kdelibs4 - en to ro translation catalogue (1454 entries)

en: 
    Arguments:
ro: 
    Argumente:

en: 
    Generic options:
ro: 
    Opțiuni generice:

en: 
    Options:
ro: 
    Opțiuni:

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
ro: Din %1 până în %2

en: &Add
ro: &Adaugă

en: &Add to Custom Colors
ro: &Adaugă la culorile personalizate

en: &Deselect All
ro: &Deselectează tot

en: &Details
ro: &Detalii

en: &Minimize
ro: &Minimizează

en: &Remove
ro: &Elimină

en: &Restore
ro: &Restaurează

en: &Select All
ro: &Selectează tot

en: &Try
ro: Î&ncearcă

en: 'ai_family' not supported
ro: „ai_family” nu este suportat

en: 'ai_socktype' not supported
ro: „ai_socktype” nu este suportat

en: *|All files
ro: *|Toate fișierele

en: -default-
ro: -implicit-

en: -unnamed-
ro: -nedenumit-

en: 160 bit prime factor:
ro: Factor prim de 160 de biți:

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
ro: eroare de sistem: %1

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
ro: Familie necunoscută %1

en: <Error>
ro: <Eroare>

en: <b>Issuer Information</b>
ro:  <b>Informații emitent</b>

en: <b>Other</b>
ro: <b>Altele</b>

en: <b>Subject Information</b>
ro: <b>Informații subiect</b>

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
ro: <qt>Sigur doriți să închideți <b>%1</b>?</qt>

[ctx: @action:button]
en: Configure...
ro: Configurare...

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
ro: Dosar nou...

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
ro: Șterge

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
ro: Mută la gunoi

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
ro: Dosar nou...

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
ro: Proprietăți

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
ro: „%1” lipsește.

[ctx: @item Calendar system]
en: Ethiopian
ro: Etiopian

[ctx: @item Calendar system]
en: Hebrew
ro: Ebraic

[ctx: @item Calendar system]
en: Indian National
ro: Național indian

[ctx: @item Calendar system]
en: Invalid Calendar Type
ro: Tip de calendar nevalid

[ctx: @item Calendar system]
en: Japanese
ro: Japonez

[ctx: @item Calendar system]
en: Julian
ro: Iulian

[ctx: @item Calendar system]
en: Taiwanese
ro: Taiwanez

[ctx: @item Font name]
en: Monospace
ro: Monospațiat

[ctx: @item license]
en: Artistic License
ro: Licența Artistică

[ctx: @item license]
en: BSD License
ro: Licența BSD

[ctx: @item license]
en: Custom
ro: Personalizată

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
ro: Licența Publică Generală GNU versiunea 2

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
ro: Licența Publică Generală GNU versiunea 3

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
ro: Licența „GNU Lesser General Public License Version 2”

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
ro: Licența „GNU Lesser General Public License Version 3”

[ctx: @item license]
en: Not specified
ro: Nespecificată

[ctx: @item license]
en: Q Public License
ro: Licența Publică Q

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
ro: Licența Artistică

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
ro: Licența BSD

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
ro[0]: %1 element
ro[1]: %1 elemente
ro[2]: %1 de elemente

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
ro[0]: %1 milisecundă
ro[1]: %1 milisecunde
ro[2]: %1 de milisecunde

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
ro[0]: 1 zi
ro[1]: %1 zile
ro[2]: %1 de zile

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
ro[0]: 1 oră
ro[1]: %1 ore
ro[2]: %1 de ore

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
ro[0]: 1 minut
ro[1]: %1 minute
ro[2]: %1 de minute

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
ro[0]: 1 secundă
ro[1]: %1 secunde
ro[2]: %1 de secunde

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
ro: %1 zile

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
ro: %1 ore

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
ro: %1 minute

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
ro: %1 secunde

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ro: %1 și %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ro: %1 și %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ro: %1 și %2

[ctx: @label]
en: Add Comment...
ro: Adaugă comentariu...

[ctx: @label]
en: Average Bitrate
ro: Rată de biți medie

[ctx: @label]
en: Change...
ro: Modifică...

[ctx: @label]
en: Channels
ro: Canale

[ctx: @label]
en: Color Depth
ro: Profunzime culoare

[ctx: @label]
en: Comment
ro: Comentariu

[ctx: @label]
en: Content
ro: Conținut

[ctx: @label]
en: Copied From
ro: Copiat din

[ctx: @label]
en: Description
ro: Descriere

[ctx: @label]
en: Duration
ro: Durată

[ctx: @label]
en: Filename
ro: Denumire fișier

[ctx: @label]
en: First Usage
ro: Prima utilizare

[ctx: @label]
en: Height
ro: Înălțime

[ctx: @label]
en: Interlace Mode
ro: Regim de întrețesere

[ctx: @label]
en: Keyword
ro: Cuvânt-cheie

[ctx: @label]
en: Last Usage
ro: Ultima utilizare

[ctx: @label]
en: MIME Type
ro: Tip MIME

[ctx: @label]
en: Modified
ro: Modificat

[ctx: @label]
en: Numeric Rating
ro: Evaluare

[ctx: @label]
en: Owner
ro: Proprietar

[ctx: @label]
en: Performer
ro: Interpret

[ctx: @label]
en: Permissions
ro: Permisiuni

[ctx: @label]
en: Programming Language
ro: Limbaj de programare

[ctx: @label]
en: Rating
ro: Evaluare

[ctx: @label]
en: Related To
ro: Legat de

[ctx: @label]
en: Release Date
ro: Data lansării

[ctx: @label]
en: Sample Rate
ro: Rată de eșantionare

[ctx: @label]
en: Size
ro: Dimensiune

[ctx: @label]
en: Sub Resource
ro: Sub-resursă

[ctx: @label]
en: Subject
ro: Subiect

[ctx: @label]
en: Tags
ro: Marcaje

[ctx: @label]
en: Total Size
ro: Dimensiune totală

[ctx: @label]
en: Translation Date
ro: Data traducerii

[ctx: @label]
en: Translation Source Date
ro: Data sursei traducerii

[ctx: @label]
en: Type
ro: Tip

[ctx: @label]
en: Unix File Group
ro: Grup de fișier Unix

[ctx: @label]
en: Unix File Mode
ro: Mod de fișier Unix

[ctx: @label]
en: Unix File Owner
ro: Proprietar de fișier Unix

[ctx: @label]
en: Usage Count
ro: Numărul de utilizări

[ctx: @label]
en: Width
ro: Lățime

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Bias Value
ro: Valoarea coeficientului de expunere

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Time
ro: Timp de expunere

[ctx: @label EXIF]
en: Flash
ro: Bliț

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length
ro: Distanță focală

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length 35 mm
ro: Distanță focală 35mm

[ctx: @label EXIF]
en: ISO Speed Ratings
ro: Viteze ISO

[ctx: @label EXIF]
en: Make
ro: Producător

[ctx: @label EXIF]
en: Metering Mode
ro: Regim de măsurare

[ctx: @label EXIF]
en: Orientation
ro: Orientare

[ctx: @label EXIF]
en: White Balance
ro: Balanță de alb

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
ro: Diafragmă

[ctx: @label Name of last translator]
en: Last Translator
ro: Ultimul traducător

[ctx: @label Number of fuzzy translations]
en: Fuzzy Translations
ro: Traduceri aproximative

[ctx: @label Number of obsolete translations]
en: Obsolete Translations
ro: Traduceri scoase din uz

[ctx: @label Number of total translations]
en: Total Translations
ro: Traduceri totale

[ctx: @label Number of translated strings]
en: Translated
ro: Traduse

[ctx: @label Number of untranslated strings]
en: Untranslated
ro: Netraduse

[ctx: @label creation date]
en: Created
ro: Creat

[ctx: @label file URL]
en: File Location
ro: Amplasare fișier

[ctx: @label file content size]
en: Size
ro: Dimensiune

[ctx: @label file depends from]
en: Depends
ro: Depinde de

[ctx: @label file type]
en: Type
ro: Tip

[ctx: @label modified date of file]
en: Modified
ro: Modificat

[ctx: @label music genre]
en: Genre
ro: Gen

[ctx: @label music title]
en: Title
ro: Titlu

[ctx: @label music track number]
en: Track
ro: Pistă

[ctx: @label number of characters]
en: Characters
ro: Caractere

[ctx: @label number of lines]
en: Lines
ro: Linii

[ctx: @label number of words]
en: Words
ro: Cuvinte

[ctx: @label parent directory]
en: Part of
ro: Parte din

[ctx: @label resource created time]
en: Resource Created
ro: Resursă creată la

[ctx: @label resource last modified]
en: Resource Modified
ro: Resursă modificată la

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasLogicalPart]
en: Has Logical Part
ro: Are componentă logică

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasPart]
en: Has Part
ro: Are componentă

[ctx: @label video director]
en: Director
ro: Regizor

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
ro: Configurează ce date trebuiesc afișate:

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
ro: Creează un dosar nou în:
    %1

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
ro: Arată dosarele ascunse

[ctx: @title:tab]
en: Information
ro: Informații

[ctx: @title:window]
en: Add Comment
ro: Adaugă comentariu

[ctx: @title:window]
en: Change Comment
ro: Schimbă comentariul

[ctx: @title:window]
en: Configure Shown Data
ro: Configurează datele afișate

[ctx: @title:window]
en: New Folder
ro: Dosar nou

[ctx: @title:window]
en: Print
ro: Tipărește

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
ro: Alege dosarul

en: A dialog box for setting preferences for debug output
ro: Un dialog pentru setarea opțiunilor mesajelor de depanare

en: A file or folder named %1 already exists.
ro: Există deja un fișier sau un dosar cu denumirea %1.

en: Abort on fatal errors
ro: Abandonează la erori fatale

en: Acquire Image
ro: Achiziționează imaginea

en: Add...
ro: Adaugă...

en: Africa/Addis_Ababa
ro: Africa/Addis_Abeba

en: Africa/Khartoum
ro: Africa/Cartum

en: Africa/Mogadishu
ro: Africa/Mogadișu

en: Alaska Time
ro: Ora Alaskăi

en: Alaska Time - Alaska panhandle
ro: Ora Alaskăi - Alaska panhandle

en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
ro: Ora Alaskăi - Alaska panhandle neck

en: Alaska Time - southeast Alaska panhandle
ro: Ora Alaskăi - Alaska de sud-est panhandle

en: Alaska Time - west Alaska
ro: Ora Alaskăi - Alaska vestică

en: Aleutian Islands
ro: Insulele Aleutine

en: All Pictures
ro: Toate imaginile

en: All Supported Files
ro: Toate fișierele susținute

en: Alpha:
ro: Transparență:

en: Already opened.
ro: Deschis deja.

