kcmkonqhtml - en to nn translation catalogue (269 entries)

en:  day |  days
nn[0]:  dag
nn[1]:  dagar

en:  second |  seconds
nn[0]:  sekund
nn[1]:  sekund

en: &Black on white
nn: &Svart på kvit

en: &Export...
nn: Ek&sporter …

en: &Fixed font:
nn: &Fast skrift:

en: &Foreground:
nn: Fra&mgrunn:

en: &Host or domain name:
nn: &Verts- eller domenenamn:

en: &Import...
nn: &Importer …

en: &Java policy:
nn: &Java-regel:

en: &Maximum completions:
nn: H&øgste tal på fullføringar:

en: &Medium font size:
nn: M&ellomstor skriftstorleik:

en: &New...
nn: &Ny …

en: &Path to Java executable, or 'java':
nn: Sti til Java-&programfila eller «java»

en: &Show close button on tabs
nn: &Vis lukkeknappen på faner

en: &Suppress images
nn: Ikk&je vis bilete

en: &Use same size for all elements
nn: Br&uk same storleik på alle element

en: &Use security manager
nn: Bruk tr&yggleikshandsamar

en: &White on black
nn: &Kvit på svart

en: (c) 1999 - 2001 The Konqueror Developers
nn: © 1999–2001 Konqueror-utviklarane

en: <b>Background</b><p>Behind this door lays the ability to choose a custom default background.</p>
nn: <b>Bakgrunn</b> <p>Bak denne døra får du sjansen til sjølv å velja standardbakgrunnen.</p>

en: <b>Background</b><p>This background color is the one displayed behind the text by default. A background image will override this.</p>
nn: <b>Bakgrunn</b> <p>Denne bakgrunnsfargen vert vist bak vanleg tekst. Eit bakgrunnsbilete overstyrer bakgrunnsfargen.</p>

en: <b>Black on White</b><p>This is what you normally see.</p>
nn: <b>Svart på kvit</b> <p>Dette er det du vanlegvis ser.</p>

en: <b>Custom</b><p>Select this option to define a custom color for the default font.</p>
nn: <b>Tilpass</b> <p>Kryss av her for å velja fargar på standardskrifta.</p>

en: <b>Font family</b><p>A font family is a group of fonts that resemble one another, with family members that are e.g. bold, italic, or any number of the above.</p>
nn: <b>Skriftfamilie</b> <p>Ei skriftfamilie er ei gruppe skrifter som liknar på kvarandre, der familiemedlemmene kan vera variantar som feit og kursiv.</p>

en: <b>Foreground color</b><p>The foreground color is the color that the text is drawn in.</p>
nn: <b>Framgrunnsfarge</b> <p>Framgrunnsfargen er den fargen teksten er skriven med.</p>

en: <b>Images</b>
nn: <b>Bilete</b>

en: <b>Stylesheets</b><p>See http://www.w3.org/Style/CSS for further information on cascading style sheets.</p>
nn: <b>Stilsett</b><p>Sjå http://www.w3.org/Style/CSS for meir informasjon om stilsett.</p>

en: <b>Stylesheets</b><p>Use this groupbox to determine how Konqueror will render style sheets.</p>
nn: <b>Stilsett</b><p>Bruk denne gruppeboksen for å avgjera korleis Konqueror skal visa stilsett.</p>

en: <b>Suppress background images</b><p>Selecting this option will prevent Konqueror from loading background images.</p>
nn: <b>Ikkje vis bakgrunnsbilete</b> <p>Hindrar Konqueror å lasta ned og visa bakgrunnsbilete.</p>

en: <b>Suppress images</b><p>Selecting this will prevent Konqueror from loading images.</p>
nn: <b>Ikkje vis bilete</b> <p>Hindrar Konqueror å lasta ned og visa bilete.</p>

en: <b>Use accessibility stylesheet</b><p>Selecting this option will allow you to define a default font, font size, and font color with a few simple clicks of the mouse. Simply wander over to the Customize... dialog and pick out your desired options.</p>
nn: <b>Bruk tilgjengestilsett</b> <p>Lèt deg velja standardverdiar for skrift, skriftstorleik og skriftfarge med eit par enkle museklikk. Du finn innstillingane i dialogvindauget «Tilpass».</p>

en: <b>Use default stylesheet</b><p>Select this option to use the default stylesheet.</p>
nn: <b>Bruk standardstilsett</b><p>Kryss av her for å bruka standardstilsettet.</p>

en: <b>Use same color for all text</b><p>Select this option to apply your chosen color to the default font as well as any custom fonts as specified in a stylesheet.</p>
nn: <b>Bruk same farge på all tekst</b><p>Kryss av her dersom du vil bruka den valde fargen både på standardskrifta og andre skrifter definert i stilsettet.</p>

en: <b>Use same family for all text</b><p>Select this option to override custom fonts everywhere in favor of the base font.</p>
nn: <b>Bruk same familie for all tekst</b><p>Kryss av her dersom du vil overstyra alle skrifter og i staden bruka grunnskrifta.</p>

en: <b>Use same size for all elements</b><p>Select this option to override custom font sizes in favor of the base font size. All fonts will be displayed in the same size.</p>
nn: <b>Bruk same storleik på alle element</b><p>Kryss av her dersom du vil overstyra alle skriftstorleikane og i staden bruka grunnskriftstorleiken. All tekst vert vist like stor.</p>

en: <b>Use user-defined stylesheet</b><p>If this box is checked, Konqueror will try to load a user-defined style sheet as specified in the location below. The style sheet allows you to completely override the way web pages are rendered in your browser. The file specified should contain a valid style sheet (see http://www.w3.org/Style/CSS for further information on cascading style sheets).</p>
nn: <b>Bruk brukardefinert stilsett</b><p>Konqueror kan prøva å lasta eit brukardefinert stilsett spesifisert under. Stilsettet let deg overstyra måten nettsider vert viste på i nettlesaren. Fila skal innehalda eit gyldig stilsett. (Du finn meir informasjon om stilsett på http://www.w3.org/Style/CSS .)</p>

