mate-control-center 1.25.1 - en to mk translation catalogue (876 entries)

en: "%s" does not appear to be a valid theme.
mk: "%s" изгледа дека не е валидна тема.

en: "%s" does not appear to be a valid theme. It may be a theme engine which you need to compile.
mk: "%s" изгледа дека не е валидна тема. Можеби се работи за енџин за темата што треба да го компајлирате.

en: %d %s by %d %s
mk: %d %s на %d %s

en: %s must be a directory
mk: %s мора да биде директориум

en: %s must be a regular file
mk: %s мора да биде регуларна датотека

en: %s must be owned by you
mk: %s мора да биде во ваша сопственост

en: %s must not have any directory components
mk: %s не смее да има компоненти на директориум

en: - MATE Default Applications
mk: MATE стандардни апликации

en: - MATE Keyboard Preferences
mk:  Преференци за тастатура

en: - MATE Mouse Preferences
mk: - Преференци за глушецот

en: <Unknown Action>
mk: <Непознато дејство>

en: <b>Di_rect internet connection</b>
mk: <b>Ди_ректна интернет врска</b>

en: <b>_Automatic proxy configuration</b>
mk: <b>_Автоматска конфигурација на прокси</b>

en: <b>_Manual proxy configuration</b>
mk: <b>_Рачна конфигурација на прокси</b>

en: <b>_Use authentication</b>
mk: <b>_Користи проверка</b>

en: A computer break reminder.
mk: Потсетувач за компјутерски паузи

en: A system error has occurred
mk: Се појави системска грешка

en: About %s
mk: За %s

en: About Me
mk: За мене

en: Accel Mode
mk: Забрзан режим

en: Accelerator key
mk: Копче за забрзување

en: Accelerator keycode
mk: Код за забрзување

en: Accelerator modifiers
mk: Менувачи на забрзување

en: Accessibility
mk: Пристапност

en: Accessible Lo_gin
mk: На_јава со пристапност

en: Action
mk: Дејствие

en: Add Wallpaper
mk: Додај позадина

en: Add to Favorites
mk: Додај во обележувачи

en: Add to Startup Programs
mk: Додај во програмите кои се стартуваат при подигнување

en: Africa/Abidjan
mk: Африка/Abidjan

en: Africa/Accra
mk: Африка/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
mk: Африка/Addis_Ababa

en: Africa/Algiers
mk: Африка/Algiers

en: Africa/Bamako
mk: Африка/Bamako

en: Africa/Bangui
mk: Африка/Bangui

en: Africa/Banjul
mk: Африка/Banjul

en: Africa/Bissau
mk: Африка/Bissau

en: Africa/Blantyre
mk: Африка/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
mk: Африка/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
mk: Африка/Bujumbura

en: Africa/Cairo
mk: Африка/Cairo

en: Africa/Casablanca
mk: Африка/Casablanca

en: Africa/Ceuta
mk: Африка/Ceuta

en: Africa/Conakry
mk: Африка/Conakry

en: Africa/Dakar
mk: Африка/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
mk: Африка/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
mk: Африка/Djibouti

en: Africa/Douala
mk: Африка/Douala

en: Africa/El_Aaiun
mk: Африка/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
mk: Африка/Freetown

en: Africa/Gaborone
mk: Африка/Gaborone

en: Africa/Harare
mk: Африка/Harare

en: Africa/Johannesburg
mk: Африка/Johannesburg

en: Africa/Kampala
mk: Африка/Kampala

en: Africa/Khartoum
mk: Африка/Khartoum

en: Africa/Kigali
mk: Африка/Kigali

en: Africa/Kinshasa
mk: Африка/Kinshasa

en: Africa/Lagos
mk: Африка/Lagos

en: Africa/Libreville
mk: Африка/Libreville

en: Africa/Lome
mk: Африка/Lome

en: Africa/Luanda
mk: Африка/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
mk: Африка/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
mk: Африка/Lusaka

en: Africa/Malabo
mk: Африка/Malabo

en: Africa/Maputo
mk: Африка/Maputo

en: Africa/Maseru
mk: Африка/Maseru

en: Africa/Mbabane
mk: Африка/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
mk: Африка/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
mk: Африка/Monrovia

en: Africa/Nairobi
mk: Африка/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
mk: Африка/Ndjamena

en: Africa/Niamey
mk: Африка/Niamey

en: Africa/Nouakchott
mk: Африка/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
mk: Африка/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
mk: Африка/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
mk: Африка/Sao_Tome

en: Africa/Tripoli
mk: Африка/Tripoli

en: Africa/Tunis
mk: Африка/Tunis

en: Africa/Windhoek
mk: Африка/Windhoek

en: All Files
mk: Сите датотеки

en: All files
mk: Сите датотеки

en: All_ow postponing of breaks
mk: Д_озволи одложување на паузи

en: America/Adak
mk: Америка/Adak

en: America/Anchorage
mk: Америка/Anchorage

en: America/Anguilla
mk: Америка/Anguilla

en: America/Antigua
mk: Америка/Antigua

en: America/Araguaina
mk: Америка/Araguaina

en: America/Aruba
mk: Америка/Aruba

en: America/Asuncion
mk: Америка/Asuncion

en: America/Barbados
mk: Америка/Barbados

en: America/Belem
mk: Америка/Belem

en: America/Belize
mk: Америка/Belize

en: America/Boa_Vista
mk: Америка/Boa_Vista

en: America/Bogota
mk: Америка/Bogota

en: America/Boise
mk: Америка/Boise

en: America/Cambridge_Bay
mk: Америка/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
mk: Америка/Cancun

en: America/Caracas
mk: Америка/Caracas

en: America/Cayenne
mk: Америка/Cayenne

en: America/Cayman
mk: Америка/Cayman

en: America/Chicago
mk: Америка/Chicago

en: America/Chihuahua
mk: Америка/Chihuahua

en: America/Costa_Rica
mk: Америка/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
mk: Америка/Cuiaba

en: America/Curacao
mk: Америка/Curacao

en: America/Danmarkshavn
mk: Америка/Danmarkshavn

en: America/Dawson
mk: Америка/Dawson

en: America/Dawson_Creek
mk: Америка/Dawson_Creek

en: America/Denver
mk: Америка/Denver

en: America/Detroit
mk: Америка/Detroit

en: America/Dominica
mk: Америка/Dominica

en: America/Edmonton
mk: Америка/Edmonton

en: America/Eirunepe
mk: Америка/Eirunepe

en: America/El_Salvador
mk: Америка/El_Salvador

en: America/Fortaleza
mk: Америка/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
mk: Америка/Glace_Bay

en: America/Godthab
mk: Америка/Godthab

en: America/Goose_Bay
mk: Америка/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
mk: Америка/Grand_Turk

en: America/Grenada
mk: Америка/Grenada

en: America/Guadeloupe
mk: Америка/Guadeloupe

en: America/Guatemala
mk: Америка/Guatemala

en: America/Guayaquil
mk: Америка/Guayaquil

en: America/Guyana
mk: Америка/Guyana

en: America/Halifax
mk: Америка/Halifax

en: America/Havana
mk: Америка/Havana

en: America/Hermosillo
mk: Америка/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
mk: Америка/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
mk: Америка/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
mk: Америка/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
mk: Америка/Indiana/Vevay

