kmail - en to pt translation catalogue (437 entries)

en: %1% probability of being spam with confidence %3%.
    
    Full report:
    Probability=%2
    Confidence=%4
pt: %1% de probabilidade de ser lixo, com um intervalo de confiança de %3%.
    
    Relatório completo:
    Probabilidade=%2
    Confiança=%4

en: %1% probability of being spam.
    
    Full report:
    Probability=%2
pt: %1% de probabilidade de ser lixo.
    
    Relatório completo:
    Probabilidade=%2

en: %1.
    
    Full report:
    %2
pt: %1.
    
    Relatório completo:
    %2

en: %1: None
pt: %1: Nenhuma

en: %1: Valid
pt: %1: Válida

en: %1: Valid (Signed by %2)
pt: %1: Válida (Assinada por %2)

en: &Automatic invitation sending
pt: Envio &automático de convites

en: &Copy Email Address
pt: &Copiar o Endereço de E-mail

en: &Find in Message...
pt: &Procurar na Mensagem...

en: &Import
pt: &Importar

en: &Mangle From:/To: headers in replies to invitations
pt: &Codificar os cabeçalhos De:/Para: nas respostas aos convites

en: &Minimum font size:
pt: Tamanho de letra &mínimo:

en: &Next Card
pt: Cartão Segui&nte

en: &Open With '%1'
pt: Abrir C&om o '%1'

en: &Open in Address Book
pt: Abrir n&o Livro de Endereços

en: &Previous Card
pt: Cartão &Anterior

en: &Reset Display Format
pt: &Repor o Formato de Visualização

en: &Save Display Format
pt: &Gravar o Formato de Visualização

en: &Save Message...
pt: &Gravar a Mensagem...

en: &Set Encoding
pt: E&scolher a Codificação

en: &View Source
pt: &Ver o Código

[ctx: 'Calendar Message' with html linebreaks between each letter.]
en: <qt><br />C<br />a<br />l<br />e<br />n<br />d<br />a<br />r<br /> <br />M<br />e<br />s<br />s<br />a<br />g<br />e<br /></qt>
pt: <qt><br/>M<br/>e<br/>n<br/>s<br/>a<br/>g<br/>e<br/>m<br/> <br/>d<br/>e<br/> <br/>C<br/>a<br/>l<br/>e<br/>n<br/>d<br/>á<br/>r<br/>i<br/>o<br/></qt>

[ctx: 'HTML Message' with html linebreaks between each letter and in bold text.]
en: <qt><b><br />H<br />T<br />M<br />L<br /> <br />M<br />e<br />s<br />s<br />a<br />g<br />e</b></qt>
pt: <qt><b><br/>M<br/>e<br/>n<br/>s<br/>a<br/>g<br/>e<br/>m<br/> <br/>e<br/>m<br/> <br/>H<br/>T<br/>M<br/>L<br/></b></qt>

[ctx: 'No HTML Message' with html linebreaks between each letter.]
en: <qt><br />N<br />o<br /> <br />H<br />T<br />M<br />L<br /> <br />M<br />e<br />s<br />s<br />a<br />g<br />e</qt>
pt: <qt><br/>M<br/>e<br/>n<br/>s<br/>a<br/>g<br/>e<br/>m<br/> <br/>s<br/>e<br/>m<br/> <br/>H<br/>T<br/>M<br/>L<br/></qt>

[ctx: 'Plain Message' with html linebreaks between each letter.]
en: <qt><br />P<br />l<br />a<br />i<br />n<br /> <br />M<br />e<br />s<br />s<br />a<br />g<br />e<br /></qt>
pt: <qt><br/>M<br/>e<br/>n<br/>s<br/>a<br/>g<br/>e<br/>m<br/> <br/>e<br/>m<br/> <br/>T<br/>e<br/>x<br/>t<br/>o<br/></qt>

[ctx: 1 = file name, 2 = error string]
en: <qt>Could not write to the file<br /><filename>%1</filename><br /><br />%2</qt>
pt: <qt>Não foi possível gravar o ficheiro<br/><filename>%1</filename><br/><br/>%2</qt>

en: 1 certificate was unchanged. | %1 certificates were unchanged.
pt[0]: Foi inalterado 1 certificado.
pt[1]: Foram inalterados %1 certificados.

en: 1 new certificate was imported. | %1 new certificates were imported.
pt[0]: Foi importado 1 novo certificado.
pt[1]: Foram importados %1 novos certificados.

en: 1 new secret key was imported. | %1 new secret keys were imported.
pt[0]: Foi importada 1 nova chave privada.
pt[1]: Foram importadas %1 novas chaves privadas.

en: 1 secret key was unchanged. | %1 secret keys were unchanged.
pt[0]: Foi inalterada 1 nova chave privada.
pt[1]: Foram inalteradas %1 novas chaves privadas.

en: <b>Note:</b> This HTML message may contain external references to images etc. For security/privacy reasons external references are not loaded. If you trust the sender of this message then you can load the external references for this message <a href='kmail:loadExternal'>by clicking here</a>.
pt: <b>Nota:</b> Esta mensagem em HTML poderá conter referências externas a imagens, etc.  Por razões de segurança/privacidade, as referências externas não são carregadas. Se confia em pleno no remetente desta mensagem, então poderá carregar as referências externas desta mensagem <a href='kmail:loadExternal'>se carregar aqui</a>.

