orca - en to pt_BR translation catalogue (1821 entries)

en:  %d column |  %d columns
pt_BR[0]:  %d coluna
pt_BR[1]:  %d colunas

en:  dot dot dot
pt_BR:  ponto ponto ponto

en:  subscript %s
pt_BR:  subscrito %s

en:  superscript %s
pt_BR:  sobrescrito %s

en: %(count)d %(repeatChar)s character | %(count)d %(repeatChar)s characters
pt_BR[0]: %(count)d caractere %(repeatChar)s
pt_BR[1]: %(count)d caracteres %(repeatChar)s

en: %(count)d Screen reader shortcut for %(application)s found. | %(count)d Screen reader shortcuts for %(application)s found.
pt_BR[0]: %(count)d atalho do leitor de tela para %(application)s localizado.
pt_BR[1]: %(count)d atalhos do leitor de tela para %(application)s localizados.

en: %(index)d of %(total)d
pt_BR: %(index)d de %(total)d

en: %(index)d of %(total)d item selected | %(index)d of %(total)d items selected
pt_BR[0]: %(index)d de %(total)d item selecionado
pt_BR[1]: %(index)d de %(total)d itens selecionados

en: %(role)s level %(level)d
pt_BR: %(role)s nível %(level)d

en: %(uri)s link to %(file)s
pt_BR: link %(uri)s para %(file)s

en: %H hours and %M minutes
pt_BR: %H horas e %M minutos

en: %H hours, %M minutes and %S seconds
pt_BR: %H horas, %M minutos e %S segundos

en: %d Screen reader default shortcut found. | %d Screen reader default shortcuts found.
pt_BR[0]: %d atalho padrão do leitor de tela localizado.
pt_BR[1]: %d atalhos padrões do leitor de tela localizados.

en: %d character too long | %d characters too long
pt_BR[0]: %d caractere muito longo
pt_BR[1]: %d caracteres muito longos

en: %d column | %d columns
pt_BR[0]: %d coluna
pt_BR[1]: %d colunas

en: %d day ago | %d days ago
pt_BR[0]: %d dia atrás
pt_BR[1]: %d dias atrás

en: %d file found | %d files found
pt_BR[0]: %d arquivo localizado
pt_BR[1]: %d arquivos localizados

en: %d form | %d forms
pt_BR[0]: %d formulário
pt_BR[1]: %d formulários

en: %d heading | %d headings
pt_BR[0]: %d título
pt_BR[1]: %d títulos

en: %d hour ago | %d hours ago
pt_BR[0]: %d hora atrás
pt_BR[1]: %d horas atrás

en: %d item | %d items
pt_BR[0]: %d item
pt_BR[1]: %d itens

en: %d item found | %d items found
pt_BR[0]: %d item localizado
pt_BR[1]: %d itens localizados

en: %d landmark | %d landmarks
pt_BR[0]: %d marco
pt_BR[1]: %d marcos

en: %d message.
     | %d messages.
pt_BR[0]: %d mensagem.
pt_BR[1]: %d mensagens.

en: %d minute ago | %d minutes ago
pt_BR[0]: %d minuto atrás
pt_BR[1]: %d minutos atrás

en: %d percent of document read | %d percent of document read
pt_BR[0]: %d porcento do documento lido
pt_BR[1]: %d porcento do documento lido

en: %d percent. | %d percent.
pt_BR[0]: %d porcento.
pt_BR[1]: %d porcento.

en: %d second ago | %d seconds ago
pt_BR[0]: %d segundo atrás
pt_BR[1]: %d segundos atrás

en: %d space | %d spaces
pt_BR[0]: %d espaço
pt_BR[1]: %d espaços

en: %d table | %d tables
pt_BR[0]: %d tabela
pt_BR[1]: %d tabelas

en: %d unfocused dialog | %d unfocused dialogs
pt_BR[0]: %d diálogo sem foco
pt_BR[1]: %d diálogos sem foco

en: %d unvisited link | %d unvisited links
pt_BR[0]: %d link não visitado
pt_BR[1]: %d links não visitados

en: %d value | %d values
pt_BR[0]: %d valor
pt_BR[1]: %d valores

en: %d visited link | %d visited links
pt_BR[0]: %d link visitado
pt_BR[1]: %d links visitados

en: %s default voice
pt_BR: Voz padrão %s

en: %s link
pt_BR: link %s

en: (%d dialog) | (%d dialogs)
pt_BR[0]: (%d diálogo)
pt_BR[1]: (%d diálogos)

en: 0 items
pt_BR: 0 itens

en: A ACUTE
pt_BR: A AGUDO

en: A CIRCUMFLEX
pt_BR: A CIRCUNFLEXO

en: A RING
pt_BR: A CÍRCULO

en: A TILDE
pt_BR: A TIL

en: A UMLAUT
pt_BR: A TREMA

en: A channel only if its _window is active
pt_BR: Um canal _somente se sua janela está ativa

en: Active _Profile:
pt_BR: Ativar _perfil:

en: Actual String
pt_BR: Texto real

en: Add bookmark
pt_BR: Adiciona marcador

en: Adjust selected attribute
pt_BR: Ajustar atributo selecionado

en: Advance live region politeness setting
pt_BR: Avança a configuração de polidez da região dinâmica

en: All cha_nnels
pt_BR: Todos os ca_nais

en: All channels when an_y %s window is active
pt_BR: Todos os canais quando _qualquer janela do %s estiver ativa

en: All live regions set to off
pt_BR: Todas as regiões dinâmicas configuradas como desligadas

en: Alt_L
pt_BR: Alt_Esquerdo

en: Alt_R
pt_BR: Alt_Direito

en: Always speak selected spreadsheet range
pt_BR: Sempre ler o intervalo da planilha selecionada

en: Announce _forms during navigation
pt_BR: Anunciar _formulários durante a navegação

en: Announce _forms in Say All
pt_BR: Anunciar _formulários no Ler tudo

en: Announce _lists during navigation
pt_BR: Anunciar _listas durante a navegação

en: Announce _panels during navigation
pt_BR: Anunciar _painéis durante a navegação

en: Announce _panels in Say All
pt_BR: Anunciar _painéis no Ler tudo

en: Announce _tables during navigation
pt_BR: Anunciar _tabelas durante a navegação

en: Announce _tables in Say All
pt_BR: Anunciar _tabelas no Ler tudo

en: Announce block_quotes during navigation
pt_BR: Anunciar c_itações durante a navegação

en: Announce block_quotes in Say All
pt_BR: Anunciar c_itações no Ler tudo

en: Announce cell _header
pt_BR: Anunciar _cabeçalho da célula

en: Announce land_marks during navigation
pt_BR: Anunciar _marcos durante a navegação

en: Announce land_marks in Say All
pt_BR: Anunciar _marcos no Ler tudo

en: Announce li_sts in Say All
pt_BR: Anunciar li_stas no Ler tudo

en: Announce when your _buddies are typing
pt_BR: Anunciar quanto _amigos estiverem digitando

en: Another screen reader process is already running for this session.
    Run “orca --replace” to replace that process with a new one.
pt_BR: Já existe outro processo de leitor de tela em execução para esta sessão.
    Execute “orca --replace” para substituir este processo por um novo.

en: Append the contents under flat review to the clipboard
pt_BR: Acrescenta o conteúdo sob revisão plana para a área de transferência

en: Appended contents to clipboard.
pt_BR: Conteúdo acrescentado à área de transferência.

en: Application
pt_BR: Aplicativo

en: Applies to:
pt_BR: Aplicar em:

en: Arabic Grade 1
pt_BR: Árabe grau 1

en: Attribute Name
pt_BR: Nome do atributo

en: Automatic focus mode during caret navigation
pt_BR: Modo de foco automático durante a navegação por cursor

en: Automatic focus mode during native navigation
pt_BR: Modo de foco automático durante a navegação nativa

en: Automatic focus mode during structural navigation
pt_BR: Modo de foco automático durante a navegação estrutural

en: Automatically start speaking a page when it is first _loaded
pt_BR: Iniciar automaticamente a _ler a página quando ela for carregada pela primeira vez

en: Bee_p updates
pt_BR: Atualizações em bi_pes

en: Beginning of row.
pt_BR: Início da linha.

en: Belgium Dutch Grade 1
pt_BR: Holandês da Bélgica grau 1

en: Bookmark where am I with respect to current position
pt_BR: Marca onde eu estou em relação à posição atual

en: Bottom Left
pt_BR: Canto inferior esquerdo

en: Bottom of column.
pt_BR: Fundo da coluna.

en: Braille Bindings
pt_BR: Associações Braille

en: Braille Indicator
pt_BR: Indicador Braille

en: Break speech into ch_unks between pauses
pt_BR: _Quebrar a fala em pedaços separados por pausas

en: Brie_f
pt_BR: Cur_to

en: Browse mode
pt_BR: Modo de navegação

en: Browse mode is sticky.
pt_BR: Modo pegajoso de navegação.

en: Bypass mode enabled.
pt_BR: Modo de repasse habilitado.

en: C CEDILLA
pt_BR: C CEDILHA

en: C_urrent location
pt_BR: Localização at_ual

en: Canada French Grade 1
pt_BR: Francês do Canadá grau 1

en: Canada French Grade 2
pt_BR: Francês do Canadá grau 2

en: Cannot start the screen reader because it cannot connect to the Desktop.
pt_BR: Não foi possível iniciar o leitor de tela porque ele não pode conectar-se ao ambiente gráfico.

en: Capitalization style set to icon.
pt_BR: Estilo de letras maiúsculas definido para ícone.

en: Capitalization style set to none.
pt_BR: Estilo de letras maiúsculas definido para nenhum.

en: Capitalization style set to spell.
pt_BR: Estilo de letras maiúsculas definido para soletrar.

en: Cause the current combo box to be expanded
pt_BR: Faz a caixa de combinação atual ser expandida

en: Cell %s
pt_BR: Célula %s

en: Cell spans %d column | Cell spans %d columns
pt_BR[0]: Célula ocupa %d coluna
pt_BR[1]: Célula ocupa %d colunas

en: Cell spans %d row | Cell spans %d rows
pt_BR[0]: Célula ocupa %d linha
pt_BR[1]: Célula ocupa %d linhas

en: Change spoken number style
pt_BR: Altera o estilo de números falados

en: Clear the dynamic column headers
pt_BR: Limpa os cabeçalhos dinâmicos de coluna

en: Clear the dynamic row headers
pt_BR: Limpa os cabeçalhos dinâmicos de linha

en: Column %s selected
pt_BR: Coluna %s selecionada

en: Column %s unselected
pt_BR: Coluna %s desmarcada

en: Columns %s through %s selected
pt_BR: Colunas %s até %s selecionadas

en: Columns %s through %s unselected
pt_BR: Colunas %s até %s desmarcadas

en: Columns reordered
pt_BR: Colunas reordenadas

en: Command
pt_BR: Comando

en: Context is %s
pt_BR: Contexto é %s

en: Contraction _Table:
pt_BR: Tabela de _abreviatura:

en: Control caret navigation
pt_BR: Usar navegação por cursor

en: Copied contents to clipboard.
pt_BR: Conteúdo copiado para a área de transferência.

en: Copied selection to clipboard.
pt_BR: Seleção copiada para a área de transferência.

en: Copy the contents under flat review to the clipboard
pt_BR: Copia o conteúdo sob revisão plana para a área de transferência

en: Could not activate the settings manager. Exiting.
pt_BR: Não foi possível ativar o gerenciador de configurações. Saindo.

en: Could not find current location.
pt_BR: Não foi possível encontrar a localização atual.

en: Cursor Position
pt_BR: Posição do cursor

en: Cursor Routing
pt_BR: Encaminhamento do cursor

en: Cut Begin
pt_BR: Inicio de corte

en: Cut Line
pt_BR: Linha de corte

en: Cut selection to clipboard.
pt_BR: Corta seleção para a área de transferência.

en: Cycle the debug level at run time
pt_BR: Circula entre os níveis de depuração durante a execução

en: Cycle to the next capitalization style
pt_BR: Circula para o próximo estilo de letras maiúsculas

en: Cycle to the next key echo level
pt_BR: Circula para o próximo nível de eco de tecla

en: Cycle to the next settings profile
pt_BR: Circula para o próximo perfil de configurações

en: Cycle to the next speaking of punctuation level
pt_BR: Circula para o próximo nível de fala de pontuação

en: Czech Grade 1
pt_BR: Tcheco grau 1

en: D_uration (secs):
pt_BR: D_uração (segundos):

en: Dat_e format:
pt_BR: Formato de dat_a:

en: Decrease the speech pitch
pt_BR: Diminui a tonalidade da fala

en: Decrease the speech rate
pt_BR: Diminui a velocidade da fala

en: Decrease the speech volume
pt_BR: Diminui o volume da fala

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Default Synthesizer
pt_BR: Sintetizador padrão

en: Default button is %s
pt_BR: Botão padrão é %s

en: Description list with %d term | Description list with %d terms
pt_BR[0]: Lista de descrição com %d termo
pt_BR[1]: Lista de descrição com %d termos

en: Disable _end of line symbol
pt_BR: Desabilitar símbolo de _fim de linha

en: Display Settings
pt_BR: Configurações de exibição

en: Display a list of blockquotes
pt_BR: Exibe uma lista de citações

en: Display a list of buttons
pt_BR: Exibe uma lista de botões

en: Display a list of check boxes
pt_BR: Exibe uma lista de caixas de seleção

en: Display a list of clickables
pt_BR: Exibe uma lista de objetos clicáveis

en: Display a list of combo boxes
pt_BR: Exibe uma lista de caixas de combinação

en: Display a list of entries
pt_BR: Exibe uma lista de entradas

en: Display a list of form fields
pt_BR: Exibe uma lista de campos de formulário

en: Display a list of headings
pt_BR: Exibe uma lista de títulos

en: Display a list of headings at level %d
pt_BR: Exibe uma lista de títulos de nível %d

en: Display a list of images
pt_BR: Exibe uma lista de imagens

en: Display a list of landmarks
pt_BR: Exibe uma lista de marcos

en: Display a list of large objects
pt_BR: Exibe uma lista de blocos

en: Display a list of links
pt_BR: Exibe uma lista de links

en: Display a list of list items
pt_BR: Exibe uma lista de itens de lista

en: Display a list of lists
pt_BR: Exibe uma lista de listas

en: Display a list of paragraphs
pt_BR: Exibe uma lista de parágrafos

en: Display a list of radio buttons
pt_BR: Exibe uma lista de botões de opção

en: Display a list of tables
pt_BR: Exibe uma lista de tabelas

en: Display a list of unvisited links
pt_BR: Exibe uma lista de links não visitados

en: Display a list of visited links
pt_BR: Exibe uma lista de links visitados

en: Display the application preferences configuration dialog
pt_BR: Exibe o diálogo de configuração de preferências do aplicativo

en: Display the preferences configuration dialog
pt_BR: Exibe o diálogo de configuração de preferências

en: Do not announce when your buddies are typing.
pt_BR: Não anunciar quando nossos amigos estão teclando.

en: Do not provide chat room specific message histories.
pt_BR: Não fornecer históricos de mensagens específicos para cada sala de bate-papo.

en: Do not speak chat room name.
pt_BR: Não falar o nome da sala de bate-papo.

en: Dot _7
pt_BR: Ponto _7

en: Dot _8
pt_BR: Ponto _8

en: Dots 7 an_d 8
pt_BR: Pontos 7 _e 8

en: Dynamic column header cleared.
pt_BR: Cabeçalho de coluna dinâmica limpo.

en: Dynamic column header set for row %d
pt_BR: Cabeçalho de coluna dinâmica definido para linha %d

en: Dynamic row header cleared.
pt_BR: Cabeçalho de linha dinâmica limpo.

en: Dynamic row header set for column %s
pt_BR: Cabeçalho de linha dinâmica definido pra coluna %s

en: E ACUTE
pt_BR: E AGUDO

en: E CIRCUMFLEX
pt_BR: E CIRCUNFLEXO

en: E UMLAUT
pt_BR: E TREMA

en: Echo
pt_BR: Eco

en: Echo set to None.
pt_BR: Eco definido para nenhum.

en: Echo set to key and word.
pt_BR: Eco definido para tecla e palavra.

en: Echo set to key.
pt_BR: Eco definido para tecla.

en: Echo set to sentence.
pt_BR: Eco definido para sentença.

en: Echo set to word and sentence.
pt_BR: Eco definido para palavra e sentença.

en: Echo set to word.
pt_BR: Eco definido para palavra.

