dolphin - en to nb translation catalogue (681 entries)

en:  level deep |  levels deep
nb[0]: nivå dypt
nb[1]: nivåer dypt

en: &Edit
nb: &Rediger

en: &Go
nb: &Gå til

en: &View
nb: &Vis

[ctx: <filename> copy]
en: %1 copy
nb: %1 kopier

en: <para>The selected files and folders were added to the Clipboard. Now the <emphasis>Paste</emphasis> action can be used to transfer them from the Clipboard to any other location. They can even be transferred to other applications by using their respective <emphasis>Paste</emphasis> actions.</para>
nb: <para>De valgte filene og mappene ble lagt til utklippstavlen.<emphasis>Lim inn</emphasis> kan brukes til å overføre dem fra utklippstavlen til en annen plassering. De kan også flyttes til andre programmer ved å bruke programmets egen <emphasis>Lim inn</emphasis>-funksjon.</para>

[ctx: @action]
en: Copy %2 to the Clipboard | Copy %2 to the Clipboard
nb[0]: Kopier %2 til utklippstavlen
nb[1]: Kopier %2 til utklippstavlen

[ctx: @action]
en: Copy the Location of %2 to the Clipboard | Copy the Location of %2 to the Clipboard
nb[0]: Kopier plasseringen til %2 til utklippstavlen
nb[1]: Kopier plasseringen til %2 til utklippstavlen

[ctx: @action]
en: Copy…
nb: Kopier …

[ctx: @action]
en: Create Folder...
nb: Lag mappe …

[ctx: @action]
en: Cut %2 to the Clipboard | Cut %2 to the Clipboard
nb[0]: Klipp ut %2 til utklippstavlen
nb[1]: Klipp ut %2 til utklippstavlen

[ctx: @action]
en: Cut…
nb: Klipp ut …

[ctx: @action]
en: Duplicate %2 | Duplicate %2
nb[0]: Lag kopi av %2
nb[1]: Lag kopi av %2

[ctx: @action]
en: Move %2 to the Trash | Move %2 to the Trash
nb[0]: Flytt %2 til papirkurven
nb[1]: Flytt %2 til papirkurven

[ctx: @action]
en: Permanently Delete %2 | Permanently Delete %2
nb[0]: Permanent slett %2
nb[1]: Permanent slett %2

[ctx: @action]
en: Rename %2 | Rename %2
nb[0]: Endre navn %2
nb[1]: Endre navn %2

[ctx: @action "Move to Trash" for non-local files, etc.]
en: Delete (using shortcut for Trash)
nb: Slett (bruker snarvei til Søppel)

[ctx: @action A more elaborate and clearly worded version of the Paste action]
en: Paste from Clipboard
nb: Lim inn fra utklippstavlen

[ctx: @action Dismisses a bar explaining how to use the Paste action]
en: Dismiss This Reminder
nb: Lukk påminnelsen

[ctx: @action Dismisses an explanatory area and never shows it again]
en: Don't Remind Me Again
nb: Ikke minn meg på dette igjen

[ctx: @action keep short]
en: More
nb: Mer

[ctx: @action:button]
en: Add Network Folder
nb: Legg til nettverksmappe

[ctx: @action:button]
en: Add Tags
nb: Legg til merkelapp

[ctx: @action:button]
en: Cancel
nb: Avbryt

[ctx: @action:button]
en: Cancel Copying
nb: Avbryt kopiering

[ctx: @action:button]
en: Cancel Cutting
nb: Avbryt Klipp ut

[ctx: @action:button]
en: Cancel Duplicating
nb: Avbryt duplisering

[ctx: @action:button]
en: Cancel Moving
nb: Avbryt flytting

[ctx: @action:button]
en: Cancel Renaming
nb: Avbryt gjenstående

[ctx: @action:button]
en: Download New Services...
nb: Last ned nye tjenester …

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
nb: Tøm papirkurven

[ctx: @action:button]
en: Exit Selection Mode
nb: Avslutt markeringsmodus

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Item | Open %1 Items
nb[0]: Åpne %1 element
nb[1]: Åpne %1 elementer

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Terminal | Open %1 Terminals
nb[0]: Åpne %1 terminal
nb[1]: Åpne %1 terminaler

[ctx: @action:button]
en: Rename and Hide
nb: Endre navn og skjul

[ctx: @action:button]
en: Select Home Location
nb: Velg Hjem-plassering

[ctx: @action:button]
en: Use Current Location
nb: Bruk gjeldende plassering

[ctx: @action:button]
en: Use Default Location
nb: Bruk standardplassering

[ctx: @action:button %2 is a list of tags]
en: Tag: %2 | Tags: %2
nb[0]: Merkelapp: %2
nb[1]: Merkelapper: %2

[ctx: @action:button 'Quit Dolphin' button]
en: &Quit %1
nb: &Avslutt %1

[ctx: @action:button Choose font]
en: Choose...
nb: Velg …

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
nb: Kopier adresse

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location…
nb: Kopier adresse …

[ctx: @action:inmenu]
en: Activate Last Tab
nb: Aktiver forrige fane

[ctx: @action:inmenu]
en: Activate Next Tab
nb: Gå til neste fane

[ctx: @action:inmenu]
en: Activate Previous Tab
nb: Gå til forrige fane

[ctx: @action:inmenu]
en: Activate Tab %1
nb: Aktiver fane %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Auto-Play media files
nb: Spill av mediefiler automatisk

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Column Widths
nb: Automatiske kolonnebredder

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Scrolling
nb: Automatisk rulling

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear Selection
nb: Fjern markering

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other Tabs
nb: Lukk andre faner

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
nb: Lukk fane

[ctx: @action:inmenu]
en: Condensed Date
nb: Kort dato

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Trash…
nb: Konfigurer papirkurv …

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure...
nb: Sett opp …

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
nb: Kopier

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Inactive Split View
nb: Kopier til inaktiv delt visning

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Inactive Split View…
nb: Kopier til inaktiv delt visning …

[ctx: @action:inmenu]
en: Custom Column Widths
nb: Tilpassede kolonnebredder

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
nb: Klipp ut

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
nb: Slett

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Tab
nb: Koble fra fane

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
nb: Tøm papirkurven

[ctx: @action:inmenu]
en: Limit to Home Directory
nb: Avgrens til Hjem-mappa

[ctx: @action:inmenu]
en: Location Bar | Location Bars
nb[0]: Adresselinje
nb[1]: Adresselinjer

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Inactive Split View
nb: Flytt til inaktiv delt visning

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Inactive Split View…
nb: Flytt til inaktiv delt visning …

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
nb: Flytt til papirkurven

[ctx: @action:inmenu]
en: New Tab
nb: Ny fane

[ctx: @action:inmenu]
en: Next Tab
nb: Neste fane

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path
nb: Åpne sti

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Tab
nb: Åpne sti i ny fane

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Window
nb: Åpne sti i nytt vindu

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tab
nb: Åpne i ny fane

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tabs
nb: Åpne i nye faner

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
nb: Åpne i nytt vindu

[ctx: @action:inmenu]
en: Preview
nb: Forhåndsvisning

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous Tab
nb: Forrige fane

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
nb: Egenskaper

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename...
nb: Endre navn …

[ctx: @action:inmenu]
en: Restore
nb: Gjenopprett

[ctx: @action:inmenu]
en: Select Files and Folders
nb: Velg filer og mapper

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Hidden Files
nb: Vis skjulte filer

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Space Information
nb: Vis plassinformasjon

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Target
nb: Vis mål

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Zoom Slider
nb: Vis glidebryter for forstørring/forminsking

[ctx: @action:inmenu]
en: Side Padding
nb: Marg

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Filter Bar
nb: Veksle filterlinja

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Search Bar
nb: Veksle søkelinje

[ctx: @action:inmenu Add current folder to places]
en: Add to Places
nb: Legg til i Steder

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: &Edit File Type...
nb: &Rediger filtype …

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Copy to Inactive Split View
nb: Kopier til inaktiv delt visning

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Invert Selection
nb: Omvend merking

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Move to Inactive Split View
nb: Flytt til inaktiv delt visning

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Paste
nb: Lim inn

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Select Items Matching...
nb: Velg elementer som passer med …

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect All
nb: Fravelg alt

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect Items Matching...
nb: Fravelg elementer som passer med …

[ctx: @action:inmenu File]
en: Close Tab
nb: Lukk fane

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete…
nb: Slett …

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here
nb: Lag kopi her

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here…
nb: Lag kopi her …

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash…
nb: Flytt til papirkurven …

[ctx: @action:inmenu File]
en: New &Window
nb: Nytt &vindu

[ctx: @action:inmenu File]
en: New Tab
nb: Ny fane

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
nb: Egenskaper

[ctx: @action:inmenu File]
en: Undo close tab
nb: Angre fanelukking

[ctx: @action:inmenu Go]
en: &Network Folders
nb: &Nettverksmapper

[ctx: @action:inmenu Go]
en: App&lications
nb: &Programmer

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Trash
nb: Papirkurv

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Editable Location
nb: Redigerbar adresse

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
nb: Erstatt adresse

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Lock Panels
nb: Lås paneler

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Unlock Panels
nb: Lås opp paneler

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Folders First
nb: Mapper først

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Hidden Files Last
nb: Skjulte filer sist

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Compare Files
nb: Sammenligne filer

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Defocus Terminal Panel
nb: Ta fokus vekk fra terminalpanelet

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Find File...
nb: Finn fil …

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Focus Terminal Panel
nb: Fokuser terminalpanelet

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open %1
nb: Åpne %1

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open &Terminal
nb: Åpne &terminal

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Preferred Search Tool
nb: Åpne foretrukket søkeverktøy

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal
nb: Åpne terminal

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal Here
nb: Åpne terminal her

[ctx: @action:inmenu View]
en: Adjust View Display Style...
nb: Juster visningsstil ...

