kmail - en to nn translation catalogue (263 entries)

en: &Copy Here
nn: &Kopier hit

en: &Move Here
nn: &Flytt hit

en: <b>%1</b> reply | <b>%1</b> replies
nn[0]: <b>%1</b> svar
nn[1]: <b>%1</b> svar

en: <b>%1</b> thread | <b>%1</b> threads
nn[0]: <b>%1</b> tråd
nn[1]: <b>%1</b> trådar

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other Tabs
nn: Lukk andre faner

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
nn: Lukk fane

[ctx: @action:inmenu Foreground color setting]
en: Custom...
nn: Tilpassa …

[ctx: @action:inmenu Foreground color setting]
en: Default
nn: Standard

[ctx: @action:inmenu Group header background color setting]
en: Automatic
nn: Automatisk

[ctx: @action:inmenu Group header background color setting]
en: Custom...
nn: Tilpassa …

[ctx: @action:inmenu Group header background color setting]
en: None
nn: Ingen

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Forwarded
nn: Send vidare

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Important
nn: Viktig

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Replied
nn: Svara på

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Unread
nn: Ulesen

[ctx: @action:inmenu soften the text color]
en: Soften
nn: Gjer mjukare

[ctx: @info:status Finished view fill]
en: Ready
nn: Klar

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the current tab
nn: Lukk den gjeldande fana

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a new tab
nn: Opna ei ny fane

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Messages received Yesterday']
en: Messages received %1
nn: Meldingar mottekne %1

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Messages received on 2008-12-21']
en: Messages received on %1
nn: Meldingar mottekne %1

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Messages sent Yesterday']
en: Messages sent %1
nn: Meldingar sende %1

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Messages sent on 2008-12-21']
en: Messages sent on %1
nn: Meldingar sende %1

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Threads started Yesterday']
en: Threads started %1
nn: Trådar som vart starta %1

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Threads started on 2008-12-21']
en: Threads started on %1
nn: Trådar som vart starta %1

[ctx: @label:textbox Description of the option]
en: Description:
nn: Skildring:

[ctx: @label:textbox Name of the option]
en: Name:
nn: Namn:

[ctx: @label:textbox Property name]
en: Name:
nn: Namn:

[ctx: @title:column Subject of messages]
en: Subject
nn: Emne

[ctx: @title:tab Advanced settings tab for aggregation mode]
en: Advanced
nn: Avansert

[ctx: @title:tab Advanced theme settings]
en: Advanced
nn: Avansert

[ctx: @title:tab Empty messagelist]
en: Empty
nn: Tom

[ctx: @title:tab General options of a view mode]
en: General
nn: Generelt

en: A simple, backward compatible, single row theme
nn: Eit enkelt, bakoverkompatibelt tema med éi rad

en: Action Item
nn: Handlingselement

en: Action Item Icon
nn: Ikon for handlingselement

en: Activate Next Tab
nn: Gå til neste fane

en: Activate Previous Tab
nn: Gå til førre fane

en: Activate Tab %1
nn: Gå til fane %1

en: Activity by Date, Flat
nn: Aktivitet etter dato, ikkje trådordna

en: Activity by Date, Threaded
nn: Aktivitet etter dato, trådordna

en: Add Column...
nn: Legg til kolonne …

en: Add New Column
nn: Legg til ny kolonne

en: Adjust Column Sizes
nn: Juster kolonnestorleikar

en: Aggregation
nn: Samanstilling

en: All Files (*)
nn: Alle filer (*)

en: Always Expand Groups
nn: Utvid alltid grupper

en: Always Expand Threads
nn: Utvid alltid trådar

en: Always Show
nn: Vis alltid

en: Appearance
nn: Utsjånad

en: Attachment Icon
nn: Ikon for vedlegg

en: Background Color
nn: Bakgrunnsfarge

en: Background Style
nn: Bakgrunnstema

en: Batch Job (No Interactivity)
nn: Ikkje interaktiv

en: By Action Item Status
nn: Etter status på handlingselement

en: By Date/Time
nn: Etter dato/tid

en: By Date/Time of Most Recent in Subtree
nn: Etter dato/klokkeslett på nyaste i undertre

