kmail - en to pt translation catalogue (337 entries)

en: &Copy Here
pt: &Copiar para Aqui

en: &Move Here
pt: &Mover para Aqui

en: (Unlock it)
pt: (Desbloqueá-la)

en: <b>%1</b> message (<b>%2</b> unread) | <b>%1</b> messages (<b>%2</b> unread)
pt[0]: <b>%1</b> mensagem (<b>%2</b> não-lidas)
pt[1]: <b>%1</b> mensagens (<b>%2</b> não-lidas)

en: <b>%1</b> message in subtree (<b>%2</b> unread) | <b>%1</b> messages in subtree (<b>%2</b> unread)
pt[0]: <b>%1</b> mensagem na sub-árvore (<b>%2</b> não-lidas)
pt[1]: <b>%1</b> mensagens na sub-árvore (<b>%2</b> não-lidas)

en: <b>%1</b> reply | <b>%1</b> replies
pt[0]: <b>%1</b> resposta
pt[1]: <b>%1</b> respostas

en: <b>%1</b> thread | <b>%1</b> threads
pt[0]: <b>%1</b> tópico
pt[1]: <b>%1</b> tópicos

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other Tabs
pt: Fechar Todas as Outras Páginas

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
pt: Fechar a Página

[ctx: @action:inmenu]
en: Lock Tab
pt: Bloquear a Página

[ctx: @action:inmenu]
en: Unlock Tab
pt: Desbloquear a Página

[ctx: @action:inmenu Font setting]
en: Bold
pt: Negrito

[ctx: @action:inmenu Font setting]
en: Italic
pt: Itálico

[ctx: @action:inmenu Foreground color setting]
en: Custom...
pt: Personalizada...

[ctx: @action:inmenu Foreground color setting]
en: Default
pt: Predefinição

[ctx: @action:inmenu Group header background color setting]
en: Automatic
pt: Automática

[ctx: @action:inmenu Group header background color setting]
en: Custom...
pt: Personalizada...

[ctx: @action:inmenu Group header background color setting]
en: None
pt: Nenhuma

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Action Item
pt: Item de Acção

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Forwarded
pt: Encaminhada

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Ham
pt: Relevante

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Has Attachment
pt: Tem Anexo

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Has Invitation
pt: Tem um Convite

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Ignored
pt: Ignorada

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Important
pt: Importante

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Replied
pt: Respondida

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Spam
pt: Lixo

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Unread
pt: Não-Lida

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Watched
pt: Vigiada

[ctx: @action:inmenu soften the text color]
en: Soften
pt: Suavizar

[ctx: @info:status Finished view fill]
en: Ready
pt: Pronto

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear the quick search field when changing folders
pt: Limpar o campo de pesquisa rápido ao mudar de pastas

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the current tab
pt: Fechar a página actual

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a new tab
pt: Abrir uma página nova

[ctx: @info:tooltip]
en: Prevent the quick search field from being cleared when changing folders
pt: Evitar que o campo de pesquisa rápido seja limpo ao mudar de pastas

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Messages received Yesterday']
en: Messages received %1
pt: Mensagens recebidas %1

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Messages received on 2008-12-21']
en: Messages received on %1
pt: Mensagens recebidas a %1

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Messages sent Yesterday']
en: Messages sent %1
pt: Mensagens enviadas %1

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Messages sent on 2008-12-21']
en: Messages sent on %1
pt: Mensagens enviadas a %1

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Threads started Yesterday']
en: Threads started %1
pt: Tópicos iniciados %1

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Threads started on 2008-12-21']
en: Threads started on %1
pt: Tópicos iniciados a %1

[ctx: @info:whatsthis]
en: Toggle this button if you want to keep your quick search locked when moving to other folders or when narrowing the search by message status.
pt: Active ou desactive este botão se quiser manter a sua pesquisa rápida bloqueada ao passar para outras pastas ou quando deseja refinar a pesquisa pelo estado da mensagem.