[ctx: @action:inmenu View]
en: Reset Zoom Level
nb: Tilbakestill zoom-nivå

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Additional Information
nb: Vis tilleggsinformasjon

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Hidden Files
nb: Vis skjulte filer

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Panels
nb: Vis paneler

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show in Groups
nb: Vis i grupper

[ctx: @action:inmenu View]
en: Sort By
nb: Sorter etter

[ctx: @action:inmenu View]
en: Stop
nb: Stopp

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Compact
nb: Kompakt

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Details
nb: Detaljer

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Icons
nb: Ikoner

[ctx: @action:inmenu menu for configure actions]
en: Configure
nb: Konfigurer

[ctx: @action:inmenu menu of zoom actions]
en: Zoom
nb: Skalering

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is the amount of selected files/folders.]
en: Actions for One Selected Item | Actions for %1 Selected Items
nb[0]: Handlinger for ett valgt element
nb[1]: Handlinger for %1 valgte elementer

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. The user's selection is empty when this text is shown.]
en: Actions for Current View
nb: Handlinger for gjeldende visning

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
nb: Søk

[ctx: @action:intoolbar]
en: Select
nb: Velg

[ctx: @action:intoolbar]
en: Show Previews
nb: Vis forhåndsvisninger

[ctx: @action:intoolbar]
en: View Mode
nb: Visningsmodus

[ctx: @action:intoolbar Close left view]
en: Close
nb: Lukk

[ctx: @action:intoolbar Close right view]
en: Close
nb: Lukk

[ctx: @action:intoolbar Split view]
en: Split
nb: Del

[ctx: @action:intoolbar Stash]
en: Stash
nb: Hylle

[ctx: @info]
en: Close left view
nb: Lukk venstre visning

[ctx: @info]
en: Close right view
nb: Lukk høyre visning

[ctx: @info]
en: Compact view mode
nb: Kompakt visningsmodus

[ctx: @info]
en: Could not access <filename>%1</filename>.
nb: Fikk ikke tilgang til <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Details view mode
nb: Detaljert visning

[ctx: @info]
en: Dolphin must be restarted to apply the updated version control system settings.
nb: Dolphin må startes på nytt for å ta i bruk de oppdaterte innstillingene for versjonskontrollsystemet.

[ctx: @info]
en: Dolphin will create a hidden .directory file in each folder you change view properties for.
nb: Dolphin oppretter en skjult .directory-fil i hver mappe du endrer visningsegenskapene til.

[ctx: @info]
en: Go back
nb: Gå tilbake

[ctx: @info]
en: Go forward
nb: Gå fram

[ctx: @info]
en: Icons view mode
nb: Ikonvisning

[ctx: @info]
en: Open a new Dolphin window
nb: Åpne nytt Dolphin-vindu

[ctx: @info]
en: Opens the stash virtual directory in a split window
nb: Åpner hyllen – en virtuell mappe – i et delt vindu.

[ctx: @info]
en: Restart now?
nb: Omstart nå?

[ctx: @info]
en: Searching...
nb: Søker …

[ctx: @info]
en: Show preview of files and folders
nb: Vis forhåndsvisning av filer og mapper

[ctx: @info]
en: Split view
nb: Delt visning

[ctx: @info]
en: Stop loading
nb: Stopp lasting

[ctx: @info]
en: The location for the home folder is invalid or does not exist, it will not be applied.
nb: Adressen til hjemmemappa er ugyldig eller finnes ikke, den vil ikke bli tatt i bruk.

[ctx: @info]
en: The view properties of all folders will be changed. Do you want to continue?
nb: Visningsegenskapene for alle mapper blir endret. Vil du gå videre?

[ctx: @info]
en: The view properties of all sub-folders will be changed. Do you want to continue?
nb: Visningsegenskapene for alle undermapper blir endret. Vil du gå videre?

[ctx: @info]
en: This stops the loading of the contents of the current folder.
nb: Dette stopper innlastingen av innholdet i gjeldende mappe.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select one file or folder whose location should be copied.
nb: Velg en fil eller mappe hvis plassering skal kopieres.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied over.
nb: Velg filer og mapper som skal kopieres.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied.
nb: Velg filer og mapper som skal kopieres.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be cut.
nb: Velg filer og mapper som skal klippes ut

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be duplicated here.
nb: Velg filer og mapper som skal lages kopi av.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved over.
nb: Velg filer og mapper som skal flyttes

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved to the Trash.
nb: Velg filer og mapper som skal flyttes til papirkurven.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be permanently deleted.
nb: Velg filer og mapper som skal slettes permanent.

[ctx: @info explains the next step in a process]
en: Select the file or folder that should be renamed.
    Bulk renaming is possible when multiple items are selected.
nb: Velg fila eller mappa som du vil endre navnet på.
    Endre navn på flere samtidig kan gjøres om flere elementer er markert.

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode
nb: Markeringsvisning

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode: Click on files or folders to select or deselect them.
nb: Markeringsmodus: Trykk på filer og mapper for å velge eller fravelge dem.

[ctx: @info:credit]
en: (C) 2006-2022 The Dolphin Developers
nb: (C) 2006-2022 Dolphin-utviklerene

[ctx: @info:credit]
en: Developer
nb: Utvikler

[ctx: @info:credit]
en: Documentation
nb: Dokumentasjon

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2012-2014) and developer
nb: Vedlikeholder (2012-2014) og utvikler

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2014-2018) and developer
nb: Vedlikeholder (2014-2018) og utvikler

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2018-2021) and developer
nb: Vedlikeholder (2018-2021) og utvikler

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer
nb: Vedlikeholder (siden 2021) og utvikler

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer (since 2019)
nb: Vedlikeholder (siden 2021) og utvikler (siden 2019)

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer and developer (2006-2012)
nb: Vedlikeholder og utvikler (2006-2012)

[ctx: @info:progress]
en: Counting folders: %1
nb: Teller mapper: %1

[ctx: @info:progress]
en: Folders: %1
nb: Mapper: %1

[ctx: @info:progress]
en: Loading folder...
nb: Laster inn mappe …

[ctx: @info:progress]
en: Sorting...
nb: Sortering …

[ctx: @info:shell]
en: Document to open
nb: Dokument som skal åpnes

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will explicitly open in a new window.
nb: Dolphin blir direkte åpnet i et nytt vindu.

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will get started with a split view.
nb: Dolphin vil starte med delt visning.

[ctx: @info:shell]
en: Start Dolphin Daemon (only required for DBus Interface)
nb: Start Dolphin-tjenesten (bare nødvendig for DBus-grensesnitt)

[ctx: @info:shell]
en: The files and folders passed as arguments will be selected.
nb: Filene og mappene som er sendt som argumenter blir markerte.

[ctx: @info:status]
en: 0 Folders, 0 Files
nb: 0 mapper, 0 filer

[ctx: @info:status]
en: 1 File | %1 Files
nb[0]: 1 fil
nb[1]: %1 filer

[ctx: @info:status]
en: 1 File selected | %1 Files selected
nb[0]: 1 fil er valgt
nb[1]: %1 filer er valgt

[ctx: @info:status]
en: 1 Folder | %1 Folders
nb[0]: 1 mappe
nb[1]: %1 mapper

[ctx: @info:status]
en: 1 Folder selected | %1 Folders selected
nb[0]: 1 mappe valgt
nb[1]: %1 mapper valgt

[ctx: @info:status]
en: Created folder.
nb: Opprettet mappe.

[ctx: @info:status]
en: Delete operation completed.
nb: Slettingen er fullført.

[ctx: @info:status]
en: Dolphin does not support web pages, the web browser has been launched
nb: Dolphin støtter ikke nettsider, så nettleseren ble startet

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol
nb: Ugyldig protokoll

[ctx: @info:status]
en: No items found.
nb: Fant ingen elementer.

[ctx: @info:status]
en: Protocol not supported by Dolphin, default application has been launched
nb: Protokollen er ikke støttet av Dolphin; standardprogrammet har blitt startet

[ctx: @info:status]
en: Successfully copied.
nb: Vellykket kopiert.

[ctx: @info:status]
en: Successfully linked.
nb: Lenking ferdig.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved to trash.
nb: Flyttet til papirkurven.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved.
nb: Flytting ferdig.

[ctx: @info:status]
en: Successfully renamed.
nb: Navnet er endret.

[ctx: @info:status]
en: The location '%1' is invalid.
nb: Plasseringen «%1» er ugyldig.

[ctx: @info:status]
en: The location is empty.
nb: Dette stedet er tomt.

[ctx: @info:status]
en: Trash operation completed.
nb: Søppelkurv-handlingen er fullført.

[ctx: @info:status]
en: Unknown error.
nb: Ukjent feil.

[ctx: @info:status]
en: Updating version information...
nb: Oppdaterer versjonsinformasjon …

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free
nb: %1 ledig

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
nb: Skjul filterlinja

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep Filter When Changing Folders
nb: Behold filter når det byttes mappe

[ctx: @info:tooltip]
en: Quit searching
nb: Avslutt søk

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for files and folders
nb: Søk etter filer og mapper

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Filter Bar
nb: Vis filterlinja

[ctx: @info:tooltip]
en: Size: 1 pixel | Size: %1 pixels
nb[0]: Størrelse: 1 piksel
nb[1]: Størrelse: %1 piksler

