
mai: कखनो कखनो भारी बौछार या अंधड़-पानीक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
mai: कखनो कखनो भारी बरसात या अंधड़क संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
mai: बौछार या फुहारक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
mai: बौछार या अंधड़क संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
mai: बरसात या अंधड़क संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
mai: बरफक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
mai: बर्फबारी आओर बरफक आंधीक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
mai: बरफ युक्त जमैबला फुहारक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
mai: बरफ जमैबला बरसात युक्तक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
mai: बरफ बरसात युक्तक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
mai: बरफ या बरसातक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
mai: बर्फीला तूफानक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
mai: आंधीपानीक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
mai: अंधड़क संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
mai: अंधड़ आओर संभावित बर्फबारीक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
mai: गीला हवाक झोंकाक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
mai: गीला झोंका कखनो कखनो भारीक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
mai: गीला बरसात या हवाक झोंकाक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
mai: गीला बरफक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
mai: गीला बरफ बरसात युक्तक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
mai: गीली बरफ या बरसातक संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Clear
mai: खाली

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
mai: साफ होएत

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
mai: धीरे खुलता हुआ

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
mai: बदली

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
mai: कतो कतो बदली

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
mai: कखनो कखनो धूपक संग बदली

[ctx: weather forecast]
en: Cold
mai: सर्द

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
mai: घटते बादल

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
mai: घना कोहरा

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
mai: बूँदा-बाँदी

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
mai: फुहार के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
mai: फुहार जमैबला फुहार सहित

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
mai: फुहार बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
mai: फुहार या जमैबला फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
mai: बारिश या फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
mai: झोंका

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
mai: झोंका संभव

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
mai: कखनो कखनो भारी झोंका

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
mai: कखनो कखनो भारी हवाक झोंका या बरसात बौछार

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
mai: बौछार युक्त बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
mai: बौछार या बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
mai: बौछार या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
mai: बौछार या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: Fog
mai: कोहरा

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
mai: कोहरा बनैत

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
mai: कोहरा छंटैत

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
mai: कतो कतो कोहरा

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
mai: जमैबला फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
mai: बरफ बूँदा-बाँदी संभव

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
mai: जमैबला धुंध

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
mai: जमैबला बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
mai: बरसाति बरफ संभव

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
mai: बर्फ स्प्रे

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
mai: बर्फीला बूँदा-बाँदी

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
mai: बर्फीली बरसाति

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
mai: जमैबला बारिश बरफपट्टी सहित

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
mai: जमैबला बरसात युक्त बारिश

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
mai: जमैबला बरसात युक्त बर्फबारी

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
mai: जमैबला बारिश या बरफपट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
mai: जमैबला बरसात या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
mai: जमैबला बारिश या बरफबारी

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
mai: खुलता हुआ

[ctx: weather forecast]
en: Haze
mai: धुन्ध

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
mai: तेज बारिश

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
mai: सघन बर्फ

[ctx: weather forecast]
en: Hot
mai: गर्म

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
mai: बर्फ मणि

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
mai: बरफीला कोहरा

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
mai: बरफ कोहरा

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
mai: बरफ कोहरा बनैत

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
mai: बरफ कोहरा छंटैत

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
mai: बढ़ते बादल

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
mai: बढ़ैत बदली

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
mai: बढ़ैत बादल

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
mai: हलुक बर्फबारी

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
mai: हलुक बर्फबारी आओर बरफक आंधी

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
mai: हलुक बरफबारी आओर बरफक आंधी आओर तूफानी बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
mai: हलुक बरफबारी आओर तूफानी उड़ती बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
mai: हलुक बरफबारी जमैबला फुहार सहित

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
mai: हलुक बरफबारी जमैबला बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
mai: हलुक बरफबारी सहित बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
mai: हलुक बरफबारी बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
mai: हलुक बरफबारी या जमैबला फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
mai: हलुक बरफबारी या जमैबला बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
mai: हलुक बरफबारी या बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
mai: हलुक बरफबारी या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
mai: हलुक गीली बरफबारी

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
mai: हलुक गीली बरफबारी या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
mai: स्थानीय बर्फीला तूफान

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
mai: बेसी खाली

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
mai: पूर्ण रूपेँ बदली

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
mai: मुख्यतः धूप

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
mai: बरफक आंधी

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
mai: बदली

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
mai: आंशिक बादल

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
mai: किछु समय फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
mai: किछु समय फुहार जमैबला फुहार सहित

