kdelibs4 - en to ro translation catalogue (221 entries)

en: 1 download | %1 downloads
ro[0]: 1 descărcare
ro[1]: %1 descărcări
ro[2]: %1 de descărcări

en: <a href="https://opendesktop.org">Homepage</a>
ro: <a href="https://opendesktop.org">Pagina de pornire</a>

en: <br />Provider: %1
ro: <br />Furnizor: %1

en: <br />Version: %1
ro: <br />Versiune: %1

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and check the validity of the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
ro: <qt>Nu se poate porni <i>gpg</i> și verifica validitatea fișierului. Verificați că <i>gpg</i> este instalat, altfel nu va fi posibilă verificarea resurselor descărcate.</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and retrieve the available keys. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
ro: <qt>Nu se poate porni <i>gpg</i> și obține cheile disponibile. Verificați că <i>gpg</i> e instalat, altfel nu va fi posibilă verificarea resurselor descărcate.</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and sign the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise signing of the resources will not be possible.</qt>
ro: <qt>Nu se poate porni <i>gpg</i> și semna fișierul. Verificați că <i>gpg</i> este instalat, altfel nu va fi posibilă semnarea resurselor.</qt>

en: <qt>Enter passphrase for key <b>0x%1</b>, belonging to<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>
ro: <qt>Introduceți fraza de acces pentru cheia <b>0x%1</b>, ce aparține lui <br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure...
ro: Configurare...

[ctx: @action:inmenu]
en: Install
ro: Instalează

[ctx: @action:inmenu]
en: More
ro: Mai multe

[ctx: @action:inmenu]
en: No further information available.
ro: Nu sunt disponibile informații suplimentare.

[ctx: @action:inmenu]
en: Not installed:
ro: Neinstalate:

[ctx: @action:inmenu]
en: Visit homepage
ro: Vizitează pagina

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - all devices
ro: %1 - toate dispozitivele

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - current device
ro: %1 - dispozitiv actual

[ctx: @action:inmenu %1="$GenericName"]
en: %1 - current folder
ro: %1 - dosarul actual

[ctx: @knewstuff5]
en: Upload New Stuff: %1
ro: Încarcă lucruri noi: %1

[ctx: A link to make a donation for a Get Hot New Stuff item (opens a web browser)]
en: Make a donation
ro: Faceți o donație

[ctx: A link to the description of this Get Hot New Stuff item]
en: Homepage
ro: Pagină web

[ctx: A link to the knowledgebase (like a forum) (opens a web browser)]
en: Knowledgebase (no entries) | Knowledgebase (%1 entries)
ro[0]: Bază de cunoștințe (nicio intrare)
ro[1]: Bază de cunoștințe (%1 intrări)
ro[2]: Bază de cunoștințe (%1 de intrări)

[ctx: A link which, when clicked, opens a new sub page with comments (comments with or without ratings) for this entry]
en: %1 Reviews and Comments
ro: Recenzii și comentarii pentru %1

[ctx: A link which, when clicked, opens a website with information on donation in support of the entry]
en: Find out how to donate to this project
ro: Aflați cum să donați acestui proiect

[ctx: A link which, when clicked, opens the website associated with the entry (this could be either one specific to the project, the author's homepage, or any other website they have chosen for the purpose)]
en: Open the homepage for %1
ro: Deschide pagina pentru %1

[ctx: A message which is shown when the user attempts to display a specific entry from a specific provider, but that entry isn't found]
en: The entry you attempted to display, identified by the unique ID %1, could not be found.
ro: Înregistrarea pe care ați încercat să o afișați, cu identificator unic %1, nu a putut fi găsită.

[ctx: A passive notification shown when installation of an item is initiated]
en: Installing %1 from %2
ro: Se instalează %1 din %2

[ctx: A placeholder title used in the dialog when there is no better title available]
en: Download New Stuff
ro: Descarcă lucruri noi

[ctx: A text shown beside a busy indicator suggesting that data is being fetched]
en: Loading more…
ro: Se încarcă mai multe…

[ctx: A text shown beside a busy indicator suggesting that data is being fetched]
en: Updating information...
ro: Se actualizează informațiile…

en: All Categories
ro: Toate categoriile

en: All Providers
ro: Toți furnizorii

en: All categories are missing
ro: Lipsesc toate categoriile

en: Alphabetical
ro: Alfabetic

en: An error occurred during the installation process:
    %1
ro: S-a produs o eroare în procesul de instalare:
    %1

[ctx: An informational message which is shown to inform the user they are not authorized to use GetHotNewStuff functionality]
en: You are not authorized to Get Hot New Stuff. If you think this is in error, please contact the person in charge of your permissions.
ro: Nu aveți autorizare să preluați lucruri noi. Dacă considerați că e o greșeală, contactați persoana responsabilă de permisiuni.

