mate-power-manager 1.25.0 - en to mk translation catalogue (179 entries)

en: Actions
mk: Акции

en: Adjusts laptop panel brightness.
mk: Ја прилагодува светлоста на екранот на лаптопот.

en: Allow backlight brightness adjustment
mk: Дозволи прилагодување на светлоста на позадинското светло

en: Allows user to inhibit automatic power saving.
mk: Дозволува корисникот да го спречи автоматското зачувување на енергијата.

en: Ask me
mk: Прашај ме

en: Automatic sleep enabled
mk: Автоматското мирување е спречено

en: Automatic sleep inhibited
mk: Автоматското мирување е пуштено

en: Battery Discharging
mk: Празнење на батеријата

en: Battery critical low action
mk: Дејство кога батеријата е при крај

en: Battery may be broken
mk: Батеријата може да е расипана

en: Blank screen
mk: Црн екран

en: Brightness Applet
mk: Аплет за светлост

en: Brightness Applet Factory
mk: Фабрика за аплет за светлост

en: Cannot connect to mate-power-manager
mk: Не можам да се поврзам со mate-power-manager

en: Cannot get laptop panel brightness
mk: Не можам да ја добијам светлоста на екранот на лаптопот

en: Capacity:
mk: Капацитет:

en: Cell phone battery low
mk: Батеријата на мобилниот телефон е празна

en: Charge rate:
mk: Стапка на промена:

en: Charge time:
mk: Време на полнење:

en: Check CPU load before sleeping
mk: Провери го оптоварувањето на процесорот пред мирување

en: Configure power management
mk: Конфигурирајте менаџмент за енергија

en: Current charge:
mk: Моментален полнеж:

en: Description
mk: Опис

en: Design charge:
mk: Дизајниран полнеж:

en: Details
mk: Детали

en: Device
mk: Уред

en: Di_m display when idle
mk: З_атемни го екранот при неактивност

en: Dim the screen after a period of inactivity when on AC power
mk: Затемни го екранот по период од неактивност кога сум на адаптер

en: Dim the screen after a period of inactivity when on battery power
mk: Затемни го екранот по период од неактивност кога сум на батерија

en: Discharge time:
mk: Време на празнење:

en: Display
mk: Прикажи

en: Display DPMS activated
mk: Прикажи кога DPMS е активиран

en: Do nothing
mk: Не прави ништо

en: Empty
mk: Празно

en: Excellent
mk: Најдобро

en: Exit after a small delay (for debugging)
mk: Излези по краток прекин (за дебагирање)

en: Exit after the manager has loaded (for debugging)
mk: Излези откако ќе се вчита менаџерот (за дебагирање)

en: Fair
mk: Не толку лошо

en: General
mk: Општо

en: Good
mk: Добро

en: Graph type:
mk: Тип на графикон:

en: Hibernate
mk: Хибернирај

en: Hibernate button action
mk: Дејство на копчето за хибернација

en: History
mk: Историја

en: If a notification message should be displayed after suspend or hibernate failed.
mk: Дали пораката за известување да биде прикажана ако суспендирањето или хибернирањето не успеало.

en: If a notification message should be displayed when the battery is fully charged.
mk: Дали порака за известување треба да биде прикажана кога батеријата е целосно наполнета.

en: If a notification message should be displayed when the battery is getting low.
mk: Дали порака за известување треба да биде прикажана кога батеријата е при крај.

en: If sounds should be used
mk: Дали да се користат звуци

en: If sounds should be used when the power is critically low, or inhibit requests have stopped the policy action.
mk: Дали да се користи звучникот на компјутерот за бипкање кога енергијата е слаба или барањата за запирање го запреа дејството по правилата.

en: If the CPU load should be checked before doing the idle action.
mk: Дали оптоварувањето на процесорот да биде проверено пред правењето на дејството за неактивност.

