mate-applets 1.25.3 - en to mk translation catalogue (324 entries)

en: %d %s %d %s (%d%%) remaining
mk: Преостанато %d %s %d %s (%d%%)

en: %d %s %d %s until charged (%d%%)
mk: %d %s %d %s додека се наполни (%d%%)

en: (mounted)
mk: (монтирано)

en: (not mounted)
mk: (не е монтирано)

en: 0 for no label, 1 for percentage and 2 for time remaining.
mk: 0 за без ознака, 1 за проценти и 2 за преостанато време.

en: A 0 value means to show the applet in graphic mode (pixmap only), 1 to show the applet in text mode (not to show the pixmap) and 2 to show the applet in graphic and text mode.
mk: Вредноста 0 значи да се аплетот да биде прикажан во графички режим, 1 значи аплетот да биде прикажан во текстуален режим (без сликичката) и 2 значи аплетот да биде покажан во и графички и текстуален режим.

en: A MATE trash bin that lives in your panel. You can use it to view the trash or drag and drop items into the trash.
mk: Корпа за отпадоци од MATE која стои во Вашиот панел. Можете да ставате предмети во неа едноставно со влечење на предметот врз корпата.

en: A goofy set of eyes for the MATE panel. They follow your mouse.
mk: Интересeн мал сет на очи за панелот на MATE. Ја следат стрелката.

en: A panel application for monitoring local weather conditions.
mk: Апликација за панелот за надгледување на локалните временски услови.

en: A set of eyeballs for your panel
mk: Збирка на очи за Вашиот панел

en: A system load indicator
mk: Индикатор за оптеретеност на системот

en: A system load monitor capable of displaying graphs for CPU, ram, and swap space use, plus network traffic.
mk: Системскиот монитор прикажува дијаграми за искористеност на CPU, RAM и за виртуелниот простор, плус го прикажува и мрежниот сообраќај.

en: A_ddress:
mk: А_дреса:

en: AccessX Status
mk: AccessX Статус

en: AccessX Status Applet Factory
mk: Фабрика за аплет за статус на AccessX

en: Add Palette
mk: Додај палета

en: Add button
mk: Додај копче

en: Address Entry
mk: Запис на адресата

en: Appearance
mk: Изглед

en: Applet for mounting and unmounting block volumes.
mk: Аплет за монтирање и демонтирање на блок уреди.

en: Applet refresh rate in milliseconds
mk: Брзина на освежување во милисекунди

en: Available palettes
mk: Достапни палети

en: Background color for disk load graph
mk: Боја на позадина за графикот за дискот

en: Battery Charge Monitor
mk: Монитор за полнење на батеријата

en: Battery Monitor
mk: Монитор за полнење на батеријата

en: Battery Notice
mk: Известување за батеријата

en: Battery Status Utility
mk: Алатка за статусот на батеријата

en: Battery charged (%d%%)
mk: Батеријата е наполнета (%d%%)

en: Battery fully re-charged
mk: Батеријата е целосно наполнета

en: Battery power low
mk: Батеријата е слаба

en: Battery status unknown
mk: Статусот на батеријата е непознат

en: Battstat Factory
mk: Battstat Фабрички

en: Beep for warnings
mk: Свирни на предупредувања

en: Beep when displaying a warning.
mk: Свирни кога се прикажува предупредување.

en: Behavior
mk: Однесување

en: By default, sticky notes are given the current date as the title when they are created. This format is used; anything that can be parsed by strftime() is valid.
mk: Стандардно, на лепливите белешки им се доделува моменталната дата како наслов при нивно креирање. Се што може да се парсира со strftime() е валидно.

en: CPU Frequency Scaling Monitor
mk: Надгледувач на фрекфенцијата на процесорот

en: CPU Load
mk: Искористеност на процесорот

en: CPU frequency scaling unsupported
mk: Не е поддржано менување на фрекфенцијата на процесорот

en: CPU graph background color
mk: Боја на позадина на графикот за процесорот

en: CPU to Monitor
mk: Процесор за надгледување

en: C_ommand:
mk: К_оманда:

en: Cach_ed
mk: Кеширано

en: Can not launch the eyes applet.
mk: Не можам да го вклучам аплетот eyes.

