kmailcvt - en to nds translation catalogue (97 entries)

en:  (default)
nds:  (Standard)

en: 1 duplicate message not imported | %1 duplicate messages not imported
nds[0]: 1 dubbelt Naricht nich importeert
nds[1]: %1 dubbelt Narichten nich importeert

en: 1 duplicate message not imported to folder %2 in KMail | %1 duplicate messages not imported to folder %2 in KMail
nds[0]: 1 dubbelt Naricht nich na KMail-Orner "%2" importeert
nds[1]: %1 dubbelt Narichten nich na KMail-Orner "%2" importeert

en: 1 message was imported. | %1 messages were imported.
nds[0]: Een Naricht wöör importeert.
nds[1]: %1 Narichten wöörn importeert.

en: <b>Error:</b> Could not add message to folder %1. Reason: %2
nds: <b>Fehler:</b> Naricht lett sik den Orner %1 nich tofögen. Oorsaak: %2

en: <b>Error:</b> Could not create folder. Reason: %1
nds: <b>Fehler:</b>Orner lett sik nich opstellen. Oorsaak: %1

en: <b>Warning:</b> Could not check that the folder already exists. Reason: %1
nds: <b>Wohrschoen:</b> Wat dat den angeven Orner al gifft, lett sik nich pröven. Oorsaak: %1

en: <b>Warning:</b> Could not fetch mail in folder %1. Reason: %2 You may have duplicate messages.
nds: <b>Wohrschoen:</b> Nettpost in Orner %1 lett sik nich halen. Oorsaak: %2 Du hest villicht dubbelte Narichten.

en: <b>Warning:</b> Got a bad message folder, adding to root folder.
nds: <b>Wohrschoen:</b> Leeg Narichtenorner kregen, Wörtelorner warrt toföögt.

en: <b>Warning:</b> Got an invalid message in folder %1.
nds: <b>Wohrschoen:</b> Leeg Naricht in Orner %1 kregen.

en: <p><b>Balsa import filter</b></p><p>Select the base directory of your local Balsa mailfolder (usually ~/mail/).</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Balsa-Import".</p>
nds: <p><b>Importfilter för Balsa</b></p><p>Söök den Wörtelorner vun deien lokaal Balsa-Nettpostorner ut (normalerwies is dat ~/mail).</p><p>Ok de Struktuur vun de Ornern warrt övernahmen, se dukt ünner »Balsa-Import« op.</p>

en: <p><b>Claws-mail import filter</b></p><p>Select the base directory of the Claws-mail mailfolder you want to import (usually: ~/Mail ).</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "ClawsMail-Import" in your local folder.</p><p>This filter also recreates the status of message, e.g. new or forwarded.</p>
nds: <p><b>Importfilter för Claws Mail</b></p><p>Söök den Wörtelorner vun de Claws-Mail-Nettpost ut (normalerwies is dat ~/Mail).</p><p>Ok de Struktuur vun de Ornern warrt övernahmen, se dukt ünner »ClawsMail-Import« op.</p><p>Disse Filter wohrt den Narichtentostand, a.B. »Nieg« oder »Wiederleddt«.</p>

en: <p><b>Evolution 1.x import filter</b></p><p>Select the base directory of Evolution's mails (usually ~/evolution/local).</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Evolution-Import".</p>
nds: <p><b>Importfilter för Evolution 1.x</b></p><p>Söök den Wörtelorner vun de Evolution-Nettpost ut (normalerwies is dat ~/evolution/local).</p><p>Ok de Struktuur vun de Ornern warrt övernahmen, se dukt ünner »Evolution-Import« op.</p>

en: <p><b>Evolution 2.x import filter</b></p><p>Select the base directory of your local Evolution mailfolder (usually ~/.evolution/mail/local/).</p><p><b>Note:</b> Never choose a Folder which <u>does not</u> contain mbox-files (for example a maildir): if you do, you will get many new folders.</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Evolution-Import".</p>
nds: <p><b>Importfilter för Evolution 2.x</b></p><p>Söök den Wörtelorner för Dien lokaal Evolution-Nettpost ut (normalerwies is dat ~/.evolution/mail/local/).</p><p><b>Beacht bitte</b>: Söök bitte nienich Ornern ut, de <u>keen</u> mbox-Dateien bargt (a.B. KMail-Nettpostornern): Wenn Du dat liekers deist, kriggst Du en Barg niege Ornern.</p><p>Ok de Struktuur vun de Ornern warrt övernahmen, se dukt ünner »Evolution-Import« op.</p>