en: Enable Braille _support
pt_BR: Habilitar o _suporte a Braille

en: Enable _alphabetic keys
pt_BR: Habilitar teclas _alfabéticas

en: Enable _function keys
pt_BR: Habilitar teclas de _função

en: Enable _key echo
pt_BR: Habilitar eco de _tecla

en: Enable _modifier keys
pt_BR: Habilitar teclas _modificadoras

en: Enable _navigation keys
pt_BR: Habilitar teclas de _navegação

en: Enable _punctuation keys
pt_BR: Habilitar teclas de _pontuação

en: Enable _rewind and fast forward in Say All
pt_BR: Habilitar _retrocesso e avanço rápido em ler tudo

en: Enable _space
pt_BR: Habilitar e_spaço

en: Enable _structural navigation
pt_BR: Habilitar navegação _estrutural

en: Enable _structural navigation in Say All
pt_BR: Habilitar navegação _estrutural em Ler tudo

en: Enable _word wrap
pt_BR: Habilitar quebra por _palavra

en: Enable ac_tion keys
pt_BR: Habilitar teclas de açã_o

en: Enable echo by _sentence
pt_BR: Habilitar eco por _sentença

en: Enable echo by _word
pt_BR: Habilitar eco por _palavra

en: Enable echo by cha_racter
pt_BR: Habilitar eco por _caractere

en: Enable flash _messages
pt_BR: Habilitar mensagens _flash

en: Enable layout mode for content
pt_BR: Habilita o modo leiaute para conteúdo

en: Enable n_umeric keys
pt_BR: Habilitar teclas n_uméricas

en: Enable non-spacing _diacritical keys
pt_BR: Habilitar teclas _mortas

en: Enable sticky browse mode
pt_BR: Habilita o modo fixo de navegação

en: Enable sticky focus mode
pt_BR: Habilita o modo fixo de foco

en: End of container.
pt_BR: Fim do contêiner.

en: End of row.
pt_BR: Fim da linha.

en: End of table
pt_BR: Fim da tabela

en: Enter and exit flat review mode
pt_BR: Entra e sai do modo de revisão plana

en: Enter learn mode.  Press escape to exit learn mode
pt_BR: Entra no modo de aprendizado. Pressione ESC para sair deste modo

en: Entering flat review.
pt_BR: Entrando na revisão plana.

en: Entering learn mode.  Press any key to hear its function.  To view the screen reader’s documentation, press F1. To get a list of the screen reader’s default shortcuts, press F2. To get a list of the screen reader’s shortcuts for the current application, press F3. To exit learn mode, press the escape key.
pt_BR: Entrando no modo de aprendizado. Pressione qualquer tecla para ouvir sua função. Para ver a documentação do leitor de tela, pressione F1. Para obter uma lista de atalhos padrão do leitor de tela, pressione F2. Para obter uma lista de atalhos do leitor de tela para o aplicativo atual, pressione F3. Para sair do modo de aprendizado, pressione a tecla ESC.

en: Error: Could not create list of objects.
pt_BR: Erro: Não foi possível criar a lista de objetos.

en: Exiting learn mode.
pt_BR: Saindo do modo de aprendizado.

en: FILE
pt_BR: ARQUIVO

en: Feed of unknown size
pt_BR: Feed de tamanho desconhecido

en: Feed with %d article | Feed with %d articles
pt_BR[0]: Feed com %d artigo
pt_BR[1]: Feed com %d artigos

en: Find
pt_BR: Localizar

en: Find Options
pt_BR: Opções de pesquisa

en: Finished loading %s.
pt_BR: Carregamento de %s concluído.

en: Finished loading.
pt_BR: Carregamento concluído.

en: Flash Message Settings
pt_BR: Configurações de mensagem flash

en: Flat review unrestricted
pt_BR: Revisão plana irrestrita

en: Focus mode
pt_BR: Modo de foco

en: Focus mode is sticky.
pt_BR: Modo pegajoso de foco.

en: Force use of option
pt_BR: Força o uso de opção

en: France French Grade 1
pt_BR: Francês da França grau 1

en: France French Grade 2
pt_BR: Francês da França grau 2

en: Freeze
pt_BR: Congelar

en: General
pt_BR: Geral

en: German Grade 0
pt_BR: Alemão grau 0

en: German Grade 1
pt_BR: Alemão grau 1

en: German Grade 2
pt_BR: Alemão grau 2

en: Global Voice Settings
pt_BR: Configurações gerais de voz

en: Go down one cell
pt_BR: Vai para a célula de baixo

en: Go left one cell
pt_BR: Vai para a célula da esquerda

en: Go right one cell
pt_BR: Vai para a célula da direita

en: Go to bookmark
pt_BR: Vai para marcador

en: Go to end of container
pt_BR: Vai para o fim do contêiner

en: Go to next blockquote
pt_BR: Vai para a próxima citação

en: Go to next bookmark location
pt_BR: Vai para o local do próximo marcador

en: Go to next button
pt_BR: Vai para o próximo botão

en: Go to next character
pt_BR: Vai para o próximo caractere

en: Go to next check box
pt_BR: Vai para a próxima caixa de seleção

en: Go to next clickable
pt_BR: Vai para o próximo objeto clicável

en: Go to next combo box
pt_BR: Vai para a próxima caixa de combinação

en: Go to next entry
pt_BR: Vai para a próxima entrada

en: Go to next form field
pt_BR: Vai para o próximo campo de formulário

en: Go to next heading
pt_BR: Vai para o próximo título

en: Go to next heading at level %d
pt_BR: Vai para o próximo título no nível %d

en: Go to next image
pt_BR: Vai para a próxima imagem

en: Go to next landmark
pt_BR: Vai para o próximo marco

en: Go to next large object
pt_BR: Vai para o próximo bloco

en: Go to next line
pt_BR: Vai para a próxima linha

en: Go to next link
pt_BR: Vai para o próximo link

en: Go to next list
pt_BR: Vai para a próxima lista

en: Go to next list item
pt_BR: Vai para o próximo item da lista

en: Go to next live region
pt_BR: Vai para a próxima região dinâmica

en: Go to next paragraph
pt_BR: Vai para o próximo parágrafo

en: Go to next radio button
pt_BR: Vai para o próximo botão de opção

en: Go to next separator
pt_BR: Vai para o próximo separador

en: Go to next table
pt_BR: Vai para próxima tabela

en: Go to next unvisited link
pt_BR: Vai para o próximo link não visitado

en: Go to next visited link
pt_BR: Vai para o próximo link visitado

en: Go to next word
pt_BR: Vai para a próxima palavra

en: Go to previous blockquote
pt_BR: Vai para a citação anterior

en: Go to previous bookmark location
pt_BR: Vai para o local do marcador anterior

en: Go to previous button
pt_BR: Vai para o botão anterior

en: Go to previous character
pt_BR: Vai para o caractere anterior

en: Go to previous check box
pt_BR: Vai para a caixa de seleção anterior

en: Go to previous clickable
pt_BR: Vai para o objeto clicável anterior

en: Go to previous combo box
pt_BR: Vai para a caixa de combinação anterior

en: Go to previous entry
pt_BR: Vai para a entrada anterior

en: Go to previous form field
pt_BR: Vai para o campo de formulário anterior

en: Go to previous heading
pt_BR: Vai para o título anterior

en: Go to previous heading at level %d
pt_BR: Vai para o título anterior no nível %d

en: Go to previous image
pt_BR: Vai para a imagem anterior

en: Go to previous landmark
pt_BR: Vai para o marco anterior

en: Go to previous large object
pt_BR: Vai para o bloco anterior

en: Go to previous line
pt_BR: Vai para a linha anterior

en: Go to previous link
pt_BR: Vai para o link anterior

en: Go to previous list
pt_BR: Vai para a lista anterior

en: Go to previous list item
pt_BR: Vai para o item anterior da lista

en: Go to previous live region
pt_BR: Vai para a região dinâmica anterior

en: Go to previous paragraph
pt_BR: Vai para o parágrafo anterior

en: Go to previous radio button
pt_BR: Vai para o botão de opção anterior

en: Go to previous separator
pt_BR: Vai para o separador anterior

en: Go to previous table
pt_BR: Vai para a tabela anterior

en: Go to previous unvisited link
pt_BR: Vai para o link anterior não visitado

en: Go to previous visited link
pt_BR: Vai para o link visitado anteriormente

en: Go to previous word
pt_BR: Vai para a palavra anterior

en: Go to start of container
pt_BR: Vai para o início do contêiner

en: Go to the beginning of the line
pt_BR: Vai para o começo da linha

en: Go to the bottom of the file
pt_BR: Vai para o fim do arquivo

en: Go to the end of the line
pt_BR: Vai para o fim da linha

en: Go to the first cell in a table
pt_BR: Vai para a primeira célula em uma tabela

en: Go to the first child of the object with navigator focus.
pt_BR: Ir para o primeiro parente do objeto com foco no navegador.

en: Go to the last cell in a table
pt_BR: Vai para a última célula em uma tabela

en: Go to the last live region which made an announcement
pt_BR: Vai para a última região que fez um anúncio

en: Go to the next object
pt_BR: Vai para o próximo objeto

en: Go to the next sibling of the object with navigator focus.
pt_BR: Ir para o próximo irmão do objeto com foco no navegador.

en: Go to the parent of the object with navigator focus.
pt_BR: Ir para o parente do objeto com foco no navegador.

en: Go to the previous object
pt_BR: Vai para o objeto anterior

en: Go to the previous sibling of the object with navigator focus.
pt_BR: Ir para o irmão anterior do objeto com foco no navegador.

en: Go to the top of the file
pt_BR: Vai para o início do arquivo

en: Go up one cell
pt_BR: Vai para a célula de cima

en: Greek Grade 1
pt_BR: Grego grau 1

en: Hindi Grade 1
pt_BR: Hindi grau 1

en: Hungarian 8 dot computer
pt_BR: Húngaro informático de 8 pontos

en: Hungarian Grade 1
pt_BR: Húngaro grau 1

en: Hungarian Grade 2
pt_BR: Húngaro grau 2

en: Hyperlink Indicator
pt_BR: Indicador de link

en: I ACUTE
pt_BR: I AGUDO

en: I CIRCUMFLEX
pt_BR: I CIRCUNFLEXO

en: I UMLAUT
pt_BR: I TREMA

en: Icon panel
pt_BR: Painel de ícone

en: Increase the speech pitch
pt_BR: Aumenta a tonalidade da fala

en: Increase the speech rate
pt_BR: Aumenta a velocidade da fala

en: Increase the speech volume
pt_BR: Aumenta o volume da fala

en: Italian Grade 1
pt_BR: Italiano grau 1

en: Key Binding
pt_BR: Atalho

en: Key Bindings
pt_BR: Atalhos

en: Key binding deleted. Press enter to confirm.
pt_BR: Atalho excluído. Pressione Enter para confirmar.

en: Key captured: %s. Press enter to confirm.
pt_BR: Tecla capturada: %s. Pressione Enter para confirmar.

en: Keyboard Layout
pt_BR: Disposição do teclado

en: LEVEL %d
pt_BR: NÍVEL %d

en: Last row deleted.
pt_BR: Última linha apagada.

en: Latvian Grade 1
pt_BR: Letão grau 1

en: Layout mode.
pt_BR: Modo leiaute.

en: Learn mode.  Press escape to exit.
pt_BR: Modo de aprendizado.  Pressione ESC para sair.

en: Leaving %d blockquote. | Leaving %d blockquotes.
pt_BR[0]: Deixando %d citação.
pt_BR[1]: Deixando %d citações.

en: Leaving %d list. | Leaving %d lists.
pt_BR[0]: Deixando %d lista.
pt_BR[1]: Deixando %d listas.

en: Leaving flat review.
pt_BR: Deixando revisão plana.

en: Line
pt_BR: Linha

en: Line Down
pt_BR: Linha abaixo

en: Line Left
pt_BR: Linha à esquerda

en: Line Right
pt_BR: Linha à direita

en: Line Up
pt_BR: Linha acima

en: List of unknown size
pt_BR: Lista de tamanho desconhecido

en: List with %d item | List with %d items
pt_BR[0]: Lista com %d item
pt_BR[1]: Lista com %d itens

en: Live region support is off
pt_BR: Suporte a região dinâmica está desligado

en: Live regions monitoring off
pt_BR: Monitoração de região dinâmica desligada

en: Live regions monitoring on
pt_BR: Monitoração de região dinâmica ligada

en: Load profile
pt_BR: Carregar perfil

en: Load user profile
pt_BR: Carregar perfil de usuário

en: Loading.  Please wait.
pt_BR: Carregando. Por favor aguarde.

en: M_ost
pt_BR: Mai_oria

en: Mark in braille
pt_BR: Marcar em Braille

en: Mark the beginning of a text selection
pt_BR: Marca o início de uma seleção de texto

en: Mark the end of a text selection
pt_BR: Marca o fim de uma seleção de texto

en: Match _entire word only
pt_BR: Coincidir apenas com palavra _completa

en: Message from chat room %s
pt_BR: Mensagem da sala de bate-papo %s

en: Messages are _detailed
pt_BR: Mensagens _detalhadas

en: Messages are _persistent
pt_BR: Mensagens persis_tentes

en: Minimum length of matched text:
pt_BR: Comprimento mínimo do texto correspondente:

en: Misspelled word: %s
pt_BR: Palavra incorreta: %s

en: Monitor live regions
pt_BR: Monitora regiões dinâmicas

en: Mouse over object not found.
pt_BR: Objeto sob o mouse não localizado.

en: Mouse review disabled.
pt_BR: Revisão do mouse desabilitada.

en: Mouse review enabled.
pt_BR: Revisão do mouse habilitada.

en: Move _down one
pt_BR: Mover para _baixo

en: Move _up one
pt_BR: Mover para _cima

en: Move flat review to the beginning of the next line
pt_BR: Move a revisão plana para o início da próxima linha

en: Move flat review to the beginning of the previous line
pt_BR: Move a revisão plana para o início da linha anterior

en: Move flat review to the bottom left
pt_BR: Move a revisão plana para o canto inferior esquerdo

en: Move flat review to the end of the line
pt_BR: Move a revisão plana para o final da linha

en: Move flat review to the end position
pt_BR: Move a revisão plana para a posição final

en: Move flat review to the home position
pt_BR: Move a revisão plana para a posição inicial

en: Move flat review to the next character
pt_BR: Move a revisão plana para o caractere seguinte

en: Move flat review to the next item or word
pt_BR: Move a revisão plana para o item ou palavra seguinte

en: Move flat review to the previous character
pt_BR: Move a revisão plana para o caractere anterior

en: Move flat review to the previous item or word
pt_BR: Move a revisão plana para o item ou palavra anterior

en: Move flat review to the word above the current word
pt_BR: Move a revisão plana para a palavra acima da palavra atual

en: Move flat review to the word below the current word
pt_BR: Move a revisão plana para a palavra abaixo da palavra atual

en: Move focus into and away from the current mouse over
pt_BR: Move o foco para dentro e para fora da área sob o mouse

en: Move to _bottom
pt_BR: Mover para o _fim

en: Move to _top
pt_BR: Mover para o _início

en: N TILDE
pt_BR: N TIL

en: NAME
pt_BR: NOME

en: Nesting level %d
pt_BR: Nível de aninhamento %d

en: Netherlands Dutch Grade 1
pt_BR: Holandês dos Países Baixos grau 1

en: New chat tab %s
pt_BR: Nova aba de bate-papo %s

en: New item has been added
pt_BR: Novo item adicionado

en: No application has focus.
pt_BR: Nenhum aplicativo possui foco.

en: No children.
pt_BR: Não há filhos.

en: No files found.
pt_BR: Nenhum arquivo localizado.

en: No focus
pt_BR: Sem foco

en: No landmark found.
pt_BR: Nenhum marco localizado.

en: No more blockquotes.
pt_BR: Não há mais citações.

en: No more buttons.
pt_BR: Não há mais botões.

en: No more check boxes.
pt_BR: Não há mais caixas de seleção.

en: No more clickables.
pt_BR: Não há mais objetos clicáveis.

en: No more combo boxes.
pt_BR: Não há mais caixas de combinação.

en: No more entries.
pt_BR: Não há mais entradas.

en: No more form fields.
pt_BR: Não há mais campos de formulário.

en: No more headings at level %d.
pt_BR: Não há mais títulos de nível %d.

en: No more headings.
pt_BR: Não há mais títulos.

en: No more images.
pt_BR: Não há mais imagens.

en: No more large objects.
pt_BR: Não há mais blocos.

en: No more links.
pt_BR: Não há mais links.

en: No more list items.
pt_BR: Não há mais itens da lista.

en: No more lists.
pt_BR: Não há mais listas.

en: No more live regions.
pt_BR: Não há mais regiões dinâmicas.

en: No more paragraphs.
pt_BR: Não há mais parágrafos.

en: No more radio buttons.
pt_BR: Não há mais botões de opção.

en: No more separators.
pt_BR: Não há mais separadores.

en: No more tables.
pt_BR: Não há mais tabelas.