en: America/Inuvik
mk: Америка/Inuvik

en: America/Iqaluit
mk: Америка/Iqaluit

en: America/Jamaica
mk: Америка/Jamaica

en: America/Juneau
mk: Америка/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
mk: Америка/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
mk: Америка/Kentucky/Monticello

en: America/La_Paz
mk: Америка/La_Paz

en: America/Lima
mk: Америка/Lima

en: America/Los_Angeles
mk: Америка/Los_Angeles

en: America/Maceio
mk: Америка/Maceio

en: America/Managua
mk: Америка/Managua

en: America/Manaus
mk: Америка/Manaus

en: America/Martinique
mk: Америка/Martinique

en: America/Mazatlan
mk: Америка/Mazatlan

en: America/Menominee
mk: Америка/Menominee

en: America/Merida
mk: Америка/Merida

en: America/Mexico_City
mk: Америка/Mexico_City

en: America/Miquelon
mk: Америка/Miquelon

en: America/Monterrey
mk: Америка/Monterrey

en: America/Montevideo
mk: Америка/Montevideo

en: America/Montserrat
mk: Америка/Montserrat

en: America/Nassau
mk: Америка/Nassau

en: America/New_York
mk: Америка/New_York

en: America/Nipigon
mk: Америка/Nipigon

en: America/Nome
mk: Америка/Nome

en: America/Noronha
mk: Америка/Noronha

en: America/North_Dakota/Center
mk: Америка/North_Dakota/Center

en: America/Panama
mk: Америка/Panama

en: America/Pangnirtung
mk: Америка/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
mk: Америка/Paramaribo

en: America/Phoenix
mk: Америка/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
mk: Америка/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
mk: Америка/Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
mk: Америка/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
mk: Америка/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
mk: Америка/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
mk: Америка/Rankin_Inlet

en: America/Recife
mk: Америка/Recife

en: America/Regina
mk: Америка/Regina

en: America/Rio_Branco
mk: Америка/Rio_Branco

en: America/Santiago
mk: Америка/Santiago

en: America/Santo_Domingo
mk: Америка/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
mk: Америка/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
mk: Америка/Scoresbysund

en: America/St_Johns
mk: Америка/St_Johns

en: America/St_Kitts
mk: Америка/St_Kitts

en: America/St_Lucia
mk: Америка/St_Lucia

en: America/St_Thomas
mk: Америка/St_Thomas

en: America/St_Vincent
mk: Америка/St_Vincent

en: America/Swift_Current
mk: Америка/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
mk: Америка/Tegucigalpa

en: America/Thule
mk: Америка/Thule

en: America/Thunder_Bay
mk: Америка/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
mk: Америка/Tijuana

en: America/Tortola
mk: Америка/Tortola

en: America/Vancouver
mk: Америка/Vancouver

en: America/Whitehorse
mk: Америка/Whitehorse

en: America/Winnipeg
mk: Америка/Winnipeg

en: America/Yakutat
mk: Америка/Yakutat

en: America/Yellowknife
mk: Америка/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
mk: Антарктик/Casey

en: Antarctica/Davis
mk: Антарктик/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
mk: Антарктик/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
mk: Антарктик/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
mk: Антарктик/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
mk: Антарктик/Palmer

en: Antarctica/Syowa
mk: Антарктик/Syowa

en: Antarctica/Vostok
mk: Антарктик/Vostok

en: Appearance
mk: Изглед

en: Appearance Preferences
mk: Преференции за изгледот

en: Apply Background
mk: Примени ја позадината

en: Apply Font
mk: Примени го фонтот

en: Apply New Theme
mk: Примени нова

en: Asia/Aden
mk: Азија/Aden

en: Asia/Almaty
mk: Азија/Almaty

en: Asia/Amman
mk: Азија/Amman

en: Asia/Anadyr
mk: Азија/Anadyr

en: Asia/Aqtau
mk: Азија/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
mk: Азија/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
mk: Азија/Ashgabat

en: Asia/Baghdad
mk: Азија/Baghdad

en: Asia/Bahrain
mk: Азија/Bahrain

en: Asia/Baku
mk: Азија/Baku

en: Asia/Bangkok
mk: Азија/Bangkok

en: Asia/Beirut
mk: Азија/Beirut

en: Asia/Bishkek
mk: Азија/Bishkek

en: Asia/Brunei
mk: Азија/Brunei

en: Asia/Choibalsan
mk: Азија/Choibalsan

en: Asia/Colombo
mk: Азија/Colombo

en: Asia/Damascus
mk: Азија/Damascus

en: Asia/Dhaka
mk: Азија/Dhaka

en: Asia/Dili
mk: Азија/Dili

en: Asia/Dubai
mk: Азија/Dubai

en: Asia/Dushanbe
mk: Азија/Dushanbe

en: Asia/Gaza
mk: Азија/Gaza

en: Asia/Hong_Kong
mk: Азија/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
mk: Азија/Hovd

en: Asia/Irkutsk
mk: Азија/Irkutsk

en: Asia/Jakarta
mk: Азија/Jakarta

en: Asia/Jayapura
mk: Азија/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
mk: Азија/Jerusalem

en: Asia/Kabul
mk: Азија/Kabul

en: Asia/Kamchatka
mk: Азија/Kamchatka

en: Asia/Karachi
mk: Азија/Karachi

en: Asia/Krasnoyarsk
mk: Азија/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
mk: Азија/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
mk: Азија/Kuching

en: Asia/Kuwait
mk: Азија/Kuwait

en: Asia/Macau
mk: Азија/Macau

en: Asia/Magadan
mk: Азија/Magadan

en: Asia/Makassar
mk: Азија/Makassar

en: Asia/Manila
mk: Азија/Manila

en: Asia/Muscat
mk: Азија/Muscat

en: Asia/Nicosia
mk: Азија/Nicosia

en: Asia/Novosibirsk
mk: Азија/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
mk: Азија/Omsk

en: Asia/Oral
mk: Азија/Oral

en: Asia/Phnom_Penh
mk: Азија/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
mk: Азија/Pontianak

en: Asia/Pyongyang
mk: Азија/Pyongyang

en: Asia/Qatar
mk: Азија/Qatar

en: Asia/Qyzylorda
mk: Азија/Qyzylorda

en: Asia/Riyadh
mk: Азија/Riyadh

en: Asia/Sakhalin
mk: Азија/Sakhalin

en: Asia/Samarkand
mk: Азија/Samarkand

en: Asia/Seoul
mk: Азија/Seoul

en: Asia/Shanghai
mk: Азија/Shanghai

en: Asia/Singapore
mk: Азија/Singapore

en: Asia/Taipei
mk: Азија/Taipei

en: Asia/Tashkent
mk: Азија/Tashkent

en: Asia/Tbilisi
mk: Азија/Tbilisi

en: Asia/Tehran
mk: Азија/Tehran

en: Asia/Thimphu
mk: Азија/Thimphu

en: Asia/Tokyo
mk: Азија/Tokyo

en: Asia/Ulaanbaatar
mk: Азија/Ulaanbaatar

en: Asia/Urumqi
mk: Азија/Urumqi

en: Asia/Vientiane
mk: Азија/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
mk: Азија/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
mk: Азија/Yakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
mk: Азија/Yekaterinburg

