kmail - en to ro translation catalogue (703 entries)

en:  Column: %1
ro:  Coloana: %1

en:  day |  days
ro[0]:  zi
ro[1]:  zile
ro[2]:  de zile

en: %1 match | %1 matches
ro[0]: %1 potrivire
ro[1]: %1 potriviri
ro[2]: %1 de potriviri

[ctx: %1: identity name. Used in the config dialog, section Identity, to indicate the default identity]
en: %1 (Default)
ro: %1 (Implicit)

en: %p% full
ro: %p% plin

en: &Add...
ro: &Adăugare...

en: &Address Book
ro: Cartea de &adrese

en: &All Fields
ro: To&ate câmpurile

en: &Archive File:
ro: &Arhivează fișier:

en: &Archive Folder...
ro: &Arhivare dosar...

en: &Ask for action after dragging messages to another folder
ro: Cere o &acțiune după tragerea mesajelor în alt dosar

en: &Assign Shortcut...
ro: &Asociază scurtătură...

en: &Attach
ro: &Atașează

en: &Attach file
ro: &Atașare fișier

en: &Automatic Spellchecking
ro: Verificare ortografică &automată

en: &BCC addresses:
ro: Adrese &BCC:

en: &CC addresses:
ro: Adrese &CC:

en: &Configure KMail...
ro: &Configurare KMail...

en: &Copy Global Templates
ro: &Copiază șabloanele globale

en: &Create Filter
ro: &Creează filtru

en: &Cryptographic Message Format
ro: Format mesaj &criptografic

en: &Debug Sieve...
ro: &Depanare Sieve...

en: &Delete Search
ro: Ș&terge căutarea

en: &Delete folder and subfolders after completion
ro: Ș&terge dosarul și subdosarele după terminare

en: &Dictionary
ro: &Dicționar

en: &Dictionary:
ro: &Dicționar:

en: &Display Message
ro: Afișează &mesajul

en: &Drafts folder:
ro: Dosar "&ciorne":

en: &Duplicate existing identity
ro: &Duplică o identitate existentă

en: &Edit
ro: &Editare

en: &Edit Recipients
ro: R&edactează destinatarii

en: &Email address:
ro: Adresa de &e-mail:

en: &Encrypt Message
ro: &Criptează mesajul

en: &Existing identities:
ro: &Identități existente:

en: &Expiration Settings
ro: Configurări &expirare

en: &Expire
ro: &Expiră

en: &Expire All Folders
ro: E&xpiră toate dosarele

en: &File
ro: &Fișier

en: &Find Messages...
ro: &Caută mesaje...

en: &Find in Message...
ro: &Caută în mesaj...

en: &Folder:
ro: &Dosar:

en: &Forward
ro: Î&naintează

en: &From
ro: &De la

en: &Go
ro: &Du-te

en: &Help
ro: &Ajutor

en: &Identity
ro: &Identitate

en: &Identity:
ro: &Identitate:

en: &Ignore Thread
ro: &Ignoră firul

en: &Insert Recent Text File
ro: &Inserează fișier textual recent

en: &Insert Text File...
ro: &Inserare fișier textual...

en: &Keep original charset when replying or forwarding (if possible)
ro: &La răspuns sau înaintare păstrează setul de caractere original (dacă e posibil)

en: &Mail Transport
ro: T&ransport poștal

en: &Mail transport:
ro: Transport e-&mail:

en: &Mailing List Management...
ro: Administrare &listă de discuții...

en: &Message
ro: &Mesaj

en: &Modify...
ro: &Modificare...

en: &Move All Messages to Trash
ro: &Mută toate mesajele la gunoi

en: &Move to Trash
ro: &Mută la gunoi

en: &New Composer
ro: Compunere &nouă

en: &New Message...
ro: Mesaj &nou...

en: &New identity:
ro: &Identitate nouă:

en: &Next Message
ro: Mesajul &următor

en: &Options
ro: &Opțiuni

en: &Previous Message
ro: Mesajul &precedent

en: &Remove
ro: &Elimină

en: &Rename
ro: &Redenumește

en: &Reply-To address:
ro: Adresă de &răspuns:

en: &Reply...
ro: &Răspunde...

en: &Request Disposition Notification
ro: Ce&re notificare de primire

en: &Save as Draft
ro: &Salvează ca ciornă

en: &Send Mail
ro: &Trimite poșta

en: &Send Mail Via
ro: &Trimite poșta prin

en: &Send Now
ro: Trimite &acum

en: &Send Queued Messages
ro: Trimite mesajele în &așteptare

en: &Send as Is
ro: T&rimite așa cum este

en: &Sent-Mail Folder
ro: Do&sar „trimise”

en: &Sent-Mail folder:
ro: Dosar „trimi&se”:

en: &Settings
ro: &Configurări

en: &Sign Message
ro: &Semnează mesajul

en: &Snippets
ro: &Fragmente

en: &Specify the Subject
ro: &Specifică subiectul

en: &Spellchecker...
ro: Verificator &ortografic...

en: &Templates folder:
ro: Dosar șa&bloane:

en: &Tools
ro: &Unelte

en: &Use System Settings values
ro: &Folosește valorile din Configurări de sistem

en: &Use custom colors
ro: &Utilizează culori personalizate

en: &Use custom fonts
ro: &Utilizează fonturi personalizate

en: &Use custom message templates for this identity
ro: &Utilizează șabloane de mesaj personalizate pentru această identitate

en: &Use custom message-id suffix
ro: &Utilizează sufix "Message-Id" personalizat

en: &Value:
ro: &Valoare:

en: &View
ro: &Vizualizare

en: &Watch Thread
ro: &Urmărește firul

en: &With empty fields
ro: &Cu câmpuri goale

en: &Wordwrap
ro: &Limitare cuvinte

en: &Your name:
ro: &Numele dumneavoastră:

en: (Current system setting: %1)
ro: (Configurare de sistem curentă: %1)

en: (no templates)
ro: (niciun șablon)

en: 1 attachment (%2) | %1 attachments (%2)
ro[0]: 1 atașament (%2)
ro[1]: %1 atașamente (%2)
ro[2]: %1 de atașamente (%2)

en: 1 unread message | %1 unread messages
ro[0]: 1 mesaj necitit
ro[1]: %1 mesaje necitite
ro[2]: %1 de mesaje necitite

en: <b>WARNING:</b> Allowing HTML in email may increase the risk that your system will be compromised by present and anticipated security exploits. <a href="whatsthis1">More about HTML mails...</a> <a href="whatsthis2">More about external references...</a>
ro: <b>AVERTIZARE:</b> Permiterea HTML în email poate crește posibilitatea ca sistemul dumneavoastră să fie compromis de exploatări ale slăbiciunilor de securitate prezente și viitoare. <a href="whatsthis1">Mai multe despre mesajele HTML...</a> <a href="whatsthis2">Mai multe despre referințele externe...</a>

en: <qt><a href="whatsthis1">Custom format information...</a></qt>
ro: <qt><a href="whatsthis1">Informații de format personalizate...</a></qt>

en: <qt><h3>BCC (Blind Carbon Copy) addresses</h3><p>The addresses that you enter here will be added to each outgoing mail that is sent with this identity. They will not be visible to other recipients.</p><p>This is commonly used to send a copy of each sent message to another account of yours.</p><p>To specify more than one address, use commas to separate the list of BCC recipients.</p><p>If in doubt, leave this field blank.</p></qt>
ro: <qt><h3>Adrese BCC (Blind Carbon Copy)</h3><p>Adresele pe care le introduceți aici vor fi adăugate la fiecare mesaj trimis cu această identitate. Ele nu vor fi vizibile destinatarilor.</p><p>De obicei această facilitate este utilizată pentru a trimite o copie a mesajelor la un alt cont de-al dumnevoastră.</p><p>Pentru a specifica mai mult de o adresă, utilizați virgula pentru a separa lista de destinatari BCC.</p> <p>Dacă nu știți ce să faceți, lăsați câmpul necompletat.</p> </qt>

