konsole - en to nds translation catalogue (309 entries)

en: %1 is an invalid URL, the output could not be saved.
nds: "%1" is en leeg Adress, de Utgaav lett sik nich sekern.

en: &All Tabs in Current Window
nds: &All Paneels binnen aktuell Finster

en: &Close Session
nds: Törn &tomaken

en: &Continue Task
nds: Opgaav &wiedermaken

en: &Hangup
nds: &Opleggen

en: &Interrupt Task
nds: Opgaav an&hollen

en: &Kill Task
nds: Opgaav &afscheten

en: &Paste Location
nds: &Steed infögen

en: &Print Screen...
nds: Schirm &drucken...

en: &Scale output
nds: Utgaav&grött topassen

en: &Select All
nds: &All utsöken

en: &Select Tabs...
nds: Paneels &utsöken...

en: &Set as Default
nds: As &Standard bruken

en: &Suspend Task
nds: Opgaav utsetten

en: &Terminate Task
nds: Opgaav &utmaken

en: &ZModem Upload...
nds: &ZModem-Hoochladen

en: <p>A ZModem file transfer attempt has been detected, but no suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
nds: <p>Du hest en ZModem-Dateiöverdregen versöcht, man op dit Systeem laat sik keen passen ZModem-Programmen finnen.</p><p>Villicht hölpt Di de Paketen "rzsz" oder "lrzsz".</p>

en: <p>No suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
nds: <p>Op dit Systeem laat sik keen passen ZModem-Programmen finnen.</p><p>Villicht hölpt Di de Paketen "rzsz" oder "lrzsz".</p>

en: <p>The current session already has a ZModem file transfer in progress.</p>
nds: <p>Binnen den aktuellen Törn löppt al en ZModem-Dateiöverdregen.</p>

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Next Tab
nds: Nakamen Paneel

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Previous Tab
nds: Verleden Paneel

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Last Tab
nds: Na't leste Paneel wesseln

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Tab %1
nds: Na Törn %1 wesseln

[ctx: @action:button]
en: Close &Window
nds: &Finster tomaken

[ctx: @action:button]
en: Close Current &Tab
nds: Aktuell &Törn tomaken

[ctx: @action:button Create an alternate color scheme]
en: New...
nds: Nieg...

[ctx: @action:button Create an alternate key binding]
en: New...
nds: Nieg...

[ctx: @action:button Go to the next phrase]
en: Next
nds: Nakamen

[ctx: @action:button Go to the previous phrase]
en: Previous
nds: Verleden

[ctx: @action:inmenu]
en: &Clone Tab
nds: Törn ver&dubbeln

[ctx: @action:inmenu]
en: &Detach Tab
nds: Paneel &aflösen

[ctx: @action:inmenu]
en: &New Tab
nds: &Nieg Törn

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Window
nds: Finster tomaken

[ctx: @action:inmenu]
en: Expand View
nds: Grötter maken

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage Profiles...
nds: Profilen plegen...

[ctx: @action:inmenu]
en: New &Window
nds: Nieg &Finster

[ctx: @action:inmenu]
en: Shrink View
nds: Lütter maken

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right
nds: Ansicht links-rechts delen

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom
nds: Ansicht baven-nerrn delen

[ctx: @action:inmenu Do not select any tabs]
en: &None
nds: &Keen

[ctx: @info]
en: There is a process running in this window. Do you still want to quit? | There are %1 processes running in this window. Do you still want to quit?
nds[0]: Binnen dat Finster löppt en Perzess. Wullt Du dat redig tomaken?
nds[1]: Binnen dat Finster loopt %1 Perzessen. Wullt Du dat redig tomaken?

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes
nds: Fehlerrichten

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and general improvements
nds: Fehlerrichten un allmeen Verbetern

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and improved startup performance
nds: Fehlerrichten un gau Start

[ctx: @info:credit]
en: Code from the kvt project
    General improvements
nds: Kode ut dat kvt-Projekt
    Allmeen Verbetern

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    General improvements
nds: Inbett Konsole
    Allmeen Verbetern

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    Toolbar and session names
nds: Inbett Konsole
    Warktüüchbalken un Törn-Naams

[ctx: @info:credit]
en: FreeBSD port
nds: Na FreeBSD porteert

[ctx: @info:credit]
en: General improvements
nds: Allmeen Verbetern

[ctx: @info:credit]
en: General maintainer, bug fixes and general improvements
nds: Hööftpleger, Fehlerrichten un allmeen Verbetern