en: No more unvisited links.
pt_BR: Não há mais links não visitados.

en: No more visited links.
pt_BR: Não há mais links visitados.

en: No next.
pt_BR: Não há próximo.

en: No notification messages
pt_BR: Sem mensagens de notificação

en: No profiles found.
pt_BR: Nenhum perfil localizado.

en: No selected text.
pt_BR: Nenhum texto selecionado.

en: Non-uniform
pt_BR: Não-uniforme

en: Norwegian Grade 0
pt_BR: Norueguês grau 0

en: Norwegian Grade 1
pt_BR: Norueguês grau 1

en: Norwegian Grade 2
pt_BR: Norueguês grau 2

en: Norwegian Grade 3
pt_BR: Norueguês grau 3

en: Not in a container.
pt_BR: Não em um contêiner.

en: Not in a table.
pt_BR: Não em uma tabela.

en: Not on a link.
pt_BR: Não é um link.

en: Not using flat review.
pt_BR: Não está usando revisão plana.

en: Notification
pt_BR: Notificação

en: O ACUTE
pt_BR: O AGUDO

en: O CIRCUMFLEX
pt_BR: O CIRCUNFLEXO

en: O STROKE
pt_BR: O CORTADO

en: O TILDE
pt_BR: O TIL

en: O UMLAUT
pt_BR: O TREMA

en: OPTION
pt_BR: OPÇÃO

en: Object mode.
pt_BR: Modo objeto.

en: Onl_y speak changed lines during find
pt_BR: Falar _somente as linhas modificadas durante a busca

en: Only speak displayed text
pt_BR: Falar somente o texto exibido

en: Open the Find dialog
pt_BR: Abre o diálogo de Localizar

[ctx: OptionGroup]
en: Spell Check
pt_BR: Verificação ortográfica

en: Optional arguments
pt_BR: Argumentos opcionais

en: Options:
pt_BR: Opções:

en: Orca Screen Reader
pt_BR: Leitor de tela Orca

en: Page Navigation
pt_BR: Navegação da página

en: Page has %s.
pt_BR: Página tem %s.

en: Pan the braille display to the left
pt_BR: Varre a linha braille para a esquerda

en: Pan the braille display to the right
pt_BR: Varre a linha braille para a direita

en: Pass the next command on to the current application
pt_BR: Passa o próximo comando para o aplicativo atual

en: Pasted contents from clipboard.
pt_BR: Conteúdo colado da área de transferência.

en: Perform left click on current flat review item
pt_BR: Clica com o botão esquerdo no item plano em revisão atual

en: Perform right click on current flat review item
pt_BR: Clica com o botão direito no item plano em revisão atual

en: Perform the basic Where Am I operation
pt_BR: Executa a operação básica de Onde Eu Estou

en: Perform the detailed Where Am I operation
pt_BR: Executa a operação detalhada de Onde Eu Estou

en: Phonetically speak the current flat review character
pt_BR: Fala foneticamente o caractere atual em revisão plana

en: Phonetically spell the current flat review item or word
pt_BR: Soletra foneticamente a palavra ou item atualmente em revisão plana

en: Phonetically spell the current flat review line
pt_BR: Soletra foneticamente a linha de revisão plana atual

en: Pi_tch:
pt_BR: Ton_alidade:

en: Polish Grade 1
pt_BR: Polonês grau 1

en: Portuguese Grade 1
pt_BR: Português grau 1

en: Present Unless
pt_BR: Exceto

en: Present _context of error
pt_BR: Apresentar _contexto do erro

en: Present current date
pt_BR: Fala a data atual

en: Present current time
pt_BR: Fala a hora atual

en: Present last notification message
pt_BR: Apresenta a última mensagem de notificação

en: Present notification messages list
pt_BR: Apresenta lista de mensagens de notificação

en: Present previous notification message
pt_BR: Apresenta a mensagem de notificação anterior

en: Present size and location of current object
pt_BR: Apresenta tamanho e local do objeto atual

en: Present the contents of the input line
pt_BR: Apresenta o conteúdo da linha de entrada

en: Present the default button
pt_BR: Apresentar o botão padrão

en: Press alt+f6 to give focus to child windows.
pt_BR: Pressione Alt+F6 para dar foco às janelas filhas.

en: Press space to expand, and use up and down to select an item.
pt_BR: Pressione espaço para expandir, e seta para cima ou para baixo para selecionar um item.

en: Press space to toggle.
pt_BR: Pressione espaço para alternar.

en: Prevent use of option
pt_BR: Evita o uso de opção

en: Print the known running applications
pt_BR: Exibe os aplicativos em execução conhecidos

en: Process a cursor routing key
pt_BR: Processa uma tecla de encaminhamento do cursor

en: Profile %s already exists.
    Continue updating the existing profile with these new changes?
pt_BR: O perfil %s já existe.
    Continuar atualizando o perfil existente com estas novas alterações?

en: Profile could not be loaded: %s
pt_BR: Não foi possível carregar o perfil: %s

en: Profile set to %s.
pt_BR: Perfil definido para %s.

en: Profiles
pt_BR: Perfis

en: Progress Bar Updates
pt_BR: Falar as atualizações da barra de progresso

en: Progress bar %d.
pt_BR: Barra de progresso %d.

[ctx: ProgressBar]
en: All
pt_BR: Todas

[ctx: ProgressBar]
en: Application
pt_BR: Aplicativo

[ctx: ProgressBar]
en: Frequency (secs):
pt_BR: Frequência (segs):

[ctx: ProgressBar]
en: Window
pt_BR: Janela

en: Pronunciation
pt_BR: Pronúncia

en: Pronunciation Dictionary
pt_BR: Dicionário de pronúncia

en: Provide chat room specific _message histories
pt_BR: Fornecer _históricos de mensagens específicos para cada sala de bate-papo

en: Provide chat room specific message histories.
pt_BR: Fornecer históricos de mensagens específicos para cada sala de bate-papo.

en: Punctuation Level
pt_BR: Nível de pontuação

en: Punctuation level set to all.
pt_BR: Nível de pontuação definido para tudo.

en: Punctuation level set to most.
pt_BR: Nível de pontuação definido para maioria.

en: Punctuation level set to none.
pt_BR: Nível de pontuação definido para nenhum.

en: Punctuation level set to some.
pt_BR: Nível de pontuação definido para algum.

en: Quit the screen reader
pt_BR: Encerra o leitor de tela

en: Read the attributes associated with the current text character
pt_BR: Lê os atributos associados ao caractere de texto atual

en: Remove user profile
pt_BR: Remover perfil de usuário

en: Replace a currently running instance of this screen reader
pt_BR: Substitui uma instância deste leitor de tela em execução

en: Replacement String
pt_BR: Texto substitutivo

en: Report bugs to orca-list@gnome.org.
pt_BR: Relate erros para orca-list@gnome.org.

en: Return to object with keyboard focus
pt_BR: Retorna ao objeto com foco do teclado

en: Review live region announcement
pt_BR: Revisa anúncio de região dinâmica

en: Route the pointer to the current item
pt_BR: Move o ponteiro para o item atual

en: Row %(row)d, column %(column)d.
pt_BR: Linha %(row)d, coluna %(column)d.

en: Row %s selected
pt_BR: Linha %s selecionada

en: Row %s unselected
pt_BR: Linha %s desmarcada

en: Row deleted.
pt_BR: Linha apagada.

en: Row inserted at the end of the table.
pt_BR: Linha inserida ao fim da tabela.

en: Row inserted.
pt_BR: Linha inserida.

en: Rows %s through %s selected
pt_BR: Linhas %s até %s selecionadas

en: Rows %s through %s unselected
pt_BR: Linhas %s até %s desmarcadas

en: Rows reordered
pt_BR: Linhas reordenadas

en: S_peak colors as names
pt_BR: Fa_lar cores como nomes

en: Save Profile As
pt_BR: Salvar perfil como

en: Save Profile As Conflict
pt_BR: Salvar perfil como conflito

en: Save _As
pt_BR: Salvar _como

en: Save bookmarks
pt_BR: Salva marcadores

en: Say All
pt_BR: Ler tudo

en: Say All B_y:
pt_BR: Ler tudo p_or:

en: Screen Reader Find Dialog
pt_BR: Diálogo localizar do leitor de tela

en: Screen Reader Preferences
pt_BR: Preferências do leitor de tela

en: Screen Reader Preferences for %s
pt_BR: Preferências do leitor de tela para %s

en: Screen Reader _Modifier Key(s):
pt_BR: Tecla(s) _modificadora(s) do leitor de tela:

en: Screen reader off.
pt_BR: Leitor de tela desativado.

en: Screen reader on.
pt_BR: Leitor de tela ativado.

en: Screen reader settings reloaded.
pt_BR: As configurações do leitor de tela foram recarregadas.

en: Screen reader version %s.
pt_BR: Leitor de tela versão %s.

en: Search _backwards
pt_BR: Pesquisar para _trás

en: Search complete.
pt_BR: Pesquisa completa.

en: Search direction:
pt_BR: Direção da pesquisa:

en: Search for the next instance of a string
pt_BR: Pesquisa pela próxima ocorrência de um trecho de texto

en: Search for the previous instance of a string
pt_BR: Pesquisa pela ocorrência anterior de um trecho de texto

en: Search for:
pt_BR: Pesquisar por:

en: Searching.
pt_BR: Pesquisando.

en: Selected text is: %s
pt_BR: Texto selecionado é: %s

en: Selection Indicator
pt_BR: Indicador de seleção

en: Selection deleted.
pt_BR: Seleção apagada.

en: Selection restored.
pt_BR: Indicador restaurada.

en: Send debug output to debug-YYYY-MM-DD-HH:MM:SS.out
pt_BR: Envia informações de depuração para debug-AAAA-MM-DD-HH:MM:SS.out

en: Send debug output to the specified file
pt_BR: Envia informações de depuração para o arquivo especificado

en: Sentence
pt_BR: Sentença

en: Set default live region politeness level to off
pt_BR: Configura o nível padrão de polidez da região dinâmica para desligado

en: Set the column to use as dynamic row headers
pt_BR: Configura a coluna a ser usada como cabeçalhos dinâmicos de linha

en: Set the row to use as dynamic column headers
pt_BR: Configura a linha a ser usada como cabeçalhos dinâmicos de coluna

en: Set up user preferences (GUI version)
pt_BR: Configura as preferências do usuário (versão em interface gráfica)

en: Set up user preferences (text version)
pt_BR: Configura as preferências do usuário (versão texto)

en: Show this help message and exit
pt_BR: Mostra essa mensagem de ajuda e sai

en: Simplified navigation disabled.
pt_BR: Navegação simplificada desativada.

en: Simplified navigation enabled.
pt_BR: Navegação simplificada ativada.

en: Six Dots
pt_BR: Seis pontos

en: Size: %d, %d. Location: %d, %d.
pt_BR: Tamanho: %d, %d. Local: %d, %d.

en: Skip _blank cells
pt_BR: Pular _células em branco

en: So_me
pt_BR: Algu_m

en: Spanish Grade 1
pt_BR: Espanhol grau 1

en: Spea_k object mnemonics
pt_BR: Falar m_nemônicos do objeto

en: Speak
pt_BR: Fale

en: Speak _cell
pt_BR: Ler _célula

en: Speak _cell coordinates
pt_BR: Ler as coordenadas da _célula

en: Speak _description
pt_BR: Falar _descrição

en: Speak _indentation and justification
pt_BR: Falar recuo e just_ificação

en: Speak _misspelled-word indicator
pt_BR: Falar indicador de palavra com _erro de ortografia

en: Speak _multiple cell spans
pt_BR: Ler _número de células mescladas

en: Speak _none
pt_BR: Falar _nada

en: Speak _numbers as digits
pt_BR: Falar _números como dígitos

en: Speak and braille a previous chat room message
pt_BR: Lê e mostra no Braille uma mensagem anterior de sala de bate-papo

en: Speak blank lines
pt_BR: Falar linhas em branco

en: Speak cell
pt_BR: Falar célula

en: Speak child p_osition
pt_BR: Falar p_osição filha

en: Speak entire document
pt_BR: Lê o documento inteiro

en: Speak entire window using flat review
pt_BR: Lê a tela inteira usando revisão plana

en: Speak full row in _GUI tables
pt_BR: Falar linhas completas em tabelas da interface _gráfica

en: Speak full row in _document tables
pt_BR: Falar linhas completas em tabelas de _documento

en: Speak full row in sp_readsheets
pt_BR: Falar linhas completas em _planilhas

en: Speak link details
pt_BR: Fala os detalhes do link

en: Speak messages from
pt_BR: Falar mensagens de

en: Speak multicase strings as wor_ds
pt_BR: Falar _palavras com maiúsculas misturadas como palavras separadas

en: Speak numbers as digits.
pt_BR: Falar os números como dígitos.

en: Speak numbers as words.
pt_BR: Lê números como palavras.

en: Speak object under mo_use
pt_BR: Falar objeto sob o _mouse

en: Speak results during _find
pt_BR: Falar resultados enquanto _localiza

en: Speak row
pt_BR: Falar linha

en: Speak spreadsheet cell coordinates
pt_BR: Ler as coordenadas de célula da planilha

en: Speak the current flat review character
pt_BR: Fala o caractere atual em revisão plana

en: Speak the current flat review item or word
pt_BR: Fala a palavra ou item atualmente em revisão plana

en: Speak the current flat review line
pt_BR: Fala a linha de revisão plana atual

en: Speak the current flat review object
pt_BR: Fala o objeto atualmente em revisão plana

en: Speak the current selection
pt_BR: Fala a seleção atual

en: Speak tutorial messages
pt_BR: Falar mensagens tutorial

en: Speak unicode value of the current flat review character
pt_BR: Fala o valor Unicode do caractere atual em revisão plana

en: Speaking of indentation and justification disabled.
pt_BR: Desabilitada fala de recuo e justificação.

en: Speaking of indentation and justification enabled.
pt_BR: Habilitada fala de recuo e justificação.

en: Speech
pt_BR: Fala

[ctx: Speech]
en: Verbosity level: brief
pt_BR: Nível de verbosidade: breve

[ctx: Speech]
en: Verbosity level: verbose
pt_BR: Nível de verbosidade: verboso

en: Speech _system:
pt_BR: _Sistema de fala:

en: Speech disabled.
pt_BR: Fala desabilitada.

en: Speech enabled.
pt_BR: Fala habilitada.

en: Speech is unavailable.
pt_BR: Fala indisponível.

en: Speech synthesi_zer:
pt_BR: Sinteti_zador de fala:

en: Spell _error
pt_BR: Soletrar _erro

en: Spell _suggestion
pt_BR: Soletrar _sugestão

en: Spell the current flat review item or word
pt_BR: Soletra a palavra ou item atualmente em revisão plana

en: Spell the current flat review line
pt_BR: Soletra a linha de revisão plana atual

en: Spoken Context
pt_BR: Contexto falado

en: Start from:
pt_BR: Iniciar de:

en: Start-up Profile:
pt_BR: Perfil de inicialização:

en: Status bar not found
pt_BR: Barra de status não localizada

en: Structural navigation keys off.
pt_BR: Navegação estrutural por teclas desabilitada.

en: Structural navigation keys on.
pt_BR: Navegação estrutural por teclas habilitada.

en: Swedish Grade 1
pt_BR: Sueco grau 1

en: Switch between browse mode and focus mode
pt_BR: Alterna entre o modo de navegação e o modo de foco

en: Switch between native and screen-reader caret navigation
pt_BR: Alterna a navegação por cursor entre nativo e leitor de tela

en: System
pt_BR: Sistema

en: TREE LEVEL %d
pt_BR: NÍVEL DE ÁRVORE %d

en: Table Navigation
pt_BR: Navegação da tabela

en: Text Attributes
pt_BR: Atributos do texto

en: Text attributes
pt_BR: Atributos do texto

en: Text unselected.
pt_BR: Texto não selecionado.

en: The application is controlling the caret.
pt_BR: O aplicativo está controlando o cursor.

en: The following are not valid:
pt_BR: Os seguintes itens não são válidos:

en: The key entered is already bound to %s
pt_BR: A tecla digitada já está associada a %s

en: The keybinding has been removed.
pt_BR: O atalho foi removido.

en: The new key is: %s
pt_BR: A nova tecla é: %s

en: The screen reader is controlling the caret.
pt_BR: O leitor de tela está controlando o cursor.

en: Time and Date
pt_BR: Hora e data

en: To activate press return.
pt_BR: Para ativar, pressione Enter.

en: To activate press space.
pt_BR: Para ativar, pressione espaço.

en: To collapse, press shift plus left.
pt_BR: Para recolher, pressione shift mais esquerda.

en: To decrease press left arrow, to increase press right arrow. To go to minimum press home, and for maximum press end.
pt_BR: Para diminuir, pressione a seta para a esquerda; para aumentar, pressione a seta para a direita. Para o valor mínimo pressione Home, e para o máximo, pressione End.