en: By Exact Date (of Thread Leaders)
nn: Etter nøyaktig dato (på trådleiarar)

en: By Receiver
nn: Etter mottakar

en: By Sender
nn: Etter avsendar

en: By Size
nn: Etter storleik

en: By Smart Date Ranges (of Thread Leaders)
nn: Etter avanserte datoområde (på trådleiarar)

en: By Smart Sender/Receiver
nn: Etter avansert sendar og mottakar

en: By Subject
nn: Etter emne

en: C&ancel
nn: &Avbryt

en: Check this if this column label should be updated depending on the folder "inbound"/"outbound" type.
nn: Kryss av her viss denne kolonnemerkelappen skal oppdaterast avhengig av mappetypen «ta imot/send».

en: Check this if this column should be visible when the theme is selected.
nn: Kryss av her dersom denne kolonnen skal vera synleg når tema er valt.

en: Clone Aggregation
nn: Klon samanstilling

en: Clone Theme
nn: Klon tema

en: Close Tab
nn: Lukk fane

en: Close tab
nn: Lukk fane

en: Collapse All Groups
nn: Fald saman alle

en: Collapse Group
nn: Fald saman gruppe

en: Column Properties
nn: Kolonneeigenskapar

en: Combined New/Unread/Read/Replied/Forwarded Icon
nn: Kombinert ikon for ny / ulesen /lesen / svara på / send vidare

en: Configure...
nn: Set opp …

en: Contains "Sender or Receiver" field
nn: Inneheld «Avsendar/mottakar»-felt

en: Content Items
nn: Innhaldselement

en: Current Activity, Flat
nn: Gjeldande aktivitet, ikkje trådordna

en: Current Activity, Threaded
nn: Gjeldande aktivitet, trådordna

en: Date
nn: Dato

[ctx: Date of a message]
en: Date
nn: Dato

[ctx: Default theme name]
en: Classic
nn: Klassisk

en: Delete Aggregation
nn: Slett samanstilling

en: Delete Column
nn: Slett kolonne

en: Delete Theme
nn: Slett tema

[ctx: Description for an Unknown Type]
en: Unknown
nn: Ukjend

[ctx: Description of Type Date]
en: Date
nn: Dato

[ctx: Description of Type Receiver]
en: Receiver
nn: Mottakar

[ctx: Description of Type Sender]
en: Sender
nn: Avsendar

[ctx: Description of Type Size]
en: Size
nn: Storleik

[ctx: Description of Type Subject]
en: Subject
nn: Emne

en: Display Tooltips
nn: Vis hjelpebobler

en: Display tooltips for messages and group headers
nn: Vis hjelpebobler for meldingar og gruppehovud

en: Enable this option to display tooltips when hovering over an item in the message list.
nn: Kryss av her for å visa hjelpebobler når peikaren er over eit element i meldingslista.

en: Encryption
nn: Kryptering

en: Encryption State Icon
nn: Ikon for krypteringsstatus

en: Expand All Groups
nn: Utvid alle

en: Expand Group
nn: Utvid gruppe

en: Expand Recent Groups
nn: Utvid nyleg aktive grupper

en: Expand Threads With Unread Messages
nn: Utvid trådar med ulesne meldingar

en: Expand Threads With Unread or Important Messages
nn: Utvid trådar med ulesne eller viktige meldingar

en: Favor Interactivity
nn: Føretrekk interaktivitet

en: Favor Speed
nn: Føretrekk fart

en: Fill view strategy:
nn: Strategi for å fylla visinga:

en: Five Weeks Ago
nn: Fem veker sidan

en: Flat Date View
nn: Enkel datovising

en: Folder Always Uses This Sort Order
nn: Mappa brukar alltid denne sorteringsrekkjefølgja

en: Font
nn: Skrift

en: Foreground Color
nn: Framgrunnsfarge

en: Four Weeks Ago
nn: Fire veker sidan

en: From
nn: Frå

en: Gradient Joined Rectangle
nn: Fargeovergangsfirkant utan kantskilje

en: Gradient Rectangles
nn: Fargeovergangsfirkant

en: Group Header
nn: Gruppehovud

en: Group Header Expand/Collapse Icon
nn: Ikon for utvid / fald saman gruppehovud

