caja 1.25.3 - en to pa translation catalogue (1295 entries)

en: 
    
    Add connect to server mount
pa: 
    
    ਸਰਵਰ ਮਾਊਂਟ ਲਈ ਕੁਨੈਕਟ ਸ਼ਾਮਲ

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
pa: 
    
    ਫਾਇਲ ਮੈਨੇਜਰ ਵਿੱਚ ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ ਦੀ ਝਲਕ

en:  (another copy)
pa:  (ਹੋਰ ਕਾਪੀ)

en:  (copy)
pa:  (ਕਾਪੀ)

en:  (invalid Unicode)
pa:  (ਗਲਤ ਯੂਨੀਕੋਡ)

en: "%s" cannot open "%s" because "%s" cannot access files at "%s" locations.
pa: "%s" "%s" ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹ ਨਹੀਂ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ "%s" ਥਾਂ "%s" ਉੱਤੇ ਫਾਇਲਾਂ ਅਸੈੱਸ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾ ਸਕਦੀਆਂ ਹਨ।

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
pa: "%s" ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ। ਸ਼ਾਇਦ ਹੁਣੇ ਹੀ ਹਟਾਇਆ ਗਿਆ ਹੋਵੇ।

en: "%s" is an executable text file.
pa: "%s" ਇੱਕ ਚੱਲਣਯੋਗ ਟੈਕਸਟ ਫਾਇਲ ਹੈ।

en: "%s" selected
pa: "%s" ਚੁਣਿਆ

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
pa: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਚੇਪੋ ਕਮਾਂਡ ਚਲਾਈ ਤਾਂ "%s" ਨੂੰ ਕਾਪੀ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
pa: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਚੇਪੋ ਕਮਾਂਡ ਚਲਾਈ ਤਾਂ ਇਹ "%s" ਨੂੰ ਭੇਜਿਆ ਜਾਵੇਗਾ

en: %'dnd link to %s
pa: %2$s ਲਈ %1$'dਜਾ ਲਿੰਕ

en: %'drd link to %s
pa: %2$s ਨਾਲ %1$'dਜਾ ਲਿੰਕ

en: %'dst link to %s
pa: %2$s ਲਈ %1$'dਲਾਂ ਲਿੰਕ

en: %'dth link to %s
pa: %2$s ਨਾਲ %1$'dth ਲਿੰਕ

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
pa: %A, %B %-d %Y ਉੱਤੇ %-I:%M:%S %p

en: %S of %S
pa: %2$S ਵਿੱਚੋਂ %1$S

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
pa: %a,%-d %b %Y ਨੂੰ %-l:%M%p ਵਜੇ

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
pa: %a,%-d %b %Y ਤੇ %-l:%M%S%p

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
pa: %-d %b %Y ਉੱਤੇ %-I:%M %p

en: %b %-d %Y, %-I:%M %p
pa: %-d %b %Y, %-I:%M %p

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
pa: %-d/%m/%y, %-I:%M %p

en: %m/%d/%y
pa: %d/%m/%y

en: %s (%'dnd copy)%s
pa: %s (%'dਜੀ ਕਾਪੀ) %s

en: %s (%'drd copy)%s
pa: %s (%'dਜੀ ਕਾਪੀ) %s

en: %s (%'dst copy)%s
pa: %s (%'dਲੀ ਕਾਪੀ) %s

en: %s (%'dth copy)%s
pa: %s (%'dਵੀਂ ਕਾਪੀ) %s

en: %s (%s bytes)
pa: %s (%s ਬਾਈਟ)

en: %s (another copy)%s
pa: %s (ਹੋਰ ਕਾਪੀ)%s

en: %s (copy)%s
pa: %s (ਕਾਪੀ)%s

en: %s - File Browser
pa: %s - ਫਾਇਲ ਬਰਾਊਜ਼ਰ

en: %s Properties
pa: %s ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: %s Visible Columns
pa: %s ਵੇਖਣਯੋਗ ਕਾਲਮ

en: %s document
pa: %s ਡੌਕੂਮੈਂਟ

en: %s%s, %s
pa: %s %s, %s

en: %s's Home
pa: %s ਦਾ ਘਰ

en: %s, Free space: %s
pa: %s, ਖਾਲੀ ਥਾਂ: %s

en: (Empty)
pa: (ਖਾਲੀ)

en: (some contents unreadable)
pa: (ਕੁਝ ਸਮੱਗਰੀ ਨਾ ਵੇਖਣਯੋਗ)

en: 00/00/00, 00:00 PM
pa: 00/00/00, 00:00 ਸੰਝ

en: 1 GB
pa: ੧ GB

en: 1 MB
pa: ੧ MB

en: 1 Year
pa: ੧ ਸਾਲ

en: 10 MB
pa: ੧੦ MB

en: 100 KB
pa: ੧੦੦ KB

en: 100 MB
pa: ੧੦੦ MB

en: 100%
pa: ੧੦੦%

en: 150%
pa: ੧੫੦%

en: 2 GB
pa: ੨ GB

en: 200%
pa: ੨੦੦%

en: 3 MB
pa: ੩ MB

en: 33%
pa: ੩੩%

en: 4 GB
pa: ੪ GB

en: 400%
pa: ੪੦੦%

en: 5 MB
pa: ੫ MB

en: 50%
pa: ੫੦%

en: 500 KB
pa: ੫੦੦ KB

en: 6 Months
pa: ੬ ਮਹੀਨੇ

en: 66%
pa: ੬੬%

en: <b>Behavior</b>
pa: <b>ਰਵੱਈਆ</b>

en: <b>Date</b>
pa: <b>ਮਿਤੀ</b>

en: <b>Default View</b>
pa: <b>ਡਿਫਾਲਟ ਝਲਕ</b>

en: <b>Executable Text Files</b>
pa: <b>ਚੱਲਣਯੋਗ ਟੈਕਸਟ ਫਾਇਲਾਂ</b>

en: <b>Folders</b>
pa: <b>ਫੋਲਡਰ</b>

en: <b>Icon Captions</b>
pa: <b>ਆਈਕਾਨ ਸੁਰਖੀ</b>

en: <b>List Columns</b>
pa: <b>ਕਾਲਮ ਲਿਸਟ</b>

en: <b>Media Handling</b>
pa: <b>ਮੀਡਿਆ ਹੈਂਡਲਿੰਗ</b>

en: <b>Other Media</b>
pa: <b>ਹੋਰ ਮੀਡਿਆ</b>

en: <b>Other Previewable Files</b>
pa: <b>ਹੋਰ ਝਲਕਯੋਗ ਫਾਇਲਾਂ</b>

en: <b>Sound Files</b>
pa: <b>ਸਾਊਂਡ ਫਾਇਲਾਂ</b>

en: <b>Text Files</b>
pa: <b>ਟੈਕਸਟ ਫਾਇਲਾਂ</b>

en: <b>Trash</b>
pa: <b>ਰੱਦੀ</b>

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
pa: <big><b>ਆਟੋ-ਰਨ ਸਾਫਟਵੇਰ ਗਲਤੀ</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
pa: <big><b>ਇਸ ਮੀਡਿਅਮ ਵਿੱਚ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਹਨ, ਜੋ ਕਿ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਚੱਲਦੇ ਹਨ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਚਲਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?</b></big>

en: ? bytes
pa: ? ਬਾਈਟ

en: ? items
pa: ? ਆਈਟਮਾਂ

en: A folder with the same name already exists in "%s".
pa: "%s" ਵਿੱਚ ਇਸੇ ਨਾਂ ਨਾਲ ਫੋਲਡਰ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
pa: "%s" ਵਿੱਚ ਇਸੇ ਨਾਂ ਨਾਲ ਨਵੀਂ ਫਾਇਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
pa: "%s" ਵਿੱਚ ਇਸੇ ਨਾਂ ਨਾਲ ਨਵਾਂ ਫੋਲਡਰ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: A string containing the saved geometry and coordinates string for navigation windows.
pa: ਲਾਈਨ ਜੋ ਕਿ ਨੇਵੀਗੇਸ਼ਨ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਲਈ ਸੰਭਾਲੀ ਜੁਮੈਟਰੀ ਤੇ ਧੁਰੇ ਨੂੰ ਰੱਖਦੀ ਹੈ।

en: A string specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses, depending on the zoom level. Each of the list entries is of the form "Zoom Level:Integer". For each specified zoom level, if the given integer is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the integer is 0 or smaller, no limit is imposed on the specified zoom level. A default entry of the form "Integer" without any specified zoom level is also allowed. It defines the maximum number of lines for all other zoom levels. Examples: 0 - always display overlong file names; 3 - shorten file names if they exceed three lines; smallest:5,smaller:4,0 - shorten file names if they exceed five lines for zoom level "smallest". Shorten file names if they exceed four lines for zoom level "smaller". Do not shorten file names for other zoom levels. Available zoom levels: smallest (33%), smaller (50%), small (66%), standard (100%), large (150%), larger (200%), largest (400%)
pa: ਲਾਈਨ ਦੱਸਦੀ ਹੈ ਕਿ ਬਹੁਤ ਲੰਮੇ ਫਾਇਲ ਨਾਵਾਂ ਦੇ ਭਾਗਾਂ ਨੂੰ ਕਿਵੇਂ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਵੇ, ਜੋ ਕਿ ਜ਼ੂਮ ਲੈਵਲ ਮੁਤਾਬਕ ਹੈ। ਹਰੇਕ ਲਿਸਟ ਐਂਟਰ "Zoom Level:Integer" ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਹੈ। ਹਰੇਕ ਦਿੱਤੇ ਜ਼ੂਮ ਲੈਵਲ ਲਈ, ਜੇ ਅੰਕ 0 ਤੋਂ ਵੱਡਾ ਹੈ ਤਾਂ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਦਿੱਤੇ ਲਾਈਨ ਨੰਬਰ ਤੋਂ ਵੱਧੇਗਾ ਨਹੀਂ। ਜੇ ਅੰਕ 0 ਜਾਂ ਛੋਟਾ ਹੈ ਤਾਂ ਦਿੱਤੇ ਜ਼ੂਮ ਲੈਵਲ ਲਈ ਕੋਈ ਵੀ ਲਿਮਟ ਨਹੀਂ ਰੱਖੀ ਜਾਵੇਗੀ। "Integer" ਫਾਰਮ ਦੀ ਡਿਫਾਲਟ ਐਂਟਰੀ ਬਿਨਾਂ ਕਿਸੇ ਜ਼ੂਮ ਲੈਵਲ ਦਿੱਤੇ ਵੀ ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰਦੀ ਹੈ। ਇਹ ਸਭ ਹੋਰ ਜ਼ੂਮ ਲੈਵਲਾਂ ਲਈ ਲਾਈਨਾਂ ਦੀ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਗਿਣਤੀ ਦਿੰਦੀ ਹੈ, ਜਿਵੇਂ ਕਿ: ੦ - ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਲੰਮੇ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਵੇਖਾਓ; ੩ - ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਛੋਟੇ ਕਰੋ, ਜੇ ਇਹ ਤਿੰਨ ਲਾਈਨਾਂ ਤੋਂ ਵੱਧ ਜਾਂਦੇ ਹਨ; ਸਭ ਤੋਂ ਛੋਟਾ:੫,ਬਹੁਤ ਛੋਟਾ:੪,੦ - ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਛੋਟਾ ਕਰੋ, ਜੇ ਇਹ ਜ਼ਮੂ ਲੈਵਲ "smallest" ਲਈ ਪੰਜ ਲਾਈਨਾਂ ਤੋਂ ਵੱਧ ਜਾਂਦੇ ਹਨ।ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਛੋਟਾ ਕਰੋ, ਜੇ ਇਹ ਜ਼ਮੂ ਲੈਵਲ "smaller" ਲਈ ਚਾਰ ਲਾਈਨਾਂ ਤੋਂ ਵੱਧ ਜਾਂਦੇ ਹਨ। ਹੋਰ ਜ਼ੂਮ ਲੈਵਲਾਂ ਲਈ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਛੋਟੇ ਨਾ ਕਰੋ। ਉਪਲੱਬਧ ਜ਼ੂਮ ਲੈਵਲ ਹਨ: ਸਭ ਤੋਂ ਛੋਟਾ (੩੩%), ਬਹੁਤ ਛੋਟਾ (੫੦%), ਛੋਟਾ(੬੬%), ਸਧਾਰਨ (੧੦੦%), ਵੱਡਾ (੧੫੦%), ਬਹੁਤ ਵੱਡਾ (੨੦੦%), ਸਭ ਤੋਂ ਵੱਡਾ (੪੦੦%)

en: A_ll columns have the same width
pa: ਸਭ ਕਾਲਮਾਂ ਦੀ ਚੌੜਾਈ ਬਰਾਬਰ(_l)

en: Access files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਅਸੈੱਸ

en: Access was denied.
pa: ਅਸੈੱਸ ਪਾਬੰਦੀ ਹੈ।

en: Access:
pa: ਅਸੈੱਸ:

en: Accessed:
pa: ਅਸੈੱਸ ਕੀਤਾ:

en: Acti_on:
pa: ਐਕਸ਼ਨ(_o):

en: Activate next tab
pa: ਅਗਲੀ ਟੈਬ ਐਕਟੀਵੇਟ

en: Activate previous tab
pa: ਪਿਛਲੀ ਟੈਬ ਐਕਟੀਵੇਟ

en: Add Application
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਸ਼ਾਮਲ

en: Add Emblems...
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ...

en: Add _bookmark
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਸ਼ਾਮਲ(_b)

en: Add a bookmark for the current location to this menu
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟਿਕਾਣੇ ਨੂੰ ਇਸ ਮੇਨੂ ਵਿੱਚ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add a new criterion to this search
pa: ਇਹ ਖੋਜ ਲਈ ਨਵੀਂ ਸ਼ਰਤ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰੋ

en: Add new...
pa: ਨਵਾਂ ਸ਼ਾਮਲ...

en: All columns have same width
pa: ਸਭ ਕਾਲਮਾਂ ਦੀ ਇੱਕੋ ਚੌੜਾਈ

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
pa: ਇਸ ਫੋਲਡਰ ਵਿਚਲੀਆਂ ਸਾਰੀਆਂ ਚਲਣਯੋਗ ਫਾਇਲਾਂ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਮੇਨੂ ਵਿੱਚ ਉਪਬਲੱਧ ਹਨ।

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script.
    
    When executed from a local folder, scripts will be passed the selected file names. When executed from a remote folder (e.g. a folder showing web or ftp content), scripts will be passed no parameters.
    
    In all cases, the following environment variables will be set by Caja, which the scripts may use:
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files (only if local)
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files
    
    CAJA_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for current location
    
    CAJA_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position and size of current window
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files in the inactive pane of a split-view window (only if local)
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files in the inactive pane of a split-view window
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_CURRENT_URI: URI for current location in the inactive pane of a split-view window
pa: ਸਾਰੀਆਂ ਚੱਲਣਯੋਗ ਫਾਇਲ਼ ਇਸ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਹਨ। ਲਿਸਟ ਵਿੱਚੋਂ ਚੁਣੀ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਉਸਨੂੰ ਚਾਲੂ ਕਰ ਦੇਵੇਗੀ।
    
    ਜਦੋਂ ਲੋਕਲ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚੋ ਚਲਾਉ ਤਾਂ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਚੁਣੇ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਪਾਸ ਕਰ ਸਕੇਗੀ, ਪਰ ਰਿਮੋਟ ਫੋਲਡਰ (ਜਿਵੇ ਕਿ ਵੈਬ ਜਾਂ ftp ਦੇ ਸੰਖੇਪ), ਤਾਂ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਕੁਝ ਵੀ ਪਾਸ ਨਹੀਂ ਕਰੇਗੀ।
    
    ਨਟੀਲਸ ਨੇ ਜੇ ਹੇਠ ਲਿਖੇ ਵੈਰੀਬਲ ਲਗਾਏ ਹੋਣ, ਜੋ ਕਿ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਵਰਤ ਸਕਦੀ ਹੈ :
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ (ਸਿਰਫ ਲੋਕਲ ਲਈ) ਲਈ ਨਵੀਂ ਸਤਰ -ਰਾਹ 
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_URIS: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ newline-delimited URIs 
    
    CAJA_SCRIPT_CURRENT_URI: ਮੌਜੂਦ ਟਿਕਾਣੇ ਲਈ URI 
    
    CAJA_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: ਮੌਜੂਦ ਵਿੰਡੋ ਲਈ ਟਿਕਾਣੇ ਅਤੇ ਸਾਈਜ਼
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_FILE_PATHS: ਵੰਡ-ਝਲਕ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਗ਼ੈਰ-ਐਕਟਿਵ ਬਾਹੀ ਵਿੱਚ ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਨਵੀਂ-ਲਾਈਨ-ਡੀਲਿਮਟ (ਜੇ ਕੇਵਲ ਲੋਕਲ ਹੋਵੇ)
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_URIS: ਵੰਡ-ਝਲਕ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਗ਼ੈਰ-ਐਕਟਿਵ ਬਾਹੀ ਵਿੱਚ ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਨਵੀਂ ਡੀਲਿਮਟ ਕੀਤੀ URI
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_CURRENT_URI: ਵੰਡ-ਝਲਕ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਗ਼ੈਰ-ਐਕਟਿਵ ਬਾਹੀ ਵਿੱਚ ਮੌਜੂਦਾ ਟਿਕਾਣੇ ਦਾ URI

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
pa: ਰੱਦੀ 'ਚੋਂ ਸਭ ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਹਟਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Allow _executing file as program
pa: ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਪਰੋਗਰਾਮ ਵਾਂਗ ਚੱਲਣ ਦੀ ਮਨਜ਼ੂਰੀ(_e)

en: Always
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ

en: Always use the location entry, instead of the pathbar
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਮਾਰਗ-ਪੱਟੀ ਦੀ ਬਜਾਏ ਟਿਕਾਣਾ ਇੰਦਰਾਜ਼ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ

en: An integer specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses on the desktop. If the number is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the number is 0 or smaller, no limit is imposed on the number of displayed lines.
pa: ਅੰਕ ਇਹ ਤਹਿ ਕਰਦਾ ਹੈ ਕਿ ਲੰਮੇ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਨੂੰ ਡੈਸਕਟਾਪ ਉੱਤੇ ਕਿਵੇਂ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਵੇ। ਜੇ ਅੰਕ ੦ ਤੋਂ ਵੱਧ ਹੈ ਤਾਂ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਦਿੱਤੀਆਂ ਲਾਈਨਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਤੋਂ ਵੱਧ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗਾ। ਜੇ ਨੰਬਰ ੦ ਜਾਂ ਛੋਟਾ ਹੈ ਤਾਂ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਲਾਈਨਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਉੱਤੇ ਕੋਈ ਲਿਮਟ ਨਹੀਂ ਰੱਖੀ ਜਾਵੇਗੀ।

en: An invalid drag type was used.
pa: ਇਕ ਗਲਤ ਚੁੱਕਣ ਦੀ ਟਾਈਪ ਹੈ।

en: An older file with the same name already exists in "%s".
pa: "%s" ਵਿੱਚ ਇਸੇ ਨਾਂ ਨਾਲ ਪੁਰਾਣੀ ਫਾਇਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
pa: "%s" ਵਿੱਚ ਇਸੇ ਨਾਂ ਨਾਲ ਪੁਰਾਣਾ ਫੋਲਡਰ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: Another file with the same name already exists in "%s".
pa: "%s" ਵਿੱਚ ਇਸੇ ਨਾਂ ਨਾਲ ਹੋਰ ਫਾਇਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
pa: "%s" ਵਿੱਚ ਇਸੇ ਨਾਂ ਨਾਲ ਹੋਰ ਫੋਲਡਰ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: Another link to %s
pa: %s ਨਾਲ ਇਕ ਹੋਰ ਲਿੰਕ

en: Any
pa: ਕੋਈ ਵੀ

en: Aperture Value
pa: ਆਪਰਚਰ ਮੁੱਲ

en: Apparition
pa: ਐਪਰਿਸ਼ਨ

en: Application does not accept documents on command line
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਕਮਾਂਡ ਲਾਈਨ ਉੱਤੇ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਮਨਜ਼ੂਰ ਨਹੀਂ ਕਰਦੀ ਹੈ

en: Apply Permissions to Enclosed Files
pa: ਬੰਦ ਕੀਤੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਅਧਿਕਾਰ ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀ ਪਿੱਛੇ ਗਈਆਂ ਥਾਵਾਂ ਦੀ ਲਿਸਟ ਸਾਫ਼ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Are you sure you want to open all files?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚੋਂ "%B" ਹਮੇਸ਼ਾ ਖਤਮ ਕਰਨ ਚਾਹੋਗੇ?

