plasma_engine_weather - en to nb translation catalogue (755 entries)

en: Day
nb: Dag

[ctx: Geographical location: city, state, ISO-country-code]
en: %1, %2, %3
nb: %1 %2, %3

en: N/A
nb: –

en: Night
nb: Natt

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
nb: Fre

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
nb: Man

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
nb: Lør

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
nb: Søn

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
nb: Tor

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
nb: Tir

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
nb: Ons

[ctx: Short for night, appended to the end of the weekday]
en: nt
nb: natt

[ctx: Short for tonight]
en: nite
nb: natt

en: UK
nb: Storbritannia

en: day
nb: dag

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
nb: Spor

[ctx: visibility]
en: Good
nb: God

[ctx: visibility]
en: Moderate
nb: Middels

[ctx: visibility]
en: Poor
nb: Dårlig

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
nb: Enkelte skyer

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
nb: Enkelte skyer, og bris

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
nb: Enkelte skyer, og kuling

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
nb: Enkelte skyer, og tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
nb: Støvfokk

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
nb: Sandfokk

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
nb: Snøfokk

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
nb: Snøfokk i nærheten

[ctx: weather condition]
en: Breezy
nb: Bris

[ctx: weather condition]
en: Clear
nb: Klarvær

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
nb: Klarvær med bris

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
nb: Klarvær med tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
nb: Skyet

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
nb: Minkende skyer

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
nb: Fjern nedbør

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
nb: Snøfokk

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
nb: Yr

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
nb: Yr og tåke

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
nb: Yr og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
nb: Yr og iskorn

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
nb: Yr og snøfall

[ctx: weather condition]
en: Dust
nb: Støv

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
nb: Støvhvirvler

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
nb: Støvstorm

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
nb: Støvstorm i nærheten

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
nb: Sand- og støvhvirvler

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
nb: Sand- og støvhvirvler i nærheten

[ctx: weather condition]
en: Fair
nb: Lettskyet

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
nb: Lettskyet med bris

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
nb: Lettskyet med kuling

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
nb: Lettskyet med tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Fog
nb: Tåke

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
nb: Tåkebanke nær stasjonen

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
nb: Iståke

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
nb: Tåkeflak

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
nb: Tåke i nærheten

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
nb: Tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
nb: Yr som fryser

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
nb: Yr som fryser, og regn

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
nb: Yr som fryser, og snø

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
nb: Yr som fryser i nærheten

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
nb: Tåke som fryser

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
nb: Tåke som fryser i næheten

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
nb: Regn som fryser

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
nb: Regn som fryser, og regn

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
nb: Regn som fryser, og snø

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
nb: Regn som fryser i nærheten

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
nb: Yr som fryser

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
nb: Regn som fryser

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
nb: Skypumpe

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
nb: Skypumpe i nærheten

[ctx: weather condition]
en: Hail
nb: Hagl

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
nb: Haglbyger

[ctx: weather condition]
en: Haze
nb: Tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
nb: Tett snøfokk

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
nb: Tett snødrev

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
nb: Tett yr

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
nb: Tett yr med tåke

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
nb: Tett yr, og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
nb: Tett yr, og iskorn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
nb: Tett yr, og snø

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
nb: Tett støvfokk

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
nb: Tett yr som fryser

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
nb: Tett yr som fryser, og regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
nb: Tett yr som fryser, og snø

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
nb: Tett tåke som fryser

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
nb: Tett regn som fryser

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
nb: Tett regn som fryser, og regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
nb: Tett regn som fryser, og snø

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
nb: Kraftig hagl

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
nb: Kraftige iskorn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
nb: Kraftige iskorn, og yr

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
nb: Kraftige iskorn, og regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
nb: Tett yr og regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
nb: Kraftige regn- og snøbyer

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
nb: Kraftig regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
nb: Kraftig regn, og tåke

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
nb: Kraftig regn, og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
nb: Kraftig regn, og yr som fryser

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
nb: Kraftig regn, og regn som fryser