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para> This toggles the <emphasis>information</emphasis> panel at the right side of the window.</para><para>The panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para>
nb: <para>Dette slår av og på <emphasis>informasjonsfeltet</emphasis>, til høyre i vinduet.</para><para>Feltet gir utfyllende informasjon om elementet under musepekeren, eller om valgte element. For øvrig gir det opplysninger om gjeldende mappe.<nl/>For enkeltelementer gis en forhåndsvisning av innholdet.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para><emphasis>Cut, Copy</emphasis> and <emphasis>Paste</emphasis> work between many applications and are among the most used commands. That's why their <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis> are prominently placed right next to each other on the keyboard: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> and <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>
nb: <para><emphasis>Klipp ut, Kopier</emphasis> og <emphasis>Lim inn</emphasis> virker på tvers av mange programmer, og er blant de mest brukte kommandoene. Derfor er <emphasis>tastatursnarveiene</emphasis> deres plassert rett ved siden av hverandre på tastaturet: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> og <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Go to the folder that contains the currently viewed one.</para><para>All files and folders are organized in a hierarchical <emphasis>file system</emphasis>. At the top of this hierarchy is a directory that contains all data connected to this computer—the <emphasis>root directory</emphasis>.</para>
nb: <para>Gå til mappen som inneholder den som nå vises.</para><para>Alle filer og mapper er organisert i et hierarkisk <emphasis>filsystem</emphasis>. På toppen av hierarkiet er en katalog som inneholder all data tilknyttet denne datamaskinen—<emphasis>root-mappa</emphasis>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This application only knows which files or folders should be acted on if they are <emphasis>selected</emphasis> first. Press this to toggle a <emphasis>Selection Mode</emphasis> which makes selecting and deselecting as easy as pressing an item once.</para><para>While in this mode, a quick access bar at the bottom shows available actions for the currently selected items.</para>
nb: <para>Dette programmet kan bare utføre handlinger på filer og mapper som er <emphasis>markert</emphasis>. Trykk her for å veksle på <emphasis>markeringsmodus</emphasis>, som gjør at du kan markere, eller fjerne markering, ved å trykke på en fil én gang.</para><para>I denne modusen vises en verktøylinje for hurtigtilgang på bunnen, med tilgjengelige handlinger for de valgte filene.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Menubar</emphasis>. It provides access to commands and configuration options. Left-click on any of the menus on this bar to see its contents.</para><para>The Menubar can be hidden by unchecking <interface>Settings|Show Menubar</interface>. Then most of its contents become available through a <interface>Menu</interface> button on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para>
nb: <para>Dette er <emphasis>menylinja</emphasis>. Den gir tilgang til kommandoer og innstillinger. Venstre-klikk på en av menyene for å se innholdet.</para> <para>Menylinja kan skjules ved å krysse vekk <interface>Innstillinger → Vis menylinje</interface>. Det meste av meny-innholdet blir da tilgjengelig via en <interface>Meny</interface>-knapp på <emphasis>verktøylinja</emphasis>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Places</emphasis> panel. It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para><para>Click on an entry to go there. Click with the right mouse button instead to open any entry in a new tab or new window.</para><para>New entries can be added by dragging folders onto this panel. Right-click any section or entry to hide it. Right-click an empty space on this panel and select <interface>Show Hidden Places</interface> to display it again.</para>
nb: <para>Dette er <emphasis>Steder</emphasis>-ruta. Den gir deg mulighet til å raskt gå til steder du har bokmerket, og å få tilgang til disker eller media tilkoblet maskinen eller nettverket. Den inneholder også et område hvor du finner nylig lagrede filer, eller filer av en gitt type.</para><para>Trykk på en oppføring for å gå dit. For å åpne i en ny fane eller et nytt vindu, høyre-klikk og velg dette.</para><para>Nye oppføringer kan legges til ved å dra mapper inn i denne ruta. Høyre-klikk på en gruppe eller oppføring for å skjule den. Høyre-klikk på et tomt område i ruta, og velg <interface>Vis skjulte steder</interface> for å gjøre den synlig igjen.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Toolbar</emphasis>. It allows quick access to frequently used actions.</para><para>It is highly customizable. All items you see in the <interface>Menu</interface> or in the <interface>Menubar</interface> can be placed on the Toolbar. Just right-click on it and select <interface>Configure Toolbars…</interface> or find this action within the <interface>menu</interface>.</para><para>The location of the bar and the style of its buttons can also be changed in the right-click menu. Right-click a button if you want to show or hide its text.</para>
nb: <para>Dette er <emphasis>Verktøylinja</emphasis>. Den gir rask tilgang til ofte brukte handlinger.</para><para>Den kan tilpasses. Alle elementene du finner i <interface>Meny</interface> eller i <interface>Menylinje</interface> kan plasseres på verktøylinja. Høyre-klikk på det og velg <interface>Konfigurer verktøylinjer …</interface> eller finn handlingen inne i <interface>menyen</interface>.</para><para>Plasseringen av verktøylinja og tilpassing av knapper kan også endres i høyre-klikkmenyen. Høyre-klikk en knapp om du vil vise eller gjemme tekst.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>terminal</emphasis> panel. It behaves like a normal terminal but will match the location of the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help in a standalone terminal application like Konsole.</para>
nb: <para>Dette er et <emphasis>terminal</emphasis>felt. Det fungerer som en vanlig terminal, men gjengspeiler adressen til mappevisningen, slik at du kan navigere ved hjelp av begge.</para><para>Terminalfeltet trengs ikke for dagligdags bruk, men kan være nyttig for avanserte oppgaver. For å lære mer om terminalen, bruk hjelpefunksjonen i et eget terminalprogram som f.eks. Konsole.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens <emphasis>terminal</emphasis> applications for the selected items' locations.</para><para>To learn more about terminals use the help in the terminal application.</para>
nb: <para>Dette åpner <emphasis>terminal</emphasis>-programmet til de markerte filenes plassering.</para><para>For å lære mer om terminalen, bruk Hjelp-funksjonen i terminalprogrammet.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>terminal</emphasis> application for the viewed location.</para><para>To learn more about terminals use the help in the terminal application.</para>
nb: <para>Dette åpner et <emphasis>terminal</emphasis>-program til den viste plasseringen.</para><para>For å lære mer om terminalen, bruk Hjelp-funksjonen i terminalprogrammet.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>web page</emphasis> where you can donate to support the continued work on this application and many other projects by the <emphasis>KDE</emphasis> community.</para><para>Donating is the easiest and fastest way to efficiently support KDE and its projects. KDE projects are available for free therefore your donation is needed to cover things that require money like servers, contributor meetings, etc.</para><para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> is the non-profit organization behind the KDE community.</para>
nb: <para>Dette åpner en <emphasis>nettside</emphasis> hvor du kan gi en donasjon for å støtte det videre arbeidet med denne programvaren, og mange andre prosjekter fra <emphasis>KDE</emphasis>-fellesskapet.</para><para> Donasjoner er den enkleste og raskeste måten å gi effektiv støtte til KDE og deres prosjekter. KDE-prosjekter er tilgjengelig gratis, hvilket gjør at trengs donasjoner fra dere for å dekke utgifter til blant annet server-kostnader, møter mellom utviklere og bidragsytere, osv.</para><para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> er den ideelle organisasjonen bak KDE-fellesskapet.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a preferred search tool for the viewed location.</para><para>Use <emphasis>More Search Tools</emphasis> menu to configure it.</para>
nb: <para>Dette åpner foretrukket søkeverktøy til den den gjeldende plasseringen.</para><para>Bruk <emphasis>Flere søkeverktøy</emphasis>-menyen for å konfigurere det.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window in which you can change which buttons appear on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para><para>All items you see in the <interface>Menu</interface> can also be placed on the Toolbar.</para>
nb: <para>Dette åpner et vindu hvor du kan velge hvilke knapper som vises på <emphasis>verktøylinja</emphasis>.</para><para>Alle elementene du finner i <interface>Meny</interface> kan plasseres på verktøylinja.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that lists the <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis>.<nl/>There you can set up key combinations to trigger an action when they are pressed simultaneously. All commands in this application can be triggered this way.</para>
nb: <para>Dette åpner et vindu med oversikt over <emphasis>tastatursnarveier</emphasis>.<nl/>Der kan du sette opp tastekombinasjoner for å utføre en handling når de trykkes inn samtidig. I dette programmet kan alle kommandoer utføres på denne måten.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that will guide you through reporting errors or flaws in this application or in other KDE software.</para><para>High-quality bug reports are much appreciated. To learn how to make your bug report as effective as possible <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>click here</link>.</para>
nb: <para>Dette åpner et vindu som leder deg gjennom rapportering av feil eller mangler i dette eller andre KDE-programmer.</para><para>Feilrapporter av høy kvalitet er høyt verdsatt. For å lære mer om hvordan du kan gjøre feilrapportene så gode som mulig, <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>trykk her</link>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para><para>You can configure which and how details are given here by right-clicking.</para>
nb: <para>Denne ruta gir utfyllende informasjon om elementet under musepekeren, eller om valgte element. For øvrig gir det opplysninger om gjeldende mappe.<nl/>For enkeltelementer gis en forhåndsvisning av innholdet.</para><para>Du kan endre hva som skal vises her ved å høyre-klikke.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.</para><para>Click a folder to go there. Click the arrow to the left of a folder to see its subfolders. This allows quick switching between any folders.</para>
nb: <para>Denne ruta viser mappene i <emphasis>filsystemet</emphasis> i <emphasis>trevisning</emphasis>.</para><para>Trykk på mappa for gå inn i den. Trykk på pila like til venstre for mappa for å utvide den og se undermappene. Dette gir mulighet for å bytte raskt mellom forskjellige mapper.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This switches between having a <emphasis>Menubar</emphasis> and having a <interface>%1</interface> button. Both contain mostly the same actions and configuration options.</para><para>The Menubar takes up more space but allows for fast and organised access to all actions an application has to offer.</para><para>The <interface>%1</interface> button is simpler and small which makes triggering advanced actions more time consuming.</para>
nb: <para>Dette veksler mellom å ha en <emphasis>Menylinje</emphasis> og å ha en <interface>%1</interface>-knapp. Begge disse inneholder stort sett de samme funksjonene.</para><para>Menylinja tar opp mer plass, men gir rask og oversiktlig tilgang til alle funksjonene et program tilbyr.</para><para><interface>%1</interface>-knappen er mindre og enklere, hvilket gjør at det tar litt mer tid å utføre mer avanserte funksjoner.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>places</emphasis> panel at the left side of the window.</para><para>It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para>
nb: <para>Dette slår av og på<emphasis>Steder</emphasis>-panelet til venstre i vinduet.</para><para>Det gir deg mulighet til å gå til steder du har bokmerket, tilgang til disker eller enheter tilkoblet maskinen eller til nettverket. Det inneholder også områder for å finne nylig lagrede filer av en gitt type.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>terminal</emphasis> panel at the bottom of the window.<nl/>The location in the terminal will always match the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help in a standalone terminal application like Konsole.</para>
nb: <para>Dette slår av og på en <emphasis>terminal</emphasis>rute på bunnen av vinduet.<nl/>Adresse i terminalen gjenspeiler alltid mappevisningen, slik at du kan navigere ved bruk av begge.</para><para>Terminalruta trengs ikke for dagligdags bruk, men kan være nyttig for avanserte oppgaver. For å lære mer om terminalen, bruk hjelpefunksjonen i et eget terminalprogram som f.eks. Konsole.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>To show or hide panels like this go to <interface>Menu|Panels</interface> or <interface>View|Panels</interface>.</para>
nb: <para>For å vise eller skjule paneler som dette, gå til <interface>Meny|Panel</interface> or <interface>Vis|Panel</interface>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>When this is enabled <emphasis>hidden</emphasis> files and folders are visible. They will be displayed semi-transparent.</para><para>Hidden items only differ from other ones in that their name starts with a ".". In general there is no need for users to access them which is why they are hidden.</para>
nb: <para>Når denne er slått på, vil <emphasis>skjulte</emphasis> filer og mapper være synlige. De vil vises som halvt gjennomsiktige.</para><para>Skjulte elementer skiller seg fra andre ved at navnet starter med et punktum «.». Brukere har vanligvis ikke behov for å åpne dem, hvilket er grunnen til at de er skjult.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Selection Mode</title><para>Select files or folders to manage or manipulate them.<list><item>Press on a file or folder to select it.</item><item>Press on an already selected file or folder to deselect it.</item><item>Pressing an empty area does <emphasis>not</emphasis> clear the selection.</item><item>Selection rectangles (created by dragging from an empty area) invert the selection status of items within.</item></list></para><para>The available action buttons at the bottom change depending on the current selection.</para>
nb: <title>Markeringsmodus</title><para>Marker filer og mapper for å behandle eller endre dem.<list> <item>Trykk på en fil eller mappe for å markere den.</item><item>Trykk på en allerede markert fil eller mappe for å fjerne markeringen.</item><item>Å trykke på et tomt område vil <emphasis>ikke</emphasis> oppheve gjeldende markeringer.</item><item>Markeringsrektangelet (laget ved å klikke, holde og dra fra et tomt område) inverterer markeringsstatus på elementene inni markeringen.</item></list></para><para> De tilgjengelige handlingsknappene ved bunnen, endres avhengig av gjeldende markering.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go to your <filename>Home</filename> folder.<nl/>Every user account has their own <filename>Home</filename> that contains their data including folders that contain personal application data.
nb: Gå til <filename>Hjem</filename>-mappa.<nl/>Hver brukerkonto has sin egen <filename>Hjem</filename>, som inneholder deres data, i tillegg til deres mapper som inneholder personlig programdata.