en: Cannot move items to trash, do you want to delete them immediately?
mk: Не можам да ги преместам предметите во ѓубрето, дали сакате да ги избришете трајно?

en: Cannot move some items to trash, do you want to delete these immediately?
mk: Не можам да преместам некои предмети во ѓубрето, дали сакате да ги избришете трајно?

en: Celsius
mk: Целзиусови

en: Change CPU Frequency scaling
mk: Сменете ја фрекфенцијата на процесорот

en: Character Palette
mk: Лента на карактери

en: Character Palette Preferences
mk: Преференции за палетата на карактери

en: Characters shown on applet startup
mk: Знаци прикажани при подигање на аплет

en: Charpicker Applet Factory
mk: Фабрика за аплетот charpicker

en: City:
mk: Град:

en: City: %s
    Sky: %s
    Temperature: %s
mk: Град: %s
    Небо: %s
    Температура: %s

en: Click to Enter Weather.com
mk: Притиснете за да влезете во Weather.com

en: Click to add a new palette
mk: Притиснете за да додадете нова палета

en: Click to delete the selected palette
mk: Притиснете за да го отстраните избраното копче

en: Click to edit the selected palette
mk: Притиснете за да ја уредите избраната палета

en: Colors
mk: Бои

en: Command
mk: Команда

en: Conditions:
mk: Услови:

en: Could not open help document
mk: Не можам да го отворам документот за помош

en: Create, view, and manage sticky notes on the desktop
mk: Креирај, прегледај и организирај ги лепливите-белешки на работната површина

en: Current Conditions
mk: Моментални состојби

en: Date format of note's title
mk: Формат за дата на белешката

en: Default color for font
mk: Стандардна боја на фонт

en: Default color for new notes
mk: Стандардна боја за нови белешки

en: Default color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#30FF50".
mk: Стандардна боја за новите лепливи белешки. Ова треба да е во html hex спецификација, на пример"#30FF50".

en: Default font color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#000000".
mk: Стандардна боја за новите лепливи белешки. Ова треба да е одредено во во html hex, на пример"#000000".

en: Default font for new notes
mk: Стандарден фонт за новите белешки.

en: Default font for new sticky notes. This should be a Pango Font Name, for example "Sans Italic 10".
mk: Стандарден фонт за новите белешки. Ова треба да е Pango Font Name, пример "Sans Italic 10"

en: Default height for new notes
mk: Стандардна должина за новите белешки

en: Default height for new sticky notes in pixels.
mk: Стандардна должина за новите лепливи белешки во пиксели.

en: Default width for new notes
mk: Стандардна дебелина за новите белешки

en: Default width for new sticky notes in pixels.
mk: Стандардна дебелина за новите лепливи белешки во пиксели

en: Delete Immediately?
mk: Да го избришам веднаш?

en: Delete button
mk: Отстрани копче

en: Details
mk: Детали

en: Dew point:
mk: Влажност:

en: Directory in which the theme is located
mk: Директориум во кој е лоцирана темата

en: Disk
mk: Диск

en: Disk Load
mk: Оптеретување на дискот

en: Disk Mounter
mk: Монтирач на диск

en: Display
mk: Прикажи

en: Displays current state of keyboard accessibility features
mk: Ја покажува моменталната состојба на пристапните можности на тастатурата

en: Drive Mount Applet Factory
mk: Фабрика за аплети за монтирање на уреди

en: Edit Palette
mk: Уреди палета

en: Edit button
mk: Уреди копче

en: Empty all of the items from the trash?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја испразните корпата?

en: Empty notes are always deleted without confirmation.
mk: Празните белешки се секогаш избришани без потврда.

