HexChat - en to mk translation catalogue (858 entries)

en: 
    DCC GET <nick>                      - accept an offered file
    DCC SEND [-maxcps=#] <nick> [file]  - send a file to someone
    DCC PSEND [-maxcps=#] <nick> [file] - send a file using passive mode
    DCC LIST                            - show DCC list
    DCC CHAT <nick>                     - offer DCC CHAT to someone
    DCC PCHAT <nick>                    - offer DCC CHAT using passive mode
    DCC CLOSE <type> <nick> <file>         example:
             /dcc close send johnsmith file.tar.gz
mk: 
    DCC GET <прекар>                     - прифатете понудена датотека
    DCC SEND [-maxcps=#] <прекар> [датотека] - испратете датотека некому
    DCC PSEND [-maxcps=#] <прекар> [датотека] - испратете датотека во пасивен режим
    DCC LIST                           - покажи DCC листа
    DCC CHAT <прекар>                    - понуди DCC CHAT некому
    DCC PCHAT <nick>                    - понуди DCC CHAT со користење на пасивен режим
    DCC CLOSE <тип> <прекар> <датотека>         пример:
             /dcc close send johnsmith file.tar.gz

en: 
    No help available on that command.
mk: 
    Не постои помош за таа команда.

en: 
    TRAY -f <timeout> <file1> [<file2>] Blink tray between two icons.
    TRAY -f <filename>                  Set tray to a fixed icon.
    TRAY -i <number>                    Blink tray with an internal icon.
    TRAY -t <text>                      Set the tray tooltip.
    TRAY -b <title> <text>              Set the tray balloon.
mk: 
    TRAY -f <timeout> <file1> [<file2>] Во фиоката трепка помеѓу двете икони.
    TRAY -f <filename>                  Постави ја иконата во фоката на некоја фиксна икона.
    TRAY -i <number>                    Иконата светка со внатрешна икона.
    TRAY -t <text>                      Постави го балончето со совет на фиоката.
    TRAY -b <title> <text>              Постави го балончето со совет на фиоката.

en:   %-20s offline
mk:   %-20s офлајн

en:   %-20s online
mk:   %-20s присутни

en: !Leave ports at zero for full range.
mk: !Оставете ги портите на нула за целосен опсег.

en: $ Number
mk: $ Број

en: $tNotify list is empty.
mk: $tЛистата за известување е празна.

en: %UChannel          Users   Topic
mk: %UКанал          Корисници   Наслов

en: %d bytes
mk: %d бајти

en: %d minutes ago
mk: пред %d минути

en: %d ops, %d total
mk: %d оператори, %d вкупно

en: %s is offering "%s". Do you want to accept?
mk: %s ви нуди „%s“. Дали сакате да прифатите?

en: %s=Server %c=Channel %n=Network.
mk: %s=Сервер %c=Канал %n=Мрежа.

en: %u minutes ago
mk: пред %u минути

en: (Disabled)
mk: (Оневозможено)

en: * Running IRC as root is stupid! You should
      create a User Account and use that to login.
mk: * Користењето на IRC како root е глупаво! Подобро е
      да си создадете корисничка сметка и да ја користите неа.

en: **** BEGIN LOGGING AT %s
mk: **** ЗАПОЧНУВАМ СНИМАЊЕ НА %s

en: **** ENDING LOGGING AT %s
mk: **** ЗАВРШУВАМ СНИМАЊЕ НА %s

en: *WARNING*
    Auto accepting DCC to your home directory
    can be dangerous and is exploitable. Eg:
    Someone could send you a .bash_profile
mk: *ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ*
    Автоматско прифаќање на DCC во твојот домашен директориум
    може да биде опасно. Пр:
    Некој може да ти испрати „.bash_profile“

en: <b>Bold</b>
mk: <b>Задебелено</b>

en: <u>Underline</u>
mk: <u>Потцртано</u>

en: A-Z
mk: A-Ш

en: ADDBUTTON <name> <action>, adds a button under the user-list
mk: ADDBUTTON <име> <акција>, додава копче под корисничката листа

en: ALLCHAN <cmd>, sends a command to all channels you're in
mk: ALLCHAN <командата>, испраќа команда до сите канали на кои што сте

en: ALLSERV <cmd>, sends a command to all servers you're in
mk: ALLSERV <командата>, испраќа команда на сите сервери на кои што сте

en: Abort
mk: Прекини

en: Aborted
mk: Откажано

en: Accept
mk: Прифати

en: Account
mk: Сметка

en: Action Upon Double Click
mk: Дејство после двојното кликнување

en: Active
mk: Активно

en: Add...
mk: Додај...

en: Address:
mk: Адреса:

en: Advanced
mk: Напредно

en: Afghanistan
mk: Авганистан

en: Aland Islands
mk: Фолкландски Острови

en: Albania
mk: Албанија

en: Albanian
mk: Албанија

en: Alerts
mk: Известувања

en: Algeria
mk: Алжир

en: All downloads combined:
mk: Сите преземања заедно:

en: All uploads combined:
mk: Сите качувања заедно:

en: Already marked away: %s
mk: Веќе сте означени како отсутни: %s

en: Already marked back.
mk: Веќе сте означени како присутни.

en: Always
mk: Секогаш

en: American Samoa
mk: Американски Самоа

en: Andorra
mk: Андора

en: Angola
mk: Ангола

en: Anguilla
mk: Ангуила

en: Antarctica
mk: Антартик

en: Antigua and Barbuda
mk: Антигvа и Барбуда

en: Are you sure this is a SSL capable server and port?
mk: Дали сте сигурни дека ова е SSL способена порта и сервер?

en: Are you sure you want to quit?
mk: Дали сигурно сакате да напуштите?

en: Argentina
mk: Аргентина

en: Armenia
mk: Ерменија

en: Aruba
mk: Аруба

en: Ascension Island
mk: Островот Асенсион

en: Asks the IRC server for your real address. Use this if you have a 192.168.*.* address!
mk: Го прашува IRC серверот за вашата вистинска адреса. Користете го ова ако имате 192.168.*.* адреса!

en: Australia
mk: Австралија

en: Austria
mk: Австрија

en: Auto Open DCC Windows
mk: Автоматско отворање на DCC прозорците

en: Auto accept file offers:
mk: Автоматско прифаќање на датотеки:

en: Auto reconnect delay:
mk: Доцнење на автоматското поврзување:

en: Automatically unmark away
mk: Автоматски одбележи отсуство

en: Away
mk: Отсуство

en: Away Msg:
mk: Порака за отсуство:

en: Away reason
mk: Причина за отсуство

en: Away user:
mk: Отсутен корисник:

en: Away:
mk: Отсутен:

en: Azerbaijan
mk: Азербејџан

en: Azerbaijani
mk: Азербејџан

en: BACK, sets you back (not away)
mk: BACK, ве обележува како присутен (не отсутен)

en: BAN <mask> [<bantype>], bans everyone matching the mask from the current channel. If they are already on the channel this doesn't kick them (needs chanop)
mk: BAN <маска> [<тип>], ги банира сите кои што одговарат на маската на сегашниот канал. Ако се веќе на каналот ова не ги исфрла (треба оператор)

en: Background image:
mk: Позадинска слика:

en: Background:
mk: Позадина:

en: Bad arguments for user command.
mk: Лош аргумент за корисничката команда.

