kfontinst - en to mk translation catalogue (369 entries)

en: %1 contains the font <b>%2</b>, which is already installed on your system.
mk: %1 го содржи фонтот <b>%2</b>, кој е веќе инсталиран на Вашиот систем.

en: %1 duplicate font found. | %1 duplicate fonts found.
mk[0]: Пронајден е %1 дупликат на фонт.
mk[1]: Пронајдени се %1 дупликати на фонтови.
mk[2]: Пронајдени се %1 дупликати на фонтови.

en: %1 is a bitmap font, and these have been disabled on your system.
mk: %1 е битмапиран фонт, а тие се оневозможени на Вашиот систем.

en: %1 is not a font.
mk: %1 не е фонт.

en: %2 [1 pixel] | %2 [%1 pixels]
mk[0]: %2 [%1 пиксел]
mk[1]: %2 [%1 пиксели]
mk[2]: %2 [%1 пиксели]

en: &Main Toolbar
mk: Г&лавен алатник

en: 1 Font | %1 Fonts
mk[0]: %1 фонт
mk[1]: %1 фонта
mk[2]: %1 фонтови

en: 12pt
mk: 12точ

en: 18pt
mk: 18точ

en: 24pt
mk: 24точ

en: 36pt
mk: 36точ

en: 48pt
mk: 48точ

en: <h1>Font Installer</h1><p> This module allows you to install TrueType, Type1, and Bitmap fonts.</p><p>You may also install fonts using Konqueror: type fonts:/ into Konqueror's location bar and this will display your installed fonts. To install a font, simply copy it into the appropriate folder -  "%1" for fonts available to just yourself, or  "%2" for system-wide fonts (available to all).</p>
mk: <h1>Инсталатор на фонтови</h1><p> Овој модул ви овозможува да инсталирате фонтови од тип TrueType, Type1 и Bitmap.</p><p>Исто така може да инсталирате фонтови и со Konqueror: напишете fonts:/ во линијата за локација на Konqueror и ова ќе ги прикаже Вашите инсталирани фонтови. За да инсталирате фонт, едноставно ископирајте ги во соодветната папка-  „%1“ за фонтови што Ви се достапни само вам или  „%2“ за системски фонтови (достапни на сите).</p>

en: <h1>Font Installer</h1><p> This module allows you to install TrueType, Type1, and Bitmap fonts.</p><p>You may also install fonts using Konqueror: type fonts:/ into Konqueror's location bar and this will display your installed fonts. To install a font, simply copy one into the folder.</p>
mk: <h1>Инсталирач на фонтови</h1><p> Овој модул ви овозможува да инсталирате фонтови од тип TrueType, Type1, Speedo, и Bitmap.</p><p>Исто така може да инсталирате фонтови и со Konqueror: напишете fonts:/ во линијата за локација на Konqueror и ова ќе ги прикаже вашите инсталирани фонтови. За да инсталирате фонтови, едноставно ископирајте ги во соодветната папка.</p>

en: <h3>Cancel?</h3><p>Are you sure you wish to cancel?</p>
mk: <h3>Откажување?</h3><p>Дали навистина сакате да откажете?</p>

en: <h3>Error</h3>
mk: <h3>Грешка</h3>

en: <h3>Finished</h3><p>Please note that any open applications will need to be restarted in order for any changes to be noticed.</p>
mk: <h3>Готово</h3><p>Забележете дека сите отворени апликации ќе треба повторно да се стартуваат за да бидат забележани измените.</p>

en: <i>%1</i> already exists.
mk: <b>%1</b> веќе постои.

en: <i>%1</i> contains the font <b>%2</b>, which is already installed on your system.
mk: <i>%1</i> го содржи фонтот <b>%2</b>, што е веќе инсталиран на Вашиот систем.

en: <i>%1</i> does not exist.
mk: <i>%1</i> не постои.

en: <i>%1</i> is a bitmap font, and these have been disabled on your system.
mk: <i>%1</i> е битмапиран фонт, а тие се оневозможени на Вашиот систем.

en: <i>%1</i> is not a font.
mk: <i>%1</i> не е фонт.

