klipper - en to ro translation catalogue (133 entries)

[ctx: %1 is application display name]
en: %1 - Clipboard Items
ro: %1 - Elementele clipboard-ului

[ctx: %1 is application display name]
en: %1 - Clipboard Tool
ro: %1 - Utilitar de clipboard

en: &Cancel
ro: &Renunță

en: &More
ro: &Mai mult

[ctx: @action:inmenu]
en: &Configure Klipper…
ro: &Configurează Klipper…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Edit Contents…
ro: R&edactează conținutul…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Show Barcode…
ro: Arată cod de &bare…

[ctx: @action:inmenu]
en: C&lear Clipboard History
ro: Curăță istoricu&l

[ctx: @action:inmenu]
en: Manually Invoke Action on Current Clipboard
ro: Invocă manual acțiunea pe clipboard-ul actual

[ctx: @action:inmenu]
en: Next History Item
ro: Următorul element din istoric

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous History Item
ro: Precedentul element din istoric

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Items at Mouse Position
ro: Arată elementele la poziția mausului

[ctx: @action:inmenu Quit Klipper]
en: &Quit
ro: &Termină

[ctx: @action:inmenu Toggle automatic action]
en: Automatic Action Popup Menu
ro: Meniu contextual cu acțiuni automate:

[ctx: @info]
en: A <placeholder>&#37;s</placeholder> in the command will be replaced by the complete clipboard contents. <placeholder>&#37;0</placeholder> through <placeholder>&#37;9</placeholder> will be replaced by the corresponding captured texts from the match pattern.
ro: Un <placeholder>&#37;s</placeholder> în comandă va fi înlocuit cu conținutul complet al clipboard-ului. <placeholder>&#37;0</placeholder> – <placeholder>&#37;9</placeholder> vor fi înlocuite cu textele corespunzătoare capturate din modelul de potrivit.

[ctx: @info]
en: An action takes effect when its <interface>match pattern</interface> matches the clipboard contents. When this happens, the action's <interface>commands</interface> appear in the Klipper popup menu; if one of them is chosen, the command is executed.
ro: O acțiune intră în vigoare când <interface>modelul de potrivit</interface> al acesteia se potrivește conținutului din clipboard. Când se întâmplă aceasta, <interface>comenzile</interface> acțiunii apar în meniul contextual Klipper. Dacă una dintre ele e aleasă, comanda se execută.

[ctx: @info]
en: Delete the selected action <resource>%1</resource><nl/>and all of its commands?
ro: Ștergeți acțiunea aleasă <resource>%1</resource><nl/> și toate comenzile acesteia?

[ctx: @info]
en: Delete the selected command <resource>%1</resource>?
ro: Ștergeți comanda aleasă <resource>%1</resource>?

[ctx: @info]
en: The commands for this match will be included in the automatic action popup, if it is enabled in the <interface>Action Menu</interface> page. If this option is turned off, the commands for this match will not be included in the automatic popup but they will be included if the popup is activated manually with the <shortcut>%1</shortcut> key shortcut.
ro: Comenzile pentru această potrivire vor fi incluse în meniul contextual cu acțiuni automat, dacă e activat pe pagina <interface>Meniu cu acțiuni</interface>. Dacă această opțiune e dezactivată, comenzile pentru această potrivire nu vor fi incluse în meniul contextual automat dar vor fi incluse când meniul contextual e activat manual cu scurtătura de taste <shortcut>%1</shortcut>.

[ctx: @info]
en: The match pattern is a regular expression. For more information see the <link url="https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression">Wikipedia entry</link> for this topic.
ro: Modelul de potrivit e o expresie regulată. Pentru informații suplimentare, vedeți <link url="https://ro.wikipedia.org/wiki/Expresie_regulată">pagina Wikipedia</link> la acest subiect.

