kate - en to nb translation catalogue (200 entries)

en:  [read only]
nb:  [skrivebeskyttet]

en: &Behavior
nb: &Oppførsel

en: &Close Document
nb: &Lukk dokumentet

en: &Edit
nb: &Rediger

en: &File
nb: &Fil

en: &Help
nb: &Hjelp

en: &Ignore Changes
nb: &Ignorer endringene

en: &Load last used session
nb: &Last inn den sist brukte økta

en: &Manage Sessions...
nb: &Håndter økter

en: &Manually choose a session
nb: Velg økt &manuelt

en: &New Window
nb: &Nytt vindu

en: &Next Tab
nb: &Neste fane

en: &Open
nb: &Åpne

en: &Open Containing Folder
nb: Å&pne omliggende mappe

en: &Other...
nb: &Annet …

en: &Plugins Handbook
nb: &Håndbok for programtillegg

en: &Previous Tab
nb: &Forrige fane

en: &Quick Open
nb: &Hurtigåpne

en: &Reload
nb: Last &inn på nytt

en: &Reload All
nb: Last &inn alt på nytt

en: &Rename...
nb: &Endre navn …

en: &Save Session
nb: &Lagre økt

en: &Settings
nb: &Innstillinger

en: &Start new session
nb: &Start ny økt

en: &Status Bar Items
nb: Elementer på &statuslinja

en: &Tools
nb: Verk&tøy

en: &View
nb: &Vis

en: &View Difference
nb: &Vis endring

en: <p>The document '%1' has been modified, but not saved.</p><p>Do you want to save your changes or discard them?</p>
nb: <p>Dokumentet «%1» er endret, men ikke lagret.</p><p>Vil du ta vare på endringene?</p>

en: <p>You are attempting to open one or more large files:</p><ul>%1</ul><p>Do you want to proceed?</p><p><strong>Beware that kate may stop responding for some time when opening large files.</strong></p>
nb: <p>Du forsøker å åpne en eller flere store filer:</p> <ul>%1</ul> <p>Vil du fortsette?</p> <p><strong>Merk at kate kan slutte å svare en stund mens store filer åpnes.</strong></p>

en: <qt>The documents listed below have changed on disk.<p>Select one or more at once, and press an action button until the list is empty.</p></qt>
nb: <qt>Dokumentene i lista er endret på harddisken. <p>Velg ett eller flere om gangen og trykk på en handlingsknapp til lista er tom.</p></qt>

en: <qt>The following documents have been modified. Do you want to save them before closing?</qt>
nb: <qt>De følgende dokumentene er endret. Vil du lagre dem før du avslutter?</qt>

en: <qt>You are about to hide the sidebars. With hidden sidebars it is not possible to directly access the tool views with the mouse anymore, so if you need to access the sidebars again invoke <b>View &gt; Tool Views &gt; Show Sidebars</b> in the menu. It is still possible to show/hide the tool views with the assigned shortcuts.</qt>
nb: <qt>Du er i ferd med å skjule sidestolpene. Med skjulte sidestolper vil det ikke være mulig å bruke verktøyvisningene direkte med musa lenger. Hvis du trenger å bruke sidestolpene igjen, kan du hente dem fram igjen med <b>Vis→Verktøyvisninger→Vis sidestolper</b> i menyen. Det vil fortsatt være mulig å vise/skjule verktøyvisningene med hurtigtaster.</qt>

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
nb: Alle de som har bidratt og som jeg har glemt å nevne

en: Behavior
nb: Oppførsel

en: Bottom Sidebar
nb: Nedre sidestolpe

en: Calculates the difference between the editor contents and the disk file for the selected document, and shows the difference with the default application. Requires diff(1).
nb: Finner forskjellen mellom den åpnede fila i skriveprogrammet og fila på harddisken. Forskjellen vises med standardprogrammet. Dette krever «diff»(1).

en: Check this if you want document configuration like for example bookmarks to be saved past editor sessions. The configuration will be restored if the document has not changed when reopened.
nb: Kryss av her hvis du vil at dokumentoppsett som f.eks. bokmerker skal lagres mellom øktene. Oppsettet blir lest inn igjen hvis fila ikke er endret når den åpnes igjen.

