kmail - en to mk translation catalogue (339 entries)

en:  Column: %1
mk:  Колона: %1

en:  day |  days
mk[0]:  ден
mk[1]:  дена
mk[2]:  дена

en:  sec
mk:  сек

en: %1 match | %1 matches
mk[0]: %1 совпаѓање
mk[1]: %1 совпаѓања
mk[2]: %1 совпаѓања

[ctx: %1: identity name. Used in the config dialog, section Identity, to indicate the default identity]
en: %1 (Default)
mk: %1 (стандардно)

en: &Add...
mk: Дод&ај...

en: &Address Book
mk: &Адресар

en: &All Fields
mk: Сите полињ&а

en: &Assign Shortcut...
mk: Додели кр&атенка...

en: &Attach
mk: &Приложи

en: &Automatic Spellchecking
mk: &Автом. проверка на правопис

en: &BCC addresses:
mk: Адреси за &слепа копија (BCC):

en: &Configure KMail...
mk: &Конфигурирај КПошта...

en: &Create Filter
mk: &Креирај филтер

en: &Cryptographic Message Format
mk: Формат на &криптографска порака

en: &Delete Search
mk: &Избриши го пребарувањето

en: &Dictionary
mk: &Речник

en: &Dictionary:
mk: &Речник:

en: &Display Message
mk: При&кажи порака

en: &Drafts folder:
mk: Папка со &нацрти:

en: &Duplicate existing identity
mk: &Дуплирај го постоечкиот идентитет

en: &Email address:
mk: &Е-поштенска адреса:

en: &Encrypt Message
mk: &Криптирај ја пораката

en: &Existing identities:
mk: Посто&ечки идентитети:

en: &Find Messages...
mk: &Пронајди пораки...

en: &Find in Message...
mk: Про&најди во порака...

en: &Forward
mk: &Препрати

en: &From
mk: &Од

en: &Go
mk: &Оди

en: &Identity
mk: &Идентитет

en: &Identity:
mk: &Идентитет:

en: &Ignore Thread
mk: &Игнорирај ја нишката

en: &Keep original charset when replying or forwarding (if possible)
mk: За&држи го оригиналното множ. знаци при одговарање или препраќање (ако е можно)

en: &Mail Transport
mk: Транспорт на по&шта

en: &Mail transport:
mk: Транспорт на &пошта:

en: &Message
mk: &Порака

en: &Modify...
mk: &Измени...

en: &Move All Messages to Trash
mk: Пре&мести ги сите пораки во корпата

en: &Move to Trash
mk: Пре&мести во корпата

en: &New Composer
mk: &Нов составувач

en: &New Message...
mk: &Нова порака...

en: &New identity:
mk: &Нов идентитет:

en: &Next Message
mk: &Следна порака

en: &Previous Message
mk: Прет&ходна порака

en: &Rename
mk: &Преименувај

en: &Reply-To address:
mk: Адреса за одгово&р:

en: &Reply...
mk: &Одговори...

en: &Request Disposition Notification
mk: Ба&рај известување за статусот на пораката

en: &Save as Draft
mk: &Зачувај како нацрт

en: &Send Mail
mk: И&спрати пошта

en: &Send Mail Via
mk: И&спрати пошта преку

en: &Send Now
mk: И&спрати сега

en: &Send as Is
mk: И&спрати како што е

en: &Sent-Mail Folder
mk: Папка со и&спратена пошта

en: &Sent-Mail folder:
mk: Папка со и&спратена пошта:

en: &Sign Message
mk: &Потпиши ја пораката

en: &Specify the Subject
mk: Наведете ја &темата

en: &Spellchecker...
mk: Проверувач на правопи&с...

