plasma_engine_weather - en to pt_BR translation catalogue (805 entries)

en: Day
pt_BR: Dia

en: N/A
pt_BR: N/D

en: Night
pt_BR: Noite

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
pt_BR: sex

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
pt_BR: seg

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
pt_BR: sáb

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
pt_BR: dom

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
pt_BR: qui

[ctx: Short for Today]
en: Today
pt_BR: Hoje

[ctx: Short for Tonight]
en: Tonight
pt_BR: Hoje a noite

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
pt_BR: ter

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
pt_BR: qua

[ctx: Short for tonight]
en: nite
pt_BR: noite

en: UK
pt_BR: GB

en: USA
pt_BR: EUA

[ctx: credit line, don't change name!]
en: Source: Deutscher Wetterdienst
pt_BR: Fonte: Deutscher Wetterdienst

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
pt_BR: Dados do BBC Weather

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from Environment and Climate Change Canada
pt_BR: Data from Environment and Climate Change CanadaDados do Ambiente e Mudanças Climáticas Canadá

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
pt_BR: Dados do Serviço Meteorológico Nacional da NOAA

en: day
pt_BR: dia

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
pt_BR: Rastreamento

[ctx: visibility]
en: Excellent
pt_BR: Excelente

[ctx: visibility]
en: Good
pt_BR: Boa

[ctx: visibility]
en: Moderate
pt_BR: Moderada

[ctx: visibility]
en: Poor
pt_BR: Fraca

[ctx: visibility]
en: Very Good
pt_BR: Muito boa

[ctx: visibility]
en: Very Poor
pt_BR: Muito fraco

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
pt_BR: Algumas nuvens

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
pt_BR: Algumas nuvens e brisas

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
pt_BR: Algumas nuvens e com vento

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
pt_BR: Algumas nuvens com neblina

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
pt_BR: Rajadas de poeira

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
pt_BR: Rajadas de areia

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
pt_BR: Rajadas de neve

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
pt_BR: Neve soprando na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Breezy
pt_BR: Brisa

[ctx: weather condition]
en: Clear
pt_BR: Limpo

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
pt_BR: Limpo e com brisa

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
pt_BR: Limpo e com neblina

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
pt_BR: Nublado

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
pt_BR: Nuvens reduzidas

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
pt_BR: Precipitação distante

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
pt_BR: Neve dispersa

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
pt_BR: Garoa

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
pt_BR: Nevoeiro com garoa

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
pt_BR: Nevoeiro com garoa/neblina

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
pt_BR: Bolas de gelo e garoa

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
pt_BR: Neve com garoa

[ctx: weather condition]
en: Dust
pt_BR: Poeira

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
pt_BR: Redemoinhos

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
pt_BR: Tempestade de pó

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
pt_BR: Tempestade de pó na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
pt_BR: Remoinhos de pó/areia

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
pt_BR: Remoinhos de pó/areia na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Fair
pt_BR: Bom

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
pt_BR: Razoável e com brisa

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
pt_BR: Bom e com ventos

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
pt_BR: Bom e com neblina

[ctx: weather condition]
en: Fog
pt_BR: Nevoeiro

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
pt_BR: Banco de nevoeiro próximo da estação

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
pt_BR: Nevoeiro com depósitos de gelo

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
pt_BR: Neblina

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
pt_BR: Nevoeiro na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
pt_BR: Nevoeiro/neblina

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
pt_BR: Garoa congelada

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
pt_BR: Chuva ou garoa congelada

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
pt_BR: Neve ou garoa congelada

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
pt_BR: Garoa congelada na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
pt_BR: Nevoeiro gelado

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
pt_BR: Nevoeiro gelado na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
pt_BR: Chuva congelada

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
pt_BR: Chuva ou chuva congelada

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
pt_BR: Neve ou chuva congelada

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
pt_BR: Chuva congelada na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
pt_BR: Garoa congelada

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
pt_BR: Chuva congelada

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
pt_BR: Nuvem em funil

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
pt_BR: Nuvem em funil na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Hail
pt_BR: Granizo

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
pt_BR: Chuva de granizo

[ctx: weather condition]
en: Haze
pt_BR: Cerração

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
pt_BR: Neve forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
pt_BR: Neve dispersa forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
pt_BR: Garoa forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
pt_BR: Nevoeiro forte com garoa

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
pt_BR: Nevoeiro/neblina forte com garoa

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
pt_BR: Garoa forte e pelotas de gelo

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
pt_BR: Neve com garoa forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
pt_BR: Tempestade de pó pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
pt_BR: Garoa congelada forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
pt_BR: Garoa congelada forte ou chuva

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
pt_BR: Garoa congelada forte ou neve

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
pt_BR: Nevoeiro pesado e gelado

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
pt_BR: Chuva forte e congelada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
pt_BR: Chuva forte e congelada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
pt_BR: Neve ou chuva forte e congelada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
pt_BR: Granizo forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
pt_BR: Pelotas de gelo forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
pt_BR: Garoa com bolas de gelo pesadas

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
pt_BR: Chuva com pelotas de gelo forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
pt_BR: Chuva e garoa misturadas

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
pt_BR: Chuva e neve fortes misturadas

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
pt_BR: Chuva forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
pt_BR: Nevoeiro com chuva forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
pt_BR: Nevoeiro/umidade com chuva forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
pt_BR: Garoa congelada com chuva forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
pt_BR: Chuva congelada com chuva forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
pt_BR: Bolas de gelo com chuva forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
pt_BR: Pancadas de chuva fortes

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
pt_BR: Nevoeiro/umidade de pancadas de chuva fortes