[ctx: @info:credit]
en: Marking improvements
nds: Verbetern bi't Markeren

[ctx: @info:credit]
en: Original author
nds: Orginaalautor

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer, ported to KDE4
nds: Verleden Pleger, Porteren na KDE 4

[ctx: @info:credit]
en: SGI port
nds: Na SGI porteert

[ctx: @info:credit]
en: Schema and text selection improvements
nds: Schema un Verbetern bi de Textköör

[ctx: @info:credit]
en: Solaris support and history
nds: Ünnerstütten för Solaris un Vörgeschicht

[ctx: @info:credit]
en: Thanks to many others.
nds: Dank ok an vele annere Lüüd.

[ctx: @info:credit]
en: Visual effects
nds: Utsehn-Effekten

[ctx: @info:shell]
en: Arguments passed to command
nds: Argumenten, de na "command" wiedergeven warrt

[ctx: @info:shell]
en: Change the value of a profile property.
nds: Den Weert vun en Profil-Egenschap ännern

[ctx: @info:shell]
en: Command to execute. This option will catch all following arguments, so use it as the last option.
nds: Befehl, den Du utföhren wullt. Griept sik all achterankamen Argumenten, also as de leste Optschoon bruken.

[ctx: @info:shell]
en: Create tabs as specified in given tabs configuration file
nds: Paneels opstellen as binnen de Paneel-Instellendatei angeven

[ctx: @info:shell]
en: Disable transparent backgrounds, even if the system supports them.
nds: Dörschienen Achtergrund utmaken, ok wenn dat vun't Systeem ünnerstütt warrt

[ctx: @info:shell]
en: Do not close the initial session automatically when it ends.
nds: Den Starttörn nich automaatsch bi sien Enn tomaken

[ctx: @info:shell]
en: Hide the menubar, overriding the default setting
nds: Den Menübalken versteken, övergeiht de Standardinstellen

[ctx: @info:shell]
en: Hide the tabbar, overriding the default setting
nds: Den Paneelbalken versteken, övergeiht de Standardinstellen

[ctx: @info:shell]
en: List all the profile properties names and their type (for use with -p)
nds: All Profil-Egenschappen ehr Naams un Typen oplisten (för Bruuk mit -p)

[ctx: @info:shell]
en: List the available profiles
nds: De verföögboren Profilen oplisten

[ctx: @info:shell]
en: Name of profile to use for new Konsole instance
nds: Naam vun't Profil, dat för niege Konsole-Törns bruukt warrt

[ctx: @info:shell]
en: Set the initial working directory of the new tab or window to 'dir'
nds: Den Startorner för't niege Paneel oder Finster op "dir" setten

[ctx: @info:shell]
en: Show the menubar, overriding the default setting
nds: Den Menübalken wiesen, övergeiht de Standardinstellen

[ctx: @info:shell]
en: Show the tabbar, overriding the default setting
nds: Den Paneelbalken wiesen, övergeiht de Standardinstellen

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in fullscreen mode
nds: Konsole in Heelschirmbedrief starten

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in the background and bring to the front when Ctrl+Shift+F12 (by default) is pressed
nds: Konsole in Achtergrund starten un eerst mit Strg+Ümsch+F12 (standardwies) na vörn halen

[ctx: @info:shell Alert the user with red color text]
en: Warning:
nds: Wohrschoen:

[ctx: @info:shell This session is done]
en: Finished
nds: Afslaten

[ctx: @info:status]
en: Any adjustments are only temporary to this session.
nds: All Ännern gellt bloots temporeer för dissen Törn.

[ctx: @info:status]
en: The background transparency setting will not be used because your desktop does not appear to support transparent windows.
nds: De Instellen för dörschienen Achtergrund warrt nich bruukt, as't lett ünnerstütt Dien Schriefdisch keen dörschienen Finstern.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose color
nds: Hier kannst Du de Klöör utsöken.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose intense color
nds: Hier kannst Du de deegte Klöör utsöken.