en: Bahamas
mk: Бахами

en: Bahrain
mk: Бахреин

en: Ban
mk: Банирај

en: Ban List
mk: Бан листа

en: Ban time
mk: Време на банот

en: Bangladesh
mk: Бангладеш

en: Banmask
mk: Бан маска

en: Bans
mk: Банирај

en: Barbados
mk: Барбадос

en: Begin minimized. Level 0=Normal 1=Iconified 2=Tray
mk: Започни минимизирано. Ниво 0=нормално 1=иконизирано 2=место за известување

en: Belarus
mk: Белорусија

en: Belarusian
mk: Белорусија

en: Belgium
mk: Белгија

en: Belize
mk: Белиз

en: Benin
mk: Бенин

en: Bermuda
mk: Бермуда

en: Bhutan
mk: Бутан

en: Bind to:
mk: Поврзи се со:

en: Blink task bar on:
mk: Трепкај на лентата со задачи на:

en: Blink tray icon on:
mk: Трепкај ја иконата при:

en: Bolivia
mk: Боливија

en: Bosnia and Herzegovina
mk: Босна и Херцеговина

en: Both
mk: И двете

en: Botswana
mk: Боцвана

en: Bottom
mk: Дно

en: Bouvet Island
mk: Бувет Острови

en: Brazil
mk: Бразил

en: British Channel Isles
mk: Британски каналски острови

en: British Indian Ocean Territory
mk: Територија на Британскиот Индискиот океан

en: British Virgin Islands
mk: Британски девствени острови

en: Browse...
mk: Прелистувај...

en: Brunei Darussalam
mk: Брунеи Дарусалам

en: Bulgaria
mk: Бугарија

en: Bulgarian
mk: Бугарија

en: Burkina Faso
mk: Буркина Фасо

en: Burundi
mk: Бурунди

en: Businesses
mk: Бизниси

en: COUNTRY [-s] <code|wildcard>, finds a country code, eg: au = australia
mk: COUNTRY [-s] <code|wildcard>, ја наоѓа кратенката на земјата, пр: au = австралија

en: CTCP <nick> <message>, send the CTCP message to nick, common messages are VERSION and USERINFO
mk: CTCP <прекар> <порака>, испрати ја CTCP пораката до прекарот, вообичаени пораки се VERSION и USERINFO

en: CTCP Replies - Special codes:
    
    %d  =  data (the whole ctcp)
    %e  =  current network name
    %m  =  machine info
    %s  =  nick who sent the ctcp
    %t  =  time/date
    %2  =  word 2
    %3  =  word 3
    &2  =  word 2 to the end of line
    &3  =  word 3 to the end of line
mk: CTCP одговори - специјални кодови:
    
    %d  =  дата (целиот ctcp)
    %e  =  име на тековната мрежа
    %m  =  инфо за машината
    %s  =  прекар кој испрати ctcp
    %t  =  време/дата
    %2  =  збор 2
    %3  =  збор 3
    &2  =  збор 2 на крај на линијата
    &3  =  збор 3 на крај на линијата

en: CYCLE [<channel>], parts the current or given channel and immediately rejoins
mk: CYCLE [<channel>], го напушта тековниот канал и се приклучува повторно

en: C_lear Text
mk: И_счисти текст

en: C_onnect
mk: В_рзи се

en: Cambodia
mk: Камбоџа

en: Cameroon
mk: Камерун

en: Canada
mk: Канада

en: Cancel
mk: Откажи

en: Cannot access %s
mk: Не можам да пристапам на %s

en: Cannot access file: %s
    %s.
    Resuming not possible.
mk: Не можам да пристапам до датотеката: %s
    %s.
    Доиспраќањето е невозможно.

en: Cannot assign that address
mk: Не можам да ја назначам таа адреса

en: Cannot read sound file:
    %s
mk: Неможам да ја прочитам звучната датотека:
    %s

en: Cannot read that file.
mk: Не можам да ја прочитам датотеката

en: Cannot resolve hostname %s
    Check your IP Settings!
mk: Не можам да го резолвирам hostname %s
    Проверете ги вашите IP подесувања!

en: Cannot resume the same file from two people.
mk: Не можам да ја примам истата датотека од двајца.

en: Cannot write to that file.
mk: Не можам да запишам во таа датотека

en: Cape Verde
mk: Кејп Верде

en: Categories
mk: Категории

en: Cayman Islands
mk: Кајмански острови

en: Central African Republic
mk: Централно Африканска Република

en: Chad
mk: Чад

en: Channel
mk: Канал

en: Channel Membership/"is an IRC operator"
mk: Членство на каналот/"е IRC оператор"

en: Channel Message
mk: Порака на каналот

en: Channel Name
mk: Име на каналот

en: Channel name
mk: Име на каналот

en: Channel name too short, try again.
mk: Името на каналот е прекратно, обидете се повторно.

en: Channel switcher
mk: Менувач на канали

en: Channel:
mk: Канал:

en: Character Chart
mk: Табела со карактери

en: Character set:
mk: Множество на знаци:

en: Chat
mk: Разговор

en: Chat window
mk: Прозорец на разговорот

en: Chatting
mk: Разговор

en: Chile
mk: Чиле

en: China
mk: Кина

en: Christmas Island
mk: Божиќни острови

en: Claim you are at this address when offering files.
mk: Тврди дека си на оваа адреса кога нудиш датотеки.

en: Clear
mk: Исчисти

en: Clear list
mk: Исчисти листа

en: Cocos Islands
mk: Кокосови Острови

en: Colombia
mk: Колумбија

en: Colored nick names
mk: Обоени прекари

en: Colors
mk: Бои

en: Colors 0-7
mk: Бои 0-7

en: Colors 8-15
mk: Бои 8-15

en: Comma separated list of networks is accepted.
mk: Се прифаќа листа на мрежи разделена со запирки.

en: Commands Available:
mk: Достапни команди:

en: Comoros
mk: Коморос

en: Congo
mk: Конго

en: Connect
mk: Врзи се

en: Connect to selected server only
mk: Поврзи се само на избраниот сервер

en: Connection refused
mk: Врската е одбиена

en: Connection reset by peer
mk: Конекцијата е ресетирана од peer

en: Connection timed out
mk: Конекцијата истече

en: Connection to %s complete.
mk: Врската со %s е целосна.

en: Cook Islands
mk: Кук острови

en: Copy
mk: Копирај

en: Copy Selected Link
mk: Копирај ја избраната врска

en: Copy _Topic Text
mk: Копирај го текстот од _насловот

en: Copy selected URL
mk: Копирај го избраното URL

en: Costa Rica
mk: Костарика

en: Cote d'Ivoire
mk: Брегот на Слоновата Коска

en: Couldn't connect to session bus
mk: Не можев да се порвзам со магистралата на сесијата

en: Couldn't connect to session bus: %s
mk: Не можев да се порвзам со магистралата на сесијата: %s

en: Country:
mk: Земја:

en: Croatia
mk: Хрватска

en: Crop
mk: Скрати

en: Cuba
mk: Куба

en: Cycle Channel
mk: Промени канал

en: Cycling to next server in %s...
mk: Ќе пробам на следниот сервер за %s...