en: &Use custom colors
mk: Користи &сопствени бои

en: &Use custom fonts
mk: Користи &сопствени фонтови

en: &Use custom message-id suffix
mk: &Користи сопствена наставка за ид. на порака

en: &Value:
mk: &Вредност:

en: &Watch Thread
mk: Следи ја н&ишката

en: &With empty fields
mk: Со празни поли&ња

en: &Wordwrap
mk: Пренесување на зборо&ви

en: &Your name:
mk: &Вашето име:

en: (Current system setting: %1)
mk: (Тековно поставување на системот: %1)

en: <qt><h3>BCC (Blind Carbon Copy) addresses</h3><p>The addresses that you enter here will be added to each outgoing mail that is sent with this identity. They will not be visible to other recipients.</p><p>This is commonly used to send a copy of each sent message to another account of yours.</p><p>To specify more than one address, use commas to separate the list of BCC recipients.</p><p>If in doubt, leave this field blank.</p></qt>
mk: <qt><h3>Адреси за слепа копија (Blind Carbon Copy)</h3><p>Адресите што ќе ги внесете тука ќе бидат додадени на секоја порака испратена со овој идентитет. Тие нема да бидат видливи за другите примачи.</p><p>Ова вообичаено се користи за да се испрати копија од секоја испратена порака на некоја друга ваша сметка.</p><p>За да наведете повеќе од една адреса употребете запирки за одвојување на адресите на примачите на слепата копија.</p><p>Ако не сте сигурни оставете го ова поле празно.</p></qt>

en: <qt><h3>Message Disposition Notification Policy</h3><p>MDNs are a generalization of what is commonly called <b>read receipt</b>. The message author requests a disposition notification to be sent and the receiver's mail program generates a reply from which the author can learn what happened to his message. Common disposition types include <b>displayed</b> (i.e. read), <b>deleted</b> and <b>dispatched</b> (e.g. forwarded).</p><p>The following options are available to control KMail's sending of MDNs:</p><ul><li><em>Ignore</em>: Ignores any request for disposition notifications. No MDN will ever be sent automatically (recommended).</li><li><em>Ask</em>: Answers requests only after asking the user for permission. This way, you can send MDNs for selected messages while denying or ignoring them for others.</li><li><em>Deny</em>: Always sends a <b>denied</b> notification. This is only <em>slightly</em> better than always sending MDNs. The author will still know that the messages has been acted upon, he just cannot tell whether it was deleted or read etc.</li><li><em>Always send</em>: Always sends the requested disposition notification. That means that the author of the message gets to know when the message was acted upon and, in addition, what happened to it (displayed, deleted, etc.). This option is strongly discouraged, but since it makes much sense e.g. for customer relationship management, it has been made available.</li></ul></qt>
mk: <qt><h3>Политика за известувањата за статусот на пораките</h3><p>Известувањата за статусот на пораките (ИСП) се обопштување на она што се нарекува <b>„признаница за прием“</b>. Авторот на пораката бара да му биде испратено известување за статусот, а програмата за е-пошта на примачот генерира одговор од кој авторот може да дознае што се случило со неговата порака. Меѓу најчестите типови на известувања спаѓаат <b>прикажана</b> (т.е. прочитана), <b>избришана</b> и <b>испорачана</b> (пр. препратена) итн.</p><p>Достапни се следните опции за регулирање на испраќањето на известувања од КПошта:</p><ul><li><em>Игнорирај</em>: Игнорира какво било барање за известување за статус. Никакво известување нема да биде испратено автоматски (препорачано).</li><li><em>Прашај</em>: Испраќа известувања само откако ќе добие дозвола од корисникот. На овој начин може да испраќате известувања за одредени пораки, а да ги игнорирате другите.</li><li><em>Одбиј</em>: Секогаш испраќа известување <b>одбиена</b>. Ова е <em>нешто</em> подобро отколку секогаш да се испраќаат известувања. Авторот ќе дознае дали врз пораката било дејствувано, само нема да знае дали таа била избришана, прочитана или нешто друго.</li><li><em>Испрати секогаш</em>: Секогаш го испраќа бараното известување за статус. Тоа значи дека авторот на пораката ќе знае дали врз пораката било дејствувано, и додатно ќе знае што точно се случило со пораката (прикажана, избришана итн.). Оваа опција воопшто не се препорачува, но бидејќи има смисол на пример за менаџирање на односи со клиентите, постои како можност.</li></ul></qt>

