kdelibs4 - en to nl translation catalogue (220 entries)

en: <a href="https://opendesktop.org">Homepage</a>
nl: <a href="https://opendesktop.org">Homepagina</a>

en: <br />Provider: %1
nl: <br />Leverancier: %1

en: <br />Version: %1
nl: <br />Versie: %1

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and check the validity of the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
nl: <qt>Kan <i>gpg</i> niet starten om de geldigheid van het bestand te controleren. Controleer of <i>gpg</i> is geïnstalleerd, anders kunnen de gedownloade gegevensbronnen niet worden geverifieerd.</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and retrieve the available keys. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
nl: <qt>Kan <i>gpg</i> niet starten om de beschikbare sleutels op te halen. Controleer of <i>gpg</i> is geïnstalleerd, anders kunnen gedownloade gegevensbronnen niet worden geverifieerd.</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and sign the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise signing of the resources will not be possible.</qt>
nl: <qt>Kan <i>gpg</i> niet starten om het bestand te ondertekenen. Controleer of <i>gpg</i> is geïnstalleerd, anders is het ondertekenen van de gegevensbronnen niet mogelijk.</qt>

en: <qt>Enter passphrase for key <b>0x%1</b>, belonging to<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>
nl: <qt>Voer het wachtwoord (passphrase) in voor de sleutel <b>0x%1</b>, die toebehoort aan <br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>

[ctx: @action:button]
en: No
nl: Nee

[ctx: @action:button]
en: Yes
nl: Ja

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure...
nl: Configureren...

[ctx: @action:inmenu]
en: Install
nl: Installeren

[ctx: @action:inmenu]
en: More
nl: Meer

[ctx: @action:inmenu]
en: No further information available.
nl: Geen verdere informatie beschikbaar.

[ctx: @action:inmenu]
en: Not installed:
nl: Niet geïnstalleerd:

[ctx: @action:inmenu]
en: Visit homepage
nl: Homepagina bezoeken

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - all devices
nl: %1 - alle apparaten

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - current device
nl: %1 - huidig apparaat

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - current folder
nl: %1 - huidige map

[ctx: @knewstuff5]
en: Upload New Stuff: %1
nl: Nieuwe zaken uploaden: %1

[ctx: A description of how to upload content to a generic provider]
en: To upload new entries, or to add content to an existing entry on the KDE Store, please open the website and log in. Once you have done this, you will be able to find the My Products entry in the menu which pops up when you click your user icon. Click on this entry to go to the product management system, where you can work on your products .
nl: Om nieuwe items te uploaden of inhoud toe te voegen aan een bestaand item in de KDE Store, open de website en meld u aan. Hierna zult u in staat zijn om het item My Products te vinden in het menu dat verschijnt wanneer u op uw gebruikerspictogram klikt. Klik op dit item om naar het productbeheersysteem te gaan, waar u aan uw producten kunt werken.

[ctx: A description of how to upload content to the KDE Store specifically]
en: To upload new entries, or to add content to an existing entry, please open the provider's website and follow the instructions there. You will likely need to create a user and log in to a product management system, where you will need to follow the instructions for how to add. Alternatively, you might be required to contact the managers of the site directly to get new content added.
nl: Om nieuwe items te uploaden of inhoud toe te voegen aan een bestaand item, open de website van de leverancier en volg de instructies daar. U zult waarschijnlijk een gebruiker aan moeten maken en u aanmelden in een productbeheersysteem, waar u de instructies moet volgen over hoe toe te voegen. Als alternatief zou u gevraagd kunnen worden direct contact op te nemen met de beheerders van de site om nieuwe inhoud toe te voegen.

