kcalc - en to pl translation catalogue (215 entries)

en: 
    	KCalc can compute with many more digits than the number that
    	fits on the display. This setting gives the maximum number of
    	digits displayed, before KCalc starts using scientific notation,
    	i.e. notation of the type 2.34e12.
pl: 
    	KCalc może liczyć z dokładnością o wiele większą niż wyświetlana
    	Ta opcja pozwala ustawić maksymalną liczbę cyfr, dla której wynik
    	nie jest wyświetlany w formacie naukowym (2.34e12).

en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 10111001 you can display 1011 1001, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
pl: 
                Dla łatwiejszego rozczytania, możliwym jest grupowanie poszczególnych cyfr w pary
                na przykład zamiast 10111001 możesz wyświetlić 1011 1001, poprzez ustawienie 
                4, co wstawi odstęp po każdej 4-tej cyfrze.

en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 42140213 you can display 4214 0213, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
pl: 
                Dla łatwiejszego rozczytania, możliwym jest grupowanie poszczególnych cyfr w pary
                na przykład zamiast 42140213 możesz wyświetlić 4214 0213, poprzez ustawienie 
                4, co wstawi odstęp po każdej 4-tej cyfrze.

en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of AF1C42 you can display AF 1C 42, by setting the setting to
                2, thus inserting a whitespace after every 2nd digit.
pl: 
                Dla łatwiejszego rozczytania, możliwym jest grupowanie poszczególnych cyfr w pary
                na przykład zamiast AF1C42  możesz wyświetlić AF 1C 42, poprzez ustawienie 
                2, co wstawi odstęp po każdej 2-giej cyfrze.

en: 
            Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal
            and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent
            negative numbers in computers.
pl: 
           Zaznaczenie oznacza wykorzystywanie dopełnienia do dwóch przy liczbach
           binarnych, ósemkowych i szesnastkowych. Kod dopełnienia do dwóch to
           popularna metoda zapisu liczb ujemnych nie-dziesiętnych w komputerach.

en: &Background:
pl: &Tło:

en: &Beep on error
pl: &Dźwięk przy błędzie

en: &Button font:
pl: Czcionka &przycisków:

en: &Constants
pl: &Stałe

en: &Constants:
pl: &Stałe:

en: &Deg
pl: &Stopień

en: &Display font:
pl: Czcionka &wyświetlacza:

en: &Foreground:
pl: Te&kst:

en: &Functions:
pl: &Funkcje:

en: &Grad
pl: &Stopień

en: &History font:
pl: Czcionka &historii:

en: &Maximum number of digits:
pl: &Maksymalna liczba cyfr:

en: &Memory:
pl: &Pamięć:

en: &Numbers:
pl: &Cyfry:

en: &Rad
pl: &Radian

en: &Settings
pl: &Ustawienia

en: 10 to the power of x
pl: 10 do potęgi x

[ctx: @label accessibility description of the calculation result display]
en: Result Display
pl: Wyświetlacz wyniku

en: A very simple mode where only the basic calculator buttons are shown
pl: Bardzo prosty tryb, w którym dostępne są jedynie podstawowe przyciski kalkulatora.

en: Add display to memory
pl: Dodaj wyświetlany wynik do pamięci

en: Add to memory
pl: Dodaj do pamięci

en: Arc cosine
pl: Arcus cosinus

en: Arc sine
pl: Arcus sinus

en: Arc tangent
pl: Arcus tangens

en: Atomic && Nuclear
pl: Atomowe i jądrowe

en: Atomic Mass Unit
pl: Jednostka masy atomowej

en: Avogadro's Number
pl: Liczba Avogadro

en: Background
pl: Tło

en: Binary
pl: Dwójkowy

en: Binary figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
pl: Liczby dwójkowe zostaną oddzielone odstępem po każdych n cyfrach

en: Bitwise AND
pl: Bitowe I

en: Bitwise OR
pl: Bitowe LUB

en: Bitwise XOR
pl: Bitowe XOR

en: Boltzmann Constant
pl: Stała Boltzmanna

en: Button & Display Colors
pl: Kolor przycisków i wyświetlacza

en: Button Colors
pl: Kolory przycisków

en: Change sign
pl: Zmień znak

en: Choose From List
pl: Wybierz z listy

en: Clear
pl: Wyczyść

en: Clear all
pl: Wyczyść wszystko

en: Clear data store
pl: Wyczyść daną

en: Click on a Bit to toggle it.
pl: Kliknij na bicie, by go przełączyć.