en: Emptying the Trash
mk: Го празнам ѓубрето

en: Enable CPU load graph
mk: Вклучи график за оптеретување на процесор

en: Enable _radar map
mk: Овозможи _радарска мапа

en: Enable disk load graph
mk: Вклучки го графикот за оптеретување на дискот

en: Enable load average graph
mk: Вкличи график за општо оптеретување

en: Enable memory load graph
mk: Вклучи график за оптеретување на меморија

en: Enable network load graph
mk: Вклучи график за оптеретување на мрежа

en: Enable swap load graph
mk: Вклучи графика за оптеретување на „swap“

en: Enter the URL
mk: Внесете URL

en: Error while spawning caja:
    %s
mk: Грешка при отворањето на наутилус:
    %s

en: Error: %s
mk: Грешка: %s

en: Eyes
mk: Очи

en: F_ree
mk: На располагање

en: Factory for creating the weather applet.
mk: Фабрика за креирање на временскиот аплет

en: Factory for drive mount applet
mk: Фабрика за монтирање аплети на уреди

en: Fahrenheit
mk: Фаренхајтови

en: Failed to load the Locations XML database.  Please report this as a bug.
mk: Не успеав да ја вчитам базата на подтаоци со XML локациите.  Ве молам пријавете го ова како бубачка.

en: Feels like:
mk: Чуството е како:

en: Find _Next
mk: Најди _следно

en: For horizontal panels, the width of the graphs in pixels. For vertical panels, this is the height of the graphs.
mk: За хоризонтални панели, широчината на графите во пикесли. За вертикалните панели ова е височината на графите.

en: Forecast
mk: Прогноза

en: Forecast Report
mk: Временска прогноза

en: Forecast not currently available for this location.
mk: Прогнозата моментално не е достапна за оваа локација.

en: Frequency Scaling Unsupported
mk: Менувањето на фрекфенцијата не е поддржано

en: From:
mk: Од:

en: Full Battery Notification
mk: Известување за полна батерија

en: General
mk: Општо

en: Go to Trash
mk: Оди до ѓубрето

en: Graph color for buffer memory
mk: Боја на графикот за баферот на меморијата

en: Graph color for cached memory
mk: Боја на графикот за кеш меморијата

en: Graph color for disk read
mk: Боја за читање од дискот

en: Graph color for disk write
mk: Боја за запишување на дискот

en: Graph color for iowait related CPU activity
mk: Боја на графикот за активности поврзани со процесорот

en: Graph color for load average
mk: Боја на графикот за општото оптеретување

en: Graph color for nice-related CPU activity
mk: Боја на активности за убави активности поврзани со процесорот

en: Graph color for shared memory
mk: Боја на графикот за споделената меморија

en: Graph color for system-related CPU activity
mk: Боја на графикот за системски активности поврзани со процесорот

en: Graph color for user-related CPU activity
mk: Боја на графикот за кориснички активности поврзани со процесорот

en: Graph color for user-related memory usage
mk: Боја на графикот за корисничка употреба на меморијата

en: Graph color for user-related swap usage
mk: Боја на графикот за корисничка употреба на swap

en: Graph size
mk: Големина на график

en: Graphic
mk: Графика

en: Graphic and Text
mk: Графика и текст

en: Harddisk
mk: Тврд диск

en: Help
mk: Помош

en: Hi_de Notes
mk: Ск_риј белешки

en: I_dle
mk: Мрзливо

en: If this option is disabled, a custom color can be used as the default color for all sticky notes.
mk: Ако оваа опција е исклучена, корисничката боја може да се користи како стандардна за сите лепливи белешки.

en: If this option is disabled, a custom font can be used as the default font for all sticky notes.
mk: Ако оваа опција е исклучена, корисничкиот фонт може да се користи како стандарден за сите лепливи белешки.

en: If this option is enabled, the custom colors and fonts that have been assigned to individual notes will be ignored.
mk: Ако оваа опција е овозможена, корисничките бои и фонтови што биле назначени за индивидуалните белешки ке бидат игнорирани.

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
mk: Доколку го испразните ѓубрето, предметите ќе бидат трајно избришани. Ве молам имајте на ум дека можете да ги бришете и поединечно.

en: Insert "%s"
mk: Внесете "%s"

en: Insert characters
mk: Вметни карактери

en: Insert special character
mk: Внесете специјален карактер

en: Kelvin
mk: Келвинови

en: Keyboard Accessibility Status
mk: Статус за достапност на тастатурата

en: Keyboard Accessibility Status Applet Factory
mk: Фабрика за статус на аплетот за пристапност на тастатурата

en: Last update:
mk: Последно ажурирање:

en: List of available palettes
mk: Листа на достапни палети

en: List of strings containing the available palettes.
mk: Листа на стрингови кои ги содржат достапните палети.