en: Cyprus
mk: Кипар

en: Czech Republic
mk: Чешка

en: DCC IP address:
mk: DCC IP адреса:

en: DCC String
mk: DCC стринг

en: DCC Type
mk: DCC тип

en: DEHOP <nick>, removes chanhalf-op status from the nick on the current channel (needs chanop)
mk: DEHOP <прекар>, отстранува операторски статус од прекарот на тековниот канал (потребно е да имате операторски статус)

en: DELBUTTON <name>, deletes a button from under the user-list
mk: DELBUTTON <име>, брише копче под корисничката листа

en: DEOP <nick>, removes chanop status from the nick on the current channel (needs chanop)
mk: DEOP <прекар>, отстранува операторски статус од прекарот на тековниот канал (потребно е да имате операторски статус)

en: DEVOICE <nick>, removes voice status from the nick on the current channel (needs chanop)
mk: DEVOICE <прекар>, отстранува глас од прекарот на тековниот канал (потребно е да имате операторски статус)

en: DISCON, Disconnects from server
mk: DISCON, Ја прекинува врската со серверот

en: Date
mk: Дата

en: DeOp
mk: Земи оp

en: Default Messages
mk: Стандардни пораки

en: Delete
mk: Избриши

en: Democratic Republic of Congo
mk: Демократска Репубика Конго

en: Denmark
mk: Данска

en: Description
mk: Опис

en: Destination filename
mk: Дестинација на датотеката

en: Details
mk: Детали

en: Dialog
mk: Дијалог

en: Dialog with
mk: Дијалог со

en: Display MODEs in raw form
mk: Режим за прикажување во сурова форма

en: Displaying %d/%d users on %d/%d channels.
mk: Прикажувам %d/%d корисници на %d/%d канали.

en: Djibouti
mk: Џибути

en: Dominica
mk: Доминика

en: Dominican Republic
mk: Доминиканска република

en: Don't ask next time.
mk: Не прашувај наредниот пат.

en: Don't auto connect to servers
mk: Не се поврзувај автоматски на серверот

en: Don't auto load any plugins
mk: Не вчитувај додатоци автоматски

en: Don't cycle through all the servers when the connection fails.
mk: Не кружи низ сите сервери ако врската се прекине.

en: Done
mk: Завршив

en: Download files to:
mk: Преземај датотеки во:

en: Downloads
mk: Преземања

en: ECHO <text>, Prints text locally
mk: ECHO <text>, Печати текст локално

en: ETA
mk: ЕТА

en: EXEC [-o] <command>, runs the command. If -o flag is used then output is sent to current channel, else is printed to current text box
mk: EXEC [-o] <command>, ја извршува командата. Ако користите -o тогаш испраќате на тековниот канал

en: EXECCONT, sends the process SIGCONT
mk: EXECCONT, го испраќа процесот SIGCONT

en: EXECKILL [-9], kills a running exec in the current session. If -9 is given the process is SIGKILL'ed
mk: EXECKILL [-9], убива извршена програма во тековната сесија. Ако -9 е даден тогаш процесот е SIGKILL'ed

en: EXECSTOP, sends the process SIGSTOP
mk: EXECSTOP, го испраќа процесот SIGSTOP

en: EXECWRITE, sends data to the processes stdin
mk: EXECWRITE, испраќа податоци до stdin процесите

en: East Timor
mk: Источен Тимор

en: Ecuador
mk: Еквадор

en: Edit Events
mk: Уреди настани

en: Educational Institution
mk: Образовна институција

en: Egypt
mk: Египет

en: El Salvador
mk: Салвадор

en: Enable system tray icon
mk: Овозможи икона во местото за известување

en: Enter Channel to Join:
mk: Внеси канал за да се приклучиш:

en: Enter mask to ignore:
mk: Внеси маска за игнорирање:

en: Enter new nickname:
mk: Внеси нов прекар

en: Enter nickname to add:
mk: Внеси прекар за додавање:

en: Enter reason to kick %s:
mk: Внеси причина за исфрлувањето %s:

en: Equatorial Guinea
mk: Екваторијална Гвинеја

en: Eritrea
mk: Еритреја

en: Error
mk: Грешка

en: Estonia
mk: Естонија

en: Estonian
mk: Естонија

en: Ethiopia
mk: Етиопија

en: European Union
mk: Европска Унија

en: Event
mk: Настан

en: Execute command:
mk: Изврши команда:

en: Extra words to highlight:
mk: Додатни зборови за осветлување:

en: FLUSHQ, flushes the current server's send queue
mk: FLUSHQ, го испушта тековното чекање на серверот

en: Failed
mk: Неуспешно

en: Failed to acquire %s: %s
mk: Не успеав да го добијам %s: %s

en: Failed to complete Command
mk: Не успеав да ја довршам командата

en: Failed to complete NameHasOwner
mk: Не успеав да го довршам NameHasOwner

en: Failed to open font:
    
    %s
mk: Не можам да го отворам фонтот:
    
    %s

en: Falkland Islands
mk: Фолкландски острови

en: Faroe Islands
mk: Фарски острови

en: Fiji
mk: Фиџи

en: File
mk: Датотека

en: File in download directory is larger than file offered. Resuming not possible.
mk: Датотеката во директориумот за преземање е поголема од понудената. Доиспраќањето не е возможно.

en: File transfers
mk: Трансфер на датотеки

en: File:
mk: Датотека:

en: Filename
mk: Име на датотеката

en: Files and Directories
mk: Датотеки и директориуми

en: Find:
mk: Најди:

en: Finland
mk: Финска

en: Focus new tabs:
mk: Фокус на новите јазичиња:

en: Font:
mk: Фонт:

en: Foreground:
mk: Напред:

en: Former USSR
mk: Бивш СССР

en: France
mk: Франција

en: French Guiana
mk: Француска Гвинеја

en: French Polynesia
mk: Француска Полинезија

en: French Southern Territories
mk: Француски јужни територии

en: From
mk: Од

en: Full name
mk: Целосно име

en: GATE <host> [<port>], proxies through a host, port defaults to 23
mk: GATE <host> [<port>],proxy-јата преку host, стандардна порта 23

en: Gabon
mk: Габон

en: Gambia
mk: Гамбија

en: General
mk: Општо

en: Georgia
mk: Грузија

en: Germany
mk: Германија

en: Get my address from the IRC server
mk: Земи ја мојата адреса од IRC серверот

en: Ghana
mk: Гана

en: Gibraltar
mk: Гибралтар

en: Give Ops
mk: Дај op

en: Give Voice
mk: Дај глас

en: Give each person on IRC a different color
mk: Давај му на секоја личност на IRC различна боја

