colord - en to pl translation catalogue (231 entries)

en: %B %e %Y, %I:%M:%S %p
pl: %-d %B %Y, %H∶%M∶%S

en: Add a metadata item to the profile
pl: Dodaje element metadanych do profilu

en: Add a profile to a device that already exists
pl: Dodaje profil do już istniejącego urządzenia

en: AdobeRGB1998
pl: Adobe RGB (1998)

en: Alias to %s
pl: Alias do „%s”

en: Ambient
pl: Otaczający

en: AppleRGB
pl: Apple RGB

en: Authentication is required to create a color managed device
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby utworzyć urządzenie z zarządzanymi kolorami

en: Authentication is required to create a color profile
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby utworzyć profil kolorów

en: Authentication is required to disable profile matching for a device
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby wyłączyć dopasowywanie kolorów dla urządzenia

en: Authentication is required to install the color profile for all users
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zainstalować profil kolorów dla wszystkich użytkowników

en: Authentication is required to modify a color profile
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmodyfikować profil kolorów

en: Authentication is required to modify the color settings for a device
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmodyfikować ustawienia kolorów dla urządzenia

en: Authentication is required to remove a color managed device
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby usunąć urządzenie z zarządzanymi kolorami

en: Authentication is required to remove a color profile
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby usunąć profil kolorów

en: Authentication is required to use the color sensor
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby użyć czujnika kolorów

en: Automatically fix metadata in the profile
pl: Automatycznie naprawia metadane w profilu

en: BestRGB
pl: Best RGB

en: BetaRGB
pl: Beta RGB

en: Blue
pl: Niebieski

en: BruceRGB
pl: Bruce RGB

en: CIE-RGB
pl: CIE RGB

en: Calibrate with a 3200K light source.
pl: Kalibracja za pomocą źródła światła 3200 K.

en: Calibration
pl: Kalibracja

en: Capabilities
pl: Możliwości

en: Clear any metadata in the profile
pl: Czyści wszystkie metadane w profilu

en: Client version:
pl: Wersja klienta:

en: Color
pl: Kolor

en: Color Management
pl: Zarządzanie kolorami

en: Color Management D-Bus Service
pl: Usługa D-Bus zarządzania kolorami

en: ColorMatchRGB
pl: ColorMatch RGB

en: Colorspace
pl: Przestrzeń kolorów

en: Command not found, valid commands are:
pl: Nie odnaleziono polecenia, prawidłowe polecenia to:

en: Compatible with Adobe RGB (1998)
pl: Zgodne z Adobe RGB (1998)

en: Crayon Colors
pl: Pastelowe kolory

en: Crayons
pl: Pastele

en: Create a CCMX from reference and measurement data
pl: Tworzy CCMX z referencji i danych pomiaru

en: Create a CMF from CSV data
pl: Tworzy CMF z danych CSV

en: Create a color managed device
pl: Utworzenie urządzenia z zarządzanymi kolorami

en: Create a color profile
pl: Utworzenie profilu kolorów

en: Create a device
pl: Tworzy urządzenie

en: Create a dummy sensor for testing
pl: Tworzy atrapę czujnika do testowania

en: Create a profile
pl: Tworzy profil

en: Create a spectrum from CSV data
pl: Tworzy widmo z danych CSV

en: Created
pl: Utworzono

en: Daemon version:
pl: Wersja usługi:

en: Dark Calibration
pl: Ciemna kalibracja

en: Debugging Options
pl: Opcje debugowania

en: Default display target whitepoint
pl: Domyślny docelowy punkt bieli ekranu

en: Default gamma for the display
pl: Domyślna gamma dla ekranu

en: Delay between sample intervals
pl: Opóźnienie między czasem próbek

en: Deletes a device
pl: Usuwa urządzenie

en: Deletes a profile
pl: Usuwa profil

en: Device ID
pl: Identyfikator urządzenia

en: DonRGB4
pl: Don RGB 4

en: Dump all debug data to a file
pl: Zrzuca wszystkie dane debugowania do pliku

en: ECI-RGBv1
pl: eciRGB v1

en: ECI-RGBv2
pl: eciRGB v2

en: EktaSpacePS5
pl: Ekta Space PS5

en: Embedded
pl: Osadzone

en: Enabled
pl: Włączone

en: Enables or disables the device
pl: Włącza lub wyłącza urządzenie

en: Exit after a small delay
pl: Kończy działanie po krótkim opóźnieniu

en: Exit after the engine has loaded
pl: Kończy działanie po wczytaniu mechanizmu