en: <b>White on Black</b><p>This is your classic inverse color scheme.</p>
nn: <b>Kvit på svart</b> <p>Klassisk negativt fargeoppsett.</p>

en: <h1>Konqueror AdBlocK</h1> Konqueror AdBlocK allows you to create a list of filters that are checked against linked images and frames. URL's that match are either discarded or replaced with a placeholder image.
nn: <h1>Konqueror-reklamefilter</h1> Reklamefilteret i Konqueror lèt deg laga ei liste over filter som bilete og rammer skal sjekkast mot. Nettadresser som passar vert anten kasta vekk eller bytte ut med eit plasshaldarbilete.

en: <h1>Konqueror Browser</h1> Here you can configure Konqueror's browser functionality. Please note that the file manager functionality has to be configured using the "File Manager" configuration module. You can make some settings how Konqueror should handle the HTML code in the web pages it loads. It is usually not necessary to change anything here.
nn: <h1>Nettlesaren Konqueror</h1> Her kan du setja opp nettlesar­funksjonane i Konqueror. Legg merke til at filhandsamar­funksjonane må setjast opp i ein eigen oppsett­modul. Du kan styra korleis Konqueror skal handtera noko av HTML-koden i sider som vert viste. Vanlegvis treng du ikkje endra noko som helst her.

en: <h1>Konqueror Fonts</h1>On this page, you can configure which fonts Konqueror should use to display the web pages you view.
nn: <h1>Konqueror-skrifter</h1> På denne sida kan du velja kva for skrifter Konqueror skal bruka til å visa nettsidene med.

en: <h1>Konqueror Stylesheets</h1> This module allows you to apply your own color and font settings to Konqueror by using stylesheets (CSS). You can either specify options or apply your own self-written stylesheet by pointing to its location.<br /> Note that these settings will always have precedence before all other settings made by the site author. This can be useful to visually impaired people or for web pages that are unreadable due to bad design.
nn: <h1>Konqueror-stilsett</h1>I denne modulen kan du velja dine eigne fargar og skrifter i Konqueror ved å bruka stilsett (CSS). Du kan anten spesifisera innstillingar eller bruka ditt eige, sjølvskrivne stilsett ved å velja kor det ligg. <br />Legg merke til at desse innstillingane alltid vil overstyra innstillingane til hen som har laga nettsida. Dette kan vera nyttig for personar med dårleg syn eller for nettsider som er så dårleg utforma at dei er uleselege.

en: <h2>JavaScript</h2>On this page, you can configure whether JavaScript programs embedded in web pages should be allowed to be executed by Konqueror.<h2>Java</h2>On this page, you can configure whether Java applets embedded in web pages should be allowed to be executed by Konqueror.<br /><br /><b>Note:</b> Active content is always a security risk, which is why Konqueror allows you to specify very fine-grained from which hosts you want to execute Java and/or JavaScript programs.
nn: <h2>JavaScript</h2> På denne sida kan du velja korleis JavaScript-program på nettsider skal køyrast i Konqueror.<h2>Java</h2>På denne sida kan du velja korleis Java-appletar på nettsider skal køyrast i Konqueror.<br /><br /><b>Merk:</b>Aktivt innhald som dette vil alltid representera ein tryggleiksrisiko. Derfor kan du i Konqueror velja nøyaktig kva for Java- og JavaScript-program som skal køyrast.

en: <html>
    <head>
    <style>
    <!--
    %1
    -->
    </style>
    </head>
    <body>
    <h1>Heading 1</h1>
    <h2>Heading 2</h2>
    <h3>Heading 3</h3>
    
    <p>User-defined stylesheets allow increased
    accessibility for visually handicapped
    people.</p>
    
    </body>
    </html>
nn: <html>
    <head>
    <style>
    <!--
    %1
    -->
    </style>
    </head>
    <body>
    <h1>Overskrift 1</h1>
    <h2>Overskrift 2</h2>
    <h3>Overskrift 3</h3>
    
    <p>Brukardefinerte stilsett kan gje betre tilgjenge
    for brukarar med synshemmingar.</p>
    
    </body>
    </html>

en: <html>Controls how Konqueror handles underlining hyperlinks:<br /><ul><li><b>Enabled</b>: Always underline links</li><li><b>Disabled</b>: Never underline links</li><li><b>Only on Hover</b>: Underline when the mouse is moved over the link</li></ul><br /><i>Note: The site's CSS definitions can override this value.</i></html>
nn: <html>Styrer korleis Konqueror handterer understreking av hyperlenkjer: <br /><ul><li><b>Vis strek</b>: Strek alltid under lenkjer</li> <li><b>Vis ikkje strek</b>: Strek aldri under lenkjer</li> <li><b>Vis berre under musepeikaren</b>: Vis understreking når musepeikaren ligg over lenkja</li></ul><br /><i>Merk: CSS-definisjonane på nettsida kan overstyra valet du gjer her.</i></html>

en: <html>Controls how Konqueror shows animated images:<br /><ul><li><b>Enabled</b>: Show all animations completely.</li><li><b>Disabled</b>: Never show animations, show the starting image only.</li><li><b>Show only once</b>: Show all animations completely but do not repeat them.</li></ul></html>
nn: <html>Styrer korleis Konqueror viser animerte bilete:<br /><ul><li><b>Vis animasjonar</b>: Vis alle animasjonar fullstendig.</li><li><b>Vis ikkje animasjonar</b>: Vis aldri animasjonar, berre det første biletet.</li><li><b>Vis berre ein gong</b>: Vis alle animasjonar fullstendig, men utan repetering.</li></ul></html>

