texinfo 6.7.92 - en to nb translation catalogue (560 entries)

en: 	Try `%s --help' for a complete list of options.
nb: 	Prøv «%s --help» for en komplett liste over valg.

en: 
    * Menu:
    
      (File)Node                        Lines   Size   Containing File
      ----------                        -----   ----   ---------------
nb: 
    * Menu:
    
      (Fil)Node                         Linjer  Str.   Inneholdene fil
      ---------                         ------  ----   ---------------

en: 
    For a summary of key bindings, type H within Info.
nb: 
    For en oppsummering av sentrale bindinger, trykk «H» i Info.

en: 
    The first non-option argument, if present, is the menu entry to start from;
    it is searched for in all 'dir' files along INFOPATH.
    If it is not present, info merges all 'dir' files and shows the result.
    Any remaining arguments are treated as the names of menu
    items relative to the initial node visited.
nb: 
    Den første ikke-alternativet argumentet, dersom tilstede, er menypunktet som starter fra;
    det blir søkt etter i alle «dir»-filer langs INFOPATH.
    Hvis det ikke er tilstede, vil info flette sammen alle «dir»-filer og vise resultatet.
    Eventuelle gjenværende argumenter blir behandlet som navnene på
    menyelementene i forhold til den opprinnelig besøkte noden.

en:     --help                  display this help and exit
nb:     --help                  vise denne hjelpen og avslutte

en:    Source files groveled to make this file include:
nb:    Kildefiler søkt gjennom for å lage denne filen inkluderer:

en:   The defaults for the @if... conditionals depend on the output format:
      if generating Docbook, --ifdocbook is on and the others are off;
      if generating HTML, --ifhtml is on and the others are off;
      if generating Info, --ifinfo is on and the others are off;
      if generating plain text, --ifplaintext is on and the others are off;
      if generating XML, --ifxml is on and the others are off.
nb:   Standardverdiene for @if...-betingelsene avhenger av utdatatformatet:
      dersom Docbook genereres er --ifdocbook påslått og de andre av;
      dersom HTML genereres er --ifhtml påslått og de andre av;
      dersom Info genereres er --ifinfo påslått og de andre av;
      dersom ren tekst genereres er --ifplaintext påslått og de andre av;
      dersom XML genereres er --ifxml påslått og de andre av.

en:  --debug             report what is being done.
     --delete            delete existing entries for INFO-FILE from DIR-FILE;
                          don't insert any new entries.
     --defsection=TEXT   like --section, but only use TEXT if no sections
                          are present in INFO-FILE (replacing "Miscellaneous").
     --description=TEXT  the description of the entry is TEXT; used with
                          the --name option to become synonymous with the
                          --entry option.
     --dir-file=NAME     specify file name of Info directory file;
                          equivalent to using the DIR-FILE argument.
     --dry-run           same as --test.
nb:  --debug             rapporter hva som blir gjort.
     --delete            slette eksisterende oppføringer for INFO-FIL fra DIR-FIL;
                          ikke sett inn nye oppføringer.
     --defsection=TEKST  lik --section, men bruk kun TEKST hvis ingen «sections»
                          finnes i INFO-FIL (erstatter «Diverse»).
     --description=TEKST  beskrivelsen av oppføringen er TEKST; brukes med
                          --name for å bli synonymt med --entry.
     --dir-file=NAVN     spesifiser filnavnet på Info-katalogfilen;
                           tilsvarer å bruke DIR-FIL-argumentet.
     --dry-run           samme som --test

en:  --entry=TEXT        insert TEXT as an Info directory entry,
                          overriding any corresponding entry from DIR-FILE.
                          TEXT is written as an Info menu item line followed
                           by zero or more extra lines starting with whitespace.
                          If you specify more than one entry, all are added.
                          If you don't specify any entries, they are determined
                           from information in the Info file itself.
nb:  --entry=TEKST        Sett inn tekst som en infokatalogoppføring,
                           overstyrer eventuelle tilsvarende oppføring fra MAPPE-FIL.
                           TEKST er skrevet som en infomenyartikkellinje etterfulgt
                            av null eller flere ekstra linjer som starter med mellomrom.
                           Dersom du angir mer enn én oppføring, blir alle lagt til.
                           Hvis du ikke angir noen oppføringer avgjøres det
                            fra informasjon i selve infofilen.

en:  --help              display this help and exit.
     --info-dir=DIR      same as --dir-file=DIR/dir.
     --info-file=FILE    specify Info file to install in the directory;
                          equivalent to using the INFO-FILE argument.
     --item=TEXT         same as --entry=TEXT.
     --keep-old          do not replace entries, or remove empty sections.
nb:  --help              Vis denne hjelpen og avslutt.
     --info-dir=mappe    samme som --dir-file=MAPPE/mappe.
     --info-file=FIL     spesifiser infofilen som skal installeres i katalogen;
                           tilsvarer å bruke INFO-FIL argument.
     --item=TEKST        samme som --entry=TEKST.
     --keep-old          ikke erstatt oppføringer eller fjern tomme seksjoner.

en:  --maxwidth, --max-width=COL  wrap description at column COL.
     --menuentry=TEXT    same as --name=TEXT.
     --name=TEXT         the name of the entry is TEXT; used with --description
                          to become synonymous with the --entry option.
     --no-indent         do not format new entries in the DIR file.
     --quiet             suppress warnings.
nb:  --maxwidth, --max-width=COL  bryt beskrivelse i kolonne COL
     --keep-old          ikke erstatt oppføringer eller fjern tomme seksjoner.
     --menuentry=TEXT    samme som --name=TEXT.
     --name=TEXT         navnet på oppføringen er TEXT; brukes med --description
                           for å bli synonymt med --entry alternativet
     --no-indent         ikke formater nye oppføringer i DIR-filen.
     --quiet             undertrykk advarsler.

en:  --regex=R           put this file's entries in all sections that match the
                          regular expression R (ignoring case).
     --remove            same as --delete.
     --remove-exactly    only remove if the info file name matches exactly;
                          suffixes such as .info and .gz are not ignored.
     --section=SEC       put entries in section SEC of the directory.
                          If you specify more than one section, all the entries
                           are added in each of the sections.
                          If you don't specify any sections, they are determined
                           from information in the Info file itself;
                           if nothing is available there, the --defsection
                           value is used; if that is not specified, the
                           final default is "Miscellaneous".
     --section R SEC     equivalent to --regex=R --section=SEC --add-once.
nb:  --regex=R           legg denne filens oppføringer i alle seksjoner som samsvarer med
                           regulært uttrykk R (ignorer bokstavstørrelse).
     --remove            samme som --delete.
     --remove-exactly    fjerner bare hvis info filnavnet samsvarer nøyaktig;
                          endelser som. info og. gz ignoreres ikke.
     --section=SEC       legg oppføringer i SEC-kapittelet i katalogen.
                           Dersom du angir mer enn én del, vil alle oppføringer
                            legges i alle seksjonene.
                           Hvis du ikke angir noe avsnitt, blir de bestemt
                            fra informasjon i selve Infofilen;
                           hvis ingenitng er tilgjengelig der, brukes verdien
                           --defsection; hvis det ikke er spesifisert er standardverdien
                           «Miscellaneous».
     --section R SEC     tilsvarer --regex=R --section=SEC --add-once.

en:  --silent            suppress warnings.
     --test              suppress updating of DIR-FILE.
     --version           display version information and exit.
nb:  --silent             undertrykke advarsler.
     --test               undertrykke oppdatering av DIR-FIL.
     --version            vise programversjon og avslutte.

en:  backward
nb: bakover

en:  case-sensitively
nb: skiller mellom store og små bokstaver

en: "%s" is invalid
nb: «%s» er ugyldig

en: "%s", line %u:
nb: «%s», linje %u:

en: %c%s expects `i' or `j' as argument, not `%s'
nb: %c%s forventer «i» eller «j» som argument, ikke «%s»

en: %c%s is obsolete.
nb: %c%s er foreldet.

en: %c%s is obsolete; %s
nb: %c%s er foreldet: %s

en: %c%s missing closing brace
nb: %c%s mangler avsluttende krøllparentes

en: %c%s requires a name
nb: %c%s krever et navn

en: %d completion:
     | %d completions:
nb[0]: %d fullføring:
nb[1]: %d fullføringer:

en: %s can be invoked via %s
nb: %s kan bli startet via %s

en: %s can only be invoked via %s
nb: %s kan bare bli startet via %s

en: %s is not a valid language code
nb: %s er ikke en gyldig språkkode

en: %s is not a valid region code
nb: %s er ikke en gyldig språkkode

en: %s is undefined
nb: %s er udefinert

en: %s not meaningful for non-split output
nb: @%s er meningsløs for ikke-splittutgang

en: %s reference to nonexistent `%s'
nb: %s referanse til ikke-eksisterende «%s»

en: %s requires an argument: the formatter for %citem
nb: %s krever et argument: formattereren for %citem

en: %s requires an argument: the formatter for @item
nb: %s krever et argument: formattereren for @item

en: %s: --footnote-style arg must be `separate' or `end', not `%s'.
nb: %s: --footnote-style arg må være «separate» eller «end», ikke «%s».