en: <li><i>All Fonts</i> contains all the fonts installed on your system - both  "System" and "Personal".</li><li><i>System</i> contains all fonts that are installed system-wide (i.e. available to all users).</li><li><i>Personal</i> contains your personal fonts.</li><li><i>Unclassified</i> contains all fonts that have not yet been placed within a "Custom" group.</li>
mk: <li><i>Сите фонтови</i> ги содржи сите фонтови инсталирани на Вашиот систем - „Системски“ и „Лични“.</li><li><i>Системски</i> ги содржи сите фонтови што се системски инсталирани (т.е. достапни до сите корисници).</li><li><i>Лични</i> ги содржи вашите лични фонтови.</li><li><i>Некласифицирани</i> ги содржи сите фонтови што сѐ уште не се поставени во посебна група.</li>

en: <li><i>All Fonts</i> contains all the fonts installed on your system.</li><li><i>Unclassified</i> contains all fonts that have not yet been placed within a "Custom" group.</li>
mk: <li><i>Сите фонтови</i> ги содржи сите фонтови што се инсталирани на Вашиот систем.</li><li><i>Неодредено</i> ги содржи фонтовите што сѐ уште не се поставени во група „Сопствено“.</li>

en: <p>Do you really want to delete</p><p>'<b>%1</b>'?</p>
mk: <p>Дали навистина сакате да го избришете</p><p>„<b>%1</b>“?</p>

en: <p>Do you really want to disable this font contained within group '<b>%2</b>'?</p> | <p>Do you really want to disable these %1 fonts contained within group '<b>%2</b>'?</p>
mk[0]: <p>Дали навистина сакате да го оневозможите овој %1 фонт што се содржи во групата „<b>%2</b>“?</p>
mk[1]: <p>Дали навистина сакате да ги овозможите овие %1 фонта што се содржат во групата „<b>%2</b>“?</p>
mk[2]: <p>Дали навистина сакате да ги овозможите овие %1 фонтови што се содржат во групата „<b>%2</b>“?</p>

en: <p>Do you really want to disable</p><p>'<b>%1</b>', contained within group '<b>%2</b>'?</p>
mk: <p>Дали навистина сакате да го оневозможите </p><p>„<b>%1</b>“, што се наоѓа во групата „<b>%2</b>“?</p>

en: <p>Do you really want to disable</p><p>'<b>%1</b>'?</p>
mk: <p>Дали навистина сакате да го оневозможите</p><p>„<b>%1</b>“?</p>

en: <p>Do you really want to enable this font contained within group '<b>%2</b>'?</p> | <p>Do you really want to enable these %1 fonts contained within group '<b>%2</b>'?</p>
mk[0]: <p>Дали навистина сакате да го овозможите овој %1 фонт што се содржи во групата „<b>%2</b>“?</p>
mk[1]: <p>Дали навистина сакате да ги овозможите овие %1 фонта што се содржат во групата „<b>%2</b>“?</p>
mk[2]: <p>Дали навистина сакате да ги овозможите овие %1 фонтови што се содржат во групата „<b>%2</b>“?</p>

en: <p>Do you really want to enable</p><p>'<b>%1</b>', contained within group '<b>%2</b>'?</p>
mk: <p>Дали навистина сакате да го овозможите </p><p>„<b>%1</b>“, што се наоѓа во групата „<b>%2</b>“?</p>

en: <p>Do you really want to enable</p><p>'<b>%1</b>'?</p>
mk: <p>Дали навистина сакате да го овозможите</p><p>„<b>%1</b>“?</p>

en: <p>Do you really want to remove '<b>%1</b>'?</p><p><i>This will only remove the group, and not the actual fonts.</i></p>
mk: <p>Дали навистина сакате да ја отстраните „<b>%1</b>“?</p><p><i>Ова ќе ја отстрани само групата, а не и фонтовите во неа.</i></p>

en: <p>This list shows your installed fonts. The fonts are grouped by family, and the number in square brackets represents the number of styles in which the family is available. e.g.</p><ul><li>Times [4]<ul><li>Regular</li><li>Bold</li><li>Bold Italic</li><li>Italic</li></ul></li></ul>
mk: <p>Оваа листа ги прикажува Вашите инсталирани фонтови. Тие се групирани според фамилија и бројот во средни загради е број на стилови во кои е достапна фамилијата, на пример</p><ul><li>Times [4]<ul><li>Регуларен</li><li>Задебелен</li><li>Задебелен курзив</li><li>Курзив</li></ul></li></ul>

en: <qt>A group named <b>'%1'</b> already exists.</qt>
mk: <qt>Веќе постои група со име „<b>%1</b>“.</qt>

en: Add Fonts
mk: Додај фонтови

en: Add to "%1".
mk: Додај на „%1“.