en: <qt><h3>Message Disposition Notification Policy</h3><p>MDNs are a generalization of what is commonly called <b>read receipt</b>. The message author requests a disposition notification to be sent and the receiver's mail program generates a reply from which the author can learn what happened to his message. Common disposition types include <b>displayed</b> (i.e. read), <b>deleted</b> and <b>dispatched</b> (e.g. forwarded).</p><p>The following options are available to control KMail's sending of MDNs:</p><ul><li><em>Ignore</em>: Ignores any request for disposition notifications. No MDN will ever be sent automatically (recommended).</li><li><em>Ask</em>: Answers requests only after asking the user for permission. This way, you can send MDNs for selected messages while denying or ignoring them for others.</li><li><em>Deny</em>: Always sends a <b>denied</b> notification. This is only <em>slightly</em> better than always sending MDNs. The author will still know that the messages has been acted upon, he just cannot tell whether it was deleted or read etc.</li><li><em>Always send</em>: Always sends the requested disposition notification. That means that the author of the message gets to know when the message was acted upon and, in addition, what happened to it (displayed, deleted, etc.). This option is strongly discouraged, but since it makes much sense e.g. for customer relationship management, it has been made available.</li></ul></qt>
ro: <qt><h3>Politică notificare prelucrare mesaj</h3><p>MDN-urile (Message Disposition Notification) reprezintă o generalizare a ceea ce este de obicei numit <b>confirmare de citire</b>. Autorul cere ca o notificare a prelucrării mesajului să-i fie trimisă și programul de mail al destinatarului va genera un răspuns din care autorul poate să afle ce s-a întâmplat cu mesajul lui. Tipurile de prelucrare cele mai cunoscute sunt: <b>afișare</b> (adică citire), <b>ștergere</b> și <b>răspândire</b> (de exemplu mesajul a fost înaintat către altcineva).</p><p>Pentru a controla trimiterea MDN-urilor de către KMail, aveți la dispoziție următoarele opțiuni:</p><ul><li><em>Ignoră</em>: Ignoră orice cerere de notificare a prelucrării. Nu va fi trimis nici un MDN automat (recomandat).</li><li><em>Întreabă</em>: Răspunde la cereri numai după ce cere permisiunea utilizatorului. În acest fel puteți trimite MDN-uri pentru mesajele selectate, iar pentru altele să ignorați sau să refuzați.</li><li><em>Refuză</em>: Întotdeauna trimite notificarea <b>refuzat</b>. Această metodă este numai <em>cu un pic</em> mai bună decât cea în care trimiteți întotdeauna MDN-uri. Autorul va ști că mesajele au fost prelucrate, dar nu poate să afle dacă au fost citite sau șterse etc.</li><li><em>Trimite întotdeauna</em>: Trimite întotdeauna notificarea de primire cerută. Asta înseamnă că autorul mesajului va afla când a fost prelucrat mesajul și în plus ce s-a întâmplat cu el (afișat, șters, etc.). Folosirea acestei opțiuni este puternic descurajată, dar a fost pusă la dispoziție deoarece are sens pentru administrarea relațiilor cu clienții.</li> </ul></qt>

en: <qt><h3>Organization</h3><p>This field should have the name of your organization if you would like it to be shown in the email header that is sent out.</p><p>It is safe (and normal) to leave this blank.</p></qt>
ro: <qt><h3>Organizația</h3><p>Acest câmp ar trebui să conțină denumirea organizației dumneavoastră dacă doriți ca aceasta să apară în antetul mesajelor trimise.</p><p>Nu este nici o problemă să îl lăsați necompletat.</p></qt>

en: <qt><h3>Reply-To addresses</h3><p>This sets the <tt>Reply-to:</tt> header to contain a different email address to the normal <tt>From:</tt> address.</p><p>This can be useful when you have a group of people working together in similar roles. For example, you might want any emails sent to have your email in the <tt>From:</tt> field, but any responses to go to a group address.</p><p>If in doubt, leave this field blank.</p></qt>
ro: <qt><h3>Adrese de răspuns</h3><p>Stabilește antetul <tt>Reply-to:</tt> să conțină o adresă de e-mail diferită de cea din antetul <tt>From:</tt>.</p><p>Poate fi util când aveți un grup de personae ce lucrează împreună în roluri similare. De exemplu, ați putea dori care orice mesaje trimise să aibă adresa dumneavoastră în câmpul <tt>From:</tt>, dar orice răspuns să se ducă către o adresăd de grup.</p> <p>Dacă nu știți ce să faceți, lăsați câmpul necompletat.</p> </qt>

en: <qt><h3>Your name</h3><p>This field should contain your name as you would like it to appear in the email header that is sent out;</p><p>if you leave this blank your real name will not appear, only the email address.</p></qt>
ro: <qt><h3>Numele dumneavoastră</h3><p>Acest câmp ar trebui să conțină numele dumneavoastră așa cum doriți să apară în antetul mesajului pe care îl trimiteți.</p><p>Dacă nu îl completați, atunci va fi afișată numai adresa de e-mail.</p></qt>

en: <qt><p><strong>These expressions may be used for the date:</strong></p><ul><li>d - the day as a number without a leading zero (1-31)</li><li>dd - the day as a number with a leading zero (01-31)</li><li>ddd - the abbreviated day name (Mon - Sun)</li><li>dddd - the long day name (Monday - Sunday)</li><li>M - the month as a number without a leading zero (1-12)</li><li>MM - the month as a number with a leading zero (01-12)</li><li>MMM - the abbreviated month name (Jan - Dec)</li><li>MMMM - the long month name (January - December)</li><li>yy - the year as a two digit number (00-99)</li><li>yyyy - the year as a four digit number (0000-9999)</li></ul><p><strong>These expressions may be used for the time:</strong></p> <ul><li>h - the hour without a leading zero (0-23 or 1-12 if AM/PM display)</li><li>hh - the hour with a leading zero (00-23 or 01-12 if AM/PM display)</li><li>m - the minutes without a leading zero (0-59)</li><li>mm - the minutes with a leading zero (00-59)</li><li>s - the seconds without a leading zero (0-59)</li><li>ss - the seconds with a leading zero (00-59)</li><li>z - the milliseconds without leading zeroes (0-999)</li><li>zzz - the milliseconds with leading zeroes (000-999)</li><li>AP - switch to AM/PM display. AP will be replaced by either "AM" or "PM".</li><li>ap - switch to AM/PM display. ap will be replaced by either "am" or "pm".</li><li>Z - time zone in numeric form (-0500)</li></ul><p><strong>All other input characters will be ignored.</strong></p></qt>
ro: <qt><p><strong>Expresiile de mai jos pot fi utilizate pentru dată:</strong></p> <ul><li>d - ziua ca număr fără zero în față (1-31)</li> <li>dd - ziua ca număr cu un zero în față (01-31)</li> <li>ddd - numele abreviat al zilei (Lun - Dum).</li> <li>dddd - numele lung al zilei (Luni - Duminică).</li> <li>M - luna ca număr fără zero în față (1-12)</li> <li>MM - luna ca număr cu un zero în față (01-12)</li> <li>MMM - numele abreviat al lunii (Ian - Dec).</li> <li>MMMM - numele lung al lunii (Ianuarie - Decembrie).</li> <li>yy - anul ca număr de două cifre (00-99)</li> <li>yyyy - anul ca număr de patru cifre (0000-9999)</li> </ul> <p><strong>Expresiile de mai jos pot fi utilizate pentru timp:</strong></p> <ul><li>h - ora fără zero în față (0-23 sau 1-12 dacă se afișează AM/PM)</li> <li>hh - ora cu zero în față (00-23 sau 01-12 dacă se afișează AM/PM)</li> <li>m - minutul fără zero în față (0-59)</li> <li>mm - minutul cu zero în față (00-59)</li> <li>s - secunda fără zero în față (0-59)</li> <li>ss - secunda cu zero în față (00-59)</li> <li>z - milisecunde fără zerouri în față (0-999)</li> <li>zzz - milisecunde cu zerouri în față (000-999)</li> <li>AP - comută la afișare AM/PM. AP va fi înlocuit prin "AM" sau "PM".</li><li>ap - comută la afișare AM/PM. ap va fi înlocuit prin "am" sau "pm".</li> <li>Z - zona în forma numerică (-0500)</li> </ul> <p><strong>Toate celelalte caractere introduse vor fi ignorate.</strong></p> </qt>

en: <qt><p>In order to be able to sign this message you first have to define the (OpenPGP or S/MIME) signing key to use.</p><p>Please select the key to use in the identity configuration.</p></qt>
ro: <qt><p>Pentru a putea semna acest mesaj, trebuie să definiți o cheie (OpenPGP sau S/MIME) de semnare.</p><p>Vă rog să selectați cheia de utilizat în dialogul de configurare a identității.</p></qt>

en: <qt><p>The S/MIME (X.509) certificate you choose here will be used to digitally sign messages.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to digitally sign emails using S/MIME; normal mail functions will not be affected.</p></qt>
ro: <qt><p>Certificatul S/MIME (X.509) pe care-l alegeți aici va fi utilizat la semnarea digitală a mesajelor.</p><p>Dacă lăsați câmpul necompletat, KMail nu va putea să semneze mesajele digital cu S/MIME. Funcțiile normale de mail nu sunt afectate.</p></qt>