en: <html>Determines whether Konqueror should use smooth steps to scroll HTML pages, or whole steps:<br /><ul><li><b>Always</b>: Always use smooth steps when scrolling.</li><li><b>Never</b>: Never use smooth scrolling, scroll with whole steps instead.</li><li><b>When Efficient</b>: Only use smooth scrolling on pages where it can be achieved with moderate usage of system resources.</li></ul></html>
nn: <html>Vel om Konqueror skal rulla gjennom nettsider stegvis eller jamt:<br /><ul><li><b>Alltid</b>: Rull alltid jamt gjennom sider.</li><li><b>Aldri</b>: Rull aldri jamt gjennom sider. Bruk heller stegvis rulling.</li><li><b>Når effektivt</b>: Bruk berre jamn rulling på sider der dette er mogleg med moderat bruk av systemressursar.</li></ul></html>

en: <html>If this box is checked, Konqueror will automatically load any images that are embedded in a web page. Otherwise, it will display placeholders for the images, and you can then manually load the images by clicking on the image button.<br />Unless you have a very slow network connection, you will probably want to check this box to enhance your browsing experience.</html>
nn: <html>Dersom dette er valt, vil Konqueror automatisk lasta bilete på vevsider. Viss ikkje, vil Konqueror visa plasshaldarar (rammer) der bileta skulle ha vore, og du kan lasta dei ned manuelt ved å trykkja på biletknappen.<br />Bilete tek lang tid å lasta ned, så dersom du har eit tregt internettsamband, vil du kanskje slå av denne funksjonen.</html>

en: <html>If this box is checked, Konqueror will draw a frame as a placeholder around images embedded in a web page that are not yet fully loaded.<br />You will probably want to check this box to enhance your browsing experience, especially if have a slow network connection.</html>
nn: <html>Her kan du velja om Konqueror skal visa ei ramme som plasshaldar rundt bilete som ikkje er heilt lasta ned.<br />Bilete tek lang tid å lasta ned, så dersom du har eit tregt nettsamband, vil du kanskje slå av denne funksjonen.</html>

en: <p>This box contains the domains and hosts you have set a specific Java policy for. This policy will be used instead of the default policy for enabling or disabling Java applets on pages sent by these domains or hosts.</p><p>Select a policy and use the controls on the right to modify it.</p>
nn: <p>Denne boksen inneheld domena og vertane du har valt ein spesiell Java-regel for. Denne regelen vert brukt i staden for standardregelen for å slå Java-appletar på eller av for sider frå desse domena eller vertane.</p><p>Vel ein regel og bruk kontrollane til høgre for å endra han.</p>

en: <p>This box contains the domains and hosts you have set a specific JavaScript policy for. This policy will be used instead of the default policy for enabling or disabling JavaScript on pages sent by these domains or hosts.</p><p>Select a policy and use the controls on the right to modify it.</p>
nn: <p>Denne boksen inneheld domena og vertane du har valt ein spesiell JavaScript-regel for. Denne regelen vert brukt i staden for standardregelen for å slå JavaScript av eller på for sider frå desse domena eller vertane.</p><p>Vel ein regel og bruk kontrollane til høgre for å endra han.</p>

en: <p>This is the currently selected font family</p>
nn: <p>Dette er den valde skriftfamilien</p>

en: <qt><p>Enter an expression to filter. Filters can be defined as either:<ul><li>a shell-style wildcard, e.g. <tt>http://www.example.com/ads*</tt>, the wildcards <tt>*?[]</tt> may be used</li><li>a full regular expression by surrounding the string with '<tt>/</tt>', e.g. <tt>/\/(ad|banner)\./</tt></li></ul><p>Any filter string can be preceded by '<tt>@@</tt>' to whitelist (allow) any matching URL, which takes priority over any blacklist (blocking) filter.
nn: <qt><p>Skriv inn uttrykket du vil filtrera. Filter kan definerast på ulike måtar:<ul><li>Med jokerteikn. Eksempel <tt>http://www.eksempel.no/ads*</tt>. Du kan bruka jokerteikna <tt>*?[]</tt>.</li><li>Eit fullstendig regulært uttrykk. Bruk <tt>/</tt> rundt uttrykket. Eksempel: <tt>/\/(ad|banner)\./</tt></li></ul><p>Du kan òg skriva <tt>@@</tt> før eit filter å kvitelista (tillata) nettadressa. Desse filtera har høgare prioritet enn blokkeringsfiltera.

en: <qt><p>The filter export format is a plain text file. The file begins with a header line <tt>[AdBlock]</tt>, then all of the filters follow each on a separate line.
nn: <qt><p>Eksportformatet er reintekst. File startar med identifikatorlinja <tt>[AdBlock]</tt>, og alle filtera kjem så på dei etterfølgjande linjene, éi linje for kvart filter.

en: <qt><p>The filter import format is a plain text file. Blank lines, comment lines starting with '<tt>!</tt>' and the header line <tt>[AdBlock]</tt> are ignored. Any other line is added as a filter expression.
nn: <qt><p>Importformatet er reintekst. Tomme linjer, kommentarlinjer som startar med <tt>!</tt> og identifikatorlinja <tt>[AdBlock]</tt> vert ignorerte. Alle dei andre linjene vert lagde til som filteruttrykk.

en: <qt>Filter expression (e.g. <tt>http://www.example.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">more information</a>):
nn: <qt>Filteruttrykk (for eksempel <tt>http://www.eksempel.no/reklame/*</tt>, <a href="filterhelp">meir informasjon</a>):

en: <qt>More information on <a href="importhelp">import format</a>, <a href="exporthelp">export format</a>
nn: <qt>Meir informasjon om <a href="importhelp">importeringsformatet</a>, <a href="exporthelp">eksporteringsformatet</a>

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show Blank Page
nn: Vis ei tom side