en: %s: --paragraph-indent arg must be numeric/`none'/`asis', not `%s'.
nb: %s: --paragraph-indent arg må være numerisk/«none»/«asis», ikke «%s».

en: %s: Specify the Info file only once.
nb: %s: Spesifiser infofilen bare en gang.

en: %s: already have dir file: %s
nb: %s: har allerede en dirfil: %s

en: %s: could not create directory %s: %s
nb: %s: kan ikke opprette katalogen «%s»: %s

en: %s: could not open %s for writing: %s
nb: %s: kunne ikke åpne %s for skriving: %s

en: %s: could not open %s: %s
nb: %s: kunne ikke åpne %s: %s

en: %s: could not read (%s) and could not create (%s)
nb: %s: kunne ikke lese (%s) og kunne ikke opprette (%s)

en: %s: empty file
nb: %s: tom fil

en: %s: error on closing %s: %s
nb: %s: feil ved lukking av  %s: %s

en: %s: error on closing internal links file %s: %s
nb: %s: feil ved lukking av intern lenkefil %s: %s

en: %s: error on closing stdout: %s
nb: %s: feil ved lukking av standard-utdata: %s

en: %s: invalid option -- '%c'
nb: %s: ugyldig valg -- «%c»

en: %s: missing file argument
nb: %s: mangler filargument

en: %s: missing file argument.
nb: %s: mangler filargument.

en: %s: no such variable
nb: %s: ingen slik variabel

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
nb: %s: valget «%s%s» tillater ikke argumenter

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
nb: %s: valget «%s%s» er flertydig

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
nb: %s: valget «%s%s» er flertydig; muligheter:

en: %s: option '%s%s' requires an argument
nb: %s: valget «%s%s» krever et argument

en: %s: option requires an argument -- '%c'
nb: %s: valget krever et argument -- «%c»

en: %s: rename %s failed: %s
nb: %s: endre navn %s mislyktes: %s

en: %s: unknown variable %s
nb: %s: ukjent variabel %s

en: %s: unknown variable %s
nb: %s: ukjent variabel %s

en: %s: unrecognized option '%s%s'
nb: %s: ukjent valg «%s%s»

en: %s: when generating %s, only one input FILE may be specified with -o
nb: %s: ved generering av %s, kun én inndata-FIL kan spesifiseres med -o

en: '%s' is invalid
nb: «%s» er ugyldig

en: '%s' is not on any keys
nb: «%s» er ikke på noen taster

en: ---------- Footnotes ----------
nb: ---------- Fotnoter -----------

en: -----Info: (), lines ----,
nb: -----Info: (), linjer ----,

en: --Xopt option without printed output
nb: alternativet --Xopt uten utdata-utskrifter

en: --css-include ended in comment
nb: --css-file endte i en kommentar

en: 1...9       Pick the first...ninth item in this node's menu.
nb: 1...9       Velg første...niende punkt i nodens meny.

en: @%s `%s' previously defined
nb: @%s «%s» er tidligere definert

en: @%s arg must be `on', `off' or `odd', not `%s'
nb: @%s-argument må være «on», «off» eller «odd», ikke «%s»

en: @%s arg must be `separate' or `end', not `%s'
nb: @%s-argument må være «separate» eller «end», ikke «%s»

en: @%s arg must be `top' or `bottom', not `%s'
nb: @%s-argument må være «top» eller «bottom», ikke «%s»

en: @%s expected braces
nb: @%s forventet krøllparanteser

en: @%s in empty multitable
nb: @%s i tom multitabell

en: @%s is not meaningful outside `@float' environment
nb: @%s er meningsløs utenfor et «@float»-miljø

en: @%s is obsolete.
nb: @%s er foreldet.

en: @%s is obsolete; %s
nb: @%s er foreldet; %s

en: @%s missing argument
nb: @%s mangler argument

en: @%s missing closing brace
nb: @%s mangler avsluttende krøllparentes

en: @%s missing first argument
nb: @%s mangler første argument

en: @%s node name should not contain `%s'
nb: @%s nodenavm bør ikke inneholdet «%s»

en: @%s not allowed inside `@%s' block
nb: @%s er ikke tillat i en «@%s»-blokk

en: @%s not allowed inside `@copying' block
nb: @%s er ikke tillat i en «@copying»-blokk

en: @%s not empty
nb: @%s ikke tom

en: @%s not meaningful inside @%s block
nb: @%s er meningsløs innenfor en @%s-blokk

en: @%s not meaningful inside `@%s' block
nb: @%s er meningsløs innenfor en «@%s»-blokk

en: @%s not meaningful outside `@titlepage' and `@quotation' environments
nb: @%s gir ikke mening utenfor «@titlepage»- og «@quotation»-miljøer

en: @%s only meaningful on a @multitable line
nb: @%s er kun meningsfull i en @multitable-linje

en: @%s outside of any node
nb: @%s utenfor enhver node

en: @%s reference to nonexistent node `%s'
nb: @%s referanse til ikke-eksisterende node «%s»

en: @%s requires a name
nb: @%s krever et navn

en: @%s should not appear in @%s
nb: %s bør ikke forekomme i @%s

en: @%s should only accept an @-command as argument, not `%s'
nb: @%s bør kun akseptere en @-kommando som argument, ikke «%s»

en: @%s should only appear at the beginning of a line
nb: @%s bør bare forekomme ved begynnelsen av en linje

en: @%s should only appear in an index entry
nb: @%s bør bare forekomme i en indeksoppføring

en: @%s: could not find %s
nb: @%s: kan ikke finne %s

en: @%s: could not open %s: %s
nb: @%s: kunne ikke åpne %s: %s

en: @\ should only appear in math context
nb: @\ bør bare forekomme i matematisk sammenheng

en: @allowcodebreaks arg must be `true' or `false', not `%s'
nb: @allowcodebreaks-argument må være «true» eller «false», ikke «%s»

en: @author not meaningful outside `@titlepage' and `@quotation' environments
nb: @author gir ikke mening utenfor «@titlepage»- og «@quotation»-miljøer

en: @clear requires a name
nb: @clear krever et navn

en: @clickstyle should only accept an @-command as argument, not `%s'
nb: @clickstyle bør kun akseptere en @-kommando som argument, ikke «%s»

en: @columnfractions only meaningful on a @multitable line
nb: @columnfractions er kun meningsfull i en @multitable-linje

en: @dotless expects `i' or `j' as argument, not `%c'
nb: @dotless forventer «i» eller «j» som argument, ikke «%c»

en: @dotless expects `i' or `j' as argument, not `%s'
nb: @dotless forventer «i» eller «j» som argument, ikke «%s»

en: @end %s should only appear at the beginning of a line
nb: @end %s bør bare forekomme ved begynnelsen av en linje

en: @exampleindent arg must be numeric/`asis', not `%s'
nb: @exampleindent-argument må være numerisk/«asis», ikke «%s»

en: @firstparagraph arg must be `none' or `insert', not `%s'
nb: @firstparagraph-argument må være «none» eller «insert», ikke «%s»

en: @firstparagraphindent arg must be `none' or `insert', not `%s'
nb: @firstparagraphindent-argument må være numerisk/«none»/«asis», ikke «%s»

en: @footnotestyle arg must be `separate' or `end', not `%s'
nb: @footnotestyle-argument må være «separate» eller «end», ikke «%s»

en: @image file `%s' (for HTML) not found, using `%s'
nb: @image-fil «%s» (for HTML) ikke funnet, bruker «%s»

en: @image file `%s' not found, using `%s'
nb: @image-fil «%s» ikke funnet, bruker «%s»

en: @image file `%s' unreadable: %s
nb: @image-fil «%s» er uleselig: %s

en: @image missing filename argument
nb: @image mangler filnavn

en: @include: could not find %s
nb: @include: kan ikke finne %s

en: @include: could not open %s:
nb: @include: kunne ikke åpne %s:

en: @paragraphindent arg must be numeric/`none'/`asis', not `%s'
nb: @paragraphindent-argument må være numerisk/«none»/«asis», ikke «%s»

en: @set requires a name
nb: @set krever et navn

en: @setchapternewpage arg must be `on', `off' or `odd', not `%s'
nb: @setchapternewpage-argument må være «on», «off» eller «odd», ikke «%s»

en: @sp arg must be numeric, not `%s'
nb: @sp-argument må være numerisk, ikke «%s»

en: @strong{Note...} produces a spurious cross-reference in Info; reword to avoid that
nb: @strong{Note...} lager en overflødig kryssreferanse i Info; skriv om for å unngå dette

en: @unmacro requires a name
nb: @unmacro krever et navn

en: @urefbreakstyle arg must be `after'/`before'/`none', not `%s'
nb: @urefbreakstyle-argument må være «after»/«before»/«none», ikke «%s»

en: Accept (or force completion of) this line
nb: Godta (eller tvinge fullføring av) denne linjen

en: Add or remove entries in INFO-FILE from the Info directory DIR-FILE.
nb: Legg til eller fjern oppføringer i INFO-FIL fra Info katalogen DIR-FIL.

