kdelibs4 - en to nn translation catalogue (1221 entries)

en: 
    %1 options:
nn: 
    %1-val:

en: 
    Arguments:
nn: 
    Argument:

en: 
    Generic options:
nn: 
    Generelle val:

en: 
    Options:
nn: 
    Val:

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
nn: %1 til %2

[ctx: %1 is the number of paths, %2 is the list of paths (with newlines between them)]
en: Unable to read X11 RGB color strings. The following file location was examined:
    %2 | Unable to read X11 RGB color strings. The following file locations were examined:
    %2
nn[0]: Klarte ikkje lesa rgb-fargetekstane til X11. Denne filplasseringa vart undersøkt:
    %2
nn[1]: Klarte ikkje lesa rgb-fargetekstane til X11. Desse filplasseringne vart undersøkte:
    %2

en: &Add
nn: &Legg til

en: &Add to Custom Colors
nn: Legg &til eigne fargar

en: &Details
nn: &Detaljar

en: &Minimize
nn: &Minimer

en: &Remove
nn: &Fjern

en: &Restore
nn: Gj&enopprett

en: &Try
nn: &Prøv

en: 'ai_family' not supported
nn: «ai_family» ikkje støtta

en: 'ai_socktype' not supported
nn: «ai_socktype» ikkje støtta

en: -default-
nn: -standard-

en: -unnamed-
nn: -utan namn-

en: 160 bit prime factor:
nn: 160-bits primfaktor:

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
nn: systemfeil: %1

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
nn: Ukjend familie %1

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
nn: <qt>Vil du avslutta <b>%1</b>?</qt>

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
nn: Ny mappe …

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
nn: Ny mappe …

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
nn: «%1» manglar.

[ctx: @item Calendar system]
en: Gregorian
nn: Gregoriansk

[ctx: @item Calendar system]
en: Indian National
nn: Indisk nasjonalkalender

[ctx: @item Calendar system]
en: Invalid Calendar Type
nn: Ugyldig kalendertype

[ctx: @item Calendar system]
en: Julian
nn: Juliansk

[ctx: @item Font name]
en: Monospace
nn: Fastbreidd

[ctx: @item Font name]
en: Sans Serif
nn: Grotesk

[ctx: @item Font name]
en: Serif
nn: Antikva

[ctx: @item license]
en: Artistic License
nn: Artistic-lisensen

[ctx: @item license]
en: BSD License
nn: BSD-lisensen

[ctx: @item license]
en: Custom
nn: Sjølvvald

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
nn: GNU General Public License versjon 2

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
nn: GNU General Public License versjon 3

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
nn: GNU Lesser General Public License versjon 2

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
nn: GNU Lesser General Public License versjon 3

[ctx: @item license]
en: Not specified
nn: Ikkje oppgjeven

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
nn: Artistic-lisensen

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
nn: BSD-lisensen

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
nn[0]: %1 millisekund
nn[1]: %1 millisekund

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
nn[0]: 1 dag
nn[1]: %1 dagar

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
nn[0]: 1 time
nn[1]: %1 timar

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
nn[0]: 1 minutt
nn[1]: %1 minutt

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
nn[0]: 1 sekund
nn[1]: %1 sekund

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
nn: %1 dagar

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
nn: %1 timar

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
nn: %1 minutt

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
nn: %1 sekund

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
nn: %1 og %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
nn: %1 og %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
nn: %1 og %2

[ctx: @label]
en: Average Bitrate
nn: Snittbitrate

[ctx: @label]
en: Change...
nn: Endra …

[ctx: @label]
en: Codec
nn: Kode

[ctx: @label]
en: Creator
nn: Opphavsprogram

[ctx: @label]
en: MIME Type
nn: MIME-type

[ctx: @label]
en: Owner
nn: Eigar

[ctx: @label]
en: Programming Language
nn: Programmering

[ctx: @label]
en: Sample Rate
nn: Samplingsrate

[ctx: @label]
en: Total Size
nn: Storleik i alt

[ctx: @label]
en: Width
nn: Breidd

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Bias Value
nn: Eksponeringstid:

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Time
nn: Lukkartid

[ctx: @label EXIF]
en: Flash
nn: Blits

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length
nn: Fokallengd

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length 35 mm
nn: Fokallengd

[ctx: @label EXIF]
en: ISO Speed Ratings
nn: ISO-verdi

[ctx: @label EXIF]
en: Make
nn: Merke

[ctx: @label EXIF]
en: Model
nn: Modell

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
nn: Blendaropning

[ctx: @label creation date]
en: Created
nn: Oppretta

[ctx: @label file depends from]
en: Depends
nn: Avheng

[ctx: @label music genre]
en: Genre
nn: Sjanger

[ctx: @label music track number]
en: Track
nn: Spor

[ctx: @label number of words]
en: Words
nn: Ord

[ctx: @title:window]
en: Print
nn: Skriv ut

en: A dialog box for setting preferences for debug output
nn: Ein dialogboks for oppsett av avlusingsinfo

en: Abort on fatal errors
nn: Avbryt ved fatale feil

en: Acquire Image
nn: Skann bilete

en: Add...
nn: Legg til …

en: Africa/Abidjan
nn: Afrika/Abidjan

en: Africa/Accra
nn: Afrika/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
nn: Afrika/Addis Abeba

en: Africa/Algiers
nn: Afrika/Alger

en: Africa/Asmara
nn: Afrika/Asmara

en: Africa/Asmera
nn: Afrika/Asmara

en: Africa/Bamako
nn: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
nn: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
nn: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
nn: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
nn: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
nn: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
nn: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
nn: Afrika/Kairo

en: Africa/Casablanca
nn: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
nn: Afrika/Ceuta

en: Africa/Conakry
nn: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
nn: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
nn: Afrika/Dar-es-Salaam

en: Africa/Djibouti
nn: Afrika/Djibouti

en: Africa/Douala
nn: Afrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
nn: Afrika/El Aaiún

en: Africa/Freetown
nn: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
nn: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
nn: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
nn: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Juba
nn: Afrika/Juba

en: Africa/Kampala
nn: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
nn: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
nn: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
nn: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
nn: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
nn: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
nn: Afrika/Lomé

en: Africa/Luanda
nn: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
nn: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
nn: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
nn: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
nn: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
nn: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
nn: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
nn: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
nn: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
nn: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
nn: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
nn: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
nn: Afrika/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
nn: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
nn: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Pretoria
nn: Afrika/Pretoria

en: Africa/Sao_Tome
nn: Afrika/São Tomé og Príncipe

en: Africa/Timbuktu
nn: Afrika/Tombouctou

en: Africa/Tripoli
nn: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
nn: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
nn: Afrika/Windhoek

[ctx: After Noon KLocale::LongName]
en: Post Meridiem
nn: post meridiem

[ctx: After Noon KLocale::ShortName]
en: PM
nn: p.m.

en: Alaska Time
nn: Alaska-tid

en: Alaska Time - Alaska panhandle
nn: Alaska-tid – Alaska-landområda

en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
nn: Alaska-tid – Alaska panhandle neck

en: Alaska Time - west Alaska
nn: Alaska-tid – Vest-Alaska

en: Aleutian Islands
nn: Aleutane

en: All Supported Files
nn: Alle støtta filer

en: Alpha:
nn: Gjennomsikt:

en: Already opened.
nn: Opna frå før.

en: America/Adak
nn: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
nn: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
nn: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
nn: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
nn: Amerika/Araguaína

en: America/Argentina/Buenos_Aires
nn: Amerika/Argentina/Buenos Aires

en: America/Argentina/Catamarca
nn: Amerika/Argentina/Catamarca

en: America/Argentina/Cordoba
nn: Amerika/Argentina/Cordoba

en: America/Argentina/Jujuy
nn: Amerika/Argentina/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
nn: Amerika/Argentina/La Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
nn: Amerika/Argentina/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
nn: Amerika/Argentina/Rio Gallegos

en: America/Argentina/Salta
nn: Amerika/Argentina/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
nn: Amerika/Argentina/San Juan

en: America/Argentina/San_Luis
nn: Amerika/Argentina/San Luis

en: America/Argentina/Tucuman
nn: Amerika/Argentina/Tucuman

en: America/Argentina/Ushuaia
nn: Amerika/Argentina/Ushuaía

en: America/Aruba
nn: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
nn: Amerika/Asunción

en: America/Atikokan
nn: Amerika/Atikokan

en: America/Atka
nn: Amerika/Atka

en: America/Bahia
nn: Amerika/Bahia

en: America/Barbados
nn: Amerika/Barbados

en: America/Belem
nn: Amerika/Belém

en: America/Belize
nn: Amerika/Belize

en: America/Blanc-Sablon
nn: Amerika/Blanc-Sablon

en: America/Boa_Vista
nn: Amerika/Boa Vista

en: America/Bogota
nn: Amerika/Bogotá

en: America/Boise
nn: Amerika/Boise

en: America/Buenos_Aires
nn: Amerika/Buenos Aires

en: America/Calgary
nn: Amerika/Calgary

en: America/Cambridge_Bay
nn: Amerika/Cambridge Bay

en: America/Campo_Grande
nn: Amerika/Campo Grande

en: America/Cancun
nn: Amerika/Cancún

en: America/Caracas
nn: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
nn: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
nn: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
nn: Amerika/Caymanøyene

en: America/Chicago
nn: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
nn: Amerika/Chihuahua

en: America/Coral_Harbour
nn: Amerika/Coral Harbour

en: America/Cordoba
nn: Amerika/Córdoba

en: America/Costa_Rica
nn: Amerika/Costa Rica

en: America/Creston
nn: Amerika/Creston

en: America/Cuiaba
nn: Amerika/Cuiabá

en: America/Curacao
nn: Amerika/Curaçao

en: America/Danmarkshavn
nn: Amerika/Danmarkshavn

en: America/Dawson
nn: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
nn: Amerika/Dawson Creek

