kdelibs4 - en to nn translation catalogue (226 entries)

en: 1 download | %1 downloads
nn[0]: 1 nedlasting
nn[1]: %1 nedlastingar

en: <a href="https://opendesktop.org">Homepage</a>
nn: <a href="https://opendesktop.org">Heimeside</a>

en: <br />Provider: %1
nn: <br />Tilbydar: %1

en: <br />Version: %1
nn: <br />Versjon: %1

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and check the validity of the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
nn: <qt>Klarte ikkje starta <i>gpg</i> og sjekka om fila er gyldig. Sjå etter at <i>gpg</i> er installert. Utan denne er det ikkje mogleg å verifisera ressursar som vert lasta ned.</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and retrieve the available keys. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
nn: <qt>Klarte ikkje starta <i>gpg</i> og henta tilgjengelege nøklar. Sjå etter at <i>gpg</i> er installert. Utan denne er det ikkje mogleg å verifisera ressursar som vert lasta ned.</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and sign the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise signing of the resources will not be possible.</qt>
nn: <qt>Klarar ikkje starta <i>gpg</i> og signera fila. Sjå etter at <i>gpg</i> er installert, utan denne er det ikkje mogleg å signera ressursane.</qt>

en: <qt>Enter passphrase for key <b>0x%1</b>, belonging to<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>
nn: <qt>Oppgje passord for nøkkel <b>0x%1</b> som høyrer til <br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>

[ctx: @action:button]
en: No
nn: Nei

[ctx: @action:button]
en: Yes
nn: Ja

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure...
nn: Set opp …

[ctx: @action:inmenu]
en: Install
nn: Installer

[ctx: @action:inmenu]
en: More
nn: Fleire

[ctx: @action:inmenu]
en: No further information available.
nn: Ingen tilleggsinformasjon tilgjengeleg.

[ctx: @action:inmenu]
en: Not installed:
nn: Ikkje installert:

[ctx: @action:inmenu]
en: Visit homepage
nn: Besøk heimesida

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - all devices
nn: %1 – alle einingar

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - current device
nn: %1 – gjeldande eining

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - current folder
nn: %1 – gjeldande mappe

[ctx: @knewstuff5]
en: Upload New Stuff: %1
nn: Last opp nye ting: %1

en: A kns url to show information from. The format for a kns url is kns://knsrcfile/providerid/entryid
    'knsrcfile'
    is the name of a knsrc file as might be passed directly through this tool's knsrcfile argument
    'providerid'
    is the hostname of the provider the entry should exist on
    'entryid'
    is the unique ID of an entry found in the provider specified by the knsrc file.
     An example of such a url is kns://peruse.knsrc/api.kde-look.org/1316714
nn: Ei kns-adressa å visa informasjon frå. Formatet: kns://knsrc_fil/leverandør_id/oppføring_id
    «knsrc_fil»
    er namnet på ei «knsrc»-fil, slik du ville oppgjeve det til «knsrcfile»-argumentet til dette verktøyet.
    «leverandør_id»
    er vertsnamnet til leverandøren som har oppføringa.
    «entryid»
    er den unike ID-en til ei oppføring som finst hos leverandøren definert i «knsrc»-fila.
    Her er eit eksempel på ei gyldig kns-adresse: kns://peruse.knsrc/api.kde-look.org/1316714

[ctx: A link to make a donation for a Get Hot New Stuff item (opens a web browser)]
en: Make a donation
nn: Gje pengar

[ctx: A link to the description of this Get Hot New Stuff item]
en: Homepage
nn: Heimeside

[ctx: A link to the knowledgebase (like a forum) (opens a web browser)]
en: Knowledgebase (no entries) | Knowledgebase (%1 entries)
nn[0]: Kunnskapsbase (ingen oppføringar)
nn[1]: Kunnskapsbase (%1 oppføringar)

[ctx: A link which, when clicked, opens a new sub page with comments (comments with or without ratings) for this entry]
en: %1 Reviews and Comments
nn: %1 vurderingar og kommentarar

[ctx: A link which, when clicked, opens a website with information on donation in support of the entry]
en: Find out how to donate to this project
nn: Les om korleis du kan gje ei pengegåve til prosjektet

[ctx: A link which, when clicked, opens the website associated with the entry (this could be either one specific to the project, the author's homepage, or any other website they have chosen for the purpose)]
en: Open the homepage for %1
nn: Opna heimesida til %1

[ctx: A message which is shown when the user attempts to display a specific entry from a specific provider, but that entry isn't found]
en: The entry you attempted to display, identified by the unique ID %1, could not be found.
nn: Fann ikkje oppføringa du prøvde å visa (identifisert med den unike ID-en %1).

