kmouth - en to mk translation catalogue (167 entries)

en: &Configure KMouth...
mk: &Конфигурирај KMouth...

en: &Currently Selected Phrase or Phrase Book
mk: &Тековно избрана фраза или разговорник

en: &Delete Dictionary
mk: &Избриши речник

en: &Edit...
mk: &Уреди...

en: &Export Dictionary...
mk: Изн&еси речник...

en: &Export...
mk: &Изнеси...

en: &Filename:
mk: &Име на датотека:

en: &Import...
mk: &Внеси...

en: &Language:
mk: &Јазик:

en: &Merge dictionaries
mk: &Спој речници

en: &Move Down
mk: Премести на&долу

en: &Name:
mk: &Име:

en: &New Phrase
mk: &Нова фраза

en: &None
mk: &Нема

en: &Open as History...
mk: &Отвори како историја...

en: &Overwrite
mk: &Запиши

en: &Phrase Books
mk: &Разговорници

en: &Preferences
mk: &Параметри

en: &Print History...
mk: П&ечати историја...

en: &Selected Dictionary
mk: &Избран речник

en: &Selection of phrases in the phrase book:
mk: &Избор на фрази во разговорникот:

en: &Speak
mk: &Изговори

en: &Text-to-Speech
mk: &Текст-во-говор

en: (New Phrase Book)
mk: (Нов разговорник)

en: (New Phrase)
mk: (Нова фраза)

en: A type-and-say front end for speech synthesizers
mk: Преден дел за пишување-и-изговор за синтетизатори за говор

en: Add D&ictionary...
mk: Додај ре&чник...

en: Adds a new phrase
mk: Додава нова фраза

en: Adds a new phrase book into which other books and phrases can be placed
mk: Додава нов разговорник во кој може да се стават други разговорници и фрази

en: As Phrasebook
mk: Како разговорник

en: As Plain Text
mk: Како обичен текст

en: Ask Whether to Save
mk: Прашај дали да се зачува

en: Book
mk: Книга

en: By clicking on this button you can select the keyboard shortcut associated with the selected phrase.
mk: Со кликнување на ова копче може да ја изберете кратенката за тастатурата што е поврзана со избраната фраза.

en: C&reate new dictionary:
mk: К&реирај нов речник:

en: C&ustom
mk: С&опствена

en: Character &encoding:
mk: Кодирање на &знаци:

en: Closes the window
mk: Го затвора прозорецот

en: Closing "Phrase Book" Window
mk: Го затворам „разговорникот“

en: Closing the phrase &book edit window:
mk: Го затворам прозорецот за уредување на &разговорник:

en: Copies the currently selected entry from the phrase book to the clipboard
mk: Го копира тековно избраниот елемент од разговорникот на таблата со исечоци

en: Copies the currently selected phrases from the history to the clipboard
mk: Ги копира тековно избраните фрази од историјата на таблата со исечоци

en: Copies the selected section to the clipboard
mk: Го копира избраниот дел на таблата со исечоци

en: Copies the selected section to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is copied to the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are copied to the clipboard.
mk: Го копира избраниот дел на таблата со исечоци. Ако има избран текст во полето за уредување тој се копира на таблата со исечоци. Во спротивно на таблата со исечоци се копираат избраните реченици во историјата (ако ги има).

en: Create an &empty wordlist
mk: Креирај празна &листа на зборови

en: Creating Word List
mk: Креирање листа на зборови

en: Cu&t
mk: Ис&ечи

en: Cuts the currently selected entries from the phrase book and puts it to the clipboard
mk: Ги исекува тековно избраните елементи од разговорникот и ги става на таблата со исечоци

en: Cuts the currently selected phrases from the history and puts them to the clipboard
mk: Ги исекува тековно избраните фрази од историјата и ги става на таблата со исечоци

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
mk: Го исекува избраниот дел и го става на таблата со исечоци

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is placed it on the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are placed on the clipboard.
mk: Го исекува избраниот дел и го става на таблата со исечоци. Ако има избран текст во полето за уредување тој се става на таблата со исечоци. Во спротивно на таблата со исечоци се ставаат избраните реченици во историјата (ако ги има).