en: Group Header Label
nn: Merkelapp for gruppehovud

en: Group Sort Direction
nn: Sorteringsretning for grupper

en: Group Sort Order
nn: Sorteringsrekkjefølgje for grupper

en: Group expand policy:
nn: Utvidingspraksis for grupper:

en: Grouped 1 Thread of %2 | Grouped %1 Threads of %2
nn[0]: Grupperte 1 av %2 trådar
nn[1]: Grupperte %1 av %2 trådar

en: Grouping:
nn: Gruppering:

en: Groups && Threading
nn: Grupper og trådar

en: Header click sorts messages:
nn: Trykk på hovud sorterer meldingane:

en: Header:
nn: Meldingshovud:

[ctx: Hide a mark if the mail does not have the attribute, e.g. Important mark on a non important mail]
en: Hide
nn: Gøym

en: Horizontal Spacer
nn: Vassrett mellomrom

en: Icon size:
nn: Ikonstorleik:

en: Important Icon
nn: Ikon for viktig

[ctx: Indicates whether or not a header label is visible]
en: Visible
nn: Synleg

[ctx: Keep a empty space in the list if the mail does not have the attribute, e.g. Important mark on a non important mail]
en: Keep Empty Space
nn: Ta vare på ekstra mellomrom

en: Last Week
nn: Førre veke

en: Least Recent on Top
nn: Eldste øvst

en: Max Date
nn: Nyaste dato

en: Message
nn: Melding

en: Message Group
nn: Meldingsgruppe

en: Message Sort Direction
nn: Sorteringsretning for meldingar

en: Message Sort Order
nn: Sorteringsrekkjefølgje for meldingar

en: Message Tags
nn: Merkelappar

[ctx: Message importance indication]
en: Important
nn: Viktig

en: Messages received by %1
nn: Meldingar mottekne av %1

en: Messages received from %1
nn: Meldingar mottekne frå %1

en: Messages received within %1
nn: Meldingar mottekne før %1

en: Messages sent by %1
nn: Meldingar sende av %1.

en: Messages sent to %1
nn: Meldingar sende til %1

en: Messages sent within %1
nn: Meldingar som vart sende før %1

en: Most Recent Date
nn: Nyaste dato

en: Most Recent Message
nn: Mest nylege melding

en: Most Recent on Top
nn: Nyaste øvst

en: Move Tab Left
nn: Flytt fane til venstre

en: Move Tab Right
nn: Flytt fane til høgre

en: Never Expand Groups
nn: Utvid aldri grupper

en: Never Expand Threads
nn: Utvid aldri trådar

en: Never Show
nn: Vis aldri

en: New Aggregation
nn: Ny samanstilling

en: New Column
nn: Ny kolonne

en: New Theme
nn: Nytt tema

[ctx: No grouping of messages]
en: None
nn: Ingen

[ctx: No threading of messages]
en: None
nn: Ingen

en: None (Storage Order)
nn: Inga (sorteringsrekkjefølgje)

en: Note
nn: Merknad

en: Note Icon
nn: Notatikon

en: Perfect Only
nn: Berre fullstendig

en: Perfect and by References
nn: Fullstendig og etter referansar

en: Perfect, by References and by Subject
nn: Fullstendig, etter referansar og emne

en: Plain Joined Rectangle
nn: Enkel firkant utan kantskilje

en: Plain Rectangles
nn: Enkel firkant

en: Preview
nn: Førehandsvising

en: Processed 1 Message of %2 | Processed %1 Messages of %2
nn[0]: Handsama 1 av %2 meldingar
nn[1]: Handsama %1 av %2 meldingar

en: Receiver
nn: Mottakar

[ctx: Receiver of a message]
en: Receiver
nn: Mottakar

en: Replied
nn: Svara på

en: Replied/Forwarded Icon
nn: Ikon for svara på / send vidare

en: Right click on the header to add or modify columns. Drag the content items and drop them on the columns in order to compose your theme. Right click on the items inside the view for more options.
nn: Høgreklikk på meldingshovudet for å leggja til eller endra kolonnar. Dra innhaldselementa og slepp dei på kolonnane for å laga temaet ditt. Høgreklikk på elementa i visinga for fleire val.