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
nb: Kraftig regn, og iskorn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
nb: Kraftig regn, og byger

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
nb: Kraftig regn, byger og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
nb: Kraftig regn og snø

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
nb: Kraftig regn og snøfall

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
nb: Kraftige regnbyer

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
nb: Tett sandfokk

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
nb: Kraftige regnbyger

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
nb: Kraftige byger, regn og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
nb: Kraftige byger, og snø

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
nb: Kraftige byger, snø og tåke

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
nb: Kraftige byger, snø og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
nb: Sterkt snøfall

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
nb: Kraftig snøfall, og snøfokk

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
nb: Kraftig snøfall, og tåke

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
nb: Kraftig snøfall, og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
nb: Kraftig snøfall, og yr som fryser

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
nb: Kraftig snøfall, og regn som fryser

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
nb: Tett kornsnø

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
nb: Kraftig snøfall, og lavt snødrev

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
nb: Kraftig sprøhagl

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
nb: Kraftig snøfall, og regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
nb: Kraftige snøbyger

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
nb: Kraftige snøbyger, og tåke

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
nb: Kraftige snøbyger, og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
nb: Kraftige snøbyger

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
nb: Kraftig tordenvær, og regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
nb: Kraftig tordenvær, regn og tåke

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
nb: Kraftig tordenvær, regn, tåke og kuling

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
nb: Kraftig tordenvær, regn og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
nb: Kraftig tordenvær, regn og hagl

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
nb: Kraftig tordenvær, regn, hagl og tåke

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
nb: Kraftig tordenvær, regn og hagl eller tåke med hagl

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
nb: Kraftig tordenvær med regn, hagl og tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
nb: Kraftig tordenvær med regn og tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
nb: Kraftig tordenvær med regn og sprøhagl

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
nb: Kraftig tordenvær med snø

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
nb: Kraftig tordenvær med hagl

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
nb: Kraftig tordenvær med regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
nb: Kraftig sprøhagl

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
nb: Iskrystaller

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
nb: Iskorn

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
nb: Iskorn og yr

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
nb: Iskorn og regn

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
nb: Iskorn i nærheten

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
nb: Økende skydekke

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
nb: Lett yr

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
nb: Lett yr med tåke

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
nb: Lett yr med tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
nb: Lett yr og iskorn

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
nb: Lett yr med snø

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
nb: Lett yr som fryser

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
nb: Lett yr som fryser, med regn

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
nb: Lett yr som fryser, med snø

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
nb: Lett iståke

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
nb: Lett regn som fryser

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
nb: Lett regn som fryser, med regn

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
nb: Lett regn som fryser, med snø

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
nb: Lett nedbør med iskorn

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
nb: Lett nedbør med iskorn, og yr

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
nb: Lett nedbør med iskorn, og regn

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
nb: Lett regn

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
nb: Lett regn, med tåke

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
nb: Lett regn, med tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
nb: Lett regn, med yr som fryser

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
nb: Lett regn, med regn som fryser

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
nb: Lett regn, med iskorn

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
nb: Lette regnbyger

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
nb: Lette regnbyger med tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
nb: Lette regnbyger med snø

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
nb: Lett regn, med bris

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
nb: Lette regnbyer

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
nb: Lett nedbør, med regn

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
nb: Lett nedbør, med regn og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
nb: Lett nedbør, med snø

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
nb: Lett nedbør, med snø og tåke

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
nb: Lett nedbør, med snø og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
nb: Lett sprøhagl

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
nb: Lett snøfall

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
nb: Lett snøfall, med snøfokk

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
nb: Lett snøfall, med snøfokk og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
nb: Lett snøfall, med yr

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
nb: Lett snøfall, med tåke

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
nb: Lett snøfall, med tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
nb: Lett snøfall, med yr som fryser

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
nb: Lett snøfall, med regn som fryser

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
nb: Lett kornsnø

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
nb: Lett snøfall, med lågt snøfokk

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
nb: Lett sprøhagl

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
nb: Lett snøfall, med regn

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
nb: Lette snøbyer

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
nb: Lette snøbyer med tåke

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
nb: Lette snøbyer med tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
nb: Lette snøbyger