en: Government
mk: Влада

en: Graph
mk: Графа

en: Great Britain
mk: Велика Британија

en: Greece
mk: Грција

en: Greenland
mk: Гренланд

en: Grenada
mk: Гренада

en: Guadeloupe
mk: Гвадалупе

en: Guam
mk: Гвам

en: Guatemala
mk: Гватемала

en: Guinea
mk: Гвинеја

en: Guinea-Bissau
mk: Гвинеја-Бисао

en: Guyana
mk: Гвајана

en: HOP <nick>, gives chanhalf-op status to the nick (needs chanop)
mk: HOP <прекар> дава chanhalf-op статус на прекарот (потребен е операторски статус)

en: Haiti
mk: Хаити

en: Heard and McDonald Islands
mk: Хард и МекДоналд острови

en: Hidden
mk: Скриен

en: Hide Version
mk: Сокриј верзија

en: Hide join and part messages
mk: Сокриј ги пораките за приклучување и напуштање

en: Highlight:
mk: Подвлечени:

en: Highlighted Message
mk: Осветлена порака

en: Highlighted Messages
mk: Осветлени пораки

en: Highlighted messages are ones where your nickname is mentioned, but also:
mk: Осветлените пораки се оние каде вашето име е спомнато, но исто така:

en: Hindi
mk: Индија

en: Honduras
mk: Хондурас

en: Hong Kong
mk: Хонг Конг

en: Host unknown
mk: Непознат host

en: Hostmask
mk: Маска на Host-от

en: Hostname
mk: Име на host

en: Hostname:
mk: Име на host:

en: Hungary
mk: Унгарија

en: I need /bin/sh to run!
mk: Ми треба /bin/sh за да извршам!

en: I'm busy
mk: Зафатен сум

en: ID <password>, identifies yourself to nickserv
mk: ID <password>, ве идентификува кај nickserv

en: IGNORE <mask> <types..> <options..>
        mask - host mask to ignore, eg: *!*@*.aol.com
        types - types of data to ignore, one or all of:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        options - NOSAVE, QUIET
mk: IGNORE <mask> <types..> <options..>
        маска - host маска за игнорирање, пр: *!*@*.mt.net.mk
        типови - типови на податоци за игнорирање, еден или сите од:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        опции - NOSAVE, QUIET

en: INVITE <nick> [<channel>], invites someone to a channel, by default the current channel (needs chanop)
mk: INVITE <прекар> [<канал>], кани некого на каналот, стандардно тоа е тековниот канал (потребен е операторски статус)

en: IP address
mk: IP адреса

en: Iceland
mk: Исланд

en: Identified text
mk: Идентификуван текст

en: Idle time
mk: Неактивност

en: If you know the name of the channel you want to join, enter it here.
mk: Ако го знаете името на каналот на кој што сакате да се приклучите, внесете го тука.

en: Ignore Stats:
mk: Статистики за игнорирани:

en: Indent nick names
mk: Порамнети прекари

en: India
mk: Индија

en: Indonesia
mk: Индонезија

en: Informational
mk: Информативен

en: Input box
mk: Поле за внесување

en: Insert Attribute or Color Code
mk: Внеси атрибут или код за боја

en: Insert a red line after the last read text.
mk: Вметни црвена линија после последниот прочитан текст.

en: Insert timestamps in logs
mk: Внесувај временски формат во записите

en: Interface
mk: Интерфејс

en: Interface Colors
mk: Бои на интерфејсот

en: International
mk: Интернационално

en: Internic Network
mk: Интерна мрежа

en: Internic Non-Profit Organization
mk: уИнтерна непрофитна организација

en: Invite
mk: Покана

en: Invite Only
mk: Само со покани

en: Invite:
mk: Покани:

en: Iran
mk: Иран

en: Iraq
mk: Ирак

en: Ireland
mk: Ирска

en: Isle of Man
mk: Островот Ман

en: Israel
mk: Израел

en: Italy
mk: Италија

en: JOIN <channel>, joins the channel
mk: JOIN <channel>, се приклучува на каналот

en: Jamaica
mk: Јамајка

en: Japan
mk: Јапонија

en: Jersey
mk: Џерзи

en: Join Channel
mk: Приклучи се на канал

en: Join Channel...
mk: Приклучи се на канал...

en: Jordan
mk: Јордан

en: Kazakhstan
mk: Казакстан

en: Kenya
mk: Кенија

en: Keyword
mk: Збор

en: Kick
mk: Исфрли

en: Kick/Ban
mk: Исфрли/Банирај

en: KickBan
mk: Исфрли и банирај

en: Kiribati
mk: Кирибати

en: Kuwait
mk: Кувајт

en: Kyrgyzstan
mk: Киргистан

en: LAGCHECK, forces a new lag check
mk: LAGCHECK, форсира проверка за лаг

en: LOAD [-e] <file>, loads a plugin or script
mk: LOAD [-e] <датотека>, вчитува додаток или скрипта

en: Laos
mk: Лаос

en: Last Msg:
mk: Последна порака:

en: Last Seen
mk: Последен пат виден

en: Last-spoke order
mk: Ред по последно зборување

en: Latvia
mk: Латвија

en: Leave Channel
mk: Напушти канал

en: Leave channel:
mk: Напушти канал:

en: Leaving
mk: Си одам

en: Lebanon
mk: Либан

en: Left message
mk: Лева порака

en: Lesotho
mk: Лесото

en: Liberia
mk: Либерија

en: Libya
mk: Либија

en: Liechtenstein
mk: Линхенштајн

en: Lithuania
mk: Литванија

en: Load From...
mk: Вчитај од...

en: Loaded log from
mk: Вчитав лог од

en: Local colors:
mk: Локални бои:

en: Log filename:
mk: Име на датотеката со лог:

en: Log timestamp format:
mk: Временски формат за запис:

en: Logging
mk: Снимање

en: Look in:
mk: Барај во:

en: Luxembourg
mk: Луксембург

en: MDEHOP, Mass deop's all chanhalf-ops in the current channel (needs chanop)
mk: MDEHOP, одзема опер. статус на сите оператори во тековниот канал (потребен е операторски статус)

en: MDEOP, Mass deop's all chanops in the current channel (needs chanop)
mk: MDEOP, одзема опер. статус на сите оператори во тековниот канал (потребен е операторски статус)

en: ME <action>, sends the action to the current channel (actions are written in the 3rd person, like /me jumps)
mk: ME <акција>, ја испраќа акцијата на тековниот канал (акциите се испишани во трето лице, на пр. /me скокна)

en: MKICK, Mass kicks everyone except you in the current channel (needs chanop)
mk: MKICK, ги исфрла сите од каналот (потребен е операторски статус)

en: MOP, Mass op's all users in the current channel (needs chanop)
mk: MOP, дава опер. статус на сите корисници во тековниот канал (потребен е операторски статус)

en: M_ode Buttons
mk: Копчиња за р_ежим

en: Macau
mk: Макао

en: Macedonia
mk: Македонија

en: Madagascar
mk: Мадагаскар

en: Make a beep sound on:
mk: Бипкај на:

en: Make nick names right-justified
mk: Направи ги прекарите подредени кон десно

en: Malawi
mk: Малави

en: Malay
mk: Малезија

en: Malaysia
mk: Малезија

en: Maldives
mk: Малдиви

en: Mali
mk: Мали

en: Malta
mk: Малта

en: Marker line:
mk: Линија за означување:

en: Marshall Islands
mk: Маршалски острови

en: Martinique
mk: Мартиник

en: Mask
mk: Маска

en: Mauritania
mk: Мавританија

en: Mauritius
mk: Маурициус

en: Maximum speed for all files
mk: Макс. брзина за целиот сообраќај

en: Maximum speed for one transfer
mk: Макс. брзина за еден трансфер

en: Mayotte
mk: Мајота

en: Message
mk: Порака

en: Mexico
mk: Мексико

en: Micronesia
mk: Микронезија

en: Military
mk: Воена

en: Mode char
mk: Режим за знак

en: Moderated
mk: Модерирано

en: Modes string
mk: Стринг на режими

en: Moldova
mk: Молдавија

en: Monaco
mk: Монако

en: Mongolia
mk: Монголија

en: Montserrat
mk: Монсерат

en: Morocco
mk: Мароко

en: Move completed files to:
mk: Поместувај ги завршените датотеки во:

en: Mozambique
mk: Мозамбик

en: Myanmar
mk: Мјанмар

en: NCTCP <nick> <message>, Sends a CTCP notice
mk: NCTCP <прекар> <порака>, испраќа CTCP забелешка

en: NICK <nickname>, sets your nick
mk: NICK <прекар>, го поставува прекарот

en: NO
mk: НЕ

en: NOTIFY [-n network1[,network2,...]] [<nick>], displays your notify list or adds someone to it
mk: NOTIFY [-n network1[,network2,...]] [<nick>], ја покажува вашата листа за известување или додава некој на неа

en: Name
mk: Име

en: Namibia
mk: Намибија

en: Nauru
mk: Науру

en: Nepal
mk: Непал

en: Netherlands
mk: Холандија

en: Netherlands Antilles
mk: Холандски Антили

en: Network
mk: Мрежа

en: Network send queue: %d bytes
mk: Редица за испраќање на мрежата: %d бајти

en: Network setup
mk: Подесувања на мрежата

en: Networks
mk: Мрежи

en: Never
mk: Никогаш

en: New Caledonia
mk: Нова Каледонија

en: New Filename
mk: Ново име на датотеката

en: New Network
mk: Нова мрежа

en: New Zealand
mk: Нов Зеланд

en: New data:
mk: Нови податоци:

en: New message:
mk: Нова порака:

en: New nickname
mk: Нов прекар

en: Nicaragua
mk: Никарагва

en: Nick
mk: Прекар

en: Nick Completion
mk: Довршување на прекарите

en: Nick being tried
mk: Се обидувам со прекарот

en: Nick completion sorted:
mk: Суфикс на комплетирање на прекарот:

en: Nick completion suffix:
mk: Суфикс на комплетирање на прекарот:

en: Nick names not to highlight:
mk: Прекари кои нема да се осветлуваат:

en: Nick names to always highlight:
mk: Прекарите кои секогаш ќе се осветлуваат:

en: Nick of person who changed the topic
mk: Прекар на личноста која го променила насловот

en: Nick of person who have been invited
mk: Прекарот на личноста што е поканета

en: Nick of person who invited you
mk: Прекар на личноста која те поканила

en: Nickname
mk: Прекар

en: Nickname in use
mk: Прекарот е употребен

en: Niger
mk: Нигер

en: Nigeria
mk: Нигерија

en: Niue
mk: Ниуе

en: No active DCCs
mk: Нема активни DCC

en: No channel joined. Try /join #<channel>
mk: Не сте присутни на некој канал. Пробајте со /join #<channel>

en: No outside messages
mk: Без надворешни пораки

en: No route to host
mk: Нема рута до host-от

en: No such command.
mk: Не постои таква команда.

en: No such plugin found.
mk: Не најдов таков додаток.

en: No topic is set
mk: Нема поставено наслов

en: Norfolk Island
mk: Норфолски острови

en: Normal
mk: Нормално

en: North Korea
mk: Северна Кореја

en: Northern Mariana Islands
mk: Острови Северна Маријана

en: Norway
mk: Норвешка

en: Not connected.
mk: Не сум поврзан.

en: Not connected. Try /server <host> [<port>]
mk: Не сте поврзани. Пробајте со /server <host> [<порта>]

en: Notice
mk: Забелешка

en: Notice:
mk: Забелешка:

en: Notify on these networks:
mk: Извести на овие мрежи:

en: Number of notify items
mk: Број на предмети за известување

en: OP <nick>, gives chanop status to the nick (needs chanop)
mk: OP <прекар>, дава опер. статус на прекарот (потребен е операторски статус)

en: Off
mk: Исклучено

en: Old Filename
mk: Старо име на датотеката

en: Old nickname
mk: Стар прекар

en: Oman
mk: Оман

en: On channels smaller than:
mk: На канали помали од:

en: One download:
mk: Едно преземање:

en: One upload:
mk: Едно качување:

en: Online
mk: Присутен

en: Only requested tabs
mk: Само бараните јазичиња

en: Only useful for computers with multiple addresses.
mk: Корисно само за компјутери со повеќе адреси.

en: Op
mk: Оp

en: Open DCC, Ignore, Notify etc, in tabs or windows?
mk: Да отворам DCC, игнорирани, известувања итн, во јазичиња или прозорци?

en: Open Data Folder
mk: Отвори папка со податоци

en: Open Dialog
mk: Отвори дијалог

en: Open Folder...
mk: Отвори папка...

en: Open Link in Browser
mk: Отвори ја врската во прелистувач

en: Open a new tab when you receive a private message
mk: Отвори ново јазиче кога примам приватна порака

en: Open an extra tab for server messages
mk: Отвори додатно јазиче за серверските пораки

en: Open an irc://server:port/channel URL
mk: Отвори URL како irc://server:port/channel

en: Open channels in:
mk: Отворај ги канали во:

en: Open dialogs in:
mk: Отворај ги дијалозите во:

en: Open utilities in:
mk: Отворај ги алатките во:

en: PART [<channel>] [<reason>], leaves the channel, by default the current one
mk: PART [<канал>] [<причина>], го напушта тековниот канал

en: PING <nick | channel>, CTCP pings nick or channel
mk: PING <прекар | канал>, CTCP го пингува прекарот или каналот

en: Pakistan
mk: Пакистан

en: Palau
mk: Палау

en: Palestinian Territory
mk: Палестинска територија

en: Panama
mk: Панама

en: Papua New Guinea
mk: Папуа Нова Гвинеја

en: Paraguay
mk: Парагвај

en: Part Channel
mk: Напушти канал

en: Password:
mk: Лозинка:

en: Pathname
mk: Име на патеката

en: Pattern Match (Wildcards)
mk: Совпаѓање на шаблони (Wildcards)

en: Peru
mk: Перу

en: Philippines
mk: Филипини

en: Ping
mk: Пинг

en: Ping Server
mk: Пингувај го серверот

en: Pitcairn
mk: Питкаим

en: Plugin defined commands:
mk: Команди дефинирани од приклучокот:

en: Poland
mk: Полска

en: Port
mk: Порта

en: Port:
mk: Порта:

en: Portugal
mk: Португалија

en: Position
mk: Позиција

en: Print Texts File
mk: Печати текстуална датотека

en: Private
mk: Приватно

en: Private Message
mk: Приватна порака

en: Private:
mk: Приватно:

en: Proxy Authentication
mk: Автентикација на прокси

en: Proxy Server
mk: Прокси сервер

en: Proxy traversal failed.
mk: Proxy traversal откажа.

