kdelibs4 - en to pa translation catalogue (1321 entries)

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
pa: %1 ਤੋਂ %2

en: &Add
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ(&A)

en: &Add to Custom Colors
pa: ਕਸਟਮ ਰੰਗਾਂ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ(&A)

en: &Deselect All
pa: ਸਭ ਨਾ-ਚੁਣੋ(&D)

en: &Details
pa: ਵੇਰਵਾ(&D)

en: &Minimize
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ(&M)

en: &Remove
pa: ਹਟਾਓ(&R)

en: &Restore
pa: ਮੁੜ-ਸਟੋਰ(&R)

en: &Select All
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ(&S)

en: &Try
pa: ਕੋਸ਼ਿਸ਼(&T)

en: 'ai_family' not supported
pa: 'ai_family' ਸਹਾਇਕ ਨਹੀ ਹੈ

en: 'ai_socktype' not supported
pa: 'ai_socktype' ਸਹਾਇਕ ਨਹੀ ਹੈ

en: *|All files
pa: *|ਸਭ ਫਾਈਲਾਂ

en: -default-
pa: -ਡਿਫਾਲਟ-

en: -unnamed-
pa: -ਬਿਨ-ਨਾਂ-

en: 160 bit prime factor:
pa: 160 ਬਿੱਟ ਪ੍ਰਾਇਮ ਫੈਕਟਰ:

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
pa: ਸਿਸਟਮ ਗਲਤੀ: %1

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
pa: ਅਣਜਾਣ ਵਰਗ %1

en: <Error>
pa: <ਗਲਤੀ>

en: <b>Issuer Information</b>
pa: <b>ਜਾਰੀ ਕਰਤਾ</b>

en: <b>Other</b>
pa: <b>ਹੋਰ</b>

en: <b>Subject Information</b>
pa: <b>ਵਿਸ਼ਾ ਜਾਣਕਾਰੀ</b>

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
pa: <qt>ਕੀ ਤੁਸੀਂ <b>%1</b> ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?</qt>

[ctx: @action:button]
en: Configure...
pa: ਸੰਰਚਨਾ...

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
pa: ਨਵਾਂ ਫੋਲਡਰ...

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
pa: ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
pa: ਨਵਾਂ ਫੋਲਡਰ...

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
pa: '%1' ਗੁੰਮ ਹੈ।

[ctx: @item Calendar system]
en: Coptic
pa: ਕੋਪਟੀਕ

[ctx: @item Calendar system]
en: Ethiopian
pa: ਈਥੋਪਿਕ

[ctx: @item Calendar system]
en: Gregorian
pa: ਜਾਰਜੀਆਈ

[ctx: @item Calendar system]
en: Hebrew
pa: ਹੈਬਰਿਓ

[ctx: @item Calendar system]
en: Indian National
pa: ਭਾਰਤ ਰਾਸ਼ਟਰੀ

[ctx: @item Calendar system]
en: Invalid Calendar Type
pa: ਗਲਤ ਕੈਲੰਡਰ ਕਿਸਮ

[ctx: @item Calendar system]
en: Islamic / Hijri (Civil)
pa: ਇਸਲਾਮੀ / ਹਿਜਰੀ (ਸਿਵਲ)

[ctx: @item Calendar system]
en: Jalali
pa: ਜਾਲਾਲੀ

[ctx: @item Calendar system]
en: Japanese
pa: ਜਾਪਾਨੀ

[ctx: @item Calendar system]
en: Julian
pa: ਜੂਲੀਅਨ

[ctx: @item Calendar system]
en: Taiwanese
pa: ਤਾਈਵਾਨੀ

[ctx: @item Calendar system]
en: Thai
pa: ਥਾਈ

[ctx: @item Font name]
en: Monospace
pa: ਮੋਨੋ-ਸਪੇਸ

[ctx: @item Font name]
en: Sans Serif
pa: ਸੈਨਜ਼ ਸੈਰੀਫ਼

[ctx: @item Font name]
en: Serif
pa: ਸੈਰੀਫ਼

[ctx: @item license]
en: Artistic License
pa: ਆਰਟੈਸਟਿਕ ਲਾਈਸੈਂਸ

[ctx: @item license]
en: BSD License
pa: BSD ਲਾਈਸੈਂਸ

[ctx: @item license]
en: Custom
pa: ਕਸਟਮ

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
pa: GNU ਜਰਨਲ ਪਬਲਿਕ ਲਾਈਸੈਂਸ ਵਰਜਨ 2

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
pa: GNU ਜਰਨਲ ਪਬਲਿਕ ਲਾਈਸੈਂਸ ਵਰਜਨ 3

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
pa: GNU ਲੈਸਰ ਜਰਨਲ ਪਬਲਿਕ ਲਾਈਸੈਂਸ ਵਰਜਨ 2

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
pa: GNU ਲੈਸਰ ਜਰਨਲ ਪਬਲਿਕ ਲਾਈਸੈਂਸ ਵਰਜਨ 3

[ctx: @item license]
en: Not specified
pa: ਦਿੱਤਾ ਨਹੀਂ

[ctx: @item license]
en: Q Public License
pa: Q ਪਬਲਿਕ ਲਾਈਸੈਂਸ

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
pa: ਆਰਟੈਸਟਿਕ ਲਾਈਸੈਂਸ

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
pa: BSD ਲਾਈਸੈਂਸ

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
pa[0]: %1 ਆਈਟਮ
pa[1]: %1 ਆਈਟਮਾਂ

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
pa[0]: %1 ਮਿਲੀ-ਸਕਿੰਟ
pa[1]: %1 ਮਿਲੀ-ਸਕਿੰਟ

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
pa[0]: 1 ਦਿਨ
pa[1]: %1 ਦਿਨ

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
pa[0]: 1 ਘੰਟਾ
pa[1]: %1 ਘੰਟੇ

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
pa[0]: ੧ ਮਿੰਟ
pa[1]: %1 ਮਿੰਟ

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
pa[0]: 1 ਸਕਿੰਟ
pa[1]: %1 ਸਕਿੰਟ

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
pa: %1 ਦਿਨ

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
pa: %1 ਘੰਟੇ

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
pa: %1 ਮਿੰਟ

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
pa: %1 ਸਕਿੰਟ

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
pa: %1 ਅਤੇ %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
pa: %1 ਅਤੇ %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
pa: %1 ਅਤੇ %2

[ctx: @label]
en: Add Comment...
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਸ਼ਾਮਲ...

[ctx: @label]
en: Average Bitrate
pa: ਔਸਤ ਬਿੱਟਰੇਟ

[ctx: @label]
en: Change...
pa: ਬਦਲੋ...

[ctx: @label]
en: Channels
pa: ਚੈਨਲ

[ctx: @label]
en: Color Depth
pa: ਰੰਗ ਡੂੰਘਾਈ

[ctx: @label]
en: Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ

[ctx: @label]
en: Content
pa: ਸਮੱਗਰੀ

[ctx: @label]
en: Copied From
pa: ਕਾਪੀ ਕੀਤਾ ਇੱਥੋਂ

[ctx: @label]
en: Creator
pa: ਨਿਰਮਾਤਾ

[ctx: @label]
en: Description
pa: ਵੇਰਵਾ

[ctx: @label]
en: Duration
pa: ਅੰਤਰਾਲ

[ctx: @label]
en: Filename
pa: ਫਾਈਲ ਨਾਂ

[ctx: @label]
en: First Usage
pa: ਪਹਿਲੀ ਵਰਤੋਂ

[ctx: @label]
en: Hash
pa: ਹੈਸ਼

[ctx: @label]
en: Height
pa: ਉਚਾਈ

[ctx: @label]
en: Interlace Mode
pa: ਇੰਟਰਲੇਸ ਮੋਡ

[ctx: @label]
en: Keyword
pa: ਸ਼ਬਦ

[ctx: @label]
en: Last Usage
pa: ਆਖਰੀ ਵਰਤੋਂ

[ctx: @label]
en: MIME Type
pa: ਮਾਈਮ ਕਿਸਮ

[ctx: @label]
en: Modified
pa: ਸੋਧ ਕੀਤੀ

[ctx: @label]
en: Numeric Rating
pa: ਅੰਕੀ ਰੇਟਿੰਗ

[ctx: @label]
en: Owner
pa: ਓਨਰ

[ctx: @label]
en: Performer
pa: ਕਲਾਕਾਰ

[ctx: @label]
en: Permissions
pa: ਅਧਿਕਾਰ

[ctx: @label]
en: Programming Language
pa: ਪਰੋਮਰਾਮਿੰਗ ਭਾਸ਼ਾ

[ctx: @label]
en: Rating
pa: ਰੇਟਿੰਗ

[ctx: @label]
en: Related To
pa: ਸਬੰਧਿਤ

[ctx: @label]
en: Release Date
pa: ਰੀਲਿਜ਼ ਮਿਤੀ

[ctx: @label]
en: Sample Rate
pa: ਸੈਂਪਲ ਰੇਟ

[ctx: @label]
en: Size
pa: ਆਕਾਰ

[ctx: @label]
en: Sub Resource
pa: ਅਧੀਨ ਸਰੋਤ

[ctx: @label]
en: Subject
pa: ਵਿਸ਼ਾ

[ctx: @label]
en: Tags
pa: ਟੈਗ

[ctx: @label]
en: Total Size
pa: ਕੁੱਲ ਸਾਈਜ਼

[ctx: @label]
en: Translation Date
pa: ਅਨੁਵਾਦ ਮਿਤੀ

[ctx: @label]
en: Translation Source Date
pa: ਅਨੁਵਾਦ ਸਰੋਤ ਮਿਤੀ

[ctx: @label]
en: Type
pa: ਕਿਸਮ

[ctx: @label]
en: Unix File Group
pa: ਯੂਨੈਕਸ ਫਾਈਲ ਗਰੁੱਪ

[ctx: @label]
en: Unix File Mode
pa: ਯੂਨੈਕਸ ਫਾਈਲ ਮੋਡ

[ctx: @label]
en: Unix File Owner
pa: ਯੂਨੈਕਸ ਫਾਈਲ ਮਾਲਕ

[ctx: @label]
en: Usage Count
pa: ਵਰਤੋਂ ਗਿਣਤੀ

[ctx: @label]
en: Width
pa: ਚੌੜਾਈ

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Time
pa: ਐਕਸਪੋਜ਼ਰ ਟਾਈਮ

[ctx: @label EXIF]
en: Flash
pa: ਫਲੈਸ਼

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length
pa: ਫੋਕਲ ਲੰਬਾਈ

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length 35 mm
pa: ਫੋਕਲ ਲੰਬਾਈ 35 mm

[ctx: @label EXIF]
en: ISO Speed Ratings
pa: ISO ਸਪੀਡ ਰੇਟਿੰਗ

[ctx: @label EXIF]
en: Make
pa: ਮੇਕ

[ctx: @label EXIF]
en: Metering Mode
pa: ਮੀਟਰਿੰਗ ਮੋਡ

[ctx: @label EXIF]
en: Model
pa: ਮਾਡਲ

[ctx: @label EXIF]
en: Orientation
pa: ਸਥਿਤੀ

[ctx: @label EXIF]
en: White Balance
pa: ਚਿੱਟਾ ਸੰਤੁਲਨ

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
pa: ਅਪਰਚਰ

[ctx: @label Name of last translator]
en: Last Translator
pa: ਆਖਰੀ ਅਨੁਵਾਦਕ

[ctx: @label Number of fuzzy translations]
en: Fuzzy Translations
pa: ਅਸਪਸ਼ਟ ਅਨੁਵਾਦ

[ctx: @label Number of obsolete translations]
en: Obsolete Translations
pa: ਬਰਤਰਫ਼ ਅਨੁਵਾਦ

[ctx: @label Number of total translations]
en: Total Translations
pa: ਕੁੱਲ ਅਨੁਵਾਦ

[ctx: @label Number of translated strings]
en: Translated
pa: ਅਨੁਵਾਦ ਕੀਤਾ

[ctx: @label Number of untranslated strings]
en: Untranslated
pa: ਨਾ-ਅਨੁਵਾਦ

[ctx: @label Software used to generate content]
en: Generator
pa: ਜਰਨੇਟਰ

[ctx: @label creation date]
en: Created
pa: ਬਣਾਇਆ

[ctx: @label file URL]
en: File Location
pa: ਫਾਈਲ ਟਿਕਾਣਾ

[ctx: @label file content size]
en: Size
pa: ਆਕਾਰ

[ctx: @label file depends from]
en: Depends
pa: ਨਿਰਭਰ ਹੈ

[ctx: @label file type]
en: Type
pa: ਕਿਸਮ

[ctx: @label modified date of file]
en: Modified
pa: ਸੋਧ ਕੀਤੀ

[ctx: @label music album]
en: Album
pa: ਐਲਬਮ

[ctx: @label music genre]
en: Genre
pa: ਸ਼ੈਲੀ

[ctx: @label music title]
en: Title
pa: ਟਾਈਟਲ

[ctx: @label music track number]
en: Track
pa: ਟਰੈਕ

[ctx: @label number of characters]
en: Characters
pa: ਅੱਖਰ

[ctx: @label number of lines]
en: Lines
pa: ਲਾਈਨਾਂ

[ctx: @label number of words]
en: Words
pa: ਸ਼ਬਦ

[ctx: @label parent directory]
en: Part of
pa: ਭਾਗ ਹੈ

[ctx: @label resource created time]
en: Resource Created
pa: ਸਰੋਤ ਬਣਾਇਆ

[ctx: @label resource last modified]
en: Resource Modified
pa: ਸਰੋਤ ਸੋਧਿਆ ਗਿਆ

[ctx: @label video director]
en: Director
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰ

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
pa: ਚੁਣੋ ਕਿ ਕਿਹੜਾ ਡਾਟਾ ਵੇਖਾਉਣਾ ਹੈ:

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
pa: ਇਸ ਵਿੱਚ ਨਵਾਂ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਓ:
    %1

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
pa: ਲੁਕਵੇਂ ਫੋਲਡਰ ਵੇਖੋ

[ctx: @title:tab]
en: Information
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

[ctx: @title:window]
en: Add Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਸ਼ਾਮਲ

[ctx: @title:window]
en: Change Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਬਦਲੋ

[ctx: @title:window]
en: Configure Shown Data
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਡਾਟਾ ਸੰਰਚਨਾ

