kcontactmanager - en to pt translation catalogue (226 entries)

en: &Action
pt: &Acção

en: &Configure KAddressBook...
pt: &Configurar o KAddressBook...

en: &Edit
pt: &Editar

en: &Export
pt: &Exportar

en: &File
pt: &Ficheiro

en: &New
pt: &Novo

en: &Settings
pt: &Configuração

en: &Themes
pt: &Temas

en: &Tools
pt: Ferramen&tas

en: &View
pt: &Ver

en: (All)
pt: (Todas)

en: (Groups)
pt: (Grupos)

en: (None)
pt: (Nenhuma)

en: (One year old) | (%1 years old)
pt[0]: (Há um ano)
pt[1]: (Há %1 anos)

en: (Untagged)
pt: (Sem Marcas)

en: <qt>Category filter: %1
pt: <qt>Filtro de categorias: %1

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
pt: <qt>Isto irá esconder a barra do menu por completo. Podê-la-á mostrar de novo se escrever %1.</qt>

[ctx: @action:button]
en: Clear category filter
pt: Limpar o filtro de categorias

[ctx: @action:button]
en: Reset category filter
pt: Repor o filtro de categorias

[ctx: @action:button Next contact]
en: Next
pt: Seguinte

[ctx: @action:button Previous contact]
en: Previous
pt: Anterior

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact Group...
pt: Novo Grupo de Contactos...

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact...
pt: Novo Contacto...

[ctx: @action:inmenu]
en: Simple (one column)
pt: Simples (uma coluna)

[ctx: @action:inmenu]
en: Three Columns
pt: Três Colunas

[ctx: @action:inmenu]
en: Two Columns
pt: Duas Colunas

[ctx: @info:status]
en: %1 out of %2
pt: %1 em %2

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from a chosen address book
pt: Todos os contactos de um livro de endereços específico

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from all your address books
pt: Todos os contactos de todos os seus livros de endereços

[ctx: @info:tooltip]
en: Export business fields
pt: Exportar os campos de negócio

[ctx: @info:tooltip]
en: Export display name as full name
pt: Exportar o nome visível como nome completo

[ctx: @info:tooltip]
en: Export encryption keys
pt: Exportar as chaves de encriptação

[ctx: @info:tooltip]
en: Export other fields
pt: Exportar os outros campos

[ctx: @info:tooltip]
en: Export pictures
pt: Exportar as imagens

[ctx: @info:tooltip]
en: Export private fields
pt: Exportar os campos privados

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to the next contact in the list
pt: Ir para o contacto seguinte na lista

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to the previous contact in the list
pt: Ir para o contacto anterior na lista

[ctx: @info:tooltip]
en: Only the contacts currently selected
pt: Só os contactos seleccionados de momento

[ctx: @info:tooltip]
en: Search contacts in list
pt: Procurar os contactos na lista

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all subfolders including the top-level folder
pt: Selecciona todas as sub-pastas, incluindo a pasta de topo

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the primary sort field
pt: Seleccionar o campo primário de ordenação

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the print style
pt: Seleccionar o estilo de impressão

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the sorting order
pt: Seleccionar o critério de ordenação

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's business fields to the vCard output file.
pt: Assinale esta opção se quiser exportar os campos de negócio do contacto para o ficheiro vCard de saída.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's display name in the vCard's full name field.  This may be required to get the name shown correctly in GMail or Android.
pt: Assinale esta opção se quiser exportar o nome visível do contacto no campo do nome completo no vCard. Isto poderá ser necessário para mostrar o nome correctamente no GMail ou no Android.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's encryption keys to the vCard output file.
pt: Assinale esta opção se quiser exportar as chaves de encriptação do contacto para o ficheiro vCard de saída.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's other fields to the vCard output file.
pt: Assinale esta opção se quiser exportar os outros campos do contacto para o ficheiro vCard de saída.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's picture to the vCard output file.
pt: Assinale esta opção se quiser exportar a imagem do contacto para o ficheiro vCard de saída.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's private fields to the vCard output file.
pt: Assinale esta opção se quiser exportar os campos privados do contacto para o ficheiro vCard de saída.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to select all contacts from this folder, including all subfolders.  If you only want the contacts from the top-level folder then leave this box unchecked.
pt: Escolha esta opção se deseja seleccionar todos os contactos desta pasta, incluindo todas as sub-pastas. Se só quiser os contactos do nível de topo, então deixe esta opção desligada.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose if you want to sort your contacts in ascending or descending order. Use the sorting criterion option to specify on which contact field the sorting will be performed.
pt: Escolha se deseja ordenar os seus contactos por ordem ascendente ou descendente. Use a opção do critério de ordenação para indicar sobre que campo do contacto será efectuada a ordenação.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want only the contacts you have already selected in the graphical interface.
pt: Assinale esta opção se apenas quiser os contactos que tenha seleccionado na interface gráfica.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want to select all the contacts from only one of your address books.  Once this option is clicked you will be provided a drop down box listing all those address books and permitted to select the one you want.
pt: Escolha esta opção se deseja seleccionar todos os contactos apenas num dos seus livros de endereços. Assim que carregar nesta opção, aparecerá uma lista que apresenta todos esses livros de endereços, podendo assim seleccionar o que deseja.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option you want to select all your contacts from all your address books.
pt: Escolha esta opção se desejar seleccionar todos os seus contactos de todos os seus livros de endereços.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose your desired printing style. See the preview image to help you decide.
pt: Escolha o seu estilo de impressão desejado. Veja a imagem de antevisão para o ajudar a decidir.