en: Asia/Yerevan
mk: Азија/Yerevan

en: Assign shortcut keys to commands
mk: Додели кратенки за команди

en: Assistive Technologies
mk: Помошни технологии

en: Assistive Technologies Preferences
mk: Преференци за помошна технологија

en: Audio _Feedback...
mk: Аудио _фидбек

en: Australia/Adelaide
mk: Австралија/Adelaide

en: Australia/Brisbane
mk: Австралија/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
mk: Австралија/Broken_Hill

en: Australia/Darwin
mk: Австралија/Darwin

en: Australia/Hobart
mk: Австралија/Hobart

en: Australia/Lindeman
mk: Австралија/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
mk: Австралија/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
mk: Австралија/Melbourne

en: Australia/Perth
mk: Австралија/Perth

en: Australia/Sydney
mk: Австралија/Sydney

en: Authenticated!
mk: Автентичноста е проверена!

en: Authentication is required to install multi-monitor settings for all users
mk: Потребна е проверка за да се инсталираат подесувања за повеќе екрани за сите корисници

en: Autoconfiguration _URL:
mk: _URL за авто-конфигурирање:

en: Back
mk: Назаф

en: Background
mk: Позадина

en: Beep when _accessibility features are turned on or off
mk: Свирни кога _опциите за пристапност се вклучени или исклучени од тастатура

en: Beep when a _modifier key is pressed
mk: Свирни кога е притиснат _менувач

en: Beep when a _toggle key is pressed
mk: Свирни кога е притиснато копче за _менување

en: Beep when a key is pr_essed
mk: Свирни кога некое копче е при_тиснато

en: Beep when a key is reje_cted
mk: Свирни кога некое копче е отфр_лено

en: Beep when key is _accepted
mk: Свирни кога копчето е _прифатено

en: Beep when key is _rejected
mk: Свирни ако копчето е _отфрлено

en: Best _shapes
mk: Најдобри _облици

en: Best co_ntrast
mk: Најдобар ко_нтраст

en: Bounce Keys
mk: Копчиња за прескокнување

en: By _country
mk: По _земја

en: By _language
mk: По _јазик

en: C_olors:
mk: Б_ои:

en: C_ommand:
mk: К_оманда:

en: C_ustomize...
mk: С_опствено...

en: Calculator
mk: Калкулатор

en: Cancel
mk: Откажи

en: Cannot install theme
mk: Не можам да ја инсталирам темата

en: Center
mk: Средина

en: Change Passwo_rd...
mk: Промени лозин_ка...

en: Change pa_ssword
mk: Промени ло_зинка

en: Change password
mk: Промени лозинка

en: Change your password
mk: Променете ја вашата лозинка

en: Changes to enable assistive technologies will not take effect until your next log in.
mk: Промените на овозможувањето на помошни технологии нема да се реализираат се до Вашето наредно најавување.

en: Check if breaks are allowed to be postponed
mk: Провери дали на паузите им е дозволено да бидат одложени

en: Checking password...
mk: Прoверувам лозинка...

en: Child exited unexpectedly
mk: Подпроцесот падна неочекувано

en: Choose a Keyboard Model
mk: Изберете модел на тастатура

en: Choose a Layout
mk: Изберете распоред

en: Choose which accessibility features to enable when you log in
mk: Изберете која опција за пристапност да биде вклучена кога ќе се најавите

en: Click <b>Change password</b> to change your password.
mk: Кликнете на <b>Промени лозинка</b> за да ја смените лозинката.

en: Close and _Log Out
mk: Затвори и _одјави се

en: Close the control-center when a task is activated
mk: Затвори го контролниот центар кога е активирана задача

en: Colors
mk: Бои

en: Command
mk: Команда

en: Common Tasks
mk: Чести задачи

en: Compositing Manager
mk: Менаџер за комбинирање

en: Control Center
mk: Контролен центар

en: Controls
mk: Контроли

en: Copying '%s'
mk: Копирам '%s'

en: Copying file: %u of %u
mk: Копирам датотека %u од %u

en: Copying files
mk: Копирам датотеки

en: Could not access '%s' device
mk: Не може да пристапи на '%s' уредот

en: Could not access any fingerprint readers
mk: Не може да се пристапи до ниеден читач на отпечатоци

en: Could not detect displays
mk: Не може да се пронајдат дисплеи

en: Could not get information for %s: %s
mk: Не може да се добие информација за %s: %s

en: Could not get screen information
mk: Не може да се добие информација за екранот

en: Could not get session bus while applying display configuration
mk: Не може да се добие bus на сесијата додека се  додава конфигурацијата на дисплејот

en: Could not install theme engine
mk: Не можам да го инсталирам новиот енџин за темата

en: Could not open %s/%s: %s
mk: Не може да се отвори %s/%s: %s

en: Could not open %s: %s
mk: Не може да се отвори %s: %s

en: Could not rename %s to %s: %s
mk: Не може да се преименува  %s во %s: %s

en: Could not save the monitor configuration
mk: Не може да се зачуваат подесувањата за екранот

en: Could not set the default configuration for monitors
mk: Не може да се подеси стандардната конфигурација за екраните

en: Could not shutdown backend_stdin IO channel: %s
mk: Не можам да го исклучам backend_stdin влезно-излезниот канал: %s

en: Could not shutdown backend_stdout IO channel: %s
mk: Не можам да го исклучам backend_stdout влезно-излезниот канал: %s

en: Could not start finger capture on '%s' device
mk: Не може да се стартува зачувувањето на отпечаток на '%s' уредот

en: Current URI index
mk: Тековен URI индекс

en: Current URI index - starts from 1
mk: Тековен URI индекс - почнува од 1

en: Current _password:
mk: Сегашна _лозинка:

en: Cursor Blinking
mk: Трепкање на покажувачот

en: Cursor _blinks in text fields
mk: _Стрелката трепка во текстуални полиња

en: Cursor blinks speed
mk: Брзина на трепкање на курсорот

en: Custom
mk: Сопствено

en: Custom Shortcut
mk: Сопствена кратенка

en: Custom Shortcuts
mk: Сопствени кратенки

en: Customize Theme
mk: Прилагоди тема

en: Customize the look of the desktop
mk: Прилагодете го изгледот на работната околина

en: D_elay:
mk: З_астој:

en: D_etails...
mk: Д_етали...

en: Date
mk: Дата

en: Default
mk: Стандардно

en: Default Pointer
mk: Стандардна стрелка

en: Delete registered fingerprints?
mk: Избриши ги регистрираните отпечатоци од прсти?

en: Des_ktop font:
mk: Фонт за р_аботната површина:

en: Description
mk: Опис

en: Desktop
mk: Работна површина

en: Disa_ble sticky keys if two keys are pressed together
mk: Исклу_чи лепливи копчиња ако две копчиња се притиснати одеднаш

en: Disable _Fingerprint Login...
mk: Оневозможи_Најава со отпечаток од прст...