en: America/Anguilla
ro: America/Anghila

en: America/Cambridge_Bay
ro: America/Golful_Cambridge

en: America/Cayman
ro: America/Caiman

en: America/Glace_Bay
ro: America/Golful_Glace

en: America/Goose_Bay
ro: America/Golful_Goose

en: America/Guadeloupe
ro: America/Guadelupa

en: America/Guyana
ro: America/Guiana

en: America/Martinique
ro: America/Martinica

en: America/North_Dakota/Beulah
ro: America/Dakota_de_Nord/Beulah

en: America/North_Dakota/Center
ro: America/Dakota_de_Nord/Center

en: America/North_Dakota/New_Salem
ro: America/Dakota_de_Nord/New_Salem

en: America/Thunder_Bay
ro: America/Golful_Thunder

en: Amundsen-Scott Station, South Pole
ro: Stația Amundsen-Scott, Polul Sud

en: Antarctica/Rothera
ro: Antarctica/Rotera

en: Antarctica/South_Pole
ro: Antarctica/Polul_Sud

en: Asia/Amman
ro: Asia/Aman

en: Asia/Ashkhabad
ro: Asia/Așhabad

en: Asia/Baghdad
ro: Asia/Bagdad

en: Asia/Bahrain
ro: Asia/Bahrein

en: Asia/Damascus
ro: Asia/Damasc

en: Asia/Dushanbe
ro: Asia/Dușanbe

en: Asia/Ho_Chi_Minh
ro: Asia/Ho_Și_Min

en: Asia/Jerusalem
ro: Asia/Ierusalim

en: Asia/Kolkata
ro: Asia/Calcuta

en: Asia/Krasnoyarsk
ro: Asia/Crasnoiarsc

en: Asia/Kuwait
ro: Asia/Kuveit

en: Asia/Macau
ro: Asia/Macao

en: Asia/Makassar
ro: Asia/Macasar

en: Asia/Novokuznetsk
ro: Asia/Novokuznețk

en: Asia/Qyzylorda
ro: Asia/Kâzâlorda

en: Asia/Seoul
ro: Asia/Seul

en: Asia/Tehran
ro: Asia/Teheran

en: Asia/Ulaanbaatar
ro: Asia/Ulanbator

en: Asia/Vladivostok
ro: Asia/Vladivostoc

en: Asia/Yerevan
ro: Asia/Erevan

en: Atlantic Time - Labrador - most locations
ro: Ora Atlanticului - Labrador - majoritatea locațiilor

en: Atlantic Time - New Brunswick
ro: Ora Atlanticului - New Brunswick

en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
ro: Ora Atlanticului - Noua Scoție (majoritatea locațiilor), PEI

en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
ro: Ora Atlanticului - Noua Scoție - locațiile care nu au avut ora de iarnă între 1966-1971

en: Atlantic islands
ro: Insulele Atlanticului

en: Atlantic/Bermuda
ro: Atlantic/Bermude

en: Atlantic/Canary
ro: Atlantic/Canare

en: Atlantic/South_Georgia
ro: Atlantic/Georgia_de_Sud

en: Australia/NSW
ro: Australia/NSV

en: Australia/North
ro: Australia/Nord

en: Australia/South
ro: Australia/Sud

en: Australia/West
ro: Australia/Vest

en: Authorization Dialog
ro: Dialog autorizare

en: Blue:
ro: Albastru:

en: Brazil/Acre
ro: Brazilia/Acre

en: Brazil/DeNoronha
ro: Brazilia/DeNoronha

en: Brazil/East
ro: Brazilia/Est

en: Brazil/West
ro: Brazilia/Vest

[ctx: Calendar Era: Coptic Era of Martyrs, years > 0, LongFormat]
en: Anno Martyrum
ro: Anul Martirilor

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
ro: Înainte de Hristos

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
ro: Î.d.Hr.

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Domini
ro: Anul domnului

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
ro: Înaintea erei noastre

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
ro: Î.e.n.

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
ro: Era noastră

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
ro: e.n.

[ctx: Calendar Era: Hebrew Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Mundi
ro: Anul Mundi

[ctx: Calendar Era: Hijri Islamic Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Hegirae
ro: Anul Hegirae

[ctx: Calendar Era: Indian National Saka Era, years > 0, LongFormat]
en: Saka Era
ro: Era Saka

[ctx: Calendar Era: Jalali Islamic Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Persico
ro: Anul Persan

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
ro: Înainte de Hristos

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
ro: Î.d.Hr.

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Domini
ro: Anul domnului

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
ro: Înaintea erei noastre

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
ro: Î.e.n.

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
ro: Era noastră

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
ro: e.n.

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, LongFormat]
en: Republic of China Era
ro: Era Republicii chineze

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, LongFormat]
en: Buddhist Era
ro: Era Budistă

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, ShortFormat]
en: BE
ro: EB

en: Canada/Eastern
ro: Canada/Estic

en: Canada/Mountain
ro: Canada/Montan

en: Canary Islands
ro: Insulele Canare

en: Casey Station, Bailey Peninsula
ro: Stația Casey, peninsula Bailey

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
ro: Forțează aplicația să instaleze o mapare de
    culori privată la o afișare pe 8 biți

en: Central Standard Time - Resolute, Nunavut
ro: Ora standard centrală - Resolute, Nunavut

en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
ro: Timpul Central Standard - Saskatchewan - midwest

en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
ro: Ora centrală - Saskatchewan - majoritatea locațiilor

en: Central Time
ro: Ora centrală

en: Central Time - Campeche, Yucatan
ro: Ora centrală - Campeche, Yucatan

en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
ro: Ora centrală - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas

en: Central Time - Indiana - Perry County
ro: Ora centrală - Indiana - Perry County

en: Central Time - Indiana - Pike County
ro: Ora centrală - Indiana - Pike County

en: Central Time - Indiana - Starke County
ro: Ora centrală - Indiana - Starke County

en: Central Time - Manitoba & west Ontario
ro: Ora centrală - Manitoba și Ontario de vest

en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
ro: Ora centrală - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties

en: Central Time - North Dakota - Mercer County
ro: Ora centrală - Dakota de nord - Comitatul Mercer

en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
ro: Ora centrală - Dakota de nord - Morton County (excepție zona Mandan)

en: Central Time - North Dakota - Oliver County
ro: Ora centrală - Dakota de nord - Oliver County

en: Central Time - Quintana Roo
ro: Ora centrală - Quintana Roo

en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
ro: Ora centrală - Rainy River & Fort Frances, Ontario

en: Central Time - central Nunavut
ro: Ora centrală - Nunavut central

en: Central Time - most locations
ro: Ora centrală - majoritatea locațiilor

en: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
ro: Nu am găsit autoritatea care care semnează fișierele rădăcină ale certificatului, astfel încât certificatul nu poate fi verificat.

en: Ceuta & Melilla
ro: Ceuta și Melilla

en: Chatham Islands
ro: Insulele Chatham

en: Chile/EasterIsland
ro: Chile/InsulaPaștelui

en: China Standard Time
ro: Ora chineză standard

en: China east
ro: Estul Chinei

en: China mountains
ro: Munții chinezi

en: China north
ro: Nordul Chinei

en: China west Xinjiang
ro: China Xinjiang de vest

en: Chuuk (Truk) and Yap
ro: Chuuk (Truk) și Yap

en: Comment
ro: Comentariu

en: Confirm Quit From System Tray
ro: Confirmă închiderea din tava de sistem

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thoout
ro: din Thoout

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tho
ro: din Tho

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paone
ro: din Paone

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pan
ro: din Pan

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Epep
ro: din Epep

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Epe
ro: din Epe

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kouji nabot
ro: din Kouji nabot

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mesore
ro: din Mesore

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meo
ro: din Meo

[ctx: Coptic month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kou
ro: din Kou

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paope
ro: din Paope

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pao
ro: din Pao

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hathor
ro: din Hathor

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hat
ro: din Hat

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kiahk
ro: din Kiahk

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kia
ro: din Kia

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tobe
ro: din Tobe

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tob
ro: din Tob

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meshir
ro: din Meshir

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
ro: din Mes

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paremhotep
ro: din Paremhotep

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Par
ro: din Par

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Parmoute
ro: din Parmoute

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pam
ro: din Pam

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pashons
ro: din Pashons

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pas
ro: din Pas

en: Copyright 2010 Andreas Hartmetz
ro: Drepturi de autor 2010 Andreas Hartmetz

en: Could not load print preview part
ro: Nu pot încărca partea de previzualizare pentru tipărire

en: Current maintainer
ro: Responsabil actual

en: Davis Station, Vestfold Hills
ro: Stația Davis, Vestfold Hills

en: Debug Settings
ro: Configurări depanare

en: Default color
ro: Culoare implicită

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
ro: Zonă

en: Device name
ro: Denumire dispozitiv

en: Disable
ro: Dezactivează

en: Disable all debug output
ro: Dezactivează tot rezultatul depanării

en: Disable crash handler, to get core dumps
ro: Dezactivează modulul de detecție a prăbușirilor,
    pentru a obține fișiere „coredump”

en: Display...
ro: Afișează...

en: Do not run in the background.
ro: Nu rula în fundal.

en: Dornod, Sukhbaatar
ro: Dornod, Suhbaatar

en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
ro: Stația Dumont-d'Urville, Terre Adelie

en: E Amazonas
ro: Amazonas de est

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
ro: EROARE: Protocol necunoscut „%1”

en: Easter Island & Sala y Gomez
ro: Insula Paștelui și Sala y Gomez

en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
ro: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario și Southampton I, Nunavut

en: Eastern Time
ro: Ora estică

en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
ro: Ora estică - Indiana - Crawford County

en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
ro: Ora estică - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties

en: Eastern Time - Indiana - Pike County
ro: Ora estică - Indiana - Pike County

en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
ro: Ora estică - Indiana - Pulaski County

en: Eastern Time - Indiana - Starke County
ro: Ora estică - Indiana - Starke County

en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
ro: Ora estică - Indiana - Switzerland County

en: Eastern Time - Indiana - most locations
ro: Ora estică - Indiana - majoritatea locațiilor

en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
ro: Ora estică - Kentucky - zona Louisville

en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
ro: Ora estică - Kentucky - Wayne County

en: Eastern Time - Michigan - most locations
ro: Ora estică - Michigan - majoritatea locațiilor

en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
ro: Ora Atlanticului - Ontario și Quebec - locațiile care nu au avut ora de iarnă între 1967-1973

en: Eastern Time - Ontario - most locations
ro: Ora estică - Ontario - majoritatea locațiilor

en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
ro: Ora estică - Pangnirtung, Nunavut

en: Eastern Time - Quebec - most locations
ro: Ora estică - Quebec - majoritatea locațiilor

en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
ro: Ora estică - Resolute, Nunavut

en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
ro: Ora estică - golful Thunder, Ontario

en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
ro: Ora estică - Nunavut de est - majoritatea locațiilor

en: Egypt
ro: Egipt

en: Eire
ro: Irlanda

en: Enable
ro: Activează

en: End of options
ro: Sfârșitul opțiunilor

en: Error
ro: Eroare

en: Error during rename.
ro: Eroare la redenumire.