[ctx: An unnamed provider]
en: Your Provider
ro: Furnizorul dumneavoastră

en: Author:
ro: Autor:

en: Become a Fan
ro: Devin fan

en: Category:
ro: Categorie:

en: Changelog:
ro: Jurnal modificări:

[ctx: Combined title for the entry details page made of the name of the entry, and the author's name]
en: %1 by %2
ro: %1 de %2

en: Comments and Reviews:
ro: Comentarii și recenzii:

en: Configuration file exists, but cannot be opened: "%1"
ro: Fișierul de configurare există, dar nu poate fi deschis: „%1”

en: Configuration file is invalid: "%1"
ro: Fișierul de configurare nu e valid: „%1”

en: Configure menu
ro: Configurează meniul

en: Configure menu - %1
ro: Configurează meniul - %1

en: Could not create a package installer for the service type %1: The installer does not have a valid structure
ro: Nu s-a putut crea un instalator de pachete pentru tipul de servicii %1: instalatorul nu are o structură validă

en: Could not determine the type of archive of the downloaded file %1
ro: Nu s-a putut determina tipul de arhivă al fișierului descărcat %1

en: Could not initialise the installation handler for %1
    This is a critical error and should be reported to the application author
ro: Nu s-a putut inițializa gestionarul de instalare pentru %1
    Această eroare e critică și trebuie raportată autorului aplicației

en: Could not install "%1": file not found.
ro: Nu s-a putut instala „%1”: fișierul nu a fost găsit.

en: Could not install %1
ro: Nu am putut instala %1

en: Could not load get hot new stuff providers from file: %1
ro: Nu s-au putut obține furnizori de lucruri noi din fișier: %1

en: Could not open %1 for reading
ro: Nu s-a putut deschide %1 pentru citire

en: Could not open %1 for writing
ro: Nu s-a putut deschide %1 pentru scriere

en: Could not perform an installation of the entry %1 as it does not have any downloadable items defined. Please contact the author so they can fix this.
ro: Instalarea înregistrării %1 nu a putut fi efectuată deoarece nu are niciun element descărcabil definit. Contactați autorul ca să poată repara aceasta.

en: Detailed Tiles View Mode
ro: Regim de vizualizare cu dale detaliate

en: Details
ro: Detalii

en: Details for %1
ro: Detalii pentru %1

en: Details view mode
ro: Regim vizualizare detalii

en: Download New %1...
ro: Descarcă noi %1...

en: Download New Stuff...
ro: Descărcare lucruri noi...

en: Download of "%1" failed, error: %2
ro: Descărcarea „%1” a eșuat, eroare: %2

en: Download of item failed: no download URL for "%1".
ro: Descărcarea elementului a eșuat: nicio adresă URL pentru descărcarea „%1”.

en: Downloads
ro: Descărcări

en: Error initializing provider.
ro: Eroare la inițializarea furnizorului.

en: Everything
ro: Tot

en: Failed to adopt '%1'
    %2
ro: Adoptarea „%1” a eșuat
    %2

en: Failed to create a job for the package management task. This is usually because the package is invalid. We attempted to operate on the package %1
ro: Nu s-a putut crea o lucrare pentru sarcina de gestiune a pachetelor. De obicei, aceasta înseamnă că pachetul nu e valid. S-a încercat operarea pe pachetul %1

en: Failed to open the archive file %1. The reported error was: %2
ro: Nu s-a putut deschide fișierul de arhivă %1. Eroarea raportată: %2

en: For this menu there are some more tools suggested which are currently not installed:
ro: Pentru acest meniu sunt mai multe unelte sugerate care nu sunt instalate momentan:

en: Get Hot New Stuff
ro: Preia lucruri noi

en: Get Hot New Stuff!
ro: Preia lucruri noi!