[ctx: @info:whatsthis]
en: From this list you can select the field on which your contacts are sorted in the print output.  Use the sorting order option to determine if the sort will be in ascending or descending order.
pt: Nesta lista, poderá seleccionar o campo pelo qual os seus contactos são ordenados no resultado da impressão. Use a opção do critério de ordenação para determinar se a ordenação será ascendente ou descendente.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to move to the next contact in the list.
pt: Carregue neste botão para ir para o contacto seguinte na lista.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to move to the previous contact in the list.
pt: Carregue neste botão para ir para o contacto anterior na lista.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Print the complete address book or a selected number of contacts.
pt: Imprimir o livro de endereços completo ou apenas um dado número de contactos.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start typing a search string in this box and the list of contacts matching that string will be displayed.  This is a quick way of searching for contacts of interest.
pt: Comece a escrever um texto a pesquisar neste campo, para que a lista de contactos que correspondam a este texto seja apresentada. Esta é uma forma rápida de procurar por contactos de interesse.

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can configure the application-wide shortcuts.
pt: Ser-lhe-á apresentada uma janela onde poderá configurar os atalhos a nível da aplicação.

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new contact group.
pt: Ser-lhe-á apresentada uma janela onde poderá criar um novo grupo de contactos.

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new contact.
pt: Ser-lhe-á apresentada uma janela onde poderá criar um novo contacto.

[ctx: @item Undefined import field type]
en: Undefined
pt: Indefinido

[ctx: @item:inlistbox Ascending sort order]
en: Ascending
pt: Ascendente

[ctx: @item:inlistbox Descending sort order]
en: Descending
pt: Descendente

[ctx: @label]
en: (No preview available.)
pt: (Sem antevisão disponível.)

[ctx: @label Search contacts in list]
en: Search... <%1>
pt: Procurar...<%1>

[ctx: @label:listbox]
en: Criterion:
pt: Critério:

[ctx: @label:listbox]
en: Order:
pt: Ordem:

[ctx: @label:textbox]
en: What should the print look like?
    KAddressBook has several printing styles, designed for different purposes.
    Choose the style that suits your needs below.
pt: Como é que deverá ficar a impressão?
    O KAddressBook tem vários estilos de impressão, desenhados para diferentes fins.
    Escolha o estilo que se adequa às suas necessidades em baixo.

[ctx: @option:check]
en: Business fields
pt: Campos de negócio

[ctx: @option:check]
en: Display name as full name
pt: Mostrar o nome como nome completo

[ctx: @option:check]
en: Encryption keys
pt: Chaves de encriptação

[ctx: @option:check]
en: Include Subfolders
pt: Incluir as Sub-Pastas

[ctx: @option:check]
en: Other fields
pt: Outros campos

[ctx: @option:check]
en: Pictures
pt: Imagens

[ctx: @option:check]
en: Private fields
pt: Campos privados

[ctx: @option:radio]
en: All contacts
pt: Todos os contactos

[ctx: @option:radio]
en: All contacts from:
pt: Todos os contactos de:

[ctx: @option:radio]
en: Selected contacts
pt: Contactos seleccionados

[ctx: @title:group]
en: Export options
pt: Opções da exportação

[ctx: @title:group]
en: Fields to be exported
pt: Campos a exportar

[ctx: @title:group]
en: Print Style
pt: Estilo de Impressão

[ctx: @title:group]
en: Sorting
pt: Ordenação

[ctx: @title:window]
en: Choose Printing Style
pt: Escolher o Estilo de Impressão

[ctx: @title:window]
en: Collect Contacts
pt: Escolher os Contactos

[ctx: @title:window]
en: Import Contacts
pt: Importar os Contactos

[ctx: @title:window]
en: Print Contacts
pt: Imprimir os Contactos

[ctx: @title:window]
en: Printing: Progress
pt: Impressão: Evolução

[ctx: @title:window]
en: Properties of Address Book Folder %1
pt: Propriedades da Pasta do Livro de Endereços %1