[ctx: A passive notification shown when installation of an item is initiated]
en: Installing %1 from %2
nn: Installerer %1 frå %2

[ctx: A placeholder title used in the dialog when there is no better title available]
en: Download New Stuff
nn: Last ned nye ting

[ctx: A text shown beside a busy indicator suggesting that data is being fetched]
en: Loading more…
nn: Hentar fleire …

[ctx: A text shown beside a busy indicator suggesting that data is being fetched]
en: Updating information...
nn: Oppdaterer informasjon …

en: All Categories
nn: Alle kategoriar

en: All Providers
nn: Alle leverandørar

en: All categories are missing
nn: Alle kategoriane manglar

en: Alphabetical
nn: Alfabetisk

en: An error occurred during the installation process:
    %1
nn: Det oppstod ein feil ved installeringa:
    %1

[ctx: An informational message which is shown to inform the user they are not authorized to use GetHotNewStuff functionality]
en: You are not authorized to Get Hot New Stuff. If you think this is in error, please contact the person in charge of your permissions.
nn: Du har ikkje godkjenning til å henta kule, nye ting. Viss du meiner dette er feil, ta kontakt med personen ansvarleg for godkjenningane dine.

[ctx: An unnamed provider]
en: Your Provider
nn: Leverandør:

en: Author:
nn: Utviklar:

en: Become a Fan
nn: Vert tilhengjar

en: Category:
nn: Kategori:

en: Changelog:
nn: Endringslogg:

[ctx: Combined title for the entry details page made of the name of the entry, and the author's name]
en: %1 by %2
nn: %1 av %2

en: Comments and Reviews:
nn: Kommentarar og vurderingar:

en: Configuration file exists, but cannot be opened: "%1"
nn: Oppsettfila finst, men kunne ikkje opnast: «%1»

en: Configuration file is invalid: "%1"
nn: Oppsettfila er ugyldig: «%1»

en: Configure menu
nn: Set opp meny

en: Configure menu - %1
nn: Set opp meny – %1

en: Contribute your own…
nn: Bidra med noko sjølv …

en: Could not create a package installer for the service type %1: The installer does not have a valid structure
nn: Klarte ikkje laga pakke­installerar for teneste­typen %1: Installeraren har ikkje ein gyldig struktur.

en: Could not determine the type of archive of the downloaded file %1
nn: Klarte ikkje fastsetja kva type arkiv den nedlasta fila %1 er

en: Could not initialise the installation handler for %1
    This is a critical error and should be reported to the application author
nn: Klarte ikkje gjera klar installasjonshandterar for %1.
    Dette er ein kritisk feil, som du bør melda frå om til utviklaren av programmet.

en: Could not install "%1": file not found.
nn: Klarte ikkje installera «%1»: fann ikkje fila.

en: Could not install %1
nn: Klarte ikkje installera %1

en: Could not load get hot new stuff providers from file: %1
nn: Klarte ikkje henta nye godsaker frå fila: %1

en: Could not open %1 for reading
nn: Klarte ikkje opna %1 for lesing

en: Could not open %1 for writing
nn: Klarte ikkje opna %1 for skriving

en: Could not perform an installation of the entry %1 as it does not have any downloadable items defined. Please contact the author so they can fix this.
nn: Klarte ikkje installera oppføringa «%1» då ho ikkje inneheld filer som kan lastast ned. Kontakt utviklaren slik at dette kan rettast opp i.

en: Detailed Tiles View Mode
nn: Flisvisings­modus

en: Details
nn: Detaljar

en: Details for %1
nn: Detaljar for %1

en: Details view mode
nn: Detaljmodus

en: Download New %1...
nn: Last ned nye %1 …

en: Download New Stuff...
nn: Last ned nye saker …

en: Download of "%1" failed, error: %2
nn: Klarte ikkje lasta ned «%1» – feil: %2

en: Download of item failed: no download URL for "%1".
nn: Klarte ikkje lasta ned element: manglar adresse for «%1».

en: Downloads
nn: Nedlastingar

en: Error initializing provider.
nn: Feil ved klargjering av leverandør.