[ctx: @title:window]
en: New Folder
pa: ਨਵਾਂ ਫੋਲਡਰ

[ctx: @title:window]
en: Print
pa: ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੋ

en: A dialog box for setting preferences for debug output
pa: ਡੀਬੱਗ ਆਉਟਪੁੱਟ ਲਈ ਪਸੰਦ ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਡਾਈਲਾਗ ਬਾਕਸ

en: A file or folder named %1 already exists.
pa: %1 ਨਾਂ ਨਾਲ ਫੋਲਡਰ ਜਾਂ ਫਾਈਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: Abort on fatal errors
pa: ਘਾਤਕ ਗਲਤੀ 'ਤੇ ਛੱਡੋ

en: Acquire Image
pa: ਚਿੱਤਰ ਲਵੋ

en: Add...
pa: ਸ਼ਾਮਲ...

en: Africa/Abidjan
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਅਬੀਡਜਾਨ

en: Africa/Accra
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਅਸੱਰਾ

en: Africa/Addis_Ababa
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਅਡੀਸ_ਅਬਾਬਾ

en: Africa/Algiers
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਅਲਜੀਰੀਸ

en: Africa/Asmara
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਅਸਮਾਰਾ

en: Africa/Asmera
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਅਸਮੀਰਾ

en: Africa/Bamako
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਬਾਕਾਮੋ

en: Africa/Bangui
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਬਾਨਗੂਈ

en: Africa/Banjul
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਬਿਨਜੂਲ

en: Africa/Bissau
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਬਿਸੱਊ

en: Africa/Blantyre
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਬਲਾਨਟਰੀ

en: Africa/Brazzaville
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਬਰਾਜ਼ਾਵੀਲੀ

en: Africa/Bujumbura
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਬੂਜ਼ੂਮਬੂਰਾ

en: Africa/Cairo
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਕੀਰੋ

en: Africa/Casablanca
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਕਾਸਾਬਲਾਨਾਸਾ

en: Africa/Ceuta
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਕੀਊਟਾ

en: Africa/Conakry
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਕੋਨਕਰੀ

en: Africa/Dakar
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਡਾਕਾਰ

en: Africa/Dar_es_Salaam
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਡਾਰੀਸ_ਅਸ_ਸਲਾਮ

en: Africa/Djibouti
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਡਜ਼ੀਬੂਅਟੀ

en: Africa/Douala
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਡੂਊਲਾ

en: Africa/El_Aaiun
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਈਲ_ਆਊਨ

en: Africa/Freetown
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਫਰੀਟਾਉਨ

en: Africa/Gaborone
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਗਾਬੋਰੋਨੀ

en: Africa/Harare
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਹਾਰਾਰੇ

en: Africa/Johannesburg
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਜਹਾਨਸਬਰਗ

en: Africa/Juba
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਜੂਬਾ

en: Africa/Kampala
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਕੰਪਾਲਾ

en: Africa/Khartoum
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਖਰਟੋਮ

en: Africa/Kigali
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਕੀਗਲੀ

en: Africa/Kinshasa
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਕੀਨਸ਼ਾਸਾ

en: Africa/Lagos
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਲਾਗੋਸ

en: Africa/Libreville
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਲੀਬਰੀਵੀਲੀ

en: Africa/Lome
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਲੋਮੀ

en: Africa/Luanda
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਲੂਡਾ

en: Africa/Lubumbashi
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਲੂਬੂਮਬਸੀ

en: Africa/Lusaka
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਲੂਸਾਕਾ

en: Africa/Malabo
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਮਾਲਾਬੋ

en: Africa/Maputo
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਮਾਪੂਟੋ

en: Africa/Maseru
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਮਾਸੀਰੂ

en: Africa/Mbabane
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਮਬਾਬਾਨੀ

en: Africa/Mogadishu
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਮੋਗਾਡੀਸ਼ੂ

en: Africa/Monrovia
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਮੋਨਰੋਵੀਆ

en: Africa/Nairobi
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਨੈਰੋਬੀ

en: Africa/Ndjamena
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਨਡਜਾਮੀਨਾ

en: Africa/Niamey
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਨਾਮੀ

en: Africa/Nouakchott
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਨੂਊਕਚੋਟ

en: Africa/Ouagadougou
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਊਗਾਡੋਗੋਊ

en: Africa/Porto-Novo
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਪੋਰਟੋ-ਨੋਵੋ

en: Africa/Pretoria
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਪਰੀਟੋਰੀਆ

en: Africa/Sao_Tome
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਸਾਓ_ਟੋਮੀ

en: Africa/Timbuktu
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਟੀਮਬੂਕਟੂ

en: Africa/Tripoli
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਟਰੀਪੋਲੀ

en: Africa/Tunis
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਟੂਨਿਸ਼

en: Africa/Windhoek
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਵਿਨਹੋਇਕ

[ctx: After Noon KLocale::LongName]
en: Post Meridiem
pa: ਬਾਅਦ ਦੁਪੈਹਰ

[ctx: After Noon KLocale::ShortName]
en: PM
pa: ਸ਼ਾਮ

en: Alagoas, Sergipe
pa: ਅਲਗੁਅਸ, ਸਿਰਗਿਪੇ

en: Alaska Time
pa: ਅਲਾਸਕਾ ਟਾਈਮ

en: Alaska Time - west Alaska
pa: ਅਲਾਸਕਾ ਟਾਈਮ - ਦੱਖਣੀ ਅਲਾਸਕਾ

en: All Pictures
pa: ਸਭ ਤਸਵੀਰਾਂ

en: All Supported Files
pa: ਸਭ ਸਹਾਇਕ ਫਾਈਲਾਂ

en: Alpha:
pa: ਐਲਫ਼ਾ:

en: Already opened.
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਖੁੱਲੀ ਹੈ।

en: America/Adak
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਡਾਕ

en: America/Anchorage
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਨਚੋਰਜ਼ੀ

en: America/Anguilla
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਐਨਗੁਇਲਾ

en: America/Antigua
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਐਂਟੀਗੁਆ

en: America/Araguaina
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਆਰਗੂਮੀਆ

en: America/Argentina/Buenos_Aires
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਬੂਈਨੋਸ_ਏਅਰਸ

en: America/Argentina/Catamarca
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਕਾਟਾਮਾਰਸਾ

en: America/Argentina/ComodRivadavia
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਕੋਮੋਡਰੀਵਡਾਵੀਆ

en: America/Argentina/Cordoba
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਟੀਨਾ/ਕੋਰਡੋਬਾ

en: America/Argentina/Jujuy
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਜੂਜਈ

en: America/Argentina/La_Rioja
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਲਾ_ਰੀਓਜ

en: America/Argentina/Mendoza
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਮਾਨਡੋਜ਼ਾ

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਰੀਓ_ਗੱਲੀਗੋਸ

en: America/Argentina/Salta
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਸਾਲਟਾ

en: America/Argentina/San_Juan
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਸੈਨ_ਜੁਨ

en: America/Argentina/San_Luis
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਸੈਨ ਲਿਉਇਸ(_L)

en: America/Argentina/Tucuman
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਟੁਕੁਮੈਨ

en: America/Argentina/Ushuaia
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਉਸੂਈਨਾ

en: America/Aruba
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰੂਬਾ

en: America/Asuncion
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਸਨਸੀਨ

en: America/Atikokan
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਟੀਕੋਕਾਨ

en: America/Atka
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਟਕਾ

en: America/Bahia
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਬਾਹਈਆ

en: America/Barbados
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਬਾਰਬਾਡੋਸ

en: America/Belem
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਬੀਲੀਮ

en: America/Belize
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਬੀਲਿਜ਼ੀ

en: America/Blanc-Sablon
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਬਲਾਂਸ-ਸਾਬਲੋਨ

en: America/Boa_Vista
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਬੋ_ਵੈਸਟਾ

en: America/Bogota
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਬੋਗੋਟਾ

en: America/Boise
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਬੋਸੀ

en: America/Buenos_Aires
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਬੂਈਨੋਸ_ਏਅਰਸ

en: America/Calgary
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕੈਲਗਰੀ

en: America/Cambridge_Bay
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕਮਬਿਰਿਜ਼_ਖਾੜੀ

en: America/Campo_Grande
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕੰਪੋ _ਗਰਾਡੀ

en: America/Cancun
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕਾਨਕੂਨ

en: America/Caracas
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕਾਰਾਕਸ

en: America/Catamarca
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕਾਟਾਮਾਰਸਾ

en: America/Cayenne
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕਾਯੀਨੀ

en: America/Cayman
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕਾਯਮਾਨ

en: America/Chicago
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸ਼ਿਕਾਗੋ

en: America/Chihuahua
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸ਼ਿਹੂਆਹੂਆ

en: America/Coral_Harbour
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕੋਰਲ_ਹਾਰਬਰ

en: America/Cordoba
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕੋਰਡੋਬਾ

en: America/Costa_Rica
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕੋਸਟਾ_ਰੀਸਾ

en: America/Cuiaba
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕਿਊਬਾ

en: America/Curacao
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕੂਰਾਕੋ

en: America/Danmarkshavn
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਡਮਾਰਕਸ਼ਨ

en: America/Dawson
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਡਾਵਸਨ

en: America/Dawson_Creek
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਡਾਵਸਨ_ਕਰੀਕ

en: America/Denver
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਡੀਨਵਰ

en: America/Detroit
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਡੀਟਰੋਟੀ

en: America/Dominica
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਡੋਮੀਨੀਸਾ

en: America/Edmonton
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਈਡਮੋਨਟੋਨ

en: America/Eirunepe
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਈਰੂਨੀਪੀ

en: America/El_Salvador
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਈਲ_ਸਲਾਵਾਡੋਰ

en: America/Ensenada
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇਨਸੀਨਾਡਾ

en: America/Fort_Wayne
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਫੋਰਟ ਬਾਯਨੀ

en: America/Fortaleza
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਫੋਰਟਾਲੀਜ਼ਾ

en: America/Fredericton
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਫਰੀਡੀਰਿਸਟੋਨ

en: America/Glace_Bay
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਗਲਾਸੀ_ਖਾੜੀ

en: America/Godthab
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਗੋਡਥਾਬ

en: America/Goose_Bay
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਗੂਜ਼_ਖਾੜੀ

en: America/Grand_Turk
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਗਰਾਂਡ_ਤੁਰਕ

en: America/Grenada
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਗਰੀਨਾਡਾ

en: America/Guadeloupe
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਗੂਡੀਲੋਊਪੀ

en: America/Guatemala
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਗੁਆਟੇਮਾਲਾ

en: America/Guayaquil
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਗੁਯਾਕਿਊਲ

en: America/Guyana
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਗੁਆਨਾ

en: America/Halifax
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਹਾਲੀਫੇਕਸ

en: America/Havana
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਹਾਵਾਨਾ

en: America/Hermosillo
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਹੀਰਮੋਸੀਲੋ

en: America/Indiana/Indianapolis
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇੰਡੀਆਨਾ/ਇੰਡੀਆਨਾਪੋਲਸ

en: America/Indiana/Knox
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇੰਡੀਆਨਾ/ਕਨੋਸ਼

en: America/Indiana/Marengo
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇੰਡੀਆਨਾ/ਮਰੀਨਗੋ

en: America/Indiana/Petersburg
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇੰਡੀਆਨਾ/ਪੀਟਰਬਰਗ

en: America/Indiana/Tell_City
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇੰਡੀਆਨਾ/ਟਿਲ_ਸਿਟੀ

en: America/Indiana/Vevay
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇੰਡੀਆਨਾ/ਵੀਵਾਆ

en: America/Indiana/Vincennes
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇੰਡੀਆਨਾ/ਵੀਂਸਿੱਨਿਸ

en: America/Indiana/Winamac
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇੰਡੀਆਨਾ/ਵਿਨਾਮਿਕ

en: America/Indianapolis
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇੰਡੀਆਨਾਪੋਲੀਸ

en: America/Inuvik
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇਨੂਵਿਕ

en: America/Iqaluit
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇਊਲੂਟ

en: America/Jamaica
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਜੈਮਿਕਾ

en: America/Jujuy
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਜੂਜਈ

en: America/Juneau
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਜੂਨਿਆਉ

en: America/Kentucky/Louisville
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕਿਨਟੁਕਲੀ/ਲੂਇਸਵਿਲੀ

en: America/Kentucky/Monticello
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕੀਨਟੂਕੀ/ਮੋਨਟੀਸੀਲੋ

en: America/Knox_IN
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕਨੂਸ਼ ਇਨ

en: America/La_Paz
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਲਾ_ਪਾਜ਼

en: America/Lima
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਲੀਮਾ

en: America/Los_Angeles
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਲਾਸ_ਏਜ਼ਲਸ

en: America/Louisville
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਲੂਇਸਵਿਲੀ

en: America/Maceio
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮਸੀਈ

en: America/Managua
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮਾਨਾਗੂਨਾ

en: America/Manaus
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮਾਨਾਸ

en: America/Marigot
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮੈਰੀਗੋਟ

en: America/Martinique
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮਾਰਟੀਨੀਕਿਉ

en: America/Mazatlan
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮਾਜਾਟਲਾਨ

en: America/Mendoza
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮਾਨਡੋਜ਼ਾ

en: America/Menominee
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮੀਨੋਮੀਨਈ

en: America/Merida
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮੀਰਾਡਾ

en: America/Mexico_City
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮੈਕਸੀਕੋ_ਸ਼ਹਿਰ

en: America/Miquelon
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮੀਕਊਇਲੋਨ

en: America/Moncton
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮੋਨਸਟਿਕ

en: America/Monterrey
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮੋਨਟਿੱਰੇ

en: America/Montevideo
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮੋਨਟੀਵੀਡਿਓ

en: America/Montreal
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮੋਨਟਰੀਅਲ

en: America/Montserrat
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮੋਨਟਸੀਰੇਟ

en: America/Nassau
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਨੀਸਾਊ

en: America/New_York
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਨਿਊਯਾਰਕ

en: America/Nipigon
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਨੀਪੀਗੋਨ

en: America/Nome
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਨੋਮੀ

en: America/Noronha
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਨੋਰੋਹਾ

en: America/North_Dakota/Center
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਉਤਰੀ_ਡਾਕੋਟਾ/ਸੈਂਟਰ

en: America/North_Dakota/New_Salem
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਉਤਰੀ_ਡਾਕੋਟਾ/ਨਿਊ_ਸਾਲਿਮ

en: America/Ontario
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਓਨਟਾਰੀਓ

en: America/Panama
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਪੈਨਾਮਾ

en: America/Pangnirtung
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਪਿਨਗਨੀਰਟੂਗ

en: America/Paramaribo
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਪਾਰਾਮਾਰੀਬੋ