en: Administrator
mk: Администратор

en: All
mk: Сите

en: All Characters
mk: Сите знаци

en: All Fonts
mk: Сите фонтови

[ctx: All letters of the alphabet (in upper/lower case pairs), followed by numbers]
en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz0123456789
mk: АаБбВвГгДдЃѓЕеЖжЗзЅѕИиЈјКкЛлЉљМмНнЊњОоПпРрСсТтЌќУуФфХхЦцЧчЏџШш0123456789

[ctx: All of the letters of the alphabet, lowercase]
en: abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
mk: абвгдѓежзѕијклљмнњопрстќуфхцчџш

[ctx: All of the letters of the alphabet, uppercase]
en: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
mk: АБВГДЃЕЖЗЅИЈКЛЉМНЊОПРСТЌУФХЦЧЏШ

en: Alphabetic Presentation Forms
mk: Форми на алфабетска презентација

en: Ancient Greek Musical Notation
mk: Старогрчки музичка нотација

en: Ancient Greek Numbers
mk: Старогрчки броеви

en: Arabic
mk: Арапски

en: Arabic Presentation Forms-A
mk: Форми на арапска презентација-А

en: Arabic Presentation Forms-B
mk: Форми на арапска презентација-Б

en: Arabic Supplement
mk: Арапски, додаток

en: Are you sure you wish to delete:
mk: Дали навистина сакате да ги избришете:

en: Are you sure you wish to delete:
    %1
mk: Дали навистина сакате да го избришете:
    %1

en: Armenian
mk: Ерменски

en: Arrows
mk: Стрелки

en: Authentication failed.<br><i>%1</i>
mk: Авторизацијата не успеа.<br><i>%1</i>

en: AutoSkip
mk: Автом. прескокнување

en: Backend died
mk: Задниот крај падна

en: Balinese
mk: Балинески

en: Basic Latin
mk: Основна латиница

en: Bengali
mk: Бенгалски

en: Black
mk: Црн

en: Block Elements
mk: Блок-елементи

en: Bold
mk: Задебелен

en: Bopomofo
mk: Бопомофо

en: Bopomofo Extended
mk: Бопомофо проширен

en: Box Drawing
mk: Цртање рамки

en: Braille
mk: Брајови шеми

en: Braille Patterns
mk: Брајови шеми

en: Buginese
mk: Бугинески

en: Buhid
mk: Бухид

en: Byzantine Musical Symbols
mk: Византиски музички симболи

en: CJK Compatibility
mk: CJK-компатибилност

en: CJK Compatibility Forms
mk: CJK-компатибилни форми

en: CJK Compatibility Ideographs
mk: CJK-компатибилни идеографи

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
mk: CJK-компатибилни идеографи, додаток

en: CJK Radicals Supplement
mk: CJK-радикали додаток

en: CJK Symbols and Punctuation
mk: CJK-симболи и интерпункција

en: CJK Unified Ideographs
mk: CJK-унифицирани идеографи

en: CJK Unified Ideographs Extension A
mk: CJK-унифицирани идеографи проширување-А

en: CJK Unified Ideographs Extension B
mk: CJK-унифицирани идеографи проширување-Б

en: Can only install fonts to either "%1" or "%2".
mk: Можам да инсталирам фонтови само во „%1“ или „%2“.

en: Can only remove fonts from either "%1" or "%2".
mk: Можам да бришам фонтови само од „%1“ или „%2“.

en: Canadian Aboriginal
mk: Канадски абориџински

en: Cancel font scan?
mk: Го прекинувате скенирањето на фонтови?

en: Cannot Print
mk: Не можам да испечатам

en: Cannot copy fonts
mk: Не можам да копирам фонтови

en: Cannot move fonts
mk: Не можам да преместам фонтови

en: Category
mk: Категорија

en: Charcell
mk: Ќелија со знак

en: Cherokee
mk: Чироки

en: Combining Diacritical Marks
mk: Дијакритички симболи за комбинирање

en: Combining Diacritical Marks Supplement
mk: Дијакритички симболи за комбинирање, додаток

