kcmkonqhtml - en to mk translation catalogue (225 entries)

en: &Black on white
mk: Црно на &бело

en: &Export...
mk: Изн&еси...

en: &Fixed font:
mk: &Фиксен фонт:

en: &Foreground:
mk: &Боја на текст:

en: &Host or domain name:
mk: &Име на сервер или на домен:

en: &Import...
mk: Внес&и...

en: &Java policy:
mk: &Java политика:

en: &Maximum completions:
mk: &Максимум довршувања:

en: &Medium font size:
mk: Средна голе&мина на фонт:

en: &New...
mk: &Нова...

en: &Path to Java executable, or 'java':
mk: &Патека до извршната датoтека на Java, или „java“:

en: &Show close button on tabs
mk: Пр&икажи копче за затворање на ливчињата

en: &Suppress images
mk: Потисни ги &сликите

en: &Use same size for all elements
mk: К&ористи ја истата големина за сите елементи

en: &Use security manager
mk: К&ористи го безбедносниот менаџер

en: &White on black
mk: Б&ело на црно

en: (c) 1999 - 2001 The Konqueror Developers
mk: (c) 1999 - 2001 Развивачите на Konqueror

en: <b>Background</b><p>Behind this door lays the ability to choose a custom default background.</p>
mk: <b>Позадина</b><p>Зад оваа врата се крие можноста да изберете сопствена стандардна позадина.</p>

en: <b>Background</b><p>This background color is the one displayed behind the text by default. A background image will override this.</p>
mk: <b>Позадина</b><p>Позадинска боја е онаа која се прикажува стандардно зад текстот. Позадинска слика ќе го замени ова.</p>

en: <b>Black on White</b><p>This is what you normally see.</p>
mk: <b>Црно на бело</b><p>Ова е она што нормално го гледате.</p>

en: <b>Custom</b><p>Select this option to define a custom color for the default font.</p>
mk: <b>Сопствена</b><p>Изберете ја оваа опција за да дефинирате сопствена боја за стандардниот фонт.</p>

en: <b>Font family</b><p>A font family is a group of fonts that resemble one another, with family members that are e.g. bold, italic, or any number of the above.</p>
mk: <b>Фамилија на фонт</b><p>Фамилијата на фонт е група на фонтови кои се слични еден со друг, со членови кои на пример се задебелени, закосени, или било кое од горе наведените.</p>

en: <b>Foreground color</b><p>The foreground color is the color that the text is drawn in.</p>
mk: <b>Боја на текст</b><p>Бојата на текстот е бојата со која е испишан текстот.</p>

en: <b>Images</b>
mk: <b>Слики</b>

en: <b>Stylesheets</b><p>See http://www.w3.org/Style/CSS for further information on cascading style sheets.</p>
mk: <b>Страници со дизајн</b><p>Видете на http://www.w3.org/Style/CSS за понатамошни информации за страниците со дизајн (CSS).</p>

en: <b>Stylesheets</b><p>Use this groupbox to determine how Konqueror will render style sheets.</p>
mk: <b>Страници со дизајн</b><p>Користете го ова копче за да одредите како Konqueror ќе исцртува страници со дизајн.</p>

en: <b>Suppress background images</b><p>Selecting this option will prevent Konqueror from loading background images.</p>
mk: <b>Потисни ги позадинските слики</b><p>Избирањето на оваа опција ќе го натера Konqueror да не вчитува позадински слики.</p>

en: <b>Suppress images</b><p>Selecting this will prevent Konqueror from loading images.</p>
mk: <b>Потисни ги сликите</b><p>Избирањето на оваа опција ќе го натера Konqueror да не вчитува слики.</p>

en: <b>Use accessibility stylesheet</b><p>Selecting this option will allow you to define a default font, font size, and font color with a few simple clicks of the mouse. Simply wander over to the Customize... dialog and pick out your desired options.</p>
mk: <b>Користи страница со дизајни за пристапливост</b><p>Избирањето на оваа опција ви овозможува да дефинирате стандарден фонт, негова големина и боја со неколку едноставни кликања со глушецот. Отидете на дијалогот Прилагоди и изберете ги посакуваните опции.</p>

en: <b>Use default stylesheet</b><p>Select this option to use the default stylesheet.</p>
mk: <b>Користи ја стандардната страница за дизајн</b><p>Изберете ја оваа опција за да ја користите стандардната страница за дизајн.</p>

en: <b>Use same color for all text</b><p>Select this option to apply your chosen color to the default font as well as any custom fonts as specified in a stylesheet.</p>
mk: <b>Користи иста боја за целиот текст</b><p>Изберете ја оваа опција за да ја примените избраната боја на стандардниот фонт но и на сите сопствени фонтови наведени во страницата за дизајн.</p>

en: <b>Use same family for all text</b><p>Select this option to override custom fonts everywhere in favor of the base font.</p>
mk: <b>Користи ја истата фамилија за целиот текст</b><p>Изберете ја оваа опција за да ги замените сопствените фонтови во корист на основниот фонт.</p>