en: <b>Note:</b> This is an HTML message. For security reasons, only the raw HTML code is shown. If you trust the sender of this message then you can activate formatted HTML display for this message <a href='kmail:showHTML'>by clicking here</a>.
pt: <b>Nota:</b> Esta é uma mensagem em HTML. Por razões de segurança, só é apresentado o código HTML em bruto. Se confia em pleno no remetente desta mensagem, então poderá activar a apresentação formatada do HTML para esta mensagem <a href='kmail:showHTML'>se carregar aqui</a>.

en: <qt>Invitations are normally sent as attachments to a mail. This switch changes the invitation mails to be sent in the text of the mail instead; this is necessary to send invitations and replies to Microsoft Outlook.<br />But, when you do this, you no longer get descriptive text that mail programs can read; so, to people who have email programs that do not understand the invitations, the resulting messages look very odd.<br />People that have email programs that do understand invitations will still be able to work with this.</qt>
pt: <qt>Os convites são normalmente enviados como anexos de uma mensagem de e-mail. Esta opção muda as mensagens de convites para serem enviadas, em alternativa, no texto da mensagem; isto é necessário para enviar os convites e respostas aos mesmos para instâncias de Microsoft Outlook.<br />Contudo, quando fizer isso, não irá receber mais o texto descritivo que os programas de correio conseguem ler; como tal, para as pessoas que têm programas de e-mail que não compreendam os convites, as mensagens resultantes irão parecer bastante estranhas.<br />As pessoas que tenham programas de e-mail que compreendam esses convites irão conseguir à mesma lidar com isso.</qt>

[ctx: @action]
en: Ignore
pt: Ignorar

[ctx: @action]
en: Open File
pt: Abrir o Ficheiro

[ctx: @action]
en: Open folder where attachment was saved
pt: Abrir a pasta onde foi gravado o anexo

[ctx: @action]
en: Send
pt: Enviar

[ctx: @action]
en: Send Deny
pt: Enviar uma Negação

[ctx: @action:button]
en: Store
pt: Guardar

[ctx: @action:inmenu Open With]
en: &Other...
pt: &Outro...

[ctx: @info]
en: Do you really want to execute <filename>%1</filename>?
pt: Deseja realmente executar o <filename>%1</filename>?

[ctx: @info]
en: Open attachment <filename>%1</filename>?<nl/>Note that opening an attachment may compromise your system's security.
pt: Abrir o anexo <filename>%1</filename>?<nl/>Lembre-se que a abertura de um anexo pode comprometer a segurança do seu sistema.

[ctx: @title:menu]
en: &Open With
pt: A&brir Com

[ctx: @title:menu]
en: &Open With...
pt: Abrir C&om...

[ctx: @title:window]
en: Add Remote Content
pt: Adicionar um Conteúdo Remoto

[ctx: @title:window]
en: Add Rule
pt: Adicionar uma Regra

[ctx: @title:window]
en: Configure Remote Content
pt: Configurar o Conteúdo Remoto

[ctx: @title:window]
en: Configure Rule
pt: Configurar a Regra

[ctx: @title:window]
en: Details
pt: Detalhes

[ctx: @title:window]
en: Edit Remote Content
pt: Editar o Conteúdo Remoto

[ctx: @title:window]
en: Message as Plain Text
pt: Mensagem como Texto Simples

[ctx: @title:window]
en: Modify Rule
pt: Modificar a Regra

[ctx: @title:window]
en: Open Attachment?
pt: Abrir o Anexo?

[ctx: @title:window]
en: Print Document
pt: Imprimir o Documento

[ctx: @title:window]
en: View Attachment: %1
pt: Ver o Anexo: %1

[ctx: @title:window]
en: vCard Viewer
pt: Visualizador de vCard

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
pt: Já existe um ficheiro com o nome "%1". Tem a certeza que o deseja substituir?

en: A policy was not met.
pt: Não foi cumprida uma dada política.

en: A system error occurred.
pt: Ocorreu um erro do sistema.

en: AUID is not in a subdomain of SDID
pt: O AUID não está num sub-domínio do SDID

en: AUID must be in the same domain as SDID (s-flag set in key record).
pt: O AUID deve ser no mesmo domínio do SDID (a opção 's' definida no registo da chave).

en: Activate Access Key
pt: Activar a Tecla de Acesso

en: Active
pt: Activa

en: Add Rule...
pt: Adicionar uma Regra...

en: Add email to whitelist
pt: Adicionar um e-mail à lista de permissões

en: Add new Url
pt: Adicionar um novo URL

en: Add...
pt: Adicionar...

en: Address copied to clipboard.
pt: O endereço foi copiado para a área de transferência.

en: Allow messages to load external references from the Internet
pt: Permitir o carregamento das referências externas da Internet

en: Always decrypt messages when viewing or ask before decrypting
pt: Descodificar sempre as mensagens ao vê-las ou perguntar antes de descodificar

en: Always show encryption/signature details
pt: Mostrar sempre os detalhes da encriptação/assinatura

en: Always show encryption/signature details when we print message
pt: Mostrar sempre os detalhes de encriptação/assinatura quando imprimir a mensagem

en: An entry already defines this url. Please modify it.
pt: Já existe um item que define este URL. Por favor modifique-o.

en: Attachment: %1
pt: Anexo: %1

en: Attachments:
pt: Anexos:

en: Authorize %1
pt: Autorizar o %1

en: Authorize all Urls
pt: Autorizar Todos os URL's

en: Authorized
pt: Autorizado

en: Automatic collapse &level:
pt: Níve&l de recolhimento automático:

en: Automatic collapse level:
pt: Nível de recolhimento automático:

en: Automatic invitation sending
pt: Envio automático de convites

en: Available CRL is too old.
pt: A CRL disponível é demasiado antiga.

en: Bad signature
pt: Assinatura inválida

en: Bad signature.
pt: A assinatura é inválida.

