kmail - en to nn translation catalogue (200 entries)

en: %1% probability of being spam with confidence %3%.
    
    Full report:
    Probability=%2
    Confidence=%4
nn: %1 % sannsyn for at dette er søppelpost med konfidens %3 %.
    
    Full rapport:
    Sannsyn: %2
    Konfidens: %4

en: %1% probability of being spam.
    
    Full report:
    Probability=%2
nn: %1 % sannsyn for at dette er søppelpost.
    
    Full rapport:
    Sannsyn: %2

en: %1.
    
    Full report:
    %2
nn: %1.
    
    Full rapport:
    %2

en: &Find in Message...
nn: &Finn i melding …

en: &Import
nn: &Importer

en: &Next Card
nn: &Neste kort

en: &Previous Card
nn: &Førre kort

en: &Set Encoding
nn: Vel &teiknkoding

en: &View Source
nn: Vis k&jeldekode

[ctx: 'No HTML Message' with html linebreaks between each letter.]
en: <qt><br />N<br />o<br /> <br />H<br />T<br />M<br />L<br /> <br />M<br />e<br />s<br />s<br />a<br />g<br />e</qt>
nn: <qt><br />I<br />n<br />g<br />a <br />  <br />H<br />T<br />M<br />L<br />-<br />m<br />e<br />l<br />d<br />i<br />n<br />g</qt>

[ctx: 'Plain Message' with html linebreaks between each letter.]
en: <qt><br />P<br />l<br />a<br />i<br />n<br /> <br />M<br />e<br />s<br />s<br />a<br />g<br />e<br /></qt>
nn: <qt><br />H<br />T<br />M<br />L<br />-<br />m<br />e<br />l<br />d<br />i<br />n<br />g</qt>

en: 1 certificate was unchanged. | %1 certificates were unchanged.
nn[0]: Eitt sertifikat er uendra.
nn[1]: %1 sertifikat er uendra.

en: 1 new certificate was imported. | %1 new certificates were imported.
nn[0]: Eit nytt sertifikat er no importert.
nn[1]: %1 nye sertifikat er no importerte.

en: 1 new secret key was imported. | %1 new secret keys were imported.
nn[0]: Ein ny hemmeleg nøkkel er no importert.
nn[1]: %1 nye hemmelege nøklar er no importerte.

en: 1 secret key was unchanged. | %1 secret keys were unchanged.
nn[0]: Éin hemmeleg nøkkel er uendra.
nn[1]: %1 hemmelege nøklar er uendra.

[ctx: @action:inmenu Open With]
en: &Other...
nn: &Anna …

[ctx: @info]
en: Do you really want to execute <filename>%1</filename>?
nn: Er du sikker på at du vil køyra <filename>%1</filename>?

[ctx: @title:menu]
en: &Open With
nn: &Opna med

[ctx: @title:menu]
en: &Open With...
nn: O&pna med …

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
nn: Fila «%1» finst frå før. Er du sikker på at du vil skriva over ho?

en: A policy was not met.
nn: Praksisen vart ikkje følgd.

en: A system error occurred.
nn: Det oppstod ein systemfeil.

en: Address copied to clipboard.
nn: Adresse kopiert til utklippstavla.

en: Allow messages to load external references from the Internet
nn: La meldingar lasta eksterne referansar frå Internett

en: Always decrypt messages when viewing or ask before decrypting
nn: Krypter alltid meldingar ved vising, eller spør for dekryptering

en: Attachment: %1
nn: Vedlegg: %1

en: Attachments:
nn: Vedlegg:

en: Automatic collapse level:
nn: Nivå for automatisk samanfalding:

en: Available CRL is too old.
nn: Tilgjengeleg CRL er for gammal.

en: BCC:
nn: Blindkopi til:

en: Bad signature
nn: Ugyldig signatur

en: CC:
nn: Kopi til:

en: CC:
nn: Kopi til:

en: CRL not available.
nn: CRL ikkje tilgjengeleg.

en: Certificate import details:
nn: Importdetaljar for sertifikat:

[ctx: Certificate import failed.]
en: Failed: %1 (%2)
nn: Feil: %1 (%2)

en: Certificate import status:
nn: Importstatus for sertifikat:

en: Choose display style of attachments
nn: Vel korleis vedlegg skal visast

en: Choose display style of message headers
nn: Vel korleis meldingshovudet skal visast

en: Close message window after replying or forwarding
nn: Lukk skrivevindauget etter svar eller vidaresending

en: Collapse quoted text.
nn: Gøym all sitert tekst.

