mate-screensaver 1.26.0 - en to mk translation catalogue (135 entries)

en: %U on %h
mk: %U на %h

en: %s does not appear to be a valid screensaver theme.
mk: %s не изгледа дека е валидна тема за чуварот на екранот.

en: %s. See --help for usage information.
mk: %s. Види --help за употрбливи информации.

en: (current) UNIX password:
mk: (тековна) UNIX лозинка:

en: <b>Leave a message for %R:</b>
mk: <b>Оставете порака за %R:</b>

en: <b>Screensaver preview</b>
mk: <b>Преглед</b>

en: <b>Warning: the screen will not be locked for the root user.</b>
mk: <b>Внимание: екранот ќе биде заклучен за корисникот „root“.</b>

en: <span size="small">%U on %h</span>
mk: <span size="small">%U на %h</span>

en: A pop-art-ish grid of pulsing colors.
mk: pop-art-ish мрежа од пулсирачки бои

en: Activate when idle
mk: Активирај кога е неактивно

en: Allow embedding a keyboard into the window
mk: Дозволи вградување тастатура во прозорецот

en: Allow logout
mk: Дозволи одлогирање

en: Allow user switching
mk: Дозволи промена на корисници

en: Authentication failed.
mk: Проверката на автентичност не успеа.

en: Blank screen
mk: Црн екран

en: Can not get username
mk: Не можам да добијам корисничко име

en: Can't set PAM_TTY=%s
mk: Не можам да го поставам PAM_TTY=%s

en: Causes the screensaver to exit gracefully
mk: Предизвикува излез од чуварот на екранот постепено

en: Checking...
mk: Проверувам...

en: Color to use for images background
mk: Боја што ќе се користи за позадината на сликите

en: Command to invoke from the logout button
mk: Команда за повик од одјавното копче

en: Copying file: %u of %u
mk: Копирам датотека %u од %u

en: Copying files
mk: Копирам датотеки

en: Copying themes
mk: Копирам теми

en: Cosmos
mk: Космос

en: Could not load the main interface
mk: Не можам да го вчитам главниот интерфејс

en: Display a slideshow from your Pictures folder
mk: Прикажи слајд шоу од вашата папка со слики

en: Display a slideshow of pictures of the cosmos
mk: Прикажи слајд шоу од сликите од космосот

en: Do not randomize pictures from location
mk: Не ставај случајни слики од локацијата

en: Do not try to stretch images on screen
mk: Не ги издолжувај сликите на екранот

en: Don't become a daemon
mk: Не станувај Демон

en: Embedded keyboard command
mk: Команда за вградена тастатура

en: Enable debugging code
mk: Овозможи дебагирачки код

en: Enter new UNIX password:
mk: Внесете ја новата UNIX лозинка:

en: Error while changing NIS password.
mk: Грешка при промената на лозинката за NIS.

en: File to use for the background image.
mk: Датотека која се користи за позадинската слика.

en: From:
mk: Од:

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
mk: Ако чуварот на екранот е активен тогаш деактивирај го (покажи екран)

en: If the screensaver is active then switch to another graphics demo
mk: Ако чуварот на екранот е активен тогаш промени друго графичко демо

en: Incorrect password.
mk: Неточна лозинка...

en: Inhibit the screensaver from activating.  Command blocks while inhibit is active.
mk: Спречи го чуварот на екранот да се активира.  Командата го блокира додека чуварот на екранот се активира.

en: Invalid screensaver theme
mk: Невалидна тема за чуварот на екранот

en: Location to get images from
mk: Локација за земање слики

en: Lock on activation
mk: Заклучи на активација

en: Log _Out
mk: _Одјава

en: Logout command
mk: Команда за одјава

en: Message to show in the dialog
mk: Порака која ќе се прикаже во дијалогот

en: Never
mk: Никогаш

en: No longer permitted to access the system.
mk: Повеќе немате пристап до системот.

en: No password supplied
mk: Не е обезбедена лозинка

en: Not permitted to gain access at this time.
mk: Немате дозвола да добиете пристап сега.