en: America/Phoenix
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਫੋਨਿਸ਼

en: America/Port-au-Prince
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਪੋਰਟ-ਅਸ-ਪ੍ਰਿੰਸ

en: America/Port_of_Spain
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਪੋਰਟ_ਆਫ_ਸਪੇਨ

en: America/Porto_Acre
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਪੋਰਟੋ ਅਸਰੀ

en: America/Porto_Velho
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਪੋਰਟੋ_ਵੀਲਹੋ

en: America/Puerto_Rico
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਪੋਰਟੋ_ਰੀਕੋ

en: America/Rainy_River
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਰੇਨੀ_ਰੀਵਰ

en: America/Rankin_Inlet
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਰੈਨਿਕਿਨ_ਇਨਲਿਟ

en: America/Recife
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਰੀਸਾਈਸ

en: America/Regina
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਰੇਗੀਨਾ

en: America/Resolute
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਰੀਸੋਲੁਟੀ

en: America/Rio_Branco
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਰਾਈ ਬਰਾਸਕੋ

en: America/Rosario
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਰੋਸਾਰੀਉ

en: America/Santarem
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸੇਂਟਾਰਿਮ

en: America/Santiago
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸੇਂਟੋਆਗੋ

en: America/Santo_Domingo
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸੇਂਟੋ_ਡੋਮੀਨਗੋ

en: America/Sao_Paulo
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸਾਊ ਪਾਲੋ

en: America/Saskatoon
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸਾਸਕਾਟੂਨ

en: America/Scoresbysund
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸਕਰੋਸਬਸ਼ੂਡ

en: America/Shiprock
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸ਼ਿਪਰੋਕ

en: America/St_Barthelemy
pa: ਅਮਰੀਕਾ/St_Barthelemy

en: America/St_Johns
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸੇਟ ਜੋਨਸ

en: America/St_Kitts
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸੇਟ ਕੀਟਸ

en: America/St_Lucia
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸੇਟ ਲੂਸੀਕਾ

en: America/St_Thomas
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸੇਟ ਥਾਮਸ

en: America/St_Vincent
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸੇਟ ਵੀਨਸੇਟ

en: America/Swift_Current
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸਵਿਫਟ ਕਰੰਟ

en: America/Tegucigalpa
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਟੀਗੂਸੀਗਾਲਪਾ

en: America/Thule
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਥੂਲੀ

en: America/Thunder_Bay
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਥੰਡਰ ਖਾੜੀ

en: America/Tijuana
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਤੀਜ਼ੂਨਾ

en: America/Toronto
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਟੋਰਾਂਟੋ

en: America/Tortola
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਟੋਰਟੋਲਾ

en: America/Vancouver
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਵੇਨਸੋਵਰ

en: America/Virgin
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਵਿਰਜਿਆ

en: America/Whitehorse
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਵਾਈਟਹਾਰਸ

en: America/Winnipeg
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਵਿਨੀਪੈਗ

en: America/Yakutat
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਯਾਕੂਟਾਟ

en: America/Yellowknife
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਯੈਲੂਨਾਈਫ

en: Antarctica/Casey
pa: ਅੰਟਾਰਟਿਕਾ/ਕੰਸੀ

en: Antarctica/Davis
pa: ਅੰਟਾਰਟਿਕਾ/ਡਾਵਿਸ

en: Antarctica/DumontDUrville
pa: ਅੰਟਾਰਟਿਕਾ/ਡੋਮੋਨਟਡਯਰਵਿਲੀ

en: Antarctica/Mawson
pa: ਅੰਟਾਰਟਿਕਾ/ਮਾਵਸੋਨ

en: Antarctica/McMurdo
pa: ਅੰਟਾਰਟਿਕਾ/ਮਕਮੂਰਡੋ

en: Antarctica/Palmer
pa: ਅੰਟਾਰਟਿਕਾ/ਪਾਲਮਾਰ

en: Antarctica/Rothera
pa: ਅੰਟਾਰਟਿਕਾ/ਰੋਥੀਰਾ

en: Antarctica/South_Pole
pa: ਅੰਟਾਰਟਿਕਾ/ਦੱਖਣੀ ਧਰੁਵ

en: Antarctica/Syowa
pa: ਅੰਟਾਰਟਿਕਾ/ਸਯੂਵਾ

en: Antarctica/Vostok
pa: ਅੰਟਾਰਟਿਕਾ/ਵੋਸਟੋਕ

en: Arctic/Longyearbyen
pa: ਅਰਸਟਿਕ/ਲਾਗਯਿਅਰਬਯਾਨ

en: Asia/Aden
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਅਦਾਨ

en: Asia/Almaty
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਅਲਮਾਟੀ

en: Asia/Amman
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਅਮਾਨ

en: Asia/Anadyr
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਅਨਾਡੀਰ

en: Asia/Aqtau
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਅਕਿਊਟ

en: Asia/Aqtobe
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਅਕਿਊਬੀ

en: Asia/Ashgabat
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਅਸ਼ਗੲਬਾਤ

en: Asia/Ashkhabad
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਅਸ਼ਖਾਬਾਦ

en: Asia/Baghdad
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਬਗਦਾਦ

en: Asia/Bahrain
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਬਹਿਰੀਨ

en: Asia/Baku
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਬਾਕੂ

en: Asia/Bangkok
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਬੈਕਾਂਕ

en: Asia/Beijing
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਬੀਜ਼ਿੰਗ

en: Asia/Beirut
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਬੀਰੂਟ

en: Asia/Bishkek
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਬਿਸਕਾਕ

en: Asia/Brunei
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਬਰੂਨੀ

en: Asia/Calcutta
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕਲਕੱਤਾ

en: Asia/Choibalsan
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਚੋਬਾਲਸਾਨ

en: Asia/Chongqing
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਚੋਨਕਿੳਇੰਗ

en: Asia/Chungking
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਚੰਗਕਿੰਗ

en: Asia/Colombo
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕੋਲੰਬੋ

en: Asia/Dacca
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਦੱਸਾ

en: Asia/Damascus
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਡਾਮਸਾਊਸ

en: Asia/Dhaka
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਢਾਕਾ

en: Asia/Dili
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਦਿੱਲੀ

en: Asia/Dubai
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਡੁਬਈ

en: Asia/Gaza
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਗਾਜ਼ਾ

en: Asia/Harbin
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਹਰਬਿਨ

en: Asia/Ho_Chi_Minh
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਹੋ ਚਿਨ ਮਿਨਹ

en: Asia/Hong_Kong
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਹਾਂਗ ਕਾਂਗ

en: Asia/Hovd
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਹੋਵਡ

en: Asia/Irkutsk
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਆਈਰਲੂਸਕ

en: Asia/Jakarta
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਜੈਕਾਰਤਾ

en: Asia/Jayapura
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਜਾਇਪੁਰਾ

en: Asia/Jerusalem
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਜ਼ੇਰੂਸ਼ੇਲਮ

en: Asia/Kabul
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕਾਬੁਲ

en: Asia/Kamchatka
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕਾਮਚਾਟਕਾ

en: Asia/Karachi
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕਰਾਚੀ

en: Asia/Kashgar
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕਾਸ਼ਗਰ

en: Asia/Kathmandu
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕਾਠਮਾਂਡੂ

en: Asia/Katmandu
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕਾਠਮਾਂਡੂ

en: Asia/Kolkata
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕੋਲਕਾਤਾ

en: Asia/Krasnoyarsk
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕਰਸਨੀਯਾਰਸ਼ਕ

en: Asia/Kuala_Lumpur
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕੁਆਲਾਮਪੁਰ

en: Asia/Kuching
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕੋਚਿੰਗ

en: Asia/Kuwait
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕੁਵੈਤ

en: Asia/Macao
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਮਾਕੋਓ

en: Asia/Macau
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਮਾਕਿਓ

en: Asia/Magadan
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਮਾਗਾਡਾਨ

en: Asia/Makassar
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਮਾਕਾਸਾਰ

en: Asia/Manila
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਮਾਨੀਲਾ

en: Asia/Muscat
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਮਾਸਕਟ

en: Asia/Nicosia
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਨੀਸੋਸੀਆ

en: Asia/Novosibirsk
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਨੋਵੋਸੀਬੀਰਸਕ

en: Asia/Omsk
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਓਮਸਕ

en: Asia/Oral
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਓਰਾਲ

en: Asia/Phnom_Penh
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਫਨੋਮਪੇਨਹ

en: Asia/Pontianak
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਪੋਨਰਿਨਕ

en: Asia/Pyongyang
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਪਯੂਨਗਯਾਂਗ

en: Asia/Qatar
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕਤਰ

en: Asia/Qyzylorda
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕਿਊਜ਼ਲੋਰਡਾ

en: Asia/Rangoon
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਰੰਗੂਨ

en: Asia/Riyadh
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਰੀਯਾਧ

en: Asia/Saigon
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਸਾਈਗੋਨ

en: Asia/Sakhalin
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਸਾਖਾਲੀਨ

en: Asia/Samarkand
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਸਮਕੰਦ

en: Asia/Seoul
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਸਿਓਲ

en: Asia/Shanghai
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਸਿੰਘਾਈ

en: Asia/Singapore
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਸਿੰਘਾਪੁਰ

en: Asia/Taipei
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਤਾਈਪੀ

en: Asia/Tashkent
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਤਾਸ਼ਕੰਦ

en: Asia/Tbilisi
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਤਬੀਲੀਸੀ

en: Asia/Tehran
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਤਹਿਰਾਨ

en: Asia/Tel_Aviv
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਤੀਲਅਵਾਵ

en: Asia/Thimbu
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਥੀਮਬੂ

en: Asia/Thimphu
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਥੀਮਫੂ

en: Asia/Tokyo
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਟੋਕੀਓ

en: Asia/Ujung_Pandang
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਊਜ਼ੰਗ ਪਾਨਡਿੰਗ

en: Asia/Ulaanbaatar
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਊਲਾਨਬਾਟਰ

en: Asia/Ulan_Bator
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਅਲਾਨਬਾਟੋਰ

en: Asia/Urumqi
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ੳਰੂਮਕੀ

en: Asia/Vientiane
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਵੀਅਤਨਾਮ

en: Asia/Vladivostok
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਵਲਾਡੀਵੋਸਟੋਕ

en: Asia/Yakutsk
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਯਾਕੂਸਕ

en: Asia/Yekaterinburg
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਯਾਕਟਾਇਬਰਗ

en: Asia/Yerevan
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਯਾਰੀਵਾਨ

en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
pa: ਅਟਲਾਟਿਕ ਸਟੈਂਡਰ ਟਾਈਮ - ਕਿਉਬਿਕ - ਹੇਠਲਾਂ ਉੱਤਰੀ ਕੰਢਾ

en: Atlantic Time - Labrador - most locations
pa: ਅਟਲਾਟਿਕ ਟਾਈਮ - ਲੈਬਰੇਡੋਰ - ਬਹੁਤੇ ਟਿਕਾਣੇ

en: Atlantic Time - New Brunswick
pa: ਅਟਲਾਂਟਿਕ ਸਮਾਂ - ਨਿਊ ਬਰੂਨਸਵਿਕ

en: Atlantic islands
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ ਟਾਪੂ

en: Atlantic/Azores
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਅਜ਼ੋਰਸ

en: Atlantic/Bermuda
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਬਾਰਾਮੂਡਾ

en: Atlantic/Canary
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਕੰਨਰੀ

en: Atlantic/Cape_Verde
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਕੇਪ ਵਰਡੀ

en: Atlantic/Faeroe
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਫਾਰੋਈ

en: Atlantic/Faroe
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਫਰੋਈ

en: Atlantic/Jan_Mayen
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਜਾਨ ਮਾਯਾਨ

en: Atlantic/Madeira
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਮਾਡਰੀਆ

en: Atlantic/Reykjavik
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਰਾਯਕਾਜੋਵਿਕ

en: Atlantic/South_Georgia
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਦੱਖਣੀ ਜਾਰਜੀਆ

en: Atlantic/St_Helena
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਸੇਟ ਹੀਲੀਨਾ

en: Atlantic/Stanley
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਸਟਨਲਿਆ

en: Australia/ACT
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ACT

en: Australia/Adelaide
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਐਡੀਲੈਂਡ

en: Australia/Brisbane
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਬਰਿਸਬੇਨ

en: Australia/Broken_Hill
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਬਰੋਕਨਹਿਲ

en: Australia/Canberra
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਕੈਨਬਰਾ

en: Australia/Currie
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਕਿਊਰਿਈ

en: Australia/Darwin
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਡਾਰਵਿਨ

en: Australia/Eucla
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਈਸਲਾ

en: Australia/Hobart
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਹੋਬਰਟ

en: Australia/LHI
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/LHI

en: Australia/Lindeman
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਲਿੰਡੇਮਨ

en: Australia/Lord_Howe
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਲੋਰਡ ਹੋਵੀ

en: Australia/Melbourne
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਮੈਲਬੋਰਨ

en: Australia/NSW
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/NSW

en: Australia/North
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਉੱਤਰੀ

en: Australia/Perth
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਪਰਥ

en: Australia/Queensland
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਕਵਿਊਨਜ਼ਲੈਂਡ

en: Australia/South
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਦੱਖਣੀ

en: Australia/Sydney
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਸਿਡਨੀ

en: Australia/Tasmania
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਤਸਮਾਨੀਆ

en: Australia/Victoria
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਵਿਕਟੋਰੀਆ

en: Australia/West
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਪੱਛਮੀ

en: Australia/Yancowinna
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਯਾਨਕੋਵਿੱਨੀਆ

en: Authorization Dialog
pa: ਪਰਮਾਣਕਤਾ ਡਾਈਲਾਗ

en: Azores
pa: ਅਜ਼ੋਰਸ

en: Bahia
pa: ਬਾਹਮਾ

[ctx: Before Noon KLocale::LongName]
en: Ante Meridiem
pa: ਦੁਪੈਹਰ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ

[ctx: Before Noon KLocale::ShortName]
en: AM
pa: ਸਵੇਰ

en: Blue:
pa: ਨੀਲਾ:

en: Brazil/Acre
pa: ਬਰਾਜ਼ੀਲ/ਅਕਰੀ

en: Brazil/DeNoronha
pa: ਬਰਾਜ਼ੀਲ/ਡੀਨੋਟੋਹਾ

en: Brazil/East
pa: ਬਰਾਜ਼ੀਲ/ਪੂਰਬੀ

en: Brazil/West
pa: ਬਰਾਜ਼ੀਲ/ਪੱਛਮੀ

[ctx: Calendar Era: Coptic Era of Martyrs, years > 0, ShortFormat]
en: AM
pa: ਸਵੇਰ

