marco 1.25.0 - en to mk translation catalogue (311 entries)

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for keybinding "%s"
mk: "%s" пронајдено при конфигурирањето на базата не е валидна вредност за keybinding "%s"

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for mouse button modifier
mk: "%s" пронајдено во конфигурацијата на базата не е валидна вредност за спец. копчиња на глувче

en: "%s" is not a valid value for focus attribute
mk: "%s" не е валидна вредност за атрибутот на фокусот

en: "%s" is not a valid value for resize attribute
mk: "%s" не е валидна вредност за атрибутот за менување на вредноста

en: "%s" is not a valid value for state attribute
mk: "%s" не е валидна вредност за состојбата на атрибутот

en: %g milliseconds to draw one window frame
mk: %g милисекунди за цртање на една рамка за прозорецот

en: %s (on %s)
mk: %s (на %s)

en: (Not implemented) Navigation works in terms of applications not windows
mk: (Не е имплементирано) Навигацијата работи во услови на апликација, не прозорец

en: <%s> geometry "%s" has not been defined
mk: <%s> геометријата %s не е дефинирана

en: <%s> must specify either a geometry or a parent that has a geometry
mk: <%s> морате да одредите геометрија или родител кој име геометрија

en: <%s> name "%s" used a second time
mk: <%s> името %s употребено по вторпат

en: <%s> parent "%s" has not been defined
mk: <%s> родителот %s  не е дефиниран

en: <button function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> must be specified for this frame style
mk: <button function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> мора да биде одредено за овој стил на рамки

en: <marco_session> attribute seen but we already have the session ID
mk: <marco_session> атрибутот е виден но веќе го имаме ID-от на сесијата

en: A font description string describing a font for window titlebars. The size from the description will only be used if the titlebar_font_size option is set to 0. Also, this option is disabled if the titlebar_uses_desktop_font option is set to true.
mk: Променлива со опис на фонтот опишува фонт за лентата со наслов на прозорецот. Големината од описот ќе биде користена само ако titlebar_font_size option е поставено на 0. Исто така, оваа опција е оневозможена ако titlebar_uses_desktop_font опцијата е поставена на true.

en: A style called "%s" has not been defined
mk: Стил наречен "%s" не е дефинирано

en: Action on title bar double-click
mk: Дејство на лентата со наслов двоен-клик

en: Action on title bar middle-click
mk: Дејство на лентата со наслов среден клик

en: Action on title bar right-click
mk: Дејство на лентата со наслов десен-клик

en: Alpha must be between 0.0 (invisible) and 1.0 (fully opaque), was %g
mk: Алфа каналот мора да биде меѓу 0.0 (невидлив) и 1.0 (целосно видлив), беше %g

en: Alpha value "%s" in blended color is not between 0.0 and 1.0
mk: Alpha вредност "%s" во блендираните бои не е помеѓу 0.0 и 1.0

en: Always On Visible Workspace
mk: Секогаш на видливиот работен простор

en: Always on _Top
mk: _Најгоре

en: Angle must be between 0.0 and 360.0, was %g
mk: Аголот мора да е меѓу 0.0 и 360.0, а беше %g

en: Application set a bogus _NET_WM_PID %lu
mk: Апликацијата намести лажно _NET_WM_PID %lu

en: Arrangement of buttons on the titlebar
mk: Уредување на копчиња на лентата со наслов

en: Aspect ratio "%s" is unknown
mk: Степенот на приказ %s е непознат

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
mk: Атрибутот „%s“ е невалиден во <%s> елементот во овој контекст

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
mk: Атрибутот %s се повторува два пати на истиот <%s> елемент

en: Automatically raises the focused window
mk: Автоматски го подигнува фокусираниот прозорец

en: Bar
mk: Лента

en: Benchmark
mk: Бенчмарк

en: Blend format is "blend/bg_color/fg_color/alpha", "%s" does not fit the format
mk: Blend форматот е "blend/bg_color/fg_color/alpha", "%s" не го собира форматот

en: Boolean values must be "true" or "false" not "%s"
mk: Логичките вредности мора бидат "точно" или "неточно" а не "%s"

en: Border
mk: Рамка

en: Border "%s" is unknown
mk: Границата %s е непозната

en: Border-only window
mk: Прозорец само со граници

en: Bug in window manager:
mk: Бубачка во менаџерот на прозорци

en: Button Layouts
mk: Распоред на копчиња

en: Button aspect ratio %g is not reasonable
mk: Аспектот на односот на копчето %g не е разумен