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
mk: Дијакритички симболи за комбинирање симболи

en: Combining Half Marks
mk: Полузнаци за комбинирање

en: Common
mk: Општи

en: Control Pictures
mk: Слики на контроли

en: Coptic
mk: Коптски

en: Could not read font.
mk: Не можев да го прочитам фонтот.

en: Could not remove all files associated with %1
mk: Не можам да ги отстранам сите датотеки што се поврзани со %1

en: Could not remove all files associated with <i>%1</i>
mk: Не можев да ги избришам сите датотеки поврзани со <i>%1</i>

en: Create New Group
mk: Креирање нова група

en: Currency Symbols
mk: Симболи на валути

en: Cypriot
mk: Кипарски

en: Cyrillic
mk: Кириличен

en: Cyrillic Supplement
mk: Кириличен, додаток

en: Date
mk: Датум

en: Delete
mk: Избриши

en: Delete Font
mk: Избриши фонт

en: Delete Fonts
mk: Избриши фонтови

en: Delete Marked Files
mk: Бришење на маркираните датотеки

en: Devanagari
mk: Деванагари

en: Developer and maintainer
mk: Развивач и одржувач

en: Dingbats
mk: Разни знаци

en: Disable
mk: Оневозможи

en: Disable Font
mk: Оневозможување фонт

en: Disable Fonts
mk: Оневозможување фонтови

en: Disabling
mk: Оневозможувам

en: Do not show this message again
mk: Не ја покажувај повторно поракава

en: Do you really want to delete this font? | Do you really want to delete these %1 fonts?
mk[0]: Дали навистина сакате да го избришете овој %1 фонт?
mk[1]: Дали навистина сакате да ги избришете овие %1 фонта?
mk[2]: Дали навистина сакате да ги избришете овие %1 фонтови?

en: Do you really want to disable this font? | Do you really want to disable these %1 fonts?
mk[0]: Дали навистина сакате да го оневозможите овој %1 фонт?
mk[1]: Дали навистина сакате да ги оневозможите овие %1 фонта?
mk[2]: Дали навистина сакате да ги оневозможите овие %1 фонтови?

en: Do you really want to enable this font? | Do you really want to enable these %1 fonts?
mk[0]: Дали навистина сакате да го овозможите овој %1 фонт?
mk[1]: Дали навистина сакате да ги овозможите овие %1 фонта?
mk[2]: Дали навистина сакате да ги овозможите овие %1 фонтови?

en: Do you wish to install the font(s) for personal use (only available to you), or system-wide (available to all users)?
mk: Дали сакате да ги инсталирате фонтовите за лична употреба (само за вас) или системски (достапни за сите корисници)?

en: Duplicate Fonts
mk: Дуплицирање фонтови

en: ERROR: Could not determine font's name.
mk: ГРЕШКА: Не можев да го определам името на фонтот.

en: Enable
mk: Овозможи

en: Enable Font
mk: Овозможување фонт

en: Enable Fonts
mk: Овозможување фонтови

en: Enabling
mk: Овозможувам

en: Enclosed Alphanumerics
mk: Алфанумерички знаци во загради

en: Enclosed CJK Letters and Months
mk: Опкружени CJK-букви и месеци

en: Ethiopic
mk: Етиопски

en: Ethiopic Extended
mk: Проширен етиопски

en: Ethiopic Supplement
mk: Етиопски, додаток

en: Export Group
mk: Изнеси група

en: Extra Light
mk: Екстра лесен

en: Failed to download <i>%1</i>
mk: Не успеав да го симнам <i>%1</i>

en: Failed to open %1 for writing
mk: Не успеав да го отворам %1 за запишување

en: Failed to save list of fonts to print.
mk: Не успеав да ја зачувам листата со фонтови за печатење.

en: Failed to start font printer.
mk: Не успеав да го стартувам печатачот за фонтови.

en: Failed to start the system daemon
mk: Не успеав да го стартувам системскиот даемон.