en: Export the tag data
pl: Eksportuje dane etykiety

en: FOGRA27L Coated
pl: Powlekany FOGRA27L

en: FOGRA28L Web Coated
pl: Powlekany rolowy FOGRA28L

en: FOGRA29L Uncoated
pl: Niepowlekany FOGRA29L

en: FOGRA30L Uncoated Yellowish
pl: Niepowlekany, żółtawy FOGRA30L

en: FOGRA39L Coated
pl: Powlekany FOGRA39L

en: FOGRA40L SC Paper
pl: Papier SC FOGRA40L

en: FOGRA45L Lightweight Coated
pl: Lekki powlekany FOGRA45L

en: FOGRA47L Uncoated
pl: Niepowlekany FOGRA47L

en: Failed to parse arguments
pl: Przetworzenie parametrów się nie powiodło

en: Filename
pl: Nazwa pliku

en: Filter object properties when displaying
pl: Filtruje właściwości obiektu podczas wyświetlania

en: Find a device from the device ID
pl: Wyszukuje urządzenie według jego identyfikatora

en: Find a device with a given property value
pl: Wyszukuje urządzenie o podanej wartości własności

en: Find a profile by filename
pl: Wyszukuje profil według nazwy pliku

en: Find a profile from the profile ID
pl: Wyszukuje profil według jego identyfikatora

en: GRACoL TR006 Coated
pl: Powlekany TR006 GRACoL

en: Gamma Table
pl: Tablica gamma

en: Gamma6500K
pl: Gamma 6500K

en: Generate the VCGT calibration of a given size
pl: Tworzy kalibrację VCGT o podanym rozmiarze

en: Get a standard colorspace
pl: Uzyskuje standardową przestrzeń kolorów

en: Gets a reading from a sensor
pl: Uzyskuje odczyt z czujnika

en: Gets a spectral reading from a sensor
pl: Uzyskuje odczyt spektralny z czujnika

en: Gets all the available color profiles
pl: Uzyskuje wszystkie dostępne profile kolorów

en: Gets all the available color sensors
pl: Uzyskuje wszystkie dostępne czujniki kolorów

en: Gets all the color managed devices
pl: Uzyskuje wszystkie urządzenia z zarządzanymi kolorami

en: Gets all the color managed devices of a specific kind
pl: Uzyskuje wszystkie urządzenia z zarządzanymi kolorami podanego rodzaju

en: Gets the default profile for a device
pl: Uzyskuje domyślny profil dla urządzenia

en: ICC profile creation program
pl: Program do tworzenia profili ICC

en: ICC profile dump program
pl: Program do zrzucania profilu ICC

en: IFRA26S 2004 Newsprint
pl: Gazetowy IFRA26S 2004

en: ITU-R recommendation BT.709 is a high-definition television standard that was first approved in 1990. The Rec. 709 profile uses the same range of colors as sRGB although the luminance curve is different.
pl: Rekomendacja ITU-R BT.709 jest standardem telewizji wysokiej rozdzielczości, który został po raz pierwszy przyjęty w 1990 roku. Profil 709 używa tego samego zakresu kolorów co sRGB, ale z inną krzywą luminacji.

en: Import a profile and install it for the user
pl: Importuje profil i instaluje go dla użytkownika

en: Inhibit color profile selection
pl: Wstrzymanie wyboru profilu kolorów

en: Inhibitors
pl: Wstrzymywanie

en: Inhibits color profiles for this device
pl: Wstrzymuje profile kolorów dla tego urządzenia

en: Initialize any metadata for the profile
pl: Inicjuje wszystkie metadane w profilu

en: Install system color profiles
pl: Instalacja systemowych profili kolorów

en: Irradiance Calibration
pl: Kalibracja irradiancji

en: LCD CCFL
pl: CCFL LCD

en: LCD Generic
pl: Ogólny LCD

en: LCD RGB LED
pl: RGB LED LCD

en: LCD White LED
pl: Białe LED LCD

en: LED Generic
pl: Ogólny LED

en: Locked
pl: Zablokowane

en: Locks the color sensor
pl: Blokuje czujnik kolorów

en: Makes a profile default for a device
pl: Ustawia profil jako domyślny dla urządzenia

