audacity 3.0.3 - en to mk translation catalogue (234 entries)

en: &About Audacity...
mk: З&а Audacity...

en: &Analyze
mk: &Анализа

en: &Close
mk: &Затвори

en: &Copy
mk: &Копирај

en: &Delete
mk: &Бриши

en: &Edit
mk: &Уреди

en: &File
mk: &Датотека

en: &Generate
mk: &Генерирај

en: &Help
mk: &Помош

en: &New
mk: &Нов

en: &Open...
mk: &Отвори...

en: &Paste
mk: &Залепи

en: &Redo %s
mk: &Врати %s

en: &Run Benchmark...
mk: Почни &брзинар...

en: &Save Project
mk: &Сними проект

en: &Undo
mk: &Врати

en: &Undo %s
mk: &Врати %s

en: &View
mk: &Поглед

en: &Zoom to Selection
mk: Зум во &селекција

en: 1 (Mono)
mk: 1 (Моно)

en: 2 (Stereo)
mk: 2 (Стерео)

en: Action
mk: Акција

en: Added label
mk: Даден наслов

en: Adjusted envelope.
mk: Наместена крива.

en: Alt-Left-Click
mk: Alt-Лев-Клик

en: Amount to import:
mk: Подготви за внес:

en: Amplify
mk: Засилувач

en: Any
mk: Сите

en: Applied effect: %s
mk: Применет ефект: %s

en: Applying Nyquist Effect...
mk: Применет Nyquist ефект...

en: Audacity First Run
mk: Аudacity прва употреба

en: Audacity Preferences
mk: Аudacity поставки

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
mk: Audacity не може да најде место за сместување привремени датотеки.
    Внесете валиден именик во дијалогот за поставки.

en: Audio Track
mk: Аудио нумера

en: Big-endian
mk: Големи краеви

en: Bit Rate:
mk: Бит рата:

en: Buttons
mk: Копчиња

en: Cannot export audio in this format.
mk: Неможно да експортирам во овој формат.

en: Cannot export audio to %s
mk: Неможно да експортирам на %s

en: Center
mk: Центар

en: Change Amplification Envelope
mk: Смени крива на засилување

en: Change ONE Sample only
mk: Смени само еден семпл

en: Change Pitch
mk: Смени висина

en: Change Pitch without Changing Tempo
mk: Смени висина без менување темпо

en: Change Sample
mk: Смени семпл

en: Change Several Samples
mk: Смени неколку семплови

en: Change Speed
mk: Смени брзина

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
mk: Смени брзина менувајќи и темпо и висина

en: Change Tempo
mk: Смени темпо

en: Change Tempo without Changing Pitch
mk: Смени темпо без менување висина

en: Change lower speed limit (%) to:
mk: Смени го долното нивото на брзина за (%) :

en: Change upper speed limit (%) to:
mk: Смени го горното ниво на брзина за (%) :

en: Changed '%s' to %s
mk: Сменето '%s' во %s

en: Changed '%s' to %s Hz
mk: Сменето '%s' во %s Hz

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
mk: Промените во привремениот именик нема да имаат ефект се додека Audacity не се превклучи.

en: Choose Language for Audacity to use:
mk: Одбери јазик кој Audacity ќе го користи:

en: Choose a location to place the temporary directory
mk: Одбери локација за сместување на привремениот именик

en: Choose...
mk: Одбери...

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
mk: Кликни и пушти за уредување на амплитудната крива

en: Click and drag to edit the samples
mk: Кликни и пушти за уредување семплови

en: Click and drag to move a track in time
mk: Кликни и пушти за движење на нумерата временски

en: Click and drag to move left selection boundary.
mk: Кликни и пушти за движење на левата селекциска рамка

en: Click and drag to move right selection boundary.
mk: Кликни и пушти за движење на десната селекциска рамка

en: Click and drag to resize the track.
mk: Кликни и пушти за предименизионирање на нумерата.

en: Click and drag to select audio
mk: Кликни и пушти за аудио селекција

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
mk: Кликни за Зум во, Shift-клик за Зум од

en: Close
mk: Затвори

en: Command Action
mk: Командна акција

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
mk: Конвертиран 1.0 проект во нов формат.
    Старата датотека ќе биде снимена како '%s'

en: Copy
mk: Копирај

en: Could not open MP3 encoding library!
mk: Неможно да отворам библиотека за MP3 енкодирање!

en: Could not open file: "%s"
mk: Неможно да ја отворам датотеката: "%s"