en: Puerto Rico
mk: Порторико

en: Push input line into history but doesn't send to server
mk: Ја става линијата за внесување во историја но не ја испраќа на серверот

en: QUIT [<reason>], disconnects from the current server
mk: QUIT [<причина>], се одврзува од тековниот сервер

en: QUOTE <text>, sends the text in raw form to the server
mk: QUOTE <текст>, праќа текст до серверот во суров формат

en: Qatar
mk: Катар

en: Quit:
mk: Излез:

en: RECONNECT [-ssl] [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
mk: RECONNECT [-ssl] [<host>] [<port>] [<password>], може да се стартува само со /RECONNECT за повторно врзување на истиот сервер или /RECONNECT ALL за врзување на сите отворени сервери

en: RECONNECT [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
mk: RECONNECT [<host>] [<port>] [<password>], може да се стартува само со /RECONNECT за повторно врзување на истиот сервер или /RECONNECT ALL за врзување на сите отворени сервери

en: Rea_l name:
mk: Вистинск_о име:

en: Real IP
mk: Вистинска IP

en: Real Name:
mk: Вистинско име:

en: Real user@host
mk: Вистински корисник@host

en: Really remove network "%s" and all its servers?
mk: Сигурно сакаш да ја отстраниш мрежата "%s" и сите нејзини сервери?

en: Reason
mk: Причината

en: Receive window
mk: Прозорец за примање

en: Receiver
mk: Примач

en: Recv
mk: Примени

en: Refresh
mk: Освежи

en: Regular Expression
mk: Регуларни изрази

en: Remote host closed socket
mk: Затворен socket на мрежниот host

en: Remove
mk: Отстрани

en: Replace with
mk: Замени со

en: Reset Marker Line
mk: Ресетирај ја линијата за означување

en: Resume
mk: Продолжи

en: Reverse DNS
mk: Обратен DNS

en: Right message
mk: Десна порака

en: Romania
mk: Романија

en: Russian Federation
mk: Руска Федерација

en: Rwanda
mk: Руанда

en: S. Georgia and S. Sandwich Isles
mk: С. Џорџија и С. Сендвич Острови

en: SAY <text>, sends the text to the object in the current window
mk: SAY <текст>, го испраќа текстот до објектот во тековниот прозорец

en: SEND <nick> [<file>]
mk: SEND <прекар> [<датотека>]

en: SERVCHAN <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
mk: SERVCHAN <host> <port> <channel>, се врзува и се приклучува на канал

en: SERVCHAN [-ssl] <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
mk: SERVCHAN [-ssl] <host> <port> <channel>, се врзува и се приклучува на канал

en: SERVER <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667
mk: SERVER <host> [<port>] [<password>], се врзува на сервер, стандардната порта е 6667

en: S_ettings
mk: П_оставувања

en: Saint Lucia
mk: Света Луција

en: Samoa
mk: Самоа

en: San Marino
mk: Сан Марино

en: Sao Tome and Principe
mk: Сао Томе и Принципе

en: Saudi Arabia
mk: Саудиска Арабија

en: Save
mk: Сними

en: Save As...
mk: Сними како...

en: Save _List...
mk: Зачувај ја _листата...

en: Save list to a file
mk: Сними ја листата во датотека

en: Save nick name in filenames
mk: Зачувај го прекарот во имиња на датотеки

en: Scrollback lines:
mk: Лизгачки линии:

en: Search buffer is empty.
mk: Баферот за пребарување е празен.

en: Search type:
mk: Барај тип:

en: Second choice:
mk: Втор избор:

en: Seconds
mk: Секунди

en: Select Download Folder
mk: Одберете папка за преземања

en: Select a Plugin or Script to load
mk: Избери додаток или скрипта за вчитување

en: Select a sound file
mk: Одберете датотека со звук

en: Select an Image File
mk: Избери слика датотека

en: Select an output filename
mk: Избери излезно име на датотека

en: Select color
mk: Избери боја

en: Select font
mk: Избери фонт

en: Send
mk: Испрати

en: Send file to %s
mk: Испрати датотека на %s

en: Send window
mk: Прозорец за испраќање

en: Senegal
mk: Сенегал

en: Sent
mk: Испратени

en: Serbia and Montenegro
mk: Србија и Црна Гора

en: Server Information
mk: Информации за серверот

en: Server Links
mk: Врски до серверот

en: Server Name
mk: Име на серверот

en: Server:
mk: Сервер:

en: Seychelles
mk: Сејшели

en: Shorten tab labels to:
mk: Скрати ги ознаките на јазичето на:

en: Show away once
mk: Покажи отсуство еднаш

en: Show channel switcher at:
mk: Покажи менувач на канали за:

en: Show hostnames in user list
mk: Покажи ги имињата на хостовите во корисничката листа

en: Show marker line
mk: Покажи линија за означување

en: Show only:
mk: Прикажи само:

en: Show user config directory
mk: Покажи го директориумот за конфигурациите на корисникот

en: Show user list at:
mk: Покажи корисничка листа за:

en: Show version information
mk: Покажи информации за верзијата

en: Sierra Leone
mk: Сиера Леоне

en: Signon time
mk: Време на вклучување

en: Simple Search
mk: Едноставно пребарување

en: Singapore
mk: Сингапур

en: Size
mk: Големина

en: Skip network list on startup
mk: Прескокни ја листата на мрежи при подигнување на програмот

en: Slovak Republic
mk: Словачка

en: Slovenia
mk: Словенија

en: Solomon Islands
mk: Соломонски острови

en: Somalia
mk: Сомалија

en: Some file transfers are still active.
mk: Некои податоци сеуште се пренесуваат.

en: Some settings were changed that require a restart to take full effect.
mk: Поради направените промени мораш да го рестартираш xchat.