en: Add this digit to the current numeric argument
nb: Legge til dette siffret til det gjeldende numeriske argumentet

en: Basic Info command keys
nb: Grunnleggende info-kommandotaster

en: Building completions...
nb: Bygger fullføringer...

en: Cancel current operation
nb: Avbryte gjeldende operasjon

en: Cancel or quit operation
nb: Avbryte eller avslutte operasjon

en: Cannot delete a permanent window
nb: Kan ikke slette et permanent vindu

en: Cannot delete the last window
nb: Kan ikke slette det siste vinduet

en: Cannot execute an 'echo-area' command here
nb: Kan ikke utføre en «echo-area»-kommando her

en: Cannot find '%s'
nb: Kan ikke finne «%s»

en: Cannot find a window!
nb: Kan ikke finne et vindu!

en: Cannot find node '%s'
nb: Kan ikke finne noden «%s»

en: Cannot find node '(%s)%s'
nb: Kan ikke finne noden «(%s)%s»

en: Cannot open pipe to '%s'
nb: Kan ikke åpne pipe til «%s»

en: Clear displayed search matches
nb: Tøm viste søketreff

en: Commands available in Info windows:
nb: Kommandoer tilgjengelig i Infovinduer:

en: Commands available in the echo area:
nb: Kommandoer tilgjengelig i ekkoområdet:

en: Conditional processing in input:
      --ifdocbook       process @ifdocbook and @docbook even if
                          not generating Docbook.
      --ifhtml          process @ifhtml and @html even if not generating HTML.
      --ifinfo          process @ifinfo even if not generating Info.
      --ifplaintext     process @ifplaintext even if not generating plain text.
      --iftex           process @iftex and @tex.
      --ifxml           process @ifxml and @xml.
      --no-ifdocbook    do not process @ifdocbook and @docbook text.
      --no-ifhtml       do not process @ifhtml and @html text.
      --no-ifinfo       do not process @ifinfo text.
      --no-ifplaintext  do not process @ifplaintext text.
      --no-iftex        do not process @iftex and @tex text.
      --no-ifxml        do not process @ifxml and @xml text.
    
      Also, for the --no-ifFORMAT options, do process @ifnotFORMAT text.
nb: Betinget behandling av input:
      --ifdocbook        behandle @ifdocbook og @docbook selv om
                           DocBook ikke skal genereres.
      --ifhtml           behandle @ifhtml og @html selv om HTML ikke skal genereres.
      --ifinfo           behandle @ifinfo selv når info ikke skal genereres.
      --ifplaintext      behandle @ifplaintext selv om ren tekst ikke skal genereres.
      --iftex            behandle @iftex og @tex; innebærer --no-split.
      --ifxml            behandle @ifxml og @xml.
      --no-ifdocbook     ikke behandle @ifdocbook og @docbook.
      --no-ifhtml        ikke behandle @ifhtml og @html.
      --no-ifinfo        ikke behandle @ifinfo.
      --no-ifplaintext   ikke behandle @ifplaintext.
      --no-iftex         ikke behandle @iftex og @tex.
      --no-ifxml         ikke behandle @ifxml og @xml.
    
      Dessuten, for --no-ifFORMAT-alternativer, behandle @ifnotFORMAT-tekst.

en: Controls what happens when scrolling is requested at the end of a node
nb: Kontrollerer hva som skjer når rulling er ønsket ved slutten av en node

en: Controls whether scroll-behavior affects cursor movement commands
nb: Kontrollerer om bla-atferd påvirker markørbevegelseskommandoer

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
nb: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    Lisens GPLv3+: GNU GPL versjon 3 eller senere <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Dette er gratis programvare: du er fri til å endre og redistribuere det.
    Det er INGEN GARANTI, i den grad loven tillater.

en: Could not create output file '%s'
nb: Kunne ikke opprette utskriftsfil «%s»

en: Could not read %s.
nb: Kunne ikke lese %s.

en: Couldn't manipulate the file %s.
nb: Kunne ikke manipulere filen %s.

en: Delete all other windows
nb: Slette alle andre vinduer

en: Delete the character behind the cursor
nb: Slette tegnet bak markøren

en: Delete the character under the cursor
nb: Slette tegnet under markøren

en: Delete the current window
nb: Slette den gjeldende vindu

en: Describe command:
nb: Beskriv kommandoen:

en: Describe key: %s
nb: Beskriv tast: %s

en: Describe variable:
nb: Beskriv variabel:

en: Display help message
nb: Vise hjelpemelding

en: Display version of Info being run
nb: Vis hvilken info-versjon som kjøres

en: Divide the available screen space among the visible windows
nb: Dele den tilgjengelige skjermplassen mellom de synlige vinduene

en: END-INFO-DIR-ENTRY without matching START-INFO-DIR-ENTRY
nb: END-INFO-DIR-ENTRY uten tilhørende START-INFO-DIR-ENTRY

en: Email bug reports to bug-texinfo@gnu.org,
    general questions and discussion to help-texinfo@gnu.org.
    Texinfo home page: http://www.gnu.org/software/texinfo/
nb: Send feilrapporter til bug-texinfo@gnu.org,
    generelle spørsmål og diskusjoner til help-texinfo@gnu.org.
    Websiden for Texinfo: http://www.gnu.org/software/texinfo/

en: Error converting file character encoding
nb: Feil ved konvertering av filtegnkoding

en: Error in regular expression `%s': %s
nb: Feil i regulært uttrykk «%s»: %s

en: Examples:
      makeinfo foo.texi                      write Info to foo's @setfilename
      makeinfo --html foo.texi               write HTML to @setfilename
      makeinfo --xml foo.texi                write Texinfo XML to @setfilename
      makeinfo --docbook foo.texi            write Docbook XML to @setfilename
      makeinfo --plaintext foo.texi          write plain text to standard output
      makeinfo --pdf foo.texi                write PDF using texi2dvi
    
      makeinfo --html --no-headers foo.texi  write html without node lines, menus
      makeinfo --number-sections foo.texi    write Info with numbered sections
      makeinfo --no-split foo.texi           write one Info file however big
nb: Eksempler:
      makeinfo foo.texi                     skriv Info til foos @setfilename
      makeinfo --html foo.texi              skriv HTML til @setfilename
      makeinfo --xml foo.texi               skriv Texinfo XML til @setfilename
      makeinfo --docbook foo.texi           skriv Docbook XML til @setfilename
      makeinfo --plaintext foo.texi          skriv ren tekst til standard utdata
      makeinfo --pdf foo.texi        skriv PDF ved bruk av texi2dvi
    
      makeinfo --html --no-headers foo.texi skriv HTML uten nodelinjer
      makeinfo --number-sections foo.texi   skriv Info med nummererte avsnitt
      makeinfo --no-split foo.texi          skriv en Infofil uansett størrelse

en: Exclude default directories from file search path
nb: Unnta standardmapper fra filsøkingssti

en: Explain the use of a variable
nb: Forklar bruken av en variabel

en: Extra regular expression specified, ignoring `%s'
nb: Ekstra regulært uttrykk spesifisert, ignorerer «%s»

en: Failing
nb: Mislyktes

en: Find Invocation node of [%s]:
nb: Finne Invocation-noden til [%s]:

en: Find file:
nb: Finne fil:

en: Find the node describing program invocation
nb: Finne noden som beskriver bruksmåten for programmet

en: Finding index entries...
nb: Finner indeksinnslag...

en: Follow menus:
nb: Følge menyer:

en: Follow xref (%s):
nb: Følge kryssreferanse (%s):

en: Follow xref:
nb: Følge kryssreferanse:

en: Footnotes could not be displayed
nb: Fotnoter kunne ikke vises

en: Found '%s' in %s. ('\[next-index-match]' tries to find next.)
nb: Fant «%s» i %s. («\[next-index-match]» prøver å finne neste.)