en: Button function "%s" does not exist in this version (%d, need %d)
mk: Функцијата на копчето "%s" не постои во оваа верзија (%d, треба %d)

en: Button layout test %d
mk: Тест за распоред на копчето %d

en: Can't have a two draw_ops for a <button> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
mk: Не може да имаш две draw_ops за <button> елемент (тема специфицирана за draw_ops и истотака за <draw_ops> елемент, или одредени два елементи)

en: Can't have a two draw_ops for a <menu_icon> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
mk: Не може да имаш две draw_ops за <menu_icon> елемент (тема специфицирана за draw_ops и истотака за <draw_ops> елемент, или одредени два елементи)

en: Can't have a two draw_ops for a <piece> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
mk: Не може да имаш две draw_ops за <piece> елемент (тема специфицирана за draw_ops и истотака за <draw_ops> елемент, или одредени два елементи)

en: Cancel
mk: Откажи

en: Close Window
mk: Затвори прозорец

en: Close window
mk: Затвори го прозорецот

en: Commands to run in response to keybindings
mk: Команди да се активираат како одговор на биндозите од копчината

en: Compositing Manager
mk: Менаџер за комбинирање

en: Constant "%s" has already been defined
mk: Константата "%s" веќе беше дефинирана

en: Control how new windows get focus
mk: Контролирај како новите прозорци добиваат фокус

en: Coordinate expression contained unknown operator at the start of this text: "%s"
mk: Координираниот израз содржи непознат оператор на почетокот на овој текст: "%s"

en: Coordinate expression contains character '%s' which is not allowed
mk: Координираниот израз содржи карактери '%s' кои не се дозволени

en: Coordinate expression contains floating point number '%s' which could not be parsed
mk: Координираниот израз содржи лебдечко поинт броеви '%s' кои не може да бидат разложени

en: Coordinate expression contains integer '%s' which could not be parsed
mk: Координираниот израз содржи цели броеви '%s' кои не може да бидат разложени

en: Coordinate expression doesn't seem to have any operators or operands
mk: Координираниот израз нема оператори или операнди

en: Coordinate expression ended with an operator instead of an operand
mk: Координираниот израз беше завршен со оператор наместо со операнд

en: Coordinate expression had a close parenthesis with no open parenthesis
mk: Координираниот израз имаше затворена заграда, но немаше отворена

en: Coordinate expression had an open parenthesis with no close parenthesis
mk: Координираниот израз имаше отворена заграда, но немаше затворена

en: Coordinate expression had an operand where an operator was expected
mk: Координираниот израз имаше операнд каде што беше очекуван оператор

en: Coordinate expression had unknown variable or constant "%s"
mk: Координираниот израз имаше непозната променлија или константа "%s"

en: Coordinate expression has an operator "%s" where an operand was expected
mk: Координираниот израз има оператор "%s" каде што беше очекуван операнд

en: Coordinate expression has operator "%c" following operator "%c" with no operand in between
mk: Координираниот израз има оператор "%c" што следи оператор "%c" без операнд измеѓу

en: Coordinate expression parser overflowed its buffer.
mk: Координираниот анализатор на израз си го преполни својот бафер.

en: Coordinate expression results in division by zero
mk: Координираниот израз даде резултати поделени со нула

en: Coordinate expression tries to use mod operator on a floating-point number
mk: Координираниот израз пробува да користи оператор на режим на лебдечките поинт броеви

en: Coordinate expression was empty or not understood
mk: Координираниот израз беше празен или погрешно разбран

en: Could not acquire window manager selection on screen %d display "%s"
mk: Не можам да обезбедам менаџер на прозорци на екранот %d прикажи "%s"

en: Could not create directory '%s': %s
mk: Не можам да креирам директориум '%s': %s

en: Could not find a theme! Be sure %s exists and contains the usual themes.
mk: Не можам да ја пронајдам темата! Осигурајте се дека %s постои и содржи вообичаени теми.