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Body Hash was corrupted.
pt: O código do conteúdo foi danificado.

en: CRL not available.
pt: A CRL não está disponível.

en: Can be signed
pt: Pode estar assinada

en: Certificate import details:
pt: Detalhes da importação do certificado:

[ctx: Certificate import failed.]
en: Failed: %1 (%2)
pt: Sem sucesso: %1 (%2)

en: Certificate import status:
pt: Estado da importação do certificado:

en: Check Phishing URL
pt: Verificar o URL de Burla

en: Check if url can be a phishing
pt: Verificar se o URL pode ser de burla

en: Choose display style of attachments
pt: Selecciona o estilo de apresentação dos anexos

en: Choose display style of message headers
pt: Escolha o estilo de apresentação dos cabeçalhos das mensagens

en: Click to toggle between HTML, plain text and calendar.
pt: Carregue para comutar entre o HTML, o texto normal e o calendário.

en: Close message window after replying or forwarding
pt: Fechar a janela da mensagem depois de responder ou encaminhar

en: Collapse quoted text.
pt: Recolher o texto citado.

en: Configure
pt: Configurar

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy Email Address
pt: Copiar o Endereço de E-mail

en: Copy Image Location
pt: Copiar a Localização da Imagem

en: Copy Key
pt: Copiar a Chave

en: Copy Link Address
pt: Copiar o Endereço da Ligação

en: Copy Text
pt: Copiar o Texto

en: Could not decrypt the data.
pt: Não foi possível descodificar os dados.

en: Could not start certificate manager. Please check your installation.
pt: Não foi possível iniciar o gestor de certificados. Verifique a sua instalação.

en: DKIM Key
pt: Chave de DKIM

en: DKIM: Not signed
pt: DKIM: não assinada

en: DKIM: Should Be Signed by %1
pt: DKIM: Deveria Estar Assinado por %1

en: DKIM: invalid
pt: DKIM: inválida

en: DKIM: valid (signed by %1)
pt: DKIM: válida (assinada por %1)

en: Date:
pt: Data:

en: Date:
pt: Data:

en: Decrypt Message
pt: Descodificar a Mensagem

en: Decrypt message.
pt: Descodificar a mensagem.

en: Delete All
pt: Apagar Tudo

en: Delete Attachment
pt: Apagar o Anexo

en: Delete Key | Delete Keys
pt[0]: Apagar a Chave
pt[1]: Apagar as Chaves

en: Delete Keys
pt: Apagar as Chaves

en: Delete Rule
pt: Apagar a Regra

en: Delete Rules
pt: Apagar as Regras

en: Delete invitation emails after the reply to them has been sent
pt: Apagar os e-mails de convite após ter enviado a resposta para eles

en: Deleting an attachment from an encrypted or old-style mailman message is not supported.
pt: A remoção de um anexo de uma mensagem antiga do 'mailman' ou encriptada não é suportada.

en: Deleting an attachment might invalidate any digital signature on this message.
pt: A remoção de um anexo poderá invalidar as assinaturas digitais desta mensagem.

en: Description
pt: Descrição

en: Details:
pt: Detalhes:

en: Different results for signatures
pt: Resultados diferentes para as assinaturas

en: Disable Emoticon
pt: Desactivar o Ícone Emotivo

en: Disable scam detection for all messages
pt: Desactivar a detecção de farsas para todas as mensagens

en: Do Not Keep
pt: Não Manter

en: Do not ask again
pt: Não voltar a perguntar

en: Do not send MDNs in response to encrypted messages
pt: Não enviar MDNs em resposta a mensagens cifradas

en: Do not show attachments in the message viewer
pt: Não mostra os anexos no visualizador da mensagem

en: Do you want to delete all keys?
pt: Deseja apagar todas as chaves?

en: Do you want to delete all the rules?
pt: Deseja apagar todas as regras?

en: Do you want to delete this key? | Do you want to delete these keys?
pt[0]: Deseja apagar esta chave?
pt[1]: Deseja apagar estas chaves?

en: Do you want to delete this rule '%1'?
pt: Deseja apagar esta regra '%1'?

en: Do you want to delete this rule?
pt: Deseja apagar esta regra?

en: Domain
pt: Domínio

en: Domain:
pt: Domínio:

en: Duplicate Rule
pt: Duplicar a Regra

en: Edit with:
pt: Editar com:

en: Enable access key
pt: Activar a tecla de acesso

en: Enable this option to show different levels of quoted text. Disable to hide the levels of quoted text.
pt: Active esta opção para mostrar os diferentes níveis de texto citado. Desactive para esconder os níveis do texto citado.

en: Enable this option to show quoted text with a smaller font.
pt: Active esta opção para mostrar o texto citado com um tamanho mais pequeno.