[ctx: Calendar Era: Ethiopian Incarnation Era, years > 0, ShortFormat]
en: AM
pa: ਸਵੇਰ

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
pa: ਈਸਾ ਪੂਰਵ

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
pa: ਕਾਮਨ ਇਰਾ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
pa: ਕਾਮਨ ਇਰਾ

[ctx: Calendar Era: Hebrew Era, years > 0, ShortFormat]
en: AM
pa: ਸਵੇਰ

[ctx: Calendar Era: Indian National Saka Era, years > 0, LongFormat]
en: Saka Era
pa: ਸਾਕਾ

[ctx: Calendar Era: Indian National Saka Era, years > 0, ShortFormat]
en: SE
pa: ਸਾਕਾ

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
pa: ਈਸਾ ਪੂਰਵ

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
pa: ਕਾਮਨ ਇਰਾ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
pa: ਕਾਮਨ ਇਰਾ

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, LongFormat]
en: Republic of China Era
pa: ਚੀਨੀ ਗਣਰਾਜ ਇਰਾ

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, LongFormat]
en: Buddhist Era
pa: ਬੁੱਧ ਇਰਾ

en: Canada/Atlantic
pa: ਕੈਨੇਡਾ/ਐਟਲਾਂਟਾ

en: Canada/Central
pa: ਕੈਨੇਡਾ/ਕੇਂਦਰੀ

en: Canada/East-Saskatchewan
pa: ਕੈਨੇਡਾ/ਪੂਰਬੀ-ਸਾਸਕਿਟਚਾਵਾਨ

en: Canada/Eastern
pa: ਕੈਨੇਡਾ/ਪੂਰਬੀ

en: Canada/Mountain
pa: ਕੈਨੇਡਾ/ਮਾਊਂਟੇਨ

en: Canada/Newfoundland
pa: ਕੈਨੇਡਾ/ਨਿਊਫਾਊਂਡਲੈਂਡ

en: Canada/Pacific
pa: ਕੈਨੇਡਾ/ਪਰਸ਼ਾਂਤ

en: Canada/Saskatchewan
pa: ਕੈਨੇਡਾ/ਸਾਕੋਚਵਾਨ

en: Canada/Yukon
pa: ਕੈਨੇਡਾ/ਯੂਕੋਨ

en: Canary Islands
pa: ਕੈਨਰੀ ਟਾਪੂ

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
pa: ਇਸ ਕਰਕੇ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੂੰ 8-ਬਿੱਟ ਦਰਿਸ਼ ਤੋ ਨਿੱਜੀ
    ਰੰਗਾਂ ਨਾਲ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨਾ ਪਵੇਗਾ

en: Central Standard Time - Resolute, Nunavut
pa: ਸੈਂਟਰਲ ਸਟੈਂਡਰਡ ਟਾਈਮ - ਰੇਸੁਲੇਟ, ਨਾਨਵੁਟ

en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
pa: ਕੇਂਦਰੀ ਸਟਡੈਂਰਡ ਸਮਾਂ - ਸਕਾਚਵਨ - ਬਹੁਤੇ ਟਿਕਾਣੇ

en: Central Time
pa: ਸੈਂਟਰਲ ਟਾਈਮ

en: Central Time - Indiana - Perry County
pa: ਕੇਂਦਰੀ ਸਮਾਂ - ਇੰਡੀਆਨਾ - ਪੈਰੀ ਦੇਸ਼

en: Central Time - Manitoba & west Ontario
pa: ਸੈਂਟਰਲ ਟਾਈਮ - ਮੇਨੀਟੋਬਾ ਤੇ ਪੱਛਮੀ ਓਟਾਰੀਓ

en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
pa: ਸੈਂਟਰਲ ਟਾਈਮ - ਰੇਨੀ ਰੀਵਰ ਅਤੇ ਫੋਰਟ ਫਰੈਂਸਸ, ਓਟਾਰੀਓ

en: Central Time - most locations
pa: ਸੈਂਟਰਲ ਟਾਈਮ - ਬਹੁਤੇ ਟਿਕਾਣੇ

en: Chatham Islands
pa: ਚਾਥਾਮ ਟਾਪੂ

en: Chile/Continental
pa: ਚਿੱਲੀ/ਕੋਟੀਡੈਟਿਲ

en: Chile/EasterIsland
pa: ਚਿੱਲੀ/ਈਸਟਰਲੈਂਡ

en: China Standard Time
pa: ਚੀਨੀ ਸਟੈਂਡਰਡ ਸਮਾਂ

en: China east
pa: ਚੀਨ ਪੂਰਬ

en: China mountains
pa: ਚੀਨੀ ਪਹਾੜ

en: China north
pa: ਉੱਤਰੀ ਚੀਨ

en: China west Xinjiang
pa: ਚੀਨ ਪੱਛਮੀ ਜ਼ਿੰਜਾਂਗ

en: Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ

en: Confirm Quit From System Tray
pa: ਸਿਟਟਮ ਟਰੇ ਵਿੱਚੋਂ ਬੰਦ ਕਰਨ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ

en: Could not load print preview part
pa: ਪਰਿੰਟਰ ਝਲਕ ਭਾਗ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Cuba
pa: ਕਿਊਬਾ

en: Current maintainer
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪ੍ਰਬੰਧਕ

en: Debug Settings
pa: ਡੀਬੱਗ ਸੈਟਿੰਗ

en: Default color
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਰੰਗ

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
pa: ਖੇਤਰ

en: Device name
pa: ਜੰਤਰ ਨਾਂ

en: Disable
pa: ਆਯੋਗ

en: Disable all debug output
pa: ਸਭ ਡੀਬੱਗ ਆਉਟਪੁੱਟ ਆਯੋਗ

en: Disable crash handler, to get core dumps
pa: ਕੋਰ ਡੰਪ ਪਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਕਰੈਸ਼ ਹੈਂਡਲਰ ਅਯੋਗ ਕਰੋ

en: Display...
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ...

en: Do not run in the background.
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ 'ਚ ਨਾ ਚਲਾਓ ਜੀ।

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
pa: ਗਲਤੀ: ਅਣਜਾਣ ਪਰੋਟੋਕਾਲ '%1'।

en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
pa: ਪੂਰਬੀ ਸਟੈਂਡਰਡ ਸਮਾਂ - ਅਟੀਕੋਕਾਨ, ਓਟਾਰੀਓ ਅਤੇ ਸਾਊਥੰਪਟੋਨ, ਨੁਨਾਵੁਤ

en: Eastern Time
pa: ਪੂਰਬੀ ਟਾਈਮ

en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
pa: ਪੂਰਬੀ ਸਮਾਂ -ਇੰਡੀਆਨਾ - ਸਵਿੱਟਜਰਲੈਂਡ ਦੇਸ਼

en: Eastern Time - Indiana - most locations
pa: ਪੂਰਬੀ ਸਮਾਂ - ਇੰਡੀਆਨਾ - ਬਹੁਤੇ ਟਿਕਾਣੇ

en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
pa: ਪੂਰਬੀ ਸਮਾਂ - ਕਿਨਟੁਕਲੀ - ਲੂਇਸਵਿਲੀ ਖੇਤਰ

en: Eastern Time - Michigan - most locations
pa: ਪੂਰਬੀ ਟਾਈਮ - ਮਿਸ਼ੀਗਨ - ਬਹੁਤੇ ਥਾਂ

en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
pa: ਪੂਰੀ ਟਾਈਮ - ਓਟਾਰੀਓ ਅਤੇ ਕਿਊਬਕ - ਥਾਂ, ਜੋ ਕਿ DST 1967-1973 ਵੇਖੇ ਨਹੀਂ ਗਏ

en: Eastern Time - Ontario - most locations
pa: ਪੂਰਬੀ ਟਾਈਮ - ਓਟਾਰੀਓ - ਬਹੁਤੇ ਥਾਂ

en: Eastern Time - Quebec - most locations
pa: ਪੂਰਬੀ ਟਾਈਮ - ਕਿਊਬਿਕ - ਬਹੁਤੇ ਟਿਕਾਣੇ

en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
pa: ਪੂਰਬੀ ਟਾਈਮ - ਥੰਡਰ ਬੇ, ਓਟਾਰੀਓ

en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
pa: ਪੂਰਬੀ ਸਮਾਂ - ਪੂਰਬੀ ਨੁਨਵੁਤ - ਬਹੁਤੇ ਟਿਕਾਣੇ

en: Egypt
pa: ਮਿਸਰ

en: Eire
pa: ਇਰੀ

en: Enable
pa: ਯੋਗ

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: Europe/Amsterdam
pa: ਯੂਰਪ/ਅਮਸਟੀਡਮ

en: Europe/Andorra
pa: ਯੂਰਪ/ਐਨਡੋਰਾ

en: Europe/Athens
pa: ਯੂਰਪ/ਐਥਨਜ਼

en: Europe/Belfast
pa: ਯੂਰਪ/ਬੀਲਫਾਸਟ

en: Europe/Belgrade
pa: ਯੂਰਪ/ਬੀਲਗਰੇਡ

en: Europe/Berlin
pa: ਯੂਰਪ/ਬਰਲਿਨ

en: Europe/Bratislava
pa: ਯੂਰਪ/ਬਰਾਟੀਸਲਾਵਾ

en: Europe/Brussels
pa: ਯੂਰਪ/ਬਰੂਸੀਲਸ

en: Europe/Bucharest
pa: ਯੂਰਪ/ਬੂਚਰਸਟ

en: Europe/Budapest
pa: ਯੂਰਪ/ਬੁਡਾਪੈਸਟ

en: Europe/Chisinau
pa: ਯੂਰਪ/ਚੀਸੀਨੂ

en: Europe/Copenhagen
pa: ਯੂਰਪ/ਕੋਪੀਨਹਾਗਨ

en: Europe/Dublin
pa: ਯੂਰਪ/ਡੂਬਲਿਨ

en: Europe/Gibraltar
pa: ਯੂਰਪ/ਗਿਬਰਲਟਾਰ

en: Europe/Guernsey
pa: ਯੂਰਪ/ਗੁਈਰੰਸੇ

en: Europe/Helsinki
pa: ਯੂਰਪ/ਹੀਲਸੀਨਕੀ

en: Europe/Isle_of_Man
pa: ਯੂਰਪ/ਈਸਲੀ_ਆਫ_ਮੈਨ

en: Europe/Istanbul
pa: ਯੂਰਪ/ਇਸਟਾਨਬੂਲ

en: Europe/Jersey
pa: ਯੂਰਪ/ਜਰਸੀ

en: Europe/Kaliningrad
pa: ਯੂਰਪ/ਕਾਲੀਨੀਗਰਾਡ

en: Europe/Kiev
pa: ਯੂਰਪ/ਕੀਵ

en: Europe/Lisbon
pa: ਯੂਰਪ/ਲਿਸਬੋਨ

en: Europe/Ljubljana
pa: ਯੂਰਪ/ਲਜਬਲੀਜਾਨਾ

en: Europe/London
pa: ਯੂਰਪ/ਲੰਡਨ

en: Europe/Luxembourg
pa: ਯੂਰਪ/ਲਕਸ਼ਬਰਗ

en: Europe/Madrid
pa: ਯੂਰਪ/ਮਾਡਰੀਡ

en: Europe/Malta
pa: ਯੂਰਪ/ਮਾਲਟਾ

en: Europe/Mariehamn
pa: ਯੂਰਪ/ਮਰੀਈਹਮਨ

en: Europe/Minsk
pa: ਯੂਰਪ/ਮੀਸਸ਼

en: Europe/Monaco
pa: ਯੂਰਪ/ਮੋਨਾਕੋ

en: Europe/Moscow
pa: ਯੂਰਪ/ਮਾਸਕੋ

en: Europe/Oslo
pa: ਯੂਰਪ/ਓਸਲੋ

en: Europe/Paris
pa: ਯੂਰਪ/ਪੈਰਿਸ

en: Europe/Podgorica
pa: ਯੂਰਪ/ਪੋਡਗੋਰਿਕਾ

en: Europe/Prague
pa: ਯੂਰਪ/ਪਰਗੂਈ

en: Europe/Riga
pa: ਯੂਰਪ/ਰੀਗਾ

en: Europe/Rome
pa: ਯੂਰਪ/ਰੋਮ

en: Europe/Samara
pa: ਯੂਰਪ/ਸਾਮਾਰਾ

en: Europe/San_Marino
pa: ਯੂਰਪ/ਸਾਨਮਾਰੀਨੋ

en: Europe/Sarajevo
pa: ਯੂਰਪ/ਸਾਰਰਜੀਵੋ

en: Europe/Simferopol
pa: ਯੂਰਪ/ਸਾਮੀਫਰੋਪੋਲ

en: Europe/Skopje
pa: ਯੂਰਪ/ਸਕੋਪਜੀ

en: Europe/Sofia
pa: ਯੂਰਪ/ਸੋਫੀਆ

en: Europe/Stockholm
pa: ਯੂਰਪ/ਸਟੋਕਖੋਲਮ

en: Europe/Tallinn
pa: ਯੂਰਪ/ਟਾਲੀਨ

en: Europe/Tirane
pa: ਯੂਰਪ/ਟੀਰਾਨੀ

en: Europe/Tiraspol
pa: ਯੂਰਪ/ਤੀਰਸਪੋਲ

en: Europe/Uzhgorod
pa: ਯੂਰਪ/ਉਜ਼ਗੋਰੋਡ

en: Europe/Vaduz
pa: ਯੂਰਪ/ਵਾਡੂਜ਼

en: Europe/Vatican
pa: ਯੂਰਪ/ਵਾਟੀਕਾਨ

en: Europe/Vienna
pa: ਯੂਰਪ/ਵੀਆਨਾ

en: Europe/Vilnius
pa: ਯੂਰਪ/ਵੀਲਨੀਅਸ

en: Europe/Volgograd
pa: ਯੂਰਪ/ਵੋਲਗੋਗਰਾਡ

en: Europe/Warsaw
pa: ਯੂਰਪ/ਵਰਸਾ

en: Europe/Zagreb
pa: ਯੂਰਪ/ਜਾਗਰਬ

en: Europe/Zaporozhye
pa: ਯੂਰਪ/ਜਾਪੋਰਪੋਜ਼ਈ

en: Europe/Zurich
pa: ਯੂਰਪ/ਜ਼ੂਰਿਕ

en: Exponent: 0x
pa: ਐਕਸਪੋਨੇਟ: 0x

en: Fatal Error
pa: ਘਾਤਕ ਗਲਤੀ

en: File
pa: ਫਾਈਲ

en: File '%1' is not readable
pa: ਫਾਈਲ '%1' ਪੜ੍ਹਨਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Filename:
pa: ਫਾਈਲ ਨਾਂ:

en: Galapagos Islands
pa: ਗਾਲਾਪਾਗੋਸ ਟਾਪੂ

en: Gambier Islands
pa: ਗੈਂਬੀਅਰ ਟਾਪੂ

en: Gaza Strip
pa: ਗਾਜ਼ਾ ਪੱਟੀ

en: Get help...
pa: ਮੱਦਦ ਲਵੋ....