en: Failed to start the system daemon.<br><i>%1</i>
mk: Не успеав да го стартувам системскиот даемон.<br /><i>%1</i>

en: Family
mk: Фамилија

en: File Location
mk: Локација на датотека

en: File containing list of fonts to print
mk: Датотека со фонтовите за печатење

[ctx: First letter of the alphabet (in upper then lower case)]
en: Aa
mk: Аа

en: Font
mk: Фонт

en: Font Installer
mk: Инсталатор на фонтови

en: Font Printer
mk: Печатач на фонтови

en: Font Viewer
mk: Прегледник на фонтови

en: Font to print, specified as "Family,Style" where Style is a 24-bit decimal number composed as: <weight><width><slant>
mk: Фонтот за печатење, зададен како „Фамилија,Стил“, каде што Стил е 24-битен децимален број составен како: <тежина><ширина><наклон>

en: Font/File
mk: Фонт/датотека

en: Fonts
mk: Фонтови

en: Foundry
mk: Ливница

en: General Punctuation
mk: Општа интерпункција

en: Geometric Shapes
mk: Геометриски фигури

en: Georgian
mk: Грузиски

en: Georgian Supplement
mk: Дополнителен грузиски

en: Glagolitic
mk: Глаголица

en: Gothic
mk: Готика

en: Greek
mk: Грчки

en: Greek Extended
mk: Проширен грчки

en: Greek and Coptic
mk: Грчки и коптски

en: Group
mk: Група

en: Gujarati
mk: Гујарати

en: Gurmukhi
mk: Гурмуки

en: Half-Width and Full-Width Forms
mk: Форми со половина и целосна ширина

en: Han
mk: Хан

en: Hangul
mk: Хангулски

en: Hangul Compatibility Jamo
mk: Хангулско јамо - компатибилност

en: Hangul Jamo
mk: Хангулско јамо

en: Hangul Syllables
mk: Хангул, слогови

en: Hanunoo
mk: Хануну

en: Heavy
mk: Тежок

en: Hebrew
mk: Еврејски

en: High Private Use Surrogates
mk: Високи сурогати за приватна употреба

en: High Surrogates
mk: Високи сурогати

en: Hiragana
mk: Хирагана

en: IPA Extensions
mk: IPA-наставки

en: Ideographic Description Characters
mk: Знаци за идеографски опис

en: Inherited
mk: Наследени

en: Installing
mk: Инсталирам

en: Italic
mk: Курзив

en: Kanbun
mk: Канбун

en: Kangxi Radicals
mk: Радикали Канкси

en: Kannada
mk: Каннада

en: Katakana
mk: Катакана

en: Katakana Phonetic Extensions
mk: Фонетски наставки за Катакана

en: Khmer
mk: Кмерски

en: Khmer Symbols
mk: Кмерски, симболи

en: Lao
mk: Лао

en: Latin
mk: Латински

en: Latin Extended Additional
mk: Додатоци на проширена латиница

en: Latin Extended-A
mk: Проширена латиница-А

en: Latin Extended-B
mk: Проширена латиница-Б

en: Latin Extended-C
mk: Проширена латиница-Ц

en: Latin Extended-D
mk: Проширена латиница-Д

en: Latin-1 Supplement
mk: Латиница-1, додаток

en: Letter, Lowercase
mk: Буква, мала

en: Letter, Modifier
mk: Буква, модификатор

en: Letter, Other
mk: Буква, друго

en: Letter, Titlecase
mk: Буква, насловни букви

en: Letter, Uppercase
mk: Буква, големи букви

en: Letter-Like Symbols
mk: Симболи слични на букви

en: Light
mk: Лесен

en: Limbu
mk: Лимбу

en: Links To
mk: Врска до

en: Looking for files associated with %1
mk: Барам за датотеки асоцирани со %1

en: Low Surrogates
mk: Ниски сурогати

en: Makes the dialog transient for an X app specified by winid
mk: Го прави дијалогот транзиентен за X-апликација зададена со ид. на прозорец.

en: Malayalam
mk: Малајалам

en: Mark, Spacing Combining
mk: Знак, растојание и комбинации

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
mk: Математички алфанумерички симболи

en: Mathematical Operators
mk: Математички оператори

en: Medium
mk: Среден

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
mk: Разни математички симболи-А

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
mk: Разни математички симболи-Б

en: Miscellaneous Symbols
mk: Разни симболи

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
mk: Разни симболи и стрелки

en: Miscellaneous Technical
mk: Разни технички симболи

en: Mongolian
mk: Монголски

en: Move
mk: Премести

en: Move Font
mk: Преместување фонт

en: Move Fonts
mk: Преместување фонтови

en: Move to personal folder.
mk: Премести во личната папка.

en: Move to system folder.
mk: Премести во системската папка.