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
nb: Lett tordenvær med regn

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
nb: Lett tordenvær med regn og tåke

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
nb: Lett tordenvær med regn og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
nb: Lett tordenvær med regn og hagl

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
nb: Lett tordenvær med regn, hagl og tåke

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
nb: Lett tordenvær med regn, hagl og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
nb: Lett tordenvær med regn, hagl og tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
nb: Lett tordenvær med regn og tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
nb: Lett tordenvær med regn og sprøhagl

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
nb: Lett tordenvær med snø

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
nb: Synlige lyn

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
nb: Lavt drivende støvfokk

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
nb: Lavt sandfokk

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
nb: Lavt snødrev

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
nb: For det meste klart

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
nb: For det meste sol

[ctx: weather condition]
en: Mist
nb: Tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
nb: Yr og regn

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
nb: Regn og snøbyger

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
nb: For det meste skyet

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
nb: For det meste skyet og bris

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
nb: For det meste skyet og kuling

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
nb: For det meste skyet med tørrdis

[ctx: weather condition]
en: N/A
nb: –

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
nb: Ikke meldt

[ctx: weather condition]
en: Overcast
nb: Overskyet

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
nb: Overskyet og bris

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
nb: Overskyet og kuling

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
nb: Overskyet og tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
nb: Delvis tåke

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
nb: Delvis tåke i nærheten

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
nb: Delvis skyet

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
nb: Delvis skyet og bris

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
nb: Delvis skyet og kuling

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
nb: Delvis skyet og tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
nb: Tåkeflak

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
nb: Tåkeflak i nærheten

[ctx: weather condition]
en: Rain
nb: Regn

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
nb: Regn og tåke

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
nb: Regn og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
nb: Regn og yr som fryser

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
nb: Regn og regn som fryser

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
nb: Regn og iskorn

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
nb: Regnbyger

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
nb: Regnbyger og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
nb: Regnbyger i nærheten

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
nb: Regnbyger i nærheten, og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
nb: Regn og snø

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
nb: Regn og snøfall

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
nb: Regnbyger

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
nb: Yr siste time

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
nb: Sand- eller støvfokk siste time

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
nb: Tåke siste time

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
nb: Nedbør som fryser siste time

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
nb: Hagl siste time

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
nb: Regn siste time

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
nb: Regn og snøfall siste time

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
nb: Regnbyger siste time

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
nb: Snøfall siste time

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
nb: Snøbyger siste time

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
nb: Tordenvær siste time

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
nb: Tordenvær med hagl siste time

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
nb: Tordenvær med kraftig hagl siste time

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
nb: Tordenvær med kraftig regn siste time

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
nb: Tordenvær med regn siste time

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
nb: Sandfokk

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
nb: Sandfokk i nærheten

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
nb: Støv- eller sandfokk

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
nb: Tett støv- eller sandfokk

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
nb: Lav tåke

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
nb: Lav tåke i nærheten

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
nb: Byger og hagl

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
nb: Byger og iskorn

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
nb: Byger og regn

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
nb: Byger, regn og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
nb: Byger og regn i nærheten

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
nb: Byger, regn i nærheten, og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
nb: Byger og snø

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
nb: Byger, snø og tåke

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
nb: Byger, snø og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
nb: Byger i nærheten og tåke

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
nb: Byger i nærheten og snø

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
nb: Sprøhagl

[ctx: weather condition]
en: Smoke
nb: Røyk

[ctx: weather condition]
en: Snow
nb: Snø

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
nb: Snø og snøfokk

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
nb: Snøkrystaller

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
nb: Snø og yr

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
nb: Snø og tåke

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
nb: Snø og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
nb: Snø og yr som fryser

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
nb: Snø og regn som fryser

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
nb: Kornsnø

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
nb: Snø og lavt snødrev

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
nb: Snø og regn

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
nb: Snøbyger

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
nb: Snøbyger og tåke

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
nb: Snøbyger og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
nb: Snøbyger i nærheten

