plasma_engine_weather - en to mr translation catalogue (753 entries)

en: Day
mr: दिन

en: N/A
mr: लागू नहीं

en: Night
mr: रात

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
mr: शुक्र

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
mr: सोम

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
mr: शनि

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
mr: रवि

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
mr: गुरू

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
mr: मंगल

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
mr: बुध

[ctx: Short for night, appended to the end of the weekday]
en: nt
mr: रात

[ctx: Short for tonight]
en: nite
mr: नाइट

en: UK
mr: यूके

en: USA
mr: यूएसए

en: day
mr: दिन

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
mr: अति कम

[ctx: visibility]
en: Good
mr: अच्छा

[ctx: visibility]
en: Moderate
mr: मध्यम

[ctx: visibility]
en: Poor
mr: खराब

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
mr: कुछ बादल

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
mr: हवा तथा कुछ बादल

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
mr: हवा तथा कुछ बादल

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
mr: धुंध सहित थोड़े बादल

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
mr: धूल के झोंके

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
mr: रेतीले झोंके

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
mr: तूफानी बरफ

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
mr: आसपड़ोस में तेज बरफबारी

[ctx: weather condition]
en: Breezy
mr: हल्की हवा

[ctx: weather condition]
en: Clear
mr: साफ

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
mr: साफ तथा हल्की हवा

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
mr: धुंध सहित साफ

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
mr: बदली

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
mr: घटता बादल

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
mr: दूर तक तलछट

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
mr: बहाव वाला बरफ

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
mr: फुहार

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
mr: फुहार कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
mr: फुहार धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
mr: फुहार बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
mr: बरफ फुहार

[ctx: weather condition]
en: Dust
mr: धूल

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
mr: धूल आंधी

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
mr: रेतीला तूफान

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
mr: आसपड़ोस में रेतीला तूफान

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
mr: धूल/रेत के चक्रवात

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
mr: आसपड़ोस में धूलभरा/रेतीला चक्रवात

[ctx: weather condition]
en: Fair
mr: साफ

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
mr: साफ तथा हल्की हवा

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
mr: साफ तथा हवा

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
mr: धुंध सहित साफ

[ctx: weather condition]
en: Fog
mr: कुहरा

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
mr: स्टेशन के पास धुंध

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
mr: कोहरे से बर्फ

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
mr: कहीं कहीं कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
mr: आसपड़ोस में धुंध

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
mr: धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
mr: जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
mr: जमने वाली फुहार बरसात

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
mr: बरफ जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
mr: आसपड़ोस में जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
mr: जमने वाली धुंध

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
mr: आसपड़ोस में जमने वाली धुंध

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
mr: जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
mr: जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
mr: जमने वाली बरसात बरफ

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
mr: आसपड़ोस में जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
mr: जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
mr: जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
mr: घुमावदार बादल

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
mr: आसपड़ोस में घुमावदार बादल

[ctx: weather condition]
en: Hail
mr: ओला

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
mr: ओलों की बौछार

[ctx: weather condition]
en: Haze
mr: कुहासा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
mr: तूफानी उड़ती बरफ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
mr: भारी बहाव वाला बरफ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
mr: भारी फुहार

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
mr: भारी फुहार

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
mr: भारी फुहार धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
mr: भारी फुहार बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
mr: भारी बरफ फुहार

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
mr: भारी धूल भरे आंधी

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
mr: भारी जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
mr: भारी जमने वाली फुहार बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
mr: भारी बरफ जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
mr: भारी जमने वाली धुंध

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
mr: भारी जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
mr: भारी जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
mr: भारी जमने वाली बरसात बरफ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
mr: तेज ओले

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
mr: भारी बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
mr: भारी बर्फ पट्टी फुहार

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
mr: भारी बरसात बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
mr: भारी बरसात और फुहार का मिश्रण

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
mr: भारी मिश्रित बर्फीला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
mr: तेज बारिश

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
mr: भारी बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
mr: भारी बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
mr: भारी बरसात  जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
mr: भारी बरसात जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
mr: भारी बरसात बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
mr: भारी बरसात बौछारें

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
mr: भारी आसपड़ोस में बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
mr: भारी बारिश और बर्फ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
mr: भारी बारिश और बर्फ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
mr: मूसलाधार बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
mr: भारी रेतीला तूफान