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
pt_BR: Neve com chuva forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
pt_BR: Neve e chuva fortes

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
pt_BR: Pancadas de chuva fortes

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
pt_BR: Tempestade de areia pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
pt_BR: Pancadas de chuva fortes

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
pt_BR: Nevoeiro/umidade de pancadas de chuva fortes

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
pt_BR: Pancadas de chuva fortes com neve

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
pt_BR: Nevoeiro de pancadas de chuva fortes com neve

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
pt_BR: Nevoeiro/umidade de pancadas de chuva fortes com neve

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
pt_BR: Neve forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
pt_BR: Neve pesada soprando

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
pt_BR: Nevoeiro de neve pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
pt_BR: Nevoeiro/umidade de neve pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
pt_BR: Garoa congelada com neve forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
pt_BR: Chuva congelada com neve forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
pt_BR: Grãos de neve pesados

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
pt_BR: Neve pesada com desvio baixo

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
pt_BR: Bolas de neve fortes

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
pt_BR: Chuva de neve pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
pt_BR: Precipitações de neve pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
pt_BR: Nevoeiro com precipitações de neve pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
pt_BR: Nevoeiro/umidade com precipitações de neve pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
pt_BR: Nevasca forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
pt_BR: Chuva com tempestade de trovoadas pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
pt_BR: Nevoeiro e chuva com tempestade de trovoadas pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
pt_BR: Nevoeiro, vento e chuva com tempestade de trovoadas pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
pt_BR: Nevoeiro/umidade e chuva com tempestade de trovoadas pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
pt_BR: Granizo e chuva com tempestade de trovoadas pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
pt_BR: Granizo, nevoeiro e chuva com tempestade de trovoadas pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
pt_BR: Granizo, nevoeiro e chuva com tempestade de trovoadas pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
pt_BR: Granizo, neblina e chuva com tempestade de trovoadas pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
pt_BR: Neblina e chuva com tempestade de trovoadas pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
pt_BR: Granizo/bolas de gelo pequenas com chuva e tempestade de trovoadas pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
pt_BR: Neve e tempestade de trovoadas pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
pt_BR: Tempestade com granizo forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
pt_BR: Tempestade com chuva forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
pt_BR: Granizo pequeno pesado/bolas de neve

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
pt_BR: Cristais de gelo

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
pt_BR: Pelotas de gelo

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
pt_BR: Garoa e pelotas de gelo

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
pt_BR: Pelotas de gelo e chuva

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
pt_BR: Pelotas de gelo na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
pt_BR: Nuvem aumentada

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
pt_BR: Garoa fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
pt_BR: Nevoeiro e garoa fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
pt_BR: Nevoeiro/neblina e garoa fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
pt_BR: Garoa fraca e pelotas de gelo

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
pt_BR: Neve e garoa fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
pt_BR: Garoa congelada fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
pt_BR: Chuva ou garoa congelada fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
pt_BR: Neve ou garoa congelada fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
pt_BR: Nevoeiro gelado fraco

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
pt_BR: Chuva congelada fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
pt_BR: Chuva ou chuva congelada fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
pt_BR: Neve ou chuva congelada fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
pt_BR: Pelotas de gelo fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
pt_BR: Garoa com pelotas de gelo fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
pt_BR: Chuva com pelotas de gelo fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
pt_BR: Chuva fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
pt_BR: Chuva fraca e nevoeiro

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
pt_BR: Chuva fraca e nevoeiro/neblina

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
pt_BR: Chuva fraca com garoa congelada

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
pt_BR: Chuva congelada com chuva fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
pt_BR: Chuva fraca com pelotas de gelo

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
pt_BR: Pancadas de chuva fracas

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
pt_BR: Nevoeiro/umidade e pancadas de chuva fracas

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
pt_BR: Neve e chuva fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
pt_BR: Chuva fraca e brisa

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
pt_BR: Pancadas de chuva fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
pt_BR: Pancadas de chuva fracas

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
pt_BR: Nevoeiro/umidade e pancadas de chuva fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
pt_BR: Neve e pancadas de chuva

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
pt_BR: Neblina, neve e pancadas de chuva

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
pt_BR: Nevoeiro/umidade, neve e pancadas de chuva fracas

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
pt_BR: Granizo pequeno/bolas de neve pequenas

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
pt_BR: Neve fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
pt_BR: Rajadas de neve fracas

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
pt_BR: Nevoeiro/umidade e rajadas de neve fracas

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
pt_BR: Neve fraca e garoa

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
pt_BR: Nevoeiro e neve fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
pt_BR: Nevoeiro/umidade e neve fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
pt_BR: Neve fraca com garoa congelada

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
pt_BR: Chuva congelada com neve fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
pt_BR: Flocos de neve fracas

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
pt_BR: Neve vertical fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
pt_BR: Bolas de neve fracas

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
pt_BR: Chuva e neve fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
pt_BR: Pancadas de chuva e neve fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
pt_BR: Nevoeiro, pancadas de chuva e neve fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
pt_BR: Nevoeiro/umidade, pancadas de chuva e neve fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
pt_BR: Nevasca fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
pt_BR: Chuva e tempestade com trovoadas fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
pt_BR: Nevoeiro, chuva e tempestade com trovoadas fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
pt_BR: Nevoeiro/umidade, chuva e tempestade com trovoadas fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
pt_BR: Granizo, chuva e tempestade com trovoadas fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
pt_BR: Nevoeiro, granizo, chuva e tempestade com trovoadas fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
pt_BR: Nevoeiro/umidade, granizo, chuva e tempestade com trovoadas fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
pt_BR: Neblina, granizo, chuva e tempestade com trovoadas fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
pt_BR: Neblina, chuva e tempestade com trovoadas fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
pt_BR: Granizo/bolas de gelo pequenas, chuva e tempestade com trovoadas fraca