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
nb: Snøbyger i nærheten, og tåke

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
nb: Snøbyger i nærheten, og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Squalls
nb: Vindrosser

[ctx: weather condition]
en: Sunny
nb: Sol

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
nb: Tordenvær

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
nb: Tordenvær og tåke

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
nb: Tordenvær og hagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
nb: Tordenvær og hagl med tåke

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
nb: Tordenvær og tørrdis i nærheten

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
nb: Tordenvær og tørrdis i nærheten, med hagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
nb: Tordenvær og kraftig regn

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
nb: Tordenvær og kraftig regn med tåke

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
nb: Tordenvær og kraftig regn med tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
nb: Tordenvær, kraftig regn og hagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
nb: Tordenvær, kraftig regn, hagl og tåke

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
nb: Tordenvær, kraftig regn, hagl og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
nb: Tordenvær, kraftig regn, hagl og tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
nb: Tordenvær med kraftig regn og tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
nb: Tordenvær med iskorn

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
nb: Tordenvær med lett regn

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
nb: Tordenvær med lett regn og tåke

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
nb: Tordenvær med lett regn og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
nb: Tordenvær med lett regn og hagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
nb: Tordenvær med lett regn, hagl og tåke

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
nb: Tordenvær med lett regn, hagl og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
nb: Tordenvær med lett regn, hagl og tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
nb: Tordenvær med lett regn og tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
nb: Tordenvær med regn

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
nb: Tordenvær med regn og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
nb: Tordenvær med regn, hagl og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
nb: Tordenvær med regn og sprøhagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
nb: Tordenvær med byger i nærheten

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
nb: Tordenvær med byger i nærheten, og hagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
nb: Tordenvær med sprøhagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
nb: Tordenvær med snø

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
nb: Tordenvær i nærheten

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
nb: Tordenvær i nærheten, og tåke

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
nb: Tordenvær i nærheten, og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
nb: Tordenvær i nærheten, og hagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
nb: Tordenvær i nærheten, hagl og tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
nb: Tordenvær i nærheten, og tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
nb: Tordenvær med hagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
nb: Tordenvær med regn

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
nb: Tordenvær med støv- eller sandfokk

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
nb: Tordenvær uten nedbør

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
nb: Tornado/Skypumpe

[ctx: weather condition]
en: Windy
nb: Kuling

[ctx: weather condition]
en: clear
nb: klarvær

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
nb: perioder med klart vær

[ctx: weather condition]
en: clear sky
nb: klar himmel

[ctx: weather condition]
en: cloudy
nb: skyet

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
nb: skyet med hagl

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
nb: skyet med kraftig snøfall

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
nb: skyet med lett snøfall

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
nb: skyet med sludd

[ctx: weather condition]
en: drizzle
nb: yr

[ctx: weather condition]
en: few clouds
nb: lettskyet

[ctx: weather condition]
en: fog
nb: tåke

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
nb: tåke med rim

[ctx: weather condition]
en: foggy
nb: tåket

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
nb: yr som fryser

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
nb: regn som fryser

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
nb: grå skyer

[ctx: weather condition]
en: hail
nb: hagl

[ctx: weather condition]
en: hail shower
nb: haglbyge

[ctx: weather condition]
en: hail showers
nb: haglbyger

[ctx: weather condition]
en: haze
nb: tørrdis

[ctx: weather condition]
en: hazy
nb: tørrdis

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
nb: tett yr

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
nb: tett yr som fryser

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
nb: kraftig regn

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
nb: kraftige regnbyger

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
nb: kraftig regn og snø

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
nb: kraftig byge

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
nb: kraftige byger

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
nb: kraftig snøfall

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
nb: kraftige snø-og regnbyger

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
nb: kraftig snøbyge

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
nb: kraftige snøbyger

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
nb: kraftig tordenvær

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
nb: lett yr

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
nb: lett regn som fryser

[ctx: weather condition]
en: light rain
nb: lett regn

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
nb: lett regnbyge

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
nb: lett regn med snø

[ctx: weather condition]
en: light shower
nb: lett byge

[ctx: weather condition]
en: light showers
nb: lette byger

[ctx: weather condition]
en: light snow
nb: lett snøfall

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
nb: lette snø- og regnbyger