en: Copy
nn: Kopier

en: Copy Image Location
nn: Kopier biletadresse

en: Copy Link Address
nn: Kopier lenkjeadresse

en: Copy Text
nn: Kopier tekst

en: Could not decrypt the data.
nn: Klarte ikkje dekryptera dataa.

en: Could not start certificate manager. Please check your installation.
nn: Klarte ikkje starta sertifikathandteringa. Kontroller at alt er rett installert.

en: Date:
nn: Dato:

en: Date:
nn: Dato:

en: Decrypt Message
nn: Dekrypter melding

en: Decrypt message.
nn: Dekrypter melding.

en: Delete Attachment
nn: Slett vedlegg

en: Deleting an attachment might invalidate any digital signature on this message.
nn: Viss du slettar eit vedlegg, er kanskje ikkje den digitale signaturen til meldinga gyldig lenger.

en: Description
nn: Skildring

en: Details:
nn: Detaljar:

en: Different results for signatures
nn: Ulike resultat for signaturar

en: Do Not Keep
nn: Ikkje ta vare på

en: Do not ask again
nn: Ikkje spør igjen

en: Do not send MDNs in response to encrypted messages
nn: Ikkje send meldingskvitteringar som svar på krypterte meldingar

en: Do not show attachments in the message viewer
nn: Ikkje vis vedlegga i meldingsruta

en: Edit with:
nn: Rediger med:

en: Enable this option to show different levels of quoted text. Disable to hide the levels of quoted text.
nn: Kryss av her viss du sjå fleire nivå med sitert tekst. Slå av valet viss du heller vil gøyma ulike nivå med sitert tekst.

en: Enable this option to show quoted text with a smaller font.
nn: Kryss av her viss du vil sjå sitert tekst med mindre skrift.

en: Encapsulated Message (Subject: %1)
nn: Innkapsla melding (emne: %1)

en: Encapsulated message
nn: Innkapsla melding

en: Encrypted message
nn: Kryptert melding

en: Encrypted message (decryption not possible)
nn: Kryptert melding (dekryptering ikkje mogleg)

en: End of encapsulated message
nn: Slutt på innkapsla melding

en: End of encrypted message
nn: Slutt på kryptert melding

en: End of signed message
nn: Slutt på signert melding

en: Error evaluating spam score
nn: Feil ved lesing av søppelpost-poengverdien

en: Error saving attachment
nn: Feil ved lagring av vedlegg

en: Error verifying the signature
nn: Feil ved stadfesting av signatur

en: Error: Signature not verified
nn: Feil: Signaturen er ikkje stadfesta

en: Execute
nn: Køyr

en: Expand all quoted text.
nn: Vis all sitert tekst.

en: Found no attachments to save.
nn: Fann ingen vedlegg å lagra.

en: From:
nn: Frå:

en: From:
nn: Frå:

en: Good signature
nn: Gyldig signatur

en: Good signature.
nn: Gyldig signatur.

en: Hide Details
nn: Gøym detaljar

en: Hide signature details.
nn: Gøym signaturdetaljar.

en: Invalid signature.
nn: Ugyldig signatur.

en: KMail Error
nn: KMail-feil

en: KMail Question
nn: KMail-spørsmål

en: KMail is unable to detect when the chosen editor is closed. To avoid data loss, editing the attachment will be aborted.
nn: KMail klarar ikkje oppdaga når det valde skriveprogrammet vert lukka. For å unngå datatap, vert redigering av vedlegget avbroten.

en: Keep Encryption
nn: Ta vare på kryptering

en: Keep Signature
nn: Ta vare på signatur

en: Load external references from the Internet for this message.
nn: Last eksterne referansar frå Internett for denne meldinga.