en: <b>Use same size for all elements</b><p>Select this option to override custom font sizes in favor of the base font size. All fonts will be displayed in the same size.</p>
mk: <b>Користи ја истата големина за сите елементи</b><p>Изберете ја оваа опција за да ги замените избраните големини на фонтови во корист на основната големина. Сите фонтови ќе бидат прикажани во иста големина.</p>

en: <b>Use user-defined stylesheet</b><p>If this box is checked, Konqueror will try to load a user-defined style sheet as specified in the location below. The style sheet allows you to completely override the way web pages are rendered in your browser. The file specified should contain a valid style sheet (see http://www.w3.org/Style/CSS for further information on cascading style sheets).</p>
mk: <b>Користи кориснички дефинирана страница</b><p>Ако ја изберете оваа опција, Konqueror ќе се обиде да вчита кориснички дефинирана страница од локацијата наведена подолу. Оваа страница со дизајн овозможува целосно изменување на начинот на кој се прикажуваат веб страниците. Наведената датотека треба да содржи валидна страница со дизајн (видете на http://www.w3.org/Style/CSS за понатамошни информации за страници со дизајн (CSS)).</p>

en: <b>White on Black</b><p>This is your classic inverse color scheme.</p>
mk: <b>Бело на црно</b><p>Оваа е класичната инверзна палета.</p>

en: <h1>Konqueror Browser</h1> Here you can configure Konqueror's browser functionality. Please note that the file manager functionality has to be configured using the "File Manager" configuration module. You can make some settings how Konqueror should handle the HTML code in the web pages it loads. It is usually not necessary to change anything here.
mk: <h1>Прелистувачот Konqueror</h1> Тука може да ја конфигурирате функционалноста на прелистувачот Konqueror. Функционалноста на менаџерот на датотеки се конфигурура со конфигурацискиот модул „Менаџер на датотеки“. Може да направите некои поставувања како Konqueror треба да работи со HTML кодот на веб-страниците кои ги вчитува. Најчесто нема потреба ништо да се менува тука.

en: <h1>Konqueror Fonts</h1>On this page, you can configure which fonts Konqueror should use to display the web pages you view.
mk: <h1>Фонтови за Konqueror</h1>На оваа страница може да конфигурирате кои фонтови треба да ги користи Konqueror за прикажување на веб-страниците.

en: <h1>Konqueror Stylesheets</h1> This module allows you to apply your own color and font settings to Konqueror by using stylesheets (CSS). You can either specify options or apply your own self-written stylesheet by pointing to its location.<br /> Note that these settings will always have precedence before all other settings made by the site author. This can be useful to visually impaired people or for web pages that are unreadable due to bad design.
mk: <h1>Страници со дизајн за Konqueror</h1> Овој модул ви овозможува да примените сопствени бои и фонтови за Konqueror со користење на страници со дизајн (CSS). Може или да наведете опции или да примените сопствена напишана страница со дизајн со наведување на нејзината локација.<br /> Забележете дека овие поставувања секогаш ќе имаат предност пред поставувањата направени од авторот на веб страницата. Ова може да биде корисно за визуелно хендикепирани лица или за веб страници кои се нечитливи заради лошиот дизајн.

en: <h2>JavaScript</h2>On this page, you can configure whether JavaScript programs embedded in web pages should be allowed to be executed by Konqueror.<h2>Java</h2>On this page, you can configure whether Java applets embedded in web pages should be allowed to be executed by Konqueror.<br /><br /><b>Note:</b> Active content is always a security risk, which is why Konqueror allows you to specify very fine-grained from which hosts you want to execute Java and/or JavaScript programs.
mk: <h2>JavaScript</h2>На оваа страница може да конфигурирате дали на JavaScript-програмите кои се дел од веб-страниците ќе им биде дозволено да бидат извршени од Konqueror.<h2>Java</h2>На оваа страница може да конфигурирате дали на Java-аплетите кои се дел од веб-страниците ќе им биде дозволено да бидат извршени од Konqueror.<br /><br /><b>Забелешка: </b> Активната содржина секогаш претставува безбедносен ризик и затоа Konqueror Ви дозволува мошне точно да наведете од кои сервери сакате да извршувате Java и/или JavaScript програми.

en: <html>Controls how Konqueror handles underlining hyperlinks:<br /><ul><li><b>Enabled</b>: Always underline links</li><li><b>Disabled</b>: Never underline links</li><li><b>Only on Hover</b>: Underline when the mouse is moved over the link</li></ul><br /><i>Note: The site's CSS definitions can override this value.</i></html>
mk: <html>Ова одредува како Konqueror управува со потцртувањето на линковите:<br /><ul><li><b>Секогаш</b>: Секогаш потцртува линкови</li><li><b>Никогаш</b>: Никогаш не потцртува линкови</li><li><b>Само кога е над врските</b>: Потцртува кога глушецот е над некоја врска</li></ul><br /><i>Забелешка: CSS-дефинициите на веб-страницата можат да ја пребришат оваа вредност</i></html>