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ "%B" ਨੂੰ ਪੱਕੇ ਤੌਰ 'ਤੇ ਖਤਮ ਕਰਨ ਲਈ ਤਿਆਰ ਹੋ?

en: Arran_ge Items
pa: ਸਜਾਈਆਂ ਆਈਟਮਾਂ(_g)

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
pa: ਰੱਦੀ ਖਤਮ ਕਰਨ ਜਾਂ ਫਾਇਲਾਂ ਹਟਾਉਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਪੁੱਛੋ(_e)

en: Ask what to do
pa: ਪੁੱਛੋ ਕਿ ਕੀ ਕਰਨਾ ਹੈ?

en: Autorun Prompt
pa: ਆਟੋ-ਰਨ ਸਵਾਲ

en: Azul
pa: ਅਜਲ

en: B_rowse media when inserted
pa: ਜਦੋਂ ਮੀਡਿਆ ਪਾਇਆ ਜਾਵੇ ਤਾਂ ਝਲਕ ਵੇਖੋ(_r)

en: Back history
pa: ਅਤੀਤ ਪਿੱਛੇ

en: Background
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ

en: Backgrounds and Emblems
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਅਤੇ ਨਿਸ਼ਾਨ

en: Basic
pa: ਬੇਸ

en: Before running Caja, please create the following folder, or set permissions such that Caja can create it.
pa: ਨਟੀਲਸ ਚਲਾਉਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ, ਇਹ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਓ ਜਾਂ ਅਧਿਕਾਰ ਬਦਲੋ ਤਾਂ ਕਿ ਨਟੀਲਸ ਇਸ ਨੂੰ ਬਣਾ ਸਕੇ।

en: Before running Caja, please create these folders, or set permissions such that Caja can create them.
pa: ਨਟੀਲਸ ਚਲਾਉਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ, ਇਹ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਓ ਜਾਂ ਅਧਿਕਾਰ ਬਦਲੋ ਤਾਂ ਕਿ ਨਟੀਲਸ ਇਸ ਨੂੰ ਬਣਾ ਸਕੋ।

en: Behavior
pa: ਰਵੱਈਆ

en: Black
pa: ਕਾਲਾ

en: Blue Ridge
pa: ਬਲਿਊ ਰਾਜੀਡ

en: Blue Rough
pa: ਬਲਿਊ ਰਫ਼

en: Blue Type
pa: ਬਲਿਊ ਕਿਸਮ

en: Bookmark for Nonexistent Location
pa: ਨਾ-ਮੌਜੂਦ ਟਿਕਾਣੇ ਲਈ ਬੁੱਕਮਾਰਕ

en: Bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
pa: ਸਭ ਲੋਕਲ ਅਤੇ ਰਿਮੋਟ ਡਿਸਕਾਂ ਅਤੇ ਇਸ ਕੰਪਿਊਟਰ ਤੋਂ ਵਰਤੋਂਯੋਗ ਫੋਲਡਰ ਦੀ ਝਲਕ

en: Browse bookmarked and local network locations
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਕੀਤੇ ਅਤੇ ਲੋਕਲ ਨੈੱਟਵਰਕ ਟਿਕਾਣੇ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Browse in New _Tab
pa: ਨਵੀਂ ਟੈਬ 'ਚ ਝਲਕ(_T)

en: Browse in New _Window
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ 'ਚ ਝਲਕ(_W)

en: Browse the contents of the network
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਦੀ ਝਲਕ ਵੇਖੋ

en: Browse the file system with the file manager
pa: ਫਾਇਲ ਮੈਨੇਜਰ ਵਿੱਚ ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ ਦੀ ਝਲਕ

en: Brushed Metal
pa: ਬੁਰਸ਼ਡ ਮੈਟਲ

en: Bubble Gum
pa: ਬਬਲ ਗਮ

en: Burlap
pa: ਬੁਰਲੇਪ

en: By Emblems
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ ਨਾਲ

en: By Extension
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਨਾਲ

en: By Modification Date
pa: ਸੋਧੀ ਤਾਰੀਖ ਨਾਲ

en: By Modification _Date
pa: ਸੋਧ ਮਿਤੀ(_D)

en: By Name
pa: ਨਾਂ ਨਾਲ

en: By Size
pa: ਸਾਈਜ਼ ਨਾਲ

en: By T_rash Time
pa: ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜਣ ਸਮੇਂ ਨਾਲ(_r)

en: By Type
pa: ਟਾਈਪ ਨਾਲ

en: By _Emblems
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ ਨਾਲ(_E)

en: By _Name
pa: ਨਾਂ(_N)

en: By _Size
pa: ਸਾਈਜ਼(_S)

en: By _Type
pa: ਟਾਈਪ(_T)

en: CD _Audio:
pa: CD ਆਡੀਓ(_A):

en: C_ancel Remove
pa: ਹਟਾਉਣਾ ਰੱਦ ਕਰੋ(_a)

en: C_olors
pa: ਰੰਗ(_o)

en: C_onnect
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਜੋੜੋ(_o)

en: Caja
pa: ਨਟੀਲਸ

en: Caja cannot handle "%s" locations.
pa: ਨਟੀਲਸ %s ਟਿਕਾਣੇ ਨੂੰ ਹੈਂਡਲ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦਾ

en: Caja cannot handle this kind of location.
pa: ਨਟੀਲਸ ਇਸ ਟਾਈਪ ਦੇ ਟਿਕਾਣੇ ਨੂੰ ਹੈਂਡਲ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Caja could not create the following required folders: %s.
pa: ਨਟੀਲਸ ਲੋੜੀਦਾ ਇਹ ਫੋਲਡਰ ਨਹੀਂ ਬਣਾ ਸਕਿਆ ਹੈ: %s।

en: Caja could not create the required folder "%s".
pa: ਨਟੀਲਸ ਲੋੜੀਦਾ "%s" ਫੋਲਡਰ ਬਣਾ ਨਹੀਂ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Caja has no installed viewer capable of displaying the folder.
pa: ਫੋਲਡਰ ਦੇ ਸਮੱਗਰੀ ਦਰਸ਼ਕ ਨਟੀਲਸ ਕੋਲ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Caja is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
pa: ਨਟੀਲਸ ਇਹ ਮੰਨ ਕੇ ਚੱਲਦਾ ਹੈ ਕਿ ਇਹ ਲਾਭਦਾਇਕ ਹੈ, ਪਰ ਇਸ ਦੀ ਕੋਈ ਗਾਰੰਟੀ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਕਿਸੇ ਕੰਮ ਲਈ ਖਾਸ ਆਮ ਵਰਤੋਂ ਲਈ ਕਿਸੇ ਨੁਕਸਾਨ ਦਾ ਕੋਈ ਭਰੋਸਾ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਜਾਦਾ ਹੈ। ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਗਨੂ ਜਨਰਲ ਪਬਲਿਕ ਲਾਇਸੈਂਸ ਨੂੰ ਵੇਖੋ।

en: Caja is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
pa: ਨਟੀਲਸ ਇੱਕ ਮੁਫਤ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਗਨੂ ਜਰਨਲ ਪਬਲਿਕ ਲਾਇਸੈਂਸ ਦੀ ਸ਼ਰਤਾਂ ਅਧੀਨ ਮੁਫਤ ਉਪਲੱਬਧ ਹੈ, ਜਿਸ ਲਾਇਸੈਂਸ ਦੀਆਂ ਸ਼ਰਤਾਂ ਸੋਧ ਕਰਨੀ ਸੰਭਵ ਹੈ। ਲਾਇਸੈਂਸ ਫਰੀ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਫਾਊਡੇਸ਼ਨ ਦੇ ਵਰਜਨ 2 ਜਾਂ ਨਵੇਂ ਅਨੁਸਾਰ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Caja lets you organize files and folders, both on your computer and online.
pa: ਨਟੀਲਸ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਅਤੇ ਫੋਲਡਰ ਦੀ ਦੇਖਭਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਹਾਡੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਉੱਤੇ ਅਤੇ ਆਨਲਾਈਨ ਹਨ।

en: Caja uses the users home folder as the desktop
pa: ਨਟੀਲਸ ਯੂਜ਼ਰ ਦੇ ਘਰ ਫੋਲਡਰ ਨੂੰ ਡੈਸਕਟਾਪ ਦੇ ਤੌਰ 'ਤੇ ਵਰਤੇਗਾ

en: Caja will exit when last window destroyed.
pa: ਨਟੀਲਸ ਜਦੋਂ ਆਖਰੀ ਵਿੰਡੋ ਖਤਮ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਬੰਦ ਹੋਵੇਗਾ।

en: Camera Brand
pa: ਕੈਮਰਾ ਬਰੈਂਡ

en: Camera Model
pa: ਕੈਮਰਾ ਮਾਡਲ

en: Camouflage
pa: ਕੇਮਉਫਲੇਗ

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ URIs  'Type=Link' ਡੈਸਕਟਾਪ ਐਂਟਰੀ ਨੂੰ ਦਿੱਤਾ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Cancel Group Change?
pa: ਕੀ ਗਰੁੱਪ ਤਬਦੀਲੀ ਰੱਦ ਕਰਨੀ ਹੈ?

en: Cancel Owner Change?
pa: ਕੀ ਓਨਰ ਤਬਦੀਲੀ ਰੱਦ ਕਰਨੀ ਹੈ?

en: Cannot find the autorun program
pa: ਆਟੋ-ਰਨ ਪਰੋਗਰਾਮ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ, ਕੀ ਹਮੇਸ਼ਾ ਲਈ ਖਤਮ ਕਰਨ ਚਾਹੋਗੇ?

en: Chalk
pa: ਚਲਕ

en: Change Desktop _Background
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਬਦਲੋ(_B)

en: Change the behaviour and appearance of file manager windows
pa: ਫਾਇਲ ਮੈਨੇਜਰ ਵਿੰਡੋ ਦਾ ਰਵੱਈਆ ਅਤੇ ਦਿੱਖ ਬਦਲੋ

en: Change the visibility of this window's location bar
pa: ਇਸ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਟਿਕਾਣਾ ਪੱਟੀ ਦੀ ਦਿੱਖ ਬਦਲੋ

en: Change the visibility of this window's main toolbar
pa: ਇਸ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਮੁੱਖ ਟੂਲਬਾਰ ਦੀ ਦਿੱਖ ਬਦਲੋ

en: Change the visibility of this window's side pane
pa: ਇਹ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਸਾਇਡ ਪੈਨ ਦੀ ਦਿੱਖ ਬਦਲੋ

en: Change the visibility of this window's statusbar
pa: ਇਸ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਹਾਲਤ-ਪੱਟੀ ਵਿੱਚ ਬਦਲੋ

en: Charcoal
pa: ਚਾਰਕੋਲ

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
pa: ਜਾਂਚ ਕਰੋ ਕਿ ਸ਼ਬਦ-ਜੋੜ ਸਹੀ ਹੈ ਅਤੇ ਤੁਹਾਡਾ ਪਰਕਾਸੀ ਸੈਟਿੰਗ ਠੀਕ ਹੈ।

en: Check that you have permission to delete the emblem.
pa: ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਕਿ ਨਿਸ਼ਾਨ ਨੂੰ ਖਤਮ ਕਰਨ ਦਾ ਤੁਹਾਨੂੰ ਅਧਿਕਾਰ ਹੈ।

en: Check that you have permission to delete the pattern.
pa: ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਕਿ ਪੈਟਰਨ ਖਤਮ ਕਰਨ ਦਾ ਤੁਹਾਨੂੰ ਅਧਿਕਾਰ ਹੈ।

en: Choose a program with which to open the selected item
pa: ਇੱਕ ਪਰੋਗਰਾਮ ਚੁਣੋ, ਜੋ ਚੁਣੀ ਆਈਟਮ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹ ਸਕੇ

en: Choose another application with which to open the selected item
pa: ਹੋਰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚੁਣੋ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਕਿ ਚੁਣੀ ਆਈਟਮ ਖੋਲ੍ਹੀ ਜਾ ਸਕੇ।

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
pa: ਆਈਕਾਨ ਹੇਠ ਉਪਲਬੱਧ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਾ ਕ੍ਰਮ ਚੁਣੋ। ਜਦੋਂ ਜ਼ੂਮ ਬੰਦ ਹੋਵੇਗਾ ਤਾਂ ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਉਪਲਬੱਧ ਹੋਵੇਗੀ।

en: Choose the order of information to appear in the list view.
pa: ਕਰਮ ਚੁਣੋ, ਜਿਸ ਮੁਤਾਬਕ ਲਿਸਟ ਝਲਕ ਵਿੱਚ ਜਾਣਕਾਰੀ ਉਪਲਬੱਧ ਹੋਵੇਗੀ।

en: Choose the order of information to appear in this folder:
pa: ਕ੍ਰਮ ਦਿਓ, ਜਿਸ ਅਨੁਸਾਰ ਇਸ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਜਾਣਕਾਰੀ ਉਪਲਬੱਧ ਹੋਵੇ:

en: Choose what application to launch.
pa: ਚੁਣੋ ਕਿ ਕੇਹੜਾ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਲਾਂਚ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇ।

en: Choose what happens when inserting media or connecting devices to the system
pa: ਚੁਣੋ ਕਿ ਕੀ ਹੋਵੇ, ਜਦੋਂ ਮੀਡਿਆ ਪਾਇਆ ਜਾਵੇ ਜਾਂ ਜੰਤਰ ਸਿਸਟਮ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ

en: Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
pa: ਮੇਨੂ ਵਿੱਚੋਂ ਚੁਣੀ ਕੋਈ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਕਿਸੇ ਵੀ ਚੁਣੀ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਇੰਪੁੱਟ ਲੈ ਕੇ ਚੱਲ ਸਕੇਗੀ।

en: Clea_r History
pa: ਅਤੀਤ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ(_r)

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
pa: ਜਾਓ ਮੇਨੂ ਅਤੇ ਪਿੱਛੇ/ਅੱਗੇ ਲਿਸਟ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Click on a color to remove it
pa: ਰੰਗ ਨੂੰ ਦੱਬੋ ਜੋ ਹਟਾਉਣਾ ਹੈ

en: Click on a pattern to remove it
pa: ਪੈਟਰਨ ਨੂੰ ਦੱਬੋ, ਜੋ ਹਟਾਉਣਾ ਹੈ

en: Click on an emblem to remove it
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ ਨੂੰ ਦੱਬੋ, ਜੋ ਹਟਾਉਣਾ ਹੈ

en: Clos_e All Folders
pa: ਸਭ ਫੋਲਡਰ ਬੰਦ ਕਰੋ(_e)

en: Close P_arent Folders
pa: ਮੁੱਢਲਾ ਫੋਲਡਰ ਬੰਦ ਕਰੋ(_a)

en: Close _All Windows
pa: ਸਭ ਵਿੰਡੋ ਬੰਦ ਕਰੋ(_A)

en: Close all Navigation windows
pa: ਸਭ ਨੈਵੀਗੇਸ਼ਨ ਵਿੰਡੋ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Close all folder windows
pa: ਸਭ ਫੋਲਡਰ ਵਿੰਡੋ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Close tab
pa: ਟੈਬ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Close the side pane
pa: ਸਾਇਡ ਪੈਨ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Close this folder
pa: ਇਹ ਫੋਲਡਰ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Close this folder's parents
pa: ਇਸ ਫੋਲਡਰ ਦੇ ਮੁੱਢਲੇ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Color _name:
pa: ਰੰਗ ਨਾਂ(_n):

en: Color _value:
pa: ਰੰਗ ਮੁੱਲ(_v):

en: Color for the default folder background. Only used if background_set is true.
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਫੋਲਡਰ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਲਈ ਰੰਗ। ਸਿਰਫ ਤਾਂ ਹੀ ਉਪਲਬੱਧ ਹੋਵੇਗਾ, ਜੇ background_set ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਹੈ।

en: Colors:
pa: ਰੰਗ:

en: Command
pa: ਕਮਾਂਡ

en: Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ

en: Compact View
pa: ਸੰਖੇਪ ਝਲਕ

en: Compact _Layout
pa: ਸੰਗਠਿਤ ਲੇਆਉਟ(_L)

en: Computer
pa: ਕੰਪਿਊਟਰ

en: Computer icon visible on desktop
pa: ਕੰਪਿਊਟਰ ਆਈਕਾਨ ਡੈਸਕਟਾਪ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਓ

en: Concrete
pa: ਕੰਕਰੀਟ

en: Connect To This Server
pa: ਇਸ ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ

en: Connect to Server
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ

en: Connect to Server %s
pa: %s ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ

en: Connect to _Server...
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ(_S)...

en: Connect to a remote computer or shared disk
pa: ਰਿਮੋਟ ਕੰਪਿਊਟਰ ਜਾਂ ਸਾਂਝੀ ਡਿਸਕ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ

en: Connect to the drive associated with the open folder
pa: ਖੁੱਲ੍ਹੇ ਫੋਲਡਰ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਡਰਾਇਵ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ

en: Connect to the selected drive
pa: ਚੁਣੀ ਡਰਾਇਵ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ

en: Connecting...
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Content View
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਵੇਖੋ

en: Contents:
pa: ਸਮੱਗਰੀ:

en: Cop_y to
pa: ਇੱਥੇ ਕਾਪੀ ਕਰੋ(_y)

en: Copy _Anyway
pa: ਕਿਵੇਂ ਵੀ ਕਾਪੀ ਕਰੋ(_A)

en: Copy the current selection to the desktop
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਚੋਣ ਨੂੰ ਡੈਸਕਟਾਪ ਉੱਤੇ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Copy the current selection to the home folder
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਚੋਣ ਨੂੰ ਘਰ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Copy the current selection to the other pane in the window
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਚੋਣ ਨੂੰ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਹੋਰ ਬਾਹੀ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Copy the selected text to the clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਟੈਕਸਟ ਭੇਜੋ

en: Copying "%B" to "%B"
pa: "%B" ਨੂੰ "%B" ਉੱਤੇ ਕਾਪੀ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Copying Files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਕਾਪੀਆਂ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾ ਰਹੀਆਂ ਹਨ

en: Copyright
pa: ਕਾਪੀਰਾਇਟ

en: Cork
pa: ਕੋਰਕ

en: Could not add application
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਸ਼ਾਮਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Could not add application to the application database: %s
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੂੰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਡਾਟਾਬੇਸ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ: %s

en: Could not determine original location of "%s"
pa: "%s" ਦਾ ਅਸਲੀ ਟਿਕਾਣਾ ਲੱਭਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Could not display "%s", because the host could not be found.
pa: "%s" ਵੇਖਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ, ਕਿਉਂਕਿ ਹੋਸਟ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Could not display "%s".
pa: "%s" ਵੇਖਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Could not find "%s".
pa: "%s" ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Could not find '%s'
pa: '%s' ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Could not find application
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨਹੀਂ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Could not remove application
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਹਟਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ

en: Could not remove emblem with name '%s'.
pa: ਨਾਂ '%s' ਨਾਲ ਨਿਸ਼ਾਨ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਮੌਜੂਦਾ ਫੋਲਡਰ %F ਤੋਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Could not remove the already existing file %F.
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਮੌਜੂਦਾ ਫਾਇਲ %F ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
pa: %F ਵਿੱਚ ਇਸੇ ਨਾਂ ਨਾਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Could not remove the folder %B.
pa: %B ਫੋਲਡਰ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Could not remove the source folder.
pa: ਸਰੋਤ ਫੋਲਡਰ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Could not rename emblem with name '%s'.
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ ਦਾ ਨਾਂ '%s' ਨਾਲ ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ।

en: Could not run application
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚਲਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Could not set application as the default: %s
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੂੰ ਡਿਫਾਲਟ ਸੈੱਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ: %s

en: Could not set as default application
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਸੈੱਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ

en: Count _number of items:
pa: ਆਈਟਮਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਕਰੋ(_n):

en: Countertop
pa: ਕਾਊਟਰਟੋਪ

en: Create Document from template "%s"
pa: ਟੈਪਲੇਟ "%s" ਤੋਂ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਬਣਾਓ

en: Create L_auncher...
pa: ਲਾਂਚਰ ਬਣਾਓ(_a)...

en: Create _Document
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਬਣਾਓ(_D)

en: Create _Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਓ(_F)

en: Create a New Color:
pa: ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਰੰਗ ਬਣਾਓ:

en: Create a New Emblem
pa: ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਨਿਸ਼ਾਨ ਬਣਾਓ

en: Create a new empty file inside this folder
pa: ਇਸ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਇਕ ਖਾਲੀ ਫਾਇਲ ਬਣਾਓ

en: Create a new empty folder inside this folder
pa: ਇਸ ਫੋਲਡਰ ਅੰਦਰ ਇਕ ਖਾਲੀ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਓ

en: Create a new launcher
pa: ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਲਾਂਚਰ ਬਣਾਓ

en: Create a symbolic link for each selected item
pa: ਹਰੇਕ ਆਈਟਮ ਲਈ ਸਿੰਬਲਿਕ ਲਿੰਕ ਬਣਾਓ

en: Create and delete files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਬਣਾਉਣ ਅਤੇ ਹਟਾਉਣ

en: Create the initial window with the given geometry.
pa: ਦਿੱਤੀ ਜੁਮੈਟਰੀ ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਵਿੰਡੋ ਬਣਾਓ।

en: Created:
pa: ਬਣਾਇਆ:

en: Creating Properties window.
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਵਿੰਡੋ ਬਣਾਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ।

en: Creating links in "%B"
pa: "%B" ਵਿੱਚ ਲਿੰਕ ਬਣਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Creator
pa: ਨਿਰਮਾਤਾ

en: Cu_t
pa: ਕੱਟੋ(_t)

en: Cursor Position
pa: ਕਰਸਰ ਸਥਿਤੀ

en: Custom Background
pa: ਕਸਟਮ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ

en: Custom Side Pane Background Set
pa: ਸਾਇਡ ਪੈਨ ਦੀ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਸੈੱਟ

en: Cut the selected text to the clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਚੁਣੇ ਟੈਕਸਟ ਕੱਟੋ

en: D_efault zoom level:
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਜ਼ੂਮ ਲੈਵਲ(_e):

en: D_uplicate
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ(_u)

en: Danube
pa: ਡੇਨੀਬੀ

en: Dark Cork
pa: ਡਾਰਕ ਕੋਰਕ

en: Date Accessed
pa: ਖੋਲ੍ਹਣ ਤਾਰੀਖ

en: Date Digitized
pa: ਡਿਜ਼ੀਟਲ ਮਿਤੀ

en: Date Format
pa: ਤਾਰੀਖ ਫਾਰਮੈਟ

en: Date Modified
pa: ਸੋਧ ਤਾਰੀਖ

en: Date Taken
pa: ਖਿੱਚਣ ਮਿਤੀ

en: Date when file was moved to the Trash
pa: ਮਿਤੀ, ਜਦੋਂ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜਿਆ ਗਿਆ ਸੀ

en: Decrease the view size
pa: ਵੇਖਣ ਸਾਈਜ਼ ਘਟਾਓ

en: Deep Teal
pa: ਡੀਪ ਟੀਲ

en: Default
pa: ਮੂਲ

en: Default Background Color
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

en: Default Background Filename
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Default Side Pane Background Color
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਸਾਇਡ ਪੈਨ ਦੀ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

en: Default Side Pane Background Filename
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਸਾਇਡ ਪੈਨ ਦੀ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Default Thumbnail Icon Size
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਥੰਮਨੇਲ ਆਈਕਾਨ ਸਾਈਜ਼

en: Default _zoom level:
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਜ਼ੂਮ ਲੈਵਲ(_z):

en: Default column order in the list view
pa: ਲਿਸਟ ਝਲਕ ਵਿੱਚ ਡਿਫਾਲਟ ਕਾਲਮ ਕ੍ਰਮ ਹੈ।

en: Default column order in the list view.
pa: ਲਿਸਟ ਝਲਕ ਵਿੱਚ ਡਿਫਾਲਟ ਕਾਲਮ ਕ੍ਰਮ ਹੈ।

en: Default compact view zoom level
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਸੰਖੇਪ ਝਲਕ ਜ਼ੂਮ ਲੈਵਲ

en: Default folder viewer
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਫੋਲਡਰ ਦਰਸ਼ਕ

en: Default icon zoom level
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਆਈਕਾਨ ਜ਼ੂਮ ਪੱਧਰ

en: Default list of columns visible in the list view
pa: ਲਿਸਟ ਝਲਕ ਵਿੱਚ ਉਪਲੱਬਧ ਕਾਲਮਾਂ ਦੀ ਡਿਫਾਲਟ ਲਿਸਟ

en: Default list of columns visible in the list view.
pa: ਲਿਸਟ ਝਲਕ ਵਿੱਚ ਦਿੱਖ ਕਾਲਮਾਂ ਦੀ ਡਿਫਾਲਟ ਲਿਸਟ ਹੈ।

en: Default list zoom level
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਲਿਸਟ ਜ਼ੂਮ ਪੱਧਰ

en: Default sort order
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਲੜੀਬੱਧ ਕ੍ਰਮ

en: Default zoom level used by the compact view.
pa: ਸੰਖੇਪ ਝਲਕ ਮੁਤਾਬਕ ਡਿਫਾਲਟ ਜ਼ੂਮ ਲੈਵਲ

en: Default zoom level used by the icon view.
pa: ਆਈਕਾਨ ਝਲਕ ਮੁਤਾਬਕ ਸਾਈਜ਼ ਪੱਧਰ

en: Default zoom level used by the list view.
pa: ਲਿਸਟ ਝਲਕ ਮੁਤਾਬਕ ਡਿਫਾਲਟ ਸਾਈਜ਼ ਪੱਧਰ

en: Delete _All
pa: ਸਭ ਹਟਾਓ(_A)

en: Delete all items in the Trash
pa: ਰੱਦੀ 'ਚੋਂ ਸਭ ਆਈਟਮਾਂ ਹਟਾਓ

en: Delete all selected items permanently
pa: ਸਭ ਆਈਟਮਾਂ ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਹਟਾਓ

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
pa: ਹਰੇਕ ਚੁਣੀ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜੇ ਬਿਨਾਂ ਹੀ ਖਤਮ ਕਰੋ

en: Delete the open folder permanently
pa: ਖੁੱਲ੍ਹੇ ਫੋਲਡਰ ਨੂੰ ਹਮੇਸ਼ਾ ਲਈ ਹਟਾਓ

en: Delete this folder, without moving to the Trash
pa: ਇਸ ਫੋਲਡਰ ਨੂੰ ਰੱਦੀ 'ਚ ਵਿੱਚ ਭੇਜੇ ਬਿਨਾਂ ਹਟਾਓ

en: Deleting Files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਹਟਾਈਆਂ ਜਾ ਰਹੀਆਂ ਹਨ

en: Deleting files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਹਟਾਈਆਂ ਜਾ ਰਹੀਆਂ ਹਨ

en: Description
pa: ਵੇਰਵਾ

en: Desktop
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ

en: Desktop computer icon name
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਕੰਪਿਊਟਰ ਆਈਕਾਨ ਨਾਂ

en: Desktop font
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਫੋਂਟ

en: Desktop home icon name
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਘਰ ਆਈਕਾਨ ਨਾਂ

en: Desktop trash icon name
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਰੱਦੀ ਆਈਕਾਨ ਨਾਂ

en: Details:
pa: ਵੇਰਵਾ:

en: Detect media in the selected drive
pa: ਚੁਣੀ ਡਰਾਇਵ ਵਿੱਚ ਮੀਡਿਆ ਮਿਲਿਆ

en: Devices
pa: ਜੰਤਰ

en: Disable connection to session manager
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਮੈਨੇਜਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Disconnect the drive associated with the open folder
pa: ਖੁੱਲ੍ਹੇ ਫੋਲਡਰ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਡਰਾਇਵ ਡਿਸ-ਕੁਨਕੈਟ ਕਰੋ

en: Disconnect the selected drive
pa: ਚੁਣੀ ਡਰਾਇਵ ਡਿਸ-ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ

en: Display
pa: ਵੇਖਾਓ

en: Display Caja help
pa: ਨਟੀਲਸ ਮੱਦਦ ਵੇਖੋ

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
pa: ਇੱਕ ਵਿੰਡੋ ਵੇਖੋ, ਜੋ ਇਸ ਮੇਨੂ ਦੇ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਨੂੰ ਸੋਧ ਸਕੇ

en: Display credits for the creators of Caja
pa: ਨਟੀਲਸ ਬਣਾਉਣ ਵਾਲਿਆ ਲਈ ਮਾਣ ਵੇਖੋ

en: Display icons in the opposite order
pa: ਆਈਕਾਨ ਉਲਟ ਕ੍ਰਮ ਅਨੁਸਾਰ ਵੇਖੋ

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
pa: ਪੈਟਰਨ, ਰੰਗ ਤੇ ਨਿਸ਼ਾਨ ਦੇਖੋ, ਜੋ ਦਿੱਖ ਨੂੰ ਬਦਲਣ ਲਈ ਵਰਤੇ ਜਾ ਸਕਣ

en: Display this location with the compact view.
pa: ਸੰਖੇਪ ਝਲਕ 'ਚ ਇਹ ਟਿਕਾਣਾ ਵੇਖੋ।

en: Display this location with the icon view.
pa: ਆਈਕਾਨ ਝਲਕ 'ਚ ਇਹ ਟਿਕਾਣਾ ਵੇਖੋ।

en: Display this location with the list view.
pa: ਲਿਸਟ ਝਲਕ ਵਿੱਚ ਇਹ ਟਿਕਾਣਾ ਵੇਖੋ।

en: Do Nothing
pa: ਕੁਝ ਨਾ ਕਰੋ

en: Do _not Empty Trash
pa: ਰੱਦੀ ਖਾਲੀ ਨਾ ਕਰੋ(_N)

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਦਾ ਪਰਬੰਧ ਨਾ ਕਰੋ (ਪਸੰਦ ਡਾਈਲਾਗ ਵਿੱਚ ਕੀਤੀ ਪਸੰਦ ਨੂੰ ਰੱਦ ਕਰ ਦਿਓ)।

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਅਣ-ਮਾਊਂਟ ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਰੱਦੀ ਨੂੰ ਖਾਲੀ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀ ਆਪਣੀ ਲਿਸਟ 'ਚੋਂ ਨਾ ਉਪਲੱਬਧ ਥਾਂ ਦੇ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਖਤਮ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ "%s" ਚਲਾਉਣਾ ਚਾਹੋਗੇ ਜਾਂ ਇਸ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਵੇਖਣਾ ਚਾਹੋਗੇ?

en: Documents
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ

en: Dots
pa: ਬਿੰਦੂ

en: Download location?
pa: ਕੀ ਟਿਕਾਣਾ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨਾ ਹੈ?

en: Drag a color to an object to change it to that color
pa: ਕੋਈ ਰੰਗ ਚੁਣੋ ਤਾਂਕਿ ਆਈਟਮ ਦਾ ਰੰਗ ਬਦਲ ਸਕੇ

en: Drag a pattern tile to an object to change it
pa: ਆਈਟਮ ਲਈ ਇੱਕ ਪੈਟਰਨ ਚੁਣੋ ਤਾਂ ਕਿ ਇਹ ਬਦਲ ਸਕੇ

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
pa: ਕੋਈ ਨਿਸ਼ਾਨ ਆਈਟਮ ਲਈ ਚੁਣੋ ਤਾਂ ਕਿ ਉਹ ਆਈਟਮ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕੇ

en: Drag and drop is not supported.
pa: ਚੁੱਕਣ ਸੁੱਟਣ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
pa: ਚੁੱਕਣ ਸੁੱਟਣ ਕੇਵਲ ਲੋਕਲ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਹੈ।

en: Duplicate each selected item
pa: ਹਰੇਕ ਚੁਣੀ ਆਈਟਮ ਲਈ ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਤਿਆਰ ਕਰੋ

en: Duplicating "%B"
pa: "%B" ਦਾ ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: E_mpty Trash
pa: ਰੱਦੀ ਖਾਲੀ ਕਰੋ(_m)

en: E_xecute
pa: ਚਲਾਉਣ(_x)

en: E_xtra Pane
pa: ਬਾਹਰੀ ਬਾਹੀ(_x)

en: Eclipse
pa: ਅੰਡਾਕਾਰ

en: Edit
pa: ਸੋਧ

en: Edit Bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਸੋਧ

en: Edit Caja preferences
pa: ਨਟੀਲਸ ਪਸੰਦ ਸੋਧ

en: Edit the saved search
pa: ਸੰਭਾਲੀ ਖੋਜ 'ਚ ਸੋਧ

en: Eject the selected volume
pa: ਚੁਣੇ ਵਾਲੀਅਮ ਨੂੰ ਬਾਹਰ ਕੱਢੋ

en: Eject the volume associated with the open folder
pa: ਖੁੱਲੇ ਫੋਲਡਰ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਵਾਲੀਅਮ ਬਾਹਰ ਕੱਢੋ

en: Eject the volume associated with this folder
pa: ਇਸ ਫੋਲਡਰ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਵਾਲੀਅਮ ਬਾਹਰ ਕੱਢੋ

en: Emblems
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ

en: Emblems:
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ:

en: Empty Trash
pa: ਰੱਦੀ ਖਾਲੀ ਕਰੋ

en: Empty _Trash
pa: ਰੱਦੀ ਖਾਲੀ ਕਰੋ(_T)

en: Empty all items from Trash?
pa: ਰੱਦੀ 'ਚੋਂ ਸਭ ਆਈਟਮਾਂ ਹਟਾਉਣੀਆਂ ਹਨ?

en: Emptying Trash
pa: ਰੱਦੀ ਖਾਲੀ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Enables the classic Caja behavior, where all windows are browsers
pa: ਨਟੀਲਸ ਦਾ ਡਿਫਾਲਟ ਰਵੱਈਆ ਯੋਗ ਕਰਦਾਹੈ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਸਭ ਵਿੰਡੋ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਦੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਖੁੱਲਣੀਆਂ ਹੋਣ

en: Enter a descriptive name next to each emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
pa: ਹਰੇਕ ਸੰਕੇਤ ਤੋਂ ਅੱਗੇ ਇਕ ਵੇਰਵਾ ਨਾਂ ਦਿਉ। ਇਹ ਨਾਂ ਹੋਰ ਥਾਵਾਂ ਸੰਕੇਤ ਨੂੰ ਪਹਿਚਾਨ ਦੇ ਕੰਮ ਆਵੇਗਾ।

en: Enter a descriptive name next to the emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
pa: ਸੰਕੇਤ ਤੋਂ ਅੱਗੇ ਇਕ ਵੇਰਵਾ ਨਾਂ ਦਿਉ। ਇਹ ਨਾਂ ਹੋਰ ਥਾਵਾਂ ਸੰਕੇਤ ਨੂੰ ਪਹਿਚਾਨ ਦੇ ਕੰਮ ਆਵੇਗਾ।

en: Enter a new name for the displayed emblem:
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਨਵਾਂ ਨਾਂ ਦਿਓ:

en: Envy
pa: ਇਨਵੇ

en: Erase
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Error starting autorun program: %s
pa: ਆਟੋ-ਰਨ ਪਰੋਗਰਾਮ ਸਟਾਰਟ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ: %s

en: Error while copying "%B".
pa: "%B" ਉੱਤੇ ਕਾਪੀ ਕਰਨ ਵੇਲੇ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Error while copying to "%B".
pa: "%B" 'ਤੇ ਕਾਪੀ ਕਰਨ ਵੇਲੇ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Error while copying.
pa: ਕਾਪੀ ਕਰਨ ਵੇਲੇ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Error while creating directory %B.
pa: %B ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Error while creating file %B.
pa: %B ਫਾਇਲ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Error while creating link to %B.
pa: %B ਨਾਲ ਲਿੰਕ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Error while deleting.
pa: ਹਟਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Error while moving "%B".
pa: "%B" ਵਿੱਚ ਭੇਜਣ ਸਮੇਂ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Error while moving files to trash.
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Error while moving.
pa: ਭੇਜਣ ਵੇਲੇ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
pa: ਗਲਤੀ: %s
    ਹੋਰ ਦਰਸ਼ਕ ਚੁਣ ਕੇ ਫੇਰ ਟਰਾਈ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Examples:
pa: ਉਦਾਹਰਨ:

en: Execute:
pa: ਚੱਲਣ:

en: Exposure Program
pa: ਖੋਲ੍ਹਣ ਪਰੋਗਰਾਮ

en: Exposure Time
pa: ਐਕਸਪੋਜਰ ਟਾਈਮ

en: Extension
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ

en: FILE
pa: ਫਾਇਲ

en: FTP (with login)
pa: FTP (ਲਾਗਇਨ ਸਮੇਤ)

en: Failed to load image information
pa: ਚਿੱਤਰ ਦੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Fibers
pa: ਰੇਸ਼ੇ

en: File Browser
pa: ਫਾਇਲ ਬਰਾਊਜ਼ਰ

en: File Management
pa: ਫਾਇਲ ਪਰਬੰਧ

en: File Management Preferences
pa: ਫਾਇਲ ਮੈਨਜੇਮੈਂਟ ਪਸੰਦ

en: File Manager
pa: ਫਾਇਲ ਮੈਨੇਜਰ

en: File Operations
pa: ਫਾਇਲ ਓਪਰੇਸ਼ਨ

en: File Permissions:
pa: ਫਾਇਲ ਅਧਿਕਾਰ:

en: File System
pa: ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ

en: File Type
pa: ਫਾਇਲ ਟਾਈਪ

en: File access:
pa: ਫਾਇਲ ਅਸੈੱਸ:

en: File conflict
pa: ਫਾਇਲ ਟਕਰਾ

en: File is not a valid .desktop file
pa: ਫਾਇਲ ਇੱਕ ਢੁੱਕਵੀਂ .desktop ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: File not found
pa: ਫਾਇਲ ਲੱਭੀ ਨਹੀਂ

en: Filename for the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
pa: ਫੋਲਡਰ ਦੀ ਸਾਇਡ ਪੈਨ ਦੀ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਲਈ ਡਿਫਾਲਟ ਫਾਇਲ ਨਾਂ। ਸਿਰਫ ਤਾਂ ਹੀ ਉਪਲਬੱਧ ਹੋਵੇਗਾ, ਜੇ side_pane_background_set ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਹੈ।

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
pa: ਫੋਲਡਰ "%B" ਵਿੱਚੋਂ ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਕਾਪੀ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ ਤੁਹਾਨੂੰ ਉਨ੍ਹਾਂ ਨੂੰ ਵੇਖਣ ਦੀ ਇਜ਼ਾਜ਼ਤ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
pa: ਫੋਲਡਰ"%B" ਵਿਚੋਂ ਫਾਇਲਾਂ ਹਟਾਈਆਂ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀਆਂ ਹਨ, ਕਿਉਂਕਿ ਤੁਹਾਨੂੰ ਪੜ੍ਹਨ ਦੀ ਇਜ਼ਾਜਤ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
pa: "%B" ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚੋਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਹੈਂਡਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ ਤੁਹਾਨੂੰ ਉਨ੍ਹਾਂ ਨੂੰ ਵੇਖਣ ਦਾ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Filesystem type:
pa: ਫਾਇਲ-ਸਿਸਟਮ ਟਾਈਪ:

en: Fire Engine
pa: ਫਾਇਰ ਇੰਜਣ

en: Flash Fired
pa: ਫਲੈਸ਼ ਫਾਇਰਡ

en: Fleur De Lis
pa: ਫਲੋਉਸ ਡੀ ਲਾਈਸ

en: Floral
pa: ਫੋਰਲ

en: Focal Length
pa: ਫੋਕਲ ਲੰਬਾਈ

en: Folder Permissions:
pa: ਫੋਲਡਰ ਅਧਿਕਾਰ:

en: Folder access:
pa: ਫੋਲਡਰ ਅਸੈੱਸ:

en: Folder:
pa: ਫੋਲਡਰ:

en: For users with mice that have "Forward" and "Back" buttons, this key will determine if any action is taken inside of Caja when either is pressed.
pa: ਮਾਊਸ ਵਾਲੇ ਯੂਜ਼ਰ ਲਈ, ਜਿੰਨ੍ਹਾਂ ਲਈ "ਅੱਗੇ" ਅਤੇ ਪਿੱਛੇ" ਬਟਨ ਹਨ, ਇਹ ਕੁੰਜੀ ਤਹਿ ਕਰਦੀ ਹੈ ਕਿ ਨਟੀਲਸ ਵਿੱਚ ਇਹਨਾਂ ਵਿੱਚੋਂ ਕੋਈ ਵੀ ਦੱਬਣ ਨਾਲ ਕੋਈ ਕਾਰਵਾਈ ਹੋਵੇਗੀ ਜਾਂ ਨਹੀਂ।

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Back" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
pa: ਮਾਊਸ ਵਾਲੇ ਯੂਜ਼ਰ ਲਈ, ਜਿੰਨ੍ਹਾਂ ਲਈ "ਅੱਗੇ" ਅਤੇ ਪਿੱਛੇ" ਬਟਨ ਹਨ, ਇਹ ਕੁੰਜੀ ਸੈੱਟ ਕਰਦੀ ਹੈਕ ਕਿਹੜਾ ਬਟਨ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ "ਪਿੱਛੇ" ਕਮਾਂਡ ਐਕਟੀਵੇਟ ਕਰਦਾ ਹੈ, ਸੰਭਵ ਮੁੱਲ ਰੇਜ਼ 6 ਅਤੇ 14 ਹਨ।

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Forward" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
pa: ਮਾਊਸ ਵਾਲੇ ਯੂਜ਼ਰ ਲਈ, ਜਿੰਨ੍ਹਾਂ ਲਈ "ਅੱਗੇ" ਅਤੇ ਪਿੱਛੇ" ਬਟਨ ਹਨ, ਇਹ ਕੁੰਜੀ ਸੈੱਟ ਕਰਦੀ ਹੈਕ ਕਿਹੜਾ ਬਟਨ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ "ਅੱਗੇ" ਕਮਾਂਡ ਐਕਟੀਵੇਟ ਕਰਦਾ ਹੈ, ਸੰਭਵ ਮੁੱਲ ਰੇਜ਼ 6 ਅਤੇ 14 ਹਨ।

en: Format the selected volume
pa: ਚੁਣੇ ਵਾਲੀਅਮ ਨੂੰ ਫਾਰਮੈਟ ਕਰੋ

en: Format the volume associated with the open folder
pa: ਖੁੱਲੇ ਫੋਲਡਰ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਵਾਲੀਅਮ ਫਾਰਮੈਟ ਕਰੋ

en: Format the volume associated with this folder
pa: ਇਸ ਫੋਲਡਰ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਵਾਲੀਅਮ ਫਾਰਮੈਟ ਕਰੋ

en: Forward history
pa: ਅਤੀਤ ਅੱਗੇ

en: Fossil
pa: ਪੁਰਾਤਨ

en: Free space:
pa: ਖਾਲੀ ਥਾਂ:

en: Free space: %s
pa: ਖਾਲੀ ਥਾਂ: %s

en: GEOMETRY
pa: ਜੁਮੈਟਰੀ

en: Go
pa: ਜਾਓ

en: Go To:
pa: ਜਾਓ:

en: Go to the location specified by this bookmark
pa: ਉਸ ਟਿਕਾਣੇ 'ਤੇ ਜਾਓ, ਜਿਥੇ ਇਹ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਦਰਸਾ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Go to the next visited location
pa: ਅੱਗੇ ਜਾ ਚੁੱਕੇ ਟਿਕਾਣੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Go to the previous visited location
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਜਾ ਚੁੱਕੇ ਟਿਕਾਓ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Go to the same location as in the extra pane
pa: ਵਾਧੂ ਬਾਹੀ ਵਿਚਲੇ ਟਿਕਾਣੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Granite
pa: ਗਰੇਨਾਇਟ

en: Grapefruit
pa: ਗਰੇਪਫਰਾਊਟ

en: Green Weave
pa: ਗਰੀਨ ਵੇਵ

en: Group
pa: ਗਰੁੱਪ

en: Group:
pa: ਗਰੁੱਪ:

en: History
pa: ਅਤੀਤ

en: Home Folder
pa: ਘਰ ਫੋਲਡਰ

en: Home icon visible on desktop
pa: ਘਰ ਆਈਕਾਨ ਡੈਸਕਟਾਪ ਵਿੱਚ ਵੇਖੋ

en: ISO Speed Rating
pa: ISO ਸਪੀਡ ਰੇਟਿੰਗ

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
pa: ਇੱਕ ਹਟਾਉਣ ਕਮਾਂਡ ਜੋੜ ਦਿਓ, ਜੋ ਕਿ ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜੋ ਬਿਨਾਂ ਕੰਮ ਕਰੇ(_n)

en: Ice
pa: ਬਰਫ਼

en: Icon
pa: ਆਈਕਾਨ

en: Icon View
pa: ਆਈਕਾਨ

en: If set to true, Caja will only show folders in the tree side pane. Otherwise it will show both folders and files.
pa: ਜੇ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ, ਨਟੀਲਸ ਪੇਚਦਾਰ ਪਾਸੇ ਵਿੱਚ ਕੇਵਲ ਫੋਲਡਰਾਂ ਨੂੰ ਵੇਖਾਵੇਗਾ। ਨਹੀਂ ਤਾਂ ਇਹ ਫੋਲਡਰ ਅਤੇ ਫਾਇਲਾਂ ਦੋਵਾਂ ਨੂੰ ਵੇਖਾਵੇਗਾ।