en: <qt><h3>Reply-To addresses</h3><p>This sets the <tt>Reply-to:</tt> header to contain a different email address to the normal <tt>From:</tt> address.</p><p>This can be useful when you have a group of people working together in similar roles. For example, you might want any emails sent to have your email in the <tt>From:</tt> field, but any responses to go to a group address.</p><p>If in doubt, leave this field blank.</p></qt>
mk: <qt><h3>Адреси за одговор</h3><p>Ова го поставува заглавието <tt>Одговор:</tt> да содржи различна адреса од нормалната адреса <tt>Од:</tt>.</p><p>Ова може да биде корисно кога имате група на луѓе што работат заедно со слични улоги. На пример можеби би сакале сите испратени пораки да ја имаат вашата адреса во полето <tt>Од:</tt>, но сите одговори да одат на некоја групна адреса.</p><p>Ако не сте сигурни оставете го ова поле празно.</p></qt>

en: <qt><h3>Your name</h3><p>This field should contain your name as you would like it to appear in the email header that is sent out;</p><p>if you leave this blank your real name will not appear, only the email address.</p></qt>
mk: <qt><h3>Вашето име</h3><p>Ова поле треба да го содржи вашето име како што сакате тоа да изгледа во заглавието на пораката што се испраќа.</p><p>Ако го оставите ова празно вашето име нема да се појавува туку само е-поштенската адреса.</p></qt>

en: <qt><p>Enable this option if you want KMail to request Message Disposition Notifications (MDNs) for each of your outgoing messages.</p><p>This option only affects the default; you can still enable or disable MDN requesting on a per-message basis in the composer, menu item <em>Options</em>-><em>Request Disposition Notification</em>.</p></qt>
mk: <qt><p>Изберете ја оваа опција ако сакате КПошта да бара известувања за статусот на пораките за секоја Ваша испратена порака.</p><p>Оваа опција се однесува само на стандардната конфигурација. Сѐ уште може да го овозможите или оневозможите барањето за известување во составувачот за секоја порака посебно, преку менито <em>Опции</em>-><em>Барај известување за статусот на пораката</em>.</p></qt>

en: <qt><p>In order to be able to sign this message you first have to define the (OpenPGP or S/MIME) signing key to use.</p><p>Please select the key to use in the identity configuration.</p></qt>
mk: <qt><p>За да можете да ја потпишете оваа порака прво треба да го дефинирате OpenPGP или S/MIME клучот за потпишување што ќе се користи.</p><p>Ве молам изберете го клучот што ќе се користи во конфигурацијата на идентитет.</p></qt>

en: <qt><p>The S/MIME (X.509) certificate you choose here will be used to digitally sign messages.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to digitally sign emails using S/MIME; normal mail functions will not be affected.</p></qt>
mk: <qt><p>Серфитикатот S/MIME (X.509) што ќе го изберете тука ќе се користи за дигитално потпишување на пораки.</p><p>Ова може да го оставите празно но КПошта нема да може да ги потпишува пораките дигитално со помош на S/MIME. Нормалните поштенски функции нема да бидат нарушени.</p></qt>

en: <qt><p>The S/MIME certificate you choose here will be used to encrypt messages to yourself and for the "Attach My Certificate" feature in the composer.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to encrypt copies of outgoing messages to you using S/MIME; normal mail functions will not be affected.</p></qt>
mk: <qt><p>S/MIME-сертификатот што ќе го изберете тука ќе се користи за криптирање на пораките на вас самиот и за можноста „Приложи го мојот јавен клуч“ во составувачот.</p><p>Ова може да го оставите празно но КПошта нема да може да ги криптира копиите од излезните пораки на вас со помош на S/MIME. Нормалните поштенски функции нема да бидат нарушени.</p></qt>

en: <qt><p>The default domain is used to complete email addresses that only consist of the user's name.</p></qt>
mk: <qt><p>Стандардниот домен се користи за да се довршат е-поштенските адреси што се состојат само од корисничко име.</p></qt>

en: <qt><p>You have requested that messages be encrypted to yourself, but the currently selected identity does not define an (OpenPGP or S/MIME) encryption key to use for this.</p><p>Please select the key(s) to use in the identity configuration.</p></qt>
mk: <qt><p>Побаравте пораките да бидат криптирани на вас самиот, но тековно избраниот идентитет не дефинира OpenPGP или S/MIME клуч за употреба со ова.</p><p>Изберете ги клучевите за користење во конфигурацијата на идентитет.</p></qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the empty folder <b>%1</b>?</qt>
mk: <qt>Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете празната папка <b>%1</b>?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to move all messages from folder <b>%1</b> to the trash?</qt>
mk: <qt>Дали сте сигурен дека сакате да ги преместите сите пораки од папката <b>%1</b> во корпата?</qt>