en: <html>Controls how Konqueror shows animated images:<br /><ul><li><b>Enabled</b>: Show all animations completely.</li><li><b>Disabled</b>: Never show animations, show the starting image only.</li><li><b>Show only once</b>: Show all animations completely but do not repeat them.</li></ul></html>
mk: <html>Ова одредува како Konqueror ги прикажува анимациите:<br /><ul><li><b>Овозможени</b>: Целосно ги прикажува сите анимации.</li><li><b>Оневозможени</b>: Не ги покажува анимациите, туку само почетната слика.</li><li><b>Прикажи само еднаш</b>: Ги прикажува сите анимации целосно, но не ги повторува.</li></ul></html>

en: <html>Determines whether Konqueror should use smooth steps to scroll HTML pages, or whole steps:<br /><ul><li><b>Always</b>: Always use smooth steps when scrolling.</li><li><b>Never</b>: Never use smooth scrolling, scroll with whole steps instead.</li><li><b>When Efficient</b>: Only use smooth scrolling on pages where it can be achieved with moderate usage of system resources.</li></ul></html>
mk: <html>Одредува дали Konqueror да користи мазни чекори при движење по HTML-страниците или цели чекори:<br /><ul><li><b>Секогаш</b>: Секогаш користи мазни чекори.</li><li><b>Никогаш</b>: Никогаш не користи мазни чекори, наместо тоа се движи со цели чекори.</li><li><b>Кога е ефикасно</b>: Користи мазно движење на страниците кај што тоа може да се постигне со умерена употреба на системските ресурси.</li></ul></html>

en: <html>If this box is checked, Konqueror will automatically load any images that are embedded in a web page. Otherwise, it will display placeholders for the images, and you can then manually load the images by clicking on the image button.<br />Unless you have a very slow network connection, you will probably want to check this box to enhance your browsing experience.</html>
mk: <html>Ако е избрана оваа опција, Konqueror автоматски ќе ги вчитува сликите од веб-страниците. Ако не, само ќе обезбеди простор за сликите, по што ќе можете рачно да ги вчитате со кликање на копчето за слики.<br />Освен ако имате многу бавна врска кон Интернет, веројатно ќе сакате да го вклучите ова за да го подобрите вашето прелистување.</html>

en: <html>If this box is checked, Konqueror will draw a frame as a placeholder around images embedded in a web page that are not yet fully loaded.<br />You will probably want to check this box to enhance your browsing experience, especially if have a slow network connection.</html>
mk: <html>Ако е избрана оваа опција Konqueror автоматски ќе исцрта рамка за да зачува место за сликите од веб-страниците што сѐ уште не се целосно вчитани.<br />Особено ако имате многу бавна врска кон Интернет, веројатно ќе сакате да го вклучите ова за да го подобрите вашето прелистување.</html>

en: <p>This box contains the domains and hosts you have set a specific Java policy for. This policy will be used instead of the default policy for enabling or disabling Java applets on pages sent by these domains or hosts.</p><p>Select a policy and use the controls on the right to modify it.</p>
mk: <p>Ова поле ги содржи домените и серверите за кои имате поставено посебна Java-политика. Оваа политика ќе се користи наместо стандардната политика за о(не)возможување на Java на страниците испратени од овие домени или сервери.</p><p>Изберете политика и користете ги контролите оддесно за да ја измените.</p>

en: <p>This box contains the domains and hosts you have set a specific JavaScript policy for. This policy will be used instead of the default policy for enabling or disabling JavaScript on pages sent by these domains or hosts.</p><p>Select a policy and use the controls on the right to modify it.</p>
mk: <p>Ова поле ги содржи домените и серверите за кои имате поставено посебна JavaScript-политика. Оваа политика ќе се користи наместо стандардната политика за о(не)возможување на JavaScript на страниците пратени од овие домени или сервери.</p><p>Изберете политика и користете ги контролите оддесно за да ја промените.</p>

en: <p>This is the currently selected font family</p>
mk: <p>Оваа е моментално избраната фамилија на фонт</p>

en: <qt>Filter expression (e.g. <tt>http://www.example.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">more information</a>):
mk: <qt>Израз за филтер (пр. <tt>http://www.example.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">повеќе информации</a>):

en: <qt>More information on <a href="importhelp">import format</a>, <a href="exporthelp">export format</a>
mk: <qt>Повеќе информации за <a href="importhelp">форматот за внесување</a>, <a href="exporthelp">форматот за изнесување</a>

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show Blank Page
mk: Прикажи празна страница

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show Introduction Page
mk: Прикажи страница со вовед

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show My Bookmarks
mk: Прикажи ги моите обележувачи

[ctx: @label:listbox]
en: When &Konqueror starts:
mk: &Кога се стартува Konqueror:

[ctx: @title:group]
en: Do&main-Specific
mk: Специф&ично за домен

[ctx: @title:group]
en: Doma&in-Specific
mk: Специф&ично за домен

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous
mk: Разно

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
mk: Фонтови

[ctx: @title:tab]
en: General
mk: Општо

[ctx: @title:tab]
en: Stylesheets
mk: Стилови

en: A&nimations:
mk: А&нимации:

en: A&utomatically load images
mk: А&втоматски вчитај ги сликите

en: Accept
mk: Прифати

en: Accept all popup window requests.
mk: Ги прифаќа сите барања за отворање на скокачки прозорци.