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the search bar
nds: Söökbalken tomaken

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the options menu
nds: Optschonen-Menü wiesen

[ctx: @info:tooltip]
en: Double click to change shortcut
nds: Afkörten mit Dubbelklick ännern

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the text to search for here
nds: Hier den Sööktext ingeven

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the next match for the current search phrase
nds: Dat nakamen Vörkamen vun den Söökutdruck söken

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the previous match for the current search phrase
nds: Dat verleden Vörkamen vun den Söökutdruck söken

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert remote title format
nds: Feernpaneel-Titelformaat infögen

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert title format
nds: Titelformaat infögen

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether matching text should be highlighted
nds: Gifft an, wat passen Text rutheevt warrt

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether the search is case sensitive
nds: Gifft an, wat de Söök op Groot- un Lüttschrieven kiekt

[ctx: @item]
en: Activate Menu
nds: Menü anmaken

[ctx: @item:inmenu]
en: Case sensitive
nds: Op Groot- un Lüttschrieven kieken

[ctx: @item:inmenu]
en: Highlight all matches
nds: All Drepers rutheven

[ctx: @item:inmenu]
en: Match regular expression
nds: As reguleer Utdruck bruken

[ctx: @item:inmenu The user's name and host they are connected to via ssh]
en: %1 on %2
nds: %1 op %2

[ctx: @item:intable The session index]
en: Number
nds: Tall

[ctx: @item:intable The session title]
en: Title
nds: Titel

[ctx: @item:intable palette]
en: Background
nds: Achtergrund

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Intense)
nds: Achtergrund (rutheevt)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1
nds: Klöör 1

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Intense)
nds: Klöör 1 (rutheevt)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2
nds: Klöör 2

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Intense)
nds: Klöör 2 (rutheevt)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3
nds: Klöör 3

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Intense)
nds: Klöör 3 (rutheevt)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4
nds: Klöör 4

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Intense)
nds: Klöör 4 (rutheevt)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5
nds: Klöör 5

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Intense)
nds: Klöör 5 (rutheevt)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6
nds: Klöör 6

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Intense)
nds: Klöör 6 (rutheevt)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7
nds: Klöör 7

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Intense)
nds: Klöör 7 (rutheevt)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8
nds: Klöör 8

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Intense)
nds: Klöör 8 (rutheevt)

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground
nds: Vörgrund

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Intense)
nds: Vörgrund (rutheevt)

[ctx: @label:listbox Column header text for color names]
en: Name
nds: Naam

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual colors]
en: Color
nds: Klöör

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual intense colors]
en: Intense color
nds: Deegt Klöör

[ctx: @title]
en: Confirm Close
nds: Tomaken beglöven

[ctx: @title]
en: Terminal emulator
nds: Terminalemulater

[ctx: @title Preferences page name]
en: General
nds: Allmeen

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
nds: &Leestekens

[ctx: @title:tab Complex options]
en: Advanced
nds: Verwiedert

[ctx: @title:tab Generic, common options]
en: General
nds: Allgemeen

[ctx: @title:window]
en: Adjust Scrollback
nds: Rullrebeet topassen

en: A descriptive name for the profile
nds: En beschrieven Naam för't Profil

en: A problem occurred when saving the output.
    %1
nds: Bi't Sekern vun de Utgaav geev dat en Problem.
    %1

en: A program in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
nds: En Programm binnen dissen Törn löppt noch. Wullt Du dat redig afscheten?

en: A program is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
nds: Binnen dissen Törn löppt opstunns en Programm. Wullt Du em redig tomaken?

en: Add
nds: Tofögen

en: Adjust Scrollback...
nds: Rullrebeet topassen...

en: All dialogs will be shown again
nds: All Dialogen warrt wedder wiest

en: Allow Ctrl+scrollwheel to zoom text size
nds: Textgrött mit Strg+Muusrad ännern

en: Allow blinking text
nds: Blinken Text tolaten

en: Allow terminal programs to create blinking sections of text
nds: Terminalprogrammen dörvt blinken Text opstellen

en: Allow the output to be suspended by pressing Ctrl+S
nds: Utgaav lett sik mit Strg+S anhollen

en: Allow users to access top menu through Alt+Key combination
nds: Mit Alt+Tast op böverst Menüs togriepen

en: Appearance
nds: Utsehn

en: Are you sure you want to paste %1 character? | Are you sure you want to paste %1 characters?
nds[0]: Wullt Du %1 Teken redig infögen?
nds[1]: Wullt Du %1 Tekens redig infögen?