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
pa: ਜੇ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ, ਨਵੀਆਂ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਟਿਕਾਣਾ ਪੱਟੀ ਵੀ ਵੇਖਾਈ ਜਾਵੇਗੀ।

en: If set to true, newly opened windows will have the side pane visible.
pa: ਜੇ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ, ਨਵੀਆਂ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਸਾਇਡ ਪੈਨ ਵੇਖਾਈ ਜਾਵੇਗੀ।

en: If set to true, newly opened windows will have the status bar visible.
pa: ਜੇ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ, ਨਵੀਆਂ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਹਾਲਤ ਪੱਟੀ ਵੇਖਾਈ ਜਾਵੇਗੀ।

en: If set to true, newly opened windows will have toolbars visible.
pa: ਜੇ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ, ਨਵੀਆਂ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਟੂਲਬਾਰ ਨੂੰ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: If set to true, then Caja browser windows will always use a textual input entry for the location toolbar, instead of the pathbar.
pa: ਜੇ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ, ਨਟੀਲਸ ਝਲਕਾਰਾ ਵਿੰਡੋ ਹਮੇਸ਼ਾ ਟਿਕਾਣਾ ਟੂਲਬਾਰ ਵਿੱਚ ਮਾਰਗ-ਪੱਟੀ ਦੀ ਬਜਾਏ ਟੈਕਸਟ ਇੰਪੁੱਟ ਐਂਟਰੀ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੇਗੀ।

en: If set to true, then Caja lets you edit and display file permissions in a more unix-like way, accessing some more esoteric options.
pa: ਜੇ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ, ਨਟੀਲਸ ਤੁਹਾਨੂੰ ਫਾਇਲ ਅਧਿਕਾਰਾਂ ਨੂੰ ਹੋਰ ਵੀ unix-ਵਰਗੇ ਢੰਗ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਹੋਰ ਇਸੋਟੀਰਿਕ ਚੋਣਾਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ, ਵੇਖਾਏਗਾ ਅਤੇ ਸੋਧਣ ਦੇਵੇਗਾ।

en: If set to true, then Caja shows folders prior to showing files in the icon and list views.
pa: ਜੇ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ, ਨਟੀਲਸ ਆਈਕਾਨ ਅਤੇ ਲਿਸਟ ਝਲਕਾਂ ਵਿੱਚ ਫੋਲਡਰ ਨੂੰ ਫਾਇਲ ਤੋਂ ਪਹਿਲ ਦੇ ਆਧਾਰ ਤੇ ਵੇਖਾਵੇਗਾ।

en: If set to true, then Caja will ask for confirmation when you attempt to delete files, or empty the Trash.
pa: ਜੇ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ, ਨਟੀਲਸ ਤੁਹਾਨੂੰ ਕੋਈ ਵੀ ਫਾਇਲਾਂ ਹਟਾਉਣ ਜਾਂ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਪੁੱਛੇਗਾ।

en: If set to true, then Caja will automatically mount media such as user-visible hard disks and removable media on start-up and media insertion.
pa: ਜੇ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ ਨਟੀਲਸ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਮੀਡਿਆ ਸ਼ੁਰੂ ਸਮੇਂ ਅਤੇ ਮੀਡਿਆ ਪਾਉਣ ਸਮੇਂ ਮਾਊਂਟ ਕਰੇਗੀ, ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਯੂਜ਼ਰ-ਵੇਖਣਯੋਗ ਹਾਰਡ ਡਿਸਕ ਅਤੇ ਹਟਾਉਣਯੋਗ ਮੀਡਿਆ।

en: If set to true, then Caja will automatically open a folder when media is automounted. This only applies to media where no known x-content/* type was detected; for media where a known x-content type is detected, the user configurable action will be taken instead.
pa: ਜੇ ਸਹੀਂ ਕੀਤਾ ਤਾਂ, ਨਟੀਲਸ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਇੱਕ ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੇਗੀ, ਜਦੋਂ ਇੱਕ ਮੀਡਿਆ ਆਟੋ-ਮਾਊਂਟ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ। ਇਹ ਕੇਵਲ ਮੀਡਿਆ ਲਈ ਲਾਗੂ ਹੁੰਦਾ ਹੈ, ਜਿੱਥੇ ਕੋਈ x-content/* ਟਾਈਪ ਦੀ ਪਛਾਣ ਨਹੀਂ ਹੁੰਦੀ, ਮੀਡਿਆ, ਜਦੋਂ ਕਿ x-content ਟਾਈਪ ਦੀ ਪਛਾਣ ਹੋ ਜਾਵੇ ਤਾਂ ਯੂਜ਼ਰ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ ਮੁਤਾਬਕ ਐਕਸ਼ਨ ਲਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: If set to true, then Caja will have a feature allowing you to delete a file immediately and in-place, instead of moving it to the trash. This feature can be dangerous, so use caution.
pa: ਜੇ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ, ਨਟੀਲਸ ਇਕ ਸਹੂਲਤ ਦੇਵੇਗਾ ਜਿਸ ਕਰਕੇ ਤੁਸੀ ਕੋਈ ਵੀ ਫਾਇਲ ਸਿੱਧੀ ਖਤਮ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ (ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਜਾਵੇਗੀ)। ਇਹ ਸਹੂਲਤ ਖਤਰਨਾਕ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ, ਇਸ ਕਰਕੇ ਜ਼ਰਾ ਧਿਆਨ ਨਾਲ ਵਰਤੋਂ।

en: If set to true, then Caja will never prompt nor autorun/autostart programs when a medium is inserted.
pa: ਜੇ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ, ਨਟੀਲਸ ਮੀਡਿਆ ਪਾਉਣ ਨਾਲ ਕਦੇ ਵੀ ਆਟੋ-ਰਨ/ਆਟੋ-ਸਟਾਰਟ ਪਰੋਗਰਾਮਾਂ ਨੂੰ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਪੁੱਛੇਗਾ ਨਹੀਂ।

en: If set to true, then Caja will use the user's home folder as the desktop. If it is false, then it will use ~/Desktop as the desktop.
pa: ਜੇ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ, ਨਟੀਲਸ ਯੂਜ਼ਰ ਫੋਲਡਰ ਨੂੰ ਡੈਸਕਟਾਪ ਦੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਵਰਤੇਗਾ। ਨਹੀਂ ਤਾਂ ~/Desktop ਨੂੰ ਡੈਸਕਟਾਪ ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਵਰਤੇਗਾ।

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
pa: ਜੇ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਤਾਂ ਜੇ ਟੈਕਸਟ ਬਹੁਤ ਲੰਮਾ ਹੋਣ ਨਾਲ ਲਾਈਨਾਂ ਸਮੇਟੋ।

en: If this is set to true, an icon linking to the Network Servers view will be put on the desktop.
pa: ਜੇ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ, ਆਈਕਾਨ, ਜੋ ਕਿ ਨੈੱਟਵਰਕ ਸਰਵਰ ਝਲਕ ਨਾਲ ਸਬੰਧਤ ਹੈ, ਡੈਸਕਟਾਪ ਵਿੱਚ ਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: If this is set to true, an icon linking to the computer location will be put on the desktop.
pa: ਜੇ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ, ਆਈਕਾਨ, ਜੋ ਕਿ ਕੰਪਿਊਟਰ ਟਿਕਾਣੇ ਨਾਲ ਸਬੰਧਤ ਹੈ, ਡੈਸਕਟਾਪ ਵਿੱਚ ਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
pa: ਜੇ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ, ਆਈਕਾਨ, ਜੋ ਕਿ ਘਰ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਹੈ, ਡੈਸਕਟਾਪ ਵਿੱਚ ਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
pa: ਜੇ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ, ਆਈਕਾਨ ਜੋ ਕਿ ਰੱਦੀ ਨਾਲ ਲਿੰਕ ਹੈ, ਡੈਸਕਟਾਪ (ਵੇਹੜੇ) ਵਿੱਚ ਰੱਖਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: If this is set to true, icons linking to mounted volumes will be put on the desktop.
pa: ਜੇ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ, ਵਾਲੀਅਮ ਮਾਊਟ ਆਈਕਾਨ, ਡੈਸਕਟਾਪ ਵਿੱਚ ਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: If this preference is set, all columns in the compact view have the same width. Otherwise, the width of each column is determined seperately.
pa: ਜੇ ਇਹ ਪਸੰਦ ਸੈੱਟ ਕੀਤੀ ਗਈ ਤਾਂ, ਸਭ ਕਾਲਮਾਂ ਨੂੰ ਇਕੋ ਚੌੜਾਈ ਲਈ ਸੰਖੇਪ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ। ਨਹੀਂ ਤਾਂ ਹਰੇਕ ਕਾਲਮ ਦੀ ਚੌੜਾਈ ਵੱਖਰੀ ਵੱਖਰੀ ਸੈੱਟ ਹੋਵੇਗੀ।

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a"; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
pa: ਜੇ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ, ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਫਾਇਲ਼ਾਂ ਉਲਟਕ੍ਰਮ ਅਨੁਸਾਰ ਹੋਣਗੀਆ। (ਜਿਵੇ ਕਿ ਨਾਂ ਅਨੁਸਾਰ ਲੜੀਬੱਧ ਕਰਨ ਤੇ ਇਹ "a" ਤੋਂ "z" ਨਹੀਂ, ਬਲਕਿ "z" ਤੋਂ "a" ਹੋਣਗੀਆਂ। ਜੇਕਰ ਸਾਈਜ਼ ਅਨੁਸਾਰ ਕ੍ਰਮਬੱਧ ਕਰਨ ਤੇ ਵੱਧਦੇ ਸਾਈਜ਼ ਅਨੁਸਾਰ ਨਹੀਂ, ਬਲਕਿ ਘੱਟਦੇ ਸਾਈਜ਼ ਅਨੁਸਾਰ ਹੋਣਗੀਆਂ)

en: If true, icons will be laid out tighter by default in new windows.
pa: ਜੇ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ, ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਆਈਕਾਨ ਡਿਫਾਲਟ ਤੌਰ ਤੇ ਕਸਵੇ ਹੋਣਗੇ।

en: If true, labels will be placed beside icons rather than underneath them.
pa: ਜੇ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ, ਲੇਬਲ ਆਈਕਾਨ ਨਾਲ ਪਾਸੇ ਤੇ ਵੇਖਾਏ ਜਾਣਗੇ ਨਾ ਕਿ ਉਹਨਾਂ ਦੇ ਹੇਠਾਂ।

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
pa: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਇੱਕ ਆਈਟਮ ਹਟਾਈ ਤਾਂ ਇਹ ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਲਈ ਖਤਮ ਹੋ ਜਾਵੇਗੀ।

en: Illustration
pa: ਚਿੱਤਰਕਾਰੀ

en: Image
pa: ਚਿੱਤਰ

en: Image Type:
pa: ਚਿੱਤਰ ਟਾਈਪ:

en: Images over this size (in bytes) won't be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
pa: ਇਸ ਸਾਈਜ਼ (ਬਾਈਟਾਂ 'ਚ) ਤੋਂ ਵੱਧ ਵਾਲੇ ਚਿੱਤਰਾਂ ਲਈ ਥੰਮਨੇਲ ਨਹੀਂ ਹੋਣਗੇ। ਇਹ ਸੈਟਿੰਗ ਦਾ ਮਕਸਦ ਵੱਡੇ ਚਿੱਤਰਾਂ ਦੇ ਥੰਮਨੇਲ ਤਿਆਰ ਕਰਨ ਤੋਂ ਰੋਕਣਾ ਹੈ ਜੋ ਕਿ ਲੋਡ ਲਈ ਬਹੁਤ ਸਮਾਂ ਜਾਂ ਮੈਮੋਰੀ ਲੈ ਸਕਦੇ ਹਨ।

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
pa: ਇਹ ਵਾਲੀਅਮ ਉੱਤੇ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਮੁੜ ਲੈਣ ਵਾਸਤੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਰੱਦੀ ਖਾਲੀ ਕਰਨੀ ਪਵੇਗੀ। ਰੱਦੀ 'ਚੋਂ ਸਭ ਆਈਟਮਾਂ ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਲਈ ਹਟਾਈਆਂ ਜਾਣਗੀਆਂ।

en: Increase the view size
pa: ਵੇਖਣ ਸਾਈਜ਼ ਵਧਾਓ

en: Indigo
pa: ਇੰਡੀਗੋ

en: Information
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Justification
pa: ਇਕਸਾਰ

en: Keep icons lined up on a grid
pa: ਆਈਕਾਨਾਂ ਨੂੰ ਗਰਿੱਡ ਅਨੁਸਾਰ ਕਤਾਰਬੱਧ ਕਰੋ

en: Keep icons sorted by emblems in rows
pa: ਆਈਕਾਨ ਨਿਸ਼ਾਨ ਅਨੁਸਾਰ ਕਤਾਰਬੱਧ ਕਰੋ

en: Keep icons sorted by modification date in rows
pa: ਆਈਕਾਨ ਸੋਧੀ ਤਰੀਕ ਅਨੁਸਾਰ ਕਤਾਰਬੱਧ ਕਰੋ

en: Keep icons sorted by name in rows
pa: ਆਈਕਾਨ ਨਾਂ ਅਨੁਸਾਰ ਕਤਾਰਬੱਧ ਕਰੋ

en: Keep icons sorted by size in rows
pa: ਆਈਕਾਨ ਸਾਈਜ਼ ਅਨੁਸਾਰ ਕਤਾਰਬੱਧ ਕਰੋ

en: Keep icons sorted by trash time in rows
pa: ਕਤਾਰਾਂ ਵਿੱਚ ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜਣ ਸਮੇਂ ਨਾਲ ਆਈਕਾਨ ਰੱਖੋ

en: Keep icons sorted by type in rows
pa: ਆਈਕਾਨ ਕਿਸਮ ਅਨੁਸਾਰ ਕਤਾਰਬੱਧ ਕਰੋ

en: Keywords
pa: ਸ਼ਬਦ

en: Last changed:
pa: ਆਖਰੀ ਤਬਦੀਲੀ:

en: Last modified:
pa: ਆਖਰੀ ਵਾਰ ਸੋਧੀ:

en: Leaf
pa: ਪੱਤਾ

en: Leave icons wherever they are dropped
pa: ਆਈਕਾਨ ਛੱਡੋ, ਜਿਥੇ ਰੱਖੇ ਗਏ ਹਨ

en: Lemon
pa: ਨਿੰਬੂ

en: Less common media formats can be configured here
pa: ਘੱਟ ਵਰਤੇ ਜਾਂਦੇ ਮੀਡਿਆ ਫਾਰਮੈਟ ਇੱਥੇ ਸੰਰਚਿਤ ਕੀਤੇ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹਨ।

en: Line wrap
pa: ਲਾਈਨ ਸਮੇਟੋ

en: Link _name:
pa: ਲਿੰਕ ਨਾਂ(_n):

en: Link target:
pa: ਲਿੰਕ ਟਾਰਗੇਟ:

en: Link to %s
pa: %s ਨਾਲ ਲਿੰਕ

en: List Columns
pa: ਕਾਲਮ ਲਿਸਟ

en: List View
pa: ਲਿਸਟ ਝਲਕ

en: List files only
pa: ਕੇਵਲ ਫਾਇਲਾਂ ਵੇਖੋ

en: List of possible captions on icons
pa: ਆਈਕਾਨ ਲਈ ਉਪਲਬੱਧ ਸੁਰਖੀਆਂ ਦੀ ਲਿਸਟ

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Do Nothing" in the preference capplet. No prompt will be shown nor will any matching application be started on insertion of media matching these types.
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਕੈਪਲਿਟ ਵਿੱਚ "ਕੁਝ ਨਾ ਕਰੋ" ਚੁਣਨ ਵਾਸਤੇ ਯੂਜ਼ਰ ਨੂੰ ਚੋਣ ਦੇਣ ਲਈ x-content/* ਟਾਈਪ ਦੀ ਲਿਸਟ ਹੈ।  ਦਿੱਤੀ ਟਾਈਪ ਲਈ ਇਸ ਕਿਸਮ ਨਾਲ ਮਿਲਦੇ ਮੀਡਿਆ ਨੂੰ ਪਾਉਣ ਨਾਲ ਨਾ ਤਾਂ ਪੁੱਛਿਆ ਜਾਵੇਗਾ ਅਤੇ ਨਾ ਹੀ ਮਿਲਦੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇਗੀ।

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Open Folder" in the preferences capplet. A folder window will be opened on insertion of media matching these types.
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਕੈਪਲਿਟ ਵਿੱਚ "ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ" ਚੁਣਨ ਵਾਸਤੇ ਯੂਜ਼ਰ ਨੂੰ ਚੋਣ ਦੇਣ ਲਈ x-content/* ਟਾਈਪ ਦੀ ਲਿਸਟ ਹੈ।  ਦਿੱਤੀ ਟਾਈਪ ਲਈ ਫੋਲਡਰ ਵਿੰਡੋ ਇਸ ਕਿਸਮ ਨਾਲ ਮਿਲਦੇ ਮੀਡਿਆ ਨੂੰ ਪਾਉਣ ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇਗੀ।

en: List of x-content/* types for which the user have chosen to start an application in the preference capplet. The preferred application for the given type will be started on insertion on media matching these types.
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਕੈਪਲਿਟ ਵਿੱਚ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੂੰ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਯੂਜ਼ਰ ਨੂੰ ਚੋਣ ਦੇਣ ਲਈ x-content/* ਟਾਈਪ ਦੀ ਲਿਸਟ ਹੈ। ਦਿੱਤੀ ਟਾਈਪ ਲਈ ਪਸੰਦੀਦਾ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਇਸ ਕਿਸਮ ਨਾਲ ਮਿਲਦੇ ਮੀਡਿਆ ਲਈ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇਗੀ।

en: List of x-content/* types set to "Do Nothing"
pa: "ਕੁਝ ਨਾ ਕਰੋ" ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਲਈ x-content/* ਟਾਈਪ ਦੀ ਲਿਸਟ

en: List of x-content/* types set to "Open Folder"
pa: "ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ" ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਲਈ x-content/* ਟਾਈਪ ਦੀ ਲਿਸਟ

en: List of x-content/* types where the preferred application will be launched
pa: x-content/* ਟਾਈਪ ਦੀ ਲਿਸਟ, ਜਿੱਥੇ ਪਸੰਦੀਦਾ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੂੰ ਲਾਂਚ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ

en: Loading...
pa: ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Local Files Only
pa: ਕੇਵਲ ਲੋਕਲ ਫਾਇਲਾਂ ਹੀ

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
pa: ਇਹ ਕੰਪਿਊਟਰ ਉੱਤੇ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਅਤੇ ਫੋਲਡਰਾਂ ਨੂੰ ਨਾਂ ਜਾਂ ਪਰਸੰਗ ਮੁਤਾਬਕ ਲੱਭੋ

en: Location
pa: ਟਿਕਾਣਾ

en: Location _Bar
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਪੱਟੀ(_B)

en: Location:
pa: ਟਿਕਾਣਾ:

en: Lock the drive associated with the open folder
pa: ਖੁੱਲ੍ਹੇ ਫੋਲਡਰ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਡਰਾਇਵ ਲਾਕ ਕਰੋ

en: Lock the selected drive
pa: ਚੁਣੀ ਡਰਾਇਵ ਲਾਕ ਕਰੋ

en: MIME Type
pa: MIME ਕਿਸਮ

en: M_ove to
pa: ਇੱਥੇ ਭੇਜੋ(_o)

en: Make a _Link
pa: ਇੱਕ ਲਿੰਕ ਬਣਾਓ(_L)

en: Make a permanent connection to this server
pa: ਇਸ ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਪੱਕਾ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣਾਓ

en: Make the selected icon resizable
pa: ਚੁਣੇ ਆਈਕਾਨ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਆਕਾਰ ਦੇਣ ਯੋਗ ਬਣਾਓ

en: Mango
pa: ਅੰਬ

en: Manila Paper
pa: ਮੈਨੀਲਾ ਕਾਗਜ਼

en: Mark as _Trusted
pa: ਭਰੋਸੇਯੋਗ ਬਣਾਓ(_T)

en: Maximum image size for thumbnailing
pa: ਥੰਮਨੇਲ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਸਾਈਜ਼

en: Media
pa: ਮੀਡਿਆ

en: Merge
pa: ਮਿਲਾਉ

en: Merge _All
pa: ਸਭ ਮਿਲਾਉ(_A)

en: Merge folder "%s"?
pa: ਫੋਲਡਰ "%s" ਮਿਲਾਉਣਾ ਹੈ?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
pa: ਮਿਲਾਉਣ ਨਾਲ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਕਿਸੇ ਵੀ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਬਦਲਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇਗੀ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਫਾਇਲਾਂ ਕਾਪੀ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਟਕਰਾ ਹੋਵੇਗਾ।

en: Metering Mode
pa: ਮੀਟਰਇੰਗ ਮੋਡ

en: Mo_ve to Trash
pa: ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ(_v)

en: Modified:
pa: ਸੋਧ ਕੀਤੀ:

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
pa: ਸੋਮ, ਅਕਤੂ 00 0000 ਸੰਝ 00:00 ਵਜੇ

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
pa: ਸੋਮ, ਅਕਤੂ 00 0000 ਸੰਝ 00:00:00 ਵਜੇ

en: Moss Ridge
pa: ਮੋਲ ਰਾਜੀਡ

en: Mount and open %s
pa: %s ਮਾਊਂਟ ਕਰੋ ਅਤੇ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Mount the selected volume
pa: ਚੁਣੇ ਵਾਲੀਅਮ ਨੂੰ ਮਾਊਂਟ ਕਰੋ

en: Mount the volume associated with the open folder
pa: ਖੁੱਲੇ ਫੋਲਡਰ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਵਾਲੀਅਮ ਮਾਊਂਟ ਕਰੋ

en: Mount the volume associated with this folder
pa: ਇਸ ਫੋਲਡਰ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਵਾਲੀਅਮ ਮਾਊਂਟ ਕਰੋ

en: Mouse button to activate the "Back" command in browser window
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵਿੰਡੋ "ਪਿੱਛੇ" ਕਮਾਂਡ ਨੂੰ ਐਕਟੀਵੇਟ ਕਰਨ ਲਈ ਮਾਊਸ ਬਟਨ

en: Mouse button to activate the "Forward" command in browser window
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵਿੰਡੋ "ਅੱਗੇ" ਕਮਾਂਡ ਨੂੰ ਐਕਟੀਵੇਟ ਕਰਨ ਲਈ ਮਾਊਸ ਬਟਨ

en: Move Dow_n
pa: ਹੇਠਾਂ ਭੇਜੋ(_n)

en: Move Tab _Left
pa: ਟੈਬ ਨੂੰ ਖੱਬੇ ਭੇਜੋ(_L)

en: Move Tab _Right
pa: ਟੈਬ ਨੂੰ ਸੱਜੇ ਭੇਜੋ(_R)

en: Move _Up
pa: ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ(_U)

en: Move current tab to left
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟੈਬ ਖੱਬੇ ਭੇਜੋ

en: Move current tab to right
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟੈਬ ਸੱਜੇ ਭੇਜੋ

en: Move each selected item to the Trash
pa: ਹਰੇਕ ਚੁਣੀ ਆਈਟਮ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: Move focus to the other pane in a split view window
pa: ਫੋਕਸ ਨੂੰ ਵੰਡ-ਝਲਕ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਦੂਜੀ ਬਾਹੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
pa: ਭੇਜੋ ਜਾਂ ਕਾਪੀ ਕਰੋ, ਜੋ ਪਹਿਲਾਂ ਨਕਲ ਜਾਂ ਕੱਟ ਦੀ ਕਮਾਂਡ ਨਾਲ ਚੁਣੀਆਂ ਸਨ