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meskerem
ro: din Meskerem

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
ro: din Mes

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sene
ro: din Sene

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sen
ro: din Sen

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hamle
ro: din Hamle

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ham
ro: din Ham

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nehase
ro: din Nehase

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Neh
ro: din Neh

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pagumen
ro: din Pagumen

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pag
ro: din Pag

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tequemt
ro: din Tequemt

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Teq
ro: din Teq

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hedar
ro: din Hedar

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hed
ro: din Hed

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tahsas
ro: din Tahsas

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tah
ro: din Tah

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ter
ro: din Ter

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ter
ro: din Ter

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Yakatit
ro: din Yakatit

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Yak
ro: din Yak

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Magabit
ro: din Magabit

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mag
ro: din Mag

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Miyazya
ro: din Miyazya

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Miy
ro: din Miy

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Genbot
ro: din Genbot

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Gen
ro: din Gen

en: Europe/Amsterdam
ro: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
ro: Europa/Andora

en: Europe/Athens
ro: Europa/Atena

en: Europe/Belfast
ro: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
ro: Europa/Belgrad

en: Europe/Berlin
ro: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
ro: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
ro: Europa/Bruxelles

en: Europe/Bucharest
ro: Europa/București

en: Europe/Budapest
ro: Europa/Budapesta

en: Europe/Chisinau
ro: Europa/Chișinău

en: Europe/Copenhagen
ro: Europa/Copenhaga

en: Europe/Dublin
ro: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
ro: Europa/Gibraltar

en: Europe/Guernsey
ro: Europa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
ro: Europa/Helsinki

en: Europe/Isle_of_Man
ro: Europa/Insula_Omului

en: Europe/Istanbul
ro: Europa/Istanbul

en: Europe/Jersey
ro: Europa/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
ro: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
ro: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
ro: Europa/Lisabona

en: Europe/Ljubljana
ro: Europa/Liubliana

en: Europe/London
ro: Europa/Londra

en: Europe/Luxembourg
ro: Europa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
ro: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
ro: Europa/Malta

en: Europe/Mariehamn
ro: Europa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
ro: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
ro: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
ro: Europa/Moscova

en: Europe/Oslo
ro: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
ro: Europa/Paris

en: Europe/Podgorica
ro: Europa/Podgorița

en: Europe/Prague
ro: Europa/Praga

en: Europe/Riga
ro: Europa/Riga

en: Europe/Rome
ro: Europa/Roma

en: Europe/Samara
ro: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
ro: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
ro: Europa/Saraievo

en: Europe/Simferopol
ro: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
ro: Europa/Scopie

en: Europe/Sofia
ro: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
ro: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
ro: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
ro: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
ro: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
ro: Europa/Ujgorod

en: Europe/Vaduz
ro: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
ro: Europa/Vatican

en: Europe/Vienna
ro: Europa/Viena

en: Europe/Vilnius
ro: Europa/Vilnius

en: Europe/Volgograd
ro: Europa/Volgograd

en: Europe/Warsaw
ro: Europa/Varșovia

en: Europe/Zagreb
ro: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
ro: Europa/Zaporojie

en: Europe/Zurich
ro: Europa/Zurich

en: Fatal Error
ro: Eroare fatală

en: File
ro: Fișier

en: File '%1' is not readable
ro: Fișierul „%1” nu poate fi citit

en: Filename:
ro: Denumire fișier:

en: Galapagos Islands
ro: Insulele Galapagos

en: Gambier Islands
ro: Insulele Gambier

en: Gaza Strip
ro: Fâșia Gaza

en: Get help...
ro: Ajutor...

en: Gilbert Islands
ro: Insulele Gilbert

en: Green:
ro: Verde:

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
ro: Ianuarie

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
ro: din Ianuarie

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::NarrowName]
en: J
ro: I

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
ro: Ian

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
ro: din Ian

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
ro: Octombrie

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
ro: din Octombrie

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
ro: din Oct

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
ro: Noiembrie

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
ro: din Noiembrie

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Nov
ro: Noi

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
ro: din Noi

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
ro: Decembrie

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
ro: din Decembrie

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
ro: din Dec

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
ro: Februarie

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
ro: din Februarie

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
ro: din Feb

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
ro: Martie

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
ro: din Martie

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
ro: din Mar

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
ro: Aprilie

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
ro: din Aprilie

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
ro: din Apr

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
ro: Mai

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
ro: din Mai

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
ro: Mai

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
ro: din Mai

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
ro: Iunie

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
ro: din Iunie

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::NarrowName]
en: J
ro: I

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
ro: Iun

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
ro: din Iun

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
ro: Iulie

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
ro: din Iulie

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::NarrowName]
en: J
ro: I

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
ro: Iul

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
ro: din Iul

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
ro: din August

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
ro: din Aug

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
ro: Septembrie

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
ro: din Septembrie

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
ro: din Sep

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
ro: Luni

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
ro: L

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
ro: Lun

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
ro: Marți

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
ro: M

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
ro: Mar

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
ro: Miercuri

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
ro: M

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
ro: Mie

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
ro: Joi

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
ro: J

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
ro: Joi

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
ro: Vineri

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
ro: V

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
ro: Vin

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
ro: Sâmbătă

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
ro: Sâm

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
ro: Duminică

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: S
ro: D

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
ro: Dum

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tishrey
ro: din Tishrey

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tis
ro: din Tir

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tamuz
ro: din Tamuz

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tam
ro: din Tamuz

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Av
ro: din Av

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Av
ro: din Av

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Elul
ro: din Elul

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Elu
ro: din Elul

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar I
ro: din Adar I

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad1
ro: din Ad1

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar II
ro: din Adar II

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad2
ro: din Ad2

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Heshvan
ro: din Heshvan

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hes
ro: din Mes

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kislev
ro: din Kislev

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kis
ro: din Kia

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tevet
ro: din Tevet

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tev
ro: din Tevet

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shvat
ro: din Shvat

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shv
ro: din Shvat

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar
ro: din Adar

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ada
ro: din Adar

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nisan
ro: din Nisan

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nis
ro: din Nisan

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Iyar
ro: din Iyar

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Iya
ro: din Iyar

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sivan
ro: din Sivan

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Siv
ro: din Sivan

en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
ro: Heilongjiang (cu excepția Mohe), Jilin

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Muharram
ro: din Muharram

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Muh
ro: din Muh

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shawwal
ro: din Shawwal

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shw
ro: din Shw

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Qi`dah
ro: din Thu al-Qi`dah

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Qid
ro: din Qid

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Hijjah
ro: din Thu al-Hijjah

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hij
ro: din Hij

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Safar
ro: din Safar

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Saf
ro: din Saf

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Awal
ro: din Rabi` al-Awal

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.A
ro: din R.A

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Thaani
ro: din Rabi` al-Thaani

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.T
ro: din R.T

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Awal
ro: din Jumaada al-Awal

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.A
ro: din J.A

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Thaani
ro: din Jumaada al-Thaani

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.T
ro: din J.T

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rajab
ro: din Rajab

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Raj
ro: din Raj

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sha`ban
ro: din Sha`ban

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
ro: din Sha

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ramadan
ro: din Ramadan

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ram
ro: din Ram

en: Hue:
ro: Nuanță:

en: Iceland
ro: Islanda

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Chaitra
ro: din Chaitra

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Cha
ro: din Cha

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paush
ro: din Paush

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pau
ro: din Pau

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Māgh
ro: din Māgh

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Māg
ro: din Māg

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Phālgun
ro: din Phālgun

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Phā
ro: din Phā

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Vaishākh
ro: din Vaishākh

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Vai
ro: din Vai

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jyaishtha
ro: din Jyaishtha

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jya
ro: din Jya

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshādha
ro: din Āshādha

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsh
ro: din Āsh

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shrāvana
ro: din Shrāvana

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shr
ro: din Shr

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bhādrapad
ro: din Bhādrapad

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bhā
ro: din Bhā

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshwin
ro: din Āshwin

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsw
ro: din Āsw

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kārtik
ro: din Kārtik

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kār
ro: din Kār

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Agrahayana
ro: din Agrahayana

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Agr
ro: din Agr

en: Indian/Maldives
ro: Indian/Maldive

en: Indian/Mauritius
ro: Indian/Maurițius

en: Information
ro: Informație

en: Insufficient permissions in target directory.
ro: Permisiuni insuficiente în dosarul țintă.

en: Internally added if launched from Finder
ro: Adăugat intern la lansarea prin Finder

en: Irian Jaya & the Moluccas
ro: Irian Jaya și Moluccas

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Farvardin
ro: din Farvardin

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Far
ro: din Far

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Dei
ro: din Dei

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dei
ro: din Dei

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bahman
ro: din Bahman

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bah
ro: din Bah

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Esfand
ro: din Esfand

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Esf
ro: din Esf

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ordibehesht
ro: din Ordibeheșt

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ord
ro: din Ord

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Khordad
ro: din Khordad

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kho
ro: din Kho

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tir
ro: din Tir

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tir
ro: din Tir

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mordad
ro: din Mordad

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mor
ro: din Mor

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shahrivar
ro: din Shahrivar

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
ro: din Sha

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mehr
ro: din Mehr

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meh
ro: din Meh

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Aban
ro: din Aban

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aba
ro: din Aba

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Azar
ro: din Azar

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aza
ro: din Aza

en: Japan
ro: Japonia

en: Java & Sumatra
ro: Java și Sumatra

en: Johnston Atoll
ro: Atolul Johnstonn

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
ro: Ianuarie

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
ro: din Ianuarie

[ctx: Julian month 1 - KLocale::NarrowName]
en: J
ro: I

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
ro: Ian

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
ro: din Ian

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
ro: Octombrie

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
ro: din Octombrie

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
ro: din Oct

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
ro: Noiembrie

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
ro: din Noiembrie

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Nov
ro: Noi

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
ro: din Noi

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
ro: Decembrie

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
ro: din Decembrie

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
ro: din Dec

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
ro: Februarie

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
ro: din Februarie

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
ro: din Feb

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
ro: Martie

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
ro: din Martie

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
ro: din Mar

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
ro: Aprilie

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
ro: din Aprilie

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
ro: din Apr

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
ro: Mai

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
ro: din Mai

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
ro: Mai

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
ro: din Mai

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
ro: Iunie

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
ro: din Iunie

[ctx: Julian month 6 - KLocale::NarrowName]
en: J
ro: I

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
ro: Iun

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
ro: din Iun

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
ro: Iulie

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
ro: din Iulie

[ctx: Julian month 7 - KLocale::NarrowName]
en: J
ro: I

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
ro: Iul

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
ro: din Iul

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
ro: din August

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
ro: din Aug

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
ro: Septembrie

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
ro: din Septembrie

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
ro: din Sep

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
ro: Luni

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
ro: L

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
ro: Lun

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
ro: Marți

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
ro: M

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
ro: Mar

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
ro: Miercuri

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
ro: M

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
ro: Mie

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
ro: Joi

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
ro: J

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
ro: Joi

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
ro: Vineri

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
ro: V

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
ro: Vin

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
ro: Sâmbătă

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
ro: Sâm

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
ro: Duminică

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: S
ro: D

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
ro: Dum

en: KDE Application
ro: Aplicație KDE

en: KDE Test Program
ro: Program KDE de test

en: KDE-tempfile
ro: Fișier temporar KDE

en: KFileMetaDataReader
ro: CititorMetaDateKFile

en: KFileMetaDataReader can be used to read metadata from a file
ro: CititorMetaDateKFile se poate folosi pentru a citi metadate dintr-un fișier

en: Key type: DSA (%1 bit)
ro: Tip cheie: DSA (%1 biți)

en: Key type: RSA (%1 bit)
ro: Tip cheie: RSA (%1 biți)

en: Library "%1" not found
ro: Biblioteca „%1” nu a fost găsită

en: Libya
ro: Libia

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
ro: La afișarea pe 8 biți limitează numărul de
    culori alocate în cubul culorilor dacă aplicația
    utilizează specificația de culori
    QApplication::ManyColor.

en: Line Islands
ro: Insulele Line

en: List of URLs where the meta-data should be read from
ro: O listă de URL-uri de unde ar trebui citite metadatele.