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
mai: किछु समय फुहार बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
mai: किछु समय फुहार या जमैबला फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
mai: किछु समय बारिश या फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
mai: किछु समय जमैबला फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
mai: किछु समय फुहार जमैबला फुहार सहित

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
mai: किछु समय बारिश या जमैबला फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
mai: किछु समय जमैबला बारिश

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
mai: किछु समय जमैबला बारिश बरफपट्टी सहित

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
mai: किछु समय जमैबला बरसात युक्त बारिश

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
mai: किछु समय जमैबला बरसात युक्त बर्फबारी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
mai: किछु समय जमैबला बारिश या बरफपट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
mai: किछु समय बारिश या जमैबला बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
mai: किछु समय जमैबला बारिश या बरफबारी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
mai: किछु समय हलुक बरफबारी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
mai: किछु समय हलुक बर्फबारी आओर बरफक आंधी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
mai: किछु समय हलुक बरफबारी आओर बरफक आंधी आओर तूफानी बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
mai: किछु समय हलुक बरफबारी आओर तूफानी उड़ती बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
mai: किछु समय हलुक बरफबारी जमैबला फुहार सहित

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
mai: किछु समय हलुक बरफबारी जमैबला बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
mai: किछु समय हलुक बरफबारी सहित बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
mai: किछु समय हलुक बरफबारी बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
mai: किछु समय हलुक बरफबारी या जमैबला फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
mai: किछु समय हलुक बरफबारी या जमैबला बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
mai: किछु समय हलुक बरफबारी या बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
mai: किछु समय हलुक बरफबारी या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
mai: किछु समय हलुक गीली बरफबारी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
mai: किछु समय गीली बरफबारी बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
mai: किछु समय हलुक गीली बरफबारी या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
mai: किछु समय बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
mai: किछु समय बरफबारी जमैबला बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
mai: किछु समय बरसात युक्त बर्फबारी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
mai: किछु समय बारिश या फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
mai: किछु समय बारिश या जमैबला बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
mai: किछु समय बारिश या बरफबारी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
mai: किछु समय बौछार या अंधड़-पानी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
mai: किछु समय बरसात या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
mai: किछु समय बरफबारी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
mai: किछु समय बर्फबारी आओर बरफक आंधी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
mai: किछु समय बरफबारी आओर बरफक आंधी आओर तूफानी बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
mai: किछु समय बरफबारी आओर तूफानी उड़ती बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
mai: किछु समय बरफबारी जमैबला फुहार सहित

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
mai: किछु समय बरफबारी जमैबला बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
mai: किछु समय बरफबारी सहित बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
mai: किछु समय बरफ बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
mai: किछु समय बरफ या जमैबला फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
mai: किछु समय बरफ या जमैबला बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
mai: किछु समय बरफ या बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
mai: किछु समय बरफ या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
mai: किछु समय गीली बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
mai: किछु समय गीली बरफ बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
mai: किछु समय गीली बरफ या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Rain
mai: बरसाति

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
mai: बारिश के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
mai: बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
mai: बरसाति बौछार संभव

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
mai: कखनो कखनो भारी बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
mai: बरसात कखनो कखनो भारी जमैबला बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
mai: कखनो कखनो भारी बरसात युक्त बर्फबारी

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
mai: कखनो कखनो भारी बरसात या फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
mai: बरसात कखनो कखनो भारी या जमैबला बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
mai: कखनो कखनो भारी बरसात या बर्फबारी

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
mai: कखनो कखनो भारी बौछार या अंधड़-पानी

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
mai: कखनो कखनो भारी बरसात या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
mai: बरफ जमैबला बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
mai: बरसात युक्त बर्फ

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
mai: बरसात या जमैबला फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
mai: बरसात या जमैबला बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
mai: बारिश या बर्फ

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
mai: बौछार या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
mai: बरसात या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
mai: बरसात या गीला हवा के झोंका

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
mai: बरसात या गीला हवाक झोंका

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
mai: बरसाति/बरफ बरसाति

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
mai: बरसाति /बरफ बरसाति संभव

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
mai: बरसाति/ बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
mai: बरसाति/ बरफ संभव

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
mai: बरसात या बर्फ

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
mai: बरसाति /बर्फबारी संभव

[ctx: weather forecast]
en: Severe Tstms
mai: बहुत Tstms

[ctx: weather forecast]
en: Showers
mai: बौछार

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
mai: कखनो कखनो भारी बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
mai: कखनो कखनो भारी बौछार या अंधड़-पानी