en: <qt><p>The S/MIME certificate you choose here will be used to encrypt messages to yourself and for the "Attach My Certificate" feature in the composer.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to encrypt copies of outgoing messages to you using S/MIME; normal mail functions will not be affected.</p></qt>
ro: <qt><p>Certificatul S/MIME pe care îl alegeți aici va fi utilizat la criptarea mesajelor către dumneavoastră și pentru funcția "Atașează certificatul meu" din fereastra de compunere.</p><p>Dacă lăsați câmpul necompletat, KMail nu va putea să cripteze cu S/MIME copii ale mesajele trimise către dumneavoastră. Funcțiile normale de mail nu sunt afectate.</p></qt>

en: <qt><p>The default domain is used to complete email addresses that only consist of the user's name.</p></qt>
ro: <qt><p>Domeniul implicit este utilizat pentru a completa adresele de e-mail care sunt formate numai din numele de utilizator.</p></qt>

en: <qt><p>You have requested that messages be encrypted to yourself, but the currently selected identity does not define an (OpenPGP or S/MIME) encryption key to use for this.</p><p>Please select the key(s) to use in the identity configuration.</p></qt>
ro: <qt><p>Ați cerut ca mesajele să fie criptate pentru dumneavoastră, dar identitatea curentă selectată nu definește o cheie (OpenPGP sau S/MIME) de criptare.</p><p>Vă rog să selectați cheia/cheile de utilizat în dialogul de configurare a identității.</p></qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the empty folder <b>%1</b>?</qt>
ro: <qt>Sigur doriți să șterg dosarul gol <b>%1</b>?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the empty folder <resource>%1</resource> and all its subfolders? Those subfolders might not be empty and their contents will be discarded as well. <p><b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.</p></qt>
ro: <qt>Sigur doriți să ștergeți dosarul gol <resource>%1</resource> și toate subdosarele sale? Acele subdosare s-ar putea să nu fie goale și conțintul lor va fi de asemenea șters. <p><b>Aveți în vedere</b> că mesajele eliminate nu sunt salvate în coșul de gunoi și sunt șterse permanent.</p></qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the folder <resource>%1</resource> and all its subfolders, discarding their contents? <p><b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.</p></qt>
ro: <qt>Sigur doriți să ștergeți dosarul <resource>%1</resource> și toate subdosarele sale, inclusiv conținutul acestora? <p><b>Aveți în vedere</b> că mesajele eliminate nu sunt salvate în coșul de gunoi și sunt șterse permanent.</p></qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the folder <resource>%1</resource>, discarding its contents? <p><b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.</p></qt>
ro: <qt>Sigur doriți să ștergeți dosarul <resource>%1</resource> împreună cu conținutul lui? <p><b>Aveți în vedere</b> că mesajele eliminate nu sunt salvate în coșul de gunoi și sunt șterse permanent.</p></qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the search <b>%1</b>?<br />Any messages it shows will still be available in their original folder.</qt>
ro: <qt>Sigur doriți să ștergeți căutarea <b>%1</b>?<br />Mesajele afișate în ea vor fi disponibile în dosarul lor original.</qt>

en: <qt>Are you sure you want to expire the folder <b>%1</b>?</qt>
ro: <qt>Sigur doriți să expir dosarul <b>%1</b>?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to move all messages from folder <b>%1</b> to the trash?</qt>
ro: <qt>Sigur doriți să mut toate mesajele dosarului <b>%1</b> în coșul de gunoi?</qt>

en: <qt>Do you really want to delete the selected message?<br />Once deleted, it cannot be restored.</qt> | <qt>Do you really want to delete the %1 selected messages?<br />Once deleted, they cannot be restored.</qt>
ro[0]: <qt>Sigur doriți să ștergeți mesajul ales?<br />Odată șters, acesta nu mai poate fi recuperat.</qt>
ro[1]: <qt>Sigur doriți să ștergeți cele %1 mesaje alese?<br />Odată șterse, acestea nu mai pot fi recuperate.</qt>
ro[2]: <qt>Sigur doriți să ștergeți cele %1 de mesaje alese?<br />Odată șterse, acestea nu mai pot fi recuperate.</qt>

en: <qt>To choose a key or a combination of keys which select the current folder, click the button below and then press the key(s) you wish to associate with this folder.</qt>
ro: <qt>Pentru a alege o tastă sau o combinație de taste care selectează dosarul curent, dați clic pe butonul de mai jos și apăsați tasta(ele) pe care doriți să le asociați cu acest dosar.</qt>

en: <unknown>
ro: <necunoscut>

[ctx: @action]
en: Archive
ro: Arhivează

[ctx: @action Hard delete, bypassing trash]
en: &Delete
ro: Ș&terge

[ctx: @action:button Add new mime header field.]
en: Ne&w
ro: N&ou

[ctx: @action:button Delete folder]
en: &Delete
ro: Ș&terge

[ctx: @action:button Delete search]
en: &Delete
ro: Ș&terge

[ctx: @action:button Search for messages]
en: &Search
ro: &Caută

[ctx: @action:inmenu Forward message inline.]
en: &Inline...
ro: În &linie...

[ctx: @action:inmenu Goto next unread message]
en: Next
ro: Următor

[ctx: @action:inmenu Goto previous unread message.]
en: Previous
ro: Precedent

[ctx: @action:inmenu Message->Forward->]
en: &Inline...
ro: În &linie...

[ctx: @action:inmenu Message->Forward->]
en: As &Attachment...
ro: Ca &atașament...

[ctx: @action:inmenu Show the subject in the composer window.]
en: S&ubject
ro: S&ubiect

[ctx: @action:intoolbar Move to Trash]
en: Trash
ro: Gunoi

[ctx: @action:intoolbar New Empty Message]
en: New
ro: Nou

[ctx: @item:inlistbox Inline mail forwarding]
en: Inline
ro: În linie

[ctx: @label:textbox Name of the mime header.]
en: &Name:
ro: De&numire:

[ctx: @label:textbox Subject of email.]
en: S&ubject:
ro: S&ubiect:

[ctx: @title:column Name of the mime header.]
en: Name
ro: Denumire

[ctx: @title:column Value of the mimeheader.]
en: Value
ro: Valoare

[ctx: @title:group]
en: Recipients
ro: Destinatari

[ctx: @title:group]
en: Signature
ro: Semnătură

[ctx: @title:menu New message, folder or new window.]
en: New
ro: Nou

[ctx: @title:tab Advanced identity settings.]
en: Advanced
ro: Avansat

[ctx: @title:tab Mailing list settings for a folder.]
en: Mailing List
ro: Listă de discuții

[ctx: @title:tab Shortcut settings for a folder.]
en: Shortcut
ro: Scurtătură

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures accounts to receive mail]
en: Receiving
ro: Primire

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures accounts to send mail]
en: Sending
ro: Expediere

[ctx: @title:tab View settings for a folder.]
en: View
ro: Vizualizează

[ctx: @title:window]
en: Properties of Folder %1
ro: Proprietățile dosarului %1

[ctx: @title:window for archiving a folder]
en: Archive Folder
ro: Arhivare dosar

en: A backup copy of the text in the composer window can be created regularly. The interval used to create the backups is set here. You can disable autosaving by setting it to the value 0.
ro: Este posibil să aveți o copie de siguranță a textului din fereastra de compunere la intervale regulate de timp. Aici este setat acest interval. Puteți dezactiva salvarea automată dacă setați valoarea lui la 0.

en: A list of all the recently used URLs
ro: O listă cu toate URL-urile folosite recent

en: A list of all the recently used encodings
ro: O listă cu toate codările folosite recent

en: A&dd...
ro: A&dăugare...

en: A&pply Filter
ro: &Aplică filtrul

en: A&vailable Tags
ro: &Etichete disponibile

en: Abort Current Operation
ro: Abandonează operația curentă

en: About to send email...
ro: Urmează trimiterea mesajului...

en: Action Item Message
ro: Mesaj de acțiune

en: Add
ro: Adaugă

en: Add Favorite Folder...
ro: Adaugă dosar favorit...

en: Add File as &Attachment | Add Files as &Attachment
ro[0]: Adaugă fișier ca &atașament
ro[1]: Adaugă fișiere ca &atașament
ro[2]: Adaugă fișiere ca &atașament

en: Add Note...
ro: Adăugare notă...

en: Add URL into Message | Add URLs into Message
ro[0]: Adaugă URL în mesaj
ro[1]: Adaugă URL-uri în mesaj
ro[2]: Adaugă URL-uri în mesaj

en: Add a new identity
ro: Adaugă identitate nouă

en: Add an attachment to the mail. This can be repeated
ro: Adaugă un atașament la mesaj. Această acțiune poate fi repetată

en: Add as &Attachment
ro: Adaugă ca &atașament

en: Add as &Inline Image
ro: Adaugă ca mesaj în l&inie

en: Add new tag
ro: Adaugă marcaj nou

en: Add to Address Book
ro: Adaugă în cartea de adrese

en: Add...
ro: Adăugare...