[ctx: @label:textbox Description of the option]
en: Description:
pt: Descrição:

[ctx: @label:textbox Name of the option]
en: Name:
pt: Nome:

[ctx: @label:textbox Property name]
en: Name:
pt: Nome:

[ctx: @title:column Subject of messages]
en: Subject
pt: Assunto

[ctx: @title:tab Advanced settings tab for aggregation mode]
en: Advanced
pt: Avançado

[ctx: @title:tab Advanced theme settings]
en: Advanced
pt: Avançado

[ctx: @title:tab Empty messagelist]
en: Empty
pt: Vazia

[ctx: @title:tab General options of a view mode]
en: General
pt: Geral

[ctx: @title:window]
en: Configure Filter
pt: Configurar o Filtro

[ctx: @title:window]
en: Customize Message Aggregation Modes
pt: Personalizar os Modos de Agregação das Mensagens

[ctx: @title:window]
en: Customize Themes
pt: Personalizar os Temas

[ctx: @title:window]
en: Delete Theme
pt: Apagar o Tema

[ctx: @title:window]
en: Edit Filter
pt: Editar o Filtro

en: A simple, backward compatible, single row theme
pt: Um tema de linhas simples e únicas, retro-compatível

en: A smart multiline and multi item theme
pt: Um tema multi-itens e multi-linhas inteligente

en: A smart multiline and multi item theme with a clickable status column
pt: Um tema multi-linhas e multi-itens inteligente com uma coluna de estado carregável

en: Action Item
pt: Item de Acção

en: Action Item Icon
pt: Ícone de Item de Acção

en: Activate Next Tab
pt: Activar a Página Seguinte

en: Activate Previous Tab
pt: Activar a Página Anterior

en: Activate Tab %1
pt: Activar a Página %1

en: Activity by Date, Flat
pt: Actividade por Data, Plana

en: Activity by Date, Threaded
pt: Actividade por Data, por Tópico

en: Add Column...
pt: Adicionar uma Coluna...

en: Add New Column
pt: Adicionar uma Coluna Nova

en: Adjust Column Sizes
pt: Ajustar os Tamanhos das Colunas

en: Aggregation
pt: Agregação

en: All Files (*)
pt: Todos os Ficheiros (*)

en: Always Expand Groups
pt: Expandir Sempre os Grupos

en: Always Expand Threads
pt: Expandir Sempre os Tópicos

en: Always Show
pt: Mostrar Sempre

en: Any filter defined.
pt: Qualquer filtro definido.

en: Appearance
pt: Aparência

en: Attachment Icon
pt: Ícone de Anexo

[ctx: Attachment indication]
en: Attachment
pt: Anexo

en: Background Color
pt: Cor de Fundo

en: Background Style
pt: Estilo do Fundo

en: Batch Job (No Interactivity)
pt: Tarefa em Lote (Sem Interactividade)

en: Body
pt: Conteúdo

en: By Action Item Status
pt: Por Estado do Item de Acção

en: By Attachment Status
pt: Pelo Estado do Anexo

en: By Date/Time
pt: Por Data/Hora

en: By Date/Time of Most Recent in Subtree
pt: Por Data/Hora da Mais Recente na Sub-Árvore

en: By Exact Date (of Thread Leaders)
pt: Pela Data Exacta (dos Líderes do Tópico)

en: By Important Status
pt: Pelo Estado Importante

en: By Receiver
pt: Por Destinatário

en: By Sender
pt: Por Remetente

en: By Size
pt: Pelo Tamanho

en: By Smart Date Ranges (of Thread Leaders)
pt: Por Intervalos de Datas Inteligentes (dos Líderes do Tópico)

en: By Smart Sender/Receiver
pt: Por Remetente/Destinatário Inteligente

en: By Subject
pt: Por Assunto

en: By Unread Status
pt: Pelo Estado Não-Lido

en: C&ancel
pt: C&ancelar

en: Check this if this column label should be updated depending on the folder "inbound"/"outbound" type.
pt: Assinale isto se a legenda desta coluna deverá ser actualizada, com base no tipo de "entrada"/"saída" da pasta.

en: Check this if this column should be visible when the theme is selected.
pt: Assinale isto se esta coluna deve ser visível ao seleccionar o tema.

en: Clear Filter
pt: Limpar o Filtro

en: Clear History
pt: Limpar o Histórico

en: Clone Aggregation
pt: Copiar a Agregação

en: Clone Theme
pt: Copiar o Tema

en: Close Tab
pt: Fechar a Página

en: Close tab
pt: Fechar a página

en: Collapse All Groups
pt: Fechar Todos os Grupos

en: Collapse Group
pt: Fechar o Grupo

en: Column Properties
pt: Propriedades da Coluna

en: Column Properties...
pt: Propriedades da Coluna...

en: Combined New/Unread/Read/Replied/Forwarded Icon
pt: Ícone Combinado de Nova/Não-Lida/Lida/Respondida/Encaminhada

en: Configure...
pt: Configurar...