en: Automatically copy selected text into clipboard
nds: Utsöcht Text automaatsch na Twischenaflaag koperen

en: Background image:
nds: Achtergrundbild:

en: Black on Light Yellow
nds: Swatt op hell Geel

en: Black on Random Light
nds: Swatt op tofällige helle Klöör

en: Black on White
nds: Swatt op Witt

en: Blue on Black
nds: Blaag op Swatt

en: Change &Directory To
nds: &Orner ännern op

en: Choose the background image
nds: Dat Achtergrundbild utsöken

en: Choose the initial directory
nds: Startorner utsöken

en: Clear Scrollback
nds: Rullrebeet leddig maken

en: Clear Scrollback and Reset
nds: Rullrebeet leddig maken un torüchsetten

en: Command:
nds: Befehl:

en: Configure Web Shortcuts...
nds: Söökafkörten instellen...

en: Confirm Close
nds: Tomaken beglöven

en: Confirm Paste
nds: Infögen beglöven

en: Control the position of the tab bar
nds: De Steed för den Paneelbalken fastleggen

en: Control the visibility of the whole tab bar
nds: De Sichtborkeit vun den helen Paneelbalken fastleggen

en: Control the visual style of the tab bar
nds: Dat Utsehn vun den Paneelbalken fastleggen

en: Control where to put the new tab
nds: De Steed för nieg Paneels fastleggen

en: Copy Email Address
nds: Nettpostadress koperen

en: Copy Input
nds: Ingaav koperen

en: Copy Input To
nds: Ingaav koperen na

en: Copy Link Address
nds: Linkadress koperen

en: Copy on select
nds: Bi't Utsöken koperen

en: Could not find '%1', starting '%2' instead.  Please check your profile settings.
nds: "%1" lett sik nich finnen, ansteed warrt "%2" opropen. Prööv bitte Dien Profil-Instellen.

en: Could not find an interactive shell to start.
nds: Keen Wesselwark-Konsool lett sik finnen, de sik starten lett

en: Could not find binary:
nds: Programm lett sik nich finnen:

en: Could not start program '%1' with arguments '%2'.
nds: Dat Programm "%1" lett sik nich mit de Argumenten "%2" opropen.

en: Create a new color scheme based upon the selected scheme
nds: En nieg Klöörschema opstellen, mit dat utsöchte Schema as Grundlaag

en: Current Directory (Long): %D
nds: Aktuell Orner (lang): %D

en: Current Directory (Short): %d
nds: Aktuell Orner (kort): %d

en: Cursor
nds: Blinker

en: Dark Pastels
nds: Düüster Pastellklören4

en: Default (XFree 4)
nds: Standard (XFree 4)

en: Default character encoding:
nds: Standard-Tekenkoderen:

en: Default profile
nds: Standardprofil

en: Delete the selected color scheme
nds: Dat utsöchte Klöörschema wegdoon

en: Description:
nds: Beschrieven:

en: Deselect All
nds: Köör utmaken

en: Do not remember previous output
nds: Verleden Utgaven wegsmieten

en: Draw intense colors in bold font
nds: Deegte Klören för Fettschrift bruken

en: Edit
nds: Bewerken

en: Edit Current Profile...
nds: Aktuell Profil bewerken...

en: Edit Environment
nds: Ümgeven bewerken

en: Edit Key Binding List
nds: Tasttoornen-List bewerken

en: Edit Profile
nds: Profil bewerken

en: Edit Profile "%1"
nds: Profil "%1" bewerken

en: Edit the list of environment variables and associated values
nds: De List vun Ümgevenvariabeln un ehr Weerten bewerken

en: Edit the path of the background image
nds: Den Padd na de Achtergrundbild-Datei bewerken

en: Edit the selected color scheme
nds: Dat utsöchte Klöörschema bewerken

en: Edit...
nds: Bewerken...

en: Editing profile: %2 | Editing %1 profiles: %2
nds[0]: Profil bewerken: %2
nds[1]: %1-Profilen bewerken: %2

en: Enable Bi-Directional display on terminals (valid for Arabic, Farsi or Hebrew only)
nds: Tweerichten-Dorstellen op de Konsool anmaken (gellt bloots för Araabsch, Persch un Hebrääsch)

en: Enable all "Don't Ask Again" messages
nds: All "Nich nochmaal fragen"-Mellen anmaken

en: Enable menu accelerators
nds: Menütasten anmaken

en: Enlarge Font
nds: Schrift grötter maken

en: Environment:
nds: Ümgeven:

en: File
nds: Datei

en: From mouse position to the end of line
nds: Vun de Muuspositschoon bet na't Reegenn

en: Green on Black
nds: Gröön op Swatt

en: Help
nds: Hülp

en: If enabled, profile settings will be ignored
nds: Wenn anmaakt, warrt de Profilinstellen övergahn

en: Initial directory:
nds: Startorner:

en: Input:
nds: Ingaav:

en: Insert
nds: Infögen

en: Key Combination
nds: Tastkombinatschoon

en: Keyboard
nds: Tastatuur

en: Konsole does not know how to open the bookmark:
nds: Konsole weet nich, wodennig sik dat Leesteken opmaken lett:

en: Konsole was started before desktop effects were enabled. You need to restart Konsole to see transparent background.
nds: Konsole wöör start, man de Schriefdischeffekten wöörn noch utmaakt. Wullt Du en dörsichtig Achtergrund hebben, muttst Du Konsole nochmaal starten.