[ctx: @info:whatsthis]
en: The last time these properties were changed by the user.
nb: Forrige gang brukeren endret disse egenskapene.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This adds the selected folder to the Places panel.
nb: Dette legger til den valgte mappen i Steder-panelet

[ctx: @info:whatsthis]
en: This closes the currently viewed tab. If no more tabs are left this window will close instead.
nb: Dette stenger den aktive fanen. Om ingen andre faner gjenstår i vinduet, vil det i stedet lukkes.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This deletes the items in your current selection completely. They can not be recovered by normal means.
nb: Dette vil permanent slette elementene i gjeldende markering. Disse vil ikke kunne gjenopprettes på vanlig måte.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This displays all places in the places panel that have been hidden. They will appear semi-transparent unless you uncheck their hide property.
nb: Dette viser alle stedene i Steder-ruta som har blitt skjult. De vises som halvt gjennomsiktig, med mindre du krysser vekk at de skal være skjult.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This groups files and folders by their first letter.
nb: Dette grupperer filer og mapper etter første bokstav.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This moves the items in your current selection to the <filename>Trash</filename>.<nl/>The trash is a temporary storage where items can be deleted from if disk space is needed.
nb: Dette flytter elementene du har valgt til <filename>Papirkurven</filename>.<nl/>Papirkurven fungerer som en mellomlagring, hvorfra elementer kan slettes fullstendig for å frigi diskplass om nødvendig.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new <emphasis>Tab</emphasis> with the current location and view.<nl/>A tab is an additional view within this window. You can drag and drop items between tabs.
nb: Dette åpner en ny <emphasis>fane</emphasis> med gjeldende plassering og visning.<nl/> En fane er en tilleggsvisning inni dette vinduet. Du kan dra og slippe elementer mellom faner.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new window just like this one with the current location and view.<nl/>You can drag and drop items between windows.
nb: Dette åpner et nytt vindu, likt dette, med gjeldende plassering og visning.<nl/>Du kan dra og slippe elementer mellom vinduene.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window in which all folder view properties can be adjusted.
nb: Dette åpner et vindu hvor alle innstillingene for mappevisning kan bli endret.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window that informs you about the version, license, used libraries and maintainers of this application.
nb: Dette åpner et vindu med opplysninger om versjon, lisens, hvilke biblioteker som er benyttet, og vedlikeholdere av programmet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window where you can change a multitude of settings for this application. For an explanation of the various settings go to the chapter <emphasis>Configuring Dolphin</emphasis> in <interface>Help|Dolphin Handbook</interface>.
nb: Dette åpner et vindu hvor du kan endre en mengde innstillinger for dette programmet. For en forklaring av de ulike innstillingene, gå til kapittelet <emphasis>Configuring Dolphin</emphasis> i <interface>Hjelp|Dolphin-håndbok</interface>.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window with information about <emphasis>KDE</emphasis>. The KDE community are the people behind this free software.<nl/>If you like using this application but don't know about KDE or want to see a cute dragon have a look!
nb: Dette åpner et vindu med informasjon om <emphasis>KDE</emphasis>. KDE-fellesskapet står bak denne frie programvaren. Om du liker dette programmet, men ikke kjenner til KDE, eller vil se en søt drage, ta en kikk!

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens the <emphasis>Filter Bar</emphasis> at the bottom of the window.<nl/> There you can enter a text to filter the files and folders currently displayed. Only those that contain the text in their name will be kept in view.
nb: Dette åpner <emphasis>Filterlinja</emphasis> i bunnen av vinduet.<nl/>Der kan du skrive inn tekst for å filtrere viste filer og mapper. Bare de som har teksten i filnavnet forblir vist.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option controls the style of the view. Currently supported values include icons (0), details (1) and column (2) views.
nb: Dette valget styrer hvilken stil visningen skal ha. Verdiene som støttes er ikonvisning (0), detaljvisning (1) og kolonnevisning (2).

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option defines the used version of the view properties.
nb: Dette valget definerer brukt versjon av visningsegenskapene.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option defines which attribute (text, size, date, etc.) sorting is performed on.
nb: Dette alternativet sier hvilke kjennetegn (tekst, størrelse, dato, osv.) det skal sorteres på.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This renames the items in your current selection.<nl/>Renaming multiple items at once amounts to their new names differing only in a number.
nb: Dette endrer navnet på valgte elementer.<nl/> Endres navnet på flere elementer samtidig, får de samme navn, men med forskjellig nummer.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This selects all files and folders in the current location.
nb: Dette markerer alle filene og mappene i denne plassering.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches between having panels <emphasis>locked</emphasis> or <emphasis>unlocked</emphasis>.<nl/>Unlocked panels can be dragged to the other side of the window and have a close button.<nl/>Locked panels are embedded more cleanly.
nb: Dette bytter mellom å ha paneler <emphasis>låst</emphasis> eller <emphasis>låst opp</emphasis>.<nl/>Panel som er låst opp kan dras til andre plasseringer i vinduet, og har en knapp for å lukkes.<nl/>Låste paneler gir et mer sømløst uttrykk.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches to editing the location and selects it so you can quickly enter a different location.
nb: Dette bytter til å redigere adressen, og markerer den slik at du raskt kan skrive inn en annen adresse.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>Location Bar</emphasis> to be editable so you can directly enter a location you want to go to.<nl/>You can also switch to editing by clicking to the right of the location and switch back by confirming the edited location.
nb: Dette veksler <emphasis>adresselinja</emphasis> til å være redigerbar, slik at du kan skrive direkte inn den plasseringen du vil navigere til.<nl/>Du kan også slå på redigering ved å trykke til høyre for adressen og endre tilbake ved å bekrefte den redigerte adressen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>folders</emphasis> panel at the left side of the window.<nl/><nl/>It shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.
nb: Dette veksler av og på <emphasis>mapperuta</emphasis>, til venstre i vinduet.<nl/>Den viser mappene i <emphasis>filsystemet</emphasis> i <emphasis>trevisning</emphasis>

[ctx: @info:whatsthis]
en: This undoes the last change you made to files or folders.<nl/>Such changes include <interface>creating, renaming</interface> and <interface>moving</interface> them to a different location or to the <filename>Trash</filename>. <nl/>Changes that can't be undone will ask for your confirmation.
nb: Dette angrer de siste endringene du gjorde på filer eller mapper.<nl/>Endringer inkluderer <interface>oppretting, endring av navn</interface> og å <interface>flytte</interface> dem til en annen plassering eller til <filename>Papirkurven</filename>.<nl/>Endringer som ikke kan angres vil be om bekreftelse.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this is enabled, the icons are based on the actual file or folder contents.<nl/>For example the icons of images become scaled down versions of the images.
nb: Når dette er slått på vil ikonene reflektere faktisk fil- eller mappeinnhold.<nl/>F.eks. vil ikonene til bilder vises som en nedskalert versjon av selve bildet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled hidden files, such as those starting with a '.', will be shown in the file view.
nb: Når dette alternativet er valgt, vises skjulte filer (slike som begynner med et punktum) i filvisningen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled, a preview of the file content is shown as an icon.
nb: Når dette alternativet er valgt, blir forhåndsvisningen av filinnholdet vist som et ikon.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled, the sorted items are categorized into groups.
nb: Når dette alternativet er valgt, kategoriseres de sorterte elementene i grupper.

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this you can change the language this application uses.<nl/>You can even set secondary languages which will be used if texts are not available in your preferred language.
nb: Med dette kan du endre språket som dette programmet bruker.<nl/>Du kan til og med velge et sekundærspråk som brukes om tekst ikke er tilgjengelig på ditt foretrukne språk.

[ctx: @info:whatsthis Compact view mode]
en: <para>This switches to a compact view mode that lists the folders and files in columns with the names beside the icons.</para><para>This helps to keep the overview in folders with many items.</para>
nb: <para>Dette bytter til en kompakt visning, med mapper og filer listet i kolonner med navn ved siden av ikonene.</para><para>Dette gjør det enklere å holde oversikt i mapper med mange elementer.</para>

[ctx: @info:whatsthis Copy]
en: This copies the selected items from the <emphasis>active</emphasis> view to the inactive split view.
nb: Dette kopierer markerte filer fra <emphasis>aktiv</emphasis> til inaktiv delt visning.