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
mr: भारी बौछारें बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
mr: भारी बौछारें बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
mr: भारी बौछारें बरफ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
mr: भारी बौछारें बरफ कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
mr: भारी बौछारें बरफ धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
mr: घनी बर्फ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
mr: भारी तूफानी उड़ती बरफ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
mr: भारी बर्फीला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
mr: भारी बरफबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
mr: भारी बरफ जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
mr: भारी बरफ जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
mr: भारी बर्फ कन

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
mr: भारी बरफ हल्का बहाव वाला बरफ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
mr: भारी बर्फबारी पैलेट्स

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
mr: भारी बरफीला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
mr: भारी बर्फीला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
mr: भारी बर्फीला बौछारें धुंध

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
mr: भारी बरफबारी बौछारें धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
mr: भारी बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
mr: भारी अंधड़ बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
mr: भारी अंधड़ बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
mr: भारी अंधड़ बरसात ओला हवा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
mr: भारी अंधड़ बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
mr: भारी अंधड़ बरसात ओला

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
mr: भारी अंधड़ बरसात ओला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
mr: भारी अंधड़ बरसात बर्फबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
mr: भारी अंधड़ बरसात ओला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
mr: भारी अंधड़ बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
mr: भारी अंधड़ बरसात हल्की ओला वृष्टि/बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
mr: भारी अंधड़ बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
mr: भारी अंधड़ सहित ओला

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
mr: भारी अंधड़ सहित बरसात

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
mr: भारी थोड़ी ओला वृष्टि/बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
mr: बर्फ मनि

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
mr: बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
mr: बर्फ पट्टी फुहार

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
mr: बरसात बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
mr: आसपड़ोस में बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
mr: बढ़ते घनघोर बादल

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
mr: हलकी फुहार

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
mr: हलकी फुहार धुंध

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
mr: हलकी फुहार धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
mr: हल्का फुहार बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
mr: हल्का फुहार बरफ

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
mr: हल्का बरफ जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
mr: हल्का जमने वाली फुहार बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
mr: हल्का बरफ जमने वाली फुहार बरफ

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
mr: हल्का बरफ जमने वाली धुंध

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
mr: हल्का बरफ जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
mr: हल्का बरफ जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
mr: हल्का बरफ जमने वाली बरसात बरफ

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
mr: हल्का बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
mr: हल्का बर्फ पट्टी फुहार

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
mr: हल्का बरसात बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
mr: हलकी बारिश

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
mr: हल्की बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
mr: हल्का बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
mr: हल्का बरसात जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
mr: हल्का बरसात जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
mr: हल्का बरसात बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
mr: हल्का बरसात बौछार

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
mr: हल्का बरसात बौछार धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
mr: हल्का बरसात बरफ

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
mr: हल्का बरसात हवादार

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
mr: हल्का बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
mr: हल्का बौछार बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
mr: हल्का बौछार बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
mr: हल्का बौछारें बरफ

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
mr: हल्का बौछारें बरफ कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
mr: हल्का बौछारें बरफ धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
mr: हल्का थोड़ा ओला वृष्टि/बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
mr: हलकी बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
mr: हल्का बरफ तूफानी बरफ

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
mr: हल्का बरफबारी तेज हवा के साध बरफ धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
mr: हल्का बरफीला फुहार

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
mr: हल्का बर्फीला कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
mr: हल्का बरफबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
mr: हल्का बरफ जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
mr: हल्का बरफ जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
mr: हल्का बर्फ कन

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
mr: हल्का बरफ हल्का बहाव वाला बरफ

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
mr: हल्कीबर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
mr: हल्का बरफबारी बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
mr: हल्का बर्फीला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
mr: हल्का बर्फीला बरसात कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
mr: हल्का बरफबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
mr: हल्का बर्फीला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
mr: हल्का अंधड़ बरसात

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
mr: हल्का अंधड़ बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
mr: हल्का अंधड़ बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
mr: हल्का अंधड़ बरसात ओला

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
mr: हल्का अंधड़ बरसात ओला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
mr: हल्का अंधड़ बरसात बर्फबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
mr: हल्का अंधड़ बरसात ओला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
mr: हल्का अंधड़ बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
mr: हल्का आंधी पानी बरसात थोड़ा ओला वृष्टि/बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
mr: हल्का अंधड़ बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
mr: बिजली चमक दिखेगी