en: America/Denver
nn: Amerika/Denver

en: America/Detroit
nn: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
nn: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
nn: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
nn: Amerika/Eirunepé

en: America/El_Salvador
nn: Amerika/El Salvador

en: America/Ensenada
nn: Amerika/Ensenada

en: America/Fort_Nelson
nn: Amerika/Fort Nelson

en: America/Fort_Wayne
nn: Amerika/Fort Wayne

en: America/Fortaleza
nn: Amerika/Fortaleza

en: America/Fredericton
nn: Amerika/Fredericton

en: America/Glace_Bay
nn: Amerika/Glace Bay

en: America/Godthab
nn: Amerika/Godthåb

en: America/Goose_Bay
nn: Amerika/Goose Bay

en: America/Grand_Turk
nn: Amerika/Grand Turk

en: America/Grenada
nn: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
nn: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
nn: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
nn: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
nn: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
nn: Amerika/Halifax

en: America/Havana
nn: Amerika/Havanna

en: America/Hermosillo
nn: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
nn: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
nn: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
nn: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Petersburg
nn: Amerika/Indiana/Petersburg

en: America/Indiana/Tell_City
nn: Amerika/Indiana/Tell City

en: America/Indiana/Vevay
nn: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Indiana/Vincennes
nn: Amerika/Indiana/Vincennes

en: America/Indiana/Winamac
nn: Amerika/Indiana/Winamac

en: America/Indianapolis
nn: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
nn: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
nn: Amerika/Iqaluit

en: America/Jamaica
nn: Amerika/Jamaica

en: America/Jujuy
nn: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
nn: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
nn: Amerika/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
nn: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
nn: Amerika/Knox i Indiana

en: America/Kralendijk
nn: Amerika/Kralendijk

en: America/La_Paz
nn: Amerika/La Paz

en: America/Lima
nn: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
nn: Amerika/Los Angeles

en: America/Louisville
nn: Amerika/Louisville

en: America/Maceio
nn: Amerika/Maceió

en: America/Managua
nn: Amerika/Managua

en: America/Manaus
nn: Amerika/Manaus

en: America/Marigot
nn: Amerika/Marigot

en: America/Martinique
nn: Amerika/Martinique

en: America/Matamoros
nn: Amerika/Matamoros

en: America/Mazatlan
nn: Amerika/Mazatlán

en: America/Mendoza
nn: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
nn: Amerika/Menominee

en: America/Merida
nn: Amerika/Mérida

en: America/Metlakatla
nn: Amerika/Metlakatla

en: America/Mexico_City
nn: Amerika/Mexico by

en: America/Miquelon
nn: Amerika/Miquelon

en: America/Moncton
nn: Amerika/Moncton

en: America/Monterrey
nn: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
nn: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
nn: Amerika/Montreal

en: America/Montserrat
nn: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
nn: Amerika/Nassau

en: America/New_York
nn: Amerika/New York

en: America/Nipigon
nn: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
nn: Amerika/Nome

en: America/Noronha
nn: Amerika/Noronha

en: America/North_Dakota/Center
nn: Amerika/Nord-Dakota/Center

en: America/North_Dakota/New_Salem
nn: Amerika/Nord-Dakota/New Salem

en: America/Nuuk
nn: Amerika/Nuuk

en: America/Ojinaga
nn: Amerika/Ojinaga

en: America/Ontario
nn: Amerika/Ontario

en: America/Panama
nn: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
nn: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
nn: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
nn: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
nn: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
nn: Amerika/Port-of-Spain

en: America/Porto_Acre
nn: Amerika/Porto Acre

en: America/Porto_Velho
nn: Amerika/Porto Velho

en: America/Puerto_Rico
nn: Amerika/Puerto Rico

en: America/Punta_Arenas
nn: Amerika/Punta Arenas

en: America/Rainy_River
nn: Amerika/Rainy River

en: America/Rankin_Inlet
nn: Amerika/Rankin Inlet

en: America/Recife
nn: Amerika/Recife

en: America/Regina
nn: Amerika/Regina

en: America/Resolute
nn: Amerika/Resolute

en: America/Rio_Branco
nn: Amerika/Roraima

en: America/Rosario
nn: Amerika/Rosario

en: America/Santarem
nn: Amerika/Santarém

en: America/Santiago
nn: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
nn: Amerika/Santo Domingo

en: America/Sao_Paulo
nn: Amerika/São Paulo

en: America/Saskatoon
nn: Amerika/Saskatoon

en: America/Scoresbysund
nn: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
nn: Amerika/Shiprock

en: America/Sitka
nn: Amerika/Sitka

en: America/St_Barthelemy
nn: Amerika/St. Barthelemy

en: America/St_Johns
nn: Amerika/Saint John’s

en: America/St_Kitts
nn: Amerika/St. Kitts

en: America/St_Lucia
nn: Amerika/St. Lucia

en: America/St_Thomas
nn: Amerika/Saint Thomas

en: America/St_Vincent
nn: Amerika/St. Vincent

en: America/Swift_Current
nn: Amerika/Swift Current

en: America/Tegucigalpa
nn: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
nn: Amerika/Pituffik

en: America/Thunder_Bay
nn: Amerika/Thunder Bay

en: America/Tijuana
nn: Amerika/Tijuana

en: America/Toronto
nn: Amerika/Toronto

en: America/Tortola
nn: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
nn: Amerika/Vancouver

en: America/Virgin
nn: Amerika/Virgin

en: America/Whitehorse
nn: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
nn: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
nn: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
nn: Amerika/Yellowknife

en: Amundsen-Scott Station, South Pole
nn: Amundsen-Scott Station, Sørpolen

en: Antarctica/Casey
nn: Antarktika/Casey Station

en: Antarctica/Davis
nn: Antarktika/Davis Station

en: Antarctica/DumontDUrville
nn: Antarktika/DumontDUrville

en: Antarctica/Macquarie
nn: Antarktika/Macquarie

en: Antarctica/Mawson
nn: Antarktika/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
nn: Antarktika/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
nn: Antarktika/Palmer

en: Antarctica/Rothera
nn: Antarktika/Rothera

en: Antarctica/South_Pole
nn: Antarktika/Sørpolen

en: Antarctica/Syowa
nn: Antarktika/Syowa

en: Antarctica/Vostok
nn: Antarktika/Vostok

en: Asia/Aqtau
nn: Asia/Aktau

en: Asia/Aqtobe
nn: Asia/Aktobe

en: Asia/Ashgabat
nn: Asia/Asjkhabad

en: Asia/Baghdad
nn: Asia/Bagdad

en: Asia/Bishkek
nn: Asia/Bisjkek

en: Asia/Choibalsan
nn: Asia/Tsjojbalsan

en: Asia/Dacca
nn: Asia/Dhaka

en: Asia/Damascus
nn: Asia/Damaskus

en: Asia/Dushanbe
nn: Asia/Dusjanbe

en: Asia/Hebron
nn: Asia/Al-Khalil

en: Asia/Ho_Chi_Minh
nn: Asia/Ho Chi Minh-byen

en: Asia/Hong_Kong
nn: Asia/Hongkong

en: Asia/Hovd
nn: Asia/Khovd

en: Asia/Jayapura
nn: Asia/Jajapura

en: Asia/Kamchatka
nn: Asia/Kamtsjatka

en: Asia/Kathmandu
nn: Asia/Katmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
nn: Asia/Krasnojarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
nn: Asia/Kuala Lumpur

en: Asia/Macau
nn: Asia/Macao

en: Asia/Makassar
nn: Asia/Ujung Pandang

en: Asia/Nicosia
nn: Asia/Nikosia

en: Asia/Oral
nn: Asia/Uralsk

en: Asia/Phnom_Penh
nn: Asia/Phnom Penh

en: Asia/Qyzylorda
nn: Asia/Ksyl-Orda

en: Asia/Rangoon
nn: Asia/Yangon

en: Asia/Tashkent
nn: Asia/Tasjkent

en: Asia/Tehran
nn: Asia/Teheran

en: Asia/Tel_Aviv
nn: Asia/Tel Aviv

en: Asia/Thimbu
nn: Asia/Thimphu

en: Asia/Thimphu
nn: Asia/Thimpu

en: Asia/Ujung_Pandang
nn: Asia/Ujung Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
nn: Asia/Ulan Bator

en: Asia/Ulan_Bator
nn: Asia/Ulan Bator

en: Asia/Urumqi
nn: Asia/Ürümqi

en: Asia/Yakutsk
nn: Asia/Jakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
nn: Asia/Jekaterinburg

en: Asia/Yerevan
nn: Asia/Jerevan

en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
nn: Atlantisk standardtid – Quebec – Lower North Shore

en: Atlantic Time - Labrador - most locations
nn: Atlantisk tid – Labrador – dei fleste plassane

en: Atlantic Time - New Brunswick
nn: Atlantisk tid – New Brunswick

en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
nn: Atlantisk tid – Nova Scotia (dei fleste plassane), PEI

en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
nn: Atlantisk tid – Nova Scotia – plassar som ikkje brukte sommartid 1966–1971

en: Atlantic islands
nn: Atlantarøyene

en: Atlantic/Azores
nn: Atlanterhavet/Asorane

en: Atlantic/Bermuda
nn: Atlanterhavet/Bermuda

en: Atlantic/Canary
nn: Atlanterhavet/Kanariøyene

en: Atlantic/Cape_Verde
nn: Atlanterhavet/Kapp Verde

en: Atlantic/Faeroe
nn: Atlanterhavet/Færøyene

en: Atlantic/Faroe
nn: Atlanterhavet/Færøyene

en: Atlantic/Jan_Mayen
nn: Atlanterhavet/Jan Mayen

en: Atlantic/Madeira
nn: Atlanterhavet/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
nn: Atlanterhavet/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
nn: Atlanterhavet/Sør-Georgia

en: Atlantic/St_Helena
nn: Atlanterhavet/St Helena

en: Atlantic/Stanley
nn: Atlanterhavet/Port Stanley

en: Atyrau (Atirau, Gur'yev), Mangghystau (Mankistau)
nn: Atyrau (Atirau, Gur’yev), Mangghystau (Mankistau)

en: Australia/Broken_Hill
nn: Australia/Broken Hill

en: Australia/Lord_Howe
nn: Australia/Lord Howe

en: Australia/North
nn: Australia/Nordlege

en: Australia/South
nn: Australia/Sørlege

en: Australia/West
nn: Australia/Vestlege

en: Authorization Dialog
nn: Autoriseringsdialog

[ctx: Before Noon KLocale::LongName]
en: Ante Meridiem
nn: ante meridiem

[ctx: Before Noon KLocale::ShortName]
en: AM
nn: a.m.