en: Disabled
mk: Оневозможено

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
mk: Дали сакаш да ги избришеш твоите регистрирани отпечатоци од прсти за да се оневозможи најава со отпечаток од прст?

en: Document Viewer
mk: Прегледувач за документи

en: Documents
mk: Документи

en: Don't check whether the notification area exists
mk: Не проверувај дали постои површината за известување

en: Done!
mk: Завршено!

en: Double-Click Timeout
mk: Времетраење на двојниот клик

en: Drag and Drop
mk: Завлечи и пушти

en: Duration of the break when typing is disallowed
mk: Недозволено е траењето на паузата додека куцате

en: Duration of work before forcing a break
mk: Траењето на работата пред форсирањето на паузата

en: Edit
mk: Уреди

en: Eject
mk: Извади

en: Enable Fingerprint Login
mk: Овозможи најава со отпечаток од прст

en: Enable _Fingerprint Login...
mk: Овозможи_Најава со отпечаток од прст...

en: Enable debugging code
mk: Овозможи дебагирачки код

en: Error saving the new shortcut
mk: Грешка при зачувување на новата кратенка

en: Europe/Amsterdam
mk: Европа/Amsterdam

en: Europe/Andorra
mk: Европа/Andorra

en: Europe/Athens
mk: Европа/Athens

en: Europe/Belgrade
mk: Европа/Belgrade

en: Europe/Berlin
mk: Европа/Berlin

en: Europe/Bratislava
mk: Европа/Bratislava

en: Europe/Brussels
mk: Европа/Brussels

en: Europe/Bucharest
mk: Европа/Bucharest

en: Europe/Budapest
mk: Европа/Budapest

en: Europe/Chisinau
mk: Европа/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
mk: Европа/Copenhagen

en: Europe/Dublin
mk: Европа/Dublin

en: Europe/Gibraltar
mk: Европа/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
mk: Европа/Helsinki

en: Europe/Istanbul
mk: Европа/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
mk: Европа/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
mk: Европа/Kiev

en: Europe/Lisbon
mk: Европа/Lisbon

en: Europe/Ljubljana
mk: Европа/Ljubljana

en: Europe/London
mk: Европа/London

en: Europe/Luxembourg
mk: Европа/Luxembourg

en: Europe/Madrid
mk: Европа/Madrid

en: Europe/Malta
mk: Европа/Malta

en: Europe/Minsk
mk: Европа/Minsk

en: Europe/Monaco
mk: Европа/Monaco

en: Europe/Moscow
mk: Европа/Moscow

en: Europe/Oslo
mk: Европа/Oslo

en: Europe/Paris
mk: Европа/Paris

en: Europe/Prague
mk: Европа/Prague

en: Europe/Riga
mk: Европа/Riga

en: Europe/Rome
mk: Европа/Rome

en: Europe/Samara
mk: Европа/Samara

en: Europe/San_Marino
mk: Европа/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
mk: Европа/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
mk: Европа/Simferopol

en: Europe/Skopje
mk: Европа/Skopje

en: Europe/Sofia
mk: Европа/Sofia

en: Europe/Stockholm
mk: Европа/Stockholm

en: Europe/Tallinn
mk: Европа/Tallinn

en: Europe/Tirane
mk: Европа/Tirane

en: Europe/Uzhgorod
mk: Европа/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
mk: Европа/Vaduz

en: Europe/Vatican
mk: Европа/Vatican

en: Europe/Vienna
mk: Европа/Vienna

en: Europe/Vilnius
mk: Европа/Vilnius

en: Europe/Warsaw
mk: Европа/Warsaw

en: Europe/Zagreb
mk: Европа/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
mk: Европа/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
mk: Европа/Zurich

en: Exit shell on add or remove action performed
mk: Излези од школката при извршување на дејството за додавање или извршување

en: Exit shell on help action performed
mk: Излези од школката при извршување на десјтвото за помош

en: Exit shell on start action performed
mk: Излези од школката при извршување на дејството за стартување

en: Exit shell on upgrade or uninstall action performed
mk: Излези од школката при извршувањето на деството на надрадување или деинсталирање

en: Eye candy added by Anders Carlsson
mk: Eye candy додадено од Андерс Карлсон

en: Failed to create temporary directory
mk: Не успеав да креирам привремен директориум

en: Fast
mk: Брзо

en: File '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
mk: Датотеката %s веќе постои. Дали сакате да ја замените?

en: File Manager
mk: Менаџер за датотеки

en: File System
mk: Датотечен систем

en: Filter
mk: Филтер

en: Flash _window titlebar
mk: Преку целата лента со наслов на прозорот

en: Flash entire _screen
mk: Преку целиот екран

en: Font Rendering Details
mk: Детали за вчитување на фонтови

en: Fonts
mk: Фонтови

en: Fraction completed
mk: Фракција комплетна

en: Fraction of transfer currently completed
mk: Фракција на пренесување моментално е завршена

en: From URI
mk: Од URI

en: Full Name
mk: Цело име

en: General
mk: Општо

en: Get more backgrounds online
mk: Најди повеќе позадини онлајн

en: Get more themes online
mk: Најди повеќе теми онлајн

en: Gra_yscale
mk: Нијанса на сиво

en: Groups
mk: Групи

en: HTTP Proxy Details
mk: HTTP детали за прокси

en: H_TTP proxy:
mk: H_TTP прокси:

en: Help
mk: Помош

en: High
mk: Високо

en: Hinting
mk: Совети

en: Home folder
mk: Домашен директориум

[ctx: Home folder]
en: Home
mk: Дома

en: Horizontal gradient
mk: Хоризонтален градиент

en: Icons
mk: Икони

en: Icons only
mk: Само икони

en: If you reassign the shortcut to "%s", the "%s" shortcut will be disabled.
mk: Ако ја смените кратенката во %s, кратенката %s ќе биде исклучена.

en: Ignored Hosts
mk: Игнорирани хостови

en: Image
mk: Слика

en: Image Viewer
mk: Прегледувач на слики

en: Image missing
mk: Нема слика

en: Images
mk: Слики

en: Include _panel
mk: Влучи_панел

en: Indicates whether to close the shell when a help action is performed.
mk: Одредува дали да се затвори школката кога се извршува дејството за помош.

en: Indicates whether to close the shell when a start action is performed.
mk: Одредува дали да се затвори школката кога се извршува дејството за подигнување.

en: Indicates whether to close the shell when an add or remove action is performed.
mk: Одредува дали да се затвори школката кога се извршува дејството за додавање или отстранување.

en: Indicates whether to close the shell when an upgrade or uninstall action is performed.
mk: Одредува дали да се затвори школката кога се извршува дејството за надградување или деинсталирање.

en: Install
mk: Инсталирај

en: Install multi-monitor settings for the whole system
mk: Инсталирај подесувања за повеќе монитори за целиот систем

en: Installation for theme "%s" failed.
mk: Инсталацијата на темата "%s" не успеа.