en: Go to...
ro: Mergi la…

en: Homepage:
ro: Pagină web:

en: How To Donate:
ro: Cum să donați:

en: Icons
ro: Pictograme

en: Icons Only View Mode
ro: Regim de vizualizare numai cu pictograme

en: Icons view mode
ro: Regim vizualizare pictograme

en: Initializing
ro: Inițializare

en: Install
ro: Instalează

en: Install Again
ro: Instalează din nou

en: Installation of %1 failed: %2
ro: Instalarea %1 a eșuat: %2

en: Installed
ro: Instalat

en: Installing
ro: Se instalează

en: Invalid item.
ro: Element nevalid.

en: Key used for signing:
ro: Cheia utilizată pentru semnare:

[ctx: Knewstuff5]
en: All Entries
ro: Toate înregistrările

[ctx: Knewstuff5]
en: Back
ro: Înapoi

[ctx: Knewstuff5]
en: Featured
ro: Promovat

[ctx: Knewstuff5]
en: Home
ro: Acasă

[ctx: Knewstuff5]
en: New
ro: Nou

[ctx: Knewstuff5]
en: Recommended
ro: Recomandat

[ctx: Knewstuff5]
en: Restart
ro: Repornește

[ctx: Knewstuff5]
en: Search Preset: %1
ro: Preconfigurare căutare: %1

[ctx: Knewstuff5]
en: Shelf
ro: Raft

[ctx: Knewstuff5]
en: Subscriptions
ro: Abonamente

[ctx: Knewstuff5]
en: Up
ro: Sus

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is being installed OR uninstalled]
en: Working...
ro: Se lucrează…

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is in the process of being updated]
en: Updating...
ro: Se actualizează…

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is installing]
en: Installing...
ro: Se instalează...

[ctx: Label for the busy indicator which should only be shown when the entry has been given some unknown or invalid status.]
en: Invalid or unknown state. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Please report this to the KDE Community in a bug report</a>.
ro: Stare nevalidă sau necunoscută. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Raportați aceasta comunității KDE într-un raport de eroare</a>.

en: Large Preview View Mode
ro: Regim de vizualizare cu previzualizare mare

en: Learn how to add your own hot new stuff to this list
ro: Învățați cum să vă adăugați propriile lucruri noi la această listă

[ctx: List option which will set the filter so only installed items are shown]
en: Installed Only
ro: Doar instalate

[ctx: List option which will set the filter so only installed items are shown]
en: Show Only Installed Entries
ro: Arată doar înregistrări instalate

[ctx: List option which will set the filter so only installed items with updates available are shown]
en: Show Only Updateable Entries
ro: Arată doar înregistrări actualizabile

[ctx: List option which will set the filter so only installed items with updates available are shown]
en: Updateable Only
ro: Doar actualizabile

[ctx: List option which will set the filter to show everything]
en: Show All Entries
ro: Arată toate înregistrările

[ctx: List option which will set the filter to show everything]
en: Show Everything
ro: Arată tot

[ctx: List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Show Most Downloaded First
ro: Arată întâi pe cele mai descărcate

[ctx: List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Show most downloaded first
ro: Arată întâi pe cele mai descărcate

[ctx: List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Show Highest Rated First
ro: Arată întâi pe cele mai apreciate

[ctx: List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Show highest rated first
ro: Arată întâi pe cele mai apreciate

[ctx: List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Show Most Recent First
ro: Arată întâi pe cele mai recente

[ctx: List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Show most recent first
ro: Arată întâi pe cele mai recente

[ctx: List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Sort Alphabetically By Name
ro: Sortează alfabetic după denumire

[ctx: List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Sort alphabetically
ro: Sortează alfabetic

en: Loading Preview
ro: Încarc previzualizare

en: Loading data
ro: Se încarcă date

en: Loading data from provider
ro: Se încarcă date de la furnizor

en: Loading of providers from file: %1 failed
ro: Încărcarea furnizorilor din fișier: %1 a eșuat

en: Loading one preview | Loading %1 previews
ro[0]: Se încarcă o previzualizare
ro[1]: Se încarcă %1 previzualizări
ro[2]: Se încarcă %1 de previzualizări

en: Loading provider information
ro: Se încarcă informații despre furnizor

en: Main section
ro: Secțiunea principală

en: More section
ro: Secțiunea „Suplimentar”

en: More tools...
ro: Mai multe unelte...