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਕੱਟ ਜਾਂ ਕਾਪੀ ਕਮਾਂਡ ਨਾਲ ਭੇਜੀਆਂ ਜਾਂ ਕਾਪੀ ਕੀਤੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਚੁਣੇ ਫੋਲਡਰ ਅੰਦਰ ਭੇਜੋ

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਕੱਟ ਜਾਂ ਨਕਲ ਕਮਾਂਡ ਨਾਲ ਭੇਜੀਆਂ ਜਾਂ ਕਾਪੀ ਕੀਤੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਚੁਣੇ ਫੋਲਡਰ ਅੰਦਰ ਭੇਜੋ

en: Move the current selection to the desktop
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਚੋਣ ਨੂੰ ਡੈਸਕਟਾਪ ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ

en: Move the current selection to the home folder
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਚੋਣ ਨੂੰ ਘਰ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: Move the current selection to the other pane in the window
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਚੋਣ ਨੂੰ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਹੋਰ ਬਾਹੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
pa: ਖੁੱਲ੍ਹਾ ਫੋਲਡਰ ਰੱਦੀ ਤੋਂ "%s" 'ਚ ਭੇਜੋ

en: Move the open folder to the Trash
pa: ਖੁੱਲ੍ਹਾ ਫੋਲਡਰ ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜੋ

en: Move this folder to the Trash
pa: ਇਸ ਫੋਲਡਰ ਨੂੰ ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜੋ

en: Move to _Trash
pa: ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜੋ(_T)

en: Moving "%B" to "%B"
pa: "%B" ਨੂੰ "%B" ਉੱਤੇ ਭੇਜਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Moving Files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਭੇਜੀਆਂ ਜਾ ਰਹੀਆਂ ਹਨ।

en: Moving files to trash
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜੀਆਂ ਜਾ ਰਹੀਆਂ ਹਨ।

en: Mud
pa: ਮਿੱਟੀ

en: Music
pa: ਸੰਗੀਤ

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Network
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ

en: Network Servers
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਸਰਵਰ

en: Network Servers icon visible on the desktop
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਸਰਵਰ ਆਈਕਾਨ ਆਈਕਾਨ ਡੈਸਕਟਾਪ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਓ

en: Network servers icon name
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਸਰਵਰ ਆਈਕਾਨ ਨਾਂ

en: Never
pa: ਕਦੇ ਨਹੀਂ

en: Never prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
pa: ਜਦੋਂ ਮੀਡਿਆ ਪਾਇਆ ਜਾਵੇ ਤਾਂ ਕਦੇ ਵੀ ਨਾ ਪੁੱਛੋ ਜਾਂ ਆਟੋ-ਰਨ/ਆਟੋ-ਸਟਾਰਟ ਪਰੋਗਰਾਮ ਸ਼ੁਰੂ ਨਾ ਕਰੋ

en: New _Tab
pa: ਨਵੀਂ ਟੈਬ(_T)

en: New _Window
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ(_W)

en: No applications found
pa: ਕੋਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: No applications selected
pa: ਕੋਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨਹੀਂ ਚੁਣਿਆ

en: No bookmarks defined
pa: ਕੋਈ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ

en: No other actions are available to view this file. If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
pa: ਇਹ ਫਾਇਲ ਵੇਖਣ ਲਈ ਕੋਈ ਐਕਸ਼ਨ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਜੇਕਰ ਆਪਣੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਉੱਤੇ ਕਾਪੀ ਬਣਾ ਲਵੋ ਤਾਂ ਸ਼ਾਇਦ ਖੋਲ੍ਹ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: No other applications are available to view this file. If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
pa: ਇਹ ਫਾਇਲ ਵੇਖਣ ਲਈ ਹੋਰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਜੇਕਰ ਆਪਣੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਉੱਤੇ ਕਾਪੀ ਬਣਾ ਲਵੋ ਤਾਂ ਸ਼ਾਇਦ ਖੋਲ੍ਹ ਸਕੋ।

en: No templates installed
pa: ਕੋਈ ਟੈਪਲੇਟ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: None of the files could be added as emblems.
pa: ਕੋਈ ਫਾਇਲ ਨਿਸ਼ਾਨ ਲਈ ਨਹੀਂ ਵਰਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Normal Si_ze
pa: ਸਧਾਰਨ ਸਾਈਜ਼(_z)

en: Not a launchable item
pa: ਚਲਾਉਣਯੋਗ ਆਈਟਮ ਨਹੀਂ

en: Not allowed to set group
pa: ਗਰੁੱਪ ਸੈੱਟ ਕਰਨਾ ਮਨਜ਼ੂਰ ਨਹੀਂ

en: Not allowed to set owner
pa: ਓਨਰ ਸੈੱਟ ਕਰਨਾ ਮਨਜ਼ੂਰ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Not allowed to set permissions
pa: ਅਧਿਕਾਰ ਸੈੱਟ ਕਰਨੇ ਮਨਜ਼ੂਰ ਨਹੀਂ

en: Notes
pa: ਨੋਟਿਸ

en: Numbers
pa: ਅੰਕ

en: Ocean Strips
pa: ਉਸ਼ਨ ਸਟਰਿਪਸ

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
pa: ਅਕਤੂ 00 0000 ਵਜੇ 00:00 ਸੰਝ

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
pa: ਅਕਤੂ 00 0000, 00:00 ਸੰਝ

en: Octal Permissions
pa: ਉਕਟਿਲ ਅਧਿਕਾਰ

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
pa: ਦਿੱਤੇ URI ਲਈ ਹੀ ਖਾਸ ਵਿੰਡੋ ਬਣਾਓ।

en: Only show folders in the tree side pane
pa: ਟਰੀ ਸਾਇਡ ਪੈਨ ਵਿੱਚ ਸਿਰਫ਼ ਫੋਲਡਰ ਹੀ ਵੇਖਾਓ

en: Onyx
pa: ਓਨਸ਼

en: Open %s
pa: %s ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open %s and other "%s" files with:
pa: %s ਅਤੇ ਹੋਰ "%s" ਫਾਇਲਾਂ ਇਸ ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ:

en: Open %s and other %s document with:
pa: %s ਅਤੇ ਹੋਰ %s ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਖੋਲ੍ਹੋ:

en: Open %s with:
pa: %s ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ:

en: Open Failed, would you like to choose another action?
pa: ਖੋਲ੍ਹਣਾ ਅਸਫਲ, ਕੀ ਕੋਈ ਹੋਰ ਐਕਸ਼ਨ ਚੁਣਨਾ ਪਸੰਦ ਕਰੋਗੇ?

en: Open Failed, would you like to choose another application?
pa: ਖੋਲ੍ਹਣਾ ਅਸਫਲ ਹੈ, ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਹੋਰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚੁਣਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Open File and Close window
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ ਅਤੇ ਵਿੰਡੋ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Open Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open Folder W_indow
pa: ਫੋਲਡਰ ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹੋ(_i)

en: Open Location
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open Wit_h
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ(_h)

en: Open With
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open With %s
pa: %s ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open With Other _Application...
pa: ਹੋਰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ(_A)...

en: Open _Location...
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਖੋਲ੍ਹੋ(_L)...

en: Open _Parent
pa: ਮੁੱਢਲਾ ਖੋਲ੍ਹੋ(_P)

en: Open a folder window for the displayed location
pa: ਵੇਖਾਏ ਟਿਕਾਣੇ ਲਈ ਇੱਕ ਫੋਲਡਰ ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open all "%s" files with:
pa: ਸਭ "%s" ਫਾਇਲਾਂ ਇਸ ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ:

en: Open all %s documents with:
pa: ਸਭ %s ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਖੋਲ੍ਹੋ:

en: Open all files of type "%s" with:
pa: "%s" ਟਾਈਪ ਦੀਆਂ ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਇਸ ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ:

en: Open an extra folder view side-by-side
pa: ਵਾਧੂ ਫੋਲਡਰ ਝਲਕ ਨਾਲ ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open another Caja window for the displayed location
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਵੇਖਣ ਲਈ ਹੋਰ ਨਟੀਲਸ ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open another tab for the displayed location
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਵੇਖਣ ਲਈ ਹੋਰ ਟੈਬ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open each _folder in its own window
pa: ਹਰੇਕ ਫੋਲਡਰ ਨੂੰ ਆਪਣੀ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ(_f)

en: Open each selected item in a folder window
pa: ਹਰੇਕ ਚੁਣੀ ਆਈਟਮ ਨਵੀਂ ਫੋਲਡਰ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open each selected item in a navigation window
pa: ਹਰੇਕ ਚੁਣੀ ਆਈਟਮ ਨਵੀਂ ਨੈਵੀਗੇਸ਼ਨ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open each selected item in a new tab
pa: ਹਰੇਕ ਚੁਣੀ ਆਈਟਮ ਨਵੀਂ ਟੈਬ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open in Navigation Window
pa: ਨਵੀਂ ਨੈਵੀਗੇਸ਼ਨ ਵਿੰਡੋ 'ਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open in New _Tab
pa: ਨਵੀਂ ਟੈਬ ਖੋਲ੍ਹੋ(_T)

en: Open in New _Window
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ(_W)

en: Open in _Folder Window
pa: ਫੋਲਡਰ ਵਿੰਡੋ 'ਚ ਖੋਲ੍ਹੋ(_F)

en: Open the contents of the File System
pa: ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open the contents of your desktop in a folder
pa: ਆਪਣੇ ਡੈਸਕਟਾਪ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਇੱਕ ਫੋਲਡਰ 'ਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open the parent folder
pa: ਮੁੱਢਲਾ ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open the selected item in this window
pa: ਚੁਣੀ ਆਈਟਮ ਇਸ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open the trash
pa: ਰੱਦੀ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open this folder in a folder window
pa: ਇਸ ਫੋਲਡਰ ਨੂੰ ਇੱਕ ਫੋਲਡਰ ਵਿੰਡੋ 'ਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open this folder in a navigation window
pa: ਇਸ ਫੋਲਡਰ ਨੂੰ ਇੱਕ ਨੇਵੀਗੇਸ਼ਨ ਵਿੰਡੋ 'ਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open this folder in a new tab
pa: ਇਸ ਫੋਲਡਰ ਨੂੰ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਟੈਬ 'ਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open with other Application...
pa: ਹੋਰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ...

en: Open your personal folder
pa: ਆਪਣਾ ਨਿੱਜੀ ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open your personal templates folder
pa: ਆਪਣਾ ਨਿੱਜੀ ਟੈਪਲੇਟ ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open your personal trash folder
pa: ਆਪਣਾ ਨਿੱਜੀ ਰੱਦੀ ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Opening "%s".
pa: "%s" ਖੁੱਲ੍ਹ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Orange
pa: ਸੰਤਰਾ

en: Original Location
pa: ਅਸਲੀ ਟਿਕਾਣਾ

en: Original file
pa: ਅਸਲੀ ਫਾਇਲ

en: Original location of file before moved to the Trash
pa: ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਫਾਇਲਾਂ ਦਾ ਅਸਲ ਟਿਕਾਣਾ

en: Other Type...
pa: ਹੋਰ ਟਾਈਪ...

en: Other _Application...
pa: ਹੋਰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ(_A)...

en: Others
pa: ਹੋਰ

en: Others:
pa: ਹੋਰ:

en: Owner
pa: ਮਾਲਕ

en: Owner:
pa: ਮਾਲਕ:

en: Pale Blue
pa: ਪਾਲ ਬਲਿਊ

en: Password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ:

en: Paste the text stored on the clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਲੜੀਬੱਧ ਕੀਤਾ ਟੈਕਸਟ ਚੇਪੋ

en: Patterns:
pa: ਪੈਟਰਨ:

en: Pdf / Postscript
pa: Pdf / ਪੋਸਟ-ਸਕ੍ਰਿਪਟ

en: Perform a quick set of self-check tests.
pa: ਇੱਕ ਤੁਰੰਤ ਸਵੈ-ਪੜਤਾਲ ਟੈਸਟ ਚਲਾਓ।

en: Perform or update the search
pa: ਖੋਜ ਕਰੋ ਜਾਂ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ

en: Permissions
pa: ਅਧਿਕਾਰ

en: Picture
pa: ਤਸਵੀਰ

en: Places
pa: ਥਾਵਾਂ

en: Please check the spelling and try again.
pa: ਸ਼ਬਦ ਵੇਖਣ ਕੇ ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Please choose a different emblem name.
pa: ਇੱਕ ਵੱਖਰਾ ਨਿਸ਼ਾਨ ਨਾਂ ਚੁਣੋ ਜੀ।

en: Please drag just one image to set a custom icon.
pa: ਸਿਰਫ਼ ਇੱਕ ਚਿੱਤਰ ਹੀ ਇੱਕ ਪਸੰਦੀਦਾ ਆਈਕਾਨ ਲਈ ਚੁਣੋ।

en: Possible values are "single" to launch files on a single click, or "double" to launch them on a double click.
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਇਕ ਵਾਰ ਦਬਾਉ ਤੇ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਸੰਭਵ ਮੁੱਲ "ਇੱਕ-ਵਾਰ" ਹੈ, ਜਾਂ ਦੋ ਵਾਰ ਦਬਾਉ ਤੇ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ "ਦੋ-ਵਾਰ" ਕਰੋ।

en: Prefere_nces
pa: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ(_n)

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਚੇਪੋ ਕਮਾਂਡ ਨਾਲ ਕਾਪੀ ਕਰਨ ਤਿਆਰ ਕਰੋ

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਚੇਪੋ ਕਮਾਂਡ ਨਾਲ ਭੇਜਣ ਲਈ ਕਰਨ ਤਿਆਰ ਕਰੋ

en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
pa: ਇਸ ਫੋਲਡਰ ਨੂੰ ਚੇਪਣ ਕਮਾਂਡ ਨਾਲ ਕਾਪੀ ਕਰਨ ਲਈ ਤਿਆਰ ਕਰੋ

en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
pa: ਇਸ ਫੋਲਡਰ ਨੂੰ ਚੇਪਣ ਕਮਾਂਡ ਨਾਲ ਭੇਜਣ ਲਈ ਤਿਆਰ ਕਰੋ

en: Preparing
pa: ਤਿਆਰ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Preparing to Move to "%B"
pa: "%B" ਵਿੱਚ ਭੇਜਣ ਦੀ ਤਿਆਰੀ

en: Presentation
pa: ਪਰਿਜ਼ੈੱਨਟੇਸ਼ਨ

en: Preview
pa: ਝਲਕ

en: Preview _sound files:
pa: ਸਾਊਂਡ ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਝਲਕ(_s):

en: Properties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Public FTP
pa: ਪਬਲਿਕ FTP

en: Purple Marble
pa: ਪਰਪਲ ਸੰਗਮਰਮਰ

en: Put labels beside icons
pa: ਲੇਬਲ ਆਈਕਾਨ 'ਤੇ ਪਿੱਛੇ ਰੱਖੋ

en: Quit Caja.
pa: ਨਟੀਲਸ ਤੋਂ ਬਾਹਰ ਜਾਓ।

en: Rating
pa: ਰੇਟਿੰਗ

en: Re_name
pa: ਨਾਂ ਬਦਲੋ(_n)

en: Re_versed Order
pa: ਉਲਟ ਕ੍ਰਮ(_v)

en: Read and write
pa: ਪੜ੍ਹਨ ਅਤੇ ਲਿਖਣ

en: Read-only
pa: ਸਿਰਫ਼ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ

en: Redo the last undone action
pa: ਆਖਰੀ ਵਾਪਸ ਕੀਤੀ ਕਾਰਵਾਈ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਕਰੋ

en: Reload
pa: ਮੁੜ-ਲੋਡ

en: Reload the current location
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟਿਕਾਣਾ ਮੁੜ-ਲੋਡ ਕਰੋ

en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

en: Remove this criterion from the search
pa: ਖੋਜ ਵਿੱਚੋਂ ਇਹ ਸ਼ਰਤ ਹਟਾਓ

en: Rename
pa: ਨਾਂ-ਬਦਲੋ

en: Rename Emblem
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ ਨਾਂ-ਬਦਲੋ

en: Rename selected item
pa: ਚੁਣੀ ਆਈਟਮ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Rename...
pa: ਨਾਂ ਬਦਲੋ...

en: Renaming "%s" to "%s".
pa: "%s" ਦਾ ਨਾਂ "%s" ਬਦਲਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

en: Replace
pa: ਬਦਲੋ

en: Replace _All
pa: ਸਭ ਬਦਲੋ(_A)

en: Replace file "%s"?
pa: ਫਾਇਲ "%s" ਬਦਲਣੀ ਹੈ?

en: Replace folder "%s"?
pa: ਫੋਲਡਰ "%s" ਬਦਲਣਾ?

en: Replace with
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਬਦਲੋ

en: Replacing it will overwrite its content.
pa: ਇਸ ਨੂੰ ਬਦਲਣ ਨਾਲ ਇਸ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਖਤਮ ਹੋ ਜਾਵੇਗੀ।

en: Replacing it will remove all files in the folder.
pa: ਇਸ ਨੂੰ ਬਦਲਣ ਨਾਲ ਫੋਲਡਰ ਵਿਚਲੀਆਂ ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ ਹਟਾਈਆਂ ਜਾਣਗੀਆਂ।

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
pa: ਆਈਕਾਨਾਂ ਨੂੰ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਮੁੜ-ਟਿਕਾਉ ਤਾਂ ਕਿ ਇਹ ਇੱਕ ਦੂਜੇ ਵਿੱਚ ਲੁੱਕ ਨਾ ਜਾਣ

en: Reset
pa: ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

en: Reset View to _Defaults
pa: ਝਲਕ ਡਿਫਾਲਟ ਹੀ ਸੈੱਟ ਕਰੋ(_D)

en: Reset is a special image that cannot be deleted.
pa: ਮੁੜ-ਸੈੱਟ (ਰੀਸੈੱਟ) ਇਕ ਖਾਸ ਚਿੱਤਰ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
pa: ਇਸ ਝਲਕ ਦੀ ਪਸੰਦ ਲਈ ਕ੍ਰਮ ਅਤੇ ਜੂਮ ਸਾਈਜ਼ ਮੁੜ-ਦਿਓ

en: Resize Icon...
pa: ਆਈਕਾਨ ਮੁੜ-ਆਕਾਰ...

en: Restore Icon's Original Si_ze
pa: ਆਈਕਾਨ ਦਾ ਅਸਲੀ ਸਾਈਜ਼ ਰੀ-ਸਟੋਰ ਕਰੋ(_z)

en: Restore Icons' Original Si_zes
pa: ਆਈਕਾਨ ਅਸਲੀ ਸਾਈਜ਼ ਦੇ ਕਰੋ(_z)

en: Restore Selected Items
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਆਈਟਮਾਂ ਮੁੜ-ਸਟੋਰ ਕਰੋ

en: Restore each selected icon to its original size
pa: ਹਰੇਕ ਚੁਣੀ ਆਈਟਮ ਆਪਣੇ ਡਿਫਾਲਟ ਸਾਈਜ਼ ਅਨੁਸਾਰ ਕਰੋ

en: Restore selected items to their original position
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਉਨ੍ਹਾਂ ਦੇ ਅਸਲੀ ਟਿਕਾਣੇ ਉੱਤੇ ਮੁੜ-ਸਟੋਰ ਕਰੋ

en: Reverse sort order in new windows
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਉਲਟਕ੍ਰਮ ਅਨੁਸਾਰ ਵੇਖਾਓ

en: Ridged Paper
pa: ਰਾਜੀਡ ਕਾਗਜ਼

en: Rough Paper
pa: ਰਫ਼ ਕਾਗਜ਼

en: Ruby
pa: ਰੂਬੀ

en: Run "%s" on any selected items
pa: ਕਿਸੇ ਵੀ ਚੁਣੀ ਆਈਟਮ ਉੱਤੇ "%s" ਚਲਾਓ

en: Run in _Terminal
pa: ਟਰਮੀਨਲ 'ਚ ਚਲਾਓ(_T)

en: Run or manage scripts from %s
pa: %s ਤੋਂ ਸਕਰਿਪਟਾਂ ਚਲਾਓ ਜਾਂ ਦੇਖਭਾਲ ਕਰੋ

en: SELinux Context
pa: SELinux ਪਰਸੰਗ

en: SELinux context:
pa: SELinux ਪਰਸੰਗ:

en: S_how Search
pa: ਖੋਜ ਵੇਖੋ(_h)

en: S_kip All
pa: ਸਭ ਛੱਡੋ(_k)

en: S_witch to Other Pane
pa: ਹੋਰ ਬਾਹੀ ਵਿੱਚ ਜਾਓ(_w)

en: Sa_me Location as Other Pane
pa: ਇਹੋ ਟਿਕਾਣਾ ਹੋਰ ਬਾਹੀ ਵਜੋਂ(_m)

en: Sa_ve Search
pa: ਖੋਜ ਸੰਭਾਲੋ(_v)

en: Sa_ve Search As...
pa: ਖੋਜ ਇੰਜ ਸੰਭਾਲੋ(_v)...

en: Safely remove the drive associated with the open folder
pa: ਖੁੱਲ੍ਹੇ ਫੋਲਡਰ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਡਰਾਇਵ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਢੰਗ ਨਾਲ ਹਟਾਓ

en: Safely remove the selected drive
pa: ਚੁਣੀ ਡਰਾਇਵ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਢੰਗ ਨਾਲ ਹਟਾਓ

en: Save Search as
pa: ਖੋਜ ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save the current search as a file
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਖੋਜ ਨੂੰ ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਵਾਂਗ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save the edited search
pa: ਸੋਧੀ ਖੋਜ ਸੰਭਾਲੋ

en: Saved search
pa: ਖੋਜ ਸੰਭਾਲੋ

en: Sea Foam
pa: ਸਮੁੰਦਰੀ ਫੋਮ

en: Search
pa: ਖੋਜ

en: Search Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਖੋਜ

en: Search _name:
pa: ਖੋਜ ਨਾਂ(_N):

en: Search documents and folders by name
pa: ਨਾਂ ਨਾਲ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਅਤੇ ਫੋਲਡਰ ਖੋਜੋ

en: Search for "%s"
pa: "%s" ਲਈ ਖੋਜ

en: Search results
pa: ਖੋਜ ਨਤੀਜਾ

en: Search:
pa: ਖੋਜ:

en: Secure WebDAV (HTTPS)
pa: ਸੁਰੱਖਿਅਤ WebDAV (HTTPS)

en: Select All
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ

en: Select Custom Icon
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਆਈਕਾਨ ਚੁਣੋ

en: Select Folder to Save Search In
pa: ਖੋਜ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਫੋਲਡਰ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ

en: Select I_tems Matching...
pa: ਰਲਦੀਆਂ ਆਈਟਮਾਂ ਚੁਣੋ(_t)...