en: <p><b>Evolution 3.x import filter</b></p><p>Select the base directory of your local Evolution mailfolder (usually ~/.local/share/evolution/mail/local/).</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Evolution-Import".</p>
nds: <p><b>Importfilter för Evolution 3.x</b></p><p>Söök den Wörtelorner vun de Evolution-Nettpost ut (normalerwies is dat ~/.local/share/evolution/mail/local).</p><p>Ok de Struktuur vun de Ornern warrt övernahmen, se dukt ünner »Evolution-Import« op.</p>

en: <p><b>KMail Archive File Import Filter</b></p><p>This filter will import archives files previously exported by KMail.</p><p>Archive files contain a complete folder subtree compressed into a single file.</p>
nds: <p><b>Archievdatei-Importfilter för KMail</b></p><p>De Filter importeert Archievdateien, de vördem ut KMail exporteert wöörn.</p><p>Archievdateien köönt en helen Orner-Ünnerboom bargen, na en Enkeldatei komprimeert.</p>

en: <p><b>Lotus Notes Structured Text mail import filter</b></p><p>This filter will import Structure Text files from an exported Lotus Notes email client into KMail. Use this filter if you want to import mails from Lotus or other mailers that use Lotus Notes' Structured Text format.</p><p><b>Note:</b> Since it is possible to recreate the folder structure, the imported messages will be stored in subfolders named by the files they came from under: "LNotes-Import" in your local folder.</p>
nds: <p><b>Importfilter för Struktuurtext-Nettbreven vun Lotus Notes</b></p><p>Disse Filter importeert Struktuurtext-Dateien vun en exporteert Nettpost-Client vun Lotus Notes na KMail. Bruuk dissen Filter, wenn Du Nettbreven ut Lotus Notes oder anner Programmen importeren wullt, de dat Struktuurtext-Formaat vun Lotus Notes bruukt.</p><p><b>Beacht bitte</b>: Ok de Struktuur vun de Ornern warrt övernahmen, se dukt ünner »LNotes-Import« op un warrt na de Dateien nöömt, ut de de Narichten dor binnen kemen.</p>

en: <p><b>OS X Mail Import Filter</b></p><p>This filter imports e-mails from the Mail client in Apple Mac OS X.</p>
nds: <p><b>Importfilter för OS-X-Mail </b></p><p>Disse Filter importeert Nettbreven ut dat Nettpostprogramm vun Apple sien MacOS X</p>

en: <p><b>Opera email import filter</b></p><p>This filter will import mails from Opera mail folder. Use this filter if you want to import all mails within a account in the Opera maildir.</p><p>Select the directory of the account (usually ~/.opera/mail/store/account*).</p><p><b>Note:</b> Emails will be imported into a folder named after the account they came from, prefixed with OPERA-</p>
nds: <p><b>Importfilter för Opera</b></p><p>Disse Filter importeert de Nettpost ut den Opera-Nettpostorner. Bruuk dissen Filter, wenn Du all Nettbreven vun en Konto binnen Opera sien Postorner importeren wullt.</p><p>Söök den Konto-Orner ut (normalerwies ~/.opera/mail/store/account*).</p><p><b>Beacht bitte</b>: De Nettbreven warrt na en Orner importeert, de «OPERA-<i>Kontonaam</i>« nöömt warrt.</p>

en: <p><b>Outlook Express 4/5/6 import filter</b></p><p>You will need to locate the folder where the mailbox has been stored by searching for .dbx or .mbx files under <ul><li><i>C:\Windows\Application Data</i> in Windows 9x</li><li><i>Documents and Settings</i> in Windows 2000 or later</li></ul></p><p><b>Note:</b> Since it is possible to recreate the folder structure, the folders from Outlook Express 5 and 6 will be stored under: "OE-Import" in your local folder.</p>
nds: <p><b>Importfilter för Outlook Express 4/5/6</b></p><p>Du muttst de Steed vun Outlook Express sien Nettpostorner angeven. Wenn Du em nich kennst, söök na *.dbx- oder *.mbx-Dateien binnen<ul><li><i>C:\Windows\Anwennendaten</i> ünner Windows 98</li><li><i>C:\Dokmenten un Instellen</i> ünner Windows 2000 oder nieger</li></ul></p><p><b>Beacht bitte</b>: Ok de Struktuur vun de Ornern warrt vun Outlook Express 5 un 6 övernahmen, se dukt ünner »OE-Import« op.</p>