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show Introduction Page
nn: Vis introduksjonssida

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show My Bookmarks
nn: Vis bokmerka mine

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show My Start Page
nn: Vis startsida

[ctx: @label:listbox]
en: When &Konqueror starts:
nn: Når &Konqueror startar:

[ctx: @title:group]
en: Do&main-Specific
nn: Do&menespesifikk

[ctx: @title:group]
en: Doma&in-Specific
nn: Dom&enespesifikk

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous
nn: Ymse

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
nn: Skrifter

[ctx: @title:tab]
en: General
nn: Generelt

[ctx: @title:tab]
en: Stylesheets
nn: Stilsett

[ctx: @title:window]
en: Change Java Policy
nn: Endra Java-regel

[ctx: @title:window]
en: Change JavaScript Policy
nn: Endra JavaScript-regel

[ctx: @title:window]
en: Domain-Specific Policies
nn: Domenespesifikke reglar

[ctx: @title:window]
en: New Java Policy
nn: Ny Java-regel

[ctx: @title:window]
en: New JavaScript Policy
nn: Ny JavaScript-regel

[ctx: @title:window]
en: Select Home Page
nn: Vel heimeside

[ctx: @title:window]
en: Select Start Page
nn: Vel startside

en: A&nimations:
nn: A&nimasjonar:

en: A&utomatically load images
nn: A&utomatisk lasting av bilete

en: Accept
nn: Godta

en: Accept all popup window requests.
nn: Godta alle førespurnadar om å opna sprettoppvindauge.

en: Accept popup window requests only when links are activated through an explicit mouse click or keyboard operation.
nn: Godta førespurnadar om sprettoppvindauge berre når du går til lenkjer ved museklikk eller tastetrykk.

en: Activate previously used tab when closing the current tab
nn: Gå til den fana du brukte sist når du lukkar den opne fana

en: Additional Java a&rguments:
nn: Ekstra Java-a&rgument:

en: Allow
nn: Tillat

en: Allow automatic delayed &reloading/redirecting
nn: Tillat automatisk forseinka &omlasting/vidaresending

en: Allow scripts to change the text of the status bar.
nn: Tillat at skript endrar teksten på statuslinja.

en: Allow scripts to change the window position.
nn: Tillat at skript endrar på vindaugsposisjonen.

en: Allow scripts to change the window size.
nn: Tillat at skript kan endra vindaugsstorleiken.

en: Allow scripts to focus the window.
nn: Tillat at skript flyttar fokus til vindauget.

en: Always duplicate current view
nn: Dupliser alltid gjeldande vising

en: Ask
nn: Spør

en: Ask for name and folder when adding bookmarks
nn: Spør etter namn og mappe når bokmerke vert lagde til

en: Automatic Filter
nn: Automatisk filter

en: Automatic update interval:
nn: Intervall for automatisk oppdatering:

en: Bac&kground:
nn: Bakg&runn:

en: Base family:
nn: Basisfamilie:

en: Base font si&ze:
nn: Baseskr&iftstorleik:

en: Boo&kmarks
nn: &Bokmerke

en: C&ursive font:
nn: Cursi&ve-skrift:

en: Chan&ge cursor over links
nn: Endra &peikaren over lenkjer

en: Chan&ge...
nn: En&dra …

en: Check this box if you want to inform a web site that you do not want your web browsing habits tracked.
nn: Kryss av her viss du vil seia til nettstadar at du ikkje vil at nettlesinga di skal sporast.

en: Click on this button to change the policy for the host or domain selected in the list box.
nn: Trykk denne knappen for å endra reglane for verten eller domenet som er valt i lista.

en: Click on this button to delete the policy for the host or domain selected in the list box.
nn: Trykk denne knappen for å sletta reglane for verten eller domenet som er valt i lista.

en: Click on this button to manually add a host or domain specific policy.
nn: Trykk denne knappen for å manuelt leggja til ein vert- eller domenespesifikk regel.

en: Click this button to choose the file that contains the Java policies. These policies will be merged with the existing ones. Duplicate entries are ignored.
nn: Trykk denne knappen for å velja ei fil som inneheld Java-reglar. Desse reglane vert slått saman med dei som alt er i lista. Like oppføringar vert ignorerte.

en: Click this button to choose the file that contains the JavaScript policies. These policies will be merged with the existing ones. Duplicate entries are ignored.
nn: Trykk denne knappen for å velja ei fil som inneheld JavaScript-reglar. Desse reglane vert slått saman med dei som alt er i lista. Like oppføringar vert ignorerte.

en: Click this button to save the Java policy to a zipped file. The file, named <b>java_policy.tgz</b>, will be saved to a location of your choice.
nn: Trykk denne knappen for å lagra Java-regelen til ei komprimert fil. Fila, <b>java_policy.tgz</b>, vert lagra der du vel.

en: Click this button to save the JavaScript policy to a zipped file. The file, named <b>javascript_policy.tgz</b>, will be saved to a location of your choice.
nn: Trykk denne knappen for å lagra JavaScript-regelen til ei komprimert fil. Fila, <b>javascript_policy.tgz</b>, vert lagra der du vel.