en: <qt>To choose a key or a combination of keys which select the current folder, click the button below and then press the key(s) you wish to associate with this folder.</qt>
mk: <qt>За да изберете тастер или комбинација на тастери кои што ќе ја избираат тековната папка кликнете на долното копче и притиснете ги тастерите што сакате да ги придружите на оваа папка.</qt>

en: <unknown>
mk: <непознато>

en: A&dd...
mk: &Додај...

en: A&pply Filter
mk: &Примени филтер

en: Abort Current Operation
mk: Прекини ја тековната операција

en: About to send email...
mk: Ја испраќам пораката...

en: Add an attachment to the mail. This can be repeated
mk: Додава прилог на пораката. Ова може да се повторува

en: Add to Address Book
mk: Додај во адресарот

en: Add...
mk: Додај...

en: Anti-virus support
mk: Поддршка за антивирусни програми

en: Append S&ignature
mk: Додај потп&ис

en: Appl&y All Filters
mk: Примен&и ги сите филтри

en: Apply &to:
mk: Примени &на:

en: Are you sure you want to empty the trash folder?
mk: Дали сте сигурен дека сакате да ја испразните корпата?

en: Automatically request &message disposition notifications
mk: Авто&матски барај известувања за статусот на пораките

en: Bookmark This Link
mk: Обележи ја врскава

en: Browser
mk: Прелистувач

en: Certificate && Key Bundle Attachments
mk: Приврзоци со сертификати и колекции клучеви

en: Check &Mail
mk: Провери &пошта

en: Cl&ean Spaces
mk: Исчисти ги празните м&еста

en: Close Composer
mk: Го затворате составувачот

en: Composer
mk: Составувач

en: Configure &Filters...
mk: Конфигурирај ги &филтрите...

en: Configure &Notifications...
mk: Конфигурирај ги &известувањата...

en: Configure KMail...
mk: Конфигурирај КПошта...

en: Confirm &before send
mk: Потврди пред &испраќање

en: Copy Message to Folder
mk: Копирај ја пораката во папка

en: Core developer
mk: Развивач на јадрото

en: Custom message-&id suffix:
mk: Сопствена наставка за &ид. на порака:

en: D&ictionary:
mk: Речн&ик:

en: Date
mk: Датум

en: Defa&ult send method:
mk: Стандарден &метод на испраќање:

en: Defaul&t domain:
mk: Стандард&ен домен:

en: Define custom mime header fields:
mk: Дефинирајте сопствени полиња за mime-заглавијата:

en: Delete Folder
mk: Бришење на папка

en: Delete Message
mk: Бришење на порака

en: Delete Messages
mk: Бришење на пораки

en: Delete Search
mk: Бришење на пребарување

en: Delete T&hread
mk: Избриши ја &нишката

en: Deleting messages
mk: Бришење на пораки

en: Deleting messages canceled.
mk: Бришењето на пораките е откажано.

en: Deleting messages failed.
mk: Бришењето на пораките не успеа.

en: Deta&iled new mail notification
mk: Детално &известување за нова пошта

en: Detect Automatically
mk: Детектирај автоматски

en: Display KMail's Welcome Page
mk: Ја прикажува поздравната страница на КПошта

en: Do not send MDNs in response to encrypted messages
mk: Не испраќај известувања како одговор на криптирани пораки

en: Do you want to save the message for later or discard it?
mk: Дали сакате да ја зачувате пораката за подоцна или ќе ја отфрлите?