en: Gilbert Islands
pa: ਗਿਲਬਰਟ ਟਾਪੂ

en: Green:
pa: ਹਰਾ:

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
pa: ਜਨਵਰੀ

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
pa: ਦਾ ਜਨਵਰੀ

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::NarrowName]
en: J
pa: ਜ

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
pa: ਜਨ

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
pa: ਦੀ ਜਨ

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
pa: ਅਕਤੂਬਰ

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
pa: ਦਾ ਅਕਤੂਬਰ

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::NarrowName]
en: O
pa: ਅ

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
pa: ਅਕਤੂ

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
pa: ਦਾ ਅਕਤੂ

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
pa: ਨਵੰਬਰ

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
pa: ਦਾ ਨਵੰਬਰ

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::NarrowName]
en: N
pa: ਨ

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Nov
pa: ਨਵੰ

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
pa: ਦਾ ਨਵੰ

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
pa: ਦਸਬੰਰ

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
pa: ਦਾ ਦਸੰਬਰ

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::NarrowName]
en: D
pa: ਦ

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
pa: ਦਸੰ

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
pa: ਦਾ ਦਸੰਬਰ

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
pa: ਫਰਵਰੀ

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
pa: ਦਾ ਫਰਵਰੀ

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::NarrowName]
en: F
pa: ਫ

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
pa: ਫਰ

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
pa: ਦੀ ਫਰ

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
pa: ਮਾਰਚ

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
pa: ਦਾ ਮਾਰਚ

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::NarrowName]
en: M
pa: ਮਾ

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName]
en: Mar
pa: ਮਾਰ

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
pa: ਦੀ ਮਾਰ

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
pa: ਅਪਰੈਲ

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
pa: ਦਾ ਅਪਰੈਲ

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::NarrowName]
en: A
pa: ਅ

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
pa: ਅਪ

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
pa: ਦੀ ਅਪ

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
pa: ਮਈ

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
pa: ਦੀ ਮਈ

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::NarrowName]
en: M
pa: ਮ

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
pa: ਮਈ

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
pa: ਦੀ ਮਈ

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
pa: ਜੂਨ

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
pa: ਦੀ ਜੂਨ

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::NarrowName]
en: J
pa: ਜੂ

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
pa: ਜੂਨ

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
pa: ਦੀ ਜੂਨ

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
pa: ਜੁਲਾਈ

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
pa: ਦਾ ਜੁਲਾਈ

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::NarrowName]
en: J
pa: ਜੁ

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
pa: ਜੁਲਾ

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
pa: ਦੀ ਜੁਲਾਈ

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
pa: ਅਗਸਤ

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
pa: ਦਾ ਅਗਸਤ

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::NarrowName]
en: A
pa: ਅ

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
pa: ਅਗ

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
pa: ਦਾ ਅਗ

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
pa: ਸਤੰਬਰ

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
pa: ਦਾ ਸਤੰਬਰ

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::NarrowName]
en: S
pa: ਸ

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
pa: ਸਤੰ

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
pa: ਦਾ ਸਤੰ

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
pa: ਸੋਮਵਾਰ

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
pa: ਸੋ

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
pa: ਸੋਮ

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
pa: ਮੰਗਲਵਾਰ

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
pa: ਮੰ

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
pa: ਮੰਗ

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
pa: ਬੁੱਧਵਾਰ

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
pa: ਬੁੱ

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
pa: ਬੁੱਧ

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
pa: ਵੀਰਵਾਰ

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
pa: ਵੀ

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
pa: ਵੀਰ

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
pa: ਸ਼ੁੱਕਰਵਾਰ

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
pa: ਸ਼ੁੱ

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
pa: ਸ਼ੁੱਕ

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
pa: ਸ਼ਨਿੱਚਰਵਾਰ

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
pa: ਸ਼

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
pa: ਸ਼ਨਿੱ

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
pa: ਐਤਵਾਰ

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: S
pa: ਐ

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
pa: ਐਤ

en: Hawaii
pa: ਹਵਾਈ

en: Hongkong
pa: ਹਾਂਗਕਾਂਗ

en: Hue:
pa: ਆਭਾ:

en: Iceland
pa: ਆਈਸਲੈਂਡ

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::LongName]
en: Chaitra
pa: ਚੇਤ

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Chaitra
pa: ਚੇਤ

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::NarrowName]
en: C
pa: ਚੇ

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::ShortName]
en: Cha
pa: ਚੇਤ

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Cha
pa: ਚੇਤ

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::LongName]
en: Paush
pa: ਪੋਹ

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paush
pa: ਪੋਹ

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::NarrowName]
en: P
pa: ਪੋ

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::ShortName]
en: Pau
pa: ਪੋਹ

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pau
pa: ਪੋਹ

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::LongName]
en: Māgh
pa: ਮਾਘ

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Māgh
pa: ਮਾਘ

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::NarrowName]
en: M
pa: ਮਾ

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::ShortName]
en: Māg
pa: ਮਾਘ

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Māg
pa: ਮਾਘ

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::LongName]
en: Phālgun
pa: ਫੱਗਣ

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Phālgun
pa: ਫੱਗਣ

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::NarrowName]
en: P
pa: ਫੱ

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::ShortName]
en: Phā
pa: ਫੱਗਣ

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Phā
pa: ਫੱਗਣ

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::LongName]
en: Vaishākh
pa: ਵੈਸਾਖ

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Vaishākh
pa: ਵੈਸਾਖ

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::NarrowName]
en: V
pa: ਵੈ

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::ShortName]
en: Vai
pa: ਵੈਸਾ

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Vai
pa: ਵੈਸਾਖ

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::LongName]
en: Jyaishtha
pa: ਜੇਠ

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jyaishtha
pa: ਜੇਠ

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::NarrowName]
en: J
pa: ਜੇ

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::ShortName]
en: Jya
pa: ਜੇਠ

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jya
pa: ਹੇਠ

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::LongName]
en: Āshādha
pa: ਅੱਸੂ

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::NarrowName]
en: Ā
pa: ਹਾ

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::ShortName]
en: Āsh
pa: ਅੱਸੂ

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsh
pa: ਅੱਸੂ

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::NarrowName]
en: S
pa: ਸੌ

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::ShortName]
en: Shr
pa: ਸੌਣ

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::NarrowName]
en: B
pa: ਭਾ

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::ShortName]
en: Bhā
pa: ਭਾਦੋਂ

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bhā
pa: ਭਾਦੋਂ

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshwin
pa: ਸੌਣ

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::NarrowName]
en: Ā
pa: ਅੱ

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::ShortName]
en: Āsw
pa: ਅੱਸੂ

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsw
pa: ਸੌਣ

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::LongName]
en: Kārtik
pa: ਕੱਤਾ

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kārtik
pa: ਕੱਤਾ

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::NarrowName]
en: K
pa: ਕੱ

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::ShortName]
en: Kār
pa: ਕੱਤਾ

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kār
pa: ਕੱਤਾ

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::NarrowName]
en: A
pa: ਮੱ

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::ShortName]
en: Agr
pa: ਮੱਘਰ

[ctx: Indian National weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Somavãra
pa: ਸੋਮਵਾਰ

[ctx: Indian National weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: S
pa: ਸੋ

[ctx: Indian National weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Som
pa: ਸੋਮ

[ctx: Indian National weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Mañgalvã
pa: ਮੰਗਲਵਾਰ

[ctx: Indian National weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: M
pa: ਮੰ

[ctx: Indian National weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Mañ
pa: ਮੰਗਲ

[ctx: Indian National weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Budhavãra
pa: ਬੁੱਧਵਾਰ

[ctx: Indian National weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: B
pa: ਬੁੱ

[ctx: Indian National weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Bud
pa: ਬੁੱਧ

[ctx: Indian National weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Guruvãra
pa: ਵੀਰਵਾਰ

[ctx: Indian National weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: G
pa: ਵੀ

[ctx: Indian National weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Gur
pa: ਵੀਰ

[ctx: Indian National weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Sukravãra
pa: ਸ਼ੁੱਕਰਵਾਰ

[ctx: Indian National weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: S
pa: ਸ਼ੁੱ

[ctx: Indian National weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Suk
pa: ਸ਼ੁੱਕਰ

[ctx: Indian National weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Sanivãra
pa: ਸ਼ਨਿੱਚਰਵਾਰ

[ctx: Indian National weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
pa: ਸ਼

[ctx: Indian National weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: San
pa: ਸ਼ਨਿੱ

[ctx: Indian National weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Raviãra
pa: ਐਤਵਾਰ

[ctx: Indian National weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: R
pa: ਐ

[ctx: Indian National weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Rav
pa: ਐਤ

en: Indian/Antananarivo
pa: ਇੰਡੀਆ/ਅਨੀਆਨਾਰੀਵੋ

en: Indian/Chagos
pa: ਇੰਡੀਅਨ/ਸ਼ਿਗੋਸ

en: Indian/Christmas
pa: ਇੰਡੀਅਨ/ਕ੍ਰਿਸ਼ਮਿਸ

en: Indian/Cocos
pa: ਇੰਡੀਅਨ/ਸੀਸੀਸ

en: Indian/Comoro
pa: ਇੰਡੀਅਨ/ਕੰਮੋਰੋ

en: Indian/Kerguelen
pa: ਇੰਡੀਅਨ/ਕਾਰਗੂਈਲੀਨ

en: Indian/Mahe
pa: ਇੰਡੀਅਨ/ਮਾਹੀ

en: Indian/Maldives
pa: ਇੰਡੀਅਨ/ਮਾਲਦੀਪ

en: Indian/Mauritius
pa: ਇੰਡੀਅਨ/ਮਾਊਰਟੀਸ

en: Indian/Mayotte
pa: ਇੰਡੀਅਨ/ਮਾਇਆਟੀ

en: Information
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Internally added if launched from Finder
pa: ਅੰਦੂਰਨੀ ਜੋੜਿਆ ਜਾਵੇ, ਜੇ ਖੋਜੀ ਤੋਂ ਚਲਾਇਆ ਜਾਵੇ

en: Iran
pa: ਇਰਾਨ

en: Israel
pa: ਇਜ਼ਰਾਇਲ

en: Jamaica
pa: ਜੈਮਿਕਾ

en: Japan
pa: ਜਾਪਾਨ

en: Java & Sumatra
pa: ਜਾਵਾ ਅਤੇ ਸੁਮਟਰਾ

en: Johnston Atoll
pa: ਜੌਹਨਸਟੋਨ ਅਟੋਲ

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
pa: ਜਨਵਰੀ

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
pa: ਦਾ ਜਨਵਰੀ

[ctx: Julian month 1 - KLocale::NarrowName]
en: J
pa: ਜ

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
pa: ਜਨ

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
pa: ਦੀ ਜਨਵਰੀ

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
pa: ਅਕਤੂਬਰ

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
pa: ਦਾ ਅਕਤੂਬਰ

[ctx: Julian month 10 - KLocale::NarrowName]
en: O
pa: ਅ

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
pa: ਅਕਤੂ

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
pa: ਦਾ ਅਕਤੂਬਰ

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
pa: ਨਵੰਬਰ

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
pa: ਦਾ ਨਵੰਬਰ

[ctx: Julian month 11 - KLocale::NarrowName]
en: N
pa: ਨ

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Nov
pa: ਨਵੰ

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
pa: ਦਾ ਨਵੰਬਰ

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
pa: ਦਸਬੰਰ

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
pa: ਦਾ ਦਸੰਬਰ

[ctx: Julian month 12 - KLocale::NarrowName]
en: D
pa: ਦ

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
pa: ਦਸੰ

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
pa: ਦਾ ਦਸੰਬਰ

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
pa: ਫਰਵਰੀ

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
pa: ਦਾ ਫਰਵਰੀ

[ctx: Julian month 2 - KLocale::NarrowName]
en: F
pa: ਫ

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
pa: ਫਰ

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
pa: ਦੀ ਫਰਵਰੀ

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
pa: ਮਾਰਚ

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
pa: ਦਾ ਮਾਰਚ

[ctx: Julian month 3 - KLocale::NarrowName]
en: M
pa: ਮਾ

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName]
en: Mar
pa: ਮਾਰ

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
pa: ਦੀ ਮਾਰਚ

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
pa: ਅਪਰੈਲ

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
pa: ਦਾ ਅਪਰੈਲ

[ctx: Julian month 4 - KLocale::NarrowName]
en: A
pa: ਅ

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
pa: ਅਪ

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
pa: ਦੀ ਅਪਰੈਲ

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
pa: ਮਈ

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
pa: ਦੀ ਮਈ

[ctx: Julian month 5 - KLocale::NarrowName]
en: M
pa: ਮ

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
pa: ਮਈ

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
pa: ਦੀ ਮਈ

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
pa: ਜੂਨ

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
pa: ਦੀ ਜੂਨ

[ctx: Julian month 6 - KLocale::NarrowName]
en: J
pa: ਜੂ

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
pa: ਜੂਨ

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
pa: ਦੀ ਜੂਨ

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
pa: ਜੁਲਾਈ

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
pa: ਦਾ ਜੁਲਾਈ

[ctx: Julian month 7 - KLocale::NarrowName]
en: J
pa: ਜੁ

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
pa: ਜੁਲਾ

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
pa: ਦੀ ਜੁਲਾਈ

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
pa: ਅਗਸਤ

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
pa: ਦਾ ਅਗਸਤ

[ctx: Julian month 8 - KLocale::NarrowName]
en: A
pa: ਅ

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
pa: ਅਗ

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
pa: ਦਾ ਅਗਸਤ

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
pa: ਸਤੰਬਰ

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
pa: ਦਾ ਸਤੰਬਰ

[ctx: Julian month 9 - KLocale::NarrowName]
en: S
pa: ਸ

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
pa: ਸਤੰ

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
pa: ਦਾ ਸਤੰਬਰ

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
pa: ਸੋਮਵਾਰ

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
pa: ਸੋ

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
pa: ਸੋਮ

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
pa: ਮੰਗਲਵਾਰ

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
pa: ਮੰ

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
pa: ਮੰਗਲ

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
pa: ਬੁੱਧਵਾਰ

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
pa: ਬੁੱ

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
pa: ਬੁੱਧ

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
pa: ਵੀਰਵਾਰ

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
pa: ਵੀ

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
pa: ਵੀਰ

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
pa: ਸ਼ੁੱਕਰਵਾਰ

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
pa: ਸ਼ੁੱ

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
pa: ਸ਼ੁੱਕਰ

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
pa: ਸ਼ਨਿੱਚਰਵਾਰ

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
pa: ਸ਼

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
pa: ਸ਼ਨਿੱਚਰ

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
pa: ਐਤਵਾਰ

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: S
pa: ਐ

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
pa: ਐਤ

en: KDE Application
pa: KDE ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