[ctx: @info]
en: These actions appear in the popup menu which can be configured on the <interface>Action Menu</interface> page.
ro: Aceste acțiuni apar în meniul contextual ce poate fi configurat pe pagina <interface>Meniu cu acțiuni</interface>.

[ctx: @info]
en: When a <interface>match pattern</interface> matches the clipboard contents, its <interface>commands</interface> appear in the Klipper popup menu and can be executed.
ro: Când un <interface>model de potrivit</interface> se potrivește conținutului din clipboard, <interface>comenzile</interface> acestuia apar în meniul contextual Klipper și pot fi executate.

[ctx: @info]
en: You can enable URL actions later in the <interface>Actions</interface> page of the Clipboard applet's configuration window
ro: Puteți activa mai târziu acțiunile de URL pe pagina <interface>Acțiuni</interface> a ferestrei de configurare a miniaplicației Clipboard.

[ctx: @info:tooltip]
en: When text or an area of the screen is highlighted with the mouse or keyboard, this is the <emphasis>selection</emphasis>. It can be pasted using the middle mouse button.<nl/><nl/>If the selection is explicitly copied using a <interface>Copy</interface> or <interface>Cut</interface> action, it is saved to the <emphasis>clipboard</emphasis>. It can be pasted using a <interface>Paste</interface> action. <nl/><nl/>When turned on this option keeps the selection and the clipboard the same, so that any selection is immediately available to paste by any means. If it is turned off, the selection may still be saved in the clipboard history (subject to the options below), but it can only be pasted using the middle mouse button.
ro: Când text sau o zonă a ecranului sunt evidențiate cu mausul sau tastatura, aceasta e <emphasis>selecția</emphasis>. Ea poate fi lipită folosind butonul mijlociu al mausului.<nl/><nl/>Dacă selecția e copiată explicit folosind o acțiune de <interface>Copiere</interface> sau <interface>Tăiere</interface>, aceasta e salvată în <emphasis>clipboard</emphasis>. Ea poate fi lipită cu o acțiune de <interface>Lipire</interface>. <nl/><nl/>Când e activă, această opțiune păstrează selecția și clipboard-ul aceleași, astfel încât orice selecție e disponibilă imediat pentru lipire prin orice mijloc. Dacă e dezactivată, selecția poate fi oricum păstrată în istoricul clipboard-ului (supusă opțiunilor de mai jos), dar poate fi lipită doar cu butonul mijlociu al mausului.

[ctx: @title:column]
en: Description
ro: Descriere

[ctx: @title:column]
en: Match pattern and commands
ro: Model de potrivit și comenzi

en: Action Menu
ro: Meniu cu acțiuni

en: Action Properties
ro: Proprietăți acțiune

[ctx: Actions Config]
en: Actions Configuration
ro: Configurare acțiuni

en: Actions Configuration
ro: Configurare acțiuni

en: Add Action...
ro: Adaugă acțiune…

en: Add Command...
ro: Adaugă comandă…

en: Add to Clipboard
ro: Adaugă la clipboard

en: Always ignore images
ro: Ignoră imaginile întotdeauna

en: Always save in history
ro: Salvează mereu în istoric

en: Append to clipboard
ro: Adaugă în clipboard la final

en: Author
ro: Autor

en: Automatic action menu time:
ro: Durată meniu cu acțiuni automat:

en: Automatically Start Klipper?
ro: Pornire automată Klipper

en: Bugfixes and optimizations
ro: Corecții și optimizări

en: Clear Clipboard History
ro: Curăță istoricul clipboard-ului

en: Clipboard Contents
ro: Conținutul clipboard-ului

en: Clipboard history
ro: Istoric clipboard

en: Clipboard history:
ro: Istoric clipboard:

en: Clipboard is empty
ro: Clipboard-ul e gol

en: Command
ro: Comandă

en: Command Properties
ro: Proprietățile comenzii

en: Command:
ro: Comandă:

en: Confirm Delete Action
ro: Confirmă ștergerea acțiunii

en: Confirm Delete Command
ro: Confirmă ștergerea comenzii

en: Content selected with the cursor but not explicitly copied to the clipboard is not automatically stored in the clipboard history, and can only be pasted using a middle-click.
ro: Conținutul ales cu cursorul, dar care nu e copiat explicit în clipboard, nu va fi păstrat automat în istoricul clipboard-ului și poate fi lipit numai cu clic mijlociu.