en: Contains "Sender or Receiver" field
pt: Contém o campo "Remetente ou Destinatário"

en: Content Items
pt: Itens do Conteúdo

en: Create Filter
pt: Criar um Filtro

en: Create New Tab
pt: Criar uma Página Nova

en: Current Activity, Flat
pt: Actividade Actual, Plana

en: Current Activity, Threaded
pt: Actividade Actual, por Tópico

en: Current Tab is locked.
pt: A página actual está bloqueada.

en: Date
pt: Data

[ctx: Date of a message]
en: Date
pt: Data

[ctx: Default theme name]
en: Classic
pt: Clássico

en: Delete Aggregation
pt: Apagar a Agregação

en: Delete Column
pt: Remover a Coluna

en: Delete Theme
pt: Apagar o Tema

[ctx: Description for an Unknown Type]
en: Unknown
pt: Desconhecido

[ctx: Description of Type Date]
en: Date
pt: Data

[ctx: Description of Type Folder]
en: Folder
pt: Pasta

[ctx: Description of Type Receiver]
en: Receiver
pt: Destinatário

[ctx: Description of Type Sender]
en: Sender
pt: Remetente

[ctx: Description of Type Size]
en: Size
pt: Tamanho

[ctx: Description of Type Subject]
en: Subject
pt: Assunto

en: Display Tooltips
pt: Mostrar Dicas

en: Display tooltips for messages and group headers
pt: Mostrar as dicas para os cabeçalhos das mensagens e dos grupos

en: Do not show again
pt: Não mostrar de novo

en: Do you want to delete "%1"?
pt: Deseja remover o "%1"?

en: Do you want to delete selected themes?
pt: Deseja remover os temas seleccionados?

en: Do you want to delete this filter?
pt: Deseja remover este filtro?

en: Enable this option to display tooltips when hovering over an item in the message list.
pt: Active esta opção para mostrar as dicas, ao passar o cursor sobre um item na lista de mensagens.

en: Encryption
pt: Encriptação

en: Encryption State Icon
pt: Ícone de Estado da Encriptação

en: Expand All Groups
pt: Expandir Todos os Grupos

en: Expand Group
pt: Expandir o Grupo

en: Expand Recent Groups
pt: Expandir os Grupos Recentes

en: Expand Threads With Unread Messages
pt: Expandir os Tópicos com Mensagens Não-Lidas

en: Expand Threads With Unread or Important Messages
pt: Expandir os Tópicos com Mensagens Não-Lidas ou Importantes

en: Export Aggregation
pt: Exportar a Agregação

en: Export Aggregation...
pt: Exportar a Agregação...

en: Export Theme
pt: Exportar o Tema

en: Export Theme...
pt: Exportar o Tema...

en: Favor Interactivity
pt: Favorecer a Interactividade

en: Favor Speed
pt: Favorecer a Velocidade

en: Fill view strategy:
pt: Estratégia de preenchimento da vista:

en: Filter Mails by Status
pt: Filtrar as Mensagens pelo Estado

en: Five Weeks Ago
pt: Há Cinco Semanas

en: Flat Date View
pt: Vista por Data Plana

en: Folder
pt: Pasta

en: Folder Always Uses This Sort Order
pt: A Pasta Usa Sempre Esta Ordem

en: Font
pt: Tipo de Letra

en: Foreground Color
pt: Cor Principal

en: Four Weeks Ago
pt: Há Quatro Semanas

en: From
pt: De

en: Full Message
pt: Mensagem Completa

en: Gradient Joined Rectangle
pt: Rectângulos em Gradiente Reunidos

en: Gradient Rectangles
pt: Rectângulos em Gradiente

en: Group Header
pt: Cabeçalho do Grupo

en: Group Header Expand/Collapse Icon
pt: Ícone de Expansão/Recolha do Cabeçalho de Agrupamento

en: Group Header Label
pt: Legenda do Cabeçalho de Agrupamento

en: Group Sort Direction
pt: Direcção da Ordenação dos Grupos

en: Group Sort Order
pt: Ordenação dos Grupos

en: Group expand policy:
pt: Política de expansão dos grupos:

en: Grouped 1 Thread of %2 | Grouped %1 Threads of %2
pt[0]: %1 Tópico Agrupado em %2
pt[1]: %1 Tópicos Agrupados em %2

en: Grouping:
pt: Agrupamento:

en: Groups && Threading
pt: Grupos && Tópicos

en: Header click sorts messages:
pt: Ao carregar no cabeçalho ordenar as mensagens:

en: Header:
pt: Cabeçalho:

[ctx: Hide a mark if the mail does not have the attribute, e.g. Important mark on a non important mail]
en: Hide
pt: Esconder

en: Horizontal Spacer
pt: Espaço Horizontal

en: Icon size:
pt: Tamanho dos ícones:

en: Import Aggregation
pt: Importar uma Agregação

en: Import Aggregation...
pt: Importar uma Agregação...

en: Import Theme
pt: Importar um Tema

en: Import Theme...
pt: Importar um Tema...

en: Important Icon
pt: Ícone de Importante

[ctx: Indicates whether or not a header label is visible]
en: Visible
pt: Visível

en: Invitation Icon
pt: Ícone de Convite

[ctx: Item in list of Akonadi tags, to show all e-mails]
en: All
pt: Tudo

[ctx: Keep a empty space in the list if the mail does not have the attribute, e.g. Important mark on a non important mail]
en: Keep Empty Space
pt: Manter o Espaço em Branco

en: Last Week
pt: Semana Passada

en: Least Recent on Top
pt: Menos Recente no Topo

en: Max Date
pt: Data Máx

en: Message
pt: Mensagem

[ctx: Message Aggregation Group Header: Month name and Year number]
en: %1 %2
pt: %1 de %2

en: Message Group
pt: Grupo da Mensagem

en: Message List
pt: Lista de Mensagens

en: Message Sort Direction
pt: Direcção da Ordenação das Mensagens

en: Message Sort Order
pt: Critério de Ordenação das Mensagens

en: Message Tags
pt: Marcas da Mensagem

[ctx: Message importance indication]
en: Important
pt: Importante

en: Messages received by %1
pt: Mensagens recebidas por %1

en: Messages received from %1
pt: Mensagens recebidas de %1

en: Messages received within %1
pt: Mensagens recebidas dentro de %1

en: Messages sent by %1
pt: Mensagens enviadas por %1

en: Messages sent to %1
pt: Mensagens enviadas para %1

en: Messages sent within %1
pt: Mensagens enviadas dentro de %1

en: Most Recent Date
pt: Data Mais Recente

en: Most Recent Message
pt: Mensagem Mais Recente

en: Most Recent on Top
pt: Mais Recente no Topo

en: Move Column to Left
pt: Mover a Coluna para a Esquerda

en: Move Column to Right
pt: Mover a Coluna para a Direita

en: Move Tab Left
pt: Mover a Página para a Esquerda

en: Move Tab Right
pt: Mover a Página para a Direita

en: Name:
pt: Nome:

en: Never Expand Groups
pt: Nunca Expandir os Grupos

en: Never Expand Threads
pt: Nunca Expandir os Tópicos

en: Never Show
pt: Nunca Mostrar

en: New Aggregation
pt: Nova Agregação

en: New Column
pt: Nova Coluna

en: New Theme
pt: Novo Tema

en: New tab
pt: Nova página

[ctx: No grouping of messages]
en: None
pt: Nenhum

en: No result found
pt: Sem resultados encontrados

[ctx: No threading of messages]
en: None
pt: Nenhum

en: None (Storage Order)
pt: Nenhuma (Ordem de Armazenamento)

en: Note
pt: Nota

en: Note Icon
pt: Ícone da Nota

en: Perfect Only
pt: Apenas os Perfeitos

en: Perfect and by References
pt: Perfeitos e por Referências

en: Perfect, by References and by Subject
pt: Perfeitos, por Referências e por Assunto

en: Plain Joined Rectangle
pt: Rectângulos Simples Reunidos

en: Plain Rectangles
pt: Rectângulos Simples

en: Preview
pt: Antevisão

en: Processed 1 Message of %2 | Processed %1 Messages of %2
pt[0]: %1 Mensagem Processada em %2
pt[1]: %1 Mensagens Processadas em %2

en: Read/Unread
pt: Lido/Não-Lido

en: Receiver
pt: Destinatário

[ctx: Receiver of a message]
en: Receiver
pt: Destinatário

[ctx: Receiver of the email]
en: To
pt: Para

en: Remove
pt: Remover

en: Remove Filter
pt: Remover o Filtro

en: Replied
pt: Respondida

en: Replied/Forwarded Icon
pt: Ícone de Respondida/Encaminhada

en: Right click on the header to add or modify columns. Drag the content items and drop them on the columns in order to compose your theme. Right click on the items inside the view for more options.
pt: Carregue com o botão direito no cabeçalho para adicionar ou modificar as colunas. Arraste os itens do conteúdo e largue-os nas colunas de modo a compor o seu tema. Carregue com o botão direito nos itens dentro da janela para mais opções.