en: Could not open session file '%s' for writing: %s
mk: Не можам да отворам сесија на датотеката  '%s' за пишување: %s

en: Could not parse "%s" as a floating point number
mk: Не можам да го парсирам %s како децимален број

en: Could not parse "%s" as an integer
mk: Не можам да го парсирам "%s" како целосен број

en: Could not parse alpha value "%s" in blended color
mk: Не можам да ги разложам alpha вредностите "%s" во блендирани бои

en: Could not parse color "%s"
mk: Не можам да ја разложам бојата "%s"

en: Could not parse shade factor "%s" in shaded color
mk: Не може да го разложи факторот на засенување "%s" во засенетите бои

en: Could not release screen %d on display "%s"
mk: Не можам да отпуштам екран %d на приказ "%s"

en: Current theme
mk: Тековна тема

en: Delay in milliseconds for the auto raise option
mk: Прикажи во милисекунди за авто кревање опцијата

en: Desktop
mk: Работна површина

en: Determines whether Marco is a compositing manager.
mk: Одредува дали Метасити е менаџер за комбинирање.

en: Determines whether applications or the system can generate audible 'beeps'; may be used in conjunction with 'visual bell' to allow silent 'beeps'.
mk: Одлучува дали апликацијата или системот може да генерира звуци кои ќе бидат користени заедно со други

en: Dialog Box
mk: Кутија за дијалог

en: Did not understand arrow "%s" for <%s> element
mk: Не го разбирам курсорот "%s" за <%s> елемент

en: Did not understand color component "%s" in color specification
mk: Не ја разбра компонентата на боја "%s" во спецификациите за боја

en: Did not understand fill type "%s" for <%s> element
mk: Не го разбирам типот на поплнување "%s" за <%s> елемент

en: Did not understand shadow "%s" for <%s> element
mk: Не ја разбирам сенката "%s" за <%s> елемент

en: Did not understand state "%s" for <%s> element
mk: Не ја разбирам состојбата "%s" за <%s> елемент

en: Did not understand state "%s" in color specification
mk: Не ја разбра состојбата "%s" во спецификациите на боите

en: Did not understand trailing characters "%s" in string "%s"
mk: Не ги разбирам трејлинг карактерите "%s" во стрингот "%s"

en: Did not understand value "%s" for type of gradient
mk: Не ја разбирам вредноста "%s" како тип на градиент

en: Disable connection to session manager
mk: Исклучи ја врската до менаџерот за сесии

en: Disable misfeatures that are required by old or broken applications
mk: Оневозможи  можности кои се барани од стари или скршени апликации

en: Distance "%s" is unknown
mk: Растојанието %s е непознато

en: Drew %d frames in %g client-side seconds (%g milliseconds per frame) and %g seconds wall clock time including X server resources (%g milliseconds per frame)
mk: Повлече %d рамки во %g секунди за клиентот (%g милисекунди на рамка) и %g секунди од часовникот вклучувајќи ги и ресурсите на X серверот (%g милисекунди на рамка)

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
mk: Елементот <%s> нема дозвола да оди под <%s>

en: Element <%s> is not allowed inside a <%s> element
mk: Елементот <%s> нема дозвола да влезе во <%s> елементот

en: Element <%s> is not allowed inside a <constant> element
mk: Елемент <%s> не е дозволен во <constant> елемент

en: Element <%s> is not allowed inside a distance/border/aspect_ratio element
mk: Елемент <%s> не е дозволен во дистанца/граница/однос на аспект елемент

en: Element <%s> is not allowed inside a draw operation element
mk: Елемент <%s> не е дозволен во операцијата на елементот на цртање

en: Element <%s> is not allowed inside a name/author/date/description element
mk: Елемент <%s> не е дозволено внатрешно име/автор/датум/опис на елементот

en: Enable Visual Bell
mk: Овозможи визуелно ѕвонче

en: Error closing session file '%s': %s
mk: Грешка при затворање на датотека од сесијата '%s': %s

en: Error loading theme: %s
mk: Грешка при вчитување на темата: %s

en: Error writing session file '%s': %s
mk: Грешка при пишувањето на датотека од сесијата '%s': %s

en: Failed to fdopen() log file %s: %s
mk: Не успеав да fdopen() дневник датотеката %s: %s

en: Failed to find a valid file for theme %s
mk: Не успеав да најдам валидна датотека за темата %s

en: Failed to get hostname: %s
mk: Не успеав да добијам име на хост: %s

en: Failed to load theme "%s": %s
mk: Не успеав да ја вчитам темата "%s": %s

en: Failed to open X Window System display '%s'
mk: Не успеав да го отворам приказот за X системот за прозорци '%s'

en: Failed to open debug log: %s
mk: Не успеав да го отворам дневникот на дебагирање: %s

en: Failed to parse saved session file: %s
mk: Не успеав да ја парсирам снимената датотека од сесијата: %s