en: If the battery event should occur when the lid is shut and the power disconnected
mk: Дали да се случи дејство за батеријата кога лаптопот е затворен и е исклучен од струјата

en: If the battery lid close event should occur (for example 'Suspend when lid closed on battery') when the lid is previously shut and the AC power disconnected at a later time.
mk: Дали да се случи дејство за батеријата кога лаптопот е затворен (на пр. „Суспендирај се кога лаптопот е затворен и си на батерија“) кога лаптопот е претходно затворен и адаптерот е подоцна исклучен.

en: If the screen should be dimmed to save power when the computer is idle when on AC power.
mk: Дали екранот да биде затемнет за да заштеди енергија кога компјутерот е неактивен и е на адаптер.

en: If the screen should be dimmed to save power when the computer is idle when on battery power.
mk: Дали екранот да биде затемнет за да заштеди енергија кога компјутерот е неактивен и е на батерија.

en: If the screen should be reduced in brightness when the computer is on battery power.
mk: Дали екранот да биде затемнет за да заштеди енергија кога компјутерот работи на батерија.

en: If the user should be notified when the AC adapter is disconnected.
mk: Дали корисникот да биде известен кога адаптерот е исклучен.

en: If time based notifications should be used. If set to false, then the percentage change is used instead, which may fix a broken ACPI BIOS.
mk: Дали да се користат временски ориентирани известувања. Ако е поставено на неточно, тогаш се користат известувања ориентирани од процентажата на полнежот, што може да поправи расипан ACPI BIOS.

en: If we should show the low capacity warning for a broken battery
mk: Дали да се прикаже предупредување дека батерија е расипана

en: If we should show the low capacity warning for a broken battery.
mk: Дали да се прикаже предупредување дека батерија е расипана.

en: Image
mk: Слика

en: Inhibit Applet
mk: Аплет за запирање

en: Inhibit Applet Factory
mk: Фабрика за аплетот за запирање

en: Keyboard battery low
mk: Батеријата на тастатурата е празна

en: LCD brightness : %d%%
mk: LCD светлост : %d%%

en: LCD brightness when on AC
mk: Светлост на LCD екранот кога сум на адаптер

en: Laptop battery critically low
mk: Батеријата на лаптопот е критично празна

en: Laptop battery low
mk: Батеријата на лаптопот е празна

en: Laptop lid close action on battery
mk: Дејство кога е затворен лаптопот и е на батерија:

en: Laptop lid close action when on AC
mk: Дејство кога е затворен лаптопот и е на адаптер:

en: Laptop lid is closed
mk: Лаптопот е затворен

en: Last full charge:
mk: Последно целосно полнење:

en: Lead acid
mk: Олово-ацид

en: Lock screen on hibernate
mk: Заклучи го екранот при хибернирање

en: Lock screen on suspend
mk: Заклучи го екранот при суспендирање

en: Lock screen when blanked
mk: Заклучи го екранот при затемнување

en: MATE Power Manager
mk: Менаџер за енергија на MATE

en: MATE Power Preferences
mk: Преференции за енергија на MATE

en: Make Default
mk: Направи го стандардно

en: Manual inhibit
mk: Рачно спречување

en: Method used to blank screen on AC
mk: Метод користен за затемнување на екранот кога сум на адаптер

en: Method used to blank screen on battery
mk: Метод користен за затемнување на екранот кога сум на батерија

en: Model:
mk: Модел:

en: Mouse battery low
mk: Енергијата на глувчето е при крај

en: Never
mk: Никогаш

en: Nickel metal hydride
mk: Никел метален хидрид

en: No
mk: Не

en: Notification Area
mk: Место за известување

en: Notify on a low power
mk: Извести при малку енергија

en: Notify on a sleep failure
mk: Известувај за неуспешно мирување

en: Notify when AC adapter is disconnected
mk: Извести кога адаптерот е отстранет