en: Metadata
pl: Metadane

en: Modified
pl: Zmodyfikowano

en: Modify a color profile
pl: Modyfikacja profilu kolorów

en: Modify color settings for a device
pl: Modyfikacja ustawień kolorów dla urządzenia

en: NTSC-RGB
pl: NTSC RGB

en: Native
pl: Natywny

en: No connection to colord:
pl: Brak połączenia z usługą colord:

en: No output filename specified
pl: Nie podano nazwy pliku wyjściowego

en: No spectral capability
pl: Brak możliwości spektralnych

en: Object Path
pl: Ścieżka do obiektu

en: Options
pl: Opcje

en: Originally designed by Eastman Kodak and called ROMM RGB, this profile can display a very large range of colors and is used by many photographers for rendering, editing and archiving RAW images. Unless you are working with 16 bits per channel precision, you may see color banding when editing images.
pl: Oryginalnie zaprojektowany przez firmę Eastman Kodak i nazwany RGB ROMM, ten profil może wyświetlać szeroki zakres kolorów i jest używany przez wielu fotografów do renderowania, edycji i archiwizowania obrazów RAW. Podczas edycji obrazów może wystąpić pasmowanie, jeśli obrazy nie mają 16-bitowej dokładności na kanał.

en: Owner
pl: Właściciel

en: PAL-RGB
pl: PAL/SECAM RGB

en: Plasma
pl: Plazmowy

en: Printer
pl: Drukarka

en: ProPhotoRGB
pl: ProPhoto RGB

en: Profile
pl: Profil

en: Profile ID
pl: Identyfikator profilu

en: Profile to create
pl: Profil do utworzenia

en: Projector
pl: Projektor

en: Put the device in a dark place and press enter.
pl: Proszę umieścić urządzenie na ciemnym miejscu i nacisnąć klawisz Enter.

en: Put the device on the color to be measured and press enter.
pl: Proszę umieścić urządzenie na mierzonym kolorze i nacisnąć klawisz Enter.

en: Qualifier
pl: Kwalifikator

en: Rec709
pl: Rec. 709

en: Remove a color managed device
pl: Usunięcie urządzenia z zarządzanymi kolorami

en: Remove a color profile
pl: Usunięcie profilu kolorów

en: Remove a metadata item from the profile
pl: Usuwa element metadanych z profilu

en: Returns all the profiles that match a qualifier
pl: Zwraca wszystkie profile pasujące do kwalifikatora

en: SMPTE-C-RGB
pl: SMPTE-C RGB

en: SNAP TR002 Newsprint
pl: Gazetowy TR002 SNAP

en: SWOP TR003 Coated
pl: Powlekany TR003 SWOP

en: SWOP TR005 Coated
pl: Powlekany TR005 SWOP

en: Scope
pl: Zakres

en: Seat
pl: Stanowisko

en: Sensor
pl: Czujnik

en: Sensor ID
pl: Identyfikator czujnika

en: Serial
pl: Numer seryjny

en: Serial number
pl: Numer seryjny

en: Set the ICC profile version
pl: Ustawia wersję profilu ICC

en: Set the device to the calibrate position and press enter.
pl: Proszę ustawić urządzenie w pozycji kalibracji i nacisnąć klawisz Enter.

en: Set the device to the surface position and press enter.
pl: Proszę ustawić urządzenie w pozycji powierzchni i nacisnąć klawisz Enter.

en: Sets extra properties on the profile
pl: Ustawia dodatkowe właściwości profilu

en: Sets one or more sensor options
pl: Ustawia jedną lub więcej opcji czujnika

en: Sets the copyright string
pl: Ustawia ciąg praw autorskich

en: Sets the description string
pl: Ustawia ciąg opisu

en: Sets the device kind
pl: Ustawia rodzaj urządzenia

en: Sets the device model
pl: Ustawia model urządzenia

en: Sets the device serial
pl: Ustawia numer seryjny urządzenia

en: Sets the device vendor
pl: Ustawia producenta urządzenia

en: Sets the manufacturer string
pl: Ustawia ciąg producenta

en: Sets the model string
pl: Ustawia ciąg modelu

en: Show client and daemon versions
pl: Wyświetla wersje klienta i usługi

en: Show debugging information for all files
pl: Wyświetla informacje o debugowaniu dla wszystkich plików