en: Close parenthesis
pl: Zamknij nawias

en: Colors
pl: Kolory

en: Constants
pl: Stałe

en: Constants &Buttons
pl: Przyciski &stałych

en: Cosine
pl: Cosinus

en: Cube
pl: Sześcian

en: Cube root
pl: Pierwiastek sześcienny

en: Decimal point
pl: Kropka dziesiętna

en: Define Constants
pl: Definiuj stałe

en: Degrees, radians or grads
pl: Stopnie, radiany lub grady

en: Delete last data item
pl: Usuń ostatnią wprowadzoną daną

[ctx: Delete last data item]
en: CDat
pl: Usuń

en: Display Colors
pl: Kolory wyświetlacza

en: Division
pl: Dzielenie

en: Earth Acceleration
pl: Przyspieszenie ziemskie

en: Easy Calculator Mode
pl: Tryb prosty kalkulatora

en: Electromagnetism
pl: Elektromagnetyzm

en: Elementary Charge
pl: Ładunek elementarny

en: Enables that the last operation is repeated when "=" is pressed
pl: Umożliwia powtórzenie ostatniego działania po naciśnięciu "="

en: Enter data
pl: Wprowadź daną

[ctx: Enter data]
en: Dat
pl: Dane

en: Euler Number
pl: Liczba Eulera

en: Exponent
pl: Wykładnik

en: Exponential function
pl: Funkcja wykładnicza

en: Factorial
pl: Silnia

en: Fine-Structure Constant
pl: stała struktury subtelnej

en: Font
pl: Czcionka

en: Foreground
pl: Pierwszy plan

en: General
pl: Ogólne

en: General Settings
pl: Ustawienia ogólne

en: Golden Ratio
pl: Złoty podział

en: Gravitation
pl: Grawitacja

en: Gravitational Constant
pl: Stała grawitacji

en: Group digits
pl: Grupuj cyfry

en: Grouping
pl: Grupowanie

en: He&x
pl: &Hex

en: He&xadecimals:
pl: &Szesnastkowe:

en: Hexadecimal
pl: Szesnastkowy

en: Hexadecimal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
pl: Liczby szesnastkowe zostaną oddzielone odstępem po każdych n cyfrach

en: Hyperbolic cosine
pl: Cosinus hiperboliczny

en: Hyperbolic mode
pl: Tryb hiperboliczny

en: Hyperbolic sine
pl: Sinus hiperboliczny

en: Hyperbolic tangent
pl: Tangens hiperboliczny

en: Impedance of Vacuum
pl: Impedancja właściwa próżni

en: Integer division
pl: Dzielenie całkowite

en: Inverse hyperbolic cosine
pl: Odwrócony cosinus hiperboliczny

en: Inverse hyperbolic sine
pl: Odwrócony sinus hiperboliczny

en: Inverse hyperbolic tangent
pl: Odwrócony tangens hiperboliczny

en: KCalc can compute with many more digits than the number that fits on the display. This setting gives the maximum number of digits displayed, before KCalc starts using scientific notation, i.e. notation of the type 2.34e12.
pl: KCalc może liczyć z dokładnością o wiele większą niż wyświetlana.Ta opcja pozwala ustawić maksymalną liczbę cyfr, dla której wyniknie jest wyświetlany w formacie naukowym (np. 2.34e12).

en: KDE Calculator
pl: Kalkulator KDE

en: Last stat item erased
pl: Ostatni element stat usunięty

en: Left bit shift
pl: Przesunięcie bitowe w lewo

en: Light Speed
pl: Prędkość światła

en: List of user programmable constants
pl: Lista programowalnych stałych użytkownika

en: Logarithm to base 10
pl: Logarytm o podstawie 10

en: Maintainer
pl: Opiekun

en: Mathematics
pl: Matematyka

en: Maximum number of digits displayed
pl: Maksymalna liczba wyświetlanych cyfr

en: Maximum number of digits displayed.
pl: Maksymalna liczba wyświetlanych cyfr.

