engrampa 1.25.0 - en to mk translation catalogue (232 entries)

en: %s Properties
mk: %s Својства

en: - Create and modify an archive
mk: - Креирај и измени архива

en: <i><b>Note:</b> the password will be used to encrypt files you add to the current archive, and to decrypt files you extract from the current archive. When the archive is closed the password will be deleted.</i>
mk: <i><b>Забелешка:</b> лозинката ќе биде користена за енкриптирање на датотеки кои се додадени кон архивата, и за декриптирање на датотеки кои се отпакувани од архивите. Кога архивата ќе се затвори лозинката ќе биде избришана. </i>

en: <span weight="bold" size="larger">Password required</span>
mk: <span weight="bold" size="larger">Потребна е лозинка</span>

en: A file named "%s" already exists.
    
    %s
mk: Папка со името "%s" веќе постои.
    
    %s

en: A folder named "%s" already exists.
    
    %s
mk: Папка со името "%s" веќе постои.
    
    %s

en: ARCHIVE
mk: АРХИВА

en: Actions
mk: Акции

en: Add Files
mk: Додај датотеки

en: Add Folder
mk: Додај папка

en: Add a Folder
mk: Додај папка

en: Add a folder to the archive
mk: Додај папка во архивата

en: Add files asking the name of the archive and quit the program
mk: Додај датотеки прашувајќи за името на архивата и прикази од програмата

en: Add files to an archive
mk: Додај датотеки во архивата

en: Add files to the archive
mk: Додај датотеки во архивата

en: Add files to the specified archive and quit the program
mk: Додај датотеки во означената архива и прикази од програмата

en: Add only if _newer
mk: Додај само ако _е поново

en: Adding file:
mk: Додавам датотека:

en: All Files
mk: Сите датотеки

en: All archives
mk: Сите архиви

en: All files
mk: Сите датотеки

en: An error occurred while adding files to the archive.
mk: Се појави грешка при додавање на датотеки во архивата.

en: An error occurred while deleting files from the archive.
mk: Се појави грешка при бришење на датотеките од архивата.

en: An error occurred while extracting files.
mk: Се појави грешка при отпакувањето на датотеките.

en: An error occurred while loading the archive.
mk: Се појави грешка при вчитување на архивата.

en: An error occurred while saving the archive.
mk: Се појави грешка при зачувување на архивата.

en: An error occurred while testing archive.
mk: Се појави грешка при тестирање на архивата.

en: An error occurred.
mk: Се појави грешка.

en: Application does not accept documents on command line
mk: Апликацијата не прифаќа документи на командната линија

en: Archive Manager
mk: Менаџер на архиви

en: Archive created successfully
mk: Архивата е креирана успешно

en: Archive not created
mk: Архивата не е креирана

en: Archive size:
mk: Големина на архива:

en: Archive type not supported.
mk: Типот на архивата не е подржан.

en: Bzip2 compressed file
mk: Bzip2 спакувана датотека

en: C_reate
mk: К_реирај

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
mk: Не можам да пренесеам URl документи во desktop записи чиј што Тип=Врска

en: Close the current archive
mk: Затвори ја тековната архива

en: Close the folders pane
mk: Затвори го просторот со папките

en: Command _Line Output
mk: Приказ на _комадната линија

en: Command exited abnormally.
mk: Командата е прекината невобичаено.

en: Command not found.
mk: Командата не е пронајдена.

en: Compression ratio:
mk: Ниво на компресија:

en: Content size:
mk: Големина на содржината:

en: Contents
mk: Содржина

en: Copy the selection
mk: Копирај го избраното

en: Could not add the files to the archive
mk: Не можам да ги додадам датотеките во архивата

en: Could not create the archive
mk: Не можам да ја креирам архивата

en: Could not create the destination folder: %s.
mk: Не можам да ја креирам дестинационата папка %s.

en: Could not delete the old archive.
mk: Не можам да ги избришам старите архиви.