en: A kns url to show information from. The format for a kns url is kns://knsrcfile/providerid/entryid
    'knsrcfile'
    is the name of a knsrc file as might be passed directly through this tool's knsrcfile argument
    'providerid'
    is the hostname of the provider the entry should exist on
    'entryid'
    is the unique ID of an entry found in the provider specified by the knsrc file.
     An example of such a url is kns://peruse.knsrc/api.kde-look.org/1316714
nl: Een kns-url om informatie uit te tonen. Het formaat voor een kns-url is kns://knsrcfile/providerid/entryid
    'knsrcfile'
    is de naam van een knsrc bestand zoals direct kan worden doorgegeven aan het argument knsrcfile van dit hulpmiddel
    'providerid'
    is de hostnaam van de provider waarop het item zou bestaan
    'entryid'
    is de unieke ID van een item gevonden in de leverancier gespecificeerd door het knsrc bestand.
     Een voorbeeld van zo'n url is kns://peruse.knsrc/api.kde-look.org/1316714

[ctx: A link to make a donation for a Get Hot New Stuff item (opens a web browser)]
en: Make a donation
nl: Doe een donatie

[ctx: A link to the description of this Get Hot New Stuff item]
en: Homepage
nl: Homepagina

[ctx: A link to the knowledgebase (like a forum) (opens a web browser)]
en: Knowledgebase (no entries) | Knowledgebase (%1 entries)
nl[0]: Kennisdatabase (geen items)
nl[1]: Kennisdatabase (%1 items)

[ctx: A link which, when clicked, opens a new sub page with comments (comments with or without ratings) for this entry]
en: %1 Reviews and Comments
nl: %1 recensies en commentaar

[ctx: A link which, when clicked, opens a website with information on donation in support of the entry]
en: Find out how to donate to this project
nl: Zoek uit hoe te doneren aan dit project

[ctx: A link which, when clicked, opens the website associated with the entry (this could be either one specific to the project, the author's homepage, or any other website they have chosen for the purpose)]
en: Open the homepage for %1
nl: Open de homepagina voor %1

[ctx: A message which is shown when the user attempts to display a specific entry from a specific provider, but that entry isn't found]
en: The entry you attempted to display, identified by the unique ID %1, could not be found.
nl: Het item dat u probeerde te tonen, geïdentificeerd door de unieke ID %1, is niet te vinden.

[ctx: A passive notification shown when installation of an item is initiated]
en: Installing %1 from %2
nl: Installeren van %1 uit %2

[ctx: A placeholder title used in the dialog when there is no better title available]
en: Download New Stuff
nl: Nieuwe zaken downloaden

[ctx: A text shown beside a busy indicator suggesting that data is being fetched]
en: Loading more…
nl: Meer laden…

[ctx: A text shown beside a busy indicator suggesting that data is being fetched]
en: Updating information...
nl: Informatie wordt bijgewerkt...

en: All Categories
nl: Alle categorieën

en: All Providers
nl: Alle leveranciers

en: All categories are missing
nl: Alle categorieën ontbreken

en: Alphabetical
nl: Alfabetisch

en: An error occurred during the installation process:
    %1
nl: Er is een fout opgetreden bij het installatieproces:
    %1

[ctx: An informational message which is shown to inform the user they are not authorized to use GetHotNewStuff functionality]
en: You are not authorized to Get Hot New Stuff. If you think this is in error, please contact the person in charge of your permissions.
nl: U bent niet geautoriseerd om Hot New Stuff. If you think this is in error, please contact the person in charge of your permissions.

[ctx: An unnamed provider]
en: Your Provider
nl: Uw leverancier

en: Author:
nl: Auteur:

en: Become a Fan
nl: Een fan worden

en: Cannot install '%1' because it points to a web page. Click <a href='%2'>here</a> to finish the installation.
nl: Kan '%1' niet installeren omdat het wijst naar een webpagina. Klik <a href='%2'>hier</a> om de installatie te voltooien.

en: Category:
nl: Categorie:

en: Changelog:
nl: Log van wijzigingen:

[ctx: Combined title for the entry details page made of the name of the entry, and the author's name]
en: %1 by %2
nl: %1 door %2

en: Comments and Reviews:
nl: Commentaar en recensies:

en: Configuration file exists, but cannot be opened: "%1"
nl: Configuratiebestand bestaat, maar kan niet geopend worden: "%1"

en: Configuration file is invalid: "%1"
nl: Configuratiebestand is ongeldig: "%1"

en: Configure menu
nl: Menu Instellen

en: Configure menu - %1
nl: Menu Instellen - %1

en: Contribute your own…
nl: Bijdragen van uzelf…

en: Could not create a package installer for the service type %1: The installer does not have a valid structure
nl: Kon een pakketinstallatieprogramma voor het servicetype %1 niet aanmaken: het installatieprogramma heeft geen geldige structuur

en: Could not determine the type of archive of the downloaded file %1
nl: Kon het type van het archief niet vaststellen van het gedownloade bestand %1

en: Could not initialise the installation handler for %1
    This is a critical error and should be reported to the application author
nl: Kon de installatiebehandelaar voor %1 niet initialiseren
    Dit is een kritiike fout en zou gerapporteerd moeten worden aan de auteur van de toepassing

en: Could not install "%1": file not found.
nl: Kon "%1" niet installeren: bestand niet gevonden

en: Could not install %1
nl: Kon '%1' niet installeren

en: Could not load get hot new stuff providers from file: %1
nl: Kon de leveranciers van "Vers van de pers" niet laden uit bestand: %1

en: Could not open %1 for reading
nl: Kon %1 niet openen om te lezen

en: Could not open %1 for writing
nl: Kon %1 niet openen voor schrijven

en: Could not perform an installation of the entry %1 as it does not have any downloadable items defined. Please contact the author so they can fix this.
nl: Kon geen installatie van het item %1 uitvoeren omdat het geen enkel item gedefinieerd heeft om te downloaden. Neem contact op met de auteur zodat dit gerepareerd kan worden.

en: Detailed Tiles View Mode
nl: Detailweergavemodus van stenen

en: Details for %1
nl: Details voor %1

en: Details view mode
nl: Detailweergavemodus

en: Download New %1...
nl: Nieuwe %1 downloaden...

en: Download New Stuff...
nl: Nieuwe zaken downloaden...

en: Download of "%1" failed, error: %2
nl: Downloaden van "%1" is mislukt, fout: %2

en: Download of item failed: no download URL for "%1".
nl: Downloaden van item is mislukt: geen download-URL voor "%1".

en: Error initializing provider.
nl: Fout bij het initialiseren van leverancier.

en: Everything
nl: Alles

en: Failed to adopt '%1'
    %2
nl: Aanpassen van '%1' is mislukt
    %2

en: Failed to create a job for the package management task. This is usually because the package is invalid. We attempted to operate on the package %1
nl: Een job aanmaken voor de taak pakketbeheer. Dit komt gewoonlijk omdat het pakket ongeldig is. We hebben geprobeerd het pakket %1 te verwerken

en: Failed to open the archive file %1. The reported error was: %2
nl: Het archiefbestand %1 openen is mislukt. De gerapporteerde fout was: %2.

en: For this menu there are some more tools suggested which are currently not installed:
nl: Voor dit menu zijn wat meer hulpmiddelen gesuggereerd die nu niet zijn geïnstalleerd:

en: Get Hot New Stuff
nl: "Vers van de pers" ophalen

en: Get Hot New Stuff!
nl: Vers van de pers!

en: Go to...
nl: Ga naar...

en: Homepage:
nl: Homepagina:

en: How To Donate:
nl: Hoe doneren:

en: Icons
nl: Pictogrammen

en: Icons Only View Mode
nl: Modus alleen pictogramweergave

en: Icons view mode
nl: Pictogramweergavemodus

en: Initializing
nl: Bezig met initialiseren

en: Install
nl: Installeren

en: Install Again
nl: Opnieuw installeren

en: Installation of %1 failed: %2
nl: Installatie van %1 is mislukt: %2

en: Installed
nl: Geïnstalleerd

en: Installing
nl: Installeren

en: Invalid item.
nl: Ongeldig item.

en: Key used for signing:
nl: Sleutel gebruikt voor ondertekening:

[ctx: Knewstuff5]
en: All Entries
nl: Alle items:

[ctx: Knewstuff5]
en: Back
nl: Terug

[ctx: Knewstuff5]
en: Featured
nl: Ondersteund

[ctx: Knewstuff5]
en: New
nl: Nieuw

[ctx: Knewstuff5]
en: Popular
nl: Populair

[ctx: Knewstuff5]
en: Recommended
nl: Aanbevolen

[ctx: Knewstuff5]
en: Restart
nl: Herstarten

[ctx: Knewstuff5]
en: Search Preset: %1
nl: Zoeken in voorinstellingen: %1

[ctx: Knewstuff5]
en: Subscriptions
nl: Inschrijvingen

[ctx: Knewstuff5]
en: Up
nl: Omhoog

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is being installed OR uninstalled]
en: Working...
nl: Er wordt gewerkt...

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is in the process of being updated]
en: Updating...
nl: Bezig met bijwerken...

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is installing]
en: Installing...
nl: Installeren...

[ctx: Label for the busy indicator which should only be shown when the entry has been given some unknown or invalid status.]
en: Invalid or unknown state. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Please report this to the KDE Community in a bug report</a>.
nl: Ongeldige of onbekende status. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Rapporteer dit aan de KDE-gemeenschap in een bugrapport</a>.

en: Large Preview View Mode
nl: Groot voorbeeld weergavemodus

en: Learn how to add your own hot new stuff to this list
nl: Leren hoe u uw eigen heet van de naald aan deze lijst toevoegt

[ctx: List option which will set the filter so only installed items are shown]
en: Installed Only
nl: Alleen installeren

[ctx: List option which will set the filter so only installed items are shown]
en: Show Only Installed Entries
nl: Alleen geïnstalleerde items tonen

[ctx: List option which will set the filter so only installed items with updates available are shown]
en: Show Only Updateable Entries
nl: Alleen bij te werken items tonen

[ctx: List option which will set the filter so only installed items with updates available are shown]
en: Updateable Only
nl: Alleen bijwerken

[ctx: List option which will set the filter to show everything]
en: Show All Entries
nl: Alle items tonen

[ctx: List option which will set the filter to show everything]
en: Show Everything
nl: Alles tonen

[ctx: List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Show Most Downloaded First
nl: Meest gedownloade eerst tonen

[ctx: List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Show most downloaded first
nl: Meest gedownloade eerst tonen

[ctx: List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Show Highest Rated First
nl: Hoogst gewaardeerde eerst tonen

[ctx: List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Show highest rated first
nl: Hoogst gewaardeerde eerst tonen

[ctx: List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Show Most Recent First
nl: Meest recente eerst tonen

[ctx: List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Show most recent first
nl: Meest recente eerst tonen

[ctx: List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Sort Alphabetically By Name
nl: Alfabetisch op naam sorteren

[ctx: List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Sort alphabetically
nl: Alfabetisch sorteren

en: Loading Preview
nl: Voorbeeld wordt geladen

en: Loading data
nl: Gegevens laden

en: Loading data from provider
nl: Gegevens van leverancier laden

en: Loading of providers from file: %1 failed
nl: Laden van leveranciers uit bestand: %1 is mislukt

en: Loading one preview | Loading %1 previews
nl[0]: Een voorbeeld laden
nl[1]: %1 voorbeelden laden

en: Loading provider information
nl: Leveranciersinformatie laden

en: Main section
nl: Hoofdsectie

en: More section
nl: Sectie Meer

en: More tools...
nl: Meer hulpmiddelen...

en: Most downloads
nl: Meest gedownload

en: Move down
nl: Omlaag verplaatsen

en: Move to Main section
nl: Naar hoofdsectie verplaatsen

en: Move to More section
nl: Naar sectie Meer verplaatsen

en: Move up
nl: Omhoog verplaatsen

en: Network error %1: %2
nl: Netwerkfout. %1: %2

en: Newest
nl: Nieuwste

en: None
nl: Geen

en: Order by:
nl: Sorteren op:

en: Overwrite File
nl: Bestand overschrijven

en: Pick Update Item
nl: Item voor bijwerken oppakken

en: Pick Your Installation Option
nl: Kies uw installatieoptie

[ctx: Placeholder title for when a comment has no subject, but does have a rating]
en: <i>(no title)</i>
nl: <i>(geen titel)</i>