[ctx: Mail message as shown, in HTML format]
en: HTML Source
nn: HTML-kjelde

en: Message Structure Viewer
nn: Visar for meldingsstruktur

en: Message was signed by %1.
nn: Meldinga er signert av %1.

en: Message was signed by %2 (Key ID: %1).
nn: Meldinga er signert av %2. (Nøkkel-ID: %1.)

en: Message was signed by %2 with key %1.
nn: Meldinga er signert av %2 med nøkkelen %1.

en: Message was signed by %3 on %1 with key %2
nn: Meldinga er signert av %3 på %1 med nøkkelen %2.

en: Message was signed on %1 with key %2.
nn: Meldinga er signert på %1 med nøkkelen %2.

en: Message was signed on %1 with unknown key %2.
nn: Meldinga er signert på %1 med ukjend nøkkel %2.

en: Message was signed with key %1.
nn: Meldinga er signert med nøkkelen %1.

en: Message was signed with unknown key %1.
nn: Meldinga er signert med ukjend nøkkel %1.

en: Message was signed with unknown key.
nn: Meldinga er signert med ein ukjend nøkkel.

en: Move to Trash
nn: Flytt til papirkorga

en: No Subject
nn: Utan emne

en: No mail address is stored in the %1 used for signing, so we cannot compare it to the sender's address %2.
nn: Det er ikkje lagra noka e-postadresse i %1-en som vert brukt til signering. Kan derfor ikkje samanlikna med avsendaradressa %2.

en: No public key to verify the signature
nn: Ingen offentlegnøkkel kan stadfesta signaturen

en: No signature found
nn: Fann ikkje nokon signatur

en: No status information available.
nn: Ingen statusinformasjon tilgjengeleg.

en: Not enough information to check signature validity.
nn: Manglar informasjon for å kontrollera om signaturen er gyldig.

en: Not enough information to check signature. %1
nn: Manglar informasjon til å kontrollera om signaturen er gyldig. %1

en: One key has been revoked.
nn: Éin nøkkel er kalla tilbake.

en: One key has expired.
nn: Éin nøkkel er forelda.

en: Open &with %1
nn: Opna &med %1

en: Open URL
nn: Opna adresse

en: Open With...
nn: Opna med …

en: Opening URL...
nn: Opnar adresse …

en: Options
nn: Val

en: Overwrite File?
nn: Skriv over fil?

en: Please wait while the message is being decrypted...
nn: Vent mens meldinga vert dekryptert …

en: Please wait while the signature is being verified...
nn: Vent mens signaturen vert stadfesta …

en: Prefer HTML to plain text
nn: Føretrekk HTML framfor reintekst

en: Properties
nn: Eigenskapar

en: Reason: %1
nn: Grunn: %1

en: Reduce font size for &quoted text
nn: Vis &sitert tekst med mindre skrift

en: Reduce font size for quoted text
nn: Vis sitert tekst med mindre skrift

en: Reply to:
nn: Svar til:

en: Save &As...
nn: Lagra &som …

en: Save All Attachments...
nn: Lagra alle vedlegga …

en: Save As...
nn: Lagra som …

en: Save Attachment
nn: Lagra vedlegg

en: Save Attachments To
nn: Lagra vedlegg til

en: Scroll Message Down
nn: Rull nedover i melding

en: Scroll Message Down (More)
nn: Rull nedover i melding (meir)

en: Scroll Message Up
nn: Rull oppover i melding

en: Scroll Message Up (More)
nn: Rull oppover i melding (meir)

en: Scroll To
nn: Scroll Lock

en: Select All Text
nn: Merk all tekst

en: Sender's mail address is not stored in the %1 used for signing.
nn: E-postadressa til avsendaren er ikkje lagra i %1-en som vert brukt til signering.

en: Show &expand/collapse quote marks
nn: Vis &merke for samanfalding/utviding av sitert tekst

en: Show Details
nn: Vis detaljar

en: Show GnuPG Audit Log for this operation
nn: Vis GnuPG-revisjonslogg for denne operasjonen

en: Show Message Structure
nn: Vis meldingsstruktur

en: Show all attachments as icons. Click to see them.
nn: Vis alle vedlegga som ikon. Klikk på dei for å sjå dei.

en: Show all attachments inline (if possible)
nn: Vis vedlegga inni meldinga (om det går)

en: Show always
nn: Alltid vis

en: Show attachments as suggested by sender.
nn: Vis vedlegga slik avsendaren føreslår.

en: Show certificate 0x%1
nn: Vis sertifikatet 0x%1

en: Show expand/collapse quote marks
nn: Vis merke for samanfalding/utviding av sitert tekst

en: Show never
nn: Aldri vis

en: Show signature details.
nn: Vis signaturdetaljar.