en: GNU Info version %s
nb: GNU Info versjon %s

en: General options:
          --document-language=STR locale to use in translating Texinfo keywords
                                    for the output document (default C).
          --error-limit=NUM       quit after NUM errors (default %d).
          --force                 preserve output even if errors.
          --help                  display this help and exit.
          --no-validate           suppress node cross-reference validation.
          --no-warn               suppress warnings (but not errors).
          --conf-dir=DIR          search also for initialization files in DIR.
          --init-file=FILE        load FILE to modify the default behavior.
      -c, --set-customization-variable VAR=VAL  set customization variable VAR 
                                    to value VAL.
      -v, --verbose               explain what is being done.
          --version               display version information and exit.
nb: Generelle valg:
          --document-language=STR locale til bruk i oversettelse av texinfo-nøkkelord.
                                  for utdatadokumentet (standard C).
          --error-limit=ANT       avslutt etter ANT feil (standard %d).
          --force                 bevare output selv med feil.
          --help                  vise denne hjelpen og avslutte.
          --no-validate           undertrykke sjekking av kryssreferanser.
          --no-warn               undertrykke advarsler (men ikke feil).
          --conf-dir=MAPPE        søk også etter initialiseringsfiler i MAPPE.
          --init-file=FIL         last FIL for å endre standard virkemåte.
      -c, --set-customization-variable VAR=VAL  sett tilpasningsvariabel VAR
                                    til verdi VAL.
      -v, --verbose               forklar hva som blir gjort.
          --version               vis programversjon og avslutt.

en: General output options:
      -E, --macro-expand=FILE     output macro-expanded source to FILE,
                                    ignoring any @setfilename.
          --no-headers            suppress node separators, Node: lines, and menus
                                    from Info output (thus producing plain text)
                                    or from HTML (thus producing shorter output).
                                    Also, if producing Info, write to
                                    standard output by default.
          --no-split              suppress any splitting of the output;
                                    generate only one output file.
          --[no-]number-sections  output chapter and sectioning numbers;
                                    default is on.
      -o, --output=DEST           output to DEST.
                                    With split output, create DEST as a directory
                                     and put the output files there.
                                    With non-split output, if DEST is already
                                     a directory or ends with a /,
                                     put the output file there.
                                    Otherwise, DEST names the output file.
nb: Generelle outputvalg:
      -E, --macro-expand FIL      sende makroekspandert kilde til FIL,
                                  ignorerer enhver @setfilename.
          --no-headers            undertrykke nodeseparatorer, Node:-linjer og menyer
                                  fra Info-output (og derved produsere ren tekst)
                                  eller fra HTML (og derved produsere kortere utdata);
                                  Hvis det produseres Info, skriv til
                                  standard utdata som standard.
          --no-split              undertrykk splitting av Info- eller HTML-utdata;
                                  bare generer en utdatafil.
          --[no-]number-sections  nummerere kapitler og avdelinger (section);
                                  standard er På.
      -o, --output=DEST           sende output til DEST.
                                  Med split utdata, opprett DEST som en mappe
                                  og sette output filene der.
                                  Med ikke-split utdata, hvis DEST allerede er
                                  en mappe eller slutter med /,
                                  legg utdatafilen der.
                                  Ellers navngir DEST utdatafilen.

en: Get Manpage:
nb: Hent manualsiden:

en: Go to next match in Info sub-tree
nb: Gå til neste treff i Info-undertréet

en: Go to previous match in Info sub-tree
nb: Gå til forige treff i Info-undertréet

en: Go to the next matching index item from the last '\[index-search]' command
nb: Gå til det neste passende indeksinnslaget fra forrige '\[index-search]'-kommando

en: Going back to last match from %s
nb: Går tilbake til siste treff fra %s

en: Goto node:
nb: Gå til node:

en: Grovel all known info file's indices for a string and build a menu
nb: Kravle gjennom alle kjente infofilers indekser etter en streng
           og bygge opp en meny

en: Grow (or shrink) this window
nb: Øke (eller minke) dette vinduet

en: Here is the menu of nodes you have recently visited.
    Select one from this menu, or use '\[history-node]' in another window.
nb: Her er menyen over nodene du nylig har besøkt.
    Velg en fra denne menyen, eller bruk «\[history-node]» i et annet vindu.

en: Hide some Info file syntax in the text of nodes
nb: Skjul litt info-filsyntax i nodeteksten

en: How to follow a cross-reference
nb: Hvordan følge en kryssreferanse

en: I-search backward:
nb: I-søk bakover:

en: I-search:
nb: I-søk:

en: Index apropos
nb: Indeksapropos

en: Index entries containing '%s':
nb: Indeksoppføringer som inneholder «%s»:

en: Index entry:
nb: Indeksinnslag:

en: Index topic
nb: Indeksoppføring

en: Input file options:
          --commands-in-node-names  does nothing, retained for compatibility.
      -D VAR                        define the variable VAR, as with @set.
      -D 'VAR VAL'                  define VAR to VAL (one shell argument).
      -I DIR                        append DIR to the @include search path.
      -P DIR                        prepend DIR to the @include search path.
      -U VAR                        undefine the variable VAR, as with @clear.
nb: Valg for inputfil:
          --commands-in-node-names   tillate @-kommandoer i nodenavn.
      -D VAR                         definer variabelen VAR, som om @set brukes.
      -D 'VAR VAL'                  definer VAR til VAL (ett skall-argument).
      -I MAPPE                       legg til MAPPE på slutten av @include-søkestien.
      -P MAPPE                       legg til MAPPE på starten av @include-søkestien.
      -U VAR                         udefiner variabelen VAR, som om @clear brukes.

en: Insert a TAB character
nb: Sette inn en tabulator

en: Insert completion
nb: Sett inn fullføring

en: Insert next character verbatim
nb: Sette inn neste tegn ordrett

en: Invalid back reference
nb: Ugyldig tilbake-referanse

en: Invalid character class name
nb: Ugyldig tegnklassenavn

en: Invalid collation character
nb: Ugyldig sorteringstegn

en: Invalid content of \{\}
nb: Ugyldig innhold av \{\}

en: Invalid preceding regular expression
nb: Ugyldig foregående regulært uttrykk

en: Invalid range end
nb: Ugyldig områdeslutt

en: Invalid regular expression
nb: Ugyldig regulært uttrykk

en: Kill ring is empty
nb: Fellingsringen er tom

en: Kill the word following the cursor
nb: Slette ordet etter markøren

en: Kill the word preceding the cursor
nb: Slette ordet før markøren

en: Kill to the beginning of the line
nb: Slette til begynnelsen av linjen

en: Kill to the end of the line
nb: Slette til slutten av linjen

en: List all matches of a string in the index
nb: Vis alle treff av en streng i indeksen

en: List possible completions
nb: Liste mulige fullføringer

en: Look up a string in the index for this file
nb: Lete opp en streng i indeksen til denne filen

en: Make a window containing a menu of all of the currently visited nodes
nb: Lag et vindu inneholdene en meny over alle de nylig besøkte nodene

en: Memory exhausted
nb: Minnet oppbrukt

en: Menu item (%s):
nb: Menypunkt (%s):

en: Menu item:
nb: Menypunkt:

en: Minimal length of a search string
nb: Minimal lengde på en søkestreng

en: Move backward a character
nb: Flytte bakover et tegn

en: Move backward a word
nb: Flytte tilbake et ord

en: Move backwards or up through node structure
nb: Flytte tilbake eller opp gjennom nodestrukturen

en: Move down to the next line
nb: Flytte ned til neste linje

en: Move forward a character
nb: Flytte forover et tegn

en: Move forward a word
nb: Flytte forover et ord

en: Move forwards or down through node structure
nb: Flytte forover eller ned gjennom nodestrukturen

en: Move the cursor to a specific line of the window
nb: Flytte markøren til en angitt linje i vinduet

en: Move to the end of the line
nb: Flytte til slutten av linjen

en: Move to the end of this line
nb: Flytte til slutten av denne linjen

en: Move to the end of this node
nb: Flytte til slutten av denne noden

en: Move to the next cross reference
nb: Flytte til neste kryssreferanse

en: Move to the previous cross reference
nb: Flytte til forrige kryssreferanse

en: Move to the start of the line
nb: Flytte til starten av linjen

en: Move to the start of this line
nb: Flytte til starten av denne linjen

en: Move to the start of this node
nb: Flytte til starten av denne noden

en: Move to the start of this node's menu
nb: Flytte til starten av denne nodens meny

en: Move up to the previous line
nb: Flytte opp til den forrige linjen

en: NUL character (\000) not permitted
nb: NULL-tegn (\000) er ikke tillatt

en: NUL character (^%c) not permitted
nb: NULL-tegn (^%c) er ikke tillatt

en: No '%s' pointer for this node
nb: Ingen «%s»-peker for denne noden

en: No 'Prev' or 'Up' for this node within this document
nb: Ingen «forrige» eller «opp» for denne noden i dette dokumentet

en: No active search
nb: Ingen aktive søk

en: No available info files have '%s' in their indices
nb: Ingen tilgjengelig infofiler har «%s» i sine indekser

en: No completions
nb: Ingen fullføringer

en: No cross references in this node
nb: Ingen kryssreferanser i denne noden

en: No dir file specified; try --help for more information.
nb: Ingen dir-fil angitt; prøv --help for mer informasjon.

