kcalc - en to nds translation catalogue (235 entries)

en: 
    	KCalc can compute with many more digits than the number that
    	fits on the display. This setting gives the maximum number of
    	digits displayed, before KCalc starts using scientific notation,
    	i.e. notation of the type 2.34e12.
nds: 
    	 KCalc kann mit veel mehr Tallen reken, as binnen den Wieser
    	wiest warrn kunn. Hier kannst Du fastleggen, woveel Tallen
    	tohööchst wiest warrt. Sünd dat mehr, bruukt KCalc de
    	wetenschapliche Schriefwies, t. B. 2.34e12.

en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 10111001 you can display 1011 1001, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
nds: 
                Du kannst, wenn Du de Tallen beter lesen könen wullt, jümmers en poor Tallen
                tosamenkoppeln. As Bispill kannst Du Di 10111001 as 1011 1001 wiesen laten, wenn
                Du hier 4 ingiffst, wat to en inföögt Freeteken achter elk 4. Steed föhrt.

en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 42140213 you can display 4214 0213, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
nds: 
                Du kannst, wenn Du de Tallen beter lesen könen wullt, jümmers en poor Tallen
                tosamenkoppeln. As Bispill kannst Du Di 42140213 as 4214 0213 wiesen laten, wenn
                Du hier 4 ingiffst, wat to en inföögt Freeteken achter elk 4. Steed föhrt.

en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of AF1C42 you can display AF 1C 42, by setting the setting to
                2, thus inserting a whitespace after every 2nd digit.
nds: 
                Du kannst, wenn Du de Tallen beter lesen könen wullt, jümmers en poor Tallen
                tosamenkoppeln. As Bispill kannst Du Di AF1C42 as AF 1C 42  wiesen laten, wenn
                Du hier 2 ingiffst, wat to en inföögt Freeteken achter elk 2. Steed föhrt.

en: 
            Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal
            and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent
            negative numbers in computers.
nds: 
            Utsöken, dat för Bineer-, Oktaal- un Hexadezimaaltallen de
            Tweerkomplement-Schriefwies bruukt warrt. Disse Schriefwies
            warrt op Reekners faken för negative Nich-Dezimaaltallen bruukt.

en: &Background:
nds: &Achtergrund:

en: &Beep on error
nds: Signaaltoon bi &Fehlers

en: &Button font:
nds: &Knoop-Schriftoort:

en: &Constants
nds: &Konstanten

en: &Dec
nds: &Dez

en: &Display font:
nds: &Wieser-Schriftoort:

en: &Foreground:
nds: &Vörgrund:

en: &Functions:
nds: &Funkschonen:

en: &Maximum number of digits:
nds: &Maximaaltall vun Tallen:

en: &Memory:
nds: &Spieker:

en: &Numbers:
nds: &Tallen:

en: &Settings
nds: &Instellen

[ctx: . calculator button]
en: .
nds: ,

en: 1/X
nds: 1/x

en: 10 to the power of x
nds: 10 hooch x

en: A very simple mode where only the basic calculator buttons are shown
nds: En bannig eenfach Bedriefoort, de bloots de Grundrekenoorden wiest.

en: AC
nds: Aw

en: AND
nds: UN

en: Add display to memory
nds: Resultaat utreken un den Spieker totellen

en: Add to memory
nds: Den Spieker totellen

en: Arc cosine
nds: Arkuskosinus

en: Arc sine
nds: Arkussinus

en: Arc tangent
nds: Arkustangens

en: Atomic && Nuclear
nds: Atomkarns un Elementaardeeltjes

en: Atomic Mass Unit
nds: Atomsch Masseenheit

en: Avogadro's Number
nds: Avogadrotall

en: Backspace
nds: Torüchtast

en: Binary
nds: Bineer

en: Binary figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
nds: Bineertallen warrt all X Steden vun en Freeteken trennt.