en: Address type:
ro: Tip adresă:

en: Allow local flags in read-only folders
ro: Permite fanioane locale în dosare numai-citire

en: Allow messages to load external references from the Internet
ro: Permite mesajelor să încarce referințe externe din Internet

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Always send
ro: Trimite întotdeauna

en: Anti-virus support
ro: Suport antivirus

en: Append S&ignature
ro: Atașează &semnătura

en: Appl&y All Filters
ro: Aplică t&oate filtrele

en: Apply &to:
ro: &Aplică la:

en: Archive all subfolders
ro: Arhivează toate subdosarele

en: Are you sure you want to empty the trash folder?
ro: Sigur doriți să golesc coșul de gunoi?

en: Are you sure you want to expire all old messages?
ro: Sigur doriți să expir toate mesajele vechi?

en: As Attachment
ro: Ca atașament

en: As icons
ro: Ca pictograme

en: As list
ro: Ca listă

en: Ask
ro: Întreabă

en: Attempt decryption of encrypted messages when viewing
ro: Încearcă decriptarea mesajelor criptate la vizualizare

en: Auto Resize Image
ro: Redimensionare automată a imaginii

en: Autocorrection
ro: Corectare automată

en: Automatically import keys and certificate
ro: Importă automat cheile și certificatul

en: Automatically request &message disposition notifications
ro: Cerere automat notificare pentru starea transmiterii &mesajului

en: Automatically save the message at this specified interval
ro: Salvează mesajul automat la acest interval specificat

en: Autosave Message Failed
ro: Salvarea automată a mesajului a eșuat

en: Autosave interval:
ro: Interval salvare automată:

en: BZ2-Compressed Tar Archive (.tar.bz2)
ro: Arhivă Tar comprimată cu BZ2 (.tar.bz2)

en: Beta testing of PGP 6 support
ro: Testare beta a suportului PGP 6

en: Bookmark This Link
ro: Adaugă ca semn de carte

en: Browser
ro: Navigator

en: C&ustom format:
ro: Format &personalizat:

en: Cannot move messages.
ro: Mesajele nu pot fi mutate.

en: Certificate && Key Bundle Attachments
ro: Atașări certificat și grup de chei

en: Certificate Manager
ro: Gestionarul de certificate

en: Charset
ro: Set de caractere

en: Check &Mail
ro: Verifică &poșta

en: Check Mail
ro: Verifică poșta

en: Check Mail In
ro: Verifică poșta în

en: Check mail on startup
ro: Verifică poșta la pornire

en: Check to store messages encrypted
ro: Bifați pentru a sctoca mesajele criptat

en: Cl&ean Spaces
ro: Curăță spațiil&e

en: Clear Selection
ro: Elimină selecția

en: Close Composer
ro: Închide fereastra de compunere

en: Close the standalone message window after replying or forwarding the message
ro: Închide fereastra separată a mesajului după răspuns sau înaintarea acestuia

en: Close to quota threshold:
ro: Prag arpopiere de cotă:

en: Collapse all threads in the current folder
ro: Restrânge toate firele din dosarul curent

en: Colors
ro: Culori

en: Composer
ro: Compunere

en: Compressed Zip Archive (.zip)
ro: Arhivă Zip comprimată (.zip)

[ctx: Config->Composer->Attachments]
en: Attachments
ro: Atașamente

en: Configure &Filters...
ro: Configurează &filtrele...

en: Configure &Notifications...
ro: Configurare &notificări...

en: Configure KMail...
ro: Configurare KMail...

en: Confirm &before send
ro: &Confirmă înainte de a trimite

[ctx: Contact the owner of the mailing list]
en: Contact Owner
ro: Contactează proprietarul

en: Copy Message | Copy %1 Messages
ro[0]: Copiază mesaj
ro[1]: Copiază %1 mesaje
ro[2]: Copiază %1 de mesaje

en: Copy Message To...
ro: Copiere mesaj către...

en: Copy Message to Folder
ro: Copiază mesajul în dosar

en: Copying messages canceled.
ro: Copierea mesajelor a fost anulată.

en: Copying messages failed.
ro: Copierea mesajelor a eșuat.

en: Copying messages...
ro: Copiere mesaje...

en: Core developer
ro: Programator de bază

en: Create...
ro: Creează...

en: Cryptography
ro: Criptografie

en: Custom Templates
ro: Șabloane personalizate

en: Custom message-&id suffix:
ro: &Sufix "Message-Id" personalizat:

en: Cut Message | Cut %1 Messages
ro[0]: Taie mesaj
ro[1]: Taie %1 mesaje
ro[2]: Taie %1 de mesaje

en: D&ictionary:
ro: D&icționar:

en: Date
ro: Data

en: Decrease tag priority
ro: Micșorează pioritatea marcajului

en: Defa&ult send method:
ro: &Metoda de transmitere implicită:

en: Defaul&t domain:
ro: Domeniu &implicit:

en: Default aggregation:
ro: Agregarea implicită:

en: Default forwarding type:
ro: Tip de înaintare implicit:

en: Default theme:
ro: Tema implicită:

en: Define custom mime header fields:
ro: Definește antete MIME personalizate:

en: Delete Folder
ro: Ștergere dosar

en: Delete Message
ro: Șterge mesaj

en: Delete Messages
ro: Ștergere mesaje

en: Delete Search
ro: Șterge căutarea

en: Delete T&hread
ro: Șterge f&irul

en: Deleting messages
ro: Ștergere mesaje

en: Deleting messages canceled.
ro: Ștergerea mesajelor a fost anulată.

en: Deleting messages failed.
ro: Ștergerea mesajelor a eșuat.

en: Deleting messages...
ro: Ștergere mesaje...

en: Deny
ro: Refuză

en: Deta&iled new mail notification
ro: Notificare &deliată mesaj nou

en: Detect Automatically
ro: Detectează automat

en: Display KMail's Welcome Page
ro: Afișează pagina de introducere KMail

en: Distribution list %2 is empty, it cannot be used. | Distribution lists %2 are empty, they cannot be used.
ro[0]: Lista de distribuție %2 este goală, nu poate fi folosită.
ro[1]: Listele de distribuție %2 sunt goale, nu pot fi folosite.
ro[2]: Listele de distribuție %2 sunt goale, nu pot fi folosite.

en: Do not Loop
ro: Nu cicla

en: Do not check certificate policies
ro: Nu verifica politicile de certificat

en: Do not perform any HTTP requests
ro: Nu efectua nicio cerere HTTP

en: Do not perform any LDAP requests
ro: Nu efectua nicio cerere LDAP

en: Do not send MDNs in response to encrypted messages
ro: La mesaje criptate nu trimite MDN-uri în răspuns

en: Do not show a message preview pane
ro: Nu afișa panoul de previzualizare a mesajului

en: Do you want to save the message for later or discard it?
ro: Doriți să salvez mesajul pentru mai târziu sau să-l șterg?

en: Documentation
ro: Documentația

en: E&mpty Trash
ro: &Golește gunoiul

en: E&nable detection of missing attachments
ro: Activează &detecția atașamentelor lipsă

en: E&xclude important messages from expiry
ro: E&xclude mesajele importante din procesul de expirare

en: Edit "Out of Office" Replies...
ro: Editare răspunsuri „Ieșit din birou”...

en: Edit Note...
ro: Modificare notă...

en: Edit...
ro: Editează...

en: Email Address
ro: Adresă de e-mail

en: Email Address Not Found in Key/Certificates
ro: Adresa de e-mail nu există în cheie/certificat

en: Empty Trash
ro: Golire gunoi

en: Empty local &trash folder on program exit
ro: La terminare golește dosarul &gunoi

en: Empty the local trash folder on program exit
ro: Golește gunoiul local la ieșirea din program

en: Enable system tray icon
ro: Activează pictograma din tava de sistem

en: Encrypt
ro: Criptează

en: Encrypted Messages
ro: Mesaje criptate

en: Enter charset:
ro: Introduceți setul de caractere:

en: Enter new forward prefix:
ro: Introduceți noul prefix pentru înaintare:

en: Enter new key word:
ro: Introduceți noul cuvânt cheie:

en: Enter new reply prefix:
ro: Introduceți noul prefix pentru răspuns:

en: Expand all threads in the current folder
ro: Desfășoară toate firele din dosarul curent

en: Expire
ro: Expiră

en: Expire Folder
ro: Expirare dosar

en: Expire Old Messages?
ro: Expirare mesaje vechi

en: Expire...
ro: Expiră...