en: Rounded Joined Rectangle
pt: Rectângulos Arredondados Reunidos

en: Rounded Rectangles
pt: Rectângulos Arredondados

en: Sample Tag 1
pt: Marca de Exemplo 1

en: Sample Tag 2
pt: Marca de Exemplo 2

en: Sample Tag 3
pt: Marca de Exemplo 3

en: Save Filter...
pt: Gravar o Filtro...

en: Saved Filter
pt: Filtro Gravado

[ctx: Search for messages.]
en: Search
pt: Procurar

en: Sender
pt: Remetente

[ctx: Sender of a message]
en: Sender
pt: Remetente

en: Sender/Receiver
pt: Remetente/Destinatário

en: Senders/Receivers, Flat
pt: Remetentes/Destinatários, Plana

en: Show Default Columns
pt: Mostrar as Colunas Predefinidas

en: Show Quick Search Bar
pt: Mostrar uma Barra de Pesquisa Rápida

[ctx: Show the icon softened in the list if the mail does not have the attribute, e.g. Important mark on a non important mail]
en: Keep Softened Icon
pt: Manter o Ícone Suavizado

en: Signature
pt: Assinatura

en: Signature State Icon
pt: Ícone de Estado da Assinatura

en: Size
pt: Tamanho

[ctx: Size of a message]
en: Size
pt: Tamanho

en: Smart
pt: Inteligente

en: Smart with Clickable Status
pt: Inteligente com Estado Carregável

en: Some of the search folders in this query are still being indexed or are excluded from indexing completely. The results below may be incomplete.
pt: Algumas das pastas de pesquisa nesta consulta ainda estão a ser indexadas ou estão completamente excluídas da indexação. Os resultados abaixo poderão estar incompletos.

[ctx: Sort order for mail groups]
en: Ascending
pt: Ascendente

[ctx: Sort order for mail groups]
en: Descending
pt: Descendente

[ctx: Sort order for messages]
en: Ascending
pt: Ascendente

[ctx: Sort order for messages]
en: Descending
pt: Descendente

en: Sorting
pt: Ordenação

en: Spam/Ham
pt: Lixo/Relevante

en: Spam/Ham Icon
pt: Ícone de Lixo/Relevante

en: Standard Mailing List
pt: Lista de Correio Normal

en: Status
pt: Estado

[ctx: Status of an item]
en: Action Item
pt: Item de Acção

[ctx: Status of an item]
en: Forwarded
pt: Encaminhado

[ctx: Status of an item]
en: Ham
pt: Relevante

[ctx: Status of an item]
en: Has Attachment
pt: Tem Anexo

[ctx: Status of an item]
en: Ignored
pt: Ignorado

[ctx: Status of an item]
en: Important
pt: Importante

[ctx: Status of an item]
en: Read
pt: Lido

[ctx: Status of an item]
en: Replied
pt: Respondido

[ctx: Status of an item]
en: Sent
pt: Enviado

[ctx: Status of an item]
en: Spam
pt: Lixo

[ctx: Status of an item]
en: Unread
pt: Não Lido

[ctx: Status of an item]
en: Watched
pt: Vigiado

en: Styled Joined Rectangles
pt: Rectângulos Estilizados Reunidos

en: Styled Rectangles
pt: Rectângulos Estilizados

en: Subject
pt: Assunto

en: Tag List
pt: Lista de Marcas

en: The label that will be displayed in the column header.
pt: A legenda que será apresentada no cabeçalho da coluna.

en: The sorting order that clicking on this column header will switch to.
pt: O critério de ordenação para o qual irá mudar ao carregar no cabeçalho desta coluna.

en: The words less than 3 letters are ignored.
pt: As palavras com menos de 3 letras são ignoradas.

en: Theme
pt: Tema

en: This is a plain and old list of messages sorted by date: no groups and no threading.
pt: Esta é uma vista em lista antiga e plana de mensagens ordenadas por data: sem grupos e sem tópicos.

en: This is a plain and old mailing list view: no groups and heavy threading.
pt: Esta é uma vista em lista antiga e plana de listas de correio: sem grupos e com tópicos fortes.

en: This view groups the messages by senders or receivers (depending on the folder type). Messages are not threaded.
pt: Esta vista agrupa as mensagens pelos remetentes ou destinatários (dependendo do tipo de pasta). As mensagens não são organizadas por tópicos.