en: Failed to restart: %s
mk: Не успеав да рестартирам: %s

en: Failed to scan themes directory: %s
mk: Не успеав да го скенирам директориумот со теми: %s

en: Fake menu item %d
mk: Предмет од лажното мени %d

en: Frame geometry does not specify size of buttons
mk: Геометријата на рамката не одредува големина за копчињата

en: Frame style already has a button for function %s state %s
mk: Стилот на рамката има копче за функцијата %s состојба %s

en: Frame style already has a piece at position %s
mk: Стилот на рамката веќе има дел во позицијата %s

en: GTK color specification must have a close bracket after the state, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
mk: GTK спецификациите на боите мора да имаат блиску заграда,после состојбата, пр. gtk:fg[НОРМАЛНО] каде што НОРМАЛНО е состојбата; не може да разложува "%s"

en: GTK color specification must have the state in brackets, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
mk: GTK спецификациите на боите мора да бидат во загради, пр. gtk:fg[НОРМАЛНО] каде што НОРМАЛНО е состојбата; не може да разложува "%s"

en: Gradients should have at least two colors
mk: Градиентите треба да имаат најмаку две бои

en: Hyper
mk: Хипер

en: If set to true, and the focus mode is either "sloppy" or "mouse" then the focused window will be automatically raised after a delay specified by the auto_raise_delay key. This is not related to clicking on a window to raise it, nor to entering a window during drag-and-drop.
mk: Ако е поставено како точно и режимот на фокус е или "редок" или "глувче" тогаш фокусираниот прозорец автоматски ќе биде подигнат по задоцнување одредено од клучот auto_raise_delay. Ова не се однесува на кликнување на прозорецот за негово подигнување, ниту покажување на прозорецот при влечење-пуштање.

en: If true, ignore the titlebar_font option, and use the standard application font for window titles.
mk: Ако точно, игнорирај ја линија со наслов_фонт опцијата, и користи го стандардниот апликациски фонт за насловите на прозорците.

en: If true, marco will give the user less feedback by using wireframes, avoiding animations, or other means. This is a significant reduction in usability for many users, but may allow legacy applications to continue working, and may also be a useful tradeoff for terminal servers. However, the wireframe feature is disabled when accessibility is on.
mk: Ако е точно метасити ќе му даде на корисникот повеќе информации а помалку смисол за директна манипулација преку користење на жични рамки и со избегнување на анимации. Ова ја влошува користливоста за многу корисници но може да дозволи функционирање на постари апликации и на терминални сервери кои што не би функционирале поинаку. Како и да е, за да се избегнат проблеми, опцијата за користење на жични рамки е исклучена кога пристапливоста е вклучена.

en: If true, then Marco works in terms of applications rather than windows. The concept is a bit abstract, but in general an application-based setup is more like the Mac and less like Windows. When you focus a window in application-based mode, all the windows in the application will be raised. Also, in application-based mode, focus clicks are not passed through to windows in other applications. Application-based mode is, however, largely unimplemented at the moment.
mk: Ако е точно, Marco работи во услови на апликации отколку прозорци. Концептот е малку апстрактен, но генерално абликационо-базираното подесување е повеќе како Мас и помалку како Windows. Кога фокусирате прозорец во режимот за апликации, сите прозорци во апликацијата ќе се подигнат. Исто така во режимот за апликации, кликнувањата за фокус не се предаваат на прозорци од другите апликации. Режимот за апликации, сепак, не е целосно имплементиран во моментов.

en: If true, trade off usability for less resource usage
mk: Ако е точно, намали ја користливоста за помалку ресурси

en: Including draw_ops "%s" here would create a circular reference
mk: Вклучува draw_ops "%s" тука ќе креира циркуларна референца

en: Initialize session from savefile
mk: Иницијализирај сесија од зачуваната датотека

en: Integer %ld is too large, current max is %d
mk: Целиот број %ld е преголем, максимумот изнесува %d

en: Integer %ld must be positive
mk: Целиот број %ld мора да биде позитивен

en: Invalid WM_TRANSIENT_FOR window 0x%lx specified for %s.
mk: Невалиден WM_TRANSIENT_FOR прозорец 0x%lx одреден за %s.