en: Show debugging options
pl: Wyświetla opcje debugowania

en: Show extra debugging information
pl: Wyświetla dodatkowe informacje debugowania

en: Show the value without any header
pl: Wyświetla wartość bez żadnych nagłówków

en: Spectral
pl: Spektralna

en: Spot
pl: Punkt

en: State
pl: Stan

en: Swapped Red and Green
pl: Zamieniony czerwony z niebieskim

en: SwappedRedAndGreen
pl: Zamieniony czerwony z niebieskim

en: System Wide
pl: Systemowy

en: System model:
pl: Model systemu:

en: System vendor:
pl: Producent systemu:

en: The URI of the web service that allows the calibration tools to upload a specific profile to the Internet.
pl: Adres URI serwisu WWW, który umożliwia narzędziom kalibracji wysyłanie podanego profilu do Internetu.

en: The default target gamma value for the display. Common values are 1.8, 2.2 and 2.4.
pl: Domyślna wartość docelowa gammy. Częste wartości to 1,8, 2,2 i 2,4.

en: The default target whitepoint in Kelvin for display calibration, with 0 meaning display native. Common values are 6500 for D65 and 5000 for D50.
pl: Domyślny docelowy punkt bieli (w kelwinach) do kalibracji ekranu, gdzie 0 oznacza natywną wartość ekranu. Częste wartości to 6500 dla D65 i 5000 dla D50.

en: The locale to use when setting localized text
pl: Lokalizacja używana podczas ustawiania lokalizowanego tekstu

en: There are no supported sensors attached
pl: Nie podłączono żadnych obsługiwanych czujników

en: This ISO 12647-2 compliant profile is used for printing on 115 gsm uncoated white (paper type 4) for 60 l/cm sheetfed offset printing.
pl: Ten profil zgodny z ISO 12647-2 jest używany do drukowania na niepowlekanym białym papierze 115 g/m² (typu 4) dla drukowania offsetem arkuszowym 60 l/cm.

en: This ISO 12647-2:2004 compliant profile is used for printing on improved light-weight coated (LWC) paper for 60 l/cm heatset web offset printing. It replaces FOGRA28L.
pl: Ten profil zgodny z ISO 12647-2:2004 jest używany do drukowania na ulepszonym lekkim, powlekanym papierze (LWC) dla drukowania gorącym offsetem rolowym 60 l/cm. Zastępuje on FOGRA28L.

en: This editing space can display more saturated colors than Adobe RGB and is suitable for images with highly saturated colors often used in advertisements.
pl: Ta przestrzeń edycji może wyświetlać bardziej nasycone kolory niż RGB firmy Adobe i jest odpowiednia do obrazów z mocno nasyconymi kolorami, często używanymi w reklamach.

en: This editing space can display more saturated colors than Adobe RGB and is suitable for images with highly saturated colors often used in advertisements. It is very similar to DonRGB4, but can show super-saturated red colors sometimes present in Fujichrome Velvia.
pl: Ta przestrzeń edycji może wyświetlać bardziej nasycone kolory niż RGB firmy Adobe i jest odpowiednia do obrazów z mocno nasyconymi kolorami, często używanymi w reklamach. Ten profil jest bardzo podobny do DonRGB4, ale może wyświetlać bardzo nasyconą czerwoną barwę, czasami występującą w Fujichrome Velvia.

en: This editing space can display more saturated colors than Adobe RGB. It is less prone to quantisation errors compared to ProPhoto RGB, although more shadow detail is preserved. In most instances ProPhoto RGB is probably a better choice.
pl: Ta przestrzeń edycji może wyświetlać bardziej nasycone kolory niż RGB firmy Adobe. Ten profil jest mniej podatny na błędy kwantowania w porównaniu do RGB ProPhoto, ale zachowuje więcej szczegółów cieniowania. W większości przypadków RGB ProPhoto jest lepszym wyborem.