en: Blue:
nn: Blå:

en: Brazil/Acre
nn: Brasil/Acre

en: Brazil/DeNoronha
nn: Brasil/DeNoronha

en: Brazil/East
nn: Brasil/Austlege

en: Brazil/West
nn: Brasil/Vestlege

en: Buenos Aires (BA, CF)
nn: Buenos Aires

en: Busingen
nn: Büsingen am Hochrhein

en: Canada/Atlantic
nn: Canada/Atlanterhavet

en: Canada/Central
nn: Canada/Sentrale

en: Canada/East-Saskatchewan
nn: Canada/Aust-Saskatchewan

en: Canada/Eastern
nn: Canada/Austlege

en: Canada/Mountain
nn: Canada/Fjell

en: Canada/Pacific
nn: Canada/Stillehavet

en: Canary Islands
nn: Kanariøyene

en: Catamarca (CT), Chubut (CH)
nn: Catamarca, Chubut

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
nn: Gjer at programmet brukar eit eige fargekart
    på ein 8 bits skjerm

en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
nn: Sentraltid, standard – Saskatchewan – midtvesten

en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
nn: Sentraltid – Saskatchewan – dei fleste plassane

en: Central Time - Campeche, Yucatan
nn: Sentraltid – Campeche, Yucatan

en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
nn: Sentraltid – Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas

en: Central Time - Indiana - Perry County
nn: Sentraltid – Indiana – Perry County

en: Central Time - Indiana - Pike County
nn: Sentraltid – Indiana – Pike County

en: Central Time - Indiana - Starke County
nn: Sentraltid – Indiana – Starke County

en: Central Time - Manitoba & west Ontario
nn: Sentraltid – Manitoba og Vest-Ontario

en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
nn: Sentraltid – Michigan – Dickinson, Gogebic, Iron og Menominee Counties

en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
nn: Sentraltid – Nord-Dakota – Morton County (utanom Mandan-området)

en: Central Time - North Dakota - Oliver County
nn: Sentraltid – Nord-Dakota – Oliver County

en: Central Time - Quintana Roo
nn: Sentraltid – Quintana Roo

en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
nn: Sentraltid – Rainy River og Fort Frances, Ontario

en: Central Time - central Nunavut
nn: Sentraltid – Sentral-Nunavut

en: Central Time - most locations
nn: Sentraltid – dei fleste plassane

en: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
nn: Sertifikatet er ikkje kontrollert fordi rotfiler for autorisasjon av sertifikatsignering ikkje vart funne.

en: Ceuta & Melilla
nn: Ceuta og Melilla

en: Chatham Islands
nn: Chatham-øyene

en: Chile/Continental
nn: Chile/Fastlandet

en: Chile/EasterIsland
nn: Chile/Påskeøya

en: Comment
nn: Kommentar

en: Confirm Quit From System Tray
nn: Stadfest «Avslutt» frå systemfeltet

en: Could not load print preview part
nn: Klarte ikkje lasta inn delen for førehandsvising av utskrift

en: Crimea
nn: Krym

en: Default color
nn: Standardfarge

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
nn: Område

en: Device name
nn: Namn på eining:

en: Disable crash handler, to get core dumps
nn: Slå av krasjhandtering, for å få core-dumpar

en: Do not run in the background.
nn: Ikkje køyr i bakgrunnen

en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
nn: Dumont-d’Urville Station, Terre Adelie

en: E Amazonas
nn: Aust-Amazonas

en: Easter Island & Sala y Gomez
nn: Påskeøya & Sala y Gomez

en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
nn: Austleg standardtid – Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut

en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
nn: Austleg tid – Indiana – Crawford County

en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
nn: Austleg tid – Indiana – Daviess, Dubois, Knox og Martin Counties

en: Eastern Time - Indiana - Pike County
nn: Austleg tid – Indiana – Pike County

en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
nn: Austleg tid – Indiana – Pulaski County

en: Eastern Time - Indiana - Starke County
nn: Austleg tid – Indiana – Starke County

en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
nn: Austleg tid – Indiana – Switzerland County

en: Eastern Time - Indiana - most locations
nn: Austleg tid – Indiana (dei fleste plassane)

en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
nn: Austleg tid– Kentucky – Louisville-området

en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
nn: Austleg tid – Kentucky – Wayne County

en: Eastern Time - Michigan - most locations
nn: Austleg tid – Michigan (dei fleste plassane)

en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
nn: Austleg tid – Ontario og Quebec – plassar som ikkje hadde sommartid 1967–1973

en: Eastern Time - Ontario - most locations
nn: Austleg tid – Ontario – dei fleste plassane

en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
nn: Austleg tid – Pangnirtung, Nunavut

en: Eastern Time - Quebec - most locations
nn: Austleg tid – Quebec – dei fleste plassane

en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
nn: Austleg tid – Resolute, Nunavut

en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
nn: Austleg tid – Thunder Bay, Ontario

en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
nn: Austleg tid – Aust-Nunavut – dei fleste plassane

en: Eire
nn: Republikken Irland

en: End of options
nn: Slutt på val

en: Error
nn: Feil

en: Error during rename.
nn: Feil ved endring av filnamn.

en: Europe/Amsterdam
nn: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
nn: Europa/Andorra

en: Europe/Astrakhan
nn: Europa/Astrakhan

en: Europe/Athens
nn: Europa/Aten

en: Europe/Belfast
nn: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
nn: Europa/Beograd

en: Europe/Berlin
nn: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
nn: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
nn: Europa/Brussel

en: Europe/Bucharest
nn: Europa/Bucureşti

en: Europe/Budapest
nn: Europa/Budapest

en: Europe/Busingen
nn: Europa/Büsingen am Hochrhein

en: Europe/Chisinau
nn: Europa/Chişinău

en: Europe/Copenhagen
nn: Europa/København

en: Europe/Dublin
nn: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
nn: Europa/Gibraltar

en: Europe/Guernsey
nn: Europa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
nn: Europa/Helsingfors

en: Europe/Isle_of_Man
nn: Europa/Isle of Man

en: Europe/Istanbul
nn: Europa/Istanbul

en: Europe/Jersey
nn: Europa/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
nn: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
nn: Europa/Kyiv

en: Europe/Kirov
nn: Europa/Kyiv

en: Europe/Lisbon
nn: Europa/Lisboa

en: Europe/Ljubljana
nn: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
nn: Europa/London

en: Europe/Luxembourg
nn: Europa/Luxembourg

en: Europe/Madrid
nn: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
nn: Europa/Malta

en: Europe/Mariehamn
nn: Europa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
nn: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
nn: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
nn: Europa/Moskva

en: Europe/Oslo
nn: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
nn: Europa/Paris

en: Europe/Podgorica
nn: Europa/Podgorica

en: Europe/Prague
nn: Europa/Praha

en: Europe/Riga
nn: Europa/Riga

en: Europe/Rome
nn: Europa/Roma

en: Europe/Samara
nn: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
nn: Europa/San Marino

en: Europe/Sarajevo
nn: Europa/Sarajevo

en: Europe/Saratov
nn: Europa/Saratov

en: Europe/Simferopol
nn: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
nn: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
nn: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
nn: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
nn: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
nn: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
nn: Europa/Tiraspol

en: Europe/Ulyanovsk
nn: Europa/Uljanovsk

en: Europe/Uzhgorod
nn: Europa/Uzjhorod

en: Europe/Vaduz
nn: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
nn: Europa/Vatikanstaten

en: Europe/Vienna
nn: Europa/Wien

en: Europe/Vilnius
nn: Europa/Vilnius

en: Europe/Volgograd
nn: Europa/Volgograd

en: Europe/Warsaw
nn: Europa/Warszawa

en: Europe/Zagreb
nn: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
nn: Europa/Zaporizjzja

en: Europe/Zurich
nn: Europa/Zürich

en: Exponent: 0x
nn: Eksponent: 0x

en: File
nn: Fil

en: Galapagos Islands
nn: Galapagos-øyene

en: Gambier Islands
nn: Gambier-øyene

en: Germany (most areas)
nn: Tyskland (dei fleste områda)

en: Get help...
nn: Hent hjelp …

en: Gilbert Islands
nn: Gilbert-øyene

en: Green:
nn: Grøn:

en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
nn: Heilongjiang (utanom Mohe), Jilin

en: Hue:
nn: Nyanse:

en: Iceland
nn: Island

en: Indian/Antananarivo
nn: Indiahavet/Antananarivo

en: Indian/Chagos
nn: Indiahavet/Chagosøyene

en: Indian/Christmas
nn: Indiahavet/Christmasøya

en: Indian/Cocos
nn: Indiahavet/Kokosøyene

en: Indian/Comoro
nn: Indiahavet/Komorane

en: Indian/Kerguelen
nn: Indiahavet/Kerguelen

en: Indian/Mahe
nn: Indiahavet/Mahé

en: Indian/Maldives
nn: Indiahavet/Maldivane

en: Indian/Mauritius
nn: Indiahavet/Mauritius

en: Indian/Mayotte
nn: Indiahavet/Mayotte

en: Indian/Reunion
nn: Indiahavet/Réunion

en: Information
nn: Informasjon

en: Insufficient permissions in target directory.
nn: Manglar løyve i målmappa.