en: Invalid title scale "%s" (must be one of xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)
mk: Невалидна големина на насловиоте "%s" (мора да биди една од xx-мало,x-мало,мало,средно,големо,x-големо,xx-големо)

en: Keep Window On Top
mk: Задржи го прозорецот најгоре

en: Large Title Font
mk: Голем наслов за фонт

en: Line %d character %d: %s
mk: Линија %d буква или број %d: %s

en: Loaded theme "%s" in %g seconds
mk: Ја вчитав темата "%s" за %g секунди

en: Lower window below other windows
mk: намали го прозорецот под другите

en: Ma_ximize
mk: Ма_ксимизирај

en: Make X calls synchronous
mk: Направи ги X командите синхрони

en: Marco was compiled without support for verbose mode
mk: Marco беше компајлиран без поддршка за verbose режимот

en: Maximize Window
mk: Зголеми прозорец

en: Maximize window
mk: Максимизирај прозорец

en: Maximize window horizontally
mk: Максимизирај прозорец хоризонтално

en: Maximize window vertically
mk: Максимизирај прозорец вертикално

en: Mi_nimize
mk: _Минимизирај

en: Minimize Window
mk: Спушти прозорец

en: Minimize window
mk: Минимизирај прозорец

en: Missing %s extension required for compositing
mk: Недостасува %s проширување потребно за композитинг

en: Missing <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="whatever"/>
mk: Недостасува <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="whatever"/>

en: Mod2
mk: Режим2

en: Mod3
mk: Режим3

en: Mod4
mk: Режим4

en: Mod5
mk: Режим5

en: Modal Dialog Box
mk: Модална кутија за дијалог

en: Modifier to use for modified window click actions
mk: Менувач за користење за изменети дејства за кликање на прозорецот

en: Move Titlebar On_screen
mk: Премести ја лентата со алатки на _екранот

en: Move backward between panels and the desktop immediately
mk: Премести назад меѓу панел и работната околина одма

en: Move between panels and the desktop immediately
mk: Премести помеѓу панели и работната околина веднаш

en: Move between windows immediately
mk: Премести меѓу прозорци веднаш

en: Move between windows of an application immediately
mk: Премести меѓу прозорци од апликација веднаш

en: Move to Another _Workspace
mk: Помести на друго _работно место

en: Move to Workspace R_ight
mk: Помести на десното _работно место

en: Move to Workspace _Down
mk: Помести на долното _работно место

en: Move to Workspace _Left
mk: Помести на левото _работно место

en: Move to Workspace _Up
mk: Помести на горното _работно место

en: Move window
mk: Премести прозорец

en: Move window one workspace down
mk: Премести прозорец за еден работен простор подолу

en: Move window one workspace to the left
mk: Премести прозорец за една работна површина на лево

en: Move window one workspace to the right
mk: Премести прозорец за една работна површина на десно

en: Move window one workspace up
mk: Премести работна површина за едно работно место на горе

en: Move window to workspace 1
mk: Премести прозорец на работна површина 1

en: Move window to workspace 10
mk: Премести прозорец на работна површина 10

en: Move window to workspace 11
mk: Премести прозорец на работна површина 11

en: Move window to workspace 12
mk: Премести прозорец на работна површина 12

en: Move window to workspace 2
mk: Премести прозорец на работна површина 2

en: Move window to workspace 3
mk: Премести прозорец на работна површина 3

en: Move window to workspace 4
mk: Премести прозорец на работна површина 4

en: Move window to workspace 5
mk: Премести прозорец на работна површина 5

en: Move window to workspace 6
mk: Премести прозорец на работна површина 6

en: Move window to workspace 7
mk: Премести прозорец на работна површина 7

en: Move window to workspace 8
mk: Премести прозорец на работна површина 8

en: Move window to workspace 9
mk: Премести прозорец на работна површина 9

en: Name of workspace
mk: Име на работниот простор

en: No "%s" attribute on element <%s>
mk: Нема „%s“ атрибут или елемент <%s>

en: No "extent_angle" or "to" attribute on element <%s>
mk: Нема „проширен_агол“или „до“ атрибут на елементот <%s>

en: No "start_angle" or "from" attribute on element <%s>
mk: Нема „почетен_агол“ или „од“ атрибут на елементот <%s>

en: No <%s> set for theme "%s"
mk: Нема <%s> подесено за темата "%s"

en: No <draw_ops> called "%s" has been defined
mk: Ниеден <draw_ops> повикан "%s" е дефиниран

en: No <draw_ops> with the name "%s" has been defined
mk: Нема <draw_ops> со името %s дефинирано

en: No command %d has been defined.
mk: Ниедна команда %d не е дефинирана.