en: Documentation
mk: Документација

en: E&mpty Trash
mk: Ис&празни ја корпата

en: E&nable detection of missing attachments
mk: Овозможи детекција на прилози што &недостасуваат

en: Email Address
mk: Е-поштенска адреса

en: Email Address Not Found in Key/Certificates
mk: Не е пронајдена е-пошт. адреса во клучевите/сертификатите

en: Empty Trash
mk: Испразни ја корпата

en: Empty local &trash folder on program exit
mk: Испразни ја локалната &корпа на излегување на програмата

en: Enable system tray icon
mk: Овозможи икона во сис. лента

en: Encrypt
mk: Криптирај

en: Encryption
mk: Криптирање

en: Enter charset:
mk: Внесете множ. знаци:

en: Enter new forward prefix:
mk: Внесете нов префикс за препраќање:

en: Enter new key word:
mk: Внесете нов клучен збор:

en: Enter new reply prefix:
mk: Внесете нов префикс за одговор:

en: F&older
mk: Пап&ка

en: Filter %1
mk: Филтер %1

en: Filter on &From...
mk: Филтер на „&Од“...

en: Filter on &Subject...
mk: Филтер според &темата...

en: Filter on &To...
mk: Филтер на „&До“...

en: Filter on Mailing-&List...
mk: Филтер на поштенската &листа...

en: Filter on Mailing-List %1...
mk: Филтер за поштенската листа %1...

en: Filter on Mailing-List...
mk: Филтер за поштенска листа...

en: Fixed Width Font
mk: Фонт со фиксна ширина

en: Focus on Next Folder
mk: Фокусирај на следната папка

en: Focus on Next Message
mk: Фокусирај на следната порака

en: Focus on Previous Folder
mk: Фокусирај на претходната папка

en: Focus on Previous Message
mk: Фокусирај на претходната порака

en: Folder List
mk: Листа со папки

en: For&ward Subject Prefixes
mk: Префикси за тема при &препраќање

en: Former maintainer
mk: Поранешен одржувач

en: Forward To...
mk: Препрати на...

en: GnuPG support
mk: Поддршка за GnuPG

en: Go to the next folder with unread messages
mk: Оди на следната папка со непрочитани пораки

en: Go to the next message
mk: Оди на следната порака

en: Go to the next unread message
mk: Оди на следната непрочитана порака

en: Go to the next unread text
mk: Оди на следниот непрочитан текст

en: Go to the previous folder with unread messages
mk: Оди на претходната папка со непрочитани пораки

en: Go to the previous message
mk: Оди на претходната порака

en: Go to the previous unread message
mk: Оди на претходната непрочитана порака

[ctx: Go->]
en: Next Unread &Text
mk: Следен непрочитан &текст

en: HTML Messages
mk: Пораки со HTML

en: HTML Status Bar Background - HTML Message
mk: Подлога на статусната линија за HTML - HTML-порака

en: HTML Status Bar Background - No HTML Message
mk: Подлога на статусната линија за HTML - порака без HTML

en: HTML Status Bar Foreground - HTML Message
mk: Текст на статусната линија за HTML - HTML-порака

en: HTML Status Bar Foreground - No HTML Message
mk: Текст на статусната линија за HTML - порака без HTML

en: HTML Toolbar
mk: Алатник за HTML

en: Identity Name
mk: Име на идентитет

en: Important Message
mk: Важна порака

en: Invalid Email Address
mk: Невалидна е-пошт. адреса

en: KDE Email Client
mk: Клиентот на KDE за електронска пошта

en: KMail
mk: КПошта

en: KMail &Introduction
mk: &Вовед во КПошта

en: KMail Error
mk: Грешка во КПошта

en: KMail is currently in offline mode. How do you want to proceed?
mk: КПошта е моментално во режим без мрежа. Како сакате да продолжите?

en: KMail is set to be offline; all network jobs are suspended
mk: КПошта е без мрежа; сите мрежни задачи се суспендирани

en: KMail is set to be online; all network jobs resumed
mk: КПошта е на мрежа; сите мрежни задачи се продолжени

en: Last Search
mk: Последното барање

en: Link
mk: Врска

en: List Archives
mk: Прелистај ги архивите

en: List Help
mk: Прелистај ја помошта

en: Load E&xternal References
mk: Вчитај над&ворешни референции

en: Load External References
mk: Вчитај надворешни референции

en: Locali&zed format (%1)
mk: Локали&зиран формат (%1)

en: M&ove Thread to Trash
mk: Премести ја нишката во к&орпа

en: Mailing list description:
mk: Опис на пошт. листа:

en: Maintainer
mk: Одржувач

en: Mar&k Message
mk: О&значи ја пораката

en: Mar&k selected message as read after
mk: Обележи ги избраните пора&ки како прочитани по

en: Mark &Thread
mk: Означи ја &нишката

en: Mark Thread as &Important
mk: Означи ја нишката како &важна

en: Mark Thread as &Read
mk: Означи ја нишката како п&рочитана

en: Mark Thread as &Unread
mk: Означи ја нишката како &непрочитана

en: Mark all messages in the selected thread as read
mk: Означи ги сите пораки во избраната нишка како прочитани

en: Mark all messages in the selected thread as unread
mk: Означи ги сите пораки во избраната нишка како непрочитани

en: Message Body
mk: Тело на пораката

en: Message Disposition Notifications
mk: Известувања за статусот на пораките

en: Message List
mk: Листа со пораки

en: Message List - Important Messages
mk: Листа со пораки - важни пораки

en: Message List - Unread Messages
mk: Листа со пораки - непрочитани пораки

en: Message Preview Pane
mk: Прозорец со преглед на пораката

[ctx: Message->]
en: &Forward
mk: &Препрати

[ctx: Message->]
en: &Reply
mk: &Одговори

[ctx: Message->Forward->]
en: &Redirect...
mk: П&ренасочи...

[ctx: Message->Forward->]
en: As &Attachment...
mk: Како &прилог...

en: Mod&ify...
mk: &Измени...

en: Modify...
mk: Измени...

en: Move Message to Folder
mk: Премести ја пораката во папка

en: Move message to trashcan
mk: Премести ја пораката во корпата

en: Move thread to trashcan
mk: Ја преместува нишката во корпа

en: Move to Trash
mk: Преместување во корпата

en: Moved all messages to the trash
mk: Сите пораки се преместени во корпата

en: Moving messages
mk: Преместување на пораки

en: Moving messages canceled.
mk: Преместувањето на пораките е откажано.

en: Moving messages failed.
mk: Преместувањето на пораките не успеа.

en: Name of the attachment:
mk: Име на прилогот:

en: Never Automatically
mk: Никогаш автоматски

en: New Mail Notification
mk: Известување за нова пошта

en: New Message To...
mk: Нова порака до...

en: New Message t&o Mailing-List...
mk: Нова порака до п&оштенска листа...

en: New Messages In
mk: Нови пораки во

en: Next &Unread Message
mk: Следна &непрочитана порака

en: Next Unread &Folder
mk: Следна непрочитана п&апка

en: No Picture
mk: Нема слика

en: No Subject
mk: (Без тема)

en: No Subject Specified
mk: Не е наведена тема

en: No autosave
mk: Без автом. зачувување

en: No picture set for your address book entry.
mk: Во вашиот адресар нема слика.

en: Not available
mk: Не е достапно

en: Not available.
mk: Не е достапно.

en: On All Mail Checks
mk: При сите проверки на пошта

en: On Manual Mail Checks
mk: При рачни проверки на пошта

en: One of the configured OpenPGP encryption keys does not contain any user ID with the configured email address for this identity (%1).
mk: Еден од конфигурираните OpenPGP-клучеви за криптирање не содржи никаков ид. на корисник со конфигурираната е-пошт адреса за овој идентитет (%1).

en: One of the configured OpenPGP signing keys does not contain any user ID with the configured email address for this identity (%1).
    This might result in warning messages on the receiving side when trying to verify signatures made with this configuration.
mk: Еден од конфигурираните OpenPGP-клучеви за потпишување не содржи никаков ид. на корисник со конфигурираната е-пошт адреса за овој идентитет (%1).
    Ова може да предизвика пораки со предупредување на приемната страна при обид за се верификуваат потписите направени со оваа конфигурација.

en: One of the configured S/MIME encryption certificates does not contain the configured email address for this identity (%1).
mk: Еден од конфигурираните S/MIME-сертификати за криптирање не ја содржи конфигурираната е-пошт адреса за овој идентитет (%1).