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
pt_BR: Neve e tempestade com trovoadas fraca

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
pt_BR: Relâmpagos visíveis

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
pt_BR: Poeira baixa e dispersa

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
pt_BR: Areia baixa e dispersa

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
pt_BR: Neve baixa e dispersa

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
pt_BR: Limpo na maior parte do tempo

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
pt_BR: Ensolarado na maior parte do tempo

[ctx: weather condition]
en: Mist
pt_BR: Neblina

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
pt_BR: Chuva e garoa

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
pt_BR: Chuva e nevasca

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
pt_BR: Nublado na maior parte do tempo

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
pt_BR: Nublado na maior parte do tempo e com brisas

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
pt_BR: Predominantemente nublado e com ventos

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
pt_BR: Nublado na maior parte do tempo com neblina

[ctx: weather condition]
en: N/A
pt_BR: N/D

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
pt_BR: Não comunicado

[ctx: weather condition]
en: Overcast
pt_BR: Céu encoberto

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
pt_BR: Céu encoberto e com brisa

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
pt_BR: Céu encoberto e com ventos

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
pt_BR: Céu encoberto com neblina

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
pt_BR: Nevoeiro parcial

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
pt_BR: Nevoeiro parcial na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
pt_BR: Parcialmente nublado

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
pt_BR: Parcialmente nublado e com brisa

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
pt_BR: Parcialmente nublado e com ventos

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
pt_BR: Parcialmente nublado com neblina

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
pt_BR: Bancos de nevoeiro

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
pt_BR: Bancos de nevoeiro na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Patchy Freezing Fog
pt_BR: Neblina congelada

[ctx: weather condition]
en: Rain
pt_BR: Chuva

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
pt_BR: Nevoeiro e chuva

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
pt_BR: Nevoeiro/umidade e chuva

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
pt_BR: Chuva e garoa congelada

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
pt_BR: Chuva congelada e chuva

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
pt_BR: Chuva com pelotas de gelo

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
pt_BR: Pancadas de chuva

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
pt_BR: Nevoeiro/umidade e pancadas de chuva

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
pt_BR: Pancadas de chuva na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
pt_BR: Nevoeiro/umidade e pancadas de chuva na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
pt_BR: Neve e chuva

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
pt_BR: Chuva e neve

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
pt_BR: Pancadas de chuva

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
pt_BR: Garoa recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
pt_BR: Poeira ou tempestade de areia recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
pt_BR: Nevoeiro recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
pt_BR: Precipitação congelada recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
pt_BR: Granizo recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
pt_BR: Chuva recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
pt_BR: Chuva e neve recentes

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
pt_BR: Pancada de chuva recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
pt_BR: Neve recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
pt_BR: Nevasca recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
pt_BR: Tempestade recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
pt_BR: Tempestade recente com granizo

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
pt_BR: Tempestade recente com granizo forte

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
pt_BR: Tempestade recente com chuva forte

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
pt_BR: Tempestade recente com chuva

[ctx: weather condition]
en: Sand
pt_BR: Areia

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
pt_BR: Tempestade de areia

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
pt_BR: Tempestade de areia na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
pt_BR: Tempestade de areia ou poeira

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
pt_BR: Tempestade de areia ou poeira severa

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
pt_BR: Nevoeiro

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
pt_BR: Nevoeiro pouco denso na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
pt_BR: Precipitação de granizo

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
pt_BR: Pancadas de chuva com pelotas de gelo

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
pt_BR: Pancadas de chuva

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
pt_BR: Nevoeiro/umidade e pancadas de chuva

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
pt_BR: Pancadas de chuva na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
pt_BR: Nevoeiro/umidade e pancadas de chuva na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
pt_BR: Precipitação de neve

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
pt_BR: Nevoeiro e precipitação de Neve

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
pt_BR: Nevoeiro/umidade e precipitação de neve

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
pt_BR: Pancadas de chuva com neblina na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
pt_BR: Pancadas de chuva com neve na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
pt_BR: Granizo/bolas de neve pequenas

[ctx: weather condition]
en: Smoke
pt_BR: Fumaça

[ctx: weather condition]
en: Snow
pt_BR: Neve

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
pt_BR: Neve e rajadas de neve

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
pt_BR: Cristais de neve

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
pt_BR: Neve e garoa

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
pt_BR: Nevoeiro e neve

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
pt_BR: Nevoeiro/umidade e neve

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
pt_BR: Neve e garoa congelada

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
pt_BR: Chuva congelada e neve

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
pt_BR: Grãos de neve

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
pt_BR: Neve baixa e dispersa

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
pt_BR: Chuva e neve

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
pt_BR: Precipitação de neve

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
pt_BR: Nevoeiro e precipitação de neve

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
pt_BR: Nevoeiro/umidade e precipitação de neve

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
pt_BR: Precipitação de neve na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
pt_BR: Nevoeiro e precipitação de neve na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
pt_BR: Nevoeiro/umidade e precipitação de neve na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Squalls
pt_BR: Ventania

[ctx: weather condition]
en: Sunny
pt_BR: Ensolarado

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
pt_BR: Tempestade

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
pt_BR: Tempestade e nevoeiro

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
pt_BR: Tempestade e granizo

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
pt_BR: Tempestade, nevoeiro e granizo

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
pt_BR: Tempestade e neblina na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
pt_BR: Tempestade, neblina e granizo na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
pt_BR: Tempestade e chuva forte