en: Could not display help
mk: Не можам да прикажам помош

en: Could not display the folder "%s"
mk: Не можам да ја прикажам папката "%s"

en: Could not find the volume: %s
mk: Не можам да го најдам просторот: %s

en: Could not open "%s"
mk: Не можам да отворам "%s"

en: Could not perform the operation
mk: Не можам да ја спроведам операцијата

en: Could not rename the file
mk: Не можам да ја преименувам датотеката

en: Could not rename the folder
mk: Не можам да ја преименувам папката

en: Could not save the archive "%s"
mk: Не можам да го зачувам "%s"

en: Create _Archive
mk: Креирај _архива

en: Create _Folder
mk: Креаирај _папка

en: Create a new archive
mk: Креирај нова архива

en: Create and modify an archive
mk: Креирај и измени архива

en: Create destination folder without asking confirmation
mk: Креирај дестинациона папка без да бараш потврда

en: Cu_t
mk: О_тсечи

en: Cut the selection
mk: Отсечи го избраното

en: Debian package
mk: Debian пакет

en: Decompressing archive
mk: Декомпресирам архива

en: Default folder to use for the '--add' and '--extract' commands
mk: Примарна папка за употреба за '--add' и '--extract' командите

en: Delete
mk: Избриши

en: Delete the selection from the archive
mk: Избриши го избраното од архивата

en: Deleting files from archive
mk: Бришам датотеки од архивата

en: Dese_lect All
mk: Пони_шти избрано

en: Deselect all files
mk: Поништи го изборот на датотеки

en: Destination folder "%s" does not exist.
    
    Do you want to create it?
mk: Дестинационата папка %s не постои.
    Дали сакате да ја креирате?

en: Disable connection to session manager
mk: Исклучи ја врската до менаџерот за сесии

en: Display the Engrampa Manual
mk: Прикажи го упатството за Engrampa

en: Do not e_xtract older files
mk: Не отпакувај постари датотеки

en: Do you want to add this file to the current archive or open it as a new archive?
mk: Дали сакате да ја додадете датотеката во тековната архива или да ја отворите како нова архива?

en: Do you want to create a new archive with these files?
mk: Дали сакате да создадете нова архива со овие датотеки?

en: E_xclude files:
mk: Не вклучувај датотеки:

en: Engrampa is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
mk: Engrampa е слободен софтвер; можете да го редистрибуирате и/или менувате во согласност со општата јавна ГНУ лиценца објавена од страна наФондацијата за слободен софтвер; можете да ја разгледате втората или пак некоја понова верзија.

en: Enter the password for the archive '%s'.
mk: Внесете ја лозинката за архивата „%s“.

en: Exclude folders that are symbolic lin_ks
mk: Не вклучувај папки што сe симболични врс_ки

en: Extract
mk: Отпакувај

en: Extract Here
mk: Отпакувај тука

en: Extract To...
mk: Отпакувај во...

en: Extract archive
mk: Отпакувај архива

en: Extract archives asking the destination folder and quit the program
mk: Отпакувај архиви прашувајќи за дестинационата папка и прикази од програмата.

en: Extract archives to the specified folder and quit the program
mk: Отпакувај архиви во означената папка и прикази од програмата

en: Extract files from the archive
mk: Отпакувај датотеки од архивата

en: Extract the selected archive
mk: Отпакувај ја избраната архива

en: Extracting file:
mk: Ја отпакувам датотеката:

en: Extraction completed successfully
mk: Отпакувањето заврши успешно

en: Extraction not performed
mk: Отпакувањето не е извршено

en: FOLDER
mk: ПАПКА

[ctx: File]
en: Date Modified
mk: Дата на промена

[ctx: File]
en: Location
mk: Локација

[ctx: File]
en: Name
mk: Име

[ctx: File]
en: Name:
mk: Име:

[ctx: File]
en: Save
mk: Зачувај

[ctx: File]
en: Size
mk: Големина

[ctx: File]
en: Type
mk: Тип

en: File is not a valid .desktop file
mk: Датотеката не е валидна .desktop датотека

en: Find:
mk: Најди:

en: Folder
mk: Папка

en: Folders
mk: Папки

en: Getting the file list
mk: Ја добивам листата на датотеки

en: Go to the home location
mk: Оди дома

en: Go to the next visited location
mk: Оди до наредната посетена локација

en: Go to the previous visited location
mk: Оди на претходно посетената локација

en: Go up one level
mk: Оди едно ниво погоре

en: Include _files:
mk: Вклучи _датотеки:

en: Information about the program
mk: Информации за програмата

en: Last Output
mk: Последен приказ

en: Load Options
mk: Вчитај опции

en: Location
mk: Локација

en: Location:
mk: Локација:

en: Not a launchable item
mk: Предметот не може да се лансира

en: Number of files:
mk: Број на датотеки:

en: Open
mk: Отвори

en: Open _Recent
mk: Отвори _скорешни

en: Open a recently used archive
mk: Отвори неодамнешна архива

en: Open archive
mk: Отвори архива

en: Open selected files with an application
mk: Отвори ги избраните датотеки со апликација

en: Open the selected file
mk: Отвори ја избраната датотека

en: Open the selected folder
mk: Отвори ја избраната папка

en: Over_write existing files
mk: По_клопи ги постоечките датотеки

en: Password
mk: Лозинка

en: Paste Selection
mk: Вменти го избраното

en: Paste the clipboard
mk: Вметни

en: Please use a different name.
mk: Ве молиме користете друго име.

en: Re-crea_te folders
mk: Повторно создади ги папките

en: Recompressing archive
mk: Повторно ја компресирам архива

en: Reload current archive
mk: Повторно вчитај ја тековната архива

en: Removing file:
mk: Отстранувам датотека:

en: Rename
mk: Преименувај

en: Rename the selection
mk: Преименувај го избраното

en: Replace _All
mk: Замени ги _сите

en: Reverse the list order
mk: Пренасочи го распоредот на листата

en: S_elect the files you want to update:
mk: И_зберете ги датотеките кои што сакате да ги ажурирате:

en: Sa_ve Options
mk: Сн_ими опции

en: Save As…
mk: Зачувај како

en: Save Options
mk: Сними опции

en: Save the current archive with a different name
mk: Зачувај ја тековната архива под друго име

en: Select _All
mk: Избери _сѐ

en: Select all files
mk: Избери ги сите датотеки

en: Show archive properties
mk: Покажи ги својствата на архивата

en: Show session management options
mk: Покажи ги опции за управување со сесии

en: Show the application's version
mk: Прикажи ја верзијата на апликацијата

en: Sort file list by file size
mk: Подреди датотеки по големина

en: Sort file list by location
mk: Подреди датотеки по локација

en: Sort file list by modification time
mk: Подредија ја листата по времето кога се направени измени

en: Sort file list by name
mk: Подреди по азбучен ред

en: Sort file list by type
mk: Подреди датотеки по тип

en: Specify a password for this archive
mk: Одреди лозинка за оваа архива

en: Specify file containing saved configuration
mk: Одредете ја датотеката со зачуваната конфигурација

en: Specify session management ID
mk: Одредете ид. за менаџмент на сесиите

en: Starting %s
mk: Подигнувам %s

en: Stat_usbar
mk: _Статусна лента

en: Stop current operation
mk: Прекини ја тековната операција

en: Test Result
mk: Тестирај го резултатот

en: Test whether the archive contains errors
mk: Тестирај ја архивата за грешки

en: The archive is already present.  Do you want to overwrite it?
mk: Архивата веќе постои.  Дали сакате да ја поклопите?

en: The name "%s" is not valid because it cannot contain the characters: %s
    
    %s
mk: Името "%s" не е валидно поради тоа што неможе да ги содржи карактерите: %s
    