en: KDE Test Program
pa: ਕੇਡੀਈ ਟੈਸਟ ਪਰੋਗਰਾਮ

en: KDebugDialog
pa: ਕੇ-ਡੀਬੱਗ-ਡਾਈਲਾਗ

en: Key type: DSA (%1 bit)
pa: ਕੁੰਜੀ ਕਿਸਮ: DSA (%1 ਬਿੱਟ)

en: Key type: RSA (%1 bit)
pa: ਕੁੰਜੀ ਕਿਸਮ: RSA (%1 ਬਿੱਟ)

en: Kosrae
pa: ਕੋਸਰਆ

en: Kwajalein
pa: ਕਵਾਜਾਲੀਨਿ

en: Library "%1" not found
pa: ਲਾਇਬਰੇਰੀ "%1" ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ

en: Libya
pa: ਲਿਬੀਆ

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
pa: 8-ਬਿੱਟ ਦਰਿਸ਼ ਤੇ ਇੱਕ ਘਣ ਤੇ ਰੰਗ ਵੇਖਾਉਣ 
    ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਦੀ ਸੀਮਾ, ਜੇਕਰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ 
    QApplication::ManyColor ਰੰਗ ਨਿਰਧਾਰਨ ਵਰਤ
    ਰਿਹਾ ਹੋਵੇ

en: Line Islands
pa: ਲੇਨ ਟਾਪੂ

en: Lord Howe Island
pa: ਲਾਰਡ ਹੂਵੇ ਟਾਪੂ

en: MD5 digest
pa: MD5 ਡੀਜ਼ਿਟ

en: Madeira Islands
pa: ਮਾਡੀਰਾ ਟਾਪੂ

en: Maintainer
pa: ਪਰਬੰਧਕ

en: Marquesas Islands
pa: ਮਾਰਕੁਈਸਾਸ ਟਾਪੂ

en: Mato Grosso
pa: ਮਾਟੋ ਗਰੋੱਸੋ

en: Mato Grosso do Sul
pa: ਮਾਟੋ ਗਰੋੱਸੋ ਡੂ ਸੂਲ

en: Message Box
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਬਕਸਾ

en: Mexico/BajaNorte
pa: ਮੈਕਸੀਕੋ/ਬਾਜ਼ਾਨੋਰਟੀ

en: Mexico/BajaSur
pa: ਮੈਕਸੀਕੋ/ਬਾਜ਼ਾਸੁਰ

en: Mexico/General
pa: ਮੈਕਸੀਕੋ/ਆਮ

en: Midway Islands
pa: ਮਿਡਵੇ ਟਾਪੂ

en: Minimize
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ

en: Modulus:
pa: ਮੋਡੀਊਲ:

en: Moscow+00 - Caspian Sea
pa: ਮਾਸਕੋ+00 - ਕੈਸਪੀਅਨ ਸੁਮੰਦਰ

en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
pa: ਮਾਸਕੋ+00 - ਸਾਮਾਰਾ, ਉਡਮੁਰੀਟਾ

en: Moscow+00 - west Russia
pa: ਮਾਸਕੋ+00 - ਦੱਖਣੀ ਰੂਸ

en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
pa: ਮਾਸਕੋ+01 - ਸਾਮਾਰਾ, ਉਡਮੁਰੀਟਾ

en: Moscow+02 - Urals
pa: ਮਾਸਕੋ+02 - ਯੂਰਾਲ

en: Moscow+03 - Novokuznetsk
pa: ਮਾਸਕੋ+03 - ਨੋਵੋਸੀਬੀਰਸਕ

en: Moscow+03 - Novosibirsk
pa: ਮਾਸਕੋ+03 - ਨੋਵੋਸੀਬੀਰਸਕ

en: Moscow+03 - west Siberia
pa: ਮਾਸਕੋ+03 - ਦੱਖਣੀ ਸੀਬੀਰੀਆ

en: Moscow+04 - Yenisei River
pa: ਮਾਸਕੋ+04 - ਯਿਨੀਸੀ ਦਰਿਆ

en: Moscow+05 - Lake Baikal
pa: ਮਾਸਕੋ+05 - ਬੇਕਾਲ ਝੀਲ

en: Moscow+06 - Lena River
pa: ਮਾਸਕੋ+06 - ਲੀਨਾ ਦਰਿਆ

en: Moscow+07 - Amur River
pa: ਮਾਸਕੋ+07 - ਅਮੁਰ ਦਰਿਆ

en: Moscow+07 - Sakhalin Island
pa: ਮਾਸਕੋ+07 - ਸਾਖਾਲਿਨ ਟਾਪੂ

en: Moscow+08 - Bering Sea
pa: ਮਾਸਕੋ+08 -ਬੇਰੀਅਨ ਸੁਮੰਦਰ

en: Moscow+08 - Kamchatka
pa: ਮਾਸਕੋ+08 - ਕਾਮਚਾਟਕਾ

en: Moscow+08 - Magadan
pa: ਮਾਸਕੋ+08 - ਮਾਗਾਡਿਨ

en: Moscow+09 - Kamchatka
pa: ਮਾਸਕੋ+09 - ਕਾਮਚਾਟਕਾ

en: Moscow+10 - Bering Sea
pa: ਮਾਸਕੋ+10 - ਬੇਰਿੰਗ ਸੁਮੰਦਰ

en: Moscow-01 - Kaliningrad
pa: ਮਾਸਕੋ-01 - ਕਲਿੰਨਗਾਰਡ

en: Mountain Standard Time - Arizona
pa: ਮਾਊਂਟੇਸ਼ਨ ਸਟੈਂਡਰ ਟਾਈਮ - ਐਰੀਜ਼ੋਨਾ

en: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
pa: ਮਾਊਂਟੇਨ ਸਟੈਂਡਰਡ ਟਾਈਮ - ਸਰਿਸਟੋਨ, ਬ੍ਰਿਟਿਸ਼ ਕੋਲੰਬੀਆ

en: Mountain Standard Time - Sonora
pa: ਮਾਊਂਟੇਨ ਸਟੈਂਡਰਡ ਟਾਈਮ - ਸੋਨੋਰਾ

en: Mountain Time
pa: ਮਾਊਂਟੇਨ ਟਾਈਮ

en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
pa: ਪਹਾੜੀ ਸਮਾਂ - ਅਲਬਰਟਾ, ਪੂਰਬੀ ਬ੍ਰਿਟਿਸ਼ ਕੋਲੰਬੀਆ ਅਤੇ ਪੱਛਮੀ ਸਾਸਕਾਟਚੇਵਨ

en: Mountain Time - Navajo
pa: ਮਾਊਂਟੇਨ ਸਮਾਂ - ਨਾਵਾਜੋ

en: Mountain Time - central Northwest Territories
pa: ਮਾਊਟੇਨ ਸਮਾਂ - ਕੇਂਦਰੀ ਉੱਤਰੀ-ਪੱਛਮੀ ਖਿੱਤੇ

en: Mountain Time - west Nunavut
pa: ਮਾਊਟੇਨ ਸਮਾਂ - ਪੱਛਮੀ ਨੁਨਾਵੁਤ

en: Move &Down
pa: ਹੇਠਾਂ ਭੇਜੋ(&D)

en: Move &Up
pa: ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ(&U)

en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
pa: NE ਬਰਾਜ਼ੀਲ (MA, PI, CE, RN, PB)

en: Name:
pa: ਨਾਂ:

en: Named Colors
pa: ਨਾਂ ਵਾਲੇ ਰੰਗ

en: Navajo
pa: ਨਾਵਾਜੋ

en: New South Wales - Yancowinna
pa: ਨਿਊ ਸਾਊਂਡ ਵੇਲਜ਼ - ਯਾਂਕੋਵਿੱਨਾ

en: New South Wales - most locations
pa: ਨਿਊਜ਼ ਸਾਊਂਥ ਵੇਲਜ਼ -  ਬਹੁਤੇ ਟਿਕਾਣਾ

en: Newfoundland Time, including SE Labrador
pa: ਨਿਊਫਾਊਡਲੈਂਡ ਸਮਾਂ, SE ਲੈਬਰੇਡਾਰ ਸਮੇਤ

en: No metainfo for %1
pa: %1 ਲਈ ਕੋਈ ਮਾਈਮ ਕਿਸਮ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No target filename has been given.
pa: ਕੋਈ ਟਿਕਾਣਾ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ।

en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Northern Territory
pa: ਨਾਰਥਨ ਟੈਰਟਰੀ

en: OCR Image
pa: OCR ਚਿੱਤਰ

en: Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ

en: OpenSSL could not be verified.
pa: OpenSSL ਜਾਂਚਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Organization / Common Name
pa: ਸੰਗਠਨ / ਆਮ ਨਾਂ

en: Organizational Unit
pa: ਸੰਗਠਨ ਯੂਨਿਟ

en: Output to:
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ:

en: P&review
pa: ਝਲਕ(&r)

en: Pacific Time
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ ਟਾਈਮ

en: Pacific Time - north Yukon
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਤ ਸਮਾਂ - ਉੱਤਰੀ ਯਾਕੋਨ

en: Pacific Time - south Yukon
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਤ ਸਮਾਂ - ਦੱਖਣੀ ਯਾਕੋਨ

en: Pacific Time - west British Columbia
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਤ ਸਮਾਂ - ਪੱਛਮੀ ਬ੍ਰਿਟਿਸ਼ ਕੋਲੰਬੀਆ

en: Pacific/Apia
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਅਪੀਆ

en: Pacific/Auckland
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਆਕਲੈਡ

en: Pacific/Chatham
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਚਾਥਾਮ

en: Pacific/Easter
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਈਸਟਰ

en: Pacific/Efate
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਈਫੇਟ

en: Pacific/Enderbury
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਐਡੀਰਬੁਰੀ

en: Pacific/Fakaofo
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਫਾਕਾਉਫੁ

en: Pacific/Fiji
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਫਿਜ਼ੀ

en: Pacific/Funafuti
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਫੂਨਾਫੁਟੀ

en: Pacific/Galapagos
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਗਾਲਾਪਾਗੋਸ

en: Pacific/Gambier
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਗਾਮਬੀਰ

en: Pacific/Guadalcanal
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਗੂਡਾਲਕਨਾਲ

en: Pacific/Guam
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਗੂਆਮ

en: Pacific/Honolulu
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਹੋਨੋਲੂਲੂ

en: Pacific/Johnston
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਜਾਨਸਟੋਨ

en: Pacific/Kiritimati
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਕੀਰਮੀਸਟੀ

en: Pacific/Kosrae
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਕੋਸਰਆ

en: Pacific/Kwajalein
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਕਵਾਜਾਲੀਨਿ

en: Pacific/Majuro
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਮਾਜੋਰੂ

en: Pacific/Marquesas
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਮਾਰੀਸ਼ਸ਼

en: Pacific/Midway
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਮਿਡਵੇ

en: Pacific/Nauru
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਨਊਰੂ

en: Pacific/Niue
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਨੀਊਈ

en: Pacific/Norfolk
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਨੋਫੋਕ

en: Pacific/Noumea
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਨੁਊਮਇਆ

en: Pacific/Pago_Pago
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਪਾਗੋ ਪਾਗੋ

en: Pacific/Palau
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਪੀਲੀਉ

en: Pacific/Pitcairn
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਪਿਟਸਾਰਨ

en: Pacific/Ponape
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਪੋਨਾਪੀ

en: Pacific/Port_Moresby
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਪੋਰਟ ਮੋਰਸਬਾਏ

en: Pacific/Rarotonga
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਰਾਰੋਟੋਗਾ

en: Pacific/Saipan
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਸਾਈਪਾਨ

en: Pacific/Samoa
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਸਾਮੋਆ

en: Pacific/Tahiti
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਤਾਹੀਟੀ

en: Pacific/Tarawa
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਤਾਰਾਵਾ

en: Pacific/Tongatapu
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਟੋਨਗਾਟਾਪੂ

en: Pacific/Truk
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਤੁਰਕ

en: Pacific/Wake
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਵਾਕਾ

en: Pacific/Wallis
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਵਾਲਿਸ਼

en: Pacific/Yap
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਯਾਪ

en: Pernambuco
pa: ਪੀਰਾਮਬੁਕੋ

en: Peter Penz
pa: ਪੀਟਰ ਪੀਜ਼

en: Phoenix Islands
pa: ਫੋਨਿਕਸ ਟਾਪੂ

en: Pick Certificates
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਲਵੋ

en: Poland
pa: ਪੋਲੈਂਡ

en: Portugal
pa: ਪੁਰਤਗਾਲ

en: Prime:
pa: ਪ੍ਰਾਇਮ:

en: Print Preview
pa: ਪਰਿੰਟ ਝਲਕ

en: Private key test failed.
pa: ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਟੈਸਟ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

en: Public key:
pa: ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ:

en: Queensland - Holiday Islands
pa: ਕਵਿਊਨਜ਼ਲੈਂਡ - ਹਾਲੀਡੇ ਟਾਪੂ

en: Queensland - most locations
pa: ਕਵਿਊਨਜ਼ਲੈਂਡ - ਬਹੁਤੇ ਟਿਕਾਣੇ

en: Red:
pa: ਲਾਲ:

en: Redo
pa: ਪਰਤਾਓ

en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

en: Restore the application for the given 'sessionId'
pa: ਇਸ 'sessionId' ਲਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਮੁੜ-ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੋ

en: Roraima
pa: ਰੋਰਾਈਮਾ

en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
pa: S & SE ਬਰਾਜ਼ੀਲ (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: SHA1 digest
pa: SHA1 ਡੀਜ਼ਿਟ

en: SSL Configuration Module
pa: SSL ਸੰਰਚਨਾ ਮੋਡੀਊਲ

en: SSL Signers
pa: SSL ਸਾਈਨ ਕਰਤਾ

en: SSL support was not found.
pa: SSL ਸਹਿਯੋਗ ਨਹੀਂ ਲੱਭਾ ਹੈ।

en: Santa Cruz (SC)
pa: ਸਾਂਤਾ ਕਰੂਜ਼ (SC)

en: Saturation:
pa: ਸੰਤ੍ਰਿਪਤ:

en: Save As
pa: ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ

en: Select Color
pa: ਰੰਗ ਚੁਣੋ

en: Select Font
pa: ਫੋਂਟ ਚੁਣੋ

en: Serial number
pa: ਸੀਰੀਅਲ ਨੰਬਰ

en: Shell
pa: ਸ਼ੈੱਲ

en: Show Hidden Folders
pa: ਲੁਕਵੇਂ ਫੋਲਡਰ ਵੇਖੋ

en: Show the fully-fledged dialog instead of the default list dialog
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਲਿਸਟ ਡਾਈਲਾਗ ਦੀ ਬਜਾਏ ਪੂਰਾ ਡਾਈਲਾਗ ਵੇਖੋ

en: Signature Algorithm:
pa: ਹਸਤਾਖਰ ਐਲੋਗਰਿਥਮ:

en: Signature Contents:
pa: ਹਸਤਾਖਰ ਸਮੱਗਰੀ:

en: Singapore
pa: ਸਿੰਘਾਪੁਰ

en: Society Islands
pa: ਸੋਸਾਇਟੀ ਟਾਪੂ

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
pa: ਸਾਕਟ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਸਬੰਧਤ ਹੈ