en: No earlier node in history
nb: Ingen tidligere node i historikken

en: No file index
nb: Ingen fil-indeks

en: No footnotes in this node
nb: Ingen fotnoter i denne noden

en: No index entries containing '%s'
nb: Ingen indeksoppføringer som inneholder «%s»

en: No index entries containing '%s'.
nb: Ingen indeksoppføringer som inneholder «%s».

en: No indices found
nb: Ingen indekser funnet

en: No indices found.
nb: Ingen indekser funnet.

en: No input file specified; try --help for more information.
nb: Ingen innfil angitt; prøv --help for mer informasjon.

en: No match
nb: Ingen treff

en: No menu in node '%s'
nb: Ingen meny i noden «%s»

en: No menu in this node
nb: Ingen meny i denne noden

en: No menu item '%s' in node '%s'
nb: Ingen menypunkt «%s» i noden «%s»

en: No more index entries containing '%s'
nb: Ingen flere indeksoppføringer som inneholder «%s»

en: No more matches
nb: Ingen flere treff

en: No more nodes within this document
nb: Ingen flere noder i dette dokumentet

en: No previous index search string
nb: Ingen tidligere indekssøkestrenger

en: No previous regular expression
nb: Intet foregående regulært uttrykk

en: No previous search string
nb: Ingen tidligere søkestreng

en: No program name given
nb: Intet programnavn oppgitt

en: Not complete
nb: Ikke fullstendig

en: Not enough room for a help window, please delete a window
nb: Ikke nok plass for et hjelpevindu, vennligst slett et vindu

en: Only @%s 10 or 11 is supported, not `%s'
nb: Kun @%s 10 eller 11 er støttet, ikke «%s»

en: Only @fonttextsize 10 or 11 is supported, not `%s'
nb: Kun @fonttextsize 10 eller 11 er støttet, ikke «%s»

en: Only one window
nb: Bare et vindu

en: Options for HTML:
          --css-include=FILE      include FILE in HTML <style> output;
                                    read stdin if FILE is -.
          --css-ref=URL           generate CSS reference to URL.
          --internal-links=FILE   produce list of internal links in FILE.
          --split=SPLIT           split at SPLIT, where SPLIT may be `chapter',
                                    `section' or `node'.
          --transliterate-file-names  use file names in ASCII transliteration.
          --node-files            produce redirection files for nodes and 
                                    anchors; default is set only if split.
nb: Alternativer for HTML:
           --CSS-include=FIL       inkludere FIL i HTML <style> utgang;
                                     les stdin dersom FIL er -.
           --css-ref=URL       generere referanse til en CSS-fil
           --internal-links=FILE   lag liste over interne linker i FIL
           --split=SPLIT           Splitt ved SPLIT, hvor SPLIT kan være «chapter»,
                                   «section» eller «node».
           --transliterate-file-names
                                   lag filnavnene i ASCII-translitterasjon.
           --node-files           lag omdirigeringsfiler for noder og
                                     ankre; som standard kun hvis splitt.

en: Options for Info and plain text:
          --disable-encoding      do not output accented and special characters
                                    in Info output based on @documentencoding.
          --enable-encoding       override --disable-encoding (default).
          --fill-column=NUM       break Info lines at NUM characters (default %d).
          --footnote-style=STYLE  output footnotes in Info according to STYLE:
                                    `separate' to put them in their own node;
                                    `end' to put them at the end of the node, in
                                    which they are defined (this is the default).
          --paragraph-indent=VAL  indent Info paragraphs by VAL spaces (default %d).
                                    If VAL is `none', do not indent; if VAL is
                                    `asis', preserve existing indentation.
          --split-size=NUM        split Info files at size NUM (default %d).
nb: Valg for Infooutput og ren tekst:
          --enable-encoding       skrive ut spesialtegn og tegn med aksenter i
                                    Infooutput basert på @documentencoding.
          --fill-column=ANT       bryte Infolinjer ved ANT tegn (standard %d).
          --footnote-style=STIL   generere fotnoter i Info i henhold til STIL:
                                    «separate» for å legge fotnotene i egne noder;
                                    «end» for å legge fotnotene i slutten av hver node
                                      der fotnotene er definert (standard).
          --paragraph-indent=ANT  rykke inn Infoavsnitt med ANT mellomrom (standard %d).
                                    Dersom ANT er «none» rykkes ikke avsnittene inn;
                                    Dersom ANT er «asis» bevares eksisterende innrykk.
          --split-size=ANT        splitte Infofilene ved lengde ANT (standard %d).

en: Output format selection (default is to produce Info):
          --docbook               output Docbook XML rather than Info.
          --html                  output HTML rather than Info.
          --plaintext             output plain text rather than Info.
          --xml                   output Texinfo XML rather than Info.
          --dvi, --dvipdf, --ps, --pdf  call texi2dvi to generate given output,
                                    after checking validity of TEXINFO-FILE.
nb: Valg av utdataformat (standard er å produsere Info):
          --docbook             generere DocBook XML i stedet for Info.
          --html                generere HTML i stedet for Info.
          --plaintext           generere ren tekst i stedet for Info
          --xml                 generere Texinfo XML i stedet for Info.
          --dvi, --dvipdf, --ps, --pdf  kalle texi2dvi til å generere angitt utdata,
                                    etter å ha sjekket gyldigheten av TEXINFO-FIL.

en: Pipe the contents of this node through INFO_PRINT_COMMAND
nb: «Pipe» innholdet av denne noden gjennom INFO_PRINT_COMMAND

en: Point doesn't appear within this window's node!
nb: Markøren vises ikke innen dette vinduets node!

en: Premature end of regular expression
nb: For tidlig slutt på regulært uttrykk

en: Print documentation for KEY
nb: Skrive ut dokumentasjonen for KEY

en: Quit
nb: Avbrutt

en: Quit using Info
nb: Avslutte Info

en: Read a command name in the echo area and execute it
nb: Lese et kommandonavn i ekkoområdet og utføre den

en: Read a footnote or cross reference and select its node
nb: Lese en fotnote eller kryssreferanse og velge dens node

en: Read a list of menus starting from dir and follow them
nb: Lese en liste over menyer fra dir og følge dem

en: Read a manpage reference and select it
nb: Lese en manualside-referanse og velge den

en: Read a menu item and select its node
nb: Lese et menyvalg og velge dens node

en: Read a node name and select it
nb: Lese et nodenavn og velge det

en: Read a string and search backward for it
nb: Lese inn en streng og søke bakover etter den

en: Read a string and search for it
nb: Lese inn en streng og søke etter den

en: Read a string and search for it case-sensitively
nb: Lese inn en streng og søke etter den med skille på store og små bokstaver

en: Read the name of a file and select it
nb: Lese inn navnet på en fil og velge den

en: Read the name of an Info command and describe it
nb: Lese inn navnet på en infokommando og beskrive den

en: Redraw the display
nb: Tegne skjermen på nytt

en: Regexp I-search backward:
nb: Regexp I-søk bakover:

en: Regexp I-search:
nb: Regexp I-søk:

en: Regexp search
nb: Regexp-søk

en: Regular expression too big
nb: Regulært uttrykk for stort

en: Repeat last search in the reverse direction
nb: Gjenta forrige søk i motsatt retning

en: Repeat last search in the same direction
nb: Gjenta forrige søk i samme retning

en: Resulting window would be too small
nb: Resulterende vindu ville blitt for lite

en: Run command bound to this key's lowercase variant
nb: Kjør kommandoen knyttet til denne tastens «liten-bokstav-variant»

en: START-INFO-DIR-ENTRY without matching END-INFO-DIR-ENTRY
nb: START-INFO-DIR-ENTRY uten tilhørende END-INFO-DIR-ENTRY