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
nb: lett snøbyge

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
nb: lette snøbyger

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
nb: lett tordenvær

[ctx: weather condition]
en: mist
nb: tåkedis

[ctx: weather condition]
en: misty
nb: disig

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
nb: moderat regn

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
nb: moderat snø

[ctx: weather condition]
en: n/a
nb: i/t

[ctx: weather condition]
en: na
nb: –

[ctx: weather condition]
en: overcast
nb: overskyet

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
nb: delvis skyet

[ctx: weather condition]
en: rain
nb: regn

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
nb: sandfokk

[ctx: weather condition]
en: showers
nb: byger

[ctx: weather condition]
en: sleet
nb: sludd

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
nb: sluddbyge

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
nb: sluddbyger

[ctx: weather condition]
en: snow
nb: snø

[ctx: weather condition]
en: snow showers
nb: snøbyger

[ctx: weather condition]
en: sunny
nb: sol

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
nb: perioder med sol

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
nb: tordenvær

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
nb: tordenbyger

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
nb: tropisk storm

[ctx: weather condition]
en: white cloud
nb: hvite skyer

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
nb: Enkelte skyer

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
nb: Enkelte snøbyger

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
nb: Enkelte snøbyger, og iskorn

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
nb: Enkelte snø- eller regnbyger

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
nb: Enkelte snø- eller tordenbyger

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
nb: Enkelte regn- eller snøbyger

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
nb: Enkelte regn- eller sluddbyger

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
nb: Enkelte byger

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
nb: Enkelte byger eller yr

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
nb: Enkelte byger eller tordenbyger

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
nb: Enkelte byger eller tordenvær

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
nb: Enkelte tordenbyger

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
nb: Lett tordenvær

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
nb: Enkelte sluddbyger

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
nb: Enkelte sludd- eller regnbyger

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
nb: Delvis skyet

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
nb: Tilskyende

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
nb: Kommende solskinn

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
nb: Snøstorm

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
nb: Støvfokk

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
nb: Sandfokk

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
nb: Snøfokk

[ctx: weather forecast]
en: Blustery
nb: Kastevind

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
nb: Bris

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
nb: Utrygt for yr

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
nb: Utrygt for snøbyger

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
nb: Utrygt for yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
nb: Utrygt for regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
nb: Utrygt for regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
nb: Utrygt for regnbyger

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
nb: Utrygt for regn og regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
nb: Utrygt for regn/sludd

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
nb: Utrygt for regn eller snø

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
nb: Utrygt for snø

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
nb: Utrygt for snøbyger

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
nb: Utrygt for snø/sludd

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
nb: Utrygt for tordenvær

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
nb: Utrygt for yr

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
nb: Utrygt for yr og yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
nb: Utrygt for yr og regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
nb: Utrygt for yr eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
nb: Utrygt for snøbyger

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
nb: Utrygt for snøbyger, til tider kraftige

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
nb: Utrygt for snøbyger med iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
nb: Utrygt for snøbyger eller iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
nb: Utrygt for snø- eller regnbyger

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
nb: Utrygt for snø- eller tordenbyger

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
nb: Utrygt for yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
nb: Utrygt for regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
nb: Utrygt for regn som fryser og snøfall

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
nb: Utrygt for regn som fryser eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
nb: Utrygt for regn som fryser eller snø

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
nb: Utrygt for lett snøfall

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
nb: Utrygt for lett snøfall og snøfokk

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
nb: Utrygt for lett snøfall og yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
nb: Utrygt for lett snøfall og iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
nb: Utrygt for lett snøfall og regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
nb: Utrygt for lett snøfall eller regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
nb: Utrygt for lett snøfall eller iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
nb: Utrygt for lett snøfall eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
nb: Utrygt for lett sludd