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
mr: हल्का बहाव धूल

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
mr: हल्का बहाव वाला रेत

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
mr: हल्का बहाव वाला बरफ

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
mr: आमतौर पर साफ

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
mr: मुख्यतः धूप

[ctx: weather condition]
en: Mist
mr: धुंध

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
mr: बरसात और फुहार का मिश्रण

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
mr: मिश्रित बर्फीला बरसात

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
mr: पूरी तरह बदली

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
mr: पूरा बादल हल्की हवा

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
mr: पूरा बादल तेज हवा

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
mr: पूरी तरह बादल तथा धुंध

[ctx: weather condition]
en: N/A
mr: लागू नहीं

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
mr: रिपोर्ट नहीं

[ctx: weather condition]
en: Overcast
mr: बदली

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
mr: बादल तथा हल्की हवा

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
mr: बादल तथा हवा

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
mr: धुंध सहित बादल

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
mr: आंशिक  धुंध

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
mr: आसपड़ोस में आंशिक धुंध

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
mr: आंशिक बादल

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
mr: आंशिक बादल हल्की हवा

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
mr: आंशिक बादल तेज हवा

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
mr: आंशिक बादल धुंध

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
mr: कहीं कहीं कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
mr: आसपड़ोस में कहीं कहीं हल्की धुंध

[ctx: weather condition]
en: Rain
mr: बारिश

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
mr: बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
mr: बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
mr: बरसात  जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
mr: बरसात  जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
mr: बरसात बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
mr: बरसात

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
mr: आसपड़ोस में बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
mr: आसपड़ोस में बरसात

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
mr: आसपड़ोस में बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
mr: बरसात बर्फ

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
mr: बारिश और बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
mr: मूसलाधार बरसात

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
mr: हाल ही में फुहार

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
mr: हाल ही में धूल या रेतीला तूफान

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
mr: हाल ही में कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
mr: हाल ही में जमने वाली तलछट

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
mr: हाल ही में ओलावृष्टि

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
mr: हाल ही में बरसात

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
mr: हाल ही में बारिश और बर्फ

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
mr: हाल ही में मूसलाधार बरसात

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
mr: हाल ही में ओला वृष्टि

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
mr: हाल ही में भारी बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
mr: हाल ही में अंधड़

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
mr: हाल ही में अंधड़ सहित ओलावृष्टि

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
mr: हाल ही में अंधड़ सहित भारी ओला वृष्टि

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
mr: हाल ही में अंधड़ सहित बरसात

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
mr: हाल ही में अंधड़ सहित बरसात

[ctx: weather condition]
en: Sand
mr: रेत

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
mr: रेतीला तूफान

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
mr: आसपड़ोस में रेतीला तूफान

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
mr: धूल या रेतीला अंधड़

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
mr: भारी धूल भरी आंधी या रेतीला अंधड़

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
mr: छिछला कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
mr: आसपड़ोस में हल्की धुंध

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
mr: बरसात छोटे ओले

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
mr: बरसात बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
mr: घनघोर बरसात

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
mr: बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
mr: आसपड़ोस में बरसात

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
mr: आसपड़ोस में बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
mr: बौछारें बरफ

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
mr: बौछारें बरफ कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
mr: बौछारें बरफ धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
mr: आसपड़ोस में बरसात कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
mr: आसपड़ोस में बरसात

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
mr: हल्की ओला वृष्टि/बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Smoke
mr: धुआं

[ctx: weather condition]
en: Snow
mr: बर्फ

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
mr: बरफ तूफानी बरफ

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
mr: बर्फ मणि

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
mr: बरफ फुहार

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
mr: बरफ कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
mr: बरफ धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
mr: बरफ  जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
mr: बरफ  जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
mr: बर्फ कन

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
mr: बरफ हल्का बहाव वाला बरफ

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
mr: बरफ बरसात

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
mr: बरफबारी

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
mr: बरफबारी कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
mr: बरफबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
mr: आसपड़ोस में बरफबारी

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
mr: आसपड़ोस में बरफबारी कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
mr: आसपड़ोस में बरफबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Squalls
mr: बर्फीला तूफान

[ctx: weather condition]
en: Sunny
mr: धूप

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
mr: अंधड़

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
mr: अंधड़ धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
mr: अंधड़ ओला

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
mr: अंधड़ ओला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
mr: आसपड़ोस में अंधड़ कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
mr: आसपड़ोस में अंधड़ बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
mr: अंधड़ भारी बरसात

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
mr: अंधड़ भारी बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
mr: अंधड़ भारी बरसात बर्फबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
mr: अंधड़ भारी बरसात ओला