en: Same as scroll-behaviour
nb: Samme som rulle-oppførsel

en: Scanning indices of '%s'...
nb: Scanner indeksene til «%s»…

en: Scroll backward in this window
nb: Rulle bakover i dette vinduet

en: Scroll backward in this window and set default window size
nb: Rulle bakover i dette vinduet og sette standard vindustørrelse

en: Scroll backward in this window staying within node
nb: Rulle bakover i dette vinduet, men forbli innenfor noden

en: Scroll backward in this window staying within node and set default window size
nb: Rulle bakover i dette vinduet, forbli innenfor noden og sette standard vindustørrelse

en: Scroll down by half screen size
nb: Rulle ned en halv side

en: Scroll down by lines
nb: Rulle ned pr. antall linjer

en: Scroll forward in this window
nb: Rulle forover i dette vinduet

en: Scroll forward in this window and set default window size
nb: Rulle forover i dette vinduet og sette standard vindustørrelse

en: Scroll forward in this window staying within node
nb: Rulle forover i dette vinduet, men forbli innenfor noden

en: Scroll forward in this window staying within node and set default window size
nb: Rulle forover i dette vinduet, forbli innenfor noden og sette standard vindustørrelse

en: Scroll the completions window
nb: Rulle fullføringsvinduet

en: Scroll the other window
nb: Rulle det andre vinduet

en: Scroll the other window backward
nb: Rulle det andre vinduet bakover

en: Scroll up by half screen size
nb: Rulle opp en halv side

en: Scroll up by lines
nb: Rulle opp pr. antall linjer

en: Search
nb: Søke

en: Search continued from the beginning of the document
nb: Søk fortsatte fra begynnelsen av dokumentet

en: Search continued from the end of the document
nb: Søket fortsatte fra slutten av dokumentet

en: Search failed
nb: Søk mislyktes

en: Search interactively for a string as you type it
nb: Søke interaktivt for en streng mens du skriver

en: Search string too short
nb: Søkestrengen er for kort

en: Search this node and subnodes for a string
nb: Søk i denne noden og under-noder etter en streng

en: Search under %s:
nb: Søker under %s

en: Searching subfile %s ...
nb: Søker i delfil «%s»...

en: Select a node which has been previously visited in a visible window
nb: Velge en node som har blitt tidligere besøkt i et synlig vindu

en: Select reference or menu item appearing on this line
nb: Velge referanse eller menypunkt på denne linjen

en: Select the Next node
nb: Velge neste node

en: Select the Prev node
nb: Velge forrige node

en: Select the Up node
nb: Velge oppnoden

en: Select the first node in this file
nb: Velge første node i denne filen

en: Select the last item in this node's menu
nb: Velge det siste punktet i nodens meny

en: Select the last node in this file
nb: Velge den siste noden i denne filen

en: Select the most recently selected node
nb: Velge den sist valgte noden

en: Select the next window
nb: Velge neste vindu

en: Select the node '(dir)'
nb: Velg noden «(dir)»

en: Select the node 'Top' in this file
nb: Velg «Top»-noden i denne filen

en: Select the previous window
nb: Velge forrige vindu

en: Select this menu item
nb: Velge dette menypunktet

en: Select visited node:
nb: Velg besøkt node:

en: Set %s to value (%d):
nb: Sette %s til verdien (%d):

en: Set %s to value (%s):
nb: Sette %s til verdien (%s):

en: Set screen height to (%d):
nb: Sette skjermhøyde til (%d):

en: Set the height of the displayed window
nb: Sette høyden på det viste vinduet

en: Set the value of an Info variable
nb: Sette verdien til en Infovariabel

en: Set variable:
nb: Sett variabel:

en: Show all matching files
nb: Vis alle samsvarende filer

en: Show full file name of node being displayed
nb: Vis hele filnavnet til noden vises

en: Show the footnotes associated with this node in another window
nb: Vise fotnotene assosiert med denne noden i et annet vindu

en: Show what to type to execute a given command
nb: Vise hva som må tastes for å utføre en gitt kommando

en: Skip current window when searching
nb: Hopp over gjeldende vindu ved søk

en: Sole completion
nb: Eneste fullføring

en: Split the current window
nb: Dele gjeldende vindu

en: Start (or multiply by 4) the current numeric argument
nb: Starte (eller multiplisere med 4) den gjeldende numeriske argumentet

en: Success
nb: Suksess

en: Terminal cannot be initialized: %s
nb: Terminal kan ikke initialiseres: %s

en: Terminal type '%s' is not smart enough to run Info
nb: Terminaltypen «%s» er ikke smart nok til å kjøre Info

en: The current search path is:
nb: Gjeldende søkesti er:

en: The following commands can only be invoked via %s:
nb: Følgende kommandoer kan bare bli påkallet via %s:

en: The following commands cannot be invoked at all:
nb: Følgende kommandoer kan ikke bli påkallet i det hele tatt:

en: The number lines to scroll when the cursor moves out of the window
nb: Antall linjer som skal rulles når markøren flyttes utenfor vinduet

en: The reference disappeared! (%s)
nb: Referansen forsvant! (%s)

en: The reference disappeared! (%s).
nb: Referansen forsvant! (%s).

en: There is no function named '%s'
nb: Det er ingen funksjon ved navn «%s»

en: There isn't %d item in this menu | There aren't %d items in this menu
nb[0]: Det er ikke %d punkt i denne menyen
nb[1]: Det er ikke %d punkter i denne menyen

en: This is GNU Info version %s.
nb: Dette er GNU Info versjon %s.

en: This is the file .../info/dir, which contains the
    topmost node of the Info hierarchy, called (dir)Top.
    The first time you invoke Info you start off looking at this node.
    %c
    %s	This is the top of the INFO tree
    
      This (the Directory node) gives a menu of major topics.
      Typing "q" exits, "H" lists all Info commands, "d" returns here,
      "h" gives a primer for first-timers,
      "mEmacs<Return>" visits the Emacs manual, etc.
    
      In Emacs, you can click mouse button 2 on a menu item or cross reference
      to select it.
    
    %s
nb: Dette er filen .../info/dir, som inneholder den øverste
    noden i Info-hierarkiet, kalt (mappe)Top.
    Første gang du starter Info begynner du i denne noden.
    %c
    %s	Dette er toppen av INFO-treet
    
      Denne katalognoden gir en meny over alle hovedemner.
      Inntasting av «q» avslutter, «H» lister alle Info-kommandoene,
      «d» returner hit, «h» gir en innføring for nybegynnere,
      «mEmacs<Return>» besøker Emacs-manualen, osv.
    
      I Emacs kan du klikke med museknapp 2 på et menypunkt eller kryssreferanse
      for å velge den.
    
    %s

en: This window has no additional nodes
nb: Dette vinduet har ingen andre noder

en: Toggle the state of line wrapping in the current window
nb: Veksle tilstanden til linjebryting i gjeldende vindu

en: Toggle the usage of regular expressions in searches
nb: Skifte bruk av regulære uttrykk i søk

en: Trailing backslash
nb: Etterfølgende backslash

en: Translate Texinfo source documentation to various other formats, by default
    Info files suitable for reading online with Emacs or standalone GNU Info.
    
    This program is commonly installed as both `makeinfo' and `texi2any';
    the behavior is identical, and does not depend on the installed name.
nb: Oversette Texinfodokumentasjon til forskjellige andre formater, som standard
    Infofiler egnet for lesing online med Emacs eller den frittstående GNU Info.
    
    Dette programmet er ofte installert som både «makeinfo» og «texi2any»; \ n
    virkemåten er identisk og er ikke avhengig av det installerte navnet.

en: Transpose characters at point
nb: Transponere tegnet ved punktet

en: Try --help for more information.
nb: Prøv --help for mer informasjon.

en: Try `%s --help' for more information.
nb: Prøv «%s --help» for mer informasjon.

en: Unable to find node referenced by '%s' in '%s'
nb: Klarte ikke å finne noden referert av «%s» i «%s»

en: Unknown Info command '%c'; try '?' for help
nb: Ukjent Info-kommando «%c»; prøv «?» for hjelp

en: Unknown command (%s)
nb: Ukjent kommando (%s)

en: Unknown system error
nb: Ukjent systemfeil

en: Unmatched ( or \(
nb: Ubalansert ( eller \(

en: Unmatched ) or \)
nb: Ubalansert ) eller \)

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
nb: Ubalansert [, [^, [:, [., eller [=

en: Unmatched \{
nb: Ubalansert \{

en: Usage: %s [OPTION]... TEXINFO-FILE...
nb: Bruksmåte: %s [VALG]... TEXINFOFIL...

en: Usage: %s [OPTION]... [INFO-FILE [DIR-FILE]]
nb: Bruksmåte: %s [VALG]... TEXINFOFIL...

en: Usage: %s [OPTION]... [MENU-ITEM...]
    