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
pa: ਸਾਕਟ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਸਰਗਰਮ ਹੈ

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸਰਗਰਮੀ ਤੋਂ ਇਨਕਾਰ

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਲਈ ਸਮਾਂ ਸਮਾਪਤ

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਚੱਲ ਰਹੀ ਹੈ

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
pa: ਨਾਂ ਖੋਜ ਅਸਫਲ

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਫੇਲ ਹੋ ਗਿਆ

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
pa: ਕੋਈ ਗਲਤੀ ਨਹੀਂ

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
pa: ਸਾਕਟ ਸਬੰਧਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
pa: ਸਾਕਟ ਬਣਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
pa: ਰਿਮੋਟ ਹੋਸਟ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
pa: ਸਮਾਂ ਸਮਾਪਤੀ ਕਾਰਵਾਈ

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
pa: ਇੱਕ ਅਣਜਾਣੀ/ਅਣਚਾਹੀ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਰੋਕੀ ਗਈ

en: South Australia
pa: ਦੱਖਣੀ ਆਸਟਰੇਲੀਆ

en: System certificates
pa: ਸਿਸਟਮ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ

en: Tasmania - King Island
pa: ਤਸਮਾਨੀਆ - ਕਿੰਗ ਟਾਪੂ

en: Tasmania - most locations
pa: ਤਸਮਾਨੀਆ - ਬਹੁਤੇ ਟਿਕਾਣੇ

en: The certificate has been revoked.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਮਨਸੂਖ (ਖਤਮ) ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: The certificate has not been issued for this host.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਇਸ ਹੋਸਟ ਲਈ ਜਾਰੀ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: The certificate is invalid.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਅਵੈਧ ਹੈ।

en: The certificate is not valid, any more.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਹੁਣ ਵੈਧ ਨਹੀਂ।

en: The certificate is not valid, yet.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਹਾਲੇ ਵੈਧ ਨਹੀਂ।

en: The certificate is valid.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਵੈਧ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is invalid.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਦੀ CA (ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਅਥਾਰੀਟ) ਅਵੈਧ ਹੈ।

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਰਾਹੀਂ ਖੋਲ੍ਹੀ ਗਈ ਫਾਈਲ ਜਾਂ URL ਨੂੰ ਵਰਤੋਂ ਉਪਰੰਤ ਹਟਾ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ

en: The style '%1' was not found
pa: ਸਟਾਇਲ '%1' ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: This certificate is not relevant.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਢੁੱਕਵਾਂ ਨਹੀਂ ਹੈ।

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
pa: ਮੁੱਲ:

[ctx: Time zone]
en: Region
pa: ਖੇਤਰ

en: Timed out trying to connect to remote host
pa: ਰਿਮੋਟ ਹੋਸਟ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਦੌਰਾਨ ਸਮਾਂ-ਆਉਟ

en: Tocantins
pa: ਟੂਕਾਨਟਿਨਸ

en: Today
pa: ਅੱਜ

en: Turkey
pa: ਤੁਰਕੀ

en: Turn area off
pa: ਖੇਤਰ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Turn area on
pa: ਖੇਤਰ ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
pa: ਅਮਰੀਕੀ ਮਾਊਂਟੇਨ ਸਮਾਂ - ਅਮਰੀਕੀ ਸਰਹੱਦ ਦੇ ਨੇੜੇ ਚਿਹੌਹੁਆ

en: US/Alaska
pa: US/ਅਲਾਸਕਾ

en: US/Aleutian
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਲੀਊਸਤਾਨ

en: US/Arizona
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਐਰੀਜੋਨਾ

en: US/Central
pa: US/ਸੈਂਟਰਡ

en: US/East-Indiana
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਪੂਰਬੀ-ਇੰਡੀਆਨਾ

en: US/Eastern
pa: US/ਪੂਰਬੀ

en: US/Hawaii
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਹਾਵਾਈ

en: US/Indiana-Starke
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇੰਡੀਆਨਾ-ਸਟਾਰਕੇ

en: US/Michigan
pa: US/ਮਿਸ਼ੀਗਨ

en: US/Mountain
pa: US/ਮਾਊਂਟੇਨ

en: US/Pacific
pa: US/ਪਰਸ਼ਾਂਤ

en: US/Samoa
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸਾਮੋਨਾ

en: Undo
pa: ਵਾਪਸ

en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
pa: ਅਣਜਾਣ ਕੁੰਜੀ ਐਲੋਗਰਿਥਮ

en: Use 'caption' as name in the titlebar
pa: ਟਾਇਟਲ-ਪੱਟੀ ਵਿੱਚ 'caption' ਨਾਂ ਵਾਂਗ ਵਰਤੋਂ

en: Use 'icon' as the application icon
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਆਈਕਾਨ ਵਿੱਚ 'icon' ਵਰਤੋਂ

en: Use alternative configuration file
pa: ਬਦਲਵੀਂ ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਈਲ ਵਰਤੋਂ

en: Use the X-server display 'displayname'
pa: X-server ਦਰਿਸ਼ 'displayname' ਵਰਤੋਂ

en: User-added certificates
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਵਲੋਂ ਜੋੜੇ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ

en: Validity period
pa: ਵੈਧਤਾ ਪੀਰਿਅਡ

en: Victoria
pa: ਵਿਕਟੋਰੀਆ

en: W Amazonas
pa: ਪੱਛਮੀ ਐਮਾਜ਼ੋਨ

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
pa: ਕੰਪਟੇਬਲ ਵਿੰਡੋ ਮੈਨੇਜਰ WM_NET ਦੀ ਉਡੀਕੋ

en: Wake Island
pa: ਵੇਕ ਟਾਪੂ

en: Warning
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ

en: West Bank
pa: ਵੈਸਟ ਬੈਂਕ

en: West Kazakhstan
pa: ਦੱਖਣੀ ਕਜ਼ਾਕਸਤਾਨ

en: Western Australia - Eucla area
pa: ਪੱਛਮੀ ਆਸਟਰੇਲੀਆ - ਈਸਲਾ ਏਰੀਆ

en: Western Australia - most locations
pa: ਪੱਛਮੀ ਆਸਟਰੇਲੀਆ - ਬਹੁਤੇ ਟਿਕਾਣੇ

en: Yesterday
pa: ਕੱਲ੍ਹ

en: You do not have permission to create that folder.
pa: ਇਹ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: address family for nodename not supported
pa: ਨੋਡ-ਨਾਂ ਲਈ ਸਮੂਹ ਨਾਂ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀ ਹੈ

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵਿਦਜੈੱਟ ਲਈ Qt ਸਟਾਇਲਸ਼ੀਟ ਲਾਗੂ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
pa: ਸੈਂਟਰਲ ਚੀਨ - ਸਿਚੁਨ, ਯੁੱਨਾਨ, ਗੁਆਂਗਸੀ, ਸ਼ਾਆਂਸੀ, ਗੁਈਜ਼ੋਉ ਆਦਿ