en: Notify when fully charged
mk: Извести кога батеријата е целосно наполнета

en: Observe power management
mk: Надгледувај го менаџментот на енергијата

en: On AC Power
mk: На адаптер

en: On Battery Power
mk: На енергија од батерија

en: On UPS Power
mk: На UPS напојување

en: On battery power
mk: На енергија од батерија

en: Only display an icon when a battery is p_resent
mk: Прикажи само кога е п_рисутна батерија

en: Only display an icon when charging or _discharging
mk: Прикажи само при полнење или _празнење

en: PDA battery low
mk: Батеријата на PDA уредот е празна

en: Percentage
mk: Капацитет

en: Percentage action is taken
mk: Процент при кој се превзема дејство

en: Percentage considered critical
mk: Процент кој се смета за критичен

en: Percentage considered low
mk: Процент кој се смета за низок

en: Plug in your AC adapter to avoid losing data.
mk: Вклучете го адаптерот за да избегнете губење на податоци.

en: Poor
mk: Слабо

en: Power
mk: Енергија

en: Power Information
mk: Информации за напојувањето

en: Power Management
mk: Менаџмент за енергија

en: Power Management Preferences
mk: Преференции на менаџментот за енергија

en: Power Manager
mk: Менаџер на енергија за MATE

en: Power Manager Brightness Applet
mk: Аплет за светлост на менаџерот за енергија

en: Power Manager Inhibit Applet
mk: Аплет за запирање на менаџерот на енергија

en: Power Statistics
mk: Статистики за енергијата

en: Power button action
mk: Дејство на копчето за приклучување

en: Power management daemon
mk: Демон за менаџмент на енергија

en: Put _display to sleep when inactive for:
mk: Стави го _екранот во мирување по:

en: Put computer to _sleep when inactive for:
mk: Стави го компјутерот во _мирување по:

en: Rate
mk: Стапка

en: Reduce the backlight brightness when on battery power
mk: Намали светлост на кога работи на батерија

en: Serial number:
mk: Сериски број:

en: Set display _brightness to:
mk: Постави ја _светлоста на екранот:

en: Show version of installed program and exit
mk: Прикажи ја верзијата на инсталираната програма и излези

en: Shutdown
mk: Исклучи

en: Sleep timeout computer when on AC
mk: За колку време компјутерот ќе оди во мирување кога е на адаптер

en: Sleep timeout computer when on battery
mk: За колку време компјутерот ќе оди во мирување кога е на батерија

en: Sleep timeout display when on AC
mk: Време за кое екранот ќе оди на мирување кога компјутерот е на адаптер

en: Sleep timeout display when on battery
mk: Време за кое екранот ќе оди на мирување кога компјутерот е на батерија

en: Suspend
mk: Суспендирај

en: Suspend button action
mk: Дејство на копчето за суспендирање

en: Technology:
mk: Технологија:

en: The UPS is below the critical level and this computer is about to hibernate.
mk: Акумулаторот на непрекинатото напојување е на критично ниво и овој компјутер ќе хибернира.

en: The UPS is below the critical level and this computer is about to shutdown.
mk: Акумулаторот на непрекинатото напојување е на критично ниво и овој компјутер ќе се исклучи.

en: The UPS is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the UPS becomes completely empty.
mk: Акумулаторот на непрекинатото напојување е на критично ниво и овој компјутер ќе се <b>исклучи</b> кога непрекинатото напојување целосно ќе се испразне.

en: The amount of time in seconds before the display goes to sleep when the computer is on AC power.
mk: Време во секунди кое на компјутерот му треба кога е на енергија од адаптер за екранот да оди во мирување.

en: The amount of time in seconds the computer on AC power needs to be inactive before it goes to sleep.
mk: Време во секунди кое на компјутерот му треба кога е на енергија од адаптер за да оди во мирување.

en: The amount of time in seconds the computer on battery power needs to be inactive before it goes to sleep.
mk: Време во секунди кое на компјутерот му треба кога е на енергија од батерија за да оди во мирување.