en: This editing space was designed as SMPTE-240M and encompasses most of the possible colors available on a CMYK color printer. This is a popular choice for editing photographs and for use in printing, as all the SWOP colors can be reproduced.
pl: Ta przestrzeń edycji została zaprojektowana jako SMPTE-240M i obejmuje większość możliwych kolorów dostępnych w kolorowych drukarkach CMYK. Jest to popularny profil do edycji fotografii i drukowania, jako że może odwzorować wszystkie kolory SWOP.

en: This editing space was designed by Adobe Systems to capture many more colors than Adobe RGB. This profile is used to print to devices such as film recorders and can define many colors that cannot be displayed on a computer screen. Unless you are working with 16 bits per channel precision, you may see color banding when editing images.
pl: Ta przestrzeń edycji została zaprojektowana przez firmę Adobe Systems do obejmowania o wiele więcej kolorów niż RGB firmy Adobe. Ten profil jest używany do drukowania na urządzeniach typu kamery filmowe i może określać wiele kolorów, które nie mogą być wyświetlane na ekranie komputera. Podczas edycji obrazów może wystąpić pasmowanie, jeśli obrazy nie mają 16-bitowej dokładności na kanał.

en: This general purpose profile was designed by Hewlett-Packard and Microsoft and lives on as the default profile on the Internet for untagged RGB colors and used in HDTV. Most uncalibrated displays are able to display most of the colors available in sRGB, although this profile is sometimes a poor choice for printing.
pl: Ten profil ogólnego przeznaczenia został zaprojektowany przez firmy Hewlett-Packard i Microsoft, i służy jako domyślny profil w Internecie dla nieoznaczonych kolorów RGB i telewizji HDTV. Większość nieskalibrowanych ekranów może wyświetlać większość kolorów dostępnych w sRGB, aczkolwiek ten profil jest czasami złym wyborem do drukowania.

en: This is an ANSI CGATS/SNAP TR 002-2007 based profile for printing on newsprint in the U.S., coldset offset. The TVI (dot gain) is 26%.
pl: Jest to profil oparty na ANSI CGATS/SNAP TR 002-2007 do drukowania na papierze gazetowym w Stanach Zjednoczonych, offset na zimno. TVI (przyrost punktów) wynosi 26%.

en: This is an RGB editing space for use with Adobe Photoshop 5.0 and later. It was designed as an output-centric compromise between ColorMatch RGB and Adobe RGB and used to be preferred by some photograph printing services.
pl: To jest przestrzeń edycji RGB używana z programami Adobe Photoshop 5.0 i nowszymi. Ten profil został zaprojektowany jako kompromis między RGB ColorMatch a RGB firmy Adobe zorientowany na wyjście i był preferowany przez niektóre punkty drukowania fotografii.

en: This is the current standard used by North America and Japan for studio recording. You should only use this profile to encode or decode video.
pl: Jest to obecny standard używany w Ameryce Północnej i Japonii do nagrań studyjnych. Powinien on być używany tylko do kodowania i dekodowania nagrań wideo.

en: This is the delay between setting the sample color and asking the measuring instrument to take a sample. It is required because both the graphics driver and the display itself introduce latency.
pl: Jest to opóźnienie między ustawieniem koloru próbki a zapytaniem sprzętu mierniczego o jej pobranie. Jest to wymagane, ponieważ sterownik graficzny i ekran wprowadzają opóźnienie.

en: This legacy profile was originally created by Adobe for use with Photoshop and Illustrator. As it is based on the original Apple 13" RGB monitor and is similar to sRGB, it should not be used as a display profile or for new images.
pl: Ten profil zgodności został utworzony przez firmę Adobe do użycia z programami Photoshop i Illustrator. Ze względu na to, że profil ten jest oparty na oryginalnych ustawieniach monitora Apple 13" RGB i jest podobny do sRGB, nie powinien być używany jako profil do wyświetlania lub dla nowych obrazów.

en: This named color profile contains all the Crayola crayon colors in popular use. It is a test profile designed for testing embedding named colors into documents.
pl: Ten nazwany profil kolorów zawiera wszystkie powszechnie używane kolory kredek firmy Crayola. Jest to profil testowy zaprojektowany do testowania osadzania nazwanych kolorów w dokumentach.

en: This named color profile contains all the colors defined by X11, assuming the source colors were supposed to be sRGB.
pl: Ten nazwany profil kolorów zawiera wszystkie kolory określone przez X11, przyjmując, że kolory źródłowe powinny być sRGB.