en: Enabled
pt: Activa

en: Encapsulated Message
pt: Mensagem Encapsulada

en: Encapsulated Message (Subject: %1)
pt: Mensagem Encapsulada (Assunto: %1)

en: Encapsulated message
pt: Mensagem encapsulada

en: Encrypted message
pt: Mensagem encriptada

en: Encrypted message (decryption not possible)
pt: Mensagem encriptada (descodificação impossível)

en: End of encapsulated message
pt: Fim da mensagem encapsulada

en: End of encrypted message
pt: Fim da mensagem encriptada

en: End of signed message
pt: Fim da mensagem assinada

en: Error evaluating spam score
pt: Erro ao avaliar a pontuação de lixo

en: Error loading message
pt: Erro ao carregar a mensagem

en: Error saving attachment
pt: Erro ao gravar o anexo

en: Error saving message
pt: Erro ao gravar a mensagem

en: Error verifying the signature
pt: Erro ao verificar a assinatura

en: Error: Signature not verified
pt: Erro: A assinatura não foi verificada

en: Exchange-compatible invitation &naming
pt: &Nomenclatura de convites compatível com o Exchange

en: Exchange-compatible invitation naming
pt: Nomenclatura de convites compatível com o Exchange

en: Execute
pt: Executar

en: Expand all quoted text.
pt: Expandir todo o texto citado.

en: Export Rules
pt: Exportar as Regras

en: Export...
pt: Exportar...

en: File %1 could not be created.
pt: Não foi possível criar o ficheiro %1.

en: File %1 could not be loaded.
pt: Não foi possível carregar o ficheiro %1.

en: Found no attachments to save.
pt: Não foram encontrados anexos para gravar.

en: From
pt: De

en: From:
pt: De:

en: From:
pt: De:

en: Good signature
pt: Assinatura válida

en: Good signature.
pt: A assinatura é válida.

en: Grantlee theme "%1" is not valid.
pt: O tema do Grantlee "%1" não é válido.

en: Groupware Compatibility && Legacy Options
pt: Compatibilidade de 'Groupware' && Opções Legadas

en: HTML code for displaying the message to the user
pt: Código HTML para mostrar a mensagem ao utilizador

en: Hash Algorithm is unsupported.
pt: O algoritmo de codificação não é suportado.

en: Hash Algorithm unsafe (sha1)
pt: O algoritmo de codificação é inseguro (SHA1)

en: Hide Details
pt: Esconder os Detalhes

en: Hide encryption details.
pt: Esconder os detalhes da encriptação.

en: Hide signature details.
pt: Esconder os detalhes da assinatura.

en: How attachments are shown
pt: Como são apresentados os anexos

en: How much of headers should be displayed
pt: Que parte dos cabeçalhos a mostrar

en: I confirm it's not a scam
pt: Confirmo que não é uma burla

en: Ignore if not signed
pt: Ignorar se não estiver assinada

en: Import Rules
pt: Importar as Regras

en: Import...
pt: Importar...

en: Impossible to download key.
pt: Não é possível obter a chave.

en: Impossible to expand '%1'.
pt: Não é possível expandir o '%1'.

en: Impossible to verify signature.
pt: É impossível verificar a assinatura.

en: Inserted
pt: Inserida

en: Invalid body canonicalization.
pt: Normalização do conteúdo inválida.

en: Invalid header canonicalization.
pt: Normalização do cabeçalho inválida.

en: Invalid query method.
pt: Método de consulta inválido.

en: Invalid signature.
pt: A assinatura é inválida.

en: KMail Error
pt: Erro do KMail

en: KMail Question
pt: Pergunta do KMail

en: KMail can analyze messages for suspected email scams by looking for common techniques used to deceive you
pt: O KMail consegue analisar as mensagens à procura de técnicas comuns usadas para enganar o utilizador

en: KMail is unable to detect when the chosen editor is closed. To avoid data loss, editing the attachment will be aborted.
pt: O KMail não consegue detectar quando o editor seleccionado é fechado. Para evitar a perda de dados, a edição do anexo será interrompida.

en: KMail was unable to open the attachment.
pt: O KMail não conseguiu abrir o anexo.

en: Keep Encryption
pt: Manter Cifra

en: Keep Signature
pt: Manter Assinatura

en: Key Changed
pt: Chave Modificada

en: Last Used
pt: Última Utilização

en: List of emails in scam white list
pt: Lista de e-mails nas permissões de burlas

en: List-ID
pt: ID da Lista

en: List-Id:
pt: ID da Lista:

en: Load external references
pt: Carregar as referências externas

en: Load external references from the Internet for this message.
pt: Carrega as referências externas da Internet para esta mensagem.

en: Loading message...
pt: A carregar a mensagem...

en: Lookup the contact in KAddressbook
pt: Procurar o contacto no KAddressbook

[ctx: Mail message as shown, in HTML format]
en: HTML Source
pt: Código em HTML

en: Make account online.
pt: Ligar a conta.

en: Malware
pt: 'Software' malicioso

en: Mangle From:/To: headers in replies to replies
pt: Codificar os cabeçalhos De:/Para: nas respostas aos convites

en: Message Structure Viewer
pt: Visualizador da Estrutura da Mensagem

en: Message contains form element. This is often the case in scam emails.
pt: A mensagem contém um elemento de formulário. Este é normalmente o caso nas mensagens de burlas.