en: Please pick the item from the list below which should be used to apply this update. We were unable to identify which item to select, based on the original item, which was named %1
nl: Pak het item op uit de onderstaande lijst die gebruikt zou moeten worden om dit bij te werken. We zijn niet in staat om het te selecteren item te identificeren, gebaseerd op het originele item met de naam %1

en: Please select the option you wish to install from the list of downloadable items below. If it is unclear which you should chose out of the available options, please contact the author of this item and ask that they clarify this through the naming of the items.
nl: Selecteer de optie die u wilt installeren uit de lijst met de onderstaande te downloaden items. Als het onduidelijk is welke u zou moeten kiezen uit de beschikbare opties, neem dan contact op met de auteur van dit item en vraag om verheldering hiervan via de naam van de items.

en: Please try again later.
nl: Probeer het later nog eens.

en: Preview
nl: Voorbeeld

[ctx: Program name followed by 'Add On Installer']
en: %1 Add-On Installer
nl: %1 addon-installatie

en: Provider information
nl: Informatie over leverancier

en: Provider:
nl: Leverancier:

en: Rating
nl: Waardering

en: Rating:
nl: Waardering:

en: Rating: %1%
nl: Waardering: %1%

en: Re: %1
nl: Opn: %1

[ctx: Request installation of this item]
en: Install
nl: Installeren

[ctx: Request installation of this item, available when there is exactly one downloadable item]
en: Install
nl: Installeren

[ctx: Request uninstallation of this item]
en: Uninstall
nl: Deïnstalleren

[ctx: Request updating of this item]
en: Update
nl: Bijwerken

en: Reset
nl: Opnieuw

en: Search...
nl: Zoeken...

en: Search:
nl: Zoeken:

en: Select Signing Key
nl: Ondertekeningssleutel selecteren

[ctx: Show installation options, where there is more than one downloadable item]
en: Install...
nl: Installeren...

[ctx: Show the author of this item in a list]
en: By <i>%1</i>
nl: Door <i>%1</i>

[ctx: Show the size of the file in a list]
en: <br />Size: %1
nl: <br />Grootte: %1

[ctx: Show the size of the file in a list]
en: <p>Size: %1</p>
nl: <p>Grootte: %1</p>

[ctx: Status message to be shown when the entry is in the process of being installed OR uninstalled]
en: Currently working on the item %1 by %2. Please wait...
nl: Aan het item %1 wordt gewerkt door %2. Een moment geduld...

[ctx: Status message to be shown when the entry is in the process of being updated]
en: Currently updating the item %1 by %2. Please wait...
nl: Het item %1 wordt nu bijgewerkt door %2. Een moment geduld...

[ctx: Status message which should only be shown when the entry has been given some unknown or invalid status.]
en: This item is currently in an invalid or unknown state. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Please report this to the KDE Community in a bug report</a>.
nl: Dit item is nu in een ongeldige of onbekende status. Rapporteer dit aan de <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">KDE-gemeenschap in een bug-rapport</a>.

[ctx: Subheading for the tile view, located immediately underneath the name of the item]
en: By <i>%1</i>
nl: Door <i>%1</i>

[ctx: Text for an action which causes the specified website to be opened using the user's system default browser]
en: Open Website: %1
nl: Website openen: %1

[ctx: Text for an action which will attempt to send an email using the user's system default email client]
en: Send Email To: %1
nl: E-mail verzenden naar: %1

en: The KNSRC file you want to show. If none is passed, you will be presented with a dialog which lets you switch between all the config files installed into the systemwide knsrc file location
nl: Het KNSRC-bestand dat u wilt tonen. Als er geen is doorgegeven zult u een dialoog krijgen die u laat schakelen tussen alle configuratiebestanden geïnstalleerd in de systeembrede knsrc-bestandslocatie

en: The Open Collaboration Services instance %1 does not support the attempted function.
nl: Het Open Collaboration Services exemplaar %1 ondersteunt de geprobeerde functie niet.