en: Lord Howe Island
ro: Insula Lord Howe

en: MD5 digest
ro: Sumă MD5

en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
ro: Stația Macquarie, insula Macquarie

en: Madeira Islands
ro: Insulele Madeira

en: Maintainer
ro: Responsabil

en: Marquesas Islands
ro: Insulele Marquesas

en: Mawson Station, Holme Bay
ro: Stația Mawson Station, Golful Holme

en: McMurdo Station, Ross Island
ro: Stația McMurdo, insula Ross

en: Message Box
ro: Casetă de mesaj

en: Metlakatla Time - Annette Island
ro: Ora Metlakatla - Insula Annette

en: Mexican Central Time - Bahia de Banderas
ro: Ora mexicană centrală - Bahia de Banderas

en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
ro: Ora mexicană centrală - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas departe de frontiera SUA

en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
ro: Ora mexicană de munte - Chihuahua departe de frontiera SUA

en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
ro: Mexic Ora Pacificului - Baja California departe de frontiera SUA

en: Mexico/BajaNorte
ro: Mexic/BajaNorte

en: Mexico/BajaSur
ro: Mexic/BajaSur

en: Mexico/General
ro: Mexic/General

en: Midway Islands
ro: Insulele Midway

en: Minimize
ro: Minimizează

en: Modulus:
ro: Modulul:

en: Moscow+00 - Caspian Sea
ro: Moscova+00 - Marea Caspică

en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
ro: Moscova+00 - Samara, Udmurtia

en: Moscow+00 - west Russia
ro: Moscova+00 - Rusia vestică

en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
ro: Moscova+01 - Samara, Udmurtia

en: Moscow+02 - Urals
ro: Moscova+02 - Ural

en: Moscow+03 - Novokuznetsk
ro: Moscova+03 - Novokuznețk

en: Moscow+03 - Novosibirsk
ro: Moscova+03 - Novosibirsk

en: Moscow+03 - west Siberia
ro: Moscova+03 - Siberia vestică

en: Moscow+04 - Yenisei River
ro: Moscova+04 - Râul Enisei

en: Moscow+05 - Lake Baikal
ro: Moscova+05 - Lacul Baikal

en: Moscow+06 - Lena River
ro: Moscova+06 - Râul Lena

en: Moscow+07 - Amur River
ro: Moscova+07 - Râul Amur

en: Moscow+07 - Sakhalin Island
ro: Moscova+07 - Insula Sahalin

en: Moscow+08 - Bering Sea
ro: Moscova+08 - Marea Bering

en: Moscow+08 - Kamchatka
ro: Moscova+08 - Kamceatka

en: Moscow+08 - Magadan
ro: Moscova+08 - Magadan

en: Moscow+09 - Kamchatka
ro: Moscova+09 - Kamceatka

en: Moscow+10 - Bering Sea
ro: Moscova+10 - Marea Bering

en: Moscow-01 - Kaliningrad
ro: Moscova-01 - Kaliningrad

en: Mountain Standard Time - Arizona
ro: Timp Standard Munți - Arizona

en: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
ro: Ora de munte standard - Creston, Columbia Britanică

en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
ro: Timp Standard Munți - Dawson Creek și Fort Saint John, Columbia Britanică

en: Mountain Standard Time - Sonora
ro: Ora montană standard - Sonora

en: Mountain Time
ro: Timp montan

en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
ro: Timp montan - Alberta, Columbia Britanică de est și Saskatchewan de vest

en: Mountain Time - Chihuahua
ro: Ora montană - Chihuahua

en: Mountain Time - Navajo
ro: Ora montană - Navajo

en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
ro: Timp montan - S Baja, Nayarit, Sinaloa

en: Mountain Time - central Northwest Territories
ro: Timp montan - teritoriile centrale din nord-vest

en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
ro: Timp montan - Idaho de sud și Oregon de est

en: Mountain Time - west Northwest Territories
ro: Timp montan - teritoriile de vest și nord-vest

en: Mountain Time - west Nunavut
ro: Timp montan - Nunavut de vest

en: Move &Down
ro: Mută mai j&os

en: Move &Up
ro: Mută mai s&us

en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
ro: Brazilia de NE (MA, PI, CE, RN, PB)

en: Name:
ro: Nume:

en: Named Colors
ro: Culori denumite

en: New South Wales - Yancowinna
ro: Noul Wales de Sud - Yancowinna

en: New South Wales - most locations
ro: Noul Wales de Sud - majoritatea locațiilor

en: Newfoundland Time, including SE Labrador
ro: Timp Newfoundland, inclusiv Labradorul de sud est

en: No metainfo for %1
ro: Nu există metainformații pentru %1

en: None
ro: Nimic

en: OCR Image
ro: Recunoaște optic caracterele din imagine

en: Only the meta data that is part of the file is read
ro: Se citește din fișier doar partea ce conține metadate.

en: Open
ro: Deschide

en: OpenSSL could not be verified.
ro: OpenSSL nu a putut fi verificat.

en: Organization / Common Name
ro: Nume obișnuit/organizație

en: Organizational Unit
ro: Unitatea organizațională

en: Output to:
ro: Ieșire la:

en: P&review
ro: P&revizualizare

en: Pacific Time
ro: Ora Pacificului

en: Pacific Time - north Yukon
ro: Ora Pacificului - Youkonul de Nord

en: Pacific Time - south Yukon
ro: Ora Pacificului - Yukonul de sud

en: Pacific Time - west British Columbia
ro: Ora Pacificului - Columbia Britanică de vest

en: Palmer Station, Anvers Island
ro: Stația Palmer, insula Anvers

en: Phoenix Islands
ro: Insulele Phoenix

en: Pick Certificates
ro: Alege certificate

en: Please report bugs to %1.
ro: Raportați erorile la %1.

en: Please use http://bugs.kde.org to report bugs.
ro: Folosiți http://bugs.kde.org pentru a raporta erori.

en: Poland
ro: Polonia

en: Portugal
ro: Portugalia

en: Prime:
ro: Prim:

en: Print Preview
ro: Previzualizare tipărire

en: Private key test failed.
ro: Testul cheii private a eșuat.

en: Public key:
ro: Cheie publică:

en: QML JS debugger information. Application must be
    built with -DQT_DECLARATIVE_DEBUG for the debugger to be
    enabled
ro: Informație depanator QML JS. Aplicația trebuie construită
    cu definiția -DQT_DECLARATIVE_DEBUG pentru ca depanatorul
    să fie activat

en: Queensland - Holiday Islands
ro: Queensland - Insulele Holiday

en: Queensland - most locations
ro: Queensland - majoritatea locațiilor

en: Qyzylorda (Kyzylorda, Kzyl-Orda)
ro: Kâzâlorda

en: Red:
ro: Roșu:

en: Redo
ro: Refă

en: Remove
ro: Elimină

en: Restore the application for the given 'sessionId'
ro: Restabilește aplicația pentru „sessionId”-ul dat

en: Retrieval of the CRL (Certificate Revocation List) failed. This means the CA's (Certificate Authority) CRL can not be found.
ro: Obținerea LRC (Lista de Revocare a Certificatelor) a eșuat. Aceasta înseamnă că LRC a AC (Autorității de Certificare) nu a fost găsită.

en: Retrieval of the issuer certificate failed. This means the CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
ro: Obținerea certificatului emitentului a eșuat. Aceasta înseamnă că certificatul AC (Autorității de Certificare) nu a fost găsit.

en: Rothera Station, Adelaide Island
ro: Stația Rothera, insula Adelaide

en: Ruthenia
ro: Rutenia

en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
ro: Brazilia de S și SE (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: SHA1 digest
ro: Sumă SHA1

en: SSL Configuration Module
ro: Modul de configurare SSL

en: SSL Signers
ro: Autorități SSL

en: SSL support was not found.
ro: Nu am găsit suport SSL.

en: Sabah & Sarawak
ro: Sabah și Sarawak

en: Saturation:
ro: Saturație:

en: Save As
ro: Salvează ca

en: Select Color
ro: Alege culoarea

en: Select Font
ro: Alege fontul

en: Serial number
ro: Număr de serie

en: Shell
ro: Interpretor

en: Show %1 specific options
ro: Arată opțiuni specifice %1

en: Show Hidden Folders
ro: Arată dosarele ascunse

en: Show all options
ro: Arată toate opțiunile

en: Show author information
ro: Arată informații despre autor

en: Show help about options
ro: Arată ajutor despre opțiuni

en: Show license information
ro: Arată informații despre licență

en: Show the fully-fledged dialog instead of the default list dialog
ro: Afișează întregul dialog în loc de
    dialogul listă implicit.

en: Show version information
ro: Arată informații despre versiune

en: Signature Algorithm:
ro: Algoritm semnătură:

en: Signature Contents:
ro: Conținut semnătură:

en: Society Islands
ro: Insulele Societății

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
ro: adresa este deja utilizată

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
ro: soclul este deja conectat

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
ro: soclul este deja creat

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
ro: conexiunea a fost refuzată activ

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
ro: conexiunea a expirat

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
ro: operația este în curs de desfășurare

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
ro: determinarea numelui a eșuat

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
ro: a apărut o eroare de rețea

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
ro: nicio eroare

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
ro: soclul nu este conectat

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
ro: soclul nu a fost creat

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
ro: operația nu este suportată

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
ro: gazda distantă a închis conexiunea

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
ro: operația de temporizare a expirat

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
ro: a apărut o eroare necunoscută/neașteptată

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
ro: operația s-ar bloca

en: South Australia
ro: Australia Sudică

en: Synchronization to disk failed
ro: Sincronizarea pe disc a eșuat

en: Syowa Station, E Ongul I
ro: Stația Syowa, E Ongul I

en: Syslog
ro: Jurnal de sistem

en: System certificates
ro: Certificate sistem

en: Tasmania - most locations
ro: Tasmania - majoritatea locațiilor

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID and name do not match the key ID and name in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
ro: Identificatorul cheii certificat și numele Autorității de Certificare nu corespunde cu identificatorul cheii și numele din secțiunea 'Emitent' al certificatului pe care încercați să-l folosiți.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID does not match the key ID in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
ro: Identificatorul cheii certificat a Autorității de Certificare nu corespunde cu identificatorul cheii din secțiunea 'Emitent' al certificatului pe care încercați să-l folosiți.

en: The CA's (Certificate Authority) certificate can not be found. Most likely, your trust chain is broken.
ro: Certificatul Autorității de Certificare nu a putut fi găsită. Cel mai probabil lanțul încrederii este rupt.

en: The CRL (Certificate Revocation List) is not valid, yet.
ro: LRC (Lista de Revocare a Certificatelor) nu este validă, încă.

en: The CRL's (Certificate Revocation List) signature is invalid. This means that the CRL can not be verified.
ro: Nu am găsit autoritatea care care semnează fișierele rădăcină ale certificatului, astfel încât certificatul nu poate fi verificat.

en: The OpenSSL process ran out of memory.
ro: Procesul OpenSSL a depășit memoria.

en: The certificate can not be verified as it is the only certificate in the trust chain and not self-signed. If you self-sign the certificate, make sure to import it into the list of trusted certificates.
ro: Certificatul nu poate fi verificat deoarece este singurul certificat din lanțul încrederii și nu este auto-semnat.  Dacă auto-semnați certificatul să vă asigurați că l-ați importat în lista certificatelor de încredere.

en: The certificate chain is longer than the maximum depth specified.
ro: Lanțul de certificate este mai lung decât adâncimea maximă permisă.

en: The certificate has been revoked.
ro: Certificatul a fost revocat.

en: The certificate has not been issued for this host.
ro: Certificatul nu a fost eliberat pentru această gazdă.

en: The certificate has not been signed for the purpose you tried to use it for. This means the CA (Certificate Authority) does not allow this usage.
ro: Certificatul nu a fost semnat în scopul în care ați încercat să-l folosiți. Asta înseamnă că Autoritatea de Certificare nu permite această utilizare.