[ctx: @info:whatsthis Details view mode]
en: <para>This switches to a list view mode that focuses on folder and file details.</para><para>Click on a detail in the column header to sort the items by it. Click again to sort the other way around. To select which details should be displayed click the header with the right mouse button.</para><para>You can view the contents of a folder without leaving the current location by clicking to the left of it. This way you can view the contents of multiple folders in the same list.</para>
nb: <para>Dette bytter til en listevisning med fokus på mappe- og fildetaljer.</para><para>Trykk på en kolonneoverskrift for å sortere etter verdiene i denne kolonnen. Trykk på nytt for å snu sorteringsrekkefølgen. For å velge hvilke detaljer som skal vises, høyre-klikk på overskriften.</para><para>Du kan se innholdet i en mappe, uten å forlate gjeldende plassering, ved å trykke like til venstre for en mappe og utvide den. På denne måten kan du vise innholdet i flere mapper i samme liste.</para>

[ctx: @info:whatsthis Icons view mode]
en: <para>This switches to a view mode that focuses on the folder and file icons. This mode makes it easy to distinguish folders from files and to detect items with distinctive <emphasis>file types</emphasis>.</para><para> This mode is handy to browse through pictures when the <interface>Preview</interface> option is enabled.</para>
nb: <para>Dette skifter til en visningsmodus som fokuserer på mappe- og filikoner. Den gjør det enkelt å skille mellom mapper og filer, og å skille filer basert på <emphasis>filtype</emphasis>.</para><para>Denne visningen er praktisk når du skal se gjennom bilder og har slått på  <interface>Forhåndsvisning</interface>  av filer.</para>

[ctx: @info:whatsthis Move]
en: This moves the selected items from the <emphasis>active</emphasis> view to the inactive split view.
nb: Dette flytter markerte filer fra <emphasis>aktiv</emphasis> til inaktiv delt visning.

[ctx: @info:whatsthis Statusbar]
en: <para>This is the <emphasis>Statusbar</emphasis>. It contains three elements by default (left to right):<list><item>A <emphasis>text field</emphasis> that displays the size of selected items. If only one item is selected the name and type is shown as well.</item><item>A <emphasis>zoom slider</emphasis> that allows you to adjust the size of the icons in the view.</item><item><emphasis>Space information</emphasis> about the current storage device.</item></list></para>
nb: <para>Dette er <emphasis>Statuslinja</emphasis>. Den inneholder tre elementer som standard (fra venstre til høyre):<list><item>Et <emphasis>tekstområde</emphasis> som viser størrelsen på markerte elementer. Om kun ett element er valgt, vises navn og type i tillegg.</item><item>En <emphasis>skaleringsglider</emphasis> som brukes til å justere størrelsen på ikoner i visningen.</item><item><emphasis>Plassinformasjon</emphasis> om gjeldende lagringsenhet.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis copy]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location.
nb: Dette kopierer valgte elementer til <emphasis>utklippstavlen</emphasis>.<nl/>Bruk <emphasis>Lim inn</emphasis> etterpå for å kopiere dem fra utklippstavlen til en ny plassering.

[ctx: @info:whatsthis copy_location]
en: This will copy the path of the first selected item into the clipboard.
nb: Dette kopierer filstien til det første valgte elementet til utklippstavlen.

[ctx: @info:whatsthis cut]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location. The items will be removed from their initial location.
nb: Dette kopierer valgte elementer til <emphasis>utklippstavlen</emphasis>.<nl/>Bruk <emphasis>Lim inn</emphasis> etterpå for å kopiere dem fra utklippstavlen til en ny plassering. Filene blir da fjernet fra deres opprinnelige plassering.

[ctx: @info:whatsthis find]
en: <para>This helps you find files and folders by opening a <emphasis>find bar</emphasis>. There you can enter search terms and specify settings to find the objects you are looking for.</para><para>Use this help again on the find bar so we can have a look at it while the settings are explained.</para>
nb: <para>Dette hjelper deg å finne filer og mapper ved å åpne en <emphasis>søkelinje</emphasis>. Der kan du skrive inn søkeord og spesifisere innstillinger for å finne objektene du leter etter.</para><para>Bruk denne hjelpeteksten igjen på søkelinja slik at vi kan se på den samtidig som innstillingene blir forklart.</para>

[ctx: @info:whatsthis find]
en: <para>This splits the folder view below into two autonomous views.</para><para>This way you can see two locations at once and move items between them quickly.</para>Click this again afterwards to recombine the views.
nb: <para>Dette deler mappevisningen nedenfor i to separate visninger.</para><para>Dermed kan du se to plasseringer samtidig, og raskt flytte filer mellom dem.</para>Trykk her igjen etterpå for å gjenforene visningene.

[ctx: @info:whatsthis findbar]
en: <para>This helps you find files and folders. Enter a <emphasis>search term</emphasis> and specify search settings with the buttons at the bottom:<list><item>Filename/Content: Does the item you are looking for contain the search terms within its filename or its contents?<nl/>The contents of images, audio files and videos will not be searched.</item><item>From Here/Everywhere: Do you want to search in this folder and its sub-folders or everywhere?</item><item>More Options: Click this to search by media type, access time or rating.</item><item>More Search Tools: Install other means to find an item.</item></list></para>
nb: <para>Dette hjelper deg å finne filer og mapper. Skriv inn <emphasis>søkeord</emphasis> og spesifiser innstillinger for søket ved hjelp av knappene ved bunnen:<list> <item>Filnavn/Innhold: Er søkeordene en del av filnavnet eller innholdet til elementet du leter etter<nl/>Det søkes ikke i innholdet til bilder, lydfiler og videoer.</item><item>Herfra/Alle steder: Ønsker du å søke bare i denne mappa og dens undermapper, eller alle steder?</item><item>Flere valg: Trykk her for å søke etter mediatype, tilgangstid eller vurdering.</item><item>Flere søkeverktøy: Installer andre metoder for å finne elementer.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis go back]
en: Return to the previously viewed folder.
nb: Gå tilbake til forrige viste mappe.

[ctx: @info:whatsthis go forward]
en: This undoes a <interface>Go|Back</interface> action.
nb: Dette omgjør en <interface>Gå tilbake</interface>-handling.

[ctx: @info:whatsthis handbook]
en: <para>This opens the Handbook for this application. It provides explanations for every part of <emphasis>Dolphin</emphasis>.</para><para>If you want more elaborate introductions to the different features of <emphasis>Dolphin</emphasis> <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>click here</link>. It will open the dedicated page in the KDE UserBase Wiki.</para>
nb: <para> Dette åpner Brukerhåndboka for dette programmet. Her finner du forklaringer på alle deler av <emphasis>Dolphin</emphasis>.</para><para>Om du ønsker mer utfyllende instruksjoner om de ulike funksjonene i <emphasis>Dolphin</emphasis>, <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>trykk her</link>. Dette åpner en egen side i KDE UserBase Wiki.</para>

[ctx: @info:whatsthis invert]
en: This selects all objects that you have currently <emphasis>not</emphasis> selected instead.
nb: Dette markerer i stedet alle objektene du <emphasis>ikke</emphasis> allerede har markert.

[ctx: @info:whatsthis location bar]
en: <para>This describes the location of the files and folders displayed below.</para><para>The name of the currently viewed folder can be read at the very right. To the left of it is the name of the folder that contains it. The whole line is called the <emphasis>path</emphasis> to the current location because following these folders from left to right leads here.</para><para>This interactive path is more powerful than one would expect. To learn more about the basic and advanced features of the location bar <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>click here</link>. This will open the dedicated page in the Handbook.</para>
nb: <para>Dette viser plasseringen til filer og mapper vist nedenfor.</para><para>Navnet på den nåværende mappa kan ses helt til høyre. Til venstre for det, er navnet på mappa som inneholder den. Linja som helhet kalles <emphasis>stien</emphasis> til gjeldende plassering, fordi å følge disse mappene, fra venstre mot høyre, leder hit.</para><para>Denne interaktive stien er mer anvendelig enn man skulle tro. For å lære mer om de grunnleggende og avanserte funksjonene til adresselinjen  <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>trykk her</link>.  Dette åpner en egen side i Håndboka.</para>

[ctx: @info:whatsthis main view]
en: <para>Here you can see the <emphasis>folders</emphasis> and <emphasis>files</emphasis> that are at the location described in the <interface>Location Bar</interface> above. This area is the central part of this application where you navigate to the files you want to use.</para><para>For an elaborate and general introduction to this application <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>click here</link>. This will open an introductory article from the <emphasis>KDE UserBase Wiki</emphasis>.</para><para>For brief explanations of all the features of this <emphasis>view</emphasis> <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>click here</link> instead. This will open a page from the <emphasis>Handbook</emphasis> that covers the basics.</para>
nb: <para>Her kan du se <emphasis>mapper</emphasis> og <emphasis>filer</emphasis> som finnes på plasseringen vist i <interface>adresselinja</interface> over. Dette området er en sentral del av dette programmet, hvor du kan navigere til filer du ønsker å bruke.</para><para>For en utfyllende og generell introduksjon til dette programmet, <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>trykk her</link>. Dette åpner en innledende artikkel fra <emphasis>KDE UserBase Wiki</emphasis>.</para><para>For korte forklaringer av alle funksjonene til denne <emphasis>visningen</emphasis>, <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>trykk her</link> i stedet. Dette åpner en side fra <emphasis>Håndboka</emphasis> som dekker det grunnleggende.</para>

[ctx: @info:whatsthis paste]
en: This copies the items from your <emphasis>clipboard</emphasis> to the currently viewed folder.<nl/>If the items were added to the clipboard by the <emphasis>Cut</emphasis> action they are removed from their old location.
nb: Dette kopierer elementer fra <emphasis>utklippstavlen</emphasis> til arbeidsmappa.<nl/>Om elementene ble lagt til utklippstavlen med <emphasis>Klipp ut</emphasis>, vil de bli fjernet fra sin gamle plassering.

[ctx: @info:whatsthis properties]
en: This shows a complete list of properties of the currently selected items in a new window.<nl/>If nothing is selected the window will be about the currently viewed folder instead.<nl/>You can configure advanced options there like managing read- and write-permissions.
nb: Dette viser en komplett liste med egenskapene til de gjeldende valgte elementene i et nytt vindu.<nl/>Om ingen ting er valgt vil vinduet omhandle gjeldende mappe i stedet.<nl/>Her kan du sette opp avanserte innstillinger, som f.eks. lese- og skrivetillatelser.

[ctx: @info:whatsthis quit]
en: This closes this window.
nb: Dette stenger vinduet.

[ctx: @info:whatsthis undo close tab]
en: This returns you to the previously closed tab.
nb: Dette tar deg tilbake til sist lukket fane.