en: Extend Selection to Next Message
ro: Extinde selecția la următorul mesaj

en: Extend Selection to Previous Message
ro: Extinde selecția la mesajul precedent

en: F&older
ro: D&osar

en: Filter %1
ro: Filtrul %1

en: Filter &Log Viewer...
ro: &Vizualizor jurnal filtre...

en: Filter on &From...
ro: Filtrează după câmpul &De la...

en: Filter on &Subject...
ro: Filtrează după câmpul &Subiect...

en: Filter on &To...
ro: Filtrează după câmpul &Către...

en: Filter on Mailing-&List...
ro: Filtrează după &lista de discuții...

en: Filter on Mailing-List %1...
ro: Filtrează după lista de discuții %1...

en: Filter on Mailing-List...
ro: Filtrează după lista de discuții...

en: Filtering message %1 of %2
ro: Filtrare mesaj %1 din %2

en: Filtering messages
ro: Filtrare mesaje

en: Fixed Width Font
ro: Font lățime fixă

en: Focus on Next Folder
ro: Focalizează pe următorul dosar

en: Focus on Next Message
ro: Focalizează pe următorul mesaj

en: Focus on Previous Folder
ro: Focalizează pe dosarul precedent

en: Focus on Previous Message
ro: Focalizează pe mesajul precedent

en: Folder List
ro: Lista de dosare

en: Folder Shortcut %1
ro: Scurtătură dosar %1

en: Folder Tooltips
ro: Indicii dosar

en: Folder holds a mailing list
ro: Dosarul conține o listă de discuții

en: Folders
ro: Dosare

en: Fonts
ro: Fonturi

en: For intermediate CA certificates:
ro: Pentru certificatele AC intermediare:

en: For&ward Subject Prefixes
ro: Prefixe subiect în&aintare

en: Former co-maintainer
ro: Fostul co-responsabil

en: Former core developer
ro: Fostul dezvoltator principal

en: Former maintainer
ro: Fostul responsabil

en: Forward To...
ro: Înaintează către...

en: From
ro: De la

en: Full message
ro: Tot mesajul

en: GZ-Compressed Tar Archive (.tar.gz)
ro: Arhivă Tar comprimată cu GZ (.tar.gz)

en: GnuPG Settings...
ro: Configurări GnuPG...

en: GnuPG support
ro: Suport GnuPG

en: Go to Archive
ro: Mergi la arhivă

en: Go to the next folder with unread messages
ro: Salt la următorul dosar cu mesaje necitite

en: Go to the next message
ro: Salt la următorul mesaj

en: Go to the next unread message
ro: Salt la următorul mesaj necitit

en: Go to the next unread text
ro: Salt la următorul text necitit

en: Go to the previous folder with unread messages
ro: Salt la dosarul precedent cu mesaje necitite

en: Go to the previous message
ro: Salt la mesajul precedent

en: Go to the previous unread message
ro: Salt la mesajul precedent necitit

[ctx: Go->]
en: Next Unread &Text
ro: Următorul text &necitit

en: HTML Messages
ro: Mesaje HTML

en: HTML Status Bar Background - HTML Message
ro: Fundal bară de stare HTML - Mesaj HTML

en: HTML Status Bar Background - No HTML Message
ro: Fundal bară de stare HTML - Nu este mesaj HTML

en: HTML Status Bar Foreground - HTML Message
ro: Text bară de stare HTML - Mesaj HTML

en: HTML Status Bar Foreground - No HTML Message
ro: Text bară de stare HTML - Nu este mesaj HTML

en: HTML Toolbar
ro: Bara de unelte HTML

en: HTTP Requests
ro: Cereri HTTP

en: Headers
ro: Antete

en: Hide attachment list
ro: Ascunde lista atașamentelor

[ctx: Icon used for folders which do have unread messages.]
en: &Unread:
ro: &Necitit:

en: Identity Name
ro: Nume identitate

en: Ignore
ro: Ignoră

en: Important Message
ro: Mesaj important

en: Improved HTML support
ro: Suport HTML îmbunătățit

en: Improved searches
ro: Căutare îmbunătățită

en: Increase tag priority
ro: Mărește prioritatea marcajului

en: Initiating sending process...
ro: Se inițializează procesul de trimitere...

en: Insert Signature At C&ursor Position
ro: Inserează semnătura la poziția c&ursorului

en: Insert clipboard text as attachment
ro: Folosește textul din clipboard ca atașament

en: Insert the signature above any quoted text
ro: Inserează semnătura deasupra oricărui text citat

[ctx: Interval suffix]
en:  minute |  minutes
ro[0]:  minut
ro[1]:  minute
ro[2]:  de minute

en: Invalid Email Address
ro: Adresă de e-mail eronată

en: Invalid Email Alias "%1"
ro: Alias de email „%1” nevalid

en: Invitations
ro: Invitații

en: Invoke Handler
ro: Invocă manipulant

en: Jump to First Unread Message
ro: Sari la primul mesaj necitit

en: Jump to Folder...
ro: Salt la dosarul...

en: Jump to Last Selected Message
ro: Sari la ultimul mesaj ales

en: Jump to Newest Message
ro: Sari la cel mai nou mesaj

en: Jump to Oldest Message
ro: Sari la cel mai vechi mesaj

en: KDE Email Client
ro: Client de poștă KDE

en: KMail &Introduction
ro: &Introducere în KMail

en: KMail Error
ro: Eroare KMail

en: KMail is currently in offline mode. How do you want to proceed?
ro: KMail se află în regim deconectat. Cum doriți să procedați?

en: KMail is now based on the Akonadi Personal Information Management framework, which brings many changes all around.
ro: Acum KMail se bazează pe platforma de gestiune a informațiilor personale Akonadi, care aduce multe schimbări în toate domeniile.

en: KMail is set to be offline; all network jobs are suspended
ro: KMail este stabilit să fie deconectat; toate sarcinile de rețea sunt suspendate

en: KMail is set to be online; all network jobs resumed
ro: KMail este stabilit să fie conectat; toate sarcinile de rețea sunt reluate

en: KMail was unable to detect any mailing list in this folder.
ro: KMail nu a detectat nicio listă de discuții în acest dosar.

en: KMail was unable to fully detect a mailing list in this folder. Please fill in the addresses by hand.
ro: KMail nu a detectat în întregime nicio listă de discuții în acest dosar. Introduceți adresele manual.

en: LDAP Requests
ro: Cereri LDAP

[ctx: Label to a checkbox, so is either checked/unchecked]
en: Include in Manual Mail Check
ro: Include în verificarea manuală a poștei

[ctx: Label to a checkbox, so is either checked/unchecked]
en: Switch offline on KMail Shutdown
ro: Deconectează la închiderea KMail

en: Last Search
ro: Ultima căutare

en: Layout
ro: Aranjament

en: Less GUI freezes, mail checks happen in the background
ro: Mai puține blocări ale interfeței, verificarea poștei are loc în fundal

en: Link
ro: Legătură URL

en: List Archives
ro: Arhivele listei

en: List Help
ro: Informații ajutor listă

en: Load E&xternal References
ro: Încarcă &referințele externe

en: Load External References
ro: Încarcă referințele externe

en: Loading external references in html mail will make you more vulnerable to "spam" and may increase the likelihood that your system will be compromised by other present and anticipated security exploits.
ro: Încărcarea referințelor externe în mesajele HTML vă va face mult mai vulnerabil la "spam" și poate crește posibilitatea ca sistemul dumneavoastră să fie compromis de exploatări ale slăbiciunilor de securitate prezente și anticipate.

en: Locali&zed format (%1)
ro: Format &localizat (%1)

en: Long folder list
ro: Listă de dosare lungă

en: Loop in All Folders
ro: Ciclează în toate dosarele

en: Loop in All Marked Folders
ro: Ciclează în toate dosarele marcate

en: Loop in Current Folder
ro: Ciclează în dosarul curent

en: Lose Formatting
ro: Pierde formatarea

en: Lose the formatting?
ro: Pierdeți formatarea?

en: M&ove Thread to Trash
ro: M&ută firul la gunoi

en: Mailing list description:
ro: Descriere listă de discuții:

en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

en: Maintainer
ro: Responsabil

en: Manage &Sieve Scripts...
ro: Gestiune scripturi &Sieve...