en: Installs themes packages for various parts of the desktop
mk: Инсталира пакети со теми за разни делови на работната околина

en: Instant Messenger
mk: Апликација за брзи пораки

en: Insufficient permissions to install the theme in:
    %s
mk: Немате дозвола да ја инсталирате темата во:
    %s

en: Interface
mk: Интерфејс

en: Internet
mk: Интернет

en: Jump to Preferred Applications dialog
mk: Скокни до дијалог прозорецот за преферирани апликации

en: Jump to the Accessible Login dialog
mk: Скокни до дијалог прозорецот за најава со пристапност

en: Jump to the Keyboard Accessibility dialog
mk: Скокни до дијалог прозорецот за пристапност на тастатурата

en: Jump to the Mouse Accessibility dialog
mk: Скокни до дијалог прозорецот за пристапност на глушецот

en: Just apply settings and quit (compatibility only; now handled by daemon)
mk: Само примени ги поставувањата и излези (само компатибилност; сега се управува од демон)

en: Keep Current Theme
mk: Зачувај тековна

en: Key presses _repeat when key is held down
mk: Притисокот на копче се повторува копчето е задржано повеќе

en: Keyboard
mk: Тастатура

en: Keyboard Accessibility Audio Feedback
mk: Аудио фидбек за пристапност на тастатура

en: Keyboard Layout Options
mk: Опции за распоредите на тастатурата

en: Keyboard Preferences
mk: Преференци на тастатура

en: Keyboard Shortcuts
mk: Кратенки за тастатурата

en: Keyboard _model:
mk: _Модел на тастатура:

en: Large
mk: Големи

en: Launch calculator
mk: Лансирај калкулатор

en: Launch email client
mk: Лансирај клиент за е-пошта

en: Launch help browser
mk: Пушти прелистувач за помош

en: Launch media player
mk: Пуштач на музика

en: Launch web browser
mk: Пушти веб прелистувач

en: Layout
mk: Распоред

en: Layouts
mk: Распореди

en: Left
mk: Лево

en: Left index finger
mk: Лев показалец

en: Left little finger
mk: Лев мал прст

en: Left middle finger
mk: Лев среден прст

en: Left ring finger
mk: Лев четврт прст

en: Left thumb
mk: Лев палец

en: Less than one minute until the next break
mk: Помалку од една минута до следната пауза

en: List of keyboard layouts selected for usage
mk: Листа на распореди на тастатурата одбрани за употреба

en: Lock screen
mk: Заклучи екран

en: Lock screen after a certain duration to help prevent repetitive keyboard use injuries
mk: Заклучи ги екранот по одредено време за да помогнеш да се спречат повреди од употреба на тастатурата

en: Log out
mk: Одјава

en: Long
mk: Долго

en: Low
mk: Ниско

en: MATE Theme %s correctly installed
mk: Темата за MATE %s е успешно инсталирана

en: Mail Reader
mk: Читач на е-пошта

en: Mate Theme Package
mk: Пакет со теми за MATE

en: Maximize
mk: Максимизирај

en: Maximize Horizontally
mk: Максимизирај хоризонтално

en: Maximize Vertically
mk: Максимизирај вертикално

en: Minimize
mk: Минимизирај

en: Mirror Screens
mk: Клонирани екрани

en: Mobility
mk: Мобилност

en: Models
mk: Модели

en: Monitor
mk: Екран

en: Monitor Preferences
mk: Параметри на екранот

en: Monitor: %s
mk: Екран: %s

en: More backgrounds URL
mk: Повеќе URL за позадини

en: More themes URL
mk: Повеќе URL за теми

en: Mouse
mk: Глушец

en: Mouse Keys
mk: Копчиња на глушецот

en: Mouse Preferences
mk: Преференци на глушецот

en: Move _Down
mk: Помести долу

en: Move _Up
mk: Помести горе

en: Move the selected keyboard layout down in the list
mk: Помести го одбраниот распоред на тастатурата долу во листата

en: Move the selected keyboard layout up in the list
mk: Помести го одбраниот распоред на тастатурата горе во листата

en: Multimedia
mk: Мултимедија

en: Multimedia Player
mk: Мултимедиа плеер

en: N_one
mk: Ништ_о

en: Name
mk: Име

en: Network Proxy
mk: Мрежен прокси

en: Network Proxy Preferences
mk: Преференци на мрежен proxy

en: Network Servers
mk: Мрежни сервери

en: New Document
mk: Нов документ

en: New Spreadsheet
mk: Нова табеларна пресметка

en: New shortcut...
mk: Нова кратенка...

en: New themes have been successfully installed.
mk: Успешно се инсталирани нови теми.

en: New windows u_se active window's layout
mk: Новите прозори користат активен распоред на прозорите

en: Next track
mk: Наредна песна

en: No Desktop Background
mk: Без позадина на работната површина

en: No Image
mk: Без слика

en: No theme file location specified to install
mk: Не е одредена локација за тема за датотеката да биде инсталирана

en: None
mk: Ништо

en: Normal
mk: Нормално

en: Off
mk: Исклучено

en: Office
mk: Канцелариски

en: On
mk: Вклучено

en: Open a dialog to specify the color
mk: Отвори дијалог за одредување на боја

en: Other
mk: Други

en: Other finger:
mk: Друг прст:

en: Overwrite _All
mk: _Замени сè

en: PKEXEC_UID must be set to an integer value
mk: PKEXEC_UID мора да биде подесена како вредност со цел број

en: Pacific/Apia
mk: Пацифик/Apia

en: Pacific/Auckland
mk: Пацифик/Auckland

en: Pacific/Chatham
mk: Пацифик/Chatham

en: Pacific/Efate
mk: Пацифик/Efate

en: Pacific/Enderbury
mk: Пацифик/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
mk: Пацифик/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
mk: Пацифик/Fiji

en: Pacific/Funafuti
mk: Пацифик/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
mk: Пацифик/Galapagos

en: Pacific/Gambier
mk: Пацифик/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
mk: Пацифик/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
mk: Пацифик/Guam

en: Pacific/Honolulu
mk: Пацифик/Honolulu

en: Pacific/Kiritimati
mk: Пацифик/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
mk: Пацифик/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
mk: Пацифик/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
mk: Пацифик/Majuro

en: Pacific/Marquesas
mk: Пацифик/Marquesas

en: Pacific/Midway
mk: Пацифик/Midway

en: Pacific/Nauru
mk: Пацифик/Nauru

en: Pacific/Niue
mk: Пацифик/Niue

en: Pacific/Norfolk
mk: Пацифик/Norfolk

en: Pacific/Noumea
mk: Пацифик/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
mk: Пацифик/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
mk: Пацифик/Palau

en: Pacific/Pitcairn
mk: Пацифик/Pitcairn

en: Pacific/Port_Moresby
mk: Пацифик/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
mk: Пацифик/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
mk: Пацифик/Saipan

en: Pacific/Tahiti
mk: Пацифик/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
mk: Пацифик/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
mk: Пацифик/Tongatapu

en: Pacific/Wake
mk: Пацифик/Wake

en: Pacific/Wallis
mk: Пацифик/Wallis

en: Panel icon
mk: Икона на панелот

en: Parent Window
mk: Главен прозорец

en: Parent window of the dialog
mk: Главен прозорец на дијалогот

en: Pause playback
mk: Паузирај плејбек

en: Place finger on reader
mk: Ставете го прстот на читачот

en: Play (or play/pause)
mk: Свири (или свири/пауза)

en: Please contact your system administrator for help.
mk: Ве молиме контактирајте го вашиот системски администратор за помош.