en: Load
mk: Искористување

en: Load Average
mk: Средна оптовареност

en: Load graph background color
mk: Вчитај ја бојата на позадината на графикот

en: Location
mk: Локација

en: Location view
mk: Преглед на локацијата

en: Low Battery Notification
mk: Известување за слаба батерија

en: MATE Weather
mk: MATE време

en: Memory
mk: Меморија

en: Memory Load
mk: Искористеност на меморија

en: Memory graph background color
mk: Боја на позадина на графикот за меморија

en: Minutes Remaining
mk: преостанати минути

en: Modify a palette by adding or removing characters
mk: Измени палета со додавање или отстранување на карактери

en: Monitor a laptop's remaining power
mk: Надгледувај ја преостанатата енергија на лаптопот

en: Monitor the CPU Frequency Scaling
mk: Надгледувајте ја промената на фрекфенцијата на процесорот

en: Monitor the current weather conditions, and forecasts
mk: Надгледувај ги моменталните временски услови и прогнози

en: Monitored Resources
mk: Надгледувани ресурси

en: Mount local disks and devices
mk: Монтирај локални дискови и уреди

en: N_ice
mk: П_риоритет

en: Net Load
mk: Мрежна искористеност

en: Netmask:
mk: Нетмаска:

en: Network
mk: Мрежа

en: Network graph background color
mk: Боја на позадина на графикот за мрежа

en: No Items in Trash
mk: Нема предмети во ѓубрето

en: No battery present
mk: Нема батерија

en: Notifications
mk: Известувања

en: Notify user when the battery is full.
mk: Извести го корисникот кога батеријата е полна.

en: Notify user when the battery is low.
mk: Извести го корисникот кога батеријата е слаба.

en: Options
mk: Опции

en: Palette entry
mk: Запис за палетата

en: Palettes list
mk: Листа на палети

en: Percent
mk: процент

en: Pressure:
mk: Притисок:

en: Privileges are required to change the CPU Frequency scaling.
mk: Потребни се привилегии за менување на фрекфенцијата на процесорот

en: Processor
mk: Процесор

en: Properties
mk: Својства

en: Radar Map
mk: Радарска мапа

en: Red value level
mk: Ниво на црвената вредност

en: Relative humidity:
mk: Релативна влажност:

en: Removing item %s of %s
mk: Отстранувам предмет %s од %s

en: S_wap Space
mk: Виртуелен простор

en: S_ystem
mk: Систе_м

en: See the ForeCast Details
mk: Види детали за прогнозата

en: Select Location from the list
mk: Изберете локација од листата

en: Set the CPU to monitor. In a single processor system you don't have to change it.
mk: Поставете го процесорот да надгледува. Во систем со само еден процесор не мора да го менувате.

en: Sh_ared
mk: Споделено

en: Show sticky notes
mk: Покажи лепливи белешки

en: Show the time/percent label
mk: Покажи ја ознаката за време/проценти

en: Shows keyboard status when accessibility features are used.
mk: Го покажува статусот на тастатурата кога се користат карактеристиките на достапноста.

en: Shows the state of AccessX features such as latched modifiers
mk: Ја покажува состојбата на AccessX опциите

en: Shows the status of keyboard accessibility features
mk: Го покажува статусот на опциите на достапноста на тастатурата

en: Sky:
mk: Небо:

en: Specifies whether the sticky notes are locked (non-editable) or not.
mk: Одредува дали лепливите белешки се заклучени (не-менувачки) или не.

en: Specifies whether the sticky notes are visible on ALL workspaces on the desktop, or not.
mk: Одредува дали лепливите белешки се видливи на сите работни-простори на работната површина или не.

en: Spinbutton for updating
mk: Вртечкото копче за ажурирање

en: Sticky Notes
mk: Лепливи белешки

en: Sticky Notes Applet Factory
mk: Фабрика за лепливи белешки

en: Sticky Notes for the MATE Desktop Environment
mk: Лепливи белешки за работната околина MATE

en: Sticky notes' locked state
mk: Заклучувачка состојба на лепливите белешки.