en: Bitwise AND
nds: Bitwies UN

en: Bitwise OR
nds: Bitwies ODER

en: Bitwise XOR
nds: Bitwies VERSCHEEL

en: Boltzmann Constant
nds: Boltzmann-Konstante

en: Button & Display Colors
nds: Klören för Knööp un Wieser

en: Button Colors
nds: Knoopklören

en: C
nds: W

en: C1
nds: K1

en: C2
nds: K2

en: C3
nds: K3

en: C4
nds: K4

en: C5
nds: K5

en: C6
nds: K6

en: CSt
nds: Wlm

en: Change sign
nds: Vörteken ännern

en: Choose From List
nds: Vun de List utsöken

en: Clear
nds: Wegdoon

en: Clear all
nds: Allens wegdoon

en: Clear data store
nds: Weertenspieker leddig maken

en: Click on a Bit to toggle it.
nds: Klick op en Bit, wenn Du dat ümdreihen wullt

en: Close parenthesis
nds: Tomaken Klemm

en: Cmp
nds: Kmpl

en: Colors
nds: Klören

en: Constants
nds: Konstanten

en: Constants &Buttons
nds: &Konstantenknööp

en: Cos
nds: Kos

en: Cosine
nds: Kosinus

en: Ctrl+2
nds: Strg+2

en: Cube
nds: Kubik

en: Cube root
nds: Drüdde Wörtel

en: Decimal point
nds: Komma

en: Define Constants
nds: Konstanten fastleggen

en: Degrees, radians or grads
nds: Graad, Radians oder Nieggraad

en: Delete last data item
nds: Verleden Weert wegdoon

[ctx: Delete last data item]
en: CDat
nds: DatW

en: Display Colors
nds: Wieserklören

en: Division
nds: Divischoon

en: EXP
nds: Exp

en: Earth Acceleration
nds: Eerdbeslünigen

en: Easy Calculator Mode
nds: Eenfach Taschenreeknerbedrief

en: Electromagnetism
nds: Elektromagnetismus

en: Elementary Charge
nds: Elementaarladen

en: Enter data
nds: Weerten ingeven

en: Euler Number
nds: Eulertall

en: Exponent
nds: x maal teihn hooch y

en: Exponential function
nds: e hooch x

en: Factorial
nds: Keden-Multiplikatschoon (Fakulteet)

en: Fine-Structure Constant
nds: Fienstruktuur-Konstante

en: Font
nds: Schriftoort

en: General
nds: Allgemeen

en: General Settings
nds: Allgemeen Instellen

en: Golden Ratio
nds: Gollen Snitt

en: Gravitation
nds: Gravitatschoon

en: Gravitational Constant
nds: Swoorkraft-Konstante

en: Group digits
nds: Tallen tosamenkoppeln

en: Grouping
nds: Koppeln

en: He&xadecimals:
nds: He&xadezimaaltallen:

en: Hexadecimal
nds: Hexadezimaal

en: Hexadecimal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
nds: Hexadezimaaltallen warrt all X Steden vun en Freeteken trennt.

en: Hyperbolic cosine
nds: Hyperboolsch Kosinus

en: Hyperbolic mode
nds: Hyperboolsch Bedrief

en: Hyperbolic sine
nds: Hyperboolsch Sinus

en: Hyperbolic tangent
nds: Hyperboolsch Tangens

en: Impedance of Vacuum
nds: Vakuum-Bülgenwedderstand

en: Integer division
nds: Heeltall-Divischoon

en: Inverse hyperbolic cosine
nds: Invers hyperboolsch Kosinus

en: Inverse hyperbolic sine
nds: Invers hyperboolsch Sinus

en: Inverse hyperbolic tangent
nds: Invers hyperboolsch Tangens

en: KCalc can compute with many more digits than the number that fits on the display. This setting gives the maximum number of digits displayed, before KCalc starts using scientific notation, i.e. notation of the type 2.34e12.
nds: KCalc kann mit veel mehr Tallen reken, as binnen den Wieser wiest warrn köönt. Hier kannst Du fastleggen, woveel Tallen tohööchst wiest warrt. Sünd dat mehr, bruukt KCalc de wetenschapliche Schriefwies, a.B. 2,34e12.