en: Internally added if launched from Finder
nn: Lagt til internt ved start frå Finder

en: Irian Jaya & the Moluccas
nn: Irian Jaya og Molukkane

en: Java & Sumatra
nn: Java og Sumatra

en: Johnston Atoll
nn: Johnstonatollen

en: KDE Application
nn: KDE-program

en: KDE Test Program
nn: Test-program for KDE

en: KDE-tempfile
nn: KDE-tempfil

en: Key type: DSA (%1 bit)
nn: Nøkkeltype: DSA (%1 bit)

en: Key type: RSA (%1 bit)
nn: Nøkkeltype: RSA (%1 bit)

en: Library "%1" not found
nn: Fann ikkje biblioteket «%1»

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
nn: Avgrensar talet på fargar som er tildelte i fargekuben
    på ein 8 bits skjerm, dersom programmet brukar
    fargespesifikasjonen QApplication::ManyColor.

en: Line Islands
nn: Line-øyene

en: Madeira Islands
nn: Madeira-øyene

en: Maintainer
nn: Vedlikehaldar

en: Marquesas Islands
nn: Marquesasøyene

en: Mexico/BajaNorte
nn: Mexico/Baja Norte

en: Mexico/BajaSur
nn: Mexico/Baja Sur

en: Midway Islands
nn: Midwayøyene

en: Minimize
nn: Minimer

en: Modulus:
nn: Heiltalsdivisjon:

en: Moscow+00 - Caspian Sea
nn: Moskva + 00 – Kaspiahavet

en: Moscow+00 - west Russia
nn: Moskva + 00 – Vest-Russland

en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
nn: Moskva + 01 – Samara, Udmurtia

en: Moscow+02 - Urals
nn: Moskva + 02 – Uralfjella

en: Moscow+03 - Novosibirsk
nn: Moskva + 03 – Novosibirsk

en: Moscow+03 - west Siberia
nn: Moskva + 03 – Vest-Siberia

en: Moscow+04 - Yenisei River
nn: Moskva + 04 – Yenisei River

en: Moscow+05 - Lake Baikal
nn: Moskva + 05 – Lake Baikal

en: Moscow+06 - Lena River
nn: Moskva + 06 – Lena-elva

en: Moscow+07 - Amur River
nn: Moskva + 07 – Amur-elva

en: Moscow+07 - Sakhalin Island
nn: Moskva + 07 – Sakhalin-øya

en: Moscow+08 - Magadan
nn: Moskva + 08 – Magadan

en: Moscow+09 - Kamchatka
nn: Moskva + 09 – Kamchatka

en: Moscow+10 - Bering Sea
nn: Moskva + 10 – Beringhavet

en: Moscow-01 - Kaliningrad
nn: Moskva – 01 – Kaliningrad

en: Mountain Standard Time - Arizona
nn: Fjelltid, standard – Arizona

en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
nn: Fjelltid – Dawson Creek og Fort Saint John, British Columbia

en: Mountain Standard Time - Sonora
nn: Fjelltid – Sonora

en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
nn: Fjelltid – Alberta, austlege British Columbia og Vest-Saskatchewan

en: Mountain Time - Chihuahua
nn: Fjelltid – Chihuahua

en: Mountain Time - Navajo
nn: Fjelltid – Navajo

en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
nn: Fjelltid – Sør-Baja, Nayarit og Sinaloa

en: Mountain Time - central Northwest Territories
nn: Fjelltid – sentral-nordvestområda

en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
nn: Fjelltid – Sør-Idaho og Aust-Oregon

en: Mountain Time - west Northwest Territories
nn: Fjelltid – Vestnordvest-områda

en: Mountain Time - west Nunavut
nn: Fjelltid – Vest-Nunavut

en: Move &Down
nn: Flytt &ned

en: Move &Up
nn: Flytt &opp

en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
nn: Nordaust-Brasil (MA, PI, CE, RN, PB)

en: Name:
nn: Namn:

en: Named Colors
nn: Namngjevne fargar

en: New South Wales - Yancowinna
nn: New South Wales – Yancowinna

en: New South Wales - most locations
nn: New South Wales – mange stadar

en: Newfoundland Time, including SE Labrador
nn: Newfoundland-tid, medrekna Søraust-Labrador

en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
nn: Dette programmet har ikkje oppgjeve lisensvilkår.
    Du finn kanskje lisensvilkåra i hjelpeteksten
    eller kjeldekoden.

en: No target filename has been given.
nn: Inkje målfilnamn oppgjeven.

en: Open
nn: Opna

en: Pacific Time - north Yukon
nn: Stillehavstid – Nord-Yukon

en: Pacific Time - south Yukon
nn: Stillehavstid – Sør-Yukon

en: Pacific Time - west British Columbia
nn: Stillehavstid – Vestlege British Columbia

en: Pacific/Apia
nn: Stillehavet/Apia

en: Pacific/Auckland
nn: Stillehavet/Auckland

en: Pacific/Bougainville
nn: Stillehavet/Bougainville

en: Pacific/Chatham
nn: Stillehavet/Chatham

en: Pacific/Chuuk
nn: Stillehavet/Chuukøyene

en: Pacific/Easter
nn: Stillehavet/Påskeøya

en: Pacific/Efate
nn: Stillehavet/Éfaté

en: Pacific/Enderbury
nn: Stillehavet/Enderburyøyene

en: Pacific/Fakaofo
nn: Stillehavet/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
nn: Stillehavet/Fiji

en: Pacific/Funafuti
nn: Stillehavet/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
nn: Stillehavet/Galápagosøyene

en: Pacific/Gambier
nn: Stillehavet/Gambierøyene

en: Pacific/Guadalcanal
nn: Stillehavet/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
nn: Stillehavet/Guam

en: Pacific/Honolulu
nn: Stillehavet/Honolulu

en: Pacific/Johnston
nn: Stillehavet/Johnstonatollen

en: Pacific/Kiritimati
nn: Stillehavet/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
nn: Stillehavet/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
nn: Stillehavet/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
nn: Stillehavet/Majuro

en: Pacific/Marquesas
nn: Stillehavet/Marquesasøyene

en: Pacific/Midway
nn: Stillehavet/Midwayøyene

en: Pacific/Nauru
nn: Stillehavet/Nauru

en: Pacific/Niue
nn: Stillehavet/Niue

en: Pacific/Norfolk
nn: Stillehavet/Norfolk

en: Pacific/Noumea
nn: Stillehavet/Nouméa

en: Pacific/Pago_Pago
nn: Stillehavet/Pago Pago

en: Pacific/Palau
nn: Stillehavet/Palau

en: Pacific/Pitcairn
nn: Stillehavet/Pitcairn

en: Pacific/Pohnpei
nn: Stillehavet/Pohnpei

en: Pacific/Ponape
nn: Stillehavet/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
nn: Stillehavet/Port Moresby

en: Pacific/Rarotonga
nn: Stillehavet/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
nn: Stillehavet/Saipan

en: Pacific/Samoa
nn: Stillehavet/Samoa

en: Pacific/Tahiti
nn: Stillehavet/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
nn: Stillehavet/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
nn: Stillehavet/Tongatapu

en: Pacific/Truk
nn: Stillehavet/Truk

en: Pacific/Wake
nn: Stillehavet/Wakeøya

en: Pacific/Wallis
nn: Stillehavet/Wallisøyene

en: Pacific/Yap
nn: Stillehavet/Yap

en: Phoenix Islands
nn: Phoenix-øyene

en: Please report bugs to %1.
nn: Send feilrapportar til %1.

en: Please use http://bugs.kde.org to report bugs.
nn: Bruk http://bugs.kde.org/ for å melda frå om feil.

en: Poland
nn: Polen

en: Print Preview
nn: Førehandsvising

en: Public key:
nn: Offentleg nøkkel:

en: Queensland - Holiday Islands
nn: Queensland – Holiday-øyene

en: Queensland - most locations
nn: Queensland – mange stadar

en: Red:
nn: Raud:

en: Redo
nn: Gjer om

en: Remove
nn: Fjern

en: Restore the application for the given 'sessionId'
nn: Gjenopprett programmet for oppgjeve «sessionId»

en: Retrieval of the CRL (Certificate Revocation List) failed. This means the CA's (Certificate Authority) CRL can not be found.
nn: Klarte ikkje henta tilbakekallingslista (CRL) til sertifiseringsinstansen.

en: Retrieval of the issuer certificate failed. This means the CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
nn: Klarte ikkje henta utferdarsertifikat. Denne tyder at sertifikatet til sertifiseringsinstansen (CA-en) ikkje vert funnen.

en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
nn: Sør- og Søraust-Brasil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: Sabah & Sarawak
nn: Sabah og Sarawak

en: Saturation:
nn: Metting:

en: Save As
nn: Lagra som

en: Select Color
nn: Vel farge

en: Select Font
nn: Vel skrift

en: Shell
nn: Skal

en: Show %1 specific options
nn: Vis %1-spesifikke val

en: Show all options
nn: Vis alle val

en: Show author information
nn: Vis forfattarinformasjon

en: Show help about options
nn: Vis hjelp om val

en: Show license information
nn: Vis lisensinformasjon

en: Show the fully-fledged dialog instead of the default list dialog
nn: Vis fullstendig dialogvindauge i staden for den vanlege lista.

en: Show version information
nn: Vis versjonsinformasjon

en: Signature Algorithm:
nn: Signaturalgoritme:

en: Signature Contents:
nn: Signaturinnhald:

en: Society Islands
nn: Society-øyene

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
nn: adressa er i bruk

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
nn: socket-en er i bruk

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
nn: socket-en er oppretta

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
nn: koplinga vart avvist

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
nn: koplinga tok for lang tid

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
nn: operasjonen er alt i gang

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
nn: feil ved namneoppslag

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
nn: nettverksfeil

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
nn: ingen feil

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
nn: socket-en er ikkje i bruk

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
nn: socket-en er ikkje oppretta

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
nn: operasjonen er ikkje støtta