en: To enable focus mode press %s.
pt_BR: Para habilitar o modo de foco, pressione %s.

en: To enter sub menu, press right arrow.
pt_BR: Para entrar em um submenu, pressione a seta para direita.

en: To expand, press shift plus right.
pt_BR: Para expandir, pressione shift mais direita.

en: To get to the system menus press the alt+f1 key.
pt_BR: Para acessar o menu do sistema pressione as teclas Alt+F1.

en: To move to items, use either the arrow keys or type ahead searching.
pt_BR: Para mover-se entre os itens, use as teclas de setas, ou a pesquisa-enquanto-digita.

en: To navigate, press left or right arrow. To move through items press up or down arrow.
pt_BR: Para navegar, pressione seta para a esquerda ou para a direita. Para mover-se entre itens, pressione seta para cima ou para baixo.

en: Toggle layout mode
pt_BR: Habilita ou desabilita o modo de leiaute

en: Toggle mouse review mode
pt_BR: Habilita ou desabilita o modo de revisão do mouse

en: Toggle speech verbosity level
pt_BR: Alterna o nível de verbosidade da fala

en: Toggle structural navigation keys
pt_BR: Habilita ou desabilita teclas de navegação estrutural

en: Toggle the silencing of speech
pt_BR: Alterna o silenciamento da fala

en: Toggle the speaking of indentation and justification
pt_BR: Alterna a fala entre recuo e justificação

en: Toggle whether to read just the current table cell or the whole row
pt_BR: Alterna entre ler apenas a célula atual da tabela ou toda a linha

en: Toggle whether we announce when our buddies are typing
pt_BR: Alterna entre anunciarmos ou não quando nossos amigos estiverem digitando

en: Toggle whether we prefix chat room messages with the name of the chat room
pt_BR: Alterna entre preceder ou não mensagens de sala de bate-papo com o nome da sala

en: Toggle whether we provide chat room specific message histories
pt_BR: Alterna entre fornecer ou não históricos de mensagens específicas para cada sala de bate-papo

en: Top Left
pt_BR: Canto superior esquerdo

en: Top of column.
pt_BR: Topo da coluna.

en: Top of window
pt_BR: Topo da janela

en: Turn contracted braille on and off
pt_BR: Ativa ou desativa o Braille contraído

en: Type in text.
pt_BR: Digite texto.

en: U ACUTE
pt_BR: U AGUDO

en: U CIRCUMFLEX
pt_BR: U CIRCUNFLEXO

en: U UMLAUT
pt_BR: U TREMA

en: U.K. English Grade 1
pt_BR: Inglês do Reino Unido grau 1

en: U.K. English Grade 2
pt_BR: Inglês do Reino Unido grau 2

en: U.S. English Grade 1
pt_BR: Inglês dos Estados Unidos grau 1

en: U.S. English Grade 2
pt_BR: Inglês dos Estados Unidos grau 2

en: Unable to get calculator display
pt_BR: Não foi possível obter a tela da calculadora

en: Unbound
pt_BR: Sem atalho

en: Uppercase
pt_BR: Maiúsculo

en: Usage:
pt_BR: Uso:

en: Use Up and Down Arrow to navigate the list. Press Escape to exit.
pt_BR: Use as setas cima e baixo para navegar na lista. Tecle ESC para sair.

en: Use alternate directory for user preferences
pt_BR: Usa um diretório alternativo para as configurações do usuário

en: Use arrow keys to change.
pt_BR: Use as teclas de seta para alterar.

en: Use left and right to view other tabs.
pt_BR: Use esquerda e direita para ver outras abas.

en: Use up and down to select an item.
pt_BR: Use cima e baixo para selecionar um item.

en: Use up or down arrow to select value. Or type in the desired numerical value.
pt_BR: Use a seta para cima ou para baixo para selecionar o valor. Ou digite o valor numérico desejado.

en: User Profile Conflict!
pt_BR: Conflito em perfil de usuário!

en: Ver_bose
pt_BR: Detal_hado

en: Verbosity
pt_BR: Verbosidade

en: Version of this application
pt_BR: Versão deste aplicativo

en: Voice
pt_BR: Voz

en: Voice Type Settings
pt_BR: Configurações de tipo de voz

[ctx: VoiceType]
en: Default
pt_BR: Padrão

[ctx: VoiceType]
en: Hyperlink
pt_BR: Link

[ctx: VoiceType]
en: System
pt_BR: Sistema

[ctx: VoiceType]
en: Uppercase
pt_BR: Maiúscula

en: Welsh Grade 1
pt_BR: Galês grau 1

en: Welsh Grade 2
pt_BR: Galês grau 2

en: Width: %d. Height: %d. %d from left. %d from top.
pt_BR: Largura: %d. Altura: %d. %d da esquerda. %d do topo.

en: Window
pt_BR: Janela

en: Wrapping to bottom.
pt_BR: Saltando para o fim.

en: Wrapping to top.
pt_BR: Voltando ao início.

en: Y ACUTE
pt_BR: Y AGUDO

en: Y UMLAUT
pt_BR: Y TREMA

en: You already have an instance of an Orca preferences dialog open.
    Please close it before opening a new one.
pt_BR: Você já tem uma instância do diálogo de preferências do Orca aberto.
    Por favor feche-o antes de abrir um novo.

en: You are about to change the active profile. If you
    have just made changes in your preferences, they will
    be dropped at profile load.
    
    Continue loading profile discarding previous changes?
pt_BR: Você está prestes a alterar o perfil atual. Se você
    acabou de fazer alterações em suas preferências, elas serão
    descartadas ao carregar o perfil.
    
    Continuar carregando perfil descartando alterações anteriores?

en: You are about to remove profile %s. All unsaved settings and settings saved in this profile will be lost. Do you want to continue and remove this profile and all related settings?
pt_BR: Você está prestes a remover o perfil %s. Todas as configurações e configurações não salvas neste perfil serão perdidas. Deseja continuar e remover este perfil e todas as configurações relacionadas?

en: _Abbreviated role names
pt_BR: Nomes _abreviados de funções

en: _Activate
pt_BR: _Ativar

en: _All
pt_BR: _Tudo

en: _Apply
pt_BR: A_plicar

en: _Braille updates
pt_BR: Atualizações em _Braille

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: _Capitalization style:
pt_BR: Estilo de letras maiús_culas:

en: _Close
pt_BR: _Fechar

en: _Delete
pt_BR: E_xcluir

en: _Desktop
pt_BR: Computa_dor de mesa

en: _Enable Contracted Braille
pt_BR: Habilitar Braille _abreviado

en: _Enable speech
pt_BR: _Habilitar fala

en: _Find
pt_BR: _Localizar

en: _Help
pt_BR: _Ajuda

en: _Jump to
pt_BR: _Ir para

en: _Language:
pt_BR: _Idioma:

en: _Laptop
pt_BR: _Notebook

en: _Load
pt_BR: _Carregar

en: _Match case
pt_BR: _Diferenciar maiúsculas de minúsculas

en: _New entry
pt_BR: _Nova entrada

en: _Person:
pt_BR: _Personagem:

en: _Present summary of a page when it is first loaded
pt_BR: _Apresenta o resumo de uma página quando ela é carregada pela primeira vez

en: _Present tooltips
pt_BR: _Apresentar dicas

en: _Profile Name:
pt_BR: Nome do _perfil:

en: _Rate:
pt_BR: V_elocidade:

en: _Remove
pt_BR: _Remover

en: _Reset
pt_BR: _Restaurar

en: _Search for:
pt_BR: _Pesquisar por:

en: _Speak Chat Room name
pt_BR: _Falar o nome da sala de bate-papo

en: _Speak all
pt_BR: Falar _tudo

en: _Speak updates
pt_BR: Falar atualizaçõe_s

en: _System messages are detailed
pt_BR: Detalhar mensagens de _sistema

en: _Time format:
pt_BR: Forma_to de hora:

en: _Top of window
pt_BR: _Topo da janela

en: _Voice type:
pt_BR: Tipo de _voz:

en: _Wrap around
pt_BR: _Voltar ao início

en: a : alpha, b : bravo, c : charlie, d : delta, e : echo, f : foxtrot, g : golf, h : hotel, i : india, j : juliet, k : kilo, l : lima, m : mike, n : november, o : oscar, p : papa, q : quebec, r : romeo, s : sierra, t : tango, u : uniform, v : victor, w : whiskey, x : xray, y : yankee, z : zulu
pt_BR: a : alfa, b : bravo, c : carlos, d : delta, e : eco, f : foxtrot, g : golf, h : hotel, i : índia, j : julieta, k : kilo, l : lima, m : mike, n : novembro, o : oscar, p : papa, q : quebec, r : romeo, s : serra, t : tango, u : uniforme, v : victor, w : whiskey, x : xray, y : yankee, z : zulú

en: a acute
pt_BR: a agudo

en: a circumflex
pt_BR: a circunflexo

en: a ring
pt_BR: a círculo

en: a tilde
pt_BR: a til

en: a umlaut
pt_BR: a trema

en: acute
pt_BR: agudo

en: all items selected
pt_BR: todos itens selecionados

en: and
pt_BR: e comercial

en: announce when your buddies are typing.
pt_BR: anunciar quando nossos amigos estão teclando.

en: apostrophe
pt_BR: apóstrofo

en: app
pt_BR: apl

en: arw
pt_BR: sta

en: at
pt_BR: arroba

en: backslash
pt_BR: barra invertida

en: black diamond
pt_BR: losango negro

en: black square
pt_BR: quadrado negro

en: blank
pt_BR: em branco

en: bold
pt_BR: negrito

en: bookmark entered
pt_BR: marcador salvo

en: bookmarks could not be saved
pt_BR: não foi possível salvar os marcadores

en: bookmarks saved
pt_BR: marcadores salvos

[ctx: braille dots]
en: _None
pt_BR: _Nenhum

en: broken bar
pt_BR: barra vertical cortada

en: btn
pt_BR: bt

en: bullet
pt_BR: bolinha

en: c cedilla
pt_BR: c cedilha

[ctx: capitalization style]
en: Icon
pt_BR: Ícone

[ctx: capitalization style]
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: capitalization style]
en: Spell
pt_BR: Soletrar