en: Sort tabs in alphabetical order
mk: Подреди ги јазичињата по азбучен редослед

en: Sound file
mk: Звучна датотека

en: Sound file:
mk: Звучна датотека:

en: South Africa
mk: Јужна Африка

en: South Korea
mk: Јужна Кореја

en: Spain
mk: Шпанија

en: Spell checking
mk: Проверка на правопис

en: Sri Lanka
mk: Шри Ланка

en: St. Helena
mk: Св. Елена

en: St. Kitts and Nevis
mk: Св. Кит и Невис

en: St. Pierre and Miquelon
mk: Св. Пјер и Микелон

en: St. Vincent and the Grenadines
mk: Св. Винсент и Гренадин

en: Start Time
mk: Почетно време

en: Status
mk: Статус

en: Sudan
mk: Судан

en: Suriname
mk: Суринам

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
mk: Свалбалд и Јан Маен острови

en: Swaziland
mk: Свазиленд

en: Sweden
mk: Шведска

en: Switzerland
mk: Швајцарија

en: Syria
mk: Сирија

en: TOPIC [<topic>], sets the topic if one is given, else shows the current topic
mk: TOPIC [<наслов>], поставува наслов на каналот

en: T_ree
mk: Д_рво

en: Tabs
mk: Јазичиња

en: Tabs or Windows
mk: Јазичиња или прозорци

en: Taiwan
mk: Тајван

en: Tajikistan
mk: Таџикистан

en: Take Ops
mk: Одземи op

en: Take Voice
mk: Одземи глас

en: Tanzania
mk: Танзанија

en: Test All
mk: Тестирај се

en: Text
mk: Текст

en: Text Colors
mk: Бои на текст

en: Thai
mk: Тајланд

en: Thailand
mk: Тајланд

en: That file is not resumable.
mk: Дадотеката не може да доиспрати

en: That mask already exists.
mk: Таа маска веќе постои

en: That plugin is refusing to unload.
mk: Тој додаток одбива да се исклучи.

en: The Insert in Buffer command will insert the contents of Data 1 into the entry where the key sequence was pressed at the current cursor position
mk: Командата за внесување во бафер ќе ја внесе содржината на податок 1 во записот каде што главната секвенца била притисната, односно на тековната позиција на стрелката.

en: The Last Command command sets the entry to contain the last command entered - the same as pressing up in a shell
mk: Команда

en: The Next Command command sets the entry to contain the next command entered - the same as pressing down in a shell
mk: Команда

en: The Set Buffer command sets the entry where the key sequence was entered to the contents of Data 1
mk: Командата за поставување на бафер го поставува записот каде што била внесена содржината за главната секвенца на податокот 1.

en: The CTCP event
mk: CTCP настанот

en: The Channel it's going to
mk: Каналот до кој што оди

en: The Packet
mk: Пакетот

en: The action
mk: Акцијата

en: The ban mask
mk: Бан маската

en: The channel
mk: Каналот

en: The channel being joined
mk: Каналот на кој што се приклучува

en: The channel it's being set on
mk: Каналот се подесува

en: The creator
mk: Создавачот

en: The exempt mask
mk: Exempt маска

en: The host of the person
mk: Host на личноста

en: The invite mask
mk: Маската за покана

en: The key
mk: Клучот

en: The limit
mk: Ограничувањето

en: The message
mk: Пораката

en: The mode letter
mk: Буквата за режим

en: The mode's sign (+/-)
mk: Знаците за режим (+/-)

en: The nick of the joining person
mk: Прекарот на личноста што се приклучува

en: The nick of the person
mk: Прекарот на личноста

en: The nick of the person leaving
mk: Прекарот на личноста што си оди

en: The nick of the person removed the exempt
mk: Прекарот на личноста која отстранила exempt

en: The nick of the person removed the invite
mk: Прекарот на личноста која ја отстранила поканата

en: The nick of the person setting the mode
mk: Прекарот на личноста која што го поставува режимот

en: The nick of the person who did the banning
mk: Прекарот на личноста која што банирала

en: The nick of the person who did the exempt
mk: Прекарот на личноста која направила exempt

en: The nick of the person who did the halfop'ing
mk: Прекарот на личноста која направила halfop

en: The nick of the person who did the invite
mk: Прекарот на личноста која поканила

en: The nick of the person who did the op'ing
mk: Името на личноста која дала op

en: The nick of the person who did the voice'ing
mk: Прекарот на личноста која што дала глас

en: The nick of the person who has been dehalfop'ed
mk: Прекарот на личноста на која и е одземен halfop

en: The nick of the person who has been deop'ed
mk: Прекарот на личноста на која што и е земен op

en: The nick of the person who has been devoice'ed
mk: Прекарот на личноста на која и е одземен гласот

en: The nick of the person who has been halfop'ed
mk: Прекарот на личноста која добила halfop

en: The nick of the person who has been op'ed
mk: Прекарот на личноста која што добила op

en: The nick of the person who has been voice'ed
mk: Прекарот на личноста која што добила глас

en: The nick of the person who set the key
mk: Прекарот на личноста кој го поставила клучот

en: The nick of the person who set the limit
mk: Името на личноста која што го поставила ограничувањето

en: The nick who removed the key
mk: Прекарот кој што го отстранил клучот

en: The nick who removed the limit
mk: Прекарот кој што го отстранил ограничувањето

en: The nickname of the kicker
mk: Прекарот на исфрлувачот

en: The person being kicked
mk: Личноста што е исфрлена

en: The reason
mk: Причината

en: The sound
mk: Звукот

en: The text
mk: Текстот

en: The time
mk: Времето

en: The time in x.x format (see below)
mk: Времето во x.x формат (види подолу)

en: There was an error loading key bindings configuration
mk: Се појави грешка при вчитувањето на конфигурацијата за копчињата

en: There was an error parsing the string
mk: Грешка

en: Third choice:
mk: Трет избор:

en: This command changes the text in the entry to finish an incomplete nickname or command. If Data 1 is set then double-tabbing in a string will select the last nick, not the next
mk: Оваа команда го менува текстот во полето со цел да доврши некомплетен прекар или команда.

en: This command checks the last word entered in the entry against the replace list and replaces it if it finds a match
mk: Командата ги проверува последните внесени зборови и ги заменува ако најде совпаѓање

en: This command moves the current tab family to the left
mk: Оваа команда ја преместува тековната фамилија на јазичиња налево

en: This command moves the current tab family to the right
mk: Оваа команда ја преместува тековната фамилија на јазичиња надесно

en: This command moves the front tab left by one
mk: Оваа команда го преместува предното јазиче лево за едно место

en: This command moves the front tab right by one
mk: Оваа команда го преместува предното јазиче десно за едно место

en: This command scrolls up and down through the list of nicks. If Data 1 is set to anything it will scroll up, else it scrolls down
mk: Оваа команда овозможува лизгање, горе и долу по листата со прекари.

en: This server still has %d channels or dialogs associated with it. Close them all?
mk: Овој сервер има %d канали и дијалози поврзани со него. Да ги затворам сите?

en: This signal is only passed %d args, $%d is invalid
mk: Овој сигнал помина само %d аргументи, $%d е невалиден

en: Togo
mk: Того

en: Tonga
mk: Тонга

en: Too many recursive usercommands, aborting.
mk: Премногу рекурзивни кориснички команди, прекинувам.

en: Top
mk: Врв

en: Topic
mk: Наслов

en: Topic Protection
mk: Заштита на наслов

en: Topic for %s is: %s
mk: Насловот на %s е: %s

en: Transparency Settings
mk: Поставување за провидноста

en: Trinidad and Tobago
mk: Тринидад и Тобаго

en: Tunisia
mk: Тунис

en: Turkey
mk: Турција

en: Turkmenistan
mk: Туркменистан

en: Tuvalu
mk: Тувалу

en: Type /HELP <command> for more information, or /HELP -l
mk: Напишете /HELP <команда> за повеќе информации, или /HELP -l

en: Type:
mk: Тип:

en: UNBAN <mask> [<mask>...], unbans the specified masks.
mk: UNBAN <маска> [<маска>...], одбанира дадена маска.