en: Accept popup window requests only when links are activated through an explicit mouse click or keyboard operation.
mk: Ги прифаќа барањата за отворања на скокачки прозорци само кога врските се активирани со експлицитен клик со глушецот или со операција со тастатурата.

en: Activate previously used tab when closing the current tab
mk: Активирај го претходното користено ливче при затворање на тековното

en: Additional Java a&rguments:
mk: Дополнителни а&ргументи за Java:

en: Allow
mk: Дозволи

en: Allow automatic delayed &reloading/redirecting
mk: Дозволи автоматско одложено п&ревчитување/пренасочување

en: Allow scripts to change the text of the status bar.
mk: Им дозволува на скриптите да го менуваат текстот во статусната линија.

en: Allow scripts to change the window position.
mk: Им дозволува на скриптите да ја сменат позицијата на прозорецот.

en: Allow scripts to change the window size.
mk: Им дозволува на скриптите да ја сменат големината на прозорецот.

en: Allow scripts to focus the window.
mk: Им дозволува на скриптите да фокусираат прозорец.

en: Ask
mk: Прашај

en: Ask for name and folder when adding bookmarks
mk: Прашај за име и папка кога додаваш обележувачи

en: Bac&kground:
mk: Поза&дина:

en: Base family:
mk: Основна фамилија:

en: Base font si&ze:
mk: Голе&мина на основен фонт:

en: Boo&kmarks
mk: О&бележувачи

en: C&ursive font:
mk: К&урзивен фонт:

en: Chan&ge cursor over links
mk: Промени &го курсорот над врските

en: Chan&ge...
mk: П&ромени...

en: Click on this button to change the policy for the host or domain selected in the list box.
mk: Кликнете на ова копче за да ја промените политиката за серверот или доменот избран во листата.

en: Click on this button to delete the policy for the host or domain selected in the list box.
mk: Кликнете на ова копче за да ја избришете политиката за серверот или доменот избран во листата.

en: Click on this button to manually add a host or domain specific policy.
mk: Кликнете на ова копче за рачно да додадете политика специфична за сервер или домен.

en: Click this button to choose the file that contains the Java policies. These policies will be merged with the existing ones. Duplicate entries are ignored.
mk: Кликнете на ова копче за да изберете датотека што содржи Java политики. Овие политики ќе бидат споени со постоечките. Дупликатите ќе бидат игнорирани.

en: Click this button to choose the file that contains the JavaScript policies. These policies will be merged with the existing ones. Duplicate entries are ignored.
mk: Кликнете на ова копче за да изберете датотека што содржи JavaScript политики. Овие политики ќе бидат споени со постоечките. Дупликатите ќе бидат игнорирани.

en: Click this button to save the Java policy to a zipped file. The file, named <b>java_policy.tgz</b>, will be saved to a location of your choice.
mk: Кликнете на ова копче за да ја снимите политиката за Java во зипувана датотека. Датотеката, со име <b>java_policy.tgz</b>, ќе биде зачувана на локација по ваш избор.

en: Click this button to save the JavaScript policy to a zipped file. The file, named <b>javascript_policy.tgz</b>, will be saved to a location of your choice.
mk: Кликнете на ова копче за да ја снимите JavaScipt политиката во зипувана датотека.  Датотеката, со име <b>javascript_policy.tgz</b>, ќе биде зачувана на локација по ваш избор.

en: Colors
mk: Бои

en: Confirm &when closing windows with multiple tabs
mk: Потврди при &затворање на прозорци со повеќе ливчиња

en: Cus&tom
mk: Сопс&твена

en: Custom&ize...
mk: Пр&илагоди...

en: De&lete
mk: И&збриши

en: Default encoding:
mk: Стандардно кодирање:

en: Deny
mk: Одбиј

en: Domain-Specific JavaScript Policies
mk: JavaScript политики специфични за домен

en: Dra&w frame around not completely loaded images
mk: Исцртај рамка околу &некомплетно вчитаните слики

en: Ena&ble JavaScript globally
mk: Овозможи JavaScript гло&бално

en: Enable Access Ke&y activation with Ctrl key
mk: Вклучи/исклучи активација на „&Копчиња за пристап“ со тастерот Ctrl

en: Enable Ja&va globally
mk: Овозможи Ja&va глобално

en: Enable debu&gger
mk: Овозможи &чистач на бубачки

en: Enable filters
mk: Овозможи филтри

en: Enables builtin JavaScript debugger.
mk: Го овозможува вградениот чистач од бубачки на JavaScript.

en: Enables the execution of scripts written in ECMA-Script (also known as JavaScript) that can be contained in HTML pages. Note that, as with any browser, enabling scripting languages can be a security problem.
mk: Овозможува извршување скрипти напишани во ECMA-Script (познато и како JavaScript) кои што може да се наоѓаат во HTML-страници. Забележете дека, како и во секој прелистувач, овозможувањето на активна содржина може да биде сигурносен проблем.