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
nn: nettverksvert avslutta sambandet

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
nn: operasjonen tok for lang tid

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
nn: det oppstod ein ukjend/uventa feil

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
nn: operasjonen fører til blokkering

en: Synchronization to disk failed
nn: Feil ved synkronisering til disk

en: Tasmania - King Island
nn: Tasmania – King-øya

en: Tasmania - most locations
nn: Tasmania – mange stadar

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID and name do not match the key ID and name in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
nn: ID-en og namnet til sertifikatnøkkelen til sertifiseringsinstansen er ikkje lik ID-en og namnet i «Issuer»-delen av sertifikatet du prøver å bruka.

en: The CRL's (Certificate Revocation List) signature is invalid. This means that the CRL can not be verified.
nn: Signaturen til tilbakekallingslista (CRL) er ugyldig. Du kan derfor ikkje kontrollera at lista er gyldig.

en: The OpenSSL process ran out of memory.
nn: OpenSSL-prosessen slapp opp for minne.

en: The certificate can not be verified as it is the only certificate in the trust chain and not self-signed. If you self-sign the certificate, make sure to import it into the list of trusted certificates.
nn: Klarte ikkje stadfesta at sertifikatet er gyldig, då det er det einaste sertifikatet i tiltrukjeda, og er ikkje sjølvsignert. Viss du sjølvsignerer det, må du hugsa å importera det i lista over tiltrudde sertifikat.

en: The certificate chain is longer than the maximum depth specified.
nn: Sertifikatkjeda er lengre enn den valde makslengda.

en: The certificate has not been signed for the purpose you tried to use it for. This means the CA (Certificate Authority) does not allow this usage.
nn: Sertifikatet er ikkje signert til det formålet du prøver å bruka det til. Dette tyder at sertifiseringsinstansen (CA) ikkje tillèt denne bruken.

en: The certificate is self-signed and not in the list of trusted certificates. If you want to accept this certificate, import it into the list of trusted certificates.
nn: Sertifikatet er sjølvsignert, og er ikkje med i lista over tiltrudde sertifikat. Viss du ønskjer å godta sertifikatet, må du importera det i lista over tiltrudde sertifikat.

en: The certificate is self-signed. While the trust chain could be built up, the root CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
nn: Sertifikatet er sjølvsignert. Fann ikkje sertifikatet til rotsertifiseringsinstansen (CA), sjølv om ei tiltrudd kjede kunne byggjast.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) does not match the CA name of the certificate.
nn: Sertifiseringsinstansen (CA) til sertifiaktet er ikkje lik CA-namnet til sertifikatet.

en: The decoding of the public key of the issuer failed. This means that the CA's (Certificate Authority) certificate can not be used to verify the certificate you wanted to use.
nn: Klarte ikkje avkoda offentlegnøkkelen til utferdaren. Du kan altså ikkje bruka sertifiseringsinstansen (CA) til å kontrollera sertifikatet du ønskjer å bruka.

en: The decryption of the CRL's (Certificate Revocation List) signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
nn: Klarte ikkje dekryptera sertifikatsignaturen til tilbakekallingslista (CRL). Det oppstod altså ein feil ved sjølve dekrypteringa; det er ikkje slik at resultatet berre ikkje var som venta.

en: The decryption of the certificate's signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
nn: Klarte ikkje dekryptera sertifikatsignaturen. Det oppstod altså ein feil ved sjølve dekrypteringa; det er ikkje slik at resultatet berre ikkje var som venta.

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
nn: Filene/nettadressene som er opna av programmet vert sletta etter bruk

en: The length of the trust chain exceeded one of the CA's (Certificate Authority) 'pathlength' parameters, making all subsequent signatures invalid.
nn: Tiltrukjeda er lengre enn parameteren «pathLength» til éin av sertifiseringsinstansane (CA-ane), noko som gjer alle etterfølgjande signaturar ugyldige.

en: The signature test for this certificate failed. This could mean that the signature of this certificate or any in its trust path are invalid, could not be decoded or that the CRL (Certificate Revocation List) could not be verified. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
nn: Klarte ikkje signaturtesten for dette sertifikatet. Dette kan tyda at signaturen til sertifikatet eller andre i tiltrukjeda er ugyldige, ikkje kunne avkodast, eller at tilbakekallingslista ikkje kunne stadfestast. Viss du ser denne meldinga, bør du melda frå til utviklarane av programmet du brukar, slik dei kan bruka dei nye, meir spesifikke feilmeldingane.

en: The style '%1' was not found
nn: Fann ikkje stilen «%1»

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'lastUpdate' field is invalid.
nn: Tidsformatet på feltet «lastUpdate» i tilbakekallingslista (CRL) er ugyldig.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'nextUpdate' field is invalid.
nn: Tidsformatet på feltet «nextUpdate» i tilbakekallingslista (CRL) er ugyldig.

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
nn: Dette programmet er skrive av nokon som vil vera anonyme.

en: This certificate, any in its trust path or its CA's (Certificate Authority) CRL (Certificate Revocation List) is not valid. Any of them could not be valid yet or not valid any more. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
nn: Sertifikatet, andre i tiltrukjeda, eller tilbakekallingslista (CRL) til sertifiseringsinstansen (CA) er ugyldige. Minst éin av dei er anten ikkje gyldige, eller ikkje gyldige lenger. Viss du ser denne meldinga, bør du melda frå til utviklarane av programmet du brukar, slik dei kan bruka dei nye, meir spesifikke feilmeldingane.

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
nn: Verdi:

en: This program is distributed under the terms of the %1.
nn: Dette programmet er distribuert ifølgje vilkåra i %1.

en: Timed out trying to connect to remote host
nn: Tidsavbrot ved forsøk på tilkopling til vert

en: Today
nn: I dag

en: Truk (Chuuk) and Yap
nn: Truk (Chuuk) og Yap

en: Turn area off
nn: Skru område av

en: Turn area on
nn: Skru område på

en: US/Alaska
nn: USA/Alaska

en: US/Aleutian
nn: USA/Aleutane

en: US/Arizona
nn: USA/Arizona

en: US/East-Indiana
nn: USA/Aust-Indiana

en: US/Eastern
nn: USA/Austlege

en: US/Hawaii
nn: USA/Hawaii

en: US/Indiana-Starke
nn: USA/Indiana-Starke

en: US/Michigan
nn: USA/Michigan

en: US/Mountain
nn: USA/Fjella

en: US/Pacific
nn: USA/Stillehavet

en: US/Samoa
nn: USA/Samoa

en: Unable to open temporary file.
nn: Klarte ikkje opna mellombels fil.

en: Undo
nn: Angra

en: Unexpected argument '%1'.
nn: Uventa argument «%1».

en: Unknown
nn: Ukjend

en: Unknown option '%1'.
nn: Ukjent val «%1».

en: Usage: %1 %2
nn: Bruk: %1 %2

en: Use 'caption' as name in the titlebar
nn: Bruk «caption» som namn i tittellinja

en: Use 'icon' as the application icon
nn: Bruk «icon» som programikon

en: Use --help to get a list of available command line options.
nn: Bruk --help for å få ei liste over tilgjengelege kommandolinjeval.

en: Use alternative configuration file
nn: Bruk alternativ oppsettfil

en: Use the X-server display 'displayname'
nn: Bruk X-tenar-displayet «displayname»

en: Vostok Station, S Magnetic Pole
nn: Vostok Station, den magnetiske Sørpolen

en: W Amazonas
nn: Vest-Amazonas

en: W Para
nn: Vest-Para

en: W-SU
nn: V-SU

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
nn: Ventar på ein WM_NET-kompatibel vindaugshandterar

en: Wake Island
nn: Wake-øya

en: Warning
nn: Åtvaring

en: West Kazakhstan
nn: Vest-Kasakhstan

en: Western Australia - Eucla area
nn: Western Australia – Eucla-området

en: Western Australia - most locations
nn: Western Australia – mange stadar

en: Yesterday
nn: I går

en: You do not have permission to create that folder.
nn: Du har ikkje løyve til å laga den mappa.

en: Zaporozh'ye, E Lugansk / Zaporizhia, E Luhansk
nn: Zaporizjzjia, Aust-Luhansk

en: Zaporozhye and east Lugansk
nn: Zaporizjzjia og Aust-Luhansk

en: [%1-options]
nn: [%1-val]

en: [options]
nn: [val]

en: address family for nodename not supported
nn: adressefamilie for nodenamn ikkje støtta

en: am
nn: a.m.