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
pt_BR: Tempestade, nevoeiro e chuva forte

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
pt_BR: Tempestade, nevoeiro/neblina e chuva forte

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
pt_BR: Tempestade, granizo e chuva forte

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
pt_BR: Tempestade, nevoeiro, granizo e chuva forte

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
pt_BR: Tempestade, nevoeiro/neblina, granizo e chuva forte

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
pt_BR: Tempestade, neblina, granizo e chuva forte

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
pt_BR: Tempestade, neblina e chuva forte

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
pt_BR: Tempestade e pelotas de gelo

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
pt_BR: Tempestade e chuva fraca

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
pt_BR: Tempestade, nevoeiro e chuva fraca

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
pt_BR: Tempestade, nevoeiro/neblina e chuva fraca

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
pt_BR: Tempestade, granizo e chuva fraca

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
pt_BR: Tempestade, nevoeiro, granizo e chuva fraca

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
pt_BR: Tempestade, nevoeiro/neblina, granizo e chuva fraca

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
pt_BR: Tempestade, neblina, granizo e chuva fraca

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
pt_BR: Tempestade, neblina e chuva fraca

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
pt_BR: Tempestade e chuva

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
pt_BR: Tempestade, nevoeiro/neblina e chuva

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
pt_BR: Tempestade, nevoeiro/neblina, granizo e chuva

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
pt_BR: Tempestade, chuva, granizo/bolas de neve fracas

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
pt_BR: Tempestade e pancadas de chuva na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
pt_BR: Tempestade, granizo e pancadas de chuva na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
pt_BR: Tempestade, granizo/bolas de neve fraca

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
pt_BR: Neve e tempestade

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
pt_BR: Tempestade na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
pt_BR: Tempestade e nevoeiro na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
pt_BR: Tempestade e nevoeiro/neblina na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
pt_BR: Tempestade e granizo na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
pt_BR: Tempestade, neblina e granizo na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
pt_BR: Tempestade e neblina na vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
pt_BR: Tempestade com granizo

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
pt_BR: Tempestade com chuva

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
pt_BR: Tempestade com areia ou poeira

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with heavy rainshowers
pt_BR: Tempestade com pancada de chuva forte

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with light rainshowers
pt_BR: Tempestade com pancada de chuva fraca

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
pt_BR: Tempestade sem precipitação

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
pt_BR: Tornado/redemoinho de água

[ctx: weather condition]
en: Windy
pt_BR: Com ventos

[ctx: weather condition]
en: clear
pt_BR: limpo

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
pt_BR: intervalos limpos

[ctx: weather condition]
en: clear sky
pt_BR: céu limpo

[ctx: weather condition]
en: cloudy
pt_BR: nublado

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
pt_BR: nublado com granizo

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
pt_BR: nublado com neve forte

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
pt_BR: nublado com neve fraca

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
pt_BR: nublado com neve derretida

[ctx: weather condition]
en: drizzle
pt_BR: garoa

[ctx: weather condition]
en: few clouds
pt_BR: poucas nuvens

[ctx: weather condition]
en: fog
pt_BR: nevoeiro

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
pt_BR: nevoeiro com gelo

[ctx: weather condition]
en: foggy
pt_BR: com nevoeiro

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
pt_BR: garoa congelada

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
pt_BR: chuva congelada

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
pt_BR: nuvens cinzentas

[ctx: weather condition]
en: hail
pt_BR: granizo

[ctx: weather condition]
en: hail shower
pt_BR: precipitação de granizo

[ctx: weather condition]
en: hail showers
pt_BR: precipitações de granizo

[ctx: weather condition]
en: haze
pt_BR: neblina

[ctx: weather condition]
en: hazy
pt_BR: com neblina

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
pt_BR: garoa forte

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
pt_BR: garoa congelada forte

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
pt_BR: chuva forte

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
pt_BR: pancadas de chuva fortes

[ctx: weather condition]
en: heavy rain showers
pt_BR: pancadas de chuva fortes

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
pt_BR: chuva e neve pesadas

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
pt_BR: pancada de chuva forte

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
pt_BR: pancadas de chuva fortes

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
pt_BR: neve forte

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
pt_BR: pancadas de chuva com neve forte

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
pt_BR: precipitação de neve forte

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
pt_BR: precipitações de neve forte

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
pt_BR: tempestade pesada com trovoadas

[ctx: weather condition]
en: light cloud
pt_BR: nuvens fracas

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
pt_BR: garoa fraca

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
pt_BR: chuva congelada fraca

[ctx: weather condition]
en: light rain
pt_BR: chuva fraca

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
pt_BR: pancada de chuva fraca

[ctx: weather condition]
en: light rain showers
pt_BR: pancada de chuva fraca

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
pt_BR: chuva e neve fracas

[ctx: weather condition]
en: light shower
pt_BR: pancada de chuva fraca

[ctx: weather condition]
en: light showers
pt_BR: pancadas de chuva fracas

[ctx: weather condition]
en: light snow
pt_BR: neve fraca

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
pt_BR: pancadas de chuva com neve fraca

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
pt_BR: precipitação de neve fraca

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
pt_BR: pancadas de chuva com neve fraca

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
pt_BR: tempestade fraca com trovoadas

[ctx: weather condition]
en: mist
pt_BR: neblina

[ctx: weather condition]
en: misty
pt_BR: úmido

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
pt_BR: chuva moderada

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
pt_BR: neve moderada

[ctx: weather condition]
en: n/a
pt_BR: n/d

[ctx: weather condition]
en: na
pt_BR: n/d

[ctx: weather condition]
en: overcast
pt_BR: nublado

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
pt_BR: parcialmente nublado