en: <p><b>Sylpheed import filter</b></p><p>Select the base directory of the Sylpheed mailfolder you want to import (usually: ~/Mail ).</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Sylpheed-Import" in your local folder.</p><p>This filter also recreates the status of message, e.g. new or forwarded.</p>
nds: <p><b>Importfilter för Sylpheed</b></p><p>Söök den Wörtelorner vun de Sylpheed-Nettpost ut (normalerwies is dat ~/Mail).</p><p>Ok de Struktuur vun de Ornern warrt övernahmen, se dukt ünner »Sylpheed-Impor« op.</p><p>Disse Filter wohrt den Narichtentostand, a.B. »Nieg« oder »Wiederleddt«.</p>

en: <p><b>The Bat! import filter</b></p><p>Select the base directory of the 'The Bat!' local mailfolder you want to import.</p><p><b>Note:</b> This filter imports the *.tbb-files from 'The Bat!' local folder, e.g. from POP accounts, and not from IMAP/DIMAP accounts.</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "TheBat-Import" in your local account.</p>
nds: <p><b>Importfilter för The Bat!</b></p><p>Söök den Wörtelorner för Dien lokaal Nettpostorner vun "The Bat!" ut.</p><p><b>Beacht bitte</b>: Disse Filter importeert de *.tbb-Dateien vun den lokaal "The Bat!"-Orner, t.B. vun POP-Kontos, man nich vun IMAP/DIMAP-Kontos.</p><p>Ok de Struktuur vun de Ornern warrt övernahmen, se dukt ünner »TheBat-Import« op.</p>

en: <p><b>Thunderbird/Mozilla import filter</b></p><p>Select your base Thunderbird/Mozilla mailfolder (usually ~/.thunderbird/*.default/Mail/Local Folders/).</p><p><b>Note:</b> Never choose a Folder which <u>does not</u> contain mbox-files (for example, a maildir): if you do, you will get many new folders.</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Thunderbird-Import".</p>
nds: <p><b>Importfilter för Thunderbird un Mozilla</b></p><p>Söök den Wörtelorner vun de Thunderbird/Mozilla-Nettpost ut (normalerwies is dat~/.thunderbird/*.default/Mail/Local Folders/).</p><p><b>Beacht bitte</b>: Söök bitte nienich Ornern ut, de <u>keen</u> mbox-Dateien bargt (t.B. en "KMail"-Nettpostorner). Wenn Du dat liekers deist, kriggst Du en Barg niege Ornern.</p><p>Ok de Struktuur vun de Ornern warrt övernahmen, se dukt ünner »Thunderbird-Import« op.</p>

en: <p><b>mailman gzip import filter</b></p><p>This filter will import mailman gzipped files into KMail.</p><p><b>Note:</b> Emails will be imported into folders named after the file they came from, prefixed with MAILMAN-</p>
nds: <p><b>Importfilter för Mailman-GZip-Dateien</b></p><p>Disse Filter importeert Mailman sien komprimeert Dateien na KMail.</p><p><b>Beacht bitte</b>: De Nettbreven warrt na Ornern importeert, de »MAILMAN-<i>Borndateinaam</i>« nöömt warrt.</p>

en: <p><b>mbox import filter</b></p><p>This filter will import mbox files into KMail. Use this filter if you want to import mails from Ximian Evolution or other mailers that use this traditional UNIX format.</p><p><b>Note:</b> Emails will be imported into folders named after the file they came from, prefixed with MBOX-</p>
nds: <p><b>Importfilter för mbox-Dateien</b></p><p>Disse Filter importeert mbox-Dateien na KMail. Bruuk em, wenn Du Nettbreven ut Ximian Evolution oder anner Programmen importeren wullt, de dat klass'sche UNIX-Formaat bruukt.</p><p><b>Beacht bitte</b>: De Nettbreven warrt na Ornern importeert, de »MBOX-<i>Borndateinaam</i>« nöömt warrt.</p>