en: D&eselect All Entries
mk: &Одизбери ги сите елементи

en: Deletes the currently selected phrases from the history
mk: Ги брише тековно избраните фрази од историјата

en: Deletes the selected entries from the phrase book
mk: Ги брише избраните елементи од разговорникот

en: Deselects all phrases in the history
mk: Ги одизбира сите фрази од историјата

en: Dictionary
mk: Речник

en: Discard Changes
mk: Отфрли промени

en: Do Not Add
mk: Не додавај

en: Enables/disables the phrasebook bar
mk: Ја овозможува/оневозможува лентата за фрази

en: Enables/disables the statusbar
mk: Ја овозможува/оневозможува статусната линија

en: Export Dictionary
mk: Изнесување речник

en: Export Phrase Book
mk: Изнесување разговорник

en: Exports the currently selected phrase(s) or phrase book(s) into a file
mk: Ги изнесува тековно избраните фрази или разговорници во датотека

en: File Exists
mk: Датотеката постои

en: File Extension
mk: Наставка на датотека

en: From &KDE documentation
mk: Од документацијата на &KDE

en: From &file
mk: Од &датотека

en: From f&older
mk: Од &папка

en: General Options
mk: Општи опции

en: History file to open
mk: Датотека со историја за отворање

en: I&mport Standard Phrase Book
mk: &Внеси стандарден разговорник

en: If you select this box a blank dictionary without any entries is created. As KMouth automatically adds newly typed words to the dictionaries it will learn your vocabulary with the time.
mk: Ако ја изберете оваа опција, ќе се креира празен речник без елементи. Како што KMouth автоматски ги додава новонапишаните зборови во речниците, така со време ќе го научи Вашиот речник.

en: If you select this box a new dictionary is created by either loading a dictionary file or by counting the individual words in a text.
mk: Ако ја изберете оваа опција, ќе се креира нов речник или со вчитување на датотека со речник или со пребројување на индивидуалните зборови во текст.

en: If you select this box a new dictionary is created by loading a file. You may either select an XML file, a standard text file or a file containing a word completion dictionary. If you select a standard text file or an XML file the frequentness of the individual words is detected by simply counting the occurrences of each word.
mk: Ако ја изберете оваа опција, ќе се креира нов речник со вчитување на датотека. Може да изберете XML-датотека, стандардна текстуална датотека или датотека што содржи речник за довршување зборови. Ако изберете стандардна текстуална датотека или XML-датотека честотата на појавување на индивидуалните зборови се одредува со едноставно пребројување на појавувањата на секој збор.

en: If you select this box a new dictionary is created by loading all files in a folder and its subdirectories.
mk: Ако ја изберете оваа опција, ќе се креира нов речник со вчитување на сите датотеки од папка и нејзините потпапки.

en: If you select this box a new dictionary is created by merging existing dictionaries.
mk: Ако ја изберете оваа опција, ќе се креира нов речник со спојување на постојни речници.

en: If you select this box a new dictionary is created by parsing the KDE documentation. The frequentness of the individual words is detect by simply counting the occurrences of each word.
mk: Ако ја изберете оваа опција, ќе се креира нов речник со анализирање на документацијата на KDE. Честотата на појавување на индивидуалните зборови се одредува со едноставно пребројување на појавувањата на секој збор.

en: If you select this check box the words are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
mk: Ако го изберете ова поле зборовите ке бидат проверени за правопис пред да бидат внесени во новиот речник.

en: If you select this check box the words from the KDE documentation are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
mk: Ако ја изберете оваа опција, зборовите од документацијата на KDE ќе бидат проверени за правопис пред да се вметнат во новиот речник.

en: If you select this option then the selected phrase will be reachable by a keyboard shortcut. You can change the shortcut with the button next to this option.
mk: Ако ја изберете оваа опција, избраната фраза ќе биде достапна преку кратенка на тастатура. Кратенката може да ја измените до копчето до оваа опција.

en: If you select this option then the selected phrase will not be reachable by a keyboard shortcut.
mk: Ако ја изберете оваа опција, избраната фраза нема да биде достапна преку кратенка на тастатура.

en: Import Phrasebook
mk: Внесување разговорник

en: Imports a file and adds its contents to the phrase book
mk: Внесува датотека и ја додава содржината во разговорникот

en: Imports a standard phrase book and adds its contents to the phrase book
mk: Внесува стандарден разговорник и ја додава содржината во разговорникот

[ctx: In the sense of a blank word list]
en: Empty list
mk: Празна листа

en: Initial Configuration - KMouth
mk: Иницијална конфигурација - KMouth

en: Initial Phrase Book
mk: Иницијален разговорник

en: Insert Into Edit Field
mk: Вметни во полето за уредување

en: Into this edit field you can type a phrase. Click on the speak button in order to speak the entered phrase.
mk: Во ова поле може да напишете фраза. Кликнете на копчето за говор за да биде изговорена.