en: Everything
nn: Alt

en: Failed to adopt '%1'
    %2
nn: Klarte ikkje ta i bruk «%1»
    %2

en: Failed to create a job for the package management task. This is usually because the package is invalid. We attempted to operate on the package %1
nn: Klarte ikkje oppretta jobb for pakkehandsamings­oppgåva. Dette kjem vanlegvis av at pakken er ugyldig. Det vart gjort forsøk på å handsama pakken %1.

en: Failed to open the archive file %1. The reported error was: %2
nn: Klarte ikkje opna arkivfila %1. Den rapporterte feilen var: %2

en: For this menu there are some more tools suggested which are currently not installed:
nn: Det er føreslått nokre fleire verktøy for denne menyen som ikkje er installerte:

en: Get Hot New Stuff
nn: Hent kule, nye ting

en: Get Hot New Stuff!
nn: Hent kule, nye ting!

en: Go to...
nn: Gå til …

en: Homepage:
nn: Heimeside:

en: How To Donate:
nn: Korleis gje pengegåver:

en: Icons
nn: Ikon

en: Icons Only View Mode
nn: Ikonmodus

en: Icons view mode
nn: Ikonmodus

en: Initializing
nn: Førebur

en: Install
nn: Installer

en: Install Again
nn: Installer på nytt

en: Installation of %1 failed: %2
nn: Feil ved installering av %1: %2

en: Installed
nn: Installert

en: Installing
nn: Installerer

en: Invalid item.
nn: Ugyldig element.

en: Key used for signing:
nn: Nøkkel brukt til signering:

[ctx: Knewstuff5]
en: All Entries
nn: Alle oppføringar

[ctx: Knewstuff5]
en: Back
nn: Tilbake

[ctx: Knewstuff5]
en: Featured
nn: Framheva

[ctx: Knewstuff5]
en: Home
nn: Heim

[ctx: Knewstuff5]
en: New
nn: Nye

[ctx: Knewstuff5]
en: Popular
nn: Mest populære

[ctx: Knewstuff5]
en: Recommended
nn: Tilrådd

[ctx: Knewstuff5]
en: Restart
nn: Start på nytt

[ctx: Knewstuff5]
en: Search Preset: %1
nn: Ferdigsøk: %1

[ctx: Knewstuff5]
en: Shelf
nn: Hylle

[ctx: Knewstuff5]
en: Subscriptions
nn: Abonnement

[ctx: Knewstuff5]
en: Up
nn: Opp

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is being installed OR uninstalled]
en: Working...
nn: Arbeider …

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is in the process of being updated]
en: Updating...
nn: Oppdaterer …

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is installing]
en: Installing...
nn: Installerer …

[ctx: Label for the busy indicator which should only be shown when the entry has been given some unknown or invalid status.]
en: Invalid or unknown state. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Please report this to the KDE Community in a bug report</a>.
nn: Ugyldig eller ukjend tilstand. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Meld dette inn som ein feilrapport til KDE-fellesskapet</a>.

en: Large Preview View Mode
nn: Førehandsvisings­modus

en: Learn how to add your own hot new stuff to this list
nn: Les om korleis du kan bidra med kule, nye ting til lista

[ctx: List option which will set the filter so only installed items are shown]
en: Installed Only
nn: Berre installerte

[ctx: List option which will set the filter so only installed items are shown]
en: Show Only Installed Entries
nn: Vis berre installerte oppføringar

[ctx: List option which will set the filter so only installed items with updates available are shown]
en: Show Only Updateable Entries
nn: Vis berre oppdaterbare oppføringar

[ctx: List option which will set the filter so only installed items with updates available are shown]
en: Updateable Only
nn: Berre oppdaterbare

[ctx: List option which will set the filter to show everything]
en: Show All Entries
nn: Vis alle oppføringar

[ctx: List option which will set the filter to show everything]
en: Show Everything
nn: Vis alle

[ctx: List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Show Most Downloaded First
nn: Mest nedlasta først

[ctx: List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Show most downloaded first
nn: Mest nedlasta først

[ctx: List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Show Highest Rated First
nn: Høgaste karakter først

[ctx: List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Show highest rated first
nn: Høgaste karakter først

[ctx: List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Show Most Recent First
nn: Nyaste først

[ctx: List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Show most recent first
nn: Vis nyaste først

[ctx: List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Sort Alphabetically By Name
nn: Sorter alfabetisk etter namn