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
nb: Utrygt for regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
nb: Utrygt for regn, til tider kraftig

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
nb: Utrygt for regn og snø

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
nb: Utrygt for regn eller yr

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
nb: Utrygt for regn eller regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
nb: Utrygt for regn eller snø

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
nb: Utrygt for regn- eller snøbyger

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
nb: Utrygt for regn- eller sluddbyger

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
nb: Utrygt for kraftig tordenvær

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
nb: Utrygt for byger

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
nb: Utrygt for byger, til tider kraftige

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
nb: Utrygt for byger, til tider kraftige eller tordenbyger

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
nb: Utrygt for byer, til tider kraftige eller tordenvær

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
nb: Utrygt for byger eller yr

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
nb: Utrygt for byger eller tordenbyger

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
nb: Utrygt for byger eller tordenvær

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
nb: Utrygt for snø

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
nb: Utrygt for snø og snøstorm

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
nb: Utrygt for snø og yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
nb: Utrygt for snø og regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
nb: Utrygt for snø og regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
nb: Utrygt for snø eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
nb: Utrygt for kraftige snøbyer

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
nb: Utrygt for tordenbyger

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
nb: Utrygt for tordenvær

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
nb: Utrygt for tordenvær og kanskje hagl

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
nb: Utrygt for sluddbyger

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
nb: Utrygt for sluddbyger, til tider kraftige

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
nb: Utrygt for sludd- eller regnbyger

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
nb: Utrygt for sludd

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
nb: Utrygt for sludd og regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
nb: Utrygt for sludd eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Clear
nb: Klarvær

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
nb: Oppklarnende

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
nb: Senere oppklarnende

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
nb: Skyet

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
nb: I perioder skyet

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
nb: Skyet, med perioder med sol

[ctx: weather forecast]
en: Cold
nb: Kaldt

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
nb: Minkende skyer

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
nb: Tett tåke

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
nb: Yr

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
nb: Yr sannsynlig

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
nb: Yr og yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
nb: Yr og regn

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
nb: Yr eller yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
nb: Yr eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
nb: Snøbyger

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
nb: Snøbyger sannsynlig

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
nb: Snøbyger, til tider kraftige

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
nb: Snøbyger, til tider kraftige, eller regnbyger

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
nb: Snøbyger med iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
nb: Snøbyger eller iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
nb: Snø- eller regnbyger

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
nb: Snø- eller tordenbyger

[ctx: weather forecast]
en: Fog
nb: Tåke

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
nb: Kommende tåke

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
nb: Tåke som brytes opp

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
nb: Tåkeflak

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
nb: Yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
nb: Yr som fryser sannsynlig

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
nb: Tåke som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
nb: Regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
nb: Regn som fryser sannsynlig

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
nb: Sprøyt som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
nb: Yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
nb: Regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
nb: Regn som fryser og iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
nb: Regn som fryser og regn

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
nb: Regn som fryser og snø

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
nb: Regn som fryser eller iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
nb: Regn som fryser eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
nb: Regn som fryser eller snø

[ctx: weather forecast]
en: Frost
nb: Rim

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
nb: Gradvis oppklarnende

[ctx: weather forecast]
en: Haze
nb: Tørrdis

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
nb: Kraftig regn

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
nb: Sterkt snøfall

[ctx: weather forecast]
en: Hot
nb: Varmt

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
nb: Iskrystaller

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
nb: Iståke

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
nb: Iståke

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
nb: Kommende iståke

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
nb: Iståke som brytes opp

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
nb: Økende skydekke

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
nb: Økende skydekke

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
nb: Økende skydekke

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
nb: Lett snøfall

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
nb: Lett snøfall og snøstorm

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
nb: Lett snøfall, snøstorm og snøfokk

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
nb: Lett snøfall og snøfokk

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
nb: Lett snøfall og yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
nb: Lett snøfall og regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
nb: Lett snøfall med iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
nb: Lett snøfall og regn