en: Colors
nn: Fargar

en: Confirm &when closing windows with multiple tabs
nn: Stadfest &lukking av vindauge med fleire faner

en: Cus&tom
nn: &Tilpass

en: Custom&ize...
nn: &Tilpass …

en: De&lete
nn: Sle&tt

en: Debugging
nn: Feilsøking

en: Default encoding:
nn: Standardkoding:

en: Default web browser engine:
nn: Standard nettlesarmotor:

en: Deny
nn: Nekt

en: Display online PDF files using WebEngine
nn: Vis PDF-ar på nettet via WebEngine

en: Domain-Specific JavaScript Policies
nn: Domenespesifikke JavaScript-reglar

en: Dra&w frame around not completely loaded images
nn: Vis &ramme rundt bilete som ikkje er heilt lasta ned

en: Duplicate current view only for local files
nn: Dupliser gjeldande vising berre for lokale filer

en: Ena&ble JavaScript globally
nn: Slå på Ja&vaScript globalt

en: Enable Access Ke&y activation with Ctrl key
nn: Slå på &tilgjengetastar med «Ctrl»-tasten

en: Enable Ja&va globally
nn: Slå på Ja&va globalt

en: Enable debu&gger
nn: Slå på av&lusar

en: Enable filters
nn: Slå på filter

en: Enable or disable AdBlocK filters. When enabled, a set of URL expressions should be defined in the filter list for blocking to take effect.
nn: Slå på eller av reklamefilter. Viss det er kryssa av her, kan filteret blokkera nettadresser ut frå ei liste.

en: Enables builtin JavaScript debugger.
nn: Slår på den innebygde JavaScript-avlusaren.

en: Enables the execution of scripts written in ECMA-Script (also known as JavaScript) that can be contained in HTML pages. Note that, as with any browser, enabling scripting languages can be a security problem.
nn: Slår på køyring av skript skrive i ECMA-Script (kjend som JavaScript) som kan liggja i HTML-sider. Merk at , som med alle nettlesarar, at det kan vera eit tryggleiksproblem å bruka skriptspråk.

en: Enables the execution of scripts written in Java that can be contained in HTML pages. Note that, as with any browser, enabling active contents can be a security problem.
nn: Slår på køyring av skript skrive i Java som kan liggja i HTML-sider. Legg merke til, som med alle nettlesarar, at det kan vera eit tryggleiksproblem å bruka slikt aktivt innhald.

en: Enables the reporting of errors that occur when JavaScript code is executed.
nn: Slår på rapportering av feil som oppstår ved køyring av JavaScript-kode.

en: Enabling the security manager will cause the jvm to run with a Security Manager in place. This will keep applets from being able to read and write to your file system, creating arbitrary sockets, and other actions which could be used to compromise your system. Disable this option at your own risk. You can modify your $HOME/.java.policy file with the Java policytool utility to give code downloaded from certain sites more permissions.
nn: Dersom du slår på tryggleikshandsamaren, vil den virtuelle java-maskina køyra på ein tryggare måte. Appletar kan ikkje lesa frå eller skriva til filsystemet, laga eigne socket-ar eller utføra andre handlingar som kan truga tryggleiken til systemet. Slå av denne funksjonen på eigen risiko. Du kan endra fila $HOME/.java.policy med verktøyet for Java-regel for å gje kode frå visse nettstadar meir spelerom.

en: Enabling this will cause the jvm to use KIO for network transport
nn: Dersom du slår på denne funksjonen, vil jvm bruka KIO til nettverkstrafikk.

en: Enter the name of a host (like www.kde.org) or a domain, starting with a dot (like .kde.org or .org)
nn: Oppgje namnet på ein vert (som www.kde.org) eller eit domene med innleiande punktum (som .kde.org eller .org).

en: Enter the path to the java executable. If you want to use the jre in your path, simply leave it as 'java'. If you need to use a different jre, enter the path to the java executable (e.g. /usr/lib/jdk/bin/java), or the path to the directory that contains 'bin/java' (e.g. /opt/IBMJava2-13).
nn: Oppgje stien til java-programfila. Dersom du vil bruka jre-et som er sett opp i stien på systemet, så la denne vera «java». Dersom du må bruka eit anna jre, skriv inn stien til denne (for eksempel /usr/lib/jdk/bin/java) eller stien til katalogen som inneheld «bin/java» (for eksempel /opt/IBMJava2-13).

en: Export Filters
nn: Eksporter filter

en: Export...
nn: Eksporter …

en: Fantas&y font:
nn: Fantas&y-skrift:

en: Focus window:
nn: Fokus på vindauge:

en: Font &size adjustment for this encoding:
nn: &Justering av skriftstorleik for denne teiknkodinga:

en: Font Family
nn: Skriftfamilie

en: Font Si&ze
nn: S&kriftstorleik

en: Font Size
nn: Skriftstorleik

en: Form Com&pletion
nn: Skjema&fullføring

en: Global JavaScript Policies
nn: Globale JavaScript-reglar

en: Here you can select how many values Konqueror will remember for a form field.
nn: Her kan du velja kor mange verdiar Konqueror skal hugsa for eit skjemafelt.

en: Here you can set specific Java policies for any particular host or domain. To add a new policy, simply click the <i>New...</i> button and supply the necessary information requested by the dialog box. To change an existing policy, click on the <i>Change...</i> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <i>Delete</i> button will remove the selected policy, causing the default policy setting to be used for that domain.
nn: Her kan du setja opp spesifikke Java-reglar for ulike domene. For å leggja til ein ny regel, trykkjer du knappen <i>Legg til</i> og skriv inn informasjonen som trengst. For å endra ein regel, trykkjer du knappen <i>Endra</i> og vel ein ny regel frå dialogvindauget. Dersom du trykkjer <i>Slett</i>, vert regelen fjerna og standardregelen brukt for domenet.

en: Here you can set specific JavaScript policies for any particular host or domain. To add a new policy, simply click the <i>New...</i> button and supply the necessary information requested by the dialog box. To change an existing policy, click on the <i>Change...</i> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <i>Delete</i> button will remove the selected policy causing the default policy setting to be used for that domain. The <i>Import</i> and <i>Export</i> button allows you to easily share your policies with other people by allowing you to save and retrieve them from a zipped file.
nn: Her kan du setja opp spesifikke JavaScript-reglar for eitkvart domene. For å leggja til ein ny regel, trykkjer du knappen <i>Legg til</i> og skriv inn informasjonen som trengst. For å endra ein regel, trykkjer du knappen <i>Endra</i> og vel ein ny regel frå dialogvindauget. Dersom du trykkjer <i>Slett</i>, vert regelen fjerna og standardregelen brukt for domenet. Ved hjelp av knappane <i>Importer</i> og <i>Eksporter</i> kan du enkelt dela reglane med andre ved å lagra og henta dei frå ei komprimert fil.