[ctx: List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Sort alphabetically
nn: Sorter alfabetisk

en: Loading Preview
nn: Lastar førehandsvising

en: Loading data
nn: Hentar data

en: Loading data from provider
nn: Hentar data frå leverandør

en: Loading of providers from file: %1 failed
nn: Klarte ikkje henta leverandørinfo frå fila: %1 mislukka

en: Loading one preview | Loading %1 previews
nn[0]: Lastar éi førehandsvising
nn[1]: Lastar %1 førehandsvisingar

en: Loading provider information
nn: Hentar leverandørinformasjon

en: Main section
nn: Hovuddel

en: More section
nn: Fleire-del

en: More tools...
nn: Fleire verktøy …

en: Most downloads
nn: Mest nedlasta

en: Move down
nn: Flytt ned

en: Move to Main section
nn: Flytt til hovuddelen

en: Move to More section
nn: Flytt til fleire-delen

en: Move up
nn: Flytt opp

en: Network error %1: %2
nn: Nettverksfeil %1: %2

en: Newest
nn: Nyaste

en: None
nn: Ingen

en: Order by:
nn: Sorter etter:

en: Overwrite File
nn: Overskriv fil

en: Pick Update Item
nn: Vel oppdateringselement

en: Pick Your Installation Option
nn: Installasjonsval

[ctx: Placeholder title for when a comment has no subject, but does have a rating]
en: <i>(no title)</i>
nn: <i>(namnlaus)</i>

en: Please pick the item from the list below which should be used to apply this update. We were unable to identify which item to select, based on the original item, which was named %1
nn: Vel nedanfor kva element som skal brukast for denne oppdateringa. Me klarte ikkje automatisk velja rett element basert på namnet på det opphavlege elementet, %1.

en: Please select the option you wish to install from the list of downloadable items below. If it is unclear which you should chose out of the available options, please contact the author of this item and ask that they clarify this through the naming of the items.
nn: Vel kva variant du vil installera frå lista nedanfor. Viss det ikkje er klart kven av dei du bør velja, ta kontakt med opphavspersonen og be hen endra namna slik at dette vert klarare.

en: Please try again later.
nn: Prøv på nytt seinare.

en: Preview
nn: Førehandsvising

[ctx: Program name followed by 'Add On Installer']
en: %1 Add-On Installer
nn: Tilleggsinstallering for %1

en: Provider information
nn: Leverandørinformasjon

en: Provider:
nn: Leverandør:

en: Rating
nn: Karakter

en: Rating:
nn: Karakter:

en: Rating: %1%
nn: Karakter: %1 %

en: Recent
nn: Nylege

[ctx: Request installation of this item]
en: Install
nn: Installer

[ctx: Request installation of this item, available when there is exactly one downloadable item]
en: Install
nn: Installer

[ctx: Request uninstallation of this item]
en: Uninstall
nn: Avinstaller

[ctx: Request updating of this item]
en: Update
nn: Oppdater

en: Reset
nn: Nullstill

en: Search...
nn: Søk …

en: Search:
nn: Søk:

en: Select Signing Key
nn: Vel signeringsnøkkel

en: Server: %1
nn: Tenar: %1

[ctx: Show installation options, where there is more than one downloadable item]
en: Install...
nn: Installer …

[ctx: Show the author of this item in a list]
en: By <i>%1</i>
nn: Av <i>%1</i>

[ctx: Show the size of the file in a list]
en: <br />Size: %1
nn: <br />Storleik: %1

[ctx: Show the size of the file in a list]
en: <p>Size: %1</p>
nn: <p>Storleik: %1</p>

[ctx: Status message to be shown when the entry is in the process of being installed OR uninstalled]
en: Currently working on the item %1 by %2. Please wait...
nn: Arbeider på elementet %1 av %2. Vent litt …

[ctx: Status message to be shown when the entry is in the process of being updated]
en: Currently updating the item %1 by %2. Please wait...
nn: Oppdaterer %1 av %2. Vent litt …

[ctx: Status message which should only be shown when the entry has been given some unknown or invalid status.]
en: This item is currently in an invalid or unknown state. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Please report this to the KDE Community in a bug report</a>.
nn: Elementet er i ein ugyldig eller ukjend tilstand. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Meld dette inn som ein feilrapport til KDE-fellesskapet</a>.