en: Enables the execution of scripts written in Java that can be contained in HTML pages. Note that, as with any browser, enabling active contents can be a security problem.
mk: Ова овозможува изведување на скрипти напишани во Java кои што може да се наоѓаат во HTML страници. Забележете дека, како и во секој прелистувач, овозможувањето на активна содржина може да биде сигурносен проблем.

en: Enables the reporting of errors that occur when JavaScript code is executed.
mk: Овозможува пријавување на грешки кои се случуваат додека се извршува JavaScript код.

en: Enabling the security manager will cause the jvm to run with a Security Manager in place. This will keep applets from being able to read and write to your file system, creating arbitrary sockets, and other actions which could be used to compromise your system. Disable this option at your own risk. You can modify your $HOME/.java.policy file with the Java policytool utility to give code downloaded from certain sites more permissions.
mk: Овозможувањето на безбедносниот менаџер ќе направи jvm да работи со него. Ова ќе ги оневозможи аплетите да читаат и запишуваат на вашиот датотечен систем, да креираат произволни приклучници и да прават други работи што можат да го загрозат вашиот систем. Оневозможете ја оваа опција на ваш ризик. Може да ја промените вашата $HOME/.java.policy датотека со Java-алатката policytool, со што може да му дадете повеќе дозволи на код кој што е симнат од одредени веб-локации.

en: Enabling this will cause the jvm to use KIO for network transport
mk: Овозможувањето на ова ќе направи jvm да го користи KIO за мрежен пренос

en: Enter the name of a host (like www.kde.org) or a domain, starting with a dot (like .kde.org or .org)
mk: Внесете име на сервер (како www.kde.org) или на домен кое почнува со точка(како .kde.org или .org)

en: Enter the path to the java executable. If you want to use the jre in your path, simply leave it as 'java'. If you need to use a different jre, enter the path to the java executable (e.g. /usr/lib/jdk/bin/java), or the path to the directory that contains 'bin/java' (e.g. /opt/IBMJava2-13).
mk: Внесете ја патеката до java извршната датотека. Ако сакате да ја користите jre во вашата патека, едноставно оставете ја како 'java'. Ако ви треба да користите друга jre, внесете ја патеката до java извршната датотека (пр. /usr/lib/jdk/bin/java), или патеката до именикот кој содржи 'bin/java' (пр. /opt/IBMJava2-13).

en: Export...
mk: Изнеси...

en: Focus window:
mk: Фокусирање на прозорец:

en: Font &size adjustment for this encoding:
mk: Прилагодување на големината за ова &кодирање:

en: Font Family
mk: Фамилија на фонт

en: Font Si&ze
mk: Големина на &фонт

en: Font Size
mk: Големина на фонт

en: Form Com&pletion
mk: &Довршување на форми

en: Global JavaScript Policies
mk: Глобални JavaScript политики

en: Here you can select how many values Konqueror will remember for a form field.
mk: Тука може да изберете колку вредности ќе памти Konqueror за некое поле.

en: Here you can set specific Java policies for any particular host or domain. To add a new policy, simply click the <i>New...</i> button and supply the necessary information requested by the dialog box. To change an existing policy, click on the <i>Change...</i> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <i>Delete</i> button will remove the selected policy, causing the default policy setting to be used for that domain.
mk: Тука може да поставите специфични Java политики за секој посебен сервер или домен. За да додадете нова политика, едноставно кликнете на копчето <i>Додај...</i> и внесете ги информациите што ги бара дијалогот. За да промените постоечка политика, кликнете на копчето <i>Промени...</i> и изберете нова политика од дијалогот. Кликањето на копчето <i>Отстрани...</i> ќе ја отстрани обележаната политика, што ќе предизвика за тој домен да се користи стандардната политика.

en: Here you can set specific JavaScript policies for any particular host or domain. To add a new policy, simply click the <i>New...</i> button and supply the necessary information requested by the dialog box. To change an existing policy, click on the <i>Change...</i> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <i>Delete</i> button will remove the selected policy causing the default policy setting to be used for that domain. The <i>Import</i> and <i>Export</i> button allows you to easily share your policies with other people by allowing you to save and retrieve them from a zipped file.
mk: Тука може да поставите специфични политики за JavaScript за секој посебен сервер или домен. За да додадете нова политика, едноставно кликнете на копчето <i>Нова...</i> и внесете ги информациите што ги бара дијалогот. За да промените постоечка политика, кликнете на копчето <i>Промени...</i> и изберете нова политика од дијалогот. Кликањето на копчето <i>Отстрани</i> ќе ја отстрани обележаната политика, што ќе предизвика за тој домен да се користи стандардната политика. Копчињата <i>Внеси</i> и <i>Изнеси</i> овозможуваат лесно да ги делите вашите политики со други луѓе со тоа што ви овозможуваат да ги снимите или вчитате политиките од зипувани датотеки.