en: Hide filtered images
nn: Gøym filtrerte bilete

en: Hide the tab bar when only one tab is open
nn: Gøym fanelinja når berre éi fane er open

en: Home page:
nn: Heimeside:

en: Host/Domain
nn: Vert/domene

en: If this box is checked, Konqueror will allow you to change the title of the bookmark and choose a folder in which to store it when you add a new bookmark.
nn: Her vel du om Konqueror skal gje deg sjansen til å endra namnet på bokmerket og velja ei mappe der det skal lagrast når du legg til eit nytt bokmerke.

en: If this box is checked, Konqueror will remember the data you enter in web forms and suggest it in similar fields for all forms.
nn: Dersom du kryssar av her, vil Konqueror hugsa informasjonen du skriv inn i skjema på verdsveven og føreslå den same informasjonen i andre skjema.

en: If this box is checked, Konqueror will show only those bookmarks in the bookmark toolbar which you have marked to do so in the bookmark editor.
nn: Her vel du om verktøylinja for bokmerke i Konqueror berre skal visa dei bokmerka som er merkte av.

en: If this box is checked, you can go back in history by right clicking on a Konqueror view. To access the context menu, press the right mouse button and move.
nn: Denne funksjonen let deg bla bakover i historia ved å høgreklikka i ei Konqueror-rute. For å visa sprettoppmenyen må du halda nede høgre museknapp og flytta på musa.

en: If this box is checked, you can open the URL in the selection by middle clicking on a Konqueror view.
nn: Her vel du om merkte nettadresser skal kunna opnast i ei Konqueror-rute ved å bruka midtknappen på musa.

en: If this option is set, the shape of the cursor will change (usually to a hand) if it is moved over a hyperlink.
nn: Dersom denne er valt, vil musepeikaren endra form (vanlegvis til ei hand) dersom den vert ført over ei lenkje.

en: If you disable this, Konqueror will stop interpreting the <i>window.open()</i> JavaScript command. This is useful if you regularly visit sites that make extensive use of this command to pop up ad banners.<br /><br /><b>Note:</b> Disabling this option might also break certain sites that require <i>window.open()</i> for proper operation. Use this feature carefully.
nn: Dersom du slår av denne funksjonen, vil Konqueror ikkje lenger følgja JavaScript-kommandoen <i>window.open()</i>. Dette er nyttig om du ofte vitjar nettstadar som brukar denne funksjonen for å visa reklame i nye vindauge.<br /><br /><b>Merk:</b> Nokre sider kan trenga <i>window.open()</i> for å fungera skikkeleg. Derfor bør du ikkje slå av funksjonen utan at du veit kva du gjer.

en: If you want special arguments to be passed to the virtual machine, enter them here.
nn: Dersom du vil overføra spesielle argument til den virtuelle maskina, skriv dei inn her.

en: Ignore
nn: Ignorer

en: Ignore attempts of scripts to change the status bar text. The web page will <i>think</i> it changed the text but the actual text will remain unchanged.
nn: Ignorer forsøk på å endra teksten på statuslinja med skript. Nettsida <i>trur</i> at teksten er endra, men teksten er framleis like uendra.

en: Ignore attempts of scripts to change the window position. The web page will <i>think</i> it moved the window but the actual position is not affected.
nn: Ignorer forsøk på å flytta vindauget med skript. Nettsida <i>trur</i> at vindauget er flytta, men vindauget er framleis på same plassen.

en: Ignore attempts of scripts to change the window size. The web page will <i>think</i> it changed the size but the actual window is not affected.
nn: Ignorer forsøk på å endra vindaugsstorleiken med skript. Nettsida <i>trur</i> at storleiken er endra, men vindauget er framleis like stort.

en: Ignore attempts of scripts to focus the window. The web page will <i>think</i> it brought the focus to the window but the actual focus will remain unchanged.
nn: Ignorer forsøk på å flytta fokus til vindauge med skript. Nettsida <i>trur</i> at vindauget har fått fokus, men i røynda er fokusen uendra.

en: Images
nn: Bilete

en: Import Filters
nn: Importer filter

en: Import...
nn: Importer …

en: Insert
nn: Set inn

en: Java Runtime Settings
nn: Java-køyretidsinnstillingar

en: Java&Script
nn: JavaS&cript

en: JavaScript access controls
    Per-domain policies extensions
nn: JavaScript-tilgangskontroll
    Utvidingar av domenereglar

en: JavaScript policy:
nn: JavaScript-regel:

en: Konqueror Browsing Control Module
nn: Konqueror-kontrollmodul for surfing

en: Konqueror will never display text smaller than this size,<br />overriding any other settings.
nn: Konqueror vil aldri visa tekst mindre enn denne storleiken,<br/>same kva innstillingane på nettsida seier.