en: The certificate is invalid.
ro: Certificatul nu este valid.

en: The certificate is not valid, any more.
ro: Certificatul nu este valid, deja.

en: The certificate is not valid, yet.
ro: Certificatul nu este valid, deocamdată.

en: The certificate is self-signed and not in the list of trusted certificates. If you want to accept this certificate, import it into the list of trusted certificates.
ro: Certificatul este autosemnat și nu este în lista certificatelor de încredere. Dacă doriți sptați acest certificat, importați-l în lista certificatelor de încredere.

en: The certificate is self-signed. While the trust chain could be built up, the root CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
ro: Certificatul este auto-semnat. Deși lanțul încrederii s-ar putea construi, certificatul Autorității de Certificare rădăcină nu a putut fi găsită.

en: The certificate is valid.
ro: Certificatul este valid.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) does not match the CA name of the certificate.
ro: Autoritatea de Certificare a certificatului nu corespunde cu numele Autorității de Certificare a certificatului.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is invalid.
ro: Autoritatea de Certificare a certificatului nu este validă.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is not allowed to sign certificates.
ro: AC (Autoritatea de Certificare) a certificatului nu are dreptul de a semna certificate.

en: The certificate's signature is invalid. This means that the certificate can not be verified.
ro: Nu am găsit autoritatea care care semnează fișierele rădăcină ale certificatului, astfel încât certificatul nu poate fi verificat.

en: The decoding of the public key of the issuer failed. This means that the CA's (Certificate Authority) certificate can not be used to verify the certificate you wanted to use.
ro: Decodificarea cheii publice a emitentului a eșuat. Acesta înseamnă că certificatul autorității de certificare nu se poate folosi pentru a verifica certificatul pe care ați dorit să-l folosiți.

en: The decryption of the CRL's (Certificate Revocation List) signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
ro: Decriptarea semnăturii LRC (Listei de Revocare a Certificatelor) a eșuat. Aceasta înseamnă că nu a putut fi nici măcar calculată, deci nu se poate pune problema potrivirii cu rezultatul așteptat.

en: The decryption of the certificate's signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
ro: Decriptarea semnăturii certificatului a eșuat. Aceasta înseamnă că nu a putut fi nici măcar calculată, deci nu se poate pune problema potrivirii cu rezultatul așteptat.

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
ro: Fișierele/URL-urile deschise de aplicație vor fi șterse după utilizare

en: The length of the trust chain exceeded one of the CA's (Certificate Authority) 'pathlength' parameters, making all subsequent signatures invalid.
ro: Lungimea lanțului de încredere depășește unul dintre parametrii 'pathlength' a Autorității de Certificare făcând toate semnăturile ulterioare invalide.

en: The root CA (Certificate Authority) has been marked to be rejected for the purpose you tried to use it for.
ro: Autoritatea de Certificare rădăcină a fost marcat să fie rejectat pentru scopul pentru care ați încercat să-l folosiți.

en: The root CA (Certificate Authority) is not trusted for the purpose you tried to use this certificate for.
ro: Autoritatea de Certificare rădăcină nu este de încredere pentru scopul pentru care ați încercat să folosiți acest certificat.

en: The signature test for this certificate failed. This could mean that the signature of this certificate or any in its trust path are invalid, could not be decoded or that the CRL (Certificate Revocation List) could not be verified. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
ro: Semnătura de test pentru acest certificat a eșuat. Acesta poate însemna că semnătura acestui certificat sau a oricărui certificat din lanțul încrederii este invalidă, nu s-a putut decodifica sau că LCR (lista certificatelor revocate) nu s-a putut verifica. Dacă a apărut acest mesaj vă rugăm anunțați autorul aplicației pe care îl folosiți să utilizeze mesajele de eroare mai noi și mai specifice.

en: The style '%1' was not found
ro: Nu am găsit stilul „%1”

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'lastUpdate' field is invalid.
ro: Formatul timp al câmpului 'lastUpdate' din lista de revocare de certificate este invalid.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'nextUpdate' field is invalid.
ro: Formatul timp al câmpului 'nextUpdate' din lista de revocare de certificate este invalid.

en: The time format of the certificate's 'notAfter' field is invalid.
ro: Formatul orei din câmpul „notAfter'” al certificatului nu este valid.

en: The time format of the certificate's 'notBefore' field is invalid.
ro: Formatul orei din câmpul „notBefore” al certificatului nu este valid.

en: The windowing system platform (e.g. xcb or wayland)
ro: Platforma sistemului de ferestre (de ex. xcb sau wayland)

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
ro: Acestă aplicație a fost scrisă de cineva care vrea să rămână anonim.

en: This certificate is not relevant.
ro: Certificatul nu este relevant.

en: This certificate, any in its trust path or its CA's (Certificate Authority) CRL (Certificate Revocation List) is not valid. Any of them could not be valid yet or not valid any more. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
ro: Acest certificat, oricare certificat din lanțul încrederii sau LCR (lista certificatelor revocate) a Autorității de Certificare nu este validă. Oricare dintre ele poate să nu fie încă valid sau să nu fie deja valid. Dacă a apărut acest mesaj vă rugăm anunțați autorul aplicației pe care îl folosiți să utilizeze mesajele de eroare mai noi și mai specifice.

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
ro: Valoare:

en: Tierra del Fuego (TF)
ro: Țara Focului (TF)

[ctx: Time zone]
en: Region
ro: Regiune

en: Timed out trying to connect to remote host
ro: Încercarea de conectare a gazda distantă a expirat

en: Today
ro: Azi

en: Truk (Chuuk) and Yap
ro: Truk (Chuuk) și Yap

en: Turkey
ro: Turcia

en: Turn area off
ro: Oprește zona

en: Turn area on
ro: Pornește zona

en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
ro: Ora centrală SUA - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas lângă frontiera SUA

en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
ro: Ora SUA de munte - Chihuahua lângă frontiera SUA

en: US Pacific Time - Baja California near US border
ro: SUA Ora Pacificului - Baja California aproape de frontiera SUA

en: US/Alaska
ro: SUA/Alaska

en: US/Aleutian
ro: SUA/Aleutine

en: US/Arizona
ro: SUA/Arizona

en: US/Central
ro: SUA/Central

en: US/East-Indiana
ro: SUA/East-Indiana

en: US/Eastern
ro: SUA/Estic

en: US/Hawaii
ro: SUA/Hawaii

en: US/Indiana-Starke
ro: SUA/Indiana-Starke

en: US/Michigan
ro: SUA/Michigan

en: US/Pacific
ro: SUA/Pacific

en: US/Samoa
ro: SUA/Samoa

en: Unable to open temporary file.
ro: Nu s-a putut deschide fișierul temporar.

en: Undo
ro: Desfă

en: Unknown
ro: Necunoscut

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
ro: Algoritm cheie necunoscut

en: Unknown option '%1'.
ro: Opțiune necunoscută „%1”.

en: Usage: %1 %2
ro: Folosire: %1 %2

en: Use 'caption' as name in the titlebar
ro: Folosește „caption” ca denumire în bara de titlu

en: Use 'icon' as the application icon
ro: Folosește „icon” ca pictogramă a aplicației

en: Use alternative configuration file
ro: Folosește un fișier de configurare alternativ

en: Use the X-server display 'displayname'
ro: Utilizează ecranul X „displayname”

en: User-added certificates
ro: Certificate utilizator

en: Validity period
ro: Perioadă de valabilitate

en: Vostok Station, Lake Vostok
ro: Stația Vostok, Lacul Vostok

en: Vostok Station, S Magnetic Pole
ro: Stația Vostok, Polul magnetic de sud

en: W Amazonas
ro: Amazonas de vest

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
ro: Așteaptă un gestionar de ferestre compatibil WM_NET

en: Wake Island
ro: Insula Wake

en: Warning
ro: Atenționare

en: West Bank
ro: Cisiordania

en: West Kazakhstan
ro: Kazahstanul Vestic

en: Western Australia - Eucla area
ro: Australia Vestică - zona Eucla

en: Western Australia - most locations
ro: Australia vestică - majoritatea locațiilor

en: Yesterday
ro: Ieri

en: You do not have permission to create that folder.
ro: Nu aveți permisiuni pentru a crea acel dosar.

en: Zaporozh'ye, E Lugansk / Zaporizhia, E Luhansk
ro: Zaporojie, E Lugansk

en: [%1-options]
ro: [opțiuni %1]

en: [options]
ro: [opțiuni]

en: address family for nodename not supported
ro: familia de adrese pentru numele nodului nu este suportată

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
ro: aplică foi de stil Qt la controalele aplicației

en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
ro: China centrală - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.

en: central Crimea
ro: Crimeea centrală

[ctx: color]
en: AliceBlue
ro: Albastru de Alice

[ctx: color]
en: AntiqueWhite
ro: Alb Antic

[ctx: color]
en: AntiqueWhite1
ro: Alb Antic1

[ctx: color]
en: AntiqueWhite2
ro: Alb Antic2

[ctx: color]
en: AntiqueWhite3
ro: Alb Antic3

[ctx: color]
en: AntiqueWhite4
ro: Alb Antic4

[ctx: color]
en: BlanchedAlmond
ro: Migdală Decolorată

[ctx: color]
en: BlueViolet
ro: Albastru Violet

[ctx: color]
en: CadetBlue
ro: Albastru Cadet

[ctx: color]
en: CadetBlue1
ro: Albastru Cadet 1

[ctx: color]
en: CadetBlue2
ro: Albastru Cadet 2

[ctx: color]
en: CadetBlue3
ro: Albastru Cadet 3

[ctx: color]
en: CadetBlue4
ro: Albastru Cadet 4

[ctx: color]
en: CornflowerBlue
ro: Albastru floare de grâu

[ctx: color]
en: DarkBlue
ro: Albastru închis

[ctx: color]
en: DarkCyan
ro: Cyan închis

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod
ro: Baghetă-de-Aur închis

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod1
ro: Baghetă-de-Aur închis 1

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod2
ro: Baghetă-de-Aur închis 2

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod3
ro: Baghetă-de-Aur închis 3

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod4
ro: Baghetă-de-Aur închis 4

[ctx: color]
en: DarkGray
ro: Gri închis

[ctx: color]
en: DarkGreen
ro: Verde închis

[ctx: color]
en: DarkGrey
ro: Cenușiu închis

[ctx: color]
en: DarkKhaki
ro: Kaki Închis

[ctx: color]
en: DarkMagenta
ro: Verde Marin Închis

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen
ro: Verde Măsliniu Închis

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen1
ro: Verde Măsliniu Închis 1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen2
ro: Verde Măsliniu Închis 2

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen3
ro: Verde Măsliniu Închis 3

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen4
ro: Verde Măsliniu Închis 4

[ctx: color]
en: DarkOrange
ro: Portocaliu închis

[ctx: color]
en: DarkOrange1
ro: Portocaliu închis 1

[ctx: color]
en: DarkOrange2
ro: Portocaliu închis 2

[ctx: color]
en: DarkOrange3
ro: Portocaliu închis 3

[ctx: color]
en: DarkOrange4
ro: Portocaliu închis 4

[ctx: color]
en: DarkOrchid
ro: Orhidee întunecat

[ctx: color]
en: DarkOrchid1
ro: Orhidee întunecat 1

[ctx: color]
en: DarkOrchid2
ro: Orhidee întunecat 2

[ctx: color]
en: DarkOrchid3
ro: Orhidee întunecat 3

[ctx: color]
en: DarkOrchid4
ro: Orhidee întunecat 4

[ctx: color]
en: DarkRed
ro: Roșu închis

[ctx: color]
en: DarkSalmon
ro: Somon închis

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen
ro: Verde marin închis

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen1
ro: Verde marin închis 1