en: Select Items Matching
pa: ਮਿਲਦੀਆਂ ਆਈਟਮਾਂ ਚੁਣੋ

en: Select _All
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ(_A)

en: Select a Category:
pa: ਇੱਕ ਕੈਟਾਗਰੀ ਚੁਣੋ:

en: Select a Color to Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਕ ਰੰਗ ਚੁਣੋ

en: Select all and only the items that are not currently selected
pa: ਸਭ ਅਤੇ ਉਹ ਆਈਟਮਾਂ ਭੇਜੋ, ਜੋ ਕਿ ਮੌਜੂਦਾ ਚੁਣੀਆਂ ਨਹੀਂ ਗਈਆਂ

en: Select all items in this window
pa: ਇਸ ਵਿੰਡੋ ਵਿਚੋਂ ਸਭ ਆਈਟਮਾਂ ਚੁਣੋ

en: Select all the text in a text field
pa: ਟੈਕਸਟ ਵਿਚਲੇ ਖਾਨੇ ਵਿਚਲਾ ਸਾਰਾ ਟੈਕਸਟ ਚੁਣੋ

en: Select an Application
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚੁਣੋ

en: Select an Image File for the New Emblem
pa: ਨਵੇਂ ਨਿਸ਼ਾਨ ਲਈ ਇੱਕ ਚਿੱਤਰ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Select an Image File to Add as a Pattern
pa: ਇਕ ਪੈਟਰਨ ਦੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਜੋੜਨ ਲਈ ਇੱਕ ਚਿੱਤਰ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Select an application to open %s and other files of type "%s"
pa: %s ਅਤੇ ਹੋਰ "%s" ਟਾਈਪ ਦੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਖੋਲ੍ਹਣ ਵਾਸਤੇ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚੁਣੋ

en: Select an application to view its description.
pa: ਕਿਸੇ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਬਾਰੇ ਵੇਰਵਾ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਕਾਰਜ ਚੁਣੋ।

en: Select folder to search in
pa: ਖੋਜ ਕਰਨ ਲਈ ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੋ

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
pa: ਚੁਣੋ ਕਿ "%s" ਨੂੰ ਕਿਵੇਂ ਚਲਾਉਣਾ ਹੈ ਅਤੇ ਕੀ "%s" ਟਾਈਪ ਦੇ ਹੋਰ ਮੀਡਿਆ ਉੱਤੇ ਵੀ ਇਹ ਐਕਸ਼ਨ ਕਰਨਾ ਹੈ।

en: Select items in this window matching a given pattern
pa: ਇਸ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਆਈਟਮਾਂ ਚੁਣੋ, ਜੋ ਦਿੱਤੇ ਪੈਟਰਨ ਮੁਤਾਬਕ ਹੋਵੇ

en: Select the columns visible in this folder
pa: ਇਸ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਉਪਲਬੱਧ ਕਾਲਮਾਂ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ

en: Select type
pa: ਟਾਈਪ ਚੁਣੋ

en: Selection Bound
pa: ਚੋਣ ਸੀਮਾ

en: Session management options:
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਪਰਬੰਧ ਚੋਣਾਂ:

en: Set _user ID
pa: ਯੂਜ਼ਰ ID ਸੈੱਟ ਕਰੋ(_u)

en: Set as _Background
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਬਣਾਓ(_B)

en: Set as background for _all folders
pa: ਸਭ ਫੋਲਡਰਾਂ ਦੀ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਬਣਾਓ(_a)

en: Set as background for _this folder
pa: ਇਸ ਫੋਲਡਰ ਦੀ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਬਣਾਓ(_t)

en: Set gro_up ID
pa: ਗਰੁੱਪ ID ਸੈੱਟ ਕਰੋ(_u)

en: Set the zoom level of the current view
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਝਲਕ ਲਈ ਜ਼ੂਮ ਲੈਵਲ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Setting permissions
pa: ਅਧਿਕਾਰ ਸੈਟਿੰਗ

en: Shale
pa: ਸ਼ੇਲ

en: Show Emblems
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ ਵੇਖੋ

en: Show History
pa: ਅਤੀਤ ਵੇਖੋ

en: Show Information
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖੋ

en: Show Notes
pa: ਨੋਟਿਸ ਵੇਖੋ

en: Show Places
pa: ਥਾਵਾਂ ਵੇਖੋ

en: Show Tree
pa: ਟਰੀ ਵੇਖੋ

en: Show _Hidden Files
pa: ਲੁੱਕਵੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਵੇਖੋ(_H)

en: Show _only folders
pa: ਸਿਰਫ ਫੋਲਡਰ ਵੇਖੋ(_o)

en: Show _thumbnails:
pa: ਥੰਮਨੇਲ ਵੇਖੋ(_t):

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
pa: ਉਹ ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹੋ, ਜੋ ਡੈਸਕਟਾਪ ਬੈਕ-ਗਰਾਊਂਡ ਦਾ ਪੈਟਰਨ ਜਾਂ ਰੰਗ ਬਦਲ ਸਕੇ

en: Show advanced permissions in the file property dialog
pa: ਫਾਇਲ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਡਾਈਲਾਗ ਵਿੱਚ ਤਕਨੀਕੀ ਅਧਿਕਾਰ ਵੇਖੋ

en: Show folders first in windows
pa: ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਫੋਲਡਰ ਪਹਿਲਾਂ ਵੇਖੋ

en: Show location bar in new windows
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਟਿਕਾਣਾ-ਪੱਟੀ ਵੇਖੋ

en: Show more _details
pa: ਹੋਰ ਚੋਣ ਵੇਖੋ(_d)

en: Show mounted volumes on the desktop
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਮਾਊਟ ਆਈਕਾਨ ਡੈਸਕਟਾਪ ਵਿੱਚ ਵੇਖੋ

en: Show search
pa: ਖੋਜ ਵੇਖੋ

en: Show session management options
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਪਰਬੰਧ ਚੋਣਾਂ ਵੇਖੋ

en: Show side pane in new windows
pa: ਨਵੀਆਂ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਸਾਇਡ ਪੈਨ ਵੇਖੋ

en: Show status bar in new windows
pa: ਨਵੀਆਂ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਹਾਲਤ ਪੱਟੀ ਵੇਖੋ

en: Show te_xt in icons:
pa: ਆਈਕਾਨ ਵਿੱਚ ਟੈਕਸਟ ਵੇਖੋ(_x):

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
pa: ਉਹ ਫੋਲਡਰ ਵੇਖਾਓ, ਜੋ ਉਹ ਸਕ੍ਰਿਪਟਾਂ ਰੱਖਦਾ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਇਸ ਮੇਨੂ ਲਈ ਲੋੜੀਦੀਆਂ ਹਨ

en: Show the version of the program.
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਦਾ ਵਰਜਨ ਵੇਖੋ।

en: Show toolbar in new windows
pa: ਨਵੀਆਂ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਟੂਲਬਾਰ ਵੇਖੋ

en: Side pane view
pa: ਸਾਇਡ ਪੈਨ ਝਲਕ

en: Silver
pa: ਚਾਂਦੀ

en: Size
pa: ਅਕਾਰ

en: Size:
pa: ਅਕਾਰ:

en: Sky
pa: ਅਸਮਾਨ

en: Sky Ridge
pa: ਸਕਾਈ ਰੀਜਡ

en: Slashes are not allowed in filenames
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਵਿੱਚ ਸਲੈਸ਼ ਮਨਜ਼ੂਰ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Snow Ridge
pa: ਸਨੋ ਰੀਜਡ

en: Software
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ

en: Some of the files could not be added as emblems.
pa: ਕੁਝ ਫਾਇਲਾਂ ਨਿਸ਼ਾਨ ਲਈ ਨਹੀਂ ਵਰਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀਆਂ ਹਨ।

en: Sorry, but "%s" is not a usable image file.
pa: ਅਫ਼ਸੋਸ ਹੈ ਕਿ "%s" ਚਿੱਤਰ ਫਾਇਲ ਵਰਤੋਂ-ਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Sorry, but emblem %s could not be deleted.
pa: ਮੁਆਫੀ, ਪਰ ਨਿਸ਼ਾਨ %s ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
pa: ਅਫ਼ਸੋਸ, ਪਰ ਨਿਸ਼ਾਨ ਅੱਖਰ ਕੇਵਲ ਅੱਖਰ. ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਜਾਂ ਨੰਬਰ ਹੀ ਰੱਖਦੇ ਹਨ।

en: Sorry, but pattern %s could not be deleted.
pa: ਮੁਆਫੀ, ਪਰ ਪੈਟਰਨ %s ਨੂੰ ਖਤਮ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Sorry, but the pattern %s could not be installed.
pa: ਮੁਆਫੀ, ਪਰ ਪੈਟਰਨ %s ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".
pa: ਅਫ਼ਸੋਸ, ਪਰ ਨਿਸ਼ਾਨ ਨਾਂ "%s" ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
pa: ਅਫਸੋਸ, ਤੁਸੀਂ ਰਿਮੋਟ ਸਾਇਟ ਤੋਂ ਇਹ ਕਮਾਂਡ ਨਹੀਂ ਚਲਾ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Sorry, but you cannot replace the reset image.
pa: ਅਫਸੋਸ ਹੈ ਪਰ ਤਸੀਂ ਇਸ ਚਿੱਤਰ ਰੀ-ਸੈੱਟ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
pa: ਅਫ਼ਸੋਸ, ਪਰ ਨਿਸ਼ਾਨ ਲਈ ਇਕ ਨਾ-ਖਾਲੀ ਅੱਖਰ ਹੀ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
pa: ਅਫ਼ਸੋਸ, ਪਰ ਰੰਗ ਲਈ ਇਕ ਅੱਖਰ ਖਾਲੀ ਨਹੀਂ ਹੀ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: Sorry, but you must specify an unused color name for the new color.
pa: ਅਫ਼ਸੋਸ, ਪਰ ਤੁਹਾਨੂੰ ਨਵੇਂ ਰੰਗ ਲਈ ਇੱਕ ਨਾ-ਵਰਤੇ ਰੰਗ ਨਾਂ ਦੀ ਹੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ।

en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
pa: ਅਫਸੋਸ, "%s" ਦਾ ਗਰੁੱਪ ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ: %s

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
pa: ਅਫਸੋਸ, "%s" ਦਾ ਓਨਰ ਨਹੀਂ ਬਦਲਿਆ ਜਾ ਸਕਿਆ: %s

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
pa: ਅਫਸੋਸ, "%s" ਦੇ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਬਦਲੇ ਜਾ ਸਕੇ: %s

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
pa: ਅਫਸੋਸ, ਪਰ "%s" ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਵੇਖਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ: %s

en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
pa: ਅਫਸੋਸ, "%s" ਦਾ ਨਾਂ "%s" ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ: %s

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
pa: ਅਫਸੋਸ ਹੈ, ਪਰ ਸੋਧਿਆ ਨਿਸ਼ਾਨ ਨਾਂ ਸੰਭਾਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Sorry, unable to save custom emblem.
pa: ਅਫਸੋਸ ਹੈ, ਪਰ ਸੋਧਿਆ ਨਿਸ਼ਾਨ ਸੰਭਾਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Sort _folders before files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਫੋਲਡਰ ਲੜੀਬੱਧ(_f)

en: Special flags:
pa: ਖਾਸ ਫਲੈਗ:

en: Specified group '%s' doesn't exist
pa: ਦਿੱਤਾ ਗਰੁੱਪ '%s' ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ

en: Specified owner '%s' doesn't exist
pa: ਦਿੱਤਾ ਓਨਰ '%s' ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Specify a location to open
pa: ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਇੱਕ ਟਿਕਾਣਾ ਦਿਓ

en: Specify file containing saved configuration
pa: ਸੰਭਾਲੀ ਸੰਰਚਨਾ ਦੇਣ ਵਾਲੀ ਫਾਇਲ ਦਿਓ

en: Specify session management ID
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਪਰਬੰਧ ID ਦਿਓ

en: Spreadsheet
pa: ਸਪਰਿੱਡਸ਼ੀਟ

en: St_atusbar
pa: ਹਾਲਤ-ਪੱਟੀ(_A)

en: Start the drive associated with the open folder
pa: ਖੁੱਲ੍ਹੇ ਫੋਲਡਰ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਡਰਾਇਵ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
pa: ਖੁੱਲ੍ਹੇ ਫੋਲਡਰ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਮਲਟੀ-ਡਿਸਕ ਡਰਾਇਵ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Start the selected drive
pa: ਚੁਣੀ ਡਰਾਇਵ ਰੋਕੋ

en: Start the selected multi-disk drive
pa: ਚੁਣੀ ਮਲਟੀਡਿਸਕ ਡਰਾਇਵ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Start the selected volume
pa: ਚੁਣੇ ਵਾਲੀਅਮ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Start the volume associated with the open folder
pa: ਖੁੱਲੇ ਫੋਲਡਰ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਵਾਲੀਅਮ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Start the volume associated with this folder
pa: ਇਸ ਫੋਲਡਰ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਵਾਲੀਅਮ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Starting %s
pa: %s ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Stop loading the current location
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟਿਕਾਣਾ ਲੋਡ ਕਰਨ ਤੋਂ ਰੋਕੋ

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
pa: ਖੁੱਲ੍ਹੇ ਫੋਲਡਰ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਮਲਟੀ-ਡਿਸਕ ਡਰਾਇਵ ਰੋਕੋ

en: Stop the selected drive
pa: ਚੁਣੀ ਡਰਾਇਵ ਰੋਕੋ

en: Stop the selected multi-disk drive
pa: ਚੁਣੀ ਮਲਟੀ-ਡਿਸਕ ਡਰਾਇਵ ਰੋਕੋ

en: Stop the selected volume
pa: ਚੁਣੇ ਵਾਲੀਅਮ ਨੂੰ ਰੋਕੋ

en: Stop the volume associated with the open folder
pa: ਖੁੱਲੇ ਫੋਲਡਰ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਵਾਲੀਅਮ ਰੋਕੋ

en: Stop the volume associated with this folder
pa: ਇਸ ਫੋਲਡਰ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਵਾਲੀਅਮ ਰੋਕੋ

en: Stucco
pa: ਸਟੂਕੂ

en: Symbolic links only supported for local files
pa: ਸਿੰਬੋਲਿੰਕ ਕੇਵਲ ਲੋਕਲ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਹੀ ਸਹਿਯੋਗੀ ਹੈ।

en: T_emplates
pa: ਟੈਪਲੇਟ(_e)

en: Tags
pa: ਟੈਗ

en: Tangerine
pa: ਟੰਗਰਇਨ

en: Terracotta
pa: ਟੀਰਾਕੋਟਾ

en: Text
pa: ਟੈਕਸਟ

en: Text Ellipsis Limit
pa: ਟੈਕਸਟ ਇੱਲੈਪਸ ਲਿਸਟ

en: Text File
pa: ਟੈਕਸਟ ਫਾਇਲ

en: Text view:
pa: ਟੈਕਸਟ ਝਲਕ:

en: The Link "%s" is Broken.
pa: ਲਿੰਕ "%s" ਟੁੱਟਿਆ ਹੈ।

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
pa: ਲਿੰਕ "%s" ਟੁੱਟਿਆ ਹੋਇਆ ਹੈ। ਕੀ ਇਸ ਨੂੰ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜਣਾ ਹੈ?

en: The SELinux security context of the file.
pa: ਫਾਇਲ ਦਾ SELiunux ਸੁਰੱਖਿਆ ਪਰਸੰਗ ਹੈ।

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
pa: ਲੇਬਲ ਦੇ ਪਾਠ ਵਿਚ ਲਾਈਨਾਂ ਦੀ ਇਕ ਦੂਜੇ ਦੇ ਅਨੁਸਾਰ ਇਕਸਾਰ ਕਰੋ। ਇਹ ਲੇਬਲ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਇਕਸਾਰ ਮੁਤਾਬਕ ਪਰਭਾਵਿਤ ਨਹੀਂ ਕਰੇਗਾ। ਇਸ ਲਈ ਵੇਖੋ GtkMisc::xalign

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted. If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਲਾਂਚਰ "%s" ਨੂੰ ਭਰੋਸੇਯੋਗ ਨਹੀਂ ਮਾਰਕ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ। ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਫਾਇਲ ਦਾ ਸਰੋਤ ਨਹੀਂ ਜਾਣਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਇਸ ਨੂੰ ਚਲਾਉਣਾ ਅਸੁਰੱਖਿਅਤ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: The color cannot be installed.
pa: ਰੰਗ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: The compact view encountered an error while starting up.
pa: ਸੰਖੇਪ ਝਲਕ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਸਮੱਸਿਆ ਆਈ ਹੈ।

en: The compact view encountered an error.
pa: ਸੰਖੇਪ ਝਲਕ ਵੇਖਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: The current position of the insertion cursor in chars.
pa: ਕਰਸਰ ਦੀ ਮੌਜੂਦਾ ਸਥਿਤੀ ਅੱਖਰਾਂ ਵਿੱਚ।

en: The date the file was accessed.
pa: ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਖੋਲਣ ਦੀ ਤਾਰੀਖ ਹੈ।

en: The date the file was modified.
pa: ਫਾਇਲ ਸੋਧਣ ਦੀ ਤਾਰੀਖ ਹੈ।

en: The default action cannot open "%s" because it cannot access files at "%s" locations.
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਕਾਰਵਾਈ "%s" ਖੋਲ੍ਹ ਨਹੀਂ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ "%s" ਥਾਂ ਉੱਤੇ ਫਾਇਲ ਅਸੈੱਸ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾ ਸਕਦੀਆਂ ਹਨ।

en: The default size of an icon for a thumbnail in the icon view.
pa: ਆਈਕਾਨ ਝਲਕ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਥੰਮਨੇਲ ਲਈ ਆਈਕਾਨ ਦਾ ਡਿਫਾਲਟ ਸਾਈਜ਼ ਹੈ।

en: The default width of the side pane in new windows.
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਸਾਇਡ ਪੈਨ ਦੀ ਡਿਫਾਲਟ ਚੌੜਾਈ ਹੈ।

en: The desktop view encountered an error while starting up.
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਝਲਕ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਸਮੱਸਿਆ ਆਈ ਹੈ।

en: The desktop view encountered an error.
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਝਲਕ 'ਚ ਇੱਕ ਸਮੱਸਿਆ ਆਈ ਹੈ।

en: The destination folder is inside the source folder.
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਸਰੋਤ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਹੀ ਹੈ।

en: The destination is not a folder.
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਇੱਕ ਫੋਲਡਰ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The destination is read-only.
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਕੇਵਲ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਹੀ ਹੈ।

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
pa: ਚੁੱਕੀ ਫਾਇਲ ਇਕ ਠੀਕ ਚਿੱਤਰ ਨਹੀਂ ਲੱਗਦੀ ਹੈ।

en: The emblem cannot be added.
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ ਜੋੜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: The emblem cannot be installed.
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: The emblems do not appear to be valid images.
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ ਇੱਕ ਠੀਕ ਚਿੱਤਰ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
pa: ਫਾਇਲ "%B"  ਹੈਂਡਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਹ ਪੜ੍ਹਨ ਦੀ ਇਜ਼ਾਜ਼ਤ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
pa: ਫਾਇਲ "%B" ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਭੇਜੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
pa: ਫਾਇਲ '%s' ਇਕ ਠੀਕ ਚਿੱਤਰ ਨਹੀਂ ਲੱਗਦੀ ਹੈ।

en: The file is not an image.
pa: ਫਾਇਲ ਇਕ ਚਿੱਤਰ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The file is of an unknown type
pa: ਫਾਇਲ ਦੀ ਟਾਈਪ ਅਣਜਾਣੀ ਹੈ

en: The file that you dropped is not an image.
pa: ਫਾਇਲ, ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਚੁਣੀ ਹੈ, ਇੱਕ ਚਿੱਤਰ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The file that you dropped is not local.
pa: ਫਾਇਲ, ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਚੁਣੀ ਹੈ, ਇਕ ਲੋਕਲ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
pa: ਫੋਲਡਰ "%B" ਕਾਪੀ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ ਤੁਹਾਨੂੰ ਟਿਕਾਣੇ ਉੱਤੇ ਇਹ ਬਣਾਉਣ ਦੀ ਇਜ਼ਾਜ਼ਤ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
pa: "%B" ਦੀ ਕਾਪੀ ਨਹੀਂ ਬਣ ਸਕਦੀ, ਕਿਉਂਕਿ ਤੁਹਾਨੂੰ ਪੜ੍ਹਨ ਦੀ ਇਜ਼ਾਜਤ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
pa: ਫੋਲਡਰ "%B"  ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਹ ਪੜ੍ਹਨ ਦਾ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
pa: "%B" ਫੋਲਡਰ ਹੈਂਡਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਹ ਪੜ੍ਹਨ ਦਾ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The folder contents could not be displayed.
pa: ਫੋਲਡਰ ਸਮੱਗਰੀ ਵੇਖਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ।

en: The font description used for the icons on the desktop.
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਵਿੱਚ ਵਰਤੇ ਜਾਣ ਵਾਲੇ ਆਈਕਾਨ ਲਈ ਫੋਂਟ ਵੇਰਵਾ ਹੈ।

en: The format of file dates. Possible values are "locale", "iso", and "informal".
pa: ਫਾਇਲ ਤਾਰੀਖ ਲਈ ਫਾਰਮੈਟ ਹੈ। ਉਪਲਬੱਧ ਮੁੱਲ "locale", "iso", ਅਤੇ "ਸਧਾਰਨ" ਹਨ।

en: The geometry string for a navigation window.
pa: ਨੇਵੀਗੇਸ਼ਨ ਵਿੰਡੋ ਲਈ ਜੁਮੈਟਰੀ ਲਾਈਨ ਹੈ।

en: The group could not be changed.
pa: ਗਰੁੱਪ ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: The group of the file.
pa: ਫਾਇਲ ਦਾ ਗਰੁੱਪ ਹੈ।

en: The history location doesn't exist.
pa: ਅਤੀਤ ਟਿਕਾਣਾ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The icon view encountered an error while starting up.
pa: ਆਈਕਾਨ ਝਲਕ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਸਮੱਸਿਆ ਆਈ ਹੈ।

en: The icon view encountered an error.
pa: ਆਈਕਾਨ ਝਲਕ ਵੇਖਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: The item cannot be restored from trash
pa: ਆਈਟਮ ਨੂੰ ਰੱਦੀ ਤੋਂ ਰੀਸਟੋਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: The item could not be renamed.
pa: ਆਈਟਮ ਦਾ ਨਾਂ ਨਹੀਂ ਬਦਲਿਆ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: The list view encountered an error while starting up.
pa: ਲਿਸਟ ਝਲਕ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਸਮੱਸਿਆ ਆਈ ਹੈ।

en: The list view encountered an error.
pa: ਲਿਸਟ ਝਲਕ ਲਈ ਇੱਕ ਸਮੱਸਿਆ ਆਈ ਹੈ।

en: The location "%s" does not exist.
pa: ਟਿਕਾਣਾ "%s" ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The location cannot be displayed with this viewer.
pa: ਇਸ ਦਰਸ਼ਕ ਨਾਲ ਟਿਕਾਣਾ ਵੇਖਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: The location is not a folder.
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਇੱਕ ਫੋਲਡਰ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The media contains digital photos.
pa: ਮੀਡਿਆ ਉੱਤੇ ਡਿਜ਼ਿਟਲ ਫੋਟੋ ਹਨ।

en: The media contains software.
pa: ਮੀਡਿਆ ਉੱਤੇ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਹਨ।

en: The media has been detected as "%s".
pa: ਮੀਡਿਆ "%s" ਵਾਂਗ ਖੋਜਿਆ ਗਿਆ ਹੈ।

en: The mime type of the file.
pa: ਫਾਇਲ ਦੀ MIME ਕਿਸਮ ਹੈ।

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
pa: ਇਹ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਇਹ ਨਾਂ "%s" ਵਿੱਚ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ। ਵੱਖਰਾ ਨਾਂ ਚੁਣੋ ਜੀ।