en: Sticky notes' workspace stickyness
mk: Лепливост на лепливите белешки на работниот-простор

en: Sunrise:
mk: Изгрејсонце:

en: Sunset:
mk: Зајдисонце:

en: Swap Load
mk: Искористеност на виртуелниот простор

en: Swap Space
mk: Виртуелен простор

en: Swap graph background color
mk: Промени ја бојата на позадината на графикот

en: System Monitor
mk: Надгледувач на системот

en: System Monitor Preferences
mk: Преференции на надгледувач на системот

en: System is running on AC power
mk: Системот работи на AC напојување

en: System is running on battery power
mk: Системот работи на батерија

en: Temperature:
mk: Температура:

en: Text
mk: Текст

en: The battery level below which the battery is displayed as red. Also the value at which the low battery warning is displayed.
mk: Нивото на батеријата подолу каде што батеријата е прикажана со црвена боја е вредноста на која што се појавува предупредувањето за истрошена енергија на батеријата.

en: The desktop description file to execute as the system monitor
mk: Датотеката за опис на работната површина која што ќе се изврши како надгледувач на системот

en: The eyes look in the direction of the mouse pointer
mk: Очите гледаат во насока на покажувачот на глувчето

en: The string that the user had selected when the applet was last used. This string will be displayed when the user starts the applet.
mk: Стрингот кој корисникот го избрал кога аплтетот бил вклучен за последен пат. Овојстринг ќе се прикаже кога корисникот ќе го вклучи аплетот.

en: The system load average is %0.02f
mk: Просечната оптеретеност на системот е %0.02f

en: The type of text to display (if the text is enabled).
mk: Тип на текст за приказ (ако е вклучен текстот).

en: Themes
mk: Теми

en: There was a fatal error while trying to load the theme.
mk: Имаше фатална грешка при обидот за вчитување на темата.

en: There was an error displaying help: %s
mk: Се појави грешка при прикажување на помошта: %s

en: There was an error executing '%s': %s
mk: Имаше грешка при стартувањето '%s': %s

en: There was an error launching the help viewer: %s
mk: Имаше грешка при лансирањето на прегледувачот на помош: %s

en: There was an error launching the keyboard preferences dialog: %s
mk: Имаше грешка при отварањето на дијалогот за преференции на тастатурата: %s

en: This note is locked.
mk: Белешката е заклучена.

en: This note is unlocked.
mk: Оваа забелешка е отклучена.

en: This utility shows the current CPU Frequency
mk: Оваа алатка ја покажува тековната фрекфенција на процесорот

en: This utility shows the current CPU Frequency Scaling.
mk: Оваа алатка го покажува менувањето на фрекфенцијата на процесорот.

en: This utility shows the status of your laptop battery.
mk: Оваа алатка го покажува статусот на Вашата лаптоп батерија

en: To avoid losing your work:
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
mk: За да избегнете губење на податоци:
    ·• вклучете го Вашиот лаптоп во струја, или
    ·• зачувајте ги отворените документи и исклучете го Вашиот лаптоп.

en: To avoid losing your work:
     • suspend your laptop to save power,
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
mk: За да избегнете губење на податоци:
    ·• суспендирајте го Вашиот лаптоп за да зачувате батерија,
    ·• вклучете го Вашиот лаптоп во струја, или
    ·• зачувајте ги отворените документи и исклучете го Вашиот лаптоп.

en: Trash
mk: Корпа

en: Trash Applet
mk: Аплет за ѓубре

en: Un_mount %s
mk: Де_монтирај %s

en: Unknown error
mk: Непозната грешка

en: Unknown time (%d%%) remaining
mk: Непознато преостанато време (%d%%)

en: Unknown time (%d%%) until charged
mk: Непознато време додека се наполни (%d%%)

en: Update
mk: Ажурурање

en: Update spin button
mk: Надгради го вртечкото копче

en: Updating...
mk: Ажурирам...

en: Use _custom address for radar map
mk: Користи _сопствена адреса за радарска мапа

en: Use the value defined in red_value as a time remaining to show the warning dialog rather than a percentage.
mk: Користи ја вредноста дефинирана со _црвено како преостанато време за прикажување на предупредувањето.