[ctx: Subheading for the tile view, located immediately underneath the name of the item]
en: By <i>%1</i>
nn: Av <i>%1</i>

[ctx: Text for an action which causes the specified website to be opened using the user's system default browser]
en: Open Website: %1
nn: Opna heime­side: %1

[ctx: Text for an action which will attempt to send an email using the user's system default email client]
en: Send Email To: %1
nn: Send e-post til: %1

en: The KNSRC file you want to show. If none is passed, you will be presented with a dialog which lets you switch between all the config files installed into the systemwide knsrc file location
nn: KNSRC-fila du vil visa. Viss du ikkje oppgjev ei fil, vert du vist eit vindauge der du kan byta mellom oppsett­filene som er installert globalt

en: The Open Collaboration Services instance %1 does not support the attempted function.
nn: Open Collaboration Services-instansen %1 støttar ikkje den førespurde funksjonen.

[ctx: The author label in case the comment was written by the author of the content entry the comment is attached to]
en: %1 <i>(author)</i>
nn: %1 <i>(opphavsperson)</i>

en: The content available here has been uploaded by users like you, and has not been reviewed by your distributor for functionality or stability.
nn: Alt innhaldet her er lasta opp av andre brukarar. Leverandøren din har ikkje kvalitets­sikra at det verkar skikkeleg eller stabilt.

[ctx: The dialog title when we know which type of stuff is being requested]
en: Download New %1
nn: Last ned nye %1

[ctx: The first entry in the category selection list (also the default value)]
en: All Categories
nn: Alle kategoriar

en: The installation failed while attempting to run the command:
    %1
    
    The returned output was:
    %2
nn: Feil ved installering, ved forsøk på å køyra denne kommandoen:
    %1
    
    Utdata frå kommandoen var:
    %2

en: The installation failed with code %1 while attempting to run the command:
    %2
    
    The returned output was:
    %3
nn: Feil ved installering (feilkode: %1), ved forsøk på å køyra denne kommandoen:
    %2
    
    Utdata frå kommandoen var:
    %3

en: The installation of %1 failed to create the expected new directory %2
nn: Installeringa av %1 klarte ikkje oppretta den nye forventa mappa %2

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not contain a correct KPackage structure.
nn: Klarte ikkje installera %1, då den nedlasta pakken ikkje inneheld ein gyldig KPackage-struktur.

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not contain any useful meta information, which means it is not a valid KPackage.
nn: Feil ved installering av %1, då den nedlasta pakken ikkje inneheld noko nyttig metadata­informasjon, noko som medfører at det ikkje er ein gyldig KPackage.

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not list a service type.
nn: Klarte ikkje installera %1, då den nedlasta pakken ikkje oppgjev tenestetype.

en: The installation of %1 failed, as the service type %2 was not accepted by the system (did you forget to install the KPackage support plugin for this type of package?)
nn: Klarte ikkje installera %1, då tenestetypen %2 ikkje vart godteken av systemet. (Har du gløymt å installera KPackage-tillegget som gjev støtte for denne typen pakke?)

[ctx: The name of the KDE Store]
en: KDE Store
nn: KDE-nettbutikken

[ctx: The number of times the item has been downloaded]
en: %1 downloads
nn: %1 nedlastingar

en: The removal of %1 failed, as the downloaded file %2 could not be automatically removed.
nn: Klarte ikkje fjerna %1, då den nedlasta fila %2 ikkje kunne fjernast automatisk.

en: The removal of %1 failed, as the installed file %2 could not be automatically removed. You can attempt to manually delete this file, if you believe this is an error.
nn: Klarte ikkje fjerna %1, då den installerte fila %2 ikkje kunne fjernast automatisk. Du kan prøva å sletta fila manuelt dersom du meiner dette er ein feil.

en: The removal of %1 failed, as the installed package does not contain a correct KPackage structure.
nn: Klarte ikkje fjerna %1, då den installerte pakken ikkje inneheld ein gyldig KPackage-struktur.

en: The removal of %1 failed, as the installed package does not contain any useful meta information, which means it is not a valid KPackage.
nn: Klarte ikkje fjerna %1, då den installerte pakken ikkje inneheld noko nyttig metadata­informasjon, noko som medfører at det ikkje er ein gyldig KPackage.

en: The removal of %1 failed, as the installed package is not a supported type (did you forget to install the KPackage support plugin for this type of package?)
nn: Klarte ikkje fjerna %1, då den installerte pakken ikkje er av ein støtta type. (Har du gløymt å installera KPackage-tillegget som gjev støtte for denne typen pakke?)