en: No draw_ops provided for button
mk: Нема draw_ops овозможени за копче

en: No draw_ops provided for frame piece
mk: Нема draw_ops овозможени за овој дел од рамката

en: No frame style set for window type "%s" in theme "%s", add a <window type="%s" style_set="whatever"/> element
mk: Нема стил на рамката за овој тип на прозорец "%s" во темата "%s", додаде <window type="%s" style_set="whatever"/> елемент

en: No terminal command has been defined.
mk: Ниедна команда не е дефинирана.

en: No text is allowed inside element <%s>
mk: Не е дозволен текст внатре во елементот <%s>

en: Normal Application Window
mk: Нормален прозорец за апликации

en: Normal Title Font
mk: Нормален наслов за фонт

en: Number of workspaces
mk: Број на работни простори

en: Number of workspaces. Must be more than zero, and has a fixed maximum to prevent making the desktop unusable by accidentally asking for too many workspaces.
mk: Број на работни површини. Мора да е број поголем од нула, а постои максимум со цел да се спречи случајно уништување на десктопот барајќи премногу површини.

en: Opened log file %s
mk: Отворив дневник датотека %s

en: Print version
mk: Печатена верзија

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8
mk: Својство %s на прозорец 0x%lx содржи невалиден UTF-8

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8 for item %d in the list
mk: Својствата %s на прозорецот 0x%lx содржи невалиден UTF-8 за предмет %d во листата

en: Put Window On Only One Workspace
mk: Стави го прозорецот на само една работна површина

en: Raise window above other windows
mk: Крени прозорец над другите прозорци

en: Remove Window From Top
mk: Отстрани го прозорецот од најгоре

en: Replace the running window manager with Marco
mk: Замени го менаџерот за прозорци со Метасити

en: Resize window
mk: Промени големина

en: Roll Up Window
mk: Завиткај го прозорецот

en: Roll _Up
mk: Завиткај

en: Run a defined command
mk: Изврши друга команда

en: Run a terminal
mk: Изврши терминал

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager
mk: Екран %d на приказ "%s" веќе има менаџер на прозорец

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.
mk: Екран %d на приказ "%s" веќе има менџер на прозорци; пробај со --преклопи опција да го преклопиш моменталниот менаџер на прозорци.

en: Screen %d on display '%s' is invalid
mk: Екран %d на приказ '%s' е невалиден

en: Shade factor "%s" in shaded color is negative
mk: Факторот на засенување "%s" во засенетите бои е негатив

en: Shade format is "shade/base_color/factor", "%s" does not fit the format
mk: Засенет формат е "shade/base_color/factor", "%s" не го собира форматот

en: Should not have "resize" attribute on <%s> element for maximized states
mk: Не треба да има „смени големина“ атрибут на <%s> елемент за максимизирани состојби

en: Should not have "resize" attribute on <%s> element for maximized/shaded states
mk: Не треба да има "смени големина" атрибут на <%s> елемент за максимизирано/засенето

en: Small Title Font
mk: Мал наслов за фонт

en: Some applications disregard specifications in ways that result in window manager misfeatures. This option puts Marco in a rigorously correct mode, which gives a more consistent user interface, provided one does not need to run any misbehaving applications.
mk: Некои апликации ги занемаруваат спецификациите на начин кој резултира во намалени карактеристики на менаџерот на прозорци. Оваа опција го става Marco во ригорозно точен режим кој дава позацврстен кориснички интерфејс, и со него нема потреба од извршување на било какви апликации кои се однесуваат несоодветно.

en: Some other program is already using the key %s with modifiers %x as a binding
mk: Некоја друга програма веќе го користи тоа копче %s со изменувачи %x како биндинг

en: Specify session management ID
mk: Одредете ид. за менаџмент на сесиите

en: Style has already been specified for state %s focus %s
mk: Стилот веќе беше специфициран за состојба %s фокус %s

en: Style has already been specified for state %s resize %s focus %s
mk: Стилот веќе беше специфициран за состојба %s промени големина %s фокус %s

en: Super
mk: Супер

en: Switch to workspace 1
mk: Префрли на работен простор 1

en: Switch to workspace 10
mk: Префрли на работен простор 10

en: Switch to workspace 11
mk: Префрли на работен простор 11

en: Switch to workspace 12
mk: Префрли на работен простор 12

en: Switch to workspace 2
mk: Префрли на работен простор 2

en: Switch to workspace 3
mk: Префрли на работен простор 3

en: Switch to workspace 4
mk: Префрли на работен простор 4

en: Switch to workspace 5
mk: Префрли на работен простор 5

en: Switch to workspace 6
mk: Префрли на работен простор 6

en: Switch to workspace 7
mk: Префрли на работен простор 7

en: Switch to workspace 8
mk: Префрли на работен простор 8

en: Switch to workspace 9
mk: Префрли на работен простор 9

en: System Bell is Audible
mk: Системското ѕвоно е Audible

en: Take a screenshot
mk: Земи слика од екранот

en: Take a screenshot of a window
mk: Земи слика од екранот (прозорец)