[ctx: capitalization style]
en: icon
pt_BR: ícone

[ctx: capitalization style]
en: none
pt_BR: nenhum

[ctx: capitalization style]
en: spell
pt_BR: soletrar

en: caret
pt_BR: circunflexo

en: cbo
pt_BR: cxc

en: cedilla
pt_BR: cedilha

[ctx: cell]
en: %s selected
pt_BR: %s selecionada

[ctx: cell]
en: %s through %s selected
pt_BR: %s até %s selecionadas

[ctx: cell]
en: %s through %s unselected
pt_BR: %s até %s desmarcadas

[ctx: cell]
en: %s unselected
pt_BR: %s desmarcada

en: cents
pt_BR: centavos

en: check mark
pt_BR: marca de seleção

[ctx: checkbox]
en: checked
pt_BR: selecionada

[ctx: checkbox]
en: not checked
pt_BR: não selecionada

[ctx: checkbox]
en: partially checked
pt_BR: parcialmente selecionada

en: chk
pt_BR: slç

en: circumflex
pt_BR: circunflexo

en: clickable
pt_BR: clicável

[ctx: clipboard]
en: copied
pt_BR: copiado

[ctx: clipboard]
en: cut
pt_BR: recorte

[ctx: clipboard]
en: pasted
pt_BR: colado

en: cll
pt_BR: cél

en: clrchsr
pt_BR: slcor

en: cnv
pt_BR: ágrf

en: colhdr
pt_BR: cbçcol

en: collapsed
pt_BR: recolhido

en: colon
pt_BR: dois pontos

[ctx: color name]
en: alice blue
pt_BR: azul-bebê

[ctx: color name]
en: antique white
pt_BR: branco antigo

[ctx: color name]
en: aquamarine
pt_BR: água-marinha

[ctx: color name]
en: azure
pt_BR: azul-celeste

[ctx: color name]
en: beige
pt_BR: bege

[ctx: color name]
en: bisque
pt_BR: biscuit

[ctx: color name]
en: black
pt_BR: preto

[ctx: color name]
en: blanched almond
pt_BR: amêndoa

[ctx: color name]
en: blue
pt_BR: azul

[ctx: color name]
en: blue violet
pt_BR: violeta-azulado

[ctx: color name]
en: brown
pt_BR: marrom

[ctx: color name]
en: burlywood
pt_BR: madeira

[ctx: color name]
en: cadet blue
pt_BR: azul-cadete

[ctx: color name]
en: chartreuse
pt_BR: amarelo-esverdeado

[ctx: color name]
en: cornflower blue
pt_BR: azul flor de milho

[ctx: color name]
en: cornsilk
pt_BR: amarelo-seda

[ctx: color name]
en: crimson
pt_BR: carmim

[ctx: color name]
en: cyan
pt_BR: ciano

[ctx: color name]
en: dark blue
pt_BR: azul escuro

[ctx: color name]
en: dark cyan
pt_BR: ciano escuro

[ctx: color name]
en: dark goldenrod
pt_BR: amarelo-solidago-escuro

[ctx: color name]
en: dark gray
pt_BR: cinza escuro

[ctx: color name]
en: dark green
pt_BR: verde escuro

[ctx: color name]
en: dark khaki
pt_BR: cáqui-escuro

[ctx: color name]
en: dark magenta
pt_BR: magenta escuro

[ctx: color name]
en: dark olive green
pt_BR: verde-oliva-escuro

[ctx: color name]
en: dark orange
pt_BR: laranja escuro

[ctx: color name]
en: dark orchid
pt_BR: orquídea-escuro

[ctx: color name]
en: dark red
pt_BR: vermelho escuro

[ctx: color name]
en: dark salmon
pt_BR: salmão escuro

[ctx: color name]
en: dark sea green
pt_BR: verde-mar-escuro

[ctx: color name]
en: dark slate blue
pt_BR: azul-ardósia-escuro

[ctx: color name]
en: dark slate gray
pt_BR: cinza ardósia escuro

[ctx: color name]
en: dark turquoise
pt_BR: turquesa-escuro

[ctx: color name]
en: dark violet
pt_BR: violeta-escuro

[ctx: color name]
en: deep pink
pt_BR: rosa profundo

[ctx: color name]
en: deep sky blue
pt_BR: azul céu profundo

[ctx: color name]
en: dim gray
pt_BR: cinza fosco

[ctx: color name]
en: dodger blue
pt_BR: azul furtivo

[ctx: color name]
en: fire brick
pt_BR: tijolo refratário

[ctx: color name]
en: floral white
pt_BR: branco floral

[ctx: color name]
en: forest green
pt_BR: verde floresta

[ctx: color name]
en: fuchsia
pt_BR: fúcsia

[ctx: color name]
en: gainsboro
pt_BR: cinza-prata

[ctx: color name]
en: ghost white
pt_BR: branco fantasma

[ctx: color name]
en: gold
pt_BR: ouro

[ctx: color name]
en: goldenrod
pt_BR: amarelo-solidago

[ctx: color name]
en: gray
pt_BR: cinza

[ctx: color name]
en: green
pt_BR: verde

[ctx: color name]
en: green yellow
pt_BR: verde-nilo

[ctx: color name]
en: honeydew
pt_BR: verde-melão

[ctx: color name]
en: hot pink
pt_BR: rosa forte

[ctx: color name]
en: indian red
pt_BR: vermelho indiano

[ctx: color name]
en: indigo
pt_BR: índigo

[ctx: color name]
en: ivory
pt_BR: marfim

[ctx: color name]
en: khaki
pt_BR: cáqui

[ctx: color name]
en: lavender
pt_BR: lavanda

[ctx: color name]
en: lavender blush
pt_BR: lavanda avermelhada

[ctx: color name]
en: lawn green
pt_BR: verde-grama

[ctx: color name]
en: lemon chiffon
pt_BR: verde-primitivo

[ctx: color name]
en: light blue
pt_BR: azul claro

[ctx: color name]
en: light coral
pt_BR: coral claro

[ctx: color name]
en: light cyan
pt_BR: ciano claro

[ctx: color name]
en: light goldenrod yellow
pt_BR: amarelo-solidago-claro

[ctx: color name]
en: light gray
pt_BR: cinza claro

[ctx: color name]
en: light green
pt_BR: verde claro

[ctx: color name]
en: light pink
pt_BR: rosa claro

[ctx: color name]
en: light salmon
pt_BR: salmão claro

[ctx: color name]
en: light sea green
pt_BR: verde-mar-claro

[ctx: color name]
en: light sky blue
pt_BR: azul céu claro

[ctx: color name]
en: light slate gray
pt_BR: cinza ardósia claro

[ctx: color name]
en: light steel blue
pt_BR: azul-aço-claro

[ctx: color name]
en: light yellow
pt_BR: amarelo claro

[ctx: color name]
en: lime
pt_BR: lima

[ctx: color name]
en: lime green
pt_BR: verde lima

[ctx: color name]
en: linen
pt_BR: linho

[ctx: color name]
en: maroon
pt_BR: bordô

[ctx: color name]
en: medium aquamarine
pt_BR: água-marinha-médio

[ctx: color name]
en: medium blue
pt_BR: azul-médio

[ctx: color name]
en: medium orchid
pt_BR: orquídea-médio

[ctx: color name]
en: medium purple
pt_BR: púrpura-médio

[ctx: color name]
en: medium sea green
pt_BR: verde-mar-médio

[ctx: color name]
en: medium slate blue
pt_BR: azul-ardósia-médio

[ctx: color name]
en: medium spring green
pt_BR: verde primavera médio

[ctx: color name]
en: medium turquoise
pt_BR: turquesa-médio

[ctx: color name]
en: medium violet red
pt_BR: vermelho violeta médio

[ctx: color name]
en: midnight blue
pt_BR: azul meia-noite

[ctx: color name]
en: mint cream
pt_BR: creme de menta

[ctx: color name]
en: misty rose
pt_BR: rosa embaçado

[ctx: color name]
en: moccasin
pt_BR: mocassim

[ctx: color name]
en: navajo white
pt_BR: branco navajo

[ctx: color name]
en: navy
pt_BR: naval

[ctx: color name]
en: old lace
pt_BR: renda antiga

[ctx: color name]
en: olive
pt_BR: oliva

[ctx: color name]
en: olive drab
pt_BR: oliva parda

[ctx: color name]
en: orange
pt_BR: laranja

[ctx: color name]
en: orange red
pt_BR: jambo

[ctx: color name]
en: orchid
pt_BR: orquídea

[ctx: color name]
en: pale goldenrod
pt_BR: amarelo-solidago-pálido

[ctx: color name]
en: pale green
pt_BR: verde pálido

[ctx: color name]
en: pale turquoise
pt_BR: turquesa-pálido

[ctx: color name]
en: pale violet red
pt_BR: vermelho violeta pálido

[ctx: color name]
en: papaya whip
pt_BR: mamão batido

[ctx: color name]
en: peach puff
pt_BR: pêssego

[ctx: color name]
en: pink
pt_BR: rosa

[ctx: color name]
en: plum
pt_BR: ameixa

[ctx: color name]
en: powder blue
pt_BR: azul pólvora

[ctx: color name]
en: purple
pt_BR: púrpura

[ctx: color name]
en: red
pt_BR: vermelho

[ctx: color name]
en: rosy brown
pt_BR: marrom rosado

[ctx: color name]
en: royal blue
pt_BR: azul real

[ctx: color name]
en: saddle brown
pt_BR: marrom sela

[ctx: color name]
en: salmon
pt_BR: salmão

[ctx: color name]
en: sandy brown
pt_BR: marrom amarelado

[ctx: color name]
en: sea green
pt_BR: verde-mar

[ctx: color name]
en: seashell
pt_BR: concha

[ctx: color name]
en: silver
pt_BR: prata

[ctx: color name]
en: sky blue
pt_BR: azul céu

[ctx: color name]
en: slate blue
pt_BR: azul-ardósia

[ctx: color name]
en: slate gray
pt_BR: cinza ardósia

[ctx: color name]
en: snow
pt_BR: neve

[ctx: color name]
en: spring green
pt_BR: verde primavera

[ctx: color name]
en: steel blue
pt_BR: azul-aço

[ctx: color name]
en: tan
pt_BR: castanho claro

[ctx: color name]
en: teal
pt_BR: verde-azulado

[ctx: color name]
en: thistle
pt_BR: cardo

[ctx: color name]
en: tomato
pt_BR: tomate

[ctx: color name]
en: turquoise
pt_BR: turquesa

[ctx: color name]
en: violet
pt_BR: violeta

[ctx: color name]
en: wheat
pt_BR: trigo

[ctx: color name]
en: white
pt_BR: branco

[ctx: color name]
en: white smoke
pt_BR: branco fumaça

[ctx: color name]
en: yellow
pt_BR: amarelo

[ctx: color name]
en: yellow green
pt_BR: verde amarelado

en: column %(index)d of %(total)d
pt_BR: coluna %(index)d de %(total)d

en: column %d
pt_BR: coluna %d

en: comma
pt_BR: vírgula

[ctx: command]
en: redo
pt_BR: refazer

[ctx: command]
en: undo
pt_BR: desfazer

[ctx: content]
en: deletion end
pt_BR: fim da exclusão

[ctx: content]
en: deletion start
pt_BR: começo da exclusão

[ctx: content]
en: highlight end
pt_BR: fim do realce

[ctx: content]
en: highlight start
pt_BR: começo do realce

[ctx: content]
en: insertion end
pt_BR: fim da inserção

[ctx: content]
en: insertion start
pt_BR: começo da inserção

[ctx: content]
en: suggestion end
pt_BR: fim da sugestão

en: cptn
pt_BR: lgnd

en: cube root of
pt_BR: raiz cúbica de

en: currency sign
pt_BR: símbolo monetário

en: dagger
pt_BR: cruz

en: dash
pt_BR: hífen

en: degrees
pt_BR: graus

en: details for %s
pt_BR: detalhes para %s

en: diaeresis
pt_BR: trema

en: different site
pt_BR: site diferente

en: dip
pt_BR: pndir

en: divided by
pt_BR: dividido por

en: document selected from cursor position
pt_BR: documento selecionado a partir da posição do cursor

en: document selected to cursor position
pt_BR: documento selecionado até a posição do cursor

en: document unselected from cursor position
pt_BR: documento desmarcado a partir da posição do cursor

en: document unselected to cursor position
pt_BR: documento desmarcado até a posição do cursor

en: dollar
pt_BR: cifrão

en: dot
pt_BR: ponto

en: double click
pt_BR: clique duplo

en: double dagger
pt_BR: cruz dupla

en: double low quote
pt_BR: aspa baixa dupla

en: double prime
pt_BR: plica dupla

en: down
pt_BR: baixo

en: draw
pt_BR: desenh

en: e acute
pt_BR: e agudo

en: e circumflex
pt_BR: e circunflexo

en: e umlaut
pt_BR: e trema

en: editable combo box
pt_BR: caixa de combinação editável

en: editable content
pt_BR: conteúdo editável

en: edtbr
pt_BR: bredt

en: empty
pt_BR: vazio

en: en dash
pt_BR: traço

en: enter new key
pt_BR: digite a nova tecla

en: entire document selected
pt_BR: documento todo selecionado

en: entire document unselected
pt_BR: documento inteiro desmarcado

en: equals
pt_BR: igual

[ctx: error]
en: grammar
pt_BR: gramática

[ctx: error]
en: invalid
pt_BR: inválido

[ctx: error]
en: invalid entry
pt_BR: entrada inválida

[ctx: error]
en: invalid grammar
pt_BR: gramática inválida

[ctx: error]
en: invalid spelling
pt_BR: ortografia inválida

[ctx: error]
en: spelling
pt_BR: ortografia

en: escape
pt_BR: ESC

en: exclaim
pt_BR: exclamação

en: expanded
pt_BR: expandido

en: faster.
pt_BR: mais rápido.

en: fchsr
pt_BR: slarq

en: florin
pt_BR: florim

en: flr
pt_BR: prc

en: fraction end
pt_BR: fim da fração

en: fraction start
pt_BR: começo da fração

en: fraction without bar, start
pt_BR: começo de fração sem barra

en: frm
pt_BR: qdr

en: ftr
pt_BR: rdp

[ctx: generic name]
en: application
pt_BR: aplicativo

en: gpn
pt_BR: transpa

en: grayed
pt_BR: acinzentado

en: greater
pt_BR: maior que

en: h%d
pt_BR: t%d

en: has details in %s
pt_BR: possui detalhes em %s

en: has formula
pt_BR: tem fórmula

en: has long description
pt_BR: possui descrição comprida

en: hdng
pt_BR: ttl

en: hdr
pt_BR: cbç

en: heavy check mark
pt_BR: marca de seleção realçada

en: help
pt_BR: ajuda

en: higher.
pt_BR: maior.

en: horizontal scroll bar
pt_BR: barra de rolagem horizontal

en: horizontal slider
pt_BR: deslizador horizontal

en: horizontal splitter
pt_BR: separador horizontal

en: hyphen bullet
pt_BR: marcador hífen

en: i acute
pt_BR: i agudo

en: i circumflex
pt_BR: i circunflexo

en: i umlaut
pt_BR: i trema

en: icn
pt_BR: ícn

en: ifrm
pt_BR: qdri

en: image map link
pt_BR: link de mapa de imagens

en: inaccessible
pt_BR: inacessível

[ctx: indentation and justification]
en: Disabled
pt_BR: Desabilitado

[ctx: indentation and justification]
en: Enabled
pt_BR: Habilitado

en: inverted exclamation point
pt_BR: ponto de exclamação invertido

en: inverted question mark
pt_BR: interrogação invertida

[ctx: key echo]
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: key echo]
en: key
pt_BR: tecla

[ctx: key echo]
en: key and word
pt_BR: tecla e palavra

[ctx: key echo]
en: sentence
pt_BR: sentença

[ctx: key echo]
en: word
pt_BR: palavra

[ctx: key echo]
en: word and sentence
pt_BR: palavra e sentença

[ctx: keybindings]
en: Default
pt_BR: Padrão

[ctx: keybindings]
en: Modified
pt_BR: Modificado

en: lbl
pt_BR: rtl

en: leaving blockquote.
pt_BR: deixando a citação.

en: leaving details.
pt_BR: deixando os detalhes.

en: leaving form.
pt_BR: deixando o formulário.

en: leaving list.
pt_BR: deixando a lista.

en: leaving panel.
pt_BR: deixando o painel.

en: leaving table.
pt_BR: deixando a tabela.

en: leaving tooltip.
pt_BR: deixando a dica.

en: left
pt_BR: esquerda

en: left alt
pt_BR: alt da esquerda

en: left brace
pt_BR: abre chave

en: left bracket
pt_BR: abre colchete

en: left control
pt_BR: control da esquerda

en: left double angle bracket
pt_BR: abre aspas angulares

en: left double quote
pt_BR: abre aspas

en: left meta
pt_BR: tecla windows da esquerda

en: left paren
pt_BR: abre parêntesis

en: left shift
pt_BR: shift da esquerda

en: left single quote
pt_BR: apóstrofo esquerdo

en: left super
pt_BR: super esquerdo

en: left tab
pt_BR: tab da esquerda

en: less
pt_BR: menor que

en: line selected down from cursor position
pt_BR: linha selecionada a partir da posição do cursor

en: line selected from start to previous cursor position
pt_BR: linha selecionada do começo até a posição anterior do cursor

en: line selected to end from previous cursor position
pt_BR: linha selecionada até o fim a partir da posição anterior do cursor

en: line selected up from cursor position
pt_BR: linha selecionada até a posição do cursor

en: line unselected down from cursor position
pt_BR: linha desmarcada a partir da posição do cursor

en: line unselected up from cursor position
pt_BR: linha desmarcada até a posição do cursor

[ctx: link state]
en: unvisited
pt_BR: não visitado

[ctx: link state]
en: visited
pt_BR: visitado

[ctx: listitem]
en: not selected
pt_BR: não selecionado

en: live regions politeness levels restored
pt_BR: níveis de polidez de regiões dinâmicas restaurados

[ctx: location]
en: Not found
pt_BR: Não localizado

[ctx: locking key state]
en: off
pt_BR: desligado

[ctx: locking key state]
en: on
pt_BR: ligado

en: logical not
pt_BR: não lógico

en: louder.
pt_BR: mais alto.

en: lower.
pt_BR: menor.

en: lstitm
pt_BR: itmlst

en: lyrdpn
pt_BR: pnspost

en: macron
pt_BR: mácron

[ctx: math enclosure]
en: Enclosed by: %s
pt_BR: Delimitado por: %s

[ctx: math enclosure]
en: a box
pt_BR: uma caixa

[ctx: math enclosure]
en: a circle
pt_BR: um círculo

[ctx: math enclosure]
en: a down diagonal strike
pt_BR: um risco na diagonal ímpar

[ctx: math enclosure]
en: a horizontal strike
pt_BR: um risco horizontal

[ctx: math enclosure]
en: a line at the bottom
pt_BR: uma linha no chão

[ctx: math enclosure]
en: a line at the top
pt_BR: uma linha no topo

[ctx: math enclosure]
en: a line on the left
pt_BR: uma linha na esquerda

[ctx: math enclosure]
en: a line on the right
pt_BR: uma linha na direita

[ctx: math enclosure]
en: a long division sign
pt_BR: uma divisão com barra comprida

[ctx: math enclosure]
en: a northeast arrow
pt_BR: uma seta para o nordeste

[ctx: math enclosure]
en: a phasor angle
pt_BR: um ângulo

[ctx: math enclosure]
en: a radical
pt_BR: um radical

[ctx: math enclosure]
en: a rounded box
pt_BR: uma caixa arredondada

[ctx: math enclosure]
en: a vertical strike
pt_BR: um risco vertical

[ctx: math enclosure]
en: an actuarial symbol
pt_BR: um símbolo atuarial

[ctx: math enclosure]
en: an arabic factorial symbol
pt_BR: um símbolo fatorial arábico

[ctx: math enclosure]
en: an up diagonal strike
pt_BR: um risco na diagonal par

[ctx: math enclosure]
en: and
pt_BR: e

[ctx: math fraction]
en: over
pt_BR: sobre

[ctx: math script]
en: pre-subscript
pt_BR: pré subscrito

[ctx: math script]
en: pre-superscript
pt_BR: pré-sobrescrito

[ctx: math script generic]
en: overscript
pt_BR: índice superior

[ctx: math script generic]
en: subscript
pt_BR: subscrito

[ctx: math script generic]
en: superscript
pt_BR: sobrescrito

[ctx: math script generic]
en: underscript
pt_BR: índice inferior

[ctx: math symbol]
en: %s with slash
pt_BR: %s com barra

[ctx: math symbol]
en: %s with underline
pt_BR: %s com sublinhado

[ctx: math symbol]
en: %s with vertical line
pt_BR: %s com linha vertical

[ctx: math symbol]
en: all equal to
pt_BR: tudo igual a

[ctx: math symbol]
en: almost equal or equal to
pt_BR: quase igual ou igual a

[ctx: math symbol]
en: almost equal to
pt_BR: quase igual a

[ctx: math symbol]
en: angle
pt_BR: ângulo

[ctx: math symbol]
en: anticlockwise contour integral
pt_BR: integral de contorno anti-horária

[ctx: math symbol]
en: approaches the limit
pt_BR: aproxima do limite

[ctx: math symbol]
en: approximately but not actually equal to
pt_BR: aproximadamente, mas não exatamente igual a

[ctx: math symbol]
en: approximately equal to
pt_BR: aproximadamente igual a

[ctx: math symbol]
en: approximately equal to or the image of
pt_BR: aproximadamente igual a ou a imagem de

[ctx: math symbol]
en: assertion
pt_BR: asserção

[ctx: math symbol]
en: asterisk operator
pt_BR: operador asterisco

[ctx: math symbol]
en: asymptotically equal to
pt_BR: assintomaticamente igual a

[ctx: math symbol]
en: because
pt_BR: porque

[ctx: math symbol]
en: between
pt_BR: entre

[ctx: math symbol]
en: black circle
pt_BR: círculo negro

[ctx: math symbol]
en: black diamond
pt_BR: losango negro

[ctx: math symbol]
en: black medium small square
pt_BR: quadradinho médio negro

[ctx: math symbol]
en: black square
pt_BR: quadrado negro

[ctx: math symbol]
en: bold %s
pt_BR: %s negrito

[ctx: math symbol]
en: bold fraktur %s
pt_BR: %s negrito gótico

[ctx: math symbol]
en: bold italic %s
pt_BR: %s negrito itálico

[ctx: math symbol]
en: bold script %s
pt_BR: %s script negrito

[ctx: math symbol]
en: bottom brace
pt_BR: chave para baixo

[ctx: math symbol]
en: bowtie
pt_BR: gravata de borboleta

[ctx: math symbol]
en: bullet operator
pt_BR: operador ponto grande

[ctx: math symbol]
en: circled asterisk operator
pt_BR: operador asterisco circulado