en: One of the configured S/MIME signing certificates does not contain the configured email address for this identity (%1).
    This might result in warning messages on the receiving side when trying to verify signatures made with this configuration.
mk: Еден од конфигурираните S/MIME-сертификати за потпишување не ја содржи конфигурираната е-пошт адреса за овој идентитет (%1).
    Ова може да предизвика пораки со предупредување на приемната страна при обид за се верификуваат потписите направени со оваа конфигурација.

en: Online/Offline
mk: На мрежа/без мрежа

en: Only check for new mail
mk: Само проверува за нова пошта

en: Only open composer window
mk: Само го отвора составувачот

en: Open Message
mk: Отворете порака

en: Open in Address Book
mk: Отвори во адресарот

en: OpenPGP encryption key:
mk: OpenPGP-клуч за криптирање:

en: OpenPGP signing key:
mk: OpenPGP-клуч за потпишување:

en: Organi&zation:
mk: Органи&зација:

en: Original author
mk: Оригинален автор

en: Outgoing accounts (add at least one):
mk: Излезни сметки (додајте барем една):

en: Outlook-compatible attachment naming
mk: Именување на прилози соодветно на Outlook

en: PGP 6 support and further enhancements of the encryption support
mk: Поддршка за PGP 6 и понатамошни подобрувања на поддршката за криптирање

en: POP filters
mk: ПОП-филтри

en: Paste as Attac&hment
mk: Вметни како &прилог

en: Please wait while the message is transferred | Please wait while the %1 messages are transferred
mk[0]: Почекајте додека се пренесува %1 порака
mk[1]: Почекајте додека се пренесуваат %1 пораки
mk[2]: Почекајте додека се пренесуваат %1 пораки

en: Post to List
mk: Испрати на листа

en: Prefer &HTML to Plain Text
mk: Претпочитај HTML &наместо обичен текст

en: Previous Unread &Message
mk: Претходна неп&рочитана порака

en: Previous Unread F&older
mk: Претходна непрочитана пап&ка

en: Printing Output
mk: Излез за печатење

en: Quote original message:
mk: Цитат на оригиналната порака:

en: Quoted Text - First Level
mk: Цитиран текст - прво ниво

en: Quoted Text - Second Level
mk: Цитиран текст - второ ниво

en: Quoted Text - Third Level
mk: Цитиран текст - трето ниво

en: Re&move
mk: О&тстрани

en: Read message body from 'file'
mk: Го вчитува телото на пораката од „file“

en: Recognize any of the following key words as intention to attach a file:
mk: Препознава кој било од следниве клучни зборови како намера да се приложи датотека:

en: Recycle colors on deep &quoting
mk: Рециклирај ги боите при повеќекратно &цитирање

en: Remo&ve
mk: &Отстрани

en: Remove &Important Thread Mark
mk: Отстрани ја &ознаката за важна нишка

en: Repl&y Subject Prefixes
mk: Префикси за тема при &одговор

en: Reply Special
mk: Одговори специјално

en: Reply To...
mk: Одговори на...

en: Reply Without &Quote...
mk: Одговори без &цитирање...

en: Reply to &All...
mk: Одговори на &сите...

en: Reply to A&uthor...
mk: Одговори на а&второт...

en: Reply to Mailing-&List...
mk: Одговори на поштенската &листа...

en: S&end as Is
mk: Испрати како што &е

en: S/MIME encryption certificate:
mk: S/MIME-сертификат за потпишување:

en: S/MIME signing certificate:
mk: S/MIME-сертификат за потпишување:

en: Save &As...
mk: З&ачувај како...

en: Save &Distribution List...
mk: Зачувај ја листата за &дистриб.

en: Save A&ttachments...
mk: Зачувај ги при&лозите...

en: Save Attachments...
mk: Зачувај прилози...

en: Save Link As...
mk: Зачувај ја врската како...

en: Save this message in the Drafts folder. It can then be edited and sent at a later time.
mk: Ја зачувува оваа порака во папката со нацрти. Таа потоа може да се уредува и подоцна и да се испрати.

en: Scroll down current message. If at end of current message, go to next unread message.
mk: Се движи надолу по тековната порака. Ако е на крајот на истата, оди на наредната непрочитана порака.

en: Search &only in:
mk: Барај само в&о:

en: Security Warning
mk: Безбедносно предупредување

en: Select &All Messages
mk: Избери ги &сите пораки

en: Select &Recipients...
mk: Избери п&римачи...