en: Message loading failed: %1.
pt: O carregamento da mensagem foi mal-sucedido: %1.

en: Message not found.
pt: A mensagem não foi encontrada.

en: Message was signed by %1.
pt: A mensagem foi assinada por %1.

en: Message was signed by %2 (Key ID: %1).
pt: A mensagem foi assinada por %2 (ID da Chave: %1).

en: Message was signed by %2 with key %1.
pt: A mensagem foi assinada por %2 com a chave %1.

en: Message was signed by %3 on %1 with key %2
pt: A mensagem foi assinada por %3 a %1 com a chave %2

en: Message was signed on %1 with key %2.
pt: A mensagem foi assinada a %1 com a chave %2.

en: Message was signed on %1 with unknown key %2.
pt: A mensagem foi assinada a %1 com a chave desconhecida %2.

en: Message was signed with key %1.
pt: A mensagem foi assinada com a chave %1.

en: Message was signed with unknown key %1.
pt: A mensagem foi assinada com a chave desconhecida %1.

en: Message was signed with unknown key.
pt: A mensagem foi assinada com uma chave desconhecida.

en: Microsoft Outlook has a number of shortcomings in its implementation of the iCalendar standard; this option works around one of them. If you have problems with Outlook users not being able to get your invitations, try setting this option.
pt: O Microsoft Outlook tem um conjunto de problemas na sua implementação da norma iCalendar; esta opção contorna uma delas. Se tiver problemas com os utilizadores de Outlook que não conseguem obter os seus convites, tente activar esta opção.

en: Microsoft Outlook has a number of shortcomings in its implementation of the iCalendar standard; this option works around one of them. If you have problems with Outlook users not being able to get your replies, try setting this option.
pt: O Microsoft Outlook tem um conjunto de problemas na sua implementação da norma iCalendar; esta opção resolve um deles.  Se tiver problemas com os utilizadores do Outlook a não conseguirem obter as suas respostas, tente activar esta opção.

en: Microsoft Outlook, when used in combination with a Microsoft Exchange server,
    has a problem understanding standards-compliant groupware email.
    Turn this option on to send groupware invitations in a way that Microsoft Exchange understands.
pt: O Microsoft Outlook, ao ser usado em conjunto com um servidor Microsoft Exchange,
    tem um problema de compreensão de mensagens de 'groupware' compatíveis com as normas.
    Active esta opção para enviar os convites de 'groupware' num formato que o Microsoft Exchange compreenda.

en: Microsoft Outlook, when used in combination with a Microsoft Exchange server, has a problem understanding standards-compliant groupware email. Turn this option on to send groupware invitations in a way that Microsoft Exchange understands.
pt: O Microsoft Outlook, ao ser usado em conjunto com um servidor Microsoft Exchange, tem um problema de compreensão de mensagens de 'groupware' compatíveis com as normas. Active esta opção para enviar os convites de 'groupware' num formato que o Microsoft Exchange compreenda.

en: Missing header From.
pt: Falta o cabeçalho De.

en: Missing signature.
pt: Falta a assinatura.

en: Modify...
pt: Modificar...

en: Move to Trash
pt: Enviar para o Lixo

en: Must be signed
pt: Deve estar assinada

en: Next Message
pt: Mensagem Seguinte

en: No Spam agent
pt: Sem agente de lixo-electrónico

en: No Subject
pt: Sem Assunto

en: No mail address is stored in the %1 used for signing, so we cannot compare it to the sender's address %2.
pt: Não está guardado nenhum endereço de e-mail no %1 usado para a assinatura, pelo que não é possível compará-lo com o endereço do remetente %2.

en: No network connection detected, we cannot expand url.
pt: Não foi detectada nenhuma ligação de rede; não é possível expandir o URL.

en: No public key to verify the signature
pt: Não existe uma chave pública para verificar a assinatura

en: No rules found
pt: Não foram encontradas regras

en: No rules imported.
pt: Não foram importadas regras.

en: No secret key found to decrypt the message. The message is encrypted for the following keys:
pt: Não foi encontrada nenhuma chave privada para codificar a mensagem. Ela está codificada pelas seguintes chaves:

en: No signature found
pt: Não foi encontrada nenhuma assinatura

en: No status information available.
pt: Não está disponível nenhuma informação de estado.

en: Not Signed
pt: Não Assinada

en: Not enough information to check signature validity.
pt: Não existe informação suficiente para verificar a validade da assinatura.

en: Not enough information to check signature. %1
pt: Não existe informação suficiente para verificar a assinatura. %1

en: O&verride character encoding:
pt: &Usar a codificação de caracteres:

en: One key has been revoked.
pt: Uma das chaves foi revogada.

en: One key has expired.
pt: Uma das chaves expirou.

en: Only print selected text in viewer
pt: Imprimir apenas o texto seleccionado no visualizador

en: Open &With...
pt: Abrir &Com...

en: Open &with %1
pt: Abrir &com o %1

en: Open Documentation
pt: Abrir a Documentação

en: Open URL
pt: Abrir o URL

en: Open With...
pt: Abrir Com...

en: Open folder where PDF file was saved
pt: Abrir a pasta onde foi gravado o ficheiro PDF

en: Open folder where attachment was saved | Open folder where attachments were saved
pt[0]: Abrir a pasta onde foi gravado o anexo
pt[1]: Abrir a pasta onde foram gravados os anexos

en: Opening URL...
pt: A abrir o URL...