en: Most downloads
ro: Cele mai descărcate

en: Move down
ro: Mută în jos

en: Move to Main section
ro: Mută la secțiunea principală

en: Move to More section
ro: Mută la secțiunea „Suplimentar”

en: Move up
ro: Mută în sus

en: Network error %1: %2
ro: Eroare de rețea %1: %2

en: Newest
ro: Cele mai noi

en: None
ro: Niciuna

en: Order by:
ro: Ordonează după:

en: Overwrite File
ro: Suprascrie fișierul

en: Pick Update Item
ro: Alegeți elementul de actualizat

en: Pick Your Installation Option
ro: Alegeți opțiunea de instalare

[ctx: Placeholder title for when a comment has no subject, but does have a rating]
en: <i>(no title)</i>
ro: <i>(fără titlu)</i>

en: Please pick the item from the list below which should be used to apply this update. We were unable to identify which item to select, based on the original item, which was named %1
ro: Alegeți din lista de mai jos elementul ce va fi folosit pentru aplicarea actualizării. Nu am putut identifica elementul de ales în baza elementului original, care se numea %1

en: Please select the option you wish to install from the list of downloadable items below. If it is unclear which you should chose out of the available options, please contact the author of this item and ask that they clarify this through the naming of the items.
ro: Alegeți opțiunea pe care doriți s-o instalați din lista de elemente descărcabile de mai jos. Dacă nu vă e clar ce opțiune să alegeți din cele disponibile, contactați autorul acestui element și rugați-l să clarifice aceasta prin denumirile elementelor.

en: Please try again later.
ro: Încercați mai târziu.

en: Preview
ro: Previzualizare

[ctx: Program name followed by 'Add On Installer']
en: %1 Add-On Installer
ro: Instalator de suplimente %1

en: Provider information
ro: Informații despre furnizor

en: Provider:
ro: Furnizor:

en: Rating
ro: Evaluare

en: Rating:
ro: Evaluare:

en: Rating: %1%
ro: Evaluare: %1%

en: Recent
ro: Recente

[ctx: Request installation of this item]
en: Install
ro: Instalează

[ctx: Request installation of this item, available when there is exactly one downloadable item]
en: Install
ro: Instalează

[ctx: Request uninstallation of this item]
en: Uninstall
ro: Dezinstalează

[ctx: Request updating of this item]
en: Update
ro: Actualizează

en: Reset
ro: Restabilește

en: Search...
ro: Căutare...

en: Search:
ro: Caută:

en: Select Signing Key
ro: Alegeți cheia de semnare

en: Server: %1
ro: Server :%1

[ctx: Show installation options, where there is more than one downloadable item]
en: Install...
ro: Instalare...

[ctx: Show the author of this item in a list]
en: By <i>%1</i>
ro: De <i>%1</i>

[ctx: Show the size of the file in a list]
en: <br />Size: %1
ro: <br />Dimensiune: %1

[ctx: Show the size of the file in a list]
en: <p>Size: %1</p>
ro: <p>Dimensiune: %1</p>

[ctx: Status message to be shown when the entry is in the process of being installed OR uninstalled]
en: Currently working on the item %1 by %2. Please wait...
ro: Se lucrează asupra elementului %1 de %2. Așteptați…

[ctx: Status message to be shown when the entry is in the process of being updated]
en: Currently updating the item %1 by %2. Please wait...
ro: Se actualizează elementul %1 de %2. Așteptați…

[ctx: Status message which should only be shown when the entry has been given some unknown or invalid status.]
en: This item is currently in an invalid or unknown state. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Please report this to the KDE Community in a bug report</a>.
ro: Acest element e într-o stare nevalidă sau necunoscută. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Raportați aceasta comunității KDE într-un raport de eroare</a>.

[ctx: Subheading for the tile view, located immediately underneath the name of the item]
en: By <i>%1</i>
ro: De <i>%1</i>

[ctx: Text for an action which causes the specified website to be opened using the user's system default browser]
en: Open Website: %1
ro: Deschide saitul: %1

[ctx: Text for an action which will attempt to send an email using the user's system default email client]
en: Send Email To: %1
ro: Trimite e-mail către: %1

en: The KNSRC file you want to show. If none is passed, you will be presented with a dialog which lets you switch between all the config files installed into the systemwide knsrc file location
ro: Fișierul KNSRC de arătat. Dacă nu e dat niciunul, vi se va prezenta un dialog care vă permite să comutați între toate fișierele de configurare instalate în amplasarea KNSRC din sistem

en: The Open Collaboration Services instance %1 does not support the attempted function.
ro: Instanța „Open Collaboration Services” %1nu susține funcția încercată.