en: Visibility:
mk: Видливост:

en: Visit Weather.com
mk: Посетете го Weather.com

en: Warn on low time rather than low percentage
mk: Предупредувај на преостанато време наместо за проценти

en: Weather Forecast
mk: Временски извештај

en: Weather Preferences
mk: Временски преференции

en: Weather Report
mk: Временски извештај

en: Whether to ask for confirmation when deleting a note
mk: Дали да има предупредување при бришење на белешките.

en: Whether to force the default color and font on all notes
mk: Дали да се присили стандардна боја или фонт за сите белешки.

en: Whether to use the default system color
mk: Дали да се користи стандардна системска боја

en: Whether to use the default system font
mk: Дали да се користи стандарден системски фонт

en: Wind:
mk: Ветер:

en: XKB Extension is not enabled
mk: Додатокот XKB не е вклучен

en: You have %d%% of your total battery capacity remaining.
mk: Имате уште %d%% преостанато од вкупниот капацитет на батеријата.

en: You will not be able to modify the frequency of your machine.  Your machine may be misconfigured or not have hardware support for CPU frequency scaling.
mk: Нема да бидете во можност да ја промените фрекфенцијата на Вашата машина.  Вашата машина може да биде погрешно конфигурирана или пак да не хардверска поддршка за менување на фрекфенцијата на процесорот.

en: Your battery is now fully recharged
mk: Вашата батерија е целосно наполнета

en: Your battery is running low
mk: Батеријата е слаба

en: _About
mk: _За

en: _Automatically update every:
mk: _Автоматски ажурирај на секоја:

en: _Average
mk: _Просек

en: _Background
mk: _Позадина

en: _Buffers
mk: _Бафери

en: _Cancel
mk: _Откажи

en: _Close
mk: _Затвори

en: _Delete
mk: _Избриши

en: _Delete Notes
mk: _Избриши белешки

en: _Details
mk: _Детали

en: _Edit
mk: _Уреди

en: _Eject %s
mk: _Извади %s

en: _Empty Trash
mk: _Испразни го ѓубрето

en: _Find:
mk: _Барај:

en: _Font:
mk: _Фонт:

en: _Free
mk: _На располагање

en: _Harddisk
mk: _Тврд диск

en: _Help
mk: _Помош

en: _Keyboard Accessibility Preferences
mk: _Параметери за достапност на тастатурата

en: _Load
mk: _Искористеност

en: _Lock Notes
mk: _Заклучи белешки

en: _Memory
mk: _Меморија

en: _Mount %s
mk: _Монтирај %s

en: _Name:
mk: _Име:

en: _Network
mk: _Мрежа

en: _New Note
mk: _Нова белешка

en: _Open %s
mk: _Отвори %s

en: _Open System Monitor
mk: _Отвори надгледувач на системот

en: _Palette:
mk: _Палета:

en: _Palettes:
mk: _Палети:

en: _Play CD
mk: _Пушти CD

en: _Play DVD
mk: _Пушти DVD

en: _Preferences
mk: _Параметри

en: _Pressure unit:
mk: _Единица мерка за притисок:

en: _Processor
mk: _Процесор

en: _Read
mk: _Читај

en: _Select a location:
mk: _Изберете локација:

en: _Select a theme:
mk: _Одберете тема:

en: _Temperature unit:
mk: _Единица мерка за температура:

en: _Title:
mk: _Наслов:

en: _Update
mk: _Ажурирај

en: _Used
mk: _Користено

en: _User
mk: _Корисник

en: _Visibility unit:
mk: _Единица мерка за видливост:

en: _Visit Weather.com
mk: _Посетете го Weather.com

en: _Width:
mk: _Ширина:

en: _Wind speed unit:
mk: _Единица мерка за брзина на ветарот:

en: _Write
mk: _Запиши

en: a
mk: а

en: insert special character %s
mk: внесете специјален карактер %s

en: knots
mk: јазли

en: meters
mk: метри

en: miles
mk: милји

en: milliseconds
mk: милисекунди

en: minutes
mk: минути

en: none
mk: ништо

en: pixels
mk: пиксели

en: unknown
mk: непознато