en: Cl&ose Current View
nb: Lukk &ruta

en: Click here to switch to the Quick Open view.
nb: Trykk her for å bytte til hurtigåpne-visning

en: Clos&e All
nb: Lukk all&e

en: Close Document
nb: Lukk dokument

en: Close Inactive Views
nb: Lukk inaktive visninger

en: Close Orphaned
nb: Lukk foreldreløse

en: Close Other
nb: Lukk andre

en: Close Other &Documents
nb: Lukk andre &dokumenter

en: Close all documents
nb: Lukk alle dokumenter

en: Close all documents beside current one
nb: Lukk alle dokumenter unntatt gjjeldende dokument

en: Close all documents in the file list that could not be reopened, because they are not accessible anymore.
nb: Lukk alle de dokumentene i fillista som ikke kunne åpnes igjen fordi de ikke er tilgjengelige lenger.

en: Close all open documents.
nb: Lukk alle åpne dokumenter.

en: Close every view but the active one
nb: Lukk alle visninger unntatt den aktive

en: Close other open documents.
nb: Lukk andre åpne dokumenter.

en: Close the current document.
nb: Lukk det gjeldende dokumentet.

en: Close the currently active split view
nb: Lukk den aktive delte visningen

en: Close this window
nb: Lukk dette vinduet

en: Closing Aborted
nb: Lukkingen ble avbrutt

en: Configure
nb: Sett opp

en: Configure the application's keyboard shortcut assignments.
nb: Sett opp hurtigtastene i programmet.

en: Configure various aspects of this application and the editing component.
nb: Ulike innstillinger for programmet og redigeringskomponenten.

en: Configure which items should appear in the toolbar(s).
nb: Velg hvilke elementer som skal vises på verktøylinjene.

en: Control view space splitting
nb: Styr deling av visningsplassen

en: Core Developer
nb: Hovedutvikler

en: Could not save the document 
    '%1'
nb: Klarte ikke å lagre dokumentet 
    «%1»

en: Create a new document
nb: Lag et nytt dokument

en: Created
nb: Opprettet

en: Currently, there is one more document open. To see all open documents, switch to the Quick Open view by clicking here. | Currently, there are %1 more documents open. To see all open documents, switch to the Quick Open view by clicking here.
nb[0]: Det er nå ett dokument til åpent. Du kan se alle åpne dokumenter hvis du bytter til hurtigåpne-visningen ved å trykke her.
nb[1]: Det er nå %1 flere dokumenter åpne. Du kan se alle åpne dokumenter hvis du bytter til hurtigåpne-visningen ved å trykke her.

en: Data you requested to be saved could not be written. Please choose how you want to proceed.
nb: Det du ville lagre kunne ikke skrives. Velg hvordan du vil fortsette.

en: Deleted
nb: Slettet

en: Description
nb: Beskrivelse

en: Developer
nb: Utvikler

en: Diff Output
nb: Utdata fra diff

en: Documents
nb: Dokumenter

en: Documents Modified on Disk
nb: Dokumentet er endret på harddisken

en: Documents to open.
nb: Dokumenter som skal åpnes.

en: Error Creating Diff
nb: Det oppsto en feil ved kjøring av «diff»

en: Filename
nb: Filnavn

en: Focus the next tab.
nb: Fokus på neste fane

en: Focus the previous tab.
nb: Fokus på forrige fane.

en: Force start of a new kate instance (is ignored if start is used and another kate instance already has the given session opened), forced if no parameters and no URLs are given at all.
nb: Tving fram en start av en ny kate-instans (ignoreres hvis start er brukt og en annen kate-instans alt har den oppgitte økta åpen), tvunget hvis ingen parametre og ingen URL-er er gitt i det hele tatt.

en: Former Core Developer
nb: Tidligere hovedutvikler

en: Here you can see all available Kate plugins. Those with a check mark are loaded, and will be loaded again the next time Kate is started.
nb: Her ser du alle de tilgjengelige programtilleggene i Kate. Programmer med kryss foran er lastet inn og vil bli lastet inn igjen ved neste oppstart av Kate.

en: Hide Inactive Views
nb: Gjem inaktive visninger

en: Hide every view but the active one
nb: Gjem alle visninger unntatt den aktive

en: Hide menu bar
nb: Skjul menylinja

en: Highlighting for Ferite
nb: Syntaksmerking for Ferite

en: Highlighting for ILERPG
nb: Syntaksmerking for ILERPG

en: Highlighting for LaTeX
nb: Syntaksmerking for LaTeX

en: Highlighting for Makefiles, Python
nb: Syntaksmerking for Make-filer, Python

en: Highlighting for Python
nb: Syntaksmerking for Python

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
nb: Syntaksmerking for RPM spec-filer, Perl, Diff og andre

en: Highlighting for SQL
nb: Syntaksmerking for SQL

en: Highlighting for Scheme
nb: Syntaksmerking for Scheme

en: Highlighting for VHDL
nb: Syntaksmerking for VHDL

en: If using an already running kate instance, block until it exits, if URLs given to open.
nb: Hvis det brukes en kate-instans som allerede kjører, så blokker denne til den avslutter hvis nettadresser skal åpnes.