[ctx: math symbol]
en: circled dash
pt_BR: hífen circulado

[ctx: math symbol]
en: circled division slash
pt_BR: barra de divisão circulada

[ctx: math symbol]
en: circled dot
pt_BR: ponto circulado

[ctx: math symbol]
en: circled dot operator
pt_BR: operador ponto circulado

[ctx: math symbol]
en: circled equals
pt_BR: igual circulado

[ctx: math symbol]
en: circled minus
pt_BR: menos circulado

[ctx: math symbol]
en: circled plus
pt_BR: mais circulado

[ctx: math symbol]
en: circled ring operator
pt_BR: operador anel circulado

[ctx: math symbol]
en: circled times
pt_BR: vezes circulado

[ctx: math symbol]
en: circumflex
pt_BR: circunflexo

[ctx: math symbol]
en: clockwise contour integral
pt_BR: integral de contorno horária

[ctx: math symbol]
en: clockwise integral
pt_BR: integral horária

[ctx: math symbol]
en: colon equals
pt_BR: dois pontos igual

[ctx: math symbol]
en: complement
pt_BR: complemento

[ctx: math symbol]
en: contains as a member
pt_BR: contém como um membro

[ctx: math symbol]
en: contains as normal subgroup
pt_BR: contém como normal subgrupo

[ctx: math symbol]
en: contains as normal subgroup of or equal to
pt_BR: contém como normal subgrupo de ou igual a

[ctx: math symbol]
en: contains with long horizontal stroke
pt_BR: contém com cortado horizontal longo

[ctx: math symbol]
en: contains with overbar
pt_BR: contém com barra em cima

[ctx: math symbol]
en: contains with vertical bar at end of horizontal stroke
pt_BR: contém com barra vertical ao fim do cortado horizontal

[ctx: math symbol]
en: contour integral
pt_BR: integral de contorno

[ctx: math symbol]
en: coproduct
pt_BR: coproduto

[ctx: math symbol]
en: corresponds to
pt_BR: corresponde a

[ctx: math symbol]
en: cube root
pt_BR: raiz cúbica

[ctx: math symbol]
en: curly logical and
pt_BR: e lógico ondulado

[ctx: math symbol]
en: curly logical or
pt_BR: ou lógico ondulado

[ctx: math symbol]
en: delta equal to
pt_BR: delta igual a

[ctx: math symbol]
en: diamond operator
pt_BR: operador diamante

[ctx: math symbol]
en: difference between
pt_BR: diferença entre

[ctx: math symbol]
en: divides
pt_BR: divide

[ctx: math symbol]
en: division slash
pt_BR: barra de divisão

[ctx: math symbol]
en: division times
pt_BR: sucessivas divisões

[ctx: math symbol]
en: does not contain as a member
pt_BR: não contém como um membro

[ctx: math symbol]
en: does not contain as normal subgroup
pt_BR: não contém como normal subgrupo

[ctx: math symbol]
en: does not contain as normal subgroup or equal
pt_BR: não contém como normal subgrupo ou igual

[ctx: math symbol]
en: does not divide
pt_BR: não divisível

[ctx: math symbol]
en: does not force
pt_BR: não força

[ctx: math symbol]
en: does not precede
pt_BR: não precede

[ctx: math symbol]
en: does not precede or equal
pt_BR: não precede ou igual

[ctx: math symbol]
en: does not prove
pt_BR: não prova

[ctx: math symbol]
en: does not succeed
pt_BR: não sucede

[ctx: math symbol]
en: does not succeed or equal
pt_BR: não sucede ou igual

[ctx: math symbol]
en: dot
pt_BR: ponto

[ctx: math symbol]
en: dot minus
pt_BR: ponto menos

[ctx: math symbol]
en: dot operator
pt_BR: operador ponto

[ctx: math symbol]
en: dot plus
pt_BR: ponto mais

[ctx: math symbol]
en: dotless %s
pt_BR: %s sem ponto

[ctx: math symbol]
en: double integral
pt_BR: integral dupla

[ctx: math symbol]
en: double intersection
pt_BR: interseção dupla

[ctx: math symbol]
en: double subset
pt_BR: subconjunto duplo

[ctx: math symbol]
en: double superset
pt_BR: superconjunto duplo

[ctx: math symbol]
en: double union
pt_BR: união dupla

[ctx: math symbol]
en: double vertical bar double right turnstile
pt_BR: tacha direita barra vertical dupla

[ctx: math symbol]
en: double vertical line
pt_BR: linha vertical dupla

[ctx: math symbol]
en: double-struck %s
pt_BR: %s com traço duplo

[ctx: math symbol]
en: down arrow
pt_BR: seta para baixo

[ctx: math symbol]
en: down arrow from bar
pt_BR: seta para cima da barra

[ctx: math symbol]
en: down double arrow
pt_BR: seta dupla para baixo

[ctx: math symbol]
en: down right diagonal ellipsis
pt_BR: elipse diagonal direita inferior

[ctx: math symbol]
en: down tack
pt_BR: tacha baixo

[ctx: math symbol]
en: element of
pt_BR: pertence

[ctx: math symbol]
en: element of with dot above
pt_BR: elemento de com ponto acima

[ctx: math symbol]
en: element of with long horizontal stroke
pt_BR: pertence com cortado horizontal longo

[ctx: math symbol]
en: element of with overbar
pt_BR: pertence com barra em cima

[ctx: math symbol]
en: element of with two horizontal strokes
pt_BR: pertence com dois cortados horizontais

[ctx: math symbol]
en: element of with underbar
pt_BR: pertence com barra em baixo

[ctx: math symbol]
en: element of with vertical bar at end of horizontal stroke
pt_BR: pertence com barra vertical ao final do cortado horizontal longo

[ctx: math symbol]
en: empty set
pt_BR: conjunto vazio

[ctx: math symbol]
en: end of proof
pt_BR: fim de prova

[ctx: math symbol]
en: equal and parallel to
pt_BR: igual e paralelo a

[ctx: math symbol]
en: equal to by definition
pt_BR: igual a por definição

[ctx: math symbol]
en: equal to or greater than
pt_BR: igual a ou maior que

[ctx: math symbol]
en: equal to or less than
pt_BR: igual a ou menor que

[ctx: math symbol]
en: equal to or precedes
pt_BR: igual a ou precede

[ctx: math symbol]
en: equal to or succeeds
pt_BR: igual a ou sucede

[ctx: math symbol]
en: equals colon
pt_BR: igual dois pontos

[ctx: math symbol]
en: equiangular to
pt_BR: equiangular a

[ctx: math symbol]
en: equivalent to
pt_BR: equivalente a

[ctx: math symbol]
en: estimates
pt_BR: estima

[ctx: math symbol]
en: excess
pt_BR: excesso

[ctx: math symbol]
en: for all
pt_BR: para todo

[ctx: math symbol]
en: forces
pt_BR: força

[ctx: math symbol]
en: fourth root
pt_BR: raiz quarta

[ctx: math symbol]
en: fraktur %s
pt_BR: %s gótico

[ctx: math symbol]
en: geometric proportion
pt_BR: proporção geométrica

[ctx: math symbol]
en: geometrically equal to
pt_BR: geometricamente igual a

[ctx: math symbol]
en: geometrically equivalent to
pt_BR: geometricamente equivalente a

[ctx: math symbol]
en: greater than
pt_BR: maior que

[ctx: math symbol]
en: greater than but not equal to
pt_BR: maior que, mas não igual a

[ctx: math symbol]
en: greater than but not equivalent to
pt_BR: maior ou igual que, mas não equivalente a

[ctx: math symbol]
en: greater than equal to or less than
pt_BR: maior que igual a ou menor que

[ctx: math symbol]
en: greater than or equal to
pt_BR: maior que ou igual a

[ctx: math symbol]
en: greater than or equivalent to
pt_BR: maior que ou equivalente a

[ctx: math symbol]
en: greater than or less than
pt_BR: maior que ou menor que

[ctx: math symbol]
en: greater than over equal to
pt_BR: maior que sobre igual a

[ctx: math symbol]
en: greater than with dot
pt_BR: maior que com ponto

[ctx: math symbol]
en: hermitian conjugate matrix
pt_BR: matriz conjugada hermitiana

[ctx: math symbol]
en: homothetic
pt_BR: homotético

[ctx: math symbol]
en: horizontal ellipsis
pt_BR: reticências

[ctx: math symbol]
en: háček
pt_BR: caron

[ctx: math symbol]
en: identical to
pt_BR: idêntico a

[ctx: math symbol]
en: image of
pt_BR: imagem de

[ctx: math symbol]
en: image of or approximately equal to
pt_BR: imagem de ou aproximadamente igual a

[ctx: math symbol]
en: increment
pt_BR: incremento

[ctx: math symbol]
en: infinity
pt_BR: infinito

[ctx: math symbol]
en: intercalate
pt_BR: intercalar

[ctx: math symbol]
en: intersection
pt_BR: interseção

[ctx: math symbol]
en: inverted lazy S
pt_BR: S tombado e invertido

[ctx: math symbol]
en: italic %s
pt_BR: %s itálico

[ctx: math symbol]
en: left angle bracket
pt_BR: colchete angular esquerdo

[ctx: math symbol]
en: left arrow
pt_BR: seta para esquerda

[ctx: math symbol]
en: left arrow from bar
pt_BR: seta para esquerda da barra

[ctx: math symbol]
en: left ceiling
pt_BR: teto esquerdo

[ctx: math symbol]
en: left double arrow
pt_BR: seta dupla para esquerda

[ctx: math symbol]
en: left floor
pt_BR: piso esquerdo

[ctx: math symbol]
en: left normal factor semidirect product
pt_BR: produto semidireto fator normal esquerdo

[ctx: math symbol]
en: left right arrow
pt_BR: seta para esquerda e direita

[ctx: math symbol]
en: left right double arrow
pt_BR: seta dupla para esquerda e direita

[ctx: math symbol]
en: left semidirect product
pt_BR: produto semidireto esquerdo

[ctx: math symbol]
en: left tack
pt_BR: tacha esquerda

[ctx: math symbol]
en: less than
pt_BR: menor que

[ctx: math symbol]
en: less than but not equal to
pt_BR: menor que mas não igual a

[ctx: math symbol]
en: less than but not equivalent to
pt_BR: menor ou igual, mas não equivalente a

[ctx: math symbol]
en: less than equal to or greater than
pt_BR: menor do que igual a ou maior que

[ctx: math symbol]
en: less than or equal to
pt_BR: menor que ou igual a

[ctx: math symbol]
en: less than or equivalent to
pt_BR: menor que ou equivalente a

[ctx: math symbol]
en: less than or greater than
pt_BR: menor que ou maior que

[ctx: math symbol]
en: less than over equal to
pt_BR: menor que sobre igual a

[ctx: math symbol]
en: less than with dot
pt_BR: menor que com ponto

[ctx: math symbol]
en: logical and
pt_BR: e lógico

[ctx: math symbol]
en: logical or
pt_BR: ou lógico

[ctx: math symbol]
en: measured angle
pt_BR: ângulo medido

[ctx: math symbol]
en: measured by
pt_BR: medido por

[ctx: math symbol]
en: midline horizontal ellipsis
pt_BR: elipse horizontal a meia linha

[ctx: math symbol]
en: minus
pt_BR: menos

[ctx: math symbol]
en: minus or plus
pt_BR: menos ou mais

[ctx: math symbol]
en: minus tilde
pt_BR: menos til

[ctx: math symbol]
en: models
pt_BR: modelos

[ctx: math symbol]
en: monospace %s
pt_BR: %s monoespaçado

[ctx: math symbol]
en: much greater than
pt_BR: muito maior que

[ctx: math symbol]
en: much less than
pt_BR: muito menor que

[ctx: math symbol]
en: multimap
pt_BR: multimapa

[ctx: math symbol]
en: multiset
pt_BR: multiconjunto

[ctx: math symbol]
en: multiset multiplication
pt_BR: multiplicação multiconjunto

[ctx: math symbol]
en: multiset union
pt_BR: união multiconjunto

[ctx: math symbol]
en: nand
pt_BR: não e

[ctx: math symbol]
en: negated double vertical bar double right turnstile
pt_BR: tacha direita dupla barra vertical dupla negada

[ctx: math symbol]
en: neither a subset of nor equal to
pt_BR: nem um subconjunto de nem igual a

[ctx: math symbol]
en: neither a superset of nor equal to
pt_BR: nem um superconjunto de nem igual a

[ctx: math symbol]
en: neither approximately nor actually equal to
pt_BR: nem aproximadamente nem exatamente igual a

[ctx: math symbol]
en: neither greater than nor equal to
pt_BR: nem maior que nem igual a

[ctx: math symbol]
en: neither greater than nor equivalent to
pt_BR: nem maior que nem equivalente a

[ctx: math symbol]
en: neither greater than nor less than
pt_BR: nem maior que nem menor que

[ctx: math symbol]
en: neither less than nor equal to
pt_BR: nem menor que nem igual a

[ctx: math symbol]
en: neither less than nor equivalent to
pt_BR: nem menor que nem equivalente a

[ctx: math symbol]
en: neither less than nor greater than
pt_BR: nem menor que nem maior que

[ctx: math symbol]
en: nor
pt_BR: nem

[ctx: math symbol]
en: normal subgroup of
pt_BR: normal subgrupo de

[ctx: math symbol]
en: normal subgroup of or equal to
pt_BR: normal subgrupo de ou igual a

[ctx: math symbol]
en: north east arrow
pt_BR: seta para nordeste

[ctx: math symbol]
en: north east double arrow
pt_BR: seta dupla para nordeste

[ctx: math symbol]
en: north west arrow
pt_BR: seta para noroeste

[ctx: math symbol]
en: north west double arrow
pt_BR: seta dupla para noroeste

[ctx: math symbol]
en: not a subset of
pt_BR: não um subconjunto de

[ctx: math symbol]
en: not a superset of
pt_BR: não um superconjunto de

[ctx: math symbol]
en: not almost equal to
pt_BR: não quase igual a

[ctx: math symbol]
en: not an element of
pt_BR: não pertence

[ctx: math symbol]
en: not asymptotically equal to
pt_BR: não assintomaticamente igual a

[ctx: math symbol]
en: not equal to
pt_BR: diferente

[ctx: math symbol]
en: not equivalent to
pt_BR: não equivalente a

[ctx: math symbol]
en: not greater than
pt_BR: não maior que

[ctx: math symbol]
en: not identical to
pt_BR: não idêntico a

[ctx: math symbol]
en: not less than
pt_BR: não menor que

[ctx: math symbol]
en: not normal subgroup of
pt_BR: não normal subgrupo de

[ctx: math symbol]
en: not normal subgroup of or equal to
pt_BR: não normal subgrupo de ou igual a

[ctx: math symbol]
en: not parallel to
pt_BR: não paralelo a

[ctx: math symbol]
en: not square image of or equal to
pt_BR: não imagem quadrada de ou igual a

[ctx: math symbol]
en: not square original of or equal to
pt_BR: não original quadrado de ou igual a

[ctx: math symbol]
en: not tilde
pt_BR: não til

[ctx: math symbol]
en: not true
pt_BR: não verdadeiro

[ctx: math symbol]
en: original of
pt_BR: original de

[ctx: math symbol]
en: parallel to
pt_BR: paralelo a

[ctx: math symbol]
en: partial differential
pt_BR: derivada parcial

[ctx: math symbol]
en: pitchfork
pt_BR: tridente inverso

[ctx: math symbol]
en: precedes
pt_BR: precede

[ctx: math symbol]
en: precedes but not equivalent to
pt_BR: precede, mas não equivalente a

[ctx: math symbol]
en: precedes or equal to
pt_BR: precede ou igual a

[ctx: math symbol]
en: precedes or equivalent to
pt_BR: precede ou equivalente a

[ctx: math symbol]
en: precedes under relation
pt_BR: precede sob relação

[ctx: math symbol]
en: product
pt_BR: produto

[ctx: math symbol]
en: proportion
pt_BR: proporção

[ctx: math symbol]
en: proportional to
pt_BR: proporcional a

[ctx: math symbol]
en: questioned equal to
pt_BR: interrogação igual a

[ctx: math symbol]
en: ratio
pt_BR: razão

[ctx: math symbol]
en: reversed tilde
pt_BR: til invertido

[ctx: math symbol]
en: reversed tilde equals
pt_BR: igual til reverso

[ctx: math symbol]
en: right angle
pt_BR: ângulo reto

[ctx: math symbol]
en: right angle bracket
pt_BR: colchete angular direito

[ctx: math symbol]
en: right angle with arc
pt_BR: ângulo direito com arco

[ctx: math symbol]
en: right arrow
pt_BR: seta para direita

[ctx: math symbol]
en: right arrow from bar
pt_BR: seta para direita da barra

[ctx: math symbol]
en: right ceiling
pt_BR: teto direito

[ctx: math symbol]
en: right double arrow
pt_BR: seta dupla para direita

[ctx: math symbol]
en: right floor
pt_BR: piso direito

[ctx: math symbol]
en: right normal factor semidirect product
pt_BR: produto semidireto fator normal direito