en: This profile defines the range of colors used with the NTSC video standard. It is an obsolete standard that has been replaced by SMTE-C. You should only use this profile to decode archived video.
pl: Ten profil określa zakres kolorów używany w standardzie obrazu NTSC. Jest to przestarzały standard, który został zastąpiony przez SMTE-C. Powinien on być używany tylko do dekodowania archiwalnych nagrań wideo.

en: This profile defines the range of colors used with the PAL and SECAM video standards and is very similar to sRGB. You should only use this profile to encode or decode video.
pl: Ten profil określa zakres kolorów używany w standardach obrazu PAL i SECAM i jest bardzo podobny do sRGB. Powinien on być używany tylko do kodowania i dekodowania nagrań wideo.

en: This profile is free of known copyright restrictions
pl: Ten profil nie ma znanych ograniczeń praw autorskich

en: This profile is recommended by the ECI (European Color Initiative) as a editing space for professional image editing and aims to cover all colors that can be printed on printing presses. This is sometimes used as a color data exchange format between publishers and printing houses.
pl: Ten profil jest zalecany przez ECI (European Color Initiative) jako przestrzeń edycji do profesjonalnej edycji obrazów, mająca na celu objęcie wszystkich kolorów możliwych do wdrukowania na prasach drukarskich. Ten profil jest czasami używany jako format wymiany danych kolorów między wydawcami a drukarniami.

en: This profile is use for printing on newsprint, and is an ISO12647-3:2005 compliant profile designed for a printing press exhibiting 26% TVI (dot gain). It is recommended by WAN-IFRA for coldset printing on newsprint worldwide.
pl: Ten profil jest używany do drukowania na papierze gazetowym, i jest profilem zgodnym z ISO12647-3:2005 zaprojektowanym dla pras drukarskich mających 26% TVI (przyrost punktów). Jest on zalecany przez WAN-IFRA do drukowania na zimno na papierze gazetowym na całym świecie.

en: This profile is used for positive plate making, printing on paper type 3 (LWC), webfed offset. This profile should no longer be used for production, use FOGRA45 instead.
pl: Ten profil jest używany pozytywnego tworzenia klisz, drukowania na papierze typu 3 (LWC), offset rolowy. Ten zestaw profilów nie powinien być używany do produkcji. Zamiast niego należy używać FOGRA45.

en: This profile is used for positive plate making, printing on paper type 4 (uncoated white), sheetfed offset. This profile should no longer be used for production, use FOGRA47 instead.
pl: Ten profil jest używany pozytywnego tworzenia klisz, drukowania na papierze typu 4 (niepowlekany, biały), offset arkuszowy. Ten zestaw profilów nie powinien być używany do produkcji. Zamiast niego należy używać FOGRA47.

en: This profile is used for positive plate making, printing on paper type 5 (uncoated yellowish), sheetfed offset.
pl: Ten profil jest używany pozytywnego tworzenia klisz, drukowania na papierze typu 5 (niepowlekany, żółtawy), offset arkuszowy.

en: This profile is used for positive plate making, printing on paper types 1 and 2 (coated or matte), sheetfed offset. This profile set should no longer be used for production, use FOGRA39L instead.
pl: Ten profil jest używany do pozytywnego tworzenia klisz, drukowania na papierze typu 1 i 2 (powlekany lub matowy), offset arkuszowy. Ten zestaw profilów nie powinien być używany do produkcji. Zamiast niego należy używać FOGRA39L.

en: This profile is used for printing on SC (supercalendered) paper, webfed offset. There is no known U.S. equivalent.
pl: Ten profil jest używany do drukowania na papierze SC (superkalandrowanym), offset rolowy. Nie ma swojego amerykańskiego odpowiednika.

en: This profile is used for printing on U.S. grade 1 and 2 coated paper, sheetfed offset and gravure. It is the U.S. equivalent of FOGRA39.
pl: Ten profil jest używany do drukowania na amerykańskim powlekanym papierze pierwszej i drugiej jakości, offset arkuszowy i rycina. Jest on amerykańskim odpowiednikiem FOGRA39.

en: This profile is used for printing on U.S. grade 3 coated paper, sheetfed offset and gravure. It is used for high quality magazine printing with white paper.
pl: Ten profil jest używany do drukowania na amerykańskim powlekanym papierze trzeciej jakości, offset arkuszowy i rycina. Jest on używany do drukowania magazynów o wysokiej jakości za pomocą białego papieru.