en: Ignoring amount of white space changed, the files are identical.
nb: Bortsett fra endringer i mengden tomrom er filene identiske.

en: Include &window configuration
nb: Ta med &vindusoppsett

en: Internal error: there is more than one instance open for a given session.
nb: Intern feil: det er mer enn én instans åpen for en gitt økt.

en: KWrite Author
nb: KWrite-forfatter

en: KWrite Undo History, Kspell integration
nb: Angrehistorie, KSpell-integrering i KWrite

en: KWrite XML Syntax highlighting support
nb: Støtte for XML-syntaksmerking i KWrite

en: KWrite port to KParts
nb: KWrite-port til KParts

en: Kate - Advanced Text Editor
nb: Kate – Avansert skriveprogram for KDE

en: Keep &meta-information past sessions
nb: Ta vare på &meta-informasjon mellom økter

en: Left Sidebar
nb: Venstre sidestolpe

en: Location
nb: Plassering

en: Main Toolbar
nb: Hovedverktøylinje

en: Maintainer
nb: Vedlikeholder

en: Make the next split view the active one.
nb: Gå til neste delte rute.

en: Make the previous split view the active one.
nb: Gå til forrige delte rute.

en: Manage Sessions
nb: Håndter økter

en: Maximum number of entries in recent file list:
nb: Største antall oppføringer i «nylig brukte filer-lista»:

en: Modified
nb: Endret

en: Move Splitter Down
nb: Flytt deleren nedover

en: Move Splitter Left
nb: Flytt deleren mot venstre

en: Move Splitter Right
nb: Flytt deleren mot høyre

en: Move Splitter Up
nb: Flytt deleren oppover

en: Move To
nb: Flytt til

en: Move the splitter of the current view down
nb: Flytt deler for gjeldende visning nedover

en: Move the splitter of the current view to the left
nb: Flytt deler for gjeldende visning mot venstre

en: Move the splitter of the current view to the right
nb: Flytt deler for gjeldende visning mot høyre

en: Move the splitter of the current view up
nb: Flytt deler for gjeldende visning oppover

en: Name
nb: Navn

en: Navigate to this column.
nb: Gå til denne kolonnen.

en: Navigate to this line.
nb: Gå til denne linja.

en: New Session
nb: Ny økt

en: New file opened while trying to close Kate, closing aborted.
nb: En ny fil ble åpnet mens du prøvde å lukke Kate; lukkingen ble avbrutt.

en: Next Split View
nb: Neste delte visning

en: Only try to reuse kate instance with this pid (is ignored if start is used and another kate instance already has the given session opened).
nb: Bare forsøk å gjenbruke kate-instansen med denne pid-en (ignoreres hvis start er brukt og en annen kate-instans alt har den oppgitte økta åpen).

en: Open File
nb: Åpne fil

en: Open W&ith
nb: &Åpne med

en: Open a form to quick open documents.
nb: Åpne et skjema for rask åpning av dokumenter.

en: Open an existing document for editing
nb: Åpne et eksisterende dokument for redigering

en: Open the current document using another application registered for its file type, or an application of your choice.
nb: Åpne dokumentet med et program som er knyttet til filtypen, eller med et program du velger selv.

en: Opening Large File
nb: Åpner stor fil

en: Overwrite selected documents, discarding disk changes
nb: Overskriver de valgte dokumentene, forkaster endringer på harddisken

en: PHP Keyword/Datatype list
nb: Liste over PHP-nøkkelord og PHP-datatyper

en: Patches and more
nb: Lapper med mere

en: Plugin Manager
nb: Håndtering av programtillegg

en: Plugins
nb: Programtillegg

en: Previous Split View
nb: Forrige delte visning

en: Python Plugin Developer
nb: Utvikler, Python programtillegg

en: QA and Scripting
nb: QA og skripting

en: Read the contents of stdin.
nb: Les innholdet av stdin.

en: Reload all open documents.
nb: Last inn på nytt alle åpne dokumenter.

en: Reload selected documents from disk
nb: Last valgte dokumenter fra disk på nytt.