en: M&iddle click opens URL in selection
nn: M&idtknappen opnar nettadressa i utvalet

en: M&inimum font size:
nn: M&inste skriftstorleik:

en: Manual Filter
nn: Manuelt filter

en: Middle-click on a tab to close it
nn: Midtklikk på fane for å lukka ho

en: Modify status bar text:
nn: Endra teksten på statuslinja:

en: Mouse Beha&vior
nn: &Museåtferd

en: Move window:
nn: Flytt vindauge:

en: Name
nn: Namn

en: O&pen new tabs in the background
nn: O&pna nye faner i bakgrunnen

en: Offer to save website passwords
nn: Tilby lagring av passord til nettsider

en: Only on Hover
nn: Vis berre under musepeikaren

en: Open &links in new tab instead of in new window
nn: Opna &lenkjer på nye faner i staden for nye vindauge

en: Open &new tab after current tab
nn: Opna &ny fane etter gjeldande fane

en: Open as tab in existing Konqueror when URL is called externally
nn: Opna som fane i eit allereie ope Konqueror-verktøy når ei nettadresse vert kalla eksternt

en: Open new windows:
nn: Opna nye vindauge:

en: Open pop&ups in new tab instead of in new window
nn: Opna &sprettoppvindauge på nye faner i staden for nye vindauge

en: Policy
nn: Regel

en: Pressing the Ctrl key when viewing webpages activates Access Keys. Unchecking this box will disable this accessibility feature. (Konqueror needs to be restarted for this change to take effect.)
nn: Trykk «Ctrl»-tasten når du ser på nettsider for å slå på tilgangstastane. Viss det ikkje er kryssa av, er denne funksjonen slått av. (Konqueror må startast på nytt for at endringane skal tre i kraft.)

en: Preview
nn: Førehandsvising

en: Prompt every time a popup window is requested.
nn: Spør kvar gong ei nettside prøver å opna eit sprettoppvindauge.

en: Reject
nn: Avvis

en: Reject all popup window requests.
nn: Avvis alle førespurnadar om å opna sprettoppvindauge.

en: Remove
nn: Fjern

en: Report &errors
nn: Rapporter &feil

en: Resize window:
nn: Endra vindaugsstorleik:

en: Right click goes &back in history
nn: Høgreklikk blar &tilbake i historia

en: S&erif font:
nn: S&erif-skrift:

en: S&mooth scrolling:
nn: &Jamn rulling:

en: S&tandard font:
nn: Sta&ndardskrift:

en: Sa&ns serif font:
nn: Sans Se&rif-skrift:

en: Search:
nn: Søk:

en: Select a Java policy for the above host or domain.
nn: Vel ein Java-regel for verten eller domenenamnet over.

en: Select a JavaScript policy for the above host or domain.
nn: Vel ein JavaScript-regel for verten eller domenenamnet over.

en: Select the default encoding to be used; normally, you will be fine with 'Use language encoding' and should not have to change this.
nn: Vel kva for teiknsett som skal brukast som standard. Vanlegvis går det bra med «Bruk språkteiknsett», så du bør truleg ikkje endra det.

en: Send the DNT header to tell web sites you do not want to be tracked
nn: Send DNT-hovud for å seia til nettstadar at du ikkje vil sporast

en: Show Only Once
nn: Vis berre éin gong

en: Show only marked bookmarks in bookmark toolbar
nn: Vis berre merkte bokmerke på verktøylinja for bokmerke.

en: Shu&tdown applet server when inactive for more than
nn: Avslutt applet-tenar &når han ikkje er i bruk i meir enn

en: Some web pages request an automatic reload or redirection after a certain period of time. By unchecking this box Konqueror will ignore these requests.
nn: Enkelte nettsider vil lastast på nytt eller gå vidare til andre sider etter ei viss tid. Konqueror kan ignorera desse førespurnadene.

en: Some websites change the status bar text by setting <i>window.status</i> or <i>window.defaultStatus</i>, thus sometimes preventing displaying the real URLs of hyperlinks. This option specifies the treatment of such attempts.
nn: Nokre nettsider endrar sjølv teksten på statuslinja ved å bruka <i>window.defaultStatus</i>, slik at den verkelege adressa til hyperlenkjene kan verta gøymd. Dette alternativet styrer korleis slike forsøk skal handterast.

en: Some websites change the window position on their own by using <i>window.moveBy()</i> or <i>window.moveTo()</i>. This option specifies the treatment of such attempts.
nn: Nokre nettsider flyttar sjølv vindauget ved å bruka <i>window.moveBy()</i> eller <i>window.moveTo()</i>. Dette alternativet styrer korleis slike forsøk skal handterast.

en: Some websites change the window size on their own by using <i>window.resizeBy()</i> or <i>window.resizeTo()</i>. This option specifies the treatment of such attempts.
nn: Nokre nettsider endrar sjølv vindaugsstorleiken ved å bruka <i>window.resizeBy()</i> eller <i>window.resizeTo()</i>. Dette alternativet styrer korleis slike forsøk skal handterast.

en: Some websites set the focus to their browser window on their own by using <i>window.focus()</i>. This usually leads to the window being moved to the front interrupting whatever action the user was dedicated to at that time. This option specifies the treatment of such attempts.
nn: Nokre nettsider flyttar sjølv fokus til vindauget ved å bruka <i>window.focus()</i>. Då vert vindauget vanlegvis flytta fremst, slik at brukaren vert avbroten i arbeidet sitt. Dette alternativet styrer korleis slike forsøk skal handterast.

en: Stylesheets
nn: Stilsett

en: Suppress background images
nn: Ikkje vis bakgrunnsbilete

en: Tabbed Browsing
nn: Surfing med faner

[ctx: The user chose to use a custom start page but left the corresponding field empty]
en: Please, insert the custom start page
nn: Set inn tilpassa startside

en: This is the URL of the web page Konqueror will show when starting.
nn: Dette er adressa til nettsida som Konqueror vil visa ved oppstart.

en: This is the URL of the web page where Konqueror will jump to when the "Home" button is pressed.
nn: Dette er adressa til nettsida som Konqueror går til når du trykkjer på «Heim»-knappen.

en: This is the font used to display fixed-width (i.e. non-proportional) text.
nn: Denne skrifta vert brukt til vising av tekst der teikna har fast breidd.

en: This is the font used to display normal text in a web page.
nn: Denne skrifta vert brukt til vising av vanleg tekst på nettsider.

en: This is the font used to display text that is marked up as a fantasy font.
nn: Denne skrifta vert brukt til vising av tekst i Fantasy-skrifter.