en: This profile is used for printing on U.S. grade 5 coated paper, sheetfed offset and gravure. It is use for standard magazine printing with yellowish paper.
pl: Ten profil jest używany do drukowania na amerykańskim powlekanym papierze piątej jakości, offset arkuszowy i rycina. Jest on używany do drukowania standardowych magazynów za pomocą żółtawego papieru.

en: This profile is used for printing on paper types 1 and 2 (coated or matte), sheetfed offset. This profile is not significantly different from U.S. GRACoL 2006 (TR 006).
pl: Ten profil jest używany do pozytywnego tworzenia klisz, drukowania na papierze typu 1 i 2 (powlekany lub matowy), offset arkuszowy. Ten profil nie różni się znacznie od amerykańskiego GRACoL 2006 (TR 006).

en: This profile was designed by Radius for the PressView monitor. Only use this profile as a display profile or as a editing space as the profile is not significantly different to sRGB. You should only need to use this profile if viewing images created on a PressView monitor.
pl: Ten profil został zaprojektowany przez firmę Radius dla monitorów PressView. Należy używać tego profilu tylko jako profilu wyświetlania lub przestrzeń edycji, jako że nie jest on znacząco różny od sRGB. Powinno się go używać wyłącznie do wyświetlania obrazów utworzonych na monitorach PressView.

en: This profile was designed for storing archives of scanned transparency film. It is suitable for storing images from color negatives, although nowadays ProPhoto RGB is a more popular profile for archival.
pl: Ten profil został zaprojektowany do przechowywania zeskanowanych przezroczystych taśm filmowych. Jest on odpowiedni do przechowywania obrazów z kolorowych negatywów, aczkolwiek obecnie RGB ProPhoto jest popularniejszym profilem do archiwizacji.

en: This profile was designed with a lightness gamma curve which means the monitor will have to be also calibrated in the same way. This profile is only useful for advanced users and is not recommended for general use.
pl: Ten profil został zaprojektowany z krzywą gamma jasności, co oznacza, że monitor musi być skalibrowany w ten sam sposób. Ten profil jest przydatny tylko dla zaawansowanych użytkowników i nie jest zalecany do ogólnego użytku.

en: This test profile is used to make all colors on the screen slightly more blue by altering the video card lookup table. This allows the user to check the calibration is being applied correctly.
pl: Ten profil testowy sprawia, że wszystkie kolory na ekranie są nieco bardziej niebieskie przez zmianę tablicy wyszukiwania karty graficznej. Umożliwia to sprawdzanie poprawności kalibracji.

en: This test profile swaps the red and green channels and is useful as a visual check that profiles are being applied correctly. If this profile is applied twice, the image looks unchanged.
pl: Ten profil testowy wymienia kanał czerwony i zielony, i jest przydatny jako test wizualny poprawnego zastosowywania profilów. Jeśli ten profil został zastosowany dwa razy, obraz wygląda na niezmieniony.

en: This theoretical profile is designed for use in color experiments. You probably don't want to use this profile as a editing space or a display profile.
pl: Ten teoretyczny profil został zaprojektowany do użycia w eksperymentach z kolorem. Prawdopodobnie nie ma potrzeby używać go jako przestrzeń edycji lub profil wyświetlania.

en: Title
pl: Tytuł

en: Type
pl: Typ

en: Unknown
pl: Nieznany

en: Use color sensor
pl: Używa czujnika kolorów

en: Vendor
pl: Producent

en: Warning
pl: Ostrzeżenie

en: Web service profile upload URI
pl: Adres URI do serwisu WWW wysyłania profilów

en: Wide Gamut LCD CCFL
pl: CCFL LCD o szerokim gamucie

en: Wide Gamut LCD RGB LED
pl: RGB LED LCD o szerokim gamucie

en: Wide Gamut RGB
pl: RGB o szerokim gamucie

en: WideGamutRGB
pl: RGB o szerokim gamucie

en: Write embedded creation timestamps
pl: Zapisuje osadzone czasy utworzenia

en: X11 Colors
pl: Kolory X11

en: bluish
pl: niebieski

en: x11-colors
pl: Kolory X11