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
mr: अंधड़ भारी बरसात ओला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
mr: अंधड़ भारी बरसात बर्फबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
mr: अंधड़ भारी बरसात ओला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
mr: अंधड़ भारी बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
mr: अंधड़ ओला वृष्टि

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
mr: अंधड़ हल्की बरसात

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
mr: अंधड़ हल्की बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
mr: अंधड़ हल्की बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
mr: अंधड़ हल्की बरसात ओला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
mr: अंधड़ हल्की बरसात ओला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
mr: अंधड़ हल्की बरसात बर्फबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
mr: अंधड़ हल्की बरसात ओला धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
mr: अंधड़ हल्की बरसात धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
mr: अंधड़ बरसात

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
mr: अंधड़ बरसात धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
mr: अंधड़ बरसात बर्फबारी धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
mr: आंधी पानी बरसात ओला वृष्टि/बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
mr: आसपड़ोस में अंधड़ बौछारें

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
mr: आसपड़ोस में अंधड़ बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
mr: आंधी पानी ओला वृष्टि/बर्फ पट्टी

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
mr: अंधड़ बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
mr: आसपड़ोस में अंधड़

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
mr: आसपड़ोस में अंधड़ धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
mr: आसपड़ोस में अंधड़ धुंध/कोहरा

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
mr: आसपड़ोस में अंधड़ बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
mr: आसपड़ोस में अंधड़ बर्फबारी धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
mr: आसपड़ोस में अंधड़ धुंध

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
mr: अंधड़ सहित ओला

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
mr: अंधड़ सहित बरसात

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
mr: धूल भरी आंधी या रेतीला अंधड़

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
mr: बिना तलछट अंधड़

[ctx: weather condition]
en: Tornado
mr: आंधी

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
mr: आंधी/पानी जलस्तम्भ

[ctx: weather condition]
en: Windy
mr: तेज हवा

[ctx: weather condition]
en: clear
mr: साफ आसमान

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
mr: धूप-छांह

[ctx: weather condition]
en: clear sky
mr: साफ आकाश

[ctx: weather condition]
en: cloudy
mr: बादल भरा मौसम

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
mr: ओलों की बरसात के साथ बदली

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
mr: भारी बर्फबारी के साथ बदली

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
mr: हल्की बर्फबारी के साथ बदली

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
mr: ओलों की बरसात के साथ बदली

[ctx: weather condition]
en: drizzle
mr: फुहार

[ctx: weather condition]
en: few clouds
mr: कुछ बादल

[ctx: weather condition]
en: fog
mr: कोहरा

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
mr: कोहरे के साथ बर्फंध

[ctx: weather condition]
en: foggy
mr: धुंध

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
mr: जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
mr: जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
mr: धूसर बादल

[ctx: weather condition]
en: hail
mr: ओला

[ctx: weather condition]
en: hail shower
mr: ओलों की बरसात

[ctx: weather condition]
en: hail showers
mr: ओलों की बौछार

[ctx: weather condition]
en: haze
mr: कुहासा

[ctx: weather condition]
en: hazy
mr: धुंधला

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
mr: भारी फुहार

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
mr: भारी जमने वाली फुहार

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
mr: भारी बरसात

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
mr: भारी बारिश

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
mr: भारी बर्फीली बारिश

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
mr: भारी बरसात

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
mr: भारी बरसात

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
mr: भारी बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
mr: भारी बर्फीली बरसात