[ctx: weather condition]
en: rain
pt_BR: chuva

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
pt_BR: tempestade de areia

[ctx: weather condition]
en: showers
pt_BR: pancadas de chuva

[ctx: weather condition]
en: sleet
pt_BR: neve derretida

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
pt_BR: precipitação de neve derretida

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
pt_BR: precipitações de neve derretida

[ctx: weather condition]
en: snow
pt_BR: neve

[ctx: weather condition]
en: snow showers
pt_BR: pancadas de chuva com neve

[ctx: weather condition]
en: sunny
pt_BR: ensolarado

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
pt_BR: com períodos de Sol

[ctx: weather condition]
en: thick cloud
pt_BR: nuvens finas

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
pt_BR: tempestade

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
pt_BR: trovoadas

[ctx: weather condition]
en: thundery showers
pt_BR: trovoadas

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
pt_BR: tempestade tropical

[ctx: weather condition]
en: white cloud
pt_BR: nuvens brancas

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
pt_BR: Algumas nuvens

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
pt_BR: Rajadas de vento esparsas

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
pt_BR: Rajadas de vento esparsas com bolas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
pt_BR: Rajadas de vento esparsas ou pancadas de chuva

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
pt_BR: Rajadas de vento esparsas ou trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
pt_BR: Pancadas de chuva esparsas ou rajadas de vento

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
pt_BR: Pancadas de chuva esparsas ou rajadas de vento úmidas

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
pt_BR: Pancadas de chuva esparsas

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
pt_BR: Pancadas de chuva esparsas ou garoa

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
pt_BR: Pancadas de chuva esparsas ou trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
pt_BR: Pancadas de chuva esparsas ou tempestades

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
pt_BR: Trovoadas esparsas

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
pt_BR: Algumas tempestades

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
pt_BR: Rajadas de vento úmidas esparsas

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
pt_BR: Rajadas de ventos úmidas e esparsas ou pancadas de chuva

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
pt_BR: Um misto de Sol e nuvens

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
pt_BR: Tempo nublando

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
pt_BR: Céu limpando

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
pt_BR: Nevasca

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
pt_BR: Rajadas de poeira

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
pt_BR: Rajadas de areia

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
pt_BR: Rajadas de neve

[ctx: weather forecast]
en: Blustery
pt_BR: Rajadas

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
pt_BR: Brisa

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
pt_BR: Possibilidade de garoa

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
pt_BR: Possibilidade de rajadas de vento

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
pt_BR: Possibilidade de garoa congelada

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
pt_BR: Possibilidade de chuva congelada

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
pt_BR: Possibilidade de chuva

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
pt_BR: Possibilidade de pancadas de chuva

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
pt_BR: Possibilidade de chuva congelada/chuva

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
pt_BR: Possibilidade de chuva/gelo

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
pt_BR: Possibilidade de chuva/neve

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
pt_BR: Possibilidade de neve

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
pt_BR: Possibilidade de precipitação de neve

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
pt_BR: Possibilidade de chuva/gelo

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
pt_BR: Possibilidade de tempestades

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
pt_BR: Possibilidade de garoa

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
pt_BR: Possibilidade de garoa com garoa congelada

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
pt_BR: Possibilidade de garoa com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
pt_BR: Possibilidade de garoa ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
pt_BR: Possibilidade de rajadas de vento

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
pt_BR: Possibilidade de rajadas de vento talvez fortes

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
pt_BR: Possibilidade de rajadas de vento misturadas com bolas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
pt_BR: Possibilidade de rajadas de vento ou bolas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
pt_BR: Possibilidade de rajadas de vento ou pancadas de chuva

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
pt_BR: Possibilidade de rajadas de vento ou trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
pt_BR: Possibilidade de garoa congelada

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
pt_BR: Possibilidade de chuva congelada

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
pt_BR: Possibilidade de chuva congelada com neve

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
pt_BR: Possibilidade de chuva congelada ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
pt_BR: Possibilidade de chuva congelada ou neve

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
pt_BR: Possibilidade de neve fraca

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
pt_BR: Possibilidade de neve fraca e forte

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
pt_BR: Possibilidade de neve fraca com garoa congelada

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
pt_BR: Possibilidade de neve fraca com pelotas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
pt_BR: Possibilidade de neve fraca e chuva

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
pt_BR: Possibilidade de neve fraca ou chuva congelada

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
pt_BR: Possibilidade de neve fraca ou pelotas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
pt_BR: Possibilidade de neve fraca ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
pt_BR: Possibilidade de neve fraca e úmida

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
pt_BR: Possibilidade de chuva

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
pt_BR: Possibilidade de chuva às vezes forte

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
pt_BR: Possibilidade de chuva com neve

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
pt_BR: Possibilidade de chuva ou garoa

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
pt_BR: Possibilidade de chuva ou chuva congelada

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
pt_BR: Possibilidade de chuva ou neve

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
pt_BR: Possibilidade de pancadas de chuva ou rajadas de vento

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
pt_BR: Possibilidade de pancadas de chuva ou rajadas de vento úmidas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
pt_BR: Possibilidade de tempestades severas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
pt_BR: Possibilidade de pancadas de chuva

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
pt_BR: Possibilidade de pancadas de chuva às vezes fortes

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
pt_BR: Possibilidade de pancadas de chuva às vezes fortes ou trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
pt_BR: Possibilidade de pancadas de chuva às vezes fortes ou tempestades

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
pt_BR: Possibilidade de pancadas de chuva ou garoa