en: Rounded Joined Rectangle
nn: Avrunda firkant utan kantskilje

en: Rounded Rectangles
nn: Avrunda firkant

en: Sample Tag 1
nn: Merkelappeksempel 1

en: Sample Tag 2
nn: Merkelappeksempel 2

en: Sample Tag 3
nn: Merkelappeksempel 3

[ctx: Search for messages.]
en: Search
nn: Søk

en: Sender
nn: Avsendar

[ctx: Sender of a message]
en: Sender
nn: Avsendar

en: Sender/Receiver
nn: Avsendar/mottakar

en: Senders/Receivers, Flat
nn: Avsendar/mottakar, ikkje trådordna

en: Show Default Columns
nn: Vis standardkolonnar

[ctx: Show the icon softened in the list if the mail does not have the attribute, e.g. Important mark on a non important mail]
en: Keep Softened Icon
nn: Behald mjukt ikon

en: Signature
nn: Signatur

en: Signature State Icon
nn: Ikon for signaturstatus

en: Size
nn: Storleik

[ctx: Size of a message]
en: Size
nn: Storleik

[ctx: Sort order for mail groups]
en: Ascending
nn: Stigande

[ctx: Sort order for mail groups]
en: Descending
nn: Synkande

[ctx: Sort order for messages]
en: Ascending
nn: Stigande

[ctx: Sort order for messages]
en: Descending
nn: Synkande

en: Sorting
nn: Sortering

en: Spam/Ham
nn: Søppel/ikkje-søppel

en: Spam/Ham Icon
nn: Ikon for søppel/ikkje-søppel

en: Standard Mailing List
nn: Standard e-postliste

[ctx: Status of an item]
en: Action Item
nn: Handlingselement

[ctx: Status of an item]
en: Forwarded
nn: Send vidare

[ctx: Status of an item]
en: Ham
nn: Ikkje søppelpost

[ctx: Status of an item]
en: Has Attachment
nn: Har vedlegg

[ctx: Status of an item]
en: Ignored
nn: Oversett

[ctx: Status of an item]
en: Important
nn: Viktig

[ctx: Status of an item]
en: Read
nn: Lesen

[ctx: Status of an item]
en: Replied
nn: Svara på

[ctx: Status of an item]
en: Sent
nn: Send

[ctx: Status of an item]
en: Spam
nn: Søppelpost

[ctx: Status of an item]
en: Unread
nn: Ulesen

[ctx: Status of an item]
en: Watched
nn: Overvaka

en: Styled Joined Rectangles
nn: Stilisert firkant utan kantskilje

en: Styled Rectangles
nn: Stilisert firkant

en: Subject
nn: Emne

en: Tag List
nn: Liste over merkelappar

en: The label that will be displayed in the column header.
nn: Merkelappen som skal visast i kolonnehovudet.

en: The sorting order that clicking on this column header will switch to.
nn: Sorteringsrekkjefølgja eit trykk på dette kolonnehovudet byter til.

en: Theme
nn: Tema

en: This is a plain and old list of messages sorted by date: no groups and no threading.
nn: Dette er ei enkel og gammaldags liste over meldingar som er sortert etter dato. Ho har ingen grupper og inga trådordning.

en: This is a plain and old mailing list view: no groups and heavy threading.
nn: Dette er ei enkel og gammaldags e-postlistevising. Ho har ingen grupper og tung trådordning.

en: This view groups the messages by senders or receivers (depending on the folder type). Messages are not threaded.
nn: Denne visinga grupperer meldingane etter avsendarar eller mottakarar, avhengig av mappetype. Meldingane er ikkje trådordna.

en: This view groups the messages in threads and then groups the threads by the starting user.
nn: Denne visinga grupperer meldingar i trådar og deretter etter trådstartar.