en: Please type your password again in the <b>Retype new password</b> field.
mk: Ве молам внесете ја лозинката повторно во полето <b>Внеси нова лозинка</b>.

en: Please type your password in the <b>New password</b> field.
mk: Ве молам внесете ја лозинката повторно во полето <b>Нова лозинка</b>.

en: Pointer
mk: Стрелка

en: Port:
mk: Порта:

en: Preferences
mk: Параметри

en: Preferred Applications
mk: Преферирани апликации

en: Preview
mk: Преглед

en: Preview:
mk: Преглед:

en: Previous track
mk: Претходна песна

en: Print a diagram of the selected keyboard layout
mk: Испечати дијаграм на одбраниот распоред на тастатурата

en: Proxy Configuration
mk: Конфигурација на прокси

en: R_otation:
mk: Р_отација:

en: Re_fresh rate:
mk: Интервал на освежување:

en: Remove from Favorites
mk: Отстрани од обележувачите

en: Remove from Startup Programs
mk: Отстрани од програмите кои се стартуваат при подигнување

en: Remove the selected keyboard layout from the list
mk: Отстрани го одбраниот распоред на тастатурата од листата

en: Rendering
mk: Рендерирање

en: Repeat Keys
mk: Копчиња за повторување

en: Repeat keys speed
mk: Брзина на повторување на копчињата

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
mk: Замени го тековниот распоред на тастатурата со
    стандардните подесувања

en: Reset to De_faults
mk: Ресетирај на ста_ндардното

en: Revert Font
mk: Врати фонт

en: Right
mk: Десно

en: Right index finger
mk: Десен показалец

en: Right little finger
mk: Десен мал прст

en: Right middle finger
mk: Десен среден прст

en: Right ring finger
mk: Десен четврт прст

en: Right thumb
mk: Десен палец

en: Roll up
mk: Собери нагоре

en: Run at st_art
mk: Изврши при ст_артување

en: S_ocks host:
mk: S_ocks сервер:

en: S_peed:
mk: Б_рзина:

en: S_uper (or "Windows logo")
mk: С_упер (или "Windows лого")

en: Sa_me image in all monitors
mk: Иста слика на сите екрани

en: Save Theme As...
mk: _Зачувај ја темата како...

en: Save _As...
mk: _Зачувај како...

en: Save _background image
mk: Зачувај ја сликата за п_озадина

en: Scale
mk: Промени големина

en: Scrolling
mk: Лизгање

en: Search
mk: Пребарувај

en: Select Image
mk: Изберете слика

en: Select Theme
mk: Одберете тема

en: Select a keyboard layout to be added to the list
mk: Одбери распред на тастатурата кој ќе биде додаден на листата

en: Select a monitor to change its properties; drag it to rearrange its placement.
mk: Одбери екран на кој ќе ги смениш подесувањата; завлечи го за да ја промениш неговата местоположба.

en: Select finger
mk: Изберете прст

en: Select your default applications
mk: Изберете ги Вашите стандардни апликации

en: Select your photo
mk: Одберете ја Вашата фотографија

en: Set your keyboard preferences
mk: Поставете ги Вашите преференци за тастатурата

en: Set your mouse preferences
mk: Поставете ги преференците за глушецот

en: Set your network proxy preferences
mk: Поставете ги вашите преференци за мрежниот proxy

en: Set your personal information
mk: Поставете лични информации

en: Set your window properties
mk: Поставете ги својствата за прозорците

en: Sh_ow position of pointer when the Control key is pressed
mk: По_кажи ја позицијата на стрелката при притискање на копчето Control

en: Short
mk: Кратко

en: Shortcut
mk: Кратенка

en: Show _visual feedback for the alert sound
mk: Прикажи визуелна повратна информација за звукот за предупредување

en: Show icons on buttons
mk: Прикажи икони на копчињата

en: Slide Show
mk: Слајд шоу

en: Slow
mk: Бавно

en: Slow Keys
mk: Спори копчиња

en: Small
mk: Мали

en: Smoothing
mk: Измазнување

en: Solid color
mk: Полна боја

en: Sound
mk: Звук

en: Span
mk: Растојание

en: Specify the filename of a theme to install
mk: Одредете го името на темата за инсталација

en: Specify the name of the page to show (internet|multimedia|system|a11y)
mk: Одредете го името на страницата за прикажување (интернет|мултимедија|систем|a11y)

en: Specify the name of the page to show (theme|background|fonts|interface)
mk: Одредете го името на страницата за прикажување (тема|позадина|фонтови|интерфејс)

en: Start the page with the accessibility settings showing
mk: Почни ја страницата со прикажани поставувања за пристапност

en: Start the page with the typing break settings showing
mk: Почни ја страницата со прикажани поставувања за куцачката пауза

en: Sticky Keys
mk: Лепливи копчиња

en: Stop playback
mk: Стопирај плејбек

en: Stretch
mk: Растегнување

en: Sub_pixel (LCDs)
mk: Под_пиксел (LCD)

en: Sub_pixel smoothing (LCDs)
mk: Под_пикселно зарамнување (LCD)

en: Subpixel Order
mk: Подредување на субпиксели

en: Swipe finger on reader
mk: Допрете го прстот на читачот

en: System
mk: Систем

en: System error: %s.
mk: Системска грешка: %s.

en: TEXT
mk: ТЕКСТ

en: Take a break!
mk: Направи пауза!

en: Task names and associated .desktop files
mk: Имиња на задачи поврзани со .desktop датотеките

en: Terminal Emulator
mk: Емулатор за терминал

en: Text
mk: Текст

en: Text Editor
mk: Уредувач за текст

en: Text below items
mk: Текст под ставките

en: Text beside items
mk: Текст до ставките

en: Text only
mk: Само текст

en: That password was incorrect.
mk: Таа лозинка беше неточна.

en: The %s utility is not installed.
mk: Алатката %s не е инсталирана.

en: The MATE configuration tool
mk: Алатка за конфигурирање на MATE

en: The current controls theme does not support color schemes.
mk: Тековната тема за графички контроли не поддржува шеми на бои.

en: The current theme suggests a background and a font.
mk: Тековната тема предлага позадина и фонт.

en: The current theme suggests a background and a font. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
mk: Тековната тема предлага позадина и фонт. Последниот применет фонтможе да биде повторно вратен.

en: The current theme suggests a background.
mk: Тековната тема предлага позадина.

en: The current theme suggests a background. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
mk: Тековната тема предлага позадина. Последниот применет фонтможе да биде повторно вратен.

en: The current theme suggests a font.
mk: Тековната тема предлага фонт.

en: The current theme suggests a font. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
mk: Тековната тема предлага фонт. Последниот применет фонтможе да биде повторно вратен.

en: The device is already in use.
mk: Уредот веќе е во употреба.

en: The last applied font suggestion can be reverted.
mk: Последниот применет фонт може да биде повторно вратен.