[ctx: @info:whatsthis whatsthis button]
en: <para>This is the button that invokes the help feature you are using right now! Click it, then click any component of this application to ask "What's this?" about it. The mouse cursor will change appearance if no help is available for a spot.</para><para>There are two other ways to get help: The <link url='help:/dolphin/index.html'>Dolphin Handbook</link> and the <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>KDE UserBase Wiki</link>.</para><para>The "What's this?" help is missing in most other windows so don't get too used to this.</para>
nb: <para>Dette er knappen som aktiverer hjelpefunksjonen du bruker nå! Trykk på den, og trykk deretter på en vilkårlig del av programmet for å spørre "Hva er dette?". Musepekeren vil endre utseende om det ikke er hjelpetekst tilgjengelig for et område.</para><para>Det finner to andre måter å få få hjelp: <link url='help:/dolphin/index.html'>Dolphin-håndboka</link> og <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>KDE UserBase Wiki</link>.</para><para>Hjelpeteksten til  «Hva er dette?» mangler i de fleste andre vinduer, så ikke bli for knyttet til den.</para>

[ctx: @info:whatsthis zoom in]
en: This increases the icon size.
nb: Dette øker ikonstørrelsen.

[ctx: @info:whatsthis zoom out]
en: This reduces the icon size.
nb: Dette reduserer ikonstørrelsen.

[ctx: @info:whatsthis zoom reset]
en: This resets the icon size to default.
nb: Dette tilbakestiller ikonstørrelse til standardverdi.

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1 or more
nb: 1 eller flere

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2 or more
nb: 2 eller flere

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3 or more
nb: 3 eller flere

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4 or more
nb: 4 eller flere

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Date
nb: Alle dato

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Rating
nb: Alle vurderinger

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Type
nb: Alle typer

[ctx: @item:inlistbox]
en: Audio Files
nb: Lydfiler

[ctx: @item:inlistbox]
en: Compact
nb: Kompakt

[ctx: @item:inlistbox]
en: Details
nb: Detaljer

[ctx: @item:inlistbox]
en: Documents
nb: Dokumenter

[ctx: @item:inlistbox]
en: Folders
nb: Mapper

[ctx: @item:inlistbox]
en: Highest Rating
nb: Høyest vurdering

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons
nb: Ikoner

[ctx: @item:inlistbox]
en: Images
nb: Bilder

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Month
nb: Denne måneden

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Week
nb: Denne uken

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Year
nb: I år

[ctx: @item:inlistbox]
en: Today
nb: I dag

[ctx: @item:inlistbox]
en: Videos
nb: Videoer

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yesterday
nb: I går

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: Custom Font
nb: Selvvalgt skrifttype

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: System Font
nb: Systemskrifttype

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Huge
nb: Enorm

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Large
nb: Stor

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Small
nb: Liten

[ctx: @item:inlistbox Maximum lines]
en: Unlimited
nb: Ubegrenset

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Large
nb: Stor

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Medium
nb: Middels

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Small
nb: Liten

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Unlimited
nb: Ubegrenset

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Ascending
nb: Stigende

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Descending
nb: Synkende

[ctx: @item:inmenu]
en: Show Hidden Places
nb: Vis skjulte steder

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
nb[0]: %1 element
nb[1]: %1 elementer

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Execute,
nb: Kjør,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Forbidden
nb: Forbudt

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Read,
nb: Lese,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Write,
nb: Skrive,

[ctx: @label]
en: %1 item selected | %1 items selected
nb[0]: %1 element valgt
nb[1]: %1 elementer valgt

[ctx: @label]
en: Accessed
nb: Brukt

[ctx: @label]
en: Additional Information
nb: Tilleggsinformasjon

[ctx: @label]
en: Aspect Ratio
nb: Sideforhold

[ctx: @label]
en: Audio
nb: Lyd

[ctx: @label]
en: Author
nb: Forfatter

[ctx: @label]
en: Comment
nb: Kommentar

[ctx: @label]
en: Created
nb: Opprettet

[ctx: @label]
en: Date Photographed
nb: Foto tatt

[ctx: @label]
en: Deletion Time
nb: Slettetidspunkt

[ctx: @label]
en: Document
nb: Dokument

[ctx: @label]
en: Downloaded From
nb: Nedlastet fra

[ctx: @label]
en: Duration
nb: Varighet

[ctx: @label]
en: File Extension
nb: Filutvidelser

[ctx: @label]
en: Frame Rate
nb: Bildefrekvens

[ctx: @label]
en: Genre
nb: Sjanger

[ctx: @label]
en: Grouped Sorting
nb: Gruppert sortering

[ctx: @label]
en: Header column widths
nb: Kolonnebredde for overskrifter

[ctx: @label]
en: Height
nb: Høyde

[ctx: @label]
en: Hidden files shown
nb: Skjulte filer vises

[ctx: @label]
en: Image
nb: Bilde

[ctx: @label]
en: Line Count
nb: Antall linjer

[ctx: @label]
en: Link Destination
nb: Lenkemål

[ctx: @label]
en: Modified
nb: Endret

[ctx: @label]
en: Name
nb: Navn

[ctx: @label]
en: Order in which to sort files
nb: Rekkefølgen filene skal sorteres i

[ctx: @label]
en: Orientation
nb: Retning

[ctx: @label]
en: Other
nb: Andre

[ctx: @label]
en: Owner
nb: Eier

[ctx: @label]
en: Path
nb: Sti

[ctx: @label]
en: Permissions
nb: Rettigheter

[ctx: @label]
en: Previews shown
nb: Forhåndsvisninger vises

[ctx: @label]
en: Properties last changed
nb: De sist endrede egenskapene

[ctx: @label]
en: Rating
nb: Karakter

[ctx: @label]
en: Release Year
nb: Utgivelsesår

[ctx: @label]
en: Show folders first when sorting files and folders
nb: Vis mapper først når filer og mapper sorteres

[ctx: @label]
en: Show hidden files and folders last
nb: Vis skjulte filer og mapper sist

[ctx: @label]
en: Size
nb: Størrelse

[ctx: @label]
en: Skip previews for remote files above:
nb: Hopp over forhåndsvisning for nettverksfiler over:

[ctx: @label]
en: Sort files by
nb: Sorter filer etter

[ctx: @label]
en: Tags
nb: Merkelapper

[ctx: @label]
en: Title
nb: Tittel

[ctx: @label]
en: Track
nb: Spor

[ctx: @label]
en: User Group
nb: Brukergruppe

[ctx: @label]
en: Version
nb: Versjon

[ctx: @label]
en: View Mode
nb: Visningsmodus

[ctx: @label]
en: Visible roles
nb: Synlige roller

[ctx: @label]
en: Width
nb: Bredde

[ctx: @label]
en: Word Count
nb: Antall ord

[ctx: @label width x height]
en: Dimensions
nb: Dimensjoner

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
nb: Velg hvilke data som skal vises:

[ctx: @label:checkbox]
en: Folders:
nb: Mapper:

[ctx: @label:checkbox]
en: General:
nb: Generelt:

[ctx: @label:listbox]
en: Default icon size:
nb: Standard ikonstørrelse:

[ctx: @label:listbox]
en: Label font:
nb: Skrifttype for merkelapp:

[ctx: @label:listbox]
en: Label width:
nb: Bredde på merkelapp:

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum lines:
nb: Største antall linjer:

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum width:
nb: Største bredde:

[ctx: @label:listbox]
en: Preview icon size:
nb: Forhåndsvisningens ikonstørrelse

[ctx: @label:listbox]
en: Sorting:
nb: Sortering:

[ctx: @label:listbox]
en: View mode:
nb: Visningsmodus:

[ctx: @label:textbox]
en: Search...
nb: Søk...

[ctx: @label:textbox]
en: Select which services should be shown in the context menu:
nb: Velg hvilke tjenester som skal vises i kontekstmenyen (høyre-klikkmenyen):

[ctx: @label:textbox]
en: Show on startup:
nb: Vis ved oppstart:

[ctx: @option:check]
en: 'Copy To' and 'Move To' commands
nb: «Kopier til» og «Flytt til»-kommandoene

[ctx: @option:check]
en: Delete
nb: Slett

[ctx: @option:check]
en: Expandable
nb: Utvidbar

[ctx: @option:check]
en: Open archives as folder
nb: Åpne arkiver som mappe

[ctx: @option:check]
en: Show folders first
nb: Vis mapper først

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files
nb: Vis skjulte filer

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files last
nb: Vis skjulte filer sist

[ctx: @option:check]
en: Show in groups
nb: Vis i grupper

[ctx: @option:check]
en: Show preview
nb: Forhåndsvisning

[ctx: @option:check]
en: Show selection marker
nb: Vis utvalgsmarkør

[ctx: @option:check]
en: Show space information
nb: Vis plassinformasjon

[ctx: @option:check]
en: Show status bar
nb: Vis statuslinja

[ctx: @option:check]
en: Show tooltips
nb: Vis hjelpebobler

[ctx: @option:check]
en: Show zoom slider
nb: Vis glidebryter for forstørring/forminsking

[ctx: @option:check]
en: Use as default view settings
nb: Bruk standard visningsinnstillinger

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Closing windows with multiple tabs
nb: Lukker vinduer med flere faner

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Closing windows with a program running in the Terminal panel
nb: Lukker vinduer med program kjørende i terminalruta

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Deleting files or folders
nb: Sletting av filer eller mapper

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Emptying trash
nb: Tømming av papirkurven

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Moving files or folders to trash
nb: Flytting av filer eller mapper til papirkurven

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Begin in split view mode
nb: Start i delt visning

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Make location bar editable
nb: Gjør adresselinja redigerbar

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Open new folders in tabs
nb: Åpne nye mapper i faner

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show filter bar
nb: Vis filterlinja

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path in title bar
nb: Vis hele stien i tittellinja

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path inside location bar
nb: Vis hele stien i adresselinja

[ctx: @option:radio]
en: Remember display style for each folder
nb: Husk visningsinnstillinger for hver mappe

[ctx: @option:radio]
en: Use common display style for all folders
nb: Bruk felles visningsinnstillinger for alle mapper

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: All folders
nb: Alle mapper

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder
nb: Gjeldende mappe

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder and sub-folders
nb: Gjeldende mappe og undermapper

[ctx: @option:radio Startup Settings]
en: Folders, tabs, and window state from last time
nb: Tilstand for mapper, faner og vinduer fra sist

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking anywhere on the row
nb: Ved å trykke hvor som helst i raden