[ctx: math symbol]
en: right semidirect product
pt_BR: produto semidireto direito

[ctx: math symbol]
en: right tack
pt_BR: tacha direita

[ctx: math symbol]
en: right triangle
pt_BR: triângulo direito

[ctx: math symbol]
en: right-pointing arrow
pt_BR: seta apontando para direita

[ctx: math symbol]
en: right-pointing arrowhead
pt_BR: ponta de seta apontando para direita

[ctx: math symbol]
en: ring equal to
pt_BR: anel igual a

[ctx: math symbol]
en: ring in equal to
pt_BR: anel em igual a

[ctx: math symbol]
en: ring operator
pt_BR: operador anel

[ctx: math symbol]
en: sans-serif %s
pt_BR: %s sans-serif

[ctx: math symbol]
en: sans-serif bold %s
pt_BR: %s sans-serif negrito

[ctx: math symbol]
en: sans-serif bold italic %s
pt_BR: %s sans-serif negrito itálico

[ctx: math symbol]
en: sans-serif italic %s
pt_BR: %s sans-serif itálico

[ctx: math symbol]
en: script %s
pt_BR: %s script

[ctx: math symbol]
en: set minus
pt_BR: diferença de conjunto

[ctx: math symbol]
en: sine wave
pt_BR: onda senoide

[ctx: math symbol]
en: small contains as a member
pt_BR: contém como um membro pequeno

[ctx: math symbol]
en: small contains with overbar
pt_BR: contém pequeno com barra em cima

[ctx: math symbol]
en: small contains with vertical bar at end of horizontal stroke
pt_BR: contém pequeno com barra vertical ao fim do cortado horizontal

[ctx: math symbol]
en: small element of
pt_BR: não pertence pequeno

[ctx: math symbol]
en: small element of with overbar
pt_BR: pertence pequeno com barra em cima

[ctx: math symbol]
en: small element of with vertical bar at end of horizontal stroke
pt_BR: pertence pequeno com barra vertical ao final do cortado horizontal

[ctx: math symbol]
en: south east arrow
pt_BR: seta para sudeste

[ctx: math symbol]
en: south east double arrow
pt_BR: seta dupla para sudeste

[ctx: math symbol]
en: south west double arrow
pt_BR: seta dupla para sudoeste

[ctx: math symbol]
en: spherical angle
pt_BR: ângulo esférico

[ctx: math symbol]
en: square cap
pt_BR: quadrado boca embaixo

[ctx: math symbol]
en: square cup
pt_BR: quadrado boca em cima

[ctx: math symbol]
en: square image of
pt_BR: imagem quadrada de

[ctx: math symbol]
en: square image of or equal to
pt_BR: imagem quadrada de ou igual a

[ctx: math symbol]
en: square image of or not equal to
pt_BR: imagem quadrada de ou não igual a

[ctx: math symbol]
en: square intersection
pt_BR: interseção quadrada

[ctx: math symbol]
en: square original of
pt_BR: quadrado original de

[ctx: math symbol]
en: square original of or equal to
pt_BR: quadrado original de ou igual a

[ctx: math symbol]
en: square original of or not equal to
pt_BR: original quadrado de ou não igual a

[ctx: math symbol]
en: square root
pt_BR: raiz quadrada

[ctx: math symbol]
en: square union
pt_BR: união quadrada

[ctx: math symbol]
en: squared dot operator
pt_BR: operador de ponto no quadrado

[ctx: math symbol]
en: squared minus
pt_BR: menos no quadrado

[ctx: math symbol]
en: squared plus
pt_BR: mais no quadrado

[ctx: math symbol]
en: squared times
pt_BR: vezes no quadrado

[ctx: math symbol]
en: star equals
pt_BR: estrela igual

[ctx: math symbol]
en: star operator
pt_BR: operador estrela

[ctx: math symbol]
en: strictly equivalent to
pt_BR: estritamente equivalente a

[ctx: math symbol]
en: subset of
pt_BR: subconjunto de

[ctx: math symbol]
en: subset of or equal to
pt_BR: subconjunto de ou igual a

[ctx: math symbol]
en: subset of with not equal to
pt_BR: subconjunto de com não igual a

[ctx: math symbol]
en: succeeds
pt_BR: sucede

[ctx: math symbol]
en: succeeds but not equivalent to
pt_BR: sucede, mas não equivalente a

[ctx: math symbol]
en: succeeds or equal to
pt_BR: sucede ou igual a

[ctx: math symbol]
en: succeeds or equivalent to
pt_BR: sucede ou equivalente a

[ctx: math symbol]
en: succeeds under relation
pt_BR: sucede sob relação

[ctx: math symbol]
en: sum
pt_BR: soma

[ctx: math symbol]
en: superset of
pt_BR: superconjunto de

[ctx: math symbol]
en: superset of or equal to
pt_BR: superconjunto de ou igual a

[ctx: math symbol]
en: superset of with not equal to
pt_BR: superconjunto de com não igual a

[ctx: math symbol]
en: surface integral
pt_BR: integral de superfície

[ctx: math symbol]
en: there does not exist
pt_BR: não existe

[ctx: math symbol]
en: there exists
pt_BR: existe

[ctx: math symbol]
en: therefore
pt_BR: portanto

[ctx: math symbol]
en: tilde
pt_BR: til

[ctx: math symbol]
en: top brace
pt_BR: chave para cima

[ctx: math symbol]
en: triple integral
pt_BR: integral tripla

[ctx: math symbol]
en: triple tilde
pt_BR: til triplo

[ctx: math symbol]
en: triple vertical bar right turnstile
pt_BR: tacha direita barra vertical tripla

[ctx: math symbol]
en: true
pt_BR: verdadeiro

[ctx: math symbol]
en: union
pt_BR: união

[ctx: math symbol]
en: union with dot
pt_BR: união com ponto

[ctx: math symbol]
en: union with plus
pt_BR: união com mais

[ctx: math symbol]
en: up arrow
pt_BR: seta para cima

[ctx: math symbol]
en: up arrow from bar
pt_BR: seta para cima da barra

[ctx: math symbol]
en: up double arrow
pt_BR: seta dupla para cima

[ctx: math symbol]
en: up down arrow
pt_BR: seta para cima e baixo

[ctx: math symbol]
en: up down double arrow
pt_BR: seta dupla para cima e baixo

[ctx: math symbol]
en: up right diagonal ellipsis
pt_BR: elipse diagonal direita superior

[ctx: math symbol]
en: up tack
pt_BR: tacha cima

[ctx: math symbol]
en: vertical ellipsis
pt_BR: elipse vertical

[ctx: math symbol]
en: very much greater than
pt_BR: muito maior que

[ctx: math symbol]
en: very much less than
pt_BR: muito menor que

[ctx: math symbol]
en: volume integral
pt_BR: integral de volume

[ctx: math symbol]
en: white bullet
pt_BR: bolinha branca

[ctx: math symbol]
en: white circle
pt_BR: círculo branco

[ctx: math symbol]
en: white square
pt_BR: quadrado branco

[ctx: math symbol]
en: wreath product
pt_BR: produto coroa

[ctx: math symbol]
en: xor
pt_BR: ou exclusivo

[ctx: math symbol]
en: z notation bag membership
pt_BR: notação z, membro de bolsa

[ctx: math table]
en: nested table end
pt_BR: fim de tabela aninhada

[ctx: math table]
en: table end
pt_BR: fim da tabela

en: math table with %d row | math table with %d rows
pt_BR[0]: tabela matemática com %d linha
pt_BR[1]: tabela matemática com %d linhas

en: menu button
pt_BR: botão de menu

en: middle dot
pt_BR: ponto mediano

en: minus
pt_BR: menos

en: misspelled
pt_BR: erro de ortografia

en: mnubr
pt_BR: brmnu

en: mnuitm
pt_BR: itmmnu

en: mode switch
pt_BR: alterar modo

en: mu
pt_BR: micro

en: multi-select
pt_BR: seleção múltipla

en: n tilde
pt_BR: n til

en: nested math table with %d row | nested math table with %d rows
pt_BR[0]: tabela matemática aninhada com %d linha
pt_BR[1]: tabela matemática aninhada com %d linhas

en: newline
pt_BR: nova linha

en: no break space
pt_BR: espaço não separável

en: no live message saved
pt_BR: nenhuma mensagem dinâmica salva

[ctx: notification]
en: Bottom
pt_BR: Baixo

[ctx: notification]
en: Top
pt_BR: Topo

[ctx: notification presenter]
en: Received
pt_BR: Recebido

en: number
pt_BR: número

[ctx: number style]
en: digits
pt_BR: dígitos

[ctx: number style]
en: words
pt_BR: palavras

en: o acute
pt_BR: o agudo

en: o circumflex
pt_BR: o circunflexo

en: o stroke
pt_BR: o cortado

en: o tilde
pt_BR: o til

en: o umlaut
pt_BR: o trema

en: object replacement character
pt_BR: caractere de substituição de objeto

en: off
pt_BR: desligada

en: on
pt_BR: ligada

en: on %(index)d of %(total)d
pt_BR: em %(index)d de %(total)d

en: one fourth
pt_BR: um quarto

en: one half
pt_BR: um meio

en: opens dialog
pt_BR: abre diálogo

en: opens grid
pt_BR: abre grade

en: opens listbox
pt_BR: abre caixa de listagem

en: opens menu
pt_BR: abre menu

en: opens tree
pt_BR: abre árvore

en: optnpn
pt_BR: pnopç

en: page selected from cursor position
pt_BR: página selecionada a partir da posição do cursor

en: page selected to cursor position
pt_BR: página selecionada até a posição do cursor

en: page unselected from cursor position
pt_BR: página desmarcada a partir da posição do cursor

en: page unselected to cursor position
pt_BR: página desmarcada até a posição do cursor

en: para
pt_BR: pará

en: paragraph marker
pt_BR: marcador de parágrafo

en: paragraph selected down from cursor position
pt_BR: parágrafo selecionado do cursor para baixo

en: paragraph selected up from cursor position
pt_BR: parágrafo selecionado do cursor para cima

en: paragraph unselected down from cursor position
pt_BR: parágrafo desmarcado do cursor para baixo

en: paragraph unselected up from cursor position
pt_BR: parágrafo desmarcado do cursor para cima

en: per mille
pt_BR: por mil

en: percent
pt_BR: porcento

en: pgbar
pt_BR: brprg

en: pgt
pt_BR: apg

en: plus
pt_BR: mais

en: plus or minus
pt_BR: mais ou menos

en: pnl
pt_BR: pn

en: politeness level %s
pt_BR: nível de polidez %s

en: popmnu
pt_BR: mnuctx

en: pounds
pt_BR: libras

en: prime
pt_BR: plica

[ctx: punctuation level]
en: _None
pt_BR: _Nenhum

en: pwd
pt_BR: snh

en: question
pt_BR: interrogação

en: quote
pt_BR: aspas

en: radio
pt_BR: btopç

[ctx: radiobutton]
en: not selected
pt_BR: não selecionado

[ctx: radiobutton]
en: selected
pt_BR: selecionado

en: rdmnuitm
pt_BR: itmmnuopç

en: registered
pt_BR: registrado

en: required
pt_BR: obrigatório

en: return
pt_BR: enter

en: right
pt_BR: direita

en: right alt
pt_BR: alt da direita

en: right brace
pt_BR: fecha chave

en: right bracket
pt_BR: fecha colchete

en: right control
pt_BR: control da direita

en: right double angle bracket
pt_BR: fecha aspas angulares

en: right double quote
pt_BR: fecha aspas

en: right meta
pt_BR: tecla windows da direita

en: right paren
pt_BR: fecha parêntesis

en: right shift
pt_BR: shift da direita

en: right single quote
pt_BR: apóstrofo direito

en: right super
pt_BR: super direito

en: ring
pt_BR: círculo

[ctx: role]
en: QNA
pt_BR: P&R

[ctx: role]
en: abstract
pt_BR: resumo

[ctx: role]
en: acknowledgments
pt_BR: agradecimentos

[ctx: role]
en: afterword
pt_BR: posfácio

[ctx: role]
en: appendix
pt_BR: apêndice

[ctx: role]
en: banner
pt_BR: faixa de página

[ctx: role]
en: bibliography
pt_BR: bibliografia

[ctx: role]
en: bibliography entry
pt_BR: entrada bibliográfica

[ctx: role]
en: chapter
pt_BR: capítulo

[ctx: role]
en: colophon
pt_BR: colofão

[ctx: role]
en: complementary content
pt_BR: conteúdo complementar

[ctx: role]
en: conclusion
pt_BR: conclusão

[ctx: role]
en: cover
pt_BR: capa

[ctx: role]
en: credit
pt_BR: crédito

[ctx: role]
en: credits
pt_BR: créditos

[ctx: role]
en: dedication
pt_BR: dedicação

[ctx: role]
en: endnote
pt_BR: nota final

[ctx: role]
en: endnotes
pt_BR: notas finais

[ctx: role]
en: epigraph
pt_BR: epígrafe

[ctx: role]
en: epilogue
pt_BR: epílogo

[ctx: role]
en: example
pt_BR: exemplo

[ctx: role]
en: figure
pt_BR: figura

[ctx: role]
en: foreword
pt_BR: preâmbulo

[ctx: role]
en: glossary
pt_BR: glossário

[ctx: role]
en: index
pt_BR: índice

[ctx: role]
en: information
pt_BR: informações

[ctx: role]
en: introduction
pt_BR: introdução

[ctx: role]
en: leaving QNA.
pt_BR: deixando P&R.

[ctx: role]
en: leaving abstract.
pt_BR: deixando o resumo.

[ctx: role]
en: leaving acknowledgments.
pt_BR: deixando os agradecimentos.

[ctx: role]
en: leaving afterword.
pt_BR: deixando o posfácio.

[ctx: role]
en: leaving appendix.
pt_BR: deixando o apêndice.

[ctx: role]
en: leaving banner.
pt_BR: deixando a faixa de página.

[ctx: role]
en: leaving bibliography.
pt_BR: deixando a bibliografia.

[ctx: role]
en: leaving chapter.
pt_BR: deixando o capítulo.

[ctx: role]
en: leaving colophon.
pt_BR: deixando o colofão.

[ctx: role]
en: leaving complementary content.
pt_BR: deixando o conteúdo complementar.

[ctx: role]
en: leaving conclusion.
pt_BR: deixando a conclusão.

[ctx: role]
en: leaving credit.
pt_BR: deixando o crédito.

[ctx: role]
en: leaving credits.
pt_BR: deixando os créditos.

[ctx: role]
en: leaving dedication.
pt_BR: deixando a dedicação.

[ctx: role]
en: leaving endnotes.
pt_BR: deixando as notas finais.

[ctx: role]
en: leaving epigraph.
pt_BR: deixando a epígrafe.

[ctx: role]
en: leaving epilogue.
pt_BR: deixando o epílogo.

[ctx: role]
en: leaving errata.
pt_BR: deixando a errata.

[ctx: role]
en: leaving example.
pt_BR: deixando o exemplo.

[ctx: role]
en: leaving feed.
pt_BR: deixando o feed.

[ctx: role]
en: leaving figure.
pt_BR: deixando a figura.

[ctx: role]
en: leaving foreword.
pt_BR: deixando o preâmbulo.

[ctx: role]
en: leaving glossary.
pt_BR: deixando o glossário.

[ctx: role]
en: leaving index.
pt_BR: deixando o índice.

[ctx: role]
en: leaving information.
pt_BR: deixando as informações.

[ctx: role]
en: leaving introduction.
pt_BR: deixando a introdução.

[ctx: role]
en: leaving main content.
pt_BR: deixando o conteúdo principal.

[ctx: role]
en: leaving navigation.
pt_BR: deixando a navegação.

[ctx: role]
en: leaving page list.
pt_BR: deixando a lista de páginas.

[ctx: role]
en: leaving part.
pt_BR: deixando a parte.

[ctx: role]
en: leaving preface.
pt_BR: deixando o prefácio.

[ctx: role]
en: leaving prologue.
pt_BR: deixando o prólogo.

[ctx: role]
en: leaving pullquote.
pt_BR: deixando a citação.

[ctx: role]
en: leaving region.
pt_BR: deixando a região.

[ctx: role]
en: leaving search.
pt_BR: deixando a pesquisa.

[ctx: role]
en: leaving suggestion.
pt_BR: deixando as sugestões.

[ctx: role]
en: leaving table of contents.
pt_BR: deixando a tabela de conteúdo.