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
pt_BR: Possibilidade de pancadas de chuva ou trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
pt_BR: Possibilidade de pancadas de chuva ou tempestades

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
pt_BR: Possibilidade de neve

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
pt_BR: Possibilidade de neve e nevasca

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
pt_BR: Possibilidade de neve com garoa congelada

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
pt_BR: Possibilidade de neve com chuva congelada

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
pt_BR: Possibilidade de neve com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
pt_BR: Possibilidade de neve ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
pt_BR: Possibilidade de rajadas de neve

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
pt_BR: Possibilidade de trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
pt_BR: Possibilidade de tempestades

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
pt_BR: Possibilidade de tempestades e possível granizo

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
pt_BR: Possibilidade de rajadas de vento úmidas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
pt_BR: Possibilidade de rajadas de vento úmidas às vezes pesadas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
pt_BR: Possibilidade de rajadas de vento úmidas ou pancadas de chuva

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
pt_BR: Possibilidade de neve úmida

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
pt_BR: Possibilidade de neve úmida com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
pt_BR: Possibilidade de neve úmida ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Clear
pt_BR: Limpo

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
pt_BR: Limpando

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
pt_BR: Limpeza tardia

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
pt_BR: Nublado

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
pt_BR: Períodos nublados

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
pt_BR: Nublado com períodos de Sol

[ctx: weather forecast]
en: Cold
pt_BR: Frio

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
pt_BR: Nuvens reduzindo

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
pt_BR: Nevoeiro denso

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
pt_BR: Garoa

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
pt_BR: Probabilidade de garoa

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
pt_BR: Garoa com garoa congelada

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
pt_BR: Garoa com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
pt_BR: Garoa ou garoa congelada

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
pt_BR: Garoa ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
pt_BR: Rajadas de vento

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
pt_BR: Probabilidade de rajadas de vento

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
pt_BR: Rajadas de vento às vezes pesadas

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
pt_BR: Rajadas de vento às vezes fortes ou pancadas de chuva

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
pt_BR: Rajadas de vento com bolas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
pt_BR: Rajadas de vento ou bolas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
pt_BR: Rajadas de vento ou pancadas de chuva

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
pt_BR: Pancadas de chuva ou trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Fog
pt_BR: Nevoeiro

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
pt_BR: Nevoeiro desenvolvendo

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
pt_BR: Nevoeiro dissipando

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
pt_BR: Neblina

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
pt_BR: Garoa congelada

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
pt_BR: Probabilidade de garoa congelada

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
pt_BR: Nevoeiro gelado

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
pt_BR: Chuva congelada

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
pt_BR: Probabilidade de chuva congelada

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
pt_BR: Pingos gelados

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
pt_BR: Garoa congelada

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
pt_BR: Chuva congelada

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
pt_BR: Chuva congelada com pelotas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
pt_BR: Chuva congelada com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
pt_BR: Chuva congelada com neve

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
pt_BR: Chuva gelado ou pelotas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
pt_BR: Chuva congelada ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
pt_BR: Chuva congelada ou neve

[ctx: weather forecast]
en: Frost
pt_BR: Gelo

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
pt_BR: Limpando gradualmente

[ctx: weather forecast]
en: Haze
pt_BR: Névoa

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
pt_BR: Chuva forte

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
pt_BR: Neve forte

[ctx: weather forecast]
en: Hot
pt_BR: Quente

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
pt_BR: Cristais de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
pt_BR: Nevoeiro gelado

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
pt_BR: Nevoeiro gelado

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
pt_BR: Nevoeiro gelado desenvolvendo

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
pt_BR: Nevoeiro gelado dissipando

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets
pt_BR: Pelotas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with freezing rain
pt_BR: Pelotas de gelo com chuva congelada

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with snow
pt_BR: Pelotas de gelo com neve

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or freezing rain
pt_BR: Pelotas de gelo ou chuva congelada

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or snow
pt_BR: Pelotas de gelo ou neve

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
pt_BR: Aumento das nuvens

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
pt_BR: Nebulosidade aumentando

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
pt_BR: Nuvens aumentando

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
pt_BR: Neve fraca

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
pt_BR: Neve fraca e nevasca

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
pt_BR: Neve fraca, vento gelado e neve soprando

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
pt_BR: Neve fraca e neve soprando

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
pt_BR: Neve fraca com garoa congelada

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
pt_BR: Neve fraca com chuva congelada

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
pt_BR: Neve fraca com pelotas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
pt_BR: Neve fraca com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
pt_BR: Neve fraca ou garoa congelada

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
pt_BR: Neve fraca ou chuva congelada

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
pt_BR: Neve fraca ou pelotas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
pt_BR: Neve fraca ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
pt_BR: Neve fraca e úmida

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
pt_BR: Neve fraca e úmida ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
pt_BR: Rajadas de neve local

[ctx: weather forecast]
en: Mainly cloudy
pt_BR: Nublado na maior parte do tempo

[ctx: weather forecast]
en: Mainly sunny
pt_BR: Ensolarado na maior parte do tempo

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
pt_BR: Limpo na maior parte do tempo

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
pt_BR: Nublado na maior parte do tempo

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
pt_BR: Ensolarado na maior parte do tempo

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
pt_BR: Perto de nevasca

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
pt_BR: Céu encoberto

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
pt_BR: Parcialmente nublado

[ctx: weather forecast]
en: Partly Sunny
pt_BR: Parcialmente ensolarado

[ctx: weather forecast]
en: Partly cloudy
pt_BR: Parcialmente nublado

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
pt_BR: Períodos de garoa

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
pt_BR: Períodos de garoa com garoa congelada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
pt_BR: Períodos de garoa com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
pt_BR: Períodos de garoa ou garoa congelada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
pt_BR: Períodos de garoa ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
pt_BR: Períodos de garoa congelada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
pt_BR: Períodos de garoa congelada ou garoa