en: The amount of time in seconds the computer on battery power needs to be inactive before the display goes to sleep.
mk: Време во секунди кое на компјутерот му треба кога е на енергија од батерија за екранот да оди во мирување.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to hibernate.
mk: Батеријата е под критичното ниво и компјутерот ќе хибернира

en: The battery is below the critical level and this computer is about to shutdown.
mk: Батеријата е под критичното ниво и компјутерот ќе се исклучи.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to suspend.<br><b>NOTE:</b> A small amount of power is required to keep your computer in a suspended state.
mk: Батеријата е под критичното ниво и компјутерот ќе суспендира.<br><b>Забелешка:</b> Мало количество на енергија е потребно да се зачува компјутерот во суспендирана состојба.

en: The battery is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the battery becomes completely empty.
mk: Батеријата е на критично ниво и овој компјутер ќе се <b>исклучи</b> кога батеријата целосно ќе се испразне.

en: The brightness of the screen when idle
mk: Светлост на екранот кога е неактивен

en: The default amount of time to dim the screen after idle
mk: Стандардното време за затемнување на екранот при мирување

en: The default amount of time to dim the screen after idle.
mk: Стандардното време за затемнување на екранот при мирување.

en: The time remaining when action is taken
mk: Преостанато време кога е направено дејство

en: The time remaining when critical
mk: Преостанато време при критично празна батерија

en: The time remaining when low
mk: Преостанато време при празна батерија

en: This program can only be used by the root user
mk: Оваа програма може да ја користи само рут корисникот

en: Type
mk: Тип

en: UPS Discharging
mk: Непрекинатото напојување се празни

en: UPS critical low action
mk: Дејство кога непрекинатото напојување(UPS) е критично празно

en: UPS critically low
mk: Акумулаторот на непрекинатото напојување е критично празен

en: UPS low
mk: Непрекинатото напојување е празно

en: UPS low power action
mk: Дејство кога непрекинатото напојување(UPS) е празно

en: Unknown
mk: Непознато

en: Unknown time
mk: Непознато време

en: Use mate-screensaver lock setting
mk: Користи го поставувањето за заклучување на mate-screensaver

en: Value
mk: Вредност

en: Vendor:
mk: Произведувач:

en: Voltage
mk: Волтажа

en: When UPS power is _critically low:
mk: Кога е при _крај енергијата на непрекинатото напојување(UPS):

en: When UPS power is l_ow:
mk: Кога е при кр_ај енергијата на непрекинатото напојување(UPS):

en: When battery po_wer is critically low:
mk: Кога ен_ергијата на батеријата е при крај:

en: When laptop lid is cl_osed:
mk: Кога е за_творен лаптопот:

en: When the _suspend button is pressed:
mk: Кога е притиснато копчето за _суспендирање:

en: When the power _button is pressed:
mk: Кога е притиснато _копчето за вклучување:

en: When to show the notification icon
mk: Кога да ја прикажам иконата за известување

en: Whether NetworkManager should disconnect before suspending or hibernating and connect on resume.
mk: Дали NetworkManager да се поврзува или исклучува при суспендирање или хибернирање.

en: Whether to hibernate, suspend or do nothing when inactive
mk: Дали да хибернирам, суспендирам или да не правам ништо при неактивност

en: Whether to use the screen lock setting of mate-screensaver to decide if the screen is locked after a hibernate, suspend or blank screen.
mk: Дали да го користам поставувањето од mate-screensaver за заклучување на екранот за да одлучам дали да го заклучам екранот после хибернирање, суспендирање или затемнување на екранот.

en: Whether to use time-based notifications
mk: Дали да користам временски-ориентирани известувања

en: Yes
mk: Да

en: _About
mk: _За

en: _Always display an icon
mk: _Секогаш прикажувај икона

en: _Close
mk: _Затвори

en: _Help
mk: _Помош

en: _Never display an icon
mk: _Никогаш не прикажувај икона

en: _Preferences
mk: _Параметри

en: _Reduce backlight brightness
mk: _Намали ја светлината на позадинското светло