en: Mean
pl: Średnia

[ctx: Mean]
en: Mea
pl: Średnia

en: Median
pl: Mediana

en: Memory clear
pl: Wyczyść pamięć

en: Memory recall
pl: Zawartość pamięci

en: Memory store
pl: Zapisz do pamięci

en: Misc
pl: Inne

en: Mode with additional statistics buttons and optional constants buttons
pl: Tryb z dodatkowymi przyciskami statystycznymi i opcjonalnie przyciskami stałych

en: Mode with logic buttons and selectable base. Optional bit edit available.
pl: Tryb z przyciskami logicznymi i możliwością wyboru podstawy. Opcjonalnie dostępna edycja bitów.

en: Mode with science buttons and optional constants buttons
pl: Tryb z przyciskami naukowymi i opcjonalnie przyciskami stałych

[ctx: Modulo]
en: mod
pl: dzieleniemodulo

en: Molar Gas Constant
pl: Molowa stała gazowa

en: Multiplication
pl: Mnożenie

en: Name of the user programmable constants.
pl: Nazwa programowalnych stałych użytkownika.

en: Natural log
pl: Logarytm naturalny

en: New Name for Constant
pl: Nowa nazwa stałej

en: New name:
pl: Nowa nazwa:

en: Number of data entered
pl: Liczba wprowadzonych danych

en: Number of fixed decimal digits
pl: Liczba cyfr po przecinku

en: Number of fixed decimal digits.
pl: Liczba cyfr po przecinku.

en: Numeral System Mode
pl: Tryb systemów liczbowych

en: Numeric base
pl: Podstawa

en: O&perations:
pl: &Operatory:

en: Octal
pl: Ósemkowy

en: Octal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
pl: Liczby ósemkowe zostaną oddzielone odstępem po każdych n cyfrach

en: One's complement
pl: Dopełnienie

en: Open parenthesis
pl: Otwórz nawias

en: Percent
pl: Procent

en: Permeability of Vacuum
pl: Przenikalność magnetyczna próżni

en: Permittivity of Vacuum
pl: Przenikalność dielektryczna próżni

en: Planck's Constant
pl: Stała Plancka

en: Precision
pl: Dokładność

en: Predefined
pl: Z zestawu

en: Reciprocal
pl: Odwrotność

en: Repeat operation for each result
pl: Powtórz działanie dla każdego wyniku

en: Result
pl: Wynik

en: Right bit shift
pl: Przesunięcie bitowe w prawo

en: Sample standard deviation
pl: Odchylenie standardowe próbkowane

en: Science Calculator Mode
pl: Tryb naukowy kalkulatora

en: Science Mode
pl: Tryb naukowy

en: Second button function
pl: Druga funkcja przycisku

en: Select Display Font
pl: Wybierz czcionkę wyświetlacza

en: Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent negative numbers for non-decimal numbers in computers.
pl: Zaznaczenie oznacza wykorzystywanie dopełnienia do dwóch przy liczbach binarnych, ósemkowych i szesnastkowych. Kod dopełnienia do dwóch to popularna metoda zapisu liczb ujemnych nie-dziesiętnych w komputerach.

en: Set &decimal precision
pl: Ustaw miejsce &dziesiętne

en: Set Name
pl: Ustaw nazwę

en: Show &History
pl: Pokaż &historię

en: Show &result in window title
pl: Pokaż &wynik w tytule okna

en: Show B&it Edit
pl: Pokaż edycję &bitów

en: Simple Mode
pl: Tryb prosty

en: Sine
pl: Sinus

en: Square
pl: Kwadrat

en: Square root
pl: Pierwiastek kwadratowy

en: St&atistic functions:
pl: Funkcje &statystyczne:

en: Standard deviation
pl: Odchylenie standardowe

en: Stat mem cleared
pl: Pamięć Stat wyczyszczona

en: Statistic Calculator Mode
pl: Tryb statystyczny kalkulatora

en: Statistic Mode
pl: Tryb statystyczny

en: Stefan-Boltzmann Constant
pl: Stała Stefana-Boltzmanna

en: Subtract from memory
pl: Odejmij od pamięci

en: Sum of all data items
pl: Suma wszystkich wprowadzonych danych

en: Sum of all data items squared
pl: Suma kwadratów wszystkich wprowadzonych danych

en: Switch base to binary.
pl: Przełącz na podstawę dwójkową.