en: KDE Documentation
mk: Документација за KDE

en: Language
mk: Јазик

en: Merge result
mk: Резултат на соединувањето

en: Merging dictionaries...
mk: Спојувам речници...

en: Move &Up
mk: Премести на&горе

en: Name of the &phrase book:
mk: Има на &разговорникот:

en: New Phrase &Book
mk: Нов &разговорник

en: Open File as History
mk: Отворање датотека како историја

en: Opening file...
mk: Отворам датотека...

en: Opens an existing file as history
mk: Отвора постојна датотека како историја

en: Opens the configuration dialog
mk: Го отвора дијалогот за конфигурација

en: Parsing directory...
mk: Анализирам папка...

en: Parsing file...
mk: Анализирам датотека...

en: Parsing the KDE documentation...
mk: Анализирање на документацијата на KDE...

en: Pastes the clipboard contents at the current cursor position into the edit field.
mk: Ја вметнува содржината од таблата со исечоци на тековната позиција на покажувачот во полето за уредување.

en: Performing spell check...
mk: Извршувам проверка на правопис...

en: Phrase
mk: Фраза

en: Phrase Book
mk: Разговорник

en: Please decide which phrase books you need:
mk: Одлучете кои разговорници ви се потребни:

en: Preferences
mk: Параметри

en: Printing...
mk: Печатам...

en: Prints out the actual history
mk: Ја печати историјата...

en: Quits the application
mk: Ја напушта апликацијата

en: Save &History As...
mk: Зачувај &историја како...

en: Save Phrase Book
mk: Зачувај разговорник

en: Saves the actual history as...
mk: Ја зачувува историјата како...

en: Saves the phrase book onto the hard disk
mk: Го зачувува разговорникот на тврдиот диск

en: Saving history with a new filename...
mk: Ја зачувувам историјата со ново име...

en: Select &All Entries
mk: Избери ги &сите елементи

en: Selects all phrases in the history
mk: Ги избира сите фрази од историјата

en: Send the data as standard &input
mk: Испрати ги податоците како стандарден &влез

en: Shortcut
mk: Кратенка

en: Shortcut for the phrase:
mk: Кратенка за фразата:

en: Show P&hrasebook Bar
mk: Прикажи &лента за фрази

en: Source of New Dictionary (1)
mk: Извор за нов речник (1)

en: Source of New Dictionary (2)
mk: Извор за нов речник (2)

en: Speak Immediately
mk: Изговори веднаш

en: Speaks the currently active sentence(s)
mk: Ги изговора активните реченици

en: Speaks the currently active sentence(s). If there is some text in the edit field it is spoken. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are spoken.
mk: Ги изговора активните реченици. Ако има некој текст во полето за уредување тој ќе биде изговорен. Во спротивно, ќе бидат изговорени избраните реченици во историјата (ако ги има).

en: Speaks the currently selected phrases in the history
mk: Ги изговора тековно избраните фрази од историјата

en: Text of the &phrase:
mk: Текст на &фразата:

en: Text-to-Speech
mk: Текст-во-говор

en: Text-to-Speech Configuration
mk: Конфигурација на текст-во-говор

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite it?
mk: Датотеката %1 веќе постои. Дали сакате да запишете врз неа?

en: There was an error loading file
    %1
mk: Имаше грешка при вчитување на датотеката
    %1

en: There was an error saving file
    %1
mk: Имаше грешка при зачувување на датотеката
    %1

en: This check box specifies whether the text is sent as standard input to the speech synthesizer.
mk: Ова поле одредува дали текстот се испраќа како стандарден влез кон синтетизаторот на говор.

en: This combo box specifies whether selected phrases of the phrase book are immediately spoken or just inserted into the edit field.
mk: Оваа листа одредува дали избраните фрази од разговорникот се изговараат веднаш или само се вметнуваат во полето за уредување.

en: This combo box specifies whether the phrase book is automatically saved when the edit window is closed.
mk: Оваа листа одредува дали разговорникот се зачувува автоматски при затворање на прозорецот за уредување.

en: This combo box specifies which character encoding is used for passing the text.
mk: Оваа листа одредува кое кодирање на знаци се користи за предавање на текстот.