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
mai: कखनो कखनो भारी बरसात या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
mai: बौछार या फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
mai: बौछार या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
mai: बरसात या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
mai: बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
mai: अल्प अंधड़क मोका

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
mai: धुआँ

[ctx: weather forecast]
en: Snow
mai: बर्फबारी

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
mai: बर्फबारी संभव

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
mai: बरफबारी

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
mai: बरफबारी की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
mai: बर्फबारी आओर बरफक आंधी

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
mai: बरफ आओर बरफक आंधी आओर तूफानी बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
mai: बरफबारी आओर तूफानी उड़ती बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
mai: बर्फबारी कखनो कखनो भारी

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
mai: कखनो कखनो भारी बर्फबारी आओर बरफक आंधी

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
mai: कखनो कखनो भारी बरफबारी आओर तूफानी उड़ती बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
mai: कखनो कखनो भारी बरफ युक्त जमैबला फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
mai: बरफ कखनो कखनो भारी जमैबला बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
mai: कखनो कखनो भारी बरफ युक्त बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
mai: बरफ कखनो कखनो भारी बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
mai: बर्फबारी कखनो कखनो भारी या जमैबला बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
mai: कखनो कखनो भारी बरफ या बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
mai: बर्फबारी कखनो कखनो भारी या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
mai: बरफ युक्त जमैबला फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
mai: बरफ जमैबला बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
mai: बरफ युक्त बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
mai: बरफ बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
mai: बरफ या जमैबला फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
mai: बरफ या जमैबला बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
mai: बरफ या बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
mai: बरफ या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
mai: बर्फीला तूफान

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
mai: बर्फबारी/ बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
mai: बर्फबारी /बरफ संभव

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
mai: धूप

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
mai: धूपक साथ बदली

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
mai: अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
mai: अंधड़ संभव

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
mai: अंधड़ आओर संभावित बर्फबारी

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
mai: ज्वालामुखीक राख

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
mai: पानि स्पाउट

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
mai: गीला झोंका

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
mai: गीला झोंका कखनो कखनो भारी

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
mai: कखनो कखनो गीला हवाक झोंका या बरसात बौछार

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
mai: गीली बरसात या हवा का झोंका

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
mai: गीली बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
mai: गीली बर्फबारी कखनो कखनो भारी

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
mai: गीली बरफ कखनो कखनो बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
mai: गीली बरफ बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
mai: गीली बरफ या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Windy
mai: तेज हवा

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
mai: जाड़ा मिक्स

[ctx: weather forecast]
en: clear
mai: साफ करू

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
mai: धूप-छांह

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
mai: साफ आकाश

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
mai: बादल भरल मौसम

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
mai: ओलाक बरसात के साथ बदली

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
mai: भारी बर्फबारी के साथ बदली

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
mai: हलुक बर्फबारी के साथ बदली

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
mai: ओलाक बरसात के साथ बदली

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
mai: फुहार

[ctx: weather forecast]
en: fog
mai: कोहरा

[ctx: weather forecast]
en: foggy
mai: धुंध

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
mai: धूसर बादल

[ctx: weather forecast]
en: hail
mai: ओला

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
mai: ओलाक बरसात

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
mai: ओलाक बौछार

[ctx: weather forecast]
en: hazy
mai: धुंधला

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
mai: भारी बरसात

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
mai: भारी बारिश

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
mai: भारी बरसात

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
mai: भारी बरसात

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
mai: भारी बर्फबारी

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
mai: भारी बर्फीला बरसात

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
mai: भारी बर्फीला बरसात

[ctx: weather forecast]
en: light rain
mai: रिमझिम बरसात

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
mai: हलुक बारिश

[ctx: weather forecast]
en: light shower
mai: हलुक बरसात

[ctx: weather forecast]
en: light showers
mai: हलुक बरसात

[ctx: weather forecast]
en: light snow
mai: हलुक बर्फबारी

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
mai: हलुक बर्फीला बरसात

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
mai: हलुक बर्फीला बरसात

[ctx: weather forecast]
en: mist
mai: धुन्ध

[ctx: weather forecast]
en: misty
mai: कुहासा भरा

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
mai: आंशिक बादल

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
mai: धूलभरी आंधी

[ctx: weather forecast]
en: sleet
mai: बरफ

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
mai: बरफक बरसात

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
mai: बरफक बरसात

[ctx: weather forecast]
en: sunny
mai: धूप

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
mai: धूप-छांह

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
mai: तूफानी बरसात

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
mai: तेज तूफ़ान

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
mai: सफेद बादल