en: Limit the remembered output to a fixed number of lines
nds: Bloots en fastleggt Tall vun Utgaavregen wohren

en: Linux Colors
nds: Linux-Klören

en: Linux console
nds: Linux-Konsool

en: Local Host: %h
nds: Lokaal Reekner: %h

en: Make the cursor blink regularly
nds: Den Blinker blinken laten

en: Monitor for &Activity
nds: Op &Bedrief luustern

en: Monitor for &Silence
nds: Op &Still luustern

en: Mouse
nds: Muus

en: New Key Binding List
nds: Nieg Tasttoornen-List

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
nds: Keen Tastatuurdriever dor. De Informatschonen fehlt, mit de sik Tastdrück na Tekens översetten laat, de denn dat Terminal tostüert warrt.

en: Normal tab title format
nds: Normaalpaneel-Titelformaat

en: Number of lines of output to remember
nds: De Tall vun Utgaavregen, de wohrt warrt

en: Open File Manager
nds: Dateipleger opmaken

en: Open Link
nds: Link opmaken

en: Output
nds: Utgaav

en: Output Options
nds: Utgaavoptschonen

en: Output:
nds: Utgaav:

en: Paste Selection
nds: Utwahl infögen

en: Percent
nds: Perzent

en: Pressing Ctrl+scrollwheel will increase/decrease the text size.
nds: Strg+Muusrad maakt Text grötter oder lütter.

en: Print Shell
nds: Konsool drucken

en: Printer &friendly mode (black text, no background)
nds: Druckerfründlich Bedrief (Text swatt, keen Achtergrund)

en: Program '%1' crashed.
nds: Programm "%1" is afstört.

en: Program '%1' exited with status %2.
nds: Programm "%1" hett mit Status %2 ophollen.

en: Program Name: %n
nds: Programmnaam: %n

en: Red on Black
nds: Root op Swatt

en: Remember all output produced by the terminal
nds: All Utgaven vun't Terminal wohren

en: Remote Host (Long): %H
nds: Feern Reekner (lang): %H

en: Remote Host (Short): %h
nds: Feern Reekner (kort): %h

en: Remote tab title format:
nds: Feernpaneel-Titelformaat:

en: Remove
nds: Wegmaken

en: S&crollback
nds: &Rullrebeet

en: Save Output &As...
nds: Utgaav sekern &as...

en: Save Output From %1
nds: Utgaav vun "%1" sekern

en: Scroll the page the full height of window
nds: De Siet en heel Finsterhööchde rullen

en: Scroll the page the half height of window
nds: De Siet en halv Finsterhööchde rullen

en: Scrolling
nds: Rullen

en: Search backwards
nds: Na baven söken

en: Search for '%1' with
nds: Na "%1" söken mit

en: Select &Line
nds: &Reeg utsöken

en: Select All
nds: All utsöken

en: Select Files for ZModem Upload
nds: Dateien för ZModem-Hoochladen utsöken

en: Select Initial Directory
nds: Startorner utsöken

en: Select the color used to draw the cursor
nds: De Klöör för den Blinker utsöken

en: Select the icon displayed on tabs using this profile
nds: Dat Lüttbild utsöken, dat Paneels mit dit Profil bruukt

en: Selected text will require control key plus click to drag.
nds: Utsöcht Text lett sik bloots mit daalhollen Strg-Tast mit de Muus trecken.

en: Send Email To...
nds: Nettbreef sennen na...