[ctx: The author label in case the comment was written by the author of the content entry the comment is attached to]
en: %1 <i>(author)</i>
ro: %1 <i>(autor)</i>

en: The content available here has been uploaded by users like you, and has not been reviewed by your distributor for functionality or stability.
ro: Conținutul disponibil aici a fost încărcat de utilizatori ca dumneavoastră și nu a fost revizuit de către distribuitor pentru funcționalitate sau stabilitate.

[ctx: The dialog title when we know which type of stuff is being requested]
en: Download New %1
ro: Descarcă noi %1

[ctx: The first entry in the category selection list (also the default value)]
en: All Categories
ro: Toate categoriile

en: The installation failed while attempting to run the command:
    %1
    
    The returned output was:
    %2
ro: Instalarea a eșuat când se încerca executarea comenzii:
    %1
    
    Rezultatul întors a fost:
    %2

en: The installation failed with code %1 while attempting to run the command:
    %2
    
    The returned output was:
    %3
ro: Instalarea a eșuat cu codul %1 când se încerca executarea comenzii:
    %2
    
    Rezultatul întors a fost:
    %3

en: The installation of %1 failed to create the expected new directory %2
ro: Instalarea %1 a eșuat să creeze dosarul nou așteptat %2

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not contain a correct KPackage structure.
ro: A eșuat instalarea %1, întrucât pachetul descărcat nu conține o structură KPackage corectă.

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not contain any useful meta information, which means it is not a valid KPackage.
ro: A eșuat instalarea %1, întrucât pachetul descărcat nu conține metainformații utile, ceea ce înseamnă că nu e un KPackage valid.

en: The installation of %1 failed, as the downloaded package does not list a service type.
ro: A eșuat instalarea %1, întrucât pachetul descărcat nu specifică un tip de serviciu.

en: The installation of %1 failed, as the service type %2 was not accepted by the system (did you forget to install the KPackage support plugin for this type of package?)
ro: A eșuat instalarea %1, întrucât tipul de servicii %2 nu a fost acceptat de sistem. Ați uitat să instalați extensia KPackage ce oferă suport pentru acest tip de pachet?

[ctx: The name of the KDE Store]
en: KDE Store
ro: Magazin KDE

[ctx: The number of times the item has been downloaded]
en: %1 downloads
ro: %1 descărcări

en: The removal of %1 failed, as the downloaded file %2 could not be automatically removed.
ro: Eliminarea %1 a eșuat, întrucât fișierul descărcat %2 nu a  putut fi eliminat automat.

en: The removal of %1 failed, as the installed file %2 could not be automatically removed. You can attempt to manually delete this file, if you believe this is an error.
ro: Eliminarea %1 a eșuat din cauză că fișierul instalat %2 nu a putut fi eliminat automat. Puteți încerca să ștergeți manual acest fișier dacă credeți că aceasta e o greșeală.

en: The removal of %1 failed, as the installed package does not contain a correct KPackage structure.
ro: A eșuat eliminarea %1, întrucât pachetul instalat nu conține o structură KPackage corectă.

en: The removal of %1 failed, as the installed package does not contain any useful meta information, which means it is not a valid KPackage.
ro: A eșuat eliminarea %1, întrucât pachetul instalat nu conține metainformații utile, ceea ce înseamnă că nu e un KPackage valid.

en: The removal of %1 failed, as the installed package is not a supported type (did you forget to install the KPackage support plugin for this type of package?)
ro: A eșuat eliminarea %1, întrucât pachetul instalat nu are un tip susținut. Ați uitat să instalați extensia KPackage ce oferă suport pentru acest tip de pachet?

en: The removal of %1 failed, as there seems to somehow be more than one thing installed, which is not supposed to be possible for KPackage based entries.
ro: Eliminarea %1 a eșuat, întrucât pare să fie mai mult de un singur lucru instalat, ceea ce nu ar trebui să fie posibil pentru înregistrări bazate pe KPackage.