en: This view uses day-by-day groups. Messages are not threaded. So for example, in "Today" you will simply find all the messages arrived today.
nn: Denne visinga brukar dag-for-dag-grupper. Meldingane er ikkje trådordna. For eksempel vil du enkelt og greitt finna alle meldingar som har komme i dag under «I dag».

en: This view uses day-by-day groups. Messages are threaded. So for example, in "Today" you will find all the messages arrived today and all the threads that have been active today.
nn: Denne visinga brukar dag-for-dag-grupper. Meldingane er trådordna. For eksempel vil du finna alle meldingar som har komme i dag og alle trådar som har vore aktive i dag under  «I dag».

en: This view uses smart date range groups. Messages are not threaded. So for example, in "Today" you will simply find all the messages arrived today.
nn: Denne visinga brukar avanserte datoområde. Meldingane er ikkje trådordna. For eksempel vil du enkelt og greitt finna alle meldingar som har komme i dag under «I dag».

en: This view uses smart date range groups. Messages are threaded. So for example, in "Today" you will find all the messages arrived today and all the threads that have been active today.
nn: Denne visinga brukar avanserte datoområde. Meldingane er trådordna. For eksempel vil du finna alle meldingar som har komme i dag og alle trådar som har vore aktive i dag under «I dag».

en: Thread Starters
nn: Trådstartarar

en: Thread expand policy:
nn: Trådutvidingspraksis:

en: Thread leader:
nn: Trådleiar:

en: Threaded 1 Message of %2 | Threaded %1 Messages of %2
nn[0]: Trådordna 1 av %2 meldingar
nn[1]: Trådordna %1 av %2 meldingar

en: Threading:
nn: Trådordning:

en: Threads containing messages with dates within %1
nn: Trådar som inneheld datoar før %1

en: Threads directed to %1
nn: Trådar dirigerte til %1

en: Threads started by %1
nn: Trådar som vart starta av %1

en: Threads started within %1
nn: Trådar som vart starta %1

en: Threads with messages dated %1
nn: Trådar med meldingar frå %1

en: Threads with most recent message by %1
nn: Trådar med siste melding av %1

en: Threads with most recent message directed to %1
nn: Trådar med nyaste melding dirigert til %1

en: Three Weeks Ago
nn: Tre veker sidan

en: To
nn: Til

en: Today
nn: I dag

en: Topmost Message
nn: Øvste melding

en: Two Weeks Ago
nn: To veker sidan

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
nn: Ukjend

en: Unnamed Aggregation
nn: Namnlaus samanstilling

en: Unnamed Column
nn: Namnlaus kolonne

en: Unnamed Theme
nn: Namnlaust tema

en: Unread
nn: Ulesne

en: Updated 1 Group of %2 | Updated %1 Groups of %2
nn[0]: Oppdaterte 1 av %2 grupper
nn[1]: Oppdaterte %1 av %2 grupper

en: Vertical Separation Line
nn: Loddrett skiljelinje

en: Very long subject very long subject very long subject very long subject very long subject very long
nn: Svært langt emne. Svært langt emne. Svært langt emne. Svært langt emne. Svært langt emne.

en: Visible by default
nn: Synleg som standard

en: Watched/Ignored
nn: Overvaka/ignorert

en: Watched/Ignored Icon
nn: Ikon for overvaka/ignorert

en: When Disabled
nn: Viss avslått

en: Yesterday
nn: I går

en: by Date/Time
nn: Etter dato/tid

en: by Date/Time of Most Recent Message in Group
nn: Etter dato/klokkeslett på den nyaste meldinga i gruppa

en: by Receiver
nn: Etter mottakar

en: by Sender
nn: Etter avsendar

en: by Sender/Receiver
nn: Etter avsendar/mottakar

[ctx: displayed as subject when the subject of a mail is empty]
en: No Subject
nn: Ingen emne

[ctx: displayed when a mail has unknown sender, receiver or date]
en: Unknown
nn: Ukjend

[ctx: suffix in a spinbox]
en:  pixel |  pixels
nn[0]:  piksel
nn[1]:  pikslar