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
mr: भारी बर्फीला बरसात

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
mr: भारी बर्फीला बरसात

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
mr: तेज आंधी तूफान

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
mr: हलकी फुहार

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
mr: हल्की जमने वाली बरसात

[ctx: weather condition]
en: light rain
mr: रिमझिम बरसात

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
mr: हल्की बारिश

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
mr: हल्की बर्फीली बारिश

[ctx: weather condition]
en: light shower
mr: हल्का बरसात

[ctx: weather condition]
en: light showers
mr: हल्का बरसात

[ctx: weather condition]
en: light snow
mr: हल्की बर्फबारी

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
mr: हल्की बर्फीली बरसात

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
mr: हल्का बर्फीला बरसात

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
mr: हल्का बर्फीला बरसात

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
mr: हल्की आंधी तूफान

[ctx: weather condition]
en: mist
mr: धुन्ध

[ctx: weather condition]
en: misty
mr: कुहासा भरा

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
mr: मध्यम बरसात

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
mr: मध्यम बर्फ

[ctx: weather condition]
en: overcast
mr: घटाटोप

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
mr: आंशिक बादल

[ctx: weather condition]
en: rain
mr: बारिश

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
mr: धूलभरी आंधी

[ctx: weather condition]
en: showers
mr: बौछार

[ctx: weather condition]
en: sleet
mr: बरफ

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
mr: बरफ की बरसात

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
mr: बरफ की बरसात

[ctx: weather condition]
en: snow
mr: बर्फ

[ctx: weather condition]
en: snow showers
mr: बरफबारी

[ctx: weather condition]
en: sunny
mr: धूप

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
mr: धूप-छांह

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
mr: आंधी  तूफ़ान

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
mr: तूफानी बरसात

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
mr: तेज तूफ़ान

[ctx: weather condition]
en: white cloud
mr: सफेद बादल

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
mr: कुछ बादल

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
mr: कुछ झोंके

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
mr: कुछ बौछार युक्त बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
mr: कुछ बरसात या हवा का झोंका

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
mr: कुछ बौछार या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
mr: कुछ बरसात या हवा के झोंके

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
mr: कुछ बरसात या गीले हवा के झोंके

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
mr: कुछ बौछार

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
mr: कुछ बौछार या फुहार

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
mr: कुछ बौछार या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
mr: कुछ बरसात या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
mr: कुछ आंधी-पानी

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
mr: कुछ अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
mr: कुछ गीले झोंके

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
mr: बरसात या गीली हवा का झोंका

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
mr: बादल व धूप

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
mr: छाते बादल

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
mr: धूप निकल आयी

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
mr: बरफ की आंधी

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
mr: धूल के झोंके

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
mr: रेतीले झोंके

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
mr: तूफानी बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Blustery
mr: ब्लतरी

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
mr: हल्की हवा

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
mr: फुहार की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
mr: हवा के झोंके की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
mr: जमने वाली फुहार संभव

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
mr: जमने वाली बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
mr: बारिश के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
mr: बौछार की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
mr: बरसात / जमने वाली बरसात की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
mr: बारिश के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
mr: बारिश या बरफबारी के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
mr: बरफ की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
mr: बर्फ बौछार की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
mr: बरफ की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
mr: आंधी तूफान के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
mr: फुहार की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
mr: फुहार जमने वाली फुहार सहित की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
mr: फुहार युक्त  बरसात की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
mr: बारिश या फुहार की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
mr: हवा के झोंके की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
mr: झोंके कभी कभी भारी की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
mr: बौछार युक्त बर्फ पट्टी की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
mr: बौछार या बर्फ पट्टी की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
mr: बरसात या हवा का झोंका की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
mr: बौछार या अंधड़ की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
mr: जमने वाली फुहार की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
mr: जमने वाली बरसात की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
mr: जमने वाली बरसात युक्त बर्फबारी की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
mr: बरफ जमने वाली युक्त बरसात या बरसात की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
mr: जमने वाली बारिश या बरफबारी के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
mr: हल्की बरफ की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
mr: हल्की बरफबारी तथा तूफानी उड़ती बरफ की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
mr: हल्की बरफ युक्त जमने वाली फुहार की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
mr: हल्की बरफबारी सहित बर्फ पट्टी की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
mr: हल्की बरफबारी बरसात युक्त की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
mr: हल्की बरफबारी या जमने वाली बरसात की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
mr: हल्की बरफबारी या बर्फ पट्टी की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
mr: हल्की बरफ या बरसात की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
mr: हल्की गीली बरफ की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
mr: बारिश के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
mr: कभी कभी भारी बरसात की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
mr: बरसात युक्त बर्फ की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
mr: बौछार या फुहार की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
mr: बरसात या जमने वाली बरसात की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
mr: बारिश या बरफबारी के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
mr: बरसात या हवा के झोंके की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
mr: बरसात या गीले हवा के झोंके की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
mr: भयंकर अंधड़ के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
mr: बौछार की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
mr: कभी कभी भारी बरसात की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
mr: कभी कभी भारी बौछार या अंधड़-पानी की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
mr: कभी कभी भारी बरसात या अंधड़ की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
mr: बौछार या फुहार की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
mr: बौछार या अंधड़  की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
mr: बरसात या अंधड़  की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
mr: बरफ की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
mr: बर्फबारी तथा बरफ की आंधी की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
mr: बरफ युक्त जमने वाली फुहार की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
mr: बरफ जमने वाली बरसात युक्त की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
mr: बरफ बरसात युक्त की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
mr: बरफ या बरसात की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
mr: बर्फीला तूफान के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
mr: आंधीपानी के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
mr: अंधड़ के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
mr: अंधड़ तथा संभावित बर्फबारी की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
mr: गीले हवा के झोंके की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
mr: गीले झोंके कभी कभी भारी की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
mr: गीली बरसात या हवा का झोंका की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
mr: गीली बरफ की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
mr: गीली बरफ बरसात युक्त की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
mr: गीली बरफ या बरसात की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Clear
mr: साफ