en: Moving
mk: Преместувам

en: Musical Symbols
mk: Музички симболи

en: Myanmar
mk: Мјанмар

en: New Group
mk: Нова група

en: New Tai Lue
mk: Ново Тај Луе

en: Nko
mk: NKo

en: No characters found.
mk: Не се пронајдени знаци.

en: No duplicate fonts found.
mk: Не се пронајдени дупликати на фонтови.

en: No files?
mk: Нема датотеки?

en: No fonts
mk: Нема фонтови

en: No special methods supported.
mk: Нема поддржани специјални методи.

en: Normal
mk: Нормален

en: Nothing to Delete
mk: Нема ништо за бришење

en: Nothing to Disable
mk: Нема ништо за оневозможување

en: Nothing to Enable
mk: Нема ништо за овозможување

en: Nothing to Move
mk: Нема ништо за преместување

en: Number Forms
mk: Форми за броеви

en: Number, Decimal Digit
mk: Број, декадна цифра

en: Number, Letter
mk: Број, буква

en: Number, Other
mk: Број, друго

[ctx: Numbers and characters]
en: 0123456789.:,;(*!?'/\")£$€%^&-+@~#<>{}[]
mk: 0123456789.:,;(*!?„“'/\")£$€%^&-+@~#<>{}[]

en: Ogham
mk: Огам

en: Old Italic
mk: Стар италијански

en: Old Persian
mk: Стар персијски

en: Only fonts may be deleted.
mk: Може да се бришат само фонтови.

en: Open all %1 fonts in font viewer?
mk: Да ги отвотам сите %1 фонтови во прегледувачот?

en: Open in Font Viewer
mk: Отвори во прегледувач на фонтови

en: Optical Character Recognition
mk: Оптичко препознавање знаци

en: Oriya
mk: Орија

en: Other, Control
mk: Друго, контрола

en: Other, Format
mk: Друго, формат

en: Other, Not Assigned
mk: Друго, не е доделено

en: Other, Private Use
mk: Друго, приватна употреба

en: Other, Surrogate
mk: Друго, сурогат

en: Permission denied.<br><i>%1</i>
mk: Пристапот е одбиен.<br><i>%1</i>

en: Personal
mk: Лично

en: Personal Fonts
mk: Лични фонтови

en: Phags Pa
mk: Фагс-па

en: Phags-pa
mk: Фагс-па

en: Phonetic Extensions
mk: Фонетски екстензии

en: Phonetic Extensions Supplement
mk: Фонетски екстензии, додаток

en: Please enter new string:
mk: Ве молиме внесете нова низа:

en: Please enter new text:
mk: Внесете нов текст:

en: Please specify "%1" or "%2".
mk: Ве молиме наведете „%1“ или „%2“.

en: Preview String
mk: Низа за преглед

en: Preview Text
mk: Текст за преглед

en: Preview Type
mk: Тип на преглед

en: Print
mk: Печатење

en: Print Font Samples
mk: Печати примероци од фонтот

en: Private Use Area
mk: Област за приватна употреба

en: Properties
mk: Својства

en: Proportional
mk: Пропорционален

en: Punctuation, Close
mk: Интерпункција, затворено

en: Punctuation, Connector
mk: Интерпункција, сврзник

en: Punctuation, Dash
mk: Интерпункција, црта

en: Punctuation, Final Quote
mk: Интерпункција, затворени наводници

en: Punctuation, Initial Quote
mk: Интерпункција, отворени наводници

en: Punctuation, Open
mk: Интерпункција, отворено

en: Punctuation, Other
mk: Интерпункција, друго

en: Regular
mk: Регуларен

en: Reload
mk: Превчитај

en: Remove
mk: Отстрани

en: Remove Group
mk: Отстранување група

en: Remove file containing list of fonts to print
mk: Ја отстранува датотеката со фонтовите за печатење

en: Remove from current group.
mk: Отстрани од тековната група.