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen2
ro: Verde marin închis 2

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen3
ro: Verde marin închis 3

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen4
ro: Verde marin închis 4

[ctx: color]
en: DarkSlateBlue
ro: Albastru de Ardezie

[ctx: color]
en: DarkSlateGray
ro: Gri Ardezie Închis

[ctx: color]
en: DarkSlateGray1
ro: Gri Ardezie Închis 1

[ctx: color]
en: DarkSlateGray2
ro: Gri Ardezie Închis 2

[ctx: color]
en: DarkSlateGray3
ro: Gri Ardezie Închis 3

[ctx: color]
en: DarkSlateGray4
ro: Gri Ardezie Închis 4

[ctx: color]
en: DarkSlateGrey
ro: Gri Ardezie Închis

[ctx: color]
en: DarkTurquoise
ro: Turcoaz închis

[ctx: color]
en: DarkViolet
ro: Violet închis

[ctx: color]
en: DeepPink
ro: Roz

[ctx: color]
en: DeepPink1
ro: Roz 1

[ctx: color]
en: DeepPink2
ro: Roz 2

[ctx: color]
en: DeepPink3
ro: Roz 3

[ctx: color]
en: DeepPink4
ro: Roz 4

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue
ro: Albastru ceresc

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue1
ro: Albastru ceresc 1

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue2
ro: Albastru ceresc 2

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue3
ro: Albastru ceresc 3

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue4
ro: Albastru ceresc 4

[ctx: color]
en: DimGray
ro: Gri Mediu

[ctx: color]
en: DimGrey
ro: Gri Mediu

[ctx: color]
en: DodgerBlue
ro: Pudră Albastră

[ctx: color]
en: DodgerBlue1
ro: Pudră Albastră 1

[ctx: color]
en: DodgerBlue2
ro: Pudră Albastră 2

[ctx: color]
en: DodgerBlue3
ro: Pudră Albastră 3

[ctx: color]
en: DodgerBlue4
ro: Pudră Albastră 4

[ctx: color]
en: FloralWhite
ro: Alb Floral

[ctx: color]
en: ForestGreen
ro: Verde de pădure

[ctx: color]
en: GhostWhite
ro: Alb Fantomatic

[ctx: color]
en: GreenYellow
ro: Verde-gălbui

[ctx: color]
en: HotPink
ro: Roz Aprins

[ctx: color]
en: HotPink1
ro: Roz Aprins 1

[ctx: color]
en: HotPink2
ro: Roz Aprins 2

[ctx: color]
en: HotPink3
ro: Roz Aprins 3

[ctx: color]
en: HotPink4
ro: Roz Aprins 4

[ctx: color]
en: IndianRed
ro: Roșu Indian

[ctx: color]
en: IndianRed1
ro: Roșu Indian 1

[ctx: color]
en: IndianRed2
ro: Roșu Indian 2

[ctx: color]
en: IndianRed3
ro: Roșu Indian 3

[ctx: color]
en: IndianRed4
ro: Roșu Indian 4

[ctx: color]
en: LavenderBlush
ro: Albastru Lavandă

[ctx: color]
en: LavenderBlush1
ro: Albastru Lavandă 1

[ctx: color]
en: LavenderBlush2
ro: Albastru Lavandă 2

[ctx: color]
en: LavenderBlush3
ro: Albastru Lavandă 3

[ctx: color]
en: LavenderBlush4
ro: Albastru Lavandă 4

[ctx: color]
en: LawnGreen
ro: Verde gazon

[ctx: color]
en: LemonChiffon
ro: Șifon Lămâie

[ctx: color]
en: LemonChiffon1
ro: Șifon Lămâie 1

[ctx: color]
en: LemonChiffon2
ro: Șifon Lămâie 2

[ctx: color]
en: LemonChiffon3
ro: Șifon Lămâie 3

[ctx: color]
en: LemonChiffon4
ro: Șifon Lămâie 4

[ctx: color]
en: LightBlue
ro: Albastru Deschis

[ctx: color]
en: LightBlue1
ro: Albastru Deschis 1

[ctx: color]
en: LightBlue2
ro: Albastru Deschis 2

[ctx: color]
en: LightBlue3
ro: Albastru Deschis 3

[ctx: color]
en: LightBlue4
ro: Albastru Deschis 4

[ctx: color]
en: LightCoral
ro: Coral Luminos

[ctx: color]
en: LightCyan
ro: Cian Luminos

[ctx: color]
en: LightCyan1
ro: Cian Luminos 1

[ctx: color]
en: LightCyan2
ro: Cian Luminos 2

[ctx: color]
en: LightCyan3
ro: Cian Luminos 3

[ctx: color]
en: LightCyan4
ro: Cian Luminos 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrod
ro: Baghetă de Aur Strălucitoare

[ctx: color]
en: LightGoldenrod1
ro: Baghetă de Aur Strălucitoare 1

[ctx: color]
en: LightGoldenrod2
ro: Baghetă de Aur Strălucitoare 2

[ctx: color]
en: LightGoldenrod3
ro: Baghetă de Aur Strălucitoare 3

[ctx: color]
en: LightGoldenrod4
ro: Baghetă de Aur Strălucitoare 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrodYellow
ro: Baghetă de Aur Galben Strălucitoare 1