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
mr: खुलता हुआ

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
mr: धीरे खुलता हुआ

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
mr: बादल भरा मौसम

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
mr: कहीं कहीं बदली

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
mr: कभी कभी धूप के साथ बदली

[ctx: weather forecast]
en: Cold
mr: सर्द

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
mr: घटते बादल

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
mr: घना कोहरा

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
mr: फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
mr: फुहार के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
mr: फुहार जमने वाली फुहार सहित

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
mr: फुहार बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
mr: फुहार या जमने वाली फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
mr: बारिश या फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
mr: झोंके

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
mr: झोंके संभव

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
mr: झोंके कभी कभी भारी

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
mr: कभी कभी भारी हवा के झोंके या बरसात बौछारें

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
mr: बौछार युक्त बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
mr: बौछार या बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
mr: बौछार या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
mr: बौछार या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: Fog
mr: कोहरा

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
mr: कोहरा बनता हुआ

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
mr: कोहरा छंटता हुआ

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
mr: कहीं कहीं कोहरा

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
mr: जमने वाली फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
mr: जमने वाली फुहार संभव

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
mr: जमने वाली धुंध

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
mr: जमने वाली बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
mr: जमने वाली बरसात संभव

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
mr: जमाने वाली बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
mr: जमने वाली फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
mr: जमने वाली बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
mr: जमने वाली बारिश बरफपट्टी सहित

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
mr: जमने वाली बरसात युक्त बारिश

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
mr: जमने वाली बरसात युक्त बर्फबारी

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
mr: जमने वाली बारिश या बरफपट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
mr: जमने वाली बरसात या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
mr: जमने वाली बारिश या बरफबारी

[ctx: weather forecast]
en: Frost
mr: ठंड

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
mr: खुलता हुआ

[ctx: weather forecast]
en: Haze
mr: कुहासा

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
mr: तेज बारिश

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
mr: घनी बर्फ

[ctx: weather forecast]
en: Hot
mr: गर्म

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
mr: बर्फ क्रिस्टल

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
mr: बरफीला कोहरा

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
mr: बरफ कोहरा

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
mr: बरफ कोहरा बनता हुआ

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
mr: बरफ कोहरा छंटता हुआ

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
mr: बढ़ते बादल

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
mr: बढ़ती बदली

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
mr: घनघोर बादल

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
mr: हल्की बर्फबारी

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
mr: हल्की बर्फबारी तथा बरफ की आंधी

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
mr: हल्की बरफबारी तथा बरफ की आंधी तथा तूफानी बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
mr: हल्की बरफबारी तथा तूफानी उड़ती बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
mr: हल्की बरफबारी जमने वाली फुहार सहित

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
mr: हल्की बरफबारी जमने वाली बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
mr: हल्की बरफबारी सहित बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
mr: हल्की बरफबारी बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
mr: हल्की बरफबारी या जमने वाली फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
mr: हल्की बरफबारी या जमने वाली बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
mr: हल्की बरफबारी या बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
mr: हल्की बरफबारी या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
mr: हल्की गीली बरफबारी

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
mr: हल्की गीली बरफबारी या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
mr: स्थानिक बर्फीला तूफान

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
mr: आमतौर पर साफ

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
mr: पूरी तरह बदली

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
mr: मुख्यतः धूप

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
mr: बरफ की आंधी

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
mr: बदली

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
mr: आंशिक बादल

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
mr: कुछ समय फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
mr: कुछ समय फुहार जमने वाली फुहार सहित

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
mr: कुछ समय फुहार बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
mr: कुछ समय फुहार या जमने वाली फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
mr: कुछ समय बारिश या फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
mr: कुछ समय जमने वाली फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
mr: कुछ समय फुहार जमने वाली फुहार सहित

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
mr: कुछ समय बारिश या जमने वाली फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
mr: कुछ समय जमने वाली बारिश