en: Occasionally rotate images as they move
mk: Повремено ротирај ги сликите како што се движат

en: Password has been already used. Choose another.
mk: Лозинката е веќе употребена. Одберете друга.

en: Password unchanged
mk: Лозинката е непроменета

en: Password:
mk: Лозинка:

en: Picture Filename
mk: Име на датотека за слика

en: Pictures folder
mk: Папка со слики

en: Please make sure that the screensaver is properly installed
mk: Ве молам осигурајте се дека чуварот на екранот е правилно инсталиран

en: Poke the running screensaver to simulate user activity
mk: Поттикни го чуварот на екранот што работи да симулира активност на корисникот

en: Pop art squares
mk: Pop art квадрати

en: Power _Management
mk: Менаџмент на _енергија

en: Print out frame rate and other statistics
mk: Отпечати стапка на опкружување и други статистики

en: Query the length of time the screensaver has been active
mk: Побарај ја должината на времето колку што е активен чуварот на екранот

en: Query the state of the screensaver
mk: Побарај ја состојбата на чуварот на екранот

en: Random
mk: Рандом

en: Regard the computer as _idle after:
mk: Постави ја сесијата како _неактивна по:

en: Retype new UNIX password:
mk: Повторно внесете ја новата UNIX лозинка:

en: S_witch User...
mk: П_ромени корисник...

en: Screensaver
mk: Чувар на екранот

en: Screensaver Preferences
mk: Преференции за чуварот

en: Screensaver Preview
mk: Преглед на чуварот

en: Screensaver theme selection mode
mk: Режим за селекција на тема за чуварот на екранот

en: Screensaver themes
mk: Теми за чуварот на екранот

en: Screensavers
mk: Чувари на екранот

en: Select Background Image
mk: Изберете слика за позадината

en: Set this to TRUE to activate the screensaver when the session is idle.
mk: Постави го ова како TRUE за активирање на чуварот на екранот кога сесијата е неактивна

en: Set this to TRUE to allow embedding a keyboard into the window when trying to unlock. The "keyboard_command" key must be set with the appropriate command.
mk: Поставете го ова како TRUE за да дозволите вградена тастатура во прозорецот кога се обидувате да отклучете. "keyboard_command" клучот мора да биде поставен со соодветната команда.

en: Set this to TRUE to lock the screen when the screensaver goes active.
mk: постави го ова како TRUE да заклучите екран кога чуварот на екранот се активира

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to switch to a different user account.
mk: Поставете го ова како TRUE да се овозможи опција во отклучувачкиот дијалог за промена на друга корисничка сметка.

en: Set your screensaver preferences
mk: Поставете ги преференциите за чуварот на екранот

en: Show debugging output
mk: Прикажи дебагирачкиот излез

en: Show paths that images follow
mk: Прикажи патеки кои ги следат сликите

en: Show the logout button
mk: Прикажи го одјавното копче

en: Show the switch user button
mk: Прикажи го копчето за промена на кориснокот

en: Sorry, passwords do not match
mk: Жалам, лозинките не се совпаѓаат

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
mk: Му кажува на чуварот на екранот да го заклучи екранот веднаш

en: The calling application that is inhibiting the screensaver
mk: Повикувачката апликација која го блокира чуварот на екранот

en: The command that will be run, if the "embedded_keyboard_enabled" key is set to TRUE, to embed a keyboard widget into the window. This command should implement an XEMBED plug interface and output a window XID on the standard output.
mk: Оваа команда ќе биде извршена ако "embedded_keyboard_enabled" клучот е поставен како TRUE за да вгради графичка контрола за тастатура во прозорецот. Оваа команда треба да имплементира XEMBED приклучен интерфејс и да извади XID прозорец на стандардниот излезен уред.

en: The command to invoke when the logout button is clicked. This command should simply log the user out without any interaction. This key has effect only if the "logout_enable" key is set to TRUE.
mk: Командата да повика кога одјавното копче е кликнато. Оваа команда би требало едноставно да го одјави корисникот без никаква интеракција. Ова копче ќе има ефект само ако "logout_enable" копчето е поставено како TRUE

en: The initial size and position of window
mk: Почетната големина и позицијата на прозорот

en: The maximum number of images to keep on screen
mk: Максималниот број на слики кои ќе се задржат на екранот

en: The number of minutes after screensaver activation before locking the screen.
mk: Број на минути по активирање на чуварот на екранот пред заклучување на екранот.