en: Mar&k Message
ro: &Marchează mesajul

en: Mar&k selected message as read after
ro: &Marchează mesajul curent ca citit după

en: Mark &Thread
ro: Marchează &firul

en: Mark Thread as &Important
ro: Marchează firul ca &important

en: Mark Thread as &Read
ro: Marchează firul ca &citit

en: Mark Thread as &Unread
ro: Marchează firul ca n&ecitit

en: Mark all messages in the selected thread as read
ro: Marchează toate mesajele în firul selectat ca citite

en: Mark all messages in the selected thread as unread
ro: Marchează toate mesajele în firul selectat ca necitite

en: Maximum recent addresses retained:
ro: Maximum adrese recente reținute:

[ctx: Menu item]
en: Encoding
ro: Codare

en: Message Body
ro: Corpul mesajului

en: Message Disposition Notifications
ro: Notificări prelucrare mesaj

en: Message From &Template
ro: Mesaj &din șablon

en: Message List
ro: Lista de mesaje

en: Message List - Important Messages
ro: Lista de mesaje - Mesaje importante

en: Message List - Unread Messages
ro: Lista de mesaje - Mesaje necitite

en: Message Preview Pane
ro: Panou previzualizare mesaj

en: Message Tags
ro: Marcaje mesaj

en: Message Window
ro: Fereastra de mesaje

en: Message template for forward
ro: Șablon de mesaj pentru înaintare

en: Message template for new message
ro: Șablon de mesaj pentru mesaj nou

en: Message template for reply
ro: Șablon de mesaj pentru răspuns

en: Message template for reply to all
ro: Șablon de mesaj pentru răspuns la toți

en: Message will be encrypted
ro: Mesajul va fi criptat

en: Message will be signed
ro: Mesajul va fi semnat

en: Message will not be encrypted
ro: Mesajul nu va fi criptat

en: Message will not be signed
ro: Mesajul nu va fi semnat

[ctx: Message->]
en: &Forward
ro: Î&naintează

[ctx: Message->]
en: &Reply
ro: &Răspunde

[ctx: Message->]
en: Mailing-&List
ro: &Listă de discuții

[ctx: Message->Forward->]
en: &Redirect...
ro: &Redirectează...

[ctx: Message->Forward->]
en: As &Attachment...
ro: Ca &atașament...

en: Messages archived
ro: Mesaje arhivate

en: Messages copied successfully.
ro: Mesaje copiate cu succes.

en: Messages deleted successfully.
ro: Mesaje șterse cu succes.

en: Messages moved successfully.
ro: Mesaje mutate cu succes.

en: Messages moved to trash successfully.
ro: Mesaje mutate cu succes la gunoi.

en: Mod&ify...
ro: Mo&difică...

en: Modify the selected identity
ro: Modifică identitatea aleasă

en: Modify...
ro: Modificare...

en: Move Message To...
ro: Mutare mesaj către...

en: Move Message to Folder
ro: Mută mesajul în dosar

en: Move message to trashcan
ro: Mută mesajul în coșul de gunoi

en: Move thread to trashcan
ro: Mută firul în coșul de gunoi

en: Move to Trash
ro: Mută în coșul de gunoi

en: Moved all messages to the trash
ro: Am mutat toate mesajele în coșul de gunoi

en: Moving messages
ro: Mutare mesaje

en: Moving messages canceled.
ro: Mutarea mesajelor a fost anulată.

en: Moving messages failed.
ro: Mutarea mesajelor a eșuat.

en: Moving messages to trash canceled.
ro: Mutarea mesajelor la gunoi a fost anulată.

en: Moving messages to trash failed.
ro: Mutarea mesajelor la gunoi a eșuat.

en: Moving messages to trash...
ro: Mutare mesaje la gunoi...

en: Moving messages...
ro: Mutare mesaje...

en: Multiple encryption keys per address
ro: Chei de criptare multiple per adresă

en: Name of the attachment:
ro: Denumirea atașamentului:

en: Never
ro: Niciodată

en: Never Automatically
ro: Niciodată automat

en: New AddressBook Contact...
ro: Contact nou în cartea de adrese...

en: New Mail Notification
ro: Notificare mesaj nou

en: New Message From &Template
ro: Mesaj nou &din șablon

en: New Message To...
ro: Mesaj nou către...

en: New Message t&o Mailing-List...
ro: Mesaj nou către lista de &discuții...

en: New Messages In
ro: Mesaje noi în

en: New message list and new folder tree
ro: Listă de mesaje nouă și arbore de dosare nou

en: Next &Unread Message
ro: Mesajul următor &necitit

en: Next Unread &Folder
ro: &Dosarul următor necitit

en: No Picture
ro: Fără imagine

en: No Subject
ro: Fără subiect

en: No Subject Specified
ro: Nu ați specificat un subiect

en: No To: specified
ro: Niciun Către: specificat

[ctx: No addresses are retained]
en: No save
ro: Fără salvare

en: No autosave
ro: Nu salva automat

en: No folder returned.
ro: Niciun dosar întors.

en: No folder selected
ro: Niciun dosar ales

en: No limit
ro: Fără limită

en: No messages selected.
ro: Niciun mesaj ales.

en: No picture set for your address book entry.
ro: Pentru adresa dumneavoastră din cartea de adrese nu e definită o poză.

en: Not available
ro: Nu este disponibil

en: Not available.
ro: Nu este disponibil.

en: Nothing
ro: Nimic

en: OCSP responder URL:
ro: URL respondent OCSP:

en: OCSP responder signature:
ro: Semnătură respondent OCSP:

en: OVR
ro: SUP

en: On All Mail Checks
ro: La toate verificările pentru mesaje noi

en: On Manual Mail Checks
ro: La verificarea manuală pentru mesaje noi

en: One of the configured OpenPGP encryption keys does not contain any user ID with the configured email address for this identity (%1).
ro: Una din cheile OpenPGP configurate pentru criptare nu conține nici un identificator de utilizator cu adresa de e-mail configurată pentru această identitate (%1).

en: One of the configured OpenPGP signing keys does not contain any user ID with the configured email address for this identity (%1).
    This might result in warning messages on the receiving side when trying to verify signatures made with this configuration.
ro: Una din cheile OpenPGP configurate pentru semnare nu conține nici un identificator de utilizator cu adresa de e-mail configurată pentru această identitate (%1).
    Acest lucru poate să genereze mesaje de avertizare la primirea mesajelor de la dumneavoastră atunci când destinatarul încearcă să verifice semnătura.

en: One of the configured S/MIME encryption certificates does not contain the configured email address for this identity (%1).
ro: Unul din certificatele S/MIME configurate pentru criptare nu conține nici un identificator de utilizator cu adresa de e-mail configurată pentru această identitate (%1).

en: One of the configured S/MIME signing certificates does not contain the configured email address for this identity (%1).
    This might result in warning messages on the receiving side when trying to verify signatures made with this configuration.
ro: Unul din certificatele S/MIME configurate pentru semnare nu conține nici un identificator de utilizator cu adresa de e-mail configurată pentru această identitate (%1).
    Acest lucru poate să genereze mesaje de avertizare la primirea mesajelor de la dumneavoastră atunci când destinatarul încearcă să verifice semnătura.

en: Online Certificate Validation
ro: Verificare online a certificatelor

en: Online status (unknown)
ro: Starea conectării (necunoscută)

en: Online/Offline
ro: Conectat/deconectat

en: Only check for new mail
ro: Verifică dacă există mesaje noi

en: Only headers
ro: Numai antetele

en: Only open composer window
ro: Deschide numai fereastra de compunere

en: Open &Message
ro: Deschide &mesajul

en: Open Address Book
ro: Deschide cartea de adrese

en: Open Message
ro: Deschide mesajul

en: Open in Address Book
ro: Deschide în cartea de adrese

en: Open this folder on &startup:
ro: De&schide acest dosar la pornire:

en: OpenPGP encryption key:
ro: Cheie de criptare OpenPGP:

en: OpenPGP signing key:
ro: Cheie OpenPGP pentru semnare:

en: Organi&zation:
ro: Organi&zația:

en: Original author
ro: Autor original

en: Other Actio&ns...
ro: Alte acțiu&ni...

en: Outgoing Account:
ro: Cont de expediere:

en: Outgoing accounts (add at least one):
ro: Conturi trimitere (adăugați cel puțin unul):

en: Outlook-compatible attachment naming
ro: Atașamente denumite în mod compatibil cu Outlook

en: PGP 6 support and further enhancements of the encryption support
ro: Suport PGP 6 și alte îmbunătățiri ale suportului de criptare

en: POP filters
ro: Filtre POP

en: Paste as Attac&hment
ro: Lipește ca atașa&ment

en: Picture
ro: Fotografie

en: Please select the folder that should be archived.
ro: Alegeți dosarul ce trebuie arhivat.