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
nb: Lett snøfall eller yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
nb: Lett snøfall eller regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
nb: Lett snøfall eller iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
nb: Lett snøfall eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
nb: Lett sludd

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
nb: Lett sludd eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
nb: Lokale, kraftige snøbyger

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
nb: For det meste klart

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
nb: For det meste skyet

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
nb: For det meste sol

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
nb: Nesten snøstorm

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
nb: Overskyet

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
nb: Delvis skyet

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
nb: Perioder med yr

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
nb: Perioder med yr og yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
nb: Perioder med yr og regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
nb: Perioder med yr eller yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
nb: Perioder med yr eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
nb: Perioder med yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
nb: Perioder med yr som fryser eller yr

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
nb: Perioder med yr som fryser eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
nb: Perioder med regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
nb: Perioder med regn som fryser og iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
nb: Perioder med regn som fryser og regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
nb: Perioder med regn som fryser og snø

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
nb: Perioder med regn som fryser eller iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
nb: Perioder med regn som fryser eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
nb: Perioder med regn som fryser eller snø

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
nb: Perioder med lett snøfall

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
nb: Perioder med lett snøfall og snøstorm

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
nb: Perioder med lett snøfall, snøstorm og snøfokk

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
nb: Perioder med lett snøfall og snøfokk

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
nb: Perioder med lett snøfall og yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
nb: Perioder med lett snøfall og regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
nb: Perioder med lett snøfall og iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
nb: Perioder med lett snøfall og regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
nb: Perioder med lett snøfall eller yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
nb: Perioder med lett snøfall eller regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
nb: Perioder med lett snøfall eller iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
nb: Perioder med lett snøfall eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
nb: Perioder med lett sludd

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
nb: Perioder med lett sludd og regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
nb: Perioder med lett sludd eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
nb: Perioder med regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
nb: Perioder med regn og regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
nb: Perioder med regn og snø

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
nb: Perioder med regn eller yr

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
nb: Perioder med regn eller regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
nb: Perioder med regn eller snø

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
nb: Perioder med regn eller tordenbyger

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
nb: Perioder med regn eller tordenvær

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
nb: Perioder med snø

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
nb: Perioder med snø og snøstorm

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
nb: Perioder med snø, snøstorm og snøfokk

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
nb: Perioder med snø og snøfokk

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
nb: Perioder med snø og yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
nb: Perioder med snø og regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
nb: Perioder med snø og iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
nb: Perioder med snø og regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
nb: Perioder med snø eller yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
nb: Perioder med snø eller regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
nb: Perioder med snø eller iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
nb: Perioder med snø eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
nb: Perioder med sludd

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
nb: Perioder med sludd og regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
nb: Perioder med sludd eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Rain
nb: Regn

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
nb: Regn sannsynlig

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
nb: Regnbyger

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
nb: Regnbyger sannsynlig

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
nb: Regn, til dels kraftig

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
nb: Regn, til dels kraftig, og regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
nb: Regn, til dels kraftig, og snø

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
nb: Regn, til dels kraftig, eller yr

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
nb: Regn, til dels kreftig, eller regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
nb: Regn, til dels kraftig, eller snø

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
nb: Regn, til dels kraftig, eller tordenbyger

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
nb: Regn, til dels kraftig, eller tordenvær

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
nb: Regn og regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
nb: Regn og snø

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
nb: Regn eller yr

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
nb: Regn eller regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
nb: Regn eller snø

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
nb: Regn eller tordenbyger

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
nb: Regn eller tordenvær

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
nb: Regn- eller snøbyger

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
nb: Regn- eller sluddbyger

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
nb: Regn og regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
nb: Regn og regn som fryser sannsynlig

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
nb: Regn/sludd

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
nb: Regn/sludd sannsynlig

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
nb: Regn og snø

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
nb: Regn og snø sannsynlig

[ctx: weather forecast]
en: Severe Tstms
nb: Kraftig tordenvær

[ctx: weather forecast]
en: Showers
nb: Byger

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
nb: Byger, til dels kraftige