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking on icon or name
nb: Ved å trykke på ikon eller navn

[ctx: @title]
en: File Manager
nb: Filbehandler

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing. %1 is the query the user entered.]
en: Query Results from '%1'
nb: Spørreresultater fra «%1»

[ctx: @title:group]
en: Additional Information
nb: Tilleggsinformasjon

[ctx: @title:group]
en: Apply to:
nb: Gjør gjeldende for:

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in Dolphin when:
nb: Be om bekreftelse i Dolphin når:

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in all KDE applications when:
nb: Spør etter bekreftelse i alle KDE-programmer ved:

[ctx: @title:group]
en: Context Menu
nb: Kontekstmeny

[ctx: @title:group]
en: Date style:
nb: Datovisning:

[ctx: @title:group]
en: Folder size displays:
nb: Mappestørrelse viser:

[ctx: @title:group]
en: General:
nb: Generelt:

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous:
nb: Diverse:

[ctx: @title:group]
en: Navigation
nb: Navigasjon

[ctx: @title:group]
en: Open files and folders:
nb: Åpne filer og mapper:

[ctx: @title:group]
en: Open new tabs:
nb: Åpne ny fane:

[ctx: @title:group]
en: Others
nb: Andre

[ctx: @title:group]
en: Show previews in the view for:
nb: Vis forhåndsvisninger for:

[ctx: @title:group]
en: Sorting mode:
nb: Sorteringsmåte:

[ctx: @title:group]
en: Startup
nb: Oppstart

[ctx: @title:group]
en: Trash
nb: Papirkurv

[ctx: @title:group]
en: User Feedback
nb: Tilbakemelding fra bruker

[ctx: @title:group]
en: View Modes
nb: Visningsmoduser

[ctx: @title:group]
en: View:
nb: Vis:

[ctx: @title:group]
en: When opening an executable file:
nb: Ved åpning av en kjørbar fil:

[ctx: @title:group Date]
en: Earlier this Month
nb: Tidligere denne måneden

[ctx: @title:group Date]
en: One Week Ago
nb: Én uke siden

[ctx: @title:group Date]
en: Three Weeks Ago
nb: Tre uker siden

[ctx: @title:group Date]
en: Today
nb: I dag

[ctx: @title:group Date]
en: Two Weeks Ago
nb: To uker siden

[ctx: @title:group Date]
en: Yesterday
nb: I går

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Earlier on' MMMM, yyyy
nb: 'Tidligere på' MMMM, yyyy

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'One Week Ago' (MMMM, yyyy)
nb: 'En uke siden' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Three Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
nb: 'Tre uker siden' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Two Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
nb: 'To uker siden' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Yesterday' (MMMM, yyyy)
nb: 'I går' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Files and folders by permissions]
en: User: %1 | Group: %2 | Others: %3
nb: Bruker: %1 | Gruppe: %2 | Andre: %3

[ctx: @title:group General settings]
en: General
nb: Generelt

[ctx: @title:group Groups that start with a digit]
en: 0 - 9
nb: 0–9

[ctx: @title:group Size]
en: Big
nb: Stor

[ctx: @title:group Size]
en: Folders
nb: Mapper

[ctx: @title:group Size]
en: Medium
nb: Middels

[ctx: @title:group Size]
en: Small
nb: Liten

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
nb: &Bokmerker

[ctx: @title:menu]
en: Dolphin Toolbar
nb: Dolphin-verktøylinje

[ctx: @title:menu]
en: Location Bar
nb: Adresselinje

[ctx: @title:menu]
en: Main Toolbar
nb: Hovedverktøylinje

[ctx: @title:menu]
en: Selection
nb: Utvalg

[ctx: @title:menu]
en: Tools
nb: Verktøy

[ctx: @title:menu Create new folder, file, link, etc.]
en: Create New
nb: Lag ny

[ctx: @title:tab]
en: Compact
nb: Kompakt

[ctx: @title:tab]
en: Details
nb: Detaljer

[ctx: @title:tab]
en: Icons
nb: Ikoner

[ctx: @title:tab Behavior settings]
en: Behavior
nb: Oppførsel

[ctx: @title:tab Confirmations settings]
en: Confirmations
nb: Bekreftelser

[ctx: @title:tab Previews settings]
en: Previews
nb: Forhåndsvisninger

[ctx: @title:tab Status Bar settings]
en: Status Bar
nb: Statuslinje

[ctx: @title:window]
en: Applying View Properties
nb: Bruk visningsegenskapene

[ctx: @title:window]
en: Configure
nb: Konfigurer

[ctx: @title:window]
en: Configure Preview for %1
nb: Sett opp forhåndsvisning for %1

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
nb: Bekreftelse

[ctx: @title:window]
en: Folders
nb: Mapper

[ctx: @title:window]
en: Information
nb: Informasjon

[ctx: @title:window]
en: Places
nb: Steder

[ctx: @title:window]
en: Select
nb: Velg

[ctx: @title:window]
en: Unselect
nb: Fravelg

[ctx: @title:window]
en: View Display Style
nb: Vis visningsvalg

[ctx: @tooltip]
en: Stop loading
nb: Stopp lasting

en: Actions for %1
nb: Handlinger for %1

en: Adding a dot to the beginning of this file's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
nb: Ved å legge til et punktum på begynnelsen av et filnavn, vil den bli skjult.
    Vil du fortsatt endre navnet?

en: Adding a dot to the beginning of this folder's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
nb: Ved å legge til et punktum på begynnelsen av mappenavnet, vil den bli skjult.
    Vil du fortsatt endre navnet?

en: Always ask
nb: Alltid spør

en: Are you sure you want to open 1 item? | Are you sure you want to open %1 items?
nb[0]: Er du sikker på at du vil åpne 1 element?
nb[1]: Er du sikker på at du vil åpne %1 elementer?

en: Are you sure you want to open 1 terminal window? | Are you sure you want to open %1 terminal windows?
nb[0]: Er du sikker på at du vil åpne 1 terminalvindu?
nb[1]: Er du sikker på at du vil åpne %1 terminalvinduer?

en: Ask for confirmation when closing windows with a program that is still running in the Terminal panel.
nb: Be om bekreftelse ved lukking av vinduer til et program som fortsatt kjører i terminalruta.

en: Ask for confirmation when closing windows with multiple tabs.
nb: Be om bekreftelse når vinduer med flere faner lukkes.

en: Auto-Play media files
nb: Spill av mediefiler automatisk

en: Automatic scrolling
nb: Automatisk rulling

en: Browse through archives
nb: Bla gjennom arkiver

en: C&lose Current Tab
nb: &Lukk gjeldende fane

en: Choose Natural, Case Sensitive, or Case Insensitive order of sorting the items
nb: Velg elementsortering – naturlig, eller med eller uten hensyn til store/små bokstaver

en: Choose what to see on each file or folder:
nb: Velg hva du vil se for hver fil eller mappe:

en: Close active pane when toggling off split view
nb: Lukk aktiv rute

en: Date display format
nb: Datoformat

en: Default
nb: Standard

[ctx: Description for zoom-slider (accessibility)]
en: Sets the size of the file icons.
nb: Bestemmer størrelsen på fil-ikonene.

en: Do not ask again
nb: Ikke spør igjen

en: Empties Trash to create free space
nb: Tømmer papirkurven for å frigi plass

en: Empty Recently Closed Tabs
nb: Tøm nylig lukkede faner

en: Enabled plugins
nb: Programtillegg som er slått på

en: Enlarge Small Previews
nb: Forstørr små forhåndsvisninger

en: Enter server URL (e.g. smb://[ip address])
nb: Skriv inn tjeneradresse  (f.eks. smb://[IP-adresse])

en: Expandable folders
nb: Utvidbare mapper

en: Filter...
nb: Filtrer...

en: Folder is empty
nb: Mappa er tom

en: Have the startup settings been modified (internal setting not shown in the UI)
nb: Er oppstartsinnstillingene endret (intern innstilling, ikke vist i brukerflaten)

en: Hidden files shown
nb: Skjulte filer vises

en: Hide this File?
nb: Skjul denne fila?

en: Hide this Folder?
nb: Skjul denne mappa?

en: Highlight entire row
nb: Marker rad

en: Home URL
nb: Hjemmeadresse

en: Icon size
nb: Ikonstørrelse

en: Install Konsole
nb: Installer Konsole

en: Internal config version of Dolphin, mainly Used to determine whether an updated version of Dolphin is running, so as to migrate config entries that were removed/renamed ...etc
nb: Intern config-versjon av Dolphin, hovedsaklig brukt for å bestemme hvorvidt en oppdatert versjon av Dolphin kjører, så å kunne flytte over konfigurasjonsinnstillinger som ble fjernet, endret navn, osv.

en: Limit folders panel to home directory if inside home
nb: Avgrens mapperuta til hjemmemappa når du er i hjemmemappa

en: Loading canceled
nb: Innlasting avbrutt

en: Loading...
nb: Laster inn...

en: Location
nb: Sted

en: Lock the layout of the panels
nb: Lås panelutformingen

en: Maximum text width index (0 means unlimited)
nb: Høyeste tekstbreddeindeks (0 = ingen grense)

en: Maximum textlines (0 means unlimited)
nb: Største antall tekstlinjer (0 = ingen grense)

en: More Search Tools
nb: Flere søkeverktøy

en: New tab will be open after last one
nb: Ny fane åpnes etter den siste

en: New windows:
nb: Nye vinduer:

en: No Bluetooth devices found
nb: Ingen Bluetooth-enheter funnet

en: No MTP-compatible devices found
nb: Ingen MPT-kompatible enheter funnet

en: No files tagged with "%1"
nb: Ingen filer merket med «%1»

en: No items matching the filter
nb: Ingen elementer passer med filteret

en: No items matching the search
nb: Ingen elementer passer med søket

en: No limit
nb: Ingen begrensning

en: No previews
nb: Ingen forhåndsvisning

en: No recently used items
nb: Ingen nylig brukte filer

en: No relevant network resources found
nb: Ingen relevante nettverksressurser funnet

en: No shared folders found
nb: Ingen delte mapper funnet

en: No tags
nb: Ingen merkelapper

en: One or more files on this device are open within an application.
nb: En eller flere filer på denne enheten er i bruk av et program.

en: One or more files on this device are opened in application <application>"%2"</application>. | One or more files on this device are opened in following applications: <application>%2</application>.
nb[0]: En eller flere filer på denne enheten er i bruk av programmet <application>«%2»</application>.
nb[1]: En eller flere filer på denne enheten er i bruk av følgende programmer: <application>"%2"</application>.