[ctx: color]
en: AliceBlue
pa: ਨੀਲਾ

[ctx: color]
en: AntiqueWhite1
pa: ਪੁਰਾਤਨ ਚਿੱਟਾ1

[ctx: color]
en: AntiqueWhite2
pa: ਪੁਰਾਤਨ ਚਿੱਟਾ2

[ctx: color]
en: AntiqueWhite3
pa: ਪੁਰਾਤਨ ਚਿੱਟਾ3

[ctx: color]
en: AntiqueWhite4
pa: ਪੁਰਾਤਨ ਚਿੱਟਾ4

[ctx: color]
en: BlueViolet
pa: ਨੀਲਾ-ਵੈਂਗਣੀ

[ctx: color]
en: DarkBlue
pa: ਗੂੜਾ-ਨੀਲਾ

[ctx: color]
en: DarkGray
pa: ਗੂੜਾ ਸਲੇਟੀ

[ctx: color]
en: DarkGreen
pa: ਗੂੜਾ-ਹਰਾ

[ctx: color]
en: DarkGrey
pa: ਗੂੜਾ ਸਲੇਟੀ

[ctx: color]
en: DarkKhaki
pa: ਗੂੜਾ ਖਾਕੀ

[ctx: color]
en: DarkMagenta
pa: ਗੂੜਾ ਕਿਰਮਚੀ

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen
pa: ਗੂੜਾ ਸਮੁੰਦਰੀ ਹਰਾ

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen3
pa: ਗੂੜਾ ਸਮੁੰਦਰੀ ਹਰਾ3

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen4
pa: ਗੂੜਾ ਸਮੁੰਦਰੀ ਹਰਾ4

[ctx: color]
en: DarkOrange
pa: ਗੂੜਾ ਸੰਤਰੀ

[ctx: color]
en: DarkOrange1
pa: ਗੂੜਾ ਸੰਤਰੀ 1

[ctx: color]
en: DarkOrange2
pa: ਗੂੜਾ ਸੰਤਰੀ 2

[ctx: color]
en: DarkOrange3
pa: ਗੂੜਾ ਸੰਤਰੀ 3

[ctx: color]
en: DarkOrange4
pa: ਗੂੜਾ ਸੰਤਰੀ 4

[ctx: color]
en: DarkRed
pa: ਗੂੜਾ ਲਾਲ

[ctx: color]
en: DarkSalmon
pa: ਗੂੜਾਸੰਤਰੀ

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen
pa: ਗੂੜਾ ਸਮੁੰਦਰੀ ਹਰਾ

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen1
pa: ਗੂੜਾ ਸਮੁੰਦਰੀ ਹਰਾ1

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen2
pa: ਗੂੜਾ ਸਮੁੰਦਰੀ ਹਰਾ2

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen3
pa: ਗੂੜਾ ਸਮੁੰਦਰੀ ਹਰਾ3

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen4
pa: ਗੂੜਾ ਸਮੁੰਦਰੀ ਹਰਾ4

[ctx: color]
en: DarkSlateBlue
pa: ਗੂੜਾ ਸਲੇਟੀ ਨੀਲਾ

[ctx: color]
en: DarkSlateGray
pa: ਗੂੜਾ ਸਲੇਟੀ

[ctx: color]
en: DarkSlateGray4
pa: ਗੂੜਾ ਸਲੇਟੀ4

[ctx: color]
en: DarkSlateGrey
pa: ਗੂੜਾ ਸਲੇਟੀ

[ctx: color]
en: DarkViolet
pa: ਗੂੜਾ-ਵੈਂਗਣੀ

[ctx: color]
en: DeepPink
pa: ਗੂੜਾ ਗੁਲਾਬੀ

[ctx: color]
en: DeepPink1
pa: ਗੂੜਾ ਗੁਲਾਬੀ1

[ctx: color]
en: DeepPink2
pa: ਗੂੜਾ ਗੁਲਾਬੀ2

[ctx: color]
en: DeepPink3
pa: ਗੂੜਾ ਗੁਲਾਬੀ3

[ctx: color]
en: DeepPink4
pa: ਗੂੜਾਗੁਲਾਬੀ4

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue
pa: ਗੂੜਾਅਸਮਾਨੀਨੀਲਾ

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue1
pa: ਗੂੜਾਅਸਮਾਨੀਨੀਲਾ1

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue2
pa: ਗੂੜਾਅਸਮਾਨੀਨੀਲਾ2

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue3
pa: ਗੂੜਾਅਸਮਾਨੀਨੀਲਾ3

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue4
pa: ਗੂੜਾਅਸਮਾਨੀਨੀਲਾ4

[ctx: color]
en: DimGray
pa: ਮੱਧਮ ਸਲੇਟੀ

[ctx: color]
en: DimGrey
pa: ਮੱਧਮ ਸਲੇਟੀ

[ctx: color]
en: ForestGreen
pa: ਜੰਗਲੀ ਹਰਾ

[ctx: color]
en: GreenYellow
pa: ਹਰਾਪੀਲਾ

[ctx: color]
en: HotPink
pa: ਤੇਜ਼ ਗੁਲਾਬੀ

[ctx: color]
en: HotPink1
pa: ਤੇਜ਼ ਗੁਲਾਬੀ1

[ctx: color]
en: HotPink2
pa: ਤੇਜ਼ ਗੁਲਾਬੀ2

[ctx: color]
en: HotPink3
pa: ਤੇਜ਼ ਗੁਲਾਬੀ3

[ctx: color]
en: IndianRed
pa: ਇੰਡੀਅਨ ਲਾਲ

[ctx: color]
en: IndianRed1
pa: ਇੰਡੀਅਨ ਲਾਲ1

[ctx: color]
en: IndianRed2
pa: ਇੰਡੀਅਨ ਲਾਲ2

[ctx: color]
en: IndianRed3
pa: ਇੰਡੀਅਨ ਲਾਲ3

[ctx: color]
en: IndianRed4
pa: ਇੰਡੀਅਨ ਲਾਲ4

[ctx: color]
en: LawnGreen
pa: ਹਲਕਾ ਹਰਾ

[ctx: color]
en: LightBlue
pa: ਹਲਕਾ ਨੀਲਾ

[ctx: color]
en: LightBlue1
pa: ਹਲਕਾ ਨੀਲਾ1

[ctx: color]
en: LightBlue2
pa: ਹਲਕਾ ਨੀਲਾ2

[ctx: color]
en: LightBlue3
pa: ਹਲਕਾ ਨੀਲਾ3

[ctx: color]
en: LightBlue4
pa: ਹਲਕਾ ਨੀਲਾ4

[ctx: color]
en: LightCoral
pa: ਹਲਕਾਕੋਰਲ

[ctx: color]
en: LightCyan
pa: ਹਲਕਾਹਰਾ-ਨੀਲਾ

[ctx: color]
en: LightCyan1
pa: ਹਲਕਾਹਰਾ-ਨੀਲਾ1

[ctx: color]
en: LightCyan2
pa: ਹਲਕਾਹਰਾ-ਨੀਲਾ2

[ctx: color]
en: LightCyan3
pa: ਹਲਕਾਹਰਾ-ਨੀਲਾ3

[ctx: color]
en: LightCyan4
pa: ਹਲਕਾਹਰਾ-ਨੀਲਾ4

[ctx: color]
en: LightGray
pa: ਹਲਕਾਸਲੇਟੀ

[ctx: color]
en: LightGreen
pa: ਹਲਕਾ ਹਰਾ

[ctx: color]
en: LightGrey
pa: ਹਲਕਾਗਰੇ

[ctx: color]
en: LightPink
pa: ਹਲਕਾ ਗੁਲਾਬੀ

[ctx: color]
en: LightPink1
pa: ਹਲਕਾ ਗੁਲਾਬੀ1

[ctx: color]
en: LightPink2
pa: ਹਲਕਾ ਗੁਲਾਬੀ2

[ctx: color]
en: LightPink3
pa: ਹਲਕਾ ਗੁਲਾਬੀ3

[ctx: color]
en: LightPink4
pa: ਹਲਕਾ ਗੁਲਾਬੀ4

[ctx: color]
en: LightSkyBlue
pa: ਹਲਕੀ ਅਸਮਾਨੀ

[ctx: color]
en: LightSkyBlue1
pa: ਹਲਕੀ ਅਸਮਾਨੀ1

[ctx: color]
en: LightSkyBlue2
pa: ਹਲਕੀ ਅਸਮਾਨੀ2

[ctx: color]
en: LightSkyBlue3
pa: ਹਲਕੀ ਅਸਮਾਨੀ3

[ctx: color]
en: LightYellow
pa: ਹਲਕਾ ਪੀਲਾ

[ctx: color]
en: LightYellow1
pa: ਹਲਕਾ ਪੀਲਾ1

[ctx: color]
en: LightYellow2
pa: ਹਲਕਾ ਪੀਲਾ2

[ctx: color]
en: LightYellow3
pa: ਹਲਕਾ ਪੀਲਾ3

[ctx: color]
en: LightYellow4
pa: ਹਲਕਾ ਪੀਲਾ4

[ctx: color]
en: MediumAquamarine
pa: ਮੱਧਮ ਨੀਲੀ ਭਾਅ

[ctx: color]
en: MediumBlue
pa: ਮੱਧਮ ਨੀਲਾ

[ctx: color]
en: NavyBlue
pa: ਅਸਮਾਨੀ

[ctx: color]
en: RosyBrown
pa: ਗੁਲਾਬੀ-ਭੂਰਾ

[ctx: color]
en: RosyBrown1
pa: ਗੁਲਾਬੀ-ਭੂਰਾ1

[ctx: color]
en: RosyBrown2
pa: ਗੁਲਾਬੀ-ਭੂਰਾ2

[ctx: color]
en: RosyBrown3
pa: ਗੁਲਾਬੀ-ਭੂਰਾ3

[ctx: color]
en: RosyBrown4
pa: ਗੁਲਾਬੀ-ਭੂਰਾ4

[ctx: color]
en: SeaGreen
pa: ਸਮੁੰਦਰੀ ਹਰਾ

[ctx: color]
en: SeaGreen1
pa: ਸਮੁੰਦਰੀ ਹਰਾ1

[ctx: color]
en: SeaGreen2
pa: ਸਮੁੰਦਰੀ ਹਰਾ2

[ctx: color]
en: SeaGreen3
pa: ਸਮੁੰਦਰੀ ਹਰਾ3

[ctx: color]
en: SeaGreen4
pa: ਸਮੁੰਦਰੀ ਹਰਾ4

[ctx: color]
en: SkyBlue
pa: ਅਸਮਾਨੀ

[ctx: color]
en: SkyBlue1
pa: ਅਸਮਾਨੀ1

[ctx: color]
en: SkyBlue2
pa: ਅਸਮਾਨੀ2

[ctx: color]
en: SkyBlue3
pa: ਅਸਮਾਨੀ3

[ctx: color]
en: VioletRed
pa: ਵੈਂਗਣੀ-ਲਾਲ

[ctx: color]
en: VioletRed1
pa: ਵੈਂਗਣੀ-ਲਾਲ1

[ctx: color]
en: VioletRed2
pa: ਵੈਂਗਣੀ-ਲਾਲ2

[ctx: color]
en: VioletRed3
pa: ਵੈਂਗਣੀ-ਲਾਲ3

[ctx: color]
en: YellowGreen
pa: ਪੀਲਾ-ਹਰਾ

en: defines the application font
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਫੋਂਟ ਪਰਭਾਸ਼ਿਤ ਕਰੋ

[ctx: digit set]
en: Arabic
pa: ਅਰਬੀ

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
pa: ਅਰਬੀ-ਭਾਰਤੀ

[ctx: digit set]
en: Bengali
pa: ਬੰਗਾਲੀ

[ctx: digit set]
en: Devanagari
pa: ਦੇਵਨਾਗਰੀ

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
pa: ਪੂਰਬੀ ਅਰਬੀ-ਭਾਰਤੀ

[ctx: digit set]
en: Gujarati
pa: ਗੁਜਰਾਤੀ

[ctx: digit set]
en: Gurmukhi
pa: ਗੁਰਮੁਖੀ

[ctx: digit set]
en: Kannada
pa: ਕੰਨੜ

[ctx: digit set]
en: Khmer
pa: ਖਮੀਰ

[ctx: digit set]
en: Malayalam
pa: ਮਲਿਆਲਮ

[ctx: digit set]
en: Oriya
pa: ਓੜੀਆ

[ctx: digit set]
en: Tamil
pa: ਤਾਮਿਲ

[ctx: digit set]
en: Telugu
pa: ਤੇਲਗੂ

en: disable XIM
pa: XIM ਆਯੋਗ

en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
pa: ਪੂਰਬੀ ਚੀਨ - ਬੀਜਿੰਗ, ਗੁਆਂਗਡੋਂਗ, ਸ਼ਿੰਘਾਈ ਆਦਿ

en: east Uzbekistan
pa: ਪੂਰਬੀ ਉਜ਼ੇਬਕਸਤਾਨ

[ctx: folder name]
en: New Folder
pa: ਨਵਾਂ ਫੋਲਡਰ

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੂੰ 8-ਬਿੱਟ ਡਿਸਪਲੇਅ ਤੇ TrueColor ਦਿੱਖ
    ਵਰਤਣ ਲਈ ਮਜਬੂਰ ਕਰੋ

en: invalid flags
pa: ਗਲਤ ਫਲੈਗ

en: invalid value for 'ai_flags'
pa: 'ai_flags' ਲਈ ਗਲਤ ਮੁੱਲ

en: load the testability framework
pa: ਲੋਡ ਟੈਸਟ ਕਰਨ ਯੋਗ ਫਰੇਮਵਰਕ

en: mainland
pa: ਮੇਨਲੈਂਡ

en: memory allocation failure
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਜਾਰੀ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਅਸਫ਼ਲ

en: mirrors the whole layout of widgets
pa: ਵਿਦਜੈਟ ਦੇ ਸਾਰੇ ਲੇਆਉਟ ਦਾ ਮਿੱਰਰ ਬਣਾਓ

en: modified
pa: ਸੋਧਿਆ

en: most locations
pa: ਬਹੁਤੇ ਟਿਕਾਣੇ

en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
pa: ਬਹੁਤੇ ਟਿਕਾਣੇ (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
pa: ਬਹੁਤੇ ਟਿਕਾਣੇ (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: most of Tibet & Xinjiang
pa: ਬਹੁਤਾ ਤਿੱਬਤ & ਜ਼ਿੰਜਾਂਗ

en: name or service not known
pa: ਨਾਂ ਜਾਂ ਸਰਵਿਸ ਪਤਾ ਨਹੀ ਹੈ

en: no address associated with nodename
pa: ਇਸ ਨੋਡ-ਨਾਂ ਨਾਲ ਸੰਬੰਧਿਤ ਕੋਈ ਐਡਰੈੱਸ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: no error
pa: ਕੋਈ ਗਲਤੀ ਨਹੀ

en: non-recoverable failure in name resolution
pa: ਨਾਂ ਖੋਜ ਵਿੱਚ ਨਾ-ਪ੍ਰਾਪਤੀਯੋਗ ਗਲਤੀ

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
pa: * ਕਸਟਮ ਰੰਗ *

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
pa: * ਤਾਜ਼ਾ ਰੰਗ *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
pa: ਚਾਲੀ ਰੰਗ

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
pa: ਆਕਸੀਜਨ ਰੰਗ

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
pa: ਸਤਰੰਗੀ ਪੀਂਘ ਰੰਗ

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
pa: ਰਾਇਲ ਰੰਗ

[ctx: palette name]
en: Web Colors
pa: ਵੈੱਬ ਰੰਗ

en: pm
pa: ਸ਼ਾਮ

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
pa: <p>ਓਪਨ ਸਰੋਤ ਸਾਫਟਵੇਅਰਾਂ, KDE ਦੇ ਪੰਜਾਬੀ ਵਿੱਚ ਅਨੁਵਾਦ</p><p>ਦਾ ਉਦੱਮ ਪੰਜਾਬੀ ਓਪਨ ਸੋਰਸ ਟੀਮ (P(unjabi) O(pen) S(ource) T(eam)) (ਮੋਗਾ) ਨੇ </p> <p>ਅਮਨਪਰੀਤ ਸਿੰਘ ਬਰਾੜ ਆਲਮਵਾਲਾ</p> <p>ਦੀ ਅਗਵਾਈ ਹੇਠ ਕੀਤਾ ਹੈ।</p><p>ਆਪਣੀ ਬੋਲੀ ਆਪਣੀ ਮਾਣ</p><p>ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ <a href="http://www.satluj.org/">ਸਤਲੁਜ ਪਰੋਜੈਕਟ ਸਾਇਟ</a> ਵੇਖੋ।</p>

en: request was canceled
pa: ਬੇਨਤੀ ਰੱਦ ਕੀਤੀ

en: requested family not supported
pa: ਲੋੜੀਦੇ ਸਮੂਹ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀ ਹੈ

en: requested family not supported for this host name
pa: ਲੋੜੀਦੇ ਸਮੂਹ ਲਈ ਇਹ ਹੋਸਟ ਨਾਂ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀ ਹੈ

en: requested service not supported for this socket type
pa: ਇਸ ਸਾਕਟ ਕਿਸਮ ਲਈ ਸਰਵਿਸ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀ ਹੈ

en: requested socket type not supported
pa: ਲੋੜੀਦੀ ਸਾਕਟ ਕਿਸਮ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀ ਹੈ

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
pa: ਡੀਬੱਗਰ ਨਾਲ ਕੰਮ ਕਰਦੇ ਸਮੇਂ 
    -nograb ਨਾਲ ਅਪ੍ਰਤੱਖ ਹੋਵੇਗਾ, ਇਸ ਤੋ ਬੱਚਣ ਲਈ -dograb ਵਰਤੋਂ

en: servname not supported for ai_socktype
pa: ai_socktype ਲਈ servname ਸਹਾਇਕ ਨਹੀ ਹੈ

en: set XIM server
pa: XIM ਸਰਵਰ ਸੈੱਟ

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
pa: XIM (X Input Method) ਲਈ ਇੰਪੁੱਟ ਸਟਾਇਲ ਸੈੱਟ ਕਰੋ, ਸੰਭਵ ਮੁੱਲ ਹਨ
    onthespot, overthespot, offthespot ਅਤੇ
    root

en: sets the application GUI style
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਲਈ GUI ਸਟਾਇਲ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: sets the application name
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨਾਂ ਦਿੰਦਾ ਹੈ

en: sets the application title (caption)
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨਾਂ (ਸੁਰਖੀ) ਦਿੰਦਾ ਹੈ

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
pa: ਮੁੱਖ ਸਹਾਇਕ ਵਿੱਚ ਕਲਾਇਟ ਢਾਂਚਾ ਦਿਓ, ਮੱਦਦ ਲਈ man X ਵੇਖੋ (ਅਕਸਰ WidthxHeight+XPos+YPos)

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਦਾ ਰੰਗ ਤੇ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਤਰਤੀਬ
    ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਕਰੋ (ਫਿੱਕੇ ਤੇ ਗੂੜੇ ਰੰਗ ਮਿਣੇ
    ਜਾਣਗੇ)

en: sets the default button color
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਬਟਨ ਰੰਗ ਦਿੰਦਾ ਹੈ

en: sets the default foreground color
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਫਾਰਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਦਿੰਦਾ ਹੈ

en: switches to synchronous mode for debugging
pa: ਡੀਬੱਗਿੰਗ ਲਈ ਸਮਕਾਲੀ ਢੰਗ ਲਈ ਬਦਲੋ

en: system error
pa: ਸਿਸਟਮ ਗਲਤੀ

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
pa: Qt ਨੂੰ ਕਦੇ ਵੀ ਮਾਊਸ ਜਾਂ ਕੀ-ਬੋਰਡ ਨੂੰ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਾ ਕਰਨ ਦਾ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰਨ ਦਿਓ

en: temporary failure in name resolution
pa: ਨਾਂ ਖੋਜ ਵਿੱਚ ਆਰਜ਼ੀ ਅਸਫਲਤਾ

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
pa: %1 ਨਾਲ ਲਿਖਿਆ
    %2

en: unknown error
pa: ਅਣਜਾਣੀ ਗਲਤੀ

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਦੀ ਬਜਾਏ ਇੱਕ ਵੱਖਰਾ ਗਰਾਫਿਕਸ ਸਿਸਟਮ ਵਰਤੋਂ, ਚੋਣਾਂ ਹਨ ਰਾਸਟਰ (raster) ਅਤੇ ਓਪਨਜੀਐਲ (opengl) (ਤਜਰਬੇ-ਅਧੀਨ)

en: west & central Borneo
pa: ਪੱਛਮੀ ਅਤੇ ਕੇਂਦਰੀ ਬਰਨਿਓ

en: west Tibet & Xinjiang
pa: ਪੱਛਮੀ ਤਿੱਬਤ & ਜ਼ਿੰਜਾਂਗ

en: west Uzbekistan
pa: ਪੱਛਮੀ ਉਜ਼ੇਬਕਸਤਾਨ