en: Switch base to decimal.
pl: Przełącz na podstawę dziesiętną.

en: Switch base to hexadecimal.
pl: Przełącz na podstawę szesnastkową.

en: Switch base to octal.
pl: Przełącz na podstawę ósemkową.

en: Tangent
pl: Tangens

en: The background color of the display.
pl: Kolor tła wyświetlacza.

en: The color of constants buttons.
pl: Kolor przycisków stałych.

en: The color of constants fonts.
pl: Kolor czcionek stałych.

en: The color of function buttons.
pl: Kolor przycisków z funkcjami.

en: The color of function fonts.
pl: Kolor czcionek funkcji.

en: The color of hex buttons.
pl: Kolor przycisków szesnastkowych.

en: The color of hex fonts.
pl: Kolor czcionek szesnastkowych.

en: The color of memory buttons.
pl: Kolor przycisków pamięci.

en: The color of memory fonts.
pl: Kolor czcionek pamięci.

en: The color of number buttons.
pl: Kolor przycisków z cyframi.

en: The color of number fonts.
pl: Kolor czcionek z cyframi.

en: The color of operation buttons.
pl: Kolor przycisków działań.

en: The color of operation font.
pl: Kolor czcionek działań.

en: The color of statistical buttons.
pl: Kolor przycisków statystycznych.

en: The color of statistical fonts.
pl: Kolor czcionek statystycznych.

en: The font to use for the buttons
pl: Czcionka używana przez przyciski

en: The font to use for the buttons.
pl: Czcionka używana na przyciskach.

en: The font to use in the display
pl: Czcionka używana przez wyświetlacz

en: The font to use in the display.
pl: Czcionka wyświetlacza.

en: The font to use in the history
pl: Czcionka używana do wyświetlania historii

en: The font to use in the history.
pl: Czcionka używana do wyświetlania historii.

en: The foreground color of the display.
pl: Kolor tekstu wyświetlacza.

en: Thermodynamics
pl: Termodynamika

en: Third power
pl: Trzecia potęga

en: Two's complement
pl: Uzupełnianie do dwóch

en: Whether to beep on error
pl: Czy zawiadamiać o błędzie dźwiękiem

en: Whether to beep on error.
pl: Czy zawiadamiać o błędzie dźwiękiem.

en: Whether to group digits
pl: Określa czy grupować cyfry

en: Whether to group digits.
pl: Czy grupować cyfry.

en: Whether to show constant buttons.
pl: Czy pokazywać przyciski ze stałymi.

en: Whether to show the bit edit widget.
pl: Czy pokazywać widżet edycji bitowej.

en: Whether to show the history window.
pl: Określa, czy pokazywać okno historii.

en: Whether to show the result in the window title
pl: Czy pokazywać wynik obliczeń w tytule okna

en: Whether to show the result in the window title.
pl: Czy pokazywać wynik obliczeń w tytule okna.

en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers
pl: Czy używać uzupełnienia do dwóch przy liczbach nie będących dziesiętnymi

en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers.
pl: Czy używać uzupełnienia do dwóch dla liczb nie-dziesiętnych.

en: Whether to use fixed decimal places
pl: Czy używać stałej liczby cyfr po przecinku

en: Whether to use fixed decimal places.
pl: Czy używać stałej liczby cyfr po przecinku.

en: Write display data into memory
pl: Zapisz wyświetloną daną do pamięci

[ctx: Write display data into memory]
en: Store
pl: Zapisz

en: n Choose m
pl: n Wybierz m

en: x to the power of 1/y
pl: x do potęgi 1/y

en: x to the power of y
pl: x do potęgi y