en: Open in application
nb: Åpne i program

en: Position of columns
nb: Plassering av kolonner

en: Preview size
nb: Forhåndsvisningens størrelse

en: Previews shown
nb: Forhåndsvisninger vises

en: Recently Closed Tabs
nb: Nylig lukkede faner

en: Recursive directory size limit
nb: Rekursiv størrelsesbegrensning på mappe

en: Reload
nb: Last på nytt

en: Remember open folders and tabs
nb: Husk åpne mapper og faner

en: Rename inline
nb: Endre navn direkte

en: Run script
nb: Kjør script

en: Running Dolphin as root can be dangerous. Please be careful.
nb: Det kan være farlig å kjøre Dolphin som root-bruker. Vær forsiktig.

en: Search
nb: Søk

en: Search for %1
nb: Søk etter %1

en: Search for %1 in %2
nb: Søk etter %1 i %2

en: Search...
nb: Søk...

en: Select Remote Charset
nb: Velg fjerntegnsett

en: Select all items matching this pattern:
nb: Velg alle elementer som passer med dette mønsteret:

en: Should an externally called folder open in a new tab in an existing Dolphin instance
nb: Skal en eksternt tilkalt mappe åpnes som en ny fane i et eksisterende Dolphin-vindu?

en: Should the URL be editable for the user
nb: Skal brukeren kunne redigere adressen

en: Should the filter bar be shown
nb: Skal filterlinja vises

en: Should the full path be shown in the title bar
nb: Skal hele stien vises i tittellinja

en: Should the full path be shown inside the location bar
nb: Skal hele stien vises i adresselinja

en: Should the view properties be used for all folders
nb: Skal visningsegenskapene brukes på alle mappene

en: Show &Terminal Panel
nb: Vis terminalpanel

en: Show 'Add to Places' in context menu.
nb: Vis «Legg til i Steder» i kontekstmeny.

en: Show 'Copy Location' in context menu.
nb: Vis «Kopier plassering» i kontekstmeny.

en: Show 'Copy To' and 'Move To' commands in context menu
nb: Vis «Kopier til»- og «Flytt til»-kommandoene i kontekstmenyen

en: Show 'Duplicate Here' in context menu.
nb: Vis «Lag kopi her» i kontekstmenyen.

en: Show 'Open Terminal' in context menu.
nb: Vis Åpne terminal» i kontekstmenyen.

en: Show 'Open in New Tab' and 'Open in New Tabs' in context menu.
nb: Vis «Åpne i ny fane» og «Åpne i nye faner» i kontekstmenyen.

en: Show 'Open in New Window' in context menu.
nb: Vis «Åpne i nytt vindu» i kontekstmenyen.

en: Show 'Sort By' in context menu.
nb: Vis «Sorter etter» i kontekstmenyen.

en: Show 'View Mode' in context menu.
nb: Vis «Visingsmodus» i kontekstmenyen.

en: Show a bar for easy pasting after a cut or copy was done using the selection mode bottom bar.
nb: Vis en egen linje for å bruke Lim inn, etter at Klipp ut eller Kopier ble utført ved bruk av bunnlinjen for markeringsmodus.

en: Show selection toggle
nb: Vis utvalgsveksler

en: Show the space information in the statusbar
nb: Vis plassinformasjon i statuslinja

en: Show the statusbar
nb: Vis statuslinja

en: Show tooltips
nb: Vis hjelpebobler

en: Show zoom slider in the statusbar
nb: Vis forstørringsglider i statuslinja

en: Side Padding
nb: Marg

en: Size of icons in the Places Panel (-1 means "automatic")
nb: Ikonstørrelse i Steder-ruta (-1 = automatisk)

en: Skip previews for local files above:
nb: Hopp over forhåndsvisning for lokale filer over:

[ctx: Sort ascending]
en: Ascending
nb: Stigende

[ctx: Sort ascending]
en: Lowest First
nb: Lavest først

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
nb: Eldst først

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
nb: Minste først

[ctx: Sort descending]
en: Descending
nb: Synkende

[ctx: Sort descending]
en: Highest First
nb: Høyest først

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
nb: Størst først

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
nb: Nyest først

en: Split the view into two panes
nb: Del visningen i to felt

en: Stop
nb: Stopp

en: Terminal cannot be shown because Konsole is not installed. Please install it and then reopen the panel.
nb: Kan ikke vise terminalen fordi programmet Konsole ikke er installert. Installer programmet og åpne panelet på nytt.

en: Text completion mode of the URL Navigator
nb: Tekstfullføringsmodus for adressenavigering

en: Text width index
nb: Indeks for tekstbredde

[ctx: Textual representation of a file. %1 is the name of the file/folder.]
en: "%1"
nb: «%1»

[ctx: Textual representation of fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Item | %1 Items
nb[0]: Ett element
nb[1]: %1 filer

[ctx: Textual representation of files. %1 is the number of files.]
en: One File | %1 Files
nb[0]: Én fil
nb[1]: %1 filer

[ctx: Textual representation of five files. %1, %2, %3, %4 and %5 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3", "%4" and "%5"
nb: «%1», «%2», «%3», «%4» og «%5»

[ctx: Textual representation of folders. %1 is the number of folders.]
en: One Folder | %1 Folders
nb[0]: Én mappe
nb[1]: %1 mapper

[ctx: Textual representation of four files. %1, %2, %3 and %4 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3" and "%4"
nb: «%1», «%2», «%3» og «%4»

[ctx: Textual representation of selected fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Selected Item | %1 Selected Items
nb[0]: Ett valgt element
nb[1]: %1 valgt element

[ctx: Textual representation of selected files. %1 is the number of files.]
en: One Selected File | %1 Selected Files
nb[0]: Én valgt fil
nb[1]: %1 valgte filer

[ctx: Textual representation of selected folders. %1 is the number of folders.]
en: One Selected Folder | %1 Selected Folders
nb[0]: Én valgt mappe
nb[1]: %1 valgte mapper

[ctx: Textual representation of three files. %1, %2 and %3 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2" and "%3"
nb: «%1», «%2» og «%3»

[ctx: Textual representation of two files. %1 and %2 are names of files/folders.]
en: "%1" and "%2"
nb: «%1» og «%2»

en: The Trash was emptied.
nb: Papirkurven ble tømt.

en: The program '%1' is still running in the Terminal panel. Are you sure you want to quit?
nb: Programmet '%1' kjører fortsatt i terminalpanelet. Er du sikker på at du vil avslutte?

en: Timestamp since when the view properties are valid
nb: Tidspunktet da visningsegenskapene ble gyldige

en: Trash Emptied
nb: Papirkurv tømt

en: Trash is empty
nb: Papirkurven er tom

en: Unselect all items matching this pattern:
nb: Fravelg alle elementer som passer med dette mønsteret:

en: Use auto-expanding folders for all view types
nb: Bruk automatisk utvidelse av mapper for alle visningstyper

en: Use system font
nb: Bruk systemskrift

en: Use tab for switching between right and left split
nb: Bruk tabulatortast for å bytte mellom høyre og venstre rute

[ctx: Used as a noun, i.e. 'Here is the zoom level:']
en: Zoom:
nb: Skalering:

en: View options:
nb: Visningsvalg:

en: Warning
nb: Advarsel

en: What
nb: Hva

en: When deactivated, turning off split view will close the inactive pane
nb: Når deaktivert, vil inaktiv rute bli lukket om delt visning slås av

en: Whether or not content count is used as directory size
nb: Hvorvidt innholdstall brukes som mappestørrelse eller ikke

en: You have multiple tabs open in this window, are you sure you want to quit?
nb: Du har flere faner åpne i dette vinduet. Er du sikker på at du vil avslutte?

en: You have unsaved changes. Do you want to apply the changes or discard them?
nb: Du har endringer som ikke er lagret. Vil du lagre eller forkaste endringene?

en: Zoom
nb: Skalering

en: Zoom To Default
nb: Zoom til standard

[ctx: action:button]
en: Content
nb: Innhold

[ctx: action:button]
en: Filename
nb: Filnavn

[ctx: action:button]
en: From Here
nb: Herfra

[ctx: action:button]
en: From Here (%1)
nb: Herfra (%1)

[ctx: action:button]
en: Limit search to '%1' and its subfolders
nb: Begrens søk til «%1» og dens undermapper

[ctx: action:button]
en: Save this search to quickly access it again in the future
nb: Lagre dette søket for rask tilgang i framtiden

[ctx: action:button]
en: Search in your home directory
nb: Søk i hjemmemappa

[ctx: action:button]
en: Your files
nb: Dine filer

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: A subset of Dolphin settings.
nb: En undergruppe av Dolphin-innstillinger.

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Count of available Network Shares
nb: Antall tilgjengelige nettverksdelinger

en: if true we use short relative dates, if not short dates
nb: om sann, brukes kort relativ dato; om ikke, bruk kort dato

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Places
nb: Steder

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Settings
nb: Innstillinger

[ctx: option:check]
en: Open folders during drag operations
nb: Åpne mapper under dra-operasjoner

[ctx: option:check]
en: Rename inline
nb: Endre navn direkte

[ctx: option:check]
en: Switch between split views panes with tab key
nb: Bytt mellom delte visningsrute med tab-tasten

[ctx: option:check]
en: Turning off split view closes active pane
nb: Avslutting av delt visning lukker aktivt felt

[ctx: option:radio]
en: After current tab
nb: Etter gjeldende fane

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case insensitive
nb: Alfabetisk, ikke skill mellom små og store bokstaver

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case sensitive
nb: Alfabetisk, skill mellom små og store bokstaver

[ctx: option:radio]
en: At end of tab bar
nb: Sist på fanelinja

[ctx: option:radio]
en: Natural
nb: Naturlig

[ctx: option:radio]
en: Number of items
nb: Antall filer

[ctx: option:radio]
en: Size of contents, up to
nb: Innholdets størrelse, inntil

[ctx: option:radio as in absolute date]
en: Absolute (e.g. '%1')
nb: Absolutt (f.eks. '%1')

[ctx: option:radio as in relative date]
en: Relative (e.g. '%1')
nb: Relativ (f.eks. '%1')

en: play
nb: spill

[ctx: tooltip:status Free disk space]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
nb: %1 ledig av %2 (%3% brukt)