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
pa: "%s" ਨਾਂ ਠੀਕ ਨਹੀਂ, ਕਿਉਂਕਿ ਇਸ ਵਿੱਚ "/" ਅੱਖਰ ਹੈ। ਹੋਰ ਨਾਂ ਚੁਣੋ ਜੀ।

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
pa: ਨਾਂ "%s" ਠੀਕ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਇੱਕ ਵੱਖਰਾ ਨਾਂ ਚੁਣੋ ਜੀ।

en: The name and icon of the file.
pa: ਫਾਇਲ ਦੀ ਕਿਸਮ ਅਤੇ ਆਈਕਾਨ ਹੈ।

en: The owner could not be changed.
pa: ਓਨਰ ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: The owner of the file.
pa: ਫਾਇਲ ਦਾ ਮਾਲਕ ਹੈ।

en: The permissions could not be changed.
pa: ਅਧਿਕਾਰ ਬਦਲੇ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੇ ਹਨ।

en: The permissions of "%s" could not be determined.
pa: "%s" ਦੇ ਅਧਿਕਾਰ ਜਾਣੇ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੇ ਹਨ।

en: The permissions of the file, in octal notation.
pa: ਫਾਇਲ ਦੇ ਅਧਿਕਾਰ ਉਕਟਿਲ ਭਾਸ਼ਾ ਵਿੱਚ ਹਨ।

en: The permissions of the file.
pa: ਫਾਇਲ ਦੇ ਅਧਿਕਾਰ ਹਨ।

en: The permissions of the selected file could not be determined.
pa: ਚੁਣੀ ਫਾਇਲ ਦੇ ਅਧਿਕਾਰ ਜਾਣੇ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੇ ਹਨ।

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
pa: ਚੋਣ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਤੋਂ ਉੱਲਟ ਤਕ ਕਰਸਰ ਦੀ ਅੱਖਰਾਂ ਵਿਚ ਸਥਿਤੀ।

en: The selection rectangle
pa: ਚੋਣ ਆਇਤ

en: The side pane view to show in newly opened windows.
pa: ਨਵੀਆਂ ਵਿੰਡੋ ਵੇਖਾਉਣ ਲ਼ਈ ਸਾਇਡ ਪੈਨ ਦਿੱਖ ਹੈ।

en: The size of the file.
pa: ਫਾਇਲ ਦਾ ਸਾਈਜ਼ ਹੈ।

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਮੀਡਿਆ "%s" ਤੋਂ ਸਿੱਧਾ ਚੱਲੇਗਾ। ਤੁਹਾਨੂੰ ਉਹ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਨਹੀਂ ਚਲਾਉਣੇ ਚਾਹੀਦੇ, ਜਿੰਨ੍ਹਾਂ ਉੱਤੇ ਭਰੋਸਾ ਨਹੀਂ ਹੈ।
    
    ਜੇ ਸ਼ੱਕ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਰੱਦ ਕਰੋ ਦੱਬੋ।

en: The source file would be overwritten by the destination.
pa: ਸਰੋਤ ਫਾਇਲਾਂ ਟਿਕਾਣੇ ਵਲੋਂ ਉੱਤੇ ਲਿਖੀਆਂ ਜਾਣਗੀਆਂ।

en: The target doesn't support symbolic links.
pa: ਟਾਰਗੇਟ ਸਿੰਬੋਲਿਕ ਲਿੰਕਾਂ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The text of the label.
pa: ਲੇਬਲ ਦਾ ਟੈਕਸਟ ਹੈ।

en: The type of the file.
pa: ਫਾਇਲ ਦੀ ਕਿਸਮ ਹੈ।

en: There is %S available, but %S is required.
pa: %S ਉਪਲੱਬਧ ਹੈ, ਪਰ ਲੋੜ %S ਦੀ ਹੈ।

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
pa: ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਕੋਈ "%s" ਨਹੀਂ, ਸ਼ਾਇਦ ਕਿਤੇ ਭੇਜਿਆ ਜਾਂ ਹਟਾਇਆ ਗਿਆ ਹੋਵੇ?

en: There is no application installed for %s files
pa: %s ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਕੋਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: There is no application installed for %s files.
    Do you want to search for an application to open this file?
pa: %s ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਕੋਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ
    ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਖੋਜਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
pa: ਟਿਕਾਣੇ ਉੱਤੇ ਇੰਨੀ ਥਾਂ ਖਾਲੀ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਫਾਇਲਾਂ ਹਟਾ ਕੇ ਥਾਂ ਬਣਾਉਣ ਦੀ ਟਰਾਈ ਕਰੋ।

en: There is nothing on the clipboard to paste.
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕੁਝ ਨਹੀਂ, ਜੋ ਰੱਖਿਆ ਜਾ ਸਕੇ।

en: There was an error copying the file into %F.
pa: %F ਵਿੱਚ ਫਾਇਲ ਕਾਪੀ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: There was an error creating the directory in %F.
pa: %F ਵਿੱਚ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: There was an error creating the folder "%B".
pa: "%B" ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: There was an error creating the symlink in %F.
pa: %F ਵਿੱਚ ਸਿਮ-ਲਿੰਕ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ

en: There was an error deleting %B.
pa: %B ਹਟਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: There was an error displaying help.
pa: ਮੱਦਦ ਵੇਖਾਉਣ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: There was an error displaying help: 
    %s
pa: ਮੱਦਦ ਵੇਖਾਉਣ ਵਿੱਚ ਸਮੱਸਿਆ ਆਈ ਹੈ:
    %s

en: There was an error getting information about "%B".
pa: "%B" ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲੈਣ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: There was an error getting information about the destination.
pa: ਟਿਕਾਣੇ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲੈਣ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
pa: "%B" ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਫਾਇਲਾਂ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲੈਣ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: There was an error launching the application.
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚਲਾਉਣ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: There was an error moving the file into %F.
pa: %F ਵਿੱਚ ਫਾਇਲ ਭੇਜਣ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: There was an error reading the folder "%B".
pa: "%B" ਫੋਲਡਰ ਪੜ੍ਹਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: There was an internal error trying to search for applications:
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਲੱਭਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਦੌਰਾਨ ਅੰਦਰੂਨੀ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ:

en: These files are on a Photo CD.
pa: ਇਹ ਫਾਇਲਾਂ ਇੱਕ ਫੋਟੋ CD ਉੱਤੇ ਹਨ।

en: These files are on a Picture CD.
pa: ਇਹ ਫਾਇਲਾਂ ਇੱਕ ਤਸਵੀਰ CD ਉੱਤੇ ਹਨ।

en: These files are on a Super Video CD.
pa: ਇਹ ਫਾਇਲਾਂ ਇੱਕ ਸੁਪਰ ਵਿਡੀਓ CD ਉੱਤੇ ਹਨ।

en: These files are on a Video CD.
pa: ਇਹ ਫਾਇਲਾਂ ਇੱਕ ਵਿਡੀਓ CD ਉੱਤੇ ਹਨ।

en: These files are on a Video DVD.
pa: ਇਹ ਫਾਇਲਾਂ ਇੱਕ ਵਿਡੀਓ DVD ਉੱਤੇ ਹਨ।

en: These files are on a digital audio player.
pa: ਇਹ ਫਾਇਲਾਂ ਇੱਕ ਡਿਜ਼ਿਟਲ ਆਡੀਓ ਪਲੇਅਰ ਉੱਤੇ ਹਨ।

en: These files are on an Audio CD.
pa: ਇਹ ਫਾਇਲਾਂ ਇੱਕ ਆਡੀਓ CD ਉੱਤੇ ਹਨ।

en: These files are on an Audio DVD.
pa: ਇਹ ਫਾਇਲਾਂ ਇੱਕ ਆਡੀਓ DVD ਉੱਤੇ ਹਨ।

en: This drop target only supports local files.
pa: ਸੁੱਟਣ ਦਾ ਨਿਸ਼ਾਨਾ ਕੇਵਲ ਲੋਕਲ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਹੈ।

en: This file cannot be ejected
pa: ਇਹ ਫਾਇਲ ਕੱਢੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ

en: This file cannot be mounted
pa: ਇਹ ਫਾਇਲ ਮਾਊਂਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ

en: This file cannot be started
pa: ਇਹ ਫਾਇਲ ਸ਼ੁਰੂ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ

en: This file cannot be stopped
pa: ਇਹ ਫਾਇਲ ਰੋਕੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ

en: This file cannot be unmounted
pa: ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਅਣ-ਮਾਊਂਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ

en: This is disabled due to security considerations.
pa: ਇਹ ਸੁਰੱਖਿਆ ਕਾਰਨਾਂ ਕਰਕੇ ਬੰਦ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one that you added yourself.
pa: ਇਹ ਇਸ ਕਰਕੇ ਹੈ ਕਿ ਨਿਸ਼ਾਨ ਸਥਿਰ ਹੈ ਨਾ ਕਿ ਉਹ, ਜਿਸ ਨੂੰ ਤੁਸੀ ਆਪ ਜੋੜ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: This link cannot be used, because it has no target.
pa: ਇਹ ਲਿੰਕ ਵਰਤੋਂਯੋਗ ਨਹੀਂ, ਕਿਉਂਕਿ ਕੋਈ ਟਾਰਗੇਟ ਹੀ ਨਹੀਂ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
pa: ਇਹ ਲਿੰਕ ਵਰਤੋਂਯੋਗ ਨਹੀਂ, ਕਿਉਂਕਿ ਇਸ ਦਾ ਟਾਰਗੇਟ "%s" ਹੀ ਨਹੀਂ ਰਿਹਾ।

en: This name can be set if you want a custom name for the computer icon on the desktop.
pa: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀ ਡੈਸਕਟਾਪ ਵਿੱਚਲੇ ਘਰ ਦੇ ਆਈਕਾਨ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਇਹ ਨਾਂ ਰੱਖ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: This name can be set if you want a custom name for the home icon on the desktop.
pa: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀ ਡੈਸਕਟਾਪ ਵਿਚਲੇ ਘਰ ਦੇ ਆਈਕਾਨ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਇਹ ਨਾਂ ਰੱਖ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: This name can be set if you want a custom name for the network servers icon on the desktop.
pa: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀ ਡੈਸਕਟਾਪ ਵਿਚਲੇ ਨੈੱਟਵਰਕ ਸਰਵਰਾਂ ਦੇ ਆਈਕਾਨ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਇਹ ਨਾਂ ਰੱਖ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: This name can be set if you want a custom name for the trash icon on the desktop.
pa: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀ ਡੈਸਕਟਾਪ ਵਿਚਲੇ ਰੱਦੀ ਦੇ ਆਈਕਾਨ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਇਹ ਨਾਂ ਰੱਖ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
pa: ਗ਼ੈਰ-ਲੋਕਲ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਲੋਕਲ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕਰੋ ਤੇ ਫਿਰ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
pa: ਗ਼ੈਰ-ਲੋਕਲ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਲੋਕਲ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕਰੋ ਤੇ ਫਿਰ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ। ਲੋਕਲ ਫਾਇਲਾਂ, ਜੋ ਤੁਸੀ ਸੁੱਟੀਆਂ ਸਨ, ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਖੋਲ੍ਹੀਆਂ ਜਾ ਚੁੱਕੀਆਂ ਹਨ।

en: Toggle the display of hidden files in the current window
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਲੁਕਵੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਵੇਖਾਉਣਾ ਬਦਲੋ

en: Toggle using a tighter layout scheme
pa: ਇਕ ਕੱਸੀ ਲੇਆਉਟ ਸਕੀਮ ਲਵੋ

en: Toplevel files cannot be renamed
pa: ਟਾਪ-ਲੈਵਲ ਫਾਇਲਾਂ ਦਾ ਨਾਂ ਨਹੀਂ ਬਦਲਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Total capacity:
pa: ਕੁੱਲ ਕਪੈਸਟੀ:

en: Trash
pa: ਰੱਦੀ

en: Trash icon visible on desktop
pa: ਰੱਦੀ ਆਈਕਾਨ ਡੈਸਕਟਾਪ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਓ

en: Trashed On
pa: ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜੀ ਸੀ

en: Trashing Files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜੀਆਂ ਜਾ ਰਹੀਆਂ ਹਨ

en: Tree
pa: ਟਰੀ

en: Type
pa: ਟਾਈਪ

en: Type of click used to launch/open files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਚਾਲੂ/ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਦੀ ਕਿਸਮ

en: Type:
pa: ਕਿਸਮ:

en: U_nlock Drive
pa: ਡਰਾਇਵ ਅਣ-ਲਾਕ(_n)

en: Unable to eject %V
pa: %V ਕੱਢਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to eject %s
pa: %s ਬਾਹਰ ਕੱਢਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to eject location
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਅੱਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
pa: ਲਾਂਚਰ ਨੂੰ ਭਰੋਸੇਯੋਗ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ (ਚੱਲਣਯੋਗ)

en: Unable to mount %s
pa: %s ਮਾਊਂਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to mount location
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਮਾਊਂਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to mount the location.
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਮਾਊਂਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ।

en: Unable to poll %s for media changes
pa: ਮੀਡਿਆ ਬਦਲਾਅ ਲਈ %s ਪੋਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to rename desktop file
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਫਾਇਲ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to rename desktop icon
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਆਈਕਾਨ ਨਾਂ ਬਦਲਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to search for application
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਲੱਭਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to start %s
pa: %s ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to start location
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to stop %s
pa: %s ਰੋਕਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to stop drive
pa: ਡਰਾਇਵ ਰੋਕਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to unmount %V
pa: %V ਅਣ-ਮਾਊਂਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to unmount location
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਅਣ-ਮਾਊਂਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Undo
pa: ਵਾਪਿਸ

en: Undo the last action
pa: ਆਖਰੀ ਕਾਰਵਾਈ ਮੁਡ਼ ਕਰੋ

en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Unknown error
pa: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ

en: Unlock the drive associated with the open folder
pa: ਖੁੱਲ੍ਹੇ ਫੋਲਡਰ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਡਰਾਇਵ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰੋ

en: Unlock the selected drive
pa: ਚੁਣੀ ਡਰਾਇਵ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰੋ

en: Unmount the selected volume
pa: ਚੁਣੇ ਹਿੱਸੇ ਨੂੰ ਅਣ-ਮਾਊਂਟ ਕਰੋ

en: Unmount the volume associated with the open folder
pa: ਖੁੱਲੇ ਫੋਲਡਰ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਵਾਲੀਅਮ ਅਣ-ਮਾਊਂਟ ਕਰੋ

en: Unmount the volume associated with this folder
pa: ਇਸ ਫੋਲਡਰ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਵਾਲੀਅਮ ਅਣ-ਮਾਊਂਟ ਕਰੋ

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
pa: ਬੇਪਛਾਣ ਡੈਸਕਟਾਪ ਫਾਇਲ ਵਰਜਨ '%s'

en: Unrecognized launch option: %d
pa: ਬੇਪਛਾਣ ਚਲਾਉਣ ਚੋਣ: %d

en: Untrusted application launcher
pa: ਬੇ-ਭਰੋਸੇਯੋਗ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਲਾਂਚਰ

en: Use De_fault
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਵਰਤੋਂ(_f)

en: Use _Default Background
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਵਰਤੋਂ(_D)

en: Use extra mouse button events in Caja' browser window
pa: ਨਟੀਲਸ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਹੋਰ ਐਕਸਟਰਾ ਮਾਊਂਟ ਬਟਨ ਵਰਤੋਂ

en: Use the normal view size
pa: ਆਮ ਵੇਖਣ ਸਾਈਜ਼ ਵਰਤੋਂ

en: Use tighter layout in new windows
pa: ਨਵੀਆਂ ਵਿੰਡੋ ਦਾ ਸਖਤ ਢਾਂਚਾ

en: Video
pa: ਵਿਡੀਓ

en: View _new folders using:
pa: ਨਵੇਂ ਫੋਲਡਰ ਇਸ ਨਾਲ ਵੇਖੋ(_n):

en: View of the current folder
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਫੋਲਡਰ ਦੀ ਝਲਕ

en: View or modify the properties of each selected item
pa: ਹਰੇਕ ਚੁਣੀ ਆਈਟਮ ਦੀ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਵੇਖੋ ਜਾਂ ਸੋਧੋ

en: View or modify the properties of the open folder
pa: ਖੁੱਲ੍ਹੇ ਫੋਲਡਰ ਦੀ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਵੇਖੋ ਜਾਂ ਸੋਧੋ

en: View or modify the properties of this folder
pa: ਇਸ ਫੋਲਡਰ ਦੀ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਵੇਖੋ ਜਾਂ ਸੋਧੋ

en: Views
pa: ਝਲਕ

en: Violet
pa: ਵੈਂਗਣੀ

en: Visible _Columns...
pa: ਵੇਖਣਯੋਗ ਕਾਲਮ(_C)...

en: Volume:
pa: ਵਾਲੀਅਮ :

en: Wavy White
pa: ਤਰੰਗ ਸਫੈਦ

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
pa: ਬੁੱਧਵਾਰ, ਸਤੰਬਰ 00 0000 ਸੰਝ 00:00:00 ਵਜੇ

en: What to do with executable text files when activated
pa: ਕੀ ਕੀਤਾ ਜਾਏ, ਜਦੋਂ ਚੱਲਣਯੋਗ ਟੈਕਸਟ ਫਾਇਲ ਸਰਗਰਮ ਹੋਣ

en: What to do with executable text files when they are activated (single or double clicked). Possible values are "launch" to launch them as programs, "ask" to ask what to do via a dialog, and "display" to display them as text files.
pa: ਕੀ ਕਰਨਾ ਹੈ, ਜਦੋ ਕਿ ਚੱਲਣਯੋਗ ਟੈਕਸਟ ਫਾਇਲਾਂ ਸਰਗਰਮ ਹੋਣ (ਇਕ ਜਾਂ ਦੋ ਵਾਰ ਦਬਾਉਣ ਤੋਂ)। ਉਪਲਬੱਧ ਚੋਣ ਹੈ  "ਚਲਾਉ" -ਇਕ ਪਰੋਗਰਾਮ ਦੀ ਤਰਾਂ ਚਲਾਉਣ ਲਈ, "ਪੁੱਛੋ" -ਡਾਈਲਾਗ ਨਾਲ ਪੁੱਛਕੇ, ਅਤੇ "ਵੇਖਾਓ" -ਟੈਕਸਟ ਦੀ ਤਰਾਂ ਦਿਖਾਉ।

en: When to show number of items in a folder
pa: ਕਦੋਂ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਆਈਟਮਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਵੇਖਾਈ ਜਾਵੇ

en: When to show preview text in icons
pa: ਆਈਕਾਨ ਨਾਲ ਟੈਕਸਟ ਕਦੋਂ ਵੇਖਾਉਣਾ ਹੈ

en: When to show thumbnails of image files
pa: ਚਿੱਤਰ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਥੰਮਨੇਲ ਕਦੋਂ ਵੇਖਾਉਣੇ ਹਨ

en: Where to position newly open tabs in browser windows.
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਵਿੱਚ ਨਵੀਆਂ ਖੁਲ੍ਹੀਆਂ ਟੈਬਾਂ ਦੀ ਸਥਿਤੀ।

en: Whether a custom default folder background has been set.
pa: ਕੀ ਸੋਧੇ ਡਿਫਾਲਟ ਫੋਲਡਰ ਦੀ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਸੈੱਟ ਕਰਨੀ ਹੈ।

en: Whether a custom default side pane background has been set.
pa: ਕੀ ਸੋਧੀ ਡਿਫਾਲਟ ਸਾਇਡ ਪੈਨ ਦੀ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਸੈੱਟ ਕਰਨੀ ਹੈ।

en: Whether the navigation window should be maximized by default.
pa: ਕੀ ਨੇਵੀਗੇਸ਼ਨ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਮੂਲ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਬਣਾਉਣਾ ਹੈ।

en: Whether the navigation window should be maximized.
pa: ਕੀ ਨੇਵੀਗੇਸ਼ਨ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਬਣਾਉਣਾ ਹੈ।

en: Whether to ask for confirmation when deleting files, or emptying Trash
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਜਾਂ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜਣ ਸਮੇਂ ਪੁੱਛਿਆ ਜਾਵੇ ਕਿ ਨਾ

en: Whether to automatically mount media
pa: ਕੀ ਮੀਡਿਆ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਮਾਊਂਟ ਕਰਨਾ ਹੈ

en: Whether to automatically open a folder for automounted media
pa: ਕੀ ਆਟੋ-ਮਾਊਂਟ ਮੀਡਿਆ ਲਈ ਇੱਕ ਫੋਲਡਰ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਖੋਲ੍ਹਣਾ ਹੈ

en: Whether to enable immediate deletion
pa: ਕੀ ਸਿੱਧਾ ਹਟਾਓਣ ਦੀ ਕਾਰਵਾਈ ਚਾਲੂ ਕਰਨੀ ਹੈ

en: Whether to preview sounds when mousing over an icon
pa: ਕੀ ਸਾਊਂਡ ਦੀ ਝਲਕ ਸੁਣਨੀ ਹੈ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਮਾਊਸ ਇੱਕ ਆਈਕਾਨ ਉਤੇ ਹੋਵੇ

en: Whether to show backup files
pa: ਕੀ ਬੈਕਅੱਪ ਫਾਇਲਾਂ ਵੇਖਾਈਆਂ ਜਾਣ

en: Whether to show hidden files
pa: ਕੀ ਲੁੱਕਵੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਵੇਖਾਈਆਂ ਜਾਣ

en: White
pa: ਚਿੱਟਾ

en: Width of the side pane
pa: ਸਾਇਡ ਪੈਨ ਦੀ ਚੌੜਾਈ

en: Windows share
pa: Windows ਸਾਂਝ

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
pa: ਤੁਸੀ ਮਾਲਕ ਨਹੀਂ ਹੋ, ਸੋ ਤੁਸੀਂ ਅਧਿਕਾਰ ਬਦਲ ਨਹੀਂ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: You can choose another view or go to a different location.
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੋਰ ਝਲਕ ਵੇਖ ਸਕਦੇ ਹੋ ਜਾਂ ਵੱਖਰੇ ਟਿਕਾਣੇ ਉੱਤੇ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: You can download it or make a link to it.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ ਜਾਂ ਇਸ ਨਾਲ ਲਿੰਕ ਬਣਾ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: You can only use images as custom icons.
pa: ਤੁਸੀਂ ਸਿਰਫ ਚਿੱਤਰ ਹੀ ਪਸੰਦੀਦਾ ਆਈਕਾਨ ਲਈ ਵਰਤ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: You can only use local images as custom icons.
pa: ਸਿਰਫ ਲੋਕਲ ਚਿੱਤਰ ਹੀ ਪਸੰਦੀਦਾ ਆਈਕਾਨ ਲਈ ਵਰਤੇ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹਨ।

en: You can stop this operation by clicking cancel.
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ ਨੂੰ ਦਬਾਕੇ ਤੁਸੀ ਕਾਰਵਾਈ ਰੋਕ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
pa: ਇੱਕ ਸਮੇਂ ਇੱਕ ਤੋਂ ਵੱਧ ਆਈਕਾਨ ਪਸੰਦ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ!