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
nn: brukar Qt-stilsettet på skjermelementa til programmet

en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
nn: Sentral-Kina – Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, …

en: central Crimea
nn: Sentral-Krym

[ctx: color]
en: AliceBlue
nn: Blåkvit

[ctx: color]
en: AntiqueWhite
nn: Antikkvit

[ctx: color]
en: AntiqueWhite1
nn: Antikkvit1

[ctx: color]
en: AntiqueWhite2
nn: Antikkvit2

[ctx: color]
en: AntiqueWhite3
nn: Antikkvit3

[ctx: color]
en: AntiqueWhite4
nn: Antikkvit4

[ctx: color]
en: BlanchedAlmond
nn: SkåldaMandel

[ctx: color]
en: BlueViolet
nn: Blåfiolett

[ctx: color]
en: CadetBlue
nn: Mørk grønblå1

[ctx: color]
en: CadetBlue1
nn: Mørk grønblå1

[ctx: color]
en: CadetBlue2
nn: Mørk grønblå2

[ctx: color]
en: CadetBlue3
nn: Mørk grønblå3

[ctx: color]
en: CadetBlue4
nn: Mørk grønblå1

[ctx: color]
en: DarkBlue
nn: Mørkeblå

[ctx: color]
en: DarkCyan
nn: Mørk cyanblå

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod
nn: Mørkebrun

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod1
nn: Mørkebrun1

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod2
nn: Mørkebrun2

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod3
nn: Mørkebrun3

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod4
nn: Mørkebrun4

[ctx: color]
en: DarkGray
nn: Grå

[ctx: color]
en: DarkGreen
nn: Mørkegrøn

[ctx: color]
en: DarkGrey
nn: Grå

[ctx: color]
en: DarkKhaki
nn: Mørk khaki

[ctx: color]
en: DarkMagenta
nn: Mørkelilla

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen
nn: Mørk olivengrøn

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen1
nn: Mørk olivengrøn1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen2
nn: Mørk olivengrøn2