en: The monitor configuration has been saved
mk: Конфигурацијата на екранот е зачувана

en: The new password has already been used recently.
mk: Новата лозинка веќе е користена неодамна.

en: The new password must contain numeric or special character(s).
mk: Мора да содржи нумерички или специјални карактери.

en: The old and new passwords are the same.
mk: Старата и новата лозинка се исти.

en: The old and new passwords are too similar.
mk: Старите и новите лозинки се исти.

en: The password is too short.
mk: Лозинката е премногу кратка.

en: The password is too simple.
mk: Лозинката е премногу едноставна.

en: The shortcut "%s" cannot be used because it will become impossible to type using this key.
    Please try with a key such as Control, Alt or Shift at the same time.
mk: Кратенката „%s“ не може да се користи бидејќи ќе стане невозможно да се пишува со ова копче.
    Ве молам пробајте со копче како Control, Alt или Shift во исто време.

en: The shortcut "%s" is already used for
    "%s"
mk: Кратенката „%s“ веќе се користи за 
     „%s“

en: The source filename must be absolute
mk: Изворното име на на датотеката мора да биде апсолутно

en: The task name to be displayed in the control-center followed by a ";" separator then the filename of an associated .desktop file to launch for that task.
mk: Име на задача кое ќе биде прикажано во контролниот центар проследено со одделувачот ";"и потоа името на .desktop датотеката на кое се однесува пуштањето на таа задача.

en: The theme "%s" has been installed.
mk: Темата „%s“ е инсталирана.

en: The theme already exists. Would you like to replace it?
mk: Темата веќе постои. Дали сакате да ја замените?

en: The two passwords are not equal.
mk: Двете лозинки не се исти.

en: The type of accelerator.
mk: Тип на забрзувач.

en: The typing monitor uses the notification area to display information. You don't seem to have a notification area on your panel. You can add it by right-clicking on your panel and choosing 'Add to panel', selecting 'Notification area' and clicking 'Add'.
mk: Куцачкиот монитор ја користи областа за известување за да прикаже информации. Изгледа дека немате област за известување на вашиот панел. Можете да ја додадете со десен клик на Вашиот панел и со избирање на 'Додај на панел', 'Област за известување' и кликнување на копчето 'Додај'.

en: Theme
mk: Тема

en: Theme Installer
mk: Инсталер на теми

en: Theme Packages
mk: Пакет со теми

en: Theme cannot be deleted
mk: Темата не може да се избрише

en: Theme name must be present
mk: Името на темата мора да е присутно

en: There was a problem while extracting the theme.
mk: Се појави проблем при отпакувањето на темата.

en: There was an error displaying help: %s
mk: Се појави грешка при прикажување на помошта: %s

en: There was an error installing the selected file
mk: Се појави грешка при инсталација на избраната датотека

en: This configuration will be used the next time someone logs in.
mk: Оваа конфигурација ќе се користи следниот пат кога некој ќе се најави.

en: This program can only be used by the root user
mk: Оваа програма може да ја користи само рут корисникот

en: This program must only be run through pkexec(1)
mk: Оваа програма мора да работи преку pkexec(1)

en: This theme will not look as intended because the required GTK+ theme '%s' is not installed.
mk: Оваа тема нема да изгледа како што треба бидејќи потребната GTK+ тема %s не е инсталирана.

en: This theme will not look as intended because the required icon theme '%s' is not installed.
mk: Оваа тема нема да изгледа како што треба бидејќи потребната тема со икони %s не е инсталирана.

en: This theme will not look as intended because the required window manager theme '%s' is not installed.
mk: Оваа тема нема да изгледа како што треба бидејќи потребниот менаџер на прозорци %s не е инсталиран.

en: Thr_eshold:
mk: Пр_аг:

en: Tile
mk: Без преклоп

en: Time
mk: Време

en: Time Zone
mk: Временска зона

en: Time zone
mk: Временска зона:

en: To URI
mk: До URI

en: To change your password, enter your current password in the field below and click <b>Authenticate</b>.
    After you have authenticated, enter your new password, retype it for verification and click <b>Change password</b>.
mk: За да ја промените Вашата лозинка, внесете ја сегашната лозинка во полето подолу и кликнете <b>Провери автентичност</b>.
    После проверката проверката, внесете ја вашата нова лозинка и повторно внесете ја за проверка и кликнете на <b>Промени лозинка</b>.

en: To enable fingerprint login, you need to save one of your fingerprints, using the '%s' device.
mk: За да се овозможи најава со отпечаток од прст, мора да зачувате еден од вашите отпечатоци од прсти, користејќи го '%s' уредот.

en: To move a window, press-and-hold this key then grab the window:
mk: За преместување на прозорец, стиснете и држете го ова копче и фатете го прозорецот:

en: Too many custom shortcuts
mk: Премногу сопствени кратенки

en: Total URIs
mk: Вкупно URI

en: Total number of URIs
mk: Вкупен број на URI

en: Type
mk: Тип

en: Typing Break
mk: Пауза при куцање

en: Typing Monitor
mk: Куцачки монитор

en: URI currently transferring from
mk: URI моментално пренесува од

en: URI currently transferring to
mk: URI моментално пренесува до

en: URL for where to get more desktop backgrounds. If set to an empty string the link will not appear.
mk: URL за каде да најдете повеќе позадини за работната површина. Ако не е штиклирано линкот нема да се појави.

en: URL for where to get more desktop themes. If set to an empty string the link will not appear.
mk: URL за каде да најдете пвеќе позадини за работната површина. Ако не е штиклирано линкот нема да се појави.

en: U_sername:
mk: Кори_сничко име:

en: Unable to bring up the typing break properties dialog with the following error: %s
mk: Не можам да го подигнам дијалогот на својствата за куцачката пауза со следниве грешки: %s

en: Unable to launch %s: %s
mk: Не можам да го лансирам %s: %s

en: Unable to launch backend
mk: Не можам да го лансирам бекендот

en: Unable to start the settings manager 'mate-settings-daemon'.
    Without the MATE settings manager running, some preferences may not take effect. This could indicate a problem with DBus, or a non-MATE (e.g. KDE) settings manager may already be active and conflicting with the MATE settings manager.
mk: Не може да се стартува менаџерот за подесувања 'mate-settings-daemon'.
    Ако не работи MATE менаџерот за подесувања, некои подесувања нема да работат. Ова може да укажува на проблем со DBus, или не-MATE (на пример KDE) менаџер за подесувања е веќе активен и е во конфликт со MATE менаџерот за подесувања.

en: Unknown
mk: Непознато

en: Upside Down
mk: Обратно

en: Upside-down
mk: Наопаку

en: Usage: %s SOURCE_FILE DEST_NAME
    
    This program installs a RANDR profile for multi-monitor setups into
    a systemwide location.  The resulting profile will get used when
    the RANDR plug-in gets run in mate-settings-daemon.
    