en: You cannot assign more than one custom icon at a time.
pa: ਇੱਕ ਸਮੇਂ ਇੱਕ ਤੋਂ ਵੱਧ ਆਈਕਾਨ ਪਸੰਦ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: You cannot copy a file over itself.
pa: ਤੁਸੀਂ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਖੁਦ ਉੱਤੇ ਕਾਪੀ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੇ।

en: You cannot copy a folder into itself.
pa: ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਖੁਦ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: You cannot move a file over itself.
pa: ਤੁਸੀਂ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਖੁਦ ਉੱਤੇ ਨਹੀਂ ਭੇਜ ਸਕਦੇ।

en: You cannot move a folder into itself.
pa: ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਇਸ ਨੂੰ ਖੁਦ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: You do not have permissions to access the destination folder.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਟਿਕਾਣਾ ਫੋਲਡਰ ਲਈ ਅਸੈੱਸ ਵਾਸਤੇ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ "%s" ਦਾ ਗਰੁੱਪ ਬਦਲਣ ਲਈ ਲੋੜੀਦੇ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ "%s" ਨਾਂ ਬਦਲਣ ਲਈ ਲੋੜੀਦੇ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ "%s" ਦੇ ਹਿੱਸੇ ਵੇਖਣ ਲਈ ਜਰੂਰੀ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: You have just inserted a Photo CD.
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੁਣੇ ਹੀ ਇੱਕ ਫੋਟੋ CD ਪਾਈ ਹੈ।

en: You have just inserted a Picture CD.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇੱਕ ਤਸਵੀਰ CD ਪਾਈ ਹੈ।

en: You have just inserted a Super Video CD.
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੁਣੇ ਹੀ ਇੱਕ ਸੁਪਰ ਵੀਡਿਓ CD ਪਾਈ ਹੈ।

en: You have just inserted a Video CD.
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੁਣੇ ਇੱਕ ਵੀਡਿਓ CD ਪਾਈ ਹੈ।

en: You have just inserted a Video DVD.
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੁਣੇ ਹੀ ਇੱਕ ਵੀਡਿਓ DVD ਪਾਈ ਹੈ।

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੁਣੇ ਹੀ ਇੱਕ ਖਾਲੀ ਬਲਿਉ-ਰੇ ਡਿਸਕ ਪਾਈ ਹੈ।

en: You have just inserted a blank CD.
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੁਣੇ ਹੀ ਇੱਕ ਖਾਲੀ CD ਪਾਈ ਹੈ।

en: You have just inserted a blank DVD.
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੁਣੇ ਇੱਕ ਖਾਲੀ DVD ਪਾਈ ਹੈ।

en: You have just inserted a blank HD DVD.
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੁਣੇ ਇੱਕ ਖਾਲੀ HD DVD ਪਾਈ ਹੈ।

en: You have just inserted a digital audio player.
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੁਣੇ ਹੀ ਡਿਜ਼ਿਟਲ ਆਡੀਓ ਪਲੇਅਰ ਲਾਇਆ ਹੈ।

en: You have just inserted a medium with digital photos.
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੁਣੇ ਹੀ ਡਿਜ਼ਿਟਲ ਫੋਟੋ ਵਾਲਾ ਮੀਡਿਆ ਜੋੜਿਆ ਹੈ।

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੁਣੇ ਹੀ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਰੱਖਣ ਵਾਲਾ ਮੀਡਿਆ ਜੋੜਿਆ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਸਟਾਰਟ ਹੁੰਦਾ ਹੈ।

en: You have just inserted a medium.
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੁਣੇ ਮੀਡਿਆ ਪਾਇਆ ਹੈ।

en: You have just inserted an Audio CD.
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੁਣੇ ਹੀ ਇੱਕ ਆਡੀਓ CD ਪਾਈ ਹੈ।

en: You have just inserted an Audio DVD.
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੁਣੇ ਹੀ ਇੱਕ ਆਡੀਓ DVD ਪਾਈ ਹੈ।

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Caja; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
pa: ਤੁਸੀਂ ਨਟੀਲਸ ਨਾਲ ਗਨੂ ਜਨਰਲ ਪਬਲਿਕ ਲਾਇਸੈਂਸ ਦੀ ਨਕਲ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ, ਨਹੀਂ ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ ਫਰੀ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਫਾਊਡੇਸ਼ਨ ਇੰਕਸ 51 ਫਰੈਕਲਿਨ ਗਲੀਂ, ਪੰਜਵੀਂ ਮੰਜ਼ਲ, ਬੋਸਟਨ, MA  02111-1301  USA ਤੋਂ ਲਿਖਤੀ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Zoom
pa: ਜ਼ੂਮ

en: Zoom In
pa: ਜ਼ੂਮ ਇਨ

en: Zoom Out
pa: ਜ਼ੂਮ ਆਉਟ

en: Zoom _In
pa: ਜ਼ੂਮ ਇਨ(_I)

en: Zoom _Out
pa: ਜ਼ੂਮ ਆਉਟ(_O)

en: Zoom to Default
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਜ਼ੂਮ

en: _About
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ(_A)

en: _Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ(_A)

en: _Add Bookmark
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਸ਼ਾਮਲ(_A)

en: _Add a New Color...
pa: ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਰੰਗ ਸ਼ਾਮਿਲ(_A)...

en: _Add a New Emblem...
pa: ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਨਿਸ਼ਾਨ ਸ਼ਾਮਿਲ(_A)...

en: _Add a New Pattern...
pa: ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਪੈਟਰਨ ਸ਼ਾਮਿਲ(_A)...

en: _Always perform this action
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਇਹ ਐਕਸ਼ਨ ਲਵੋ(_A)

en: _Arrange items:
pa: ਆਈਟਮਾਂ ਲੜੀਬੱਧ(_A):

en: _Ask each time
pa: ਹਰੇਕ ਵਾਰ ਪੁੱਛੋ(_A)

en: _Back
pa: ਪਿੱਛੇ(_B)

en: _Backgrounds and Emblems...
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਅਤੇ ਨਿਸ਼ਾਨ(_B)...

en: _Bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ(_B)

en: _Browse...
pa: ਝਲਕ(_B)...

en: _Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(_C)

en: _Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(_C)

en: _Close Tab
pa: ਟੈਬ ਬੰਦ ਕਰੋ(_C)

en: _Compact
pa: ਸੰਖੇਪ(_C)

en: _Computer
pa: ਕੰਪਿਊਟਰ(_C)

en: _Connect
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਕਰੋ(_C)

en: _Connect Drive
pa: ਡਰਾਇਵ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ(_C)

en: _Contents
pa: ਸਮੱਗਰੀ(_C)

en: _Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ(_C)

en: _Copy Here
pa: ਇੱਥੇ ਕਾਪੀ ਕਰੋ(_C)

en: _DVD Video:
pa: _DVD ਵਿਡੀਓ:

en: _Default zoom level:
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਜ਼ੂਮ ਲੈਵਲ(_D):

en: _Delete
pa: ਹਟਾਓ(_D)

en: _Delete Permanently
pa: ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਹਟਾਓ(_D)

en: _Desktop
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ(_D)

en: _Detect Media
pa: ਮੀਡਿਆ ਖੋਜਿਆ(_D)

en: _Disconnect
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ(_D)

en: _Disconnect Drive
pa: ਡਰਾਇਵ ਡਿਸਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ(_D)

en: _Display
pa: ਵੇਖੋ(_D)

en: _Double click to open items
pa: ਆਈਟਮਾਂ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਡਬਲ ਕਲਿੱਕ(_D)

en: _Download
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰੋ(_D)

en: _Edit
pa: ਸੋਧ(_E)

en: _Edit Bookmarks...
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਸੋਧ(_E)...

en: _Eject
pa: ਬਾਹਰ ਕੱਢੋ(_E)

en: _Emblems
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ(_E)

en: _Empty File
pa: ਖਾਲੀ ਫਾਇਲ(_E)

en: _File
pa: ਫਾਇਲ(_F)

en: _Folder:
pa: ਫੋਲਡਰ(_F):

en: _Format
pa: ਫਾਰਮੈਟ(_F)

en: _Format:
pa: ਫਾਰਮੈਟ(_F):

en: _Forward
pa: ਅੱਗੇ(_F)

en: _Go
pa: ਜਾਓ(_G)

en: _Group:
pa: ਗਰੁੱਪ(_G):

en: _Help
pa: ਮੱਦਦ(_H)

en: _Home
pa: ਘਰ(_H)

en: _Home Folder
pa: ਘਰ ਫੋਲਡਰ(_H)

en: _Icons
pa: ਆਈਕਾਨ(_I)

en: _Image:
pa: ਚਿੱਤਰ(_I):

en: _Invert Selection
pa: ਉਲਟ ਚੋਣ(_I)

en: _Keep Aligned
pa: ਇਕਸਾਰ ਰੱਖੋ(_K)

en: _Keyword:
pa: ਸ਼ਬਦ(_K):

en: _Launch Anyway
pa: ਕਿਵੇਂ ਵੀ ਚਲਾਓ(_L)

en: _Link Here
pa: ਇੱਥੇ ਲਿੰਕ(_L)

en: _List
pa: ਲਿਸਟ(_L)

en: _Location...
pa: ਟਿਕਾਣਾ(_L)...

en: _Location:
pa: ਟਿਕਾਣਾ(_L):

en: _Lock Drive
pa: ਡਰਾਇਵ ਲਾਕ ਕਰੋ(_L)

en: _Main Toolbar
pa: ਮੁੱਖ ਟੂਲਬਾਰ(_M)

en: _Manually
pa: ਦਸਤੀ(_M)

en: _Mount
pa: ਮਾਊਂਟ(_M)

en: _Move Here
pa: ਇੱਥੇ ਭੇਜੋ(_M)

en: _Music Player:
pa: ਮਿਊਜ਼ਕ ਪਲੇਅਰ(_M):

en: _Network
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ(_N)

en: _Never prompt or start programs on media insertion
pa: ਮੀਡਿਆ ਪਾਉਣ ਉੱਤੇ ਕਦੇ ਵੀ ਪੁੱਛੋ ਜਾਂ ਪਰੋਗਰਾਮ ਸਟਾਰਟ ਨਾ ਕਰੋ(_N)

en: _Next Tab
pa: ਅਗਲੀ ਟੈਬ(_N)

en: _Only for files smaller than:
pa: ਕੇਵਲ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ, ਜੋ ਛੋਟੀਆਂ ਹੋਣ(_O):

en: _Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: _Open Scripts Folder
pa: ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: _Open With %s
pa: %s ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: _Organize Desktop by Name
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਨਾਂ ਮੁਤਾਬਕ ਸੈੱਟ ਕਰੋ(_O)

en: _Organize by Name
pa: ਨਾਂ ਨਾਲ ਪਰਬੰਧ(_O)

en: _Other pane
pa: ਹੋਰ ਬਾਹੀ(_O)

en: _Owner:
pa: ਮਾਲਕ(_O):

en: _Paste
pa: ਚੇਪੋ(_P)

en: _Paste Into Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਚੇਪੋ(_P)

en: _Pattern:
pa: ਪੈਟਰਨ(_P):

en: _Patterns
pa: ਪੈਟਰਨ(_P)

en: _Photos:
pa: ਫੋਟੋ(_P):

en: _Places
pa: ਥਾਂਵਾਂ(_P)

en: _Port:
pa: ਪੋਰਟ(_P):

en: _Power On
pa: ਚਾਲੂ ਕਰੋ(_P)

en: _Previous Tab
pa: ਪਿਛਲੀ ਟੈਬ(_P)

en: _Properties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ(_P)

en: _Read
pa: ਪੜ੍ਹਨ(_R)

en: _Redo
pa: ਪਰਤਾਉ(_R)

en: _Reload
pa: ਮੁੜ-ਲੋਡ(_R)

en: _Remember this application for "%s" files
pa: "%s" ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਇਹ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਯਾਦ ਰੱਖੋ(_R)

en: _Remember this application for %s documents
pa: %s ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਲਈ ਇਹ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਯਾਦ ਰੱਖੋ(_R)

en: _Remove
pa: ਹਟਾਓ(_R)

en: _Remove a Color...
pa: ਇੱਕ ਰੰਗ ਹਟਾਓ(_R)...

en: _Remove a Pattern...
pa: ਇੱਕ ਪੈਟਰਨ ਹਟਾਓ(_R)...

en: _Remove an Emblem...
pa: ਇੱਕ ਨਿਸ਼ਾਨ ਹਟਾਓ(_R)...

en: _Remove...
pa: ਹਟਾਓ(_R)...

en: _Rename...
pa: ਨਾਂ-ਬਦਲੋ(_R)...

en: _Restore
pa: ਰੀਸਟੋਰ(_R)

en: _Retry
pa: ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਿਸ਼(_R)

en: _Revert
pa: ਮੁੜ-ਖੋਲ੍ਹੋ(_R)

en: _Run
pa: ਚਲਾਓ(_R)

en: _Run executable text files when they are opened
pa: ਚੱਲਣਯੋਗ ਟੈਕਸਟ ਫਾਇਲਾਂ ਚਲਾਓ, ਜਦੋਂ ਉਨ੍ਹਾਂ ਨੂੰ ਦਬਾਇਆ ਜਾਵੇ (_R)

en: _Safely Remove Drive
pa: ਡਰਾਇਵ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਹਟਾਓ(_S)

en: _Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ(_S)

en: _Scripts
pa: ਸਕ੍ਰਿਪਟਾਂ(_S)

en: _Search
pa: ਖੋਜ(_S)

en: _Search for Files...
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਖੋਜ(_S)...

en: _Search for:
pa: ਇਸ ਦੀ ਖੋਜ(_S):

en: _Select Application
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚੁਣੋ(_S)

en: _Server:
pa: ਸਰਵਰ(_S):

en: _Side Pane
pa: ਸਾਇਡ ਪੈਨ(_S)

en: _Single click to open items
pa: ਆਈਟਮਾਂ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਇੱਕ ਵਾਰ ਕਲਿੱਕ(_S)

en: _Skip
pa: ਛੱਡੋ(_S)

en: _Skip files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਛੱਡੋ(_S)

en: _Software:
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ(_S):

en: _Start
pa: ਸ਼ੁਰੂ(_S)

en: _Start Multi-disk Device
pa: ਮਲਟੀ-ਡਿਸਕ ਜੰਤਰ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ(_S)

en: _Start Multi-disk Drive
pa: ਮਲਟੀਡਿਸਕ ਡਰਾਇਵ ਸ਼ੁਰੂ(_S)

en: _Sticky
pa: ਸਟਿੱਕੀ(_S)

en: _Stop
pa: ਰੋਕੋ(_S)

en: _Stop Multi-disk Device
pa: ਮਲਟੀ-ਡਿਸਕ ਜੰਤਰ ਰੋਕੋ(_S)

en: _Stop Multi-disk Drive
pa: ਮਲਟੀ-ਡਿਸਕ ਡਰਾਇਵ ਰੋਕੋ(_S)

en: _Stop the drive associated with the open folder
pa: ਖੁੱਲ੍ਹੇ ਫੋਲਡਰ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਡਰਾਇਵ ਰੋਕੋ(_S)

en: _Tabs
pa: ਟੈਬਾਂ(_T)

en: _Text beside icons
pa: ਆਈਕਾਨ ਨਾਲ ਟੈਕਸਟ(_T)

en: _Trash
pa: ਰੱਦੀ(_T)

en: _Type:
pa: ਕਿਸਮ(_T):

en: _Undo
pa: ਵਾਪਿਸ(_U)

en: _Unlock Drive
pa: ਡਰਾਇਵ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰੋ(_U)

en: _Unmount
pa: ਅਣ-ਮਾਊਂਟ(_U)

en: _Up
pa: ਉੱਤੇ(_U)

en: _Use a custom command
pa: ਇੱਕ ਪਸੰਦੀਦਾ ਕਮਾਂਡ ਵਰਤੋਂ(_U)

en: _Use compact layout
pa: ਸੰਗਠਿਤ ਲੇਆਉਟ ਵਰਤੋਂ(_U)

en: _View
pa: ਵੇਖੋ(_V)

en: _View As
pa: ਵਜੋਂ ਵੇਖੋ(_V)

en: _View executable text files when they are opened
pa: ਚੱਲਣਯੋਗ ਟੈਕਸਟ ਫਾਇਲਾਂ ਵੇਖੋ, ਜਦੋਂ ਖੋਲ੍ਹੀਆਂ ਜਾਣ(_V)

en: _Write
pa: ਲਿਖਣ(_W)

en: _Zoom
pa: ਜ਼ੂਮ(_Z)

en: access
pa: ਅਸੈੱਸ

en: by Modification _Date
pa: ਸੋਧ ਤਾਰੀਖ(_D)

en: by T_rash Time
pa: ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜਣ ਸਮੇਂ ਨਾਲ(_r)

en: by _Emblems
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ(_E)

en: by _Name
pa: ਨਾਂ(_N)

en: by _Size
pa: ਸਾਈਜ਼(_S)

en: by _Type
pa: ਟਾਈਪ(_T)

en: create/delete
pa: ਬਣਾਉਣ/ਹਟਾਓ

en: dropped data
pa: ਛੱਡਿਆ ਡਾਟਾ

en: dropped text.txt
pa: ਛੱਡਿਆ text.txt

en: free
pa: ਖਾਲੀ

en: link
pa: ਲਿੰਕ

en: link (broken)
pa: ਲਿੰਕ (ਟੁੱਟਾ)

en: list
pa: ਲਿਸਟ

en: loading...
pa: ਲੋਡ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ .....

en: nd copy)
pa: ਜੀ ਕਾਪੀ)

en: new file
pa: ਨਵੀਂ ਫਾਇਲ

en: no
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: nothing
pa: ਕੁਝ ਨਹੀਂ

en: on the desktop
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਵਿੱਚ

en: pointing at "%s"
pa: "%s" ਵੱਲ ਇਸ਼ਾਰਾ

en: program
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ

en: rd copy)
pa: ਰੀ ਕਾਪੀ)

en: read
pa: ਪੜ੍ਹਨ

en: st copy)
pa: ਲੀ ਕਾਪੀ)

en: th copy)
pa: ਥੀ ਕਾਪੀ)

en: today
pa: ਅੱਜ

en: today at %-I:%M %p
pa: ਅੱਜ  %-I:%M %p ਵਜੇ

en: today at %-I:%M:%S %p
pa: ਅੱਜ %-l:%M:%S %p ਵਜੇ

en: today at 00:00 PM
pa: ਅੱਜ ਸੰਝ 00:00 ਵਜੇ

en: today at 00:00:00 PM
pa: ਅੱਜ ਸੰਝ 00:00:00 ਵਜੇ

en: today, %-I:%M %p
pa: ਅੱਜ, %-l:%M %p

en: today, 00:00 PM
pa: ਅੱਜ, ਸੰਝ 00:00 ਵਜੇ

en: unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: unknown MIME type
pa: ਅਣਜਾਣੀ MIME ਟਾਈਪ

en: unknown type
pa: ਅਣਜਾਣੀ ਟਾਈਪ

en: unreadable
pa: ਨਾ ਪੜ੍ਹਨਯੋਗ

en: untitled folder
pa: ਬੇਨਾਮ

en: used
pa: ਵਰਤੀ

en: write
pa: ਲਿਖਣ

en: yesterday
pa: ਕੱਲ੍ਹ

en: yesterday at %-I:%M %p
pa: ਕੱਲ੍ਹ %-I:%M %p ਵਜੇ

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
pa: ਕੱਲ੍ਹ, %-l:%M:%S %p ਵਜੇ

en: yesterday at 00:00 PM
pa: ਕੱਲ੍ਹ, ਸੰਝ 00:00 ਵਜੇ

en: yesterday at 00:00:00 PM
pa: ਕੱਲ੍ਹ ਸੰਝ 00:00:00 ਵਜੇ

en: yesterday, %-I:%M %p
pa: ਕੱਲ੍ਹ, %l:%M%p

en: yesterday, 00:00 PM
pa: ਕੱਲ੍ਹ, ਸੰਝ 00:00 ਵਜੇ