en: <p>Select the Pegasus-Mail directory on your system (containing *.CNM, *.PMM and *.MBX files). On many systems this is stored in C:\pmail\mail or C:\pmail\mail\admin</p><p><b>Note:</b> Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "PegasusMail-Import".</p>
nds: <p>Söök den Nettpostorner vun Pegasus-Mail op Dien Systeem ut (he bargt *.cnm-, *.pmm- un *.mbx-Dateien). Op vele Systemen liggt he ünner C:\pmail\mail oder C:\pmail\mail\admin.</p><p><b>Beacht bitte</b>: Ok de Struktuur vun de Ornern warrt övernahmen, se dukt ünner »PegasusMail-Import« op.</p>

en: <p>Select the directory containing the emails on your system. The emails are placed in a folder with the same name as the directory they were in, prefixed by PLAIN-</p><p>This filter will import all .msg, .eml and .txt emails.</p>
nds: <p>Söök den Orner op Dien Systeem ut, de de Nettbreven bargt. Se warrt na en Orner importeert, de »PLAIN-<i>Bornorner</i>« heet.</p><p>Disse Filter warrt all *.msg-, *.eml- un *.txt-Nettbreven importeren.</p>

en: All Files (*)
nds: All Dateien (*)

en: Cannot parse the folder structure; continuing import without subfolder support.
nds: Ornerstruktuur lett sik nich inlesen, Import warrt ahn Ünnerstütten för Ünnerornern wiedermaakt

en: Could not import %1
nds: "%1" lett sik nich importeren

en: Could not import %1, duplicated message
nds: "%1" lett sik nich importeren, dubbelt Naricht

en: Counting files in archive...
nds: Dateien binnen Archiev warrt tellt...

en: Counting files...
nds: Dateien warrt tellt...

en: Current:
nds: Aktuell:

en: Error: failed to read temporary file at %1
nds: Fehler: Temporeerdatei bi %1 lett sik nich lesen.

en: Finished import, canceled by user.
nds: Importeren beendt, Bruker hett afbraken

en: Finished importing Outlook Express emails
nds: Nettpost-Import ut Outlook Express afslaten.

en: Finished importing emails from %1
nds: Import vun Nettbreven vun %1 is afslaten

en: From:
nds: Vun:

en: Holger Schurig <br>( rewritten by Danny Kukawka )
nds: Holger Schurig <br>( vun Danny Kukawka nieg schreven )

en: Import Balsa Local Mails and Folder Structure
nds: Lokaal Nettbreven un Ornerstruktuur ut Balsa importeren

en: Import Claws-mail Maildirs and Folder Structure
nds: Nettpostornern un Ornerstruktuur ut Claws Mail importeren

en: Import Evolution 1.x Local Mails and Folder Structure
nds: Lokaal Nettbreven un Ornerstruktuur ut Evolution 1.x importeren

en: Import Evolution 2.x Local Mails and Folder Structure
nds: Lokaal Nettbreven un Ornerstruktuur ut Evolution 2.x importeren

en: Import Evolution 3.x Local Mails and Folder Structure
nds: Lokaal Nettbreven un Ornerstruktuur ut Evolution 3.x importeren

en: Import Folders From Pegasus-Mail
nds: Nettpostornern ut Pegasus-Mail importeren

en: Import From OS X Mail
nds: Ut OS-X-Mail importeren

en: Import KMail Archive File
nds: KMail-Archievdatei importeren

en: Import KMail Maildirs and Folder Structure
nds: Nettpostornern un Ornerstruktuur ut KMail importeren

en: Import Lotus Notes Emails
nds: Nettbreven ut Lotus Notes importeren

en: Import Opera Emails
nds: Nettbreven ut Opera importeren

en: Import Outlook Express Emails
nds: Nettbreven vun Outlook-Express importeren

en: Import Plain Text Emails
nds: Eenfachtext-Nettbreven importeren

en: Import Sylpheed Maildirs and Folder Structure
nds: Nettpostornern un Ornerstruktuur ut Sylpheed importeren

en: Import The Bat! Mails and Folder Structure
nds: Nettbreven un Ornerstruktuur ut The Bat! importeren

en: Import Thunderbird/Mozilla Local Mails and Folder Structure
nds: Lokaal Nettbreven un Ornerstruktuur ut Thunderbird/Mozilla importeren

en: Import folder %1...
nds: Orner "%1" importeren...