en: This is the font used to display text that is marked up as italic.
nn: Denne skrifta vert brukt til vising av tekst i Cursive-skrifter.

en: This is the font used to display text that is marked up as sans-serif.
nn: Denne skrifta vert brukt til vising av tekst i Sans Serif-skrifter.

en: This is the font used to display text that is marked up as serif.
nn: Denne skrifta vert brukt til vising av tekst i Serif-skrifter.

en: This is the list of URL filters that will be applied to all embedded images and media objects.
nn: Dette er lista over adressefilter som vert brukte på alle bilete og medieobjekt.

en: This is the relative font size Konqueror uses to display web sites.
nn: Dette er den relative skriftstorleiken Konqueror brukar for å visa nettsider.

en: This will ask you whether you are sure you want to close a window when it has multiple tabs opened in it.
nn: Spør om du er heilt sikker når du prøver å lukka eit vindauge som har fleire opne faner.

en: This will display close buttons inside each tab.
nn: Viser lukkeknappar på kvar fane.

en: This will display the tab bar only if there are two or more tabs. Otherwise it will always be displayed.
nn: Viser fanelinja berre dersom to eller fleire faner er opne.

en: This will open a new tab in the background, instead of in the foreground.
nn: Vel om nye faner skal opnast i bakgrunnen i staden for fremst.

en: This will open a new tab instead of a new window in various situations, such as choosing a link or a folder with the middle mouse button.
nn: Opnar ei ny fane i staden for eit nytt vindauge dersom du for eksempel vel ei lenkje eller ei mappe med midtknappen på musa.

en: This will open a new tab opened from a page after the current tab, instead of after the last tab.
nn: Vel om nye faner skal opnast etter den gjeldande fana i staden for etter den aller siste fana.

en: U&se accessibility stylesheet
nn: Bruk &tilgjengestilsett

en: URL
nn: Nettadresse

en: Uncheck this box to display online PDF files as configured in System Settings
nn: Fjern avkryssinga for å visa PDF-filer på nettet som definert i systeminnstillingane

en: Uncheck this box to prevent being prompted to save website passwords
nn: Fjern krysset her for å hindra at du vert spurd om å lagra passord til nettsider

en: Und&erline links:
nn: St&rek under lenkjer:

en: Update
nn: Oppdater

en: Us&e default stylesheet
nn: Bruk &standardstilsett

en: Use &KIO
nn: Bruk &KIO

en: Use &user-defined stylesheet
nn: B&ruk brukardefinert stilsett

en: Use Global
nn: Bruk globalt

en: Use Language Encoding
nn: Bruk språkteiknsett

en: Use global
nn: Bruk globalt

en: Use same color for all text
nn: Bruk same farge på all tekst

en: Use same family for all text
nn: Bruk same familie for all tekst

en: Use setting from global policy.
nn: Bruk systemreglane.

en: When Efficient
nn: Når effektivt

en: When all the applets have been destroyed, the applet server should shut down. However, starting the jvm takes a lot of time. If you would like to keep the java process running while you are browsing, you can set the timeout value to whatever you like. To keep the java process running for the whole time that the konqueror process is, leave the Shutdown Applet Server checkbox unchecked.
nn: Når alle appletar er avslutta bør applet-tenaren avsluttast. Det tek lang tid å starta den virtuelle Java-maskina, så du vil kanskje la han køyra. Du kan her velja ei tidsgrense for kor lenge Java-prosessen skal køyra. Dersom du ikkje merkar av for denne funksjonen, vil prosessen køyra så lenge Konqueror køyrer.

en: When checking this the previous used or opened tab will be activated when you close the current active tab instead of the one right to the current tab.
nn: Vel om Konqueror skal gå til den fana som sist vart brukt eller opna når du lukkar den opne fana. Viss ikkje, vil Konqueror visa den fana som ligg til høgre for den du lukkar.

en: When enabled blocked images will be removed from the page completely, otherwise a placeholder 'blocked' image will be used.
nn: Kryss av her dersom blokkerte bilete skal fjernast heilt frå sida eller om eit plasshaldarbilete skal visast i staden.

en: When splitting a view
nn: Ved oppdeling av ei vising

en: When you click a URL in another KDE program or call kfmclient to open a URL, the current desktop will be searched for a non-minimized Konqueror and, if found, the URL opened as a new tab within it. Otherwise a new Konqueror window will be opened with the required URL.
nn: Når du følgjer ei nettadresse frå eit anna KDE-program eller opnar ei nettadresse frå kfmclient, kan adressa opnast på ei ny fane i Konqueror. Dersom det ikkje finst noko Konqueror-vindauge som ikkje er minimert på dette skrivebordet, vert adressa opna i eit nytt vindauge.

en: When you click on a tab using the middle mouse button or mouse wheel, it will close that tab.
nn: Når du trykkjer på ei fane med midtknappen eller musehjulet, vert fana lukka.

en: Whether or not JavaScript popups if allowed shall open in a new tab or in a new window.
nn: Vel om tilletne JavaScript-sprettoppsvindauge skal opnast i eit nytt vindauge eller på ei ny fane.

en: You must first enter a domain name.
nn: Du må først skriva inn eit domenenamn.

en: You must first select a policy to be changed.
nn: Du må først velja ein regel som skal endrast.

en: You must first select a policy to delete.
nn: Du må først velja ein regel som skal slettast.

[ctx: animations]
en: Disabled
nn: Vis ikkje animasjonar

[ctx: animations]
en: Enabled
nn: Vis animasjonar

[ctx: smooth scrolling]
en: Always
nn: Alltid

[ctx: soft scrolling]
en: Never
nn: Aldri

[ctx: underline]
en: Disabled
nn: Vis ikkje strek

[ctx: underline]
en: Enabled
nn: Vis strek