en: Send Signal
nds: Signaal loosstüern

en: Session Number: %#
nds: Törnnummer: %#

en: Set &Encoding
nds: &Koderen instellen

en: Set the cursor to match the color of the character underneath it.
nds: Den Blinker op de Klöör vun dat Teken dor achter setten

en: Set the selected profile as the default for new terminal sessions
nds: Dat utsöchte Profil as Standard för nieg Terminaltörns fastleggen

en: Sets whether search should start from the bottom
nds: Leggt fast, wat de Söök nerrn anfangt

en: Settings
nds: Instellen

en: Show hint for terminal size after resizing
nds: En Henwies op de Terminalgrött na Gröttännern wiesen

en: Show terminal size in columns and lines in the center of window after resizing
nds: Nieg Grött vun't Terminalfinster na Gröttännern in de Merrn wiesen

en: Show the scroll bar on the left side of the terminal window
nds: Den Rullbalken linkerhand dat Terminalfinster wiesen

en: Show the scroll bar on the right side of the terminal window
nds: Den Rullbalken rechterhand dat Terminalfinster wiesen

en: Show window title on the titlebar
nds: Finstertitel op Titelbalken wiesen

en: Show window title set by escape sequence on the titlebar
nds: Mit Schuultekens fastleggt Finstertitel op Titelbalken wiesen

en: Shrink Font
nds: Schrift lütter maken

en: Size: %1 x %2
nds: Grött: %1 x %2

en: Smooth fonts
nds: Week Schriftoorden

en: Solaris console
nds: Solaris-Konsool

en: Solarized
nds: Överstrahlt

en: Solarized Light
nds: Överstrahlt Licht

en: Split View
nds: Ansicht delen

en: Switch Profile
nds: Profil wesseln

en: Tab Monitoring
nds: Törn-Beluern

en: Tab Titles
nds: Paneel-Titeln

en: Tab title format used when a remote command (e.g. connection to another computer via SSH) is being executed
nds: Törn-Titelformaat bi't Utföhren vun Feernbefehlen (a.B. en Verbinnen na en anner Reekner över SSH)

en: Tab title format:
nds: Paneel-Titelformaat:

en: Tabs
nds: Paneels

en: The .css file to use for the tab bar style
nds: De CSS-Datei, de Du för den Paneelbalken bruken wullt

en: The command to execute when new terminal sessions are created using this profile
nds: De Befehl, den Du bi't Opstellen vun Terminaltörns mit dit Profil utföhren wullt

en: The initial working directory for new terminal sessions using this profile
nds: De Orner, binnen den niege Terminaltörns mit dit Profil anfangt

en: The number of pixels between two lines
nds: De Tall vun Bildpünkt twischen Regen

en: The program '%1' is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
nds: Binnen dissen Törn löppt opstunns dat Programm "%1". Wullt Du em redig tomaken?

en: The program '%1' is in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
nds: Dat Programm "%1" binnen dissen Törn löppt noch. Wullt Du dat redig afscheten?

en: The threshold for continuous silence to be detected by Konsole
nds: De Süllweert för de duerhaftige Still, de Konsole opdecken schall

en: The window size will be saved upon exiting Konsole
nds: De Finstergrött warrt bi't Utmaken vun Konsole sekert

en: This color scheme uses a transparent background which does not appear to be supported on your desktop
nds: Dit Klöörschema bruukt en dörsichtig Achtergrund, man as't lett, ünnerstütt Dien Systeem dat nich.

en: Threshold for continuous silence:
nds: Süllweert för duerhaftige Still:

[ctx: Title of the area where you test your keys are properly configured]
en: Test Area
nds: Utprobeerrebeet

en: Trim trailing spaces
nds: Achterankamen Freetekens wegdoon

en: Trim trailing spaces in selected text, useful in some instances
nds: Achterankamen Freetekens vun utsöcht Text wegmaken, mennigmaal bruukbor

[ctx: Unit of time]
en:  second |  seconds
nds[0]:  Sekunn
nds[1]:  Sekunnen

en: Use a custom, fixed color for the cursor
nds: En egen, fast Klöör för den Blinker bruken

en: Use a user-defined .css file for the tab bar
nds: En egen Bruker-CSS-Datei för den Paneelbalken bruken

en: Use current window size on next startup
nds: Aktuell Finstergrött bi nakamen Start bruken

en: User Name: %u
nds: Brukernaam: %u

en: User Signal &1
nds: Brukersignaal &1

en: User Signal &2
nds: Brukersignaal &2

en: View
nds: Ansicht

en: Web Search
nds: Nettsöök

en: White on Black
nds: Witt op Swatt

en: Window Title Set by Shell: %w
nds: Konsool sett Finstertitel: %w

en: ZModem Progress
nds: ZModem-Vörankamen

en: text/css
nds: Text/CSS