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
pt_BR: Períodos de garoa congelada ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
pt_BR: Períodos de chuva congelada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
pt_BR: Períodos de chuva congelada com pelotas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
pt_BR: Períodos de chuva congelada com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
pt_BR: Períodos de chuva congelada com neve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
pt_BR: Períodos de chuva congelada ou pelotas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
pt_BR: Períodos de chuva congelada ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
pt_BR: Períodos de chuva congelada ou neve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets
pt_BR: Períodos de pelotas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with freezing rain
pt_BR: Períodos de pelotas de gelo com chuva congelada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with snow
pt_BR: Períodos de pelotas de gelo com neve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or freezing rain
pt_BR: Períodos de pelotas de gelo ou chuva congelada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or snow
pt_BR: Períodos de pelotas de gelo ou neve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
pt_BR: Períodos de neve fraca

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
pt_BR: Períodos de neve fraca e nevasca

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
pt_BR: Períodos de neve fraca, vento gelado e neve soprando

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
pt_BR: Períodos de neve fraca e neve soprando

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
pt_BR: Períodos de neve fraca com garoa congelada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
pt_BR: Períodos de neve fraca com chuva congelada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
pt_BR: Períodos de neve fraca com pelotas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
pt_BR: Períodos de neve fraca com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
pt_BR: Períodos de neve fraca ou garoa congelada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
pt_BR: Períodos de neve fraca ou chuva congelada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
pt_BR: Períodos de neve fraca ou pelotas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
pt_BR: Períodos de neve fraca ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
pt_BR: Períodos de neve úmida fraca

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
pt_BR: Períodos de neve úmida fraca com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
pt_BR: Períodos de neve úmida fraca ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
pt_BR: Períodos de chuva

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
pt_BR: Períodos de chuva com chuva congelada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
pt_BR: Períodos de chuva com neve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
pt_BR: Períodos de chuva ou garoa

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
pt_BR: Períodos de chuva ou chuva congelada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
pt_BR: Períodos de chuva ou neve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
pt_BR: Períodos de chuva ou trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
pt_BR: Períodos de chuva ou tempestades com trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
pt_BR: Períodos de neve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
pt_BR: Períodos de neve e nevasca

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
pt_BR: Períodos de neve, vento gelado e neve soprando

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
pt_BR: Períodos de neve e neve soprando

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
pt_BR: Períodos de neve com garoa congelada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
pt_BR: Períodos de neve com chuva congelada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
pt_BR: Períodos de neve com pelotas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
pt_BR: Períodos de neve com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
pt_BR: Períodos de neve ou garoa congelada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
pt_BR: Períodos de neve ou chuva congelada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
pt_BR: Períodos de neve ou pelotas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
pt_BR: Períodos de neve ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
pt_BR: Períodos de neve úmida

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
pt_BR: Períodos de neve úmida com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
pt_BR: Períodos de neve úmida ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Rain
pt_BR: Chuva

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
pt_BR: Probabilidade de chuva

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
pt_BR: Pancadas de chuva

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
pt_BR: Probabilidade de pancadas de chuva

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
pt_BR: Chuva às vezes forte

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
pt_BR: Chuva às vezes forte com chuva congelada

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
pt_BR: Chuva às vezes forte com neve

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
pt_BR: Chuva às vezes forte ou garoa

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
pt_BR: Chuva às vezes forte ou chuva congelada

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
pt_BR: Chuva às vezes forte ou neve

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
pt_BR: Chuva às vezes forte ou trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
pt_BR: Chuva às vezes forte ou tempestades

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
pt_BR: Chuva com chuva congelada

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
pt_BR: Chuva com neve

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
pt_BR: Chuva ou garoa

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
pt_BR: Chuva ou chuva congelada

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
pt_BR: Chuva ou neve

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
pt_BR: Chuva ou trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
pt_BR: Chuva ou tempestades

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
pt_BR: Pancadas de chuva ou rajadas de vento

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
pt_BR: Pancadas de chuva ou rajadas de vento úmidas

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
pt_BR: Chuva congelada/chuva

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
pt_BR: Possibilidade de chuva congelada/chuva

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
pt_BR: Chuva/gelo

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
pt_BR: Probabilidade de chuva/gelo

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
pt_BR: Chuva/neve

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
pt_BR: Probabilidade de neve/chuva

[ctx: weather forecast]
en: Severe Tstms
pt_BR: Tempestades severas

[ctx: weather forecast]
en: Showers
pt_BR: Pancadas de chuva

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
pt_BR: Pancadas de chuva às vezes fortes

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
pt_BR: Pancadas de chuva às vezes fortes ou trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
pt_BR: Pancadas de chuva às vezes fortes ou tempestades

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
pt_BR: Pancadas de chuva ou garoa

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
pt_BR: Pancadas de chuva ou trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
pt_BR: Pancadas de chuva ou tempestades

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
pt_BR: Neve derretida

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Drizzle
pt_BR: Pequena possibilidade de garoa

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Flurries
pt_BR: Pequena possibilidade de rajadas de vento

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Drizzle
pt_BR: Pequena possibilidade de garoa congelada

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Rain
pt_BR: Pequena possibilidade de chuva congelada

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain
pt_BR: Pequena possibilidade de chuva

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain Showers
pt_BR: Pequena possibilidade de pancadas de chuva

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Freezing Rain
pt_BR: Pequena possibilidade de chuva congelada/chuva