en: Hide filtered images
mk: Скриј филтрирани слики

en: Hide the tab bar when only one tab is open
mk: Скриј ја лентата со ливчиња кога има само едно ливче

en: Home page:
mk: Домашна страница:

en: Host/Domain
mk: Сервер/Домен

en: If this box is checked, Konqueror will allow you to change the title of the bookmark and choose a folder in which to store it when you add a new bookmark.
mk: Ако ова е обележено, Konqueror ќе ви дозволи да го промените насловот на обележувачот и да изберете папка во која ќе го ставите кога додавате нов обележувач.

en: If this box is checked, Konqueror will remember the data you enter in web forms and suggest it in similar fields for all forms.
mk: Ако ова е обележано, Konqueror ќе ги памти податоците кои ги внесувате во веб формите и ќе ги предлага во слични полиња за сите форми.

en: If this box is checked, Konqueror will show only those bookmarks in the bookmark toolbar which you have marked to do so in the bookmark editor.
mk: Ако ова е обележено, Konqueror ќе ги покаже само оние обележувачи во алатникот со обележувачи кои се маркирани во уредувачот на обележувачи.

en: If this box is checked, you can go back in history by right clicking on a Konqueror view. To access the context menu, press the right mouse button and move.
mk: Ако е избрана оваа опција, може да се вратите назад во историјата со десен клик во поглед на Konqueror. За да му пристапите на контекстното мени, кликнете со десното копче на глушецот и придвижете го.

en: If this box is checked, you can open the URL in the selection by middle clicking on a Konqueror view.
mk: Ако е избрана оваа опција, може да го отворите URL во изборот со среден клик во поглед на Konqueror.

en: If this option is set, the shape of the cursor will change (usually to a hand) if it is moved over a hyperlink.
mk: Ако оваа опција е поставена, изгледот на курсорот ќе се смени (обично, во дланка) ако тој се најде над хиперврска.

en: If you disable this, Konqueror will stop interpreting the <i>window.open()</i> JavaScript command. This is useful if you regularly visit sites that make extensive use of this command to pop up ad banners.<br /><br /><b>Note:</b> Disabling this option might also break certain sites that require <i>window.open()</i> for proper operation. Use this feature carefully.
mk: Ако го оневозможите ова, Konqueror ќе престане да ја интерпретира JavaScript-наредбата <i>window.open()</i>. Ова е корисно ако често посетувате страници што ја користат оваа наредба за прикажување реклами.<br /><br /><b>Забелешка:</b> Оневозможувањето на оваа опција може да ги погоди и страниците кои ја користат наредбата <i>window.open()</i> за нормални операции. Користете ја оваа можност внимателно.

en: If you want special arguments to be passed to the virtual machine, enter them here.
mk: Ако сакате да предадете посебни аргументи на виртуелната машина, внесете ги тука.

en: Ignore
mk: Игнорирај

en: Ignore attempts of scripts to change the status bar text. The web page will <i>think</i> it changed the text but the actual text will remain unchanged.
mk: Ги игнорира обидите на скриптите да го сменат текстот во статусната линија. Страницата ќе <i>мисли</i> дека го сменила текстот, но вистинскиот текст на прозорецот нема да се смени.

en: Ignore attempts of scripts to change the window position. The web page will <i>think</i> it moved the window but the actual position is not affected.
mk: Ги игнорира обидите на скриптите да ја сменат позицијата на прозорецот. Страницата ќе <i>мисли</i> дека ја сменила големината, но вистинската позиција на прозорецот нема да се смени.

en: Ignore attempts of scripts to change the window size. The web page will <i>think</i> it changed the size but the actual window is not affected.
mk: Ги игнорира обидите на скриптите да ја сменат големината на прозорецот. Страницата ќе <i>мисли</i> дека ја сменила големината, но вистинската големина на прозорецот нема да се смени.

en: Ignore attempts of scripts to focus the window. The web page will <i>think</i> it brought the focus to the window but the actual focus will remain unchanged.
mk: Ги игнорира обидите на скриптите да го фокусираат прозорецот. Страницата ќе <i>мисли</i> дека го фокусирала прозорецот, но вистинскиот фокус на прозорецот нема да се смени.

en: Images
mk: Слики

en: Import...
mk: Внеси...

en: Insert
mk: Вметни

en: Java Runtime Settings
mk: Java Runtime поставувања

en: JavaScript access controls
    Per-domain policies extensions
mk: JavaScript контроли за пристап
    Екстензии за политики по домен

en: JavaScript policy:
mk: JavaScript политика:

en: Konqueror Browsing Control Module
mk: Контролен модул за прелистување со Konqueror

en: Konqueror will never display text smaller than this size,<br />overriding any other settings.
mk: Konqueror никогаш нема да прикаже букви со големина помала од оваа,<br />без разлика на другите поставувања

en: M&iddle click opens URL in selection
mk: Средн&иот клик отвора URL во избор

en: M&inimum font size:
mk: М&инимална големина на фонт:

en: Middle-click on a tab to close it
mk: Среден клик на ливче за затворање

en: Modify status bar text:
mk: Менување на текстот
    во статусната линија:

en: Mouse Beha&vior
mk: Однесу&вање на глушецот

en: Move window:
mk: Преместување на прозорец:

en: O&pen new tabs in the background
mk: О&твори нови ливчиња во заднина

en: Only on Hover
mk: Само при лебдење

en: Open &links in new tab instead of in new window
mk: Отворај ги &врските во ново ливче наместо во нов прозорец

en: Open &new tab after current tab
mk: Отвори &ново ливче после тековното

en: Open as tab in existing Konqueror when URL is called externally
mk: Отвори како ливче во постоечкиот Konqueror кога URL е повикано надворешно

en: Open new windows:
mk: Отворање на нови прозорци:

en: Open pop&ups in new tab instead of in new window
mk: Отв&орај ги скокачките страници во ново ливче наместо во нов прозорец

en: Policy
mk: Политика

en: Pressing the Ctrl key when viewing webpages activates Access Keys. Unchecking this box will disable this accessibility feature. (Konqueror needs to be restarted for this change to take effect.)
mk: Притискањето на тастерот Ctrl при прегледување на веб-страници ги активира „Копчињата за пристап“ на KDE. Деактивирањето на ова поле ќе ја оневозможи оваа можност за пристапност (Konqueror треба да биде рестартиран за да се активираат измените.)

en: Preview
mk: Преглед

en: Prompt every time a popup window is requested.
mk: Прашува секој пат при барање за отворање на скокачки прозорци.

en: Reject
mk: Одбиј

en: Reject all popup window requests.
mk: Ги одбива сите барања за скокачки прозорци.

en: Remove
mk: Отстрани

en: Report &errors
mk: Пријави &грешки

en: Resize window:
mk: Менување големина на прозорец:

en: Right click goes &back in history
mk: Десен клик ме &враќа назад во историјата

en: S&mooth scrolling:
mk: &Мазно движење:

en: S&tandard font:
mk: С&тандарден фонт:

en: Search:
mk: Барање:

en: Select a Java policy for the above host or domain.
mk: Изберете Java политика за горниот сервер или домен.

en: Select a JavaScript policy for the above host or domain.
mk: Изберете JavaScript политика за горниот сервер или домен.

en: Select the default encoding to be used; normally, you will be fine with 'Use language encoding' and should not have to change this.
mk: Изберете го стандардното кодирање кое ќе се користи. Обично е доволно да се избере „Користи го кодирањето на јазикот“ и тука да не се менува.

en: Show Only Once
mk: Прикажи само еднаш

en: Show only marked bookmarks in bookmark toolbar
mk: Покажи само маркирани обележувачи во алатникот за обечежувачи

en: Shu&tdown applet server when inactive for more than
mk: Изгаси го серверот за апле&ти кога е неактивен повеќе од

en: Smart
mk: Паметно

en: Some web pages request an automatic reload or redirection after a certain period of time. By unchecking this box Konqueror will ignore these requests.
mk: Некои веб-страници бараат автоматско превчитување или пренасочување после некое време. Со одизбирањето на оваа опција Konqueror ќе ги игнорира овие барања.

en: Some websites change the status bar text by setting <i>window.status</i> or <i>window.defaultStatus</i>, thus sometimes preventing displaying the real URLs of hyperlinks. This option specifies the treatment of such attempts.
mk: Некои веб-страници го менуваат текстот во статусната линија со поставување на <i>window.status</i> или <i>window.defaultStatus</i>, спречувајќи го понекогаш прикажувањето на вистинските URL или хиперврски. Оваа опција ги регулира таквите обиди.

en: Some websites change the window position on their own by using <i>window.moveBy()</i> or <i>window.moveTo()</i>. This option specifies the treatment of such attempts.
mk: Некои веб-страници сами ја менуваат позицијата на прозорецот со користење на <i>window.moveBy()</i> или <i>window.moveTo()</i>. Оваа опција ги регулира таквите обиди.

en: Some websites change the window size on their own by using <i>window.resizeBy()</i> or <i>window.resizeTo()</i>. This option specifies the treatment of such attempts.
mk: Некои веб-страници сами ја менуваат големината на прозорецот со користење на <i>window.resizeBy()</i> или <i>window.resizeTo()</i>. Оваа опција ги регулира таквите обиди.

en: Some websites set the focus to their browser window on their own by using <i>window.focus()</i>. This usually leads to the window being moved to the front interrupting whatever action the user was dedicated to at that time. This option specifies the treatment of such attempts.
mk: Некои веб-страници сами го поставуваат фокусот на нивниот прозорец со користење на <i>window.focus()</i>. Ова доведува до тоа прозорецот да се постави пред другите прекинувајќи ја дејноста на корисникот во тој момент. Оваа опција ги регулира таквите обиди.

en: Stylesheets
mk: Страници со дизајн

en: Suppress background images
mk: Потисни ги позадинските слики

en: Tabbed Browsing
mk: Прелистување со ливчиња

en: This is the font used to display fixed-width (i.e. non-proportional) text.
mk: Ова е фонтот што се користи за приказ на текст со фиксна ширина (т.е. непропорционален текст).

en: This is the font used to display normal text in a web page.
mk: Ова е фонтот што се користи за приказ на нормален текст на веб-страница.

en: This is the font used to display text that is marked up as a fantasy font.
mk: Ова е фонтот што се користи за приказ на текст кој е означен како „Фантазија“.