en: The removal of %1 failed, as there seems to somehow be more than one thing installed, which is not supposed to be possible for KPackage based entries.
nn: Klarte ikkje fjerna %1, då det ser ut til å vera meir enn éin ting som er installert, noko som ikkje skal vera mogleg for KPackage-baserte oppføringar.

en: The removal of %1 failed, due to the installed file not being a KPackage. The file in question was %2, and you can attempt to delete it yourself, if you are certain that it is not needed.
nn: Klarte ikkje fjerna %1, då den installerte fila ikkje er ein KPackage. Den aktuelle fila var %2, og du kan prøva å sletta ho sjølv dersom du er trygg på at ho ikkje er nødvendig.

en: The service is currently undergoing maintenance and is expected to be back in %1.
nn: Tenesta er under vedlikehald. Me ventar at dette tek %1.

en: The service type %1 was not understood by the KPackage installer
nn: Tenestetypen %1 vart ikkje forstått av KPackage-installeraren.

[ctx: The string passed back in the case the requested category is not known]
en: Unknown Category
nn: Ukjend kategori

en: The uninstallation process failed to successfully run the command %1
    The output of was: 
    %2
    If you think this is incorrect, you can continue or cancel the uninstallation process
nn: Feil ved avinstallering, ved forsøk på å køyra kommandoen %1:
    Utdata frå kommandoen var:
    %2
    Viss du trur dette ikkje stemmer, kan du ha halda fram eller avbryta avinstalleringa.

[ctx: The value returned for an unknown role when requesting data from the model.]
en: Unknown CommentsModel role
nn: Ukjend «CommentsModel»-rolle

en: This file already exists on disk (possibly due to an earlier failed download attempt). Continuing means overwriting it. Do you wish to overwrite the existing file?
nn: Fila finst frå før på disken (kanskje frå eit tidlegare mislukka nedlastingsforsøk). Viss du held fram, vert fila overskriven. Ønskjer du å overskriva fila?

en: Tiles
nn: Fliser

en: Timeout. Check Internet connection.
nn: Tidsavbrot. Kontroller Internett-sambandet.

[ctx: Title for a dialog box which shows error messages]
en: An Error Occurred
nn: Det oppstod ein feil

[ctx: Title for the item which is checked when all comments should be shown]
en: Show All Comments
nn: Vis alle kommentarane

[ctx: Title for the item which is checked when comments which are reviews, and their children should be shown]
en: Show Reviews and Replies
nn: Vis vurderingar og svar

[ctx: Title for the item which is checked when only comments which are reviews should be shown]
en: Show Reviews Only
nn: Vis berre vurderingar

[ctx: Title for the page containing a view of the comments for the entry]
en: Comments and Reviews for %1
nn: Kommentarar og vurderingar for %1

en: Too many requests to server. Please try again in a few minutes.
nn: For mange førespurnadar til tenaren. Prøv om att om nokre minutt.

[ctx: Tooltip for a link in a dialog]
en: Opens in a browser window
nn: Opna i ein nettlesar

en: Unable to move the file %1 to the intended destination %2
nn: Klarte ikkje flytta fila %1 til %2

en: Uninstall
nn: Avinstaller

en: Unknown Open Collaboration Service API error. (%1)
nn: Ukjend API-feil for Open Collaboration Service. (%1)

en: Update
nn: Oppdater

en: Updateable
nn: Oppdaterbare

en: Updating
nn: Oppdaterer

en: Upload...
nn: Last opp …

en: Use
nn: Bruk

[ctx: Used to construct the button's label (which will become Download New 'this value'...)]
en: Stuff
nn: ting

en: We failed to identify a good link for updating %1, and are unable to perform the update
nn: Fann ikkje ei fungerande lenkje for oppdatering av %1, og kan derfor ikkje utføra oppdateringa.

en: You are now a fan.
nn: Du er no ein tilhengjar.

en: Your account balance is too low:
    Your balance: %1
    Price: %2
nn: Kontobalansen er for låg:
    Balanse: %1
    Pris: %2

[ctx: fan as in supporter]
en: 1 fan | %1 fans
nn[0]: 1 tilhengjar
nn[1]: %1 tilhengjarar

[ctx: the price of a download item, parameter 1 is the currency, 2 is the price]
en: This item costs %1 %2.
    Do you want to buy it?
nn: Dette kostar %2 %1.
    Ønskjer du å kjøpa det?

[ctx: voting for an item (good/bad)]
en: Your vote was recorded.
nn: Stemmen din er registrert.