en: This view groups the messages in threads and then groups the threads by the starting user.
pt: Esta vista agrupa as mensagens por tópicos e depois agrupa estes pelo utilizador inicial.

en: This view uses day-by-day groups. Messages are not threaded. So for example, in "Today" you will simply find all the messages arrived today.
pt: Esta vista usa grupos dia-a-dia. As mensagens não são organizadas por tópicos. Por exemplo, em "Hoje" irá apenas encontrar todas as mensagens que chegaram hoje.

en: This view uses day-by-day groups. Messages are threaded. So for example, in "Today" you will find all the messages arrived today and all the threads that have been active today.
pt: Esta vista usa grupos dia-a-dia. As mensagens são organizadas por tópicos. Por exemplo, em "Hoje" irá encontrar todas as mensagens que chegaram hoje e todos os tópicos que foram activados hoje.

en: This view uses smart date range groups. Messages are not threaded. So for example, in "Today" you will simply find all the messages arrived today.
pt: Esta vista usa grupos por intervalos de datas inteligentes. As mensagens não são organizadas por tópicos. Por exemplo, em "Hoje" irá encontrar todas as mensagens que chegaram hoje.

en: This view uses smart date range groups. Messages are threaded. So for example, in "Today" you will find all the messages arrived today and all the threads that have been active today.
pt: Esta vista usa grupos por intervalos de datas inteligentes. As mensagens são organizadas por tópicos. Por exemplo, em "Hoje" irá encontrar todas as mensagens que chegaram hoje e todos os tópicos que foram activados hoje.

en: Thread Starters
pt: Iniciantes do Tópico

en: Thread expand policy:
pt: Política de expansão dos tópicos:

en: Thread leader:
pt: Líder do tópico:

en: Threaded 1 Message of %2 | Threaded %1 Messages of %2
pt[0]: %1 Mensagem por Tópico em %2
pt[1]: %1 Mensagens por Tópicos em %2

en: Threading:
pt: Tópicos:

en: Threads containing messages with dates within %1
pt: Tópicos que contêm mensagens com datas dentro de %1

en: Threads directed to %1
pt: Tópicos dirigidos a %1

en: Threads started by %1
pt: Tópicos iniciados por %1

en: Threads started within %1
pt: Tópicos iniciados dentro de %1

en: Threads with messages dated %1
pt: Tópicos com mensagens da data %1

en: Threads with most recent message by %1
pt: Tópicos com a mensagem mais recente por %1

en: Threads with most recent message directed to %1
pt: Tópicos com a mensagem mais recente dirigida a %1

en: Three Weeks Ago
pt: Há Três Semanas

en: To
pt: Para

en: Today
pt: Hoje

en: Topmost Message
pt: Mensagem no Topo

en: Two Weeks Ago
pt: Há Duas Semanas

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
pt: Desconhecida

en: Unnamed Aggregation
pt: Agregação sem Nome

en: Unnamed Column
pt: Coluna sem Nome

en: Unnamed Theme
pt: Tema sem Nome

en: Unread
pt: Não Lido

en: Unread/Read Icon
pt: Ícone de Não-Lida/Lida

en: Updated 1 Group of %2 | Updated %1 Groups of %2
pt[0]: %1 Tópico Actualizado em %2
pt[1]: %1 Tópicos Actualizados em %2

en: Vertical Separation Line
pt: Linha Separadora Vertical

en: Very long subject very long subject very long subject very long subject very long subject very long
pt: Assunto muito longo assunto muito longo assunto muito longo assunto muito longo assunto muito longo assunto muito longo

en: Visible by default
pt: Visível por omissão

en: Watched/Ignored
pt: Vigiada/Ignorada

en: Watched/Ignored Icon
pt: Ícone de Vigiada/Ignorada

en: When Disabled
pt: Quando Desactivado

en: Yesterday
pt: Ontem

en: by Date/Time
pt: por Data/Hora

en: by Date/Time of Most Recent Message in Group
pt: por Data/Hora da Mensagem Mais Recente do Grupo

en: by Receiver
pt: por Destinatário

en: by Sender
pt: por Remetente

en: by Sender/Receiver
pt: por Remetente/Destinatário

[ctx: displayed as subject when the subject of a mail is empty]
en: No Subject
pt: Sem Assunto

[ctx: displayed when a mail has unknown sender, receiver or date]
en: Unknown
pt: Desconhecido

[ctx: suffix in a spinbox]
en:  pixel |  pixels
pt[0]:  ponto
pt[1]:  pontos