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen3
nn: Mørk olivengrøn3

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen4
nn: Mørk olivengrøn4

[ctx: color]
en: DarkOrange
nn: Mørk oransje

[ctx: color]
en: DarkOrange1
nn: Mørk oransje1

[ctx: color]
en: DarkOrange2
nn: Mørk oransje2

[ctx: color]
en: DarkOrange3
nn: Mørk oransje3

[ctx: color]
en: DarkOrange4
nn: Mørk oransje4

[ctx: color]
en: DarkOrchid
nn: Mørk orkidelilla

[ctx: color]
en: DarkOrchid1
nn: Mørk orkidelilla1

[ctx: color]
en: DarkOrchid2
nn: Mørk orkidelilla2

[ctx: color]
en: DarkOrchid3
nn: Mørk orkidelilla3

[ctx: color]
en: DarkOrchid4
nn: Mørk orkidelilla4

[ctx: color]
en: DarkRed
nn: Mørkeraud

[ctx: color]
en: DarkSalmon
nn: Mørk lakseraud

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen
nn: Mørk havgrøn

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen1
nn: Mørk havgrøn1

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen2
nn: Mørk havgrøn2

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen3
nn: Mørk havgrøn3

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen4
nn: Mørk havgrøn4

[ctx: color]
en: DarkSlateBlue
nn: Mørk kornblå

[ctx: color]
en: DarkSlateGray
nn: Mørk grøngrå

[ctx: color]
en: DarkSlateGray1
nn: Mørk grøngrå1

[ctx: color]
en: DarkSlateGray2
nn: Mørk grøngrå2

[ctx: color]
en: DarkSlateGray3
nn: Mørk grøngrå3

[ctx: color]
en: DarkSlateGray4
nn: Mørk grøngrå4

[ctx: color]
en: DarkSlateGrey
nn: Mørk grøngrå

[ctx: color]
en: DarkTurquoise
nn: Mørk turkis

[ctx: color]
en: DarkViolet
nn: Mørk fiolett

[ctx: color]
en: DeepPink
nn: Raudrosa

[ctx: color]
en: DeepPink1
nn: Raudrosa1

[ctx: color]
en: DeepPink2
nn: Raudrosa2

[ctx: color]
en: DeepPink3
nn: Raudrosa3

[ctx: color]
en: DeepPink4
nn: Raudrosa4

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue
nn: Mørk himmelblå

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue1
nn: Mørk himmelblå1

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue2
nn: Mørk himmelblå2

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue3
nn: Mørk himmelblå3

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue4
nn: Mørk himmelblå4

[ctx: color]
en: DimGray
nn: Mørk mørkegrå

[ctx: color]
en: DimGrey
nn: Mørk mørkegrå

[ctx: color]
en: DodgerBlue1
nn: Lys havblå1

[ctx: color]
en: DodgerBlue2
nn: Lys havblå2

[ctx: color]
en: DodgerBlue3
nn: Lys havblå3

[ctx: color]
en: DodgerBlue4
nn: Lys havblå4

[ctx: color]
en: FloralWhite
nn: Blomsterkvit

[ctx: color]
en: ForestGreen
nn: Skoggrøn

[ctx: color]
en: GhostWhite
nn: Eggkvit

[ctx: color]
en: GreenYellow
nn: Gulgrøn

[ctx: color]
en: HotPink
nn: Halvmørk rosa

[ctx: color]
en: HotPink1
nn: Halvmørk rosa1

[ctx: color]
en: HotPink2
nn: Halvmørk rosa2

[ctx: color]
en: HotPink3
nn: Halvmørk rosa3

[ctx: color]
en: HotPink4
nn: Halvmørk rosa4

[ctx: color]
en: LavenderBlush
nn: Lillakvit

[ctx: color]
en: LavenderBlush1
nn: Lillakvit1

[ctx: color]
en: LavenderBlush2
nn: Lillakvit2

[ctx: color]
en: LavenderBlush3
nn: Lillakvit3

[ctx: color]
en: LavenderBlush4
nn: Lillakvit4

[ctx: color]
en: LemonChiffon
nn: Fersken

[ctx: color]
en: LemonChiffon1
nn: Fersken1

[ctx: color]
en: LemonChiffon2
nn: Fersken2

[ctx: color]
en: LemonChiffon3
nn: Fersken3

[ctx: color]
en: LemonChiffon4
nn: Fersken4

[ctx: color]
en: LightBlue
nn: Lyseblå

[ctx: color]
en: LightBlue1
nn: Lyseblå1

[ctx: color]
en: LightBlue2
nn: Lyseblå2

[ctx: color]
en: LightBlue3
nn: Lyseblå3

[ctx: color]
en: LightBlue4
nn: Lyseblå4

[ctx: color]
en: LightCoral
nn: Lys korallraud

[ctx: color]
en: LightCyan
nn: Lys cyanblå

[ctx: color]
en: LightCyan1
nn: Lys cyanblå1

[ctx: color]
en: LightCyan2
nn: Lys cyanblå2

[ctx: color]
en: LightCyan3
nn: Lys cyanblå3

[ctx: color]
en: LightCyan4
nn: Lys cyanblå4

[ctx: color]
en: LightGoldenrod
nn: Lys fersken

[ctx: color]
en: LightGoldenrod1
nn: Lys fersken1

[ctx: color]
en: LightGoldenrod2
nn: Lys fersken2

[ctx: color]
en: LightGoldenrod3
nn: Lys fersken3

[ctx: color]
en: LightGoldenrod4
nn: Lys fersken4

[ctx: color]
en: LightGoldenrodYellow
nn: Lys ferskengul

[ctx: color]
en: LightGray
nn: Lysegrå

[ctx: color]
en: LightGrey
nn: Lysegrå

[ctx: color]
en: LightPink
nn: Lyserosa

[ctx: color]
en: LightPink1
nn: Lyserosa1

[ctx: color]
en: LightPink2
nn: Lyserosa2

[ctx: color]
en: LightPink3
nn: Lyserosa3

[ctx: color]
en: LightPink4
nn: Lyserosa4

[ctx: color]
en: LightSalmon
nn: Lys lakseraud

[ctx: color]
en: LightSalmon1
nn: Lys lakseraud1

[ctx: color]
en: LightSalmon2
nn: Lys lakseraud2

[ctx: color]
en: LightSalmon3
nn: Lys lakseraud3

[ctx: color]
en: LightSalmon4
nn: Lys lakseraud4

[ctx: color]
en: LightSeaGreen
nn: Lys havgrøn

[ctx: color]
en: LightSkyBlue
nn: Lys himmelblå

[ctx: color]
en: LightSkyBlue1
nn: Lys himmelblå1

[ctx: color]
en: LightSkyBlue2
nn: Lys himmelblå2

[ctx: color]
en: LightSkyBlue3
nn: Lys himmelblå3

[ctx: color]
en: LightSkyBlue4
nn: Lys himmelblå4

[ctx: color]
en: LightSlateBlue
nn: Lys skiferblå

[ctx: color]
en: LightSlateGray
nn: Lys skifergrå

[ctx: color]
en: LightSlateGrey
nn: Lys skifergrå

[ctx: color]
en: LightSteelBlue
nn: Lys stålblå

[ctx: color]
en: LightSteelBlue1
nn: Lys stålblå1

[ctx: color]
en: LightSteelBlue2
nn: Lys stålblå2

[ctx: color]
en: LightSteelBlue3
nn: Lys stålblå3

[ctx: color]
en: LightSteelBlue4
nn: Lys stålblå4

[ctx: color]
en: LightYellow
nn: Lysegul

[ctx: color]
en: LightYellow1
nn: Lysegul1

[ctx: color]
en: LightYellow2
nn: Lysegul2

[ctx: color]
en: LightYellow3
nn: Lysegul3

[ctx: color]
en: LightYellow4
nn: Lysegul4

[ctx: color]
en: MediumAquamarine
nn: Middels akvamarin

[ctx: color]
en: MediumOrchid
nn: Middels orkidelilla

[ctx: color]
en: MediumOrchid1
nn: Middels orkidelilla1

[ctx: color]
en: MediumOrchid2
nn: Middels orkidelilla2

[ctx: color]
en: MediumOrchid3
nn: Middels orkidelilla3

[ctx: color]
en: MediumOrchid4
nn: Middels orkidelilla4

[ctx: color]
en: MediumPurple
nn: Middels purpur

[ctx: color]
en: MediumPurple1
nn: Middels purpur1

[ctx: color]
en: MediumPurple2
nn: Middels purpur2

[ctx: color]
en: MediumPurple3
nn: Middels purpur3

[ctx: color]
en: MediumPurple4
nn: Middels purpur4

[ctx: color]
en: MediumSeaGreen
nn: Middels havgrøn

[ctx: color]
en: MediumSlateBlue
nn: Lys kornblå

[ctx: color]
en: MediumSpringGreen
nn: Lys grasgrøn

[ctx: color]
en: MediumTurquoise
nn: Middels turkis

[ctx: color]
en: MediumVioletRed
nn: Raudfiolett

[ctx: color]
en: MintCream
nn: Grønkvit

[ctx: color]
en: MistyRose
nn: Lys rosenraud

[ctx: color]
en: MistyRose1
nn: Lys rosenraud1

[ctx: color]
en: MistyRose2
nn: Lys rosenraud2

[ctx: color]
en: MistyRose3
nn: Lys rosenraud3

[ctx: color]
en: MistyRose4
nn: Lys rosenraud4

[ctx: color]
en: NavajoWhite
nn: Gulbrun

[ctx: color]
en: NavajoWhite1
nn: Gulbrun1

[ctx: color]
en: NavajoWhite2
nn: Gulbrun2

[ctx: color]
en: NavajoWhite3
nn: Gulbrun3

[ctx: color]
en: NavajoWhite4
nn: Gulbrun4

[ctx: color]
en: OldLace
nn: Kniplingskvit

[ctx: color]
en: OliveDrab
nn: Middels olivengrøn

[ctx: color]
en: OliveDrab1
nn: Middels olivengrøn1

[ctx: color]
en: OliveDrab2
nn: Middels olivengrøn2

[ctx: color]
en: OliveDrab3
nn: Middels olivengrøn3

[ctx: color]
en: OliveDrab4
nn: Middels olivengrøn4

[ctx: color]
en: OrangeRed
nn: Raudoransje

[ctx: color]
en: OrangeRed1
nn: Raudoransje1

[ctx: color]
en: OrangeRed2
nn: Raudoransje2

[ctx: color]
en: OrangeRed3
nn: Raudoransje3

[ctx: color]
en: OrangeRed4
nn: Raudoransje4

[ctx: color]
en: PaleGoldenrod
nn: Lys korngul

[ctx: color]
en: PaleTurquoise
nn: Lys turkisblå

[ctx: color]
en: PaleTurquoise1
nn: Lys turkisblå1

[ctx: color]
en: PaleTurquoise2
nn: Lys turkisblå2

[ctx: color]
en: PaleTurquoise3
nn: Lys turkisblå3

[ctx: color]
en: PaleTurquoise4
nn: Lys turkisblå4

[ctx: color]
en: PaleVioletRed
nn: Lys gammalrosa

[ctx: color]
en: PaleVioletRed1
nn: Lys gammalrosa1

[ctx: color]
en: PaleVioletRed2
nn: Lys gammalrosa2

[ctx: color]
en: PaleVioletRed3
nn: Lys gammalrosa3

[ctx: color]
en: PaleVioletRed4
nn: Lys gammalrosa4

[ctx: color]
en: PeachPuff
nn: Brunrosa

[ctx: color]
en: PeachPuff1
nn: Brunrosa1

[ctx: color]
en: PeachPuff2
nn: Brunrosa2

[ctx: color]
en: PeachPuff3
nn: Brunrosa3

[ctx: color]
en: PeachPuff4
nn: Brunrosa4

[ctx: color]
en: RosyBrown
nn: Brunlilla

[ctx: color]
en: RosyBrown1
nn: Brunlilla1

[ctx: color]
en: RosyBrown2
nn: Brunlilla2

[ctx: color]
en: RosyBrown3
nn: Brunlilla3

[ctx: color]
en: RosyBrown4
nn: Brunlilla4

[ctx: color]
en: RoyalBlue
nn: Kongeblå

[ctx: color]
en: RoyalBlue1
nn: Kongeblå1

[ctx: color]
en: RoyalBlue2
nn: Kongeblå2

[ctx: color]
en: RoyalBlue3
nn: Kongeblå3

[ctx: color]
en: RoyalBlue4
nn: Kongeblå4

[ctx: color]
en: SaddleBrown
nn: Mørk nøttebrun

[ctx: color]
en: SandyBrown
nn: Sandbrun

[ctx: color]
en: SlateBlue
nn: Kornblå

[ctx: color]
en: SlateBlue1
nn: Kornblå1

[ctx: color]
en: SlateBlue2
nn: Kornblå2

[ctx: color]
en: SlateBlue3
nn: Kornblå3

[ctx: color]
en: SlateBlue4
nn: Kornblå4

[ctx: color]
en: SlateGray
nn: Skifergrå

[ctx: color]
en: SlateGray1
nn: Skifergrå1

[ctx: color]
en: SlateGray2
nn: Skifergrå2

[ctx: color]
en: SlateGray3
nn: Skifergrå3

[ctx: color]
en: SlateGray4
nn: Skifergrå4

[ctx: color]
en: SlateGrey
nn: Skifergrå

[ctx: color]
en: SteelBlue
nn: Stålblå

[ctx: color]
en: SteelBlue1
nn: Stålblå1

[ctx: color]
en: SteelBlue2
nn: Stålblå2

[ctx: color]
en: SteelBlue3
nn: Stålblå3

[ctx: color]
en: SteelBlue4
nn: Stålblå4

[ctx: color]
en: VioletRed
nn: Gammalrosa

[ctx: color]
en: VioletRed1
nn: Gammalrosa1

[ctx: color]
en: VioletRed2
nn: Gammalrosa2

[ctx: color]
en: VioletRed3
nn: Gammalrosa3

[ctx: color]
en: VioletRed4
nn: Gammalrosa4

[ctx: color]
en: YellowGreen
nn: Grøngul

[ctx: color]
en: aquamarine1
nn: akvamarin1

[ctx: color]
en: aquamarine2
nn: akvamarin2

[ctx: color]
en: aquamarine3
nn: akvamarin3

[ctx: color]
en: aquamarine4
nn: akvamarin4

[ctx: color]
en: azure
nn: asurblå

[ctx: color]
en: azure1
nn: asurblå1

[ctx: color]
en: azure2
nn: asurblå2

[ctx: color]
en: azure3
nn: asurblå3

[ctx: color]
en: azure4
nn: asurblå4

[ctx: color]
en: bisque
nn: lysbrun

[ctx: color]
en: bisque1
nn: lysbrun1

[ctx: color]
en: bisque2
nn: lysbrun2

[ctx: color]
en: bisque3
nn: lysbrun3

[ctx: color]
en: bisque4
nn: lysbrun4

[ctx: color]
en: black
nn: svart

[ctx: color]
en: blue
nn: blå

[ctx: color]
en: blue1
nn: blå1

[ctx: color]
en: blue2
nn: blå2

[ctx: color]
en: blue3
nn: blå3

[ctx: color]
en: blue4
nn: blå4

[ctx: color]
en: brown
nn: brun

[ctx: color]
en: brown1
nn: brun1

[ctx: color]
en: brown2
nn: brun2

[ctx: color]
en: brown3
nn: brun3

[ctx: color]
en: brown4
nn: brun4

[ctx: color]
en: burlywood
nn: matt mellombrun

[ctx: color]
en: burlywood1
nn: matt mellombrun1

[ctx: color]
en: burlywood2
nn: matt mellombrun2

[ctx: color]
en: burlywood3
nn: matt mellombrun3

[ctx: color]
en: burlywood4
nn: matt mellombrun4

[ctx: color]
en: chartreuse
nn: lauvgrøn

[ctx: color]
en: chartreuse1