[ctx: @title:window]
en: Select Address Book
pt: Seleccionar o Livro de Endereços

[ctx: @title:window]
en: Select Contacts
pt: Seleccionar os Contactos

en: Address Book
pt: Livro de Endereços

en: All EMails
pt: Todos os E-Mails

en: Alternating the background color
pt: Alternando a cor de fundo

en: Appearance
pt: Aparência

en: Appearance Page
pt: Página da Aparência

en: Assistant
pt: Assistente

en: Birthday
pt: Data de Nascimento

en: Blog Feed
pt: Fonte do Blog

en: Business Address
pt: Endereço do Emprego

en: Category filter
pt: Filtro de categorias

en: Change the background color of every row
pt: Mudar a cor de fundo de cada linha

en: Check this box if you want contact birthdays to be printed.
pt: Assinale esta opção se quiser imprimir os aniversários do contacto.

en: Check this box if you want contact email addresses to be printed.
pt: Assinale esta opção se quiser imprimir os endereços de e-mail do contacto.

en: Check this box if you want contact notes to be printed.
pt: Assinale esta opção se quiser imprimir as notas do contacto.

en: Check this box if you want contact organizations to be printed.
pt: Assinale esta opção se quiser imprimir as organizações do contacto.

en: Check this box if you want contact phone numbers to be printed.
pt: Assinale esta opção se quiser que os número de telefone do contacto sejam impressos.

en: Check this box if you want contact street addresses to be printed.
pt: Assinale esta opção se quiser imprimir os endereços postais do contacto.

en: Choose Contacts to Print
pt: Escolha os Contactos a Imprimir

en: Choose Printing Style
pt: Escolha o Estilo de Impressão

en: Click this button to start a color chooser that will allow you set to the color for the headline background color.
pt: Carregue no botão de cores para iniciar um selector de cores que lhe permite mudar a cor de fundo do destaque.

en: Click this button to start a color chooser that will allow you set to the color for the headline text.
pt: Carregue neste botão para iniciar um selector de cores que lhe permita configurar a cor do texto do destaque.

en: Compact Printing Style
pt: Estilo de Impressão Compacto

en: Compact Style
pt: Estilo Compacto

en: Configure Plugins
pt: Configurar os 'Plugins'

en: Configure User FeedBack
pt: Configurar as Reacções dos Utilizadores

en: Contact
pt: Contacto

en: Contact Headers
pt: Cabeçalhos do Contacto

en: Copyright © 2007–%1 KAddressBook authors
pt: Copyright © 2007–%1 dos autores do KAddressBook

en: Current maintainer
pt: Manutenção actual

en: Detailed Print Style - Appearance
pt: Estilo de Impressão Detalhado - Aparência

en: Detailed Style
pt: Estilo Detalhado

en: Display the specified contact (by URL)
pt: Mostra o contacto indicado (de acordo com o URL)

en: Documentation (2019)
pt: Documentação (2019)

en: Domestic Address
pt: Endereço Nacional

en: Email
pt: E-mail

en: Email address:
pt: Endereço de e-mail:

en: Email addresses
pt: Endereços de e-mail

en: Email addresses:
pt: Endereços de e-mail:

en: Email: %1
pt: E-mail: %1

en: Emails
pt: E-mails

en: Export
pt: Exportar

en: Family Name
pt: Apelido

en: Fetch Contacts
pt: Obter os Contactos

en: Fields
pt: Campos

en: Files or URLs. The user will be asked whether to import.
pt: Ficheiros ou URL's. O utilizador será questionado se deseja importar.

[ctx: Finished printing]
en: Done
pt: Concluído

[ctx: Fourth email address]
en: EMail (4)
pt: E-Mail (4)

en: Full Name
pt: Nome Completo

en: Given Name
pt: Nome Próprio

en: Headline background color:
pt: Cor de fundo do cabeçalho:

en: Headline text color:
pt: Cor do texto do cabeçalho:

en: Hide menu bar
pt: Esconder o menu

en: Home Address
pt: Endereço de Residência

en: Import
pt: Importar

en: Import the given file
pt: Importar o ficheiro indicado

en: Import/Export Plugins
pt: 'Plugins' de Importação/Exportação

en: Importing one contact to %2 | Importing %1 contacts to %2
pt[0]: A importar um contacto para %2
pt[1]: A importar %1 contactos para %2

en: International Address
pt: Endereço Internacional

en: Lists the available options for user feedback
pt: Apresenta as opções disponíveis para as reacções dos utilizadores

en: Loading contacts details ...
pt: A carregar os detalhes dos contactos ...