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
mk: Неможно да го најдам именикот за проекти: "%s"

en: Created new audio track
mk: Создадена нова аудио нумера

en: Created new label track
mk: Создаден нов наслов на нумера

en: Created new project
mk: Создаден нов проект

en: Created new stereo audio track
mk: Создадена нова стерео аудио нумера

en: Created new time track
mk: Создадена нова временска нумера

en: Credits
mk: Кредити

en: Cu&t
mk: С&ечи

en: Cuberoot Autocorrelation
mk: Cuberoot автосооднос

en: Cut
mk: Сечи

en: Cut to the clipboard
mk: Сечи во амбар

en: Default endianness
mk: Стандардни краеви

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
mk: Избришани %.2f секунди од t=%.2f

en: Directories
mk: Именици

en: Directory %s is not writable
mk: Именикот %s не е снимлив

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
mk: Влечи за Зум во регион, Десен клик за Зум од

en: Draw Tool
mk: Цртачки алатки

en: Duplicated
mk: Удвоено

en: Echo
mk: Ехо

en: Enabled
mk: Вклучено

en: Enhanced Autocorrelation
mk: Проширен автосооднос

en: Enter Nyquist Command:
mk: Внеси Nyquist команда:

en: Envelope
mk: Крива

en: Envelope Tool
mk: Крива алатки

en: Equalization
mk: Еквилизација

en: Error
mk: Грешка

en: Error opening file
mk: Грешка при вчитување датотека.

en: Export &Labels...
mk: Експорт на нас&лови...

en: Export Keyboard Shortcuts As:
mk: Експорт кратенки како:

en: Export Labels As:
mk: Експорт наслов како:

en: Export Spectral Data As:
mk: Експорт спектар податоци како:

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
mk: Експорт на селектираното аудио како Ogg Vorbis

en: Extend Selection Range
mk: Сменет регион на селекција

en: Fade In
mk: Тивок почеток

en: Fade Out
mk: Тивок крај

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
mk: Фрекфенција (Hz)	Ниво (dB)

en: Frequency Analysis
mk: Анализа на фрекфенции

en: Gain
mk: Засилување

en: Import
mk: Внеси

en: Import Raw Data
mk: Внеси Raw датотека

en: Imported '%s'
mk: Внесено '%s'

en: Imported MIDI from '%s'
mk: Внесено MIDI од '%s'

en: Imported labels from '%s'
mk: Внесени наслови од '%s'

en: Internal logic fault
mk: Интерен логички фаул

en: Invalid Vorbis bitstream header
mk: Невалидно Vorbis bitstream заглавие

en: Invalid duration in LOF file.
mk: Невалидна ставка во LOF датотеката.

en: Invalid track offset in LOF file.
mk: Невалидно поместување на нумера во LOF датотеката.

en: Invalid window offset in LOF file.
mk: Невалидно поместување на прозорец во LOF датотеката.

en: Invert
mk: Вртено

en: Keyboard
mk: Клавијатура

en: LOF Error
mk: LOF грешка

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
mk: Lag (секунди)	Фрекфенција (Hz)	Ниво

en: Language:
mk: Јазик:

en: Left Channel
mk: Лев канал

en: Left-Click
mk: Лев клик

en: Left-Drag
mk: Лево влечење

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
mk: Left=Зум во, Right=Зум од, Middle=Нормално

en: Linear frequency
mk: Линиска фрекфенција

en: List of Files in basic text format
mk: Листа на датотеки во основен текст формат

en: Little-endian
mk: Мали краеви

en: Loaded %d keyboard shortcuts
mk: Вчитана %d кратенката

en: Log frequency
mk: Log фрекфенција

en: Lower speed limit
mk: Граничник за најмала брзина

en: MP3 Library Version:
mk: Верзија на MP3 библиотека:

en: Made '%s' a stereo track
mk: Направи од '%s' стерео нумера

en: Media read error
mk: Нечитлив медиум

en: Mix
mk: Микс

en: Mono
mk: Моно

en: Mouse
mk: Глушец

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
mk: Глувчево фаќање (стандард, непоставливо)

en: Multi
mk: Мулти

en: Mute
mk: Онеми

en: No endianness
mk: Без краеви

en: Noise Removal
mk: Отстранувач на шум

en: None
mk: Ништо

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
mk: Невалидна или неподдржана MP3 енкодирачка библиотека!

en: Not an Ogg Vorbis file
mk: Не е Ogg Vorbis датотека

en: Not enough data selected.
mk: Недоволно селектирани податоци.