[ctx: color]
en: LightGray
ro: Gri Deschis

[ctx: color]
en: LightGreen
ro: Verde Deschis

[ctx: color]
en: LightGrey
ro: Gri Deschis

[ctx: color]
en: LightPink
ro: Roz Deschis

[ctx: color]
en: LightPink1
ro: Roz Deschis 1

[ctx: color]
en: LightPink2
ro: Roz Deschis 2

[ctx: color]
en: LightPink3
ro: Roz Deschis 3

[ctx: color]
en: LightPink4
ro: Roz Deschis 4

[ctx: color]
en: LightSalmon
ro: Somon Deschis

[ctx: color]
en: LightSalmon1
ro: Somon Deschis 1

[ctx: color]
en: LightSalmon2
ro: Somon Deschis 2

[ctx: color]
en: LightSalmon3
ro: Somon Deschis 3

[ctx: color]
en: LightSalmon4
ro: Somon Deschis 4

[ctx: color]
en: LightSeaGreen
ro: Verde marin deschis

[ctx: color]
en: LightSkyBlue
ro: Albastru Cer Deschis

[ctx: color]
en: LightSkyBlue1
ro: Albastru Cer Deschis 1

[ctx: color]
en: LightSkyBlue2
ro: Albastru Cer Deschis 2

[ctx: color]
en: LightSkyBlue3
ro: Albastru Cer Deschis 3

[ctx: color]
en: LightSkyBlue4
ro: Albastru Cer Deschis 4

[ctx: color]
en: LightSlateBlue
ro: Albastru de Ardezie Luminos

[ctx: color]
en: LightSlateGray
ro: Gri de Ardezie Luminos

[ctx: color]
en: LightSlateGrey
ro: Gri de Ardezie Luminos

[ctx: color]
en: LightSteelBlue
ro: Albastru de Oțel Luminos

[ctx: color]
en: LightSteelBlue1
ro: Albastru de Oțel Luminos 1

[ctx: color]
en: LightSteelBlue2
ro: Albastru de Oțel Luminos 2

[ctx: color]
en: LightSteelBlue3
ro: Albastru de Oțel Luminos 3

[ctx: color]
en: LightSteelBlue4
ro: Albastru de Oțel Luminos 4

[ctx: color]
en: LightYellow
ro: Galben Deschis

[ctx: color]
en: LightYellow1
ro: Galben Deschis 1

[ctx: color]
en: LightYellow2
ro: Galben Deschis 2

[ctx: color]
en: LightYellow3
ro: Galben Deschis 3

[ctx: color]
en: LightYellow4
ro: Galben Deschis 4

[ctx: color]
en: LimeGreen
ro: Verde lămâie

[ctx: color]
en: MediumAquamarine
ro: Acuamarin Mediu

[ctx: color]
en: MediumBlue
ro: Albastru mediu

[ctx: color]
en: MediumOrchid
ro: Orhidee Mediu

[ctx: color]
en: MediumOrchid1
ro: Orhidee Mediu 1

[ctx: color]
en: MediumOrchid2
ro: Orhidee Mediu 2

[ctx: color]
en: MediumOrchid3
ro: Orhidee Mediu 3

[ctx: color]
en: MediumOrchid4
ro: Orhidee Mediu 4

[ctx: color]
en: MediumPurple
ro: Purpuriu Mediu

[ctx: color]
en: MediumPurple1
ro: Purpuriu Mediu 1

[ctx: color]
en: MediumPurple2
ro: Purpuriu Mediu 2

[ctx: color]
en: MediumPurple3
ro: Purpuriu Mediu 3

[ctx: color]
en: MediumPurple4
ro: Purpuriu Mediu 4

[ctx: color]
en: MediumSeaGreen
ro: Verde marin mediu

[ctx: color]
en: MediumSlateBlue
ro: Albastru de Ardezie Mediu

[ctx: color]
en: MediumSpringGreen
ro: Verde primăvăratic mediu

[ctx: color]
en: MediumTurquoise
ro: Turcoaz mediu

[ctx: color]
en: MediumVioletRed
ro: Roșu-violet pal

[ctx: color]
en: MidnightBlue
ro: Albastru nocturn

[ctx: color]
en: MintCream
ro: Cremă de Mentă

[ctx: color]
en: MistyRose
ro: Trandafir Brumat

[ctx: color]
en: MistyRose1
ro: Trandafir Brumat 1

[ctx: color]
en: MistyRose2
ro: Trandafir Brumat 2

[ctx: color]
en: MistyRose3
ro: Trandafir Brumat 3

[ctx: color]
en: MistyRose4
ro: Trandafir Brumat 4

[ctx: color]
en: NavajoWhite
ro: Alb de Navajo

[ctx: color]
en: NavajoWhite1
ro: Alb de Navajo 1

[ctx: color]
en: NavajoWhite2
ro: Alb de Navajo 2

[ctx: color]
en: NavajoWhite3
ro: Alb de Navajo 3

[ctx: color]
en: NavajoWhite4
ro: Alb de Navajo 4

[ctx: color]
en: NavyBlue
ro: Bleumarin

[ctx: color]
en: OldLace
ro: Broderie Veche

[ctx: color]
en: OliveDrab
ro: Kaki

[ctx: color]
en: OliveDrab1
ro: Kaki 1

[ctx: color]
en: OliveDrab2
ro: Kaki 2

[ctx: color]
en: OliveDrab3
ro: Kaki 3

[ctx: color]
en: OliveDrab4
ro: Kaki 4

[ctx: color]
en: OrangeRed
ro: Portocaliu-roșietic

[ctx: color]
en: OrangeRed1
ro: Portocaliu-roșietic 1

[ctx: color]
en: OrangeRed2
ro: Portocaliu-roșietic 2

[ctx: color]
en: OrangeRed3
ro: Portocaliu-roșietic 3

[ctx: color]
en: OrangeRed4
ro: Portocaliu-roșietic 4

[ctx: color]
en: PaleGoldenrod
ro: Baghetă de Aur Pală

[ctx: color]
en: PaleGreen
ro: Verde Pal

[ctx: color]
en: PaleGreen1
ro: Verde Pal 1

[ctx: color]
en: PaleGreen2
ro: Verde Pal 2

[ctx: color]
en: PaleGreen3
ro: Verde Pal 3

[ctx: color]
en: PaleGreen4
ro: Verde Pal 4

[ctx: color]
en: PaleTurquoise
ro: Turcoaz Pal

[ctx: color]
en: PaleTurquoise1
ro: Turcoaz Pal 1

[ctx: color]
en: PaleTurquoise2
ro: Turcoaz Pal 2

[ctx: color]
en: PaleTurquoise3
ro: Turcoaz Pal 3

[ctx: color]
en: PaleTurquoise4
ro: Turcoaz Pal 4

[ctx: color]
en: PaleVioletRed
ro: Roșu Violet Pal

[ctx: color]
en: PaleVioletRed1
ro: Roșu Violet Pal 1

[ctx: color]
en: PaleVioletRed2
ro: Roșu Violet Pal 2

[ctx: color]
en: PaleVioletRed3
ro: Roșu Violet Pal 3

[ctx: color]
en: PaleVioletRed4
ro: Roșu Violet Pal 4

[ctx: color]
en: PapayaWhip
ro: Cremă de Papaya

[ctx: color]
en: PeachPuff
ro: Puf de Piersică

[ctx: color]
en: PeachPuff1
ro: Puf de Piersică 1

[ctx: color]
en: PeachPuff2
ro: Puf de Piersică 2

[ctx: color]
en: PeachPuff3
ro: Puf de Piersică 3

[ctx: color]
en: PeachPuff4
ro: Puf de Piersică 4

[ctx: color]
en: PowderBlue
ro: Pudră Albastră

[ctx: color]
en: RosyBrown
ro: Maro Roșiatic

[ctx: color]
en: RosyBrown1
ro: Maro Roșiatic 1

[ctx: color]
en: RosyBrown2
ro: Maro Roșiatic 2

[ctx: color]
en: RosyBrown3
ro: Maro Roșiatic 3

[ctx: color]
en: RosyBrown4
ro: Maro Roșiatic 4

[ctx: color]
en: RoyalBlue
ro: Albastru regal

[ctx: color]
en: RoyalBlue1
ro: Albastru regal 1

[ctx: color]
en: RoyalBlue2
ro: Albastru regal 2

[ctx: color]
en: RoyalBlue3
ro: Albastru regal 3

[ctx: color]
en: RoyalBlue4
ro: Albastru regal 4

[ctx: color]
en: SaddleBrown
ro: Brun

[ctx: color]
en: SandyBrown
ro: Maro nisipos

[ctx: color]
en: SeaGreen
ro: Verde marin

[ctx: color]
en: SeaGreen1
ro: Verde marin 1

[ctx: color]
en: SeaGreen2
ro: Verde marin 2

[ctx: color]
en: SeaGreen3
ro: Verde marin 3

[ctx: color]
en: SeaGreen4
ro: Verde marin 4

[ctx: color]
en: SkyBlue
ro: Cer albastru

[ctx: color]
en: SkyBlue1
ro: Cer albastru 1

[ctx: color]
en: SkyBlue2
ro: Cer albastru 2

[ctx: color]
en: SkyBlue3
ro: Cer albastru 3

[ctx: color]
en: SkyBlue4
ro: Cer albastru 4

[ctx: color]
en: SlateBlue
ro: Albastru de Ardezie

[ctx: color]
en: SlateBlue1
ro: Albastru de Ardezie 1

[ctx: color]
en: SlateBlue2
ro: Albastru de Ardezie 2

[ctx: color]
en: SlateBlue3
ro: Albastru de Ardezie 3

[ctx: color]
en: SlateBlue4
ro: Albastru de Ardezie 4

[ctx: color]
en: SlateGray
ro: Gri de Ardezie

[ctx: color]
en: SlateGray1
ro: Gri de Ardezie 1

[ctx: color]
en: SlateGray2
ro: Gri de Ardezie 2

[ctx: color]
en: SlateGray3
ro: Gri de Ardezie 3

[ctx: color]
en: SlateGray4
ro: Gri de Ardezie 4

[ctx: color]
en: SlateGrey
ro: Gri de Ardezie

[ctx: color]
en: SpringGreen
ro: Verde primăvăratic

[ctx: color]
en: SpringGreen1
ro: Verde primăvăratic 1

[ctx: color]
en: SpringGreen2
ro: Verde primăvăratic 2

[ctx: color]
en: SpringGreen3
ro: Verde primăvăratic 3

[ctx: color]
en: SpringGreen4
ro: Verde primăvăratic 4

[ctx: color]
en: SteelBlue
ro: Albastru de oțel

[ctx: color]
en: SteelBlue1
ro: Albastru de oțel 1

[ctx: color]
en: SteelBlue2
ro: Albastru de oțel 2

[ctx: color]
en: SteelBlue3
ro: Albastru de oțel 3

[ctx: color]
en: SteelBlue4
ro: Albastru de oțel 4

[ctx: color]
en: VioletRed
ro: Roșu violet

[ctx: color]
en: VioletRed1
ro: Roșu violet 1

[ctx: color]
en: VioletRed2
ro: Roșu violet 2

[ctx: color]
en: VioletRed3
ro: Roșu violet 3

[ctx: color]
en: VioletRed4
ro: Roșu violet 4

[ctx: color]
en: WhiteSmoke
ro: Fum Alb

[ctx: color]
en: YellowGreen
ro: Verde gălbui

[ctx: color]
en: aquamarine
ro: acuamarin

[ctx: color]
en: aquamarine1
ro: acuamarin 1

[ctx: color]
en: aquamarine2
ro: acuamarin 2

[ctx: color]
en: aquamarine3
ro: acuamarin 3

[ctx: color]
en: aquamarine4
ro: acuamarin 4

[ctx: color]
en: azure
ro: azuriu

[ctx: color]
en: azure1
ro: azuriu 1

[ctx: color]
en: azure2
ro: azuriu 2

[ctx: color]
en: azure3
ro: azuriu 3

[ctx: color]
en: azure4
ro: azuriu 4

[ctx: color]
en: beige
ro: bej

[ctx: color]
en: bisque1
ro: bisque 1

[ctx: color]
en: bisque2
ro: bisque 2

[ctx: color]
en: bisque3
ro: bisque 3

[ctx: color]
en: bisque4
ro: bisque 4

[ctx: color]
en: black
ro: negru

[ctx: color]
en: blue
ro: albastru

[ctx: color]
en: blue1
ro: albastru 1

[ctx: color]
en: blue2
ro: albastru 2

[ctx: color]
en: blue3
ro: albastru 3

[ctx: color]
en: blue4
ro: albastru 4

[ctx: color]
en: brown
ro: cafeniu

[ctx: color]
en: brown1
ro: cafeniu 1

[ctx: color]
en: brown2
ro: cafeniu 2

[ctx: color]
en: brown3
ro: cafeniu 3

[ctx: color]
en: brown4
ro: cafeniu 4

[ctx: color]
en: burlywood
ro: lemn masiv

[ctx: color]
en: burlywood1
ro: lemn masiv 1

[ctx: color]
en: burlywood2
ro: lemn masiv 2

[ctx: color]
en: burlywood3
ro: lemn masiv 3

[ctx: color]
en: burlywood4
ro: lemn masiv 4

[ctx: color]
en: chartreuse
ro: verde palid

[ctx: color]
en: chartreuse1
ro: verde palid 1

[ctx: color]
en: chartreuse2
ro: verde palid 2

[ctx: color]
en: chartreuse3
ro: verde palid 3

[ctx: color]
en: chartreuse4
ro: verde palid 4

[ctx: color]
en: chocolate
ro: ciocolatiu

[ctx: color]
en: chocolate1
ro: ciocolatiu 1

[ctx: color]
en: chocolate2
ro: ciocolatiu 2

[ctx: color]
en: chocolate3
ro: ciocolatiu 3

[ctx: color]
en: chocolate4
ro: ciocolatiu 4

[ctx: color]
en: coral1
ro: coral 1

[ctx: color]
en: coral2
ro: coral 2

[ctx: color]
en: coral3
ro: coral 3

[ctx: color]
en: coral4
ro: coral 4

[ctx: color]
en: cornsilk
ro: mătase de porumb

[ctx: color]
en: cornsilk1
ro: mătase de porumb 1

[ctx: color]
en: cornsilk2
ro: mătase de porumb 2

[ctx: color]
en: cornsilk3
ro: mătase de porumb 3

[ctx: color]
en: cornsilk4
ro: mătase de porumb 4

[ctx: color]
en: cyan1
ro: cyan 1

[ctx: color]
en: cyan2
ro: cyan 2

[ctx: color]
en: cyan3
ro: cyan 3

[ctx: color]
en: cyan4
ro: cyan 4

[ctx: color]
en: firebrick
ro: cărămidă refractară

[ctx: color]
en: firebrick1
ro: cărămidă refractară 1

[ctx: color]
en: firebrick2
ro: cărămidă refractară 2

[ctx: color]
en: firebrick3
ro: cărămidă refractară 3

[ctx: color]
en: firebrick4
ro: cărămidă refractară 4

[ctx: color]
en: gold
ro: auriu

[ctx: color]
en: gold1
ro: auriu 1

[ctx: color]
en: gold2
ro: auriu 2

[ctx: color]
en: gold3
ro: auriu 3

[ctx: color]
en: gold4
ro: auriu 4

[ctx: color]
en: goldenrod
ro: Baghetă de Aur

[ctx: color]
en: goldenrod1
ro: Baghetă de Aur 1

[ctx: color]
en: goldenrod2
ro: Baghetă de Aur 2

[ctx: color]
en: goldenrod3
ro: Baghetă de Aur 3

[ctx: color]
en: goldenrod4
ro: Baghetă de Aur 4

[ctx: color]
en: green
ro: verde

[ctx: color]
en: green1
ro: verde 1

[ctx: color]
en: green2
ro: verde 2

[ctx: color]
en: green3
ro: verde 3

[ctx: color]
en: green4
ro: verde 4

[ctx: color]
en: honeydew
ro: picătură de miere

[ctx: color]
en: honeydew1
ro: picătură de miere 1

[ctx: color]