[ctx: The author label in case the comment was written by the author of the content entry the comment is attached to]
en: %1 <i>(author)</i>
nl: %1 <i>(auteur)</i>

en: The content available here has been uploaded by users like you, and has not been reviewed by your distributor for functionality or stability.
nl: De hier beschikbare inhoud is geüpload door gebruikers zoals u en is niet beoordeeld door uw leverancier op functionaliteit of stabiliteit.

[ctx: The dialog title when we know which type of stuff is being requested]
en: Download New %1
nl: Nieuwe %1 downloaden

[ctx: The first entry in the category selection list (also the default value)]
en: All Categories
nl: Alle categorieën

en: The installation failed while attempting to run the command:
    %1
    
    The returned output was:
    %2
nl: De installatie is mislukt bij een poging van het uitvoeren van het commando:
    %1
    
    De teruggekregen uitvoer was:
    %2

en: The installation failed with code %1 while attempting to run the command:
    %2
    
    The returned output was:
    %3
nl: De installatie is mislukt met deze code %1 bij een poging van het uitvoeren van het commando:
    %2
    
    De teruggekregen uitvoer was:
    %3

en: The installation of %1 failed to create the expected new directory %2
nl: Bij de installatie van %1 is het aanmaken van de verwachte nieuwe map %2 mislukt

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not contain a correct KPackage structure.
nl: De installatie van %1 is mislukt, omdat het gedownloade pakket geen juiste KPackage-structuur bevat.

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not contain any useful meta information, which means it is not a valid KPackage.
nl: De installatie van %1 is mislukt, omdat het gedownloade pakket geen enkele bruikbare meta-informatie bevat, wat betekent dat het geen geldig KPackage is.

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not list a service type.
nl: De installatie van %1 is mislukt, omdat het gedownloade pakket geen servicetype bevat.

en: The installation of %1 failed, as the service type %2 was not accepted by the system (did you forget to install the KPackage support plugin for this type of package?)
nl: De installatie van %1 is mislukt, omdat het servicetype %2 niet werd geaccepteerd door het systeem (hebt u vergeten om de plug-in-ondersteuning van KPackage voor dit type pakket te installeren?)

en: The removal of %1 failed, as the downloaded file %2 could not be automatically removed.
nl: Het verwijderen van %1 is mislukt, omdat het gedownloade bestand %2 niet automatisch kan worden verwijderd.

en: The removal of %1 failed, as the installed file %2 could not be automatically removed. You can attempt to manually delete this file, if you believe this is an error.
nl: Het verwijderen van %1 is mislukt, omdat het geïnstalleerde bestand %2 niet automatisch verwijderd kon worden. U kunt proberen om het handmatig te verwijderen, als u denkt dat dit een fout is.

en: The removal of %1 failed, as the installed package does not contain a correct KPackage structure.
nl: De verwijdering van %1 is mislukt, omdat het geïnstalleerde pakket geen juiste KPackage-structuur bevat.

en: The removal of %1 failed, as the installed package does not contain any useful meta information, which means it is not a valid KPackage.
nl: Het verwijderen van %1 is mislukt, omdat het geïnstalleerde pakket geen enkele bruikbare meta-informatie bevat, wat betekent dat het geen geldig KPackage is.

en: The removal of %1 failed, as the installed package is not a supported type (did you forget to install the KPackage support plugin for this type of package?)
nl: Het verwijderen van %1 is mislukt, omdat het geïnstalleerde pakket geen ondersteund type is (hebt u vergeten om de plug-in-ondersteuning van KPackage voor dit type pakket te installeren?)

en: The removal of %1 failed, as there seems to somehow be more than one thing installed, which is not supposed to be possible for KPackage based entries.
nl: Het verwijderen van %1 is mislukt, omdat het er op lijkt dat er op de een of andere manier meer dan één ding is geïnstalleed, wat niet mogelijk zou moeten zijn voor op KPackage gebaseerde items.