    %s

en: This archive type cannot be modified
mk: Типот на архивата не може да биде изменет

en: Type:
mk: Тип:

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
mk: Непозната верзија на desktop датотеката %s

en: Unrecognized launch option: %d
mk: Непозната опција за лансирање: %d

en: Update the file "%s" in the archive "%s"?
mk: Да ја ажурирам датотеката "%s" во архивата "%s"?

en: Update the files in the archive "%s"?
mk: Да ги ажурирам датотеките во архивата "%s"?

en: View All _Files
mk: Прегледај ги сите _датотеки

en: View as a F_older
mk: Поглед како папка

en: View the folders pane
mk: Види го просторот за папките

en: View the main toolbar
mk: Покажи ја лентата со алатки

en: View the output produced by the last executed command
mk: Прегледај го приказот произведен од последната извршена команда

en: View the statusbar
mk: Покажи ја статусната лента

en: You can't add an archive to itself.
mk: Не можете да додадете архива на самата себе.

en: You don't have permission to create an archive in this folder
mk: Немате дозвола да креирате архива во папката

en: You don't have the right permissions to create an archive in the destination folder.
mk: Немате дозвола да креирате архива во папката.

en: You don't have the right permissions to extract archives in the folder "%s"
mk: Ја немате правилната дозвола за да можете да ги отпакувате архивите во папката "%s"

en: You don't have the right permissions to read files from folder "%s"
mk: Ја немате потребната дозвола за да можете да ја прочитате датотеката од папката "%s"

en: You don't have the right permissions.
mk: Ја немате парвилната дозвола.

en: You have to specify an archive name.
mk: Мора да го внесете името на архивата

en: [read only]
mk: [само за читање]

en: _About
mk: _За

en: _Add
mk: _Додај

en: _All files
mk: _Сите датотеки

en: _Archive
mk: _Архива

en: _Arrange Files
mk: _Нареди ги датотеките

en: _Cancel
mk: _Откажи

en: _Close
mk: _Затвори

en: _Copy
mk: _Копирај

en: _Delete
mk: _Избриши

en: _Edit
mk: _Уреди

en: _Encrypt the file list too
mk: _Енкриптирај ја и листата со датотеки

en: _Exclude folders:
mk: _Не вклучувај датотеки:

en: _Extract
mk: _Отпакувај

en: _Files:
mk: _Датотеки:

en: _Folders
mk: _Папки

en: _Help
mk: _Помош

en: _Include subfolders
mk: _Влучи и подпапки

en: _Last Output
mk: _Последен приказ

en: _Load Options
mk: _Вчитај опции

en: _Location:
mk: _Локација:

en: _Open
mk: _Отвори

en: _Open the Archive
mk: _Отвори ја архивата

en: _Other Options
mk: _Други опции

en: _Overwrite
mk: _Поклопи

en: _Password:
mk: _Лозинка:

en: _Paste
mk: _Вметни

en: _Properties
mk: _Својства

en: _Quit
mk: Излез

en: _Refresh
mk: _Освежи

en: _Remove
mk: _Отстрани

en: _Rename
mk: _Преименувај

en: _Replace
mk: _Замени

en: _Reset Options
mk: _Ресетирај опции

en: _Reversed Order
mk: _Обратен редослед

en: _Save
mk: _Зачувај:

en: _Selected files
mk: _Избрани датотеки

en: _Skip
mk: _Прескокни

en: _Stop
mk: _Стоп

en: _Test Integrity
mk: _Тестирај го интегритетот

en: _Toolbar
mk: _Лента со алатки

en: _Update
mk: _Ажурирај

en: _View
mk: _Поглед

en: by T_ype
mk: по т_ип

en: by _Location
mk: по локација

en: by _Name
mk: по _име

en: by _Size
mk: по _големина

en: example: *.o; *.bak
mk: пример: *.о; *.bak

en: example: *.txt; *.doc
mk: пример: *.txt; *.doc