en: Import folder structure...
nds: Ornerstruktuur warrt importeert...

en: Import mailman gzip Files
nds: Mailman-GZip-Dateien importeren

en: Import mbox Files (UNIX, Evolution)
nds: Mbox-Dateien importeren (UNIX, Evolution)

en: Importing %1
nds: %1 warrt importeert

en: Importing 'UNIX' mail folders ('.mbx')...
nds: UNIX-Nettpostornern ("*.mbx") warrt importeert...

en: Importing OE4 Mailbox %1
nds: OE4-Postfach "%1" warrt importeert

en: Importing OE5+ Folder file %1
nds: OE5/6-Ornerdatei "%1" warrt importeert

en: Importing OE5+ Mailbox %1
nds: OE5/6-Postfach "%1" warrt importeert

en: Importing emails from %1
nds: Nettbreven vun "%1" warrt importeert

en: Importing emails from %1...
nds: Nettbreven vun %1 warrt importeert...

en: Importing folder '%1'...
nds: Orner "%1" warrt importeert...

en: Importing in progress...
nds: Import löppt...

en: Importing mail folders ('.pmm')...
nds: Nettpostornern ("*.pmm") warrt importeert...

en: Importing new mail files ('.cnm')...
nds: Nieg Nettpostdateien ("*.cnm") warrt importeert...

en: Importing new mail files...
nds: Nieg Nettpostdateien warrt importeert...

en: Importing the archive failed.
nds: Archiev lett sik nich importeren.

en: Importing the archive file '%1' into the folder '%2' succeeded.
nds: Archievdatei "%1" wöör mit Spood na "%2" importeert.

en: Laurence Anderson <br>( Filter enhanced by Danny Kukawka )</p>
nds: Laurence Anderson <br>( Filter vun Danny Kukawka verbetert )</p>

en: Laurence Anderson <p>( Filter accelerated by Danny Kukawka )</p>
nds: Laurence Anderson <p>( Filter vun Danny Kukawka gauer maakt )</p>

en: Message %1
nds: Naricht %1

en: No Outlook Express mailboxes found in directory %1.
nds: Keen Nettpost vun Outlook Express binnen den Orner %1 funnen.

en: No directory selected.
nds: Keen Orner utsöcht.

en: No files found for import.
nds: Keen Dateien för't Importeren funnen.

en: No files selected.
nds: Keen Dateien utsöcht

en: No subfolder named 'cur' in folder %1.
nds: Orner "%1" bargt keen Ünnerorner mit den Naam "cur".

en: Parsing the folder structure...
nds: Ornerstruktuur warrt inleest...

en: Please select an archive file that should be imported.
nds: Söök bitte en Archievdatei ut, de Du importeren wullt.

en: Select KMail Archive File to Import
nds: KMail-Archievdatei utsöken, de Du importeren wullt

en: Select Profile:
nds: Profil utsöken:

en: Start import file %1...
nds: Import vun Datei "%1" start...

en: The file '%1' does not appear to be a valid archive.
nds: As dat lett is de Datei "'%1" keen gellen Archiev.

en: To:
nds: Na:

en: Total:
nds: Tosamen:

en: Unable to open %1, skipping
nds: %1 lett sik nich opmaken, warrt övergahn

en: Unable to open archive file '%1'
nds: Archievdatei "%1" lett sik nich opmaken.

en: Unable to open archive file '%1', skipping
nds: Archievdatei "%1" lett sik nich opmaken, warrt utlaten.

en: Unable to open mailbox %1
nds: Postfach "%1" lett sik nich opmaken

en: Unable to retrieve folder for folder path %1.
nds: Orner för Ornerpadd "%1" lett sik nich halen.

en: Unexpected subdirectory named '%1'.
nds: Nich verwacht Ünnerorner mit den Naam "%1"

en: Unexpected subfolder %1 in folder %2.
nds: Nich verwacht Ünnerorner "%1" binnen Orner %2.