en: Tells Marco how to implement the visual indication that the system bell or another application 'bell' indicator has been rung. Currently there are two valid values, "fullscreen", which causes a fullscreen white-black flash, and "frame_flash" which causes the titlebar of the application which sent the bell signal to flash. If the application which sent the bell is unknown (as is usually the case for the default "system beep"), the currently focused window's titlebar is flashed.
mk: Објаснува како Marco да го имплементира визуелното прикажување на системското ѕвонче или друг тип на ѕвонче. Моментално постојат 2 можности: fullscreen за целосно трепнување на екранот и frame_flash што предизвикува трепнување на насловот на апликацијата која го испратила сигналот.

en: The /apps/marco/global_keybindings/run_command_N keys define keybindings that correspond to these commands. Pressing the keybinding for run_command_N will execute command_N.
mk: Датотеката /apps/marco/global_keybindings/run_command_N keys ги дефинира копчињата кои одговараат на соодветните команди. Притискањето на соодветното копче предизвикува соодветна акција.

en: The /apps/marco/global_keybindings/run_command_screenshot key defines a keybinding which causes the command specified by this setting to be invoked.
mk: Датотеката /apps/marco/global_keybindings/run_command_screenshot го означува тастерот кој предизвикува командата специфицирана од ова подесување да биде повикана.

en: The /apps/marco/global_keybindings/run_command_window_screenshot key defines a keybinding which causes the command specified by this setting to be invoked.
mk: Датотеката /apps/marco/global_keybindings/run_command_window_screenshot го означува тастерот кој предизвикува командата специфицирана од ова подесување да биде повикана.

en: The name of a workspace.
mk: Името на работниот простор

en: The screenshot command
mk: Командата за слика на екранот

en: The theme determines the appearance of window borders, titlebar, and so forth.
mk: Темата одлучува за изгледот на границите, лентата со наслов, и.т.н.

en: The time delay before raising a window if auto_raise is set to true. The delay is given in thousandths of a second.
mk: Времето се одложува пред кревање на прозорец ако авто_кревај опцијата е овозможена. Одложувањето е во илјадинки од секунда.

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
mk: Режимот за фокусирање на прозорци покажува колку прозорци се активни. Има три можни вредности; "клик" значи дека прозорецот мора да биде кликнат за да биде фокусиран , "закос" значи дека прозорецот е фокусиран кога глувчето ќе влезе во него, и "глувче" значи дека прозорецот ќе биде фокусиран кога глувчето ќе влезе во него, и излегува од фокус кога ќе го напушти прозорецот.

en: The window screenshot command
mk: Командата за слика на екранот

en: Theme contained an expression that resulted in an error: %s
mk: Темата содржи израз кој што резултираше со грешка: %s

en: This is a sample message in a sample dialog
mk: Ова е порака пример во дијалог за пример

en: This option provides additional control over how newly created windows get focus. It has two possible values; "smart" applies the user's normal focus mode, and "strict" results in windows started from a terminal not being given focus.
mk: Оваа опција овозможува додатна контрола врз тоа како новите прозорци добиваат фокус. Има две можни вредности: "паметно" го применува режимот на нормален фокус на корисникот и "стриктно" резултира во прозорци стартувани од терминал и без даден фокус.

en: Toggle fullscreen mode
mk: Промени на цел екран

en: Toggle maximization state
mk: Промени ја состојбата на максимизација

en: Toggle shaded state
mk: Промени ја состојбата на сенка

en: Torn-off Menu
mk: Откорни го менито

en: Turns on a visual indication when an application or the system issues a 'bell' or 'beep'; useful for the hard-of-hearing and for use in noisy environments.
mk: Го вклучува визуелниот индикатор кога некоја апликација или системот ќе издаде 'ѕвоно' или 'бип'; корисно за луѓето со оштетен слух за користење во бучна околина.