    Read documentation in Info format.
nb: Bruk: %s [VALG] ... [MENY-ELEMENT ...]
    
    Les dokumentasjonen i Info-format.

en: Usage: pod2texi [OPTION]... POD...
nb: Bruk: pod2texi [VALG]... POD...

en: Using literal strings for searches
nb: Bruk bokstavelige strenger til søking

en: Using regular expressions for searches
nb: Bruk regulære uttrykk til søking

en: Visit Info node '(info)Help'
nb: Besøk infonoden «(info)Help»

en: Visit as many menu items at once as possible
nb: Besøke så mange menypunkter som mulig samtidig

en: Welcome to Info version %s.  Type \[get-help-window] for help, \[get-info-help-node] for tutorial.
nb: Velkommen til Info versjon %s. Skriv «\[get-help-window]» for hjelp, \[get-info-help-node] for veiledning.

en: What to do when a scrolling command is issued at the end of the last node
nb: Hva skal gjøres hvis en bla-kommando er utstedt på slutten av den siste noden

en: When "On", Info accepts and displays ISO Latin characters
nb: Når «On», aksepterer og viser Info ISO-Latin-tegn

en: When "On", Info garbage collects files which had to be uncompressed
nb: Når «On», Info søppelhenter filer som måtte dekomprimeres

en: When "On", creating or deleting a window resizes other windows
nb: Når «On», laging eller fjerning av vinduer endrer størrelsen på andre vinduer

en: When "On", errors cause the bell to ring
nb: Når «On», feil får bjellen til å ringe

en: When "On", flash the screen instead of ringing the bell
nb: Når «On», blink skjermen istedet for å ringe i bjellen.

en: When "On", footnotes appear and disappear automatically
nb: Når «On», oppstår og forsvinner fotnoter automatisk

en: When "On", the portion of the matched search string is highlighted
nb: Når «On», den delen av en matchende søkestreng blir uthevet

en: Where is command:
nb: Hvor er kommandoen:

en: Yank back a previous kill
nb: Rykke tilbake en tidligere felling

en: Yank back the contents of the last kill
nb: Rykke tilbake innholdet fra forrige felling

en: You are already at the first page of this node
nb: Du er allerede på den første siden til denne noden

en: You are already at the last page of this node
nb: Du er allerede på den siste siden av denne noden

en: \ in @%s expansion followed `%s' instead of parameter name or \
nb: \ i @%s ekspansjon fulgt av «%s» istedet for parameternavn eller \

en: \%-10[abort-key]  Cancel the current operation.
nb: \%-10[abort-key]  Avbryt gjeldende operasjon.

en: \%-10[beginning-of-node]  Go to the beginning of this node.
nb: \%-10[beginning-of-node]  Gå til begynnelsen av denne noden.

en: \%-10[dir-node]  Go to the main 'directory' node.
nb: \%-10[dir-node]  Gå til hovedkatalognoden.

en: \%-10[end-of-node]  Go to the end of this node.
nb: \%-10[end-of-node]  Gå til slutten av denne noden.

en: \%-10[get-info-help-node]  Invoke the Info tutorial.
nb: \%-10[get-info-help-node]  Starte Infoopplæring.

en: \%-10[global-next-node]  Go to the next node in the document.
nb: \%-10[global-next-node]  Gå til neste node i dokumentet.

en: \%-10[global-prev-node]  Go to the previous node in the document.
nb: \%-10[global-prev-node]  Gå til forrige node i dette dokumentet.

en: \%-10[goto-node]  Go to a node specified by name.
nb: \%-10[goto-node]  Flytte til en node spesifisert ved navn.

en: \%-10[history-node]  Go back to the last node seen in this window.
nb: \%-10[history-node]  Gå tilbake til den siste noden sett i dette vinduet.

en: \%-10[index-search]  Search for a specified string in the index, and
                  select the node referenced by the first entry found.
nb: \%-10[index-search]  Søk etter en angitt streng i indeksen
                  og velg noden til det første innslaget som blir funnet.

en: \%-10[last-menu-item]  Pick the last item in this node's menu.
nb: \%-10[last-menu-item]  Velg det siste punktet i nodens meny.

en: \%-10[menu-item]  Pick a menu item specified by name.
nb: \%-10[menu-item]  Velg menypunkt spesifisert ved navn.

en: \%-10[move-to-next-xref]  Skip to the next hypertext link.
nb: \%-10[move-to-prev-xref]  Gå til neste hypertekstlenke.

en: \%-10[next-line]  Move down one line.
nb: \%-10[next-line]  Flytte nedover en linje.

en: \%-10[next-node]  Go to the next node on this level.
nb: \%-10[next-node]  Gå til neste node på dette nivået.

en: \%-10[prev-line]  Move up one line.
nb: \%-10[prev-node]  Flytte «opp» en linje.

en: \%-10[prev-node]  Go to the previous node on this level.
nb: \%-10[prev-node]  Gå til forrige node i dette nivået.

en: \%-10[quit-help]  Close this help window.
nb: \%-10[quit-help]  Avslutte dette hjelpevinduet.

en: \%-10[quit]  Quit Info altogether.
nb: \%-10[quit]  Avslutte Info fullstendig.

en: \%-10[scroll-backward]  Scroll backward one screenful.
nb: \%-10[scroll-backward]  Bla en side bakover.

en: \%-10[scroll-forward]  Scroll forward one screenful.
nb: \%-10[scroll-forward]  Bla en side forover.

en: \%-10[search-next]  Search for next occurrence.
nb: \%-10[search-next]  Søk etter neste forekomst.

en: \%-10[search-previous]  Search for previous occurrence.
nb: \%-10[search-previous]  Søk etter forrige forekomst.

en: \%-10[search]  Search forward for a specified string.
nb: \%-10[search]   Søk forover etter en angitt streng,

en: \%-10[select-reference-this-line]  Follow the hypertext link under the cursor.
nb: \%-10[select-reference-this-line]  Følg hypertekstlenken under markøren.

en: \%-10[top-node]  Go to the top node of this document.
nb: \%-10[top-node]  Gå til slutten av dette dokumentet.

en: \%-10[up-node]  Go up one level.
nb: \%-10[up-node]  Gå «opp» ett nivå.

en: \%-10[virtual-index]  Synthesize menu of matching index entries.
nb: \%-10[virtual-index]  Syntetisere meny med matchende indeksoppføringer.

en: \%-10[xref-item]  Follow a cross reference specified by name.
nb: \%-10[xref-node]  Følg en kryssreferanse spesifisert ved navn.

en: `.' or `,' must follow @xref
nb: «.» eller «,» må følge @xref

en: `.' or `,' must follow @xref, not %s
nb: «.» eller «,» må følge @xref, ikke %s

en: `@end' expected `%s', but saw `%s'
nb: `@end' forventet «%s», men så «%s»

en: accent command `@%s' not allowed as @%s argument
nb: dialekt-kommando «@%s» ikke tillatt som @%s-argument

en: action name too long
nb: handlingsnavn for langt

en: bad argument to @%s
nb: ugyldig argument til @%s

en: bad argument to @%s: %s
nb: dårlig argument til @%s: %s

en: bad argument to @alias
nb: dårlig argument til @alias

en: bad argument to @definfoenclose
nb: dårlig argument til @definfoenclose

en: bad argument to @end: %s
nb: dårlig argument til @end: %s

en: bad argument to @headings: %s
nb: dårlig argument til @headings: %s

en: bad argument to @need: %s
nb: dårlig argument til @need: %s

en: bad argument to @printindex: %s
nb: dårlig argument til @printindex: %s

en: bad name for @%s
nb: dårlig navn for @%s

en: bad name for @clear
nb: dårlig navn for @clear

en: bad name for @set
nb: dårlig navn for @set

en: bad name for @unmacro
nb: dårlig navn for @unmacro

en: cannot bind key sequence to menu-digit
nb: kan ikke tilordne tastesekvens til menytall

en: chm.pm: could not open %s for writing: %s
nb: chm.pm: kunne ikke åpne %s for skriving: %s

en: closing %s
nb: lukker %s

en: could not create directories `%s' or `%s': %s
nb: kan ikke opprette katalogene «%s» eller «%s»: %s

en: could not create directory `%s': %s
nb: kan ikke opprette katalogen «%s»: %s

en: could not open %s for writing: %s
nb: kunne ikke åpne %s for skriving: %s

en: could not open %s for writing: %s
nb: kunne ikke åpne %s for skriving: %s

en: could not open %s: %s
nb: Kunne ikke åpne %s: %s

en: could not open --include-file %s: %s
nb: kunne ikke åpne --include-file %s: %s

en: could not open html refs config file %s: %s
nb: kunne ikke åpne html-referansefilen %s: %s

en: could not open init file %s
nb: Kan ikke åpne init-filen «%s»

en: could not read %s: %s
nb: Kunne ikke lese %s: %s.