en: The removal of %1 failed, due to the installed file not being a KPackage. The file in question was %2, and you can attempt to delete it yourself, if you are certain that it is not needed.
ro: Eliminarea %1 a eșuat din cauză că fișierul instalat nu este un KPackage. Fișierul în cauză era %2, puteți încerca să-l ștergeți dacă aveți certitudinea că nu mai e necesar.

en: The service is currently undergoing maintenance and is expected to be back in %1.
ro: Serviciul e acum în mentenanță și se așteaptă să revină în %1.

en: The service type %1 was not understood by the KPackage installer
ro: Tipul de servicii %1 nu a fost înțeles de instalatorul KPackage

[ctx: The string passed back in the case the requested category is not known]
en: Unknown Category
ro: Categorie necunoscută

en: The uninstallation process failed to successfully run the command %1
    The output of was: 
    %2
    If you think this is incorrect, you can continue or cancel the uninstallation process
ro: Procesul de dezinstalare a eșuat la rularea comenzii %1
    Rezultatul a fost:
    %2
    Dacă credeți că e o greșeală, puteți continua sau anula procesul de dezinstalare

[ctx: The value returned for an unknown role when requesting data from the model.]
en: Unknown CommentsModel role
ro: Rol CommentsModel necunoscut

en: This file already exists on disk (possibly due to an earlier failed download attempt). Continuing means overwriting it. Do you wish to overwrite the existing file?
ro: Acest fișier există deja pe disc, posibil din cauza unei tentative eșuate anterioare de descărcare. A continua înseamnă a-l suprascrie. Doriți să suprascrieți fișierul existent?

en: Tiles
ro: Dale

en: Timeout. Check Internet connection.
ro: Temporizare expirată. Verificați conexiunea la Internet.

[ctx: Title for a dialog box which shows error messages]
en: An Error Occurred
ro: A intervenit o eroare

[ctx: Title for the item which is checked when all comments should be shown]
en: Show All Comments
ro: Arată toate comentariile

[ctx: Title for the item which is checked when comments which are reviews, and their children should be shown]
en: Show Reviews and Replies
ro: Arată recenzii și răspunsuri

[ctx: Title for the item which is checked when only comments which are reviews should be shown]
en: Show Reviews Only
ro: Arată numai recenzii

[ctx: Title for the page containing a view of the comments for the entry]
en: Comments and Reviews for %1
ro: Comentarii și recenzii pentru %1

en: Too many requests to server. Please try again in a few minutes.
ro: Prea multe cereri către server. Reîncercați în câteva minute.

[ctx: Tooltip for a link in a dialog]
en: Opens in a browser window
ro: Deschide într-o fereastră de navigator

en: Unable to move the file %1 to the intended destination %2
ro: Nu se poate muta fișierul %1 la destinația %2

en: Uninstall
ro: Dezinstalează

en: Unknown Open Collaboration Service API error. (%1)
ro: Eroare de API de servicu de colaborare deschisă necunoscută. (%1)

en: Update
ro: Actualizează

en: Updateable
ro: Actualizabile

en: Updating
ro: Se actualizează

en: Upload...
ro: Încarcă…

en: Use
ro: Folosește

[ctx: Used to construct the button's label (which will become Download New 'this value'...)]
en: Stuff
ro: Chestii

en: We failed to identify a good link for updating %1, and are unable to perform the update
ro: Nu s-a putut identifica o legătură bună pentru actualizarea %1 și nu se poate efectua actualizarea

en: You are now a fan.
ro: Sunteți fan acum.

en: Your account balance is too low:
    Your balance: %1
    Price: %2
ro: Soldul contului dumneavoastră este prea mic:
    Soldul dumneavoastră: %1
    Preț: %2

[ctx: fan as in supporter]
en: 1 fan | %1 fans
ro[0]: 1 fan
ro[1]: %1 fani
ro[2]: %1 de fani

[ctx: the price of a download item, parameter 1 is the currency, 2 is the price]
en: This item costs %1 %2.
    Do you want to buy it?
ro: Acest element costă %2 %1.
    Doriți să-l cumpărați?

[ctx: voting for an item (good/bad)]
en: Your vote was recorded.
ro: Votul a fost înregistrat.