en: KDE Calculator
nds: KDE-Taschenreekner

en: Last stat item erased
nds: Verleden Statistikweert wegdaan

en: Left bit shift
nds: Bit-Verschuven na links

en: Light Speed
nds: Lichtgauigkeit

en: List of user programmable constants
nds: List vun brukerfastleggt Konstanten

en: Logarithm to base 10
nds: Logaritmus to Basis 10

en: Lsh
nds: Lvsch

en: M
nds: S

en: M+
nds: S+

en: MC
nds: Sl

en: MR
nds: Sa

en: MS
nds: Ss

en: Maintainer
nds: Pleger

en: Mathematics
nds: Mathematik

en: Maximum number of digits displayed
nds: Hööchsttall vun wiest Tallen

en: Maximum number of digits displayed.
nds: Maximaaltall vun wieste Tallen

en: Mea
nds: Dörsn

en: Mean
nds: Dörsnitt

[ctx: Mean]
en: Mea
nds: Dörsn

en: Med
nds: Zw

en: Median
nds: Zentraalweert

en: Memory clear
nds: Spieker leddig maken

en: Memory recall
nds: Spiekerafroop

en: Memory store
nds: Na'n Spieker schrieven

en: Minus
nds: Aftrecken

en: Misc
nds: Annerswat

en: Mode with additional statistics buttons and optional constants buttons
nds: Bedriefoort mit Statistik- un Konstantenknööp bito

en: Mode with logic buttons and selectable base. Optional bit edit available.
nds: Bedriefoort mit Logik-Knööp un köörbor Basis. Stellt optschonaal Bitbewerken praat.

en: Mode with science buttons and optional constants buttons
nds: Bedriefoort mit wetenschaplich un Konstantenknööp

en: Modulo
nds: Resttall-Divischoon (Modulo)

en: Molar Gas Constant
nds: Molaar Gaskonstante

en: Multiplication
nds: Multiplikatschoon

[ctx: Name of the user programmable constant]
en: C1
nds: K1

[ctx: Name of the user programmable constant]
en: C2
nds: K2

[ctx: Name of the user programmable constant]
en: C3
nds: K3

[ctx: Name of the user programmable constant]
en: C4
nds: K4

[ctx: Name of the user programmable constant]
en: C5
nds: K5

[ctx: Name of the user programmable constant]
en: C6
nds: K6

en: Name of the user programmable constants.
nds: Naams vun brukerfastleggt Konstanten

en: Natural log
nds: Natürlich Logaritmus

en: New Name for Constant
nds: Nieg Naam för Konstante

en: New name:
nds: Nieg Naam:

[ctx: Normal button functions are active]
en: NORM
nds: Norm

en: Number of data entered
nds: Tall vun ingeven Weerten

en: Number of fixed decimal digits
nds: Tall vun fast Dezimaalsteden

en: Number of fixed decimal digits.
nds: Tall vun fast Dezimaalsteden

en: Numeral System Mode
nds: Tallensysteembedrief

en: Numeric base
nds: Tallenbasis

en: O&perations:
nds: &Rekentasten:

en: OR
nds: ODER

en: Octal
nds: Oktaal

en: Octal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
nds: Oktaaltallen warrt all X Steden vun en Freeteken trennt.

en: One's complement
nds: Eenerkomplement

en: Open parenthesis
nds: Apen Klemm

en: Percent
nds: Perzent

en: Permeability of Vacuum
nds: Magneetsch Feldkonstante

en: Permittivity of Vacuum
nds: Elektrisch Vakuum-Feldkonstante

en: Planck's Constant
nds: Planck'sche Konstante

en: Plus
nds: Totellen

en: Precision
nds: Nauigkeit

en: Predefined
nds: Vörinstellt

en: Reciprocal
nds: Brook ümdreihen

en: Result
nds: maakt

en: Right bit shift
nds: Bit-Verschuven na rechts

en: Rsh
nds: Rvsch

en: Sample standard deviation
nds: Stickproov-Standardafwieken

en: Science Calculator Mode
nds: Wetenschaplich Taschenreeknerbedrief

en: Science Mode
nds: Wetenschaplich Bedrief

en: Second button function
nds: Tweet Knoopfunkschoon

[ctx: Second button functions are active]
en: SHIFT
nds: Ümschalt

en: Select Display Font
nds: Schrift för den Wieser utsöken

en: Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent negative numbers for non-decimal numbers in computers.
nds: Utsöken, dat för Bineer-, Oktaal- un Hexadezimaaltallen de Tweerkomplement-Schriefwies bruukt warrt. Disse Schriefwies warrt op Reekners faken för negative Nich-Dezimaaltallen bruukt.