en: Remove group
mk: Отстрани група

en: Removing
mk: Отстранувам

en: Runic
mk: Рунски

en: Select Font to View
mk: Изберете фонт за преглед

en: Select size to print font:
mk: Изберете големина за печатење на фонтот:

en: Separator, Line
mk: Разделувач, ред

en: Separator, Paragraph
mk: Разделувач, пасус

en: Separator, Space
mk: Разделувач, празно место

en: Set Criteria
mk: Поставување критериум

en: Show Face:
mk: Прикажување изглед:

en: Simple font installer
mk: Едноставен инсталатор на фонтови

en: Simple font printer
mk: Едноставен печатач на фонтови

en: Simple font viewer
mk: Едноставен прегледувач на фонтови

en: Sinhala
mk: Синхалски

en: Size
mk: Големина

en: Size index to print fonts
mk: Индекс на големина за печатење фонтови

en: Skip
mk: Прескокни

en: Small Form Variants
mk: Варијанти на мали форми

en: Spacing Modifier Letters
mk: Букви за промена на растојание

en: Specials
mk: Специјални

en: Standard Preview
mk: Стандарден преглед

en: Style
mk: Стил

en: Superscripts and Subscripts
mk: Горни и долни индекси

en: Supplemental Arrows-A
mk: Дополнителни стрелки-А

en: Supplemental Arrows-B
mk: Дополнителни стрелки-В

en: Supplemental Mathematical Operators
mk: Дополнителни математички оператори

en: Supplemental Punctuation
mk: Дополнителна интерпункција

en: Supplementary Private Use Area-A
mk: Додатна област за приватна употреба-А

en: Supplementary Private Use Area-B
mk: Додатна област за приватна употреба-Б

en: Syloti Nagri
mk: Силоти Нагри

en: Symbol, Currency
mk: Симбол, валута

en: Symbol, Math
mk: Симбол, математика

en: Symbol, Modifier
mk: Симбол, модификатор

en: Symbol, Other
mk: Симбол, друго

en: Symbol/Other
mk: Симбол/друго

en: Syriac
mk: Сириски

en: System
mk: Систем

en: System Fonts
mk: Системски фонтови

en: System backend died. Please try again.<br><i>%1</i>
mk: Системскиот заден крај падна. Обидете се повторно.<br /><i>%1</i>

en: Tagalog
mk: Тагалог

en: Tagbanwa
mk: Тагбанва

en: Tags
mk: Ознаки

en: Tai Le
mk: Тај Ле

en: Tamil
mk: Тамилски

en: Telugu
mk: Телугу

en: Thaana
mk: Таана

en: Thai
mk: Тајландски

en: There are no printable fonts.
    You can only print non-bitmap and enabled fonts.
mk: Нема фонтови за печатење.
    Може да печатите само не-битмапирани и овозможени фонтови.

en: Thin
mk: Тенок

en: This column shows the status of the font family, and of the individual font styles.
mk: Оваа колона го прикажува статусот на фамилијата на фонтот и на индивидуалните стилови.

en: This displays a preview of the selected font.
mk: Ова прикажува преглед на избраниот фонт.

en: Tibetan
mk: Тибетски

en: Tifinagh
mk: Тифинаг

en: URL to install
mk: Адреса за инсталирање

en: URL to open
mk: URL за отворање

en: Ultra Light
mk: Ултра лесен

en: Unable to start backend.
mk: Не можам да стартувам заден крај.

en: Unclassified
mk: Неодредено

en: Unicode Block: %1
mk: Уникод-блок: %1

en: Unicode Script: %1
mk: Уникод-писмо: %1

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
mk: Унифицирани канадски абориџински слогови

en: Uninstalling
mk: Одинсталирам

en: Unknown
mk: Непознато

en: Unsupported action.<br><i>%1</i>
mk: Неподдржано дејство.<br><i>%1</i>

en: Updating
mk: Ажурирам

en: Vertical Forms
mk: Вертикални форми

en: Waterfall
mk: Водопад

en: Where to Install
mk: Каде да се инсталира

en: Writing System
mk: Систем за запишување

en: XML Decimal Entity
mk: XML-декаден ентитет

en: Yi
mk: Ји

en: Yi Radicals
mk: Ји радикали

en: Yi Syllables
mk: Ји слогови

en: Yijing Hexagram Symbols
mk: Јијинг хексаграмни симболи

en: You cannot install a fonts package directly.
    Please extract %1, and install the components individually.
mk: Не може директно да инсталирате пакет со фонтови.
    Отпакувајте ја %1 и инсталирајте ги компонентите индивидуално.

en: You did not select anything to delete.
mk: Не избравте ништо за бришење.

en: You did not select anything to disable.
mk: Не избравте ништо за оневозможување.

en: You did not select anything to enable.
mk: Не избравте ништо за овозможување.

en: You did not select anything to move.
mk: Не избравте ништо за преместување.