en: Select Folder with Focus
mk: Избери ја фокусираната папка

en: Select Message with Focus
mk: Избери ја фокусираната порака

en: Select the number of days here
mk: Изберете го тука бројот на денови

en: Send &Later
mk: Испрати по&доцна

en: Send &Later Via
mk: Испрати по&доцна преку

en: Send &messages in outbox folder:
mk: Испрати ги пораките во и&злезното сандаче:

en: Send A&gain...
mk: Испрати по&вторно...

en: Send Confirmation
mk: Потврда за испраќање

en: Send Later
mk: Испрати подоцна

en: Send Now
mk: Испрати сега

en: Send policy:
mk: Политика за испраќање:

en: Sending messages
mk: Испраќам пораки

en: Sent-mail &folder:
mk: &Папка за испратена пошта:

en: Set as &Default
mk: Како стан&дарден

en: Set as Default
mk: Постави како почетен

en: Set body of message
mk: Го поставува телото на пораката

en: Set subject of message
mk: Ја поставува темата на пораката

en: Sign
mk: Потпиши

en: Signature
mk: Потпис

en: Spellchecker
mk: Проверувач на правопис

en: Sta&ndard format (%1)
mk: Ста&ндарден формат (%1)

en: Subscribe to List
mk: Запиши се на листа

en: The file contains multiple messages. Only the first message is shown.
mk: Датотеката содржи повеќе пораки. Само првата порака е прикажана.

en: The file does not contain a message.
mk: Датотеката не содржи порака.

en: The signature file is not valid
mk: Датотеката со потпис не е валидна

en: This charset is not supported.
mk: Ова множ. знаци не е поддржано.

en: This identity has been changed to use the default transport: | These %1 identities have been changed to use the default transport:
mk[0]: Овој %1 идентитет беше изменет за да го користи стандардниот транспорт:
mk[1]: Овие %1 идентитета беа изменети за да го користат стандардниот транспорт:
mk[2]: Овие %1 идентитети беа изменети за да го користат стандардниот транспорт:

en: This identity has been changed to use the modified transport: | These %1 identities have been changed to use the modified transport:
mk[0]: Овој %1 идентитет беше изменет за да го користи изменетиот транспорт:
mk[1]: Овие %1 идентитета беа изменети за да го користат изменетиот транспорт:
mk[2]: Овие %1 идентитети беа изменети за да го користат изменетиот транспорт:

en: This list is checked for every outgoing message from the top to the bottom for a charset that contains all required characters.
mk: Оваа листа се проверува на секоја испратена порака од горе до долу за множ. знаци што ги содржи сите потребни знаци.

en: This option requires dirmngr >= 0.9.0
mk: Оваа опција побарува dirmngr >= 0.9.0

en: Undefined Encryption Key
mk: Недефиниран клуч за криптирање

en: Undefined Signing Key
mk: Недефиниран клуч за потпишување

en: Unread Message
mk: Непрочитана порака

en: Usability tests and improvements
mk: Тестови за употребливост и подобрувања

en: Use Fi&xed Font
mk: Користи фи&ксен фонт

en: Use HTML
mk: Користи HTML

en: Use custom &icons
mk: Користи сопствени &икони

en: Use e&xternal editor instead of composer
mk: Користи надворешен &уредувач наместо составувачот

en: View the given message file
mk: Ја прегледува дадената датотека со порака

en: Work Offline
mk: Работи без мрежа

en: Work Online
mk: Работи на мрежа

en: You did not specify a subject. Send message anyway?
mk: Не наведовте тема. Ќе ја испратите ли сепак пораката?

en: You must enter your email address in the From: field. You should also set your email address for all identities, so that you do not have to enter it for each message.
mk: Мора да ја внесете вашата е-поштенска адреса во полето „Од:“. Исто така би требало да ја поставите вашата е-поштенска адреса за сите идентитети за да не мора да ја внесувате за секоја порака.

en: no proxy
mk: без прокси

[ctx: sender address field]
en: &From:
mk: &Од:

en: unnamed
mk: неименувано

en: Ägypten and Kroupware project management
mk: Менаџмент ан проектите Ägypten и Kroupware