en: Content selected with the cursor is automatically copied to the clipboard so that it can be pasted with either a Paste action or a middle-click.<br/><a href="1">More about the selection and clipboard</a>.
ro: Conținutul ales cu cursorul e copiat automat în clipboard, astfel încât să poată fi lipit cu o acțiune de lipire sau clic mijlociu.<br/><a href="1">Informații suplimentare despre selecție și clipboard</a>.

en: Contributor
ro: Contribuitor

en: Delete Action
ro: Șterge acțiunea

en: Delete Command
ro: Șterge comanda

en: Description
ro: Descriere

en: Description:
ro: Descriere:

en: Disable This Popup
ro: Dezactivează acest meniu contextual

en: Display the automatic action popup menu for this time.
ro: Afișează meniul contextual cu acțiuni automate pentru această durată.

en: Do Not Start
ro: Nu porni

en: Do not allow the clipboard to be cleared, for example when an application exits.
ro: Nu permite curățarea clipboard-ului, de exemplu la terminarea unei aplicații.

en: Do not store images in the clipboard history, even if explicitly copied.
ro: Nu păstra imagini în istoricul clipboard-ului, chiar dacă sunt copiate explicit.

en: Do you really want to clear and delete the entire clipboard history?
ro: Sigur curățați și ștergeți întregul istoric al clipboard-ului?

en: Dummy entry for indicating changes in an action's tree widget
ro: Înregistrare fictivă pentru a indica modificări în arborele de controale al acțiunii

en: Edit Action...
ro: Modifică acțiunea…

en: Edit Command...
ro: Modifică comanda…

en: Edit Contents
ro: Editare conținut

en: Enter a description for the action
ro: Introduceți o descriere pentru acțiune

en: Enter a description for the command
ro: Introduceți o descriere pentru comandă

en: Enter a pattern to match against the clipboard
ro: Introduceți un model de comparat cu clipboard-ul

en: Enter the command and arguments
ro: Introduceți comanda și argumentele

en: Exclude Windows
ro: Exclude ferestre

en: Exclude Windows...
ro: Exclude ferestre…

en: For an item chosen from history
ro: Pentru un element ales din istoric

[ctx: General Config]
en: General
ro: Generale

en: General Configuration
ro: Configurări generale

en: History size:
ro: Dimensiune istoric:

en: Icon:
ro: Pictogramă:

en: If a file name or URL is selected, include applications that can accept its MIME type in the popup menu.
ro: Dacă o denumire de fișier sau un URL sunt alese, include aplicații ce pot accepta acest tip MIME în meniul contextual.

en: Ignore
ro: Ignoră

en: Ignore the selection
ro: Ignoră selecția

en: Immediately on selection
ro: Imediat la selectare

en: Include MIME actions
ro: Include acțiunile MIME

en: Include in automatic popup
ro: Include în meniul contextual automat

en: Invalid regular expression, %1
ro: Expresie regulată nevalidă, %1

en: Keep the selection and clipboard the same
ro: Păstrează selecția și clipboard-ul la fel

en: Klipper version
ro: Versiune Klipper

en: Maintainer
ro: Responsabil

en: Match pattern:
ro: Model de potrivit:

en: Mobile Barcode
ro: Cod de bare pentru mobil

en: Never save in history
ro: Nu salva în istoric niciodată

en: No actions for WM_CLASS
ro: Nicio acțiune pentru WM_CLASS

en: No matches
ro: Nicio potrivire

[ctx: No timeout]
en: None
ro: Niciuna

en: Non-text selection:
ro: Selecție non-textuală:

[ctx: Number of entries]
en:  entry |  entries
ro[0]:  înregistrare
ro[1]:  înregistrări
ro[2]:  de înregistrări

en: Only store text selections in the clipboard history, not images or any other type of data.
ro: Păstrează doar selecțiile textuale în istoricul clipboard-ului, nu și imagini sau alte tipuri de date.

en: Only when explicitly copied
ro: Numai când e copiată explicit

en: Options:
ro: Opțiuni:

en: Original Author
ro: Autor original

en: Output
ro: Rezultat

en: Output from command:
ro: Rezultatul comenzii:

en: Plasma cut & paste history utility
ro: Utilitar Plasma de istoric al decupării și lipirii

[ctx: Popup Menu Config]
en: Action Menu
ro: Meniu cu acțiuni

en: Prevent the clipboard from being cleared
ro: Previne curățarea clipboard-ului

en: Previous Maintainer
ro: Fostul responsabil

en: Remove any whitespace from the start and end of selected text, before performing an action. For example, this ensures that a URL pasted in a browser is interpreted as expected. The text saved on the clipboard is not affected.
ro: Elimină orice spațiu alb de la începutul și sfârșitul textului ales, înainte de a efectua o acțiune. De exemplu, aceasta asigură că un URL lipit într-un navigator e interpretat corect.<br/><br/>Textul salvat în clipboard nu e afectat.

en: Replace Clipboard
ro: Înlocuiește clipboardul

en: Replace current clipboard
ro: Înlocuiește clipboard-ul actual

en: Reset the icon to the default for the command
ro: Reinițializează pictograma la cea implicită pentru comandă

en: Retain the clipboard history, so it will be available the next time you log in.
ro: Păstrează istoricul clipboard-ului, astfel încât să fie disponibil la următoarea autentificare.

en: Save history across desktop sessions
ro: Salvează istoricul între sesiuni de birou

en: Search…
ro: Caută…

en: Selection and Clipboard:
ro: Selecție și clipboard:

[ctx: Shortcuts Config]
en: Shortcuts
ro: Scurtături

en: Shortcuts Configuration
ro: Configurare scurtături

en: Should Klipper start automatically when you login?
ro: Configurați Klipper să pornească automat la autentificare?

en: Show action popup menu:
ro: Arată meniul contextual cu acțiuni:

en: Show the popup menu of applicable actions as soon as a selection is made.
ro: Arată meniu contextual cu acțiuni aplicabile imediat ce e ales ceva.

en: Show the popup menu of applicable actions if an entry is chosen from the clipboard history.
ro: Arată meniu contextual cu acțiuni aplicabile dacă e aleasă o înregistrare din istoricul clipboard-ului.

en: Start
ro: Pornește

en: Text selection only
ro: Numai selecție textuală

en: Text selection:
ro: Selecție textuală:

en: The clipboard history will store up to this many items.
ro: Istoricul clipboard-ului va păstra cel mult atâtea elemente.

en: Trim whitespace from selection
ro: Tunde spațiile albe de la selecție

[ctx: Unit of time]
en:  second |  seconds
ro[0]:  secundă
ro[1]:  secunde
ro[2]:  de secunde

en: Use graphical regexp editor
ro: Folosește redactor regexp grafic

en: What happens to the standard output of the command executed.
ro: Ce se întâmplă cu ieșirea standard a comenzii executate.

en: Whether non-text selections (such as images) are saved in the clipboard history.
ro: Dacă selecțiile non-textuale (ca imaginile) sunt salvate în istoricul clipboardului.

en: Whether text selections are saved in the clipboard history.
ro: dacă selecțiile textuale sunt salvate în istoricul clipboardului.

en: current
ro: curent

en: down
ro: jos

en: up
ro: sus