en: This is the font used to display text that is marked up as italic.
mk: Ова е фонтот што се користи за приказ на текст кој е означен како курзив.

en: This is the list of URL filters that will be applied to all embedded images and media objects.
mk: Ова е листата со URL-филтри што ќе се применат на сите вгнездени слики и мултимедијални објекти.

en: This is the relative font size Konqueror uses to display web sites.
mk: Ова е релативната големина на фонтот што ja користи Konqueror за прикажување на веб страници.

en: This will ask you whether you are sure you want to close a window when it has multiple tabs opened in it.
mk: Ова ќе ве праша дали сте сигурни дека сакате да го затворите прозорецот кој има повеќе отворени ливчиња.

en: This will display the tab bar only if there are two or more tabs. Otherwise it will always be displayed.
mk: Со ова лентата со ливчиња ќе се прикаже само ако има две или повеќе ливчиња. Инаку лентата ќе биде постојано прикажана.

en: This will open a new tab in the background, instead of in the foreground.
mk: Ова ќе го отвори новото ливче во заднина, наместо во преден план.

en: This will open a new tab instead of a new window in various situations, such as choosing a link or a folder with the middle mouse button.
mk: Ова ќе отвори ново ливче наместо нов прозорец во различни ситуации, како што е избирање на врска или папка со средното копче од глушецот.

en: This will open a new tab opened from a page after the current tab, instead of after the last tab.
mk: Ова ќе отвори ново ливче отворено од страница по тековното, наместо по крајното ливче.

en: U&se accessibility stylesheet
mk: Користи страница со дизајни за при&стапливост

en: Und&erline links:
mk: Потцртај ги врскит&е:

en: Update
mk: Ажурирај

en: Us&e default stylesheet
mk: Користи ја &стандардната страница за дизајн

en: Use &KIO
mk: Користи &KIO

en: Use &user-defined stylesheet
mk: Користи &кориснички дефинирана страница

en: Use Global
mk: Користи глобални

en: Use Language Encoding
mk: Користи го кодирањето на јазикот

en: Use global
mk: Користи глобални

en: Use same color for all text
mk: Користи иста боја за целиот текст

en: Use same family for all text
mk: Користи ја истата фамилија за целиот текст

en: Use setting from global policy.
mk: Користи ги поставувањата од глобалната политика.

en: When Efficient
mk: Кога е ефикасно

en: When all the applets have been destroyed, the applet server should shut down. However, starting the jvm takes a lot of time. If you would like to keep the java process running while you are browsing, you can set the timeout value to whatever you like. To keep the java process running for the whole time that the konqueror process is, leave the Shutdown Applet Server checkbox unchecked.
mk: Кога сите аплети ќе бидат уништени, серверот за аплети треба да се изгаси. Сепак, стартувањето на jvm трае долго време. Ако сакате да го оставите java-процесот да се извршува додека прелистувате, може да ја наместите вредноста за истек на време на некоја вредност. За java-процесот да работи цело време додека има и konqueror-процес, не ја избирајте опцијата „Изгаси го серверот за аплети“.

en: When checking this the previous used or opened tab will be activated when you close the current active tab instead of the one right to the current tab.
mk: Со обележување на ова ќе биде активирано претходно користеното или отвореното ливче кога ќе го затворите моментално активното ливче, наместо она десно од моменталното ливче.

en: When enabled blocked images will be removed from the page completely, otherwise a placeholder 'blocked' image will be used.
mk: Кога е овозможено, блокираните слики ќе бидат целосно отстранети од страницата. Инаку ќе се користи резервирано место со натпис „блокирана слика“.

en: When you click a URL in another KDE program or call kfmclient to open a URL, the current desktop will be searched for a non-minimized Konqueror and, if found, the URL opened as a new tab within it. Otherwise a new Konqueror window will be opened with the required URL.
mk: Кога ќе кликнете на URL во друга KDE програма или ќе го повикате kfmclient да отвори URL, тековната работна површина ќе биде пребарана за неспуштен Konqueror и, ако постои таков, URL ќе биде отворено како ново јазиче во него. Инаку ќе биде отворен нов Konqueror прозорец со бараното URL.

en: Whether or not JavaScript popups if allowed shall open in a new tab or in a new window.
mk: Ова кажува дали скокачките JavaScript-прозорци (ако им е дозволено) ќе се отвораат во ново ливче или во нов прозорец.

en: You must first enter a domain name.
mk: Прво треба да внесете име на домен.

en: You must first select a policy to be changed.
mk: Прво треба да ја изберете политиката што сакате да ја промените.

en: You must first select a policy to delete.
mk: Прво треба да ја изберете политиката што сакате да ја избришете.

[ctx: animations]
en: Disabled
mk: Оневозможени

[ctx: animations]
en: Enabled
mk: Овозможени

[ctx: smooth scrolling]
en: Always
mk: Секогаш

[ctx: soft scrolling]
en: Never
mk: Никогаш

[ctx: underline]
en: Disabled
mk: Никогаш

[ctx: underline]
en: Enabled
mk: Секогаш