en: Signature is valid.
nn: Signaturen er gyldig.

en: Size
nn: Storleik

en: Sorry, no certificates were found in this message.
nn: Fann ikkje noko sertifikat i meldinga.

en: Sorry, no details on certificate import available.
nn: Ingen detaljar om sertifikatimport er tilgjengeleg.

en: Spam Status:
nn: Søppelpost-status:

en: Spam filter score could not be extracted from header
nn: Klarte ikkje henta søppelpost-poengverdien frå meldingshovudet

en: Spam filter score not a number
nn: Søppelpost-poengverdien er ikkje eit tal

[ctx: Start of warning message.]
en: Warning:
nn: Åtvaring:

en: Subject:
nn: Emne:

en: The part %1 of the message is encrypted. Do you want to keep the encryption when saving?
nn: Del %1 av meldinga er kryptert. Vil du ta vare på krypteringa ved lagring?

en: The part %1 of the message is signed. Do you want to keep the signature when saving?
nn: Del %1 av meldinga er signert. Vil du ta vare på signaturen ved lagring?

en: The signature has expired.
nn: Signaturen er forelda.

en: The signature is valid and the key is fully trusted.
nn: Signaturen er gyldig og nøkkelen er tiltrudd.

en: The signature is valid and the key is marginally trusted.
nn: Signaturen er gyldig og nøkkelen er delvis tiltrudd.

en: The signature is valid and the key is ultimately trusted.
nn: Signaturen er gyldig og nøkkelen er ultimat tiltrudd.

en: The signature is valid, but the key is untrusted.
nn: Signaturen er gyldig, men nøkkelen er ikkje tiltrudd.

en: The signature is valid, but the key's validity is unknown.
nn: Signaturen er gyldig, men veit ikkje om nøkkelen er gyldig.

en: The validity of the signature cannot be verified.
nn: Kan ikkje stadfesta om signaturen er gyldig.

en: This message is encrypted.
nn: Meldinga er kryptert.

en: Threshold could not be extracted from header
nn: Klarte ikkje henta poenggrensa frå meldingshovudet

en: Threshold not a valid number
nn: Poenggrensa er ikkje eit gyldig tal

[ctx: To-field of the mailheader.]
en: To:
nn: Til:

en: To:
nn: Til:

en: Toggle HTML Display Mode
nn: Slå av/på vising av Månen

en: Toggle display mode between HTML and plain text
nn: Slå av/på vising av horisontlinja

en: Turn on HTML rendering for this message.
nn: Slå på HTML-vising av denne meldinga.

en: URL copied to clipboard.
nn: URL kopiert til utklippstavla.

en: Unable to edit attachment
nn: Kan ikkje redigera vedlegg

en: Unable to verify: key missing.
nn: Klarte ikkje stadfesta: Manglar nøkkel.

[ctx: Unchanged mail message]
en: Raw Source
nn: Råkjelde

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
nn: Ukjend

en: Unknown signature state
nn: Ukjend signaturstatus

en: Unnamed attachment
nn: Namnlaust vedlegg

en: Use Fi&xed Font
nn: &Bruk skrift med fast breidd

[ctx: View->]
en: &Attachments
nn: &Vedlegg

[ctx: View->]
en: &Headers
nn: &Meldingshovud

[ctx: View->attachments->]
en: &As Icons
nn: Som &ikon

[ctx: View->attachments->]
en: &Hide
nn: &Gøym

[ctx: View->attachments->]
en: &Inline
nn: Inni &meldinga

en: Viewer settings
nn: Visingsinnstillingar

en: Warning: The signature is bad.
nn: Åtvaring: Ugyldig signatur.

en: What style of headers should be displayed
nn: Kva type meldingshovud skal visast

en: Work online.
nn: Arbeid tilkopla.

en: body part
nn: meldingsdel

en: certificate
nn: sertifikat

[ctx: filename for an unnamed attachment]
en: attachment.1
nn: vedlegg.1

[ctx: filename for the %1-th unnamed attachment]
en: attachment.%1
nn: vedlegg.%1

en: sender:
nn: avsendar:

en: stored:
nn: lagra:

[ctx: to open]
en: Open
nn: Opna

[ctx: to view something]
en: View
nn: Vis