[ctx: role]
en: main content
pt_BR: conteúdo principal

[ctx: role]
en: navigation
pt_BR: navegação

[ctx: role]
en: page break
pt_BR: quebra de página

[ctx: role]
en: page list
pt_BR: lista de páginas

[ctx: role]
en: part
pt_BR: parte

[ctx: role]
en: preface
pt_BR: prefácio

[ctx: role]
en: prologue
pt_BR: prólogo

[ctx: role]
en: pullquote
pt_BR: citação

[ctx: role]
en: region
pt_BR: região

[ctx: role]
en: search
pt_BR: pesquisa

[ctx: role]
en: subtitle
pt_BR: subtítulo

[ctx: role]
en: suggestion
pt_BR: sugestão

[ctx: role]
en: switch
pt_BR: alternador

[ctx: role]
en: table of contents
pt_BR: tabela de conteúdo

en: root end
pt_BR: fim da raiz

en: root of
pt_BR: raiz de

en: root start
pt_BR: começo da raiz

en: row %(index)d of %(total)d
pt_BR: linha %(index)d de %(total)d

en: row %d
pt_BR: linha %d

en: rtpn
pt_BR: pnrz

en: rwhdr
pt_BR: cbçln

en: same page
pt_BR: mesma página

en: same site
pt_BR: mesmo site

en: scbr
pt_BR: brrlg

en: scpn
pt_BR: pnrlg

en: sctn
pt_BR: sç

en: section
pt_BR: parágrafo

en: semicolon
pt_BR: ponto e vírgula

en: seprtr
pt_BR: seprdr

en: setting live region to assertive
pt_BR: configurando região dinâmica como agressiva

en: setting live region to off
pt_BR: configurando região dinâmica como desligada

en: setting live region to polite
pt_BR: configurando região dinâmica como educada

en: setting live region to rude
pt_BR: configurando região dinâmica como grosseira

[ctx: shortbraille]
en: dial
pt_BR: sltr

en: single low quote
pt_BR: aspa baixa simples

en: slash
pt_BR: barra

en: sldr
pt_BR: dslz

en: slide %(position)d of %(count)d
pt_BR: slide %(position)d de %(count)d

en: slower.
pt_BR: mais devagar.

en: soft hyphen
pt_BR: hífen discricionário

en: softer.
pt_BR: mais baixo.

en: sorted
pt_BR: ordenado

en: sorted ascending
pt_BR: ordenado ascendente

en: sorted descending
pt_BR: ordenado descendente

en: space
pt_BR: espaço

en: speak chat room name.
pt_BR: falar o nome da sala de bate-papo.

en: spin
pt_BR: btslnum

en: spltpn
pt_BR: pnajus

[ctx: spoken punctuation]
en: All
pt_BR: Tudo

[ctx: spoken punctuation]
en: Most
pt_BR: Maioria

[ctx: spoken punctuation]
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: spoken punctuation]
en: Some
pt_BR: Algum

en: square root of
pt_BR: raiz quadrada de

en: star
pt_BR: asterisco

en: statbr
pt_BR: brstt

[ctx: status bar]
en: Not found
pt_BR: Não localizado

en: string not found
pt_BR: trecho não localizado

en: stroke
pt_BR: cortado

[ctx: structural navigation]
en: Blockquote
pt_BR: Citação

[ctx: structural navigation]
en: Blockquotes
pt_BR: Citações

[ctx: structural navigation]
en: Button
pt_BR: Botão

[ctx: structural navigation]
en: Buttons
pt_BR: Botões

[ctx: structural navigation]
en: Caption
pt_BR: Legenda

[ctx: structural navigation]
en: Check Box
pt_BR: Caixa de seleção

[ctx: structural navigation]
en: Check Boxes
pt_BR: Caixas de seleção

[ctx: structural navigation]
en: Clickable
pt_BR: Objeto clicável

[ctx: structural navigation]
en: Clickables
pt_BR: Objetos clicáveis

[ctx: structural navigation]
en: Combo Box
pt_BR: Caixa de combinação

[ctx: structural navigation]
en: Combo Boxes
pt_BR: Caixas de combinação

[ctx: structural navigation]
en: Description
pt_BR: Descrição

[ctx: structural navigation]
en: Entries
pt_BR: Entradas

[ctx: structural navigation]
en: Form Fields
pt_BR: Campos do formulário

[ctx: structural navigation]
en: Heading
pt_BR: Título

[ctx: structural navigation]
en: Headings
pt_BR: Títulos

[ctx: structural navigation]
en: Headings at Level %d
pt_BR: Títulos de nível %d

[ctx: structural navigation]
en: Image
pt_BR: Imagem

[ctx: structural navigation]
en: Images
pt_BR: Imagens

[ctx: structural navigation]
en: Label
pt_BR: Rótulo

[ctx: structural navigation]
en: Landmark
pt_BR: Marco

[ctx: structural navigation]
en: Landmarks
pt_BR: Marcos

[ctx: structural navigation]
en: Large Objects
pt_BR: Blocos

[ctx: structural navigation]
en: Level
pt_BR: Nível

[ctx: structural navigation]
en: List
pt_BR: Lista

[ctx: structural navigation]
en: List Item
pt_BR: Item de lista

[ctx: structural navigation]
en: List Items
pt_BR: Itens de Lista

[ctx: structural navigation]
en: Lists
pt_BR: Listas

[ctx: structural navigation]
en: Not found
pt_BR: Não localizado

[ctx: structural navigation]
en: Object
pt_BR: Objeto

[ctx: structural navigation]
en: Paragraph
pt_BR: Parágrafo

[ctx: structural navigation]
en: Paragraphs
pt_BR: Parágrafos

[ctx: structural navigation]
en: Radio Button
pt_BR: Botão de opção

[ctx: structural navigation]
en: Radio Buttons
pt_BR: Botões de opção

[ctx: structural navigation]
en: Role
pt_BR: Regra

[ctx: structural navigation]
en: Selected Item
pt_BR: Item selecionado

[ctx: structural navigation]
en: State
pt_BR: Estado

[ctx: structural navigation]
en: Tables
pt_BR: Tabelas

[ctx: structural navigation]
en: Text
pt_BR: Texto

[ctx: structural navigation]
en: Unvisited Links
pt_BR: Links não visitados

[ctx: structural navigation]
en: Value
pt_BR: Valor

[ctx: structural navigation]
en: Visited Links
pt_BR: Links visitados

en: subscript 0
pt_BR: 0 subscrito

en: subscript 1
pt_BR: 1 subscrito

en: subscript 2
pt_BR: 2 subscrito

en: subscript 3
pt_BR: 3 subscrito

en: subscript 4
pt_BR: 4 subscrito

en: subscript 5
pt_BR: 5 subscrito

en: subscript 6
pt_BR: 6 subscrito

en: subscript 7
pt_BR: 7 subscrito

en: subscript 8
pt_BR: 8 subscrito

en: subscript 9
pt_BR: 9 subscrito

en: subscript equals
pt_BR: igual subscrito

en: subscript left paren
pt_BR: parêntese esquerdo subscrito

en: subscript minus
pt_BR: menor subscrito

en: subscript plus
pt_BR: mais subscrito

en: subscript right paren
pt_BR: parêntese direito subscrito

en: superscript 0
pt_BR: 0 sobrescrito

en: superscript 1
pt_BR: 1 sobrescrito

en: superscript 2
pt_BR: 2 sobrescrito

en: superscript 3
pt_BR: 3 sobrescrito

en: superscript 4
pt_BR: 4 sobrescrito

en: superscript 5
pt_BR: 5 sobrescrito

en: superscript 6
pt_BR: 6 sobrescrito

en: superscript 7
pt_BR: 7 sobrescrito

en: superscript 8
pt_BR: 8 sobrescrito

en: superscript 9
pt_BR: 9 sobrescrito

en: superscript a
pt_BR: ordinal feminino

en: superscript equals
pt_BR: igual sobrescrito

en: superscript left paren
pt_BR: parêntese esquerdo sobrescrito

en: superscript minus
pt_BR: menor sobrescrito

en: superscript n
pt_BR: n sobrescrito

en: superscript plus
pt_BR: mais sobrescrito

en: superscript right paren
pt_BR: parêntese direito sobrescrito

[ctx: switch]
en: off
pt_BR: desligado

[ctx: switch]
en: on
pt_BR: ligado

en: table of unknown size
pt_BR: tabela de tamanho desconhecido

en: table with %d column, row count unknown | table with %d columns, row count unknown
pt_BR[0]: tabela com %d coluna; contagem de linhas desconhecida
pt_BR[1]: tabela com %d colunas; contagem de linhas desconhecida

en: table with %d row | table with %d rows
pt_BR[0]: tabela com %d linha
pt_BR[1]: tabela com %d linhas

en: table with %d row, column count unknown | table with %d rows, column count unknown
pt_BR[0]: tabela com %d linhas; contagem de colunas desconhecida
pt_BR[1]: tabela com %d linhas; contagem de colunas desconhecida

[ctx: tablecell]
en: not selected
pt_BR: não selecionada

en: tbar
pt_BR: brfer

en: tblst
pt_BR: lstabas

[ctx: text]
en: rdonly
pt_BR: apleit

[ctx: text]
en: read only
pt_BR: apenas leitura

[ctx: text]
en: selected
pt_BR: selecionado

[ctx: text]
en: unselected
pt_BR: desmarcado

[ctx: textattr]
en: Default
pt_BR: Padrão

[ctx: textattr]
en: Heading
pt_BR: Título

[ctx: textattr]
en: Text body
pt_BR: Corpo de texto

[ctx: textattr]
en: background color
pt_BR: cor do plano de fundo

[ctx: textattr]
en: background full height
pt_BR: altura total do plano de fundo

[ctx: textattr]
en: background stipple
pt_BR: pontilhado do plano de fundo

[ctx: textattr]
en: baseline
pt_BR: linha de base

[ctx: textattr]
en: black
pt_BR: negra

[ctx: textattr]
en: blink
pt_BR: piscante

[ctx: textattr]
en: bottom
pt_BR: baixo

[ctx: textattr]
en: bt-lr
pt_BR: bc-ed

[ctx: textattr]
en: bt-rl
pt_BR: bc-de

[ctx: textattr]
en: center
pt_BR: centro

[ctx: textattr]
en: char
pt_BR: caractere

[ctx: textattr]
en: condensed
pt_BR: condensado

[ctx: textattr]
en: direction
pt_BR: direção

[ctx: textattr]
en: double
pt_BR: dupla

[ctx: textattr]
en: editable
pt_BR: editável

[ctx: textattr]
en: emboss
pt_BR: relevo

[ctx: textattr]
en: engrave
pt_BR: entalhe

[ctx: textattr]
en: expanded
pt_BR: expandido

[ctx: textattr]
en: extra condensed
pt_BR: extra condensado

[ctx: textattr]
en: extra expanded
pt_BR: extra expandido

[ctx: textattr]
en: false
pt_BR: falso

[ctx: textattr]
en: family name
pt_BR: nome da família

[ctx: textattr]
en: fill
pt_BR: justificado

[ctx: textattr]
en: font effect
pt_BR: efeito da fonte

[ctx: textattr]
en: foreground color
pt_BR: cor do primeiro plano

[ctx: textattr]
en: foreground stipple
pt_BR: pontilhado do primeiro plano

[ctx: textattr]
en: indent
pt_BR: recuo

[ctx: textattr]
en: inherit
pt_BR: herdar

[ctx: textattr]
en: invisible
pt_BR: invisível

[ctx: textattr]
en: italic
pt_BR: itálico

[ctx: textattr]
en: justification
pt_BR: alinhamento

[ctx: textattr]
en: language
pt_BR: idioma

[ctx: textattr]
en: left
pt_BR: esquerda

[ctx: textattr]
en: left margin
pt_BR: margem esquerda

[ctx: textattr]
en: line height
pt_BR: altura da linha

[ctx: textattr]
en: line through
pt_BR: tachado

[ctx: textattr]
en: low
pt_BR: baixa

[ctx: textattr]
en: lr
pt_BR: ed

[ctx: textattr]
en: lr-tb
pt_BR: ed-cb

[ctx: textattr]
en: ltr
pt_BR: e-d

[ctx: textattr]
en: middle
pt_BR: meio

[ctx: textattr]
en: mistake
pt_BR: engano

[ctx: textattr]
en: no justification
pt_BR: sem justificação

[ctx: textattr]
en: none
pt_BR: nenhum

[ctx: textattr]
en: oblique
pt_BR: oblíquo

[ctx: textattr]
en: outline
pt_BR: contorno

[ctx: textattr]
en: overline
pt_BR: sobrelinha

[ctx: textattr]
en: paragraph style
pt_BR: estilo do parágrafo

[ctx: textattr]
en: pixels above lines
pt_BR: pixels sobre as linhas

[ctx: textattr]
en: pixels below lines
pt_BR: pixels sob as linhas

[ctx: textattr]
en: pixels inside wrap
pt_BR: pixels entre linhas do parágrafo

[ctx: textattr]
en: right
pt_BR: direita

[ctx: textattr]
en: right margin
pt_BR: margem direita

[ctx: textattr]
en: rise
pt_BR: elevação

[ctx: textattr]
en: rl
pt_BR: de

[ctx: textattr]
en: rl-tb
pt_BR: de-cb

[ctx: textattr]
en: rtl
pt_BR: d-e

[ctx: textattr]
en: scale
pt_BR: escala

[ctx: textattr]
en: semi condensed
pt_BR: semi condensado

[ctx: textattr]
en: semi expanded
pt_BR: semi expandido

[ctx: textattr]
en: single
pt_BR: simples

[ctx: textattr]
en: size
pt_BR: tamanho

[ctx: textattr]
en: small caps
pt_BR: versalete

[ctx: textattr]
en: solid
pt_BR: sólido

[ctx: textattr]
en: spelling
pt_BR: ortografia

[ctx: textattr]
en: stretch
pt_BR: alongamento

[ctx: textattr]
en: strike through
pt_BR: tachado

[ctx: textattr]
en: style
pt_BR: estilo

[ctx: textattr]
en: sub
pt_BR: sob

[ctx: textattr]
en: super
pt_BR: sobre

[ctx: textattr]
en: tb
pt_BR: cb

[ctx: textattr]
en: tb-lr
pt_BR: cb-ed

[ctx: textattr]
en: tb-rl
pt_BR: cb-de

[ctx: textattr]
en: text decoration
pt_BR: decoração do texto

[ctx: textattr]
en: text rotation
pt_BR: rotação do texto

[ctx: textattr]
en: text shadow
pt_BR: sombra do texto

[ctx: textattr]
en: text-bottom
pt_BR: fundo do texto

[ctx: textattr]
en: text-top
pt_BR: topo do texto

[ctx: textattr]
en: top
pt_BR: topo

[ctx: textattr]
en: true
pt_BR: verdadeiro

[ctx: textattr]
en: ultra condensed
pt_BR: ultra condensado

[ctx: textattr]
en: ultra expanded
pt_BR: ultra expandido

[ctx: textattr]
en: underline
pt_BR: sublinha

[ctx: textattr]
en: variant
pt_BR: variação

[ctx: textattr]
en: vertical align
pt_BR: alinhamento vertical

[ctx: textattr]
en: weight
pt_BR: peso

[ctx: textattr]
en: word
pt_BR: palavra

[ctx: textattr]
en: word char
pt_BR: palavra caractere

[ctx: textattr]
en: wrap mode
pt_BR: quebra de texto

[ctx: textattr]
en: writing mode
pt_BR: modo de escrita

en: tglbtn
pt_BR: btaltr

en: three fourths
pt_BR: três quartos

en: tilde
pt_BR: til

en: times
pt_BR: vezes

en: tip
pt_BR: dica

en: toggle
pt_BR: alternar

[ctx: togglebutton]
en: not pressed
pt_BR: não pressionado

[ctx: togglebutton]
en: pressed
pt_BR: pressionado

en: tomnuitm
pt_BR: itmmnudstc

en: trademark
pt_BR: marca comercial

en: tre
pt_BR: árv

en: tree level %d
pt_BR: nível de árvore %d

en: triangular bullet
pt_BR: marcador triangular

en: triple click
pt_BR: clique triplo

en: triple prime
pt_BR: plica tripla

en: trtbl
pt_BR: tblárv

en: u acute
pt_BR: u agudo

en: u circumflex
pt_BR: u circunflexo

en: u umlaut
pt_BR: u trema

en: underline
pt_BR: sublinha

en: unk
pt_BR: dsc

en: up
pt_BR: cima

en: vertical bar
pt_BR: barra vertical

en: vertical scroll bar
pt_BR: barra de rolagem vertical

en: vertical slider
pt_BR: deslizador vertical

en: vertical splitter
pt_BR: separador vertical

en: visited %s link
pt_BR: visitado link %s

en: visited link
pt_BR: link visitado

en: vwprt
pt_BR: prtvslz

en: white space
pt_BR: espaço em branco

en: wnd
pt_BR: jnl

en: x-shaped bullet
pt_BR: marcador x

en: y acute
pt_BR: y agudo

en: y umlaut
pt_BR: y trema

en: yen
pt_BR: iene