    SOURCE_FILE - a full pathname, typically /home/username/.config/monitors.xml
    
    DEST_NAME - relative name for the installed file.  This will get put in
                the systemwide directory for RANDR configurations,
                so the result will typically be %s/DEST_NAME
mk: Употреба: %s SOURCE_FILE DEST_NAME
    
    Оваа програма го инсталира RANDR профилот за подесувања за повеќе екрани во
    системска локација. Направениот профил ќе се користи кога ќе се вклучи 
    RANDR додатокот во мате подесувањата.
    
    SOURCE_FILE - целосна адреса, вообичаено /home/username/.config/monitors.xml
    
    DEST_NAME - име за инсталираната датотека. Ова ќе биде сместено
    во системскиот директориум за RANDR подесувањата,
    па резултатот вообичаено ќе биде %s/DEST_NAME

en: User name:
mk: Корисничко име:

en: Vendors
mk: Производители

en: Vertical gradient
mk: Вертикален градиент

en: Video Player
mk: Видео плеер

en: View and edit keyboard layout options
mk: Види ги и уреди ги опциите за распоред на тастатурата

en: Visual
mk: Визуелно

en: Visual cues for sounds
mk: Визуелни знаци за звуци

en: Volume down
mk: Намали јачина звук

en: Volume mute
mk: Исклучи звук

en: Volume up
mk: Зголемни јачина на звук

en: Web Browser
mk: Интернет прелистувач

en: Window Border
mk: Граница на прозорец

en: Window Preferences
mk: Преференци за прозорец

en: Window manager "%s" has not registered a configuration tool
mk: Менаџерот за прозорци „%s“ не е регистриран како алатка за конфигурирање

en: Windows
mk: Прозорци

en: Would you like to apply it now, or keep your current theme?
mk: Дали сакате да ја примените сега или да ја задржите Вашата тековна тема?

en: Would you like to delete this theme?
mk: Дали сакате да ја отстраните оваа тема?

en: Written by Richard Hult <richard@imendio.com>
mk: Напишано од Richard Hult <richard@imendio.com>

en: You are not allowed to access the device. Contact your system administrator.
mk: Не ви е дозволено да пристапите до уредот. Контактирајте го вашиот системски администратор.

en: Your fingerprint was successfully saved. You should now be able to log in using your fingerprint reader.
mk: Вашиот отпечаток беше успешно зачуван. Сега би требало да можете да се најавите користејќи го вашиот читач на отпечатоци.

en: Your password has been changed since you initially authenticated! Please re-authenticate.
mk: Вашата лозинка е променета од кога иницијално е проверена автентичноста! Ве молам повторно пристапете на проверка на автентичност.

en: Your password has been changed.
mk: Вашата лозинка е променета.

en: Zoom
mk: Зум

en: [WALLPAPER...]
mk: [ПОЗАДИНА...]

en: _About
mk: _За

en: _Acceleration:
mk: _Забрзување:

en: _Accessibility features can be toggled with keyboard shortcuts
mk: _Опциите за пристапност можат да се менуваат од кратенки на тастатурата

en: _Add...
mk: _Додај...

en: _Application font:
mk: _Апликациски фонт:

en: _Authenticate
mk: _Провери автентичност

en: _Break interval lasts:
mk: _Интервалот на пауза трае:

en: _Cancel
mk: _Откажи

en: _Close
mk: _Затвори

en: _Country:
mk: _Земја:

en: _Delay:
mk: _Одложување:

en: _Delete
mk: _Избриши

en: _Delete Fingerprints
mk: _Избриши ги отпечатоците од прсти

en: _Description:
mk: _Опис:

en: _Details
mk: _Детали

en: _Detect monitors
mk: _Пронајди екрани

en: _Document font:
mk: _Фонт за документи:

en: _Enable assistive technologies
mk: _Вклучи помошни технологии

en: _FTP proxy:
mk: _FTP прокси:

en: _File
mk: _Датотека

en: _Fixed width font:
mk: _Fixed width фонт:

en: _Full
mk: _Полно

en: _Help
mk: _Помош

en: _Ignore fast duplicate keypresses
mk: _Игнорирај дупло притискање копчиња

en: _Input boxes:
mk: _Полиња за внесување:

en: _Install...
mk: _Инсталирај...

en: _Keyboard Accessibility
mk: Пристапност на _тастатура

en: _Language:
mk: _Јазик:

en: _Left-handed
mk: _Левак

en: _Lock screen to enforce typing break
mk: _Заклучи го екранот да изнудиш куцачка пауза

en: _Medium
mk: _Средно

en: _Meta
mk: _Мета

en: _Models:
mk: _Модели:

en: _Monochrome
mk: _Монохром

en: _Mouse Accessibility
mk: _Пристапност за глушецот

en: _Name:
mk: _Име:

en: _New password:
mk: _Нова лозинка:

en: _None
mk: _Ништо

en: _Only accept long keypresses
mk: _Прифаќај само долго притиснати копчиња

en: _Open
mk: _Отвори

en: _Options...
mk: Опции...

en: _Overwrite
mk: _Поклопи

en: _Password:
mk: _Лозинка:

en: _Pointer can be controlled using the keypad
mk: _Дозволи контрола на стрелката со тастатура

en: _Postpone Break
mk: _Одложи пауза

en: _Preferences
mk: _Параметри

en: _Preferred Applications
mk: _Преферирани апликации

en: _Reassign
mk: _Додели пак

en: _Remove
mk: _Отстрани

en: _Reset to Defaults
mk: _Ресетирај на стандардното

en: _Resolution:
mk: _Резолуција:

en: _Retype new password:
mk: _Внесете ја новата лозинка пак:

en: _Right-handed
mk: _Деснак

en: _Run at start
mk: _Изврши при подигнување

en: _Save
mk: _Зачувај:

en: _Secure HTTP proxy:
mk: _Безбеден HTTP прокси:

en: _Select windows when the mouse moves over them
mk: _Избирај прозорци кога глушецот поминува преку нив

en: _Selected items:
mk: _Избрани предмети:

en: _Sensitivity:
mk: _Осетливост:

en: _Separate layout for each window
mk: Посебен распоред за секој прозорец

en: _Show monitors in panel
mk: _Прикажи ги екраните на панелот

en: _Show...
mk: Прикажи...

en: _Simulate simultaneous keypresses
mk: _Симулирај симултани притискања на копчиња

en: _Size:
mk: _Големина:

en: _Skip
mk: _Прескокни

en: _Slight
mk: _Лесно

en: _Speed:
mk: Брзина:

en: _Style:
mk: _Стил:

en: _Timeout:
mk: _Застој:

en: _Tooltips:
mk: _Балончиња со совет:

en: _Type to test settings:
mk: _Пишувајте за да ги проверите поставувањата:

en: _Variants:
mk: _Варијанти:

en: _Vendors:
mk: _Произведувачи:

en: _Window title font:
mk: _Наслов на прозор фонт:

en: _Windows:
mk: _Прозорци:

en: _Work interval lasts:
mk: Интервалот на работа трае:

en: filename
mk: име на датотека

en: if true, the control-center will close when a "Common Task" is activated.
mk: ако е штиклирано контролниот центар ќе се затвори кога е актвирана Честа задача.

en: minutes
mk: минути

en: multiple sizes
mk: Повеќе големини

en: page
mk: страница

en: seconds
mk: секунди

en: unknown
mk: непознато