en: UNIGNORE <mask> [QUIET]
mk: UNIGNORE <маска> [QUIET]

en: UNLOAD <name>, unloads a plugin or script
mk: UNLOAD <име> исклучува додаток или скрипта

en: URL <url>, opens a URL in your browser
mk: URL <url>, отвора URL во вашиот прелистувач

en: URLs
mk: URL

en: US Virgin Islands
mk: Американски девствени острови

en: USELECT [-a] [-s] <nick1> <nick2> etc, highlights nick(s) in channel userlist
mk: USELECT [-a] [-s] <nick1> <nick2> итн, означува прекар(и) во листата на присутни на каналот

en: Uganda
mk: Уганда

en: Ukraine
mk: Украина

en: Unignore
mk: Не игнорирај

en: United Arab Emirates
mk: Обединети Арапски Емирати

en: United Kingdom
mk: Обединето Кралство

en: United States of America
mk: Соединетите Американски Држави

en: Unknown
mk: Непознато

en: Unknown arg '%s' ignored.
mk: Непознатиот аргумент „%s“ е игнориран.

en: Unsorted
mk: Неподредени

en: Uploads
mk: Качувања

en: Uruguay
mk: Уругвај

en: Usage: %s
mk: Користење: %s

en: Use SSL for all the servers on this network
mk: Користи SSL за сите сервери на оваа мрежа

en: Use a different config directory
mk: Користи друг конфигурациски директориум

en: Use global user information
mk: Корисни глобални кориснички информации

en: Use proxy for:
mk: Користи прокси за:

en: Use the Text box font and colors
mk: Користи ги фонтовите и боите од кутијата за текст

en: User Information
mk: Информации за корисникот

en: User Limit
mk: Корисничко ограничување

en: User List
mk: Корисничка листа

en: User defined commands:
mk: Команди дефинирани од корисникот:

en: User limit must be a number!
mk: Корисничкото ограничување мора да биде број!

en: User list
mk: Корисничка листа

en: User list sorted by:
mk: Корисничката листа подредена по:

en: User:
mk: Корисник:

en: Username
mk: Корисничко име

en: Username:
mk: Корисничко име:

en: Users
mk: Корисници

en: Uzbekistan
mk: Узбекистан

en: VOICE <nick>, gives voice status to someone (needs chanop)
mk: VOICE <прекар>, дава глас некому (потребен е операторски статус)

en: Vanuatu
mk: Вануату

en: Vatican City State
mk: Ватикан

en: Venezuela
mk: Венецуела

en: Version
mk: Верзија

en: Vietnam
mk: Виетнам

en: Vietnamese
mk: Виетнам

en: WALLCHAN <message>, writes the message to all channels
mk: WALLCHAN <порака>, ја пишува пораката на сите канали

en: WALLCHOP <message>, sends the message to all chanops on the current channel
mk: WALLCHOP <порака>, ја испраќа пораката на сите оператори на тековниот канал

en: Waiting
mk: Чекам

en: Wallis and Futuna Islands
mk: Волис и Футуна острови

en: Warning: "%s" character set is unknown. No conversion will be applied for network %s.
mk: Предупредување: "%s" дадениот карактер е непознат. Нема да биде применет разговор за мрежата %s.

en: Western Sahara
mk: Западна Сахара

en: What would you like to do next?
mk: Што сакате да правите следно?

en: Who it's from
mk: Од кого е

en: Who set the ban
mk: Кој го ставил банот

en: WhoIs
mk: КојЕ

en: Windows
mk: Прозорци

en: YES
mk: ДА

en: Yemen
mk: Јемен

en: You are being CTCP flooded from %s, ignoring %s
mk: Вие сте CTCP поплавени од %s, игнорирам %s

en: You are connected to %i IRC networks.
mk: Вие сте поврзани на %i IRC мрежи.

en: You can only open the Ban List window while in a channel tab.
mk: Можете да го отворите прозорецот на листата со банирани додека сте во јазичето на каналот.

en: You cannot place the tree on the top or bottom!
    Please change to the <b>Tabs</b> layout in the <b>View</b> menu first.
mk: Не можете да го поставите дрвото на дното или најгоре!
    Ве молам, прво направете промена во распоредот на  <b>Јазичињата</b> во менито <b>Поглед</b>.

en: You must select some bans.
mk: Мораш да избереш неколку банови.

en: Your Address
mk: Вашата адреса

en: Yugoslavia
mk: Југославија

en: Z-A
mk: Ш-A

en: Zambia
mk: Замбија

en: Zimbabwe
mk: Зимбабве

en: _About
mk: _За

en: _Always show this dialog after connecting.
mk: _Секогаш прикажувај го овој дијалог прозорец после поврзување.

en: _Blink on
mk: _Трепни на

en: _Browse...
mk: _Прелистај...

en: _Channel Switcher
mk: Менувач на _канали

en: _Close
mk: _Затвори

en: _Contents
mk: _Содржина

en: _Copy Channel Name
mk: _Копирај го името на каналот

en: _Disconnect
mk: _Исклучи се

en: _Download List
mk: _Симни листа

en: _Edit
mk: _Уреди

en: _Edit...
mk: _Уреди...

en: _Help
mk: _Помош

en: _Join Channel
mk: _Приклучи се на канал

en: _Join this channel:
mk: _Приклучи се на овој канал:

en: _Load...
mk: _Вчитај...

en: _Menu Bar
mk: _Мени лента

en: _Minimize to Tray
mk: _Минимизирај се во местото за известување

en: _Network Meters
mk: Мерења на _мрежата

en: _New
mk: _Нов

en: _Nick name:
mk: _Прекар:

en: _Nothing, I'll join a channel later.
mk: _Ништо, ќе се приклучам на некој канал подоцна.

en: _Play
mk: _Пушти

en: _Preferences
mk: _Преференции

en: _Quit
mk: _Излез

en: _Reconnect
mk: _Поврзи се пак

en: _Search
mk: _Барај

en: _Server
mk: _Сервер

en: _Sort
mk: _Подреди

en: _Tabs
mk: _Јазичиња

en: _Topic Bar
mk: _Насловна лента

en: _User List
mk: _Корисничка листа

en: _User name:
mk: _Корисничко име:

en: _Usermenu
mk: _Корисничко мени

en: _View
mk: _Поглед

en: _Window
mk: _Прозорец

en: bye
mk: чао

en: channels with
mk: канали со

en: letters.
mk: букви.

en: level
mk: ниво

en: mIRC colors:
mk: mIRC боја:

en: plugin for remote access using DBUS
mk: приклучок за оддалечен пристап со користење на DBUS

en: remote access
mk: оддалечен пристап

en: to
mk: до

en: users.
mk: корисници