nn: lauvgrøn1

[ctx: color]
en: chartreuse2
nn: lauvgrøn2

[ctx: color]
en: chartreuse3
nn: lauvgrøn3

[ctx: color]
en: chartreuse4
nn: lauvgrøn4

[ctx: color]
en: chocolate
nn: sjokoladebrun

[ctx: color]
en: chocolate1
nn: sjokoladebrun1

[ctx: color]
en: chocolate2
nn: sjokoladebrun2

[ctx: color]
en: chocolate3
nn: sjokoladebrun3

[ctx: color]
en: chocolate4
nn: sjokoladebrun4

[ctx: color]
en: cornsilk
nn: lys korngul

[ctx: color]
en: cornsilk1
nn: lys korngul1

[ctx: color]
en: cornsilk2
nn: lys korngul2

[ctx: color]
en: cornsilk3
nn: lys korngul3

[ctx: color]
en: cornsilk4
nn: lys korngul4

[ctx: color]
en: cyan
nn: cyanblå

[ctx: color]
en: cyan1
nn: cyanblå1

[ctx: color]
en: cyan2
nn: cyanblå2

[ctx: color]
en: cyan3
nn: cyanblå3

[ctx: color]
en: cyan4
nn: cyanblå4

[ctx: color]
en: firebrick
nn: mursteinsraud

[ctx: color]
en: firebrick1
nn: mursteinsraud1

[ctx: color]
en: firebrick2
nn: mursteinsraud2

[ctx: color]
en: firebrick3
nn: mursteinsraud3

[ctx: color]
en: firebrick4
nn: mursteinsraud4

[ctx: color]
en: gainsboro
nn: lys lysegrå

[ctx: color]
en: gold
nn: gullgul

[ctx: color]
en: gold1
nn: gullgul1

[ctx: color]
en: gold2
nn: gullgul2

[ctx: color]
en: gold3
nn: gullgul3

[ctx: color]
en: gold4
nn: gullgul4

[ctx: color]
en: goldenrod
nn: gullris

[ctx: color]
en: goldenrod1
nn: gullris1

[ctx: color]
en: goldenrod2
nn: gullris2

[ctx: color]
en: goldenrod3
nn: gullris3

[ctx: color]
en: goldenrod4
nn: gullris4

[ctx: color]
en: honeydew
nn: grønkvit

[ctx: color]
en: honeydew1
nn: grønkvit1

[ctx: color]
en: honeydew2
nn: grønkvit2

[ctx: color]
en: honeydew3
nn: grønkvit3

[ctx: color]
en: honeydew4
nn: grønkvit4

[ctx: color]
en: ivory
nn: elfenbeinskvit

[ctx: color]
en: ivory1
nn: elfenbeinskvit1

[ctx: color]
en: ivory2
nn: elfenbeinskvit2

[ctx: color]
en: ivory3
nn: elfenbeinskvit3

[ctx: color]
en: ivory4
nn: elfenbeinskvit4

[ctx: color]
en: khaki
nn: kaki

[ctx: color]
en: khaki1
nn: kaki1

[ctx: color]
en: khaki2
nn: kaki2

[ctx: color]
en: khaki3
nn: kaki3

[ctx: color]
en: khaki4
nn: kaki4

[ctx: color]
en: lavender
nn: lavendel

[ctx: color]
en: magenta1
nn: magentaraud1

[ctx: color]
en: magenta2
nn: magentaraud2

[ctx: color]
en: magenta3
nn: magentaraud3

[ctx: color]
en: magenta4
nn: magentaraud4

[ctx: color]
en: maroon
nn: raudbrun

[ctx: color]
en: maroon1
nn: raudbrun1

[ctx: color]
en: maroon2
nn: raudbrun2

[ctx: color]
en: maroon3
nn: raudbrun3

[ctx: color]
en: maroon4
nn: raudbrun4

[ctx: color]
en: moccasin
nn: lys gulbrun

[ctx: color]
en: navy
nn: marineblå

[ctx: color]
en: orange1
nn: oransje1

[ctx: color]
en: orange2
nn: oransje2

[ctx: color]
en: orange3
nn: oransje3

[ctx: color]
en: orange4
nn: oransje4

[ctx: color]
en: orchid
nn: orkidelilla

[ctx: color]
en: orchid1
nn: orkidelilla1

[ctx: color]
en: orchid2
nn: orkidelilla2

[ctx: color]
en: orchid3
nn: orkidelilla3

[ctx: color]
en: orchid4
nn: orkidelilla4

[ctx: color]
en: peru
nn: lys nøttebrun

[ctx: color]
en: pink
nn: lyserosa

[ctx: color]
en: pink1
nn: lyserosa1

[ctx: color]
en: pink2
nn: lyserosa2

[ctx: color]
en: pink3
nn: lyserosa3

[ctx: color]
en: pink4
nn: lyserosa4

[ctx: color]
en: plum
nn: plommefarga

[ctx: color]
en: plum1
nn: plommefarga1

[ctx: color]
en: plum2
nn: plommefarga2

[ctx: color]
en: plum3
nn: plommefarga3

[ctx: color]
en: plum4
nn: plommefarga4

[ctx: color]
en: purple
nn: purpur

[ctx: color]
en: purple1
nn: purpur1

[ctx: color]
en: purple2
nn: purpur2

[ctx: color]
en: purple3
nn: purpur3

[ctx: color]
en: purple4
nn: purpur4

[ctx: color]
en: red
nn: raud

[ctx: color]
en: red1
nn: raud1

[ctx: color]
en: red2
nn: raud2

[ctx: color]
en: red3
nn: raud3

[ctx: color]
en: red4
nn: raud4

[ctx: color]
en: salmon
nn: lakseraud

[ctx: color]
en: salmon1
nn: lakseraud1

[ctx: color]
en: salmon2
nn: lakseraud2

[ctx: color]
en: salmon3
nn: lakseraud3

[ctx: color]
en: salmon4
nn: lakseraud4

[ctx: color]
en: seashell
nn: skjelkvit

[ctx: color]
en: seashell1
nn: skjelkvit1

[ctx: color]
en: seashell2
nn: skjelkvit2

[ctx: color]
en: seashell3
nn: skjelkvit3

[ctx: color]
en: seashell4
nn: skjelkvit4

[ctx: color]
en: sienna
nn: nøttebrun

[ctx: color]
en: sienna1
nn: nøttebrun1

[ctx: color]
en: sienna2
nn: nøttebrun2

[ctx: color]
en: sienna3
nn: nøttebrun3

[ctx: color]
en: sienna4
nn: nøttebrun4

[ctx: color]
en: snow
nn: snøkvit

[ctx: color]
en: snow1
nn: snøkvit1

[ctx: color]
en: snow2
nn: snøkvit2

[ctx: color]
en: snow3
nn: snøkvit3

[ctx: color]
en: snow4
nn: snøkvit4

[ctx: color]
en: tan1
nn: matt mellombrun1

[ctx: color]
en: tan2
nn: matt mellombrun2

[ctx: color]
en: tan3
nn: matt mellombrun3

[ctx: color]
en: tan4
nn: matt mellombrun4

[ctx: color]
en: thistle
nn: lys grålilla

[ctx: color]
en: thistle1
nn: lys grålilla1

[ctx: color]
en: thistle2
nn: lys grålilla2

[ctx: color]
en: thistle3
nn: lys grålilla3

[ctx: color]
en: thistle4
nn: lys grålilla4

[ctx: color]
en: turquoise
nn: turkis

[ctx: color]
en: turquoise1
nn: turkis1

[ctx: color]
en: turquoise2
nn: turkis2

[ctx: color]
en: turquoise3
nn: turkis3

[ctx: color]
en: turquoise4
nn: turkis4

[ctx: color]
en: violet
nn: fiolett

[ctx: color]
en: wheat
nn: varm sienna

[ctx: color]
en: wheat1
nn: varm sienna1

[ctx: color]
en: wheat2
nn: varm sienna2

[ctx: color]
en: wheat3
nn: varm sienna3

[ctx: color]
en: wheat4
nn: varm sienna4

[ctx: color]
en: white
nn: kvit

en: defines the application font
nn: Definerer programskrifta

[ctx: digit set]
en: Arabic
nn: Arabisk

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
nn: Arabisk/indisk

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
nn: Austarabisk/indisk

en: disable XIM
nn: Slå av XIM

en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
nn: Aust-Kina – Beijing, Guangdong, Shanghai, …

en: east Dem. Rep. of Congo
nn: Aust-Kongo

en: east Uzbekistan
nn: Aust-Usbekistan

en: east coast, north of Scoresbysund
nn: Austkysten – nord for Scoresbysund

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
nn: Tvingar programmet til å bruka TrueColor
    på ein 8-bits skjerm

en: invalid flags
nn: ugyldige flagg

en: invalid value for 'ai_flags'
nn: ugyldig verdi for «ai_flags»

en: mainland
nn: fastlandet

en: memory allocation failure
nn: feil ved minnetildeling

[ctx: memory size in 1024 bytes]
en: %1 KB
nn: %1 KiB

en: mirrors the whole layout of widgets
nn: Speglvender skjermelementa

en: modified
nn: endra

en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
nn: Mange stadar (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
nn: Mange stadar (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: most of Tibet & Xinjiang
nn: Det meste av Tibet og Xinjiang

en: name or service not known
nn: ukjend namn eller teneste

en: no address associated with nodename
nn: inga adresse assosiert med nodenamn

en: no error
nn: ingen feil

en: non-recoverable failure in name resolution
nn: ikkje-gjenopprettbar feil i namneoppslag

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
nn: * Sjølvvalde fargar *

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
nn: * Nyleg brukte fargar *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
nn: Førti fargar

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
nn: Oxygen-fargar

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
nn: Regnbogefargar

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
nn: Kongelege fargar

[ctx: palette name]
en: Web Colors
nn: Vevfargar

en: peninsular Malaysia
nn: Malaysia-halvøya

en: pm
nn: p.m.

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
nn: <p>KDE-programma er omsette til mange språk, og dei var nokre av dei første store programma som fanst på nynorsk.</p><p>Viss du finn skrive­feil, feil­omsetjingar eller omsetjingar som kan forbetrast, set me pris på om sender eit tips til <a href="mailto:l10n-no@lister.huftis.org">diskusjons­lista</a> vår (<a href="http://lister.huftis.org/listinfo.cgi/l10n-no-huftis.org">informasjon og arkiv</a>), eller direkte til <a href="mailto:karl@huftis.org">Karl Ove Hufthammer</a> dersom du ikkje ønskjer at meldinga di skal verta offentleg­gjord på lista.</p><p>Bruk dei same adressene viss du ønskjer å delta aktivt i nynorsk­omsetjinga av programma. Me har alltid bruk for nye omsetjarar og korrektur­lesarar!</p><p>Du finn meir informasjon om internasjonalisering av KDE-programma på <a href="https://l10n.kde.org/">https://l10n.kde.org/</a>.</p>

en: request was canceled
nn: førespurnaden vart avbroten

en: requested family not supported
nn: den førespurde familien er ikkje støtta

en: requested family not supported for this host name
nn: den førespurde familien er ikkje støtta for dette vertsnamnet

en: requested service not supported for this socket type
nn: den førespurde tenesta er ikkje støtta for denne socket-typen

en: requested socket type not supported
nn: den førespurde socket-typen er ikkje støtta

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
nn: Køyring under ein avlusar kan føra til ein
    implisitt -nograb. Bruk -dograb for å overstyra

en: servname not supported for ai_socktype
nn: tenarnamn ikkje støtta for ai_socktype

en: set XIM server
nn: Vel XIM-tenar

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
nn: Vel skrivemetoden XIM («X Input Method»).
    Verdiar som kan brukast er onthespot,
    overthespot, offthespot og root.

en: sets the application GUI style
nn: Vel GUI-stilen til programmet

en: sets the application name
nn: Vel programnamnet

en: sets the application title (caption)
nn: Vel programtittelen

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
nn: Vel klientgeometrien til hovudelementet. Les meir om argumentformatet på man-sida til X (vanlegvis breiddxhøgd+xpos+ypos).

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
nn: Vel standard bakgrunnsfarge og ein
    programpalett (lyse og mørke nyansar
    vert rekna ut)

en: sets the default button color
nn: Vel standard knappefarge

en: sets the default foreground color
nn: Vel standard framgrunnsfarge

[ctx: short]
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
nn: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog æøå ÆØÅ

en: switches to synchronous mode for debugging
nn: Byter til synkron modus for avlusing

en: system error
nn: systemfeil

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
nn: Seier at Qt aldri skal ta over musa eller tastaturet

en: temporary failure in name resolution
nn: mellombels feil med namneoppslag

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
nn: %1 er skrive av
    %2

en: unknown error
nn: ukjend feil

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
nn: Bruk ei anna grafikksystem enn det som er standard. Moglege val er «raster» og «opengl» (eksperimentell).

en: west & central Borneo
nn: Vest- og Sentral-Borneo

en: west Dem. Rep. of Congo
nn: Vest-Kongo

en: west Tibet & Xinjiang
nn: Vest-Tibet og Xinjiang

en: west Uzbekistan
nn: Vest-Usbekistan