en: Options
pt: Opções

en: Overwrite File?
pt: Sobrepor o Ficheiro?

en: Please wait while the message is being decrypted...
pt: Espere por favor enquanto a mensagem está a ser descodificada...

en: Please wait while the signature is being verified...
pt: Verifique por favor enquanto a assinatura é verificada...

en: Prefer HTML to plain text
pt: Preferir o HTML ao texto simples

en: Previous Message
pt: Mensagem Anterior

en: Print background color and images
pt: Imprimir a cor de fundo e as imagens

en: Print only selected text
pt: Imprimir apenas o texto seleccionado

en: Printing mode
pt: Modo de impressão

en: Priority
pt: Prioridade

en: Priority:
pt: Prioridade:

en: Problem during converting public key
pt: Problemas ao converter a chave pública

en: Properties
pt: Propriedades

en: Public Key too small
pt: A chave pública é demasiado pequena

en: Public key is too small.
pt: A chave pública é demasiado pequena.

en: Raw, unmodified mail as it is stored on the filesystem or on the server
pt: A mensagem em bruto, sem modificações, como se encontra guardada no sistema de ficheiros ou no servidor

en: Reason:
pt: Razão:

en: Reason: %1
pt: Razão: %1

en: Recheck DKIM Signature
pt: Verificar de Novo a Assinatura DKIM

en: Reduce font size for &quoted text
pt: Reduzir o tamanho do texto &citado

en: Reduce font size for quoted text
pt: Reduzir o tamanho do texto citado

en: Remote Content
pt: Conteúdo Remoto

en: Remove Key | Remove Keys
pt[0]: Remover a Chave
pt[1]: Remover as Chaves

en: Remove Rule
pt: Remover a Regra

en: Reply To All
pt: Responder a Todos

en: Reply To Author
pt: Responder ao Autor

en: Reply To:
pt: Resposta Para:

en: Reply to:
pt: Responder para:

en: Respect &expand/collapse quote marks settings
pt: Respeitar as marcas de citação para &expandir/recolher

en: Respect expand/collapse quote mark which is defined in settings during printing.
pt: Respeitar as definições de marcas de expansão/fecho ao imprimir.

en: Rule type
pt: Tipo de regra

en: Rule:
pt: Regra:

en: Rules...
pt: Regras...

en: Save &As...
pt: Gr&avar Como...

en: Save All Attachments...
pt: Gravar Todos os Anexos...

en: Save As...
pt: Gravar Como...

en: Save Attachment
pt: Gravar o Anexo

en: Save Attachments To
pt: Gravar os Anexos Para

en: Save Message | Save Messages
pt[0]: Gravar a Mensagem
pt[1]: Gravar as Mensagens

en: Scan emails for tracking URLs
pt: Sondar os e-mails à procura de URL's de seguimento

en: Scroll Message Down
pt: Descer na Mensagem

en: Scroll Message Down (More)
pt: Descer (Mais) na Mensagem

en: Scroll Message Up
pt: Subir na Mensagem

en: Scroll Message Up (More)
pt: Subir (Mais) na Mensagem

en: Scroll To
pt: Deslocar Para

en: Security:
pt: Segurança:

en: Select All Text
pt: Seleccionar Todo o Texto

en: Send &invitations in the mail body
pt: Enviar os conv&ites no conteúdo da mensagem

en: Send groupware invitations in the mail body
pt: Enviar os convites no conteúdo da mensagem

en: Sender's mail address is not stored in the %1 used for signing.
pt: O endereço de e-mail do remetente não está gravado na %1 usada para a assinatura.

en: Sender:
pt: Remetente:

en: Share Text...
pt: Partilhar o Texto...

en: Short url '%1' redirects to '%2'.
pt: O URL curto '%1' aponta para '%2'.

en: Show &expand/collapse quote marks
pt: Mostrar marcas de citação para &expandir/recolher

en: Show Attachments only in the header of the mail
pt: Mostrar os anexos apenas no cabeçalho da mensagem

en: Show Details
pt: Mostrar os Detalhes

en: Show GnuPG Audit Log for this operation
pt: Mostrar o Registo de Auditoria do GnuPG para esta operação

en: Show Message Structure
pt: Mostrar a Estrutura da Mensagem

en: Show all attachments as icons. Click to see them.
pt: Mostra todos os anexos como ícones. Carregue neles para os ver.

en: Show all attachments inline (if possible)
pt: Mostra todos os anexos incorporados (se possível)

en: Show always
pt: Mostrar sempre

en: Show attachments as suggested by sender.
pt: Mostra os anexos tal como foi sugerido pelo remetente.

en: Show certificate 0x%1
pt: Mostrar o certificado 0x%1

en: Show encryption details.
pt: Mostrar os detalhes da encriptação.

en: Show expand/collapse quote marks
pt: Mostrar marcas de citação para expandir/recolher

en: Show never
pt: Nunca mostrar

en: Show signature details.
pt: Mostrar os detalhes da assinatura.

en: Signature algorithm is invalid.
pt: O algoritmo da assinatura é inválido.

en: Signature created in the future
pt: A assinatura foi criada no futuro

en: Signature expired
pt: Assinatura expirada

en: Signature is too large.
pt: A assinatura é demasiado grande.