en: Please wait while the message is transferred | Please wait while the %1 messages are transferred
ro[0]: Așteptați cât mesajul este transferat
ro[1]: Așteptați cât sunt transferate %1 mesaje
ro[2]: Așteptați cât sunt transferate %1 de mesaje

en: Post New Message
ro: Publică mesaj nou

en: Post to List
ro: Publică pe listă

en: Pr&epend Signature
ro: Atașează s&emnătura la început

en: Prefer &HTML to Plain Text
ro: Preferă &HTML în loc de text

en: Prefer HTML to plain text
ro: Preferă HTML în loc de text simplu

en: Preferred handler:
ro: Manipulant preferat:

en: Previous Unread &Message
ro: Mesajul precedent n&ecitit

en: Previous Unread F&older
ro: D&osarul precedent necitit

en: Primary host for LDAP requests:
ro: Gazda primară pentru cereri LDAP:

en: Printing
ro: Tipărire

en: Printing Output
ro: Rezultat tipărire

[ctx: Queue the message for sending at a later date]
en: Queue
ro: Așează la coadă

en: Quota
ro: Cotă

en: Quote characters
ro: Caractere de citare

en: Quote original message:
ro: Citează mesajul original:

en: Quoted Text - First Level
ro: Text citat - Primul nivel

en: Quoted Text - Second Level
ro: Text citat - Al doilea nivel

en: Quoted Text - Third Level
ro: Text citat - Al treilea nivel

en: Re&move
ro: Eli&mină

en: Re&save as Template
ro: Re&salvează ca șablon

en: Re-enable All "Do not Ask Again" Warnings
ro: Reactivează toate avertizările „Nu întreba din nou”

en: Read message body from 'file'
ro: Citește corpul mesajului dintr-un 'fișier'

en: Reading
ro: Citire

en: Recognize any of the following key words as intention to attach a file:
ro: Recunoaște oricare dintre cuvintele cheie ca intenție de atașare a unui fișier:

en: Recycle colors on deep &quoting
ro: &Reciclează culorile la citare adâncă

en: Remo&ve
ro: Elimi&nă

en: Remove
ro: Elimină

en: Remove &Important Thread Mark
ro: Șterge marcarea &important pentru fir

en: Remove selected tag
ro: Elimină marcajul ales

en: Remove the selected identity
ro: Elimină identitatea aleasă

en: Rename
ro: Redenumește

en: Rename the selected identity
ro: Redenumește identitatea aleasă

en: Repl&y Subject Prefixes
ro: &Prefixe subiect răspuns

en: Reply Special
ro: Răspuns special

en: Reply To...
ro: Răspunde către...

en: Reply Without &Quote...
ro: Răspunde fără &citare...

en: Reply to &All...
ro: Răspunde &tuturor...

en: Reply to A&uthor...
ro: Răspunde &autorului...

en: Reply to Mailing-&List...
ro: Răspunde pe lista de &discuții...

en: Request Help
ro: Cere ajutor

en: Resave this message in the Templates folder. It can then be used at a later time.
ro: Resalvează acest mesaj în dosarul Șabloane. Acesta poate fi utilizats la un moment ulterior.

en: Retrieval Options
ro: Opțiuni preluare

en: Rich Text
ro: Text complex

en: Rich Text Editing
ro: Redactare text complex

en: S&end as Is
ro: T&rimite

en: S/MIME Validation
ro: Validare S/MIME

en: S/MIME encryption certificate:
ro: Certificat de criptare S/MIME:

en: S/MIME signing certificate:
ro: Certificat de semnare S/MIME:

en: Save &As...
ro: Salv&are ca...

en: Save &Distribution List...
ro: Salvează lista de &distribuție...

en: Save A&ttachments...
ro: Salvează a&tașamentele...

en: Save Attachments...
ro: Salvează atașamentele...

en: Save Link As...
ro: Salvează legătura ca...

en: Save as &Draft
ro: &Salvează ca ciornă

en: Save as &File
ro: Salvează ca &fișier

en: Save as &Template
ro: Salvează ca șa&blon

en: Save email as text or html file
ro: Salvează scrisoarea ca fișier textual sau HTML

en: Save email in Draft folder
ro: Salvează scrisoarea în dosarul cu ciorne

en: Save email in Template folder
ro: Salvează scrisoarea în dosarul cu șabloane

en: Save this message in the Drafts folder. It can then be edited and sent at a later time.
ro: Salvează acest mesaj în dosarul „ciorne”. Poate fi redactat și trimis la un moment ulterior.

en: Scroll down current message. If at end of current message, go to next unread message.
ro: Derulează în jos mesajul curent. Dacă a ajuns la sfârșitul mesajului, trece la următorul mesaj necitit.

en: Search &only in:
ro: Caută &numai în:

en: Search folder &name:
ro: &Nume dosar de căutare:

en: Search in &all folders
ro: Caută în &toate dosarele

en: Security Warning
ro: Avertizare securitate

en: Select
ro: Alege

en: Select &All Messages
ro: Selectează &toate mesajele

en: Select &Recipients...
ro: Alege destinata&ri...

en: Select Folder with Focus
ro: Selectează dosarul cu focalizare

en: Select Message with Focus
ro: Selectează mesajul cu focalizare

en: Select a cryptographic format for this message
ro: Alegeți un format criptografic pentru acest mesaj

en: Select the dictionary to use when spell-checking this message
ro: Alegeți dicționarul de utilizat la verificarea ortografică a acestui mesaj

en: Select the number of days here
ro: Alegeți numărul de zile aici

en: Select the outgoing account to use for sending this message
ro: Alegeți contul de trimitere utilizat la expedierea acestui mesaj

en: Select the sent-mail folder where a copy of this message will be saved
ro: Alegeți dosarul cu scrisori expediate în care va fi salvată o copie a acestui mesaj

en: Send
ro: Trimite

en: Send &Later
ro: T&rimite mai târziu

en: Send &Later Via
ro: T&rimite mai târziu prin

en: Send &messages in outbox folder:
ro: &Trimite mesajele din dosarul "trimitere":

en: Send A&gain...
ro: T&rimite din nou...

en: Send Confirmation
ro: Confirmare de trimitere

en: Send Individually
ro: Trimite individual

en: Send Later
ro: Trimite mai târziu

en: Send Now
ro: Trimite acum

en: Send Queued Messages Via
ro: Trimite mesajele din coadă via

en: Send policy:
ro: Politică trimitere:

en: Send queued mail on mail check
ro: Trimite mesajele din coadă la verificarea poștei

en: Sending Message Failed
ro: Expedierea mesajului a eșuat

en: Sending messages
ro: Trimit mesajele

en: Sent-mail &folder:
ro: Dosar "&trimise":

en: Serverside Subscription...
ro: Abonare rezidentă pe server...

en: Set Focus to Quick Search
ro: Stabilește focalizarea la căutarea rapidă

en: Set a subject for this message
ro: Stabilește subiectul mesajului

en: Set as &Default
ro: Stabilește ca &implicit

en: Set as Default
ro: Stabilește ca implicită

en: Set body of message
ro: Stabilește corpul mesajului

en: Set subject of message
ro: Stabilește subiectul mesajului

en: Set the "From:" email address for this message
ro: Stabiliți adresa „De la:” pentru acest mesaj

en: Set the default forwarded message format
ro: Stabilește formatul implicit pentru mesaje înaintate

en: Set the maximum number of recipients for the warning
ro: Stabilește numărul maxim de destinatari pentru avertizare

[ctx: Settings regarding the subject when composing a message.]
en: Subject
ro: Subiect

en: Short folder list
ro: Listă de dosare scurtă

en: Show Favorite Folders View
ro: Arată vizualizarea de dosare favorite

en: Show attachment list
ro: Arată lista atașamentelor

en: Show folder quick search field
ro: Arată câmpul de căutarea rapidă al dosarului

en: Show the message preview pane below the message list
ro: Arată panoul previzualizării mesajului sub lista de mesaje

en: Show the message preview pane next to the message list
ro: Arată panoul previzualizării mesajului alături de lista de mesaje

[ctx: Shows the linenumber of the cursor position.]
en:  Line: %1
ro:  Linia: %1

en: Sign
ro: Semnează

en: Signature
ro: Semnătură

en: Smart for&mat (%1)
ro: For&mat inteligent (%1)

en: Specifies whether the folders will expire in the background (for internal use only)
ro: Specifică dacă dosarele vor expira în fundal (doar pentru uz intern)

en: Specify e&ditor:
ro: Specificați e&ditorul:

en: Specify the folder to open when the program is started
ro: Specifică dosarul de deschis la pornirea programului

en: Spellcheck: off
ro: Verificare ortografică: dezactivată

en: Spellcheck: on
ro: Verificare ortografică: activată

en: Spellchecker
ro: Verificator ortografic

en: Sta&ndard format (%1)
ro: Format &standard (%1)

en: Standard Templates
ro: Șabloane standard

[ctx: Start of the filename for a mail archive file]
en: Archive
ro: Arhiva

en: Starting...
ro: Pornire...