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Sleet
pt_BR: Pequena possibilidade de chuva/neve derretida

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Snow
pt_BR: Pequena possibilidade de chuva/neve

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow
pt_BR: Pequena possibilidade de neve

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow Showers
pt_BR: Pequena possibilidade de precipitação de neve

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow/Sleet
pt_BR: Pequena possibilidade de neve/neve derretida

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
pt_BR: Pequena possibilidade de tempestades com trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
pt_BR: Fumaça

[ctx: weather forecast]
en: Snow
pt_BR: Neve

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
pt_BR: Probabilidade de neve

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
pt_BR: Precipitação de neve

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
pt_BR: Probabilidade de precipitação de neve

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
pt_BR: Neve e nevasca

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
pt_BR: Neve, vento gelado e neve soprando

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
pt_BR: Neve e neve soprando

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
pt_BR: Neve às vezes forte

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
pt_BR: Neve às vezes forte e nevasca

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
pt_BR: Neve às vezes pesada e neve soprando

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
pt_BR: Neve às vezes forte com garoa congelada

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
pt_BR: Neve às vezes forte com chuva congelada

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
pt_BR: Neve às vezes forte com pelotas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
pt_BR: Neve às vezes forte com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
pt_BR: Neve às vezes forte ou chuva congelada

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
pt_BR: Neve às vezes forte ou pelotas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
pt_BR: Neve às vezes forte ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
pt_BR: Neve com garoa congelada

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
pt_BR: Neve com chuva congelada

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
pt_BR: Neve com pelotas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
pt_BR: Neve com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
pt_BR: Neve com garoa congelada

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
pt_BR: Neve ou chuva congelada

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
pt_BR: Neve ou pelotas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
pt_BR: Neve ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
pt_BR: Rajadas de neve

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
pt_BR: Granizo/neve

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
pt_BR: Probabilidade de granizo/neve

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
pt_BR: Ensolarado

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
pt_BR: Sol com períodos nublados

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
pt_BR: Tempestades

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
pt_BR: Probabilidade de tempestade com trovoada

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
pt_BR: Tempestades com trovoada e possível granizo

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
pt_BR: Cinzas vulcânicas

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
pt_BR: Redemoinho de água

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
pt_BR: Rajadas de vento úmidas

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
pt_BR: Rajadas de vento úmidas às vezes pesadas

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
pt_BR: Rajadas de vento úmidas às vezes pesadas ou pancadas de chuva

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
pt_BR: Rajadas de vento úmidas ou pancadas de chuva

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
pt_BR: Neve úmida

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
pt_BR: Neve úmida às vezes pesada

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
pt_BR: Neve úmida às vezes pesada com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
pt_BR: Neve úmida com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
pt_BR: Neve úmida ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Windy
pt_BR: Com ventos

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
pt_BR: Mistura de inverno

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix Likely
pt_BR: Probabilidade de mistura de inverno

[ctx: weather forecast]
en: clear
pt_BR: limpo

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
pt_BR: intervalos limpos

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
pt_BR: céu limpo

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
pt_BR: nublado

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
pt_BR: nublado com granizo

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
pt_BR: nublado com neve forte

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
pt_BR: nublado com neve fraca

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
pt_BR: nublado com neve derretida

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
pt_BR: garoa

[ctx: weather forecast]
en: fog
pt_BR: nevoeiro

[ctx: weather forecast]
en: foggy
pt_BR: com nevoeiro

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
pt_BR: nuvens cinzentas

[ctx: weather forecast]
en: hail
pt_BR: granizo

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
pt_BR: precipitação de granizo

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
pt_BR: precipitações de granizo

[ctx: weather forecast]
en: hazy
pt_BR: com neblina

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
pt_BR: chuva forte

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
pt_BR: pancada de chuva forte

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain showers
pt_BR: pancada de chuva forte

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
pt_BR: pancada de chuva forte

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
pt_BR: pancadas de chuva fortes

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
pt_BR: neve forte

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
pt_BR: precipitação de neve forte

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
pt_BR: precipitações de neve forte

[ctx: weather forecast]
en: light cloud
pt_BR: nuvens fracas

[ctx: weather forecast]
en: light rain
pt_BR: chuva fraca

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
pt_BR: pancada de chuva fraca

[ctx: weather forecast]
en: light rain showers
pt_BR: pancada de chuva fraca

[ctx: weather forecast]
en: light shower
pt_BR: pancada de chuva fraca

[ctx: weather forecast]
en: light showers
pt_BR: pancadas de chuva fracas

[ctx: weather forecast]
en: light snow
pt_BR: neve fraca

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
pt_BR: precipitação de neve fraca

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
pt_BR: precipitações de neve fraca

[ctx: weather forecast]
en: mist
pt_BR: neblina

[ctx: weather forecast]
en: misty
pt_BR: úmido

[ctx: weather forecast]
en: na
pt_BR: n/d

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
pt_BR: parcialmente nublado

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
pt_BR: tempestade de areia

[ctx: weather forecast]
en: sleet
pt_BR: neve derretida

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
pt_BR: precipitação de neve derretida

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
pt_BR: precipitações de neve derretida

[ctx: weather forecast]
en: sunny
pt_BR: ensolarado

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
pt_BR: com períodos de Sol

[ctx: weather forecast]
en: thick cloud
pt_BR: nuvens finas

[ctx: weather forecast]
en: thunderstorm
pt_BR: tempestade

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
pt_BR: trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: thundery showers
pt_BR: trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
pt_BR: tempestade tropical

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
pt_BR: nuvens brancas