en: Signature is valid.
pt: A assinatura é válida.

en: Signature too small
pt: A assinatura é demasiado pequena

en: Signed by <a href='mailto:%1'>%1</a>.
pt: Assinada por <a href='mailto:%1'>%1</a>.

en: Size
pt: Tamanho

en: Sorry, certificate could not be imported.
pt: Infelizmente, não foi possível importar o certificado.

en: Sorry, no certificates were found in this message.
pt: Infelizmente, não foram encontrados certificados nesta mensagem.

en: Sorry, no details on certificate import available.
pt: Infelizmente, não estão disponíveis detalhes sobre a importação do certificado.

en: Spam Status:
pt: Estado de Lixo:

en: Spam filter score could not be extracted from header
pt: Não foi possível extrair a pontuação do filtro de lixo a partir do cabeçalho

en: Spam filter score not a number
pt: A pontuação do filtro de lixo não é um número

en: Speak Text
pt: Falar o Texto

en: Specifies the default policy to use, for the Message Disposition Notifications (for internal use only)
pt: Indica a política a usar nas Notificações de Entrega das Mensagens (apenas para uso interno)

en: Specifies the default quoting action to take, when replying to a message (for internal use only)
pt: Indica a acção de citação a usar por omissão ao responder a uma mensagem (apenas para uso interno)

en: Specifies the font to use for printing
pt: Define o tipo de letra a usar na impressão

en: Specifies the font to use for the message body
pt: Define o tipo de letra a usar no corpo da mensagem

en: Specifies whether the background color and images are also drawn when the page is printed.
pt: Define se a cor de fundo e as imagens também são representadas na impressão da página.

en: Specifies whether to reuse the quote color, beyond the 3rd level
pt: Indica se deve reutilizar a cor da citação para além do 3º nível

[ctx: Start of warning message.]
en: Warning:
pt: Aviso:

en: Status
pt: Estado

en: Status:
pt: Estado:

en: Stored DKIM key is different from the current one. Do you want to store this one too?
pt: A chave de DKIM guardada é diferente da actual. Deseja guardar esta também?

en: Subject:
pt: Assunto:

en: The KDE Mail Client
pt: O Cliente de E-mail do KDE

en: The URL %1 is not valid.
pt: O URL %1 não é válido.

en: The domain doesn't exist.
pt: O domínio não existe.

en: The message is encrypted for the following keys:
pt: A mensagem está codificada pelas seguintes chaves:

en: The most recent selected folder using for Event.
pt: A pasta seleccionada mais recentemente para usar com os eventos.

en: The most recent selected folder using for Notes.
pt: A pasta seleccionada mais recentemente para usar com as notas.

en: The most recent selected folder using for Todo.
pt: A pasta seleccionada mais recentemente para usar com os itens por-fazer.

en: The network is broken.
pt: A rede está com problemas.

en: The part %1 of the message is encrypted. Do you want to keep the encryption when saving?
pt: A componente %1 da mensagem está cifrada. Deseja manter a cifra ao gravar?

en: The part %1 of the message is signed. Do you want to keep the signature when saving?
pt: A componente %1 da mensagem está assinada. Deseja manter a assinatura ao gravar?

en: The public key was revoked.
pt: A chave pública foi revogada.

en: The signature has expired.
pt: A assinatura expirou.

en: The signature is valid and the key is fully trusted.
pt: A assinatura é válida e a chave tem uma confiança completa.

en: The signature is valid and the key is marginally trusted.
pt: A assinatura é válida e a chave tem uma confiança marginal.

en: The signature is valid and the key is ultimately trusted.
pt: A assinatura é válida e a chave tem uma confiança total.

en: The signature is valid, but the key is untrusted.
pt: A assinatura é válida, mas a chave não é de confiança.

en: The signature is valid, but the key's validity is unknown.
pt: A assinatura é válida, mas a validade da chave é desconhecida.

en: The signing domain is only testing DKIM.
pt: O domínio da assinatura só está a testar o DKIM.

en: The validity of the signature cannot be verified.
pt: A validade da assinatura não pode ser verificada.

en: This email contains a link (%1) which contains multiple http://. This is often the case in scam emails.
pt: Esta mensagem contém um endereço (%1) que contém vários 'http://'. Este é normalmente o caso nas mensagens de burlas.

en: This email contains a link (%1) which has a redirection
pt: Esta mensagem contém um endereço (%1) que tem um reencaminhamento para outro.

en: This email contains a link which points to a hexadecimal IP address (%1) instead of a typical textual website address. This is often the case in scam emails.
pt: Esta mensagem contém uma referência para um endereço IP em hexadecimal (%1) em vez de um endereço em texto típico de uma página Web. Este é normalmente o caso nas mensagens de burlas.

en: This email contains a link which points to a numerical IP address (%1) instead of a typical textual website address. This is often the case in scam emails.
pt: Esta mensagem contém uma referência para um endereço IP numérico (%1) em vez de um endereço em texto típico de uma página Web. Este é normalmente o caso nas mensagens de burlas.

en: This email contains a link which reads as '%1' in the text, but actually points to '%2'. This is often the case in scam emails to mislead the recipient
pt: Esta mensagem contém uma referência que aparece como '%1' no texto, mas de facto aponta para '%2'. Este é normalmente o caso nas mensagens de burlas que enganam o destinatário

en: This email contains a shorturl (%1). It can redirect to another server.
pt: Esta mensagem contém um endereço (%1) que tem um reencaminhamento para outro.