en: This field specifies both the command used for speaking texts and its parameters. KMouth knows the following placeholders:
    %t -- the text that should be spoken
    %f -- the name of a file containing the text
    %l -- the language code
    %% -- a percent sign
mk: Ова поле ги дефинира наредбата користена за изговорање текстови и нејзините параметри. KMouth знае за следните променливи:
    %t -- текстот што треба да се изговори
    %f -- името на датотека што го содржи текстот
    %l -- кодот за јазик
    %% -- знак процент

en: This list contains all available dictionaries for the word completion. KMouth will display a combo box next to the edit field in the main window if this list contains more than one dictionary. You can use this combo box in order to select the dictionary that actually gets used for the word completion.
mk: Оваа листа ги содржи сите достапни речници за довршување зборови. KMouth ќе прикаже паѓачка листа до полето за уредување во главниот прозорец ако постои повеќе од еден речник. Може да ја користите листата за да изберете речник што ќе се користи за довршувањето зборови.

en: This list contains the current phrase book in a tree structure. You can select and modify individual phrases and sub phrase books
mk: Оваа листа го содржи тековниот разговорник во стебловидна структура. Може да избирате и изменувате индивиуални фрази и под-разговорници

en: This list contains the history of spoken sentences. You can select sentences and press the speak button for re-speaking.
mk: Листата ја содржи историјата на изговорени реченици. Може да изберете реченици и да кликнете на копчето за говор за повторно да бидат изговорени.

en: Tips, extended phrase books
mk: Совети, проширени разговорници

en: Toggle the statusbar...
mk: Вклучувам/исклучувам статусна линија...

en: Toggling menubar...
mk: Вклучувам/исклучувам мени...

en: Toggling phrasebook bar...
mk: Вклучувам/исклучувам лента за фрази...

en: Toggling toolbar...
mk: Вклучувам/исклучувам алатник...

en: Unicode
mk: Уникод

en: With this button you can add a new dictionary to the list of available dictionaries.
mk: Со ова копче може да додадете нов речник во листата на достапни речници.

en: With this button you delete the selected dictionary.
mk: Со ова копче го бришете избраниот речник.

en: With this button you export the selected dictionary to a file.
mk: Со ова копче го изнесувате избраниот речник во датотека.

en: With this button you move the selected dictionary down.
mk: Со ова копче го движите избраниот речник надолу.

en: With this button you move the selected dictionary up.
mk: Со ова копче го движите избраниот речник нагоре.

en: With this combo box you decide which language should be associated with the new dictionary.
mk: Со оваа листа одлучувате кој јазик треба да биде поврзан со новиот речник.

en: With this combo box you select the character encoding used to load text files. This combo box is not used for XML files or for dictionary files.
mk: Со оваа листа го избирате кодирањето на знаци што ќе се користи за вчитување текстуални датотеки. Оваа листа не се користи за XML-датотеки или речници.

en: With this combo box you select the language associated with the selected dictionary.
mk: Со оваа листа го избирате јазикот што ќе биде поврзан со избраниот речник.

en: With this combo box you select which of the installed languages is used for creating the new dictionary. KMouth will only parse documentation files of this language.
mk: Со оваа листа избирате кој од инсталираните јазици се користи за правење нов речник. KMouth ќе ги анализира датотеките со документација само од овој јазик.

en: With this input field you select the OpenOffice.org directory that will be used to spellcheck the words of the new dictionary.
mk: Со ова поле за внес ја избирате папката од OpenOffice.org што ќе биде користена за проверка на правопис на зборовите од новиот речник.

en: With this input field you specify the name of the selected dictionary.
mk: Со ова поле за внесување го одредувате името на избраниот речник.

en: With this input field you specify which directory you want to load for creating the new dictionary.
mk: Со оваа листа за внес наведувате која папка сакате да се вчита за креирање на новиот речник.

en: With this input field you specify which file you want to load for creating the new dictionary.
mk: Со ова поле за внес одредувате која датотека сакате да биде вчитана за креирање на новиот речник.

en: With this line edit you define the name of a sub-phrasebook or the contents of a phrase.
mk: Со ова поле го дефинирате името на под-разговорник или содржината на фраза.

en: Word Completion
mk: Довршување на збор

en: Your chosen filename <i>%1</i> has a different extension than <i>.phrasebook</i>. Do you wish to add <i>.phrasebook</i> to the filename?
mk: Избравте име на датотека <i>%1</i> што има различна наставка од<i>.phrasebook</i>. Дали сакате да додадете <i>.phrasebook</i> на името на датотеката?

en: Your chosen filename <i>%1</i> has the extension <i>.phrasebook</i>. Do you wish to save in phrasebook format?
mk: Избравте име на датотека <i>%1</i> со наставка <i>.phrasebook</i>. Дали сакате да зачувате во формат на разговорник?

en: without name
mk: Без име