en: honeydew2
ro: picătură de miere 2

[ctx: color]
en: honeydew3
ro: picătură de miere 3

[ctx: color]
en: honeydew4
ro: picătură de miere 4

[ctx: color]
en: ivory
ro: fildeș

[ctx: color]
en: ivory1
ro: fildeș 1

[ctx: color]
en: ivory2
ro: fildeș 2

[ctx: color]
en: ivory3
ro: fildeș 3

[ctx: color]
en: ivory4
ro: fildeș 4

[ctx: color]
en: khaki
ro: kaki

[ctx: color]
en: khaki1
ro: kaki 1

[ctx: color]
en: khaki2
ro: kaki 2

[ctx: color]
en: khaki3
ro: kaki 3

[ctx: color]
en: khaki4
ro: kaki 4

[ctx: color]
en: lavender
ro: lavandă

[ctx: color]
en: linen
ro: pânză

[ctx: color]
en: magenta1
ro: magenta 1

[ctx: color]
en: magenta2
ro: magenta 2

[ctx: color]
en: magenta3
ro: magenta 3

[ctx: color]
en: magenta4
ro: magenta 4

[ctx: color]
en: maroon
ro: maro

[ctx: color]
en: maroon1
ro: maro 1

[ctx: color]
en: maroon2
ro: maro 2

[ctx: color]
en: maroon3
ro: maro 3

[ctx: color]
en: maroon4
ro: maro 4

[ctx: color]
en: moccasin
ro: mocasin

[ctx: color]
en: navy
ro: bleumarin

[ctx: color]
en: orange
ro: portocaliu

[ctx: color]
en: orange1
ro: portocaliu 1

[ctx: color]
en: orange2
ro: portocaliu 2

[ctx: color]
en: orange3
ro: portocaliu 3

[ctx: color]
en: orange4
ro: portocaliu 4

[ctx: color]
en: orchid
ro: orhidee

[ctx: color]
en: orchid1
ro: orhidee 1

[ctx: color]
en: orchid2
ro: orhidee 2

[ctx: color]
en: orchid3
ro: orhidee 3

[ctx: color]
en: orchid4
ro: orhidee 4

[ctx: color]
en: pink
ro: roz

[ctx: color]
en: pink1
ro: roz 1

[ctx: color]
en: pink2
ro: roz 2

[ctx: color]
en: pink3
ro: roz 3

[ctx: color]
en: pink4
ro: roz 4

[ctx: color]
en: plum
ro: prună

[ctx: color]
en: plum1
ro: prună 1

[ctx: color]
en: plum2
ro: prună 2

[ctx: color]
en: plum3
ro: prună 3

[ctx: color]
en: plum4
ro: prună 4

[ctx: color]
en: purple
ro: purpuriu

[ctx: color]
en: purple1
ro: purpuriu 1

[ctx: color]
en: purple2
ro: purpuriu 2

[ctx: color]
en: purple3
ro: purpuriu 3

[ctx: color]
en: purple4
ro: purpuriu 4

[ctx: color]
en: red1
ro: roșu 1

[ctx: color]
en: red2
ro: roșu 2

[ctx: color]
en: red3
ro: roșu 3

[ctx: color]
en: red4
ro: roșu 4

[ctx: color]
en: salmon
ro: somon

[ctx: color]
en: salmon1
ro: somon 1

[ctx: color]
en: salmon2
ro: somon 2

[ctx: color]
en: salmon3
ro: somon 3

[ctx: color]
en: salmon4
ro: somon 4

[ctx: color]
en: seashell
ro: scoică

[ctx: color]
en: seashell1
ro: scoică 1

[ctx: color]
en: seashell2
ro: scoică 2

[ctx: color]
en: seashell3
ro: scoică 3

[ctx: color]
en: seashell4
ro: scoică 4

[ctx: color]
en: snow
ro: zăpadă

[ctx: color]
en: snow1
ro: zăpadă 1

[ctx: color]
en: snow2
ro: zăpadă 2

[ctx: color]
en: snow3
ro: zăpadă 3

[ctx: color]
en: snow4
ro: zăpadă 4

[ctx: color]
en: tan1
ro: cafeniu-roșiatic 1

[ctx: color]
en: tan2
ro: cafeniu-roșiatic 2

[ctx: color]
en: tan3
ro: cafeniu-roșiatic 3

[ctx: color]
en: tan4
ro: cafeniu-roșiatic 4

[ctx: color]
en: thistle
ro: scai

[ctx: color]
en: thistle1
ro: scai 1

[ctx: color]
en: thistle2
ro: scai 2

[ctx: color]
en: thistle3
ro: scai 3

[ctx: color]
en: thistle4
ro: scai 4

[ctx: color]
en: tomato
ro: roșie

[ctx: color]
en: tomato1
ro: roșie1

[ctx: color]
en: tomato2
ro: roșie2

[ctx: color]
en: tomato3
ro: roșie3

[ctx: color]
en: tomato4
ro: roșie4

[ctx: color]
en: turquoise
ro: turcoaz

[ctx: color]
en: turquoise1
ro: turcoaz 1

[ctx: color]
en: turquoise2
ro: turcoaz 2

[ctx: color]
en: turquoise3
ro: turcoaz 3

[ctx: color]
en: turquoise4
ro: turcoaz 4

[ctx: color]
en: wheat
ro: grâu

[ctx: color]
en: wheat1
ro: grâu 1

[ctx: color]
en: wheat2
ro: grâu 2

[ctx: color]
en: wheat3
ro: grâu 3

[ctx: color]
en: wheat4
ro: grâu 4

[ctx: color]
en: white
ro: alb

[ctx: color]
en: yellow
ro: galben

[ctx: color]
en: yellow1
ro: galben 1

[ctx: color]
en: yellow2
ro: galben 2

[ctx: color]
en: yellow3
ro: galben 3

[ctx: color]
en: yellow4
ro: galben 4

en: defines the application font
ro: definește fontul aplicației

[ctx: digit set]
en: Arabic
ro: Arab

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
ro: Arab-Indic

[ctx: digit set]
en: Bengali
ro: Bengalez

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
ro: Arab-Indic de est

[ctx: digit set]
en: Thai
ro: Tailandez

en: disable XIM
ro: dezactivează XIM

en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
ro: China estică - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.

en: east Dem. Rep. of Congo
ro: estul Rep. Dem. Congo

en: east Uzbekistan
ro: Uzbekistanul estic

en: east coast, north of Scoresbysund
ro: coasta de est, nordul Scoresbysund

[ctx: folder name]
en: New Folder
ro: Dosar nou

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
ro: forțează aplicația să utilizeze TrueColor
    pe afișaje de 8 biți

en: invalid flags
ro: opțiuni eronate

en: invalid value for 'ai_flags'
ro: valoare eronată pentru „ai_flags”

en: load the testability framework
ro: încarcă platforma de testabilitate

en: mainland
ro: continent

en: memory allocation failure
ro: eșec la alocarea memoriei

[ctx: memory size in 1024 bytes]
en: %1 KB
ro: %1 KO

[ctx: memory size in 2^20 bytes]
en: %1 MB
ro: %1 MO

[ctx: memory size in 2^30 bytes]
en: %1 GB
ro: %1 GO

[ctx: memory size in 2^40 bytes]
en: %1 TB
ro: %1 TO

[ctx: memory size in 2^50 bytes]
en: %1 PB
ro: %1 PO

[ctx: memory size in 2^60 bytes]
en: %1 EB
ro: %1 EO

[ctx: memory size in 2^70 bytes]
en: %1 ZB
ro: %1 ZO

[ctx: memory size in 2^80 bytes]
en: %1 YB
ro: %1 YO

en: mirrors the whole layout of widgets
ro: oglindește întregul aranjament al controalelor grafice

en: modified
ro: modificat

en: most locations
ro: majoritatea locațiilor

en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
ro: majoritatea locațiilor (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
ro: majoritatea locațiilor (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: most of Tibet & Xinjiang
ro: cea mai mare parte din Tibet și Xinjiang

en: name or service not known
ro: nume sau serviciu necunoscut

en: no address associated with nodename
ro: nu există o adresă asociată cu numele nodului

en: no error
ro: nu există eroare

en: non-recoverable failure in name resolution
ro: eroare permanentă la rezolvarea numelui

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
ro: * Culori personalizate *

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
ro: * Culori recente *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
ro: Patruzeci de culori

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
ro: Culori Oxygen

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
ro: Culori curcubeu

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
ro: Culori regale

[ctx: palette name]
en: Web Colors
ro: Culori Web

en: peninsular Malaysia
ro: Malaezia peninsulară

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
ro: <p>KDE a fost tradus în foarte multe limbi. Datorită eforturilor echipei de traducători români, aveți posibilitatea să vă bucurați de un mediu grafic în limba română. Pentru mai multe informații vă rugăm să vizitați <a href="http://www.ro.kde.org/">http://www.ro.kde.org/</a>.</p>

en: request was canceled
ro: cererea a fost anulată

en: requested family not supported
ro: familia cerută nu este suportată

en: requested family not supported for this host name
ro: familia cerută nu este suportată pentru acest nume de gazdă

en: requested service not supported for this socket type
ro: serviciul cerut nu este suportat pentru acest tip de soclu

en: requested socket type not supported
ro: tipul de soclu cerut nu este suportat

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
ro: rulând sub un depanator poate cauza un
    -nograb implicit, folosiți -dograb pentru
    a forța această opțiune

en: servname not supported for ai_socktype
ro: „servname” nu este suportat pentru „ai_socktype”

en: set XIM server
ro: stabilește serverul XIM

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
ro: stabilește stilul de introducere XIM (X Input Method).
    Valorile posibile sunt „onthespot”, „overthespot”,
    „offthespot” și „root”

en: sets the application GUI style
ro: stabilește stilul GUI al aplicației

en: sets the application name
ro: stabilește denumirea aplicației

en: sets the application title (caption)
ro: stabilește titlul aplicației

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
ro: stabilește geometria ferestrei controlului grafic principal – vedeți „man X” pentru formatul argumentului (de obicei LățimexÎnălțime+XPoz+YPoz)

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
ro: stabilește culoarea de fundal implicită și
    paleta aplicației (nuanțele de lumină și
    întuneric sunt calculate)

en: sets the default button color
ro: stabilește culoarea implicită a butoanelor

en: sets the default foreground color
ro: stabilește culoarea implicită a textului

[ctx: short]
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
ro: -ăîșțĂÎȘȚ- The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog

[ctx: size in 1000 bytes]
en: %1 kB
ro: %1 kO

[ctx: size in 1024 bytes]
en: %1 KiB
ro: %1 KiO

[ctx: size in 10^12 bytes]
en: %1 TB
ro: %1 TO

[ctx: size in 10^15 bytes]
en: %1 PB
ro: %1 PO

[ctx: size in 10^18 bytes]
en: %1 EB
ro: %1 EO

[ctx: size in 10^21 bytes]
en: %1 ZB
ro: %1 ZO

[ctx: size in 10^24 bytes]
en: %1 YB
ro: %1 YO

[ctx: size in 10^6 bytes]
en: %1 MB
ro: %1 MO

[ctx: size in 10^9 bytes]
en: %1 GB
ro: %1 GO

[ctx: size in 2^20 bytes]
en: %1 MiB
ro: %1 MiO

[ctx: size in 2^30 bytes]
en: %1 GiB
ro: %1 GiO

[ctx: size in 2^40 bytes]
en: %1 TiB
ro: %1 TiO

[ctx: size in 2^50 bytes]
en: %1 PiB
ro: %1 PiO

[ctx: size in 2^60 bytes]
en: %1 EiB
ro: %1 EiO

[ctx: size in 2^70 bytes]
en: %1 ZiB
ro: %1 ZiO

[ctx: size in 2^80 bytes]
en: %1 YiB
ro: %1 YiO

[ctx: size in bytes]
en: %1 B
ro: %1 O

en: switches to synchronous mode for debugging
ro: pentru depanare comută la regimul sincron

en: system error
ro: eroare de sistem

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
ro: indică Qt să nu preia mausul și tastatura niciodată

en: temporary failure in name resolution
ro: eroare temporară la rezolvarea numelui

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
ro: %1 a fost scris de
    %2

en: unknown error
ro: eroare necunoscută

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
ro: folosește un sistem grafic diferit în locul celui implicit, opțiunile fiind rastru și opengl (experimental)

en: west & central Borneo
ro: Borneo vestic și central

en: west Dem. Rep. of Congo
ro: vestul Rep. Dem. Congo

en: west New Guinea (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)
ro: Noua Guinee de vest (Irian Jaya) și Malukus (Moluccas)

en: west Tibet & Xinjiang
ro: Xinjiang și Tibetul de vest

en: west Uzbekistan
ro: Uzbekistanul vestic