en: Set &decimal precision
nds: Nauigkeit för &Dezimaaltallen fastleggen

en: Set Name
nds: Naam fastleggen

en: Shift
nds: Ümschalt

en: Show &result in window title
nds: &Resultaat in Finstertitel wiesen

en: Show B&it Edit
nds: &Bit-Editor wiesen

en: Simple Mode
nds: Eenfach Bedrief

en: Sine
nds: Sinus

en: Square
nds: x hooch twee

en: Square root
nds: Wörtel

en: St&atistic functions:
nds: &Statistikfunkschonen:

en: Standard deviation
nds: Standardafwieken

en: Stat mem cleared
nds: Statistik-Spieker leddig maakt

en: Statistic Calculator Mode
nds: Statistisch Taschenreeknerbedrief

en: Statistic Mode
nds: Statistikbedrief

en: Stefan-Boltzmann Constant
nds: Stefan-Boltzmann-Konstante

en: Subtract from memory
nds: Resultaat utreken un vun Spieker aftrecken

en: Sum of all data items
nds: Summ vun all ingeven Weerten

en: Sum of all data items squared
nds: Vierten-Summ vun all ingeven Weerten

en: Switch base to binary.
nds: Na bineer Basis wesseln

en: Switch base to decimal.
nds: Na dezimaal Basis wesseln

en: Switch base to hexadecimal.
nds: Na hexadezimaal Basis wesseln

en: Switch base to octal.
nds: Na oktaal Basis wesseln

en: Tangent
nds: Tangens

en: The background color of the display.
nds: Achtergrundklöör vun den Wieser

en: The color of function buttons.
nds: Klöör vun de Funkschoonknööp

en: The color of hex buttons.
nds: Klöör vun de Hexadezimaalknööp

en: The color of memory buttons.
nds: Klöör vun de Spiekerknööp

en: The color of number buttons.
nds: Klöör vun de Tallenknööp

en: The color of operation buttons.
nds: Klöör vun de Rekenknööp

en: The color of statistical buttons.
nds: Klöör vun de Statistikknööp

en: The font to use for the buttons
nds: Schriftoort för de Knööp

en: The font to use for the buttons.
nds: De Schriftoort för de Knööp

en: The font to use in the display
nds: De Schriftoort för den Wieser

en: The font to use in the display.
nds: Schriftoort för den Wieser

en: The foreground color of the display.
nds: Vörgrundklöör vun den Wieser

en: Thermodynamics
nds: Thermodünamik

en: Third power
nds: x hooch dree

en: Two's complement
nds: Twe'erkomplement

en: Whether to beep on error
nds: Leggt fast, wat bi Fehlers en Signaaltoon utgeven warrt

en: Whether to beep on error.
nds: Wat bi Fehlers en Signaaltoon utgeven warrn schall

en: Whether to group digits
nds: Leggt fast, wat Tallen tosamenkoppelt warrt

en: Whether to group digits.
nds: Wat Tallen tosamenkoppelt warrn schöölt

en: Whether to show constant buttons.
nds: Wat Konstantentasten wiest warrn schöölt

en: Whether to show the bit edit widget.
nds: Leggt fast, wat de Bit-Editor wiest warrt

en: Whether to show the result in the window title
nds: Leggt fast, wat dat Resultaat in'n Finstertitel wiest warrt

en: Whether to show the result in the window title.
nds: Wat dat Resultaat in'n Finstertitel wiest warrn schall

en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers
nds: Leggt fast, wat för anner as Dezimaaltallen dat Tweerkomplement bruukt warrt

en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers.
nds: Leggt fast, wat dat Tweerkomplement för Tallen anner as Dezimaaltallen bruukt warrt.

en: Whether to use fixed decimal places
nds: Leggt fast, wat fast Dezimaalsteden bruukt warrt

en: Whether to use fixed decimal places.
nds: Wat faste Dezimaalsteden bruukt warrt

en: Write display data into memory
nds: Wieserweert na Spieker schrieven

[ctx: Write display data into memory]
en: Store
nds: Sekern

en: n Choose m
nds: n över k

[ctx: n Choose m]
en: nCm
nds: nök

en: pow
nds: hooch

en: x to the power of 1/y
nds: x hooch 1/y

en: x to the power of y
nds: x hooch y

en: x2
nds: x²

en: ×
nds: *

en: ÷
nds: :