en: Status:
ro: Stare:

en: Subscribe to List
ro: Abonează la listă

en: Support for adding notes (annotations) to mails
ro: Suport pentru adăugarea adnotărilor la scrisori

en: System Tray
ro: Tavă de sistem

en: System tray notification
ro: Notificare în tava de sistem

en: Ta&g Settings
ro: Confi&gurări marcaj

en: Templates
ro: Șabloane

en: The file contains multiple messages. Only the first message is shown.
ro: Fișierul conține mesaje multiple. Va fi afișat numai primul mesaj.

en: The file does not contain a message.
ro: Fișierul nu conține un mesaj.

en: The height of the Configure KMail dialog (for internal use only)
ro: Înălțimea dialogului Configurare KMail (numai pentru uz intern)

en: The height of the search window (for internal use only)
ro: Înălțimea ferestrei de căutare (numai pentru uz intern)

en: The message you have composed seems to refer to an attached file but you have not attached anything. Do you want to attach a file to your message?
ro: Mesajul pe care l-ați compus pare să facă referire la un fișier atașat, dar nu ați atașat nimic. Atașați un fișier la mesajul dumneavoastră?

en: The most recently selected folder in the folder selection dialog.
ro: Dosarul ales cel mai recent în dialogul de alegere a dosarului.

en: The signature file is not valid
ro: Fișierul semnătură nu este valid

en: The size of the identity dialog (for internal use only)
ro: Dimensiunea dialogului de identități (numai pentru uz intern)

en: The threshold for when to warn the user that a folder is nearing its quota limit.
ro: Pragul la care utilizatorul este avertizat că un dosar se apropie de limita cotei.

en: The width of the Configure KMail dialog (for internal use only)
ro: Lățimea dialogului Configurare KMail (numai pentru uz intern)

en: The width of the search window (for internal use only)
ro: Lățimea ferestrei de căutare (numai pentru uz intern)

en: There are no unread messages
ro: Nu sunt mesaje necitite

en: There is nothing to undo.
ro: Nu există nimic de des-făcut.

en: This charset is not supported.
ro: Acest set de caractere nu este suportat.

en: This folder does not have any expiry options set
ro: Acest dosar nu are setate opțiuni de expirare

en: This identity has been changed to use the default transport: | These %1 identities have been changed to use the default transport:
ro[0]: Această identitate a fost schimbată să utilizeze transportul implicit:
ro[1]: Aceste %1 identități au fost schimbate să utilizeze transportul implicit:
ro[2]: Aceste %1 de identități au fost schimbate să utilizeze transportul implicit:

en: This identity has been changed to use the modified transport: | These %1 identities have been changed to use the modified transport:
ro[0]: Această identitate a fost schimbată să utilizeze transportul modificat:
ro[1]: Aceste %1 identități au fost schimbate să utilizeze transportul implicit:
ro[2]: Aceste %1 de identități au fost schimbate să utilizeze transportul implicit:

en: This list is checked for every outgoing message from the top to the bottom for a charset that contains all required characters.
ro: Această listă este verificată pentru fiecare e-mail care este trimis, de sus până jos, pentru un set de caractere care conține toate caracterele necesare mesajului.

en: This option requires dirmngr >= 0.9.0
ro: Această opțiune necesită dirmngr >= 0.9.0

en: This value is used to decide whether the KMail Introduction should be displayed.
ro: Această valoare este utilizată pentru a stabili dacă Introducerea în KMail trebuie afișată.

en: Timestamp for 'Transmission completed' status messages
ro: Amprentă de timp pentru mesajele de stare „Transmisie completă”

en: To: field is empty. Send message anyway?
ro: Câmpul Către: este gol. Expediați mesajul oricum?

en: Toggle rich text editing mode
ro: Comută regimul de redactare a textului complex

en: Too many recipients
ro: Prea mulți destinatari

en: Turn this option on to make Outlook(tm) understand attachment names containing non-English characters
ro: Activați această opțiune pentru a permite Outlook(tm) să înțeleagă numele de atașamente ce conțin caractere non-ASCII

en: Turning HTML mode off will cause the text to lose the formatting. Are you sure?
ro: Dezactivarea regimului HTML va provoca pierderea formatării. Sunteți sigur?

en: Unable to create folder. %1
ro: Imposibil de creat dosarul. %1

en: Unable to start account wizard
ro: Expertul de conturi nu a putut fi pornit

en: Uncompressed Archive (.tar)
ro: Arhivă necomprimată (.tar)

en: Undefined Encryption Key
ro: Cheie de criptare nedefinită

en: Undefined Signing Key
ro: Cheie de semnare nedefinită

en: Unread Message
ro: Mesaj necitit

en: Unsubscribe From List
ro: Dezabonează de la listă

en: Unsubscribe from List
ro: Dezabonează de la listă

en: Usability tests and improvements
ro: Teste și îmbunătățiri de performanță

en: Usage:
ro: Utilizare:

en: Use Fi&xed Font
ro: Folosește font de lățime fi&xă

en: Use HTML
ro: Folosește HTML

en: Use custom &icons
ro: Utilizează &pictograme personalizate

en: Use e&xternal editor instead of composer
ro: &Utilizează un editor extern

en: Use of HTML in mail will make you more vulnerable to "spam" and may increase the likelihood that your system will be compromised by other present and anticipated security exploits.
ro: Utilizarea HTML în mesaje vă va face mult mai vulnerabil la "spam" și poate crește posibilitatea ca sistemul dumneavoastră să fie compromis de exploatări ale slăbiciunilor de securitate prezente și anticipate.

en: Use the selected identity by default
ro: Utilizează implicit identitatea aleasă

en: Validate certificates online (OCSP)
ro: Validează certificatele online (OCSP)

en: View the given message file
ro: Vizualizează fișierul de mesaj dat

[ctx: View->]
en: C&ollapse All Threads
ro: Res&trânge toate firele

[ctx: View->]
en: Ex&pand All Threads
ro: Des&fășoară toate firele

en: Warn if too many recipients are specified
ro: Atenționează dacă sunt specificați prea mulți destinatari

en: We cannot create tag. A tag with same name already exists.
ro: Eticheta nu poate fi creată. Există deja o etichetă cu aceeași denumire.

en: When replying, do not quote any existing signature
ro: La răspuns, nu cita nicio semnătură existentă

en: Work Offline
ro: Lucrează deconectat

en: Work Online
ro: Lucrează conectat

en: You are trying to send the mail to more than %1 recipients. Send message anyway?
ro: Încercați să expediați mesajul către mai mult de %1 destinatari. Expediați mesajul oricum?

en: You did not specify a subject. Send message anyway?
ro: Nu ați specificat un subiect. Trimit mesajul?

en: You do not have your own contact defined in the address book.
ro: Informațiile dumneavoastră de contact nu sunt definite în cartea de adrese.

en: You have chosen to encode attachment names containing non-English characters in a way that is understood by Outlook(tm) and other mail clients that do not support standard-compliant encoded attachment names.
    Note that KMail may create non-standard compliant messages, and consequently it is possible that your messages will not be understood by standard-compliant mail clients; so, unless you have no other choice, you should not enable this option.
ro: Ați ales să codați denumirile atașamentelor conținând caractere non-ASCII într-un mod care este înțeles de Outlook(tm) și alți clienți de poștă care nu susțin atașamente cu denumiri codate în mod standardizat.
    Observație: KMail poate crea mesaje non-standard și în consecință este posibil ca mesajele dumneavoastră să nu fie interpretate de aplicații de poștă ce respectă standardele. De aceea, activați această opțiune numai dacă nu aveți încotro.

en: You must enter your email address in the From: field. You should also set your email address for all identities, so that you do not have to enter it for each message.
ro: Trebuie să introduceți în câmpul "De la:" adresa dumneavoastră de e-mail. De asemenea ar trebui să setați adresa de e-mail pentru toate identitățiile astfel încât să nu fiți întrebat de ea pentru fiecare mesaj de trimis.

en: no proxy
ro: fără proxy

[ctx: preferred format of encrypted messages]
en: Preferred format:
ro: Format preferat:

[ctx: sender address field]
en: &From:
ro: &De la:

[ctx: spinbox suffix: unit for kilobyte]
en:  kB
ro:  kO

en: unnamed
ro: nedenumit

en: Ägypten and Kroupware project management
ro: Administrare de proiect Ägypten și Kroupware