en: Unknown element %s
mk: Непознат елемент %s

en: Unknown function "%s" for button
mk: Непозната функција "%s" за копче

en: Unknown position "%s" for frame piece
mk: Непозната позиција "%s" за дел од рамката

en: Unknown state "%s" for button
mk: Непозната состојба "%s" за копче

en: Unknown style_set "%s" on <%s> element
mk: Непознат каскаден стил %s на <%s> елемент

en: Unknown type "%s" on <%s> element
mk: Непознат тип %s на <%s> елемент

en: Unknown window information request: %d
mk: Барање на информација за непознат прозорец: %d

en: Unma_ximize
mk: _Врати максимизирано

en: Unroll Window
mk: Одвиткај го прозорецот

en: Usage: %s
mk: Употреба: %s

en: Usage: marco-theme-viewer [THEMENAME]
mk: Употреба: marco-theme-viewer [ИМЕ НА ТЕМА]

en: Use standard system font in window titles
mk: Користи стандарсен систем на фонт во насловите на прозорците

en: User-defined constants must begin with a capital letter; "%s" does not
mk: Корисничко дефинирана константа мора да започнува со прва голема буква, "%s" не

en: Utility Palette
mk: Палета на алатки

en: Visual Bell Type
mk: Визуелно ѕвоно тип

en: Whether raising should be a side-effect of other user interactions
mk: Дали кревањето да биде ефект проследен од други кориснички дејствија

en: Window %s sets SM_CLIENT_ID on itself, instead of on the WM_CLIENT_LEADER window as specified in the ICCCM.
mk: Прозорецот %s намести SM_CLIENT_ID на себе, наместо на WM_CLIENT_LEADER прозорецот одреден во ICCCM.

en: Window %s sets an MWM hint indicating it isn't resizable, but sets min size %d x %d and max size %d x %d; this doesn't make much sense.
mk: Прозорец %s намести MWM совет кој што покажува дека ја менува големината но мести мин. големина %d x %d и макс. големина %d x %d; што нема смисла.

en: Window 0x%lx has property %s
    that was expected to have type %s format %d
    and actually has type %s format %d n_items %d.
    This is most likely an application bug, not a window manager bug.
    The window has title="%s" class="%s" name="%s"
mk: Прозорец 0x%lx има својсто %s
    кое што се очекува да има тип %s формат %d
    и всушност има тип %s формат %d n_предмети %d.
    Ова е најверојатно бубачка , не е бубачка на менаџерот на прозорци.
    Насловот на лентата од прозорецот="%s" класа="%s" име="%s"

en: Window Management
mk: Менаџер на прозорци

en: Window Menu
mk: Мени во прозорец

en: Window Title Goes Here
mk: Насловот на прозорецот доаѓа тука

en: Window focus mode
mk: Фокус на прозорци

en: Window manager error:
mk: Грешка од менаџерот на прозорци:

en: Window manager warning:
mk: Предупредување од менаџерот на прозорци:

en: Window manager:
mk: Менаџер на прозорци

en: Window title font
mk: Фонт на лентата со наслов

en: Window type "%s" has already been assigned a style set
mk: На прозорецот %s веќе е доделен сет од стилови

en: Workarounds for broken applications disabled. Some applications may not behave properly.
mk: Работни околини за скршени апликации е оневозможено. Некои апликации можеби нема да работат добро.

en: Workspace %d
mk: Работно место %d

en: Workspace %s%d
mk: Работно место %s%d

en: Workspace 1_0
mk: Работно место 1_0

en: X Display to use
mk: X приказ за користење

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the application to quit entirely.
mk: Можете да одберете да причекате апликацијата да продолжи или да ја присилите да се исклучи целосно.

en: You must specify a background for an alpha value to be meaningful
mk: Мора да одредите позадина за вредноста на алфа да има смисла

en: _Always on Visible Workspace
mk: _Секогаш на тековниот работен простор

en: _Close
mk: _Затвори

en: _Force Quit
mk: Принуди излез

en: _Move
mk: _Помести

en: _Only on This Workspace
mk: _Само на овој работен простор

en: _Resize
mk: _Промени големина

en: _Unroll
mk: Одвиткај

en: _Wait
mk: _Чекај

en: bottom
mk: долу

en: frame geometry does not specify "%s" dimension
mk: геометријата на рамката не одредува "%s" димензија

en: frame geometry does not specify dimension "%s" for border "%s"
mk: геометријата на рамката не одредува димензија "%s" за граница "%s"

en: left
mk: лево

en: nested <window> tag
mk: вгнездена <window> ознака

en: right
mk: десно

en: top
mk: горе