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
mr: कुछ समय जमने वाली बारिश बरफपट्टी सहित

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
mr: कुछ समय जमने वाली बरसात युक्त बारिश

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
mr: कुछ समय जमने वाली बरसात युक्त बर्फबारी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
mr: कुछ समय जमने वाली बारिश या बरफपट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
mr: कुछ समय बारिश या जमने वाली बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
mr: कुछ समय जमने वाली बारिश या बरफबारी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
mr: कुछ समय हल्की बरफबारी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
mr: कुछ समय हल्की बर्फबारी तथा बरफ की आंधी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
mr: कुछ समय हल्की बरफबारी तथा बरफ की आंधी तथा तूफानी बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
mr: कुछ समय हल्की बरफबारी तथा तूफानी उड़ती बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
mr: कुछ समय हल्की बरफबारी जमने वाली फुहार सहित

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
mr: कुछ समय हल्की बरफबारी जमने वाली बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
mr: कुछ समय हल्की बरफबारी सहित बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
mr: कुछ समय हल्की बरफबारी बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
mr: कुछ समय हल्की बरफबारी या जमने वाली फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
mr: कुछ समय हल्की बरफबारी या जमने वाली बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
mr: कुछ समय हल्की बरफबारी या बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
mr: कुछ समय हल्की बरफबारी या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
mr: कुछ समय हल्की गीली बरफबारी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
mr: कुछ समय गीली बरफबारी बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
mr: कुछ समय हल्की गीली बरफबारी या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
mr: कुछ समय बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
mr: कुछ समय बरफबारी जमने वाली बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
mr: कुछ समय बरसात युक्त बर्फबारी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
mr: कुछ समय बारिश या फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
mr: कुछ समय बारिश या जमने वाली बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
mr: कुछ समय बारिश या बरफबारी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
mr: कुछ समय बौछार या अंधड़-पानी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
mr: कुछ समय बरसात या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
mr: कुछ समय बरफबारी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
mr: कुछ समय बर्फबारी तथा बरफ की आंधी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
mr: कुछ समय बरफबारी तथा बरफ की आंधी तथा तूफानी बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
mr: कुछ समय बरफबारी तथा तूफानी उड़ती बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
mr: कुछ समय बरफबारी जमने वाली फुहार सहित

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
mr: कुछ समय बरफबारी जमने वाली बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
mr: कुछ समय बरफबारी सहित बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
mr: कुछ समय बरफ बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
mr: कुछ समय बरफ या जमने वाली फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
mr: कुछ समय बरफ या जमने वाली बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
mr: कुछ समय बरफ या बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
mr: कुछ समय बरफ या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
mr: कुछ समय गीली बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
mr: कुछ समय गीली बरफ बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
mr: कुछ समय गीली बरफ या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Rain
mr: बारिश

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
mr: बारिश के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
mr: बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
mr: बरसात संभव

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
mr: कभी कभी भारी बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
mr: बरसात कभी कभी भारी जमने वाली बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
mr: कभी कभी भारी बरसात युक्त बर्फबारी

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
mr: कभी कभी भारी बरसात या फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
mr: बरसात कभी कभी भारी या जमने वाली बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
mr: कभी कभी भारी बरसात या बर्फबारी

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
mr: कभी कभी भारी बौछार या अंधड़-पानी

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
mr: कभी कभी भारी बरसात या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
mr: बरफ जमने वाली बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
mr: बरसात युक्त बर्फ

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
mr: बरसात या जमने वाली फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
mr: बरसात या जमने वाली बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
mr: बारिश या बर्फ

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
mr: बौछार या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
mr: बरसात या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
mr: बरसात या गीले हवा के झोंके

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
mr: बरसात या गीले हवा के झोंके

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
mr: जमने जमाने वाली बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
mr: बरसात  जमने वाली बरसात संभव

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
mr: बारिश या ओले

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
mr: बारिश या ओले संभव

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
mr: बरसात या बर्फ

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
mr: बरसात / बर्फ के आसार्फ

[ctx: weather forecast]
en: Showers
mr: बौछार

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
mr: कभी कभी भारी बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
mr: कभी कभी भारी बौछार या अंधड़-पानी

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
mr: कभी कभी भारी बरसात या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
mr: बौछार या फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
mr: बौछार या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
mr: बरसात या अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
mr: बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
mr: आंधी के आसारार