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
nb: Byger, til dels kraftige, eller tordenbyger

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
nb: Byger, til dels kraftige, eller tordenvær

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
nb: Byger eller yr

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
nb: Byger eller tordenbyger

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
nb: Byger eller tordenvær

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
nb: Sludd

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
nb: Litt utrygt for tordenvær

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
nb: Røyk

[ctx: weather forecast]
en: Snow
nb: Snø

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
nb: Snø sannsynlig

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
nb: Snøbyger

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
nb: Snøbyger sannsynlig

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
nb: Snø og snøstorm

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
nb: Snø, snøstorm og snøfokk

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
nb: Snø og snøfokk

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
nb: Snøfall, til tider kraftig

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
nb: Snøfall, til tider kraftig, og snøstorm

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
nb: Snøfall, til tider kraftig, og snøfokk

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
nb: Snøfall, til tider kraftig, og yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
nb: Snøfall, til tider kraftig, og regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
nb: Snøfall, til tider kraftig, og iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
nb: Snøfall, til tider kraftig, og regn

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
nb: Snøfall, til tider kraftig, og regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
nb: Snøfall, til tider kraftig, eller iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
nb: Snøfall, til tider kraftig, eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
nb: Snø og yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
nb: Snø og regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
nb: Snø og iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
nb: Snø og regn

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
nb: Snø eller yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
nb: Snø eller regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
nb: Snø eller iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
nb: Snø eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
nb: Kraftige snøbyer

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
nb: Snø/sludd

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
nb: Snø/sludd sannsynlig

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
nb: Sol

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
nb: Sol med skiftende skydekke

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
nb: Tordenvær

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
nb: Tordenvær sannsynlig

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
nb: Tordenvær og utrygt for hagl

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
nb: Vulkansk aske

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
nb: Skypumpe

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
nb: Sluddbyger

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
nb: Sluddbyger, til tider kraftige

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
nb: Sluddbyer, til tider kraftige, eller regnbyer

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
nb: Sludd- eller regnbyger

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
nb: Sludd

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
nb: Sludd, til tider kraftig

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
nb: Sludd, til tider kraftig, og regn

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
nb: Sludd og regn

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
nb: Sludd eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Windy
nb: Kuling

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
nb: Vinterblanding

[ctx: weather forecast]
en: clear
nb: klart

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
nb: Perioder med klart vær

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
nb: klar himmel

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
nb: skyet

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
nb: skyet med hagl

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
nb: skyet med kraftig snøfall

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
nb: skyet med lett snøfall

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
nb: skyet med sludd

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
nb: yr

[ctx: weather forecast]
en: fog
nb: tåke

[ctx: weather forecast]
en: foggy
nb: tåket

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
nb: grå skyer

[ctx: weather forecast]
en: hail
nb: hagl

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
nb: haglbyge

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
nb: haglbyger

[ctx: weather forecast]
en: hazy
nb: disig

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
nb: kraftig regn

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
nb: kraftig regnbyge

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
nb: kraftig byge

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
nb: kraftige byger

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
nb: kraftig snøfall

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
nb: kraftig snøbyge

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
nb: kraftige snøbyger

[ctx: weather forecast]
en: light rain
nb: lett regn

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
nb: lett regnbyge

[ctx: weather forecast]
en: light shower
nb: lett byge

[ctx: weather forecast]
en: light showers
nb: lette byger

[ctx: weather forecast]
en: light snow
nb: lett snøfall

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
nb: lett snøbyge

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
nb: lette snøbyger

[ctx: weather forecast]
en: mist
nb: tåkedis

[ctx: weather forecast]
en: misty
nb: disig

[ctx: weather forecast]
en: na
nb: –

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
nb: delvis skyet

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
nb: sandfokk

[ctx: weather forecast]
en: sleet
nb: sludd

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
nb: sluddbyge

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
nb: sluddbyger

[ctx: weather forecast]
en: sunny
nb: sol

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
nb: perioder med sol

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
nb: tordenbyge

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
nb: tropisk storm

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
nb: hvite skyer