en: The number of minutes to run before changing the screensaver theme.
mk: Број на минутити да извршува пред промена на тема за чуварот на екранот.

en: The reason for inhibiting the screensaver
mk: Причина за блокирање на чуварот на екранот

en: The screensaver has been active for %d seconds.
mk: Чуварот на екранот е активен %d секунди.

en: The screensaver is %s
mk: Чуварот на екранот е %s

en: The screensaver is being inhibited by:
mk: Чуварот на екранот е забранет од:

en: The screensaver is not inhibited
mk: Чуварот на екранот не е забранет

en: The selection mode used by screensaver. May be "blank-only" to enable the screensaver without using any theme on activation, "single" to enable screensaver using only one theme on activation (specified in "themes" key), and "random" to enable the screensaver using a random theme on activation.
mk: Избирачкиот режим користен од чуварот на екранот. Може да е "blank-only" да го овозможи чуварот на екранот користејќи една тема за активирање (одредена во "теми"), и "случајни" за да се овозможи чуварот на екранот да користи случајна тема на активацијата.

en: The source image to use
mk: Изворна слика

en: Theme for lock dialog
mk: Тема за дијалог прозорецот за заклучување

en: This key specifies the list of themes to be used by the screensaver. It's ignored when "mode" key is "blank-only", should provide the theme name when "mode" is "single", and should provide a list of themes when "mode" is "random".
mk: Ова копче ја специфицира листата од теми кои ќе бидат користени од чуварот на екранот. Се игнорирани кога копчето "режим" е "blank-only", би требало да произведе име на тема кофа "режим" e "еден", и треба да произведе листа од теми кога "режим" e "случајни".

en: Time before locking
mk: Време пред заклучување

en: Time before logout option
mk: Време пред опција за одјава

en: Time before theme change
mk: Време пред промена на тема

en: Time has expired.
mk: Времето истече.

en: To:
mk: До:

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
mk: Вклучи го чуварот на екранот (бланко екран)

en: Unable to establish service %s: %s
mk: Не можам да го поставам сервисот %s: %s

en: Username:
mk: Корисничко име:

en: Version of this application
mk: Верзија на оваа апликација

en: You are required to change your password immediately (password aged)
mk: Треба да ја смените лозинката веднаш (лозинката остаре)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
mk: Треба да ја смените лозинката веднаш (root присили)

en: You have the Caps Lock key on.
mk: Имате притиснати Caps Lock.

en: You must choose a longer password
mk: Мора да одберите подолга лозинка

en: You must specify one image.  See --help for usage information.
mk: Морате да специфицирате една слика. Видете --help за употребливи информации.

en: You must wait longer to change your password
mk: Мора да чекате подолго за да ја промените Вашата лозинка

en: Your account has expired; please contact your system administrator
mk: Вашиот акаунт истече; Ве молам контактирајте го Вашиот администратор на системот

en: _Activate screensaver when computer is idle
mk: _Активирај чувар на екранот кога сесијата е неактивна

en: _Cancel
mk: _Откажи

en: _Leave Message
mk: _Остави порака

en: _Lock screen when screensaver is active
mk: _Заклучи екран кога чуварот на екранот е активен

en: _Log Out
mk: _Одјава

en: _Password:
mk: _Лозинка:

en: _Preview
mk: _Преглед

en: _Save
mk: _Зачувај:

en: _Screensaver theme:
mk: Тема за _чуварот на екранот:

en: _Switch User
mk: _Смени корисник

en: _Unlock
mk: _Отклучи

en: active
mk: активно

en: failed to register with the message bus
mk: не успеав да се регистрирам со магистралата за порака

en: image - floats images around the screen
mk: слика - подвижни слики околу екранот

en: inactive
mk: неактивно

en: not connected to the message bus
mk: Не е поврзано до магистралата за порака

en: screensaver already running in this session
mk: Чуварот на екранот веќе работи во оваа сесија