en: Note Track
mk: Обележи нумера

en: Nothing to redo
mk: Ништо за повтори

en: Nothing to undo
mk: Ништо за врати

en: Nyquist returned too many audio channels.
mk: Nyquist врати премногу аудио канали.

en: Opening Audacity Project
mk: Отворам Audacity проект

en: Other...
mk: Друго...

en: Pan
mk: Панорама

en: Paste
mk: Залепи

en: Pasted from the clipboard
mk: Залепено од амбар

en: Pause
mk: Пауза

en: Pencil
mk: Молив

en: Phaser
mk: Фазер

en: Pitch (EAC)
mk: Висина (EAC)

en: Playback
mk: Плејбек

en: Progress
mk: Прогрес

en: Quality
mk: Квалитет

en: Record
mk: Снимај

en: Recording
mk: Снимање

en: Rectangle
mk: Правоаголник

en: Rectangular
mk: Правоаголно

en: Remo&ve Tracks
mk: &Тргни нумери

en: Removed audio track(s)
mk: Отстрани аудио нумера/и

en: Removed track '%s.'
mk: Отстранета нумерата '%s.'

en: Renamed '%s' to '%s'
mk: Преименувана '%s' во '%s'

en: Reverse
mk: Обратно

en: Right Channel
mk: Десен канал

en: Right-Click
mk: Десен клик

en: Right-Drag
mk: Десно влечење

en: Sample rate:
mk: Рата на семпл:

en: Save Project &As...
mk: Зачувај го проектот к&ако...

en: Saved %s
mk: Снимено %s

en: Sawtooth
mk: Сскање

en: Select
mk: Означи

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
mk: Селектирајте XML датотека која содржи Audacity кратенки...

en: Selection Tool
mk: Изборни алатки

en: Set Rate
mk: Постави рата

en: Set Selection Point
mk: Постави формат на селекција

en: Set Selection Range
mk: Постави регион на селекција

en: Set range to '%ld' - '%ld'
mk: Постави од '%ld' до '%ld'

en: Shaped
mk: Аглесто

en: Shift-Left-Click
mk: Shift-лев клик

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
mk: Стивни ја селекцијата за %.2f секунди од %.2f

en: Sine
mk: Светло

en: Skip to End
mk: Скокни до крај

en: Skip to Start
mk: Скокни до почеток

en: Smooth at Sample
mk: Мудро до семпл

en: Solo
mk: Соло

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
mk: Прости, имиња на патеки подолги од 256 знаци не се поддржани.

en: Special thanks:
mk: Посебна благодарност:

en: Spectrograms
mk: Спектрограм

en: Spectrum
mk: Спектар

en: Split
mk: Подели

en: Split stereo track '%s'
mk: Подели ја стерео нумерата '%s'

en: Square
mk: Квадрат

en: Standard Autocorrelation
mk: Стандарден автосооднос

en: Start offset:
mk: Почетно поместување:

en: Step 1
mk: Чекор 1

en: Step 2
mk: Чекор 2

en: Stop
mk: Стоп

en: The maximum frequency must be an integer
mk: Максималната фрекфенција мора да биде делива

en: There are no label tracks to export.
mk: Нема наслови за експортирање.

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
mk: Оваа верзија на Audacity не е преведена со %s подршка.

en: Time-Shift
mk: Временска алатка

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
mk: За цртање на спектар сите селектирани нумери треба да се со иста рата.

en: Tool
mk: Алатки

en: Unable to determine
mk: Неможно да се пронајде

en: Unable to open target file for writing
mk: Неможно да се отвори бараната датотека за запис

en: Undo
mk: Врати

en: Upper speed limit
mk: Горна брзинска граница

en: Vorbis version mismatch
mk: Vorbis верзијата не одговара

en: Waveform
mk: Брановидна форма

en: Wheel-Rotate
mk: Вртливо увце

en: Where is %s?
mk: Каде е %s?

en: You will not be able to play or record audio.
mk: Нема да може да свирите или снимате аудио.

en: Zoom
mk: Зум

en: Zoom &In
mk: Зум &во

en: Zoom &Normal
mk: Зум &нормален

en: Zoom &Out
mk: Зум &од

en: Zoom In
mk: Зум во

en: Zoom Out
mk: Зум од

en: Zoom in on Point
mk: Зум во на точка

en: Zoom in on a Range
mk: Зум во од-до

en: Zoom out one step
mk: Зум од еден чекор

en: bytes
mk: бајти