en: could not read init file %s
nb: Kunne ikke lese init-fil %s

en: document without nodes
nb: dokument uten noder

en: empty @columnfractions
nb: tom @columnfractions

en: empty argument in @%s
nb: tomt argument i @%s

en: empty menu entry name in `%s'
nb: tomt menyoppføringsnavn i noden «%s».

en: empty multitable
nb: tom multitabell

en: entry for index `%s' outside of any node
nb: oppføring for indeksen «%s» utenfor enhver node

en: environment command %s as argument to @%s
nb: miljø-kommando %s som argument til @%s

en: environment command %s as argument to @alias
nb: miljø-kommando %s som argument til @alias

en: error loading %s: %s
nb: feil ved lasting %s: %s

en: error on closing %s: %s
nb: Feil ved lukking av  %s: %s

en: error on closing @verbatiminclude file %s: %s
nb: Feil ved lukking av @verbatiminclude-fil %s: %s

en: error on closing CSS file %s: %s
nb: Feil ved lukking av CSS-filen %s: %s

en: error on closing TOC frame file %s: %s
nb: Feil ved lukking av TOC-rammefil %s: %s

en: error on closing frame file %s: %s
nb: Feil ved lukking av rammefil %s: %s

en: error on closing html refs config file %s: %s
nb: feil ved lukking av html-referansefilen %s: %s

en: error on closing image text file %s: %s
nb: feil ved lukking av bildetekstfile %s: %s

en: error on closing macro expand file %s: %s
nb: Feil ved lukking av makroutvidelsesfil %s: «%s»

en: error on closing redirection node file %s: %s
nb: Feil ved lukking av omdirigeringsnodenfilen %s: %s

en: error on copying %s into %s
nb: Feil ved kopiering av %s til %s

en: error writing to %s: %s
nb: feil ved skriving til %s: %s

en: excess command line argument `%s'
nb: overflødig argument på kommandolinjen «%s»

en: expected @%s on or off, not `%s'
nb: forventet @%s på eller av, ikke «%s»

en: expected @end %s
nb: Forventet @end %s

en: extra characters following action `%s'
nb: ekstra tegn følger handlingen «%s»

en: fill_gaps_in_sectioning transformation return no result. No section?
nb: fill_gaps_in_sectioning-transformasjon returnerte ingen resultater. Ingen seksjon?

en: finished printing node %s
nb: ferdig med å skrive ut noden «%s»...

en: found file %s
nb: fant fil %s

en: here is the previous definition as @%s
nb: her er den tidligere definisjonen av @%s

en: here is the previous definition of `%s'
nb: her er den tidligere definisjonen av «%s»

en: highlight_syntax.pm: could not open %s: %s
nb: highlight_syntax.pm: kunne ikke åpne %s: %s

en: ignoring @tab outside of multitable
nb: ignorerer @tab utenfor multitabell

en: ignoring splitting for format %s
nb: ignorerer splitting for format %s

en: ignoring unrecognized TEXINFO_OUTPUT_FORMAT value `%s'
nb: ignorerer ugjenkjennelig TEXINFO_OUTPUT_FORMAT-verdi «%s».

en: insert_nodes_for_sectioning_commands transformation return no result. No section?
nb: insert_nodes_for_sectioning_commands-transformasjon returnerte ingen resultater. Ingen seksjon?

en: invalid number: %s
nb: ugyldig nummer: %s

en: key sequence too long
nb: tastesekvensen er for lang

en: l2h: could not load %s: %s
nb: l2h: kunne ikke åpne %s: %s

en: l2h: could not open %s for writing: %s
nb: l2h: kunne ikke åpne %s for skriving: %s

en: l2h: could not open %s: %s
nb: l2h: kunne ikke åpne %s: %s

en: l2h: could not open latex file %s for writing: %s
nb: I2h: kunne ikke åpne latex-fil %s for skriving : %s

en: looking for file "%s"
nb: ser etter fil «%s»

en: looking for file %s in %s
nb: ser etter fil «%s» i «%s»

en: macro `%s' called with too many args
nb: makroen «%s» kalt med for mange argumenter

en: macro `%s' declared without argument called with an argument
nb: makroen «%s» deklarert uten argument kalt med et argument

en: macro `%s' previously defined
nb: makroen «%s» er tidligere definert

en: malformed variable assignment: %s
nb: feilformet verditildeling: %s

en: memory exhausted
nb: minnet er oppbrukt

en: misplaced %c
nb: feilplassert %c

en: misplaced {
nb: feilplassert {

en: misplaced }
nb: feilplassert }

en: missing `=' immediately after variable name
nb: manglende «=» umiddelbart etter variabelnavn

en: missing action name
nb: manglende handlingsnavn

en: missing key sequence
nb: manglende tastesekvens

en: missing name for @%s
nb: mangler navn for @%s

en: missing type
nb: manglende type

en: missing variable name
nb: manglende variabelnavn

en: multiple @%s
nb: flere @%s

en: must be after `@%s' to use `@%s'
nb: Må være etter «@%s» for å bruke «@%s»

en: no argument specified for @U
nb: ingen argument spesifisert for @U

en: no entries found for `%s'; nothing deleted
nb: fant ingen oppføringer for «%s»; ingenting slettet

en: no htmlxref.cnf entry found for `%s'
nb: ingen htmlxref.cnf-oppføring funnet for «%s»

en: no index entries found for '%s'
nb: ingen oppføringer funnet for «%s»

en: no info dir entry in `%s'
nb: ingen info-dir-oppføring i «%s»

en: no matching `%cend %s'
nb: Ingen tilsvarende «%cend %s»

en: no matching `@end %s'
nb: Ingen treff «@end %s»

en: node `%s' lacks menu item for `%s' despite being its Up target
nb: Noden «%s» mangler et menypunkt for «%s» til tross for at den er dens oppmål

en: non-hex digits in argument for @U: %s
nb: ikke-heksadesimale sifre i argument for @U: %s

en: printing node %s...
nb: skriver ut noden %s…

en: regexp error: %s
nb: reguler utrykksfeil: %s

en: region %s inside region %s is not allowed
nb: region %s inne i region %s er ikke tillatt

en: remaining argument on @%s line: %s
nb: resterende argument på @%s linje %s

en: superfluous argument to @%s
nb: overflødig argument til @%s

en: superfluous argument to @%s %s: %s
nb: overflødig argument til @%s %s: %s

en: superfluous argument to @end %s: %s
nb: overflødig argument til @end %s: %s

en: tex4ht.pm: closing communication failed: %s: %s
nb: tex4ht.pm: kommunikasjonsavslutning mislyktes %s: %s

en: tex4ht.pm: could not open %s: %s
nb: tex4ht.pm: kunne ikke åpne %s: %s

en: too many columns in multitable item (max %d)
nb: for mange kolonner i multitabell-element (maks %d)

en: undefined flag: %s
nb: udefinert valg: %s

en: unexpected @
nb: uventet @

en: unexpected argument on @%s line: %s
nb: uventet argument på @%s linje: %s

en: unknown @end %s
nb: ukjent @end %s

en: unknown action `%s'
nb: Ukjent handling «%s»

en: unknown command `%s'
nb: ukjent kommando «%s».

en: unknown index `%s' in @printindex
nb: Ukjent indeks «%s» i @printindex

en: unknown source index in @%s: %s
nb: Ukjent kildeindeks i %s: %s

en: unknown tree transformation %s
nb: Ukjent tre-transformasjon «%s»

en: unmatched `%c%s'
nb: umatchet «%c%s»

en: unmatched `@end %s'
nb: umatchet «@end %s»

en: unmatched `@end'
nb: umatchet «%end»

en: unrecognized encoding name `%s'
nb: ugjenkjennelig kodingsnavn «%s»

en: unrecognized type: %s
nb: ukjent type: %s

en: use braces to give a command as an argument to @%s
nb: bruk krøllparenteser for å gi en kommando som et argument til @%s

en: value %s is not valid for variable %s
nb: verdi %s er ikke gyldig for variabel %s

en: value too long
nb: verdi for lang

en: variable name too long
nb: variabelnavn for langt

en: writing node %s...
nb: skriver noden «%s»…