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
mr: धुआँ

[ctx: weather forecast]
en: Snow
mr: बर्फ

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
mr: बरफ फुहार के आसार

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
mr: बरफबारी

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
mr: बरफबारी की संभावना

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
mr: बर्फबारी तथा बरफ की आंधी

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
mr: बरफ तथा बरफ की आंधी तथा तूफानी बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
mr: बरफबारी तथा तूफानी उड़ती बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
mr: बर्फबारी कभी कभी भारी

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
mr: कभी कभी भारी बर्फबारी तथा बरफ की आंधी

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
mr: कभी कभी भारी बरफबारी तथा तूफानी उड़ती बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
mr: कभी कभी भारी बरफ युक्त जमने वाली फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
mr: बरफ कभी कभी भारी जमने वाली बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
mr: कभी कभी भारी बरफ युक्त बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
mr: बरफ कभी कभी भारी बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
mr: बर्फबारी कभी कभी भारी या जमने वाली बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
mr: कभी कभी भारी बरफ या बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
mr: बर्फबारी कभी कभी भारी या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
mr: बरफ युक्त जमने वाली फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
mr: बरफ जमने वाली बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
mr: बरफ युक्त बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
mr: बरफ बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
mr: बरफ या जमने वाली फुहार

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
mr: बरफ या जमने वाली बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
mr: बरफ या बर्फ पट्टी

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
mr: बरफ या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
mr: बर्फीला तूफान

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
mr: बारिश या ओले

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
mr: बारिश या ओले संभव

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
mr: धूप

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
mr: धूप के साथ बदली

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
mr: अंधड़

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
mr: आंधी तूफान संभव

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
mr: अंधड़ तथा संभावित बर्फबारी

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
mr: ज्वालामुखीय राख

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
mr: पानी जलस्तम्भ

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
mr: गीले झोंके

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
mr: गीले झोंके कभी कभी भारी

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
mr: कभी कभी गीले हवा के झोंके या बरसात बौछारें

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
mr: गीली बरसात या हवा का झोंका

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
mr: गीली बरफ

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
mr: गीली बर्फबारी कभी कभी भारी

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
mr: गीली बरफ कभी कभी बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
mr: गीली बरफ बरसात युक्त

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
mr: गीली बरफ या बरसात

[ctx: weather forecast]
en: Windy
mr: तेज हवा

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
mr: सर्दी मिलावट

[ctx: weather forecast]
en: clear
mr: साफ आसमान

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
mr: धूप-छांह

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
mr: साफ आकाश

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
mr: बादल भरा मौसम

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
mr: ओलों की बरसात के साथ बदली

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
mr: भारी बर्फबारी के साथ बदली

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
mr: हल्की बर्फबारी के साथ बदली

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
mr: ओलों की बरसात के साथ बदली

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
mr: फुहार

[ctx: weather forecast]
en: fog
mr: कोहरा

[ctx: weather forecast]
en: foggy
mr: धुंध

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
mr: धूसर बादल

[ctx: weather forecast]
en: hail
mr: ओला

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
mr: ओलों की बरसात

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
mr: ओलों की बौछार

[ctx: weather forecast]
en: hazy
mr: धुंधला

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
mr: भारी बरसात

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
mr: भारी बरसात

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
mr: भारी बरसात

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
mr: भारी बरसात

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
mr: भारी बर्फबारी

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
mr: भारी बर्फीला बरसात

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
mr: भारी बर्फीला बरसात

[ctx: weather forecast]
en: light rain
mr: रिमझिम बरसात

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
mr: हल्की बारिश

[ctx: weather forecast]
en: light shower
mr: हल्का बरसात

[ctx: weather forecast]
en: light showers
mr: हल्का बरसात

[ctx: weather forecast]
en: light snow
mr: हल्की बर्फबारी

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
mr: हल्का बर्फीला बरसात

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
mr: हल्का बर्फीला बरसात

[ctx: weather forecast]
en: mist
mr: धुन्ध

[ctx: weather forecast]
en: misty
mr: कुहासा भरा

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
mr: आंशिक बादल

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
mr: धूलभरी आंधी

[ctx: weather forecast]
en: sleet
mr: बरफ

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
mr: बरफ की बरसात

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
mr: बरफ की बरसात

[ctx: weather forecast]
en: sunny
mr: धूप

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
mr: धूप-छांह

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
mr: तूफानी बरसात

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
mr: तेज तूफ़ान

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
mr: सफेद बादल