en: The removal of %1 failed, due to the installed file not being a KPackage. The file in question was %2, and you can attempt to delete it yourself, if you are certain that it is not needed.
nl: Het verwijderen van %1 is mislukt, omdat het geïnstalleerde bestand geen KPackage is. Het betreffende bestand was %2 en uzelf kunt proberen om het te verwijderen, als u zeker bent dat het niet nodig is.

en: The service is currently undergoing maintenance and is expected to be back in %1.
nl: De service wordt op dit moment onderhouden en de verwachting is om terug te na %1.

en: The service type %1 was not understood by the KPackage installer
nl: Het servicetype %1 wordt niet begrepen door het installatieprogramma van KPackage

[ctx: The string passed back in the case the requested category is not known]
en: Unknown Category
nl: Onbekende categorie

en: The uninstallation process failed to successfully run the command %1
    The output of was: 
    %2
    If you think this is incorrect, you can continue or cancel the uninstallation process
nl: Het process van ongedaan maken van de installatie is mislukt om met succes het commando %1 uit te voeren
    De uitvoer was: 
    %2
    Als u denkt dat dit onjuist is, dan kunt u doorgaan of het process van de installatie ongedaan maken annuleren

[ctx: The value returned for an unknown role when requesting data from the model.]
en: Unknown CommentsModel role
nl: Onbekend CommentsModel-rol

en: This file already exists on disk (possibly due to an earlier failed download attempt). Continuing means overwriting it. Do you wish to overwrite the existing file?
nl: Dit bestand bestaat al op schijf (mogelijk vanwege een eerder mislukte poging tot downloaden). Doorgaan betekent het overschrijven. Wilt u het bestaande bestand overschrijven?

en: Tiles
nl: Stenen

en: Timeout. Check Internet connection.
nl: Wachttijd verstreken. Controleer uw internetverbinding.

[ctx: Title for a dialog box which shows error messages]
en: An Error Occurred
nl: Er is een fout opgetreden

[ctx: Title for the item which is checked when all comments should be shown]
en: Show All Comments
nl: Alle commentaar tonen

[ctx: Title for the item which is checked when comments which are reviews, and their children should be shown]
en: Show Reviews and Replies
nl: Recenseren en antwoorden tonen

[ctx: Title for the item which is checked when only comments which are reviews should be shown]
en: Show Reviews Only
nl: Alleen recensies tonen

[ctx: Title for the page containing a view of the comments for the entry]
en: Comments and Reviews for %1
nl: Commentaar en recensies voor %1

en: Too many requests to server. Please try again in a few minutes.
nl: Te veel verzoeken aan de server. Probeer het na een paar minuten nog eens.

[ctx: Tooltip for a link in a dialog]
en: Opens in a browser window
nl: Openen in browservenster

en: Unable to move the file %1 to the intended destination %2
nl: Kon het bestand %1 niet naar de bedoelde bestemming %2 verplaatsen

en: Uninstall
nl: Deïnstalleren

en: Unknown Open Collaboration Service API error. (%1)
nl: Onbekende fout in de API van de OpenSamenwerkingservice. (%1)

en: Update
nl: Bijwerken

en: Updateable
nl: Bij te werken

en: Updating
nl: Opwaarderen

en: Upload...
nl: Uploaden...

en: Use
nl: Gebruik

[ctx: Used to construct the button's label (which will become Download New 'this value'...)]
en: Stuff
nl: Zaken

en: We failed to identify a good link for updating %1, and are unable to perform the update
nl: Het is mislukt om een goede koppeling voor bijwerken van %1 te identificeren en zijn niet in staat om het bijwerken uit te voeren

en: You are now a fan.
nl: U bent nu een fan.

en: Your account balance is too low:
    Your balance: %1
    Price: %2
nl: Uw saldo op de rekening is te laag:
    Uw saldo: %1
    Prijs: %2

[ctx: the price of a download item, parameter 1 is the currency, 2 is the price]
en: This item costs %1 %2.
    Do you want to buy it?
nl: Deze items kosten %1 %2.
    Wilt u ze kopen?

[ctx: voting for an item (good/bad)]
en: Your vote was recorded.
nl: Uw uitgebrachte stem is opgeslagen.