en: Remove modified flag from selected documents
nb: Fjern endret-merket fra de valgte dokumentene

en: Reopening files from the last session...
nb: Åpner filer fra sist økt …

en: Right Sidebar
nb: Høyre sidestolpe

en: Save A&ll
nb: La&gre alle

en: Save As
nb: Lagre som

en: Save As (%1)
nb: Lagre som (%1)

en: Save Documents
nb: Lagre dokumenter

en: Save Session &As...
nb: Lagre økt &som …

en: Save all open, modified documents to disk.
nb: Lagre alle åpne og endrede filer.

en: Se&lect All
nb: &Velg alle

en: Sess&ions
nb: Ø&kter

en: Session Chooser
nb: Øktvelger

en: Session Management
nb: Økthandtering

en: Session Name
nb: Øktnavn

en: Session Renaming
nb: Endring av øktnavn

en: Session name:
nb: Øktnavn:

en: Set encoding for the file to open.
nb: Velg tegnkodinga på fila du vil åpne.

en: Sho&w Path in Titlebar
nb: &Vis stien i tittellinja

en: Show %1
nb: Vis %1

en: Show &Tabs
nb: Vis &faner

en: Show Side&bars
nb: Vis &sidestolper

en: Show the complete document path in the window caption
nb: Vis hele dokumentstien i tittellinja

en: Split &Horizontal
nb: Del &vannrett

en: Split Ve&rtical
nb: Del &loddrett

en: Split View
nb: Delt visning

en: Split the currently active view horizontally into two views.
nb: Del ruta vannrett til to ruter.

en: Split the currently active view vertically into two views.
nb: Del ruta loddrett til to ruter.

en: Start Kate with a given session.
nb: Start Kate med en valgt økt.

en: Start Kate with a new anonymous session, implies '-n'.
nb: Start Kate med en ny navnløs økt. Dette er som om «-n» var gitt.

en: Starting Up
nb: Starter

en: Status on Disk
nb: Status på harddisken

en: Testing, ...
nb: Testing, …

en: The Editing Commands
nb: Redigeringskommandoene

en: The cool buffersystem
nb: Det stilige buffersystemet

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
nb: Kommandoen «diff» mislyktes. Sjekk at «diff»(1) er installert og i søkestien.

en: The file '%1' could not be opened: it is not a normal file, it is a folder.
nb: Klarte ikke åpne fila %1: Det er en mappe og ikke en vanlig fil.

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
nb: Filene/URL-ene som er åpnet i programmet vil bli slettet etter bruk

en: The session contains the list of open documents, recently opened files list, bookmarks, cursor position etc. When the session is loaded all elements are restored.
nb: Økta inneholder lista over åpne dokumenter, liste over filer som nylig er åpnet, bokmerker, markørplassering osv. Alt dette blir satt opp når økta lastes inn.

en: The session could not be renamed to "%1". Failed to write to "%2"
nb: Økta kunne ikke endre navn til «%1». Klarte ikke å skrive til «%2»

[ctx: The special case of 'Delete unused meta-information after']
en: (never)
nb: (aldri)

[ctx: The suffix of 'Delete unused meta-information after']
en:  day |  days
nb[0]: dag
nb[1]: dager

en: This lists files which you have opened recently, and allows you to easily open them again.
nb: En liste over filer du nylig har åpnet, slik at du lett kan åpne dem igjen.

en: This shows help files for various available plugins.
nb: Viser hjelpefiler for ulike tilgjengelige programtillegg.

en: This will close all open documents beside the current one. Are you sure you want to continue?
nb: Dette vil lukke alle åpne dokumenter unntatt gjeldende dokument. Er du sikker på at du vil fortsette?

en: This will close all open documents. Are you sure you want to continue?
nb: Dette vil lukke alle åpne dokumenter. Er du sikker på at du vil fortsette?

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
nb: Dette gjemmer menylinja helt. Du kan vise den igjen ved å taste %1.

en: To save a session, you must specify a name.
nb: Du må velge et navn for å kunne lagre en økt.

en: Toggle Orientation
nb: Vend orientering

en: Toggles the orientation of the current split view
nb: Vender orienteringen for den gjeldende delte visningen

en: Tool &Views
nb: &Verktøyvisninger

en: Top Sidebar
nb: Øvre sidestolpe

en: Use this command to show or hide the tabs for the views
nb: Bruk denne kommandoen for å vise eller skjule faner for visningene

en: Use this command to show or hide the view's statusbar
nb: Bruk denne kommandoen for å vise eller skjule statuslinja

en: Very nice help
nb: Kjempebra hjelp

en: line
nb: linje