en: This message is encrypted.
pt: Esta mensagem está encriptada.

en: This message may be a scam. <a href="scamdetails">(Details...)</a>
pt: Esta mensagem poderá ser uma farsa ou burla. <a href="scamdetails">(Detalhes...)</a>

en: This web site is a malware, do you want to continue to show it?
pt: Esta página Web contém 'malware' (aplicações maliciosas); deseja continuar a apresentá-la?

en: Threshold could not be extracted from header
pt: Não foi possível extrair o limite a partir do cabeçalho

en: Threshold not a valid number
pt: O limite não é um número válido

[ctx: To-field of the mailheader.]
en: To:
pt: Para:

en: To:
pt: Para:

en: Toggle HTML Display Mode
pt: Comutar o Modo de Visualização em HTML

en: Toggle display mode between HTML and plain text
pt: Comuta o modo de visualização entre HTML e texto simples

en: Turn on HTML rendering for this message.
pt: Activar a representação de HTML para esta mensagem.

en: Turn this option on in order to make Outlook(tm) understand your answers to invitation replies
pt: Active esta opção para fazer com que o Outlook(tm) compreenda as suas respostas aos convites

en: Turn this option on in order to make Outlook(tm) understand your answers to invitations
pt: Active esta opção para fazer com que o Outlook(tm) compreenda as suas respostas aos convites

en: Type
pt: Tipo

en: URL copied to clipboard.
pt: O URL foi copiado para a área de transferência.

en: Unable to edit attachment
pt: Não é possível editar o anexo

en: Unable to verify: key missing.
pt: Não foi possível verificar: falta a chave.

[ctx: Unchanged mail message]
en: Raw Source
pt: Código em Bruto

en: Unknown
pt: Desconhecida

en: Unknown Body Hash Algorithm.
pt: Algoritmo de codificação do conteúdo desconhecido.

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
pt: Desconhecida

en: Unknown signature state
pt: O estado da assinatura é desconhecido

en: Unnamed attachment
pt: Anexo sem nome

en: Update DKIM key
pt: Actualizar a Chave DKIM

en: Use '*' to specify all emails from domain
pt: Use o '*' para indicar todos os e-mails do domínio

en: Use Fi&xed Font
pt: Usar um Tipo de &Letra Monoespaçado

[ctx: View->]
en: &Attachments
pt: &Anexos

[ctx: View->]
en: &Headers
pt: Cabeçal&hos

[ctx: View->attachments->]
en: &As Icons
pt: &Como Ícones

[ctx: View->attachments->]
en: &Hide
pt: &Escondidos

[ctx: View->attachments->]
en: &Inline
pt: &Incorporados

[ctx: View->attachments->]
en: &Smart
pt: Inteli&gentes

[ctx: View->attachments->]
en: In Header Only
pt: Apenas no Cabeçalho

en: Viewer settings
pt: Configuração do visualizador

en: Warning: The signature is bad.
pt: Atenção: A assinatura é inválida.

en: We cannot save message.
pt: Não é possível gravar a mensagem.

en: What style of headers should be displayed
pt: Qual o estilo de cabeçalhos a apresentar

en: When this is checked, received invitation emails that have been replied to will be moved to the Trash folder, once the reply has been successfully sent.
pt: Quando esta opção está assinalada, os e-mails de convites recebidos que tenham sido respondidos serão enviados para a pasta de Lixo, logo que tenha sido enviada a resposta com sucesso.

en: When this is checked, you will not see the mail composer window. Instead, all invitation mails are sent automatically. If you want to see the mail before sending it, you can uncheck this option. However, be aware that the text in the composer window is in iCalendar syntax, and you should not try modifying it by hand.
pt: Quando esta opção estiver seleccionada, não verá a janela de composição da mensagem. Em vez disso, todas as mensagens de convites são enviadas automaticamente. Se quiser ver a mensagem antes de a enviar, poderá desligar esta opção. Contudo, tenha em atenção que o texto na janela de composição está na sintaxe iCalendar, pelo que não deverá tentar modificá-la à mão.

en: When this is on, the user will not see the mail composer window. Invitation mails are sent automatically.
pt: Quando isto está activo, o utilizador não irá ver a janela de composição de mensagens. As mensagens de convites são enviadas automaticamente.

en: When we render html do not use font size inferior to minimum size.
pt: Quando desenhar HTML, não usar um tamanho de letra inferior ao tamanho mínimo.

en: Work online.
pt: Trabalhar ligado.

en: body part
pt: componente do conteúdo

en: certificate
pt: certificado

en: email messages (*.mbox);;all files (*)
pt: mensagens de e-mail (*.mbox);;todos os ficheiros (*)

[ctx: filename for an unnamed attachment]
en: attachment.1
pt: anexo.1

[ctx: filename for the %1-th unnamed attachment]
en: attachment.%1
pt: anexo.%1

en: message
pt: mensagem

en: resent from:
pt: reenviado de:

en: resent to:
pt: reenviado para:

en: sender:
pt: remetente:

en: stored:
pt: guardado:

[ctx: to open]
en: Open
pt: Abrir

[ctx: to view something]
en: View
pt: Ver

en: unknown key
pt: chave desconhecida