en: Main Toolbar
pt: Barra Principal

en: Manager
pt: Gestor

en: Mike's Printing Style
pt: Estilo de Impressão do Mike

en: Note
pt: Nota

en: Note:
pt: Nota:

en: Notes:
pt: Notas:

en: Office
pt: Escritório

en: Open the 'New Contact' dialog
pt: Abrir a janela de 'Novo Contacto'

en: Organization
pt: Organização

en: Organization:
pt: Organização:

en: Original Author (1998)
pt: Autoria Original (1998)

en: Parcel Address
pt: Endereço de Encomendas

en: Phone Numbers
pt: Números de Telefone

en: Phone numbers
pt: Números de telefone

en: Phone: %1
pt: Telefone: %1

en: Postal Address
pt: Endereço Postal

en: Postal addresses
pt: Endereços postais

en: Preferred Address
pt: Endereço Preferido

en: Preferred EMail
pt: E-Mail Preferido

[ctx: Preferred email address]
en: EMail (preferred)
pt: E-Mail (preferido)

en: Previous maintainer
pt: Manutenção anterior

en: Print Contact's Information
pt: Imprimir a Informação do Contacto

en: Print Progress
pt: Evolução da Impressão

en: Print contact birthdays
pt: Imprimir os aniversários dos contactos

en: Print contact email addresses
pt: Imprimir os endereços de e-mail do contacto

en: Print contact notes
pt: Imprimir as notas do contacto

en: Print contact organizations
pt: Imprimir as organizações do contacto

en: Print contact phone numbers
pt: Imprimir os números de telefone do contacto

en: Print contact street addresses
pt: Imprimir os endereços postais do contacto

en: Print the birthday
pt: Imprimir a data de nascimento

en: Print the home address, with home phone number and mobile phone number
pt: Imprimir o endereço da residência, com o número de telefone da residência e o número de telemóvel

en: Print the preferred and the secondary e-mail fields
pt: Imprimir os campos de e-mail preferido e secundário

en: Printing
pt: A imprimir

en: Printout for Ring Binders
pt: Impressão para Furos

en: Profession
pt: Profissão

en: Progress
pt: Evolução

en: Quick search
pt: Pesquisa rápida

en: Ring Binder Printing Style - Appearance
pt: Estilo de Impressão para Furos - Aparência

[ctx: Second email address]
en: EMail (2)
pt: E-Mail (2)

en: Select All
pt: Seleccionar Tudo

en: Select all contacts in the current address book view.
pt: Seleccione todos os contactos na área do livro de endereços actual.

en: Select the address book the imported contact(s) shall be saved in:
pt: Seleccione o livro de endereços onde deverão ser gravados os contactos importados:

en: Select the headline text background color
pt: Seleccionar a cor de fundo do texto de destaque

en: Select the headline text color
pt: Seleccionar a cor do texto do destaque

en: Serverside Subscription...
pt: Subscrição no Servidor...

en: Set Focus to Quick Search
pt: Colocar a Procura Rápida em Primeiro Plano

en: Setting up colors
pt: A definir as cores

en: Setting up document
pt: A definir o documento

en: Setting up fields
pt: A definir os campos

en: Show QR Codes
pt: Mostrar os Códigos QR

en: Show QR Codes in the contact.
pt: Mostrar os códigos QR no contacto.

en: Show a simple mode of the address book view.
pt: Mostrar um modo simples para a área do livro de endereços.

en: Spouse
pt: Esposo(a)

en: Telephone:
pt: Telefone:

en: Telephones:
pt: Telefones:

en: The KDE Address Book Application
pt: A Aplicação de Livro de Endereços do KDE

[ctx: The wedding anniversary of a contact]
en: Anniversary
pt: Aniversário

[ctx: Third email address]
en: EMail (3)
pt: E-Mail (3)

en: Title
pt: Título

en: Tools Plugins
pt: 'Plugins' de Ferramentas

en: Web page:
pt: Página Web:

en: Website
pt: Página Web

en: Which contacts do you want to print?
pt: Quais os contactos que deseja imprimir?

en: Work Address
pt: Endereço do Emprego

en: first color
pt: primeira cor

en: print the business address, with business phone number
pt: imprimir o endereço do emprego com o número de telefone do emprego

en: second color
pt: segunda cor

en: the first color, if alternating color is checked
pt: a primeira cor, caso a cor alternativa esteja assinalada

en: the second color, if alternating color is checked
pt: a segunda cor, se estiver assinalada a cor alternativa

en: with birthday
pt: com a data de nascimento

en: with business address
pt: com o endereço do emprego

en: with e-mail
pt: com o e-mail

en: with home address
pt: com o endereço de residência
